PDA

Виж пълната версия : ДВУМАЙЧИНО-ДВУСЕМЕЙНО ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПЧЕЛИ



buci59
30.09.2010, 09:14
В съвременното пчеларство пчеларят се стреми да създаде много силно семейство и това става с какви ли не средства,главно насочени към максимално снасяне на майката.Но възможностите и в крайна сметка са ограничени и това налага въвеждането на втора майка в семейството,която бавно но сигурно го засилва.
Има различни начини и системи на работа които ще разгледаме в тази тема.

vanHanegem
10.10.2010, 15:10
Темата е много актуална, а пък мен лично изключително ме вълнува. С интерес ще следя и изучавам опита на колеги, работещи с повече от 1 майка.

ANIBAL
10.10.2010, 16:02
Темата е наистина много актуална.Но е и стара.Още от първите пчелари.Мисля си ,че нашите учители също са се опитвали да увеличат продукцията си.Това може да означава много неща.Днес вече знаем със сигурност как да го направим.Един от начините е като използваме повече майки.За всички това значи само едно-Пило.Но различните системи дават различно решение на въпроса.В едни пилото предимно усилва основното семейство преди определен приод.При други самите пчели-летящи правят същото.При трети помощно семейство поема пило за да укроти роене.Въобще приложения най-различни.Най-подчертано практикуване с две майки има при система ЛР, ДБ и Лежак.При тези системи са налице фактори, които печелят от тази работа.Но на първо място самите конструкции са удобни за такова пчеларстване.В литературата са описани подробно как се действа при такава система.Важно е да се схване предназначението на това пчеларстване.При всички случаи, печелим ние пчеларите.По-точно нашите бюджети.
Хубаво е да има конкретни въпроси,за да се ограничи диалога.

evil_dea
25.02.2011, 19:20
Колеги този сезон искам да си направя много отводки без производство на мед.Имам Нуклеуси и мога да вадя по 40 майки през 15 дни само че имам малко кошери.Та въпросът ми е след като почна да вада майки искам да направя двумайчини кошери.За гледането разбрах как става само не мога да разбера как карате кошера да приеме 2 майки наведнаж.Кошерът му се вади старата майка чака се 6 часа и му се придават две нови или старата и една нова.Тази операция не ми е ясна ще ви помоля да ми разясните точно придаването.Благодаря

Димитър Бонев
25.02.2011, 20:20
С какъв вид кошери работиш, защото е различно при ДБ и МК

evil_dea
27.02.2011, 10:21
Ами работя и с ДБ и МК. И за двата ме интересува как става този тънак момент с приемането на две майки.

Димитър Бонев
27.02.2011, 11:02
С МК е по-лесно правиш временна отводка над основното семейство като го разделиш със снеглерова табла. След като майката бъде приета отваряш мрежестите отвори на таблата за да се уеднакви миризмата и накрая сменяш таблата с ХМ решетка. За ДБ не мога да кажа Не работя с ДБ кошери.

evil_dea
27.02.2011, 11:08
Да колега прав си с МК е лесна работа с ДБ търся някои да ми каже.А при МК зимуват ли две майки или остава една.

buci59
27.02.2011, 12:22
Всеобща практика при ДБ,е разделянето на кошера на две по вертикала.Таблата,разделящ а двете половини,трябва да е с двоен мрежест отвор поне 10/10 см.в средата.Двете половини са плътно изолирани от всички страни,както и самата прелка е разделена на две,дори и в различен цвят боядисана.Това е трудоемко,свързано с преправяне на кошера,и тук се вижда едно от предимството на ЛР кошер.
Виж схемата на колегата Александров от първия пост,и ще се ориентираш.

evil_dea
27.02.2011, 14:25
Да вертикално разделяне но това си става два кошера в един.Отгоре ако се сложи ХР и после общи магазини няма ли да убият едната майка.

buci59
27.02.2011, 15:05
Затова е и тази двойна мрежа,за уеднаквяване на миризмата,след което се поставя ХР.Свикнали веднъж с двата феромона,отделяни от майките,опасност няма,докато има паша.След това е възможно едната майка да изчезне.

evil_dea
27.02.2011, 16:56
Да май ще ги направя двумайчини докато има паша после за зимата ще ги отделя с плътна преграда.

nolkov
11.03.2011, 11:31
Здравейте,

Много интересна тема и искам да се включа като задам няколко въпроса.

Каква е ползата от гледането на 2 майки в едно семейство ЛР кошер ако се ползват само 2 корпуса за пило и 1 за магазин?
Не се ли блокира майката така като има само 1 корпус в който да снася яйца?
Ще се радвам ако някой разкаже повече за ЛР и ползите.

Юрий Цветков
11.03.2011, 13:39
Здравейте,

Много интересна тема и искам да се включа като задам няколко въпроса.

Каква е ползата от гледането на 2 майки в едно семейство ЛР кошер ако се ползват само 2 корпуса за пило и 1 за магазин?
Не се ли блокира майката така като има само 1 корпус в който да снася яйца?
Ще се радвам ако някой разкаже повече за ЛР и ползите.Има си тема за ЛР кошери. Виж там. А за силно семейство 3 корпуса са малко.

nolkov
11.03.2011, 14:38
аз не питам конкретно за ЛР кошерите.
Питам за ЛР какви са ползите за двумайчино отглеждане...темата е засегната за ДБ, а аз искам д аразбера повече за две майки в ЛР кошер.

Юрий Цветков
11.03.2011, 15:23
Извинявай. Грешката е моя. А целта е по-бързо дастигане на оптимална численост от пчели за главната паша. То важи за всички системи кошери, но при различните, техниката на работа е малко по-различна. Конкретно за ЛР е безумие да се работи с 2 майки, ако имаш на разположение само по 3 корпуса. Двумайчино пчеларство е много подходящо за райони с ранна главна паша. Ако главната паша е късна, то няма смисъл от него, ако целта е производство на мед. Ако произвеждаш отводки или пакети с пчели, то вече е друг въпрос.

nolkov
11.03.2011, 16:32
:) няма проблем

Относон отговора ти...да и аз мисля, че при мен (Петрохан) няма нужда от такова отглеждане на две майки...късна и продължителна ливадна паша - това имат семействата на разположение.....

kando
31.03.2011, 22:06
да и аз мисля, че при мен (Петрохан) няма нужда от такова отглеждане на две майки...късна и продължителна ливадна паша - това имат семействата на разположение.....
:D ти опитай,а после ела и кажи има ли,няма ли нужда wink;

Тука ще ползвам цитат от друг форум,на колега от този форум - питам тука,защото забелязах,че там влиза много рядко,та:


Двумайчините семейства се отглеждат по трудно в хоризонталните кошери (лежаците), тъй като двете майки са много близо една до друга, дори да има ханеманова решетка между тях. По време на паша малкото разстояние между двете майки почти няма значение, защото пчелите са заети с много друга работа. Но в момента в който приноса на нектар намали със сигурност едното семейство ще остане без майка. Майките не се избиват сами, дори да са от двете страни на решетката. Пчелите вършат тази работа. Те оставят майката с по силни феромони, в повечето случаи това е по младата майка. В такива случаи решетката се маха и семействата се обединяват напълно, и без това пчелите им са общи. При многокорпусната система всичко е по лесно.
защо,как някой знае ли - а ако има собствен опит със лежак,ще е най-добре,че да обясни по-подробно.

п.п.и макар да съм правил опити и то много успешни със ДБ,учудва ме метода който разглеждате тук (наистина не го бях чувал този начин за двумайчин ДБ) - аз си мислех,че точно това е метода със лежак,такива неща да разделям по вертикал ДБ не съм и пробвал.

hristev
23.06.2011, 14:03
Колеги, поради стекли се обстоятелства(уловен рояк без да имам резервен кошер) се наложи да пробвам двумайчино семейство. В момента състоянието е следното. ЛР кошер с конфигурация- два корпуса над дъното за плодник на старото семейство, над тях Ханеманова решетка, над нея магазин(16 см)следва нова Ханеманова решетка и над нея корпус с рояка, който за 20 дни ми изгради 8 рамки, и вече е почти пълен с пчели( имам предвид до онзи ден до когато бяха отделени двете семейства с мрежа непропускаща пчели).От три дни кошера вече е едно семейство с две майки. Трябва да слагам нов корпус тази Неделя. Имам само 5 изградени рамки и смятам да поставя този корпус с тези 5 изградени рамки и още 5 ВО над магазина и под Ханемановата решетка. Правилно ли е и ако се наложи по нататък (дай боже) да слагам друг- къде да се слага?

plamen
23.06.2011, 15:40
Пробвах като беше писал donboneti ама не стана.Пчелите си бяха избрали едната майка а другата убиха.Според мен без снеглерова табла няма да стане.Като почне главната паша отворяш и долните отвори и пчелите започват да налетяват във средния корпус и там да слагад нектара и така двете семейства трупат на едно място.Във Белене тези които пчеларстват със лежаци почти всички са със две майки.Примерно ако е лежака 18 рамков на 15 рамки е основното семейство тънка и плътна преградна дъска и на три рамки другата майка.Когато пчелите от трите рамки напълнят със мед и пило започват да на литат на основното семейство и там да складират нектара.Като се замисля май лежака ще излезе най на далавера за двумайчино семейство.

kando
23.06.2011, 16:38
Бонев си го е написал много правилно и точно - като само добавя подробноста,че се бърка за МК и ДБ системи,при така приложен метода разлика няма никаква.

Във Белене и аз ги видях и не се залъгвай - опитах се да им намекна,но уви ..... кой ще ти слуша някакъв келеш.

Казвам ти го и на тебе,па си прави сам сметката - това което правят там няма нищо общо нито със двумайчино,нито със двусемейно отглеждане и дори това,което правят е сбъркано от А до Я.
Пламене,много правилно си се ориентирал,че за този метод лежака е най-удобната от всички системи - но да знаеш човек,без четене няма да стане ..... и без експерименти.

Христев се е ориентирал правилно!!!

Максим Тодоров
02.03.2012, 20:01
Здравейте.Искам да попитам тези които практикуват двумайчино пчеларство над коя майка се слагат медовите корпуси по време на паша, или и нат двете майки

Ангел Йосифов
02.03.2012, 22:41
Зависи от пашата-дали е първа дали е последна дали е силна или подържаща.Колко паши имаш...Колко време има м/у пашите.Ако си отговориш на тези въпроси и сам ще си отговориш на твоя въпрос wink; Дали м/у двете майки поставяш магазините или обединяваш и магазините отгоре. sleepy;

Максим Тодоров
03.03.2012, 07:19
Aleksey Сподели ти как определяш къде да са медовите корпуси според различните паши,защото при мен почти всички паши присъстват drinks;

Kavezu
27.05.2012, 23:25
Здравейте! Прегледах темата, но не намерих отговор на въпроса, който ме вълнува- възможно ли е след уеднаквяване на миризмата на двете семейства, вертикалната преграда при ДБ да бъде заменена с ХР /единична или двойна/. Така, че пчелите да контактуват с двете майки и всяка една от майките да чувства цялата армия в кошера, като по този начин увеличава яйцеснасянето си.

