PDA

Виж пълната версия : ПРЕМЕСТВАНЕ НА КОШЕРИ



Страници : [1] 2

ianev
29.07.2011, 06:57
Искам да ги преместя на 700-800 метра от сегашното им място най много километър да е растоянието. Та въпроса ми е следния чул съм от колеги че растоянието е малко и ще се върнат на старото си място какво ще ме посъветвате да направя да е най безболезнено за пчелите. Налага ми се защото сегашното място не е мое а искам вече да са си на моето място където спокойно да си се развивам благодаря предварително

христо
29.07.2011, 07:38
Премести ги някъде на 5-6 км. Нека постоят там поне месец. После ги носи на новото място. Иначе няма да стане добре.

ianev
29.07.2011, 09:00
то хубаво ама няма как да стане няма къде да ги сложа ще ги окрадат освен да чакам зимата ноември или декември месец

sandan
29.07.2011, 09:20
то хубаво ама няма как да стане няма къде да ги сложа ще ги окрадат освен да чакам зимата ноември или декември месец
На колега от друг форум му се беше наложило да го прави и беше сложил треви пред прелките с цел пчелите като излетят от новото място да се огледат.Почти не са се върнали пчели на старото място .

N-2
29.07.2011, 09:30
Освен това да ги принудим да се облетят на новото място - слагането на треви е с тази цел, на старото място трябва да се махнат всички ориентири на пчелите, които могат да се махнат /примерно стойки на кошери, празни кошери или други подобни/.

христо
29.07.2011, 09:48
Август месец е ! Каквото и да направи , директно да не мести !Сега не е момента да отслабва семействата...

ianev
29.07.2011, 09:49
Аз нямам и намерение да го правя август след като махна магазините тогава октомври ноември месец

jordanov
29.07.2011, 11:37
Ами щом няма да ги местиш сега що не си задаваш въпроса коректно ? За два дена две теми направи колкото да си чешем езиците май . Вземи прочети Календарния справочник от Л. Радоев и изчети форума открай докрай и тогава ако имаш въпрос - задай го в съответната тема , че се напълни форума вече с плява.

ianev
29.07.2011, 11:45
колега jordanov нали за това питам кога е най подходящо пък щом съм те засегнал или те е заболял езика от чесане повече нищо няма да питам аиде със здраве и успех

kando
29.07.2011, 12:49
Ами не си уточнил, че нямаш срокове - и аз криво разбрах, че трябва да ги изместиш възможно най-скоро.

Щом е така, чакаш най-добре в края на зимата или ранна пролет - сега в момента, наистина е силно вероятно да ги заслабиш рисково.

Пеньо Лазаров
07.08.2011, 13:11
Колега най хубаво ги премести март месец когато вече има пило и да убиеш майка при преместването да си произведат.Изчакваш да има поне 5 дена да са студени и да не са излизали пчелите и ги преместваш на новото място спокоен бъди няма да се върнат повече от 10-20 пчели.Ако си на зор сега да ги преместиш трябша да ги преместш на 5 км. поне за 10 дена и да ги върнеш на новото място.Ако няма къде да ги сложиш на 5 км. ги премести на новото място , на старото сложи един кошер с празни пити да съберш върналите се пчели на другия де им придай майка и ще си направиш и отводка която ще я преместш зимата,он тртия вариант ще ти отслаби кошерите.И питай каквото те интересува ,има хора който ще ти отговорим,а остави другите като им неизнаса да не четът и да не отговарят ,на сила никой ги некара.

Змея
22.04.2012, 14:50
Какво е разстоянието,при което е сигурно,че пчелите няма да се върнат/минимално/.Трябва да закупя пчели,но се намират на 8км,дали ще имам проблеми?

mladen99
22.04.2012, 14:56
Трябва да закупя пчели,но се намират на 8км,дали ще имам проблеми?

Не

Пеньо Лазаров
22.04.2012, 20:35
Минималното растояние за преместване на кошери е 5 км. въздушно.Твоите със сигурност няма да се върнат на старото място.

evgeni.filimonov
22.04.2012, 20:51
Аз съм ги местил на 3 км въздушно по права линия и не са се връщали.

Владимир Владимиров-Влад
22.04.2012, 22:14
Минималното растояние за преместване на кошери е 5 км. въздушно.Твоите със сигурност няма да се върнат на старото място.

Аз съм ги местил на 3 км въздушно по права линия и не са се връщали.
Kak ги мерите тези разстояния......особено въздушните ?

Пеньо Лазаров
22.04.2012, 22:47
Влад растоянията ги мерим на око по лична предценка и смятам, че е нормално един пчелар да предцени на какво минимално растояние да си премести кошерите така, че пчелите да не се върнат на старото място.
Евгени става и на по малко растояние да преместиш кошерите, но трябва да е рано на пролет когато пчелите не са имали много дни на летеж, казах на колегата минимум 5 км. защото това го пише по всички книги дето съм чел и мисля , че е написано от интелигентни и добри пчелари.

galin_f
23.04.2012, 07:18
Kak ги мерите тези разстояния......особено въздушните ?

С GPS ако има тази опция, на сателитна карта през компютър или друга интелигентна измишлльотина :D

perdeee
23.04.2012, 09:11
А освен с трева на прелките предложете и някакъв друг начин защото ми предстои след около 30 дни да местя пчелина на 1.6 км от сегашното му място а нямам възможност първо да ги закарам на друго по далечно място и след това да ги връщам.

Недялко Атанасов
23.04.2012, 19:58
А Явно си решил да ги местиш по една или друга причина така че,гледай до 6.30 сутринта най късно да си ги разположил вече,спазвай редиците и номерацията и след 9.30 отвори прелките не по рано

evgeni.filimonov
23.04.2012, 20:31
Най лесно се смята с GOOGLE EARTH - ГУГЪЛ ЗЕМЯ - много лесно става, маркираш от точка до точка и намираш разстоянието по въздушен път.
Аз това съм го пробвал - от точка А до точка Б са 3 км по въздушна линия и съм премествал кошерите и не съм имал проблем с връщащи се пчели. Това е от личен опит и съм го правил по време на активния сезон.
Обаче като се замисля, може би има значение и каква е пашата в района и на какво разстояние летят пчелите, ако пашата е добра в района на пчелите, то те не летят на по големи разстояния и тогава е възможно да се преместят и на по кратки от 3 км разстояния. Сега ако има много овошки цъфнали в района, може и да мине всичко благополучно.

evgeni.filimonov
23.04.2012, 20:37
А освен с трева на прелките предложете и някакъв друг начин защото ми предстои след около 30 дни да местя пчелина на 1.6 км от сегашното му място а нямам възможност първо да ги закарам на друго по далечно място и след това да ги връщам.

Проблем си е, пробвай първо с 1-2 кошера и ще разбереш. Ако на старите места на кошерите няма пчели накуп, значи няма да имаш проблем. Или мести ги на порции и приближавай съседни кошери към празните места, за да може върналите се пчели да влязат в съседен кошер, те се връщат с пълни гушки и ще бъдат приети.
Не зная как са ти подредени кошерите и колко са на брой.

evgeni.filimonov
23.04.2012, 20:43
защото това го пише по всички книги дето съм чел и мисля , че е написано от интелигентни и добри пчелари.

Написано е от интелигентни хора, но тогава не е имало интернет и GPS навигационни устройства. Много неща се променят и митове се разбиват.

Владимир Владимиров-Влад
23.04.2012, 21:17
защото това го пише по всички книги дето съм чел и мисля , че е написано от интелигентни и добри пчелари.

Написано е от интелигентни хора, но тогава не е имало интернет и GPS навигационни устройства. Много неща се променят и митове се разбиват.Така е. Аз най-напред ще пробвам и после ще споделя.

Mind_Control
23.04.2012, 21:20
защото това го пише по всички книги дето съм чел и мисля , че е написано от интелигентни и добри пчелари.

Написано е от интелигентни хора, но тогава не е имало интернет и GPS навигационни устройства. Много неща се променят и митове се разбиват.

Какво общо има GPS-a!? И едно време е имало карти с мащаб и сега има.. Единственото предимство на GPS-a е че и не толкова интелигентни хора могат да работят с него. Все пак при работа с карта се изискват някои елементарни познания за мащабирането ;)

perdeee
23.04.2012, 23:38
Кошерите са ми подредени шахматно и са 25 на брои.А причината за местенето е че досега бяха в чужд двор а сега си купих и искам да си ги пренеса.Ако наистина е толкова опасно съм склонен да изчакам до наесен ако тогава е по добре.

evgeni.filimonov
24.04.2012, 10:32
Тогава изчакай есента, ако не е толкова зор. Използвай новото място да го подготвиш и да засадиш разни неща.

Ангел Йосифов
24.04.2012, 15:12
Ако до пашата има още месец аз бих ги изместил още сега.На старото място може да останат 3-4 от слабите семейства.За силните семейства ще бъде противороево мероприятие,а за слабаците подсилване.

vanHanegem
24.04.2012, 15:27
Ако до пашата има още месец аз бих ги изместил още сега.На старото място може да останат 3-4 от слабите семейства.За силните семейства ще бъде противороево мероприятие,а за слабаците подсилване.
И за мен това е правилното решение!

Змея
26.04.2012, 19:27
Успешно преместих новозакупените кошери на разстояние 2200м.Сложих пред прелките клончета.

galin_f
26.04.2012, 19:40
Те корпусите е ясно, че са при теб ама на пчелите да не им правихте вечерна проверка да ги пребройте :D Шегувам се, не се сдържах blush;
Слънчев, малко ветровит и още по-малко дъждовен текущ месец drinks;

Змея
26.04.2012, 20:21
След вечерната проверка всички са на лице,с изключение на геройски незавърналите се.И аз се притеснявах за малкото разстояние ,но пред кошерите има голямо оживление/като пред Лидъл при откриването му/,постоянно носят прашец и видимо всичко е наред.

mocho
05.05.2012, 14:30
имам пчели които искам да преместя сега май месец на около 1км от стария пчелин ще има ли проблеми при положение че семействата са много слаби

Mind_Control
05.05.2012, 15:12
Проблемът по- скоро е, че новото място е прекалено близко до старото и може да се объркват пчелите и да се връщат на старото място. Има два варианта- да ги преместиш някъде по надалече от 6-7 км временно и после да ги върнеш на новото мятсто. Или да ги закараш директно на новото място и да натрупаш слама и клонки пред прелката, за да може да се огледат пчелите преди да излетят и да запомнят мястото..

mocho
06.05.2012, 14:55
ще пробвам вторя вариант дано да стане .. благодаря

Владимир Владимиров-Влад
06.05.2012, 20:18
и да натрупаш слама и клонки пред прелката,Внимавай да не затрупаш кошерите. :D :D :D

Атанас Воденичаров
05.06.2012, 11:40
Днес ще си превозвам една отводка в ЛР корпус.Ще измина 32 км .Човека от който я вземам ми каза че понеже е мрачно може да ида и по рано та въпроса ми е: кошера ще си е на мястото около 7 часа вечерта, но може ли да го отворя към 9 защото по това време животните на тъста ми ще са на 15 метра от кошера и ме притеснява да не им налетят,става въпрос за биволи които могат да бутнат къщата ако се уплашат :D На дълбокото дъно има вентилационна мрежа около 13 на 13 см,на корпуса има кръгла прелка която ще оставя на проветрение с малките дупки а мишепредпазителя ще е обърнат и затворен.

evgeni.filimonov
05.06.2012, 11:51
Тези биволи да не ти направят беля.
Ако оставиш мрежестия отвор отворен, можеш да не ги отваряш веднага.

Николай Христов-nikberk
05.06.2012, 11:57
Днес ще си превозвам една отводка в ЛР корпус.Ще измина 32 км .Човека от който я вземам ми каза че понеже е мрачно може да ида и по рано та въпроса ми е: кошера ще си е на мястото около 7 часа вечерта, но може ли да го отворя към 9 защото по това време животните на тъста ми ще са на 15 метра от кошера и ме притеснява да не им налетят,става въпрос за биволи които могат да бутнат къщата ако се уплашат :D На дълбокото дъно има вентилационна мрежа около 13 на 13 см,на корпуса има кръгла прелка която ще оставя на проветрение с малките дупки а мишепредпазителя ще е обърнат и затворен.
По-принцип по добре е да ги отвориш веднага ,защото ще им е по лесно да вентилират,предполага се ,че ще има пило и ако са повече пчелите нищо ,че има вентилационен отвор то може да се запари.И да ги държиш до другия ден затворени те пак ще се облетят като ги пуснеш и пак може да обезпокоят някой бивол.А биволите са своенравни!

