PDA

Виж пълната версия : ПРЪСКАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСИ КУЛТУРИ



Б.Медаров
06.04.2011, 15:29
Колко време преди пръскане и колко време след пръскане,по земеделските култури,трябва да бъдат затваряни кошерите.Да речем сутришно,обедно или слетобедно пръскане.За часове или за или за ден или дни трябва да бъдат затваряни пчелите в кошерите.На около сеят само житни култури,сланчоглед,корианд ар и рапица.За такива култури става въпрос.Ако можете да ми дадете по точна информация,ще съм благодарен

Юрий Цветков
06.04.2011, 15:51
Затварят се по възможност преди самото пръскане. По рано не е необходимо. А след колко време ще се пуснат зависи от това с какъв препарат е пръскано. По-точно, колко е времето му на въздействие и също срещу какво е пръскано. Инсекти, гъби, бактерии и т.н. За пчелите най-опасни са инсектицидите.

Kiril8305
06.04.2011, 19:44
Колко време преди пръскане и колко време след пръскане,по земеделските култури,трябва да бъдат затваряни кошерите.Да речем сутришно,обедно или слетобедно пръскане.За часове или за или за ден или дни трябва да бъдат затваряни пчелите в кошерите.На около сеят само житни култури,сланчоглед,корианд ар и рапица.За такива култури става въпрос.Ако можете да ми дадете по точна информация,ще съм благодарен
Много зависи за какво ще се третира.
Ако във вашия регион не е излязал някой мутирал инсект то няма място за беспокойство.При мен само това се сее, житни , слънчоглед и рапица.До сега даже не съм разбрал кога третират слънчогледа и пшеницата да речем, никакъв проблема абсолютно, миналата година вдигнаха врява , за пръскане на рапицата , прати арендатора агрономчето си лично да ни информира за затворим кошерите във определено време за период от два часа, но след многото олелия казаха да отворим кошерите , че нямало да пръскат , и по късно разбрахме ,че са взели решение по късно да пръскат , привечер , но аз не бях там и не бях затворил кошерите , и пак нямах никакви проблеми.
Та ако арендатора реши да ползва много агресивни препарати мисли му.

kando
06.04.2011, 21:32
За колко време не знам,както каза Yuri зависи с какво е пръскано,че до колко знам има препарати,които и след много часове са бич за пчелите.

И относно затварянето - пак има значение,защото ако пръскат във дневни часове,то хубаво ще затвориш час преди това,ма пчелата е вече извън кошера!

Б.Медаров
07.04.2011, 07:44
Значи да разбирам,кажат ли че пръскат,затварям кошерите за цял ден,най сигурно wink; П ри положение че цял ден съм на работа ми остава само вечер да ги затварям или ран о сутринтта.А,уж имало закон с който се забранява пръскането на цъфтящи култури.И ко аз след трактористта значи трябва да ходя и да му цетирам закона и ако откажи judge; .

Димитър Бонев
24.07.2012, 20:58
Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.

павликянин
24.07.2012, 23:13
Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.

Колеги, при всяко пръскане, което не е проведено по Наредбата, сезирайте районна прокуратура. Деянието е квалифицирано като престъпление по НК - член 216: "Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години." Пчелите са движими вещи. Важно е да се действа веднага и писмено да се иска извършване на неотложни следствени действия за събиране на доказателства.
Отделно от действията (или бездействията) на прокурора имате право на иск за претърпени вреди и пропуснати ползи.

Румен Димитров
24.07.2012, 23:47
И третирането и рапицата не са виновни за "пенсионерските" похвати на пчеларстване!
Все още е голям процента пчелари, които по стари пенсионерски традиции не пипат (не точат) от плодниковите или гнездовите пити, щото това "било за зимуване на пчелите".
Таааа, по тоя повод, нека некой такъв пчелар се опита да забоде вилица в рапичен мед през зимата......
.....не става...а как искате пчелите да го ядат ?!?!?!?

павликянин
25.07.2012, 01:39
Осъдителни решения (https://www.google.bg/search?sugexp=chrome,mod=18&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B0 %D1%82%D0%B5%D0%BB+%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%B6%D0%B4% D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BD%D 0%B0%D1%82%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B8)

Погледнах по диагонал само първите две.

Не практикувам отдавна и не искам да практикувам право, но като гледам какво е състоянието на пчеларите в пчеларството, май ще ми се наложи да се вписвам в някоя адвокатска колегия.

п.п. дори и да няма осъдени, все някога се прави пробив, а след това всички подобни случаи тръгват като лавина. Спомням си едно от първите си големи дела - крупен земеделски производител беше давал много стока на държавно преработващо предприятие от друг окръг. Забравил съм какъв беше точно размерът на иска, но беше от порядъка на десетки милиони. След много гадни номера от страна на всякакви държавни институции, накрая предприятието загуби и приведе парите заедно с всички неустойки и мораторни лихви. Дотогава се считаше едва ли не за грях държавата да осъди държавно предприятие, но вече го имаме за съвсем нормално, нали? Та, и с арендаторите е подобно положението - достатъчно е един да осъди някой местен самозабравил се арендатор, за да видят всички, че е възможно, и да тръгнат масово да го правят.

п.п.п. не съм лекар, останали сте с погрешно впечатление, понеже съм взел отношение към проблема с анафилактичния шок. Аз съм го написал и там - от дълги години съм гъбар и понякога се случва да срещна змия (засега, слава Богу, са били срещи от разстояние). А и доста скитам из планините, кога с компания, кога сам. Затова съм попрочел и запомнил това-онова, за да имам обща представа как да реагирам.

Димитър Бонев
26.07.2012, 20:25
В днешно време е трудно да осъдиш държавно предприятие дори и ВАС да се е произнесъл един път по казуса и е приел за правилен иска, а само след няколко месеца по същия казус се произнася напълно противоположно. Важно е Цецо какво ще каже.

kseno
25.08.2012, 20:23
При нас има голями площи с тютюн, който в момента цъфти .......... От 7 дни пръскат със самолети ....... ПОЗНАЙТЕ КАК СА ПЧЕЛИТЕ ЖАЛ МЕ Е ДА ГИ ГЛЕДАМ ........ А в това топло време да са затворени 7 дни .............

Димитър Бонев
15.10.2012, 23:05
Доказано! Продукт на "Монсанто" сериозно вреди на човешкото здраве
http://www.cross.bg/1333215

Димитър Бонев
24.10.2012, 14:57
Брюксел предупреди България да спазва директивата за употреба на пестициди

Европейската комисия отправи официално искане към България и още шест държави членки да осигурят пълно спазване на Рамковата директива за постигане на устойчива употреба на пестициди, предаде пресслужбата на институцията.

Директивата определя правила за устойчива употреба на пестициди, за да бъдат намалени рисковете и въздействието на употребата на пестициди върху здравето на хората и околната среда.

Белгия, България, Дания, Литва, Люксембург, Португалия и Словения все още не са транспонирали напълно тази директива в националните си законодателства, въпреки че трябваше да направят това до 26 ноември 2011 г.

Законодателството се прилага частично от Белгия, Дания, Литва, Полша и Словения, но все още съществуват редица недостатъци – от сертификационни системи за професионални потребители до изисквания за защита на водната среда.

България и Люксембург не са известили Брюксел за каквито и да било мерки.

Засегнатите държави членки разполагат с двумесечен срок, за да информират Еврокомисията за мерките, взети за осигуряване на пълно съобразяване със законодателството на ЕС. При липсата на нотифициране на подходящите мерки по започнатата процедура комисията може да сезира Съда на Европейския съюз.
източник http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2012/10/24/1931981_brjuksel_predupredi_bulgariia_da_spazva_di rektivata_za/?ref=rss

alex74
21.04.2013, 22:58
Натровени пчели ,мъртви-днес за пръв път ми се случи и то пред очите ми.Деня бе слънчев и топъл ,аз на пчелина преглеждах сем-та ,всичко беше нормално, летежа силен ,принос на прашец,проветряване на входовете ,пчелите кротки при преглед ,НО в един момент всичко замря , никакъв летеж и звук,мъртвило ,човек дори сляп да бе щеше да “види“ разликата ,по прилетните дъски и пред кошерите имаше различна бройка умрели пчели от 5-10 до 50-100 сгърчени с изплезени хоботчета,някой все още мърдащи,на пръв поглед малко умрели и се запитах -но защо всичко замря?-почти със въпроса се сетих и за отговора-всичко замря,защото летящата пчела е била на полето там е и останала завинаги.Оказа се ,че пръскат рапицата във фаза на цъфтеж което е строго забранено,звъннах на 112 там ми казаха ,че ще предадат на дежурния по Община,и наистина след малко ми звънна дежурния и ми обясни какви жалби да подам и ,че можело с полиция да се спре пръскането веднага.Вече нямаше смисъл ,милиони пчели умряха.
Поуката от моя случай е-да се следи за цъфнали култури (най-вече рапица) и ако разберете ,че ще пръскат веднага звъните в полицията и на деж. по Община и настоявате да се прекрати незабавно третирането на цъфналите култури като се позовавате на закона,където ясно е записано,че е абсолютно забранено пръскането на цъфтящи култури.

vega1981
26.04.2013, 07:18
На 20 април опръскаха и нашата нацъфтяла рапица. Събота към 10 часа-естествено институциите не работят, за да ги сезираш. Никой не ни беше предупредил. Добре, че времето беше по-мрачно и хладничко, че не бяха излезли още пчеличките. Обадих се на 112, т.к. знам че е незаконно да се пръска по време на цъфтеж, но от там нищо не направиха, не спряха пръскането. По-късно ми се обадиха да ми кажат, че сезирали Общината, но от там им казали, че не било в техните компетенции-ха! та нали те трябва да се обаждат на пчеларите да ги предупредят, нали от там се вади "специалното" разрешително за пръскане в извънредни случаи на цъфнали култури. Пълно безхаберие! Звъняхме на БАБХ-ядец,почиват хората. На ветеринаря звъняхме- получихме съчувствие и съвет да си купим базука. Сега сме напускали жалби. Днес ни викат на среща в общината. Да ги видим какво ще лъжат и мажат.

N-3
26.04.2013, 07:32
Аз смятам да се боря така,щом те ни тровят пчелите и не можем да изкараме продукция правя следното.Слагам на джипката одзад 5-6м въже,закачам една голяма автонобилна гума и вечерта към 1ч.е паля.обикалям му нивите на тоя галфон,и да го видя къв добив ще изкара!!!ОКО ЗА ОКО ЗЪБ ЗА ЗЪБ!!!Друг закон в България няма!!!Който иска да си хаби времето с институциите.

Mateev
20.05.2013, 20:56
Вчера и на мене ми отровиха част от летящите пчели на около 40-50 кошера. Пред всеки един кошер има по една шепа умрели пчели, а колко са изпопадали в полет един господ знае. Отвътре кошерите засега изглеждат нормално, но знае ли човек.

Днес имаше разправия с кметството, а след това подадохме и официално оплакване в областните служби. Задействува се някаква процедура, която не знам до какво ще доведе. Вероятно ще пострадат определени хора, защото се оказа че този, който е пръскал, не е имал ветеринарно разрешително. В кметството също ще операт пешкира, защото са в грубо нарушение на закона, след като не са ни предупредили.

Ей това е хубавото на тази държава - влезе ли се в официална процедура, няма оттърване. Процедурата ще бъде избутана докрай и определени длъжностни лица ще бъдат наказани. Може да е нещо малко, но нека за в бъдеще да си имат едно наум.

Mateev
20.05.2013, 21:00
Срещнахме се с местните пчелари. Те казаха, че и друг път се е случвало нещо подобно, но те не смеели да се оплакват. Не знам откъде е този страх, но у мене го няма. Тръгвам с рогата напред, пък да видим какво ще излезе от цялата тази работа.

Димитър Бонев
20.05.2013, 21:55
При мен се получи същото, но от кметството не бяха виновни.Някой от многото арендатори е пръскал житата с нещо не се знае какво и то на пътя на пчелите, ама като там са 6-7 блока с различни арендатори иди търси кой с какво е пръскал и кое е този, като всички ни лук яли, ни лук мирисали. Летящата пчела си замина и вместо да вадя мед и да правя отводки се наложи да подхранвам докато се възстановат донякъде. Иначе от кметството чинно ми се обадиха, че ще пръскат парковете, които предварително бяха прилежно окосени за да няма цъфтящи треви.

Светозар Каменов
20.05.2013, 22:15
Слушам как някакъв селскостопански самолет паднал като излитал да пръска слънчоглед. И това в 9 сутринта. Никой даже и не попита защо аджеба тоя тръгва да пръска през деня. На никой даже не му мина и през главата, че това е нарушение. Каквото и да им говорим все тая, на никой не му дреме за пчелите...

Saras
21.05.2013, 12:25
Срещнахме се с местните пчелари. Те казаха, че и друг път се е случвало нещо подобно, но те не смеели да се оплакват. Не знам откъде е този страх, но у мене го няма. Тръгвам с рогата напред, пък да видим какво ще излезе от цялата тази работа.
Страхът в случая е съвкупност от липсата на желание и средства за борба, като към това добавим негативно отношение към институциите.С рогата напред е правилния подход, защото повечето замеделци са просто калкулатори за разходи и прогнозна печалба.Не се ли страхуват от загуби и ядове ще продължават с убиването на пчелите без да се впечатлят от постъпката си.Такива хора са вредители за пчеларите и трябва да се разглеждат като такива.

Mateev
21.05.2013, 18:01
На практика аз съм принуден сега да вдигна врява до небесата, нищо че щетите ми са минимални. Ако не го направя сега, следващия път могат да ми изтровят 200 кошера.

Тази вечер сме си обявили сбирка с пчеларите от региона, като идеята е да се договорим един друг да се предупреждаваме. След като кметството нехае, ще се опитаме да договорим с него ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да предупреждават поне един наш представител, а после ние ще си звъним един друг.

Иначе възбудената от мене процедура си тече. За утре сутринта е сформирана официална комисия от няколко човека, които ще дойдат на пчелина да "събират доказателства". Транспорта ще е от мене, защото те имат лимит на бензина от само 40 литра на месец. Заплащането на изследванията в акредетирана лаборатория също ще е за моя сметка. Това обаче не е важно. Важното е друго - задействуваха се инстанции на много високо ниво и ако сега не постигна някакви наказания на виновни длъжностни лица - значи за в бъдеще ще могат да си развяват байрака както си искат. А това не трябва да се случва.

Трябва да има поне един случай на наказан кмет в дадено село, а после този случай ще го разказваме на кметовете в другите села, където имаме пчелини. Ще ви държа в течение и вас, за да знаете как и вие да си търсите правата.

Nik_m
25.05.2013, 08:56
Вчера говорих с един работник от кооперацията в село и каза, че за тази година са свършили с пръскането.
Нещо не ми се вярва много, слънчогледа или друго не се ли пръска за нещо?
Някой запознат?

simo
25.05.2013, 20:07
Слънчогледа вече няма за кво да се пръска, другото възможно са бостаните, пръскат се няколко пъти за листна въшка и то в периода на цъфтене,което е голяма беля за нас.