Alex77
28.05.2012, 02:36
Ами и аз искам да попитам нещо, дето е питано по- горе, но никой не отговаря, а и на мен не ми стана ясно. По какъв начин пашата дава значение за това къде се поставя медовия корпус на двумайчино семейство? Дали се слага между двете майки или над всяка?

buci59
28.05.2012, 06:58
Здравейте!..... възможно ли е след уеднаквяване на миризмата на двете семейства, вертикалната преграда при ДБ да бъде заменена с ХР /единична или двойна/. Така, че пчелите да контактуват с двете майки и всяка една от майките да чувства цялата армия в кошера, като по този начин увеличава яйцеснасянето си.
Когато се работи с две майки в ДБ кошер,вертикалната,разделя ща преграда е с мрежест отвор 10/10см,точно за да се уеднакви миризмата на с-та.Така,че не е нужно да се слага вертикална ХР.Тя се слага в по-късен период хоризонтално,над с-та за да работят пчелите в общ магазин.

kando
28.05.2012, 12:55
Здравейте! Прегледах темата, но не намерих отговор на въпроса, който ме вълнува- възможно ли е след уеднаквяване на миризмата на двете семейства, вертикалната преграда при ДБ да бъде заменена с ХР /единична или двойна/. Така, че пчелите да контактуват с двете майки и всяка една от майките да чувства цялата армия в кошера, като по този начин увеличава яйцеснасянето си.
единия начин е както го е описал buci59, а ако искаш вместо мрежеста преграда да ползваш ХР то тогава решетката трябва да бъде двойна или да бъдат две решетки, като разстоянието м/у тях да не е по-малко от 7см. Но внимавай, ако ще работиш с ХР - малко е деликатно, хубаво е преди да я поставиш да си убеден, че миризмата им е уеднаквена, а това става най-сигурно, като изкарат 2-3 първо с мрежеста преграда.



Ами и аз искам да попитам нещо, дето е питано по- горе, но никой не отговаря, а и на мен не ми стана ясно. По какъв начин пашата дава значение за това къде се поставя медовия корпус на двумайчино семейство? Дали се слага между двете майки или над всяка?
няма строго правило - пробвал съм и м/у двата корпуса, пробвал съм и в/у най-горния. И двата вариянта стават, и пашата не е определящ фактор - лично за мен е по-добре да е м/у двата корпуса има си предимства, но от друга страна става малко по-трудоемко, тъй като всеки път ще се налага да сваляш горния корпус. Пробвай и двата вариянта, едновременно - примерно на 5 двумайчини семейства постави най-горе медовия корпус и на други 5 да е помежду, няма какво да се кахъриш толкова.

Димитър Бонев
28.05.2012, 13:37
Не съм много фен на двумайчините семейства. По-скоро мисля, че по-добрият вариант е с помощни семейства. До всеки кошер помощно семейство. По-малко трудоемко е и после самия нуклеус можеш постоянно да го подхранваш, а той се отблагодарява, като постоянно генерира много пило и съответно от него периодично можеш да засилваш основното семейство или да вземеш отводка. Двумайчините са доста тънка работа и доста трудоемка.

kando
28.05.2012, 14:33
@donboneti
Да аз забелязах и из други теми, да си споменавал, че не долюбваш двумайчиното отглеждане.

Не смятам, че е трудоемко, особено при сравнение с помощно семейство, където все трябва да се занимаваш с него - да подхранваш, да дърпаш пило, да пренасяш в основното семейство, това съм го пробвал и е такава играчка, че при примерно 200 семейства, направо ще ти се отще.

Трудоемкото при двумайчините са моментите на разделяне т.е. точно това, за което пита колегата, кога и как да ги разделиш, но фактически това се прави не повече от два пъти в годината. (за зимуване с ХР или мрежеста преграда, не съм пробвал, но и не смятам, че има смисъл - та ясно, че втория път е всъщност поставянето на плътна преграда на мястото на ХР).

Но друго специфично и с по-особено влагане на труд няма.

Относно тънкостите - да наистина донякъде изисква тънкости, но далеч не е толкова сложно, тука наистина важи приказваката, че око са плаши, ръцете не. Иска се просто опит и познание в пчеларството, да имаш натрупан стаж, малко ще е зор директно да се хвърлиш на двумайчино отглеждане - но не се изисква някакъв кой знае капацитет в повече, от стандартните и необходими знания, за да се занимаваш с тази професия.

Лично за мен двумайчиното решава един основен проблем. При всички видове системи кошери, начини на отглеждане и предполагам (тука Скутелатор трябва да се изкаже) при всички раси пчели, има един проблем, който много трудно се решава и контролира, а именно - в активния период на годината, независимо от всичко пчелното семейство има пикове, но и драстични спадове в развитието, силата и численоста си. Примерно, не един път ми се е случвало, особено при ДБ, да посрещна благодатна слънчогледова паша, но със значително по-слаби семейства, от периода, когато е била акациевата паша. А особено след слънчогледа, няма да е пресилено, ако кажа, че семействата са спаднали на половина, а се случва слънчогледовата паша да продължи до септември месец, а и да не е, все ще има някоя и друга година, просто през ранната есен, природата да даде още малко "матрял" или както му казват по-старите пчелари, баберката. С двумайчиното отглеждане, това се решава автоматично - силата на цялото семейство не претърпява такива резки амплитуди, каквито се наблюдават при едномайчиното семейство. Развитието през цялата година е много по-умерено, силата на семейството е по-постоянна, нямаш притесненията дали ще успееш да оползотвориш пашата, дали ще има нужда от подсилване, било с подхранване, подаване на пило и/ или пчели.

Като цяло лично на мен двумайчиното отглеждане ми допадна много, а не е да не съм пробвал всякакви изпълнения.

Kavezu
28.05.2012, 17:15
Кандо, благодаря за отговора! Иска ми се да разясниш малко повече за разстоянието между двете ХР, защо се налага да е поне 7 см? Интересува ме също така дали намираш разлика в използването на двойна ХР и другия вариант с мрежестия отвор.

Ангел Йосифов
28.05.2012, 19:17
Aleksey Сподели ти как определяш къде да са медовите корпуси според различните паши,защото при мен почти всички паши присъстват drinks;

Извинявай за закъснението-пропуснал съм въпроса.
По принцип след всяка паша силното семейството отслабва до известна степен и ако следващата паша е след десетина дена семейството няма да е готово за нея или ще събере малко.Ако се застъпят две паши(рапица акация)семейството ще отслабне още повече.
Между рапицата и акацията магазините при двумайчното семейство се поставят м/у двете майки така долната майка участва в пашата,а горната набляга на пило.След пашата плодниците се ротират-долната майка става горна,а горната долна.След следващата паша пак се ротират.Демек едната майка винаги е помощна.При последната паша(слънчоглед) магазините отгоре и едната майка аут.Така всички пчели участват в медосбора.

Alex77
28.05.2012, 19:39
Aleksey, много полезни тънкости. Ще трябва да се пробва...
Благодарско!

kando
28.05.2012, 20:36
Иска ми се да разясниш малко повече за разстоянието между двете ХР, защо се налага да е поне 7 см? Интересува ме също така дали намираш разлика в използването на двойна ХР и другия вариант с мрежестия отвор.
За разстоянието м/у двете ХР, го знам от колега и не съм пробвал с единична ХР - има разлика дали разделяш майки в хоризотално пространство или вертикално. При разположението на майките една над друга вероятноста да се срещнат при ХР е едно на хиляда, но не така стои въпроса при разделяне в общ плодник. Вероятноста да се засекат на ХР не е малка - дали е възможно да се наранят през решетката не знам със сигурност, но можем да го предположим, ала дори да не се случи това, то се създава друг проблем, майките тъй като се засичат една друга, изпадат в един вид стрес, като така се създава и стрес в семейството, и почти е сигурно, че пчелите ще погубят едната майка. За това, за гаранция се слагат две решетки или една двойна - м/у тях може да поставиш примерно две пити, пчелите ще си ги заредят с какво им хареса, но знаеш, че майките дори няма да се надушат една, друга.

Мрежеста преграда не съм ползвал, защото все още не съм си направил такива и не мога да дам впечатление при сравнение на двата вариянта, но едва ли ще има значителна разлика, а и по-важното е, че трябва да имат ХР над плодника, инак е ясно, че ще се срещнат в магазина.

Обаче да ти кажа нещо друго - не знам точно каква ти е идеята, но това, което си намислил, да разделяш ДБ вертикално, ако е за основни семейства, за медосбор според мен не е работа. 12 рамков ДБ идва тесен за една майка, камо ли за две - а ако са толкова мършави майки, че да им идват в много 10-12 рамки и да не могат да ги осеменят, то двумайчиното отглеждане едва ли ще реши проблема.

Gogo
09.07.2012, 09:25
В книгата "Необичайни и ефикасни пчеларски практики"
http://shop.zoomania.org/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________4a05aeaf809bd.jpg

е обяснен метод за двумайчино отглеждане, като се ползват не вертикални, а хоризонтални ХР за отделяне на двете майки. Доколкото разбрах, за всяка майка има по един ДБ плодник, а върху двата плодника се поставят магазините, а от време на време плодниците се ротират.
Описано е както е споменато в темата, че първо се уеднаквява миризмата и после се поставя ХР. Когато няма паша, кошера се отглежда като двусемеен, а когато има, като двумайчин. Майките трябвало да са на една възраст, защото в противен случай по-младата имала по-силни феромони и по-старата загивала.
От няколкото страници обяснение всичко изглежда много хубаво.

По-горе в темата срещнах въпрос относно отглеждането на двумайчини семейства в ЛР кошер и последвалото обяснение, че е безумие. Така ли е наистина? Като си помисля, като отделя по 2 корпуса за плодници на майка, то става 4 корпуса плодници и после със стълбата обслужване на магазини и прочие.. :))

И сега, както се бях ориентирал в ЛР отглеждане, в един момент излиза, че трябва да си закупувам и ДБ кошери, ако искам да видя какво ще излезе с двумайчиното отглеждане.

Ако на някой му е интересно, ще сканирам главата от книгата, ще й направя текстово разпознаване и ще пейстна тук.

