PDA

Виж пълната версия : ЕСЕННО РАЗВИТИЕ НА СЕМЕЙСТВАТА



ilmaz_82 - Илмаз Османов
30.07.2012, 15:29
Реших да отворя нова тема "Есенно развитие на семействата". Въпросът ми може и да се повтори и в другите теми но моля админите да ме извинят. bow;
Имам отводки на по 5 рамки, имат по 1 рамка запечатано пило и по 1 открито пило и петте рамки са покрити с пчели. Подхранвам с сироп 1:1. Ще успеят ли до края на август да станат на поне на 7 рамки. Опитен пчелар ми каза да забравя вече за разширението и се обезкуражих. Дали е така? Моля по опитните пчелари да споделят своите практики относно есенното развитие на семействата.

Владо-Gillan
30.07.2012, 15:35
На този пчелар му кажи, че до края на септември може да се разширява.Сиропа ти е малко гъст за този сезон.По добре ги храни с 3 към 1 или 2 към 1, вода и захар.Своевременно разширявай с изградени пити или основи, и си свиркай.Като дойде зазимяването викни този пчелар, да му покажеш че не си забравил за разширението.Храни през ден, по 300 милилитра на отводка, може и през 3-4 дена с половин хранилка, аз така правя.И в момента градят, и майките действат усилено.

Владимир Владимиров-Влад
30.07.2012, 17:09
На този пчелар му кажи, че до края на септември може да се разширява.Сиропа ти е малко гъст за този сезон.По добре ги храни с 3 към 1 или 2 към 1, вода и захар.Своевременно разширявай с изградени пити или основи, и си свиркай.Като дойде зазимяването викни този пчелар, да му покажеш че не си забравил за разширението.Храни през ден, по 300 милилитра на отводка, може и през 3-4 дена с половин хранилка, аз така правя.И в момента градят, и майките действат усилено.Точно така, това е начина. Особено в такъв момент в който пашата намалява ежедневно храненето на отводките е много важно.

Пламен Ганев
30.07.2012, 19:54
Правилно ти е казал!Въпроса е да запазиш положението и тези 5 междурамия да ги имаш октомври.Ако стане така,това няма да е слабо,а повече клонящо към средните с-ва.Според мен,сложи им шеста рамка между пилото и подхранвай на 3 дни с хранилка.

То по принцип много ги разширяват на рамки,без да се замислят че 2 рамки пило не могат да покрият 8 рамки.Преразширението не води до нищо добро!!!

Владо-Gillan
30.07.2012, 20:18
Точно така, но идеята нали е освен разширяване с основи и рамки, и семейството да отговаря на сила за дадените основи в плодника.То ако ще и на 12 рамки да е плодника, като пчелите и пилото са за 4, кел файда че има толкоз основи.Аз разширявам, когато видя че пчелите са прехвърлили зад преградната дъска.Освен с това се съобразявам и с пилото което е, не само люпещото се но и младото.

Юрий Цветков
30.07.2012, 20:27
Владо, ако пчелите "прехвърлят" преградната дъска, значи си закъснял с разширяването.

Владо-Gillan
30.07.2012, 20:38
еее не е така, според зависи е.Сега градежа ми е по слаб, въпреки подхранването.А люпещите се пчели са много.Отделно аз разширявам само с основи, така че като видя че питите в плодника са усвоени напълно ги разширявам.Защото имам основи изградени на 80 процента, а пчелите са в повече в плодника.Не слагам нова основа, при положение че тази не е изградена.Просто подхранвам още 2-3 дена, докато я изградят и тогава слагам нова.Но винаги се стремя да има свободно място за яйцеснасяне, било то в отводка или редовно семейство.Има ли къде майката да се изявява, и пчели който да се грижат за пилото другото е лесно.Пък и аз съм на принципа, по добре да им е малко по тясно на пчелите, отколкото да са разширени повече от необходимото.

Юрий Цветков
30.07.2012, 20:43
Този принцип аз въобще не го приемам, но това е друг въпрос. За градежа сега си прав, но разширяване на гнездото и поставяне на основа за градеж, не винаги са едно и също. През пролетта, чакането, пчелите да минат зад преградната дъска си е огромна грешка. После не се чудете, защо изпадат в роево настроение.

