PDA

Виж пълната версия : ТЮТЮН



galin_f
18.07.2012, 20:53
Някои има ли опит с тази култура?
Дали има добър ефект като подбудителна паша и евентуално за зимни запаси?
Каква е продължителността на цъфтежа?
Получават ли се на практика нещата както пише в книгите?

Имам възможност да закарам кошерите на място където са засадени 500-600 декара тютюн които е с разновъзрастни растения на отделни парцели. Първият сега почва да цъфти, единични растения, а последният в момента е 20см. висок и така ще има продължителна паша. Тютюна го поят и добре го гледат.
В съседство на тютюна има калпава царевица около 50декара от която има прецъфтяла, сега цъфтяща и тепърва цъфтяща и до нея 50декара калпав слънчоглед, цъфтежа е същия като на царевицата.

Кошерите има къде да ги оставя на сигурно място, най-близката точка на пашата е 1,5км. а най-далечната е 3,5 по въздух.
На мен ми изглежда примамливо.

Целите ми са подбудително подхранване, а и ако заделят нещо за зимата ще е направо супер.

Дава ли достатъчно нектар тютюна за да оправдае това упражнение?

ттитто
18.07.2012, 21:11
Медът от тютюна има възгорчив вкус и специфична миризма, поради което не е пригоден за храна на хората. Той обаче е напълно пригоден за запълване на запасите за зимата и пчелите зимуват добре на него. Информацията е от Медоносни Растения на изд. Еньовче

Пише също, че количеството на нектара е значително при достатъчно висока влажност на въздуха и на практика събирането на нектар продължава докато времето позволява на пчелите да летят.

Ако съм на твое място ще има събера повечкото мед и ще ги оставя на тютюна.

galin_f
18.07.2012, 21:28
ттитто благодаря за цитатите и предположенията drinks; но ако се включи някои с практически опит ще съм благодарен.

Нещата от книгите и аз съм ги чел, както се разбира от питането ми... но понякога на практика нещата стоят по-различно и затова търся мнение от някои които има опит с това растение.

павликянин
18.07.2012, 23:20
Брал съм цвят от тютюн и мисля, че при най-леко засушаване много пчели няма да успеят да се върнат, а ще залепнат за цвета!