Пламен Ганев
09.07.2012, 10:20
Темата е наистина много актуална.Но е и стара.Още от първите пчелари.Мисля си ,че нашите учители също са се опитвали да увеличат продукцията си.Това може да означава много неща.Днес вече знаем със сигурност как да го направим.Един от начините е като използваме повече майки.За всички това значи само едно-Пило.Но различните системи дават различно решение на въпроса.В едни пилото предимно усилва основното семейство преди определен приод.При други самите пчели-летящи правят същото.При трети помощно семейство поема пило за да укроти роене.Въобще приложения най-различни.Най-подчертано практикуване с две майки има при система ЛР, ДБ и Лежак.При тези системи са налице фактори, които печелят от тази работа.Но на първо място самите конструкции са удобни за такова пчеларстване.В литературата са описани подробно как се действа при такава система.Важно е да се схване предназначението на това пчеларстване.При всички случаи, печелим ние пчеларите.По-точно нашите бюджети.
Хубаво е да има конкретни въпроси,за да се ограничи диалога.

Колега,всички системи многокорпусни кошери са много по удобни за две майки от ДБ и Лежак!!!

Gogo
09.07.2012, 10:21
а.., това вече е друго. Значи все пак има шанс да пробвам с ЛР.
Правилно ли си мисля, че ще ми трябват 4 корпуса за плодници и 2 корпуса за магазини?
А като практикувам подвижно пчеларство, спокойно мога да ги отделям двете майки/семейства на отделни дъна, за по-лесно транспортиране?

Добре, в кой сезон трябва да започне подготовката за двумайчино отглеждане? Пролетта, лятото, есента?

Вероятно след акацията, като си направя отводки, от тях да направя двусемеен кошер, който да стане впоследствие двумайчин и за късна паша да го включа в действие?

Прегледетите на такива кошери ще питам, когато му дойде времето. :)

kando
09.07.2012, 13:54
Колега,всички системи многокорпусни кошери са много по удобни за две майки от ДБ и Лежак!!!
не съм съгласен - би ли се аргументирал, защо смяташ така?

Gogo
09.07.2012, 14:12
kando, при положение, че не си съгласен, вероятно ще бъде интересно да разберем и ние защо не си съгласен. После пък ще разберем и гледната точка на Farar и всеки ще си прави изводите.

Петър Маринов - petermar
10.07.2012, 07:42
Ами нормално е да не е съгласен - лежака е един от най удобните за двусемейно и двумайчино отглеждане, а с ДБ се работи не по различно от корпусната технология.


http://s7.postimage.org/cg1v86y9j/nov_1.jpg (http://postimage.org/image/cg1v86y9j/)

така изглежда Двусемеен ДБ. Понякога събирам две отводки в един плодник разделени с вертикална ХР - ефекта е че става медовик след 3 седмици и вадиш мед още същия сезон от отводките и то в пъти над едномайчино семейство без подсилване.

Както Митко споменава по нагоре - в обилна или продължителна паша пчелните семейства отслабват и стават неспособни да усвояват следващи паши а някои дори да се възстановят. В този момент се налага подсилване и всеки е съгласен че това са помощните семейства - самата техника и технология всеки си избира един решава двумесейни, друг двумайчини, трети ползва помощните семейства за пило и обиране на летящите пчели. Аз лично ползвам и трите. В зависимост от целите ми за конкретното семейство.

N-2
10.07.2012, 08:30
Petermar, трябваше да снимаш до кошера и какво ползваш за катерене. Сигурно само стойката е 30 см висока.

Петър Маринов - petermar
10.07.2012, 08:57
wink; наистина си е високо /до рамото ми е високо/ но Ирис тази конфигурация е временна преди замяна на семействата /горното става основно долу а долното семейство отделям в отводка на отделно дъно без летяща пчела или го разделям за подсилване на други семейства/. Не си мисли че целогодишно стои така. Имам и верен помощник
http://s10.postimage.org/mg8sszsbp/P1010104.jpg (http://postimage.org/image/mg8sszsbp/)

N-2
10.07.2012, 09:07
Благодаря.

Не съм си представяла, че са така целогодишно.
Понеже и аз ги качуля, така просто исках да разбера какво ползваш за тази цел.
А помощник нямам.

Сега се сетих - Годжито се беше снимал на стол до кошерите, той също ползва две майки, но по-продължително, мисля - целогодишно.

kando
10.07.2012, 13:00
kando, при положение, че не си съгласен, вероятно ще бъде интересно да разберем и ние защо не си съгласен.
защото съм пробвал с различните системи и не напразно съм се спрял на лежака.
В обща сметка, някакви фрапиращи разлики относно самото отглеждане на две майки при различните системи няма, но има няколко съществени за мен плюса на лежака пред многокорпусните системи относно манипулациите при работа. При многокорпусните няма как да подхранваш и двете семейства, за да подадеш примерно основи за градеж или пило, или за да дръпнеш пило, или просто за да хвърлиш един поглед на долното семейство, трябва да местиш горното, което при 10-20 семейства как да е, но я се замисли при 150-200 бройки .... ще умалееш само от сваляне на корпуси/ плодници, а при лежака тези особености ги няма, нямаш нужда и от помощник, можеш да подхранваш и двете семейства едновременно, което, когато искаш си отваряш, преглеждаш и правиш каквото сметнеш за нужно. Лежака си е роден за двумайчино отглеждане, дори може да се каже, че е грехота, ако го работиш едномайчино.

Gogo
10.07.2012, 13:35
блгагодаря,
само да вметна, че при многокорпусните кошери, някои ползват дълбоки дъна, за да може долното семейство да хранят през него.

Gogo
10.07.2012, 15:39
Оттук черпих инфо относно двумайчиното отглеждане, откъдето се явиха и въпросите ми:

http://makros.net/temp/dvumaichino.pdf

Максим Тодоров
17.08.2012, 21:02
Имали някой който пчеларства двумайчино с МК система целогодишно,имам доста неясни мисли и бих искал да го попитам за някой неща.

jorors
14.12.2014, 18:46
Здравейте колеги бях обещал да пиша за моята система на работа, но като почнах стана доста дълго и затова написах тази статия.
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/ нека раздвижим малко тази тема. Всичко описано там е приложено и работи на 100%. Някой ако има въпроси може да ги зададе и да ги дикутираме.

Remi
14.12.2014, 19:24
Здравейте колеги бях обещал да пиша за моята система на работа, но като почнах стана доста дълго и затова написах тази статия.
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/ нека раздвижим малко тази тема. Всичко описано там е приложено и работи на 100%. Някой ако има въпроси може да ги зададе и да ги дикутираме.
Браво това е полезно

BUGI
14.12.2014, 21:03
Здравейте колеги бях обещал да пиша за моята система на работа, но като почнах стана доста дълго и затова написах тази статия.
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/ нека раздвижим малко тази тема. Всичко описано там е приложено и работи на 100%. Някой ако има въпроси може да ги зададе и да ги дикутираме.
Когато знаеш какво работиш,
успеха е не миновен.

rosty_sz
14.12.2014, 21:35
Здравейте колеги бях обещал да пиша за моята система на работа, но като почнах стана доста дълго и затова написах тази статия.
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/ нека раздвижим малко тази тема. Всичко описано там е приложено и работи на 100%. Някой ако има въпроси може да ги зададе и да ги дикутираме.

Когато правиш отводките в горния корпус и поставяш маточник там входовете на горните корпуси на съюата посока като долната прелка ли са или на обратно?
По какво се ориентираш кога да започнеш даването на сиропа? Направи ми впечатление, че го почваш още февруари и то доста рядък.
Предполагам, че пчеларстваш някъде съвсем близо да мен, ако искаш дай на лични някакви координати за да се запознаем личноhi;.

jorors
14.12.2014, 21:50
Входовете на корпусите с отводките са в същата посока като на семейството. В началото ги обръщах но после установих че няма смисъл. Майките се оплождат без проблем, дори повечето ми кошери са боядисани с лак на водна основа(почти еднакви на цвят).
За началото на подхранването се ориентирам основно от началото на цъвтежа на рапицата и есественно от времето. Другото на лични.

jordanov
17.12.2014, 16:11
Хм, преди години си говорехме с един момък. За строителство, технологии и други работи. Та той ми каза, че едно нещо е добро, когато е издържало проверката на времето. Не го очаквах и може би затова мълчах половин час после. Та и сега, като прочетох тази любопитна статия, мълчах половин час, ама да си задам някои от въпросите.
Методът Христов, от колко години се практикува? С колко кошера, или пък направо с какъв % кошери от 250те кошера в пчелина? Приемаме, че на акацията "и пчелите, и Пчеларят ликуват", /така се изразяваше една уважавана колежка тук във форума преди години/, но да допуснем, че Началникът реши да се лигави с нас. Има ли при "методът Христов" предвидени компенсаторни механизми и ако да, какви? Последно питане засега, първата част на статията е с подзаглавие "Различното". Кое е различно и от кое? Благодаря.

jorors
17.12.2014, 20:50
Хм, преди години си говорехме с един момък. За строителство, технологии и други работи. Та той ми каза, че едно нещо е добро, когато е издържало проверката на времето. Не го очаквах и може би затова мълчах половин час после. Та и сега, като прочетох тази любопитна статия, мълчах половин час, ама да си задам някои от въпросите.
Методът Христов, от колко години се практикува? С колко кошера, или пък направо с какъв % кошери от 250те кошера в пчелина? Приемаме, че на акацията "и пчелите, и Пчеларят ликуват", /така се изразяваше една уважавана колежка тук във форума преди години/, но да допуснем, че Началникът реши да се лигави с нас. Има ли при "методът Христов" предвидени компенсаторни механизми и ако да, какви? Последно питане засега, първата част на статията е с подзаглавие "Различното". Кое е различно и от кое? Благодаря.

От 4-5 години се занимавам с двумайчини семейства, а по този метод от 2години. Постоянно (ежегодно) го подобрявам и доработвам. Миналата година около 80% от семействата бяха двусемейни и от 100 станаха 250 без това да се отрази на медодобива. Тази година са около 60%. Няма проблем да се работи по този начин с всичките семейства, има само една малко по-трудоемка операция: разрояването. Точно и това е механизма против роене, ако имаш по-добра идея сподели. На последният ти въпрос, начина по-който работя е различен от масово практикувано. Аз бих те попитал, кое е общото?

koragroup
18.12.2014, 00:34
Мисля,че съм споделял и преди скромния си опит с двумайчини семейства.
Начинът на работа ми беше много подобен да описания в статията. Изводите ми са:
За да има успех този метод на работа, трябва пашата да е постоянна и силна, защото в първия момент на "скучаене" по-лошата майка изчезва и започва самосмяна ту горе ту долу. И на второ място - хамалогията е голяма. Не знам колегата как се справя с 250 кошера и доста повече семейства макар и само 80-120 двусемейни.

ch.atanasov
18.12.2014, 09:59
Колеги ,точно заради хамалогията съм си мислил: няма ли да е по-лесно използуването на помощно семейство.Примерно подсилваме основното със запечатано пило и в точния момент ,обединяваме летящите пчели.Единствено ще имаме един капак и дъно в повече.Ако някой работи така ,моля да сподели резултати.

koragroup
18.12.2014, 10:16
Колеги ,точно заради хамалогията съм си мислил: няма ли да е по-лесно използуването на помощно семейство.Примерно подсилваме основното със запечатано пило и в точния момент ,обединяваме летящите пчели.Единствено ще имаме един капак и дъно в повече.Ако някой работи така ,моля да сподели резултати.

