PDA

Виж пълната версия : ПРОБЛЕМ С ИЗГРАЖДАНЕТО НА МАГАЗИННИТЕ ПИТИ



bgludost
13.07.2012, 13:42
Здравейте,
нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото да задам питането си, моля ако не е модераторите да преместят темата.
Сега и на въпроса ми. Закупих преди 2 месеца 3 отводки понеже имам голямо желание да се занимавам с пчеларство, но за съжаление се сблъсках с проблем. След като сложих преди две седмици магазините с восъчни основи, понеже нямам готово изградени пчелите в единия кошер не искат да се качат в магазина да градят, а в другия се качват, но мн малък брой и за две седмици са ми изградили само 2-3 пити и то няма и до половината. От къде идва проблема ? Надявам се хора които са се сблъсквали с този проблем да ми помогнат. Благодаря предварително

Gogo
13.07.2012, 14:05
за да могат да ти помогнат по-добре, може би трябва да кажеш с коя система кошери работиш, отводките на колко пити са били, до колко си ги разширил до момента, колко междурамия има с пчели, хранил ли си ги, храниш ли ги, има ли паша?

jonny
13.07.2012, 14:07
Здравейте,
нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото да задам питането си, моля ако не е модераторите да преместят темата.
Сега и на въпроса ми. Закупих преди 2 месеца 3 отводки понеже имам голямо желание да се занимавам с пчеларство, но за съжаление се сблъсках с проблем. След като сложих преди две седмици магазините с восъчни основи, понеже нямам готово изградени пчелите в единия кошер не искат да се качат в магазина да градят, а в другия се качват, но мн малък брой и за две седмици са ми изградили само 2-3 пити и то няма и до половината. От къде идва проблема ? Надявам се хора които са се сблъсквали с този проблем да ми помогнат. Благодаря предварително
Отводките на колко пити са ти и пчели? Явно са слаби откъм пчела и затова не се качват да градят. Трябва яко подхранване със сироп за да има градеж.

bgludost
13.07.2012, 14:26
Съжалявам че не съм дал по подробна информация. отводките ги взех на 5 рамки, като кошерите са ми 2 ДБ 12 рамкови и 1 ДБ 10 рамков. Сложил съм магазини само на 1 ДБ 12 рамков и 1 ДБ 10 рамков понеже третия беше по слаб. 10 рамковия ми е с 10 плодникови рамки с добра дъстота на пчелите по рамките, а 12 рамковия ми е с 11 плодникови пити също с доста добра гъстото. Пчелите след като ги взех на 5 рамки, ги подхранвах около 2-3 седмици със захарен сироп през около 2-3 дена за да се развият по бързо семействата. Слагах им стройтелни рамки и ги изграждат и запълват с мед за около 1 седмица, а магазините стоят вече 2 седмици и само на единия има 2-3 слабо изградени пити. Плодниковите пити са ги надградили и са ги запълнили с мед и е запечатан. Дори разтоянието м/у плодниковите рамки и магазинните са го запълнили с восък и пълнят с мед. Дано да съм го обеснил добре sadsmile;

Петър Маринов - petermar
13.07.2012, 14:58
свали по една пита от магазина да я "захапят" и я качвай горе след седмица - това може да приложиш на 12 рамковия който ти е на 11 в момента. За 10 р. друг вариант - махаш две пити от магазина и на тяхно място "провисваш" пити от плодника с пило. През това време сипвай по малко сироп. След седмица проверяваш дали са започнали да градят и ги връщаш обратно в плодника, а на тяхно място в магазина - основи. Не се притеснявай все пак е отводка. Каквото ти изградят си е от полза за следващата година. Макар че ако имаше добър приток на нектар нямаше да имаш проблем с усвояването на магазините.

bgludost
13.07.2012, 15:27
Благодаря ти много за отговора petermar. Още днес ще направя това което ми каза. За жалост главната паша тука започва да превършва, но както каза и ти каквото изградят ще ми е от помощ за др година. Благодаря ти още веднъж и ще пиша след две седмици дали е имало ефект това. Има ли значение дали ще кача от плодника в средата или края на плодника пити и къде ще ги провеся в магазина?

