PDA

Виж пълната версия : ДИРЕКТНИ ДОСТАВКИ НА МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА ПЧЕЛЕН МЕД



Mariela
25.07.2012, 09:08
Въпроса ми е "Какви документи ми са необходими за да продавам легално и без проблем пчелен мед в магазин?"

Mariela
25.07.2012, 10:48
Прочела сам наредбата, но не ми става ясно какво от произведеното количество мога да продавам в магазин? И какви документи ми са необходими/

Димитър Бонев
26.07.2012, 20:35
до 40% от произведената продукция, но не повече от 2000кг. Документи са регистрационния талон за пчелина, карта за земеделски производител и заявление.

Пламен Ганев
26.07.2012, 21:29
И когато получиш официално разрешително,на следващия ден са ти на проверка ХЕИ и ДВСК.Поток на продукцията,линии,мивки,те акоти,бани и т.н.
За мен е само повече бели коси на главата.Успех

павликянин
26.07.2012, 21:39
За директна доставка не е необходимо да си регистриран като ЗП. За всяка партида мед се извършват лабораторни изследвания на показателите. При доставка до магазина производителят подписва Декларация за съответствие.

Димитър Бонев
27.07.2012, 11:51
И когато получиш официално разрешително,на следващия ден са ти на проверка ХЕИ и ДВСК.Поток на продукцията,линии,мивки,те акоти,бани и т.н.
За мен е само повече бели коси на главата.Успех
Не е точно така. Когато подадеш заявлението в рамките на един месец ти идват на проверка. Изискванията са да имаш обособено помещение, което да е чисто проветриво, може да не е с теракот, но трябва да позволява миене. Трябва да имаш топла и студена течаща вода, съдовете трябва да ти са от разрешени за употреба за хранителни цели материали. Могат да ти поискат декларация за съответствие и фактура за тенекиите или кофите, също и за бурканите. това се прави за да се докаже че са нови. Изисква се и анализ за всяка партида мед. Тенекиите трябва да са надлежно подредени(не на земята) и да са с етикет към коя партида пренадлежат.
Колкото за регистрацията за ЗП също я изискват. Въпреки, че в наредбата няма такъв текст, но това е едно от условията за да ти приемат документите.
Сега друг е въпроса дали някой чиновник няма да си позволи лукса да те прави на маймуна и да иска да си направиш цех. Много такива случаи имаше в началото, но напоследък няма проблеми с издаването на регистрация за директни продажби.

Mariela
27.07.2012, 13:02
И още нещо да попитам, при подаването на докуметни освен, че трябва да сам регистрирана като ЗП, трябва ли да имам фирма или може и като физическо лице.

Димитър Бонев
28.07.2012, 16:02
може и като физическо лице ЗП.

kaloian Petrov
06.03.2014, 09:23
Въпроса ми е "Какви документи ми са необходими за да продавам легално и без проблем пчелен мед в магазин?"
И на мен ще мие полезно ако някой има отговор на този въпрос.

borislav aleksandrov
06.03.2014, 16:12
регистрация на ЗП и по наредба 26

Pavel_Bs
20.03.2014, 13:52
Колеги разгледайте тази платформа - http://farmhopping.com/bg . Може на някой да му дойде идея.

Искрен Мутафов
20.03.2014, 14:33
Колеги разгледайте тази платформа - http://farmhopping.com/bg . Може на някой да му дойде идея.

Преди известно време го представяха в една от националните телевизии в сутрешният им блок. Интересно е.

Pavel_Bs
20.03.2014, 14:58
Продажбата на дребно е моята цел,но аз разбира се съм любител.Независимо от това,подобни платформи,биха дали идеи на колеги.Смятам че снимки на добре поддържани пчелини биха събудили любопитството на клиентите.Да не говорим,че по този начин и прекупвачите може да се замислят за цените.Колкото повече директно предлагане = по-голяма независимост.

agro
02.09.2017, 12:24
регистрация на ЗП и по наредба 26
Всичко по тази наредба е съобразено с регламентите на ЕС, доколкото разбирам. Чудя се, ако искам да доставям на магазин в Германия, дали ще ми признаят българската регистрация? Най-вероятно не и ще трябва да се регистрирам по тяхната еквивалентна наредба. Някой знае ли дали имам такова право, по някой от регламентите на ЕС за директни доставки от производител.

Георги Куров
02.09.2017, 12:35
Всичко по тази наредба е съобразено с регламентите на ЕС, доколкото разбирам. Чудя се, ако искам да доставям на магазин в Германия, дали ще ми признаят българската регистрация? Най-вероятно не и ще трябва да се регистрирам по тяхната еквивалентна наредба. Някой знае ли дали имам такова право, по някой от регламентите на ЕС?
Можеш да изнасяш за ЕС като се регистрираш в БАБХ като преработвателно предприятие по Наредба 5 и 9, получаваш BG регистрация и пазара е твой. Наредба 26 е само за България.

agro
02.09.2017, 14:17
Можеш да изнасяш за ЕС като се регистрираш в БАБХ като преработвателно предприятие по Наредба 5 и 9, получаваш BG регистрация и пазара е твой. Наредба 26 е само за България.
Това ясно, но вероятно в Германия съществува местен еквивалент на наредба 26, касаеща директните доставки от стопанствата и фермите /и пчелините в частност/. Въпроса ми е дали някой знае има ли право фермер от друга държава в ЕС да се регистрира по тамошната германска наредба. Евентуално, да му дойде проверка от германска агенция, за да му издаде документа за регистрация, разбира се, срещу съответното заплащане. Обратният въпрос е има ли право фермер от Германия да се регистрира по нашата наредба 26 /не че има икономически смисъл/?
Хипотеза - регистрирам фирма в Германия и я правя земеделски производител на базата на ферма /пчелин/ в България. Какво следва и изобщо дали е възможно това?

Георги Куров
02.09.2017, 14:36
Не е възможен такъв вариант. Само като предприятие може да изнесеш. Варианта е да направиш пчелин в Германия. Германски пчелари купуват от тук на пити по 6 € за кг и го продават там като свое производство.

agro
02.09.2017, 14:43
Не е възможен такъв вариант. Само като предприятие може да изнесеш. Варианта е да направиш пчелин в Германия. Германски пчелари купуват от тук на пити по 6 € за кг и го продават там като свое производство.
Хитро! Ама си е заобикаляне на закона и в дългосрочен план е безперспективно. Колкото до изискванията за преработвателно предприятие - Матеев доста точно е описал ситуацията в една друга тема / http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1885 /, даже е сметнал приблизително нужната инвестиция /изобщо немислима/, за да се спазят изискванията.