Така мислех да работя тази година, но не можах заради времето.

jordanov
18.12.2014, 11:12
Ами, jorors, аз всъщност съм възхитен, че за 4 години във форума ти си вторият или третият човек който споделя че работи с голяма бройка двумайчини ЛР повече от една година. Няма как да не се радвам, че си на път да намериш най-доброто за себе си. Успех ти желая и дълги години работа с двумайчини или двусемейни кошери.

kacone
31.12.2014, 06:32
Здравейте колеги бях обещал да пиша за моята система на работа, но като почнах стана доста дълго и затова написах тази статия.
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/ нека раздвижим малко тази тема. Всичко описано там е приложено и работи на 100%. Някой ако има въпроси може да ги зададе и да ги дикутираме.

Здравей, в статията пише, че използваш 7см. надставки. Можели да обясниш по - подробно употребата им!

jorors
31.12.2014, 10:10
Здравей, в статията пише, че използваш 7см. надставки. Можели да обясниш по - подробно употребата им!

Направих ги когато преминавах от Дадан-блат към многокоркусен(рутов). Сега ги използвам за подхранване основно на основните семейства над, които има отводка. Как точно? Описвал съм го в форума, с помоща на черни торби (20-35л) за боклук. Има клипче от един руснак и него съм качвал.
Някой ако му е интересно, задавайте ТОЧНИ въпроси.

tihmr
31.12.2014, 16:48
Направих ги когато преминавах от Дадан-блат към многокоркусен(рутов). Сега ги използвам за подхранване основно на основните семейства над, които има отводка. Как точно? Описвал съм го в форума, с помоща на черни торби (20-35л) за боклук. Има клипче от един руснак и него съм качвал.
Някой ако му е интересно, задавайте ТОЧНИ въпроси.

Във връзка с тези черни торби,пчелите сами ли си ги пробиват?...гледах филма преди време но не разбрах,а описанието ти май съм го изпуснал.

kacone
31.12.2014, 16:57
Направих ги когато преминавах от Дадан-блат към многокоркусен(рутов). Сега ги използвам за подхранване основно на основните семейства над, които има отводка. Как точно? Описвал съм го в форума, с помоща на черни торби (20-35л) за боклук. Има клипче от един руснак и него съм качвал.
Някой ако му е интересно, задавайте ТОЧНИ въпроси.

А възможно ли е тези надставки да се слагат върху дъната /когато не са дълбоки/ и нагоре корпусите, с цел подхранване.

галин
02.01.2015, 10:12
Много лесно се получава при някого.https://www.youtube.com/watch?v=3AKWArc2TaI&feature=player_detailpage

jorors
02.01.2015, 16:45
Във връзка с тези черни торби,пчелите сами ли си ги пробиват?...гледах филма преди време но не разбрах,а описанието ти май съм го изпуснал.

Да сами си ги пробиват само трябва след 1-2 дни да ги махнеш, че започват да ги гризят и мъкнат да ги изхвърлят.

jorors
02.01.2015, 16:48
А възможно ли е тези надставки да се слагат върху дъната /когато не са дълбоки/ и нагоре корпусите, с цел подхранване.

Да разбира се, може да се слагат и отдолу. Така се побира рамка дадан-блат.

георги марчев
30.01.2015, 14:36
Аз работя така.корпус над него магазин.снелгова дъска с мрежа за миризмата,корпус над него магазин.преди рапицата правя ротация за изравнявяне на семействата.след 15 20 дни поверявам за маточници и правя налет от горното семейство.подреждам така,корпус,ханем.рештка два,а може и 3 магазина.най отгоре корпуса донор.при залагане на маточници донора отива най отдолу а долния корпус най отгоре,отново се прави налет след седмица още веднъж.юни подреждам така.корпус,ханем.решетка,к орпус ханем.рештка 4 магазина

valaz
30.01.2015, 20:00
До сега никога не съм работил с две майки. Само съм чел статии. книги и мнения по въпроса. Тази година мисля да опитам следното: При ЛР кошер, след центрофугиране меда от акацията, поставям празните пити в корпус на дъното и майка в клетка, отгоре снелгрова табла, корпуса с основното семейство и отгоре магазините. Летящите пчели налитат в корпуса с новата майка и я приемат. След седмица или две, когато майката в долния корпус е приета, сменям таблата с ХР и пчелите ще имат две майки. Към края на пашата махам ХР и обединявам семействата. Так за зимата ще остане силно семейство с по-добрата майка. Този начин на гледане на двумайчино семейство няма да е трудоемък. Бъдещето ще покаже дали е удачен.

kapanec
30.01.2015, 20:24
Аз работя така.корпус над него магазин.снелгова дъска с мрежа за миризмата,корпус над него магазин.преди рапицата правя ротация за изравнявяне на семействата.след 15 20 дни поверявам за маточници и правя налет от горното семейство.подреждам така,корпус,ханем.рештка два,а може и 3 магазина.най отгоре корпуса донор.при залагане на маточници донора отива най отдолу а долния корпус най отгоре,отново се прави налет след седмица още веднъж.юни подреждам така.корпус,ханем.решетка,к орпус ханем.рештка 4 магазина
Отводки след Акацията как правиш не изпадат ли в роево състояние семействата

jorors
30.01.2015, 20:38
Отводки след Акацията как правиш не изпадат ли в роево състояние семействата
Може би имаш предвид за да не изпаднат в роево.

jorors
13.07.2015, 15:28
Малко снимки от създаването на отводките над основните семейства.Отваряне след 10 дни за проверка дали е ополодена майката, и какво да видя май съм закъснял поставянето на восъчните основи. На третата снимка поредната порция маточници.466446654666

kirschman
24.07.2015, 21:06
В съвременното пчеларство пчеларят се стреми да създаде много силно семейство и това става с какви ли не средства,главно насочени към максимално снасяне на майката.Но възможностите и в крайна сметка са ограничени и това налага въвеждането на втора майка в семейството,която бавно но сигурно го засилва.
Има различни начини и системи на работа които ще разгледаме в тази тема.
Когато човек чете повече отколкото може да разбере се превръща в Ленин, който е чел със скорост 15000 думи в минута и се твърди че е разбирал всичко. Задали ли сте си въпроса защо някои пчелари работят с две майки? Не може ли с пет? Или повече? Твърди се че рекорда за мед е на Иван Венер и е от 385 кг мед за сезон. От един кошер??!! Когато пчеларите се превърнат в ловджии и вземат да се надлъгват става зле. Първо - за да се гледа по такава технология трябва сериозна подготовка. ДБ кошер е кошер "прошлого дня". С този тип кошери работят повечето пчелари в България. Корпусната система е единствената, която може да работи с повече майки. После ще кажа защо с две. Корпусна система не значи непременно с ЛР кошери. Рамките може да са с височина 30 см и пак да имаме корпусно отглеждзане. Щом корпусите и дъното се отделят имаме корпусна система, а не вида на рамките. Двумайчината система е за мед от ранни паши. Да си представим, че в края на Март имаме обикновено две семейства едно над друго (разделени и с обикновен чувал от захар). И са на 6-7 рамки с пило. Изравняването става предварително с размяна на местата на двете семейства 2-3 пъти през седмица, подхранвания и пр. При започване на цъфтежа на рапицата около 4-5-ти Април, ако имаме едно семейство с такава сила е трудно да вадим мед, а ще имаме бурно развитие до роене до края на пашата. Мед ще се вади и то добре, ако плътната преграда се замени с ханеманови решетки с общ магазин между семействата. С други думи - първи корпус е долното семейство, следва ханеманове решетка, корпус за мед, пак ХР и горното семейство. При запълване се слага още един корпус под медовия като се разменят местата и на двете семейства, защото в долното ще имаме пило до горната летва на ламките, а в горния ще има и венци с мед, защото пчелите набиват меда нагоре и там е по-топло. Свърши ли пашата - ХР се заменят с плътни прегради. Аз използвам чували от захар. Защо две майки? Не може ли с повече? Може, но кошерът ще стане 2 метра висок. И не се е намерил човек да експериментира. Няма нужда. Така както описах се работи до последната паша. На последната се обедивяват двете семейства и остава едната майка. Кошерът става МЕДОВИК. Пчелите са много и майката не може да насмага на пчелите и те я блокират с мед. Така се прави и при слаби паши, но кой да ти каже каква ще е пашата предварително, ако нямаш поставен кантар под контролен кошер? Хайде питайте.

ch.atanasov
24.07.2015, 21:16
Супер.Преди доста години един сърбин ни говореше такива страхотий.Това 385кг не ели малко?:laughing:Когато в края на сезона остава една майка ,втората през март от къде се появява?

Ангел Йосифов
24.07.2015, 21:21
Бързам да попитам аджеба ти вярваш ли на твърдението,което цитираш на третия ред?

jorors
24.07.2015, 22:25
"Да си представим, че в края на Март имаме обикновено две семейства едно над друго (разделени и с обикновен чувал от захар). И са на 6-7 рамки с пило. Изравняването става предварително с размяна на местата на двете семейства 2-3 пъти през седмица, подхранвания и пр."

Това пробвал ли си го? Ще стане такова меле че.....! И едната майка ще си отиде ако не и двете.

ch.atanasov
25.07.2015, 06:53
Пост №71 завършва с "питайте".Май няма кой да отговаря.:laughing:

ganchev55
25.07.2015, 07:27
Кога формирате двете семейства?

m_pchelari
25.07.2015, 08:58
... Първо - за да се гледа по такава технология трябва сериозна подготовка....

Тука си много прав. Преди около 2 месеца говорих с един колега с едни бивши 250 кошера. 130 заминали предната зима а останалите 120 заминаваха тази пролет. Та той ми обясняваше как ги гледал едно върху друго като преди главната паша махал майката на по-слабото семейство и ги обединявал и така изкарал по 110 кила от кошер. (или по-точно от 2 кошера). Та се посмяхме на лафа: "тъкмо разбрах как се вадят 110 кила от кошер, па те взеха, че измряха", нещо от сорта на "тъкмо научихме магарето да не яде а то взе, че умря".
И сега ако разделим добива на две, защото това реално са си 2 кошера (2 сандъка, 2 майки) и добавим поне една нулева година за възстановяване на пчелина, колко ще е реалния добив от кошер?