Петър Маринов - petermar
13.07.2012, 15:49
През една в средата съм забелязал е по ефективно, но ако пилото ти е разположено малко в страни гледай да е над него.

Недялко Атанасов
13.07.2012, 19:38
Съжалявам че не съм дал по подробна информация....... Дано да съм го обеснил добре sadsmile;Съвета ми е следния,в някоя от магазинните пити ако има мед го хапнете със семейството,свали магазинните пити и ги сахрани ВСИЧКИТЕ до др.година

Пламен Ганев
13.07.2012, 23:07
Здравейте,
нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото да задам питането си, моля ако не е модераторите да преместят темата.
Сега и на въпроса ми. Закупих преди 2 месеца 3 отводки понеже имам голямо желание да се занимавам с пчеларство, но за съжаление се сблъсках с проблем. След като сложих преди две седмици магазините с восъчни основи, понеже нямам готово изградени пчелите в единия кошер не искат да се качат в магазина да градят, а в другия се качват, но мн малък брой и за две седмици са ми изградили само 2-3 пити и то няма и до половината. От къде идва проблема ? Надявам се хора които са се сблъсквали с този проблем да ми помогнат. Благодаря предварително

Когато се налага да сложиш магазин,а нямаш,градиш една по една в семейството и като станат 5-6-7 го вдигаш на магазин,като основите ги слагаш през една.Много е гадно да стартираш от нулата!Знам го от личен опит!Слагаш за градеж и храниш!Успех

bgludost
14.07.2012, 13:45
farar искаш да кажеш че преди да сложа магазина мога да слагам в плодника магазинни пити с восъчни основи и те да ми ги градят и в същото време да им слагам да ми градят и плодникови пити с восъчни основи ли? По принцип и аз си мислих за нещо подобно, но не бях чел никъде за това и не исках да експерементирам и с това. Но наистина има логика в думите ти. Те сигурно ще изградят и далак на рамката отдолу, но това даже ще е в плюс.Явно след като я изградят трябва да я махна и да сложа на неино място др преди да я снесла яйца в нея майката.

Пламен Ганев
14.07.2012, 19:49
Точно това искам да кажа!Ако няма добър принос-слагаш основа и наливаш сиропче.

dob4o
20.07.2012, 10:25
Това със провисването на плодникова рамка през магазина съм го пробвал и имаше 100% успех. А за градежа на магазинни рамки в плодника е много тънак момент и трябва да се внимава да не се забавиш и да не снесе майката в нея, но при мен се получи снасянето и след като качих питата горе и след 2 дена и майката беше се качила горе.

Shine
20.07.2012, 11:09
аз съм с ЛР и нямам проблем а градежа на питите ми е следният качвам по 2 пити с запечатано пило между основи като се излюпят пчелата отива да гради и така ми изградиха за 4 седмици всички 7 основи заето аз в магазина слагам по 9 пити да ги надграждат да не снася майката в тях и да може да ги режа с ножа по лесно а не с вилицата да си играя 2 часа за 40 пити така че моят савет е този хем майката няма да се качи хем пък ще ги изградят но трябва да е люпещо се пило и подхранвай за 2 3 седмици за по бърз ефект

павликянин
20.07.2012, 12:22
Това със провисването на плодникова рамка през магазина съм го пробвал и имаше 100% успех. А за градежа на магазинни рамки в плодника е много тънак момент и трябва да се внимава да не се забавиш и да не снесе майката в нея, но при мен се получи снасянето и след като качих питата горе и след 2 дена и майката беше се качила горе.

И аз съм го пробвал, ефектът беше нула, хем имах пренаселеност в плодника. Сега имам по-малко пчели в плодника, но всички пити са запълнени с мед и малко пило, така че започнаха да строят основите в магазина. Не е ли запълнено всичко долу, не чакай работа горе.

bgludost
21.07.2012, 20:33
petarmar благодаря ти мн за споделения опит bow; Наистина има ефект. Качих плодникови рамки в магазина и за една седмица ми изградиха по 3-4 магазинни рамки. Не е много, но поне е нещо и се обедих, че това което ми каза е истина, а и вече градежа е доста слаб. Ще са ми от полза на пролет когато доиде време да слагам магазините. Още един път благодаря.

gaikata1982
17.06.2013, 20:19
колеги аз къчих рамка с пило да се качът в магазина,проблем ли е ръстоианието което устава в плодника?