Владо-Gillan
30.07.2012, 20:52
ОООоо да напълно съм съгласен за пролетното разширяване.Аз пролетта и лятото гледам да има достатъчно място къде да танцуват моите принцеси в кошерите си.Тук коментирах есента как действам, и как разширявам.Пролетта не им давам шанс да си мислят, че ще прехвърлят преградната дъска.Прехвърлят ли я пролетта, почват мъките и както ти каза роенето. drinks;

ilmaz_82 - Илмаз Османов
31.07.2012, 12:44
От прочетеното по-горе, колеги, реших вече да не разширявам отводките, а както казва колегата Ганев да поддържам с подхранване това темпо,до зазимяване. 5 рамки са си средно по сила пчела за зазимяване.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
01.08.2012, 15:54
От прочетеното по-горе, колеги, реших вече да не разширявам отводките, а както казва колегата Ганев да поддържам с подхранване това темпо,до зазимяване. 5 рамки са си средно по сила пчела за зазимяване.

Но все пак, ако им сложа по една хубаво изградена рамка какъв ще е резултата. Идеята та ми е майката да има достатъчно място за снасяне. Това ще попречили за развитието им до късна есен.

ianev
01.08.2012, 16:45
Колега има 2 месеца спокойно ще покрият още 2 рамки поне според мен с хубаво подхранване

Пламен Ганев
01.08.2012, 21:50
Нека да не забравяме,че от края на юни светлата част на деня намаля всеки ден.Това им е заложено на тях от милиони години.За какво развитие пишете на човека???Сиропа не увеличава пилото!Пресния прашец го прави!Комбинацията на двете е идеалното,но за развитие на с-ва оттук нататък може да пише само човек който няма добри практичести знания.

buci59
02.08.2012, 06:27
....За какво развитие пишете на човека???Сиропа не увеличава пилото!Пресния прашец го прави!Комбинацията на двете е идеалното,но за развитие на с-ва оттук нататък може да пише само човек който няма добри практичести знания.
Абсолютно точно и правилно.В този период от годината сиропа ще поддържа яйцеснасянето,но в никакъв случай не го засилва за разлика от пролетта.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
02.08.2012, 07:54
Ако се ръководим от пчеларската литература навсякъде пише, че през месец август трябва да се осигури достатъчно място за снасяне на майката. И затова ми беше мисълта да им поставя по още една хубаво изградена рамка, но все пак ще послушам вас по-опитните пчелари, дано успея да поддържам това темпо за зазимяване

Юрий Цветков
02.08.2012, 12:52
Нищо не пречи да им сложиш по 1 добре изградена рамка. Те ще си преценят дали им трябва или не. Това че гнездото е по-разширено, сега не е проблем. няма опастност от простуда на пилото.

N-2
02.08.2012, 13:51
Ако се ръководим от пчеларската литература навсякъде пише, че през месец август трябва да се осигури достатъчно място за снасяне на майката. И затова ми беше мисълта да им поставя по още една хубаво изградена рамка, но все пак ще послушам вас по-опитните пчелари, дано успея да поддържам това темпо за зазимяване
Така е, както пише. По-опитните трябва да минат опреснителен курс.

Пламен Ганев
02.08.2012, 13:55
Ако се ръководим от пчеларската литература навсякъде пише, че през месец август трябва да се осигури достатъчно място за снасяне на майката. И затова ми беше мисълта да им поставя по още една хубаво изградена рамка, но все пак ще послушам вас по-опитните пчелари, дано успея да поддържам това темпо за зазимяване

Наистина така пише,но авторите според мен,имат предвид главно основните с-ва,защото са много задръстени с мед и прашец.Придържай се към правилото - една рамка повече вътре от междурамията пчели и ще си спестиш много проблеми.Правилото естественно не важи по време на паша.

Alex77
02.08.2012, 13:59
Нека да не забравяме,че от края на юни светлата част на деня намаля всеки ден.Това им е заложено на тях от милиони години.За какво развитие пишете на човека???Сиропа не увеличава пилото!Пресния прашец го прави!Комбинацията на двете е идеалното,но за развитие на с-ва оттук нататък може да пише само човек който няма добри практичести знания.

