PDA

Виж пълната версия : ЧЕРНИ ПЧЕЛИ !?



зуница
10.07.2012, 12:13
Здравейте ,Колеги!
Някой от вас отглежда ли "черни пчели"?
На два пъти се сблъсквам с тях.Преди десетина години в един от кошерите ми започнаха да преобладават черни агресивни и склонни към грабеж пчели.Смених майката и всичко отшумя.
Сега за втори път стигам до сблъсък с тези пчели.В началото на юни имах две отводки на 3 и 4 пити.Един ден забелязах усилен летеж от двата кошера и се зарадвах,че така добре са тръгнали.Реших да ги отворя и да добавя пити, основи.При отварянето забелязах , че пчелите са черни без ивици на коремчето или слабо прозиращи такива.Трупаха се по питите с мед, а открито пило нямаше.На дъното на кошера купчинка пчели в която намерих и белязаната майка.Крадяха.
В яда си убих няколко и затворих останалите крадци в кошера.
От начало исках да сипя сироп с отрова в хранилките и да чуя кой колега ще изпищи ,но сърце не ми даде да го направя.Обичам пчелите дори и като ме е яд.И с другата отводка положението беше същото.Преглътнах.
Направих си нови отводки с роеви маточници взети от едно и също семейство.
Три майки приличат на майка си, четвъртата черна!
Ще чакам да видя как ще тръгне семейството.
В нета за черните пчели пише ,че са аборигенна порода за Северна Европа и Русия.
Някой знае ли в България това чудо да е внасяно?
Възможно ли е да съществува в диво състояние като местна пчела?
Някой колега има ли подобни наблюдения?

bobmastar
10.07.2012, 23:24
Моите са по тъмни и дребни от на един колега с пчелин близо до мен, но нито са агресивни, а дори смятам че работят по добре от неговите, майките дори са по едри от неговите /нямам стари пити/.
Той е развил пчелина си от месни пчели, а моите са от еленския балкан от рояци, не смятам че са лоши или диви, а просто местната приспособена към условията пчела.

evgeni.filimonov
11.07.2012, 08:31
Това е характерно за крадливите пчели.
Моя комшийка се оплакваше, че имало в село пчелар, който не си поглежда пчелите и от негова посока идвали черни пчели и нападали по слабите семейства.
Аз не съм се сблъсквал с този проблем.

зуница
11.07.2012, 13:32
Интересно е от къде са се пръкнали тези пчели.Не искам да ги отглеждам защото кошерите ми са на 5м. от къщата.Имал съм едри тъмно кафяви пчели ,но с видими жълто -кафяви пръстенчета и нямат нищо общо с това което забелязах сега.Пчелите за които пиша са черни, с почти незабележими светли пръстенчета.
Ако не са вкарвани с цел подобряване на расата ,значи са местни.Ако са местни, какво става с единствената запазена местна пчела "родопската"?

scutellator
11.07.2012, 14:22
Най-вероятно са кавказки мелези. Старите местни пчели също са били черни ( според всички прочетени от мен книги в които се споменават), но окосмяването при тях е било кафяво, докато при кавказките - сиво-кафяво. Някогашната местна пчела е била напълно изместена от последните преди около 50-ина години (по простата причина че това се е предлагало на пазара - кавказко-италианска кръстоска)

mladen99
11.07.2012, 15:00
Аз също имам една маика която е абсолютно черна, много тъмна. И много трудно откриваема измежду другите пчели, понеже се слива с тях, докато другите се открояват.
Но нямам аблюдения за други отклонения.
При есенния преглед, ще я отбележа в пчеларския дневник за да мога да правя сравнение с другите за напред.

satana1982
25.03.2013, 22:26
Аз също имах един кошер с черни пчели.Майката я търсих часове наред.Помня,че беше рой и се беше хванал на близко дърво.Не бяха агресивни спрямо други кошери.Цвета на пчелите не ми направи особено впечатление,защото знам за породата "черна камчийска пчела".Наскоро продадох няколко семейства вкл. и въпросното "черно"семейство.

Юрий Цветков
25.03.2013, 22:31
Аз също имах един кошер с черни пчели.Майката я търсих часове наред.Помня,че беше рой и се беше хванал на близко дърво.Не бяха агресивни спрямо други кошери.Цвета на пчелите не ми направи особено впечатление,защото знам за породата "черна камчийска пчела".Наскоро продадох няколко семейства вкл. и въпросното "черно"семейство.Я разкажи нещо за тази порода, че аз за пръв път чувам за нея.

satana1982
25.03.2013, 22:48
Всъщност не се изразих правилно-не бих я нарекъл порода,а хората от региона я наричат така-черна камчийска.От баща ми също съм чувал,че така й казват,но не се отличава нито с агресия,нито са по напористи в търсене на паша.Майката беше много тънка и много трудно се откриваше(не беше белязана)Сещам се,че местното пчеларско дружество се казва "Камчийска пчела"

Юрий Цветков
26.03.2013, 21:40
Ако попаднеш пак на такива, ще съм благодарен, ако направиш някоя снимка и я публикуваш във форума.

s.gergowski
10.04.2013, 20:00
пролеттта на 2011 година е един приятел нашега поставихме 2 преносни сандъчета върху стълбовете на портала на една къща която тои си купи и намазах с примамка за рояци
след няколко дни се бяха гванали по един рояк във всяко сандъче
пчелите бяха черни много големи и страшно агресивни
това става през маи когато рапицата е в силата си
за слънчогледа пчелите бяха изградили по 10 пити и дадоха по 3 магазина с медно ваденето на медъ беше кошмар
с отварянето на кошера всички пчели се изсипвха върху мен 2012та година освен че не ги сбърка студа съм извадил от тези семеиства по 70 килограма мед от всяко
в сравнение от другите семеиства съм извадил по около 40 кила
но есента след като почти ми унищожиха пчелина просто една вечер затворих прелките на 2та кошера със черни пчели и още не съм ги отварял

nelly
28.04.2013, 13:53
Аз също имам една маика която е абсолютно черна, много тъмна. И много трудно откриваема измежду другите пчели, понеже се слива с тях, докато другите се открояват.
Но нямам аблюдения за други отклонения.
При есенния преглед, ще я отбележа в пчеларския дневник за да мога да правя сравнение с другите за напред.

Черни са майките отгледани при неподходящи условия, слаб кошер, недостатъчен брой млади пчели, влажно и студено време.

Виждала съм семейства от черни пчели, бяха много агресивни, и малко по-дребни, но иначе си работеха нормално. wink;

vankogos
29.04.2013, 20:19
Черни са майките отгледани при неподходящи условия, слаб кошер, недостатъчен брой млади пчели, влажно и студено време. Виждала съм семейства от черни пчели, бяха много агресивни, и малко по-дребни, но иначе си работеха нормално. wink;

Миналата година имах случай на черна роева майка.

Triballi
20.03.2015, 21:24
Най-вероятно са кавказки мелези. Старите местни пчели също са били черни ( според всички прочетени от мен книги в които се споменават), но окосмяването при тях е било кафяво, докато при кавказките - сиво-кафяво. Някогашната местна пчела е била напълно изместена от последните преди около 50-ина години (по простата причина че това се е предлагало на пазара - кавказко-италианска кръстоска)

Според описанието на Л. Радоев: "По външни морфологични признаци пчелите и търтеите от местната порода имат сребристо сив цвят на власинките и тъмен цвят на хитина на коремните членчета.(т.н. тергуми)"
Използва се наименованието местна сива пчела.Казваш че в източниците които си чел се дава описанието за черни пчели с кафяви власинки.Предполагам черен хитин на коремните членчета имаш в предвид.Ако може да посочиш къде си срещнал това описание.Ако си спомняш източника.По това описание дадено от Радоев местните пчели са не различими от кавказките сиви пчели.Чел съм един материал на Пламен Христов където казва че разликата морфологически м/у кавказките и нашите местни пчели е в търтелте.Цитирам:"Кавказките са матово-черни, сякаш посипани с въглищен прах, а не тъмно-сиви, с кафеникава седловинна ивичка образувана от власинки от ІІ,ІІІ и ІV гръбен сегмент на коремчето, както е при нашите."
Описанието ти за това как са изглеждали фенотипно пчелите с които са работели нашите дядовци или да върнем нещата за по-сигурно още на зад до пра дядовци ми напомнят повече за това

Карника(не помня от къде е свалена снимката)
3775

Аз имам черна майка с 1-2 тъмно кафяви пръстенчета или поне толкова забелязах в основата на коремчето и.Тънка и дълга е.Това е единственото семейство което ми оцеля след инвазията на акара.Помогнах му с ленти да се поизчисти.Поставих ги в началото на февруари.Останалите ми семеиства загинаха още през декември.Изглежда не угледна но за сметка на това има ген може би свързан с по-високо хигиенно поведение.

Искрен Мутафов
20.03.2015, 23:52
Карника(не помня от къде е свалена снимката)
3775



Линкакъм снимката не работи...

scutellator
22.03.2015, 01:13
Първо, в Сръбската Пчеларска Библия (мисля че така се казваше книгата) разделя Карниките на 4 типа:
-Сиви - Словакия, Словения, Сърбия и т.н.
-Черни - Германия, Полша, Австрия...
-Жълти - Банат
-Кафяви - Северна Гърция, Македония и т.н.

Най-стария източник описващ фенотипа на българските пчели, който съм срещал, беше книга написана 40-те години ( или някъде тъкмо след победата на Социализъма) - не й помня името. Та именно в нея се споменаваше, че местните пчели са черни, което на пръв поглед противоречи на нормалната логика, стига в същата книга да не се даваха исторически сведения за съществуването и мащабите на пакетното пчеларство по времето на Османската империя.