Nik_m
20.06.2013, 16:52
Магазините са ми наполовина пълни, искам да ги махна да сложа да градят пити.
Какво мога да напаря меда като не е озрял?
Дали да не и слагам питите който махам легнали над другите.

koragroup
20.06.2013, 17:07
Магазините са ми наполовина пълни, искам да ги махна да сложа да градят пити.
Какво мога да напаря меда като не е озрял?
Дали да не и слагам питите който махам легнали над другите.

Ами махай пълните. Така щокато дозапълнят полвинчатите, ще изградят и основите... А цетрофугираните, във най горния магазин да ги оберат докато им дойде редът.
Така постъпвам аз.

Ruslan
21.06.2013, 08:18
Защо пък легнали!?Съвета на колегата е добър-слагай втори магазин.И какво значи наполовина пълен?Половината рамки са пълни, половината празни или всички рамки са наполовина пълни?
Медът трябва да "узрее", а това може да стане в кошера, ако имаш втори магазин, това е начина.
Ако нямаш и не можеш да намериш веднага, губиш продукция.Поне се снабди за следващата паша.

jordanov
21.06.2013, 08:54
Ника, вземи се спри малко. Вервай ми, на пчелите ти хич няма да им липсваш, само ги понатрупай отгоре с корпуси и магазини и квото там имаш. Ясно е, че нямаш търпение да видиш всичко строено по конец и изправено на 4 ЛР корпуса, ама бързата работа - срам за майстора, казват.

Nik_m
21.06.2013, 16:24
Понеже нямах корпусни пити в 3тия корпус сложих магазинните, по къси са от копрпуса но по добре от нищо.
Днес погледнах на един 2рия корпус с основите и почти е изграден (белнало се е на всякъде) за това искам да махна магазините и да си сложа корпусни за градене.
Магазина е пълен с мед но не е запечатан, маи ще е по добре да изчакам да го запечатат и тогава да сменя магазините пити с основи.

Бързам ама няма смогване днес погледнах и отводките първия корпус е пълен а нямам готови корпуси.
Така е като не си си подготвил работата през зимата, но от къде да знам.
Нямам време да ги прегледам, дано не изпусна някой да рой.
По цял ден съм с чука и започна да ми писва от работа та на село, 20 броя без никаква подготовка си е зор.

Nik_m
22.06.2013, 18:01
На 1 магнах магазина при прехвърлянето и ми направи впечатление, че почти нищо не е изградил а на другите който оставих магазините в последния корпус, са на 70% готови а са еднакви по сила.
На слънчогледа ще се пробвам да изградят по още 1 корпус.
Когато корпуса за градене е между 2 изградени май градят по бързо!

Димитър Бонев
22.06.2013, 18:52
Така е.

gln
17.06.2018, 07:18
Имам проблем с качването на мед в магазина, от около един месец е сложен вече, но има мед само в две-три пити, и то много малко, сложил съм чисто нова магазинна рамка в средата, но въобще не са започнали да я градят, плодника е задръстен от мед и пило, белнал се е целия, даже градят м/у рамките в плодника, но не и горе, преди седмица един дядо ми каза да напръскам магазинните рамки с захарен сироп, вчера ги отворих и няма промяна, а тук сега цъфти липата, слънчогледа и той заформя вече пити и до две седмици ще е цъфнал, кошера е ДБ12 със силно семейство и по питите има много пчели, какво да направя за да заработи нормално :)

tarty
17.06.2018, 08:03
Имам проблем с качването на мед в магазина, от около един месец е сложен вече, но има мед само в две-три пити, и то много малко, сложил съм чисто нова магазинна рамка в средата, но въобще не са започнали да я градят, плодника е задръстен от мед и пило, белнал се е целия, даже градят м/у рамките в плодника, но не и горе, преди седмица един дядо ми каза да напръскам магазинните рамки с захарен сироп, вчера ги отворих и няма промяна, а тук сега цъфти липата, слънчогледа и той заформя вече пити и до две седмици ще е цъфнал, кошера е ДБ12 със силно семейство и по питите има много пчели, какво да направя за да заработи нормално :)

Според мен е от гена на.пчелите.