... Изравняването става предварително с размяна на местата на двете семейства 2-3 пъти през седмица, подхранвания и пр. ...., ако плътната преграда се замени с ханеманови решетки с общ магазин между семействата. .... При запълване се слага още един корпус под медовия като се разменят местата и на двете семейства, защото в долното ще имаме пило до горната летва на ламките, а в горния ще има и венци с мед, защото пчелите набиват меда нагоре и там е по-топло. Свърши ли пашата - ХР се заменят с плътни прегради. Аз използвам чували от захар. Защо две майки? Не може ли с повече? Може, но кошерът ще стане 2 метра висок. И не се е намерил човек да експериментира. Няма нужда. Така както описах се работи до последната паша. На последната се обедивяват двете семейства и остава едната майка. .......

Това всичкото човек ли го върши или някакъв специализиран робот?

vtmanolov
15.11.2015, 15:59
С МК е по-лесно правиш временна отводка над основното семейство като го разделиш със снеглерова табла. След като майката бъде приета отваряш мрежестите отвори на таблата за да се уеднакви миризмата и накрая сменяш таблата с ХМ решетка. За ДБ не мога да кажа Не работя с ДБ кошери.
Това е така, но между двата корпуса (двете семейства се поставя магазин - общ за двете семейства по време на пашите). Реда е следния: дъно, плодник, ХР-ка, магазин (корпус), пак ХР-ка и втория плодник. Да е ясно: двете семейства се разделят с ханеманови решетки. Свърши ли пашата веднага се махат ханемановите решетки, защото пчелите ще убият едната майка. На горното семейство се отваря малък вход по време на пашата за да излизат търтеите. Иван Венер никога не позва такова разделяне, защото трудно се определя момента на замяната на ХР-ки с разделителната табла (Снелгровата дъска). Той ползва горното семейство като помощно. При него ХР-ка има само над плодника на основното семейство. Плодикът му е също интересен. Полукорпуса е важна и неразделна част от неговата технология. Налитането с пчели в основното семейство по време на пашите става със отворите на разделителната табла. Любен Радоев е обяснил подробно това в "Календарен справочник на пчеларя". Никой до сега приятелю не казва нещо важно - каквато и технология да избереш ГЛЕДАЙ КАКВИ СА ПАШИТЕ В РАЙОНА ТИ. Няма ли паша каквото и да правиш си загубен. Познавам пчелари които цял живот са работили с ДБ кошери и имат завидни резултати. МК кошера печели чувствителна преднина при производството на нови семейства и при майкопроизводството. А за меда - казах: няма ли нектар - няма нищо. Затова искам да се заплаща пчелоопрашването.

vtmanolov
16.11.2015, 08:00
Двумайчин кошер е едно и двусемеен - друго. През сезона нещата се променят гъвкаво ето как: Зимуване - едно върхудруго двете семейства. Подготовката за зимуването е следната: работи се с МК кошери. ДБ са кошер от миналия век. Защо се занимавате с тия чакръци? Нищо не може да се прави с тях. Така. Създаваме второ семейство от много силно чрез налитане на маточник или майка. Махаме плодника. На дъното поставяме корпуса с извъртяните от меда рамки. Между горните рамки в средата поставяме майка в клетка и отваряме отделението с кърмовата маса. Може и маточник. Покриваме с плътен чувал. Отгоре поставяме плодника с пчелите на основното семейство. Всички летящи пчели слизат долу, освобождават майката (изчакват маточника да се излюпи). Ако е маточник се поставя в предпазител (само върха на маточника се подава). Пчелите никога не прегризват връха на маточника. Майката се излюпва успешно и се опложда. Ако е оплодена майка в клетка те я освобождават. След 7-8 дни се проверява за пилото. Предприема се хранене на долното семейство с много кърмова маса през Юли и Август - на долното семейство в дълбокото дъно се поставя леген с кърмова маса покрит с надраскан найлон. На горното - отгоре. Много хора не знаят, че когато се подхранва с КМ пчелите не блокират майката. Когато пилото се излюпи през Септември-Октомври се налива инвертиран сироп - 15 литра на долното семейство в легена с поставена слама. Горе - с горна хранилка (също голяма) През това време се лекува за акар. През Октомври се преустройва за зимуване. Напролет се разменят местата на двете семейства. По времена рапицата се слага корпус между двете семейства с ХР - над долното и под горното. Магазина е общ. Преди това се слага по 2-3пити от двете семейства в магазина с люпещо пило без пчелите и майката. Допълва се с ВО.В магазина - също. При напълване на магазина 2/3 се слага още един магазин над долното семейство. Пак се слага и ЛП (люпещо пило). Входове на магазините трябва да има. Взема се черпака и се яде много мед...

vtmanolov
16.11.2015, 08:10
Писах, че се създават още предния сезон две семейства едно над друго РАЗДЕЛЕНИ С ПЛЪТЕН ЧУВАЛ (ПРЕГРАДА, ЗА ДА НЕ ПРАВИТЕ СНЕЛГРОВА ДЪСКА)). Храненето е: на долното през дълбокото дъно, а на горното - отгоре с голяма хранилка. Влезте в Ю Туб и гледайте немските клипчета.

vtmanolov
16.11.2015, 09:20
Глупости. Просто летящите пчели разменят местата си. Да, два-три дни летежа е по-интензивен, но не е проблем. Това се прави (размяната на местата на плодниците) за изравняване по сила пролетта.Не съм го измислил аз. Купете си книжката на Иван Венер - "Пчеларска ферма Венер". Човека работи в бъдещето. Само за майкопроизводтвото препоръчвам по-лесния метод на Здравко Илиев - метод на петия ден. Това са маточници в собствени килийки. Като узреят маточниците ги убирате и излюпвате в инкубаторна рамка.

vtmanolov
16.11.2015, 09:20
Не всеки път разполагам с време да отворя тук.

vtmanolov
16.11.2015, 09:30
Когато не сте подготвени за двусемейни (двумайчини) кошери не пишете за да не заспите, а питайте по същество. Какъв робот? Не мога всичко което знам да го пиша. Продава се литература. Вярно е на Иван Венер и Любен Радоев. Но и двамата работят с помощни семейства. Правите ли разлика? Помощно е когато под него има разделителна табла или снелгрова дъска. Авторът се казва Снелгров. Руснак е. А не Снеугуров...или още някоя и друга буква. Голям риск е кога да замените ХР със СД или чувал.Премине ли пашата, пчелите ще убият едната майка. В повечето случаи. Не може с ХРешетки през целия сезон. Затова кошерите през пашевия период са двумайчини (двете семейства са разделени с ханеманови решетки и корпуси с мед), а когато са разделени с плътна преграда - двусемейни. Тогава все едно, че имате два кошера един върху друг, но дъното и покрива са общи. Някои пчелари се вторачват в буквите и не могат да разберат и питат защо тогава не си ги гледаме отделно. Защото според Дадан получения мед се равнява на квадрата на теглото на пчелите. Ако имаме два отделни кошера с по 4 кг пчели, то всеки може да даде през пашата по 16 кг мед. Ако обаче ги обединим ще имаме 8 кг пчели или 64 кг мед. Мисля, че вече няма въпроси.

scutellator
16.11.2015, 19:10
......Помощно е когато под него има разделителна табла или снелгрова дъска. Авторът се казва Снелгров. Руснак е. А не Снеугуров...или още някоя и друга буква.....

Louis Edward Snelgrove - РУСНАК??????? https://www.thorne.co.uk/books-education-and-gifts/books-and-magazines/uk-books?product_id=71

Живял е в Англия и е написал три книги на английски, но ВЪзможно е и да е бил руснак. Внедрен руски шпионин, представящ се за англичанин, спящ и чакащ да бъде задействан. Възможно е.

Вълчан
17.11.2015, 08:47
Въпрос колко магазина слагаш, между корпусите? Защото ако е вярно това, за акацията ти трябват от 4 корпуса нагоре. Пчелите правят медена шапка, как горния корпус-семейство се принуждава да събира мед под пилото. Пилото в този корпус ще е малко. Един корпус на семейство е доста малко за хубава майка! Теорията е едно реялноста е друго нещо!
Няколко години експерементирах с две майки, НО пчелите въобще не искаха да събират мед в общ магазин! Не се рояха, но и не събираха мед, по време на пашата! Бяха с две ханеманови решетки, кошера фарар.
Метода с разделителна табла на горното семейство и с промяна на входа, ставаше, но и там добивите не бяха велики!
Правил съм го и с лежаци, но на книга е едно реялноста е друго нещо!
Хубаво нещо е да се дават реални факти!

jorors
17.11.2015, 16:16
Въпрос колко магазина слагаш, между корпусите? Защото ако е вярно това, за акацията ти трябват от 4 корпуса нагоре. Пчелите правят медена шапка, как горния корпус-семейство се принуждава да събира мед под пилото. Пилото в този корпус ще е малко. Един корпус на семейство е доста малко за хубава майка! Теорията е едно реялноста е друго нещо! Няколко години експерементирах с две майки, НО пчелите въобще не искаха да събират мед в общ магазин! Не се рояха, но и не събираха мед, по време на пашата! Бяха с две ханеманови решетки, кошера фарар. Метода с разделителна табла на горното семейство и с промяна на входа, ставаше, но и там добивите не бяха велики! Правил съм го и с лежаци, но на книга е едно реялноста е друго нещо! Хубаво нещо е да се дават реални факти!

По време на обилна основна паша(при мен акация), винаги оставям само едната майка. Втората майка вече е напълно излишна, защото пчелите заливат всичко с нектар. Двете работят общо(разделени с ханеманови решетки) един месец преди пашата, което е напълно достатъчно да изтрелят семейството с над 60 000 пчели. Описвал съм го подробно назад в темата.

Ангел Йосифов
17.11.2015, 17:50
По време на обилна основна паша(при мен акация), винаги оставям само едната майка.

Точно това е най "тънкия" момент-да знаеш кога да "включиш на пета"(махнеш втората майка),когато целта е повече мед....Иначе двумайчното семейство може да бъде и донор на пило с което да се подсилват другите семейства,отводки.....Целого дишно двумайчно може да се практикува ако в района има поне три основни паши,но пак на последна паша е желателно извеждането на едната майка....Изобщо,"волана" на пч.семейство е в ръцете на пчеларя..

vtmanolov
17.11.2015, 22:13
Спирам. Някои си мислят че форума е за ограмотяване. ДВЕ МАЙКИ - ИМА СМИСЪЛ ЗА РАННИ ПАШИ. Това е рапицата. Какви са тия мнения - нищо не получих и пр. Ами следете времето. Няма ли нектар в природата - няма мед. Толкова е просто. Не се вторачвайте само в методите на пчеларстване. Има и такива години. В полските райони е трудно. Обиктновено пашите са от рапица и слънчоглед. Кориандъра се влияе отрицателно от дъждовете. Няма милионер пчелар. Затова пак казвам, че трябва (мразя тази дума) да се борим за субсидии за опрашването. КБП е единствената която декларира такава борба. Вие решавате. Полицаите се разреваха и си получиха порцията. Това е. В живота винаги се решава: ОТСТЪПЛЕНИЕ ИЛИ БОРБА. Отстъпваш ли си роб. Бориш ли се си свободен.

ch.atanasov
17.11.2015, 22:24
В живота винаги се решава: ОТСТЪПЛЕНИЕ ИЛИ БОРБА. Отстъпваш ли си роб. Бориш ли се си свободен.