спартак
16.03.2014, 10:57
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=25&ved=0CGkQFjAOOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.tryavna.bg%2Fnaredbi%2Fnaredb a8.doc&ei=CWYlU5qlPISqtAbd3oHoCA&usg=AFQjCNEtrrOwwIFYfQfaEew1cydJAI6RJA&bvm=bv.62922401,d.Yms&cad=rja
Колеги давам пример с тази наредба №8 и Чл.14 на Община Трявна. Все пак някъде нещо е записано и дано да се спазва. Че и тази година някой колеги ще изпищят.Аз преди три години пострадах с най силните си кошери.

tsc1
16.03.2014, 11:41
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=25&ved=0CGkQFjAOOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.tryavna.bg%2Fnaredbi%2Fnaredb a8.doc&ei=CWYlU5qlPISqtAbd3oHoCA&usg=AFQjCNEtrrOwwIFYfQfaEew1cydJAI6RJA&bvm=bv.62922401,d.Yms&cad=rja
Колеги давам пример с тази наредба №8 и Чл.14 на Община Трявна. Все пак някъде нещо е записано и дано да се спазва. Че и тази година някой колеги ще изпищят.Аз преди три години пострадах с най силните си кошери.
На мен ми харесва като цяло духа на наредбата - ясно и категорично, без увъртания и йезуитски текстове с "вратички". И точно дефинирани санкции. Де да можеше всичките ни закони и наредби да са такива!

спартак
16.03.2014, 12:44
Може би това е един от начините Местната власт - дадена Община, да протегне ръка дори условно.В колко ли Български Общини присъства (Чл.14)?

Пламен Керчев
26.03.2014, 19:18
Отровени пчелни семейства в Добричко
http://www.vbox7.com/play:0c3e15989d

koragroup
26.03.2014, 20:07
Отровени пчелни семейства в Добричко
http://www.vbox7.com/play:0c3e15989d

Тъкмо щях да ги хваля... Днес минах два пъти между Силистра и Добрич. Рапицата е "аха-аха и да цъфне" на 1-2 места я пръскаха и си помислих, че правят това за да не го правят "на цъфнало". Пръскаха със т.нар. "самоходни пръскачки" с рамена по 10-15 метра от ниско.
На повече места пръскаха житото, но пак по земята. Овошните градини бяха все едно сняг е валял, тази седмица не видях пръскачки, за разлика от предната седмица.

Nik_m
26.03.2014, 20:56
Последните няколко ходения на село винаги виждам машини да пръскат рапицата. Какво е това пръскане през ден незнам а още е малка, представям си като цъфне какво ще става.

tsc1
26.03.2014, 21:03
Изгледах видеото и ми стана гадно! Възможна ли е такава безотговорност??? Бих препоръчал на тези пчелари да се ослушат наоколо - все пак това е една петкилометрова зона около пчелините. Лесно ще се разбере кога и кой е пръскал. А като се понаскубе растителност от пръсканите ниви - с какво. А после - както е казал Остап Бендер "Делото за спасяването на давещите се е дело на самите давещи се!"

Nik_m
26.03.2014, 21:38
Изгледах видеото и ми стана гадно! Възможна ли е такава безотговорност??? Бих препоръчал на тези пчелари да се ослушат наоколо - все пак това е една петкилометрова зона около пчелините. Лесно ще се разбере кога и кой е пръскал. А като се понаскубе растителност от пръсканите ниви - с какво. А после - както е казал Остап Бендер "Делото за спасяването на давещите се е дело на самите давещи се!"
Като гледам тия "фермери" какви нови MLове карат няма закони за тях в България.
Там се наляха много пари, щом и мутренски групировки започнаха да се занимават със селско стопанство.

borislav aleksandrov
26.03.2014, 21:48
Тъкмо щях да ги хваля... Днес минах два пъти между Силистра и Добрич. Рапицата е "аха-аха и да цъфне" на 1-2 места я пръскаха и си помислих, че правят това за да не го правят "на цъфнало". Пръскаха със т.нар. "самоходни пръскачки" с рамена по 10-15 метра от ниско.
На повече места пръскаха житото, но пак по земята. Овошните градини бяха все едно сняг е валял, тази седмица не видях пръскачки, за разлика от предната седмица.

точно затова пръскат сега за да не пръскат после... но някой пак се ....

Недялко Атанасов
26.03.2014, 23:23
щом и мутренски групировки започнаха да се занимават със селско стопанство.Те винаги са се занимавали от време оно.

rosty_sz
27.03.2014, 06:35
Горките колеги. дори и да намерят виновника ги чака голямо ходене по мъките за да получат някакво възмездие. Не се споменава как е станало отравянето, но като си мисля ми се струва възможно само със самолет който е пръскал при грешна посока на вятъра и грешна височина или покрай блоковете е имало много джанки и цъфнали храсти които са напръскани от самолета с цел а се обхване целия блок. С трактор не се сещам как може да стане при положение, че рапицата не е цъфнала.
Пръскането край мен е тотално. За 4-те слънчеви дни нямаше блок в който да не влезе трактор. В съседното село в неделя ползваха и авиация. Времето много помогна пръскането да се съсредоточи в тези 4 слънчеви и тихи дни и за моя радост освен някоя череша в селските дворове всичкото пръскане мина за сега както трябва - преди цъфтеж. Обикалях и съседни села да проверявам рапицата и там положението беше същото. Пръскаше се масово. Може би заради тази масовост на мероприятието отровата се носи във въздуха и част от нея е полепнала по цъфналите растения и пчелите са ужасно нервни. Дозата явно не е достатъчна за да ги убие, но ги изнервя страшно. Толкова жила не бях отнасял скоро. В момента в пчелина не е възможно да се влезе без предпазно облекло включително и ръкавици да не говорим какво се случва като взема да ги отварям.

tsc1
27.03.2014, 08:48
Пръскането със самолети е забранено в новия закон за защита на растенията, но не зная дали вече е в сила закона.

Кънев
27.03.2014, 10:49
Какво да говорим, те в културните държави си изтровиха пчелите, че при нас ли няма даго направят! Не е синдром на изчезващите пчелни колонии, а е синдром на системно тровените пчелни колонии. Жалко за пчелите.

jordanov
27.03.2014, 11:14
В съвременното земеделие и в частност зърнопроизводство /рапица, жита, слънчоглед, а за царевицата не искам да говоря/ се залага само на нови сортове които си идват с технологията ! А най-важното в технологията са сроковете и химическата обработка. В момента масово се пръска с хербициди, фунгициди, листни торове и растежни регулатори. Инсектициди се прилагат само при наличие на вредители над определената норма. На нашето село например, почти съм сигурен, самолета го ползват само за сухи и течни торове. Рапицата почти винаги я работят с разни растежни регулатори, даже подозирам, че точно те променят настроението на пчелите. Изобщо това е култура, която искаме или не, променя много неща в пчеларството, затова и в темата за рапицата съм пуснал едни статии. Та така, който пчеларства в земеделски район, трябва да се съобразява с тия неща и да прави сметка, колко захар например да хвърля че да сили семействата, и кога ще му трябва работеща пчела. Това поне докато не вкарат масово растежни регулатори и за пчели :)

Светозар Каменов
27.03.2014, 16:24
Без значение кога, с какво и за какво се пръска, земеделеца е длъжен да предупреди за него съгласно наредба 15. Миналата седмица пръскаха без някой да ни е уведомявал. Добре, че няма ядове. Сега съм си приготвил две писма до кмета на селото, където са ми кошерите и съседното и утре ги пращам да им припомня задължението им.

jordanov
27.03.2014, 16:52
Аа това за уведомяването е ясно и местните пчелари са длъжни да се интересуват какво става около тях и да настояват да се спазват разпоредбите !

borislav aleksandrov
27.03.2014, 17:07
проблемът тук е че арендатора които е пръскал не е уведомил с писмо кмета - той от своя страна няма как да уведоми пчеларите - те от своя страна не са имали и понятие че ще се пръска по това време. Пръскането е извършено през вечерта - в резултат вече на две села пчелите са отровени... загубите само в пчели се изчисляват на около 180 000 лв. при средна цена от 200 лв. за семейство

jordanov
27.03.2014, 19:28
Печен адвокат и съд до дупка.

Светозар Каменов
27.03.2014, 20:42
Бориславе, това е една голяма пробойна в наредба 15. Днес като я четох подробно се замислих над този въпрос, че никой не контролира дали земеделеца ще предупреди за пръскане. За това в писмото си до кмета намекнах, че е добре да предупреди всички обработващи земя в селото.

вълк дивак
27.03.2014, 22:15
Светозаре, и в наше село направихме подписка и писахме молба до кмета. Аз лично му ги занесох и наредба 15 и закона за пчеларството. Още ми е трудно да приема вдигането на рамене и обясненията, че арендаторите били много, и ако една част от тях се съобразят с нас то повечето едвали ще го направят.

И ако ще трябва да се оправяме сами, то со кротце и со благо няма да стане.

borislav aleksandrov
27.03.2014, 22:37
по принцип най-опасни са малките земеделци до 1 000 дка те не се съобразяват с наредбата, много често дори не ходят и до растителна защита и пръскат с най-евтините и много често най-отровни препарати... точно такъв земеделец изтрови пчелите в селата Свобода и Добрево на 26 и 27 март тази година. Сега се очакват само резултатите от пробите за да бъдат заведени делата срещу него

Mateev
28.03.2014, 00:16
Препаратите за растителна защита са бързоразлагащи се, така че изследванията няма да открият нищо. Това съм го играл миналата година.

Искам да кажа нещо и за арендаторите. Не всички са зверове или дяволи или както там искате да ги наречете. Има и свестни хора. Дори бих казал, че повечето от тях са такива, и с тях човек може да се разбере. Аз лично и колегите ми от Ловеч познаваме няколко от тях и всичките са свестни хора. Единия от тях дори ми е съдружник в системата на холдинга. Но дори и той не ме е предупреждавал, защото не знае GPS координатите на пчелините ми. Аз пък не зная GPS координатите на неговите блокове. Говорил съм с него и той се съгласи да ме предупреждава, както и се съгласи да правя подвижно пчеларство покрай блоковете му, дори и ми разреши за тази цел да унищожавам/утъпквам част от периферията на блоковете му, за да си разполагам кошерите.

С две думи всичко е супер, но концепцията пак не проработи, понеже аз не си направих труда да му изпратя списък с GPS координати на пчелините ми, както и той не се накани да направи същото за неговите блокове. И така до момента, до който той ми отрови някой пчелин. Кой ще е виновен тогава - аз или той? И двамата сме добронамерени и сме дългогодишни приятели, но дори и така концепцията за предупреждение в неговия регион не можа да заработи.

Аз си мисля че преди всичко проблема е ИНФОРМАЦИОНЕН и корените му се крият в КАЛПАВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО. Според мене закона трябва ДА ЗАДЪЛЖИ както арендаторите, така и пчеларите ДА ДЕКЛАРИРАТ GPS координатите на блоковете си и на пчелините си, както и арендаторите да ПРЕДУПРЕЖДАВАТ ЗА ПРЪСКАНИЯТА. И всичко това трябва да става в някакъв ПУБЛИЧЕН РЕГИСТЪР с функции за АВТОМАТИЧНО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ. В момента тази функция е възложена на ХИЛЯДИ НЕЗАИНТЕРЕСОВАНИ КМЕТОВЕ и ХИЛЯДИ НЕЗАИНТЕРЕСОВАНИ АРЕНДАТОРИ. Проблема ще продължава да съществува дотогава, докато зависи от много хора. Трябва да има ЕДИН ЕДИНСТВЕН ОТГОВОРНИК - една единствена фирма или организация, която да се грижи за ПУБЛИЧНИЯ РЕГИСТЪР и за АВТОМАТИЧНИТЕ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ със SMS, Е-Mail или дори по телефона. Такава организация може на бъде НОВАТА ПЧЕЛАРСКА ОРГАНИЗАЦИЯ, но тя трябва да бъде подкрепена и със ЗАКОНОДАТЕЛНИ ПРОМЕНИ.

ianev
28.03.2014, 07:26
Само че има едно но и то голямо Но. Правейки регистрация в Българска Агенция по Безопасност на Храните, Общината ние влизаме в регистър, и на базата на тях става уведомяването на пчеларите в района, така че се знае колко пчелари има в района. При добро желание винаги може да те предупреди, както и останалите колеги в района. Но тук е другия парадокс миналата година получих писмото на предпоследния ден от пръскането, вдигнах панаир в общината и тази година всичко е точно. Обаче в главата ми изниква следния въпрос как се издават тези разрешителни за пръскания, получавам писмо че дадения арендатор ще пръска 5 дни по ред от 9 сутринта до 5 след обяд. На никой ли не му идва акъла в тая растителна защита как ще ги държа 5 дни затворени ... Като цяло арендаторите в голямата си част не се съобразяват с пчеларите, някой от тях най нагло заявяват аз имам стока за милион, и хич не ме интересуват твойте пчели. Преди време ако помните даже стреляха по пчелар ... Да му спрат субсидията на декар да видим дали тогава няма да предупреждава. Българина е така не му ли бръкнат в джоба няма да се оправи. Ето го резултата оставиха без поминък мой близък приятел и две села ...

А колкото до законодателни промени аз си имам друго мнение че една единна организация ще свърши работа ... Аз съм за законодателни промени като първо се завишат в Пъти глобите за изтровени пчели, както и да им се налагат присъди, същото важи и за кражбите на кошери ... а сега за кражба на кошери получават условни присъди за няколко месеца

вълк дивак
28.03.2014, 07:42
Сега свързващото звено между арендатори и пчелари са кметовете. Точно тяхното нехайство внася допълнително напрежение. Няколко пчелари поискахме да се организира среща, на която очи в очи да бъдат казани проблемите при пръсканията. Пак нищо. Ей с такива кметове нищо добро не ни чака. Сега всички стискат палци и се надяват "дано няма лошо", докато не дойде и при тях.

Светозар Каменов
28.03.2014, 09:41
Матеев, в наредба 15 си е написано точно и ясно. Ако ще пръска уведомява кмета, който до 3 дни преди пръскането съобщава на пчеларите писмено и по телефон. След това пръскането може да се осъществи само. след като кмета върне отговор, че пчеларите са предупредени. Отделно кмета трябва да предупреди и колегите си от граничните села. Никакви координати не са необходими и разбирателства между пчелар и земеделец.
Лошото е, когато има, както казва вълк дивак, кметове дето се правят на по-големи папи от папата. Само дето не знаят, че спокойно могат да отнесат една присъда заедно с арендатора.

tsc1
28.03.2014, 10:48
Абе то написано в наредбата, ама не се изпълнява и следи няма кой по веригата не си е свършил работата. Така че и аз поддържам идеята на Матеев за електронен регистър на парцелите и пчелините със GPS координати и система за автоматично известяване с SMS и/или мейл. Тогава в регистъра ще остават всички данни, които е въвел арендатора, кога ги е въвел и кога е изпратено известяването. Този регистър ще е публичен за всички регистрирани както земеделци, така и пчелари и винаги ще може да се види в даден регион ако има фал, кой е виновника.