Ето пък какво казва брат Адам за някогашната пчела (1954г.), обитавала люлката на пчеларството:


The indigenous honeybee of extreme south-eastern Europe has so far, for some inexplicable reason, never attracted any notice. True, it is not endowed with any of the glamour that would arrest attention — it lacks the bright colour and uniformity of appearance which are often so highly valued. But as a general business bee, it has perhaps no equal. It resembles the Caucasian in many of its characteristics — tendency to propolize, and the construction of brace-comb. Both these defects are less highly developed in the Greek bee, and in some strains they are negligible. Its most outstanding qualities are gentleness, breeding power, and disinclination to swarm. I came across no bad-tempered colonies, except in Crete. The Greek beekeeperhardly ever resorts to a smoker; a small piece of smouldering fungus is usually placed on top of the frames while an examination is in progress. The bees are as good tempered and quiet under manipulation as the average Carniolans. Their breeding power is truly phenomenal: I am inclined to believe that no other race will equal the numerical strength of a Greek colony, or particularly of a Greek queen crossed with an Italian or Carniolan drone. But unlike the Italian or Eastern races, breeding is severely restricted — too much so, to serve our purposes — after mid-July. The brood chamber may well be found chock-a-block with stores at the end of July. The brood is compact and faultless in every respect, and our experience suggests that the Greek bee is less disposed to swarming than any other race or strain we have tested in our apiaries. But it is definitely inclined to propolize and to build brace-comb freely, and the honey cappings are rather watery in appearance. Our preliminary tests and observations indicate that the Greek bee embodies the qualities required for a honey gatherer par excellence.
Aristotle observed that the bees of Greece are not uniform in colour; in his time the bees with yellow markings were considered best. The Greek bees of today are brown, with a yellow segment showing here and there. However west of the Pindus range, from Messolonghi to Janina, they are uniformly black. We were assured at Janina that near Konitsa, on the Albanian frontier, a pure yellow variety could be found, but our search there revealed a mere sprinkling of yellow, which is as commonly seen east of the Pindus range as in the heart of these mountains. In these regions one rarely finds a colony absolutely uniform in colour ; a small and varying proportion of the bees have one or two tawny segments. As would be expected, the queens show a wide range of coloration; drones, on the other hand, show practically none.

http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homage/books/FrAdam/voyages/2voy/en.shtml
(Коментара за Критските пчели по-нататък не е съвсем точен, тъй като заключенията са били направени върху прекалено ограничено количество събрана информация)

Между другото има много видове Кавказки пчели: от
Черни/сиви 3788 Тези пък са на един майкопроизводител в Турция37893790
А така пък изглеждат жълтите кавказки/арменски пчели (A.m. remipes)3791


Има и чисто черни търтеи на лигустика (като в случая жълтото се явява свръхдоминантно над черното) със дълги рядки власинки на щитчето така че то да изглежда катранено черно. Съжалявам че не си водех снимки за всяко нещо. 3792

Triballi
23.03.2015, 16:34
Първо, в Сръбската Пчеларска Библия (мисля че така се казваше книгата) разделя Карниките на 4 типа:
-Сиви - Словакия, Словения, Сърбия и т.н.
-Черни - Германия, Полша, Австрия...
-Жълти - Банат
-Кафяви - Северна Гърция, Македония и т.н.

Най-стария източник описващ фенотипа на българските пчели, който съм срещал, беше книга написана 40-те години ( или някъде тъкмо след победата на Социализъма) - не й помня името. Та именно в нея се споменаваше, че местните пчели са черни, което на пръв поглед противоречи на нормалната логика, стига в същата книга да не се даваха исторически сведения за съществуването и мащабите на пакетното пчеларство по времето на Османската империя.

Ето пък какво казва брат Адам за някогашната пчела (1954г.), обитавала люлката на пчеларството:


http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homage/books/FrAdam/voyages/2voy/en.shtml
(Коментара за Критските пчели по-нататък не е съвсем точен, тъй като заключенията са били направени върху прекалено ограничено количество събрана информация)

Между другото има много видове Кавказки пчели: от
Черни/сиви 3788 Тези пък са на един майкопроизводител в Турция37893790
А така пък изглеждат жълтите кавказки/арменски пчели (A.m. remipes)3791


Има и чисто черни търтеи на лигустика (като в случая жълтото се явява свръхдоминантно над черното) със дълги рядки власинки на щитчето така че то да изглежда катранено черно. Съжалявам че не си водех снимки за всяко нещо. 3792

В тази книга: РЪКОВОДСТВО ПО ПЧЕЛАРСТВО - (1958г.)
К. ДОНЧЕВ, д-р СТ. НЕДЯЛКОВ проф. Д-р АЛ. ТОШКОВ

http://www.scribd.com/doc/205573169/%D0%A0%D0%AA%D0%9A%D0%9E%D0%92%D0%9E%D0%94%D0%A1%D 0%A2%D0%92%D0%9E-%D0%9F%D0%9E-%D0%9F%D0%A7%D0%95%D0%9B%D0%90%D0%A0%D0%A1%D0%A2%D 0%92%D0%9E-1958%D0%B3#scribd

е дадено това поисание:"Местната (балканската) пчела е разпространена главно у нас. В България се отглежда от най-далечно минало; тя има тъмен цвят. Поради честото внасяне на чужди породи пчели, особено от Италия, на много места у нас пчелите имат жълточервен или жълтосив оттенък на коремчетата си. При нашите условия тази пчела е дала доказателства за висока продуктивност. В зависимост от климатичните условия тя бързо ограничава пилото и обратно при подобряване на времето бързо развива силно семейство и успешно взима участие в главната беритба. Местната пчела е слабо ройлива и гради сравнително малко маточници. Майката живее 5—6 години и се поддава на тиха смяна (самосмяна). В благо-приятни години за пчеларството местната пчела е дала рекордни добиви — до 160 кг мед. Тя зимува добре на открито, брани успешно своето гнездо и мъчно допуска кражба. По външни белези нашата пчела е най-близка до краинската и другите пчели на Балканския полуостров."

Както се вижда не е задълбано в описанието а е обобщено - "тя има тъмен цвят.По външни белези нашата пчела е най-близка до краинската и другите пчели на Балканския полуостров."
Предполагам че пчелите в днешните граници на България са имали и локален типаж.Например на север от Стара Планина и на юг от нея.Нормално е да е имало и преходни зони където локалната униформеност да се е губела м/у популациите в по голяма степен.А и това дето споменаваш за пакетното пчеларство в Османската империя е интересно.Не бях се замислял в тази насока.Но както е имало търговия и разместване на сортове и породи животни в рамките на империята че и извън нея то е нормално и да има търговия и с пчели и евентуално преместване на семейства и на по-делечно разстояние може би.Макар че предполагам търговията с пчелни сенеиства е имала по локализиран характер.

scutellator
23.03.2015, 23:45
....Но както е имало търговия и разместване на сортове и породи животни в рамките на империята че и извън нея то е нормално и да има търговия и с пчели и евентуално преместване на семейства и на по-делечно разстояние може би.Макар че предполагам търговията с пчелни сенеиства е имала по локализиран характер....

Неоспорим факт е, че всяка есен по-тежките и силни пчелни семейства по тези земи са били убивани за да им се вземе меда. Друг неоспорим факт е че Османската империя е изнасяла толкова восък, колкото цялата останала Западна Европа не е произвеждала. Обаче не се бах замислял за друго - може наистина да се окаже, всяка пролет българите са ходели със волските каруци до хайван пазара в Тесалоники (български град) за да презаредят голяма част от празните си кошници, където всеки си занасял са излишните рояци от южна Гърция и островите. Добре че османската империя е била доста педантична във воденето на всякакъв вид документация, касаеща събирането на данъци.

Във старите книги наистина се описват рекордни (или по-скоро обичайно-рекордни, в това число и средни) добиви от по над 100кг.
В старите книги се говори за пчела, която е възможно най-неройливата (или поне на места) от почти всички останали пчели по Света и със сигурност най- неройливата в цяла Европа. Пълната противоположност на Карниките по онова време. Говори се за пчела, която се е работела без було и пушалка (вместо това в повечето пъти се е използвал пушек от разпалена праханова гъба, поставяна върху рамките). И аз съм убеден, че всичко това е било истина.


Брат Адам съобщава, че в годините когато той започнал да се занимава с пчеларство средния добив за цяла Англия бил около 5 кг от кошер! Внедряването на Италианските пчели, въпреки че са били тотално неподходящи за тяхния влажен климат и въпреки че повечето от това, което са си го събирали са го изяждали през останалата част от годината, е повишило средния добив на страната двойно - внимание на цели 10кг! Поради единствената причина че са били по-малко ройливи от местните.

Според брат Адам, истинската автентична Карника, такава каквато е била преди - вече не съществува.
Пак според него, Лигурийската пчела, такава каквато си я спомня отпреди Първата Световна Война - вече не е била същата след това.
Гръцката пчела, изиграла толкова важна роля в създаването на неговата пчела, 20 години по-късно, вследствие на разцвета в подвижното пчеларство благодарение на лесния транспорт след Втората Световна Война, вече била трудна за откриване, а 1980г е последната година, в която е взета последната Гръцка майка (от Света Гора/Атос), използвана за разплод. През 1988г. Рутнер обявява, вече официално, пчелата, намираща се в северна Гърция и т.н. и т.н. за А.м. мацедоника.

Дамян Дамянов
24.03.2015, 20:49
Не знам накое казвате черна пчела, но ето един клип от днес.

Не обръщайте внимание на пчелите с жълто, те са на съседа ;) . Все пак в България се отглежда само Родопика.


https://www.youtube.com/watch?v=IWAQRwNzaCY

Triballi
24.03.2015, 22:50
Неоспорим факт е, че всяка есен по-тежките и силни пчелни семейства по тези земи са били убивани за да им се вземе меда. Друг неоспорим факт е че Османската империя е изнасяла толкова восък, колкото цялата останала Западна Европа не е произвеждала. Обаче не се бах замислял за друго - може наистина да се окаже, всяка пролет българите са ходели със волските каруци до хайван пазара в Тесалоники (български град) за да презаредят голяма част от празните си кошници, където всеки си занасял са излишните рояци от южна Гърция и островите. Добре че османската империя е била доста педантична във воденето на всякакъв вид документация, касаеща събирането на данъци.

