PDA

Виж пълната версия : ХАНЕМАНОВА РЕШЕТКА И НЕЙНОТО ИЗПОЛЗВАНЕ



buci59
30.09.2010, 08:55
Бразилският пчелар Ханеман е измислил и направил решетка,чито размери са 4.2мм през което разстояние не могат да преминават майката и търтеите,но за пчелите това не е проблем.
Предназначението и е в няколко аспекта,като основните са-ограничаване на яйцеснасянето и за създаване на двумайчини семейства.

buci59
01.10.2010, 09:49
И още един нестандартен начин за използване на Ханемановата решетка.
Много от колегите по една или друга причина са пропуснали да си отремонтират дъната на кошерите,което е реална предпоставка през студените зимни дни в кошера да влязят мишки,които да нанесат огромни,дори фатални щети за пчелното с-во.Дори и да се поставят мишипредпазители,тези гадини могат да влязат през процепи,дупчици по дъното,цепнатини.В същото време ХР стоят в склада и чакат пролетта,но защо не ги изполваме и да решим,колкото можем този проблем?Просто да поставим ХР в/у дъното и отгоре корпусите.Така,дори и да влезе мишка през дъното то тя ще стигне до там,защото пътят нагоре е невъзможен заради ХР.
За съжаление с ДБ кошери това е невъзможно поради,конструкцията на самия кошер.

Юрий Цветков
01.10.2010, 17:08
Това е много добро решение и за пчелното семейство и за незаемане място в склада, но само ако ХР са метални. Пластмасовите ще възпрепятстват мишките само временно. А доводи от рода, че метала ше държи студено в кошерите, лично за мен са напълно неоснователни.

ivandespotov
01.10.2010, 21:03
Колеги, ако ние като Пчелари с главно П си позволяваме да имаме прорези, цептнатини, дупчици и т.н. по кошерите то по добре да станем кравари, там е позволено! Простете за искреността!

Юрий Цветков
01.10.2010, 21:12
Прав си Иване. Макър, че всеки който има претенции за добре свършена работа не би трябвало да допуска такива грешки във всяка една област. Конкретно по темата. Понякога мишките сами си правят отвор през който да влязат, не зависимо, че пчеларя е взел всички мерки. Моите кошери са на метални стойки на 25 см от земята и прелките са с височина 8 мм. И пак съм имал случай на влязла мишка в кошер една зима.

buci59
01.10.2010, 21:15
Колега,не си мисли,че на всички кошерите са в идеално състояние.Виждал съм с очите си точно такава картинка и то на човек с над 50 кошера.Немърливост е малко за да се каже.Но дори и всичко да е наред пак се случва да влезе мишка,а ако има ХР ще е по-спокойно.

ANIBAL
24.12.2010, 15:04
Ако променим малко размера,да речем на 5мм.Това разстояние пак ще спира майката.Тя е доста голяма за това разстояние.Някой ползвал ли е такова нестандартно разстояние?Трябва ми да знам.Защото имам намерение да ползвам мрежа.Отвора има може би това измерение.Пък и коментара е добре дошъл
Всеки да каже по Нещо.

vanHanegem
24.12.2010, 15:11
Аз съм ползвал само с размери, установени още от времето на Ханеман от Бразилия! Иначе за подобрени не съм чувал, а и не съм си помислял. Не е обаче лошо да се експериметира - може да се окаже, че са с предимство!
С мрежа май е по-удачно, но дали няма да се огъва?

христо
24.12.2010, 15:18
Каква мрежа ? Метална ли ?

vanHanegem
24.12.2010, 15:22
Каква мрежа ? Метална ли ?
Смятам , че няма значение - може и пластмасова(..но да не я прегризат)! Тук е важен размера на мрежата и да не се огъва, че ще я залепят!

ANIBAL
24.12.2010, 15:27
Ще споделя направо идеята!
Имам на аванта мрежа от капронови нишки.И смятам да я ползвам като ХР.Значи за нейното укрепване,мисля да я намажа с Лак-Смола.Нещо такова.И така тя ще се втвърди.Може и тогава отворите да се намалят малко.Затова питам.Още коментари?
Как ви се струва идеята?

vanHanegem
24.12.2010, 15:33
Това е много интересно, но не мога да си го представя как ще стане на практика. А и лакът - смола трябва да е такъв, че да се използва в хранителната промишленост! Има ли някъде такова производство?

ANIBAL
24.12.2010, 15:45
Има водоразтворим лак.

vanHanegem
24.12.2010, 15:47
Само Сикенс или Сократес могат да направят такъв, според мен! Лакпром и Оргахим не ги търси!

ANIBAL
24.12.2010, 15:56
Те и последните два производителя се стремят към конкуренция.Може и да са вече на пазара.С подобен продукт.Кой знае?Но за мрежата и аз мисля,че е по-добрия вариант за ХР.Затова се мъча да намеря решение на въпроса.Скъпички са тези ХР.За голям пчелин си е инвестиция.Затова!.....

vanHanegem
24.12.2010, 16:01
Абе то и капроновата мрежа май не е евтина, но поне може да се намери "по така". А пък и такъв продукт като лак-смола докато се утвърди на пазара ще държи "добра" цена!