Светозар Каменов
28.03.2014, 12:23
И каква е разликата сега и с тоя регистър? Никаква. Той като не уведоми кмета кой гарантира, че ще си въведе данните в тоя регистър. Да не говорим, че това ми се струва като научна фантастика за у нас. Те едно писмо не пишат, а ще влизат по регистри и т.н.

borislav aleksandrov
28.03.2014, 12:36
то има и друг вариант - земеделеца да е съвестен и да е уведомил кмета с писмо кога, с какво и къде ще пръска... но кмета не е в добри отношения с вас и просто не ви предупреждава..... без да си дава сметка че ако после вие си потърсите правата го отнася той... макар че мнозина разчитат на това че пчеларите както винаги ще псуват, псуват и накрая нищо няма да предприемат както се е случвало години наред

Mateev
28.03.2014, 12:37
Матеев, в наредба 15 си е написано точно и ясно. Ако ще пръска уведомява кмета, който до 3 дни преди пръскането съобщава на пчеларите писмено и по телефон. След това пръскането може да се осъществи само. след като кмета върне отговор, че пчеларите са предупредени. Отделно кмета трябва да предупреди и колегите си от граничните села. Никакви координати не са необходими и разбирателства между пчелар и земеделец.
Лошото е, когато има, както казва вълк дивак, кметове дето се правят на по-големи папи от папата. Само дето не знаят, че спокойно могат да отнесат една присъда заедно с арендатора.

Този постинг е едно ясно доказателство защо пчеларите не могат да бъдат единни и защо никога няма да постигнат напредък. Ами защото всеки дава акъли, без да прочете/чуе какво са казали другите. И всеки си вярва на собствения си акъл, колкото и грешен да е той. Така е тука във форума, така е и в комисиите при промените на закона.

Още един път искам да кажа, че това с кметовете е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, защото:
1. Кметовете на села са няколко хиляди човека
2. Голяма част от тях са без компютърна грамотност и с нулеви познания или опит в организационната дейност.
3. Имат си достатъчно друга работа, както лична, така и служебна.
4. Пчеларите за тях са девета дупка на кавала
5. Кметовете НЯМАТ РЕГИСТЪР НА ПЧЕЛИНИТЕ. Имат някакви хвърчащи листчета, които или са изхвърлени в кошчето, или са забутани на тавана на кметството.
6. Кметовете нямат познания по ВИСША МАТЕМАТИКА, за да седнат да изчисляват 3-километрови зони и да ги рисуват по картата, която също я нямат.
7. Кметовете не са телефонисти, за да седнат да звънят всеки ден на някой си дядо, който няма GSM или не го носи със себе си или недочува или забравя на секундата какво му е казано.

Опитвал ли се е някой от вас да организира/информира група от хора за някакво събитие. Пробвайте и ще видите, че:
1. Половината от тях няма да си вдигнат телефона
2. На 30% от вдигналите ще се обади я дъщерята, я сина или някое малко момченце и ще каже - дядо е в кръчмата.
3. Малкото на брой хора, които вдигнат телефона, ще започнат да хъмкат, мънкат, ще кажат "чакай да намеря молив" и ще го търсят 5 минути, държейки те на телефона. После ще започнеш да им диктуваш данни и те 100 пъти ще попита как, какво, защо, повтори ми това, повтори ми онова.
4. Половината от тях ще ти кажат "Сега съм зает, звънни ми по късно" или "Звънни ми в 18:30" или "Звънни ми утре сутринта преди да съм тръгнал на работа". И кмета трябва да започне да си води записки със желанията на всеки един чешит.
5. Част от тези, с които разговора се състои нормално, веднага ще забравят и после няколко пъти подред ще ти звънят в следващите дни, за да попитат кога беше, как беше, какво беше.
6. Част от тях ще ти звънят в 10 вечерта или дори в 3 през нощта.
7. Част от тях надълго и нашироко ще започнат да те разпитват и да се оливат по телефона, мислейки си че целия ден е твой, и ти си нямаш никаква друга работа. Ще завъртят разговора към политиката, спорта или към киселите краставички - какви си е посадил човека и дали не е време да се плевят.
8. Ще попаднеш на чешити, които ще те псуват по телефона, че си им развалил следобедната дрямка.
9. Ще попаднеш на ядосани жени, които ще кълнат мъжа си и изрично ще откажат да му предадат твоето съобщение.
10. Има и още много - пробвай и ще го разбереш.

Най-накрая когато теглиш чертата - ще си загубил целия си ден, а ще си свършил работа само на 10 или 20%. И на другия ден пак, и пак и пак. Колко мислиш че ще издържиш, ако си кмет? Бас ловя че още на третия ден ще кажеш "Майната им на всички пчелари. Те не заслужават усилията, които полагам."

По въпроса с пчеларските регистри по села и общини - ако си мислиш, че ги има, ЖЕСТОКО СЕ ЛЪЖЕШ. По селата има само хвърчащи хартийки, които се губят или изхвърлят в кошчето още на другия ден след регистрацията. По общините и по областните дирекции има снопове от неподредени хартийки, захвърлени в някой стар прашясал кашон или набутани хаотично на дъното на някое чекмедже. Това съм го видял с очите си. Най-доброто, което можеш да срещнеш, е някоя дебела папка с оръфани и изпокъсани регистации, хаотично подредени в нея, дублирани и триплирани, защото всяка година се слагат нови и нови листчета за даден пчелин. Търсенето на информация в една такава тухла от 500 или 1000 листчета е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА.

По въпроса за електронния регистър - да имат някаква програма, но аз я видях с очите си. Дървена и нескопосана програма с хиляди бъгове, писана от пиян програмист в петък след обяд. Няма никакви справки. Нищо не можеш да провериш в нея. Един единствен прозорец, в който можеш да отвориш един единствен пчелин, но само ако му знаеш номера. А номерата на местните пчелини не се знаят от никого, защото както вече казах това са хора с много ниски организационни способности и навици. Записват си по хвърчащи листчета и после ги губят. И това са по-напредналите от тях. Повечето дори и не си записват и на секундата забравят.

Такава е ситуацията в България с кметовете на села и общини, и с възможностите да предупреждават пчелари. А такива възможности ПРОСТО НЯМА. НЯМА СПИСЪЦИ, НЯМА РЕГИСТРИ, НЯМА ЖЕЛАНИЕ, НЯМА ОБУЧЕНИ КАДРИ С ОРГАНИЗАЦИОННИ СПОСОБНОСТИ И НАВИЦИ. Какви илюзии храниш, че тази система е в състояние да си свърши работата?

Когато даде твоето мнение, проанализира ли го всичко това, или просто реши да разцъкаш клавиатурата?
Закона е НЕПРИЛОЖИМ така, както е написан. В него са възложени несвойствени дейности на хиляди хора с неподходящо образование и опит и с нулева заинтересованост. Просто няма как такава една система да проработи.

Именно затова аз искам посредством регистъра да променя из основи цялата система. Според мене моето решение е идеално, защото отстранява всички недостатъци на съществуващата система. За съжаляние няма как да го наложа това решение, защото там в работната група ще противодействат други 10 човека като тебе, които не са осмислили цялата ситуация и нямат никаква идея как да се поправят нещата, но ще се надприказват един с друг и ще си мислят, че тяхното мнение е най-важното.

Пламен Керчев
28.03.2014, 12:43
И каква е разликата сега и с тоя регистър? Никаква. Той като не уведоми кмета кой гарантира, че ще си въведе данните в тоя регистър. Да не говорим, че това ми се струва като научна фантастика за у нас. Те едно писмо не пишат, а ще влизат по регистри и т.н.
Така е подкрепям те напълно. Ако се спазва Наредба 15 то щетите за нас пчеларите ще бъдат сведени до минимум.

borislav aleksandrov
28.03.2014, 12:45
сигурно е така за кметовете но не на всякъде е така - е нашия кмет води изключително подробен регистър и всичко му е подредено. Докато на съседното село дори не знае какви са му задълженията...

Пламен Керчев
28.03.2014, 12:53
По отношение на уведомяването за пръскане от страна на кметовете , процедурата в моето село е следната. ЗК уведомява кмета на селото и съседните кметове без да се интересува от 3 км зона която в случая е много по голяма. Кмета връчва уведомително писмо на всеки пчелар срещу подпис в уверение на това че е осведомен. Този начин засега работи проблема е друг, че не се спазва наредба 15. Едно от наи честите нарушения , пръскане от сутрин до вечер. Каква полза че си уведомен като пръскат целодневно и няколко поредни дни.

Mateev
28.03.2014, 12:56
Докато системата за уведомяване зависи от няколко хиляди незаинтересовани кметове, ТЯ НЯМА ДА ПРОРАБОТИ. Единици ще са тези, при които нещата някакси ще се получат, но дори и те няма да могат правилно да изчислят 3-километровата зона и да предупредят ВЕРНИТЕ ХОРА - ни повече, ни по-малко.

Работата си е за компютър - само той може перфектно да я изпълни тази задача, а законодателя просто трябва да задължи арендаторите авансово да вписват пръсканията си в този компютър. При това положение арендатора сам си носи НЕОГРАНИЧЕНА ОТГОВОРНОСТ и работата на системата не зависи от никой друг човек или кмет. Колкото до пчеларите - ако искат да бъдат предупреждавани - нека доброволно да се регистрират. Ако не - сами ще са си виновни при настъпили щети.

Mateev
28.03.2014, 13:12
Така е подкрепям те напълно. Ако се спазва Наредба 15 то щетите за нас пчеларите ще бъдат сведени до минимум.

Защо искаш други да спазват законите, които ти лично също не ги спазваш. Нима не нарушаваш Закона за движение по пътищата? Ако всички го спазваха, нямаше да има жертви от ПТП-та.

Нима спазваш Закона за пчеларството? Ако го спазваше, трябваше да си купуваш майки само от лицензирани производители. Така ли е? Нямаш право да си правиш сам - знаеш го. Изряден ли си по всички останали клаузи на закона и наредбите около него? Изследваш ли си всяка една партида мед, защото така го пише в закона? Да изредя ли поне още 10 члена и алинеи, които най-вероятно не ги спазваш?

Спазването на закона НЕ Е РЕШЕНИЕ, защото средностатистическия Българин по презумпция не спазва голяма част от законите, особенно ще се касае за финансови и данъчни закони. Решение е проблема да се проанализира, да се види ЗАЩО НЕ РАБОТИ и да се предложи разумна алтернатива, която да има по-голям шанс от старата, която вече е доказала че не работи.

Светозар Каменов
28.03.2014, 13:32
Този постинг е едно ясно доказателство защо пчеларите не могат да бъдат единни и защо никога няма да постигнат напредък. Ами защото всеки дава акъли, без да прочете/чуе какво са казали другите. И всеки си вярва на собствения си акъл, колкото и грешен да е той. Така е тука във форума, така е и в комисиите при промените на закона.

Още един път искам да кажа, че това с кметовете е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, защото:
1. Кметовете на села са няколко хиляди човека
2. Голяма част от тях са без компютърна грамотност и с нулеви познания или опит в организационната дейност.
3. Имат си достатъчно друга работа, както лична, така и служебна.
4. Пчеларите за тях са девета дупка на кавала
5. Кметовете НЯМАТ РЕГИСТЪР НА ПЧЕЛИНИТЕ. Имат някакви хвърчащи листчета, които или са изхвърлени в кошчето, или са забутани на тавана на кметството.
6. Кметовете нямат познания по ВИСША МАТЕМАТИКА, за да седнат да изчисляват 3-километрови зони и да ги рисуват по картата, която също я нямат.
7. Кметовете не са телефонисти, за да седнат да звънят всеки ден на някой си дядо, който няма GSM или не го носи със себе си или недочува или забравя на секундата какво му е казано.

Опитвал ли се е някой от вас да организира/информира група от хора за някакво събитие. Пробвайте и ще видите, че:
1. Половината от тях няма да си вдигнат телефона
2. На 30% от вдигналите ще се обади я дъщерята, я сина или някое малко момченце и ще каже - дядо е в кръчмата.
3. Малкото на брой хора, които вдигнат телефона, ще започнат да хъмкат, мънкат, ще кажат "чакай да намеря молив" и ще го търсят 5 минути, държейки те на телефона. После ще започнеш да им диктуваш данни и те 100 пъти ще попита как, какво, защо, повтори ми това, повтори ми онова.
4. Половината от тях ще ти кажат "Сега съм зает, звънни ми по късно" или "Звънни ми в 18:30" или "Звънни ми утре сутринта преди да съм тръгнал на работа". И кмета трябва да започне да си води записки със желанията на всеки един чешит.
5. Част от тези, с които разговора се състои нормално, веднага ще забравят и после няколко пъти подред ще ти звънят в следващите дни, за да попитат кога беше, как беше, какво беше.
6. Част от тях ще ти звънят в 10 вечерта или дори в 3 през нощта.
7. Част от тях надълго и нашироко ще започнат да те разпитват и да се оливат по телефона, мислейки си че целия ден е твой, и ти си нямаш никаква друга работа. Ще завъртят разговора към политиката, спорта или към киселите краставички - какви си е посадил човека и дали не е време да се плевят.
8. Ще попаднеш на чешити, които ще те псуват по телефона, че си им развалил следобедната дрямка.
9. Ще попаднеш на ядосани жени, които ще кълнат мъжа си и изрично ще откажат да му предадат твоето съобщение.
10. Има и още много - пробвай и ще го разбереш.

Най-накрая когато теглиш чертата - ще си загубил целия си ден, а ще си свършил работа само на 10 или 20%. И на другия ден пак, и пак и пак. Колко мислиш че ще издържиш, ако си кмет? Бас ловя че още на третия ден ще кажеш "Майната им на всички пчелари. Те не заслужават усилията, които полагам."

По въпроса с пчеларските регистри по села и общини - ако си мислиш, че ги има, ЖЕСТОКО СЕ ЛЪЖЕШ. По селата има само хвърчащи хартийки, които се губят или изхвърлят в кошчето още на другия ден след регистрацията. По общините и по областните дирекции има снопове от неподредени хартийки, захвърлени в някой стар прашясал кашон или набутани хаотично на дъното на някое чекмедже. Това съм го видял с очите си. Най-доброто, което можеш да срещнеш, е някоя дебела папка с оръфани и изпокъсани регистации, хаотично подредени в нея, дублирани и триплирани, защото всяка година се слагат нови и нови листчета за даден пчелин. Търсенето на информация в една такава тухла от 500 или 1000 листчета е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА.