Във старите книги наистина се описват рекордни (или по-скоро обичайно-рекордни, в това число и средни) добиви от по над 100кг.
В старите книги се говори за пчела, която е възможно най-неройливата (или поне на места) от почти всички останали пчели по Света и със сигурност най- неройливата в цяла Европа. Пълната противоположност на Карниките по онова време. Говори се за пчела, която се е работела без було и пушалка (вместо това в повечето пъти се е използвал пушек от разпалена праханова гъба, поставяна върху рамките). И аз съм убеден, че всичко това е било истина.


Брат Адам съобщава, че в годините когато той започнал да се занимава с пчеларство средния добив за цяла Англия бил около 5 кг от кошер! Внедряването на Италианските пчели, въпреки че са били тотално неподходящи за тяхния влажен климат и въпреки че повечето от това, което са си го събирали са го изяждали през останалата част от годината, е повишило средния добив на страната двойно - внимание на цели 10кг! Поради единствената причина че са били по-малко ройливи от местните.

Според брат Адам, истинската автентична Карника, такава каквато е била преди - вече не съществува.
Пак според него, Лигурийската пчела, такава каквато си я спомня отпреди Първата Световна Война - вече не е била същата след това.
Гръцката пчела, изиграла толкова важна роля в създаването на неговата пчела, 20 години по-късно, вследствие на разцвета в подвижното пчеларство благодарение на лесния транспорт след Втората Световна Война, вече била трудна за откриване, а 1980г е последната година, в която е взета последната Гръцка майка (от Света Гора/Атос), използвана за разплод. През 1988г. Рутнер обявява, вече официално, пчелата, намираща се в северна Гърция и т.н. и т.н. за А.м. мацедоника.

Това да се убиват пчелните семейства в тръвните съм го чувал но на дали е било повсеместна практика.Това което съм чел за работата с тръвна е подобна на работата с колодата например.Медовите пити се изрязват като се преценява и да остане храна за зимуването на семеиството.Също така се подменят периодично и останалите пити в тръвната.
А относно търговията с пчелни продукти и семейства може сигурно да върнем нещата доста преди времето на Османската империя.Предполагам човешкия фактор за вливане на свежа кръв при локалните популации пчели е съществувал от доста отдавна макар и в по-ограничен мащаб.
Попаднах на това за Apis Mellifera Cecropia и се вижда че е тъмна пчела макар че някъде ми попадна четиво че е подобна на Ligustica
3835
http://www.huntsearch.gla.ac.uk/cgi-bin/foxweb/huntsearch/DetailedResults.fwx?collection=all&SearchTerm=141461&mdaCode=GLAHM

А относно Мацедониката не знам какво да мисля.Не си спомням фенотипно описание за нея.Все пак е различна от Карниката а и пчелите в България се причисляват към нея.Не знам как при положение че хибридизацията е огромна у нас иу наще съседи предполагам кашата е същата.Мелезите ли са така нар. Мацедоника ?
http://www.researchgate.net/publication/262692074_Genetic_structure_of_Apis_mellifera_mace donica_in_the_Balkan_Peninsula_based_on_microsatel lite_DNA_polymorphism

scutellator
28.03.2015, 00:11
Известно време чудех се дали въобще да отговарям, тъй като е безсмислено и все едно да споря с радиото... Но нали съм си непоправим алтруист...


Не знам как при положение че хибридизацията е огромна у нас иу наще съседи предполагам кашата е същата.Мелезите ли са така нар. Мацедоника ?


Не, по-скоро понятието локална популация е продобило малко по-широкообхватно значение.

Виж по-долното изследване, макар че е пълно с !....... не мога да намеря подходящ термин. Не му се предоверявай много.
Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)


За да придобиеш представа за това което се опитвам да обясня, трябва да се отдръпнеш малко назад и да погледнеш цялостната картина.
Вместо, концентрирайки се поотделно само върху едно от парченцата от пъзела.

Triballi
29.03.2015, 19:38
Известно време чудех се дали въобще да отговарям, тъй като е безсмислено и все едно да споря с радиото... Но нали съм си непоправим алтруист...



Не, по-скоро понятието локална популация е продобило малко по-широкообхватно значение.

Виж по-долното изследване, макар че е пълно с !....... не мога да намеря подходящ термин. Не му се предоверявай много.
Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)


За да придобиеш представа за това което се опитвам да обясня, трябва да се отдръпнеш малко назад и да погледнеш цялостната картина.

Вместо, концентрирайки се поотделно само върху едно от парченцата от пъзела.


Не чета всички мнения но твоите са едни от тези които ме интересуват.Това че има различни виждания не ми е проблем на теб не знам.

Благодаря за материала!
Ами доколкото виждам в материала се споменава преобладаваща хибридна популация на a.m.macedonica в континентална Гърция и повсеместна хибридизация на популациите в страната с някои изключения:
"According to these studies, this population
represents a unique haplotype and is characteristically
distinguishable from the A. m. macedonica
hybrids that dominate the mainland."
и още:
"Great hybridization exists due to
beekeeping practices (commercial breeding and
migratory beekeeping). However, some important
variability still exists."

Интересно в България колко е стара най-ранната запазена проба от местни пчели( от кой район/и) или от кога са най-ранните хербаризирани местни пчели например в музея.Изследванията на Рутнер са много късни и на база на анализите си поставя изследваните пчели в отделна раса Мацедоника.От изследвания дето прегледах Мацедониката е с доста обширен хабитат на север до Украина.Интересно че казват за Усурииските пчели че са Мацедоника внесена на времето от Украина.
Това че локалните популациите са динамични е ясно.И материала за Брат Адам дето сподели го показва.Педесетина години преди изследванията на Рутнер сигурно това което определя като Мацедоника е било по-различно.
Не знам дали има специализирано изследване за хибридизацията на популациите.

Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)

Не знам,не мога да си го обясня.Ти какво мислиш?

ch.atanasov
29.03.2015, 20:06
Не е по темата ,ама не знам къде другаде да запитам.Та ме извинете.Защо се пише мацедоника-с Ц?Срещал съм и дебица-а не дебика.Ако е за буква " С " защо не се казва : Цоца цола или Александър Мецедонски ,а кока кола и т. н.?Въпроса ми сигурно е тъп .Сори ,като малък учих френски.

blush;

ch.atanasov
29.03.2015, 21:19
Сигурно няма англоговорящи на линия.Може и да е много сложно за обяснение.Е не ви се сърдя.


:bigsmile:

Дамян Дамянов
29.03.2015, 21:35
Защото е написано на латиница ;)
Иначе трябваше да я нарекат Апис Мелифера Македонка :laughing: и хората ще си помислят, че е роднина с Апис Мелифера Братвурст. А то коренно различна пчела :laughing:

ch.atanasov
29.03.2015, 21:42
О -латински. Аз мислех да не е нещо ,като руските падежи.blush;

scutellator
29.03.2015, 23:42
.


Все пак, обърни внимание, не че е голяма изненада, двете най-противоположни една от друга популации се намират на един и същи остров. ( тук невладеенето на чужди езици не е оправдание - човек ясно може да го види единствено наблюдавайки картинки 1 и 6)

Не знам,не мога да си го обясня.Ти какво мислиш?

Ми не си бил на о. Крит затова.

Между другото, някой път ако ти се ходи до източните Родопи, мога да те заведа да видиш две коренно различни диви популации пчели, намиращи се само на 20 км една от друга

HINAP
30.03.2015, 09:44
На остров Крит бях през 2002 година за няколко месеца и се убедих в голямото разнообразие на видове пчели.В източния край не съм ходил, но повече време съм бил към Ханя,Ретимно,Ираклион/ходихме за български вестници/ и Тимбаки/към Либийско море/Това е така защото още докато е бил Крит в рамките на Римската империя и по точно в Киринайка всеки от където е идвал е внасял с кораби различни породи.

slavi 13
01.04.2015, 14:50
ПАРАЛИЧ
Заразният паралич е болест на възрастните пчели, която се причинява от филтруем вирус. Заразените пчели отначало са възбудени, но след това загубват способност да летят, като стоят неподвижни по прилетната дъска и при пипане леко трепват с крилата си. В стремежа си да изхвърлят навън болните, здравите пчели оскубват власинките им и те изглеждат черни. Болестта протича бързо, като пред кошера се виждат множество трупове и семейството скоро отслабва. Тя може да бъде и хроническа — с по-късни и по-слабо забележими прояви.
Фактори за развитие на паралича са горещото време и белтъчният глад (при липса на прашец). Срещу паралича през големите горещини гнездата трябва да се предпазват от прегряване, като кошерите се засенчват и се създава необходимата вентилация. Труповете на умрелите пчели се изгарят, а ръцете и пособията след прегледа на болните семейства се дезинфекцират. Антибиотиците не действуват срещу вирусния паралич, но укрепват организма на пчелите и може да се дават (стремтомицин или тетрациклин по 0,5 г на литър сироп) няколко пъти през 5—6 дни. В такъв случай магазините на кошерите трябва да бъдат свалени.
Смята се (Недялков), че заразният паралич е една от трите форми на черната болест, наречена така поради черния цвят на обезкосмените пчели. Другите две форми на черната болест са от незаразен характер. Едната се дължи на генетични причини (мутации), като около половината от индивидите на семейството се излюпват без власинки по тялото. Чрез смяна на майката семействата се поправят. Другата форма се проявява предимно в горските райони, където пчелите, когато са ориентирани към мановата паша, не събират цветен прашец и изпитват белтъчен глад. В организма на изтощените (предимно летящите) пчели обмяната на веществата се нарушава, вследствие на което власинките по тялото им започват да опадват. Като средство срещу тази форма на черната болест се препоръчва осигуряваше на прашец чрез преместване на пчелина на подходяща паша, както и подхранване със сироп на малки порции, в които се разтваря 1 г син камък на всеки един литър. Срещу вирусния паралич и черната болест при липса на прашец е добре в сиропа да се прибавят белтъчни храни - мляко, извара и др. При първа възможност майката се сменя с млада.

