PDA

Виж пълната версия : ТРАНСПОРТИРАНЕ НА МАЙКИ



galin_f
11.07.2012, 13:31
Трябва да транспортирам с лек автомобил четири майки от пчелина на разстояние 45-50км. и да ги предам на семействата живи!
Майките са в оплодни сандъчета и най-сигурния ми вариант е да ги взема с тях, но не ми се ще, защото... сега не разяснявам подробно да не разводнявам въпроса, че май ще пиша много, но ако е от значение ще разкажа личните ми съображения :D
Ако ги транспортирам в клетки в тия жеги какви превантивни предпазни мерки трябва да предприема? По колко пчели да им сложа с оглед да не им е толкова жега и пак да има пчели да се грижат за майката и отчасти за температурата? Ще ползвам от пластмасовите транспортни клетки за майки. Да не ги пече пряко слънце и т.н. обичайните неща е ясно, но ме притеснява как ще им понесе жегата.
Автомобила с който ще пътувам за жалост няма климатик а другия с климатика не ми върши работа за другата задача - системата е шах с пешката :D
Най-лошото в цялата работа е, че трябва да спра попътно за час да свърша и друга задача и пътуването ще е през деня sweating;
Ако направя пътуването да е по хладното само за тях ми се оплита много програмата, ако взема целите оплодни сандъчета също толкова се оплита :D

П.П. Не ми се пускаше нова тема, но не си харесах къде да пиша, модераторите да действат както преценят ако се наложи. Ако поста го преместят в друга тема имам молба да ми драснат ЛС къде е да не преравям форума drinks;

зуница
11.07.2012, 13:39
Хладилна чанта.Другото сам го измисли.Да не разводняваме темата.

scutellator
11.07.2012, 14:05
5-6-7 -9- пчели придружителки.

Докато клетките са в колата, най-добре ги сложи под,зад или пред седалката - на стелките. На сянка.
Когато не си в колата или ги вземаш със себе си в джоба или ги оставяш на някое хладно място.
Липсата на климатик не е проблем.

Петър Маринов - petermar
11.07.2012, 14:20
И памучета напоени с вода /не да капят - просто намокрени/ на мрежестата част на клетката.

galin_f
11.07.2012, 18:22
И аз за подобни варианти мислех, грабнах една хладилна кутия на 12V която не съм ползвал от много време, но се оказа, че не работи. Сега няма да й обръщам внимание. Като прочетох и отговорите ви мисля да ползвам една доста голяма хладилна чанта която не задържа много хладината, на дъното слагам един или два патрона (40х20см.) от фризера и отгоре една суха хавлиена кърпа над нея навлажнена хавлиена кърпа. Пък в движение ще ги наглеждам как са и ще реагирам според ситуацията. Пътя не ме притеснява, един час път и един престои, два часа не са нищо. Само жегата ме притесняваше, че в тая кутийка пчелите не могат кои знае колко за коригират температурата.

Светозар Каменов
11.07.2012, 20:49
В тая хладилна камера няма ли да им стане бая хладничко?

vanHanegem
11.07.2012, 20:56
Скутелатора ви е написал как се транспортират майки. Прочетете и не се занимавайте с глупости!

galin_f
13.07.2012, 18:24
Операцията мина безпроблемно и без да се налагат каквито и да е хватки. Аз съумях да си разбутам програмата и предобед да свърша задачата а и времето помогна много с разни облачета.


В тая хладилна камера няма ли да им стане бая хладничко?
Това не е хладилник или фризер на 12V, нейните възможности са да задържи предварително охладени неща за по-дълъг период! Среден вариант между хладилник и хладилна чанта.
Хладилната кутия която исках да ползвам по технически характеристики поддържа дванадесет градуса под околната температура и мин. до осем градуса може да направи. При тези температури следобед няма да е кои знае колко хладно, още повече при отсъствие на нещо предварително охладено вътре а и може да се побългари и да поддържа много по-малко от скромните й възможности. Мога да я пригодя да е вид инкубатор и да поддържа колкото искам. Добре, че не тръгна, че щях да отделя доста време да я човъркам за няма нищо :D
Хладилната чанта, която беше втория вариант, си е чист сак с термоизолация.

Наясно съм, че това са насекоми и при какви температури, светлина и влажност живеят и целта ми е била да доближа тези условия за по-добър комфорт.
Не бях наясно как им се отразява горещината (до къде са им възможностите да я понесат) извън кошера където има кои да се грижи за този микро климат.
drinks;