По въпроса за електронния регистър - да имат някаква програма, но аз я видях с очите си. Дървена и нескопосана програма с хиляди бъгове, писана от пиян програмист в петък след обяд. Няма никакви справки. Нищо не можеш да провериш в нея. Един единствен прозорец, в който можеш да отвориш един единствен пчелин, но само ако му знаеш номера. А номерата на местните пчелини не се знаят от никого, защото както вече казах това са хора с много ниски организационни способности и навици. Записват си по хвърчащи листчета и после ги губят. И това са по-напредналите от тях. Повечето дори и не си записват и на секундата забравят.

Такава е ситуацията в България с кметовете на села и общини, и с възможностите да предупреждават пчелари. А такива възможности ПРОСТО НЯМА. НЯМА СПИСЪЦИ, НЯМА РЕГИСТРИ, НЯМА ЖЕЛАНИЕ, НЯМА ОБУЧЕНИ КАДРИ С ОРГАНИЗАЦИОННИ СПОСОБНОСТИ И НАВИЦИ. Какви илюзии храниш, че тази система е в състояние да си свърши работата?

Когато даде твоето мнение, проанализира ли го всичко това, или просто реши да разцъкаш клавиатурата?
Закона е НЕПРИЛОЖИМ така, както е написан. В него са възложени несвойствени дейности на хиляди хора с неподходящо образование и опит и с нулева заинтересованост.

Така, ще ти отговоря на всяка точка по отделно:
1. Какво като са хиляди хора кметовете? Това с какво ще попречи да се свърши работата? Селото е едно, земеделците може да са няколко, пчеларите и те. Тук не може да слагаш никакви мащаби, защото говорим за една малка единица от държавата.
2. Тази точка си я написал просто да я има. За какво им е компютърна грамотност, за да напишат едно писмо и да се обадят по телефона. Нещо не схващам. А не знам от къде я имаш тази информация, че не нямат квалификация, ама то по принцип трябва да се пише нещо...
3. Това им е едно от всичките задължения. По твоята логика кмета може да свърши само това което иска. Глупаво е.
4. Тук пак са някакви думи, без кой знае какъв смисъл. Нещо като говоренето на Волен Сидеров. Коя е първата, втората...
5. Имат регистър. При първата регистрация се минава през кмета на селото. А това, че някой не се е регистрирал си е за негова сметка.
6. Никъде не е казано, че кмета трябва да чертае карти и да изчислява разстояния. Пак говориш глупости. Получава писмо, че в селото ще се пръска и уведомява всички пчелари. От там всеки си прави сметката какво да прави.
7. Ще звъни. Пак казвам, това му е едно от задълженията. А да не говорим, че почти всеки има някакъв помощник, който може да я свърши тая работа. Ако му е трудно да си изпълнява задълженията може спокойно да напусне поста.

И да, колкото и странно да е, не само ти си организирал/информирал голяма група от хора. Това дето си го описал е просто да си изкараш думите верни. Нагласяш си нещата както са ти угодни на теб. Не може да ти се отрече дар слово ама е важното какво се казва, а не просто да се говори нещо. Ние не сме расли в саксия и чат пат пък вършим и друга дейност освен пчеларството. Ще ме прощаваш ама света не започва от теб да ми държиш такъв тон сякаш съм някой малоумен и си нямам хал хабер от реалния живот. Това за листчетата дето ги били изхвърляли и другите алабалистики си ги запази за някой десет годишен хлапак. Аз съм виждал и карти, и регистри, и записки. Ама ти явно си изръшкал де що има кметство и ги знаеш всичките, че всички са толкова захлюпени и с липса на каквато и да е организация.
И последно за кметовете. Всеки си има задължения и носи ОТГОВОРНОСТ. При неизпълнение на кое и да е задължение му се търси ОТГОВОРНОСТ.

Та да дойдем на думата за тоя твой регистър. Кой ще го направи? Кой ще го поддържа? И да ми кажеш каква е разликата между едно писмо до кмета и записване в някакъв регистър. Айде няма да падам на твоето ниво и да питам колко земеделци ползват компютър, но примерно ако нещо му се обърка интернета, забравил да го плати, стане повреда или каквото искаш се сети, какво правим? Ами ако тоя регистър нещо се сбъгяса и не ми прати известие? Кой ще носи отговорност? Програмиста Х? Е тогава вече ще стане весело.
С всичките си кривини, тая наредба може да върши работа, стига някой да я спазва и при неспазване да се търси отговорност. Ама да казваме ей така то няма да работи с някакви доводи, които са изсмукани от пръстите не е добре.

Светозар Каменов
28.03.2014, 13:36
Защо искаш други да спазват законите, които ти лично също не ги спазваш. Нима не нарушаваш Закона за движение по пътищата? Ако всички го спазваха, нямаше да има жертви от ПТП-та.

Нима спазваш Закона за пчеларството? Ако го спазваше, трябваше да си купуваш майки само от лицензирани производители. Така ли е? Нямаш право да си правиш сам - знаеш го. Изряден ли си по всички останали клаузи на закона и наредбите около него? Изследваш ли си всяка една партида мед, защото така го пише в закона? Да изредя ли поне още 10 члена и алинеи, които най-вероятно не ги спазваш?

Спазването на закона НЕ Е РЕШЕНИЕ, защото средностатистическия Българин по презумпция не спазва голяма част от законите, особенно ще се касае за финансови и данъчни закони. Решение е проблема да се проанализира, да се види ЗАЩО НЕ РАБОТИ и да се предложи разумна алтернатива, която да има по-голям шанс от старата, която вече е доказала че не работи.
Тоест всеки има право да не спазва закона, защото някой друг също не го спазва? :bigsmile:

tsc1
28.03.2014, 13:45
Какво трябва да се направи, за да се създаде и заработи този регистър:
- да залегне в два закона и техните правилници - този за растенията и този за пчеларството;
- регистрацията на всяко пръскане и всеки пчелин с техните координати да станат задължителни;
- да се разработят регистъра и системата, като финансирането се осъществи от МЗХ или по някоя от мерките на ПРСР;
- управлението на регистъра да се възложи на браншовата пчеларска организация, като техническата част се изпълнява от фирма, имаща потенциала за това и незанимаваща се със земеделска или пчеларска дейност, за да не бъде обвинявана в пристрастия.
- издръжката му да бъде за сметка на минимални годишни такси, плащани от земеделските стопани и пчеларите.

Светозар Каменов
28.03.2014, 14:16
Какво трябва да се направи, за да се създаде и заработи този регистър:
- да залегне в два закона и техните правилници - този за растенията и този за пчеларството;
- регистрацията на всяко пръскане и всеки пчелин с техните координати да станат задължителни;
- да се разработят регистъра и системата, като финансирането се осъществи от МЗХ или по някоя от мерките на ПРСР;
- управлението на регистъра да се възложи на браншовата пчеларска организация, като техническата част се изпълнява от фирма, имаща потенциала за това и незанимаваща се със земеделска или пчеларска дейност, за да не бъде обвинявана в пристрастия.
- издръжката му да бъде за сметка на минимални годишни такси, плащани от земеделските стопани и пчеларите.
И всичко това е по-просто от уведомяването на кмета с писмо?

tsc1
28.03.2014, 14:26
И всичко това е по-просто от уведомяването на кмета с писмо?
Една автоматично действаща система е винаги по-надеждна и ефективна от един селски кмет. Все пак си дай сметка, че сме 21 век и ползваме GSM-и и сателитни комуникации, а не ползваме системата "от уста на ухо".
Има и нещо друго - тази система ще документира всяко известяване за пръскане и ако има гаф с отравяне, а съответния земеделец не е направил уведомяването, това ще се доказва лесно от log файла.

Пламен Керчев
28.03.2014, 16:44
Защо искаш други да спазват законите, които ти лично също не ги спазваш. Нима не нарушаваш Закона за движение по пътищата? Ако всички го спазваха, нямаше да има жертви от ПТП-та.

Нима спазваш Закона за пчеларството? Ако го спазваше, трябваше да си купуваш майки само от лицензирани производители. Така ли е? Нямаш право да си правиш сам - знаеш го. Изряден ли си по всички останали клаузи на закона и наредбите около него? Изследваш ли си всяка една партида мед, защото така го пише в закона? Да изредя ли поне още 10 члена и алинеи, които най-вероятно не ги спазваш?

Спазването на закона НЕ Е РЕШЕНИЕ, защото средностатистическия Българин по презумпция не спазва голяма част от законите, особенно ще се касае за финансови и данъчни закони. Решение е проблема да се проанализира, да се види ЗАЩО НЕ РАБОТИ и да се предложи разумна алтернатива, която да има по-голям шанс от старата, която вече е доказала че не работи.
Нямам нищо против създаване на нова система за уведомяване на пчеларите, като се вземе наи доброто от деистващата и се оптимизира максимално,но не съм съгласен че старата НЕ РАБОТИ. Ще се повторя, че основният проблем е неспазването на Наредба 15 , която има спешна нужда от оптимизиране.
Например каква ще е ползата от новата система която ти предлагаш ако не се спазва наредбата. Пуска ти арендатора, sms че ще пръска и почва от сутрин, без да се съобразява със вятъра и посоката му, до вечер.
По отношение на законите , всеки нарушава един или друг закон , важното е да не пречиш и нанасяш щети на други лица. Аз като си произвеждам майки не преча на никой и това е само един пример а те са много.

rosty_sz
28.03.2014, 18:40
При мен също наредбата не се спазва тотално. В понеделник ходих при кмета да го уведомя че няма блок в който да не се пръска и да попитам колко уведомителни писма има при него и защо няма нито едно при мен. Оказа се че при него няма нито едно уведомително писмо и започна веднага звънене по телефона. На въпроса на кмета към арендаторите защо не са пуснали писма всичките отговориха в стил *не ме занимавай че имам работа*. Всичко си остана по старо му. Кмета няма да се обади на контролен орган за да не се намрази с арендаторите, които са работодателите и заможните хора в селото. Избира да ми замаже очите и толкова. Един регистър има една чудесна възможност за която не се спомена по горе. ВЪЗМОЖНОСТ ЗА КОНТРОЛ ОТ ВСЕКИ. Всеки един който види трактор и особено самолет може да влезе веднага и да провери дали в този район е обявено пръскане и ако не да сигнализира. Истината в разразилия се спор за мен е да се запази действието на наредбата като се оптимизират малко сроковете за предупреждение и към нея да се прикрепи единна информационна интернет базирана информационна система.

Пламен Керчев
28.03.2014, 19:32
. Всеки един който види трактор и особено самолет може да влезе веднага и да провери дали в този район е обявено пръскане и ако не да сигнализира.
На кого да сигнализира, ти си сигнализирал на кмета и какво стана. Наредба 15 трябва да бъре променена тотално в тази част за контрола от неспазването и. Предвидени големи парични глоби и по строги санкции. Ще ви кажа как се реши въпросър с паленето на стърнищата което бе масова практика преди години. При запален блок от арендатор , същият губи субсидията на декар за една година за цялата площ която обработва.

borislav aleksandrov
28.03.2014, 20:52
При мен също наредбата не се спазва тотално. В понеделник ходих при кмета да го уведомя че няма блок в който да не се пръска и да попитам колко уведомителни писма има при него и защо няма нито едно при мен. Оказа се че при него няма нито едно уведомително писмо и започна веднага звънене по телефона. На въпроса на кмета към арендаторите защо не са пуснали писма всичките отговориха в стил *не ме занимавай че имам работа*. Всичко си остана по старо му. Кмета няма да се обади на контролен орган за да не се намрази с арендаторите, които са работодателите и заможните хора в селото. Избира да ми замаже очите и толкова. Един регистър има една чудесна възможност за която не се спомена по горе. ВЪЗМОЖНОСТ ЗА КОНТРОЛ ОТ ВСЕКИ. Всеки един който види трактор и особено самолет може да влезе веднага и да провери дали в този район е обявено пръскане и ако не да сигнализира. Истината в разразилия се спор за мен е да се запази действието на наредбата като се оптимизират малко сроковете за предупреждение и към нея да се прикрепи единна информационна интернет базирана информационна система.

А ти на кого друг се обади? при това положение или звъниш на 112 (да го имаш документирано) идва полиция и спира пръскането или звъниш на ОДБХ - и подаваш сигнал за нерегламентирано пръскане.

Онзи ден имаше пръскачки на полето пръскаха нивата при проверка от растителна защита се оказа че те имат разрешение и писма но просто забравили да ги дадат на кмета (имали много работа) е това забравяне им коства актове за по 5 000 лв. и хич не се зарадваха ...

Вече ако имаш натравяне - първата ти работа е ти или някой в града да отиде в областна дирекция Земеделие и да пусне едно заявление по образец на отравянето - получава входящ номер - сформира се комисия която идва на място да оцени щетите и да вземе проби. Добре е да се съобщи и на местното дружество да има свой представител в комисията. Нещо важно при масово натравяне комисията проверява само онези които имат пуснати заявления и входящи номера...

jordanov
28.03.2014, 20:58
... Ще ви кажа как се реши въпросър с паленето на стърнищата което бе масова практика преди години. При запален блок от арендатор , същият губи субсидията на декар за една година за цялата площ която обработва.

Реши се, защото май става въпрос за милиарди.
Христоматиен пример за лобизъм в полза на фармацевтичните гиганти. Питай някой стар земеделец колко е струвал контролирания палеж на декар преди 20 години, колко на брой и колко са стрували хим. работи на декар на старите сортове и колко на брой са сега и колко струват. А, и коя е фирмата-производител на препаратите.

Сори за офтопика.

tsc1
28.03.2014, 21:03
На кого да сигнализира, ти си сигнализирал на кмета и какво стана. Наредба 15 трябва да бъре променена тотално в тази част за контрола от неспазването и. Предвидени големи парични глоби и по строги санкции. Ще ви кажа как се реши въпросър с паленето на стърнищата което бе масова практика преди години. При запален блок от арендатор , същият губи субсидията на декар за една година за цялата площ която обработва.
Контрола и спазването (а от там и наказването) зависи от доказването! Ако разполагаш с OnLine достъп до сайт, където можеш да пуснеш веднага оплакване до МЗХ, подкрепено със снимки на пръскащата техника, малко трудно ще се прикрие, особено ако сайта е в ръцете на независима фирма.

ivootur
28.03.2014, 21:25
Ами когато не знаем на кой арендатор е парцела който се пръска,какво правим?В нашето село са 8 арендатори,примерно видя трактор в полето който пръска,но като не знам кой арендатор стопанисва този блок как да алармирам гражданска защита?

tsc1
28.03.2014, 21:54
Ами когато не знаем на кой арендатор е парцела който се пръска,какво правим?В нашето село са 8 арендатори,примерно видя трактор в полето който пръска,но като не знам кой арендатор стопанисва този блок как да алармирам гражданска защита?
Ти у ваше село ли живееш или между тиквите? И не знаеш кои са арендаторите на вашето землище?

kuline
28.03.2014, 21:58
Ами когато не знаем на кой арендатор е парцела който се пръска,какво правим?В нашето село са 8 арендатори,примерно видя трактор в полето който пръска,но като не знам кой арендатор стопанисва този блок как да алармирам гражданска защита?