slavi 13
01.04.2015, 14:56
Забравих да напиша, че горното е от "Календарен справочник". Някой знае ли нещо повече за черната болест?

delta.e
01.04.2015, 18:30
В ,, Практическо ръководство по пчеларство ,, от 1962г. не открих нищо , но в ,, Праkтическо пчеларство,, от 1983 е записано 200мг витамин С на литър сироп.
Дано съм полезен .

solaris60
01.04.2015, 19:04
Група от различни по произход ( причини ) заболявания, характеризиращи се с липса или опадане на космиците по тялото, поради което изглеждат черни. Съобразно с причината се различават две форми : 1. наследствено обусловена, т.е. вродена, която се проявява още при излпването на пчелите ( обикновено около 50 % от тях ) ; 2. придобита, която се проявява по-късно. По-честа и протича по-тежко, а оттам и икономически по-важна за пчеларството.
Наследствено обусловената черна болест се среща рядко, лесно се разпознава и ле ликвидира бързо. Дължи се на промяна на наследствеността ( мутация ) по неизвестни за сега причини ( Дреер ) ; вероятно за това играе известна роля продължителното тясно родствено развъждане. При тази форма около тялото половината от излпващите се пчели липсват космици. С други думи, тази форма на черна болест е едно уродство. Веднъж възникнала, тази променене наследственост се предава от майката чрез яйцето на потомството. Най-сигурния начин за разпознаване и за ликвидиране на наследствено обусловената черна болест е смяна на майката с друга : без други мерки след излпване на новото пило семейството започва да се освобождава от черногланцираните пчели.
Основната причина за придобитата черна болест е нарушаването обмяната на веществата в организма на пчелите - предимно на изпълняващите най-тежката работа - летящите за нектар, вода и прашец. Това нарушаване се причинява най-често от недостиг или пълна липса на жизнено необходими храни ( мазнини и белтъчини ). При тази липса на азотосъдържащи храни ( прашец ) започват да се използуват и азотните резрви в организма, отложени в хитина. Извличането им оттам довежда до разрушаване ( порьозност ) на хитиновата обвивка, вследствие на което връзката на космиците с хитина отслабва и те лесно се измъкват и опадат, особено при допир о твърди предмети. По-рядко опадането може да е резултат от вредното действие на други фактори ( някои вируси илиотровни продукти ). Следователно, придобитата черна болест може да бъде със заразен или с незаразен характер. Освен това частичното опадане на космиците ( а оттам и почерняването ) може да е признак на някоя друга заразна болест ( нозематоза, акароза, диария, паралич и др. ) или на естествено износване ( стареене ) на пчелите. В тези случаи не бива да се говори за черна болест в истинския смисъл, но те трябва да се имат предвид при определяне причините за почерняването.
Продобитата и с незаразен характер черна болест се наблдава най-често в планинските райони и затова в някои страни я наричат черна болест. Появяването й съвпада с появата на мана, продължава докато трае приносът на мана и заглъхва през есента. В зависимост от климатичните условия ( които влияят върху отделянето на мана ), болестта може да се появява в течение на няколко или през няколко години. При липса на околна прашецодайна разстителност по това време, продължителното ориентиране на пчелите към манов принос, семсйтвата остават без прашец. Аналогично едностранчивото хранене и белтъчното гладуване има и в случаите, когато пчелните семейства се подхранват продължително със захарен сироп ( със спекулативна цел - за захарен мед или при майкопроисводството и производството на пчелно млечице ). Най-силно и най-бързо се изтощава организмът на летящите пчели и те най-напред започват да почерняват. Докато в гнездото има прашецови запаси, младите пчели не показват признаци на почерняване, но след привършванто им и те започват да губят космици си. При по-напреднало заболяване почти цялото тяло става черно и такива пчели придобиват вид на голите пчели при наследствената черна болест. За разлика от нея обаче новоизлпващите се пчели са с космици.
Освен почерняване засегнатите пчели проявяват слаба активност или бездействие. В началото здравите пчели ги посрещат на входа и не ги допускат или ги дърпат и изхвърлят, при което болните не се съпротивляват, а някои сами напускат гнездото, без да могат да литнат, пълзят пред кошера, с което напомнят акарозата, отравянията или дори вароатозата. В чревното съдържание на болните ( черните ) пчели не се откриват обвивки от поленови зрънца, а само водниста течност. Това говори за липса на белтъчно-мазнинна храна, респ. за нарушена обмяна на веществата ( белтъчно гладуване ).
Манвия мед влияе вредно върху организма на пчелите и със съдържащите се в него отровни вещества, соли и микроорганизми. Дори някои изследователи са на мнение, че смущенията в храненето и опадването на космиците се дължат на голямото количестов дрождеподобни микроорганизми ( кандиди ) в мановия мед.
Приема се, че като самостоятелно заболяване съществува и вирусната черна болест, каквато е възможно да се предизвика опитно с филтрат, минал през бактериален филтър, от стрити трупове на болни пчели, т.е. както при вирусния паралич. Дори някои автори ( Жофре и Путие, 1968 ) съобщават, че са изолирали и култивирали такъв вирус в култури от клетки на пчелите ларви. В някои отношения този вирус се е отличавал от вируса на паралича. Други изследователи пък са склонни да приемат, че вирусът на паралича и на заразната форма на черната болест е един и същ, т.е. че се касае за едно и също вирусно заболяване.
Мерките за предпазване и борба трябва да се съобразяват с вида и формата на болестта, т.е. да не се допускат, а при проявена вече болест - да се отстранят причините, които са я предизвикали : избягване на тясно родствено развъждане, респ. смяната на майката ликвидира наследствената черна болест ; при придобита форма - осигуряване на запаси или постоянен принос на прашец при продължителна манова паша, смяна на пашата и на майките ( при по-тежко проявление ). Нашите пчелари практици са получавали добри лечебни резултати чрез успоредно даване със сиропа на син камък ( 1г/л по 0.4 л двукратно през 5-6 дни ) и смяна на майките. Не са известни други лечебни средства специално при вирусната форма.

От интернет :ranger:

Triballi
27.04.2015, 23:49
"Ми не си бил на о. Крит затова.

Между другото, някой път ако ти се ходи до източните Родопи, мога да те заведа да видиш две коренно различни диви популации пчели, намиращи се само на 20 км една от друга"

Интересно! Всичко това си има и разумно обяснение със сигурност.Предполагам е свързано с биологията на пчелата по някакъв начин.Няма как да не се смесят две толкова близки популации дето казваш а и за Крит също.Ако можеш и имаш желание разясни нещата.Но понеже темата е за черни пчели ще кажа че единствените на истина черни пчели дето съм виждал на живо бяха в южна Португалия.Това което ми направи впечатление са по-широките в сравнение с нашите пчели черни пръстени на коремчето им и тесните сивкави или кафеникави ивички между пръстенчетата.Нямам моя снимка но ето една от нета как изглеждат.
4129

зуница
28.04.2015, 07:32
Подобни пчелички ми съсипаха отводките.Това на снимката много прилича на това което видях на живо.От тогава не съм имал нападения и не са идвали пчели на поилките от тази посока.Започнах да поставям поилките по-късно.Дано не се повтаря проблема.

scutellator
28.04.2015, 14:56
"Ми не си бил на о. Крит затова.

Между другото, някой път ако ти се ходи до източните Родопи, мога да те заведа да видиш две коренно различни диви популации пчели, намиращи се само на 20 км една от друга"

Интересно! Всичко това си има и разумно обяснение със сигурност.Предполагам е свързано с биологията на пчелата по някакъв начин.Няма как да не се смесят две толкова близки популации дето казваш а и за Крит също.Ако можеш и имаш желание разясни нещата.

Понякога става въпрос за пространсвена изолация ( далечно разтояние една от друга, наличие на естествена Природна бариера - река, море, пустиня, степ/преия, планина, или пък изолирана долина...), друг път за климатична адаптация/бариера или наличие на конкурентно предимство благодарение на някой патоген, паразит или вредител.
Например... Спирането на инвазията/разпространението на африканизираните пчели в САЩ към момента се дължи на нищо друго освен на климатична граница изразяваща се в годишното количество валежи.
Във южна и центална Африка едновременно съществуват и A.m.scutellata, които са светло оцветени, агресивни, ройливи и обитават области с ниска надмирска височина, и тъмните пчели в планините - например - А. m. monticola, A.m. simensis и т.н., които са тъмни/черни, неройливи и кротки.

Във южна Италия, туземните пчели са черни (A.m. siciliana), във центалната част (без крайбрежната ивица) светложълти (междинна популация между южните и северните пчели) Лигустика, а на север в планините - КАФЯВИ! (Лигурийска пчела). Естествено на изток и на запад съществува интрогресия между популациите Карника-Лигустика и Mellifera Mellifera - Лигустика, съответно, и от двете страни на границата.

Друг ярък пример за климатична адаптация е неспособността на Карниката да издържа на високи температури (чисто физически), както и специфичния й годишен цикъл на развитие на пилото (пролетен пик и есенен минимум).

Навремето инвазията на трахейния акар и в проследствие вароатозния акар, са променили в голяма степен генетичната карта на географско разпространение на различните раси медоносни пчели. Например, най-много от това пострадва разпространението на западно европейските пчели A. mellifera mellifera и Nigra, за сметка на Карника.

