PDA

Виж пълната версия : ВАРОВИТО ПИЛО /АСКОСФЕРОЗА/



buci59
30.09.2010, 09:34
Това е плесенно/заразно/ заболяване на пилото,предимно на търтеевото,а в по-тежките случаи и на пчелното.
Причинителят на болестта е плесенната гъбичка ASCOSPHAERA APIS спорите на която са много устойчиви:по питите със засегнатото пило остават жизнени дори и след 15 год престояване.
Причините за проявяване на болестта са преохлаждане и овлажняване на гнездото,както и от манов или прокиснал мед.Боледуват предимно слаби с-ва,както и такива разположени във влажни или сенчести места.
Мерките за борба с това заболяване,както и с/у другите плесенни заболявания трябва да се насочват именно срещу плесента.Нужно е подсушаване и стесняване на гнездата,както и претопяване или изгаряне на питите.

Владо-Gillan
02.07.2012, 16:48
приятели, преди време закупих 5 отводки, взех ги късно вечерта и нямах възможност да ги прегледам.На другия ден, ги прегледах и всичко беШе наред, освен в една.Открих в нея варовито пило, задълбах в книгите и интернет и попаднах на една рецепта.1 лъжица сол се смесва с 1 лъжица сода.Така се посолват релсите в кошера, идеята е че содата и солта издърпват цялата влага в пчелното гнездо.Първо бях скептик, но опитах.Смених и кошера и изхвърлих част от питите.След 3 дена повторих процедурата с соленето, и днес прегледах отводката.Няма и помен от варовито пило, така че на който му се наложи нека опита с тази проста рецепта, няма да му навреди даже напротив.Няма за какво да се притеснявате че солта вреди на пчелите, защото тя вреди само когато я консумират, а така посолена по релсите тя издърпва заедно с содата влагата и пчелите я изхвърлят.Дано съм полезен, на някой колега с този си коментар по темата.

Димитър Бонев
02.07.2012, 19:47
Това може и да не е било варовито пило. При мен имаше нещо подобно от прегряти отводки изхвърляха загиналите ларви.

Владо-Gillan
02.07.2012, 22:00
Това може и да не е било варовито пило. При мен имаше нещо подобно от прегряти отводки изхвърляха загиналите ларви.

възможно е, но това което съм виждал на снимки с варовито пило си мисля че беше точно това.Имаше ларви, изсъхнали покрити някои от тях с плесен, бяха твърди на пипане, с бял, черен и кремав цвят.Пробих с игла, няколко от живото запечатано пило, да проверя за гнилец.Такъв не открих, и съм на 90 процента сигурен че беше В.П.Да чукам на дърво, за сега съм овладял положението.

Пламен Ганев
03.07.2012, 12:29
В 1л захарен сироп слагаш 6-7 български аспирина,разбиваш ги ,отваряш кошерите и с пръскало оръсваш всички междурамия.Горе долу по 200мл на с-во.Правиш го три пъти през 3-4 дни и забравяш.

Владо-Gillan
03.07.2012, 12:34
благодаря за съвета, ще е добре всички да споделяме подобни хитрини и трикове, та да сме полезни както за себе си така и за останалите колеги.Както казва Станко, лош човек пчелар няма, макар че аз познавам двама такива.Хубавото е че не са тук във форума.Бях чувал и за оцет, но как се прилага и дали действа при В.П. нямам представа

Недялко Атанасов
03.07.2012, 17:25
Гилане ,въпреки че по това време на година ме самнява да имаш В.П,ето 20-25гр. йод,разреден в 2л.вода, вадиш питите от кошера намазваш с гъба-парцал стените дъното с разтвора, връщаш питите обратно, с останалия разтвор напръскваш отгоре и затваряш,дори и за два кошера може да стигне.

Владо-Gillan
03.07.2012, 17:40
купих 5 отводки, но беше късно и не ги гледах, друго на ръка че тоя дето ги превози караше все едно сме на рали Монте Карло, питите се бяха изместили и пчелите бяха по пода на сандъчетата.А и пчелина от където ги взех,е много на сянка и ми направи впечатление че трудно го огрява слънцето, от всякъде е заобиколен с дървета и долове....Но както и да е, засега съм овладял положението.Иначе благодарско за съветите

iliqn4o
25.05.2014, 19:44
Моля за съвет по какъв начин мога да излекувам варовитото пило sweating;

Искрен Мутафов
25.05.2014, 19:56
Моля за съвет по какъв начин мога да излекувам варовитото пило sweating;


Тука пише някой неща:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=68&highlight=Варовито+пило

FVCVS CAESAR
26.05.2014, 19:57
Моля за съвет по какъв начин мога да излекувам варовитото пило sweating;
Ако не е в много напреднала фаза, максимално стесняване на гнездото и хранене със сироп с Фунгисан, налят в питите.
Колко сериозно е положението?

scutellator
26.05.2014, 22:26
Моля за съвет по какъв начин мога да излекувам варовитото пило sweating;

Смяна на майката. Това е едно от малкото заболявания където не е нужно "да изгаряш целия пчелин" затова че си го открил. Нещо като диабета при хората.

ch.atanasov
20.11.2014, 13:49
От две години и нещо ,никой не пише по темата.Сигурно сте си решили трайно проблема.Моля да споделите опит.Аз не успях ,въпреки ,че давих две семейства цяло лято.Когато се зарадвах ,че има напредък с едното семейство се оказа ,че няма майка.Явно съм я прецакал.Другото емейство дори и октомври изхвърляше мумии.Иползувах фунгисан ,аспирин и за проба калиев пермангант.

радо
20.11.2014, 17:38
При поява на варовито пило аз сменям майката и плодниковите пити и вече от няколко години болестта изчезна може би мрежестото дъно също оказва влияние но аз не съм подменил все още всички дъна така, че не мога да съм сигурен.Лекарства никакви не съм използвал ако дадено семейство чак толкова не може да се справи просто се ликвидира.

ch.atanasov
20.11.2014, 17:59
Аз едното даже и без да искам го ликвидирах.През 2013г.на засегнати семейства смених майките и тази нямаше ново проявление.За първи път се сблъсквам с толкова упорито протичане на заболяването.Ако има колеги използували успешно медикаменти моля да споделят.

kolevato
09.05.2015, 15:30
Здравейте колеги!Става нещо мнго странно с един от кошерите ми.Преди 2 дни забелязах на прелката,че пчелите изкарват отвътре от кошера нещо подобно на пръст(в първия момент така си помислих,но се чудех,ако е пръст какво търси в кошера)Оказа се,че е восък-викам си сигурно почистват магазинните пити....и така 2-3 дни,докато днес забелязах,че има изхвърлени и мумицифирани ларви по прелката,и на земята под нея.Взех няколко от земята да видя по-отблизо за какво става на въпрос-ларвите бяха със сиво-черна обвивка,много корави.Когато ги стиснах не се смачкаха,стрих ги и пръстите ми побеляха все едно съм държал тебешир....:( навярно имам варовито пило или каменно,идея си нямам)Някакви идеи как да действам,за да спася с-то ,а и да не се заразят другите кошери.При преглеждането на темите тук вадя изводи,че най сигурният и надежден начин е смяна на майката.. Има ли накакъв друг вариант,който да е надежден и да не се налага да сменям майката.Приемам всякакви идеи и съвети от знаещите,и от патилите това,как най-разумно да се постъпи.Поздрави:)

П.п. Забравих да кажа,че преди седмица прехвърлих кошера от 10р ДБ във 12р ДБ,защото беше много силно с-то и нямаше място.Поставих 2 ВО в плодника и 2 в магазина(дали с това разширяване аз не съм ги объркал и простудил) Новак съм и нямам идея как да постъпя....sweating;

Дамян Дамянов
09.05.2015, 16:09
Това със смяната на майката е малко странно като се има в предвид, че ефекта ще е нулев.
Ако си разширил гнездото прекалено и си добавил стари пити и сиропа ти е бил алкален - ето това е причината.
Пчелите могат и сами да си решат проблема, но можеш малко да им помогнеш.
Вземи си един пулверизатор за 1-2лева и в него сложи 1:1 сироп и 2 пакетчета лимонена киселина(8-10гр е едното). Едно пръскане на междурамие! Повтори още един път ако излезе отново.
Вземи си лентички за ph и им дай сироп с ph 3.8-4.2(виж какво деление имат дали през 1 или през 0.5 и което ти е по-удобно). Важното е да падне под 4.5. Слагаш в сиропа лимонена киселина и бъркаш докато го докараш.
Чисто, просто и евтино. Като си чел темите, трябва да ги знаеш тези неща. До 1-2 седмици няма и да помниш, че си имал проблем.

ch.atanasov
09.05.2015, 16:19
Това със смяната на майката е малко странно като се има в предвид, че ефекта ще е нулев.
Ако си разширил гнездото прекалено и си добавил стари пити и сиропа ти е бил алкален - ето това е причината.
Пчелите могат и сами да си решат проблема, но можеш малко да им помогнеш.
Вземи си един пулверизатор за 1-2лева и в него сложи 1:1 сироп и 2 пакетчета лимонена киселина(8-10гр е едното). Едно пръскане на междурамие! Повтори още един път ако излезе отново.
Вземи си лентички за ph и им дай сироп с ph 3.8-4.2(виж какво деление имат дали през 1 или през 0.5 и което ти е по-удобно). Важното е да падне под 4.5. Слагаш в сиропа лимонена киселина и бъркаш докато го докараш.
Чисто, просто и елементарно. Като си чел темите, трябва да ги знаеш тези неща. До 1-2 седмици няма и да помниш, че си имал проблем.
И аз уж чета ,но това съм го пропуснал.Имам семейство на което ще изпитам тази рецепта.Пробите с аспирин не дадоха резултат при мен.При смяна на майки съм имал резултат ,дори и със същите пити.Как се е получило -незнам.

Дамян Дамянов
09.05.2015, 16:27
И аз уж чета ,но това съм го пропуснал.Имам семейство на което ще изпитам тази рецепта.Пробите с аспирин не дадоха резултат при мен.При смяна на майки съм имал резултат ,дори и със същите пити.Как се е получило -незнам.

Сами са си решили проблема, а смяната на майката няма с какво да помогне. Просто ако питите са силно заразени, няма как да стане номера.
Аспирина е ясно, че няма да свърши работата. Тоест, може да помогне, но трябва да е в по-големи количества и мен лично ме е страх. Само лимонената киселина и витамин C може да помогне -> http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=11&p=58464&viewfull=1#post58464
Вярно, че инфото е малко из всички теми, но се намира при желание.

Nik_m
09.05.2015, 20:26
Имах и аз нещо подобно миналата година, едно семейство изхвърляше кафяви и бели ларви. Първия момент помислих че са изстудили пилото, но после продължи да изхвърля.
В форума намерих някаква рецепта да наръся по лайсните, после подмених питите с восъчни основи и за момент спря и после пак почна. След което подмених майката и проблема се реши. Имах друго семейство на което старите пчели бяха черни, и на него подмених майката и пак се оправи. За това когато някое семейство не върви първо подменям майката.

