PDA

Виж пълната версия : РОЯЦИ НА БАЛКОНА



kapanakova
05.07.2012, 08:54
Здравейте,казвам се Гергана. От свекър ми "наследих" много празни кошери из целия двор на вилата,включително и по терасите. Като беше жив съм му помагала,така че имам някакви основни познания,но не съм се занимавала с пчелите сама.Като си бяхме на вилата,установих че и на двете тераси са се хванали рояци в празни сандъци,единят е даже и без дъно.Отворих ги и видях че висят едни големи далаци от капаците пълни с мед и пило.Дайте съвет как да ги прехвърля на пити без да навредя на пчелите,за да мога по-късно да ги прехвърля евентуално в други кошери и да ги преместя,за да мога пак да ползвам терасите!Благодаря предварително за отговорите,не мога да се справя сама с този проблем!!! sweating;

evgeni.filimonov
05.07.2012, 09:14
Здравей, кажи в кой район си, може някой колега от форума да дойде да ти помогне, защото работата не е лесна. И да ти кажем, сама ще ти е трудно.
Иначе в общи линии, трябва да се облечеш добре, пушилката да пуши и приготви един нов кошер, който да сложиш д стария. Приготви си празни сковани рамки и от едната страна на рамката накови пирончета, които да стърчат и прекарай пчеларска тел през пирончетата, за да се получи нещо като арматура. От другата страна също закови пирончета, които пак да им стъчат главичките. Слагаш рамката с арматурата към дъното и изрязваш първия далак, смиташ пчелите в новия кошер и го поставяш да легне в рамката. После взимаш пчеларската тел и прекарваш покрай пирончетата, за да се придържа далака и от двете страни. Изправяш рамката и я поставяш в новия кошер и така процедираш с всичките далаци. После махаш стария сандък и на мястото му пидърпваш новия.
Относно местенето, привечер като се приберат пчелите, закарай кошера който е на терасата някъде на 5 км и след една седмица си го прибери и го постави на място където искаш. Другия вариянт е това да го направиш късно есента, когато пчелите спрат да излитат за вода и храна и направо да го преместиш някъде по двора. Успех.

kapanakova
05.07.2012, 10:40
Здравей,Евгени,благодаря за бързия отговор! Звучи доста сложно,но не и невъзможно.Иначе кошерите са в с.Долно Камарци,Софийско.Аз имам останали рамки от свекъв ми и с тел,приготвени за основи,така че ако се престраша,може и да опитам сама,а местенето ще стане на есен,няма с кой да ги местя надалеч,а в какъв кошер да ги преместя? Имам едни малки за рояци или направо в голям?!? Благодаря за съвета!!!

evgeni.filimonov
05.07.2012, 11:08
Здравей,
тези обтелените рамки няма да станат, трябва да се обвърже с тел рамката по периферията. Явно не си разбрала какво точно трябва да се направи или аз не съм обяснил като хората.
Значи ли че си от София, можем да се видим и да ти обясня по подробно. Можем да отидем и заедно да го направим, но през седмицата, събота и неделя и аз съм си на село. Иначе в зависимост от далаците и от силата на семействата трябва да решиш в какъв кошер ще ги сложиш. По добре в стандартен и да се разширява с основи, за да може да се подменят далаците с нормални рамки.

kapanakova
05.07.2012, 11:45
Ти го обясни перфектно,и аз разбрах всичко.Просто имах предвидче мога да ги използвам тях,защото не съм сигурна дали имам празни рамки,иначе разбрах за пирончетата и телта от двете страни за да укрепи далака
Иначе за виждането не е лоша идея,само не знам как да го организираме ,работя на смени и трябва да се уцелиме
Ще видим какво ще сътворя тази неделя и ще го коментираме!!! sweating;

evgeni.filimonov
05.07.2012, 12:11
Да, ще станат тези рамки, можеш и стари рамки да използваш също.
Успех.
Ако закъсаш, готов съм да помогна.

Ангел Йосифов
05.07.2012, 18:12
http://s12.postimage.org/oewjyxyu1/0038.jpg (http://postimage.org/image/oewjyxyu1/)


И да внимаваш как поставяш далаците-наклона на килийките трябва да е нагоре.

evgeni.filimonov
05.07.2012, 20:34
Колежке,
Алексей ме е учил специално за това.
Поздрави и на теб и на него.

kapanakova
06.07.2012, 10:42
Благодая Алекс, добре че има такива хора като теб и Евгени, да помагат, иначе съм си го закъсала от всякъде console; Евгени е страшен!!!

evgeni.filimonov
06.07.2012, 13:55
blush;

Ангел Йосифов
06.07.2012, 16:20
Благодая Алекс, добре че има такива хора като теб и Евгени, да помагат, иначе съм си го закъсала от всякъде console; Евгени е страшен!!!