Аз пък знам, че на тазгодишните ми отводки слагам по малко сироп, прашец още си носят обилно и все още добавям по една основа на около 10-ина дни и си я градят и семействата растат и се развиват. Още по 1-2 или 3 пити и кошерите ще са изпълнени целите. Миналата година се случи така, че направих отводка с три пити и със зрял маточник в началото на Юли, разви се и я зазимих на 7 пити. Иззимува си нормално.
Вярно е, че темповете на развитие не са същите като през пролетта, но не плашете хората, като казвате, че каквото било с развитието до сега било - не е вярно. И колкото по- силни се зазимят семействата, толкова по- вероятно е да иззимуват безпроблемно.

Пламен Ганев
02.08.2012, 14:06
ЕЕЕЕ,всички не може да са чак такива разбирачи :))

Аз за себе си знам,мен не ме учи колега!

ilmaz_82 - Илмаз Османов
02.08.2012, 16:45
[quote=ilmaz_82 - Илмаз Османов]Ако се ръководим от пчеларската литература навсякъде пише, че през месец август трябва да се осигури достатъчно място за снасяне на майката. И затова ми беше мисълта да им поставя по още една хубаво изградена рамка, но все пак ще послушам вас по-опитните пчелари, дано успея да поддържам това темпо за зазимяване

Наистина така пише,но авторите според мен,имат предвид главно основните с-ва,защото са много задръстени с мед и прашец.Придържай се към правилото - една рамка повече вътре от междурамията пчели и ще си спестиш много проблеми.Правилото естественно не важи по време на паша.[/quotе

Не можах да те разбера какво имаш предвид - Придържай се към правилото - една рамка повече вътре от междурамията пчели и ще си спестиш много проблеми.Правилото естественно не важи по време на паша. sweating;

Alex77
02.08.2012, 17:05
ЕЕЕЕ,всички не може да са чак такива разбирачи :))

Аз за себе си знам,мен не ме учи колега!

Иронията е неуместна, аз казвам реални факти при мен !

Владо-Gillan
02.08.2012, 19:23
абе как няма прашец?Сега цъфтят все още всички зеленчуци, а от царевицата носят прашец на поразия.Да не говоря че и около 4-5 вида билки и треви в момента цъфтят и отделят нектар и прашец.Времето е хубаво, така че всички фактори за развитие, са на лице.Ако подхранваш и слагаш своевременно рамки за осеменяване, няма проблеми поне още месец.

Пламен Ганев
02.08.2012, 22:11
ЕЕЕЕ,всички не може да са чак такива разбирачи :))

Аз за себе си знам,мен не ме учи колега!

Иронията е неуместна, аз казвам реални факти при мен !

Много е уместна даже!Това че градят и им се слагат рамки,не означава че се развиват!Вместо 3 рамки стегнато пило,ще бъдат 5 половинести.Всеки си има начин на работа и си вярва че е най правилно!

Ангел Йосифов
03.08.2012, 06:36
Пламене значи ли,че на трите рамки стегнато пило няма да има място за меден венец поради многото пило.На такива рамки бих се радвал,но по дуго време на годината.По това време по-бих се зарадвал на половинестите рамки с доста място за меден венец.

Развитието и разширяването на отводките по това време е напълно възможно.Но това става за сметка на медо-прашецовите запаси на семейството(отводката).Там където вкарването на прашец е малко или почти липсва есенното развитие може да се получи,но за сметка на пролетното.

Alex77
03.08.2012, 08:14
ЕЕЕЕ,всички не може да са чак такива разбирачи :))

Аз за себе си знам,мен не ме учи колега!

Иронията е неуместна, аз казвам реални факти при мен !

Много е уместна даже!Това че градят и им се слагат рамки,не означава че се развиват!Вместо 3 рамки стегнато пило,ще бъдат 5 половинести.Всеки си има начин на работа и си вярва че е най правилно!

Докато ти иронизираш, спориш и си мислиш,че па ти си с най- правилния начин, моите отводки си растат. Както писа колегата по- горе, сега има прашец в изобилие, има нектар, има и хубаво време и подпомогнати с малко сироп семействата се развиват. С фактите няма как да се спори и още по- малко да се отнасяш с насмешка към колегите си, защото нали се сещаш, че и района има значение и ако ти си на някои чукари и семействата са ти вече в застой, то не при всеки тези условия са такива. Кажи при теб какво е, а недей да казваш какво става в кошерите на другите, защото няма как да знаеш.

