PDA

Виж пълната версия : РОЯЧЕ



pepikan
26.05.2011, 12:58
Здравейте казвам се Петър и съм от Петрич.Вчера с приятел хванахме рой който поставих в 10 рамков ДБ сложих 1магазинна пита с разпечатан мед и 4 рамки с основи. За съжаление други пити нямам това ми е първия кошер.От днес подхранвам със сироп 1:1 щипка сол и няколко капки оцет.Помогнете ми с напътствия как до зимата да създам добро семейство.Предварително благодаря на отзовалите се.

evgeni.filimonov
26.05.2011, 15:35
здравей Колега.
Честито за ройчето.
Ако всичко е наред, би трябвало за 1-2 дни да изградят тези 4 основи, а може и по-бързо. Това сега е най-важната задача и първия инстинкт на роя, да си създаде жилище, трябва да се използва. Но зависи и колко е голям роя.
Иначе действайте постепенно. При вас е топло. Нека започне да снася майката, и гледайте за пилото и за покритието на пчелите. докато не усвоят тези 5 пити, не бързайте с разширението, иначе сле това по една основа между пилото и така до 10 рамки. Ако имате късмет и с повечко хранене - ще можете да зазимите силно семейство.
Успех

Митаче
05.07.2012, 11:52
Здравейте ,Имам нужда от съвет :Касае следното -начинаещ пчелар съм Имам 6 кошера 1 ЛР и 5 ДБ .ДБ са с рояци от тази година и се развиват добре с изкл.на един ,който е на 5 рамки и нещо не иска да мърда повече,майката снася малко и хаотично и няма пчелички ,мога ли да прехвърля 1 рамка с пило и 1 с мед от ЛР или от друг ДБ ,нищо ,че са рояци /2 вече качват в магазините /,Да сменям ли майката ,не е ли късно за това Ще се оправи ли до зимата ? Да подхранвам ли сега при условие ,че до къщата ми на 400 м. има 1000 декара слънчоглед .Дайте съвет приятели пчелари !!!

evgeni.filimonov
05.07.2012, 12:24
Да, ако пчелите са малко и майката ще снася малко, така че подай една рамка с пило пред излюпване и това семейство ще се позасили.
И го храни , нищо че имаш слънчоглед, то няма много пчела която да излиза, повечето стоят вътре и се грижат за пилото.
Другите семейства няма за какво да ги храниш.
Успех

borko_21
05.07.2012, 12:30
поради тплото време е добре да е сиропа по разреден заради необходимоста от вода.да кажем 1 кг захар на 1,7литра вода

buci59
05.07.2012, 19:42
.....ДБ са с рояци от тази година и се развиват добре с изкл.на един ,който е на 5 рамки и нещо не иска да мърда повече,....
Щом не иска да отива напред и "буксува",сменяй майката.Съвсем не е късно за това,дори напротив.Намери си нова майка и действай.

Юрий Цветков
05.07.2012, 20:17
Сменяй майката, всичко друго е преливане от пусто в празно.

dvidenov
06.07.2012, 20:35
Е за всичко ли е виновна майката? гласувайте и малко доверие може да е била неоплодена и с малка свита.Не забравяйте че е минала през най-безкомпромисния селекционер(природата) ще е жалко да се смени с лицензирана.

Mind_Control
06.07.2012, 22:19
Е за всичко ли е виновна майката? гласувайте и малко доверие може да е била неоплодена и с малка свита.Не забравяйте че е минала през най-безкомпромисния селекционер(природата) ще е жалко да се смени с лицензирана.

Кой ти говори за лицензирана.. Да се свърже с някой пчелар. Всъщност що за пчелари са хората, които не си отглеждат сами майките?

Юрий Цветков
11.07.2012, 15:11
Е за всичко ли е виновна майката? гласувайте и малко доверие може да е била неоплодена и с малка свита.Не забравяйте че е минала през най-безкомпромисния селекционер(природата) ще е жалко да се смени с лицензирана.Май не си прочерл въпроса на колегата.