ANIBAL
24.12.2010, 16:16
Водоразтворимия лак е много скъп.Може и с обикновен да се направи.Пластмасата и тя не е екологична,ако имаш това пред вид.Хранилките, които ползваме и те също.Не е пречка да го направя с обикновен лак.Пчелите измиват всичко.Мисля,че знаеш това.Макар, че темата е друга, хранилките рамки от Дърво са вече наистина еко.Какво мислиш за тях?Но ХР от дърво не става.Някаква химия за втвърдител?Предложения.

buci59
24.12.2010, 16:23
Колеги,не си хабете времето и средствата,защото нищо няма да се получи.Аз отдавна пробвах това.Майката преминава спокойно а и пчелите прегризват мрежата.Вярно е,че с епоксидна смола не съм пробвал,но то ако ставаше,отдавна да бяха на пазара.Все пак избора е ваш и "нека око да види,ръка да пипне".

vanHanegem
24.12.2010, 16:27
Дали няма да стане с този лак, с който лакират тенекиите за мед? Ако става с него - няма никакъв проблем - няма да се мъчат и пчелите да мият, а никой нищо не може да ти каже тогава - използва се при съхранение на хранит. продукти и точка!

ANIBAL
24.12.2010, 16:58
Колеги,не си хабете времето и средствата,защото нищо няма да се получи.Аз отдавна пробвах това.Майката преминава спокойно а и пчелите прегризват мрежата.Вярно е,че с епоксидна смола не съм пробвал,но то ако ставаше,отдавна да бяха на пазара.Все пак избора е ваш и "нека око да види,ръка да пипне".
Аз ще пробвам.Моите може да не искат да минат.Особено след лака.Каква е цената на ХР?

vanHanegem
24.12.2010, 17:10
Наскоро четох, че някой ги предлага - от 3.50 до 5.50(не съм сигурен, но долу горе в тези граници)

Петко Станчев
24.12.2010, 17:13
Абе хора,моля,ви пишете нещо по темата,та да може такива като мене с малко опит да научт нещо.Съвсем бягате от първозамисъла.Весели празници!

ANIBAL
24.12.2010, 17:33
Една кутия лак струва точно в тези граници.Дето ги посочи.Представи си колко площ ще обработя с нея.Затова си струва опита.Все пак ще му видя ефекта.

Сега на нашия колега!!Колега решетката служи да ограничи майката някъде.Къде е това може и да се напънеш да прочетеш.Но в най-добрия случай се явява много добър помощник на пчеларя.Затова толкова се стремим за нея.Аз например досега не съм работил с ХР.Използвам друг подход.Но Решетката е необходима,защото опростява нещата.Питай нещо конкретно.Не можем да чурулекаме без цел.

vanHanegem
24.12.2010, 17:40
А капроновата мрежа, която имаш ще ти стигне ли? Ако работиш с двойни семейства, ще ти трябват повече ХР !

ANIBAL
24.12.2010, 17:57
Тя като площ,може би няма да стигне.Защото имам повечко кошери.Но и като прибавиш двумайчините,значи Работата отива на много.Ако си ги закупя ,като всички други,добре.Но инвестицията е голяма.Може би ще използвам тези пари да закупя нещо като ламарина.Тя е също важна.За покривите де.Обновявам пчелина.Освен плаките,може ли някой да посочи друг материал за покриви?Това е пчеларството-много инвестиция.

vanHanegem
24.12.2010, 18:02
Ами и тази ламарина от тенекиите става, а в складовете за профили за дограма има каквато искаш!

fermdimi
24.12.2010, 18:04
Ами можеш да използваш поцинкована ламарина.

fermdimi
24.12.2010, 18:15
Така е колега ,всяко нещо си иска своето,а в пчеларство инвестициите са си големи.

Петко Станчев
24.12.2010, 18:49
Желев,знам какво е ханеманова решетка,не съм чак толкова изостанал.Знаеш-колкото пчелари,толкова технологии.Просто колегите които я използват,нека да споделят някоя хитринка,проблеми и т.н.

ANIBAL
24.12.2010, 19:52
Тук говорим за МК система,а тя е подвластна на ХР.Изчакайте малко и ще стигнем до нея.Много сте нетърпеливи.Нищо не става насила.Дали се използва такава решетка и при тези кошери?Кога е изобретена ХР?Коя година?Вземете и препишете един учебник и това е.Ето ви темата изчерпана.
Колега начинаещ,преди да се внедри ХР,се е използвало едно платно,но по късо от размерите на плодника.Когато това се прави пашата е във върха си.
Слага се точно над пилото с надеждата майката да не се качи нагоре.Майката се ограничава само там.Но това е първобитен начин.Резултата е плачевен.Затова е измислена и ХР.Тя ограничава майката известно време.Това време се знае от опит.Какви тънкости искаш с една преграда?Тя е само такава.Както си прочел и две ХР трябват.Това е друго положение.Това касае и работа с Две майки.Нали разбра.Две майки.Ти се научи с една.То другото ще го разбереш.