Атанас Воденичаров
05.06.2012, 11:59
Те са затворени в отделен двор и нямат достъп до пчелите, но пчелите имат до тях и като са раздразнени може да ги нахапят, затова мислех да ги отворя към 9 да се поуспокоят.

Владо-Gillan
05.06.2012, 12:05
аз съм съгласен с Ник. макар че биволското е доста вкусно, едно от малкото меса който ям.Довициозо. братле кажи после кат докараш отводката какво е положението.Направи и снимчица ако може

evgeni.filimonov
05.06.2012, 12:35
Не е добре пчели да има близо до места, където се отглеждат животни
това си е голяма мръсотия, говна, пикня , смръдня, не зная. Пчелите се дразнят от всякакви животински миризми, а по време на суша посещават и такива места за вода.

Атанас Воденичаров
05.06.2012, 12:56
На 200 метра от вилата имам хубаво място за пчелин , около декар но нямам средства да го оградя,и затова исках да сложа тази отводка във вилата.Но сега се реших да я оставя на пчелина и до два дни да заградя със акациеви колове колкото да не влизат животни,а комшията които е на близо и обича да краде мисля да го ошамаря предварително че вече ми писна от него и те така.Ще кача снимки ако се сетя да снимам, ако не ще е след ден два.Като гледам какво е времето май ще ги возя вътре.

Владо-Gillan
05.06.2012, 13:02
хахааххаха а така братле аз съм го казал отдавна, Българина, циганина и турчина само тоягата ги оправя.Колко до оградата, на вторични има много евтина бодлива тел, миналата година си купих 4 топа от там.Мини ако искаш и попитай, може и замяна за желязо да направиш.Успех ти пожелавам, и ако има нещо змаеш го, само казваш

Атанас Воденичаров
05.06.2012, 13:24
Още утре съм на вторични да видя, дано да има.Иначе ми казаха че в Монтана има човек който плете метална мрежа и може да я направи с по голямо око и по ниска от 2 метра,което ще рече по евтина.Сега цената май е 3 лв на кг.

rikolinik
05.06.2012, 14:07
Мойте пчелички като ги взех ги отворих чак на сутринта, така ми казаха и така направих. Нямах проблеми.

Mind_Control
05.06.2012, 14:19
Незнам дали има разлика дали е цяло семейство или отводка, но аз след 150 км път отворих отводките и ги преместих в кошера след престой от 10 минути и грам не бяха ядосани. Седяха си по рамките и кротуваха. (преди да ги извадя ги опуших)

Атанас Воденичаров
06.06.2012, 19:43
Вчера като пристигнах на място отворих веднага входа на 4 см,но неможах да го подредя защото заваля много яко.Днес към 6 часа вечерта отидох и духаше много яко но реших да отваря и да го наредя.На прелката имаше 15/20 пчели и като подпуших входа избучаха за малко.Отворих капака и ми стана лошо като погледнах вътре.Питите бяха патнали по диагонал но бяха прави,превозих го с 4 рамки пило и пчели и сложих една изградена та демек станаха 5 не го допълних преди превоз,и аз не знам защо.Пчелите бяха пуснали далаци по горните краища на някои рамки и аз ги откъснах,някои пити се бяха залепили и ги отлепих много внимателно но все пак ме е страх за майката.Между всяка пита с пило сложих основа за градеж и рамките сега са 10.Налях 1 литър сироп едно към едно и затворих.Утре в 6 часа сутринта ще ида да видя какво поведение имат ако мога да разбера някакви вести за майката :D но няма да отварям.Ако не съм изчистил всички далаци дали те ще си ги махнат ако им пречат,не съм оглеждал подробно заради силния вятър,а и все пак това беше първото ми отваряне на кошер и бях сам.Действах спокойно и сравнително чевръсто от което се изненадах.Пчеличките са много кротки.

Димитър Бонев
06.06.2012, 20:00
Щом има градеж(далаци)и пчелите са спокойни значи имат майка. Според мен малко си се изсилил с петте пити за градеж. Така както си направил си преразширил гнездото и надали имаш достатъчно пчела да покрие и десетте пити. По добрия вариант е да се разширява постепенно с по една две пити. Пет са прекалено много.

Атанас Воденичаров
07.06.2012, 15:04
Забравих да спомена че човека стръска още една пита пчели за да станат повече.Днес не ходих при тях че ми беше лошо сутринта но утре трябва да отида да сипя още сироп и да кача кошера на стойка че в момента е на един голям картон.Да подпушвам ли пчелите като го качвам или не.Мисля да сложа стойката до него ,да я нивелирам и да го поставя отгоре като ще има изместване с 50 см.И картона после да го махна ли ,дали още им служи за ориентир.

Юрий Цветков
07.06.2012, 17:16
Слагай го спокойно. Ориентири не им трябват. Нали е само1 кошер, няма къде да се объркат. Но и аз те съветвам, да събереш пилото, а основите да са отстрани.

Атанас Воденичаров
08.06.2012, 12:42
Сутринта в 7 часа поставих кошера на стойката и пчелите които се връщаха от паша направо си влизаха без да се чудят,според мен всичко е наред.Като се доближих до кошера се чуваше спокойно жужене, имаше и приток на прашец което ми говори че с майката всичко е наред.Налях още 800 гр сироп.

jonny
08.06.2012, 14:55
Сутринта в 7 часа поставих кошера на стойката и пчелите които се връщаха от паша направо си влизаха без да се чудят,според мен всичко е наред.Като се доближих до кошера се чуваше спокойно жужене, имаше и приток на прашец което ми говори че с майката всичко е наред.Налях още 800 гр сироп.
Ха, честито Насе. И ти влезе в отбора с ЛР кошерите в Берковица. Успех. Аз от основните ми семейства, на 11 май направих две отводки на по 5 пити с роеви маточници. Постепенно отнемах от основните семейства по една изградена пита с мед и пило и ги допълвах, а като се оплоди майката посатвих и основи. Днес отводките ми са на 10 пити с пчели и им поставих един ДБ магазин с изградени пити за липовата паша.

Атанас Воденичаров
08.06.2012, 16:56
jonny и аз мисля да правя догодина отводки но до тогава има време,ще купя още едно семейство ако успея за да ми станат две и да мога да засилвам евентуално пролетта по слабото.А иначе ЛР системата мисля че ще навлезе в нашия край ,не че вече няма хора които имат по повече от нас с теб.За начинаещи е много добър и позволява допускане на грешки от страна на неопитния пчелар.

bgludost
18.07.2012, 19:08
Искам да ви попитам има ли някакъв определен начин за преместване на кошерите, защото искам да ги преместя на около 10 м в страни от сегашното им място. И има ли значение в кои сезон и по кое време на деня е най добре. Благодаря предварително за отговорите

Владо-Gillan
18.07.2012, 19:15
мести ги с по 30 см на ден, докато отидат на мястото което искаш.

bgludost
18.07.2012, 19:24
30 см не е ли мн малко, а и през деня ли е по добре като по голямата част от пчелите са излезли или през ноща докато са вътре. И 30 см всеки ден ли мога да ги местя или на седмица. Един по един ли трябва да ги местя или може едновременно всичките? Малко мн въпроси задавам, но се надявам да ми отговорите :)

Атанас Воденичаров
18.07.2012, 19:35
Всеки ден.По книгите пише 50 см.Аз моя го търмешкам постоянно заради едни клони които вече прежалих и отсякох но моя е сам и не е проблем.Тук във форума имаше такава тема,намери я.

Владо-Gillan
18.07.2012, 19:40
зависи как са разположени съседните кошери, затова казвам 30, иначе може и с по метър ако няма около кошера друг.Вечер ги мести, аз така правя ако ми се наложи, и да можеш да местиш всички drinks;

bgludost
18.07.2012, 19:51
Благодаря ви мн за отговорите. Ще ги местя през 30 см вечер след като се преберат за да е по сигурно :)

evgeni.filimonov
18.07.2012, 20:47
Колега, за колко кошера става на въпрос ?
Аз и един колега изпробвахме вариянт на преместване на един кошер по време на летеж по обед. Преместихме го на 4-5 метра в рамките на един час, но по метър през двайсетина минути. В рамките на тези 20 минути всички летящи пчели които бяха навън и се връщаха, набързо се ориентираха и си влизаха в кошера, а излитащите вече се ориентираха по новото местоположение. Дано да съм ти помогнал с инфо.
30 см е много малко, поне с метър ги премествай.
Успех.

galin_f
18.07.2012, 21:11
Опиши как са разположени кошерите един спрямо друг и колко броя са. Така ще получиш по точни и конкретни предложения как да стане местенето.
Ако не ти е спешно местенето го отложи за след няколко месеца и всички наведнъж можеш да ги преместиш на новото място с едно местене.

Владо-Gillan
18.07.2012, 21:45
най много с метър се мести и то при определени условия.Това което казва Евгени е възможно, но какво правим в такъв случай с облитащите се пчели.????Примерно за ден както сте го изместили с 5 метра, а младите пчели който са направили последното си облитане на старото място, какво става с тях???Аз съм сигурен че ще се върнат на старото място + 1 метър в ляво или дясно.

Ангел Йосифов
18.07.2012, 21:50
И,като неси намерят кошера какво следва?

Владо-Gillan
18.07.2012, 21:55
налитане

Alex77
18.07.2012, 22:19
Аз съм местил с до 50см. вечер , както си пише по книгите и те съветвам да направиш точно това. Успех!

Владо-Gillan
18.07.2012, 22:25
Аз съм местил с до 50см. вечер , както си пише по книгите и те съветвам да направиш точно това. Успех!

е тва е приказка drinks; drinks; drinks; drinks; за по голямо местене е в сферата на експериментите.Може с метър най много, но там е според зависи как и къде са разположени другите кошери

павликянин
18.07.2012, 23:18
А как се мести на земята кошер, разположен на покрив на сграда?

Владо-Gillan
18.07.2012, 23:27
А как се мести на земята кошер, разположен на покрив на сграда?


ти ли ..... Тук става въпрос за много кошери, ще има налитане.Ако е един, може и с 10 15 метра да го местиш, ще се преориентират пчелите.Ела да видиш, как ще преместя с 10 метра кошер и няма да имам и 1 загубена пчела, и обратното ще го изместя след това с 1 метър и ще стане мазало.

павликянин
19.07.2012, 00:06
Не е един, просто искам да сваля един на земята, по-точно - да преместя пчелите в по-голям и по-сигурен срещу кражба кошер.

Владо-Gillan
19.07.2012, 00:09
че защо пчелите са ти на покрива???? ако е за кражба си ги дръж там, не вярвам някой да краде от покрив ахахахахахаха

павликянин
19.07.2012, 00:15
Качвали са се на оглед, а кошерите са на покрива, за да спазя отстоянията по ЗП.

bgludost
19.07.2012, 05:31
Благодаря на всички за отговорите които сте дали. Става въпрос за 3 кошера разположени един до друг с разтояние м/у тях около 70см и искам да ги преместя на около 5 метра. Не е спешно преместването, но искам преди зимата да съм ги преместил. А и мисля, че не е добре като започнат да се зазимяват и да правят кълбо да ги безпокоя и да ги местя.

Ангел Йосифов
19.07.2012, 06:13
Сега е моментът да си направиш отводка с летящи пчели.Има време да се развие до зимата,дори да си изведат свищева майка.

evgeni.filimonov
19.07.2012, 09:20
Преместваш първо единия с метър на вечер, след 5 дни започваш с втория и така и с третия.
А колкото до това което написах преди, след 2-3 часа когато си тръгнахме, не видяхме нито една пчела да блуждае на старото място на кошера. Говоря нещо, което съм изпробвал, а не това което пише в книгите.
Облитащите се млади пчели се облитат пред кошера за около десетина минути, а летящите пчели едва ли повече от двайсетина минути са навън.

Владо-Gillan
19.07.2012, 09:54
Евгени, говоря за младите облетели се пчели, на който им предстой пръв полет.

bgludost
19.07.2012, 15:44
А това което казва aleksey вярно ли е? Мога ли да си направя сега отводка или е прекалено късно? Все пак главната паша преключи, само с захарен сироп ще могат ли да се развият и да презимуват, при положение че и градежа на питите вече е доста слаб.
Иначе за преместването ще го направя както казва евгени. Ще ги местя последователно. Първо ще започна с единия и ще го местя с около метър и то вечер когато всички пчели са се прибрали за да не остават "блуждаещи" пчели и след 5 дена ще започна и с другия.