Когато говорим за климатична адаптация или етологична адаптация, трябва да имаме вредвид и друго. В Природата фенологичния календар е различен при различна надморска височина (или климат). Семействата, тъй като няма кой да ги подхранва, разширява/изземва меда, се стремят физиологичния пик на семейството да съвпадне със най-благоприятния за това момент ( т.е. тези на които пика на развитие се разминава с главната паша - загиват). На пролет се развиват, имат размножителен период, ограничен от наличната цъфтяща растителност, събират мед/блокират се, и чакат наново Пролетта.
Във тази връзка, във Източните Родопи, съществува както природна бариера (нагънат релеф), температурно различие ( както годишно, така и в дневната амплитуда) и различие във цъфтящата растителност.
Тази година, пролетта по по-високите части започна със цял месец по-късно, от тази в низините. Освен това, с увеличаване на надморската височина, броя на стърщелите се увеличава, а този на смействата -намалява. За да оцелява една пчела във високите части, задължително трябва да може, освен всички други условия, да издържа на по-голяма жега и суша през лятото, и най-вече - да се защитава от нападения от стършели и оси! Нищо чудно защо пчелите по високите части са със жълто оцветяване.


А относно случая на о. Крит - отговора е много прост - КОРЕННО различен климат. В източен Крит (Сития), климатът е подобен на този в северна Африка, докато този в западен Крит - подобен на този в южна Гърция

Triballi
28.04.2015, 21:17
Понякога става въпрос за пространсвена изолация ( далечно разтояние една от друга, наличие на естествена Природна бариера - река, море, пустиня, степ/преия, планина, или пък изолирана долина...), друг път за климатична адаптация/бариера или наличие на конкурентно предимство благодарение на някой патоген, паразит или вредител.
Например... Спирането на инвазията/разпространението на африканизираните пчели в САЩ към момента се дължи на нищо друго освен на климатична граница изразяваща се в годишното количество валежи.
Във южна и центална Африка едновременно съществуват и A.m.scutellata, които са светло оцветени, агресивни, ройливи и обитават области с ниска надмирска височина, и тъмните пчели в планините - например - А. m. monticola, A.m. simensis и т.н., които са тъмни/черни, неройливи и кротки.

Във южна Италия, туземните пчели са черни (A.m. siciliana), във центалната част (без крайбрежната ивица) светложълти (междинна популация между южните и северните пчели) Лигустика, а на север в планините - КАФЯВИ! (Лигурийска пчела). Естествено на изток и на запад съществува интрогресия между популациите Карника-Лигустика и Mellifera Mellifera - Лигустика, съответно, и от двете страни на границата.

Друг ярък пример за климатична адаптация е неспособността на Карниката да издържа на високи температури (чисто физически), както и специфичния й годишен цикъл на развитие на пилото (пролетен пик и есенен минимум).

Навремето инвазията на трахейния акар и в проследствие вароатозния акар, са променили в голяма степен генетичната карта на географско разпространение на различните раси медоносни пчели. Например, най-много от това пострадва разпространението на западно европейските пчели A. mellifera mellifera и Nigra, за сметка на Карника.

Когато говорим за климатична адаптация или етологична адаптация, трябва да имаме вредвид и друго. В Природата фенологичния календар е различен при различна надморска височина (или климат). Семействата, тъй като няма кой да ги подхранва, разширява/изземва меда, се стремят физиологичния пик на семейството да съвпадне със най-благоприятния за това момент ( т.е. тези на които пика на развитие се разминава с главната паша - загиват). На пролет се развиват, имат размножителен период, ограничен от наличната цъфтяща растителност, събират мед/блокират се, и чакат наново Пролетта.
Във тази връзка, във Източните Родопи, съществува както природна бариера (нагънат релеф), температурно различие ( както годишно, така и в дневната амплитуда) и различие във цъфтящата растителност.
Тази година, пролетта по по-високите части започна със цял месец по-късно, от тази в низините. Освен това, с увеличаване на надморската височина, броя на стърщелите се увеличава, а този на смействата -намалява. За да оцелява една пчела във високите части, задължително трябва да може, освен всички други условия, да издържа на по-голяма жега и суша през лятото, и най-вече - да се защитава от нападения от стършели и оси! Нищо чудно защо пчелите по високите части са със жълто оцветяване.


А относно случая на о. Крит - отговора е много прост - КОРЕННО различен климат. В източен Крит (Сития), климатът е подобен на този в северна Африка, докато този в западен Крит - подобен на този в южна Гърция

Доста изчерпателен отговор,благодаря! Какво точно имаш предвид относно жълтото оцветяване при пчелите на по-голяма височина?Това жълто оцветяване не говори ли за наличие на кръв от раса с такова оцветяване като Лигустицата или Кипърската пчела например?: "Освен това, с увеличаване на надморската височина, броя на стърщелите се увеличава, а този на смействата -намалява. За да оцелява една пчела във високите части, задължително трябва да може, освен всички други условия, да издържа на по-голяма жега и суша през лятото, и най-вече - да се защитава от нападения от стършели и оси! Нищо чудно защо пчелите по високите части са със жълто оцветяване." Предполагам визираш дивите колонии в източните Родопи?В западните Родопи условията са по-различни и за дивите семеиства ще са полезни по-различни качества за успешно оцеляване предполагам.

Относно климатичната адаптация като изолационен фактор е за естественото разпространение на расите най-вече си мисля.Имам в предвид че Лигустицата се одглежда и в Канада и в Скандинавия.Може би ти споменаваше в някоя тема че в скандинавия селектират италянките за техния климат като оставят само семейства дето все пак ограничават отглеждането на пило като му дойде времето.А и човек винаги може да помогне на пчелните си семеиства а на дивите колонии няма кои.

Генерално погледнато щом на една ограничена територия може да има няколко популации от различни раси пчели съществуващи заедно и също така с метисирани популации значи все пак и в България логично погледнато може да имавтентични(не знам до колко) останки от старите местни пчели.

scutellator
29.04.2015, 09:41
Какво точно имаш предвид относно жълтото оцветяване при пчелите на по-голяма височина?Това жълто оцветяване не говори ли за наличие на кръв от раса с такова оцветяване като Лигустицата или Кипърската пчела например?:
Ами едно време такива пчели са се предлагали/насаждали - в пчелините - дву и трилинейни кръстоски на лигустика, кавказска, местна и карника, преди целия район да се обезлюди (има-няма едни 50 години). Българите са избягали и в повечето села към момента има към 1-5 местни жители, в останалите в които има хора, населението обикновенно е предоминантно от пумаци.
Кипърска пчела???? - Гените й самостоятелно не биха оцелели при подобен климат, а пък и никой пчелар не би оставил такива пчели в пчелина си - причините - специфичен годишен цикъл на пилото, от където всичкия събран мед впоследствие се изразходва, изключителна ройливост, а най-вече - агресивност със размери намираща се в челните топ 3 най-агресивни пчели.


Предполагам визираш дивите колонии в източните Родопи?В западните Родопи условията са по-различни и за дивите семеиства ще са полезни по-различни качества за успешно оцеляване предполагам.


Напълно логично предположение.


Относно климатичната адаптация като изолационен фактор е за естественото разпространение на расите най-вече си мисля.
"Раса" е понятие поставено от човека. На практика тя представлява конгломерация от различни, но свързани локални популации пчели. Всички пчели по света,преди намесата на човека, са представлявали локално адаптирани ,за условията които живеят, популации (по презумпция -т.е. щом оцеляват, значи са адаптирани). На практика, в допирните точки на две пчелни "раси", с изключение онези острови, на които има хомогенни популации (т.е. една "раса"), винаги съществуват междинни и преходни популации между две или повече "раси", които естествено, също са локално адаптирани за условията в които оцеляват. Само че имат злощастието да попадат в категорията "метизирани" популации, пак измислена от човека.
От тази гледна точка, ако трябва да дефинирам какво е "чиста раса", - тя е локално адаптирана популация пчели, чийто качества човек е сметнал за достатъчно уникални и/или полезни. Превръща се в еталон, с който впоследствие се сравняват всички други останали местни популации и спрямо това се причисляват към тази или онази "раса" или пък се причисляват към метизираните популации ( не се побират в никаква определена към момента стандартизация).

Имам в предвид че Лигустицата се одглежда и в Канада и в Скандинавия.Може би ти споменаваше в някоя тема че в скандинавия селектират италянките за техния климат като оставят само семейства дето все пак ограничават отглеждането на пило като му дойде времето.А и човек винаги може да помогне на пчелните си семеиства а на дивите колонии няма кои.

Когато човек започне да храни едно семейство, то престава да бъде локално климатично адаптирано и се превръща в "захарно адаптирано".
В Америките пчели по тропиците са се отглеждали успешно от едни 300-400 години, но когато идва друга пчела, адаптирана за тропическия климат ( т.е. от Африка), тя не им оставя никакъв шанс в Природната надпревара.


Генерално погледнато щом на една ограничена територия може да има няколко популации от различни раси пчели съществуващи заедно и също така с метисирани популации значи все пак и в България логично погледнато може да имавтентични(не знам до колко) останки от старите местни пчели
Точно това е на което и аз продължавам да се надявам. На мен би ми свършила работа дори и не до там "чиста" българска пчела. Към момента обаче, усилията ми са били напразни.

Triballi
30.04.2015, 12:10
Точно това е на което и аз продължавам да се надявам. На мен би ми свършила работа дори и не до там "чиста" българска пчела. Към момента обаче, усилията ми са били напразни.