Дамян Дамянов
09.05.2015, 21:33
Смяната на майката е последен вариант и ефекта е временен и негарантиран. В храната на ларвата е пълно с бактерии и гъби, а как си представяте в целия кошер да е пълно, а в храната да няма.
Проблема не е в майката, а в средата. Ако нямаше подходяща среда за развитие, то и да е пълно с гъбата тя няма да се възпроизвежда. Затова не е ли по-добре да направим неблагоприятна за тази гъба средата, а не да разчитаме, че новата майка няма да се зарази отново и че в кошера няма да има спори. Малко ми изглежда като да лекуваме рана от куршум без да го извадим. Мое си мнение и не задължавам никого с него.

solaris60
09.05.2015, 22:45
Ако семейството е много засегнато е най - добре да се унищожи. Повече са му главоболията отколкото да се приключи от раз.

Nik_m
10.05.2015, 08:45
Компютъра когато не работи добре му даваш един рестарат и ако е нещо малко се оправя. Така и на пчеланото семейство, ако не върви добре му даваш един рестарт като сменяш майката и ако не се оправи му драскаш клечката.

kolevato
10.05.2015, 12:22
Благодаря за мненията и съветите на всички колеги!!!Времето вече позволява и след малко отивам да отворя кошера с един колега пчелар,да видим какво е вътре положението.После ще пиша какви мерки съм взел и какъв ефект имат те.Успехи на всички;)

Камен Крумов
10.05.2015, 12:36
Лекарство против ВАРОВИТО ПИЛО
http://s7.postimg.org/577t685yj/DSC03803.jpg
Статията е от в-к "ПЧЕЛИ"
Ако пробваш този наистина лесен метод, ще помоля да разкажеш за ефекта!

solaris60
10.05.2015, 12:54
Лекарство против ВАРОВИТО ПИЛО
http://s7.postimg.org/577t685yj/DSC03803.jpg
Статията е от в-к "ПЧЕЛИ"
Ако пробваш този наистина лесен метод, ще помоля да разкажеш за ефекта!

Четох, четох и всичко си беше добре. Но като прочетох последното изречение и някак си нещо започна да не ми се вярва не само за последното, а и за останалата част от статията.

Камен Крумов
10.05.2015, 13:36
Четох, четох и всичко си беше добре. Но като прочетох последното изречение и някак си нещо започна да не ми се вярва не само за последното, а и за останалата част от статията. 50 кг от семейство не е нещо невероятно. Пък и здравият човек върши повече работа от болния, нали!?

solaris60
10.05.2015, 13:46
50 кг от семейство не е нещо невероятно. Пък и здравият човек върши повече работа от болния, нали!?

Ето съгласявам се. 20 кошера и всичките по 50? Един не му ли мина котка път? :yo: на такива майстори.

Камен Крумов
10.05.2015, 14:09
Сега, като се замисля, ние хората използваме лютите чушлета за подсилване на апетита. Не е ли възможно същото да се случва и при пчелите?! Ами, ако подлютените пчели носят повече мед ?!

ch.atanasov
10.05.2015, 14:14
50 кг от семейство не е нещо невероятно. Пък и здравият човек върши повече работа от болния, нали!?

Всичко е възможно ,но по мои сметки няма как три магазина да са =на 50кг.При мен два магазина пълнят една тенекия ,около 23-24кг.При това са с 11 рамки.

Камен Крумов
10.05.2015, 14:31
Всичко е възможно ,но по мои сметки няма как три магазина да са =на 50кг.При мен два магазина пълнят една тенекия ,около 23-24кг.При това са с 11 рамки. Не броиш меда в плодника, а много хора вадят и него ;-) Както и да е, много избягахме от темата. Според мен нищо не пречи да се пробва лечението, пък ако има и допълнителен ефект, добре дошло.

kolevato
10.05.2015, 15:13
Здравейте!Отворихме кошера и открихме на 2 рамки по десетинна мумифицирани и вкаменени ларви(незнам дали това трябва да ме успокоява,че са толкова малко....Тези проблемни рамки ги бракувах(и без това бяха стари и черни).Сложих 2 ВО да видя дали ще продължат с граденето.Кошера си работи нормално.Според колегата това се е получило от стари плесенясали рамки и от влагата,а преди да ги преместя в 12р имаше влага.Като отварях капака на 10р започваше да тече вода,някакъв страшен конденз имаше.Това е било от стериопора който беше залепен на покривната възглавница.След като го остраних нямаше вече влага,но може би това е благоприятсвало тази спора да се развие и да се получат тия аномалии-с две думи прехвърлил съм в 12р заразено вече с-во.Сега влагата я няма вече и според мен пчелите са започнали упорита борба с тази болест.Мисля утре да пробвам с метода,който мипредложи колегата Дамянов(струва ми се най-безболезнен и биологичен),след това със смяна на майката ще пробвам и ако все още продължава да има такова пило му драсквам клечката...sweating; За лютият пипер незнам още.Нещо не ми вдъхва доверие,но може като алтернатива да прибегна до него,ако няма подобрение след лимонената киселина.

П.п. При проверка на другите в кошери в един открих на едната рамка 2-3 вкаменени ларви(навярно пак търтееви)и сега се чудя дали незапочва да се разпространява тая гад...:mad:.Ще пиша за ефекта след третирането с лимонената к-на

Камен Крумов
10.05.2015, 19:13
Мисля утре да пробвам с метода,който мипредложи колегата Дамянов(струва ми се най-безболезнен и биологичен),след това със смяна на майката ще пробвам и ако все още продължава да има такова пило му драсквам клечката...sweating; За лютият пипер незнам още.Нещо не ми вдъхва доверие,но може като алтернатива да прибегна до него,ако няма подобрение след лимонената киселина. Точно така, не се прилагат няколко мерки едновременно, защото няма да разбереш коя е била ефективната. Очаквам да споделиш на всички опита си. Успех!

borislav aleksandrov
10.05.2015, 20:06
има едно малко скъпичко английско лекарство - сол... :laughing:

ch.atanasov
10.05.2015, 20:15
има едно малко скъпичко английско лекарство - сол... :laughing:

Чувал съм ,но първо пробвах български аспирин ,нали съм патриот.:laughing: Никакъв ефект.Имам един обект само за експеримент ,затова ще пробвам първо рецептата на Дамянов.Следващото ще е -сол.

solaris60
10.05.2015, 20:20
Чувал съм ,но първо пробвах български аспирин ,нали съм патриот.:laughing: Никакъв ефект.Имам един обект само за експеримент ,затова ще пробвам първо рецептата на Дамянов.Следващото ще е -сол.

С аспирина ако от нищо друго не ги излекуваш, то поне няма да имат стенокардия.:bigsmile: И едно предложение от мен - гас.

ch.atanasov
10.05.2015, 20:25
С аспирина ако от нищо друго не ги излекуваш, то поне няма да имат стенокардия.:bigsmile: И едно предложение от мен - гас.

Амиии ,свидят ми се.За аспирина ,ко да прайш -доверчив човек съм.Някъде се твърдеше че е супер.Проба-грешка и пак напред.:(

solaris60
10.05.2015, 20:30
Амиии ,свидят ми се.За аспирина ,ко да прайш -доверчив човек съм.Някъде се твърдеше че е супер.Проба-грешка и пак напред.:(

Те много неща се твърдят, че са супер, но после - опс - грешка.

Niki1313
10.05.2015, 20:34
Сега, като се замисля, ние хората използваме лютите чушлета за подсилване на апетита. Не е ли възможно същото да се случва и при пчелите?! Ами, ако подлютените пчели носят повече мед ?!

Пчелите нямат рецептори за люто.

Лютите чушки или лютия червен пипер съдържа алкалоида КАПСАИЦИН, на който дългата му въглеводорода опашка, се свързва с протеините в митохондриите и засилват апоптозата на заразените клетки.

Поради това си свойство, капсаицина помага не само на човека но и на пчелите и то за доста болести. Както се досещаш - важна е дозата.

ch.atanasov
10.05.2015, 21:10
За лютите чушки могат да дадът информация колегите от Плевен.Е ,тези на възраст.:laughing:Преди години -около 25 имаше "Плевенска технология" , подхранване със смлени люти чушки в сиропа.Нека да не скромничат ,че не ми се рови в старите броеве на сп.Пчеларство.

delta.e
10.05.2015, 21:51
Доколкото си спомням се правеше запарка на чушлета , а не се варяха .
Запарката влизаше в общото количество на водата за сиропа .
Така се подхранваше три пъти през седмица , а между тях с нещо друго , но не помня какво беше .
В резултат се падало по 1 чушле на кошер.

borislav aleksandrov
10.05.2015, 22:10
надявам се да се чете

4295

зуница
11.05.2015, 11:04
Аз едното даже и без да искам го ликвидирах.През 2013г.на засегнати семейства смених майките и тази нямаше ново проявление.За първи път се сблъсквам с толкова упорито протичане на заболяването.Ако има колеги използували успешно медикаменти моля да споделят.
Ето още една рецепта:
"Если параллельно с подкормкой пчел весной опрыскать тимоловой водой (1 г на 5 л) дно и стенки улья, то на длительное время отступит аскосфероз."
Солта помага защото снижава влажността.Провокира и инстинкта за почистване у пчелите.Ако в това семейство забележиш най-много боклуци по дъното , то са си мърляви и аскосферозата е само една от проявите на това им качество.
Можеш да опиташ и с Фунгисан.Не е любим на пчелите.
Сух кошер , чисти пити и нова майка са лекарствата за гъбични заболявания.

Nik_m
12.05.2015, 13:18
Смяната на майката е последен вариант и ефекта е временен и негарантиран. В храната на ларвата е пълно с бактерии и гъби, а как си представяте в целия кошер да е пълно, а в храната да няма.
Проблема не е в майката, а в средата. Ако нямаше подходяща среда за развитие, то и да е пълно с гъбата тя няма да се възпроизвежда. Затова не е ли по-добре да направим неблагоприятна за тази гъба средата, а не да разчитаме, че новата майка няма да се зарази отново и че в кошера няма да има спори. Малко ми изглежда като да лекуваме рана от куршум без да го извадим. Мое си мнение и не задължавам никого с него.
Не съм съгласен, защото една мърлява майка на която пчелите не почистват добре и допуснат да хванат гъба ще си остане такава. Както бях писал излекувах моето семейство, смених питите и след време пак се започна.
Все едно настаняваш мърляв циганин в нова къща, след месец ще прилича на кочина. Така, че без да смениш майката не правиш нищо.

Дамян Дамянов
12.05.2015, 13:45
Не съм съгласен, защото една мърлява майка на която пчелите не почистват добре и допуснат да хванат гъба ще си остане такава. Както бях писал излекувах моето семейство, смених питите и след време пак се започна.
Все едно настаняваш мърляв циганин в нова къща, след месец ще прилича на кочина. Така, че без да смениш майката не правиш нищо.