Пламен Ганев
03.08.2012, 10:37
Колега Alex77,ако твърдиш че семействата през август продължават да се развиват,няма какво да си кажем повече по темата!Района е без значение!Дори и паша да имаш/резене примерно/,дойде ли август няма как да се говори за развитие!Блокират се,и пилото намаля.Радвам се за твоите отводки че растат и ти пожелавам догодина да дръннеш по 2 тен. от всяка.
За района в който съм няма да коментирам много,но при нас в Лудогорието няма ли минимум две тенекийки от с-во е посредственна история.

Alex77
03.08.2012, 11:46
Колега Alex77,ако твърдиш че семействата през август продължават да се развиват,няма какво да си кажем повече по темата!Района е без значение!Дори и паша да имаш/резене примерно/,дойде ли август няма как да се говори за развитие!Блокират се,и пилото намаля.Радвам се за твоите отводки че растат и ти пожелавам догодина да дръннеш по 2 тен. от всяка.
За района в който съм няма да коментирам много,но при нас в Лудогорието няма ли минимум две тенекийки от с-во е посредственна история.

Да, твърдя, защото не съм го чел или някой да ми каже, а го виждам с моите си очи. Наистина темпа намалява и развитието става по- бавно, но го има и обема на пчелата постепенно нараства. Същото ти казаха и други колеги...
А ти може да извадиш 2 тенекии още Май месец и пашата с това да ти е изчерпана. Изваденото количество мед не определя каква паша имаш Август месец. Наистина няма смисъл да спорим, защото ти казваш какво е при теб и се опитваш да ми кажеш какво е и при мен, но това няма как да стане и да промени действителността.

Юрий Цветков
03.08.2012, 12:39
Не можах да те разбера какво имаш предвид - Придържай се към правилото - една рамка повече вътре от междурамията пчели и ще си спестиш много проблеми.Правилото естественно не важи по време на паша. sweating;Има предвид, че ако пчелите покриват 5 пити, трябва да имат 6 в гнездото .

ilmaz_82 - Илмаз Османов
03.08.2012, 12:52
Тогава няма ли да има опасност от нападения и кражби. Малко и от това се опасявам да разширявам.

Юрий Цветков
03.08.2012, 12:55
Не. Нападение може да има ако входа е преразширен и в кошера има примерно 5 междурамия пчели и 10 пити с незапечатан мед. И това пак не означава, че ще стане, но е предпоставка.

teo
11.08.2012, 21:47
Колеги,при есенното стимулиращо подхранване може ли да се дава цветен прашец и ако е така как става-разтворен в сиропа или в сухо състояние.

FVCVS CAESAR
12.08.2012, 17:49
Колеги,при есенното стимулиращо подхранване може ли да се дава цветен прашец и ако е така как става-разтворен в сиропа или в сухо състояние.
Най-добре е да им се даде пита с прашец. Ако няма такава, може да им се даде медо-прашецова смес или в литър сироп да се добави по 50-100 г прашец, но би било хубаво да се знае дали произхожда от здрав пчелин, защото чрез него би могла да се пренесе някоя аскосфероза например.
Следващата година мисля експериментално да дам на отводките по 1 кг Апитом с цветен прашец, защото ми писна от сиропи, сухи млека, хлебни маи, дрожди, кокоши яйца и пр. глупости, ползата от които не е съвсем ясна.

Пламен Ганев
12.08.2012, 22:29
Как може да давате подобни непонятни за тях работи?Ако района не дава прашец,нищо не може да го замести!

зуница
13.08.2012, 09:22
Ако не дава прашец, а и нектар, да ги оставим да измрат ли? Не е сериозно!