Юрий Цветков
19.07.2012, 19:26
Ако ще ги местиш, местиш всичките и задължително ги подреждаш по начина, по който са били преди. Започнеш ли само с един, ще стане мазало, особено щом пашата е свършила. мести ги с по 2-3 метра на вечер, но задължително в същия порядък.

Владо-Gillan
19.07.2012, 19:33
стига баламосвайте човека, като ги измести всички какво ще стане????И тва с по 1 метър първия и после другите :D :D :D :D :D Пич местиш първо първия с 50 см, на другия ден пак го мести с 50 см.След това може и с по метър.Ако ги изместиш с повече от 50см ще налетят в другия съседен кошер, и както няма паша ще стане мазало.За отводка не знам, ама може налитане при плодна майка да стане, сега е момента за това упражнение.

evgeni.filimonov
19.07.2012, 20:38
Направо объркахме човека.
Я сипи малко амониева силитра в пушилката и ги мести колкото и където си искаш из двора.
Но това не съм го изпробвал, само съм чувал за него.
Трима човека ти даваме съвет, вземи и от трима ни най доброто и действай.
Няма никакво мазало да стане, споко.
Или изчакай до късна есен и си ги премести и трите наведнъж.

Ангел Йосифов
19.07.2012, 20:49
А това което казва aleksey вярно ли е?

И аз незнам кое е вярно sleepy; но на твое място бих постъпил така.Ако желая отводка веднага бих изместил кошерите.Понеже пашата при мен приключи и неми трябват летящи пчели бих си направил 1-2 отводки.Ако държа да увелича бройката за отводката бих използвал оплодена майка,но аз не искам да увеличавам кошерите и бих сложил открито пило за да си изведат свищева майка.Естествено без подхранване и малко помощ няма да мине.Към края на октомври ще преценя силата на отводката и ако преценя че няма да устиска зимата ще подсиля някой кошер.Ако преценя че отводката ще изимее,ще разчитам на майката поне до първата паша.

Ако не правя отводка(и) просто бих изчакал дъждовно време и тогава да изместя кошерите, а не да им се лигавя през 50 см.всеки ден.Впрочем стресът за пчелите ще е по малко ако се преместят отведнъж. drinks;

vanHanegem
19.07.2012, 21:07
Като Алексей правят пчелари, които знаят какво и как да направят!

Владо-Gillan
19.07.2012, 21:29
стига моля ви се, по книгите какво пише за местенето????Човека е неопитен и затова пита, аз ви казах ако става на въпрос с малко маточина, малко брашно и повече мерак може и на 10 метра да се изместят от раз без да има загубена пчела.По добре човека да каже от къде е, може някой да иде да му помогне.Май не прочетохте че разстоянието между кошерите е 70 см, като измести единия с метър къде ще налетят пчелите?Логично до най близкия кошер, от където е стоял стария.Да мести с по 30-50 см 2 дена, и после за 3 дена ще ги мести с по метър и нещо и няма да има проблем.Важно е първите 2 дена да се мести с 50 см та да се отдалечи кошера от най близкия до него, по този начин после като го измести с по голямо разстояние няма да има налитане

vanHanegem
19.07.2012, 21:33
За да бъда по-ясен ще кажа, че Алексей го учи как правят грамотните пчелари. А пък берковския тарикат го учи как да го направи по-трудно....Който няма глава - има мускули и....много свободно време!

Владо-Gillan
19.07.2012, 21:45
Ние в Берковица поне сме тарикати, центъра поне ни е европейски, а не Врачанските кратери по улиците и центъра.Пак давате акъл, и пак ще изреве човек от това.Така давахте пролетта, и после човека си троши главата.По книгите е описано как се мести, а всеки е свободен да прави това с пчелите си както намери за добре.Давайте акъл за нещо пробвано, а не чул съм и чел съм.Единствено Евгени сподели от собствен опит, всичко останало е аз съм чул оня ми каза бля бля бля....В календарния справочник пише как се мести кошер, а вие може да го местите и с по 30 метра ваша си работа. drinks;

vanHanegem
19.07.2012, 21:49
От този пост мога да уважа само шовинизма ти, но.....с много претенции! Иначе по същество - говориш глупости, но са....систематизирани!

Владо-Gillan
19.07.2012, 21:58
ти говориш глупости, защото пчелите са ти ок, кво ще те бърка после че пчелите на човека са налетели в другите кошери, и както няма паша се сещай какви ще са последиците.Що не хванеш да изместиш сега един твой кошер по този начин?Направи го да ти кажа браво.Хората дето са писали книгите, мисля че имат малко повече акъл от вас и малко повече са експериментирали.Единстве ия от който мога да взема акъл е Станко, единствено той квото ми е казал не сам брал ядове после.Така че по книги и собствен опит, а вие може да си лежите и да си пишете врели некипели на хората, щото после няма да ви бърка ако стане някоя пакост. drinks; drinks; drinks; drinks; drinks;

vanHanegem
19.07.2012, 22:09
О, не, не! Ти си много ниска топка! Човекът ясно казва как да хванеш и да използваш максимално рационално летящите пчели, които в момента не ти вършат никаква работа, а останалите да ги преместиш където пожелаеш. Но ти това неможеш да го разбереш....Предлагам ти да си направиш една "ножка"и да...заспиш одухотворен!

Владо-Gillan
19.07.2012, 22:17
ахахахах абе пич аз му казах на човека, какво да прави с летящите и най правилното е налитане на плодна майка всичко останало за отводки и свищеви майки е смешно.Кога ще се излюпи и оплоди тази майка, ако въобще се оплоди?И да се оплоди няма да иззимува, а за подсилване е абсурдно, тя едвам ще крета, камо ли да подсилва с нея.Спирам да коментирам, правете квото искате, но после поне намерете сили да се извините, на човека, когато се оплаче.



[/quote]gillan
Потребител

Потребител



Регистриран на: 01 Май 2011
Мнения: 364




МнениеПуснато на: Чет Юли 19, 2012 7:33 pm Заглавие: Отговорете с цитат Променете/Изтрийте това мнение
стига баламосвайте човека, като ги измести всички какво ще стане????И тва с по 1 метър първия и после другите Разсмиване Разсмиване Разсмиване Разсмиване Разсмиване Пич местиш първо първия с 50 см, на другия ден пак го мести с 50 см.След това може и с по метър.Ако ги изместиш с повече от 50см ще налетят в другия съседен кошер, и както няма паша ще стане мазало.За отводка не знам, ама може налитане при плодна майка да стане, сега е момента за това упражнение.



я погледни кога и какво съм му казал за летящите.

bgludost
20.07.2012, 05:31
Гледам че съм предизвикал доста спорове заради темата си. Да попитам за това което каза евгени "изчакай до късна есен и ги меси всичките където искаш". Това така ли е и кои месец е най добре да се извърши. И каква е логиката тогава, че понеже е късно есен и вече няма толкова летящи пчели и не може да стане "мажало" ли ?

Alex77
20.07.2012, 08:46
Да, така е и не е въпрос на конкретен месец, а да е достатъчно студено, че да не разпускат кълбото и денем. Тогава има само периодични и кратки облитания само в по- топлите и слънчеви дни. Ако си ги преместил, те ще се ориентират и няма да имаш проблеми.

evgeni.filimonov
20.07.2012, 13:04
Ами пчелите не са в активно състояние, не правят полети, а само се облитат пред кошера.

Аз искам да споделя още нещо от практиката ми.
С колега ходихме на пчелина му и от 6 кошера, 4 преместихме на 20 тина метра в страни и оставихме две отводки на старото място. Тези отводки първи напълниха магазина си с мед. Но това беше пролетта.
Сега ако го направиш с два от кошерите си и оставиш най слабия, ако имаш такъв разбира се, летящата пчела ще го подсили. Все още пчелите носят нектар, колкото и да е малко и би трябвало да ги приемат нормално пчелите на оставения на старото място кошер. А на преместените кошери трябва да сипваш разреден сироп, защото ще останат без летяща пчела за известно време.
Аз би хи ги местил постепенно, все пак са 3 кошера и разстоянието е малко.
Прецени си.

Shine
20.07.2012, 16:53
един ден сутринта или вечерта преди да ги преместиш сложи по една цигла пред прелката да стане като рампа а на другият нещо друго да е цветно и на другата вечер ги премести и пак сложи циглата сутринта ще жужукат малко на старото място но пак ще се върнат аз така преместих 9 сандъка на 10 на метра и проблем нямам

sersemin
11.08.2012, 16:04
Здравейте,

имам въпрос-имаме 3 отводки(вече са си кошери всъщност),които стоят върху капаците на други кошери,което е доста неприятно при отварянето на кошера отдолу.Желанието ни е да ги преместим на другия край на двора ,но не сме наясно дали няма да се върнат пчеличките.По-добре да ги занесем за седмица две на 4-5 км. и после да ги върнем и поставим на новото място или да действаме директно?

христо
11.08.2012, 18:02
Или носиш далеч за поне 20 дена, или ... грешиш.

Атанас Воденичаров
11.08.2012, 19:59
Не помня в коя книга прочетох че до 12 дни пчелите помнят всяка подробност от старото си място,и ако ги върнеш през това време все едно не си ги местил.По опитните пчелари може и да имат някакви методи за твоя проблем.

Kiril8305
11.08.2012, 20:32
Или носиш далеч за поне 20 дена, или ... грешиш.
Или ако не бързаш много , изчакай да застудее при което пчелите ще намалят интензивно летежа си и така направо ги сложи на новите места.

ianev
11.08.2012, 20:44
Аз трябва да преместя 9 семейства и понеже тази година се замотах и не направих нищо по въпроса. Ще ги местя рано на пролет март месец към края

simo
11.08.2012, 20:49
Защо си мислиш че края на март месец е "рано"?

ianev
11.08.2012, 20:53
Не е рано но пък зимата не ми се рискува и да загубя известен брой пчели март месец тогава подхранвам и ще се въстановят докато зимата нещо ако се обърка да се разкъса кълбото и край ......

sersemin
11.08.2012, 22:05
Благодаря на всички за отговорите:)

Пламен Ганев
11.08.2012, 22:27
Най подходящото време за местене е декември или непосредственно преди голямото януарско облитане.В другите варианти или си играеш или губиш!
Успех

Ивайло Георгиев - ingivo
17.09.2012, 18:13
Аз да разкажа как НЕ ТРЯБВА да се местят. Купих 4 семейства тоест отвотки добре развити на по 8-9 рамки ЛР от Ломския край преди около месец с мои кошери.Отидох следобяд махаме неговия кошер слагаме моя на същото място прехвърляме бързо рамките и чакаме. Вечерта към 9 часа изчакахме с човека да се приберат затворихме ги и айде в колата. Бях направил мрежести дъна и мрежести рамки за капаци като ги стегнах в пакет да не се разместват. Пристигнах около 3.00 часа сутринта (220-230 км път )на мястото където трябваше да ги стоваря. ДО ТУК ДОБРЕ. Понеже до мястото където им бях избрал трябваше да ги нося около 20-тина метра на ръка прецених ,че трябва да ги стоваря където ми е удобно до колата пък през деня ще им мисля.Но защо им отворих прелките веднага???Куха глава??? Трябваше да ги оставя затворени имаха мрежи и от долу и отгоре. На другия ден вечерта викам ще ги местя на постоянното им място на около 20 м.,за един ден чак пък толко да са запомнили едвали.Всичко мина ок ,НО на другия ден като отидох към 9.00 сутринта видях доста пчели търсещи кошерите си на първоначалното място направо занемях ,не знаех какво да правя, седях и гледах. Горките най-вероятно са загинали знам ли може пък да са си намерили кошерите??? Мисля ,че загубих поне по 500-1000 пчели от кошер sadsmile; За щастие семействата към момента мисля, че са добре. Голямата грешка мисля ,че ми беше това ,че ги отворих веднага след като пристигнах.Трябваше да ги отворя след окончално разполагане на кошерите на постоянно място. Тъ преди местенето на малки разстояния 10-20-100 метра мисля че е най добре за 15-20 дни на 10-км и после обратно.

bgludost
07.10.2012, 18:02
Здравейте на всички които ми бяхте отговорили преди. Започна преди около седмица и половина да местя кошерите по следния начин. Първо преместих първия с около 40 см, на по следващия ден го преместих с още 40 см и преместих и втория кошер с 40 см. До тук нямаше никакъв проблем. Изчаках един ден да могат да облетят и вчера преместих отново първия кошер с 40 см, после втория кошер с 40 см и 3 кошер с 40 см и тук вече стана проблем. Днес се получи налитане от втория кошер върху третия и въпреки, че входа на прелката съм го намалил до 1-2 см стана мазало и доста пчели заминаха. Как да предотвратя утрешното повторно налитане ?