Да, ако смяташ, че проблема е в майката и си заслужава да я смениш.

scutellator
12.05.2015, 16:12
Аскосферозата не е заболяване, а наследствен недъг. Освен податливост на ларвите е нужно и изключителна нехигиеничност на семейството за да може да се прояви.

Дамян Дамянов
12.05.2015, 17:35
Аскосферозата не е заболяване, а наследствен недъг. Освен податливост на ларвите е нужно и изключителна нехигиеничност на семейството за да може да се прояви.

То по тази логика и акара е наследствен недъг. Отново става дума за хигиена и това го виждам като изхвърлят пило, болнави пчели и такива с акари. В същото време в пило не съм намирал тази година акар.

http://s15.postimg.org/qjagmplvb/CAM00826.jpg (http://postimg.org/image/qjagmplvb/)http://s8.postimg.org/7kn7b0a7l/CAM00825.jpg (http://postimg.org/image/7kn7b0a7l/)

scutellator
12.05.2015, 20:50
То по тази логика и акара е наследствен недъг. Отново става дума за хигиена и това го виждам като изхвърлят пило, болнави пчели и такива с акари. В същото време в пило не съм намирал тази година акар.

http://s15.postimg.org/qjagmplvb/CAM00826.jpg (http://postimg.org/image/qjagmplvb/)http://s8.postimg.org/7kn7b0a7l/CAM00825.jpg (http://postimg.org/image/7kn7b0a7l/)

Да, може и така да се каже, защото наистина на времето е имало пчели изключително податливи и загиващи от трахейния акар и в същото време (раси) пчели, които са тотално или частично устойчиви на него.
Мехурчестия гнилец до съвсем скоро също беше ЕТНИЧЕСКО заболяване, ограничено напълно изцяло до пчелите от западно-европейски произход ( А митотип) - mellifera mellifera, iberiensis и intermissa, но заради естествената обмяна на гени - и на някои линии от ligustica.
За вароатозата по-същия начин, с тази разлика че мнозинството от европейските пчели към момента не са устойчиви на вароатозния акар.


При аскосферозата, от друга страна, ПОВЕЧЕТО ларви във ПОЧТИ ВСЯКО семейство са (генетично) НЕСПОСОБНИ да се разболеят, дори и при силно излагане на спорите. От друга страна , както казах, освен наличие на наследствена предразположеност към заболяване на ларвите ( в едно семейство страдащо от варовито пило, обикновенно болестта не прогресира, а си стои на едно и също ниво!) е нужна и почти ПЪЛНА ЛИПСА на почиствателен инстинкт. Семейството има на разположение ПОЧТИ ДВЕ СЕДМИЦИ за да премахне заразените ларви, преди те да станат инфекциозни.

Ако живееш в Русия (руснак) и си алергичен към алкохол, то пак може да говорим за генетичен недъг!

Дамян Дамянов
13.05.2015, 12:10
Да, може и така да се каже, защото наистина на времето е имало пчели изключително податливи и загиващи от трахейния акар и в същото време (раси) пчели, които са тотално или частично устойчиви на него.
Мехурчестия гнилец до съвсем скоро също беше ЕТНИЧЕСКО заболяване, ограничено напълно изцяло до пчелите от западно-европейски произход ( А митотип) - mellifera mellifera, iberiensis и intermissa, но заради естествената обмяна на гени - и на някои линии от ligustica.
За вароатозата по-същия начин, с тази разлика че мнозинството от европейските пчели към момента не са устойчиви на вароатозния акар.


При аскосферозата, от друга страна, ПОВЕЧЕТО ларви във ПОЧТИ ВСЯКО семейство са (генетично) НЕСПОСОБНИ да се разболеят, дори и при силно излагане на спорите. От друга страна , както казах, освен наличие на наследствена предразположеност към заболяване на ларвите ( в едно семейство страдащо от варовито пило, обикновенно болестта не прогресира, а си стои на едно и също ниво!) е нужна и почти ПЪЛНА ЛИПСА на почиствателен инстинкт. Семейството има на разположение ПОЧТИ ДВЕ СЕДМИЦИ за да премахне заразените ларви, преди те да станат инфекциозни.

Ако живееш в Русия (руснак) и си алергичен към алкохол, то пак може да говорим за генетичен недъг!

Добре, стигнахме до нещо :)
Две седмици са много време и си прав, че пчелата е виновна, ако не може да почисти. Обаче ако някоя ларва е изхвърлена на дъното, то дали е толкова голям срока?(Редно е да изхвърли умрялата от кошера, но често остават в някой ъгъл)
Години и години наред употреба на антибиотици и пестициди няма как да се наваксат от днес за утре. Сами си създаваме проблемите, но явно не сме го разбрали все още.
Зимата, болестите и акара са отлични селекционери, но нали сме алчни и трябва да вадим по 300 кила на кошер и да имаме 0% смъртност ВСЯКА ГОДИНА.

kolevato
29.05.2015, 22:39
Привет на всички:)Първо се извинявам,че пиша чак сега,но нямах възможност по-рано.Та значи за проблемния ми кошер с варовитото пило-ами спешно ми се наложи да пътувам извън страната и неостана време да пробвам нито един от методите препоръчани от колегите.Единствено СР сложих и се надявах да ги изчистя като се върна в БГ(да снася майката в далаците и аз да изхвърлям варовитите търтееви ларви,другият вариант с паленето се сещате..:Д)Като си дойдох 2-3 дни ги гледам почти нищо не изхвърлят отвън(по 1-2 каменни ларви)Вчера сутринта нямаше абсолютно нищо нито на прелката,нито под нея,дъното извадих и то си беше чисто.Отворих кошера и направих един бърз преглед и за мое щастие всичкото пило си беше редовно,нямаше и помен от тези варовити ларви,с-то си беше ок,работеше си нормално...накратко семейството е много силно и само се е справило с проблема,поне засега(надявам се и завинаги)
Искам само да отбележа,че при мен бяха засегнати само търтеевите ларви,работническите си бяха наред и може би затова пчелите сами са се излекували,поне така си обяснявам,а не съм много компетентен.Ако някой път недай си Боже пак се сблъскам с това,със сигурност ще дам малко време на пчелите и ако видя че нещата отиват на зле ,чак тогава бих се намесил и бих пробвал някой от рецептите тук.Инак пчелите си знаят най-добре и май колкото по-малко се намесваме в живота им толкова по-добре за тях.Все пак благодаря на всички отзовали се колеги-живи и здрави вие и вашите пчелна с-ва:);)

scutellator
30.05.2015, 09:08
Искам само да отбележа,че при мен бяха засегнати само търтеевите ларви,работническите си бяха наред и може би затова пчелите сами са се излекували,поне така си обяснявам,а не съм много компетентен.

Значи не оставяй това семейство да ти прави търтеи. Някои от майките, които се оплодят с търтеи от такава майка, ще проявят аскосфероза.

ch.atanasov
18.07.2015, 16:00
Писах ,че тази година ще правя проби за лекуване на варовито пило.Пиша лекуване ,защото съм го приемал от прочетеното за заболяване.Имах едно семейство ,но се яви и друго ,затова приложих двете рецепти.С йод и с лимонена киселина.Тук трябва да благодаря на Дамянов и Лалов.Едното семейство -:кофичка /от ксело мляко/ сироп ,захар 1:1+Йод 4 кубика.Ползвах йод от "нозестат" -не знам какъв процент е.Работата беше много зле и първите два пъти пръсках /с пулверизатор/ с яд всички пити ,странично и после от горе.Третият път пръсках само от горе.На една обработка отиваше около половината от количеството.В един момент мислех ,че нищо няма да стане.Постепенно изхвърлените личинки намаляха и после изчезнаха.Другото семейство беше отводка настанена в кошер ,който през 2014 имаше варовито пило.Кошера го обгарях и пръсках с йод.Въпреки това започна да изхвърля личинки.Него го третирах по същата схема ,но с 8-10гр.лимонена киселина , в същото количество сироп.Крайният резултат е същия ,но тук ефекта се видя в много по-кратък срок.Сигурно месец ги следя и не съм намирал нито една изхвърлена "семка".Пропуснах -пръсках ги през 3-4 дни.

Дамян Дамянов
18.07.2015, 20:09
Писах ,че тази година ще правя проби за лекуване на варовито пило.Пиша лекуване ,защото съм го приемал от прочетеното за заболяване.Имах едно семейство ,но се яви и друго ,затова приложих двете рецепти.С йод и с лимонена киселина.Тук трябва да благодаря на Дамянов и Лалов.Едното семейство -:кофичка /от ксело мляко/ сироп ,захар 1:1+Йод 4 кубика.Ползвах йод от "нозестат" -не знам какъв процент е.Работата беше много зле и първите два пъти пръсках /с пулверизатор/ с яд всички пити ,странично и после от горе.Третият път пръсках само от горе.На една обработка отиваше около половината от количеството.В един момент мислех ,че нищо няма да стане.Постепенно изхвърлените личинки намаляха и после изчезнаха.Другото семейство беше отводка настанена в кошер ,който през 2014 имаше варовито пило.Кошера го обгарях и пръсках с йод.Въпреки това започна да изхвърля личинки.Него го третирах по същата схема ,но с 8-10гр.лимонена киселина , в същото количество сироп.Крайният резултат е същия ,но тук ефекта се видя в много по-кратък срок.Сигурно месец ги следя и не съм намирал нито една изхвърлена "семка".Пропуснах -пръсках ги през 3-4 дни.

Честито, ти си петия или шестия, но невярващи много... На един колега му обяснявах 3-4 месеца и накрая семействата умряха, но така и не пробва. Сега ще гледам същия филм с ноземата, но насила хубост не става.
Последната информация е на 500гр сироп - 20гр лимонена киселина. Ако ми се случи отново следващата година, ще пробвам с повече, че да видя доколко е безопасно и дали изобщо ще има проблеми. Според мен си използвал прекалено малко киселина, но пък си третирал по-често и по-дълго(доколкото разбирам). Кажи точно колко време и колко пъти ги третира.
Иначе сиропа в хранилката може да се сваля до pH 3.5-3.8, но не смея повече. Или по-просто гледам да е между 3.8-4.2 (хубаво гледай лентичките, като ги купуваш)

delta.e
18.07.2015, 21:08
Да запитам - лимонена или винена киселина ?
Защото , лимонтозуто е винена киселина .

ch.atanasov
18.07.2015, 21:30
Честито, ти си петия или шестия, но невярващи много... На един колега му обяснявах 3-4 месеца и накрая семействата умряха, но така и не пробва. Сега ще гледам същия филм с ноземата, но насила хубост не става.
Последната информация е на 500гр сироп - 20гр лимонена киселина. Ако ми се случи отново следващата година, ще пробвам с повече, че да видя доколко е безопасно и дали изобщо ще има проблеми. Според мен си използвал прекалено малко киселина, но пък си третирал по-често и по-дълго(доколкото разбирам). Кажи точно колко време и колко пъти ги третира.
Иначе сиропа в хранилката може да се сваля до pH 3.5-3.8, но не смея повече. Или по-просто гледам да е между 3.8-4.2 (хубаво гледай лентичките, като ги купуваш)

По принцип съм Тома неверни ,но никога не отказвам да науча нещо ново.От пробата можех само да спечеля ,както и стана.Да припомня ,че през 2014г.загубих.Да не се връщам назад ,но ти май беше дал по 20гр. на литър.Може и да съм в грешка ,но воден от това ползвах 8-10гр. на там колко е кофичката -400мл.За да няма объркване -така приготвях лечебното средство ,но използвах най-много половината съдържание.Незнам дали е малко ,но ефекта е супер.Лимонената киселина /в сиропа/ използвах само чрез напръскване върху и между рамките.Страхувах се при пръскане на питите-странично ,да не се увреди пилото.Третирането го правих три пъти /незнам защо/ през 3-4 дни.Както писах ефекта на лимонената киселина е по-бърз ,от този на йода.Сега ще е интересно дали през 2016 ще има отново проява в това семейство.Ако и двете семейства оцелеят ще мога да сравнявам през 2016.Както казват старите хора "живот и здраве догодина ..."