Николай Христов-nikberk
24.12.2010, 22:29
Когато правих първия ми фургон го проектирах с мисълта за работа с две майки.Но се оказа ,че аз не съм открил топлата вода и е по добре е да се гони пашата отколкото да работя с две майки.И сега имам по две майки на някой от кошерите ,но те са резервни.

ANIBAL
25.12.2010, 11:06
Ето ,това очаквах да прочета.Това е вече разговор.Това ,което правиш колега е пътят към успеха.Те резервите влизат в употреба в един момент.Особено ,ако се постараеш да са млади.Аз съм стационарен,друго не мога да бъда.Но и аз сега ще се опитам да приложа ХР.Неудобното при нея е ,че Можеш да върнеш семейството назад,ако не я прилагаш както трябва.Тя се поставя ,но и се маха .Не зная дали някой го прилага и кога.Все си мисля,че повечето от колегите,просто я поставят и я забравят.Като се осланят на написано в книги и учебници.Никъде не съм прочел за това.Кога се маха ХР.И защо.Подвижното пчеларство е много правилно решение.Но и при него май се ползва ХР.Най - вече при него.

buci59
25.12.2010, 12:04
В съвременното пчеларство,при работа с ЛР кошери,прилагането на ХР е просто задължително.Не могат да се прилагат технологии за създаване на мощно пчелно с-во без нейното използване.

vanHanegem
25.12.2010, 12:09
Ето ,това очаквах да прочета.Това е вече разговор.Това ,което правиш колега е пътят към успеха.Те резервите влизат в употреба в един момент.Особено ,ако се постараеш да са млади.Аз съм стационарен,друго не мога да бъда.Но и аз сега ще се опитам да приложа ХР.Неудобното при нея е ,че Можеш да върнеш семейството назад,ако не я прилагаш както трябва.Тя се поставя ,но и се маха .Не зная дали някой го прилага и кога.Все си мисля,че повечето от колегите,просто я поставят и я забравят.Като се осланят на написано в книги и учебници.Никъде не съм прочел за това.Кога се маха ХР.И защо.Подвижното пчеларство е много правилно решение.Но и при него май се ползва ХР.Най - вече при него.
Тези, които я поставят - не я забравят! Иначе няма за какво да я поставят.Тя им трябва! И я свалят, когато......не им трябва.

христо
25.12.2010, 12:36
Сигурно си има тънкости. Добре е , ако е възможно , нещичко да се сподели и тук. Буци и Борката имат какво да напишат вероятно.

ANIBAL
25.12.2010, 18:54
Тези, които я поставят - не я забравят! Иначе няма за какво да я поставят.Тя им трябва! И я свалят, когато......не им трябва.[/quote]
Така обобщени мненията,няма да бъдат от полза за начинаещи,които питаха.Ако си информиран ,бъди любезен и дай необходимата информация.Нека и други да не бъдат така символични,а да говорят за предмета на разговора.

vanHanegem
25.12.2010, 19:51
Тези, които я поставят - не я забравят! Иначе няма за какво да я поставят.Тя им трябва! И я свалят, когато......не им трябва.
Така обобщени мненията,няма да бъдат от полза за начинаещи,които питаха.Ако си информиран ,бъди любезен и дай необходимата информация.Нека и други да не бъдат така символични,а да говорят за предмета на разговора.[/quote]

РОЛЯТА НА ХР В ПЛОДНИКА(по Венер)

ХР в кошера служи за отделяне на плодниковите рамки от медовите, като пречи на майката да снася в медовия корпус. Същата роля и когато се постави м/у плодниковия корпус и полукорпуса, но тогава има и една допълнителана ф-я - отделя пилото от медната шапка във "високата рамка". Значението е следното:
+ В плодника се осигурява достатъчно пространство за пилото.
Плодниковия корпус при 8-рамковия, а още повече при 10-рамковия кошер, е достатъчен за развитието на пилото и семейството, затова майката се ограничава с ХР да снася само там. Ако над плодниковия корпус няма медена шапка, пчелите ще образуват такава на плодниковите рамки над пилото и ще ограничат пространството за пилото. Тъй като медената шапка над ХР е над пилото, се задоволява инстинктът на пчелите над пилото да има добре оформен хранителен запас. Тогава пилото в плодниковите рамки ще се развие до горните летви на рамките и така за пилото ще бъде достатъчен един плодников корпус при условие, че полукорпусът в ролята на медена шапка на плодника е винаги пълен с мед и общото пространство в кошера е достатъчно.

+ Медът не се носи в плодниковите рамки, не се смесва с пилото и не се стига до блокиране на плодника.

+ Намалява вероятността за поява на роеви нагон.

+ Няма нужда от ръчно преподреждане на плодника, за да се развие максимално пилото. При поява на паша, пчелите не носят мед в плодника, защото за него няма място - всичко е пълно с пило. Когато плодникът се състои от два корпуса или от корпус и полукорпус, но без ХР, майката има излишно пространство, което пчелите веднага започват да запълват с мед и блокират майката.

+ От пчеларя се изисква усилието еднократно да промени положението на полукорпуса, с което моментално започва автоматично стимулиращо подхранване, като в добри години не се налага добавянето на сироп.