Колега, така наречената гражданска защита няма нищо общо. Не е необходимо, като се види пръскачка да се мисли, че пръскат с инсектицид, защото се използват и препарати, които са безвредни за пчелите. И още нещо проблема е по-голям, ако пръскат със самолет и то в извънрегламентираното време.

Пламен Керчев
28.03.2014, 22:22
Онзи ден имаше пръскачки на полето пръскаха нивата при проверка от растителна защита се оказа че те имат разрешение и писма но просто забравили да ги дадат на кмета (имали много работа) е това забравяне им коства актове за по 5 000 лв. и хич не се зарадваха ...


Къде са регламентирани глобите за споменатото нарушение.

kuline
28.03.2014, 22:52
Къде са регламентирани глобите за споменатото нарушение.
ЗАНН - Закон за административните нарушения и наказания

Mateev
28.03.2014, 23:23
Дайте да разделим арендаторите на две големи категории:

ЗЛОНАМЕРЕНИ АРЕНДАТОРИ
Злонамерените арендатори няма как да ги спрем. Те УМИШЛЕНО НЕ СПАЗВАТ ЗАКОНА, какъвто и да е той. Със или без кметове, както и със или без регистър - все тая - злонамерените арендатори ще продължават да правят каквото си искат и когато си искат. Решението на проблема със злонамерените арендатори може да се търси в две направления:
1. Законово установени ЖЕСТОКИ ГЛОБИ за всяко едно нерегламентирано пръскане, независимо дали има измрели пчели или не.
2. КРИМИНАЛИЗИРАНЕ на нерегламентираните пръскания, което означава че освен пари, могат да лежат и в затвора, ако има доказани масови измирания на пчели.
3. Освен арендаторите като съучастници да се наказват със същите глоби и ПИЛОТИТЕ, както и собствениците на ФИРМИ, ЛЕТИЩА и САМОЛЕТИ/ХЕЛИКОПТЕРИ.

ДОБРОНАМЕРЕНИ АРЕНДАТОРИ
Те желаят да се съобразяват с пчеларите и дори да им съдействуват, но са отчаяни от държавната бюрокрация. Регистъра се явява облегчение ИМЕННО ЗА ТЯХ, защото им икономисва време и силно им облегчава труда и подготовката за пръскане. Всички арендатори без изключение оперират с хиляди декари земя и контролират сложна организация и логистика, което означава, че нямат никакви проблеми с компютърната техника и с въвеждането на няколко числа в даден WEB сайт. Да, арендаторите на 100% го могат, но същото не може да се каже за кметовете, повечето от които дори нямат служебни компютри и връзка с интернет.

По принцип тестова версия на регистъра може да заработи и без никакви законодателни промени. Дори съм силно навит да го пробвам и да видим наистина ли ще има някаква полза от него. На първо време пчеларите биха могли да помолят местните арендатори и кметове на доброволни начала да въвеждат в сайта информацията, която я имат. Със сигурност по-добронамерените от тях ще се съгласят, особенно ако им се обясни ползата за всички от това тяхно деяние. По този начин регистъра има шанс да заработи с частична информация и част от селата и пчеларите да си разрешат проблема веднъж завинаги. Ако всичко това се окаже работоспособно, тогава (и само тогава) можем вече да помолим законодателя да задължи и останалата част от НЕДОБРОНАМЕРЕНИ арендатори и кметове да започнат да го използват.

Това е идеята и има някакъв шанс да успее. Естествено има шанс и да се провали - просто все още не знам какъв процент са ДОБРОНАМЕРЕНИТЕ - 10% или 90%.

Иначе със или без регистър пак ще си има АРЕНДАТОРИ-БАНДИТИ, които няма да се съобразяват с нищо и които периодично ще тровят хиляди кошери. С тях дълго време има да се борим и на практика никога няма да успеем да ги изчистим на 100%, както и не можем да изчистим на 100% крадците, убийците, пияниците в МПС-та, мафиотите и прочие престъпници, с които са пълни затворите.

ivootur
29.03.2014, 07:57
Ти у ваше село ли живееш или между тиквите? И не знаеш кои са арендаторите на вашето землище?

Не живея на село,нито познавам арендаторите.Преди няколко месеца направих пчелин в това село,вероятно със времето ще разбера всичко,но засега трудно се ориентирам.А смятам догодина да направя пчелин и в друго село.Както казах в селото са 8 аренатора,дори и да ги знам по имена не знам кой коя нива обработва.И какво става като видя из полето 5-6 трактора да пръскат?Като се обади човек в растителна защита какво трябва да каже?Ще бъде несправедливо ако обвиня някого несправедливо,нали?А докато разбера на кой е тази или онази нива,то цялото меоприятие ще е минало.

tsc1
29.03.2014, 08:09
Иво, местните добре си ги знаят. И кой кой е, и чия земя обработва и каква му е техниката. Завързвай контакти.

aleko
29.03.2014, 08:50
Иво, местните добре си ги знаят. И кой кой е, и чия земя обработва и каква му е техниката. Завързвай контакти.


Проблема с многото арендатори в едно землище е, че всяка година обработват различни парцели и е много трудно да ги следиш.Всяка есен се получава текучество на земи към един или друг арендатор.... зависи от рентите който дават.Повечето имат офис и стопански двор някъде си в областта но обработват ниви в N различни землища.Идва една техника, работят и си ходят никой не ти дава обяснения.

Искрен Мутафов
29.03.2014, 10:03
Не живея на село,нито познавам арендаторите.Преди няколко месеца направих пчелин в това село,вероятно със времето ще разбера всичко,но засега трудно се ориентирам.А смятам догодина да направя пчелин и в друго село.Както казах в селото са 8 аренатора,дори и да ги знам по имена не знам кой коя нива обработва.И какво става като видя из полето 5-6 трактора да пръскат?Като се обади човек в растителна защита какво трябва да каже?Ще бъде несправедливо ако обвиня някого несправедливо,нали?А докато разбера на кой е тази или онази нива,то цялото меоприятие ще е минало.

И кое е това село?

ivootur
29.03.2014, 13:12
Ново село
ето и списък с арендаторите
http://zemi.bg/leaseholders.php?aid=18&rid=149&lid=3343

borislav aleksandrov
29.03.2014, 14:25
кмета много добре знае в землището на селото кой и къде обработва земи, отделно като отидеш в земеделието и могат да ти изкарат коя нива на кого е ... с други думи не е достатъчно само да седим и да чакаме някой да ни уведоми защото така били длъжни трябва да има и някаква инициатива и от наша страна и да се поддържа диалог ... да познаваш земеделците в района на селото си и да им имаш телефоните е задължително... с един телефонен разговор може да се спестят много проблеми

Искрен Мутафов
29.03.2014, 15:23
Ново село
ето и списък с арендаторите
http://zemi.bg/leaseholders.php?aid=18&rid=149&lid=3343

Ти си "намерил" къде да се насочиш - там е пренаселено...
А относно списъка, не те знам от къде си го "изкопал" на е доста неактуален, или по-скоро непълен, и като сложиш и съседните села, където землищетата се допират едно в друго и почти до селата бройката е над 20, и зависи все пак в кой край си ги сложил - то селото е голямо по площ...

ivootur
29.03.2014, 16:28
Ти си "намерил" къде да се насочиш - там е пренаселено...
А относно списъка, не те знам от къде си го "изкопал" на е доста неактуален, или по-скоро непълен, и като сложиш и съседните села, където землищетата се допират едно в друго и почти до селата бройката е над 20, и зависи все пак в кой край си ги сложил - то селото е голямо по площ...

То където и да се насочи човек е бъкано с кошери.Ти къде би ме посъветвал да се насоча?

Искрен Мутафов
29.03.2014, 19:51
То където и да се насочи човек е бъкано с кошери.Ти къде би ме посъветвал да се насоча?

За догодина съм се ориентирал към парка на младежта - в двата му края, две не големи групи кошери... Фраш е с липи и разни други цъфтящи храсти! И за поилки няма да му мисля - да си пият речна водичка!

ivootur
29.03.2014, 21:58
Като помисля и аз в града е най-безопасно за пчеличките.Пълно е с липи и разни други дъвета и храсти.Тук никой не пръска с нищо.То в големия парк има кошери,виждал съм ги.Баща ми преди 20 години имаше 6-7 кошера в града и вадеше доста мед,ама много сложно беше със съседите.

Искрен Мутафов
30.03.2014, 01:05
Като помисля и аз в града е най-безопасно за пчеличките.Пълно е с липи и разни други дъвета и храсти.Тук никой не пръска с нищо.То в големия парк има кошери,виждал съм ги.Баща ми преди 20 години имаше 6-7 кошера в града и вадеше доста мед,ама много сложно беше със съседите.

Има ли? Къде са? Аз не съм ги виждал и си мислех че ще е новаторство...
А ти твоите къде си ги сложил(в смисъл в кой край)?

ivootur
30.03.2014, 09:40
Има има,където са къщите в парка,през оградата се виждат в задния край.Някой се е сетил по-рано :)
Моите са по пътя за Долно абланово,почти на края на селото.Гората ми се пада някъде към 1.5-2 км.

koragroup
30.03.2014, 18:38
Хе хе. Три кошера бяха, сега май са два. Не са в частен двор, но да не влизам в подробности, за да не направим беля на колегата.
Иначе преди години, един приятел, лека му пръст, имаше 10 кошера в парка. Помня, че основно акация и липа му беше добива и то в нетърговски количества.

вълк дивак
31.03.2014, 06:35
Както някой вече казаха когато има санкции има и резултати. Голяма част от арендаторите са платежоспособни повече от пчеларите и при евентуално ходене по съдилища и институции за тях не е проблем. Вариант за създаване на "ДОБРОСЪВЕСТНИ" арендатори е някой от тях да изгорят в съда и това да получи медиино отражение.

Предлагам да дадем по 10лв на пострадали колеги(като тези в добричко) за съдебни разходи. При евентуален техен успех в съда тази инвестиция ще ни се върне многократно. Така хем ще покажем солидарност, хем ще направим крачка напред към обединение на пчеларите.

aleko
31.03.2014, 07:33
Подкрепям, нека Борислав даде една банкова сметка и кой колкото има на сърце.

Пламен Керчев
31.03.2014, 08:05
Посочете банкова сметка и кои с колкото може да помогнем на колегите и дано ги осъдят тези .......................

borislav aleksandrov
31.03.2014, 16:11
В момента мога да предоставя моя банкова сметка която е празна за временно ползване и после да се отчита пред всички или първо да говоря с хората понеже не са един или двама но може да възникнат дадени проблеми на чие име да е и т.н. и да се протакат нещата...

за мен е по-важно да се покаже някаква солидарност и подкрепа защото нещата са изключително зле...

m_pchelari
31.03.2014, 21:02
В конкретния случай в Добричко някой знае ли какво са пръскали? Рапицата не беше цъфнала остава някоя овошна градина да е. Миналата година едни цигани при мен бяха взели под аренда голяма овошна градина и за голяма моя изненада лично ме предупредиха когато ще пръскат. Друг е въпроса че изчакаха ябълките хубаво да цъфнат и тогава решиха да пръскат.

Искрен Мутафов
31.03.2014, 21:20
В конкретния случай в Добричко някой знае ли какво са пръскали? Рапицата не беше цъфнала остава някоя овошна градина да е. Миналата година едни цигани при мен бяха взели под аренда голяма овошна градина и за голяма моя изненада лично ме предупредиха когато ще пръскат. Друг е въпроса че изчакаха ябълките хубаво да цъфнат и тогава решиха да пръскат.

Те ябълките много се пръскат, доколкото знам - 10-12 пъти през годината...
А рапицата масово се пръска преди да е цъфнала. При нас има два блока, и двата са пръскани вече, единият има тук-там единични цветове(може би по-малко от 1%), а другият е поне седмица по-назад.

rosty_sz
01.04.2014, 17:34
Днес приключи пръскането на рапицата на "моя" блок. Може да се каже, че не е в цъфтеж въпреки, че има отворени тук таме някакви цветчета. Използваха препарата Карате зеон който е уж безопасен за пчелите ако не са в летеж по време на третирането. До няколко дни ще ви кажа колко е безопасен.

ianev
01.04.2014, 19:24
При нас пръскаха днес в 6 и половина вечерта с Биская 240, хората са съвестни. Но има 1500 дкра на един депутат. До сега 1 писмо не е пратил ... Но явно и той ще излезе съвестен и пръска вечер след като нямаме проблеми

Искрен Мутафов
01.04.2014, 19:27
Днес приключи пръскането на рапицата на "моя" блок. Може да се каже, че не е в цъфтеж въпреки, че има отворени тук таме някакви цветчета. Използваха препарата Карате зеон който е уж безопасен за пчелите ако не са в летеж по време на третирането. До няколко дни ще ви кажа колко е безопасен.

И аз вчера си мислех че са приключили като видях дирите, но днеска отидох до проверя на място в базат им, това първото е било само торене вчера, днеска се канеха да пръскат с препарат против мана и ръжда - Карамба 60ЕК, а за вредителя който изяжда семенцата щели да пръскат другата седмица(когато вече ще е цъфнала) - шефът им го нямаше да ми каже точно с какъв препарат и кой ден ще третират, ще го търся пак. Много трябва да се внимава щото блокът ми е на има няма 200 метра от един от пчелините...

Искрен Мутафов
01.04.2014, 19:34
И за двата препарата - Карате зеон и Биская 240 пише че за житни имат 30 дни карантинен срок. Това дали няма да е опасно за пчелите, дори и пръскането да се извърши когато не летят, дори и 24 часа да ги държим затворени?!? Доколкото знам Нуреле Д е най-опасният и пагубен за пчелите...?!?

Nik_m
01.04.2014, 20:39
Днес ходих след обяд до село и си викам днес вече няма да пръскат рапица, да ама не. Денонощно машините не излизат от блоковете, за какво толкова пръскат не знам.
И при мен почти е цъфнала, до 2-3 дни ще почне.

rosty_sz
01.04.2014, 21:26
И аз видях огромните карантинни срокове и звънях на официалния вносител. От там бяха изключително любезни и ми обещаха да се свърже с мен човек който може да ми отговори на всички въпроси и така и стана. След около час ми звънна много любезен женски глас който ми обясни на дълго и широко всичко което попитах и ме увери, че след като изсъхне препарата върху растенията няма да има проблем. Еветуален лек проблем може да има заради напръсканите вече отворени цветове. Категорично ми разясни че времето за прилагане на препарата е било когато е почнала да жълтее рапицата заради леко разпукалите се пъпки -тоест в моя случай преди 7-8 дни.

Цеко
01.04.2014, 21:43
Аз искам да попитам при нас за сега има обявление за пръскане на житото в петък. Не четох подробно препаратите с който ще се пръска (със самолет),но това дето ме шокира е времето за пръскане - от 10 до 20 часа !!!! В наредба 15 нямаше ли някакви ограничения за времето на пръскане - сутрин до 10 и вечер след 18 часа (или нещо такова)??