Трендафил Дончев
17.06.2018, 09:42
Лятото бързо дойде и май така и ще си отиде. Вече не им е до магазини.

rumenggr
17.06.2018, 10:23
Според мен е от гена на.пчелите.
Имах майка с такъв ген. Как пък уцелих точно с нейното семейство да пробвам система два рутови корпуса с магазини. Е скъса ми нервите. Опитах всякакви въртележки и не. Венци дебели та тлъсти. Пчели много, но мед не качват. При такава тъпканица не влезе и в роево. Махнах малката рамка, гена също. Годината е 2016.

krasimir00
17.06.2018, 13:13
При мен има доста такива семейства. Плодниците пълни с мед и пило, а в магазините няма почти никой. Надявам се като цъфне слънчогледа и видят зора с големият приток на нектар да започнат да работят и в магазините.

jdrumev
17.06.2018, 21:25
А някой с такива проблеми пробвал ли е да сложи магазинна рамка долу в плодника и след като я осемени майката да я качи в магазина?

agro
17.06.2018, 21:41
При мен пък друго - на акацията напълниха магазинния корпус и го запечатаха. Като започнах да вадя, какво виждам - най-отдолу на медовите пити нацвъкано запечатано търтеево пило колкото 2-3 кибритени кутии. Това на поне 1/3 от кошерите. Та вадих търтеи с вилицата преди да разпечатам. Поне видях и колко акар имам.

rumenggr
17.06.2018, 22:13
А някой с такива проблеми пробвал ли е да сложи магазинна рамка долу в плодника и след като я осемени майката да я качи в магазина?
Качвах дълга с пило горе, свалях къси долу. По едно време по две местих. Писна ми да се занимавам с далаци. Така ги изградиха почти всичките, но мед... Е имаше по една длан на няколко пити, но не е работа. В същото време напълниха почит целия втори корпус. Бях сложил и втори магазин, защото брадясваха по нощите. Прибраха се но не заработиха горе. Просто не случих с пчели при опита.

tarty
17.06.2018, 22:13
При мен пък друго - на акацията напълниха магазинния корпус и го запечатаха. Като започнах да вадя, какво виждам - най-отдолу на медовите пити нацвъкано запечатано търтеево пило колкото 2-3 кибритени кутии. Това на поне 1/3 от кошерите. Та вадих търтеи с вилицата преди да разпечатам. Поне видях и колко акар имам.

Това е нормално, затова е ХР.

дядо борю
18.06.2018, 09:11
При мен има доста такива семейства. Плодниците пълни с мед и пило, а в магазините няма почти никой. Надявам се като цъфне слънчогледа и видят зора с големият приток на нектар да започнат да работят и в магазините.

Мрежестото дъно решава проблема.Пчелите вдигат меда в магазина по далеко от входа,защото се страхуват от кражби.

jdrumev
18.06.2018, 09:16
Мрежестото дъно решава проблема.Пчелите вдигат меда в магазина по далеко от входа,защото се страхуват от кражби.


Напълно съм съгласен с теб.Аз имах един който седеше на прелката и нещеше да да се качва.След пускане на дъното искаше втори магазин да работи.:bigsmile:

Бърз
18.06.2018, 11:38
Мрежестото дъно решава проблема.Пчелите вдигат меда в магазина по далеко от входа,защото се страхуват от кражби.

Здравейте колеги!
Искам нещо да попитам от по опитни пчелари. Моите дъна мрежести. Подредих пило в 2-я корпус (ДБ), а майки, под ХР, в 1-я (като обикновено). Обаче оставих (за първи път) отворена НЕ долна, а само горна прелка. След малко, искам да сложа по един полу изграден магазин (направо на 2-я корпус)
Как мислите, не направих ли аз грешка?
Благодаря.
https://youtu.be/ruAq6sVJ5-k

https://a.radikal.ru/a00/1806/f5/898f770ab4eft.jpg (https://a.radikal.ru/a00/1806/f5/898f770ab4ef.jpg)