Пълен полукорпус като медена шапка на плодника осигурява на семейството достатъчно храна и още първите килограми нектар от пашата отиват в медовите корпуси/магазини.
Организираният по този н-н плодник - с ХР под медена шапка, много опростява и облекчава овладяването на пчелните семейства.

Evgeni Petkov
25.12.2010, 20:05
Браво vanHanegem !!! След написаното от него предлагам временно да се заключи тази тема и "цялата коледна роева енергия" да се канализара към темата за подхранването- ще застудява до минус 10 градуса, а форумиците като видят слъце само мед им е в главата.

ANIBAL
25.12.2010, 20:59
Браво vanHanegem !!! След написаното от него предлагам временно да се заключи тази тема и "цялата коледна роева енергия" да се канализара към темата за подхранването- ще застудява до минус 10 градуса, а форумиците като видят слъце само мед им е в главата.

Благодари на Колегата,за добрата информация и недей да направляваш форума.Вземи си поука как трябва да се държи форумец.И, ако можеш или знаеш допълни с твоя практика.Аз лично съм си изработил своя без ХР.Но тук се пише за ХР.По нататък, ако иска някой колега може да споделя за нея.

Благодаря колега за изчерпателния отговор.
ВСИЧКИ ФОРУМИ НЕ СА КАТО НАШИЯ.МОЖЕМ ДА СЕ ГОРДЕЕМ С НЕГО. drinks; drinks;

evgeni.filimonov
27.12.2010, 12:22
Честита Коледа на всички.
Колегата VanHanegen даде най-точната информация за използването на ХР. Както казват ХР е кормилото за управление на пчелното семейство. Има известни условия, които са важни и той го е написал точно. По същия начин работих и аз и съм доволен от резултата. При мен пашата не беше бурна, но пък беше доста продължителна. ХР стоя през целия беритбен период.

hristev
27.12.2010, 13:33
Който има опита ако обича да сподели за разстоянията между рамките над и под Ханемановата решетка. Доколкото зная това разстояние трябва да бъде между 4.5 мм и 9 мм. за да не се заклейва или да не се изграждат восъчни мостове между рамките и Хенемановата решетка.
Поздрави и успех.

vanHanegem
27.12.2010, 13:58
Моите ХР са в дървени рамки с размери, съвпадащи с размерите на корпуса. Дебелината на рамката е около 1 см. Поставя се м/у два корпуса. Досега не се е случвало да се залепва с клей и восък(толкова много). Има в пчеларските магазини инструмент за почистване на ХР - моя е сръбски(може би е на Евротом).Купих ХР като допълнителен аксесуар към кошера - цената и е 12 лв.

buci59
27.12.2010, 17:05
Кошерите си ги изработвам напълно сам и е нормално да допускам грешчици,затова при поставянето на ХР почти винаги ми правят мостове от долу или от горе,но това съвсем не е проблем.Важното е какво се постига с поставянето на ХР.След свалянето и от кошера ги почиствам много лесно-просто ги оставям в/у ламарината на кошера и слънцето си върши своето.В определен момент тя само се стръсква и си остава чиста.

ANIBAL
27.12.2010, 18:32
Браво!!И двата горни поста предлагат на такива като мен Изключително практични варианти.Определено ще се възползвам и от двата.Но цената, която изложи колегата направо ме шокира.Тя сигурно е метална.Но и такава да е скъпичко е.

vanHanegem
27.12.2010, 18:54
Цената и е такава заради дървената рамка. Без нея е 6 лв. А онзи ден Ви казах, че наскоро срещах обява на цени м/у 3.50 и 5.50(без дървена рамка, според мен). Отнася се за метални решетки. Даже мисля,че уточняваха че са точково заварени, но наистина не обърнах внимание. Цитирам по памет.

Бай Пчеличко
27.12.2010, 19:00
Купил съм си пластмасови решетки - по две покриват 10 рамков и са по 2,50 лв. бр. = 5 лв. за кошер ! Те имат отдоло крачета , които лягат върху рамките и определят разтоянието отдоло , като при правилно изработен корпус (плодник) те равнят с горния му край и се налага повдигането с 4,5-9 мм. горния корпус(магазин) ! В противен случай горните рамки лягат върху решетката и значително намаляват нейната пропускливост !

fermdimi
29.12.2010, 19:51
Извинявай колега,но би ли ми казъл кой е правелния размер на 10 рамковия корпус ?

Бай Пчеличко
29.12.2010, 20:05
Става дума за надрамковото разтояние - 8 мм.