Какви силни думи.Бориш се ,но може да си свободен увиснал на някое дърво.Явно критериите и гледните точки са различни.Опс темата беше за друго.blush;

Mateev
17.11.2015, 23:07
Аз съм съгласен с това твърдение. Ако пчеларите бяха по-активни и по-войнствени, щяха да постигнат повече. На последния пчеларски протест демонстрирахме силна излагация, и от сега нататък ще е много по-трудно да убедим властимащите в нашите искания. Ярък пример е новата Наредба 15, която е на път да се провали, тъй като нашите искания не се възприемат достатъчно сериозно.

Ангел Йосифов
18.11.2015, 17:31
На последния пчеларски протест демонстрирахме силна излагация,

Колко пчелари имаш на 22 пчелина и колко от тях бяха на протеста?
След като наредба 15 е на път да даде фира,сега е моментът да се "постегнат редиците" и да видим дали наистина,сезонната работа на пчелина е бил причина за малкото протестиращи.

Mateev
19.11.2015, 08:45
Колко пчелари имаш на 22 пчелина и колко от тях бяха на протеста?
След като наредба 15 е на път да даде фира,сега е моментът да се "постегнат редиците" и да видим дали наистина,сезонната работа на пчелина е бил причина за малкото протестиращи.

От моя страна бяхме 3-ма човека от общо 9 (8 пчелари и аз). Тоест това прави 33%. Ако на протеста бяха дошли 33% от всички пчелари - щеше да е чудо.

Всичко зависи от ценностната система на даден човек. Когато събитията така се случат, че той трябва да избера между 2 важни неща, той винаги избира по-важното от гледна точка на неговата си камбанарийка. И българските пчелари направиха своя избор - останаха си в къщи или по пчелините или си намериха някакво собствено оправдание.

Какъв е извода?
Ами изводът е, че ИЗНАСЯНЕТО НА КОШЕРИТЕ ОТ НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА Е МАЛОВАЖНО. Явно е, че то е проблем само за 100-200 човека - колкото дойдоха на протеста. Всички останали пчелари това не ги интересува. Държавните служители го видяха това, и от сега нататък е само въпрос на време КОШЕРИТЕ НАИСТИНА ДА БЪДАТ ИЗХВЪРЛЕНИ ОТ НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА.

Това беше колективното решение на пчеларите. Те сами демонстрираха, че за тях това е маловажен проблем. Протеста беше с ранг на гласуване, с ранг на референдум, в който пчеларите дадоха своя глас. И тъй като живеем в демокрация, гласът на мнозинството е закон за всички останали. Това е ....... От сега нататък всеки засегнат може да се сърди само на себе си, че не си е направил труда да си даде гласа в защита на собствената си кауза.

Mateev
19.11.2015, 08:56
Случващото се с Наредба 15 е пряко следствие от това, че пчеларите не дойдоха на протеста. МЗХ вече е наясно, че пчеларите не са единни, така че когато взема решение кого да смачка - пчеларите или арендаторите, ще реши да смачка пчеларите. Това е истината ....... съжалявам .......

Основното ни оръжие - "ще излезем на протест" вече изглежда смешно в очите на властимащите. Това са последиците ........... и в момента си сърбаме супата.

Ще продължават да ни тровят, да ни крадат, да ни притискат все повече и повече и аз не виждам как това може да се промени, след като нямаме оръжия за борба .....

xenon
04.01.2016, 20:14
Здравейте колеги бях обещал да пиша за моята система на работа, но като почнах стана доста дълго и затова написах тази статия.
http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/ нека раздвижим малко тази тема. Всичко описано там е приложено и работи на 100%. Някой ако има въпроси може да ги зададе и да ги дикутираме.
Аз искам да питам. Ако трябва да ползваш и другите паши, а те са тридесет дни след акацията имаш паша /липа/, а след още тридесет дни и слънчоглед, тогава след акацията и след като направиш отводката какво пречи да се слагат корпуси между двете семейства и да се оползотвори всичката паша. Начинаещ съм с корпусната технология.

jorors
04.01.2016, 20:20
Аз искам да питам. Ако трябва да ползваш и другите паши, а те са тридесет дни след акацията имаш паша /липа/, а след още тридесет дни и слънчоглед, тогава след акацията и след като направиш отводката какво пречи да се слагат корпуси между двете семейства и да се оползотвори всичката паша. Начинаещ съм с корпусната технология.
Ами нищо не ти пречи, слагай колкото корпуси искаш само нектар да има. Ако следващите паши са ти по силни то отводките може да ги направиш след тях.

xenon
04.01.2016, 20:32
Да разбирам, че и късната отводка след слънчогледа ще оцелее? А също толкова късно няма ли да е проблем да се произведе майка, а за маточник още по трудно? А как трябва да се влиза в късните паши /като в акацията ли с една майка, или с две след отводката горе/

jorors
04.01.2016, 20:39
Да разбирам, че и късната отводка след слънчогледа ще оцелее? А също толкова късно няма ли да е проблем да се произведе майка, а за маточник още по трудно? А как трябва да се влиза в късните паши /като в акацията ли с една майка, или с две след отводката горе/
Не мога да ти дам точен(проверен) отговор, при мен няма слънчоглед. Можеш да пробваш след липата и, или след слънчогледа. След направените опити ще си отговориш сам на въпроса.

xenon
04.01.2016, 20:45
Благодаря за споделената информация предполагам е интересно на всички за твоя опит. А на въпроса как ще отговориш -как трябва да се влиза в късните паши /като в акацията ли с една майка, или с две след отводката горе/

jorors
04.01.2016, 21:26
Благодаря за споделената информация предполагам е интересно на всички за твоя опит. А на въпроса как ще отговориш -как трябва да се влиза в късните паши /като в акацията ли с една майка, или с две след отводката горе/
Идеята на двете майки е да направят много силно семейство преди главната паша. Ако основната паша ти е късна можеш отводката да я направиш и напролет а в последствие преди пашата да ги обединиш.

xenon
04.01.2016, 21:39
При нас в дунавската равнина имаме силна рапица, силна акация, малко ливадна и силна слънчоглед.

Валентин.
05.01.2016, 10:14
При нас в дунавската равнина имаме силна рапица, силна акация, малко ливадна и силна слънчоглед.

Привет. Ако си с ДБ защо не опиташ след акацията двукорпусен за слънчогледа. Аз така ги правя и съм доволен. На подвижно съм стигал до корпус и 3 магазина стокови. Това за 8 и 10 рамкови. Ливадата дето я имаш ще ги поддържа и развива без подхранване. Двусемейните са малко сложни /според мен/. Много опити и експерименти ще правиш докато си нагодиш личната системата на работа. А и доста хамалогия. Това според мен.

xenon
05.01.2016, 11:03
Привет. Ако си с ДБ защо не опиташ след акацията двукорпусен за слънчогледа. Аз така ги правя и съм доволен. На подвижно съм стигал до корпус и 3 магазина стокови. Това за 8 и 10 рамкови. Ливадата дето я имаш ще ги поддържа и развива без подхранване. Двусемейните са малко сложни /според мен/. Много опити и експерименти ще правиш докато си нагодиш личната системата на работа. А и доста хамалогия. Това според мен. Как двукорпусен... обясни подробно.

Валентин.
05.01.2016, 11:46
Как двукорпусен... обясни подробно.

Ами това е за ДБ 2 плодника. След като извадя акацията /не че е много/ до слънчогледа нямам стоков принос. Слагам наад плодника магазин ДБ с подставка 14см. и в него качвам медовите пити от плодника и запечатеното пило. Ако остане празно място слагам преградни дъски. Отдолу остава плодникя и в него отворено пило, празни изградени пити и някоя основа. Ако пак остане долу празно място пак преградни открая. Може строителна рамка открая до преградната. Около 5-7 дни преди да ги изкарам в слънчогледа намирам майката и я оставям в долния корпус с празните пити и отвореното пило. Отгоре ХР и пак горния корпус със медените пити и затвореното пило. Като излязат в слънчогледа 3-4 дни се облитат като луди. 3-5 дни след като започне приноса, махам ХР и слагам магазин между двата плодника. После друг магазин или центрофугираш. Както ти е удобно и си прецениш. Входа е само отдолу и горен вход на долния плодник през цялото време. При мен се получава, доволен съм. Може би защото акацията не е много силна и не изтощава много пчелите. Рапица нямам в близост. при теб е възможно на рапицата и акацията леко да се изтощат. ако съм пропуснал нещо- питай.

jorors
05.01.2016, 11:58
Ами това е за ДБ 2 плодника. След като извадя акацията /не че е много/ до слънчогледа нямам стоков принос. Слагам наад плодника магазин ДБ с подставка 14см. и в него качвам медовите пити от плодника и запечатеното пило. Ако остане празно място слагам преградни дъски. Отдолу остава плодникя и в него отворено пило, празни изградени пити и някоя основа. Ако пак остане долу празно място пак преградни открая. Може строителна рамка открая до преградната. Около 5-7 дни преди да ги изкарам в слънчогледа намирам майката и я оставям в долния корпус с празните пити и отвореното пило. Отгоре ХР и пак горния корпус със медените пити и затвореното пило. Като излязат в слънчогледа 3-4 дни се облитат като луди. 3-5 дни след като започне приноса, махам ХР и слагам магазин между двата плодника. После друг магазин или центрофугираш. Както ти е удобно и си прецениш. Входа е само отдолу и горен вход на долния плодник през цялото време. При мен се получава, доволен съм. Може би защото акацията не е много силна и не изтощава много пчелите. Рапица нямам в близост. при теб е възможно на рапицата и акацията леко да се изтощат. ако съм пропуснал нещо- питай.

То това май още по голяма хамалогия, пък тоя плодник ДБ тежъъъък!?!?

Валентин.
05.01.2016, 12:07
То това май още по голяма хамалогия, пък тоя плодник ДБ тежъъъък!?!?
Тежък-тежък, колко тежък. Вдигам го не повече от 3 пъти. Колко според теб тежи ДБ8 и колко ЛР10?

Валентин.
05.01.2016, 12:09
То това май още по голяма хамалогия, пък тоя плодник ДБ тежъъъък!?!?