Spens
07.10.2012, 18:21
с трици или трева на прелката винаги-трябва да се прдизвика облитане при смяна на местото drinks;

bgludost
07.10.2012, 18:26
Благодаря за отговора още сега ще отида да го направя да видя дали ще има ефект утре :)

FVCVS CAESAR
07.10.2012, 21:17
Според мен, не се предоверявай на тревата, защото тя не винаги дава желания резултат. Веднъж пробвах чрез трева да задържа поне част от летящите пчели в една новосформирана отводка. Действително, излитайки, пчелите правеха по няколко кръгчета пред кошера, сякаш се преориентираха. В крайна сметка след около два часа резултатът беше 0 (нула) летящи пчели в отводката. Оттогава използвам други методи, ако искам да задържа някакви летящи пчели.
Толкова ли е спешно това преместване? Ако пчелите не летят много активно, дали пък не им трябват повече дни за преориентиране?

ianev
07.10.2012, 21:29
Tревата специално ако е нападнато едно семейство е единственото спасение ако нямате чаршаф наблизо. Тази година го изпитах за съжаление имах нападнати три семейства (същото става и при погрешно налитане както си се убедил) и това ги спаси на сутринта махнах тревата и всичко си бе по старо му с изключение на запаса на едно от семействата ...

bgludost
08.10.2012, 12:44
Сутринта им сложих трева пред прелките и за сега нещата са спокойни. Има няколко умрели пчели пред кошера, но не се забелязва да има налитане и бой и си мисля, че може да са изхвърлени от кошера от вчерашния бой. А за преместването ги премествам през ден и то само, ако е бил хубав деня и са можели да облетят.

FVCVS CAESAR
08.10.2012, 14:26
Щом се получават такива налитания, значи изглжда времето за преориентиране не им е достатъчно. Може би в кошера все остава по някоя и друга летяща пчела, която не е чула и не е разбрала за преместването. Не знам как е при вас, но ако няма паша, пчелите нямат и много работа извън кошера, дори при хубаво време.

bgludost
08.10.2012, 15:57
Ами мисля да ги оставя сега да пробвам през 3-4 хубави дни да ги местя да може всички пчели да са облетели и дано да няма проблем докато ги преместя на окончателното им място. Паша почти няма, носят прашец и гледам, че посещават добре доста от цветятя в градината. Събират и нектар ощя от плодове и гроздето, но като цяло почти всичко превършва.

Ангел Йосифов
08.10.2012, 17:14
Не прави повече глупости,а направи следното.Преди да мръкне измести кошерите на новото им място и постави трева,клонки,пацали.....какв то ти падне пред прелката така че да затруднява излитането.През ноща пчелите ще се успокоят.На следващия ден пчелите ще се облетат пред кошерите.Естествено ще има и пчели(двайсетина),които ще облитат старите места,но до вечерта всички ще се преберат в кошерите си и можеш да махнеш препятствията пред прелките.

teraforming
08.10.2012, 22:04
Така загубих пчелите на 3 кошера миналата година, седмица след това имаше облак на старото място. Клони, парцали, листа, нищо не помага.

Ангел Йосифов
09.10.2012, 06:16
Така загубих пчелите на 3 кошера миналата година, седмица след това имаше облак на старото място. Клони, парцали, листа, нищо не помага.

Незнам как го правиш,но досега несъм загубил пчела от преместване.Последното местене(15м преди месец) беше дори и с преоориентиране на прелката с 90*.Предполагам местенето си го извършил по светло.

FVCVS CAESAR
09.10.2012, 20:57
Впрочем каква е причината за преместването, на какво разстояние трябва да се отместят кошерите и за колко бройки става въпрос?
Лично аз не бих рискувал да ги мърдам по това време на годината, освен ако нещо не ги застрашава (напр. горски пожар), или ако не пречат на нещо много важно (напр. строителството на магистрала, строеж на нов стадион на ФК “Ботев” Пд и др. под.). Но дори Б. Борисов това лято задържа строителството на прословутата магистрала, за да изчака да се излюпят и отгледат малките щъркелчета в района на строежа.
Както и да е, ако не е толкова спешно, защо не го отложиш с 1- 2 месеца? До края на ноември може и да ти се отдаде възможност да ги преместиш и пренаредиш както си искаш, без никакъв риск да се получат каквито и да било странични ефекти.

Начинаещ
18.10.2012, 12:51
здравейте колеги, изчетох цялата тема но не можах да разбера кой е най-одачния вариант за местене. Аз имам да местя една отвотка( до нея няма други кошери) на разтояние 10м. до едно основно семейство. Местенето се налага поради факта, че в близост до нея издигнаха стена и сега тя е много засенчена. От както това стана тя почти спря работата сил Моля дайте някакъв съвет, но да знаете,че нямам време да я местя на далеч и после пак да го връщам.

valyo
18.10.2012, 16:11
Не прави повече глупости,а направи следното.Преди да мръкне измести кошерите на новото им място и постави трева,клонки,пацали.....какв то ти падне пред прелката така че да затруднява излитането.През ноща пчелите ще се успокоят.На следващия ден пчелите ще се облетат пред кошерите.Естествено ще има и пчели(двайсетина),които ще облитат старите места,но до вечерта всички ще се преберат в кошерите си и можеш да махнеш препятствията пред прелките.

Ако толкова те е страх изчакай да завали.
Ако те е страх още повече - остави едно сандъче е една рамка на старото място на отводката за да видиш колко ще се върнат. Тях може да ги стръскаш над отводката вечерта на втория ден .

За да е по-лесно забравянето на старото място е полезно да се повиши стреса, но то е повече за тебе. Да си мислиш че всичко си направил . Опушване, основнен преглед и разместване на рамки. Най-добре, но не мисля че имаш, е да сложиш една разпечатана рамка мед или по-добре сироп, зад преградна дъска и да им създадеш работа да я пренасят. Не е нужно да я пренесат всичката - само да ги увлечеш в нещо.

Начини много както казваха по-добрите от нас в този форум.

Юрий Цветков
18.10.2012, 20:46
здравейте колеги, изчетох цялата тема но не можах да разбера кой е най-одачния вариант за местене. Аз имам да местя една отвотка( до нея няма други кошери) на разтояние 10м. до едно основно семейство. Местенето се налага поради факта, че в близост до нея издигнаха стена и сега тя е много засенчена. От както това стана тя почти спря работата сил Моля дайте някакъв съвет, но да знаете,че нямам време да я местя на далеч и после пак да го връщам.То сега и не е необходимо да я местиш на далече. Мести я с по 1.5-2 метра всяка вечер и за 3-4 дни си готов. Аз не бих поставял нищо на старото и място.

FVCVS CAESAR
18.10.2012, 23:06
Местенето се налага поради факта, че в близост до нея издигнаха стена и сега тя е много засенчена. От както това стана тя почти спря работата си.
Закъснял си. Трябвало е да ги преместиш още в края на август, докато гледат пило. Вече не им трябва слънце. Ще им трябва през декември и януари, за да могат да облитат. И изобщо не се притеснявай, че са спрели работа. Нека работят маймуните, за да стават хора. wink; Пчелите сега по-добре да почиват, за да не се изтощават.
На твое място бих изчакал още малко да захлади времето и летежът да спре напълно. След това можеш да отброиш 12 - 14 дни, през които не е имало никакъв летеж. За две седмици пчелите ще забравят старото си място и тогава можеш да ги преместиш смело където си искаш. Когато излязат да се облетят, ще се преориентират без проблем на новото място, без трева, без нищо.

pa4o
19.10.2012, 06:47
Най- добре направи , както те е посъветвал Юрий.

Начинаещ
19.10.2012, 08:09
FVCVS CAESAR
Потребител

Потребител



Регистриран на: 19 Фев 2012
Мнения: 92
Местожителство: MOESIA INFERIOR



Ново мнениеПуснато на: Пет Окт 19, 2012 12:06 am Заглавие: Отговорете с цитат
Начинаещ написа:
Местенето се налага поради факта, че в близост до нея издигнаха стена и сега тя е много засенчена. От както това стана тя почти спря работата си.

Закъснял си. Трябвало е да ги преместиш още в края на август, докато гледат пило. Вече не им трябва слънце. Ще им трябва през декември и януари, за да могат да облитат. И изобщо не се притеснявай, че са спрели работа. Нека работят маймуните, за да стават хора. Намигване Пчелите сега по-добре да почиват, за да не се изтощават.
На твое място бих изчакал още малко да захлади времето и летежът да спре напълно. След това можеш да отброиш 12 - 14 дни, през които не е имало никакъв летеж. За две седмици пчелите ще забравят старото си място и тогава можеш да ги преместиш смело където си искаш. Когато излязат да се облетят, ще се преориентират без проблем на новото място, без трева, без нищо.
_________________
God Save The Queen


да съгласен съм с теб но като гледам пчелите от основното какъв усилен летеж правят ме хващя яд зя отвоткага.

FVCVS CAESAR
19.10.2012, 08:46
Изобщо не се ядосвай. Лично мен по-скоро би ме притеснявал усиленият летеж. Работата на пчелите сега е да не работят нищо. Тяхната задача е да доживеят до февруари и да заработят тогава със запазени сили. Затова смятам, че за момента са си добре там, на сянка.
Но както прецениш.
Пък и ако пчелите не летят, дали изобщо ще разберат, че им местиш кошера всеки ден по малко?
wink;

cevada
22.11.2012, 08:23
здравейте, може ли да попитам майсторите пчелари сега или при 10 12 градуса мога ли да премествам кошери на разстояние от 500 600 метра около 40 семейства са от които 20са на 6-8 пити лр

Пламен Ганев
22.11.2012, 16:26
Не съм майстор,но ще опитам да ти отговоря: С какво мислиш да ги пренасяш?Когато е под осем градуса не може да ги лопаш с превозно средство,защото са на кълбо!Ако пък е десет градуса ще се върнат на старото място и ще загубиш много!Местил съм по това време и през декември на по-ниски температури от осем градуса,но в пчелина на стотина метра и с брат ми ги носим внимателно на ръце.Дават ги да помнят около месец!Честно казано,струва ми се много трудна работа да се оттървеш без лоши последствия!Намери друг вариант!?

alex74
23.11.2012, 22:20
Вероятноста да си сасипеш сем-та е голяма ,ако ги местиш сега на 500-600м.,ако има топъл ден летящите пчели от преместените сем-та ще се върнат на старото място и при сегашните нощни студове биха умрели.Иначе може да ги местищ и при 5 градуса ,но да е на поне 2-3 км. по въздушен път.

ianev
04.12.2012, 19:06
Днеска извърших отдавна отлаганото преместване на 9 семейства до основния пчелин който е на 800 метра от предишното им място. Всичко мина гладко само като им отворихме ходовете малко поизлязаха но няма проблем. Времето го дават 10 дена да не стигат повече от 10 градуса температурите така че мисля че няма да се върнат. За преместването искам да благодаря на колегата Младен който ми помогна!

Пламен Ганев
04.12.2012, 19:55
Колега,десет дни са нищо!Моли се до 5-10 януари да не минава десет градуса!

ianev
04.12.2012, 20:06
Така е но щом следващите 10 дни е такова времето и занапред ще е такова, хубавите слънчеви дни свършиха

ivootur
04.12.2012, 20:48
Да споделя и аз как направих преместване на 70 кошера на около 600м. в началото на пролета.Преместих ги вечерта като на старото място оставих 6 кошера,най слабите и ги разположих възможно най-разпръснато.На следващия ден беше ужасно гъмжило от блуждаещи пчели.Повечето налетяха на слабите ми кошери,в последствие се превърнаха в силни и дадоха добре мед.След 10 дни ги преместих на другия пчелин който е на около 6 км. и там стояха цяло лято.

