PDA

Виж пълната версия : СЛАБИ ОТВОДКИ



n_markov
30.07.2012, 06:47
Купих си 20 отводки ДБ на 4 рамки 25 юни и досега не се развиват.Пашата изключително намаля не е валяло от 2,5 месеца дъжд.Започнах да ги подхранвам с захарен сироп 1;1 с стартовит и чист мед.Маиките не снасят яица.Има пило само на 1 пита.Сложил съм им по 2 изградени пити но не ги и поглеждат.Какво да правя оттук нататък.Имам вече притеснения дали ще оцелеят.А като муха покриват 2,5 рамки.Мисля че това е доста малко.Моля помагаите колеги

Alex77
30.07.2012, 07:34
Кога започна да ги подхранваш, звучи сякаш да е от скоро? Трябвало е да ги почнеш с подхранване веднага щом си ги взел. Сега продължавай с храненето и темпът на яйцеснасяне бавно ще се увеличи. Още повече, че пчелата е малко и няма начин в този сезон да имаш две пити и половина с пчела и 2-3 пити с пило ако не си ги хранил редовно.
Търпение и редовно хранене и ще направят поне по 8 рамки до края на Август.

Владимир Владимиров-Влад
30.07.2012, 07:57
Сироп ! Всеки ден или през ден. Сложи и стартовит, помага. И не ги наричай мухи, ако искаш и в бъдеще да се разбирате !

ттитто
30.07.2012, 09:38
Търпение и редовно хранене и ще направят поне по 8 рамки до края на Август

До края на август няма как да станат на 8 рамки. Ще станат на 5-6 рамки, но наистина трябва всеки ден или най-много през ден да им даваш 100-200 мл рядък захарен сироп.
Към края на август ще сгъстиш сиропа, за да могат да се запасят за зимата. Определено до зазимяване ще запълнят един корпус с пчели. Но ще е трудна зима.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
30.07.2012, 10:02
Същото е положението и при мене с отводките както при колегата n_markov. Моите са на 5 рамки и имат по 1 рамка запечатано пило и по 1 открито пило и петте рамки са покрити с пчели. Подхранвам с сироп 1:1 дано успеят до края на август да станат на поне на 7 рамки. Опитен пчелар ми каза да забравя вече за разширението и се обезкуражих. Дали е така?

Ангел Йосифов
30.07.2012, 17:59
За развитието на семействата е необходим и прашец.В тази жега малко ме съмнява прашеца да е в достатъчно количество.Така че се поогледайте дали пчелите вкарват прашец.

павликянин
30.07.2012, 21:48
Ангеле, при нас е пълно, не спират да мъкнат прашец, въпреки сушата. Днес отварях да видя какво става, пълно е с пило.

Владо-Gillan
30.07.2012, 22:04
Прашеца сега е в изобилие, сега цъфтят всички зеленчуци.Пипер, домати, краставици .....Да не говоря че от Царевицата мъкнат на поразия

Гинчев
30.07.2012, 22:23
Така е.Макар и жега, те си знаят работата.Просто им помагай със сиропец за да им е пълна масата drinks;

Владо-Gillan
30.07.2012, 22:33
Не забравяйте че в поилката сега е нужно, винаги да има чиста вода, и поилката да е винаги заредена.Сега имат най много нужда от вода.Следете и за акар и болести.Именно сега се проявяват различните гнилци, да опази бог някой да каже че е открил гнилец.Акарите сега са в пика на развитието си, така че времето за борбата с тях, може да се каже че настъпи.

Ангел Йосифов
31.07.2012, 06:11
Ангеле, при нас е пълно, не спират да мъкнат прашец, въпреки сушата. Днес отварях да видя какво става, пълно е с пило.

