PDA

Виж пълната версия : ПОДРЕЖДАНЕ НА ГНЕЗДОТО ПРИ ЗАЗИМЯВАНЕ



lyub4eto
24.07.2012, 19:37
Здравейте колеги.Аз съм млад запален пчелар.Искам да ви попитам как се подрежда пчелното гнездото \как се подреждат рамките\при зазимяване.

Димитър Бонев
24.07.2012, 19:44
Отвори първата книга по пчеларство която ти падне и там ще намериш достатъчно точна информация и картинки. Форума е за да ти помогне в ситуация, но има неща, които най-напред трябва да попрочетеш и тогава да попиташ каквото не си разбрал.

koragroup
05.08.2012, 20:28
Отвори първата книга по пчеларство която ти падне и там ще намериш достатъчно точна информация и картинки. Форума е за да ти помогне в ситуация, но има неща, които най-напред трябва да попрочетеш и тогава да попиташ каквото не си разбрал.

А дали е толкова трудно, да споделите Вие как го правите?
Стига с тези книги. Ако си гледате кошерите по книги, всичко ще ви е на 50% и смъртността и добивите и ... кошерите сигурно...
Предлагам да споделите личен опит, защото от личен опит ( на много млад пчелар ) знам, че колкото повече чужд опит има, толкова по-малко лични грешки се правят.

bobi
05.08.2012, 21:17
Аз подреждането на гнездото оставям на преценката на пчелите wink; .

evgeni.filimonov
06.08.2012, 09:47
Сега е момента да освободиш 2-3 пити тъмни с качествени килийки и да ги сложиш хо средата, за да има къде майката да снася яйца от които ще ти се излюпат зимните пчели. И обикновено в крайните пити трябва да имаш мед и прашец. Прецени какви запаси имат пчелите в гнездото и ако трябва храни. Сега се храни подбудтелно, по малко 200-250 грама сироп през ден два, за да се стимулира майката да снася, а не да се блокира гнездото. Тя вече намаляма айцеснасянето.В началото на септември вече можеш да храниш с по големи дози, за допопълване на запасите. До 15 ти септември трябва да се приключи с храненето. В края на септември можеш да извадиш празните пити и да посъбереш гнездото. Или ако е силно семейството и са добри запасите, можеш нищо да не променяш в гнездото.
И все пак кажи с какви кошери работиш.

Димитър Бонев
06.08.2012, 13:18
Дай повече подробности и за района в който пчеларстваш и каква растителност има в твоя район в края на лятото и есента. Нещата не са толкова прости. Във всяка книга е показано как трябва да се подредят питите за зимуване, но всичко зависи и от силата на семействата, това дали си в полето или в планината, системата кошери с която работиш. Така зададен въпроса не предполага еднозначен отговор. Дори и да ти опиша изцяло как аз зазимявам пчелите си и да приложиш на 100% моята практика може да се окаже, че в твоя случай това е не дотам подходящо, защото сроковете на прилагане на една или друга операция са съвсем различни и са зависими от климата в района в който са пчелите.

evgeni.filimonov
06.08.2012, 15:00
Май само си пишем, колегата хич го няма.

Гинчев
06.08.2012, 17:31
И аз ще следя темата с интерес.Мненията са различни ... колкото мнения толкова и пчелари. Споделете начин на заземяване, регион, изимували семейства и смърност.Пробвали ли сте различни начини?
Най-често чувам " те си знаят работата за зимата".

Ангел Йосифов
06.08.2012, 18:08
" те си знаят работата за зимата".

Точно така,но само когато им дадеш възможност.Демек-достатъчно медопрашецови запаси подредени от тях.

balkan250cc
08.08.2012, 00:08
Имам следния въпрос.Имам три рояка, които са настанени в ЛР-корпус и сега в момента са на по 5 рамки.Имам и магазинни рамки-ДБ, които са пълни с мед.Чел съм из книгите, че пчелите немогат да измуват на ЛР-рамките защото са ниски и има недостатъчен брой килийки.Та въпроса ми е ако сложа върху ЛР-корпуса магазин ДБ със пълни рамки с мед дали ще бъде грешка или да ги обединявам по някаъв начин.
А също имам 2 рояка, които са изпълнили 10 рамков ЛР-корпус.И искам да попитам как е по добре-дали да ги оставя на един корпус или да ги направя на два корпуса по 5 рамки.

Благодаря предварително!

Димитър Бонев
08.08.2012, 12:18
Имаш ли изградени пити. Ако имаш сложи сега втория корпус на тези, които са на 10 рамки. Вдигни една две рамки с пило и започни подхранване. А тези, които са по на 5 рамки също подхрани. Няма проблем да зимуват на един корпус. Можеш да сложиш магазина отдолу. тоова ще подейства подбиждащо за пчелите.

Владо-Gillan
08.08.2012, 12:26
Здравейте колеги.Аз съм млад запален пчелар.Искам да ви попитам как се подрежда пчелното гнездото \как се подреждат рамките\при зазимяване.


Ей брат, когато си идваш се обади, ще ти покажа и ако трябва ще дойда да ти подредя плодниците.И безтва трябва да измислим повод да се видим, и да пием по бира.Че не сме се виждали от 7-8 години, още от концерта на басейна.Наздраве братле, и ако имаш зор само кажи.Лонг Лайв рок енд рол....Наздраве drinks;

Пламен Ганев
08.08.2012, 15:56
Имам следния въпрос.Имам три рояка, които са настанени в ЛР-корпус и сега в момента са на по 5 рамки.Имам и магазинни рамки-ДБ, които са пълни с мед.Чел съм из книгите, че пчелите немогат да измуват на ЛР-рамките защото са ниски и има недостатъчен брой килийки.Та въпроса ми е ако сложа върху ЛР-корпуса магазин ДБ със пълни рамки с мед дали ще бъде грешка или да ги обединявам по някаъв начин.
А също имам 2 рояка, които са изпълнили 10 рамков ЛР-корпус.И искам да попитам как е по добре-дали да ги оставя на един корпус или да ги направя на два корпуса по 5 рамки.

Благодаря предварително!

ЛР рамка е напълно достатъчна за зимуване на пчелите в който и район на страната да е!?Дори и най силните с-ва с 8 рамки пълни с мед /което е 15-20кг/ зимуват без никакъв проблем.Аз зазимявам някои с-ва на 1 магазин и когато рамките са запечатани от летва до летва,отново няма проблеми!
Според мен в твоя случай трябва да сложиш магазините отдолу и след 01.09 да започнеш да им драскаш по 2-3 пити от магазина.Това обаче е много опасно за кражби и се прави само рано сутрин.

ianev
08.08.2012, 20:50
Aз тази работа с подреждането си е оставям винаги на пчелите и до сега съм нямал проблеми, аз съм с ДБ кошери. Само до сега съм махал магазините но тази година смятам да ги оставя на един магазин ама това е друга тема и да не е намествам при тази

viligetov
18.08.2012, 15:03
Здравейте,
кошер ДБ с решетка за прашец-трябва ли да я изолирам за зимата? Благодаря.

buci59
18.08.2012, 17:50
Отдавна е трябвало да го направиш.