PDA

Виж пълната версия : НУКЛЕУСИ С РЕЗЕРВНИ МАЙКИ



павликянин
11.07.2012, 01:11
Колеги, ще ми се да направя два нуклеуса, които да зазимя заедно над плодник на силно семейство. Мед въобще не съм центрофугирал - има достатъчно за зимуване, дори, ако не успея да намеря да купя изградени пити, ща не ща, ще трябва да завъртя някоя пита от медовите, за да има място за късноавгустовско и септемврийско пило. Въпросът ми е дали съм закъснял, при положение, че още не съм подготвил майчила, пък и наближава времето, когато ще изгонят търтеите.

buci59
11.07.2012, 06:09
Нуклеусът,е своего рода отводка с пчели.Ако я създадеш сега,то го направи с поне 4-5 рамки с пило,но проблемът ти не е в това а,че нямаш готова майка.Защото ако сега залаложиш маточници ще ти са необходими 16 дни,плюс 10 дни за нейното оплождане,още 21 дни за първите излюпени пчели.Мисля,че е късно за този вариант,а и не е сигурно дали въобще ще се оплоди и завърне в кошера.Виж ако си купиш готова плодна майка и я придадеш,всичко си е на мястото и все още не е късно.

Начинаещ
11.07.2012, 11:16
А колега ще дадеш ли малко разяснения за най - лесния и безпроблемен начин за придаване на майка.

buci59
11.07.2012, 18:29
Няма безпроблемен начин за придаване на майка,риск винаги има.Едно обаче трябва да се спазва-колкото може с по-млади пчели в отводката.Това значи,след като се направи,след 5-6 часа може да се слага клетката с майката,но без придружаващите пчели.За това време старите пчели са се върнали по местата си и остават само младите.Но тези неща са за друга тема и да не разводняваме тази.

dunsho78
11.07.2012, 19:43
купих майка на Етъра и извадих две рамки люпещо пило пуснах майката върху тях младите пчели я приха без проблем но днес се появиха крадци че трябваше да го местя кошера така че купувай готова плодна майка и повече рамки люпещо пило и ти си човека