ANIBAL
29.12.2010, 21:00
Аз за какво искам с мрежа да си ги изрежа.

milko_enev
10.01.2011, 22:17
изработвам си корпусите като рамката е по средата на корпуса,така че и от долу и от горе имам по 5 мм разтояние.слагам задължително ХР направо в/у корпуса,само отделни семейства частично изграждат мостове/тук там/.като ги прибирам в склада махам восъка с пистолет за горещ въздух.

syzi
13.01.2011, 08:08
Ето една идея за изолатор на майката.Вътре влиза цяла ДБ рамка.
http://s3.postimage.org/2gpl1htxg/030820091399.jpg (http://postimage.org/image/2gpl1htxg/)

http://s3.postimage.org/2gprnn7wk/030820091400.jpg (http://postimage.org/image/2gprnn7wk/)

syzi
13.01.2011, 08:14
Като затворя и Ханемановите решетки,го използвам да пренасям рамка с маточници заедно с пчелите по тях от единия пчелин на другия.

plamen
15.12.2011, 22:35
Предстои ми закупуване на 30, 40 Ханеманови решетки и се чудя какъв модел да си купя.До сега съм използвал метални във рамки и сам доволен от тях но ми излизат скъпички.Гледам има по евтини варианти на пазара пластмасови на две части , пластмасови еластични,пластмасови подсилени и се чудя дали са качествени и издръжливи.Ще съм благодарен на някой колега работил със изброените дали е доволен и колко сезона ги е ползвал.

evgeni.filimonov
15.12.2011, 23:15
Всчките вършат работа, когато се работи правилно и със силни семейства и когато има паша разбира се.
Един пример, едни колеги от Монтана рекоха, че пластмасовите тънките, били им провалили слънчогледа, а друг колега само с такива работи от години и не се е оплакал.

plamen
17.12.2011, 11:01
Знам че всички вършат работа идеята е някой ако ги е пробвал дали е доволен от здравината им примерно могат ли да изкарат 5- 10 сезона.На изложението в плевен е такава гъчканица че не може да разгледаш един продукт на спокойствие . Аз търся мнение на някой колега не на търговец.На търговеца работата му е да те обеди че стоката му е най хубавата и най евтината.

кирил
17.12.2011, 11:47
Ползвам метални на " Стохи " вече десетина години, без рамка, доволен съм.

Максим Тодоров
14.02.2012, 08:38
Колеги ако не ви е проблем споделете от къде си закупувате решетките и на каква цена. drinks;

Танаси
14.02.2012, 09:45
Макси изложението в Добрич е другия месец, има избор и е близо. Аз си пазаря почти всичко от там.

Gogo
21.06.2012, 12:12
В магазина от който си закупих кошерите, ми обясниха, че решетката им не се поставя върху рамките, а върху корпуса, затова не се налагало обрамчване. Това добре ли е?

jonny
21.06.2012, 13:12
Купил съм си пластмасови решетки - по две покриват 10 рамков и са по 2,50 лв. бр. = 5 лв. за кошер ! Те имат отдоло крачета , които лягат върху рамките и определят разтоянието отдоло , като при правилно изработен корпус (плодник) те равнят с горния му край и се налага повдигането с 4,5-9 мм. горния корпус(магазин) ! В противен случай горните рамки лягат върху решетката и значително намаляват нейната пропускливост !
Ето такива, които казва Бай Пчеличко и аз си купих, вчера ги поставих, те хем лягат на крачетата за да не опират на рамките, хем лягат и на самия корпус. Окото на решетката е 4мм.
http://s8.postimage.org/errmfnm8x/001.jpg (http://postimage.org/image/errmfnm8x/)


http://s15.postimage.org/ipqxflj9z/002.jpg (http://postimage.org/image/ipqxflj9z/)

Юрий Цветков
21.06.2012, 19:11
В магазина от който си закупих кошерите, ми обясниха, че решетката им не се поставя върху рамките, а върху корпуса, затова не се налагало обрамчване. Това добре ли е?Да. Важно е обаче и горните рамки да не стъпват на нея

mityo79
21.06.2012, 19:38
Колеги, ако ние като Пчелари с главно П си позволяваме да имаме прорези, цептнатини, дупчици и т.н. по кошерите то по добре да станем кравари, там е позволено! Простете за искреността!


Напълно съм съгласен колега без да обидя някого, пчелните семейства трябва да са добре отглеждани.

mityo79
21.06.2012, 19:48
Колеги да ви попитам относно Ханемановата решетка, казаха ми че ако разредиш питите в магазина майката не снасяла яйца в тях и нямало нужда от решетката.

evgeni.filimonov
21.06.2012, 20:07
Снася и още как, ако семейството не е готово да заеме магазина и да надгради килийките, тогава тя се качва и бая си наснася.
Преглеждайте по често плодниците, осигурявайте място на майката да си снася и тогава тя няма да се качи в магазина. Поне докато не тръгне пашата, тръгне ли , тогава пчелите не и позволяват да се качи горе.

ivan raynov
07.02.2013, 22:52
Здравейте! Моля ако някой има възможност да качи снимка на обрамчена решетка.Варианти на рамка.Височини от долу от горе. Начин на закрепване.Благодаря!

BateMisho
18.06.2014, 18:07
Здравейте! Имам следното питане за ХР, може би някой има подобен опит. Силен кошер - плодникът на 10 рамки, пълен с пчели, с поставена ХР и магазини. Днес го прегледах, в магазините има не-повече от 20 пчели, няма дори напръскано в магазина, няма маточници, само пило и пчели, които се блъскат долу и явно не им е приятно да минават през решетката. Наистина, времето е студено и дъждовно, явно няма нектар и пчелите не виждат зор да се качват. Пашата е липа, която не е цъфнала още, но ливадите са страхотни. Решетката е обикновена - телена с ламаринени скобички, каквато масово се продава по магазините. Дали решетката е нефелна или просто на магазините не им е дошло времето. Накрая взех, че напръсках питите с нектар, пък да става каквото ще.

jordanov
18.06.2014, 18:33
А най-накрая ще вземеш и ще махнеш ХР.