Дамян Дамянов
18.07.2015, 23:16
Да запитам - лимонена или винена киселина ?
Защото , лимонтозуто е винена киселина .

Лимонена!
В твоя случай НЕ слагай лимонена в сиропа. Добавките свалят много и няма смисъл, а и трябва да се измери сиропа. Много се съмнявам някога да имаш нужда от лимонената, но ако се случи - първо се обади, че да ти дам pH ленти. Като забъркаш този месец сиропа, ще ти покажа какво се случва с pH-то като сложиш добавките.


По принцип съм Тома неверни ,но никога не отказвам да науча нещо ново.От пробата можех само да спечеля ,както и стана.Да припомня ,че през 2014г.загубих.Да не се връщам назад ,но ти май беше дал по 20гр. на литър.Може и да съм в грешка ,но воден от това ползвах 8-10гр. на там колко е кофичката -400мл.За да няма объркване -така приготвях лечебното средство ,но използвах най-много половината съдържание.Незнам дали е малко ,но ефекта е супер.Лимонената киселина /в сиропа/ използвах само чрез напръскване върху и между рамките.Страхувах се при пръскане на питите-странично ,да не се увреди пилото.Третирането го правих три пъти /незнам защо/ през 3-4 дни.Както писах ефекта на лимонената киселина е по-бърз ,от този на йода.Сега ще е интересно дали през 2016 ще има отново проява в това семейство.Ако и двете семейства оцелеят ще мога да сравнявам през 2016.Както казват старите хора "живот и здраве догодина ..."

Ти не си слагал в сиропа и затова казвам малко. Аз им слагах в сиропа и затова съм го дал така. Не съм пробвал без да давам в хранилката, но щом при теб е станало - ще се пробва. По-добре не чакай да се появи, а използвай в хранилката при зимното и пролетното подхранване.
Вече не използвам лимонена, защото свалям pH-то с добавките и няма смисъл. Затова казвам и на колегата delta.e (http://pchelari.com/forum/member.php?u=911) да не слага без да измерим сиропа.

Дамян Дамянов
18.07.2015, 23:37
Я...по-лесна, по-ясна и по-проста рецепта, че утре някой ще направи беля. Да не го мисля, кой какво може да обърка. А като пробвам с по-голямо количество, тогава ще кажа къде е органичението(ако има такова).

Прави се сироп 1:1 с 20гр лимонена киселина на литър. Пръска се с пулверизатор по един път на междурамие.
Прави се сироп 1:1 слага се лимонена киселина и се бърка докато pH падне до 3.8-4.2. Измерва се с pH ленти.
Подхранва се с този сироп докато се реши проблема. Ако слагате добавки, винаги се измерва pH-то на сиропа с добавките и киселината.

Валентин.
05.08.2016, 15:32
На един кошер с 2 годишна майка лятото се появи варовито (доста). Вдигнах му пило да заложи самосмяна, ама и новата майка има тук-там по някоя килийка варовита (май е по наследство). Имам други млади майки-оплодени, ако сега сменя майката питите дето е имало варовито ще останат в кошера, ако презимуват на тях, напролет дали ще се появи варовито и дали ще си останат заразени питите? Или да ги сменя напролет като намалеят пчелите.....

solaris60
05.08.2016, 15:38
напролет дали ще се появи варовито и дали ще си останат заразени питите? Или да ги сменя напролет като намалеят пчелите.....
Зависи от това каква ще бъде пролетта. Влажна или суха.

Konsula
05.08.2016, 16:54
Откъде може да се закупи лимонена к-а.

jdrumev
05.08.2016, 16:56
Откъде може да се закупи лимонена к-а.



Какво е к-а?

panoneca
05.08.2016, 17:02
Какво е к-а?

Дали не е лимонена киселина?

Konsula
05.08.2016, 17:15
киселина...

ch.atanasov
05.08.2016, 17:15
Сега прочетох, какво съм писал преди година.За статистиката :При семейството третирано с лимонена киселина, нямаше проявление тази година.В другото -третирано с йод имаше леко проявление /на варовито пило/, но отшумя без намеса от моя страна.

m_pchelari
05.08.2016, 18:53
Сега прочетох, какво съм писал преди година.За статистиката :При семейството третирано с лимонена киселина, нямаше проявление тази година.В другото -третирано с йод имаше леко проявление /на варовито пило/, но отшумя без намеса от моя страна.

Семейството ли отшумя или варовитото пило?

vasilevsa
05.08.2016, 20:18
Аскосферозата, е още една болест на нарушения микроклимат на кошера.
Основни причини за заболяването са :
1. Повишена влажност в кошера;
2. Преохлаждане на гнездово в случай не вложаване на времето и недостатъчна изолация;
3. Слабо семейство;
3. Нарушение на хигиенните и санитарните норми при работата с пчелите.

Болест навлезла в бита на пчеларите с навлизането на модерните системи кошери.

Валентин.
05.08.2016, 20:32
Аскосферозата, е още една болест на нарушения микроклимат на кошера.
Основни причини за заболяването са :
1. Повишена влажност в кошера;
2. Преохлаждане на гнездово в случай не вложаване на времето и недостатъчна изолация;
3. Слабо семейство;
3. Нарушение на хигиенните и санитарните норми при работата с пчелите.

Болест навлезла в бита на пчеларите с навлизането на модерните системи кошери.
Юни месец, над 32 градуса на сянка, просто не виждам как ще бъде висока влажноста в кошера. За преохлаждането също. 12р ДБ на 11 пити с 1 преградна, 8 пити пило. Прозорче надъното-кръгло 10см в диаметър, колкото за вентилация. Появи се изведнъж......като че от нищото....

ch.atanasov
05.08.2016, 20:34
Аскосферозата, е .....


Лудост е да споря с теб, но тези теории, които и аз съм чел,не се покриват с практиката ми.Става въпрос за т.1,2 и3.

Георги 1974
05.08.2016, 20:36
Чел съм че ако генетиката на майката е с по кекаво хигиенно поведение спомага. Сменя се майката ако не помага то с лимонена киселина (поне при мен помогна) може и да е от самосебе си не знам.

jdrumev
05.08.2016, 20:36
Юни месец, над 32 градуса на сянка, просто не виждам как ще бъде висока влажноста в кошера. За преохлаждането също. 12р ДБ на 11 пити с 1 преградна, 8 пити пило. Прозорче надъното-кръгло 10см в диаметър, колкото за вентилация. Появи се изведнъж......като че от нищото....


Валка да не си третирал с нещо

vasilevsa
05.08.2016, 20:38
Юни месец, над 32 градуса на сянка, просто не виждам как ще бъде висока влажноста в кошера. За преохлаждането също. 12р ДБ на 11 пити с 1 преградна, 8 пити пило. Прозорче надъното-кръгло 10см в диаметър, колкото за вентилация. Появи се изведнъж......като че от нищото....

За да се развие гъбично заболяване се иска влага, инак не става, а това че е било 32 градуса на сянка не ти гарантира че влажността е била ниска. За всяко нещо си има причина, на която то е следствие.

Георги 1974
05.08.2016, 20:39
3. Слабо семейство;

Тука съм съгласен в роило се семейство и ако майката се е загубила

Георги 1974
05.08.2016, 20:43
За да се развие гъбично заболяване се иска влага, инак не става

Вече няма да си мия краката да не хвана гъбички.

vasilevsa
05.08.2016, 20:47
Вече няма да си мия краката да не хвана гъбички.


Ако си ги миеш Жорка в прополисова тинктура няма да хванеш гъбички гаранте.

jdrumev
05.08.2016, 20:49
Вече няма да си мия краката да не хвана гъбички.


Сода бикарбонат в обувките върши чудеса

Валентин.
05.08.2016, 20:52
Валка да не си третирал с нещо
Всичко на всичко третирам кошерите си с ОК октомври, 1 път в годината. Нищо друго.

jdrumev
05.08.2016, 20:53
Всичко на всичко третирам кошерите си с ОК октомври, 1 път в годината. Нищо друго.


Аз съм виждал нещо подобно на варовито пило след третиране с ОК

Валентин.
05.08.2016, 20:55
Да бе Март, да е влажно и хладно......ама Юни..... Освен причината да е била март, а следствието Юни.

vasilevsa
05.08.2016, 20:56
Да бе Март, да е влажно и хладно......ама Юни..... Освен причината да е била март, а следствието Юни.

Тя не възниква от вчера за днес. Виж във втората част на поста си си стигнал до възможно заключение.

Валентин.
05.08.2016, 21:02
както и да е.......

solaris60
05.08.2016, 21:14
Откъде може да се закупи лимонена к-а.

От всеки хранителен магазин.

Искрен Мутафов
06.08.2016, 08:19
Откъде може да се закупи лимонена к-а.


От всеки хранителен магазин.

От всеки магазин, можеш за си купиш ЛИМОНТУЗУ, което си е винена киселина(като КИСЕЛИНА се съкращава к-на, а не к-а)
Винена киселина, чза С4Н6О6 CAS No: 87-69- 1 кг 12.00

Докато лимонената киселина може да се закупи от една камара лаборатории и химснаби(викайте "чичко Гугъл" на помощ)
Лимонена киселина монохидрат чза 1 кг 5,00
Лимонена киселина монохидрат ВР, Ph Eur, NF. 25 кг 
Лимонена киселина безводна, чза 1 кг 8.20
Лимонена киселина безводна, ВР, Ph Eur, 25 кг 

http://www.rai-him.com/file3.php?id=2

Triballi
28.10.2016, 20:35
Колегите отвъд океана съветват да се смени майката.Също така семейството да е на слънце при максимално усигурена вентилация.И нещо което на някои може да изглежда странно - един презрял банан се обелва и нарязва на дълго на няколко ленти и се поставя върху рамките докато самите пчели го изкарат(изчистят) навън.