Такае при нас има прашец,но около Опака дали има особенно ако пчелина е далеч от населено място.При нас почти всеки двор се обработва и полива,което осигурява подържаща паша.Всяка седмица минавам през Берковица и там има прашец.Най-добе е колегата да се поогледа за цъфтяща рзтителност.Не вярвам в Ямболско да вали през седмица.

n_markov
31.07.2012, 06:55
В момента няма никакъв прашец, Царевицата е изгоряла свръчкана,точно до тях е на 10 метра 25 декара е но нява дъжд.Да се надявам че ще се закрепят и ще стиснат зъби за зимата да оцелеят.
И да попитам колко е наи малкото количесво пчела (покрити пити)за зазимяване, което може да оцелее през зимата.

Владо-Gillan
31.07.2012, 08:52
това е относително, може и 2 пити да оцелеят, а може и цял 12 рамков Д.Б. да си замине зимата.Всичко е относително, и тук и шанса играе малка роля

evgeni.filimonov
31.07.2012, 12:08
Без прашец няма как да ти отглеждат много пило. Така ще се изтощят пчелите, че едва ли ще оцелеят горкичките. А и едва ли ще отгледат и качествени зимни пчели. От тези дни нататък, от снесените яйца ще се излюпят зимните пчели, с това се съобразете. Трябва да има ВИТА МАКСИМУМ, както казва д-р Ангел Грънчаров. Също така и третирайте с препарати за отстраняване на акара.
Търси инфо из форума за заместители на прашеца и слагай.
Ако пак изостават с развитието си, обединявай ги по две и напролет пак ще си направиш отводки.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
31.07.2012, 12:38
Някой би ли препоръчал заместител на прашеца. Днес по обяд ги наблюдавах моите от 15-20 пчели 1-2 вкарват прашец което за мене е недостатъчно. Дано завали дъждец и да тръгне малко подкрепителна паша.

Daniel
31.07.2012, 12:40
Да. Кажете , ако има заместител на прашеца! Ако може да го ползваме и напролет.

Alex77
31.07.2012, 13:06
Днес по обяд ги наблюдавах моите от 15-20 пчели 1-2 вкарват прашец което за мене е недостатъчно.

Наблюдавай сутрин, тогава е основният принос на прашец.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
01.08.2012, 15:47
Същото е и положението сутрин. Страшна суша е при нас, днес се надявахме да завали ама уви. crying;

borko_21
29.08.2012, 09:32
миналата година имах такава слаба отводка на която почти не и и слагах сироп и оцеля през зимата но с високо количество подмор и през тая година неможа да се развие и да стане кошер както трябва.извадих от него 2-3кг мед.Може би трябваше да и сменя майката макар че беше млада.

viligetov
29.08.2012, 15:46
В края на юли купих 5 отводки на 4 рамки и от тогава до сега ги подхранвам през няколко дена с 500-600 грама захарен сироп 1:2 и сега 1:1 като слагам и стартовит но не се развиват. А днес в единия кошер нямаше никакво пило. А прашец-много. Дайте съвет

Ангел Йосифов
29.08.2012, 16:10
Колко пило имаха когато ги купи?Колко сироп си им дал до сега?Има ли майка в кошера без пило?

ianev
29.08.2012, 20:22
viligetov e ти какво искаш купил си ги в края на юли на колко рамки очакваш да са сега при положения че пчелата намалява. Аз имам отводки който аз съм си правил началото на юли и ги храня от тогава и пчелите покриват 6 рамки пилото е на 1 рамка и половина. А ти искаш за месец да стане нормално семейство judge; tube;

viligetov
31.08.2012, 07:11
Пчеларя от който ги купих ми се обади и ще дойде да ги види

Ангел Йосифов
31.08.2012, 16:17
Ако отводките са правени само с летящи пчели е нормално да се наблюдава известно отслабване и намаляване на пилото.

tenik1
25.09.2013, 12:26
Пчеларя от който ги купих ми се обади и ще дойде да ги види
Какво се произнесе пчеларя от който си ги купил? Как са сега отводките?