Искрен Мутафов
02.04.2014, 03:12
И аз видях огромните карантинни срокове и звънях на официалния вносител. От там бяха изключително любезни и ми обещаха да се свърже с мен човек който може да ми отговори на всички въпроси и така и стана. След около час ми звънна много любезен женски глас който ми обясни на дълго и широко всичко което попитах и ме увери, че след като изсъхне препарата върху растенията няма да има проблем. Еветуален лек проблем може да има заради напръсканите вече отворени цветове. Категорично ми разясни че времето за прилагане на препарата е било когато е почнала да жълтее рапицата заради леко разпукалите се пъпки -тоест в моя случай преди 7-8 дни.

За кой препарат става въпрос? Дай някакви координати на тия дето си им звънял, или които на теб са ти върнали обаждането?

rosty_sz
02.04.2014, 05:04
Става въпрос за Карате Зеон. Производителя е Сиджента. Аз се свързах с представителя за БГ чийто номер видях в един от множеството публикувани в нета информационни листове за препарата каквито са длъжни да имат всички препарати. Аз звъннах на 028188915 от там ме прехвърлиха а друг вътрешен от където ми казаха че колегите вече са извън работно време и въпреки тома ми обещаха да се свържат с мен. Жената която се свърза с мен го направи от тел. 0882356950. Много е възможно това да е личен телефон защото ми се обади в 18.50 и не знам дали е удобно да се ползва от друг хора този телефон за информация.

зуница
02.04.2014, 07:34
Карате Зеон :Контактен инсектицид. Токсичен за пчели.Високо устойчив на външни влияния, дъжд и светлина.Осигурява "защита" 2-3 седмици.
http://ximagro.ru/karate_zeon,mks ако четете на руски.Данните са "По материалам сайта: www.syngenta.ru" -от официалния сайт.
Още:http://sortovi-semena.com/?mod=products&show=45&product_id=309&seo=Карате%20Зеон
Заключенията си ги правете сами.

m_pchelari
02.04.2014, 09:09
Колеги кажете някакъв способ за намаляване на щетите от пръскана рапица. Нещо с подхранване, третиране с нещо или незнам какво. Миналата година на 20 май пчелата просто изчезна и тази година уж нямаше в района рапица а днес гледам цял следобед мъкнат жълт прашец. Прашецо-уловител колко % от прашеца би отнел на входа.

Пламен Керчев
02.04.2014, 09:17
Аз искам да попитам при нас за сега има обявление за пръскане на житото в петък. Не четох подробно препаратите с който ще се пръска (със самолет),но това дето ме шокира е времето за пръскане - от 10 до 20 часа !!!! В наредба 15 нямаше ли някакви ограничения за времето на пръскане - сутрин до 10 и вечер след 18 часа (или нещо такова)??
Според наредба 15 пръскането с инсектициди се извършва до 11,00 и след 18,30 до май месец и до 10,00 и след 19,30 след май месец.

Искрен Мутафов
02.04.2014, 09:19
Става въпрос за Карате Зеон. Производителя е Сиджента. Аз се свързах с представителя за БГ чийто номер видях в един от множеството публикувани в нета информационни листове за препарата каквито са длъжни да имат всички препарати. Аз звъннах на 028188915 от там ме прехвърлиха а друг вътрешен от където ми казаха че колегите вече са извън работно време и въпреки тома ми обещаха да се свържат с мен. Жената която се свърза с мен го направи от тел. 0882356950. Много е възможно това да е личен телефон защото ми се обади в 18.50 и не знам дали е удобно да се ползва от друг хора този телефон за информация.

Да, мерси - дано днес или утре да разбера при нас с какво ще пръскат, и тогава ще търся контакти и ще им звъня да питам...

Искрен Мутафов
02.04.2014, 09:26
Колеги кажете някакъв способ за намаляване на щетите от пръскана рапица. Нещо с подхранване, третиране с нещо или незнам какво. Миналата година на 20 май пчелата просто изчезна и тази година уж нямаше в района рапица а днес гледам цял следобед мъкнат жълт прашец. Прашецо-уловител колко % от прашеца би отнел на входа.

Това което само "загатваш" - без много-много допълнителна информация ми звучи като нещо много различно от натравяне. Случва се със семейства които са "влезли" в рапицата недоразвити, и както си вървят привидно нагоре, изведнъж се сриват, може и препаратите да оказват някакво влияние...

t.slavov
02.04.2014, 11:36
Колеги имате ли практика с инсектицида Биская 240? Дали наистина не пречи на пчелите? Арендаторът при мен възнамерява да го използва и ми твърди че имал право да го използва дори и през деня, защото бил безвреден. Аз естесвено имам опасения че дори и да не убие директно пчелите, то ще им придаде миризма, заради която няма да ги пуснат обратно в кошерите.

Пламен Керчев
02.04.2014, 11:56
Колеги имате ли практика с инсектицида Биская 240? Дали наистина не пречи на пчелите? Арендаторът при мен възнамерява да го използва и ми твърди че имал право да го използва дори и през деня, защото бил безвреден. Аз естесвено имам опасения че дори и да не убие директно пчелите, то ще им придаде миризма, заради която няма да ги пуснат обратно в кошерите.
Какъвто и инсектицид да е няма право да пръска с него след 11,00 часа.

зуница
02.04.2014, 13:59
Биская 240 -На:
http://www.bayercropscience.ru/ru/item_65.html
PDF файл "Презентация препарата
(Adobe Acrobat, 4720 Кб" .
Напълно безвреден за производителя.Дори и полезен за него.
Толкова е безвреден , че с него могат да работят само обучени лица.КАТЕГОРИЯ НА УПОТРЕБА - II-ра (втора).Болшинството общо достъпни отрови около нас са : КАТЕГОРИЯ НА УПОТРЕБА - III-та (трета).Другото както си го разберете.

ianev
02.04.2014, 15:09
Колко е безвреден Биская незнам миналата година останахме без летяща пчела ...

rosty_sz
02.04.2014, 16:33
До колкото на мен ми се изяснява картинката, няма как един инсектицид да е безвреден за пчели ако те са на същия блок който се пръска. Множеството инсектициди убиват всички насекоми, които са напръскали включително и пчели. Все пак нали за това са инсектициди. След като изсъхне отровата по растенията някои спират да действат, други продължават да действат активно (това са забранените препарати и такива с които се пръскат не цъфтящи култури, както и инсекти за закрити помещения) , някои продължават да действат, но само репелентно. За да се избягват рискове от употребата категорично се пръска преди цъфтеж. Периода на полуразпад и разпад неправилно се интерпретира като време на действие на препарата. Това са срокове в които следи от използвания инсектицид не се откриват при изследвания в плодовете фуражната маса и т.н.

КАТЕГОРИЧНО ПЧЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА СА ЗАТВОРЕНИ ПОНЕ В ДЕНЯ НА ТРЕТИРАНЕТО, ЗАЩОТО ЩЕ СТАНЕ КАКТО КАЗВА КОЛЕГАТА- БЕЗ ЛЕТЯЩИ ПЧЕЛИ.

m_pchelari
02.04.2014, 18:04
Това което само "загатваш" - без много-много допълнителна информация ми звучи като нещо много различно от натравяне. Случва се със семейства които са "влезли" в рапицата недоразвити, и както си вървят привидно нагоре, изведнъж се сриват, може и препаратите да оказват някакво влияние...

Има логика което предполагаш, но когато предавахме меда всички казваха едно и също "На 20 май пчелата изчезна". А едва ли на всички кошерите са били слаби. Говоря за югоизтока. Опитен ветеринар все повтаряше че има нещо с пчелите и така и не можа да каже какво става. Накрая само каза "май са пръскали с нещо".
То така или иначе се пръска поголовно всеки гони добиви. Затова търся някакви по-скоро предпазни и минимизиращи последствията мерки. Нещо като антидот за пчелите.

Pavel_Bs
02.04.2014, 19:13
Изтрих го, че не се чете.

Pavel_Bs
02.04.2014, 19:18
Европа нали забрани неоникотиноидите. Тиаклоприда е активното вещество на Биская - http://www.pesticidy.ru/active_substance/thiacloprid

tsc1
02.04.2014, 20:17
Има логика което предполагаш, но когато предавахме меда всички казваха едно и също "На 20 май пчелата изчезна". А едва ли на всички кошерите са били слаби. Говоря за югоизтока. Опитен ветеринар все повтаряше че има нещо с пчелите и така и не можа да каже какво става. Накрая само каза "май са пръскали с нещо".
То така или иначе се пръска поголовно всеки гони добиви. Затова търся някакви по-скоро предпазни и минимизиращи последствията мерки. Нещо като антидот за пчелите.
Идеята за антидота е определено интересна!

Pavel_Bs
02.04.2014, 20:56
Ще дойде малко дълго,но това имам : " Лечение на острите отравяния с продукти за растителна защита (от медицински лица) 1. Фосфорорганични съединения Доболнично лечение - Очистване на входните пътища от отровата: - Стомашна промивка с разтвор от медицински въглен, очистително - салинно или течен парафин 150 мл (прясно мляко и мазнини са противопоказни). При инхалиране - осигуряване на чист въздух и кислород. При перкутно проникване - отстраняване на дрехите, измиване (изкъпване) с вода и мек сапун. При попадане в очите - промивка с физиологичен серум или течаща вода. Антидотно лечение: атропин венозно - 1-4 мг през 10-20 мин, до постигане на умерено атропинизиране (диаметър на зеницата 4-5 мм, сърдечна фреквенция 100-110 уд/мин., умерена хиперемия на кожата); холинестиразни реактиватори (първите 24-48 часа) - токсогенин (пирангит, обидоксим) 3-4 мг/кг тегло - венозно по преценка и мускулно през 1-6 часа. Очистване на устата при хиперсаливация. Глюкокортикоиди в големи дози при белодробен оток. При нужда - интубиране или поставяне на въздуховод и обдишване с ръчен респиратор. Стационарно лечение Елиминиране на резорбираната отрова. Форсирана диуреза (при липса на белодробен оток) с глюкозни и електролитни разтвори 3-4 л/денонощие, паралелно с прилагане на белтъчни разтвори 4:1; при масивни орални интоксикации - хемоперфузия или обемно кръвопреливане. Продължава прилагането на атропин (венозно или подкожно за подържане на умерено атропинизиране) и холинестеразни реактиватори. Вливане на прясна кръв (24 - часово) за внасяне на холинестераза. При нужда обдишване с автоматичен респиратор, широкоспектърни антибиотици, кардиотоници, антиконвулсанти, монито-риране. Изписване не по-рано от 1 седмица след изчезване на клиничните прояви на интоксикация и нормализиране стойностите на холинестеразата. 2. Карбамати и тиокарбамати Механизмът на токсичното им действие е аналогичен на този на фосфорорганичните съединения. Болестните прояви са сходни, но са по-леко изразени и по-леко отзвучават. Лечението е подобно, но благоприятен ефект се постига с по-малки дози атропин. Холинестеразни активатори не се препоръчват, защото могат да влошат състоянието. Прогноза - по правило благоприятна. 3. Дитиокарбамати При инхалаторна експозиция: промивка на очите с физиологичен серум или течаща вода. Осигуряване на чист въздух и кислород, при нужда - бронхолитици, бронходилататори и глюкокортикоиди (венозно). Големи дози витамин “С” венозно, при нужда антихистаминови средства парентерално. При орална интоксикация: стомашна промивка с разтвор на медицински въглен, салинно очистително. Форсирана диуреза с глюкоза и електролитни разтвори 2-3 л/денонощие. Големи дози витамин “С” венозно. При нужда антиеметика, антихистамини. Специфичен антидот няма. (Атропинът не е антидот.) 5. Хлорорганични съединения Стомашна промивка с натриев бикарбонат 2 % или медицински въглен, салинно очистително, течен парафин. При гърчове (чести и тежки) - диазепам, фенобарбитал (при нужда и венозно). При попадане върху очите и кожата - промивка с 2 % разтвор на натриев бикарбонат, респ. измиване със същия разтвор или топла вода и сапун. Форсирана диуреза с глюкоза и електролитни разтвори 3-5 л/денонощие. Витамин В1, В6 (в по-големи дози). При масивни интоксикации - хемодиализа. При нужда - стимулатори на дишането (микорен венозно), интубиране и обдишване, кардиотоници. Хепатопротективни средства (левулоза, есенциале). Опиатите са противопоказни. (Специфичен антидот няма.) 5. Триазинови производни При попадане върху очите и кожата - промивка с 2 % разтвор на натриев бикарбонат, респ. измиване с вода и сапун. При поглъщане: стомашна промивка с разтвор на медицински въглен, салинно очистително, форсирана диуреза с глюкоза и електролитни разтвори 2-4 л/денонощие, хепатопротективни средства (левулоза, есенциале). При масивни интоксикации - хемодиализа. При нужда - антиконвулсанти, кардиотоници, стимулатори на дишането (микорен). (Специфичен антидот няма.) 6. Дипиридилеви производни При попадане върху кожата - почистване с 5 % разтвор на натриев бикарбонат и изкъпване с топла вода и сапун, при попадане в очите - промивка с 2 % разтвор на натриев бикарбонат (20 мин). При вдишване - осигуряване на чист въздух и кислород. При поглъщане (до втория час) - обилна стомашна промивка със смес от глицерин (10 %) и бентонит (7 %) или разтвор на медицински въглен, салинно очистително; форсирана диуреза с 3-6 л/денонощие глюкозни и солеви разтвори, хемоперфузия. Глюкокортикоиди и калциеви препарати (венозно). Хематопротективни (евулоза, есенциале, глутарзин) и кардиотрофични средства (артифос, фосфобион), кардиотоници, широкоспектърни антибиотици, цитостатици (против белодробна фибоза), трансплантация на бял дроб. (специфичен антидот няма.) 7. Пиретрум и синтетични пиретроиди При попадане върху очите и кожата - промиване с физиологичен серум, респ. измиване с вода и сапун, при вдишване - експекторанс. При поглъщане през устата - промивка с разтвор на медицински въглен и салинно очистително. Форсирана диуреза с 1-2 л/денонощие глюкозни и солеви разтвори. При хиперсаливация - атропин - подкожно. При парестезии - витамин “Е” локално (външно). 8. Медни препарати (меден сулфат) Стомашна промивка с воден разтвор на калиев фероцианид, след което се продължава с разтвор на медицински въглен, очистително (магнезиев сулфат), форсирана диуреза с 3-5 л/денонощие глюкозни и солеви разтвори. Антидотно лечение с унитол 4-6 пъти за денонощие по една ампула 5 мл мускулно, витамин “С” и глюкокортикоиди венозно в големи дози. Вливане на прясна кръв (24 - часова), при масивна хемолиза - екссангвинотрансфузия. При попадане върху кожата - измиване с топла вода и сапун. 9. Нитрофеноли и нитрокрезоли При попадане върху очите и кожата - промиване с физиологичен серум, респ. измиване с вода и сапун. При вдишване - чист въздух и кислород. При поглъщане: стомашна промивка с 5 % разтвор на натриев бикарбонат и медицински въглен, салинно очистително. Венозна инфузия на 3-4 л глюкозни и солеви разтвори, хемотрансфузия. Тиорацилови препарати 150 мг дневно. Витамин “Д” 300 000 ед. дневно мускулно. Хемодиализа, вазопресорни препарати. 10. Фумиганти а) метилбромид, метилхлорид (монохалогенирани метанови производни) Осигуряване на чист въздух и кислород, затопляне, покой. Цистеин - 2-3 пъти дневно по 0,5 г. Противошоково лечение с вазопресори и глюкокортикоиди. Хипертоничен разтвор на глюкоза (40 %), калциеви препарати (венозно). Венозна инфузия със солеви и изотонични монозахаридни разтвори при дехидратация. Антиконвулсивни при гърчове (фенобарбитал). Антихипоксанти (ноотропил, пирамем) венозно. Витамин В1”, “В6” парентарално. б) фосфидни неорганични средства - делиция газ - токсин (алуминиев фосфид) Осигуряване на чист въздух и кислород. Хепато- и нефропротективно лечение с глюкокортикоиди, аминокиселинни разтвори, калциеви препарати, глюкозни и левулозни разтвори, витамин “С”, “В1”, кокарбоксилаза, оротова киселина, фосфолипиди. Забележка: При интоксикации с други неорганични фосфорни съединения (цинков фосфид, фосфороводород) се прилага аналогично лечение. При прием през устата се прибавят: стомашна промивка с разтвор на калиев хиперманганат 1:2 000 и медицински въглен, салинно очистително (или течен парафин) - При масивни интоксикации - екссангвинотрансфузия или хемоперфузия".