Валентин.
05.11.2016, 14:56
А някой пробвал ли е със сок от лимон!?! По-натурално ми звучи. “Ако“ ми се появи пак такъв проблем, ще пробвам със сок от лимон.:yo:

iliew
05.11.2016, 17:35
А някой пробвал ли е със сок от лимон!?! По-натурално ми звучи. “Ако“ ми се появи пак такъв проблем, ще пробвам със сок от лимон.:yo:

Продават едни помпички, които се навиват като свредел в лимона и пръскаш като с пулверизатор. Ще взема няколко лимона напролет и ще пробвам как влияе на акара, ако недай боже имам варовито пило и за него ще пробвам.

п.п. Имам такава помпичка, дейсва безупречно. ;)

mici-92
31.03.2018, 08:21
Здравейте!Много ви моля,някой от по-опитните пчелари,ако са ползвали препарата,,Квартезан",срещу,,каменно и варовито"пило,да споделят мнение!

miroslav70
13.04.2018, 11:00
Тази пролет в два от петте отново се появи варовито пило.Дадох им сироп с лимонена киселина и още на второто подхранване не забелязах и следа.Миналата година пробвах но пръсках рамките-никаква файда.Явно със сироп има ефект.Ще дам още няколко хранилки и дано се избавя.Вчера имаха по три четири рамки з.пило като за снимка.
2кг захар,2.5л вода,20гр лимонтузу на Йоткер.Иначе пробвах със сол,сода,напръскване,напуд яне с петнитрокс и нистатин,фунгисан,местене в нов кошер- резултата беше две унищожени и пет зазимени с проблема.Дано съм бил полезен.

Трендафил Дончев
13.04.2018, 11:42
Тази пролет в два от петте отново се появи варовито пило.Дадох им сироп с лимонена киселина и още на второто подхранване не забелязах и следа.Миналата година пробвах но пръсках рамките-никаква файда.Явно със сироп има ефект.Ще дам още няколко хранилки и дано се избавя.Вчера имаха по три четири рамки з.пило като за снимка.
2кг захар,2.5л вода,20гр лимонтузу на Йоткер.Иначе пробвах със сол,сода,напръскване,напуд яне с петнитрокс и нистатин,фунгисан,местене в нов кошер- резултата беше две унищожени и пет зазимени с проблема.Дано съм бил полезен.

Заразените ларви умират след запечатването, затова, че не прибързвай със снимката.

Трендафил Дончев
13.04.2018, 11:42
Тази пролет в два от петте отново се появи варовито пило.Дадох им сироп с лимонена киселина и още на второто подхранване не забелязах и следа.Миналата година пробвах но пръсках рамките-никаква файда.Явно със сироп има ефект.Ще дам още няколко хранилки и дано се избавя.Вчера имаха по три четири рамки з.пило като за снимка.
2кг захар,2.5л вода,20гр лимонтузу на Йоткер.Иначе пробвах със сол,сода,напръскване,напуд яне с петнитрокс и нистатин,фунгисан,местене в нов кошер- резултата беше две унищожени и пет зазимени с проблема.Дано съм бил полезен.

Заразените ларви умират след запечатването, затова, че не прибързвай със снимката.

Валтер Желязков
13.04.2018, 12:21
Тази пролет в два от петте отново се появи варовито пило.Дадох им сироп с лимонена киселина и още на второто подхранване не забелязах и следа.Миналата година пробвах но пръсках рамките-никаква файда.Явно със сироп има ефект.Ще дам още няколко хранилки и дано се избавя.Вчера имаха по три четири рамки з.пило като за снимка.
2кг захар,2.5л вода,20гр лимонтузу на Йоткер.Иначе пробвах със сол,сода,напръскване,напуд яне с петнитрокс и нистатин,фунгисан,местене в нов кошер- резултата беше две унищожени и пет зазимени с проблема.Дано съм бил полезен.

Кое последно ти помогна, лимонтузу или лимонената киселина?

mici-92
13.04.2018, 13:39
Благодаря,Мирослав!Аз,да чукна на дърво,мисля ,че се справих.Използвах йод и в сиропа-дива чубрица.Вярно,,Квартезана', е помогна,той става само за дезинфекция.

miroslav70
13.04.2018, 18:12
Заразените ларви умират след запечатването, затова, че не прибързвай със снимката.
Не бързам но никога до сега в скромния ми опит варовит кошер не е редил така прекрасно пилото

miroslav70
13.04.2018, 18:14
Кое последно ти помогна, лимонтузу или лимонената киселина?
Лимонена киселина,извинения.

Трендафил Дончев
13.04.2018, 18:16
Не бързам но никога до сега в скромния ми опит варовит кошер не е редил така прекрасно пилото

А сигурен ли си, че е варовито пило, а не мухлясал прашец примерно?

miroslav70
13.04.2018, 18:20
С йод ги ,,давих" целия август и нищо.Тези сем. са ми в двора под карантина така че често ще ги наблюдавам.В края на сезона ще се разбере дали е о.к.

miroslav70
13.04.2018, 18:24
А сигурен ли си, че е варовито пило, а не мухлясал прашец примерно?
За мухлясъл прашец съм сигурен че не е.Понаучих се вече ,да различа майка от търтей и някои други такива ,,тънкости"

Трендафил Дончев
13.04.2018, 18:27
За мухлясъл прашец съм сигурен че не е.Понаучих се вече ,да различа майка от търтей и някои други такива ,,тънкости"

След като ти са в двора си мисля, че няма да ти е трудно да щракнеш едно "селфи" за да видим какво е.

jdrumev
13.04.2018, 21:06
За мухлясъл прашец съм сигурен че не е.Понаучих се вече ,да различа майка от търтей и някои други такива ,,тънкости"



И аз съм вече така,но пък със климатичните промени съм зле.Кога се появи първото такова изхвърлено пило.

miroslav70
13.04.2018, 22:49
С таблет съм и така и не успях да кача.въпреки че много пъти исках.Един път се получи и после не.Скоро моите ще си дойдат,надявам се да помогнат.

miroslav70
13.04.2018, 22:51
И аз съм вече така,но пък със климатичните промени съм зле.Кога се появи първото такова изхвърлено пило.
6ти април .

miroslav70
13.04.2018, 22:54
6ти април .
Грешка,беше по рано...

mici-92
14.04.2018, 11:44
Информацията за използването на 2-те неща е от преди 80-90години.Прилагането им профилактично епредотвратявало появата на,,каменно и варовито''пило. В м.оя случай,ставаше въпрос за 10-20 мумии.Аз съм нов и научих това,след заболяването.

Silvia
14.04.2018, 21:59
Може ли да споделиш точната рецепта? Чубрицата цъфнала ли трябва да е, аз имам балканска, предполагам, че е тя? Благодаря. При нас най-голям ефект има смяна на майката и пръскане с Био апис пробиотик.

Гогол
15.04.2018, 22:30
Тази пролет в два от петте отново се появи варовито пило.Дадох им сироп с лимонена киселина и още на второто подхранване не забелязах и следа.Миналата година пробвах но пръсках рамките-никаква файда.Явно със сироп има ефект.Ще дам още няколко хранилки и дано се избавя.Вчера имаха по три четири рамки з.пило като за снимка.
2кг захар,2.5л вода,20гр лимонтузу на Йоткер.Иначе пробвах със сол,сода,напръскване,напуд яне с петнитрокс и нистатин,фунгисан,местене в нов кошер- резултата беше две унищожени и пет зазимени с проблема.Дано съм бил полезен.

Мирославе,варовитото и каменното пило са резултат от прекомерната влажност в кошера.Тя е причина за появата на спорите на плесените. Плесента Ascosphaera apis причинява варовитото пило по пилото и много рядко поразява и възрастните пчели.Лечение–отстраняван е на влагата/подмяна на плодника със сух/ и премахване на поразените пити с пило.От там на татък пчелите се справят сами.Същото е и за каменното пило.
Лимонената к–на не е решила проблема.Ако и догодина са същите пити,то отново ще го имаш този проблем.Това е само мнение,не задължаващо никого.

Profi
15.04.2018, 22:53
Здравей те ,
само една подробност , каменното и варовитото пило са резултат на увреден ген на майката ,
не само ,че не трябва да правиш майки от тези кошери, но трябва да ги подмениш при първа възможност,
и търтеи не трябва да имаш от тези семейства.

miroslav70
15.04.2018, 23:17
Мирославе,варовитото и каменното пило са резултат от прекомерната влажност в кошера.Тя е причина за появата на спорите на плесените. Плесента Ascosphaera apis причинява варовитото пило по пилото и много рядко поразява и възрастните пчели.Лечение–отстраняван е на влагата/подмяна на плодника със сух/ и премахване на поразените пити с пило.От там на татък пчелите се справят сами.Същото е и за каменното пило.
Лимонената к–на не е решила проблема.Ако и догодина са същите пити,то отново ще го имаш този проблем.Това е само мнение,не задължаващо никого.
Нямам влага,с изцяло мрежести съм,никога не съм ги затварял и в две годишния ми опит нямам плесенясване,проблема го създадох аз- прекомерно разширяване,(трябваше ми градеж),отделно две отводки се задушиха при транспорта,пилото ми се видя читаво и го придадох за "подсилване" на слаби отодки???!!Списъка с л...на е дълъг...За такива опита учи,скъпо взима, обяснявя подробно.При втория преглед имаше шепа ларви на дъното,реших да паля пушилката за сяра,но...сърдце не дава.Само това не бях пробвал(и смяна на майката)След втората 0,5 хранилка за сега са О.К.Между другото сме от един град..е сега вече съм малко от Врачанско.

mici-92
16.04.2018, 05:51
Случайно или не,при мен се появи 3 дни след като свалих термоизолацията.

Nik_m
17.04.2018, 12:32
Здравей те ,
само една подробност , каменното и варовитото пило са резултат на увреден ген на майката ,
не само ,че не трябва да правиш майки от тези кошери, но трябва да ги подмениш при първа възможност,
и търтеи не трябва да имаш от тези семейства.
Как така увреден ген ще преизвика плесен? Според мен Гогол е прав.

Nik_m
17.04.2018, 12:38
Нямам влага,с изцяло мрежести съм,никога не съм ги затварял и в две годишния ми опит нямам плесенясване,проблема го създадох аз- прекомерно разширяване,(трябваше ми градеж),отделно две отводки се задушиха при транспорта,пилото ми се видя читаво и го придадох за "подсилване" на слаби отодки???!!Списъка с л...на е дълъг...За такива опита учи,скъпо взима, обяснявя подробно.При втория преглед имаше шепа ларви на дъното,реших да паля пушилката за сяра,но...сърдце не дава.Само това не бях пробвал(и смяна на майката)След втората 0,5 хранилка за сега са О.К.Между другото сме от един град..е сега вече съм малко от Врачанско.
Не от преразширяване, аз никога не стеснявам значи трябва да са болни всички.
Друга е причината, при мен миналата година боледуваха 2 от най силните ми семейства, предполагам са разграбили някое болно семейство и са пренесли плесента.

gorgi
17.04.2018, 13:06
Смени майката и ще се оправи.Пиша от опит.

Sylvie
13.07.2018, 21:55
Заразените ларви умират след запечатването, затова, че не прибързвай със снимката.