зуница
18.06.2014, 18:46
Когато има силна паша решетката не ги удържа.Ако пашата е слабичка може и въобще да не се качат в магазина.Аз ползвах с желание три години решетките , но ми мина мерака.Отдавна не ги ползвам.
Пашите са слабички в планината и не ми е оправдано да ги ограничавам допълнително.

радо
18.06.2014, 19:08
Какво очакваш след като няма приток на нектар плодникът им е достатъчен когато обаче се появи нектар първо ще запълнят всяка празна килийка в плодника и чак тогава ще се качат в магазина ,а ефекта на решетката се проявява именно тук като задържа майката насила в плодника.Ако все пак искаш да имаш повече от 20 пчели в магазина просто сложи две преградни дъски в плодника и свий плодника на 8 рамки и готово .

спартак
18.06.2014, 20:02
Колеги да ви попитам относно Ханемановата решетка, казаха ми че ако разредиш питите в магазина майката не снасяла яйца в тях и нямало нужда от решетката.
Слагаш магазините напречно на плодника и майката не се качва горе. За пчелите не е проблем да слагат нектар по магазините .Но това е възможно, ако кошера е с равни диагонали.Примерно ДБ12.

jordanov
19.06.2014, 08:35
...когато обаче се появи нектар първо ще запълнят всяка празна килийка в плодника и чак тогава ще се качат в магазина ...

Това сигурно ли е?

jorors
19.06.2014, 09:37
Слагаш магазините напречно на плодника и майката не се качва горе. За пчелите не е проблем да слагат нектар по магазините .Но това е възможно, ако кошера е с равни диагонали.Примерно ДБ12.

Това не пречи на майката да се качи в магазин(корпус). Проверено!

BateMisho
19.06.2014, 16:33
Реших да оставя решетката, надявам се пчелите да се качат другата седмица като се затопли и тръгне нетара.

vergilzhikov
19.06.2014, 18:35
Според мен причината за да няма пчели над ХР т.е. в магазина не е в нея. Причината е ,че пчелите в кошера са малко. Ще се качат над ХР когато запълнят изцяло междурамията и питите под ХР.

jordanov
19.06.2014, 19:30
.. Ще се качат над ХР когато запълнят изцяло междурамията и питите под ХР.

Това е така, да. Тъничкият въпрос е с какво ще напълнят питите под ХР. Ако другарят пчелар може да си отговори на този въпрос и ако това го устройва, нататък е ясно.

m_pchelari
18.03.2015, 19:55
Колеги някой срещал ли е по сайтовете подобна ХР на цена под 3 лева. Представлява много тънък прозрачен лист от гъвкава пластмаса.
3761

Цеко
18.03.2015, 20:30
Това повече ми прилича на решетка за прополис, иначе аз купих пластмасова ХР за десетак на две части на цена от 3 лева и то от производителя, по ниска цена не съм срещал.

tarty
18.03.2015, 20:30
Аз си купих преди няколко години същите или подобни от дистрибутор на полската Лисон. Но за цена незнам.

distedi
18.03.2015, 20:50
Лисон предлагат такива. На плевенското изложение ги продаваха по 2 лв. Много руснаци ги използват и за изолатор за майките през зимата.

delisimo
18.03.2015, 20:53
На изложението в Плевен ги продаваха по 2,50 лв. на брой за 12 рамков дадан блат. Бяха полски или поне така се представиха. С тях беше представител на Хъником - Ямбол, така че можеш да ги попиташ - телефон 0885911644. Онзи ден при представителя на Лисон в Плевен ги видях на 2,80лв./брой , но определено полските ми харесаха повече - малко по-дебели и плътни и по-здрави.


Колеги някой срещал ли е по сайтовете подобна ХР на цена под 3 лева. Представлява много тънък прозрачен лист от гъвкава пластмаса.
3761

Максим Тодоров
18.03.2015, 21:09
Пълни боклуци са тези тънките.

m_pchelari
18.03.2015, 21:09
Благодаря на отзовалите се. В един от пчеларските магазини в Ямбол са по 3 лева. По миналата година намерих вътрешните хранилки на левче по-евтино от техните цени затова питах дали някой знае кой е производителя на тези ХР. В Плевен явно са били на "далавера". :)

m_pchelari
18.03.2015, 21:16
Пълни боклуци са тези тънките.

Да най-вероятно ще провисват и ще ги клеясват жестоко. Май трябва да пробвам с няколко преди да вземам за всички кошери. Тези които гледах са малко по-различни прозрачни са и са по дебели. Снимката е от ХР в пчеларски център южен и са на 4.80

evgeni.filimonov
18.03.2015, 22:39
Тънки са и лягат върху рамките и намаляват площта през която да минават пчелите, това е тормоз за пчелите. Ако вече сте си купили такива, сложете някакви подложки, за да не лягат върху рамките. Иначе са евтини. Сърбите много ги предлагат на Ташмайдан.