FVCVS CAESAR
13.08.2012, 09:43
Как може да давате подобни непонятни за тях работи?Ако района не дава прашец,нищо не може да го замести!
Нищо не може да замести прашеца, но нищото може да бъде заместено със заместители на прашеца, ако нямаме възможност да дадем прашец.
А ако районът не дава прашец, има ли смисъл изобщо да се гледат пчели? Проблемът е, че отводките, особено по-късните, може да не разполагат с достатъчно летящи пчели, за да си доставят цялото необходимо количество протеини. А при обилно хранене със сиропи и белтъчно недохранване, вместо зимни пчели, те по-скоро ще отгледат декемврийско-януарски подмор.

jordanov
13.08.2012, 10:03
Следващата година мисля експериментално да дам на отводките по 1 кг Апитом с цветен прашец, защото ми писна от сиропи, сухи млека, хлебни маи, дрожди, кокоши яйца и пр. глупости, ползата от които не е съвсем ясна.
Ха, Цезарю, ти ме изненадваш ! Не мога да повярвам че ти писва да експериментираш cool; . Понеже напоследък ни сравняват с рибарите :D , все едно някой от тях да каже че му е писнало да се занимава със стръв и захранки drinks;

Пламен Ганев
13.08.2012, 22:21
Как може да давате подобни непонятни за тях работи?Ако района не дава прашец,нищо не може да го замести!
Нищо не може да замести прашеца, но нищото може да бъде заместено със заместители на прашеца, ако нямаме възможност да дадем прашец.
А ако районът не дава прашец, има ли смисъл изобщо да се гледат пчели? Проблемът е, че отводките, особено по-късните, може да не разполагат с достатъчно летящи пчели, за да си доставят цялото необходимо количество протеини. А при обилно хранене със сиропи и белтъчно недохранване, вместо зимни пчели, те по-скоро ще отгледат декемврийско-януарски подмор.

Колега,когато се правят отводки е закон да се натъпчат с прашец!След като се върнат летящите пчели,семейството буксува 15дни.Ако се правят късни отводки без голям запас от мед и прашец,ефективноста от извършената дейност е нулева.

FVCVS CAESAR
14.08.2012, 11:37
Аз пък съм чувал за разни начини за сформиране на отводки, при които летящите пчели могат да се завърнат, а могат и да не се завърнат, а ако се завърнат, отводките може да "забуксуват", а може и да не "забуксуват". Нещата не са толкова черно-бели, колкото ги описваш.
Разбира се, че би било добре да се осигурят с повечко прашец, стига да не е за сметка на сериозното обезпрашецяване на силните семейства, но ако по някаква причина не сме ги “натъпкали”, каквото и да значи това, или пък сме ги натъпкали, но по време на “буксуването”, ако е имало такова, те са изяли всичкия прашец? А ако поради неблагоприятни климатични условия няма принос на прашец? А ако някой ни е подарил, продал, пробутал и т. н. отводки почти без прашец? А ако нямаме пити с прашец и не сме събрали такъв с прашецоуловителите? А ако сме уловили рой, който пък би могъл да бъде силен, слаб, ранен, късен? Тогава какво правим?
а) оставяме пчелите да умрат;
б) разформироваме семействата и присъединяваме пчелите към други семейства;
в) храним ги адекватно;
г) подсилваме ги с каквото можем и ги храним адекватно;
д) постъпваме в зависимост от конкретния случай и според възможностите ни;
е) постъпваме според закона (не знам какво гласи, защото не съм го срещал в ДВ wink;);
А колкото до големия запас от мед, каквото и да значи това, би било чудесно да го има, но той може да се окаже пагубен, ако е за сметка на свободните килийки, в които майката трябва да снася яйца. А мед може да им се даде и през септември, и през октомври, а дори през януари, ако се наложи... стига и тук да няма някой закон, който ми е убягнал. wink;


Не мога да повярвам че ти писва да експериментираш cool;
Не четеш внимателно. drinks; Не ми е писнало да експериментирам, напротив, догодина продължавам, но с Апитом с цветен прашец. Харесва ми как работи при зимно-пролетното развитие, но през втората половина на лятото не съм им давал от тази гадост, та не знам дали все пак няма да се появят странични ефекти. sweating;

Пламен Ганев
14.08.2012, 14:51
Хаа,много поетично!Примерите които даваш колега са за малки бройки!Колко късни роеве ще хванеш?Колко отводки ще ти подарят?Бъркаш в силните с-ва и им даваш.Ако и там няма,значи мястото на пчелина трябва да се сменя.Раздели ги на две групи и опитай!На едните давай сироп с прашец,на другите само сироп.На следващата година ще видиш резултата.Природата не даде ли,каквото и да правим няма да стане така както искаме.
Сигурен ли си в произхода на прашеца/ако не е от твоя пчелин/?Не те ли е страх от зарази?