Колко дни след запечатването на пилото се проявяват признаците на болестта?
При мен всички болни ларви са само в старото пило с което си дойде отводката. При това, запечатано в последната седмица/10 дни не виждам признаци на аскофероза.
Аз по начало слагам по малко количество лимонена киселина в сиропа на пчелите. Така, че без да съм знаела може би съм ги излекувала. Вчера им дадох ударна доза с директно напръскване по описаната в темата рецепта на Д. Дамянов.

Трендафил Дончев
13.07.2018, 22:04
Колко дни след запечатването на пилото се проявяват признаците на болестта?
При мен всички болни ларви са само в старото пило с което си дойде отводката. При това, запечатано в последната седмица/10 дни не виждам признаци на аскофероза.
Аз по начало слагам по малко количество лимонена киселина в сиропа на пчелите. Така, че без да съм знаела може би съм ги излекувала. Вчера им дадох ударна доза с директно напръскване по описаната в темата рецепта на Д. Дамянов.

Може би още в първите, защото, ако забелязваш изнесените ларви са още доста малки. Възможно е да са се излекували, защото това е бактерия и ако се унищожи, то пилото си се развива. Да кажа и още нещо. Директното пръскане върху пилото не се препоръчва или по - точно, аз не го препоръчвам. Понякога от такива пръскания се получава именно това явление.

Sylvie
14.07.2018, 00:23
Не е нужно да се пръска пилото, само пчелите. На питите на които няма пило пръскам директно. Пчелите от пилото ги тръсвам върху някоя от празните пити и ги пръскам. Разбира се, това го правя в топъл и тих ден, когато няма опасност за пилото.
Сиропа някои го пили, други - не, затова смятам пръскането за по-сигурно.

rosty_sz
14.07.2018, 06:05
Питата на снимката беше поразена много. Едва ли ще се оправи това семейство, а щом е отводка със сигурност няма да се оправи. Аз бих унищожил но на вас ще вие ценна и ще си поиграете да лекувате. Ще ми е интересно да споделите на есен и към април 2019г. Успех.

Sylvie
14.07.2018, 23:37
Питата на снимката беше поразена много. Едва ли ще се оправи това семейство, а щом е отводка със сигурност няма да се оправи. Аз бих унищожил но на вас ще вие ценна и ще си поиграете да лекувате. Ще ми е интересно да споделите на есен и към април 2019г. Успех.

о.О
Щом смяташ, че със сигурност няма да се оправи, какво точно очакваш да споделя наесен или догодина?

Заболяването не ми се струва много опасно, а и методите за лечение, описани тук ( йод или лимонена киселина) са евтини и достъпни. Защо да убивам цялата отводка? Още повече, че в прясно запечатаното пило няма признаци на заболяване засега.

rosty_sz
15.07.2018, 06:08
Опита говори в посока на напушване със сяра вечер, загробване на пчелите, изгаряне на рамките и обгаряне на кошера.
Итересно ми е на есен и на пролет, защото предполагам, че сега ще успеете до голяма степен да подтиснете заболяването , но на пролет ще избухне отново.
Споменатите методи за лечение са "меки" , щадящи и са по скоро нещо като хомеопатия. Имат ефект при по леки форми на заболяването (10-20 поразени личинки). Процента на оздравелите семейства е далеч под 100. Те просто не атакуват заболяването, а подпомагат пчелите да се преборят сами.
Лимонена кисилина не е лимонтозу !
От заболяването страдат ларви само в един и същ стадий на развитие. Дали сем. е доста заболяло се съди по количеството заболели ларви по питите и изхвърлените такива по дъното и пред прелката, а не дали има заболели ларви в различни стадии.
Успех.

ch.atanasov
15.07.2018, 07:58
Опита говори в посока на напушване със сяра вечер, загробване на пчелите, изгаряне на рамките и обгаряне на кошера.
Итересно ми е на есен и на пролет, защото предполагам, че сега ще успеете до голяма степен да подтиснете заболяването , но на пролет ще избухне отново.


Набързо да спомена : при мен опита говори друго. Лекува се без проблем, нямам случай на повторно проявление на оправено семейство. Откакто ползвам Hive Alive ,има тенденция да забравя що е туй -варовито пило.
пп. Това е мое мнение , всеки може да прави каквото иска с пчелите си.

Трендафил Дончев
15.07.2018, 08:36
Набързо да спомена : при мен опита говори друго. Лекува се без проблем, нямам случай на повторно проявление на оправено семейство. Откакто ползвам Hive Alive ,има тенденция да забравя що е туй -варовито пило.
пп. Това е мое мнение , всеки може да прави каквото иска с пчелите си.

Понякога много бързо се оправят - дори и сами, а понякога много трудно и продължително, някои дават и фира.;)

srg
15.07.2018, 13:12
Моето наблюдение е че в повечето случаи има рецидив.

miroslav70
18.07.2018, 13:37
Където се закучи сярата помага много...

Sylvie
06.10.2018, 13:51
Итересно ми е на есен и на пролет, защото предполагам, че сега ще успеете до голяма степен да подтиснете заболяването , но на пролет ще избухне отново.


Това е сега семейството, което лятото беше болно от аскосфероза След лечението тогава, вече никога не прояви признаци на заболяване. Сега ми изглежда доста добре, събрало е
запаси, храни се добре, пилото е само на 2 рамки люпещо се. Надявам се да иззимува и напролет ще информирам форума пак.

9735

Трендафил Дончев
06.10.2018, 13:54
Това е сега семейството, което лятото беше болно от аскосфероза След лечението тогава, вече никога не прояви признаци на заболяване. Сега ми изглежда доста добре, събрало е
запаси, храни се добре, пилото е само на 2 рамки люпещо се. Надявам се да иззимува и напролет ще информирам форума пак.



Евала Силве. bow;

Георги Куров
06.10.2018, 15:47
Ще го бъде, настанила си го в най-добрия възможен кошер.

jdrumev
05.03.2019, 11:44
https://youtu.be/joKuUZWz_uc

mici-92
07.09.2020, 07:44
Здравейте!В тази тиха и ясна понеделнична сутрин питам:На опаковката на пакетчето на щом пише ,,лимонтузо",значи е винена киселина,а трябва да пише лимонена киселина,за е такава.Впрочем на външен вид и мирис, каква е разликата?

agro
07.09.2020, 08:26
Лимонтузу е турската дума за винена киселина - "като лимон". Напоследък на пакетчетата си пише винена киселина поне в задължителния етикет за съдържанието. За да е лимонена, трябва да пише лимонена.

mici-92
07.09.2020, 12:18
Лимонтузу е турската дума за винена киселина - "като лимон". Напоследък на пакетчетата си пише винена киселина поне в задължителния етикет за съдържанието. За да е лимонена, трябва да пише лимонена.
Благодаря,не съм забелязал.На турски лимон и ,,тус"е сол.

Алексиев
07.09.2020, 13:25
Лимонтузу е турската дума за винена киселина - "като лимон". Напоследък на пакетчетата си пише винена киселина поне в задължителния етикет за съдържанието. За да е лимонена, трябва да пише лимонена.

Винена киселина- С4Н6О6
Лимонена киселина- С6Н8О7
Не мога да го напиша правилно, съжалявам.
Лимонтозу- лимонен прах. Мисля, че на турски сол е "дуз" а не "туз".

Nick
19.05.2021, 13:04
Здравейте! Днес открих няколко килийки с нещо, което е абсолютно черно на дъното им. Питата е нова, не е люпено пило, позалято е с нектар и само тези няколко килийки са черни. Троши се леко, като набит прашец е, само че черен. Дали не е обикновен прашец, заразен с гъби- аскосфера апис? А пък няма варивито пило, изхвърлено.....

jdrumev
19.05.2021, 13:33
Здравейте! Днес открих няколко килийки с нещо, което е абсолютно черно на дъното им. Питата е нова, не е люпено пило, позалято е с нектар и само тези няколко килийки са черни. Троши се леко, като набит прашец е, само че черен. Дали не е обикновен прашец, заразен с гъби- аскосфера апис? А пък няма варивито пило, изхвърлено.....


Черния прашец са ми казвали,че е от мак.:bigsmile:

Nick
19.05.2021, 13:34
Тъкмо сега цъфти...

Nick
12.06.2021, 15:37
Всички препоръчват смяна на майката с такава с по-добри хигиенни навици. Дали майка, произведена от маточник на болно семейство също ще е болна и нефелна???

jdrumev
12.06.2021, 19:16
Всички препоръчват смяна на майката с такава с по-добри хигиенни навици. Дали майка, произведена от маточник на болно семейство също ще е болна и нефелна???


Според мен твърдо ДА от наученото от Муисей,но има и изключения.Тая може да не покаже признаци,но следващата може отново.Такъв модел майки аз им затривам потеклото...;):bigsmile:Гоголе да ли несбърках в това мнение?:laughing:

Трендафил Дончев
12.06.2021, 19:40
Всички препоръчват смяна на майката с такава с по-добри хигиенни навици. Дали майка, произведена от маточник на болно семейство също ще е болна и нефелна???

В леки случаи семействата се справят, но в повечето случаи, ако не им се помогне постепенно си заминават/загиват. При произведена от тях майка нещата не се подобряват. В такъв случай е по - добре да се вземат радикални мерки и семейството да се премахне. Кошера да се обработи и да се засели с ново. По изгодно е отколкото да се хабят нерви, средства и време за оправяне на болното. Хубаво го давам този съвет, но рядко вземам горелката. Старая се да ги оправям, но това аз съм си го решил, че ми е от полза.;)

Кразз
12.06.2021, 19:51
Всички препоръчват смяна на майката с такава с по-добри хигиенни навици. Дали майка, произведена от маточник на болно семейство също ще е болна и нефелна???

Аз лично, не съм се сблъсквал все още, но мой познат твърди, че се е справил така:
Стръскване на семейство в нов кошер, изцяло на В.О. ,подхранване със сироп и придаване на нова майка, на следващия ден?!

Трендафил Дончев
12.06.2021, 20:07
Аз лично, не съм се сблъсквал все още, но мой познат твърди, че се е справил така:
Стръскване на семейство в нов кошер, изцяло на В.О. ,подхранване със сироп и придаване на нова майка, на следващия ден?!

Метода е хубав - остава да смени и пчелите. :bigsmile:

jdrumev
12.06.2021, 20:13
Аз лично, не съм се сблъсквал все още, но мой познат твърди, че се е справил така:
Стръскване на семейство в нов кошер, изцяло на В.О. ,подхранване със сироп и придаване на нова майка, на следващия ден?!


Това е много работа и ресурс.Моя начин се нарича"Заевал съм го".Ако не се оправи до средата на Септември.Другите пчели го оправят...;)

varom
12.06.2021, 21:00
Това е много работа и ресурс.Моя начин се нарича"Заевал съм го".Ако не се оправи до средата на Септември.Другите пчели го оправят...;)
И аз така правя.Но според враговете на Майко производителите, майката се убива, и пчелите си произвеждат свищева.Идеята е ,че може би, ларвата може би е придобила някакъв имунитет.След пренасянето на Майката, пчелите се прехвърлят друг кошер на восъчни основи.Не че съм го правил за варовито пило.Преди години го правих за гнилец- и работи!