Цеко
18.03.2015, 22:41
Ето това са ХР по 3 лв комплекта, съжалявам но вече са пригодени за друга цел.

slav_yanev
29.04.2016, 05:34
Може ли някой да ми каже,дали може за Х.Р.да се ползва поцинкована мрежа с растер 4,5 мм.

vlado 9
29.04.2016, 14:43
Може ли някой да ми каже,дали може за Х.Р.да се ползва поцинкована мрежа с растер 4,5 мм.

Всичко може ,проба-грешка....аз съм избушил един стар телевизор Опера и го направих на кошер с се получи много добре,гледам ги какви ги вършат без да ги отварям.

бат тянко
29.04.2016, 15:05
Каналите, сиреч програмите сменяш ли?

vlado 9
29.04.2016, 16:16
Цъ,заклейли са врътката ,даже и xxl не става ,че Мама излита на високо.

laskov
28.05.2017, 22:54
Здравейте,
от миналата година се уча на пчеларство. Сега се опитвам да разбера как се работи с ханеманови решетки и имам някои съмнения. Кошерите (2 бр., наполовина мои) са 10 рамкови дадан-блат. Като поставя магазина върху плодника, разстоянието между плодниковите и магазинните рамки е около сантиметър. Като поставя ханемановата решетка (метална, Лега) между тях, разстоянието от плодниковите до решетката е около 1.5 см, а магазинните опират в решетката и дори тя малко ги повдига. Питам се, дали е нормално това?
Единият кошер е по-силен и сложих решетка и магазин с 10 магазинни рамки с основи - нямах изградени. Две седмици пчела горе не се вясна, а долу - ври и кипи. Реших, че не могат да минават през решетката и я махнах. След 1 седмица резултатът беше същия. По това време започна да цъфти акацията. За радост, подариха ни 6 изградени магазинни рамки и 4 от тях сложихме в магазина. От този момент нещата живнаха - много пчели на изградените рамки, на основите започна да се забелязва строеж. На 24-ти май ги погледнах и реших, че има открито пило на една от рамките в магазина. Вчера пак ги гледах и реших, че май съм се заблудил за пилото. Реших да пробвам отново решетката и я поставих. Днес ги погледнах, пчелите горе като че ли са намалели, но все още има много и реших да оставя решетката. Има ли в нета упътване за ползване на тези решетки? Какво бихте ме посъветвали? Благодаря предварително!

Валентин.
28.05.2017, 22:59
Не се занимавай с тия решетки.... Дори да осемени майката 2-3 пити в магазина, пилото там ще привлича пчелите. Все едно както се вдига плодникова пита през магазина.

laskov
28.05.2017, 23:07
Стига бе адаш! Направо ме застреля! :) Благодаря за бързия отговор! Ще изчакам за други мнения и ще опиша и причината да реша да ги пробвам.

agro
29.05.2017, 00:07
На половината от моите преди акацията сложих ханеманови, на другата половина - не. После сложих отгоре корпус с 10 основи и по 2-3 пити с пило без майката, да примамя пчелите горе. След десетина дни махнах решетките, защото, където бяха сложени, нищо не изградиха от новия корпус, а където нямаше ХР - изградиха почти всички основи и ги заляха с нектар. Яд ме е, че дадох толкова пари за пластмасови ХР на Лега, а ефекта от тях в моя случай беше негативен. Като тръгна акацията, ни майка, ни пило видях в горните корпуси, даже рових най-долу, да проверя има ли снесено нещо, защото бях свикнал да гледам пълни рамки с пило и прашец.

tarty
29.05.2017, 05:32
Ако беше демарирал( качил по един плодник с запечатано пило над ХР), а този корпус с основите беше сложил между два корпуса с прясно пило, сега нямаше да са по дърветата и щеше да имаш един корпус със мед. Решетките са полезни, стига да знаеш как да работиш с тях.

Ласков самите кошери не са правилно направени и затова ти опира ХР, трябва да има разстояние да минават пчелите и от двете страни на решетката.

jordanov
29.05.2017, 09:13
Ласков, щом се учиш на пчеларство, научи се да разбираш езика на пчелите. Говори си с тях и те ще ти казват кое как. И сега са ти казали.

П.п. На дадан блат ХР в масовия случай не му трябва. Ако целта е някаква екзотична - може.

laskov
29.05.2017, 10:32
...Говори си с тях и те ще ти казват кое как. И сега са ти казали.

Офф, казаха ми, ама проявих инат!