Пожелавам ти успех!Точно това като идея се зароди в мен преди време когато осъзнах че на практика разни хора и институции на високо ниво ни залъгват че съхраняват генофонд на местните пчели макар че български учени от по- старото поколение(трябва да прегледам това старо ръководство по пчеларство отново...!) споменаваха че за местна пчела вече е трудно да се говори още тогава.А и някак си ми се иска все пак да има някъде останали в автентичен вид доколкото това е възможно от едновремешния тип пчела независимо къде из България.Предполагам че такъв ноев ковчег са планините и някои изолирани колкото се може повече места.Може би височина и изолация трябва да има.Но другото което ме човърка и притеснява в известна степен е как да се разпознаят дивите семейства.Как да се индентифицират че са от старотипните пчели.Нали трябва да има база на сравнение за такава преценка.А и ние не можем да им направим генетично изследване така че поне по външни белези,мерки и поведение ако имаме база за сравнение може да преценим що годе това ли е което търсим.

scutellator
30.04.2015, 21:07
....Но другото което ме човърка и притеснява в известна степен е как да се разпознаят дивите семейства.Как да се индентифицират че са от старотипните пчели.Нали трябва да има база на сравнение за такава преценка.А и ние не можем да им направим генетично изследване така че поне по външни белези,мерки и поведение ако имаме база за сравнение може да преценим що годе това ли е което търсим.
-Първо, трябва да са кротки.... което условие по презумпция е изпъленено, щом става въпрос за диви изолирани пчели.
-Неройливи.... което по презумпция също е изпълнено, по-важно е дали ще останат неройливи когато се кръстосат/се оставят дъщерите им да се оплождат свободно.
- Да правят силни семейства ... което е истинския тест
- Да са високо продуктивни
- Оцветяването да НЕ Е доминантно черно, а по-скоро тъмно (допускат се кафяви петна) с кафеникава козина. Ако бъдат кръстосани с жълти пчели (примерно лигустика) и работничките са тъмни, СЪС СИГУРНОСТ не става въпрос за туземни българо-гръцки пчели.

валко
01.05.2015, 14:47
Ами едно време такива пчели са се предлагали/насаждали - в пчелините - дву и трилинейни кръстоски на лигустика, кавказска, местна и карника, преди целия район да се обезлюди (има-няма едни 50 години). Българите са избягали и в повечето села към момента има към 1-5 местни жители, в останалите в които има хора, населението обикновенно е предоминантно от пумаци.
Кипърска пчела???? - Гените й самостоятелно не биха оцелели при подобен климат, а пък и никой пчелар не би оставил такива пчели в пчелина си - причините - специфичен годишен цикъл на пилото, от където всичкия събран мед впоследствие се изразходва, изключителна ройливост, а най-вече - агресивност със размери намираща се в челните топ 3 най-агресивни пчели.


Напълно логично предположение.


"Раса" е понятие поставено от човека. На практика тя представлява конгломерация от различни, но свързани локални популации пчели. Всички пчели по света,преди намесата на човека, са представлявали локално адаптирани ,за условията които живеят, популации (по презумпция -т.е. щом оцеляват, значи са адаптирани). На практика, в допирните точки на две пчелни "раси", с изключение онези острови, на които има хомогенни популации (т.е. една "раса"), винаги съществуват междинни и преходни популации между две или повече "раси", които естествено, също са локално адаптирани за условията в които оцеляват. Само че имат злощастието да попадат в категорията "метизирани" популации, пак измислена от човека.
От тази гледна точка, ако трябва да дефинирам какво е "чиста раса", - тя е локално адаптирана популация пчели, чийто качества човек е сметнал за достатъчно уникални и/или полезни. Превръща се в еталон, с който впоследствие се сравняват всички други останали местни популации и спрямо това се причисляват към тази или онази "раса" или пък се причисляват към метизираните популации ( не се побират в никаква определена към момента стандартизация).

Когато човек започне да храни едно семейство, то престава да бъде локално климатично адаптирано и се превръща в "захарно адаптирано".
В Америките пчели по тропиците са се отглеждали успешно от едни 300-400 години, но когато идва друга пчела, адаптирана за тропическия климат ( т.е. от Африка), тя не им оставя никакъв шанс в Природната надпревара.


Точно това е на което и аз продължавам да се надявам. На мен би ми свършила работа дори и не до там "чиста" българска пчела. Към момента обаче, усилията ми са били напразни.
Наближава времето на лов на диви рояци от Странжа планина ,близо до турската граница ,пчелите са много миролюбиви много рано излизат на паша не ги спира дори лек дъждец,сиви са на цвят ,маиките са черни тънки и дълги движат се като змии по питите,ако проявяваш интерес мога до ти пратя един рояк.

scutellator
01.05.2015, 21:52
Наближава времето на лов на диви рояци от Странжа планина ,близо до турската граница ,пчелите са много миролюбиви много рано излизат на паша не ги спира дори лек дъждец,сиви са на цвят ,маиките са черни тънки и дълги движат се като змии по питите,ако проявяваш интерес мога до ти пратя един рояк.
Кавказски мога да си купя селектирани, със мелези нещата стават по-трудно и отнемат много повече работа за да се стабилизира нова комбинация. Освен това се интересувам от друг вид качества.
Щом в Атон пчелите от няколко десетилетия не са това, което би трябвало да бъдат ( при положение че там няма подвижно пчеларство или внос на майки/рояци), мястото където такива пчели трябва да се търсят е само някое забравено от Бога и недокоснато от човешка ръка - без "медари" поне в 10 км радиус и поне още 20-30 км буферна зона без интензивно пчеларство и внос на нов генетичен материал (майки/търтеи) в популацията.

solaris60
02.05.2015, 07:09
Кавказски мога да си купя селектирани, със мелези нещата стават по-трудно и отнемат много повече работа за да се стабилизира нова комбинация. Освен това се интересувам от друг вид качества.
Щом в Атон пчелите от няколко десетилетия не са това, което би трябвало да бъдат ( при положение че там няма подвижно пчеларство или внос на майки/рояци), мястото където такива пчели трябва да се търсят е само някое забравено от Бога и недокоснато от човешка ръка - без "медари" поне в 10 км радиус и поне още 20-30 км буферна зона без интензивно пчеларство и внос на нов генетичен материал (майки/търтеи) в популацията.

Такива райони има само на Луната.:bigsmile:

Triballi
02.05.2015, 11:45
Наближава времето на лов на диви рояци от Странжа планина ,близо до турската граница ,пчелите са много миролюбиви много рано излизат на паша не ги спира дори лек дъждец,сиви са на цвят ,маиките са черни тънки и дълги движат се като змии по питите,ако проявяваш интерес мога до ти пратя един рояк.
Колега ти направи описание на семейството което ми остана след инвазията на акара.Не бях третирал семействата и загинаха но това с тънката и дълга черна майка движеща се като змия и пчели със сиво окосмяване на коремчето м/у пръстените и кафеникави власинки по тялото макар макар с подмор оцеля и накрая чак му поставих ленти за всеки случаи.Пчелите не са от кротките но с по-внимателна работа е ок.Мелези с кавказка кръв предполагам макар че запрополисват нормално.

Росен Младенов
02.05.2015, 12:59
Колега ти направи описание на семейството което ми остана след инвазията на акара.Не бях третирал семействата и загинаха но това с тънката и дълга черна майка движеща се като змия и пчели със сиво окосмяване на коремчето м/у пръстените и кафеникави власинки по тялото макар макар с подмор оцеля и накрая чак му поставих ленти за всеки случаи.Пчелите не са от кротките но с по-внимателна работа е ок.Мелези с кавказка кръв предполагам макар че запрополисват нормално.
Странни същества сме хората,гадинките показват,че могат и без наша намеса,но въпреки всичко ние ще им сложим някаква гадосия за всеки случай,накрая.

Triballi
02.05.2015, 15:59
-Първо, трябва да са кротки.... което условие по презумпция е изпъленено, щом става въпрос за диви изолирани пчели.
-Неройливи.... което по презумпция също е изпълнено, по-важно е дали ще останат неройливи когато се кръстосат/се оставят дъщерите им да се оплождат свободно.
- Да правят силни семейства ... което е истинския тест
- Да са високо продуктивни
- Оцветяването да НЕ Е доминантно черно, а по-скоро тъмно (допускат се кафяви петна) с кафеникава козина. Ако бъдат кръстосани с жълти пчели (примерно лигустика) и работничките са тъмни, СЪС СИГУРНОСТ не става въпрос за туземни българо-гръцки пчели.
За да изглеждат тъмни но да не са черни на практика мисля че тъмно кафявата козина би им придала такъв изглед.Хем да са тъмни хем да не са черни.
Ето една карника която не е сива но и не изглежда тъмна понеже власинките са кафеникави но много светли.41864187

И една снимка на пчела със сиво оцветяване
4188

scutellator
02.05.2015, 21:50
За да изглеждат тъмни но да не са черни на практика мисля че тъмно кафявата козина би им придала такъв изглед.Хем да са тъмни хем да не са черни.
Ето една карника която не е сива но и не изглежда тъмна понеже власинките са кафеникави но много светли.41864187


Да, нещо такова, въпреки че на мен ми изглеждат прекалено космати и козината бие на места малко на оранжево.

Triballi
03.05.2015, 09:02
Направих си труда да взема пчеларския наръчник от един колега.Това е "Пълен пчеларски наръчник-Валачев" от 1947г.

Относно местната пчела е записано това:

"Местна (нашенска)порода.

Тя е разпространена по всички краища на нашата родина.Пчелите и са тъмнокафяви, но с всевъзможни отенъци.По-младите имат възсив отенък.Понеже условията у нас са твърде разнообразни и, от друга страна,поради пренасянето на пчелни семейства от един край в друг както и поради внос от чужбина,ние едва ли можем да говорим за чиста местна порода."