Щом е тежък, ЗНАЧИ ИМА МЕД. Това е за мен.

бат тянко
05.01.2016, 12:44
Когато хамалогията е в повече, не остават време за експерименти. Така скачат резултатите! По темата, предпочитам резервни семейства в отделни съндъчета. Стават и за помощни и за друго- 1,2 според сезона!

belerefon
06.01.2017, 09:59
Да,съживя темата...Пробвал ли е някой двусемеен кошер в конфигурация дъно-дб плодник-магазин-снелгрова дъска-2 корпуса фарар за помощно?Ако да ,би ли споделил как най-лесно би могъл да сформира помощното семейство в двата фарарови корпуса?
Искам да си направя експерименти този сезон с няколко кошера?

Христакиев
11.01.2017, 20:01
Взимаш един фараров кошер и го слагаш върху ДБ , но преди това сложи СД. :)

Христакиев
11.01.2017, 20:35
Не знам каква полза ще имаш от това , и как ще ротираш семействата ако ти се наложи ? По-добре ползвай само фарар и за двете семейства .

tarty
11.01.2017, 20:44
Не знам каква полза ще имаш от това , и как ще ротираш семействата ако ти се наложи ? По-добре ползвай само фарар и за двете семейства .

Христакиев, ти доволен ли си от Фарара. Спомням си, че преди време разпитваше за него.

ch.atanasov
11.01.2017, 20:48
Христакиев, ти доволен ли си от Фарара. Спомням си, че преди време разпитваше за него.

Няма ли да е по-добре първо да напише къде ги гледа тези фарари.:)

Христакиев
11.01.2017, 20:55
Гледам ги в Средна гора и съм много доволен , не бих си помислил за друга система , а и при слаба паша пак се отчитат.

Христакиев
11.01.2017, 20:59
Манипулациите са много бързи и не се губи време в бавно вадене на пити и после бавно поставяне, просто са плитки и не се мачкат пчели. За 6 часа преглеждаш 40 кошера. Повече от това , здраве му кажи.

Георги Кръстев
11.01.2017, 21:04
Най-ме влекат система тип триплей. 8124 За няколко майки работещи за общото благо (пълните тенекийки). По няква много голяма случайност, се оказа че моите кошери които гледам 5 и 8 рамкови, са подходящи за тази система, защото са без первази и защото по външни размери 3бр 5 рамкови си пасва с 2 бр 8 рамкови, като се разминават едва с около 5мм което въобще не е проблем... Бях задал въпроси относно тази система в група ПЧЕЛИН във Фейса, но нямаше практици. Познавам двама души които я ползват, но с единия изгубих комуникация, а другия основно я ползва за майки и отводки... на мен ми се иска да я ползвам за мед...

Христакиев
11.01.2017, 21:13
С това чудо ще е голям купон когато дойде време за разрояване .

Георги Кръстев
11.01.2017, 22:11
За жалост немога да намеря никакви статии а има хора ориентирани към такъв тип системи... Интересно ми е дали един влязал в роево, ще увлече и съседните. По-рядко ли роят, по-често ли... идната година ще разбера някой неща, защото смятам да направя 2 такива конфигурациии или общо 6 семейства...

tarty
11.01.2017, 22:22
Жоре, не работиха ли в Канада нещо такова?

vanHanegem
12.01.2017, 09:08
Жоре, не работиха ли в Канада нещо такова?

В Румъния - 3 бр. 6-р и над ХР - 10-р. Имаше и множество клипове(20+), обясняващи технологията.

asenof
12.01.2017, 09:52
Не съм сигурен че е в Румъния, по-скоро е румънец в Канада.

Господин Каров
12.01.2017, 12:22
http://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0718-34292008000200004

malkia.sandanski
13.01.2017, 09:14
https://www.youtube.com/watch?v=FR-I1pAHgUA
https://www.youtube.com/watch?v=J3_hXvqAi9k

Този човек е в Канада.

seto4e
13.01.2017, 09:57
https://www.youtube.com/watch?v=FR-I1pAHgUA
https://www.youtube.com/watch?v=J3_hXvqAi9k

Този човек е в Канада.

Ерес! Как смееш да пускаш не-руски клипове във форума на червените чичаци. Не знаеш ли че пчеларството е измислено от тях. Това Снелгров, Дадан, Блат, Лангстрот, Рут, Фарар, Милър всички са руснаци.

delta.e
13.01.2017, 16:04
Ерес! Как смееш да пускаш не-руски клипове във форума на червените чичаци. Не знаеш ли че пчеларството е измислено от тях. Това Снелгров, Дадан, Блат, Лангстрот, Рут, Фарар, Милър всички са руснаци.


Явно е от лютеницата ! :)

Георги 1974
13.01.2017, 16:38
Ниту се Руси ниту Бугари ова се наши, ова се наши имиња тие немаат такви имиња. Не си слушнал за АПИС Македоника
Сето ова може да се тврди само оној кој не е проучвалъ тие работи.

jordanov
13.01.2017, 17:18
Явно е от лютеницата ! :)

Да не е пушил пчелите с нещо ново?

delta.e
13.01.2017, 17:21
Знам ли ? :)

Валентин.
14.01.2017, 10:54
Ниту се Руси ниту Бугари ова се наши, ова се наши имиња тие немаат такви имиња. Не си слушнал за АПИС Македоника
Сето ова може да се тврди само оној кој не е проучвалъ тие работи.

Каква е разликата между македонец и молдованец!?!
Молдованеца на чист руски ти обяснява, че е българин.
А македонеца на чист български, че не е българин.:bigsmile::yo::bigsmile:

iliew
14.01.2017, 12:26
Да не е пушил пчелите с нещо ново?

Това си е идея! Ако ги пуша с тревичка, хем те спокойни, хем аз весел, а и акара може да пада. :bigsmile:

agro
14.01.2017, 22:06
Пробвай де! Тъкмо после ще разказваш, ако имаш спомени.

Лежаков
01.03.2017, 17:58
Здравейте колеги,
Според мен, най-добри условия за рабата с две майки в един кошер има при лежаците. Но тъй като методите на работа не са приложими при ЛР и ДБ, смятам да не изпадам в подробности. Резултатите са много добри.

tarty
01.03.2017, 20:22
Здравейте колеги,
Според мен, най-добри условия за рабата с две майки в един кошер има при лежаците. Но тъй като методите на работа не са приложими при ЛР и ДБ, смятам да не изпадам в подробности. Резултатите са много добри.

А при Фарар, методите приложими ли са?

Лежаков
01.03.2017, 22:00
За съжаление не са приложими.

Валентин.
01.03.2017, 22:06
Че то е близко до акъла....все са корпусни.

rumenggr
01.03.2017, 22:23
Здравейте колеги,
Според мен, най-добри условия за рабата с две майки в един кошер има при лежаците. Но тъй като методите на работа не са приложими при ЛР и ДБ, смятам да не изпадам в подробности. Резултатите са много добри.

Радвам се да видя Лежаков отново във форума.

Гогол
01.03.2017, 22:48
Радвам се да видя Лежаков отново във форума.

Аз също се радвам че се завърна.Добре дошъл,колега!Дано не прекалят многознайковците със своите дълбокомислени и ''компетентни'' апострофи и коментари,както преди доста години.Добре си дошъл,колега Лежаков!hi;hi;hi;!

jorors
01.03.2017, 23:44
За съжаление не са приложими.

Това пък що за глупост е?

Т

koragroup
02.03.2017, 08:41
Методите на отглеждане при лежаците, са неприложими при корпусни системи. Ако твърдиш обратното, това вече ще е глупост...

jorors
02.03.2017, 09:01
Методите на отглеждане при лежаците, са неприложими при корпусни системи. Ако твърдиш обратното, това вече ще е глупост...


Това означава ли, че при корпусните системи не могат да се отглеждат двусемейни, двумайчини семейства.

koragroup
02.03.2017, 09:06
Това означава ли, че при корпусните системи не могат да се отглеждат двусемейни, двумайчини семейства.

Даже напротив. Означава само, че методите при едните са неприложими при другите (лежаци-корпусни).

хси
02.03.2017, 22:23
Колега Лежаков , би ли споделил как работиш с две майки . Имам голямо желание да направя и пробвам с няколко лежака . Благодаря .

kando
28.03.2017, 02:07
Здравейте колеги,
Според мен, най-добри условия за рабата с две майки в един кошер има при лежаците. Но тъй като методите на работа не са приложими при ЛР и ДБ, смятам да не изпадам в подробности. Резултатите са много добри.
Ок - нека аз да го кажа. :Д По принцип гледам да не се изказвам по този начин и от край време го премълчавам, но моето лично мнение е, че лежака има само един единствен минус. Дори да е само едно семейство, с една майка, то пак с лежака се работи толкова лесно и просто, че причината да не се утвърди в масовата практика според мен е единствено тази, че самия сандък е обемен, тежък, неудобен и съответно трудно преносим, но във всички останали отношения, кошера е просто чудесен. От всички многокорпусни вече съм се отървал, със всяка година бройката на даданите ми се стапя - след още година две вече всички семейства ще са ми в лежаци и повече друга система не пипвам. Може за експеримента, от чисто любопиство, като хоби, но пчелина ми ще е само от лежаци - за мен не, че не отстъпва, а печели пред другите по- широко използвани системи.

По принцип тъкмо заради работата с две майки се насочих преди години и аз към лежаците - но все се е случвало да отглеждам целогодишно и едномайчини семейства, и пак оставам супер доволен, защото пък се работи много комфортно и леко. И не на последно място, смятам, че при едни качествени майки, с лежаците не ти трябва ни двумайчино, ни двусемейно отглеждане - според мен ще са излишно усложняване. Да се гонят рекордни добиви, не мисля, че непременно винаги е по- добрия вариянт.

nikawr
28.03.2017, 07:06
Моля, колегите които гледат лежаци да споделят как са презимували тази зима, в смисъл смъртност и сила на семействата спрямо другите системи кошери, ако имат такива на пчелините си де... :)

jdrumev
28.03.2017, 10:40
Моля, колегите които гледат лежаци да споделят как са презимували тази зима, в смисъл смъртност и сила на семействата спрямо другите системи кошери, ако имат такива на пчелините си де... :)


Същата смъртност почти както другите.Аз не мога да споделя много защото моите са с дебилина 2,5 см и мога да те подведа.

kando
28.03.2017, 16:05
Моля, колегите които гледат лежаци да споделят как са презимували тази зима, в смисъл смъртност и сила на семействата спрямо другите системи кошери, ако имат такива на пчелините си де... :)
Не само тази зима, а изобщо всички зими, при мен никога не е имало разлика в системите - ако има висока смъртност, има при всички системи, ако условията са били благоприятни и семействата са силни, са силни при всички системи. И въобще по отношение на конструкцията на кошера - с мрежести дъна, без никакви мрежи, с малки мрежи, с дълбоки дъна, плитки дъна, разни видове табли, със магазини, без магазини, дори съм зазимявал в шперплатени сандъчета за отводки и са презимували без никакви проблеми - разлики някакви съществени в изкарването на зимния период няма.

nikawr
28.03.2017, 16:36
Интресуваше ме в предвид факта, че едно двумайчино семейство влиза в зимата с много пчела и дали това дава по-добър резултат при презимуването и после при развитието, от един зазимен нормално силен дадан..
Логически би трябвало да има осезаема разлика.

jdrumev
28.03.2017, 16:45
Някъде Ачката писа кога маха едната майка,но не помня в коя тема беше.

nikawr
28.03.2017, 16:48
До колкото съм запомнил на есен пчелите сами избират коя мама да остане..