Юрий Цветков
05.12.2012, 19:03
Така е но щом следващите 10 дни е такова времето и занапред ще е такова, хубавите слънчеви дни свършихаДори и да е по-топло не мисля, че ще имаш проблем.

buci59
05.12.2012, 19:08
"Докато умните се наумуват,лудити се налудуват"
Който има кошери за местене да го прави и да спре да пита и се притеснява.От това по-подходящо време няма.

Пламен Ганев
05.12.2012, 21:05
"От това по-подходящо време няма.

бих добавил: най-подходящо време за преместване на по малко от три км!При местене на повече от три км,изобщо не е подходящият момент!

ianev
05.12.2012, 22:37
Юри и Буци прави сте и аз така го осещам от това време по подходящо няма и да се разбута кълбото не е минусова температурата и кълбото пак ще се събере поне според мен. Днеска минах да вида как е положението температурата въпреки че според прогнозата трябваше да е 12 градуса не мина 9 а като гледам такава ще е и за напред и една пчела не видях на старото място. Иначе колега Ганев не всеки има възможност да ги закара някъде на 3-4 км без да ги откраднат ако имах възможност още след Липата щях да съм ги закарал!

Пламен Ганев
06.12.2012, 00:00
Единственния риск след това преместване,е че семействата са на кълбо!Другия риск,който съществува при всяко преместване е някакъв проблем с майката,като претискане примерно!Ако сега семейството загуби майка,може да не се брои,а ако е края на април или май-не е така!Това имах в предвид,но в твоя случай няма как!Дано всичко е минало добре!Успех

Юрий Цветков
06.12.2012, 15:15
Пламене прав си, но предполагам, че колегата не ги е търкалял до новото място, а е внимавал до колкото е възможно. Питите най-вероятно са заклеени и едва ли са се разместили. Разбира се 100% гаранция няма, но щом се налага, сега времето е много подходящо.

Атанас Воденичаров
06.12.2012, 17:21
На мен пи предстои да местя но трябва да мина по много лош черен път с наклон и малко ме е страх че в джипа ще се раздрусат яко.Дано всичко мине както трябва.

Юрий Цветков
06.12.2012, 21:11
На мен пи предстои да местя но трябва да мина по много лош черен път с наклон и малко ме е страх че в джипа ще се раздрусат яко.Дано всичко мине както трябва.Ако го направиш при външна температура около 10 градуса, мисля, че всичко ще е наред. Само предварително напълни кошера с рамки (макар и празни) за да не се разместват другите и да смачкаш майката. И внимавай до колкото е възможно.

jordanov
07.12.2012, 12:42
Грижливо подготвени кошери. Подредени съобразно профила на трасето. Възможно най-ниска скорост на движение.

В съботата разхождах 2 бр. ДБ из двора, на 10ина метра. Бяха по-леки от други години по това време.

Димитър Бонев
07.12.2012, 15:52
Нищо Чудно. Топлата есен съкрати доста от запасите. Подготви се да подхранваш.

jordanov
07.12.2012, 16:54
Е да, аз знам какво е станало и какво да правя. Нали не съм догматик blush; , нямам скрупули и за зимно хранене. Споделям информация, евентуално да заостря внимание. drinks;

martobg
10.01.2013, 21:41
Аз смятам рано напролет, примерно 1-10 март, ако температурата е около 10 градуса да преместя няколко семейства на 1-2 км разстояние. Ще видим дали ще се върнат на старото си място.

Pchelaar
07.03.2013, 22:39
Първо, здравейте!
Предстои ми да пренасям едни отводки (от края на май месец)на 40 километра разстояние. Интересува ме вие как бихте постъпили при пренасянето, така че да се извърши възможно най-благополучно. Освен това може ли да се обединят по 2 отводки в кошер само за превоза и ако да, как вие бихте постъпили. До сега съм пренасял много семейства, но това ще ми е първото местене на отводка, която си купувам. Мерси за отговорите ви предварително :)

evgeni.filimonov
07.03.2013, 23:47
Местиш си го по същия начин както си ги местил досега. Само че уплътни корпусите, така че ако са по малко рамките, да не се разместят и изметнат и да се свлекат и да се смачкат пчели и майката. Аз имах такъв проблем.

Pchelaar
07.03.2013, 23:57
А само по една отводка ли мога да сложа в кошер. Ще са само на 4 рамки. Говоря за ДБ 10?

evgeni.filimonov
08.03.2013, 00:07
Можеш и по две отводки, но трябва да разделиш плодника на две с ветикална преграда и то доста плътна отвсякъде. И покривни табли плътни за всяка половинка. Можеш също да направиш следното, слагаш 4-те рамки с пчелите и майката в едната половина, после слагаш преградната дъска обвита с два три слоя вестници и вестници отгоре да покриват четирите рамки, от другата страна на преградата слагаш другите 4 рамки и още една празна рамка и така. Абе сложна работа.
Преди 3 години си купих отводки от 200 км и колегата си беше направил сандъчета и си ги пренесох с тях и му върнах сандъчетата след време. Ако можеш потърси евтини сандъчета от фазер и си ги пренеси с тях, е зависи и от бройката.

Pchelaar
08.03.2013, 00:11
Май ще са си по една отводка в кошер :) А ако е една какъв съвет би ми дал. Аз си имам моя си представа, но повечко опит не вреди.

Владимир Владимиров-Влад
08.03.2013, 09:10
И в друга тема съм го казвал, няма по-лесно от пренасянето на отводки в кашончета. Леки са, хубаво се уплътняват вътре рамките, малко отвори за въздух, повече тиксо по кашона и си готов. В лека кола можеш да събереш по 10-15 наведнъж, в джип доста повече.

evgeni.filimonov
08.03.2013, 09:43
Да, колегата ти е казал лесен вариянт. Но ако се налага в цели корпуси да ги пренасяш, вземи преградни дъски или празни сковани рамки и подреди плътно четирите рамки до една от стената на корпуса и до тях сложи някоя празна рамка и я закови с две пирончета да стане нещо като стопер за другите да не се усучат и клатят по нреме на транспорта. Аз така бих направил. Като ги свалиш кошерите, остави ги 20-на минути да се успокоят пчелите и тогава им отвори прелките. Ако има някакви мрежести отвори, не ги затваряй.

Юрий Цветков
08.03.2013, 16:24
Май ще са си по една отводка в кошер :) А ако е една какъв съвет би ми дал. Аз си имам моя си представа, но повечко опит не вреди.Ако ще го правиш така. Слоги питите по средата, а от двете им страни, допълни с празни рамки и ако е необходимо и някакви клинчета, за да не мърдат. Затваряш всички отвори от които могат да излизат, но отваряш вентилационните, ако има такива, и си готов.

Pchelaar
08.03.2013, 22:35
Мерси за предложенията на всички ви. Определено помогнахте да си реша как да се случат нещата. :)

lyub4eto
10.03.2013, 08:28
Здравейте колеги.Имам 12 кошера и искам да ги преместя на ново място което е на около 100-200 метра от сегашното.Моля за съвет кога мога да ги преместя и да няма проблеми със семействата.

ivootur
10.03.2013, 09:35
Здравейте колеги.Имам 12 кошера и искам да ги преместя на ново място което е на около 100-200 метра от сегашното.Моля за съвет кога мога да ги преместя и да няма проблеми със семействата.

Колега миналата година местих кошери на 500 метра.Ще ти кажа как можеш да го направиш,без да имаш особенни проблеми.Изчакай поне да цъфнат джанките.Една вечер местиш 11 от кошерите,като оставаш на старото място един който ти е най слаб.Премести го някъде в средата на мястото.Всички пчели които се върнат на старото място ще налетят в него.След месец можеш да го преместиш също на новоо място.Така ще изгубиш най-малко пчели и ще ти се засили и най-слабия кошер.Ако искаш можеш да оставиш и 2-3,според както прецениш.Аз местих 70 и оставих 7 на старото място.Бяха на умирачка,но след като се засилиха по този начин ми дадоха средно по магазин и половина мед.И ги местих май месец,не сега.Ако ти хареса идеята и ако имаш въпроси питай.

evgeni.filimonov
10.03.2013, 23:27
И ние с колега направихме същото, бяха 7 и преместихме 5 - най силните, на 30 метра. Двата слаби, които останаха , дадоха задоволително стоков мед. След 10 тина дни 5 те възстановиха летащите си пчели. Но ако искаш по малко пчели да се върнат на старото място, сложи някакви клечки на прелките, но това ако ги преместващ при липса на летеж. Ако избереш първия вариянт - не те бърка, можеш и по време на летеж да ги преместиш , както направихме ние.

valaz
27.05.2013, 06:17
Здравейте колеги! Желая да преместя кошер на около 5 метра сега. Кошера е самостоятелно разположен. Тъй като ходя при пчелите само събота и неделя, местенето с по метър на ден ще се проточи много, а и кошерът е пълен с мед и тежи много. Идва ми една идея: Идната събота да извадя меда и да го местя през деня на всеки 2 часа с по метър? Надявам се, за два часа активно летене, пчелите да свикнат с новото място и аз да ги местя отново? Така за един ден кошерът би достигнал желаното място. Изчетох внимателно темата и наличните ми книги, но такъв начин на местене няма описан. Някой правил ли е подобен експеримент?

Mateev
27.05.2013, 08:17
По-скоро през половин час с по 40 сантиметра. По книгите пише, че около 50 сантиметра е точността на навигационната система на пчелите, така че 40 сантиметра със сигурност няма да ги обърка. Освен това при скорост 30 km/h една пчела отива на паша на 3 км и се връща за 12 минути. Още 15 минути да се мота да събира прашец и общо стават около 25-30 минути на 1 полет. Това на теория. Ако тези цифри са верни, тогава наистина трябва през половин час на 40 сантиметра и нито една летяща пчела няма да се обърка.

Ангел Йосифов
27.05.2013, 11:48
Васко ако кошера е сам или краен спокойно можеш,вечерта преди да върнеш магазинните рамки,да го изместиш.На другия ден ще се повъртат на старото място и до вечерта ще се кротнат.Незабравяй на входа да им сложиш някъкъв ориентир.

bor4o111
12.07.2013, 19:04
Привет
От цялата тема не разбрах колегите който местят кошерите ноември,декември или (зимата) кога го правят денем или вечер, и ако се местят денем излизат ли пчели когато се марда кошера дори и при лошо време???

de4o82
12.07.2013, 19:25
Привет
От цялата тема не разбрах колегите който местят кошерите ноември,декември или (зимата) кога го правят денем или вечер, и ако се местят денем излизат ли пчели когато се марда кошера дори и при лошо време???

Трябва да се избягва местене през зимата когато са на кълбо пчелите.

ianev
12.07.2013, 21:34
Гледаш прогнозата и местиш. Аз миналата година така преместих 10 семейства късна есен, 15 дена се падна лошо време и нямах ядове. И да се облетят то ще е пред кошерите

bor4o111
13.07.2013, 13:22
Привет (:
От цялата тема не разбрах лолегите който местят кошерите ноември,декември или (зимата) кога го правят денем или вечер, и ако се местят денем излизат ли пчели когато се марда кошера дори и при лошо време

borislav aleksandrov
13.07.2013, 16:03
най-добре е да не се местят през зимата но все пак ако се налага трябва да става внимателно. Дали ще е денем или нощем вече е твой избор...

kirschman
03.11.2013, 13:31
местенето да е по време на летателен период. Поставя се слама на входа на новото място.

kirschman
03.11.2013, 13:35
не е вярно. Поставя се трева или слама пред прелката, да се промушват пчелите трудно и те като излитат се обръщат и виждат каква е причината. Облитат се отново и без проблем не се връщат на старото място. Може и леко да се промени посоката на прелката. Ако е по време на паша трябва всички пчели да се преместят, защото отделни пчели могат да се завърнат на старото място, но като видят че там няма кошери се налитат в други. Не се притеснявай. Много пъти съм местил на по 150 метра в градината си.

pojara
12.11.2013, 09:40
Здравейте колеги.Трябва да преместя един кошер на около 20м.и искам вашето мнение кога е най удачно да го направя.Проблема е че кошера е на плочата на гаража и немога да го местя по няколко сантиметра на ден.Консултирах се с един възрастен пчелар и той ми каза да го преместя по коледа,когато се установи трайно падане на температурите.Вашите мнения също ще са ми от полза-благодаря.

rosty_sz
12.11.2013, 11:13
Правилно те е посъветвал колегата. Трябва прогнозата де е за поне десетина дни под 13 градуса. Тънкия момент е да действаш мнооооого внимателно за да не стръскаш кълбото. Успех.

BUGI
13.11.2013, 22:27
В тази сезона можеш да го преместиш когато желаеш, заштото пчелите нјамат много летене сега, така да ти това не прави причина. Ако пак има летене, помери ги навечер, когато са в кошера и затвори прелката да сутринта не излетјат, едно два дена и после всичко по старо. С успех.

kapanec
22.11.2013, 18:13
Здравейте.Имам една дилема как да преместя 20 кошера на 250 км и кое време на годината е най подходящо със какъв транспорт е най удачно.Имам ли теоретично, някакъв шанс да ги преместя благополучно без много загуби

спартак
22.11.2013, 19:09
Продай ги и си купи на новото място.

Ангел Йосифов
22.11.2013, 19:45
Най добре е през март.Теоретично шансът да НЕ загубиш нито една пчела е голям.А до март прочети темата(и не само).

dimi_01
23.11.2013, 10:02
Днес отивам да преместя 11 кошера на 30-40 метра ,на другия край на двора,12-ят(по-слаб) ще го оставя на старото место евентуално да обере летящата пчела.На прелките ще поставя слама да ги затрудни при излитане.Като преглеждам 10 дневната прогноза повече 7-8 градуса не го дават.След като премине всичко ще ви споделя за резултатите.

Nik_m
23.11.2013, 15:39
И аз имам да подреждам пчелина, но бях чел че февруари е най подходящото време.

Mateev
25.11.2013, 00:52
Здравейте.Имам една дилема как да преместя 20 кошера на 250 км и кое време на годината е най подходящо със какъв транспорт е най удачно.Имам ли теоретично, някакъв шанс да ги преместя благополучно без много загуби

Тази пролет закупих (преместих) над 400 кошера, някои от които ги транспортирах от повече от 200 километра. Жертви нямаше. По-точно жертва беше един единствен кошер по моя вина. Вътре в каросерията на камиона стана прекалено горещо и едно семейство се задуши.

Какво трябва да направиш при местенето:
1. Кошерите се товарят така, щото рамките им да са ориентирани по посока на движението. Така ще се клатят по-малко и вероятността да убиеш някоя майка ще е по-малка.
2. Кошерите да са стегнати с колани, за да не се отхлупят при някое сътресение.
3. Прелките (и сглобките на кошерите) се увиват много внимателно с тиксо. Гледай да са много добре уплътнени, защото иначе ако камиона спре някъде за малко, пчелите излизат и нападат всичко живо в радиус от 50 метра.
4. Кошерите могат да се товарят в камиона на два етажа, но така възниква опасност от прегряване на някой кошер. Когато камиона се движи, пчелите са нервни, ядат много мед и отделят много топлина. Ако не осигуриш някакво проветряване на каросерията, някой вътрешен кошер може да прегрее.
5. Подготовката за транспортиране става още предишната вечер или рано сутрин докато все още е тъмно. Затварят се прелките и се уплътняват колкото се може по-добре. Кошерите се пристягат с ремъци, увиват се и с тиксо. След това се товарят. Всичко това се прави по тъмно. С пукването на зората камиона вече трябва да е на път.
6. На всеки половин час се спира (извън населените места) и платнището се отваря, за да се проветри въздуха под него. Гледай да си облечен в пчеларски костюм, иначе лошо ти се пише. Винаги има излезли отнякъде пчели, които са много нервни и нападат безогледно всичко, което се движи. В населени места НЕ СПИРАЙ !!!
7. При пристигане на новото място кошерите се разтоварват и подреждат, и след това прелките се отварят. Хубаво е да се направи преглед за щети по време на транспорта, но можеш да го направиш и на другия ден, за да си нажилен колкото се може по-малко.

ivan103
25.11.2013, 10:59
Здравеѝте г-н Матеев: Общо взето това което пишете е вярно.
Но имате грешка за посоката на рамките, неса по посока а перпендиколярно на посоката на движение.
И навсеки кошер се усигурява долна и горна вентилация.
Поздрави и не се сърдете за моята забелешка.

Nik_m
25.11.2013, 13:26
Матеев си е много прав за посоката на рамките ако не са по посока на движението ще се клатят и ще измачкат много пчели (освен ако не се добре заклеени)
Аз съм го правил това с една отводка, не остана място за нея и я сложих перпендикулярно и като я отворих след това на пода имаше няколко шепи пчели.
Ако са стари кошерите и не са отваряни отдавна така се закеили, че няма да мръднат както и да ги оставиш.

bobi mitrev
25.11.2013, 13:42
Матеев е много точен в описанието, защото при евентуални резки спирачки представяте ли си какво ще стане с рамките.А при завоите те много не се накланят, е освен ако взимаш завоите с несъобразена скорост.

rosty_sz
25.11.2013, 13:51
Ако возиш само по асфалт е по правилно да са успоредни на посоката на движение. Ако се возят повечко време по черни пътища страничните люлеения са много повече и е по добре да са перпендикулярно на посоката на движение. И в двата случая си има подмор и има вероятност за загуба на майка. В никакъв случай на се возят незапълнени до край с рамки корпуси ако не са укрепени допълнително. Преди превозване при всички случаи е добре кошерите да не са отваряни поне седмица за да са позаклеели рамките. Ушерителите са задължителни и ако рамките на са такива трябва да се укрепят допълнително.

salash
25.11.2013, 22:31
Зависи с какво се превозват. Ако е с камион -успоредно на посока на движението.

kapanec
08.12.2013, 14:57
Благодаря на всички за изказаните мнения.Реших да се превозват със микробус така ще, мие най удачно но ще,е напролет че, времето вече не позволява.

jordanov
09.12.2013, 10:15
При равни други условия и ако имаш възможност - карай ги на открита платформа/каросерия.

Mateev
09.12.2013, 15:20
При дълъг път основното клатене е напред-назад, защото се кара бързо и продължително време (1-2-3 часа). Именно поради тази причина рамките трябва да са успоредни на движението. При движение по черен път клатенето е странично, но това става за кратко (само няколко минути) и шофьора естествено трябва да кара бавно и внимателно.

suni
20.12.2013, 08:47
Четох всичко написано, но нека да попитам пак - кошетите ми са на гъсто разположени и искам да ги разхвърля малко. Бих искал един обстоен съвет ако ги преместя януари месец дали ще има някакъв отрицателен ефект? Преместването ще е някъде 4м. - 5м. пазтояние. Благодаря предварително за отговорите!

Диян Димитров
20.12.2013, 09:50
Мести смело, но и много внимателно. Да няма резки движения и сътресения на кошера. С две думи, семейството вътре да не усети че е преместено. При първото облитане ще си опознаят новото местонахождение без проблеми.

cecko96_1
20.12.2013, 14:39
Възможно най бързо ми се налага да преместя 20 семейства на 45километра кога най рано мога да ги прекарам.Знам,че най добре е да чакам до Март но има много кражби в региона

jordanov
20.12.2013, 15:21
Добре де от 20 страници тема, на 2 години и половина, какво още трябва да се напише ?? Вземаш решение и няма на кого да се сърдиш, това е.

rosty_sz
20.12.2013, 15:58
Цецко мести в четвъртък или в петък преди обяд. Дават и съботата топла но е добре вече да са на новото място да се облетят и спокойно да сформират кълбо на ново. Кой е тоя район с многото кражби? То не остана район без кражби, но все пак дай инфо.

vanHanegem
20.12.2013, 18:05
Не смятам за нормално да се местят пчели на 45 км. точно тия дни.

rosty_sz
20.12.2013, 18:37
Не е нормално, но било наложително. Явно оцеляват при премествания през зимата щом крадат с пълна сила. И при мен шетат здраво от както се застуди. Така беше и миналата година, крадяха като бесни в най-големия сняг.

Niki1313
20.12.2013, 19:22
Ако преместването ти е последната алтернатива, то тогава ги обвий в стреч фолио и мести много внимателно.
Дори и така, преместването ще е много рисковано за оцеляването на пчелите.

Димитър Бонев
20.12.2013, 20:07
И подбери някой по-топъл ден, когато кълбото се разпуска. Мести по време, така, че да имат поне няколко часа да съберат пак кълбото. Ако не е толкова наложително по-добре изчакай.

Mateev
20.12.2013, 20:32
И аз да си кажа моето мнение:
Напук на всички твърдения във форума, миналата пролет аз местих много кошери на стотици километри при температури по-ниски от 12 градуса по Целзий. Предполагам никак не им е било приято на пчелите, но оцеляха всичките.

Какво знаем за пчелите?
Ами знаем, че под 12 градуса по Целзий те свиват кълбо. Дали обаче това кълбо е така безпомощно, както всички го представят във форума? Всички в един глас казват "Неееееее......, не отваряй кошера, не мести кошера и т.н.". Но това е така, защото ги е страх и треперят за кошерите си. Но може ли поне един от тях да каже - "Аз направих това и това и пчелите умряха?". Май не........

Ето какво ми се е случвало на мене при температури под 12 градуса и пчелите са оцелявали:
1. Местене на над 450 кошера на стотици километри - миналата пролет, когато купувах много кошери.
2. Наскоро буря в Ловеч при минусови температури събори 5-6 кошера. Корпусите си лежат на земята без дъно и капак и кълбото вътре се вижда. Вятъра го брули, но пчелите си свиркат и хич не им пука. Сглобихме обратно тези кошери и към ден днешен пчелите все още са живи и здрави.
3. Отваряне на кошери с цел проверка при кучи студ (-10 градуса). Никакви проблеми с отворените семейства.

Моя личен опит до момента (колкото и да е малък) говори за това, че пчелите нямат абсолютно никакви проблеми със студа или с интензивното проветряване (24 часа без дъно и капак). Също така кълбото не е така безпомощно, както го представят всички останали. Ако го раздразниш (с някакво евентуално местене) това, което ще се случи е, че пчелите ще се активизират, ще започнат да ядат повече мед и да произвеждат повече топлина. Стига да има достатъчно храна (мед) и кълбото ще е достатъчно жизнено да издържи на разни дребни превратности на съдбата (силна буря, интензивно провертряване или някакво местене).

Не казвам че няма никаква опасност, но в същото време твърдя, че ако се внимава, спокойно един кошер може да издържи на местене на 5 метра или на 50 километра.

ПС: Това си е лично мое мнение, базирано на личен опит. В никакъв случай това не е препоръка за дествие. При мене се получи, но гаранция за други не давам. Пчелите са си ваши, риска си е ваш. Ако аз лично сега трябваше да местя на 50 километра, щях да го направя, но с покрит камион, и щях да се постарая да позатопля каросерията и кошерите до +10 градуса. И естествено бавно каране през деня на слънце с колкото се може по-малко вибрации. Иначе ако е местене в рамките на пчелина, правим го по всяко време без да ни пука. Разпаднало се кълбо до момента не съм виждал.

Ако искате, направете пробно преместване с лека кола на 1-2 кошера, и наблюдавайте резултата. В 99% от случаите аз съм сигурен, че ще е успешно.

Mateev
20.12.2013, 20:46
Миналата пролет при силната буря в Габрово имам няколко загинали семейства, но вятъра беше разпилял рамките по поляната. Сега в Ловеч кошерите също бяха паднали, но рамкикте си стояха вътре в тях непокътнати. И семействата оцеляха. Според мене студа или интензивния поток вятър през кошера в никакъв случай не могат да бъдат причина за разпадане на кълбото и умирането на семейството.

Nik_m
21.12.2013, 18:27
Ако не умират от студ каква е пречената за загиването на слаби семейства при първото застудяване.
Колеги правиха августови отводки и не можаха да ги направя силни до зимата, говорих с 4ма и на всчиките са има загинали.
Отводка на 2-3 рамки трудно изкарва зимата.

rosty_sz
21.12.2013, 18:53
Не умират от студ нормално развити семейства, а не изтърсаци които няма достатъчно брой пчели за да функционират като нормален организъм. И аз имам късни отводки и сега ги гледам едни малки кълбенца въпреки, че ги подпомогнах с доста пило, но явно не е било достатъчно. Ще видим какво ще стане.

Nik_m
21.12.2013, 19:37
Не умират от студ нормално развити семейства.
Това е точно казано.
Добре че не ги разцепих и аз по време на слънчогледа, че ми мина през главата.

BUGI
21.12.2013, 22:21
Добре де от 20 страници тема, на 2 години и половина, какво още трябва да се напише ?? Вземаш решение и няма на кого да се сърдиш, това е.

Тогава т-рси нјакој фургон или хладилен камион и прекарвај.
в кошерите не смее да се осети движение на в-здуха вопште.

jordanov
24.12.2013, 13:05
И аз да си кажа моето мнение:
Напук на всички твърдения във форума, миналата пролет аз местих много кошери на стотици километри при температури по-ниски от 12 градуса по Целзий. Предполагам никак не им е било приято на пчелите, но оцеляха всичките.

Какво знаем за пчелите?
Ами знаем, че под 12 градуса по Целзий те свиват кълбо. Дали обаче това кълбо е така безпомощно, както всички го представят във форума? Всички в един глас казват "Неееееее......, не отваряй кошера, не мести кошера и т.н.". Но това е така, защото ги е страх и треперят за кошерите си. Но може ли поне един от тях да каже - "Аз направих това и това и пчелите умряха?". Май не........



Високопарни изречения. Г-н Матеев, аз лично съжалявам, че психологията, в частност социалната психология, не е от силните ви науки. Няма страхлив Пчелар. Няма Пчелар, който да не може да отвори кошерите Си по всяко време. Няма Пчелар, който да не може да ги премести, ако се налага, по всяко време. Това е вярно както е вярно, че 99% от Пчеларите във форума ще се въздържат да дават съвети за такава дейност, без да знаят какъв е опита на питащия и каква е способността му да понася неуспехи. Щото както казва и Доктора от Холандия - не е нормално сега да се карат кошери на такива разстояния. Всички знаем, че едно добро семейство може да презимува в кошер без дъно, че и без капак даже, е и ? Какво от това. Има теми у форума, където на десетки страници в много мнения колегите са споделяли собствен опит и резултати, пък който може да чете и да асимилира има какво да научи. Хубаво е че отвреме навреме се намесвате, г-н Матеев, и обобщавате всичко под формата на лекция, обогатена с ваши разсъждения и наблюдения. Не е хубаво, че обикновено изказът Ви е като на професор по "История на БКП" от преди 30 години.

Mateev
31.12.2013, 02:36
Ха-ха...... Благодаря за сравнението. Аз и Професор по История на БКП. Ха-ха..

Понеже ме развесели, ще ти разкажа малко история, но от моята личната. Та като студент първата ми оценка в студентската ми книжка беше 2-ка и то точно по История на БКП. Следващите семестри неотклонно имах двойки или тройки (по милост) по всички политически предмети (Филосовия, Политикономия, Марксизъм и т.н.). Иначе бях добър студент с преобладаващи 5-тици и 6-тици, особенно по техническите предмети. И най-накрая най-интересното - по него време за завършване на висшето образование имахме 2 държавни изпита - единия е защита на дипломната работа - там лесно вързах 6-цата, и втория - Държавен изпит по Марксизъм-Ленинизъм. На него ме късаха 5 поредни пъти. Взех диплома с 1 година закъснение именно заради това. И сега ти ме провъзгласяваш за Професор именно по най-омразния ми предмет..... Ха-ха.... Благодаря.....

Искрен Мутафов
31.12.2013, 03:03
Еее, то толкова късания, явявания и респективно(предполагаемо) учене са ги превърнали тези науки във Ваши "любими" на подсъзнателно ниво, или поне са довели до изкусното им овладяване от Ваша страна...

;-)

jordanov
31.12.2013, 11:15
Ха хаха аа веселбата е истинска значи ! Колегата iskren май е чел Фройд и Адлер, поздравления!
Г-н Матеев, на 90% бях сигурен че някога сте били двойкаджия в "ония" науки, вече съм на 100. Компенсаторна реакция ли имаме?

Весела Нова Година !

П.п. Моята първа оценка беше петица. Шест Професорът можеше да пише само на себе си :)

Искрен Мутафов
31.12.2013, 12:28
Това което съм чел са пчеарски книги на д-ри, доц. на знайни и незнайни автори но, както с многобройните си примери тоя форум само доказва - то пчеларството се учи с интензивна практика, теоретичните знания са само един малък плюс...

medved68
03.01.2014, 02:43
айдеее рукнаха буйните потоци дълбокомислени слова .Ще притичам за пуканки и тефтер да си нахвърлям наброски .

chezari
23.01.2014, 15:10
Здравейте, имам пчели които искам да преместя сега март месец на около 600км от стария пчелин,как да го направя?кошерите са ЛР.Благодаря предварително.

Юрий Цветков
23.01.2014, 15:16
Като за начало може да прочетеш цялата тема.

valaz
31.01.2014, 20:31
Има ли риск при внимателно пренасяне на кошер с пчели на ръка от двама човека на разстояние около 30 метра при отрицателни зимни температури? Има ли опасност, по време на носенето, част от пчелите да напуснат кълбото и да загинат? От момента на зазимяване през края на октомври или началото на ноември, кошерът не е отварян и рамките следва да са заклеени добре. Рамките нямат хофманови уширения.

Mateev
31.01.2014, 20:38
Риск няма, освен ако някой от двамата не се спъне и падне зедно с кошера ..............

Пчелите не са чак толкова беззащитни. В дивата природа силните ветрове и бури клатят дървото и хралупата, и дори понякога го събарят. И така е било милиони години. И сега при местенето ако не го стърскате силно кошера, на пчелите нищо няма да им стане. Е може и да пожужат малко по време на местенето, но нищо повече. По принцип именно зимата е най-подходящият момент да се правят дребни размествания и пренареждания на кошерите в рамките на пчелина.

Юрий Цветков
31.01.2014, 20:59
Васко, ако няма някакво силно тръскане или удар няма проблем и на 300 км да ги носите.

mirona73
05.02.2014, 15:38
Привет и от съвсем "босия" на тема пчеларство участник.Попрочетох доста вкл.и тази тема.Бих искал без да се дразните ако допускам грешки в терминологията,да споделите от опит,как това преместване се отразява на пчелите при практикуване на подвижно пчеларство?

Mateev
05.02.2014, 22:48
Ами пчелите се дразнят, жужат, произвеждат повече топлина от нормалното, и ако кошерите не ги охлаждаш по време на транспорта, могат да прегреят и да ти умре някое семейство. Имах такъв случай. Когато обаче ги стовариш на новото място, първо излитат от кошера, ожилват всички живо на разстояние 100 метра, и когато видят разкошната паша, забравят за несгодите и веднага литват да събират прашец и нектар. Имал съм случай още кошерите да са на камиона, и вече да се връщат в него пчели с прашец и нектар.

mirona73
06.02.2014, 09:36
Благодаря г-н Матеев.А трябва ли да се съобразим при подреждането с предишната конфигурация на пчелина?И как пеместването им се отразява на ориентацията и намирането на кошера?

Вълчан
06.02.2014, 10:49
Благодаря г-н Матеев.А трябва ли да се съобразим при подреждането с предишната конфигурация на пчелина?И как пеместването им се отразява на ориентацията и намирането на кошера?
Конфигурацията, няма никакво значение. Първият час се правят разузнавателни облитания.

Mateev
06.02.2014, 11:11
Броя на невроните в главата на една пчела е много малък, в резултат на което в тази глава има място само за 1 навигационна карта на терена. Това означава, че когато пчелата излети от кошера и открие, че е на друго място, тя трябва да забрави старата карта и да се самообучи на новата. Това се случва автоматично, но не в 100% от случаите. Всяко едно преместване води до загуба на определен брой пчели, които бързат да излетят на паша, и после не могат да си намерят собствения кошер. Това не е голяма беда, защото по принцип когато една пчела се върне натоварена с нектар или прашец, тя се приема и e добре дошла във всеки един кошер от пчелина. Истинска загуба можеш да имаш само ако в непосредствена близост има друг пчелин на друг човек.

Някои пчелари практикуват слагането на прелката на клечка, слама, камъче или някакъв друг предмет, за да може още при излизането пчелата да се усети, че нещо не е наред, и да влезе в режим облитане и самообучаване за новата навигационна карта. Вероятно това увеличава процента на успеваемост при самообучението, но аз не го прилагам, защото пък после самото махане на клечката или камъчето още един път ще предизвика хаос и излишно облитане с цел обучение.

За тебе е важно да знаеш, че ако преместиш кошер на разстояние по-малко от 3-4 километра, голяма част от летящите пчели ще се върнат на старото място и ще търсят кошер в радиус от 1 метър от мястото, където е бил стария кошер. Ако ги преместиш на ново място над 5 километра, вероятно над 80-90% от пчелите лесно ще се самообучат за новия терен, и само 10-20% от тях ще се объркат и ще се преразпределят по чужди (но пак твои) кошери. Важното е на новото място да има вече готова обилна паша. Ако това е така, това преразпределение ще мине безболезнено и без бой със жертви, защото заблудените пчели ще носят нектар, а той се явява универсален пропуск за всеки един кошер.

mirona73
06.02.2014, 16:17
Благодаря Ви,много изчерпателен отговор,благодаря и на вас "Вълчан".

FVCVS CAESAR
07.02.2014, 18:27
Днес беше добър ден за преместване на кошери на малки разстояния в северните райони на страната. Ако някой е пропуснал момента, утре може да има още един шанс. Следва облитане, снегояд и нападение срещу кокичетата и глухарчетата... освен ако няма грешка в прогнозите. :)

kunev
15.02.2014, 20:34
832Наложи ми се да преместя кошерите с около 20 м.Вчера / 14.02 / рано сътринта затворих прелките и ги пренесохме на новите места.Останаха затворени през целия ден, с мрежести дъна са. Днес сутринта отворих прелките като поставих по малко сухи треви и клечки пред тях. Към 10 ч започнаха да излизат а към 11 започна щуро облитане - красота.До към 13 ч имаше по няколко пчели , които обикаляха около старите места но после се кротнаха. Мога да заявя че операцията приключи успешно , доволен съм !

dimi_01
15.02.2014, 22:55
И аз ги преместих с около 40 метра.Но го направих още в края на Ноември при последния що го де топъл ден.Като следях прогнозата за времето която обещаваше поне 10-15 студени дни без облитания.Всичко мина успешно.

ddsi
31.03.2014, 20:48
Здравейте,опитни пчелари.От днеска 20.00 часа и аз се причислих към вас,но с никакъв опит и 2 кошера.Закупих си два кошера и трябваше да си ги взема у дома а това е на 7-8 стотин метра от човека,от който ги купих.Изчетох всички мнения за преместване на близки разтояния и срещнах и за и против.В моето положени нямаше как да не ги преместя по простата причина,че ги купих и трябва да си ги взема.С един приятел ги взехме към 19,30 часа и у дома ги отворих веднага към 20,00 часа като им сложих трева на входа и то доста.Утре ще видя какво ще се получи като се прибера от работа.Ако трябва да направя нещо още утре казвайте с голям интерес и желание следя форума.И имам огромно желани да се занимавам с пчели.
Предварително благодаря на вички за съветите,които ще ми дадете.

Mateev
01.04.2014, 00:34
Има голяма вероятност да загубиш част от летящите си пчели. Не се знае тревата дали ще помогне или не. Утре можеш да отидеш при човека, от когото си закупил кошерите, и да видиш дали на тяхното място има рояк от кръжащи пчели. Ако го има - това са твоите пчели. Можеш да им помахаш за сбогом и да им пожелаеш дълъг и щастлив живот в новия кошер, но не твой, а на човека, който ти ги е продал.

Ако няма кръжащ рояк - значи тревата е помогнала. С молба да напишеш във форума какво се е случило, за да можем за в бъдеще и ние да се поучим.

2ма пчеларя
01.04.2014, 07:50
не се притеднявай играх я тази игра местихме 8 семейства на 300 метра.Мога да твърдя че загубите бяха минимални и невидими но при положение че сложихме по малко шума на входа и по едно цветно флакче на прелката затиснато с камаче :) успех

търтея
01.04.2014, 08:35
Ако имаш възможност закарай ги поне на 5 км и след 9-10 дена си ги докарай на местото до вас

ddsi
01.04.2014, 13:42
Сега се прибирам от работа и направо при кошерите.Има голямо оживление,излизат-влизат доста пчели и това ме навежда на мисълта,че вече си знаят новото място.Тревата са я избутали навън и мисля довечера да я махна.Впрочем какво ще кажете,кога да я махна.Дали да изчакам още някой ден или :confused: ?А може ли да не ходя до човека,от който ги купих?Не за друго а по простата причина,че ако има рояк от кръжащи пчели,нищо няма да мога да направя а само да се ядосвам.А пък аз предпочитам да не се ядосвам.Ако настоявате ще ида,но не виждам смисъл.То ако си идат ще си проличи и при мене предполагам,просто няма как да не проличи.