Pavel_Bs
02.04.2014, 20:58
Може покрай мерките за човек,да ви дойдат идеи и за пчелите.

jordanov
02.04.2014, 21:52
Това преди време съм го пускал в темата за статиите, за удобство го щраквам и тук.



за червения пипер , кафето и вароатозата-ето още нещо от " Пчела и кошер " 2004 г. бр.137
http://s12.postimage.org/jhsjd8lgp/P1010900.jpg (http://postimage.org/image/jhsjd8lgp/)

Pavel_Bs
02.04.2014, 22:06
Само да допълня колегата Jordanov с този цитат :"Е 211(натриев бензоат) е често употребяван консервант, който гарантира свежестта на продуктите. Потиска развитието на клетките на дрожди, гъбички и някои бактерии. В естествен вид се среща в боровинките, стафидите и в подправки (карамфил, канела)". Вече няколко колеги са писали за канелата, карамфила и лютите чушлета.Интересно ми е дали и чесъна е загатнат някъде в практиката.

зуница
03.04.2014, 07:27
Колеги нарочно ли пропускате едно от основните "положителни" качества на тези препарати? Освен контактното си шоково действие , те действат и стомашно чрез соковете на растението.Нектара какво беше?Та нектара и прашеца на обработените растения съдържат отровата която действа седмици след пръскането.Цялото растение е отровно.Кошерите се изпразват не от контакта с отровата , а от консумацията на нектар и прашец от пчелите от обработените растения.Кой може да каже каква доза се натрупва в пчелата при консумацията на отровата, която уж при пръскането е безопасна? А колко отрова се натрупва в меда?Яде ли ви се мед от рапица?

ledenia123
03.04.2014, 07:37
http://news7.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D 0%BD%D0%B8/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE_l .n_i.61092_c.35.html#.Uzzyj6h_sgt

jordanov
03.04.2014, 13:38
Колеги нарочно ли пропускате едно от основните "положителни" качества на тези препарати? ... А колко отрова се натрупва в меда?Яде ли ви се мед от рапица?

Никой не ги пропуска нарочно. Просто из нета има стотици форуми дето само с това се занимават, който иска да чете. Това по първия ти въпрос. Мед от рапица ям редовно поне от десет години и както и друг път съм казвал, много ми харесва даже, а пък смеската рапица/акация е любимия ни мед на всички в къщи. На работа имам един колега дето седмичната му консумация е един буркан, есента и зимата изяде една тенекия рапица и е около 120 кила сухо тегло.;) Със сигурност меда от ябълки има повечко отрова :)

m_pchelari
03.04.2014, 13:53
Може покрай мерките за човек,да ви дойдат идеи и за пчелите.

Колега мерси за изчерпателното инфо. Ако се замисли човек може да изкочи нещо ново. И аз намерих нещо по темата. В една статия се говори за съдържанието на кумарова киселина в меда и нейното стимулиране на определени гени в пчелата отговорни за цитирам: анти-микробни и химикало-разграждащи функции. Та кумаровата киселина е производна на канелената киселина и така стигаме до канелата и етеричното масло от канела.
Скутелатора някъде беше писал че канелата я давал защото съдържала прополисо-подобни смоли, но ето че може да има и друга полза от нея. Четох изследване с етерично масло от канела за подтискане на бактериите на американския гнилец и там се казва, че то практически не е токсично за пчелите.
Другата ми идея, която вече тествам е пробиотиците. Вече две подхранвания давам пробиотик. Попаднах на турско изследване с доста по-големи дози на пробиотик от моите при което доказват около 25% повишение на добива на мед.

Ето и статиите:
За кумаровата киселина: http://www.nature.com/scitable/blog/bio2.0/its_in_the_honey_colony
За канелата и гнилеца:
За пробиотика:

зуница
03.04.2014, 15:43
Колега,jordanov,
"Никой не ги пропуска нарочно. Просто из нета има стотици форуми дето само с това се занимават, който иска да чете. Това по първия ти въпрос."
От отговора ти да разбирам ли , че е в сила поговорката: "В къщата на обесения никой не говори за въже"? Преди години колега от форума оприличи рапицовия мед на "свинска мас с пудра захар"."На вкус и цвет- товарищи нет".Медът от рапица сигурно е хубав ,ако е от необработени с пестициди площи.Нали разбираш ,че не става въпрос за това на кой какво му харесва , а за реалния въпрос: След като пчелите мрат от химикалите в рапицата продукта, който ползваме от тях, какъв е?Степента на опасност за пчели е III ,а за хора II.По висока.Пчелите мрат. А на хората колко им е дозата? Натрупва ли се в човешкия организъм? Човек трябва да е наясно, за да прави собствения си избор и да знае цената на тоя избор.Тя, цената рано или късно се плаща.

jordanov
03.04.2014, 16:28
Колега Зуница, влизаме в диалогов режим и се опасявам да не изскочи някой модератор отнякъде. Не бъди толкова черноглед, светът около нас е такъв какъвто е и това е положението. Ти отдавна се отличаваш сред нас със силно екологично мислене, моите уважения, ама у вас по чешмите тече ли хлорирана вода? Как действа тя на човешкия организъм, знаеш ли ? Лепила, изолации, диоксини, това-онова има ли у вас? Какъв хляб ядеш, знаеш ли? Ако сам си го печеш, брашното знаеш ли как се обработва? Или сам си го правиш? Ами плодовете и зеленчуците сам ли си ги произвеждаш, и ако да, само със зелева чорба и отвара от цигари ли ги пръскаш? Продължавам за рапицата. Имам я вече доста години и въобще не ми пречи, да ти кажа. Смъртност нямам, не знам вече откога, ама не се хваля с това, щот съм дребен, от седмачетата, дет вика Скутелатора. Прашец не събирам. И какъв ти е проблема с меда, не ми е ясно? Пчелите го събират с голям кеф, туй че мрели аз не съм го виждал как става, градят, роят и тъй нататък, и аз кво да го правя, да го хвърлям ли? Или за ракия, ма пусто и тя била вредна, казват...

m_pchelari
03.04.2014, 17:50
Рапицовия мед кристализира по-бьрзо защото сьдьржанието на глюкоза е повече от фруктозата. По този показател би трябвало да е доста по добьр от другите медове. И ако се консумира след периода на разпад на евентуалните химикали в него не би трябвало да има проблеми.

Pavel_Bs
03.04.2014, 18:11
Колега m_pchelari,миналата година бях засегнал темата за пробиотиците.Вярно че беше покрай едно сухо мляко което ползвах,но аз също мисля че въпроса трябва да се проучи добре.При човек,имунната му система се намира в червата и точно добрите бактерии са основен фактор за здрвето на индивида.Липсват ми знания обаче за чревната флора на пчелите.Ако има колега който е запознат,ще бъде полезно за всички да обогатим знанията си в тази насока.За канелата и карамфила вече има достатъчно източници.Странното е че в търсенето на един ефект, от канелата например,се установяват няколко мултиплицирани ефекта,които действат в различни насоки.То като погледнеш,за хората тепърва се открива топлата вода,че какво остава за пчелите.

Pavel_Bs
03.04.2014, 18:20
Едно допълнение - пестицидите се разпадат основно от UV лъчите и термично въздействие.Не мисля че попаднали в меда и съхранявани при стайна температура и на тъмно биха се разградили бързо.Досега не съм попаднал на пестицид,който чрез изследвания да е доказано че се разпада напълно(може би с изключение на сярата),навсякъде в почвите като се направят проби на различна дълбочина,може да се каже какви химикали са били ползвани в района.Аз съм правил такива проби.
Едно отклонение от темата,но смятам че би било полезно за колегите които берат трева за животинките си край пътя - в 50 метрова полоса от натоварени пътища са измерени 34 пъти надвишаване на ПДК на олово(пределно допустима концентрация).От там нататък концентрацията намалява,но вие си направете сметка от къде да събирате "свежа тревичка".

borislav aleksandrov
03.04.2014, 20:40
Колеги кажете някакъв способ за намаляване на щетите от пръскана рапица. Нещо с подхранване, третиране с нещо или незнам какво. Миналата година на 20 май пчелата просто изчезна и тази година уж нямаше в района рапица а днес гледам цял следобед мъкнат жълт прашец. Прашецо-уловител колко % от прашеца би отнел на входа.

макар че може да прозвучи като реклама понеже се занимавам странично с такива неща но както и да е ...

от 4 години ползвам само пробиотик - нека да кажем че не бих го сменил с друго

радо
03.04.2014, 21:05
"На 20 май пчелата изчезна"
Нека ви кажа моето мнение по въпроса миналата година бе изключителна времето бе хубаво по време на рапицата и акацията и съвсем естествено пчелите се амортизират/изхабяват/ от много работа ,а от рапицата така бяха блокирали майката че е съвсем нормално да се получи период при който повече пчели да умират а по малко да се раждат но именно това спомогна да не роят семействата ,а до слънчогледа те се развиха съвсем нормално.

m_pchelari
03.04.2014, 21:33
Колега m_pchelari,миналата година бях засегнал темата за пробиотиците.Вярно че беше покрай едно сухо мляко което ползвах,но аз също мисля че въпроса трябва да се проучи добре.При човек,имунната му система се намира в червата и точно добрите бактерии са основен фактор за здрвето на индивида.Липсват ми знания обаче за чревната флора на пчелите.Ако има колега който е запознат,ще бъде полезно за всички да обогатим знанията си в тази насока.За канелата и карамфила вече има достатъчно източници.Странното е че в търсенето на един ефект, от канелата например,се установяват няколко мултиплицирани ефекта,които действат в различни насоки.То като погледнеш,за хората тепърва се открива топлата вода,че какво остава за пчелите.

Намерил съм някой неща които в достатъчна степен ме убедиха за ползата от пробиотиците. Наистина това е непроучена територия и въпроса точно какви пробиотици да се дават и в какви количества остава открит, но точно това и му е най-интересното на пчеларството. Фактът, че на пазара се въвеждат комерсиални пробиотици за животни и то точно за пчели не е случаен. След време ще стане като с витамините - "голям хит" :)
А ето и някои статии, че бактерии лактобациликус са намерени в стомаха на пчелите:

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0033188

m_pchelari
03.04.2014, 21:37
макар че може да прозвучи като реклама понеже се занимавам странично с такива неща но както и да е ...

от 4 години ползвам само пробиотик - нека да кажем че не бих го сменил с друго

Дай повече инфо - не бъди егоист :)

Pavel_Bs
03.04.2014, 22:01
Поздравления колега.

Pavel_Bs
03.04.2014, 22:03
Поздравления колега за ровенето за тези статии.В румънското изследване посочват грамаж,което е малко подвеждащо. Производителите посочват брой живи бактерии в капсула,като броят им може да бъде от 1млрд. до 10млрд.Интересно би било и друго нещо - би ли било възможно,чрез пробиотици да се лекуват повечето болести при пчелите.Не говоря за вароатозата разбира се.Във връзка с темата за пръскането,смятам че даването на пробиотици в рисковите фази,би помогнало на повечето пчели да прескочат трапа.

ianev
04.04.2014, 06:47
Пускам това мнение и тук. Защото някой колега от Бургас може да не погледне в секцията за нашия район. Ако е проблем модераторите да го премахнат от тук но поне до след обяд да се. В неделя ще има пръскане на рапицата (1600дкра) която се намира в посока КАТ на гърба на Бургас цвет Танев. Пръскането ще е от сутринта така че който има пчелин в близост желателно е да ги затвори аз ще го направя. Прапарата е силно токсичен АВАНТ ...

АКТИВНО ВЕЩЕСТВО - АВАНТ® 150 ЕК съдържа 150 г/л индоксакарб. Индоксакарб е инсектицид от групата на оксадиазините, който действа като потиска навлизането на натриеви йони в нервните клетки, което води до парализа и смърт на засегнатото насекомо, в срок от 24 до 60 часа.

Кънев
04.04.2014, 11:19
Има една приказка "Керванът си върви, кучетата си лаят..." другояче казано нищо не се променя!

rosty_sz
07.04.2014, 19:00
Бях обещал отзиви за препарата Карте Зеон на Сиджента. Днес отидох при пчелите доста притеснен, но се оказа, че нямам никаква причина за притеснение. Смъртност на се забелязва, пчелите работят активно и за моя огромна изненада са изключително спокойни. Спокойни са до такава степен, че работих изцяло без пушалка и не ми обръщаха никакво внимание. От 85 отворени кошера ползвах пушалка само на два. РАПИЦАТА ПРАВИ ПЧЕЛИТЕ МНОГО РАЗДРАЗНИТЕЛНИ, това е за мен поредния мит в пчеларството. Пчелите бяха полудели когато трактори имаше във всеки блок преди десетина дни, сега са на ръба на 500 дка добре цъфнала рапица и са изключително спокойни. Блока беше третиран на 01.04., аз закарах кошерите на 02.04 и ги отворих 26 часа след края на пръскането.

jordanov
07.04.2014, 21:47
... Спокойни са до такава степен, че работих изцяло без пушалка и не ми обръщаха никакво внимание. От 85 отворени кошера ползвах пушалка само на два. РАПИЦАТА ПРАВИ ПЧЕЛИТЕ МНОГО РАЗДРАЗНИТЕЛНИ, това е за мен поредния мит в пчеларството. Пчелите бяха полудели когато трактори имаше във всеки блок преди десетина дни, сега са на ръба на 500 дка добре цъфнала рапица и са изключително спокойни...

Хаха, ами честито, значи ти ще си поредния дето няма да подскача насън като чуе за рапица...

зуница
08.04.2014, 13:51
http://www.syngenta.com/country/ru/ru/crop-protection/products/insecticides/Pages/karate-zeon.aspx
"Класс опасности для пчел: 1 — высокоопасные для пчел пестициды." Какви ги пишат тия от Syngenta?
Явно не си познават препаратите!Или пък само за Русия да ги правят опасни?
Та, честито де! За пчелите дето удържат "фронта" без жертви.

imperio
08.04.2014, 19:06
Здравейте колеги!От доста време с голям интерес чета форума.Искам да ви разкажа днешното си приключение и ако може да ми дадете съвет как да деиствам в създалата се ситуация.Днес от 14 до 18 часа три самолета пръскаха рапицата,която е на 30 метра от кошерите ми.Както се досещате всичките ми кошери също бяха опръскани и то стабилно,както и кошерите на още доста колеги,който са в района.Веднага се обадих в растителна защита - Велико търново(0888254630 - Димитър Стоянов се казваше шефа,ако не се лъжа) От там ми казаха,че пръскането е незаконно,но нищо не могат да направят....От там отидох в полицията,който ми казаха въобще да не ги занимавам.След това се обадих на тел.112,където само приеха подадения сигнал от мен и....нищо.След това отидох и подадох жалба в прокуратурата,където подробно описах случея.След това отидох в общината и от там ми казаха,че незнаят за пръскането,даже се изненадаха.Заведох двама служители от общината до местното летище да се уверят с очите си.На летището имаше самолети,който презареждаха и много варели с отрова.Дори тези наглеци си миеха там варелите и ги изливаха по поляната.Неописуемо е.....Накрая се събрахме 15-20 човека и ги спряхме,без малко и до саморазправа да се стигне.Но казаха,че утре ще се върнат и продължават цял ден да пръскат.Та въпроса ми е какво да направя,към кого да се обърна - явно държавата е абдикирала от задълженията си.Направих снимки и клипове на това което ви разказвам.Утре ако имате интерес мога да кача да видите.Главатаря на тия изроди,дори отказа да каже с какво пръскат.

Пламен Керчев
08.04.2014, 19:30
Отиди във Фонд Земеделие и подай жалба до директора на областната дирекция "Земеделие" с копие до кмета на населеното място. Директора трябва да свика комисия и ако утре тази комисия е свикана и е на мястото на пръскането и се пръска ,какво ли ще стане.

Цеко
08.04.2014, 21:56
Утре и при нас ще пръскат рапицата, само че с наземна техника, въпреки че вече започна да цъфти. Днеска се обаждах на шефа на БАБХ -Видин и той прати негови хора да я видят, същите после се видяха с мен, казаха ми че още е на фаза "бутон" (това така и не го разбрах ????), че нямало някаква "плътност" (поради което нямали да разрешат за сега пръскането), но ме увериха че при пръскане щели да ни уведомят пак, точно кога ще бъде осъществено мероприятието и на дълго и нашироко ме убеждаваха колко "толерантни" към пчелите били използваните препарати..... После ми се обади отговорника на мероприятието и ми каза че пръскане все пак ще има и то ще е утре след 18 часа - явно корпоративните интереси са надделели над правилата в Наредба №15 ???

rosty_sz
09.04.2014, 06:06
Колкото по затворен е цвета (още на фаза бутон) толкова по-добре. Затваряй, да пръскат и да ти се махат от главата. Така или иначе те трябва да го направят това пръскане.

Сергей Тимофеев
09.04.2014, 06:35
http://www.syngenta.com/country/ru/ru/crop-protection/products/insecticides/Pages/karate-zeon.aspx
"Класс опасности для пчел: 1 — высокоопасные для пчел пестициды." Какви ги пишат тия от Syngenta?
Явно не си познават препаратите!Или пък само за Русия да ги правят опасни?
Та, честито де! За пчелите дето удържат "фронта" без жертви.

Изглежда не четеш където трябва.

Класс опасности: 3

Препарат слаботоксичен для птиц, токсичен для рыб и пчел.

Запрещено применение в санитарной зоне вокруг рыбохозяйственных водоемов на расстоянии 500 м от границы затопления при максимальном стоянии паводковых вод, но не ближе 2 км от существующих берегов.

Необходимо избегать загрязнения водоемов и источников питьевой воды остатками препарата и водой, использованной для промывки тары и оборудования. Препарат не должен попадать в продукты питания и корма.

зуница
09.04.2014, 07:38
Изглежда не четеш където трябва.

Класс опасности: 3

Препарат слаботоксичен для птиц, токсичен для рыб и пчел.

Запрещено применение в санитарной зоне вокруг рыбохозяйственных водоемов на расстоянии 500 м от границы затопления при максимальном стоянии паводковых вод, но не ближе 2 км от существующих берегов.

Необходимо избегать загрязнения водоемов и источников питьевой воды остатками препарата и водой, использованной для промывки тары и оборудования. Препарат не должен попадать в продукты питания и корма.
Като си казал А кажи и Б:
"Класс опасности для пчел: 1 — высокоопасные для пчел пестициды.

Необходимо соблюдение следующего экологического регламента:

проводить обработку растений вечером после захода солнца
при скорости ветра — не более 1–2 м/с
погранично-защитная зона лета для пчел — не менее 4–5 км
ограничение лета пчел — не менее 4–6 суток"

"Клас на опасност за ПЧЕЛИ 1-високо ОПАСНИ за ПЧЕЛИТЕ пестициди.
Необходимо е да се съблюдават следните изисквания: (не пиша нарочно "екологични" защото екология за някои колеги е лоша дума)
-да се извършва обработката на растенията вечер след залез слънце.(Време в което пчелите не летят.)
-при скорост на вятъра не по-висока от1-2 метра в секунда.
-защитна зона за ПЧЕЛИ не по-малко от 4-5 километра.
-ограничаване летежа на ПЧЕЛИТЕ не по-малко от 4-6 денонощия."
Не е коректно да се вади от контекста само удобното.
Инструкцията е пределно ясна.Написана от производителя.Което отхвърля всякакви съмнения за користни интереси.Съжалявам , че се налага да коментирам елементарни неща.Който има уши да слуша, който има очи да гледа, който има ум да мисли и както ума му го научи.

jordanov
09.04.2014, 08:45
Оттатък при Динко тия дни пак е имало забавна дискусия. По въпроса за отровите и кои са по-страшни - тия дето пчелите ги вкарват у кошера или тия дето пчеларят ги вкарва. Досега поне, нямам никакви основания да не вярвам на Скутелатора.

Сергей Тимофеев
09.04.2014, 11:32
Като си казал А кажи и Б:
"Класс опасности для пчел: 1 — высокоопасные для пчел пестициды.

Необходимо соблюдение следующего экологического регламента:

проводить обработку растений вечером после захода солнца
при скорости ветра — не более 1–2 м/с
погранично-защитная зона лета для пчел — не менее 4–5 км
ограничение лета пчел — не менее 4–6 суток"

"Клас на опасност за ПЧЕЛИ 1-високо ОПАСНИ за ПЧЕЛИТЕ пестициди.
Необходимо е да се съблюдават следните изисквания: (не пиша нарочно "екологични" защото екология за някои колеги е лоша дума)
-да се извършва обработката на растенията вечер след залез слънце.(Време в което пчелите не летят.)
-при скорост на вятъра не по-висока от1-2 метра в секунда.
-защитна зона за ПЧЕЛИ не по-малко от 4-5 километра.
-ограничаване летежа на ПЧЕЛИТЕ не по-малко от 4-6 денонощия."
Не е коректно да се вади от контекста само удобното.
Инструкцията е пределно ясна.Написана от производителя.Което отхвърля всякакви съмнения за користни интереси.Съжалявам , че се налага да коментирам елементарни неща.Който има уши да слуша, който има очи да гледа, който има ум да мисли и както ума му го научи.

Къде го видя този клас 1?
Действующее вещество: лямбда-цигалотрин, 50 г/л
Химический класс: пиретроиды
Класс опасности: 3
Упаковка: канистра 5 л / 4×5 л
Срок хранения: 3 года со дня изготовления
Свидетельство о регистрации: 0980–07–101–018–0–1–1–0 (25.12.2017);
0980–07–101–018–0–1–1–0/01 (25.12.2017);
0980–07–101–018–0–1–1–0/02 (25.12.2017)
Регистрант: ООО «Сингента»

Кънев
09.04.2014, 12:35
Всички инсектициди са опасни за пчелите. Те затова са и създадени - да убиват насекоми. Тези класове на отровност за които пишете се отнасят за топлокръвни животни и хора. Производителите на инсектициди или нищо не пишат или с неохота пишат, че продуктите им са опасни за пчелите. Но и да не го напишат то е ясно.

зуница
09.04.2014, 15:31
След като си отворил сайта и си прочел "Токсикологические характеристики" (за рибите и птиците ), следващия ред отдолу с надебелените букви е това, което съм цитирал."Копнах" го от там да не пиша "залудо".Не е нужно да се връщаш на първата страница,"Общая информация".Ако не отваряш цялата страница значи имаш проблем с компютъра.Предполагам ,че моя не е със шпионска програма изваждаща тайни от сайтовете на концерните. В сайта изрично е посочен и клас на опасност за пчели.Хората коректно са предупредили при какви условия техните продукти са опасни за пчелите.Дали някой ще се съобрази , това не е отговорност на производителя.Вината е в неволната непросветеност и простотия на пръскащите или по-лошото, умишлената злонамереност.

kuline
26.07.2018, 19:08
В търсене на най-подходящото място да споделя, за да повдигна малко позабравената тема, а и във връзка с постоянните оплаквания от колеги, за причините, поради които пчелите им загиват, ще ви информирам, че днес ми се обади агронома на арендатора в землището на пчелина ми. Уведоми ме, че ще пръскат. Питам аз: С хербециди ли? Не - каза той, с инсектициди. Недоумение от моя страна. Оказва се, гадове са нападнали Нахута ( познатите ни от миналото страгали). Добре, че насажденията са в противоположна посока на слънчогледа, спрямо пчелина, инак на тази кофти година, само едно пръскане ми липсва.

jdrumev
26.07.2018, 19:41
То и примен не върви ама при теб тая година е ужас.Преди няколко дена зададох един въпрос.Комофос и неоникотиноид ако се съберат дали ще е отровно за пчелите само един ми отговори и съм му благодарен за това.Наближава есенното третиране колеги и много внимавайте с какво третирате да не стане моята работа от преди 2 години.

kando
10.08.2018, 16:35
.... причините, поради които пчелите им загиват.......
Причините са едни и същи стана, откакто влязохме в ЕС.
Тази година в моя регион оплакванията са доста - отначало повечето колеги отричаха, ала особено юли месец толкова си пролича, че и те си признаха. Изключението е само едно - в едно селце наблизо земеделеца (само един е) винаги пръска след 19- 20 часа. Е - колегите там колко мед изкараха едно на ръка, но като им погледнах семействата ..... значи две мои, трудно правят едно тяхно.

Но нека все така да се умува, защо ли последните години се наблюдава такъв мор по пчелите ..... аджеба: акара ще е сигурно или нозема, ако трябва в краен случай комарите ще са виновни.

Трендафил Дончев
10.08.2018, 17:07
акара ще е сигурно или нозема, ако трябва в краен случай комарите ще са виновни.

Когато пръскаха за комарите/дерматита, картинката беше по - различна. Докато сега, семействата понаемат малко и хайде поколението от по - стари пчели замине в тревата пред кошера. Пак се съвземат и пак отново същото. Така няколко пъти.

rosty_sz
11.08.2018, 04:07
Тази година заселих горски пчелин. Късни отводки от 2017 50 бр. Оставих ги в полето до края на рапицата и ги качих на балкана. От средата на май до днес са на 7 рамки дб пило. Пчели за магазините няма. Не са мръднали въобще. Къде отива тая пчела не знам. Толкова му се радвах на този пчелин а вече не ми се влиза и не само в него.

redbull
11.08.2018, 06:52
Когато пръскаха за комарите/дерматита, картинката беше по - различна. Докато сега, семействата понаемат малко и хайде поколението от по - стари пчели замине в тревата пред кошера. Пак се съвземат и пак отново същото. Така няколко пъти.

И при мен е същата работа (пчелина е в район без технически култури и пръскането не е фактор). Пилото е доста, но втория магазин е почти празен откъм пчела.

kando
11.08.2018, 15:46
На около двайсетина километра от пчелина ми има един язовир, който го знам от личен опит от соца още, че е изключително благодатен за пчеларство. Поради зачестилите проблеми през последните години няколко колеги си преместиха пчелините там и уж всичко наред, ала явно не баш. Пак така по принцип няма технически култури, но като се поразходих малко с колата, намерих едни закътани около .... да речем стотина- двеста декара обработваема земя. Вярно на около пет километра са от най- близкия пчелин там, нооооо ..... НО! Годината поначало е лабава, а старите пчели в екстремни случаи летят значително по- далеч от обичайното.

п.п. едно умиване на цистерните в близка река/ поток/ чешма/ езерце и си пак в кюпа. И впрочем, който си е имал проблеми с натравяне на семейства ще знае, че дори да го спасиш това семейство тази година въпреки това на другата чеп за зеле не става от него. Нямам против да се търсят причините в друго, но хайде да се вземат най- накрая мерки за пръсканията първо, пък после да се дири другото.

jdrumev
11.08.2018, 18:31
На около двайсетина километра от пчелина ми има един язовир, който го знам от личен опит от соца още, че е изключително благодатен за пчеларство. Поради зачестилите проблеми през последните години няколко колеги си преместиха пчелините там и уж всичко наред, ала явно не баш. Пак така по принцип няма технически култури, но като се поразходих малко с колата, намерих едни закътани около .... да речем стотина- двеста декара обработваема земя. Вярно на около пет километра са от най- близкия пчелин там, нооооо ..... НО! Годината поначало е лабава, а старите пчели в екстремни случаи летят значително по- далеч от обичайното.

п.п. едно умиване на цистерните в близка река/ поток/ чешма/ езерце и си пак в кюпа. И впрочем, който си е имал проблеми с натравяне на семейства ще знае, че дори да го спасиш това семейство тази година въпреки това на другата чеп за зеле не става от него. Нямам против да се търсят причините в друго, но хайде да се вземат най- накрая мерки за пръсканията първо, пък после да се дири другото.



Сега след твоя пост се замислих Еленската мандра де изхвърля сурватката и да ли това също нре причина за мора при мен.:bigsmile:

delta.e
11.08.2018, 18:54
Едва ли .
От цвика правят извара и с отпадъка хранят прасетата .