Гогол
12.06.2021, 22:19
Според мен твърдо ДА от наученото от Муисей,но има и изключения.Тая може да не покаже признаци,но следващата може отново.Такъв модел майки аз им затривам потеклото...;):bigsmile:Гоголе да ли несбърках в това мнение?:laughing:
Ама хич не си сбъркал в този твой пост. Ако си го научил това от Моисей,значи той чете задълбочено постовете тук и след това ти го е преподал в час по пчело знание когато те е привикал за да те научи това–онова по пчелите.С една дума– Моисей учи от тук всичко и след това го преподава на четящи като теб по диагонала.:laughing::bigsmile:.Не се сърди,не си само ти. Ти поне като те жилна си вземаш забележка и си доста време в час,а виждам че си запомнил какво да правиш в подобна ситуация.Но другите не само не възприемат,а дават индикация че поста ми е спам,подържани от някои мастити тук знаещи пчелонаблюдатели.Но то си е за тяхна сметка.Има една приказка–остави го сам да се дави в собствените си го..на.

jdrumev
12.06.2021, 22:27
Ама хич не си сбъркал в този твой пост. Ако си го научил това от Моисей,значи той чете задълбочено постовете тук и след това ти го е преподал в час по пчело знание когато те е привикал за да те научи това–онова по пчелите.С една дума– Моисей учи от тук всичко и след това го преподава на четящи като теб по диагонала.:laughing::bigsmile:.Не се сърди,не си само ти. Ти поне като те жилна си вземаш забележка и си доста време в час,а виждам че си запомнил какво да правиш в подобна ситуация.Но другите не само не възприемат,а дават индикация че поста ми е спам,подържани от някои мастити тук знаещи пчелонаблюдатели.Но то си е за тяхна сметка.Има една приказка–остави го сам да се дави в собствените си го..на.


Благодаря,че ме уважи с цитат/това все по трудно се случва вече от колеги/,но имаш грешка в името.Муисей,не Моисей.Освен ако си имал в предвид МойИсей.:bigsmile:

Георги 1974
12.06.2021, 22:34
Според мен твърдо ДА от наученото от Муисей,но има и изключения.Тая може да не покаже признаци,но следващата може отново.Такъв модел майки аз им затривам потеклото...;):bigsmile:Гоголе да ли несбърках в това мнение?:laughing:
Да бе да.
Миналогодишнато ми най силно семейство е със свищак от семейство де се мъчеше с Аскосферозата много време дори и зимата избута.
Между другото чат пат си имам варовити пило прекомерно разширявам напролет смяна на майките помага средно 3 от 5. А аз си ги пускам да си правят от тяхната си майка що да им натрапвам мащеха и да ги стресирам.А и разчитам и на търтейте а те са бая от генетична гледна точка.

jdrumev
12.06.2021, 22:47
Да бе да.
Миналогодишнато ми най силно семейство е със свищак от семейство де се мъчеше с Аскосферозата много време дори и зимата избута.
Между другото чат пат си имам варовити пило прекомерно разширявам напролет смяна на майките помага средно 3 от 5. А аз си ги пускам да си правят от тяхната си майка що да им натрапвам мащеха и да ги стресирам.А и разчитам и на търтейте а те са бая от генетична гледна точка.


Вчера да те е сърбяла гъзягата Чичо Гошо?:bigsmile:

Георги 1974
12.06.2021, 22:58
Вчера да те е сърбяла гъзягата Чичо Гошо?:bigsmile:
Това какво общо има със заблудите пчеларски де им робуваш.
Влез в пчеловод и прочети темата за кемеровската система ще се учудиш колко пчелари не придават чужди майки и си работят със свищачета.А ни броя на кошерите ни годините практика са им малко на някой от тях

Кразз
12.06.2021, 23:04
Това е много работа и ресурс.Моя начин се нарича"Заевал съм го".Ако не се оправи до средата на Септември.Другите пчели го оправят...;)

То, че е много работа и ресурс е вярно, ама като гледам тук-там, че цената на отводка е 35 лв. на рамка, не си ли заслужава ?

zapstojan
12.06.2021, 23:05
Вчера да те е сърбяла гъзягата Чичо Гошо?:bigsmile:

Гей-парада е днеска!
И стига си подвеждал "хората"!
Ако варовитото пило е в резултат от преразширяване, потеклото на майката ли трябва да се унищожава, или потеклото на пчеларя???;)

Кразз
12.06.2021, 23:06
Да бе да.
Миналогодишнато ми най силно семейство е със свищак от семейство де се мъчеше с Аскосферозата много време дори и зимата избута.
Между другото чат пат си имам варовити пило прекомерно разширявам напролет смяна на майките помага средно 3 от 5. А аз си ги пускам да си правят от тяхната си майка що да им натрапвам мащеха и да ги стресирам.А и разчитам и на търтейте а те са бая от генетична гледна точка.

Че, какво им е на свищаците?

jdrumev
12.06.2021, 23:09
Че, какво им е на свищаците?


Тая година много се роят.:bigsmile:

Георги 1974
12.06.2021, 23:13
Че, какво им е на свищаците?

Анджак де и аз това питам пророка ама жалко че не е чел библията за тоя де ги разнасал 40г.из пустинята да намерят обетованата земя накрая какво е направил.

jdrumev
12.06.2021, 23:17
Анджак де и аз това питам пророка ама жалко че не е чел библията за тоя де ги разнасал 40г.из пустинята да намерят обетованата земя накрая какво е направил.


Е как да не знам.Вчера им докарах 50 плочки,а те па се роят.;):laughing:

Трендафил Дончев
13.06.2021, 12:21
Благодаря,че ме уважи с цитат/това все по трудно се случва вече от колеги/

Що ли? ;)...

jdrumev
13.06.2021, 15:56
Що ли? ;)...


Може би защото виждам нещата под друг ъгъл в пчеларството.:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.06.2021, 17:07
Може би защото виждам нещата под друг ъгъл в пчеларството.:bigsmile:

Ти пчеларството като цяло го гледаш под друг ъгъл, ако изобщо го виждаш под този ъгъл.;)

Angel Yosifov
13.06.2021, 18:48
Може би защото виждам нещата под друг ъгъл в пчеларството.:bigsmile:
Брейиии,таз тригонометрия ти е до под коляно:cool:

Angel Yosifov
13.06.2021, 18:56
Аз лично, не съм се сблъсквал все още, но мой познат твърди, че се е справил така:
Стръскване на семейство в нов кошер, изцяло на В.О. ,подхранване със сироп и придаване на нова майка, на следващия ден?!
Тоз метод лекува поне 95% от болестите при пчелите.

Георги 1974
13.06.2021, 20:44
Най лесния вариант смачкваш на майката главата пускаш я между рамките не се занимаваш с глупости и си пиукаш.От 5 семейств 3 се оправят.
Търтовки варовито пило и рояци бая видях тия години ама това са бели кахъри важното е че пчелите са ми дзен щастливи а аз ходя все по рядко а и кога ходя баш ги не ръчкам като Друмев.

Кразз
13.06.2021, 21:07
Най лесния вариант смачкваш на майката главата пускаш я между рамките не се занимаваш с глупости и си пиукаш.От 5 семейств 3 се оправят.
Търтовки варовито пило и рояци бая видях тия години ама това са бели кахъри важното е че пчелите са ми дзен щастливи а аз ходя все по рядко а и кога ходя баш ги не ръчкам като Друмев.

Аз пък, имам един калпав адет, каквото и да правя, никога не избирам най-лесния вариант.Ама защо е тей и аз не зная.:bigsmile:

Георги 1974
13.06.2021, 21:54
Аз пък, имам един калпав адет, каквото и да правя, никога не избирам най-лесния вариант.Ама защо е тей и аз не зная.:bigsmile:
Ами това е нормално различни хора сме а и в това е красотата в царствотото на хобитите.Разнообразието.Бог Шива в Тантра казва на Парврати 114 ако не бъркям но тям някъде начина за постигане на нирвана.Целта е една но пътищата са различни просто защото сме различни кой по кой пъти върви няма значение стига да му е густо дори и да не го извърви няма значение.

zapstojan
13.06.2021, 22:58
https://www.youtube.com/watch?v=eggfTpIRUuM
https://www.youtube.com/watch?v=cJPtifvgaC0

Христо Димитров
14.06.2021, 06:19
Никой не спомена методите на третиране с йод и лимонена киселина. В лека фаза на аскосфероза според мен помагат. На мен лично метода с лимонената киселина ми е помагал няколко пъти, но е било винаги в начална фаза.И както казаха повечето - смяна на майката. Според мен са калпави гени или голямо преразширяване рано напролет!

зуница
14.06.2021, 12:11
Никой не спомена методите на третиране с йод и лимонена киселина. В лека фаза на аскосфероза според мен помагат. На мен лично метода с лимонената киселина ми е помагал няколко пъти, но е било винаги в начална фаза.И както казаха повечето - смяна на майката. Според мен са калпави гени или голямо преразширяване рано напролет!
Ако питите са чисти от мъртви личинки и всичко се изнася и изхвърля от пчелите смяна на майката не оправя нещата. Тя ще е невинна жертва.Ако има мухъл по крайните пити и стените на кошера, ако и кошера е на усойно място смяна на пчеларя ще помогне за оздравяване на пчелите.

Васил Георгиев
19.09.2022, 09:24
Някой ползвал ли е този вариант и евентуално отзиви?
Какво ще рече ударно подхранване? Пълна хранилка догоре?

11668

kuline
19.09.2022, 12:52
Някой ползвал ли е този вариант и евентуално отзиви?
Какво ще рече ударно подхранване? Пълна хранилка догоре?

11668

Аз лично не съм го пробвал, но ударно значи да не пресъхва хранилката. Аскоферозата е упорито заболяване и в начален стадий е лесно да се справиш, в тежък стадий - ликвидация и дезинфекция.

Кразз
19.09.2022, 13:50
Аз лично не съм го пробвал, но ударно значи да не пресъхва хранилката. Аскоферозата е упорито заболяване и в начален стадий е лесно да се справиш, в тежък стадий - ликвидация и дезинфекция.

Имаше ли проблем с новите дъна?

Васил Георгиев
19.09.2022, 16:27
Аз лично не съм го пробвал, но ударно значи да не пресъхва хранилката. Аскоферозата е упорито заболяване и в начален стадий е лесно да се справиш, в тежък стадий - ликвидация и дезинфекция.

Благодаря за бързият отговор!
Интересно, че първата хранилка около 700мл я смукнаха за 2 дни, а на втората се мръщят нещо. :)
За два дни само половината.
Иначе май спряха да вадят ларви на прелката.

kuline
19.09.2022, 17:48
Имаше ли проблем с новите дъна?