Mateev
28.03.2017, 20:00
Същата смъртност почти както другите.Аз не мога да споделя много защото моите са с дебилина 2,5 см и мога да те подведа.

Ако си мислиш, че дебелината на стените има някакво значение за зимуването, значи се лъжеш. Със същия успех пчелите биха зимували и в кошер от фазер или от ламарина например.

От температурна гледна точка 2-3 cm дърво подобрява външната температура с не повече от 1 градус, така че кошера изпълнява всякаква друга роля, но не и ролята на топлоизолатор при отрицателни външни температури.

jdrumev
28.03.2017, 20:06
Мога да по-споря доста спрямо дебелената на стените и обема.Но нека се изкажат колеги по навътре в материята се пак аз съм новобранец в пчеларството.

nikawr
28.03.2017, 21:02
Ако си мислиш, че дебелината на стените има някакво значение за зимуването, значи се лъжеш. Със същия успех пчелите биха зимували и в кошер от фазер или от ламарина например.

От температурна гледна точка 2-3 cm дърво подобрява външната температура с не повече от 1 градус, така че кошера изпълнява всякаква друга роля, но не и ролята на топлоизолатор при отрицателни външни температури.

Биха изимували вероятно и в тенекия от сирене, но как биха се развили на пролет?
Ако идеята е само да изимуват проблемите не са толкова много.
Аз имам поглед върху разликата в изимуването във фибран 8 рамков с дебелина 2 см и Дадани 10 рамкови с дебелина 2,5 см.
Ами фибрана плаче да правим отводка от него, а Дървните сега се окопитват...
Супер важно според мен е в какво зимува семейството, и дървен съндък с по дебели стени би допринесъл за по лесно изимуване според мен.
Идеята ми на горните постове не е толкова дали ще изимуват, колкото как изимуват и после как се развиват лежаците спрямо другите системи.

Ангел Йосифов
29.03.2017, 06:54
Някъде Ачката писа кога маха едната майка,но не помня в коя тема беше.

Дака аз махам едната майка,за да огранича пилото,за да има повече кърджийки.А втората я махам,за да си произветът нови майки.Две сестри изимуват без проблем,като отделни семейства в лежака-изпробвано многократно.С две сестри пчелите не проявяват антагонизъм дори и с мрежеста преграда.

jdrumev
29.03.2017, 08:18
Ачка благодаря отново за инфото,мисля тая година да пробвам твоя метод с малки промени.Вярвам ,че не си ме подвел до колкото те познавам.Резултата ще го съобща и покажа тук във форума.

kando
29.03.2017, 15:18
Интресуваше ме в предвид факта, че едно двумайчино семейство влиза в зимата с много пчела и дали това дава по-добър резултат при презимуването и после при развитието, от един зазимен нормално силен дадан..
Логически би трябвало да има осезаема разлика.
Ами един нормално силен дадан, изкарва зимата при нашите климатични условия без някакви особени проблеми - например смъртността на пчелите е минимална, колко по- малка да стане. Развитието вече е друг въпрос, но логиката е, че разликата м/у нормално силен дадан и силен двумайчин преди зимата, би трябвало да се запази същата и след зимата.

А инак визирах по- скоро болестите и върлуващата последните години нозема - а тя както виждаме, като рече да покоси, не признава ни слабо, ни силно семейство.

Георги Куров
03.12.2017, 10:09
Качвам статията на Клейтън Леон Фарар "Две-майчина колония - управление за производство на пчелен мед" на български и оригинала на английски. Картинките с подредбата на корпусите са в оригинала, понеже при преиздаването на статията през 1958 г. са объркали едната картинка, качвам отделно правилната от първото издание през 1946г. Статията е преиздавана няколко пъти със сравнително един и същи текст, с малки разлики.

Валентин.
03.12.2017, 14:40
Как се отваря това чудо-файла на български. Че ми показва разни програми и йероглифи. Знам че проблема е при мен в моя комп ама има ли някой идея как се отваря.
И на английски не хочет.

Георги Куров
03.12.2017, 17:34
Как се отваря това чудо-файла на български. Че ми показва разни програми и йероглифи. Знам че проблема е при мен в моя комп ама има ли някой идея как се отваря.
И на английски не хочет.
Трябва да имаш инсталирана програмата Acrobat Reader за да отвориш английския текст. За българския текст ти трябва инсталиран Word 2010.

malkia.sandanski
03.12.2017, 20:35
Качвам статията на Клейтън Леон Фарар "Две-майчина колония - управление за производство на пчелен мед" на български и оригинала на английски. Картинките с подредбата на корпусите са в оригинала, понеже при преиздаването на статията през 1958 г. са объркали едната картинка, качвам отделно правилната от първото издание през 1946г. Статията е преиздавана няколко пъти със сравнително един и същи текст, с малки разлики.

Това, което е на български ти ли си го превеждал или някоя издателска къща?

Георги Куров
03.12.2017, 21:08
Това, което е на български ти ли си го превеждал или някоя издателска къща?
Превода е мой. Някой по-знаещ езика е добре да си каже мнението, може да съм сгрешил някъде.

ch.atanasov
03.12.2017, 22:02
"Кошер с осигурено адекватно складово пространство и приемлива височина е необходимото условие за колониите, за да могат да съберат 500 паунда / 225 кг./ мед. Подобен добив не е необичаен за две-майчините колонии. "

Напред Фарара е слънце! Толкова мед, ко ша го прая.:(

rosty_sz
03.12.2017, 22:03
Описаната технология е доста сложна. Изисква сериозно количество инвентар,а определено резултатите няма да са 200+ кг. от кошер. Преведеното книжле на Фарар съм чел няколко пъти и ми прави впечатление, че методите описани в нея както сега представения ни метод не са за нашите условия. Специално такъв подход към двумайчиното не съм имал и не мога да твърдя със сигурност, че няма да заработи така както е описано, но имам сериозни резерви. На всички които ще опитат УСПЕХ.

Валентин.
03.12.2017, 22:10
Блазе ви, че четете. Аз още си съсипвам очите да търся word2010.
На английски го отворих ама трябва да го превеждам.

ch.atanasov
03.12.2017, 22:15
Блазе ви, че четете. Аз още си съсипвам очите да търся word2010.
На английски го отворих ама трябва да го превеждам.

Според мен не си загубил много. Не те виждам на платформата с кошер от 11 корпуса.:bigsmile:

По мои сметки Н=1770мм.

Валентин.
03.12.2017, 22:25
https://youtu.be/JWT_HH5clfM
Виж го пък тоя.
Пък аз ако стигна 100 кила на стационар, няма и да ги местя. За сега съм на 74.

malkia.sandanski
04.12.2017, 05:26
Превода е мой. Някой по-знаещ езика е добре да си каже мнението, може да съм сгрешил някъде.

С уважение за труда, който си положил, за да го преведеш и още по-голямо уважение за това, че го качи тук и всеки може безплатно да го изтегли. Има някои неточности, но мисля, че тези които разбират от пчели ще ги разберат и няма да се объркат. Ако е начинаещ тогава може да му стане малка каша при четенето, но то ако начинаещ се опита да работи по този начин сигурно ще стане каша. Който не чете оригинала на английски, а само текста на български, ако има моменти които не разбира, може да ползва речник и да си ги уточни от оригинала на Фарар.

Валентин.
04.12.2017, 21:57
Аз пък чух, че Европата е наредила в училищата и детските градини децата да получават лъжичка мед на ден. Както с “чашата мляко всеки ден“. До 2025г трябвало да стане в целия ЕС.

kando
11.12.2017, 17:00
Напред Фарара е слънце! Толкова мед, ко ша го прая.:(
Толкова мед, НО! без толкова паша и без толкова инвентар, и без толкова работници - няма как да имаш, само с единия фарар и двете майки.

Краско
12.12.2017, 09:07
Качвам статията на Клейтън Леон Фарар "Две-майчина колония - управление за производство на пчелен мед" на български и оригинала на английски. Картинките с подредбата на корпусите са в оригинала, понеже при преиздаването на статията през 1958 г. са объркали едната картинка, качвам отделно правилната от първото издание през 1946г. Статията е преиздавана няколко пъти със сравнително един и същи текст, с малки разлики.

Ето ви преработени варианти на статиите записани в .doc и PDF

tinkata
06.06.2019, 21:00
Ами нормално е да не е съгласен - лежака е един от най удобните за двусемейно и двумайчино отглеждане, а с ДБ се работи не по различно от корпусната технология.


http://s7.postimage.org/cg1v86y9j/nov_1.jpg (http://postimage.org/image/cg1v86y9j/)

така изглежда Двусемеен ДБ. Понякога събирам две отводки в един плодник разделени с вертикална ХР - ефекта е че става медовик след 3 седмици и вадиш мед още същия сезон от отводките и то в пъти над едномайчино семейство без подсилване.

Както Митко споменава по нагоре - в обилна или продължителна паша пчелните семейства отслабват и стават неспособни да усвояват следващи паши а някои дори да се възстановят. В този момент се налага подсилване и всеки е съгласен че това са помощните семейства - самата техника и технология всеки си избира един решава двумесейни, друг двумайчини, трети ползва помощните семейства за пило и обиране на летящите пчели. Аз лично ползвам и трите. В зависимост от целите ми за конкретното семейство.

Извинявай за тъпите въпроси, но просто съм начинаещ. Та в този кошер имаш една майка и две семейства, между двата плодника имаш два магазина. Първи въпрос - ако имаш един работещ ДБ как въвеждаш второто семейство горе или долу, чрез отводка от първото семейство ли, и задължително ли е отводката да е от същата майка? Вторият въпрос, майката през магазините ли минава, за да снася или как става номера с пилото? И последен въпрос как се процедира след това при зазимяване на двусемеен кошер с една майка? Ще съм благодарен ако ми отговориш или други се включат!

Георги Куров
06.06.2019, 22:06
Защо не се напънеш и да прочетеш написаното от Фарар, ами искаш някой да ти обяснява точките и запетайките в пчеларството.