Това е което описа и Scutellator.Кафяви тъмни пчели.Всъщност не знам защо Л.Радоев ги нарича сива местна пчела.А и пчели с описанието от наръчника от 1947г. незнам някои да предлага или развъжда.Пчелите дето се представят за местни от тия дето казват че са ги съхранили и развъждат са подобни на описаните като сива местна пчела.
Тъмно кафяви пчели ако се изнамерят сигурно ще са уникални.Интересно че у нашите пчели може да се открият признаци от вносните раси но от кафявите пчели не.Поне аз не съм виждал пчелни семейства или отделни индивиди да са кафяви.
Ако има останали такива пчели някъде генофонда им сигурно е много стеснен.Интересен е и въпроса за съхранението и развитието на такава малка популация в изолиран район.
4199

И още
4200

scutellator
04.05.2015, 11:34
Такива райони има само на Луната.:bigsmile:

Днес, във 21 век, във БЪЛГАРИЯ, все още има села, които нямат ток или вода, или И ДВЕТЕ!
За да съществуват локални популации пчели, или около тях не трябва да има човешка намеса (кошери които се подхранват, струпването на много (повече от 20) на едно място, да няма движение на семейства, на пити между семействата, планова смяна/подмяна на майки и т.н.) - с две думи - ЕСТЕСТВЕН ОТБОР; ИЛИ колкото се може повече пчелари да започнат сами да си правят селекцията и да контролират оплождането (затворена популация пчели).
Да, пчелите които ще се останат в природата (например в пчелините на пчелари, които постоянно купуват майки от къде ли не и ги оставят да се оправят както те си знаят), няма да бъдат породисти, но за сметка на това поне ще съществува своеобразен "резерват", какъвто ще се явява популацията на всеки един пчеловъд.


И във връзка със текста от втората снимка от по-горния пост:
КОГА ЗА ПОСЛЕДНО НЯКОЙ ВЪВ СОФИЙСКО, със местни пчели, Е ИЗВАДИЛ 100 КГ от някой кошер СТАЦИОНАР????
В днешно време е пълно със ОГРОМНИ поля от слънчогледи и рапица, които на времето дори не са се отглеждали.

scutellator
06.05.2015, 22:40
Сетих се за нещо онзи ден, което смятам ще ви се стори любопитно относно адапционната изолация.
Предполагам всички знаят че в планините на тропическа Африка има кротки, черни и неройливи пчели, за разлика от ройливите и агресивни пчели (A.m. scutellata), с които работят професионалните пчелари в равнината.
Някой може би ще попита - Защо вместо това не започнат да използват кротките пчели от планината?
Когато бъдат пренесени в равнините, те се превръщат в непродуктивни и мързеливи ( същото се случва и със Siciliana, когато бъде пренесена на по-благоприятна паша).
Различните географски екотипове пчели имат предпочитания към нектар с различна концентрация на захари и различен арсенал от инстинкти за оползотворяване на съответните паши. Ето в това се състои ценното при кръстосването на различните видове пчели, а не просто хетерозисния ефект, каквото е масовото погрешно схващане.
Затова и аз се старая винаги да имам пчели за сравнение и да наблюдавам доколкото мога пчеларите в близост, защото понякога докато едните събират мед, другите и идея може да си нямат че има паша.

slavi 13
07.05.2015, 08:50
Това са снимки от месец април тази година. Каква е тази кафява пчела?

Извинявам се за уточнението.
На първата снимка има черна пчела.
Въпросът ми е за втората снимка с двете мухи и една „тъмнокафява“ според мен пчела. Това са пчели крадци, не са мои, и не знам от къде идват.

Triballi
07.05.2015, 14:36
Една пчела която много ми наподобява на описанието за местните ни пчели от наръчника.
Това е apis meliffera meliffera и е от този Англииски проект за възстановяване на местните черни пчели.
http://www.biobees.com/blackbees.php

4250

Triballi
07.05.2015, 14:44
Това са снимки от месец април тази година. Каква е тази кафява пчела?

Извинявам се за уточнението.
На първата снимка има черна пчела.
Въпросът ми е за втората снимка с двете мухи и една „тъмнокафява“ според мен пчела. Това са пчели крадци, не са мои, и не знам от къде идват.


Не бих казал тъмно кафява а по-скоро че не е сива.Рижав цвят може би.Такива са и моите например:
4251

Triballi
07.05.2015, 16:25
Като се позагледах в детайлите мога да кажа че пчелите от три по-горни поста си приличат доста.Имат и характерна тъмно кафява лентичка козинка до първото коремно пръстенче.Като се има в предвид че едната снимка е на карника а другата е моята и на колегата.Даже сега виждам че моите не са всъщност със сивкави власинки на коремчето а рижи.
4253
42544256

kvohrist
07.05.2015, 17:55
А това са моите Карники с типичната за тях окраска. 4257

scutellator
07.05.2015, 22:46
Тази пролет открих че имам едно семейство със фенотип на Мелифера Мелифера. Ще го снимам и когато мога ще кача снимки за да видите разликите между карниковите и западно европейските пчели.

slavi 13
08.05.2015, 08:09
Това е описание на средноруската пчела, каквато е била преди около 70-80 години. За съжаление информацията е малка.
"Владимир Димитриевич разказва, че когато е бил дете /пчели са гледали и баща му и дядо му/, даже външният вид на пчелите бил друг! Голяма, тъмна и мъхната, „каквато трябва да бъде“ /цитирам дословно/! Със зимуването проблем никога не е имало, както и с болестите."

Ангел Йосифов
08.06.2015, 13:21
Тази пролет открих че имам едно семейство със фенотип на Мелифера Мелифера. Ще го снимам и когато мога ще кача снимки за да видите разликите между карниковите и западно европейските пчели.

Дони пускай снимката да правим сравнения,че ми падна едно рояче (2 р. с неплодна майка) от Средногорието.Майката черно-сиво,но сивото има син нюанс

kajgalool
08.06.2015, 16:11
Така ли изглеждат?

jdrumev
08.06.2015, 16:40
при мен миналата есен идваше една черна по голяма 24 отводки и 4 кошера основни ми унищожи като часовник беше м/у 13;30-14;00 идваше само седиш и гледаш трудът ти как заминава наскоро се опитах да хвана една от тях но ми се изплъзна гадината

jdrumev
08.06.2015, 17:01
Това са снимки от месец април тази година. Каква е тази кафява пчела?

Извинявам се за уточнението.
На първата снимка има черна пчела.
Въпросът ми е за втората снимка с двете мухи и една „тъмнокафява“ според мен пчела. Това са пчели крадци, не са мои, и не знам от къде идват.


ей такива но по големи идваха при мен а тия ги има в тръвните като на снимката там съм ги виждал тая също е агрисивна

slavi 13
09.06.2015, 14:17
Ето какво намерих в „AT THE HIVE ENTRANCE“by H. Storch
„Тялото на пчелите крадци понякога е лъскаво и черно. Черни пчели. Тези пчели са загубили космиците по тялото си, тъй като стотици пчели са се опитвали да се разминат при прелката, където често се води борба и има суматоха. Космиците са твърди, сухи и лесно се чупят, по време на сблъсъците между пчелите.“
„По време на манова паша пчелите имат черни и лъскави коремчета и талия. Както при пчелите крадци, тези пчели са загубили власинките си, и изглеждат черни и по-малки, в сравнение с тези които имат власинки. Почерняването на пчелите е по-бързо, когато маната идва от бор или смърч. Когато пчелите събират лепкава мана от бор, влизат в допир до нея по-лесно, отколкото когато събират мана от дъб или клен. Власинките полепват по маната и падат от пчелата. Не трябва да се обърка това състояние на пчелите, по време на манова паша, с болестите остра или вирусна парализа.“

Ще ми бъде интересно обаче, ако се намерят снимки на тъмни пчели (или черни пчели) с нормални космици (не са крадци), и които са заснети в България.

Недялко Атанасов
09.06.2015, 19:44
Не обещавам ,но ще се постарая тази седмица да нащракам някоя снимка.

Недялко Атанасов
12.06.2015, 06:53
Дано се различават ,че то с моя допотопен тел. ха ха ,от 10-ина дена е така този кошер черните пчели са само при него и яка борба и изхвърляне на вънка и не само черни пчели ???ИЗКЛЮЧЕНО да е нападение 44594460446144634462

Недялко Атанасов
12.06.2015, 06:59
черни пчели мр.44464

slavi 13
12.06.2015, 09:24
До Лалов.
Може и да не е нападение. Пак от същата книга „AT THE HIVE ENTRANCE“ by H. Storch
„Пчелите променят цвета си. Част от пчелите са черни като въглища. Броят на тези пчели започва да се увеличава от ден на ден. Семейството боледува от паралич, причинен от манова паша. Това заболяване обикновено избухва между 15-ти май и 15-ти юли. Част от пчелите се раждат черни, без власинки по тялото. Част от пчелите умират и се намират около кошера. Причина за болестта могат да бъдат още и ниска външна температура, генна мутация, или пълен кошер с мед.“
И още от същата книга…
„Много рано сутринта има тежко натоварени пчели които се връщат в кошера. Много от пчелите си почиват на прелката, като дишат тежко, преди да влезнат в кошера. Пчелите които се завръщат с прашец са малко на брой. През нощта се усеща силна миризма на мед идваща от кошера. Има повече вентилиращи пчели на прелката. Сутрин рано се забелязва стичаща се кондензирана вода около прелката.
Това са почти сигурни признаци за манова паша, ако в този момент няма друга цъфтяща растителност. Посоката на полета ще покаже произхода на мановата паша. Много често иглолистните и широколистните дървета дават манова паша по едно и също време. Ако температурата не се промени, мановата паша ще продължи. Ако поилката на пчелите не се посещава от пчели, това означава, че мановата паша продължава.“

Има ли манова паша в твоя район?

Недялко Атанасов
12.06.2015, 10:16
До Лалов.
Може и да не е нападение. Пак от същата книга „AT THE HIVE ENTRANCE“ by H. Storch
„Пчелите променят цвета си. Част от пчелите са черни като въглища. Броят на тези пчели започва да се увеличава от ден на ден. Семейството боледува от паралич, причинен от манова паша. Това заболяване обикновено избухва между 15-ти май и 15-ти юли. Част от пчелите се раждат черни, без власинки по тялото. Част от пчелите умират и се намират около кошера. Причина за болестта могат да бъдат още и ниска външна температура, генна мутация, или пълен кошер с мед.“
И още от същата книга…
„Много рано сутринта има тежко натоварени пчели които се връщат в кошера. Много от пчелите си почиват на прелката, като дишат тежко, преди да влезнат в кошера. Пчелите които се завръщат с прашец са малко на брой. През нощта се усеща силна миризма на мед идваща от кошера. Има повече вентилиращи пчели на прелката. Сутрин рано се забелязва стичаща се кондензирана вода около прелката.
Това са почти сигурни признаци за манова паша, ако в този момент няма друга цъфтяща растителност. Посоката на полета ще покаже произхода на мановата паша. Много често иглолистните и широколистните дървета дават манова паша по едно и също време. Ако температурата не се промени, мановата паша ще продължи. Ако поилката на пчелите не се посещава от пчели, това означава, че мановата паша продължава.“

Има ли манова паша в твоя район?