Да, но в момента на смяната установих едно семейство, с десетки мумии по дъното, т.е. още преди дъната. С какво ли не му "баих" - няма оправяне. Смених му майката с цяло помощно семейство. Старите рамки аут, друг сандък, неговите пчели ги стръсках далеко, но летящата пренесе заразата и на края го ликвидирах.
В няколко имах леко проявление на болестта, но сироп с лимонена киселина оправиха нещата. Изръсих се за Hive Alive, като има дадох профилактично на 4 пъти с последното хранене. А за дъната и добива съм доволен - възвърнах си инвестицията, а труда е бонус за пчелите. :)

kuline
19.09.2022, 17:54
Благодаря за бързият отговор!
Интересно, че първата хранилка около 700мл я смукнаха за 2 дни, а на втората се мръщят нещо. :)
За два дни само половината.
Иначе май спряха да вадят ларви на прелката.

Времето застудя, заради това са спрели да вземат сиропа.

Кразз
19.09.2022, 18:53
Благодаря за бързият отговор!
Интересно, че първата хранилка около 700мл я смукнаха за 2 дни, а на втората се мръщят нещо. :)
За два дни само половината.
Иначе май спряха да вадят ларви на прелката.

По това време но годината, варовито пило... Това не е добре.

Георги 1974
19.09.2022, 21:11
По това време но годината, варовито пило... Това не е добре.
Болно е от дълго време

Трендафил Дончев
19.09.2022, 21:14
Болно е от дълго време

Трябва да се затрие.;)

Васил Георгиев
20.09.2022, 08:47
Цял кошер трудно се затрива - поне за мен. Ще го мъча!
Малко повече предистория:
Семейството е миналоодишно от отводка, която си направи майка. Зазимих го на около 7 рамки, но имаше стари пълни с мед, които им оставих.
На пролет забелязах, че започнаха да изхвърлят ларви. Не голямо количество - 20-30.
Започнах да чета за разни начини за справяне и причини за появата. Същевременно им подавах само ВО за разширение и се опитах да извадя и бракувам старите пити. Плодника нямаше как да го сменя, защото нямаше къде да ги настаня, но няколко пъти вадих дъното и го обгарях.
Първоначално мислех, че пилото се е простудило, но със затопляне на времето проблема продължи.
Храних ги няколко пъти със сироп с йод, след това с лимонтузу. Пръсках и пчелите с пулверизатор по рамките пак със сироп с лимонтузу и накрая ги зарязах.
Постепенно почти спряха да изхвърлят лярви и за слънчогледа плодника беше пълен с пчели. Мед така и не събраха в магазина.
Понеже тръгнах да правя августовски отводки, реших, че ще експериментирам и с тях. И без това навсякъде пише да им се смени майката. Ама кой да чете, че трябва да е чужда.
Нямерих тяхната мама :) и я извадих с още две рамки в един нуклеос до кошера. Дожаля ми, че беше едра и хубава!
Пчелите в кошера си направиха майка, която се оплоди и пронесе. При прегледа дори ме изненада с плътно пило на три рамки около длан.
И изненадата след няколко дни, когато почнаха да изкарват отново ларви.
Та ще ги помъча още малко пък ще видим. Понякога нещата се учат по трудният начин.

Трендафил Дончев
20.09.2022, 11:50
Цял кошер трудно се затрива - поне за мен. Ще го мъча!
Малко повече предистория:
Семейството е миналоодишно от отводка, която си направи майка. Зазимих го на около 7 рамки, но имаше стари пълни с мед, които им оставих.
На пролет забелязах, че започнаха да изхвърлят ларви. Не голямо количество - 20-30.
Започнах да чета за разни начини за справяне и причини за появата. Същевременно им подавах само ВО за разширение и се опитах да извадя и бракувам старите пити. Плодника нямаше как да го сменя, защото нямаше къде да ги настаня, но няколко пъти вадих дъното и го обгарях.
Първоначално мислех, че пилото се е простудило, но със затопляне на времето проблема продължи.
Храних ги няколко пъти със сироп с йод, след това с лимонтузу. Пръсках и пчелите с пулверизатор по рамките пак със сироп с лимонтузу и накрая ги зарязах.
Постепенно почти спряха да изхвърлят лярви и за слънчогледа плодника беше пълен с пчели. Мед така и не събраха в магазина.
Понеже тръгнах да правя августовски отводки, реших, че ще експериментирам и с тях. И без това навсякъде пише да им се смени майката. Ама кой да чете, че трябва да е чужда.
Нямерих тяхната мама :) и я извадих с още две рамки в един нуклеос до кошера. Дожаля ми, че беше едра и хубава!
Пчелите в кошера си направиха майка, която се оплоди и пронесе. При прегледа дори ме изненада с плътно пило на три рамки около длан.
И изненадата след няколко дни, когато почнаха да изкарват отново ларви.
Та ще ги помъча още малко пък ще видим. Понякога нещата се учат по трудният начин.

Сега вече имаш два кошера болни. Когато ти се свиди да бракуваш един болен кошер, понякога бракуваш цял пчелин. Та, направи си извод.;)

kuline
20.09.2022, 11:55
Цял кошер трудно се затрива - поне за мен. Ще го мъча!
Малко повече предистория:
Семейството е миналоодишно от отводка, която си направи майка. Зазимих го на около 7 рамки, но имаше стари пълни с мед, които им оставих.
На пролет забелязах, че започнаха да изхвърлят ларви. Не голямо количество - 20-30.
Започнах да чета за разни начини за справяне и причини за появата. Същевременно им подавах само ВО за разширение и се опитах да извадя и бракувам старите пити. Плодника нямаше как да го сменя, защото нямаше къде да ги настаня, но няколко пъти вадих дъното и го обгарях.
Първоначално мислех, че пилото се е простудило, но със затопляне на времето проблема продължи.
Храних ги няколко пъти със сироп с йод, след това с лимонтузу. Пръсках и пчелите с пулверизатор по рамките пак със сироп с лимонтузу и накрая ги зарязах.
Постепенно почти спряха да изхвърлят лярви и за слънчогледа плодника беше пълен с пчели. Мед така и не събраха в магазина.
Понеже тръгнах да правя августовски отводки, реших, че ще експериментирам и с тях. И без това навсякъде пише да им се смени майката. Ама кой да чете, че трябва да е чужда.
Нямерих тяхната мама :) и я извадих с още две рамки в един нуклеос до кошера. Дожаля ми, че беше едра и хубава!
Пчелите в кошера си направиха майка, която се оплоди и пронесе. При прегледа дори ме изненада с плътно пило на три рамки около длан.
И изненадата след няколко дни, когато почнаха да изкарват отново ларви.
Та ще ги помъча още малко пък ще видим. Понякога нещата се учат по трудният начин.

Третирането се прави с лимонена киселина, а лимонтузу не е лимонена киселина! По спомен лимонена киселина в Марвин е 12 лв/кг.
ПП Прочети и възприеми поста над моя - на Дончев!

Васил Георгиев
20.09.2022, 13:45
Благодаря за съветите!


Третирането се прави с лимонена киселина, а лимонтузу не е лимонена киселина! По спомен лимонена киселина в Марвин е 12 лв/кг.
ПП Прочети и възприеми поста над моя - на Дончев!

Някъде имаше разискване за третирането с лимонтузу и за това останах с впечатление, че щом на пакетчето пише "Лимонена киселина" би трябвало да е така, но уви!
Совите не са това, което са.
Малка справка с чичо Гугъл показва, че е винена киселина и търговски трик.
Както писах, ученето става по трудния начин.
Ако приема съвета на Дончев следва да унищожа двете семейства, да бракувам питите и кошерите.
Сега изникват два въпроса:
1. Кошерите евентуално след обгаряне и третиране с йод може ли да се ползват пак или не? Поне така съм чел и гледал.
2. Чисто теоретично ако иззимуват тези два кошера, третирам ги с лимонена киселина и на пролет ги изтърся в празен плодник с нова ( чужда ) майка и ВО нямат ли щанс да стартират едно силно семейство?

Кразз
20.09.2022, 14:06
Благодаря за съветите!



Някъде имаше разискване за третирането с лимонтузу и за това останах с впечатление, че щом на пакетчето пише "Лимонена киселина" би трябвало да е така, но уви!
Совите не са това, което са.
Малка справка с чичо Гугъл показва, че е винена киселина и търговски трик.
Както писах, ученето става по трудния начин.
Ако приема съвета на Дончев следва да унищожа двете семейства, да бракувам питите и кошерите.
Сега изникват два въпроса:
1. Кошерите евентуално след обгаряне и третиране с йод може ли да се ползват пак или не? Поне така съм чел и гледал.
2. Чисто теоретично ако иззимуват тези два кошера, третирам ги с лимонена киселина и на пролет ги изтърся в празен плодник с нова ( чужда ) майка и ВО нямат ли щанс да стартират едно силно семейство?

Аз отглеждам и овце, и преди няколко години ми се наложи да ликвидирам елитен коч-разплодник, струващ колкото 5-6 силни пч. семейства заедно с кошерите, "само" защото бе заболял от заразен епидидимит.
Нямам право да давам съвети, защото лично не съм се сблъсквал с аскосферозата но,...само си представям, какво би могло да стане, ако такива семейства бъдат разграбени... сега.;)

Георги 1974
20.09.2022, 15:57
Благодаря за съветите!



Някъде имаше разискване за третирането с лимонтузу и за това останах с впечатление, че щом на пакетчето пише "Лимонена киселина" би трябвало да е така, но уви!
Совите не са това, което са.
Малка справка с чичо Гугъл показва, че е винена киселина и търговски трик.
Както писах, ученето става по трудния начин.
Ако приема съвета на Дончев следва да унищожа двете семейства, да бракувам питите и кошерите.
Сега изникват два въпроса:
1. Кошерите евентуално след обгаряне и третиране с йод може ли да се ползват пак или не? Поне така съм чел и гледал.
2. Чисто теоретично ако иззимуват тези два кошера, третирам ги с лимонена киселина и на пролет ги изтърся в празен плодник с нова ( чужда ) майка и ВО нямат ли щанс да стартират едно силно семейство?

Трябва да се сменят майките /да утрепем ний змията дорде мънинка и е главата/ ма ще останат за догодина при всяко едно заболяване на пилото няма значение какво задължително се сменят майките по две причини едната е , че просто нямат добро хигиенно поведение другото е да остане семейството без пило за известно време и тогава се ръгат всякакви отвари заклинания и т.н. да могат да подействат на пити без пило а и пчелите малко да заякнат.Пчелите ги тормози гледането на пило и това де пчеларите бързат да заменят майки без почивка без пило е противоестествено и зловредно по мое скромно мнение да си нямам хал хабер от майкопроизводство то па и едно производство.

П.П.Това, че ще се събереш два сомалиеца няма да направят един Котоошу Кацунори а и две семейства ще се млатят трябва да са три та да има три миризми тоест отводка с майка вместо една самотна мащеха но тогава от един проблем станаха три.Та има мъдрост в думите на г-н Дончев макар, че малко пироман си пада от към пчелните заболявания.

11673