Че е страшен страшен е ,но само когато го нажилят повечко :D :D

kapanakova
06.07.2012, 23:04
:D :D

kapanakova
10.07.2012, 18:50
Искам да споделя какви чудеса сътвори вчера Евгени!!!
Благодаря ти отново!!!Прехвърли висящите далаци ,които бяха огромни,а имаше и скъсани, в обтелени рамки и прехвърли пчелите от кошера без дъно в сравнително читав кошер,който може да се премести наесен.Цялата работа я свърши сам,аз по-скоро пречех,но научих много важни неща в работата с пчелите-спокойно,плавно,кратко и съдържателно.Даже си имам и една отводка от един друг кошер,която ще проверя в неделя за маточници.Така че вече мога да ви се пиша начинаеща колежка.За десерт си имам първата "реколта" от мед и восък ...почти цял буркан :D :D :D Тка че, начинаещи колеги,ако имате питанки, обръщайте се към Евгени,дава практични съвети,а ако сте наблизо и помага. Благодаря ти , че те има! Ще пиша в понеделник. hi;

jonny
11.07.2012, 09:14
Искам да споделя какви чудеса сътвори вчера Евгени!!!
Благодаря ти отново!!!Прехвърли висящите далаци ,които бяха огромни,а имаше и скъсани, в обтелени рамки и прехвърли пчелите от кошера без дъно в сравнително читав кошер,който може да се премести наесен.Цялата работа я свърши сам,аз по-скоро пречех,но научих много важни неща в работата с пчелите-спокойно,плавно,кратко и съдържателно.Даже си имам и една отводка от един друг кошер,която ще проверя в неделя за маточници.Така че вече мога да ви се пиша начинаеща колежка.За десерт си имам първата "реколта" от мед и восък ...почти цял буркан :D :D :D Тка че, начинаещи колеги,ако имате питанки, обръщайте се към Евгени,дава практични съвети,а ако сте наблизо и помага. Благодаря ти , че те има! Ще пиша в понеделник. hi;
Да наистина Гената е отзивчив колега, който не го мързи да пише и съветва. Евала и на неговите учители.

Петър Маринов - petermar
11.07.2012, 09:27
Браво Гена справили сте се с далаците. Надявам се подробно да разкажете как е протекла цялата операция. Предполагам и снимков материал има :)

evgeni.filimonov
11.07.2012, 12:54
За съжаление няма снимков материал, защото го правех за пръв път и вниманието ми беше изцяло върху преместването на далаците, а те бях 4 страхотни, жълти и огромни далаци хванати за покривната табла и висяха в два корпуса ДБ 12ки един върху друг и без дъно.
Повдигнахме леко таблата и за наш късмет до корпусите има железен парапет, върху който легна едната страна на покривната табла, другата страна таблата сложихме да легне върху преносното сандъче, което сложихме върху корпусите и след това спокойно си действахме.
Първия тръгнах да го режа плътно под таблата, което беше грешка, защото имаше огромен дебел меден венец, който натежа и допринесе за разцепването на далака на две парчета. Следващите ги изрязвах под венеца, като внимавах да не наранявам пилото и с тях се справихме по лесно. Страхотни далаци, жалко че не ги снимах. Но настана една лудница, много пчели и много капещ мед и това след 18 часа. Но не успяхме да предизвикаме нападение. Издърпах двата корпуса, на мястото сложих дъно и друг корпус и прехвърлих вече сложените в рамки далаци и стръсках пчелите от двата празни корпуса. После измихме терасата с вода и след час пчелите вече се бяха успоколи. С другото рояче се справихме доста по бързо, защото далаците бяха малки.
Толкова жега беше, че плувах в пот целия и вечерта като се прибрах, с голямо удоволствие изпих в кварталната пицария 3 халби студена бира.
И двамата с колежката останахме много доволни от свършената работа.
Пожелавам и успех в пчелаството и да знае че винаги може да разчита на съветите ми.

kapanakova
11.07.2012, 14:38
Благодаря ,Гена , ще се възползвам!За колегите , съжалявам че не снимах, ама така се бях ошашкала,а и беше адска жега,че не ми е и хрумнало... е ще го имам в предвид за следващия път,макар,че искрено се надявам да няма следващ такъв и вече да съм подготвена за подобна ситуация. wink;

kapanakova
09.08.2012, 21:01
Здрасти Гена,писах ти ,но не съм сигурна дали стигна до теб,така че пак пиша.За кошерите ми трябва съвет... и така почвам със големия в двора,той е добре,има си всичко на пръв поглед,ще го ровя по основно началото на септември .Да му слагам ли Варостоп или още е рано?!?Отводката ме притеснява преди две седмици като я отворих не видях майка,нямаше и снесени яйца иначе пчелите са спокойни има и мед и носят прашец. Големия рояк на долната тераса също е добре,много пчели, има мед,но нямаще място майката да снася,тъй като далаците не са правилно изградени,основите също,така че махнах една от основите и сложих една изградена пита за осеменяване до последната пита с открито пило.Малкия рояк на горния балкон ме притеснява,много е слабичък,почти няма пчели,при прегледа видях майката,една такава голяма,хубава и тя нямаше място за снасяне и махнах една проядена основа и сложих една пита за осеменяване и ги подхраних. Чудя се дали ако няма майка в отводката да не ги обединя с малкия рояк, ако има ,да подсиля рояка с една пита люпещо се пило от големия кошер?!? Дай идея,моля!!! Благодаря предварително!!! Поздрави hi;

evgeni.filimonov
09.08.2012, 22:00
Здравей, писах ти на лични.
Нека и някой друг колега да даде съвет.
А преди две седмици, до сега , за отводката, вече със сигурност има пило.
От 8 ми юли както направихме отводката - 16 дни за излюпване на майката, 5-6 дни доозряване, излизане за оплождане, 5-6 дни за пронасяне , така че минава месец.
Днес сме 9-ти, 100 процента има пило вече.