Реших да пробвам тези решетки поради следната причина: Решил съм да си правя отводка. Проблем ми е намирането на майката. Една любезна госпожа-пчелар, ми каза как го прави тя: "Избирам и изваждам питите, които ще са отводка. С рязко тръсване изтръсквам пчелите от тях обратно в сандъка. Целта е майката, ако е на тях, да падне в плодника. Поставям ханеманова решетка и нов плодник отгоре, в който поставям питите за отводката и затварям кошера. След 2-3 часа взимам горния плодник. През това време част от пчелите са се качили през решетката върху питите за отводката."
На мен ми се вижда изпълнимо :)

Юрий Цветков
29.05.2017, 10:35
А проба ли, да обърнеш решетката обратно?

laskov
29.05.2017, 10:45
Моята е без дървена рамка. (изображение (http://www.legabg.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/2/2200_2300_lega13.jpg))

Юрий Цветков
29.05.2017, 10:54
По-добре е ако е обрамчена, но в този случай, опитай да си направиш някаква рамка, която да поставяш над решетката. Пчелите трябва да могат свободно да михават между нея и горните / долните летви на рамките. Иначе идеята ти за отводки е добра.

agro
29.05.2017, 11:02
Ако беше демарирал( качил по един плодник с запечатано пило над ХР), а този корпус с основите беше сложил между два корпуса с прясно пило, сега нямаше да са по дърветата и щеше да имаш един корпус със мед....

И на мен така ми се искаше, ама как да съм сигурен, че заедно с плодниковия корпус няма да кача и майката над ХР ? Да я търся из корпуса е бавен процес, поне за мене, някои веднага знаят на кои пити да гледат, често майките са им белязани, ама не и моите все още. Така че реших да мина по мързелива технология, ама не би. Вече ХР само ако имам време да гледам из плодника. Иначе да, на доста кошери поставях корпуса с основите като втори, съчетано с ротация, по-бързо ги градят.

jdrumev
29.05.2017, 14:25
Хубаво е да ползваш ХР,но при самосмени,роене или др.,може да си вкараш автогол.Ачката преди време беше писал за това,оказа се прав.Младите майки минават през ХР.

tarty
29.05.2017, 19:38
Агро, аз ти казах, майката винаги е в корпуса с прясно пило, а той по принцип е най горния :-):-):-)

Цеко
29.05.2017, 22:34
Офф, казаха ми, ама проявих инат!

Реших да пробвам тези решетки поради следната причина: Решил съм да си правя отводка. Проблем ми е намирането на майката. Една любезна госпожа-пчелар, ми каза как го прави тя: "Избирам и изваждам питите, които ще са отводка. С рязко тръсване изтръсквам пчелите от тях обратно в сандъка. Целта е майката, ако е на тях, да падне в плодника. Поставям ханеманова решетка и нов плодник отгоре, в който поставям питите за отводката и затварям кошера. След 2-3 часа взимам горния плодник. През това време част от пчелите са се качили през решетката върху питите за отводката."
На мен ми се вижда изпълнимо :)

Аз така си „скубя„ кошерите с по 1-2 пити (системата ми е дадан блат, ползвам половинка ХР за 10 рамков кошер обрамчена с найлон / да става на всички модели кошери 8-10 -12 рамкови/). Стръсквам питите които ще взема от плодника като предварително на тяхното място съм поставил основи за градеж, слагам ХР с найлона, слагам празен магазин в него полегнали изтръсканите пити, отгоре друга ХР с найлон и върху тях магазина. След подобна манипулация на около 50 кошера (около 3-4 часа) и кратка почивка около един час, тръгвам и прибирам изтръсканите пити от магазините(те са бъкани от пчели) прибирам ХР и другите цигании и приключвам със „скубането“. На другия ден продължавам с другите кошери и така до края. Имам снимки но са на телефона и ми е трудно да ги кача тука...

Rado76
30.05.2017, 06:39
Здравей Ласков,и аз имах същия проблем със ханемановата масово опират рамките.Имаш два варианта
1.Магазина да му заковеш по една летвичка отдолу 5-7мм.да не опират рамките.И си готов със проблема.
2 Не знам от кой Район си но аз намерих и купих две ХР-пластмасови със борд отстрани 5мм и ги сложих да пробвам рамките не опират доволен съм от тях.
Тази ХР-струва 5лв.със този борд отстрани не се огъва и е доста по-добра от обикновената пластмасова.Дано съм ти помогнал.

Относно писането на колегата Друмев за младите майки-да минават през ханемановата в това съм сигурен намерих я в магазина.Млада таз годишна майка.

jdrumev
30.05.2017, 10:32
Аз използвам ХР при дву семейните с общ магазин.Тая седмица разбрах,че младата майка е в магазина.За мен това е добре защото магазина е 16 големи рамки,но при малките става мазало..На 8те слагах преди но я ковях с габари към магазина така ми беше по лесно.

meduza
17.10.2023, 15:18
Балмина (а и другите) продават ХР с крачета. За какво помагат тези крачета... освен ако тръгнат да бягат нанякъде :)

Nik_m
18.10.2023, 12:07
Балмина (а и другите) продават ХР с крачета. За какво помагат тези крачета... освен ако тръгнат да бягат нанякъде :)

С тези крачета прескача от кошер на кошер. С една ХР обслужваш 20 кошера. Ако вземеш бонус и крилца, вече 100 кошера. Ако питаш сериозно, да не ляга на рамките, така с крчета не затруднява пчелите при преминаването през нея. Много по добри са от другите, работи като обрамчена ХР.