Nik_m
01.04.2014, 14:55
Аз така преместих един кошер и летящата пчела се върна на старото място. Там сложих друг кошер с 2-3 пити и вечерта извадих тия пити и ги стърсих на прелката на новия кошер и те си влезнаха и повече не се връщаха на старото място или се върнаха много малко.

ddsi
01.04.2014, 16:21
В 15,30 часа им сипах 300мл захарен сироп.Сега в 17,00 часа имаше повече летящи пчели от вън.Влизат излизат,направо ми е кеф да ги гледам отстрани.Човека от който ги взех ми каза през 2 дена да им сипвам по 250-300мл сироп 1:1.Днеска ми беше сефтето да отварям кошер и то сам без никой.Изпитвам удоволствие и определено има няква тръпка.Незнам при вас по-опитните така ли е,но на мен все ми се ще да ходя да ги гледам отстрани как са.

de4o82
01.04.2014, 17:48
В 15,30 часа им сипах 300мл захарен сироп.Сега в 17,00 часа имаше повече летящи пчели от вън.Влизат излизат,направо ми е кеф да ги гледам отстрани.Човека от който ги взех ми каза през 2 дена да им сипвам по 250-300мл сироп 1:1.Днеска ми беше сефтето да отварям кошер и то сам без никой.Изпитвам удоволствие и определено има няква тръпка.Незнам при вас по-опитните така ли е,но на мен все ми се ще да ходя да ги гледам отстрани как са.

Отсрани ги гледай по цял ден щом ти е кеф, но не ги отваряй всеки ден да ги видиш как са ;)

ddsi
01.04.2014, 18:20
Еее няма,няма да ги отварям всеки ден.Знам,че не трябва.

ddsi
02.04.2014, 17:07
Към днешна дата положението е същото както и вчера.Пчелите нито са повече нито по-малко това е като гледам движението от вънка.Дали може да се каже,че операцията е минала успешно или е рано да се каже.Очаквам хубаво време за да видим вътре какво става.

Nik_m
02.04.2014, 19:47
Ще се оправят не се притеснявай, и да се върне летящата пчела на старото място не е проблем, ще отслабне кошера за малко и после ще се възстанови.
Нали ги храниш. И аз ги гледам пред прелката и се радвам особено силните който имат облак с пчели от пред не си се забъркал само ти :)

ddsi
02.04.2014, 20:22
Да храня ги и точно това щях да питам.Вчера им сипах по 300мл захарен сироп 1:1 и днеска в 20,00часа хранилките бяха сухи и пак им сипах по 300мл.Нормално ли е това и трябва ли да им сипвам всеки ден или?

Nik_m
02.04.2014, 20:35
Нормално е, кажи колко пити с пило и пчели имаш, че ако са много силни и ги храниш ще изпаднат в роево състояние.

ddsi
03.04.2014, 17:52
Ами честно казано,когато ги купих не можахме да ги отворим и до сега незнам вътре с какво разполагам.Надявам се по-скоро времето да се оправи за да можем да погледнем.Хладно е и ветровито.От наблюденията ми от както съм ги взел,мога със 100% сигурност да твърдя че загуби на пчели няма никакви.От първият ден блъсканицата на прелката е една и съща.Ако по това може да се съди.

rosty_sz
03.04.2014, 20:59
Не по това не може да се съди. Попита и ти беше отговорено, че ако искаш да разбереш дали има някаква загуба трябва да видиш дали блуждаят на другия ден на мястото от където си ги взел, а не да се опиташ да ги "броиш " по прелката. И нямам идея как така купуваш кошери без да ги отвориш?

ddsi
03.04.2014, 22:05
Там от където ги взех има още 10 кошера,според теб как ще разбера кои от летящите пчели около тези 10 кошера са моите.Ако има начин ще се радвам да го науча.
И относно закупуването.Времето не позволяваше в продължение на доста дни както и в момента да се отворят.И цената е добра.Човека продава всичко,къща,имоти и тн. заминава в чужбина затова гледа да продаде всичко по-бързо.От 25 години е пчелар,но се разболя и неможе да се грижи за тях.

радо
03.04.2014, 22:17
Преместването на кошерите приключи на другия ден когато пчелите са излезли и са се върнали на старото си място и са влезли в 10–те кошера така че забрави за тях.Храни разширявай това е твоята работа от тук нататък.

ddsi
04.04.2014, 06:15
Благодаря Радо,остава ми само да се надявам,че повечето са останали при мене. :( Днеска слушам прогнозата,дават времето до 24 градуса.Ако е така мисля да видим какво става.

rosty_sz
04.04.2014, 06:50
Всеки един относително тих и слънчев ден с температура над 12-13 градуса става за осведомителен преглед. Такива дни имаше в изобилие през последната десетдневка. И ако беше отишъл в другия двор преди обед за 1 минутка щеше да разбереш кои са твоите пчели без проблем. Щяха да блуждаят около старите места на кошерите, а не да работят нормално влизайки и излизайки спокойно в другите кошери. Горещо те съветвам скоростно да наваксаш с теорията.

Nik_m
04.04.2014, 07:26
Ами честно казано,когато ги купих не можахме да ги отворим и до сега незнам вътре с какво разполагам.Надявам се по-скоро времето да се оправи за да можем да погледнем.Хладно е и ветровито.От наблюденията ми от както съм ги взел,мога със 100% сигурност да твърдя че загуби на пчели няма никакви.От първият ден блъсканицата на прелката е една и съща.Ако по това може да се съди.
Кошер без да се прегледа не се купува. Дано не са ти пробутали слаби семейства. Може да няма майка, може всичко.

rosty_sz
04.04.2014, 08:05
Да не забравяме заболяванията !!!

ddsi
04.04.2014, 17:58
Днеска най-сетне ги отворихме и положението е следното.Става въпрос за 10 рамкови ДБ кошери.И в двата положението е едно и също.7 плодникови рамки от които 6 и от двете страни с пило около 1/3 и мед останалото.На другата мед само.Сложихме по 3 основи на кошер.Пчели има за около 6 пити да ги покрият плътно.Добре ли постъпихме като им сложихме по 3 основи или сме избързали.Един пчелар каза,че щом ги подхранвам не са проблем основите.Дали е така.

радо
04.04.2014, 18:25
Желателно е да слагаш само по една основа до открито пило,само по време на силна паша и ако си на зор се слагат равен брой основи и изградени пити.По принцип не е желателно да се гради по време на паша за да може пчелите да са заети само с медосбора но когато увеличаваш винаги си в недостиг на изградени пити.Сега при теб е вероятно да проядат едната или двете основи и ще се наложи да ги смениш .

ddsi
04.04.2014, 19:21
Благодаря Радо,много полезни съвети ми даваш.Дано не съм оплескал нещата да ги проядат.След колко време мога да ги проверя.

радо
04.04.2014, 19:30
Дадан–блат рамките винаги пчелите ги градят трудно дори и да ги проядат единственото което ще загубиш е 1 или 2 основи.Ако семейството е силно и с много млади пчели и храниш една рамка бива изградена за ден максимум два, аз ти препоръчвам след два дена погледни рамките и тази която е най добре изградена я напълни с сироп това става лесно с пръскачка или пулверизатор след още два/три дена тази рамка цялата трябва да е снесена от майката и слагаш до нея следваща рамка за градеж и така докато запълниш плодника.

ddsi
04.04.2014, 19:48
Е просто нямам думи.Отново благодарности за точния ясен отговор.Стриктно ще спазвам указанията и ще пиша.И успоредно с това ще дам жега на теорията.

kolev70
02.05.2014, 20:00
Здравейте колеги,само не разбрах по кое време на деня е най-удачно.

zayo
08.07.2014, 16:22
Здравеите колеги! Налага ми се да преместя няколко кошера на разстояние от 3,8 км. На мястото на което са в момента няма паша, а там кьдето ще ги закарам сльн4огледа е в разгара си. Каква е според вас вероятността летящата п4ела да се вьрне на старото място

v.zidarov
08.07.2014, 16:53
Дадан–блат рамките винаги пчелите ги градят трудно дори и да ги проядат единственото което ще загубиш е 1 или 2 основи.Ако семейството е силно и с много млади пчели и храниш една рамка бива изградена за ден максимум два, аз ти препоръчвам след два дена погледни рамките и тази която е най добре изградена я напълни с сироп това става лесно с пръскачка или пулверизатор след още два/три дена тази рамка цялата трябва да е снесена от майката и слагаш до нея следваща рамка за градеж и така докато запълниш плодника.
имаш предвид всички килийки да се запълнят със сироп,или само да се напръскат като примамка да се качат пчелите на нея? :)

kacone
05.01.2015, 06:20
Здравейте, колеги. Предстои ми преместване на кошерите на 1,6км. права линия /гугъла/. Интересува ме, как мога да го направя най безопасно. В смисъл, наясно съм, че трябва да го направя преди първото облитане, и когато пчелите не са на кълбо. Но ми се ще да го направя преди да им сложа питките и преди да започнат с пилото /по - масово/. Възможно ли е да го направя, януари или февруари, при по-топло време? Ако през деня кълбото се разпуска, то вечерта пак се стяга и точно това ме притеснява - нали трябва да ги местя вечерта?

Искрен Мутафов
05.01.2015, 07:03
Здравейте, колеги. Предстои ми преместване на кошерите на 1,6км. права линия /гугъла/. Интересува ме, как мога да го направя най безопасно. В смисъл, наясно съм, че трябва да го направя преди първото облитане, и когато пчелите не са на кълбо. Но ми се ще да го направя преди да им сложа питките и преди да започнат с пилото /по - масово/. Възможно ли е да го направя, януари или февруари, при по-топло време? Ако през деня кълбото се разпуска, то вечерта пак се стяга и точно това ме притеснява - нали трябва да ги местя вечерта?

Това пък за местенето вечерта от къде го измисли?!? - да не би да е сред новоприетите на тъмно изменения в Закона за пчеларството?!?
Най-важното е да следиш прогнозата за времето. Избираш си един ден за който прогнозата е температурата да е над 10 градуса(даже и към 15 е още по-добре), а ако това е първият ден след студеното време би било най-добре. Процедурата можеш да извършиш по следният начин: сутринта ги затваряш пчелите, ичзакваш до към малко преди обяд, когато температурата вече е започнала да се покачва, местиш ги на новото място и там вече си ги отваряш... ...и успех!

Nik_m
08.01.2015, 16:52
И аз има да пренареждам пчелина, но те се облитат много често и все изпускам момента.

Bobi-M9598
09.01.2015, 21:54
Здравейте,

Пишеш, сутринта ги затваряш. Не може ли вечерта? Това за Искрен. Аз смятам, че за предпочитане е вечер по-късно, когато всички пчели са се прибрали. При сегашната ситуация т.е. местене преди пролетното развитие, може да се затворят, и по-рано на свечеряване когато температурите са паднали и всички пчели са се прибрали.
Ник, няма ли как да ги затвориш вечерта и на другият ден да си ги подредиш.

Поздрави, Г. Георгиев

Искрен Мутафов
10.01.2015, 03:31
Здравейте,

Пишеш, сутринта ги затваряш. Не може ли вечерта? Това за Искрен. Аз смятам, че за предпочитане е вечер по-късно, когато всички пчели са се прибрали. При сегашната ситуация т.е. местене преди пролетното развитие, може да се затворят, и по-рано на свечеряване когато температурите са паднали и всички пчели са се прибрали.
Ник, няма ли как да ги затвориш вечерта и на другият ден да си ги подредиш.

Поздрави, Г. Георгиев

Ти май четеш през ред, през два, или през мнение - разбира се че може да се затворят вечер, дори и след обед може ако денят е студен(под 5 градуса), ставаше въпрос за местене когто кълбото се разпуска и е достатачно топло за да могат евентуално изпадналите от кълбото пчели да могата да се качат нагоре и пак да си сформират кълбо.

Nik_m
26.01.2015, 20:25
10 дена не са излизали, дали ще направят облитане при първото затопляне за да може да разместя кошерите?