Ами тя е основната паша и единствената за стоков мед,НО в момента се залъгват с дракта, и тук таме наплюто по тъмен мед по килийките.На някой рамки има тънки венчета с по тъмен мед,но в момента(от седмица поне) пак казвам работят на драката,маната не се е проявила още така както трябва.Колкото до цитатите по горе най ми намирисва на следното.............Част от пчелите са черни като въглища. (може би 0.1процент) Броят на тези пчели започва да се увеличава от ден на ден. Семейството боледува от паралич, причинен от ....???????????.....Част от пчелите се раждат черни, без власинки по тялото.... Та те са дресирани за тая мана ха ха ,шегувам се но симптомите са на 1 кошер от 50 а сега де.

slavi 13
12.06.2015, 12:40
До Лалов.
Не знаех че мановата паша е основна при вас. Аз съм в другия край на България. Имал съм тъмни пчели, но не и черни като катран, и си бяха тъмни и мъхнати целогодишно.
Споменът ми е ясен, защото при отварянето на кошера, заставаха с глави към мен. Между рамките се виждаха хиляди очи, които следяха движенията ми, едновременно поглеждаха към движението на ръката, и бяха най-агресивните в пчелина. Но това беше много отдавна.
В книгата не се казва какъв е процента на почернелите пчели. Само се казва че част от тях са черни.
Всяка година ли имаш такива семейства, при които пчелите променят цвета си и почерняват? Би трябвало да се случва ако имаш манова паша, и ако това което пише в книгата е вярно.

solaris60
12.06.2015, 18:23
Тези черни пчели които са на фотосите са се получили от това, че са плували в сироп. След като излязат, ако преди това не се удавят, другите пчели ги облизват, но чрез тази операция същевременно им изгризват и власинките и всъщност тези пчели са голи.

"Споменът ми е ясен, защото при отварянето на кошера, заставаха с глави към мен. Между рамките се виждаха хиляди очи, които следяха движенията ми, едновременно поглеждаха към движението на ръката" - тава направо ме застреля от упор.:yahoo:

jdrumev
12.06.2015, 20:19
при мен също ги има по големи са обаче от нормалните пчели и са по агресивни.преди време писах че миналата година имах нападения на пчелина от подобни пчели но още по големи жалко че в паниката си не хванах някои от тях

pepikan
12.06.2015, 20:29
Тези черни пчели които са на фотосите са се получили от това, че са плували в сироп. След като излязат, ако преди това не се удавят, другите пчели ги облизват, но чрез тази операция същевременно им изгризват и власинките и всъщност тези пчели са голи.

"Споменът ми е ясен, защото при отварянето на кошера, заставаха с глави към мен. Между рамките се виждаха хиляди очи, които следяха движенията ми, едновременно поглеждаха към движението на ръката" - тава направо ме застреля от упор.:yahoo:

Като че говори за едно от моите семейства!

Недялко Атанасов
17.06.2015, 13:09
Ако визираш моите фотоси......
Тези черни пчели които са на фотосите са се получили от това, че са плували в сироп...........ОСВАН ДА СА СИ НАМЕРИЛИ НЯКОЙ ПОДСЛАДЕН БАСАЕЙН ............. След като излязат, ако преди това не се удавят,...........Явно моите могат да плуват......... другите пчели ги облизват, но чрез тази операция същевременноим изгризват...............им късат главите направо.......... и власинките и всъщност тези пчели са голи.
:yahoo:

solaris60
17.06.2015, 23:15
Ако визираш моите фотоси......

Ако вземем да помислим малко да видим какво ще се получи? В сравнение с размера на пчелата, отвора на хранилката си е почти басейн. Останалото което си написал са просто глупости.

Недялко Атанасов
19.06.2015, 18:42
Ако вземем да помислим малко да видим какво ще се получи? В сравнение с размера на пчелата, отвора на хранилката си е почти басейн. Останалото което си написал са просто глупости.
Глупуст е тува

Тези черни пчели които са на фотосите са се получили от това, че са плували в сироп.

.:yahoo:

solaris60
19.06.2015, 19:15
Глупуст е тува

Просто вземи чети повече и ще се самоубедиш. Аз няма какво да стоя и да се надпирам, особено с пчелари, които им измират пчелините на 100%, а иначе голям го вадят, а после реват. Извинявам се.

Недялко Атанасов
21.06.2015, 19:00
.................................. особено с пчелари, които им измират пчелините на 100%, .................................................
В грешка сте, ама ае.......................

Triballi
21.10.2015, 00:30
Малко снимки на черни пчели от източните Родопи.Говорих с двама пчелари и единия ме посъветва да не взимам такива пчели защото са много крадливи и както каза за тях винаги имат мед.Иначе са много работливи от друга страна.Доколкото разбрах такива пчели в миналото в района не е имало.Не знаят какви са.
5216
5217
5218
5219
5220
5221
5222
5223

solaris60
21.10.2015, 06:23
Както казах и по - горе пчелите не са черни, а това са отделни пчели от семейството, както се вижда на последните два фотоса. Черни пчели има почти във всеки пчелин. Просто трябва да се наблюдава по - внимателно.

Вълчан
21.10.2015, 07:30
Тези пчели на снимките, са си основните мелези в България!

ivootur
21.10.2015, 08:04
Както се вижда от снимката,пчелата с оръфаните крила е просто стара пчела и оцветяването е нормално.

scutellator
21.10.2015, 11:14
Ето това са черните европейски пчели - AMM (имат и кафяв фенотип):

http://www.apis-mellifera-mellifera.de/ (http://www.apis-mellifera-mellifera.de/)
Сайтът е разкошен и който се интересува, нека го разгледа.

Това са Нигра (разновидност на AMM):
http://www.dunklebienen.de/04-oekotypen/3-1-schweizer-alpenlandbiene

А ето тук много ясно се вижда разликата между АММ и Карника:

AMM
http://www.dunklebienen.de/wp-content/uploads/IMG_008.jpg
http://www.dunklebienen.de/wp-content/uploads/IMG_010.jpg

VS

Carnica
http://www.heiserimkerei.de/isotope/b/bienen.jpg


Разликите във формата на тялото са очевидни

Вълчан
21.10.2015, 14:23
Имам кошер-и в които пчелите наподобяват тези които си пуснал http://www.dunklebienen.de/wp-content/uploads/IMG_010.jpg. Бих казал, че са по-зли, като медо събиране нямат голяма разлика с другите. Имам ги на пчелина който е на 700м надморска височина. Другите, с италиянския ген, жълтите не оцеляват зимата!

scutellator
21.10.2015, 15:10
....Другите, с италиянския ген, жълтите не оцеляват зимата!
Не бих казал че цвета на пчелите има нещо общо с това, защото в Скандинавските страни (както и в Канада) Лигустика е по-разпространена от местните АММ и Карника взети заедно. Във Финландия поддържат собствена популация на Лигустика вече повече от 50 години!

Или както обича да казва Матеев - "веднъж шофирах син автомобил и катастрофирах, следователно всички сини автомобили са опасни!" :)

Triballi
06.11.2015, 22:12
Apis Mellifera Intermissahttps://www.youtube.com/watch?v=qQBJXBLL06s

5344
(https://www.youtube.com/watch?v=qQBJXBLL06s)

Triballi
24.11.2015, 12:11
списание "Пчела", Октомври 1935г.
http://retrobee.org/pages/pchela-1935-10.php

Нуждна ли е пчеларска опитна станция
Д.Дуневъ,Ловечъ

"Пчеларската опитна станция има да разрешава много и капитални въпроси на местна почва.Нашата черна пчела не е добре проучена.За нея знаем само това,че била еднаква или близка съ черната немска пчела.Не познаваме нито нейните биологични особености,нито стопанските и качества.Въ страната се внасят ежегодно отъ чужбина разни раси:италиянски,крайнски,к вказки,кипърски,N47 и т.н.и се препоръчва разпространението имъ въ широкъ мащабъ."

И още от вестника:

"Този кошеръ беше едничкиятъ останълъ съ черни пчели.Всички други бяхъ вече успялъ да превърна въ италиянски квито съмъ решилъ да развъдя въ чисто състояние."

"Въ едно отъ тия сандъчета имаше млада отъ няколко дни вече оплодена майка италиянка,която смятахъ да дамъ на единъ кошеръ съ черни,български пчели,въ замяна на черната майка"

scutellator
24.11.2015, 12:28
Apis Mellifera Intermissa

https://www.youtube.com/watch?v=qQBJXBLL06s

(https://www.youtube.com/watch?v=qQBJXBLL06s)

След края на това клипче, при мен тръгна ето това:
Селекция пчел. СССР 1977 год.
https://www.youtube.com/watch?v=EfthHvefj88

Не е като немското, но все пак е доста интересно. Дори могат да се видят и доцентските пчели в чист вид.

Triballi
24.11.2015, 19:00
След края на това клипче, при мен тръгна ето това:
Селекция пчел. СССР 1977 год.
https://www.youtube.com/watch?v=EfthHvefj88

Не е като немското, но все пак е доста интересно. Дори могат да се видят и доцентските пчели в чист вид.
Доцентските на дали са от средно-руските та значи остава варианта кавказки и карпатски.