Юрий Цветков
15.08.2012, 20:08
В Б-я няма райони в които не могат да живеят пчели (освен високите върхове по планините), то това не означава, че получените резултати ще бъдат еднакви. В форума на Динко преди години имаше потребител с ник bars_i, който твърдеше, че добив над 10 кг от кошер е откровена лъжа, но пчеларите около Дунав знаят от опит. че 100 кг от 1 кошер изобщо не са мит или фантазия (е не всяка година).
В случая напълно споделям мнението на Пламен Ганев, защото в "бедните" райони (от гледна точка на медоносна и прашецодайна растителност) пчеларството е мъка.

mmkas
25.08.2012, 14:48
за бедни на нектар райони съм чувал, но за бедни на прашец не. В природата винаги има прашец. Пчелата е гладна за нектар, затова трупа мед. За милионите години еволюция и е станало ясно, че прашец лесно може да си намери, но нектар - не. Така, че при правенето на отводки винаги е по добре в тях да има летящи пчели.

FVCVS CAESAR
14.09.2012, 08:59
Бъркаш в силните с-ва и им даваш.Ако и там няма,значи мястото на пчелина трябва да се сменя.Раздели ги на две групи и опитай!На едните давай сироп с прашец,на другите само сироп.
Проблемът е, че при мен т. нар. силни семейства имат прашец колкото за тях си. А колкото пити с прашец бях заделил през пролетта за черни дни, ги дадох на отводките, а те ги оглозгаха до дъно и след това се втурнаха да пасат. Въпреки това не мисля да сменям мястото. Миналата година носеха прашец през септември и октомври сякаш е април. Тази година обаче, поради сушата, поради що ли, приносът е слаб.
Иначе благодаря за съвета, но няма да се възползвам. Ще пробвам сироп с прашец, но някоя друга година и може би в някой друг живот. Пчелите ми казаха, че предпочитали пергата. Все пак догодина ще пробвам това, дето съм си го намислил. Щях да опитам още тази година, но бяха се изчерпали складовите наличности. Аре стига съм правил безплатна реклама... drinks;

Владо-Gillan
14.09.2012, 12:21
На книга е едно, тук в форума е друго а на практика е трето.За един пчелар и за един пчелин, даден способ е повече от положителен, а за друг освен че не е положителен може и да нанесе вреда.Всеки пчелар трябва да изгради собствен начин и тип на работа с пчелите си, не всичко е черно и бяло в пчеларството.Трябва да се съобразяваме с пашата която имаме, системата с която практикуваме, климатичните особености поне за месец напред.С каква порода пчели работим също не е от малко значение, и за всяко семейство трябва да се реагира индивидуално, според нуждите който има.Защото няма семейство което да е идентично с друго от пчелина.Едно събира повече мед, друго прашец и т.н.Книгите и форума дават добра основа, но за надграждане се иска работа и аналитично мислене.Пак казвам според мен, човек трябва да изгради собствен метод на работа (този метод да е успешен разбира се) и тогава може да има успех в пчеларството.Както е написал колегата в подписа си, 1000 пчелари, 1000 технологии.Подкрепям го напълно в това му изказване.

scutellator
14.09.2012, 18:17
за бедни на нектар райони съм чувал, но за бедни на прашец не..


има, има. За такива райони най-подходящи са пчели които събират големи запаси от прашец в кошера и обратното- за райони, където прашецът е в изобилие през цялата година.

Nik_m
20.08.2014, 21:20
Имам едно семейство което има прекалено много пило за момента. Силно семейство и вместо да вадя мед от него и в 3те корпуса пило, останалите имат по 10тина пити с пило. Чудя се дали да не го разделя на 2 за да стане какво останалите.

srg
21.08.2014, 09:20
Имах едно семейство много силно влизаше и излиааше от зимата . Радвах му се много. По време на акацията обаче изпадаше в някаква полусамосмяна полуроево състояние ипроаляше сезона. Смених майката.