дядо борю
18.06.2018, 12:16
Според мен по добре да влизат пчелите с прашеца от долната прелка направо при майката.Ако искаш отвори прелките и на двата корпуса,сега е топло,да влизат коя където и харесва.

rumenggr
18.06.2018, 14:37
Здравейте колеги!
Искам нещо да попитам от по опитни пчелари. Моите дъна мрежести. Подредих пило в 2-я корпус (ДБ), а майки, под ХР, в 1-я (като обикновено). Обаче оставих (за първи път) отворена НЕ долна, а само горна прелка. След малко, искам да сложа по един полу изграден магазин (направо на 2-я корпус)
Как мислите, не направих ли аз грешка?
Благодаря.
https://youtu.be/ruAq6sVJ5-k

https://a.radikal.ru/a00/1806/f5/898f770ab4eft.jpg (https://a.radikal.ru/a00/1806/f5/898f770ab4ef.jpg)
Не съм по-опитен, но на видеото не се вижда отворена ли е прелка на дъното. Това са много пчели. Според мен само тази горна прелка е малко. Забавянето е малко, но умножено на милиони полети.... Ако ханемановта е обрамчена и с широка прелка, част от излюпеното пило над нея облита от там и тя става основна прелка за него. При мен така се получава. Държа ги на изцяло мрежесто дъно с отворена прелка + горна.

viktor tit
18.06.2018, 15:09
Мисля си, че горе ще започнат да правят маточници.

rumenggr
18.06.2018, 18:35
Мисля си, че горе ще започнат да правят маточници.

Да залагат, прави се една проверка след седмица и ги оставяш да действат.

Валентин.
18.06.2018, 18:49
В горния корпус се слагат питите с предимно запечатено пило и медови. След няколко дни като излезе пилото се маха ханемановата и плодниците се разделят с магазин. То зависи и от пашата. Но в слънчогледа действа перфектно. Преди дъждовете Разделих плодниците на две семейства. Като напъне слънчогледа ще им подавам магазини.
Преди години тук имаше един.........дето ми викаше - тоя ДБ плодник мноооооооооого тежък. Ха хааааа. Сега не смее да го каже на Бързия.

jdrumev
18.06.2018, 19:07
Бат Вальо когато пресечеш с магазин работят ли в него пчелите и какви пити слагаш в него?
п.п. Не си длъжен да ми отговаряш на поста.

Валентин.
18.06.2018, 19:20
Бат Вальо когато пресечеш с магазин работят ли в него пчелите и какви пити слагаш в него?
п.п. Не си длъжен да ми отговаряш на поста.

Работят. Пити слагам всякакви даже и основи. То на такива хали каквото и да им сложиш все ще го напълнят. Като позапечатат горния плодник го махам и продължавам само с магазини.

jdrumev
18.06.2018, 19:23
Работят. Пити слагам всякакви даже и основи. То на такива хали каквото и да им сложиш все ще го напълнят. Като позапечатат горния плодник го махам и продължавам само с магазини.

Аз него махам и продължавам с магазини,но отгоре.При мен не работят,но аз не махам ХР като теб.

Валентин.
18.06.2018, 19:38
Ако е силна пашата не им трябва ханеманова. Слънчогледа особено ги блокира перфектно. Кой както му е удобно така работи. Само да превалява и да има паша. Аз питите от горните плодници тая година ще ги раздам на отводките да имат медови.

jdrumev
18.06.2018, 19:46
Ако е силна пашата не им трябва ханеманова. Слънчогледа особено ги блокира перфектно. Кой както му е удобно така работи. Само да превалява и да има паша. Аз питите от горните плодници тая година ще ги раздам на отводките да имат медови.



То не е удобно ич това при мен,но какво да се прави като искам и мед да вадя.:bigsmile:Преди и аз правех така с тия пити,но вече намерих по ефикасен начин за отводките.

Валентин.
18.06.2018, 19:53
Щом има паша ще има и мед. Но по-важното е да не са пренаселени много кошерите.

jdrumev
18.06.2018, 19:56
Щом има паша ще има и мед. Но по-важното е да не са пренаселени много кошерите.



Тая година това не е проблем при нас.Роевото е 0,но има време.20 дена сме напред все пак.:bigsmile: