PDA

Виж пълната версия : РОЯВАНЕ И МЕРКИ ЗА НЕДОПУСКАНЕТО МУ



Страници : [1] 2 3

buci59
30.09.2010, 08:41
Рояването представлява естествен размножителен процес при пчелите.То е неефективно,непродуктивно и въобще вредно за пчеларството,като процес.
Изразява се и се развива в четири периода:
1.Намаляване на работоспособността и поява на много търтеево пило.
2.Появяване на маточни основи най-вече в долния край на питите.
3.Снасяне на яйца в основите и изграждане на роеви маточници.
4.Илизане на роя.
Основната задача на пчеларя,подготвяйки с-та си е да не допусне те да се роят,защото всичките грижи и всичкият труд са напразни и годината е провалена.

ANIBAL
30.09.2010, 17:54
Ами ,аз ще се постарая да внеса мои препоръки за този процес.Наистина роенето е неизбежно при пчелите.Но то се провокира или подтиска от нас пчеларите.Има и много други помощни средства,които допринасят за това.Ще спомена за моделите кошери,Различния тип подхранване,Мястото на отглеждане,Породите пчели,Технологията на отглеждане,Географското разположение и др.
Няма точна рецепта за работа с/у процеса роене.Има само различни рецепти ,но никога точна.Затова и присъствието на пчеларя, често при пчелите е препоръчително.Причина за излизане на рой е различно.То може да се провокира от присъствието на маточници в кошера.Независимо,че семейството не се е подготвяло за това.Една самосмяна върши и такава работа.Дори и присъствието на маточници в горен корпус-помощно семейство.Реакцията на пчелите е различна при различни условия.Това значи,че СБОР от фактори карат пчелите да роят.Но винаги това съвпада с периода на главната паша или малко преди.
Ще оставя и на вас колеги да допълните темата или да питате нещо.За да може да се насочи диалога. wink;

Юрий Цветков
01.10.2010, 00:02
Рояването е естествен процес, към който пчелите се стремят. Но то не става от днес за утре. От започване на подготовката за рояване и до излитане на роя минава почти месец. и колкото и невероятно да звучи за някои, това явление е на 100% регулируемо от пчеларя и може да се избегне напълно.

syzi
01.10.2010, 18:08
Тази година тъкмо бях хванала един рой в съседната градина и чувам започва се страшно жужене и се замрежи небето от пчели.Скачам от стълбата и търся причината за това.От един кошер тъкмо излиза рой.Имах флакон с Пророй в ръката си и започвам да пръскам във въздуха и по предната стена на кошера и по прелката.Пчелите започнаха да се завъртат около мен.Продължих да пръскам като се стремях да ги насоча към кошера.Роят се върна и започна да влиза вътре.Взех едно платно,постлах го отпред като едната му част сложих върху прелката.Отворих кошера и започнах да вадя пита по пита като стръсквах пчелите на платното.Отделих всички пити с пило ,а в кошера върнах само медовите и допълних с основи.След това изрязах всички останали маточници и рамките с пило ги сложих в отводките.Не беше втори рой,но стара майка нямаше или поне аз не я видях,но имаше поне 10 излюпени млади,неоплодени.Затворих кошера и започнах да го подхранвам.Майките ги оставих сами да се оправят,но на края резултатът беше на лице-имах изградени нови рамки и млада оплодена майка.След този случай имах още 2 подобни,но не ги гоних по въздуха,а просто ги стръсквах на платното пред кошера и ги оставях на основи.

Юрий Цветков
01.10.2010, 18:25
И това е вариант. Макър, че аз говорех за превантивни мерки много преди този момент. Целта е семейството изобщо да не изпада в роево настроение, а не само лесно да се хване роя.

syzi
01.10.2010, 18:52
Да,Юри,но ако въпреки взетите мерки(или пък,ако те не са били взети навреме),възникне роево настроение,от съществена важносте то да бъде открито от пчеларя възможно най-рано.
Външният оглед на кошера може да подскаже подготовката за роене ако:
1.Ако летежът на пчелите е вял,при интензивен летеж на другите семейства.
2.Наличие на неподвижни пчели върху прелката.
3.Шумът на възбудените пчели до момента на залагането на първите захранени маточници е силен и характерен.
4.Наличие на "бради" пред входа.
Тази година имаше много роеве,рапицата беше една от причините.

Юрий Цветков
01.10.2010, 20:04
Надявам се, че не ме разбираш погрешно. Не те обвинявам в немърливост,мързел, незнание или тем подобни. Просто искам да кажа, че целта на пчеларя е да развие максимално силно семейство, за да получи максимален добив от него. Но на силното семейство, биологическата потребност е да се размножи. И тук е тънкия момент. Как пчеларя да засили семейството, без да му даде възможност да рои и съответно да отслабне. И да запази работното му настроение. Това не е невъзможно, даже не е и трудно, но има няколко съществени особености.

Пчеларя трябва отлично да познава Биологията и Физиологията на пчелите.

Да познава много добре района си и наличната растителност в него, както и да е добре запознат с фенологичния календар.

Да следи прогнозите за времето и да вземе съответните мерки.

И разбирасе да разполага с достатъчно инвентар.

Ако тези условия са спазени, пчеларството се превръща в много приятно занимание.

syzi
01.10.2010, 20:11
Абсолютно си прав.

ANIBAL
05.10.2010, 17:45
И аз смятам,че сте прави.Но Юри каза най-важното--Да не допускаш да си помислят за гората.Това се явява най-лесно от другите мерки.Пресните пити карат всички майки да осеменяват като луди.Но това значи пило.А пилото значи маса.А масата значи обем.А обемът значи инвентар.А инвентарът значи технология.А технологията значи система.А системата значи знания.В този ред се изразяват противороевите мерки. wink;И на края идва желанието и търпението.А то се споделя с колеги.

христо
12.10.2010, 16:47
За да не се роят им създавам работа.Много работа...Градежа изобщо не е всичко, но отдавна вече не ми градят по 2-3 в.о.,а доста повече.

stonit
13.10.2010, 08:31
имам 15 ЛР кошера всички с дълбоко дъно ,основната паша ми е слънчогледа
от 4години нямам роило се семейство
от средата на май правя отводка от всеки кошер и ги настанявам едно зад друго на едното входа на север а на другото на юг . развиват се смостоятелно до началото на пашата и тогава ги обединявам като отделям едната майка с 3-4 пити .
относно восъчните основи по всяко време щом градят им слагам, изградят ли я отнемам я и слагам друга по този начин се следи и дали има паша и всичко наред ли е в семейството .

vanHanegem
14.10.2010, 14:57
Отводките сами ли си произвеждат майката, или придаваш готова майка ?

stonit
14.10.2010, 19:37
придавам готови оплодени майки ,това е моя противороеви ефект

vanHanegem
15.10.2010, 10:02
Чудесно ще бъде , ако и други колеги споделят за доставчиците им на майки и техните впечатления относно заявки, срок на изпълнение, качества на закупените майки и т.н.
Споделеното от тях ще бъде полезно за всички от този форум.

Петко Станчев
17.11.2010, 21:39
Нека,да върнем темата по предназначението и.Тази година имах случай на опит за роене при семейство(дб12)което почти си беше слабо спрямо другите,кошера си беше на 12 рамки,не съм го стеснявал,а самото семейство беше разположено на не повече от 6-7 рамки,плюс това бях взел една рамка с пило за отводка.Беше заложило около 20 маточника.това се случи по време на рапицата(около10 май някъде).Дали тази рапица не ги побърква нещо?

N-2
18.11.2010, 18:26
Нямам опит с рапицата и не мога да коментирам дали ги побърква тя. Но се роят не само силните семейства. Преди 2-3 години точно такова слабо /спрямо другите/ семейство ми се рои. Аз мислех, че е самосмяна, пък то избяга. blush;

buci59
18.11.2010, 20:26
Определено рапицата е причина за рояването.Такова чудо като тази година не помня.

N-2
19.11.2010, 10:28
И как точно причинява роенето? По обичайния начин, задръставане плодника с прашец и мед, ограничаване майката?
Или по друг начин, характерен само за рапицата?

toko652003
19.11.2010, 13:52
Определено една от причините е прашеца.
Не случайно е казано:
Извади всички пити с прашец, а на тяхно място сложи основи или просто остави голямо разстояние между питите.

Петко Станчев
19.11.2010, 18:04
В моя случай,питите въобще не бяха задръстени,абе все едно една отводка да я сложа в кошер в който има още5-6 празни пити.

Ангел Йосифов
08.12.2010, 09:19
Нямам опит с рапицата и не мога да коментирам дали ги побърква тя. Но се роят не само силните семейства. Преди 2-3 години точно такова слабо /спрямо другите/ семейство ми се рои. Аз мислех, че е самосмяна, пък то избяга. blush;Възможно е и при самосмяна семейството да пусне рой дори и при обединяване на две слаби семейства.Мисля че най добрият вариант за недопускане на роене е като семейството не се оставя без работа от различно естество-да им се осигури работа по изграждане на пити и кърмаческа дейност.Според мен семейството колкото и да е силно пчеларя трябва да направи така че семейството да се чувства слабо через отнемане на пило и осигуряване на достатъчен обем.Важно условие за рентабилността е при настъпване на пашата тази работа трябва да отсъства или да бъде сведена до минимум за да могат пчелите да се съсредоточат върху събирането на нектар.

pchela_2010
20.12.2010, 21:46
единственото спасение са отводки иначе изчезват с 200

Ангел Йосифов
21.12.2010, 10:12
единственото спасение са отводки иначе изчезват с 200От какво се правят отводки blush;

христо
21.12.2010, 12:12
От семействата естествено .С майки , които си подготвил (или подготвяш ).На 2-3-4 рамки....

Ангел Йосифов
21.12.2010, 16:57
Убеден съм че отнемането на пило и направата на отводки е най добрия начин за недопускане на роене.Именно това имах впредвид в по горния пост при отнемане на пило семейството да чувства слабост за да се съсредоточи върху производството на пчели а не да се рои.Ангажирането на семейството с градеж също е добър вариант.Колкото и силно да е семейството при навременно увеличаване на обема то се чувства не достатъчно силно за да изпадне в роево състояние.

buci59
22.12.2010, 09:32
Да,и аз съм на същото мнение като на Алексей,а и практиката ми го е доказала.От толкова години/вече над 20/ имам само 2 случая на рояване и то в първите години на пчеларстване.Всяка година правя временна отводка в най горен к-с като облекчавам с-то откъм пило.После отводката я връщам в с-то като по този начин печеля 3 неща:
1.Предотвратявам роенето в кошера
2.Сменям си майката/в почти 90%/
3.Засилвам семейството

Петко Станчев
22.12.2010, 18:20
Само ангажирането с градеж ми се струва,че няма да помогне много,но за отводките сте супер прави.особено варианта на буци много ми допада.

Ангел Йосифов
22.12.2010, 18:49
Само ангажирането с градеж ми се струва,че няма да помогне много,но за отводките сте супер прави.особено варианта на буци много ми допада.Този сезон не съм отнемал пило.12ДБ.с двугодишна роева майка изгради 5 плодникови рамки и три магазина. Около15 май сложих третия магазин.И трите магазина се напълниха със мад,като единия им го оставих за зимата.Така че може да се разчита на градежа.Може би напролет ще се наложи да отнемам пило.

Петко Станчев
27.12.2010, 16:18
колеги,да попитам какво става със събирането на стоков мед от рапицата,след като сме отнели пило или сме направили временна отводка.Така не се ли отслабва семейството?Колко рамки пило отнемате?Знам,че това зависи от самото семейство,но примерно?Питам за меда от рапица защото,при мен това е първата паша и по това време е лудото рояване.

buci59
27.12.2010, 16:38
Колега,цъфтежа на рапицата е около 20 април и с-та съвсем не са готови за рояване.Това,че тази година имаше такива случаи е вероятно от богатия принос на прашеца от рапицата.Но,все пак не бива и да си помисляш,камо ли да допуснеш роево настроение на пчелите.Има толкова много начини да не го допуснеш,но все пак,ако си решил да правиш отводка,то ти я правиш от млади пчели и запечатано пило и всичката летяща пчела ще се върне обратно,така,че ти не се лишаваш от работнички.

Петко Станчев
27.12.2010, 16:54
Съгласен съм с теб,но все пак мисля,че ги спъва.Само за сведение ,тази година при нас около 25 април имаше доста рояци.

buci59
27.12.2010, 17:01
Ти направи каквото трябва и както трябва,пък не се надявай на рояци.Виж,след акацията вероятността е много по-голяма,но и тогава трябва ти да се намесиш т.е още по-отрано трябва да си свършил работата.

buci59
04.01.2011, 12:10
Във връзка с роенето,отец Адам от абатството Бъкфаст казва:"Има безброй много начини за предотвратяване на роенето,но на нито един от тях не можем да се доверем напълно,с изключение на един,който включва отстраняването на майката за период от 14 дни.Този метод за контрол над роенето изключва всякаква несигурност.Въпросът дали работи или не,просто е излишен".

Петко Станчев
04.01.2011, 12:40
Това отнемане на майката,кога се прави?Преди да са заложили маточници или след?Би трябвало да е преди,според мен но все пак незнам.

buci59
04.01.2011, 12:52
Заложат ли вече маточници,най добре е да си денонощно при пчелите и да се подготвиш за ловене на рояци. wink;

Петко Станчев
04.01.2011, 12:58
Честно казано на мен,не ми допада този метод защото заради липсата на майка(14дни)семейството на малко по-късен етап ще е отслабено.

Valiapetrova
04.01.2011, 13:08
Здравейте колеги по време на рапичната паша като противороемо мероприятие използвам да поставя корпус с восъчни основи между първи и втори корпус и в периода около 10 май започвам да вадя колкото мед е събран от рапица. и тогава корпуса който съм поставиела на 20 април го качвам като трети иза дойзграждане и като магазин а този който е бил трити става втори и майката продължава да снася яйца и в трети корпус защото при МК пилото върви вертикално нагоре в този период . През 2010 год нямам нито един изроен кошер но в този период е рано да се прави отводка защото търтейте все още не са излезли.

Ангел Йосифов
04.01.2011, 13:58
Заложат ли вече маточници,най добре е да си денонощно при пчелите и да се подготвиш за ловене на рояци. wink;Смятам че в този случай по добрия вариант е рояване по пелетовата система отколкото да стои денонощно на пчелина.

evgeni.filimonov
04.01.2011, 14:39
Някъде четох как действа колежката Сузи, когато положението стане напечено -изтръсква всички пчели на платно пред кошера и питите поставя по другите кошери, на тяхно място основи и ето имате си рой в страхотно работно настроение. А маточниците могат да се ползват и по предназначение.

buci59
04.01.2011, 14:56
Заложат ли вече маточници,най добре е да си денонощно при пчелите и да се подготвиш за ловене на рояци. wink;Смятам че в този случай по добрия вариант е рояване по пелетовата система отколкото да стои денонощно на пчелина.

Заложат ли веднъж маточници за роене,не ги спасява никаква система.В този случай спасението наистина е стръскване на всички пчели пред кошера и довеждането им до състояние на гол рой,или разформироване.

Станко Ставров
04.01.2011, 16:07
Заложат ли веднъж маточници за роене,не ги спасява никаква система.В този случай спасението наистина е стръскване на всички пчели пред кошера и довеждането им до състояние на гол рой,или разформироване.[/quote]

Според мен това е най добрият вариант.

Станко Ставров
04.01.2011, 16:30
Целта е да имитираме естественото роене, като летящите пчели с плодната майка бъдат отделени от пилото и младите пчели в нов кошер, който остава на старото място. Този принудително отделен рой със старата майка трябва да доведем до пълноценно семейство на един път за да може да се включи в построяването на восъчните основи и в оползотворяването на на пашата.Ако е необходимо го подсилваме с пчели от други семейства и една или две восъчни основи.Целта е всички междурамия да бъдат покрити с пчели и пчелите да покриват питите. Ако това се случи в навечерието на акациевата паша, добавяме и медови корпус. Това семейство ще бъде медовик.Младите пчели и маточниците в стария кошер, преместен на ново място ще се въстанови и след около 40 дни ще бъде в състояние да оползотвори следващата паша той ще се превърне в пълноценно семейство с млада майка получена чрез естествен подбор след излюпването на маточниците. Другия вариант са няколко отводки. Така бих постъпил аз.Успех на всички.

scutellator
04.01.2011, 16:43
Във връзка с роенето,отец Адам от абатството Бъкфаст казва:"Има безброй много начини за предотвратяване на роенето,но на нито един от тях не можем да се доверем напълно,с изключение на един,който включва отстраняването на майката за период от 14 дни.Този метод за контрол над роенето изключва всякаква несигурност.Въпросът дали работи или не,просто е излишен".

Този метод е наистина много интересен. Брат Адам е имал изключетелно богат практически опит в тази насока. Специално този метод, включва подмяната на майката с млада след 14 дни.

Тук, обаче, трябваше да споменеш, че по негово мнение нито един механичен противороеви метод(често визирайки Демари) няма място в съвременното пчеларство, тъй като след такава операция семейството никога не е в състояние да събере максимални добиви, а отделно и допълнителния вложен труд.

Той се усланял повече на развъждането на неройлива пчела в комбинация с отрязване на едното крилце на майката (най-много 1/2 от крилцето) и седмични прегледи(тук трябва да се вземе в предвид климата- най-дъждовния в Англия - не по-малко от 25000мм годишно, което означава дълги периоди без летеж и предпоставка за роене) по време на роевия сезон и единствено разрушаване на маточниците, ако има (оставен без надзор, само част от семействата изпадали в роево настроение, а още по-малка част предприемали опит за роене).

Димитър Бонев
04.01.2011, 18:38
Нещо не съм съгласен. Ползвам метода на Димари от няколко години за да осуетя роене преди акацията и смея да твърдя, че тези кошери са давали най-голяма продукция и от акацията и след това. Нещо не се вързва.

христо
04.01.2011, 18:50
С една дума - не отслабваш семейството за пашата. Качваш горе запечатаното пило и така ....

ANIBAL
04.01.2011, 19:06
Интересни сте ми!Роенето има признаци и предпоставки.И условия ,също така.Мнението ми по въпроса е ,че има по-силни причини и по-слаби за да се спре роенето.По-слабите трябва да са в комплект за да имат ефект.Интересно ми е ,как се постъпва при система Фарар.С този метод на Брат Адамс от където и да е.Да поставиш семейство на Гол рой при Фарар ще е безумие.

buci59
04.01.2011, 19:54
Нещо не съм съгласен. Ползвам метода на Димари от няколко години за да осуетя роене преди акацията и смея да твърдя, че тези кошери са давали най-голяма продукция и от акацията и след това. Нещо не се вързва.

Бонев,много си прав.Но дали ДЕМАРИ или ПЕЛЕТОВА С-МА,но те се прилагат преди с-та да се изпаднали в роево настроение.После е късно.

buci59
04.01.2011, 20:00
Интересни сте ми!Роенето има признаци и предпоставки.И условия ,също така.Мнението ми по въпроса е ,че има по-силни причини и по-слаби за да се спре роенето.По-слабите трябва да са в комплект за да имат ефект.Интересно ми е ,как се постъпва при система Фарар.С този метод на Брат Адамс от където и да е.Да поставиш семейство на Гол рой при Фарар ще е безумие.

Желев,за Фарар не казвам и дума,защото не съм работил с тях,но за ЛР твърдя,че довеждането на с-то до състояние на гол рой,когато е изпаднало в роево настроение има огромен ефект.Почти за 2 дни с-то изгражда цял к-с с ВО.Тук не става въпрос за масово стръскване на 100 сем,което наистина е безумие,а само на тези,които са вече готови.А за да са "готови" ще сме виновни ние,и това съвсем не трябва да ни радва.

ANIBAL
04.01.2011, 20:49
Така си казвам и аз.То бива да им се взема, ама чак толкова.За експеримент може и да става ,защото без да подозирам за брат Адамс поставих така едно семейство някога.На мига забрави за какво е идвало реч.Да, то беше в Рутов корпус.Но Аз само му взех всичкото пило.Другите рамки си останаха вътре.Същия ефект.Пилото е този Фактор.Въпроса е дали да се прилага този драстичен метод винаги.Мисля ,че само за Рапица.Там важи с всички сили.А колкото до Фарарите имаме колежка, която е на такива кошери.Нека и тя да даде мнение.Но смятам също ,че Фарара е достатъчно раздробен,за да се стигне до тази практика.Той е единствиния тип кошер,който е предназначен за тези периоди с успех.

vanHanegem
04.01.2011, 20:51
Според мен няма никакво значение на един гол рой каква" къща" ще предложиш! Той просто започва да работи като....рой! Мощно, лудо - гради всичко - и Фарар и ЛР и ДБ....

ANIBAL
04.01.2011, 21:59
Да ,така е.Мисля,че като системата е толкова раздробена,такава мерка не и е нужна.Замисъла на този модел кошер е във всички части на кошера да има интервенция-бърза и лесна.Не и трябва гол рой.Освен, ако не се настани сам. :D

scutellator
04.01.2011, 23:36
Нещо не съм съгласен. Ползвам метода на Димари от няколко години за да осуетя роене преди акацията и смея да твърдя, че тези кошери са давали най-голяма продукция и от акацията и след това. Нещо не се вързва.

Нормално. Различен климат. Различен по обем кошер(представи си плодник с 12 ДБрамки само пило, без мед през активния сезон). Различен пчелар.
Какъвто и да е прилагания притивороеви метод той води или до временно прекъсване на отглеждането на пило или до изземване на част от пчелите (направа на отводки). Демари не е изключение- в един момент има дисбаланс. Предполагам че отделяш майката в коспус с изградени пити, не на основи. Това важи дори и в този случай, макар че прекъсването на снасянето е по-кратко, все пак част от пчелите не вземат участие в отглеждането на това пило - онези в отделния корпус.
Какъвто и да е прилагания метод, той не прекратявя роевото настроение- просто предотвратява роенето. При Демари семействата най-бързо излизат от роево настроение - взависимост от външните условия - за около 10 дни. Това време е ценно.

Климатът е първото нещо което трябва да се вземе впредвид при анализирането на дадено становище по определен въпрос при пчелите. Брат Адам винаги изтъква необходимостта за използване на методи на пчеларстване, свързани с по-малко време и труд/пчела която дава високи добиви при минимално количество усилия, и после чета "при нас седмичните прегледи са напълно задължителни...рядко минават десет дни без даден кошер да бъде отворен отново" (цитата е по памет)- ???????? WTF???? КАК ВЪОБЩЕ СЕ ВПИСВАТ ЕЖЕСЕДМИЧНИТЕ ПРЕГЛЕДИ С "МИНИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ТРУД"? - Отговорът е Климата.

Та да се върна на климата. Целта на брат Адам е била - максимално(по-скоро оптимално) силни кошери по всяко време на годината, което означава никакво прекъсване на отглеждането на пило по каквито и да било причини през активния сезон. Семейства които са способни да вземат максимума от всяка паша - от най-ранната до най-късната. Климатът е такъв че никога не знаеш в кой момент ще спре да вали и дали ще има нектароотделяне - винаги готов за момента, когато това се случи. Момент, който може да трае както няколко дни, така и часове.

valio
23.05.2011, 19:46
Новак но с мерак съм. Като аджамия допуснах рояк, който купих миналата година да се рои. Хванахме второто рояче и го сложих в нов сандък с три пити. И Сега се чудя какво да правя. Моля за съвет от човек с опит в тая насока. Може ли да го върна в стария сандък и как да стане това. sweating; sweating;

ahilis
23.05.2011, 20:14
Новак но с мерак съм. Като аджамия допуснах рояк, който купих миналата година да се рои. Хванахме второто рояче и го сложих в нов сандък с три пити. И Сега се чудя какво да правя. Моля за съвет от човек с опит в тая насока. Може ли да го върна в стария сандък и как да стане това. sweating; sweating;
Там има нова майка. Ако го върнеш има вероятност да избяга минути след като ги обединиш. Ако това стане късно вечерта може и да се получи, но според мен си го развивай и ще имаш още един.

kando
23.05.2011, 20:44
А каква тема имало тука - пропуснал съм я. :D

scutellator - две седмици без майка + премахване на маточници през роевия период = минимално количество работа + максимални добиви е точно толкова невярно,колкото това,че противороевите методи базирани на Демари и Пелетова система нямали място в съвременното пчеларство,защото със тях никога не се достигат максималните добиви.

За съжаление живеем на голямо разстояние един от друг,инак щях да ти предложа да направим експеримент - като условието щеше да е,че аз няма да ти помагам,а само ще наблюдавам как ще премахваш маточници и съответно ти няма да ми помагаш,а само ще наблюдаваш т.е.двамата ще наблюдаваме ;) (защото аз няма да си мръдна пръста да човъркам из кошерите) какво ще се случва със тях и модифицирания за моите условия Пелетов метод,който ще съм им приложил.

Не разбрах,какво не ти харесва във този метод - казваш за едни 10 безценни дни,до които изобщо няма да стигнем,ако метода се приложи още преди семействата да изпаднат във роево настроение т.е.защо ми е да чакам?


........ всъщност честно като цяло много се разминаваме тука,това е страхотен метод,толкова елегантно,без стресово,бързо,със минимално количество работа и най-вече толкова ефикасен метод,до ден днешен аз не съм видял или чул - това със чистенето на маточниците отдавна е зад гърба ми,не съм запознат изобщо със трудовете на брат Адам,дори все се каня да те питам няма ли издадена книга на български,но относно този въпрос,не знам как ще ме убеди някой във преравянето на примерно 300 семейства през седмица,за да им чиста маточници и да ми говори за минимално количество труд ....... това е абсурд някакъв,аз съм работил така години наред и дори не искам да си припомням каква хамалогия е това,то просто в края на деня си като парцал.

Станко Ставров
02.12.2011, 21:06
http://www.youtube.com/watch?v=cSUPgAplb4U&feature=related
Образователен филм относно роенето на пчелните семейства.

stan
02.12.2011, 22:48
Според една друга теория, която я има описано обстойно в няколко броя на ABJ (American Beekping Journal), пчелите решават дали ще се роят около 6-8 седмици преди цъфтежа на ябълката. Изградената противороева методика се базира на твърдението, че всяко живо същество мисли първо за физическо оцеляване, а след това за размножаване. Според методиката, ако пчелите усещат че има задоволително количество храна в кошера започват да се подготвят за роене. Според изследователите, критерия за "достатъчно храна" е да има цял непрекъснат слой от мед (венец) над зоната на пилото. Методиката препоръчва в такъв случай да не се отнема храната (тъй като тя е необходима за развитието на пилото), а да се направи разместване с което зоната от мед над пилото да бъде накъсана с празни зони и да се направи шахматно разположение на мед с празни зони точно над самото пило. По този начин се стимулират пчелите като те чувстват, че запасите им са застрашително малки, забравят за роене и се втурват да събират мед.
Според автора описал тази теория (Walt Wright) в продължение на около 20 години той не е имал роене. Освен това има сведения за стотици свои последователи в САЩ които прилагат този метод с отлични резултати. Част от тази теория е и т.н. "пролетнo затишие (дрямка)" при пчелите. Задоволените с храна пчели 6-8 седмици преди, до самото роене събират с 30% по-малко мед в сравнение с тези които се чувстват застрашени.
Естествено други важни основни положения също са задължтелни - напр. достатъчно място в кошера, но според автора те са задължителни, но не достатъчни условия за превенция на роенето.

Аз лично приложих този метод пролетта на 2011 като нямах роене от 4 кошера, но това според мен е много малък тест за да покаже дали идеята работи. Въпреки това постановките в методиката ми изглеждат разумни и мисля че има смисъл.

При интерес бих се наел да посъбера и преведа прегледно от английски някоя и друга от статиите.
Ето за сега няколко линка на английски
http://goo.gl/fF7Gu
http://goo.gl/FxBbE
http://goo.gl/w4eYH

Ангел Йосифов
03.12.2011, 09:21
, пчелите решават дали ще се роят около 6-8 седмици преди цъфтежа на ябълката.


Да неби да става дума за дни,а не за седмици,защото ми се струва малко не реално старите пчели да решават за роенето в края на февруари началото на март.А до ябълката семействата са направили смяната на старите с нови пчели.

scutellator
03.12.2011, 12:26
Няма грешка. Така пише. Ето тук теорията за трите Т (топло,тясно,тъмно) среща контратеория - голям обем.
Отдавна е ясно че гладни пчели не се роят. Да обаче няма как да ги държиш "на ръба" по този начин (гладни в предроево състояние и натясно) за винаги (от личен опит) - щом дойде пашата трябва рязко да се увеличи обема за да има къде да сложат идващия нектар, иначе няма да мине много време и ще почнат да мислят за дърветата.
Както изглежда липсата на меден венец имало още едно приложение....

stan
03.12.2011, 13:31
Хубавото е, че се симулира липса на ресурси, като всъщност те са си там и има достатъчно за изхранване на пилото. Ако теорията за "шахматното подреждане" работи, според мен е едно от най-лесните средства за прилагане, без да се правят радикални мерки, когато може би вече е късно. Лично на мен ми допада защото повечето други теории залагат на отнемане на част от пчелите, за да се успокои желанието за роене. Аз искам да си поддържам 3-4 кошера - не повече, тъй като съм съботно-неделен пчелар и не мога да си позволя всяка година да увеличавам броя на кошерите си, като правя постоянно отводки.

Юрий Цветков
03.12.2011, 16:04
stan много добре си се насочил wink; . Дони преди време разказа, как му се наложило да си остави пчелите за цяло лято и нямал никакви проблеми. Само дето почти никой не му повярва и го почнаха с едни въпроси и "закачки", че той повече не спомена за това. Моите пчели въобще не се сещат за роене, не зависимо, че съм ползвал и роеви майки от колеги. Но и аз, като го споделя с някой, почват едни подигравки. Е мен не ме притеснява това. Защото, докато си пия биричка на сянка, същите тези "подигравчии" си гонят роевете по селските дворове. drinks; А после се оправдават, че годината била ройлива. Това последното мога да го приема, само ако става въпрос за тръвни, но да работиш с разборен кошер и да го допуснеш, значи не познаваш пчелите.

stan
05.12.2011, 00:50
Преведох първата от общо 6 статии, които съм заделил за превод. Реших да ги пусна в специална нарочна тема в същия раздел.

http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3438

apolo_bg
05.12.2011, 03:52
Мисля, че за да няма нерви в темата трябва да се уточнят следните 2 точки:

1. Отглеждаме 10 – 30 семейства, или 100 и нагоре!.
Ако имам 10-30 кошера не съм имал и няма да имам НИКАКЪВ проблем да се справя с роевото състояние във всяка една от фазите му – включително и да събирам роевете по дърветата (като се има предвид, че има и примамки за роеве).

Но ако имам 100 – 150 и нагоре кошера – извинявайте, ама как да ги преглеждам рамка по-рамка. Ето тук вече стои въпроса, как да минем ТЪНКО по тази спирала – така, че хем да не се ШАШНЕМ от работа, и да си решим проблема (с примамката за роеве, може и да ги събера, но какво да ги правя и къде да ги сложа).


2. Имаме ли РАПИЦОВА паша, или не!
Колегите, които са се сблъсквали с тази паша по-добре ще ме разберат, но даже и сред тях ще имам опоненти.
Аз твърдя, че РАПИЦОВАТА паша е такъв МОЩЕН стимул в развитието на семействата, с какъвто ние не сме се сблъсквали от поне 25 години, когато се сееше РЕПКО, РЕПИЦА, РАПИЦА и от този род култури. (Занимавам се с любителско пчеларство от 1977г., а едва от няколко години това ми е ОСНОВНИЯ ДОХОД ).

Рапицовата паша се равнява примерно на слагането през ден на по 150 -250мл. в хранилката сироп + кобалтов стимулатор и то в продължение на 30 дни!!! ( Ясно е, че колегите ползващи кобалтова сол/сулфат или хлорид/в БГ. са ограничено малко.)

В една друга тема – за Никотската пита(http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3418&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=) – писах, че по време на рапицовата паша семействата ми работят 3 в 1.
А) – Не спират да градят пити
Б) – Не спират да събират нектар и прашец
В) – Залагат роеви маточници и СЕ РОЯТ!!!!
Г) – Ако не си в час може и да не разбереш, че семейството ти се е роило(Ако майката не е маркирана).

Пак там писах, че в момента НЯМЯМ нито една майка, която да не е РОЕВА.
За 3 години (от както сеят рапица) така ми се завъртяха нещата, че още в началото на м. Май като почна да сменям – ето към този момент имам към 70% тазгодишни майки и към 100% всички са от РОЕВИ маточници.

Знам, че много колеги сега ще кажат –КАКВО ПО ХУБАВО ОТ РОЕВА МАЙКА!!
Ами много хубаво, не е чак толкова хубаво!

Да напират да ми се роят силни семейства – добре!
Да напират да ми се роят средни семейства – стискаме очите.
Ама като вземат да напират да ми се роят и слаби - Е КАКВО ПРАВИМ ТОГАВА?

Значи нещо не е както трябва. Нещо някъде бъркам?

Вярно, че моята технология на пчеларстване винаги е била да се държат по-стеснени семействата, но не е само това причината.

Пак в темата за Никот питата(http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3418&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=) писах, че съм си я купил, не защото не мога да си отгледам майки, а защото искам да си отгледам по- малко „ШАВЛИВИ” (извинявам се за тъпия израз, но точно това е при мене) майки.
Наложи се да ставам виртуоз (цирков артист), за да си спирам роевете.
Ама не искам така!
Аз съм вече на доста години и да отварям 100 и повече кошера, за да проверявам по питите дали залагат роеви маточници ми е доста трудно.

Ето затова МОЛЯ! – мен много ме интересува как се справят с подобен проблем колеги, при които горните 2 ТОЧКИ са на лице.

Водата има 3 агрегатни състояния! - Моите пчели имат 2
А) значителен брой кошери + роеви майки!
Б) наличие на рапицова паша!

Не искам да обиждам колегите любители пчелари. През по-голямата си част от живота си, аз също съм бил любител пчелар.
Но има огромна разлика дали става въпрос за 20-30 семейства, или за много повече.
Когато работя със 100 – 200 семейства, на мен ми трябва схема.
Обяснения от рода дори на ДЪСКАТА НА ТАРАНОВ за мен са трудно приложими, защото ангажират много време.
А претърсване пита по пита – НЯМАМ такава времева възможност!


Моля ако колегата „kando” има опит с Пелетовата система, ако е съгласен да ги сподели, защото тази 2011г. с нещо подобно аз успях до голяма степен да се спася.

В същност докато съм писал има вече много положително развитие.
Благодаря много на колегата "stan" за новата тема, ще ми бъде много интересно!

Благодаря на всички колеги, които си направиха труда да прочетат това дълго разсъждение! (много шарена темата станя)!

scutellator
05.12.2011, 14:02
Както съм казвал много пъти - механичните методи никога няма да бъдат оптималното решение на проблема. Само пчели които нямат желание за роене са единственото такова решение.
Живеем в състояние на свободен пазар (в рамките на ЕС)- възползвайте се!

Цеко Сифоня
06.12.2011, 15:57
Не можах да се стърпя :D Какво ни е на нашите пчели че сте така недоволни от тях колеги?Много взехме да четем и по-малко да работим -някои от нас взеха да обръщат очи към схеми на работа ,внос на майки от чужбина ,нови системи кошери и кой знае какви прийоми.Много са ни добри пчелите но трябва си работа и да им се обръща внимание,непрекъснат подбор ,за няколко години ако всеки провежда някаква селекция в пчелина си - работата му намаля наполовина.Повечето от нас сами са си виновни че пчелите са им зли непродуктивни и че рояват-гонят чужди рояци вместо да ги унищожават,правят отводки и майки от каквито и да е семейства.Скутелатор е стигнал до някаква истина и си е решил проблема -много нещо е изписал тук но няма кой да го чуе,всеки може да го направи в пчелина си и тогава проблемите отпадат.Тази година от 70 сем.ми роиха само 2 и то по моя вина понеже не ги поглеждам много и работя в строителството-а би трябвало да изхвърчат повече от половината ако както казвате че пчелите ни са метизирани и с унаследени качества към рояване въпреки че участваха в рапицовата паша и се представиха добре.Със внос на майки само ще се влоши положението,ще стане както с руските пчелари -непрекъснато купуват майки и пакети оттук -оттам и все не са доволни от качеството.Дали има апис родопика или не не е важно ,но има известна разлика все пак...има начини а се добият добри резултати ,местната порода е климатизирана в продължение на векове .Аз лично съм много доволен от пчелите си и не ми минава през ума да диря майки от други породи камо ли внос....Само пашата куца малко но това е друга тема.

marin_006
03.01.2012, 19:49
колеги какво се прави преди пчелите да роят от рапицата, като веднага след това започва акациевата паша? Каква система да използвам за 50 семейства "рут с магазини"? Благодаря

buci59
03.01.2012, 20:21
Използвай ПЕЛЕТОВА СИСТЕМА

Ангел Йосифов
04.01.2012, 09:46
колеги какво се прави преди пчелите да роят от рапицата

По рентабилно е да недопускаш сем.да изпадне в роево настроение т.е. семейството да остане в работно състояние.Както buci59 ти е препоръчал-Пелетовата система с вкарване на още една майка.Системата трябва да се приложи непосредственно преди рапицовата паша.Зада не се спира развитието на семейството е необходимо да имаш резервни майки,което ще осигури доста пчели за акациевата паша.Ако не предадеш втора майка,пчелите в горния корпус ще си изведът майка,но ще отнеме доста време... и губиш акацията.[/quote]

apolo_bg
04.01.2012, 14:51
Не бях влизал в тази тема от доста време.

А са се събрали много интересни мнения, благодаря за което.
Има основа за размисъл.

кирил
04.01.2012, 19:22
Хайде "слънце", отдавна чакаме да огрееш.

marin_006
05.01.2012, 19:06
немам резервни майки а и пари да купя 50 броя,акацията 2011 ми даде най добре от пашите,или да сложа маточника доло че ще копувам йентерова пита пак колкото саберат от рапицата толкос

marin_006
05.01.2012, 21:18
маточник в 1 корпос с летяштите пчели изапечатано пило,пльтна преграда и маиката в 2 корпос с останалите пчели и откритото пило

apolo_bg
05.01.2012, 23:34
Вече ти дадоха отговора колега
Използвай ПЕЛЕТОВА СИСТЕМА.

Щом имаш рапица "1 рут с 2 магазина" няма да стигнат. Повече корпуси, или повече магазини.
А най добре "ПЕЛЕТОВА СИСТЕМА"

apolo_bg
06.01.2012, 00:05
1ви к-с майката + 1/2 пило+ХР
2ри к-с медови за рапицата
3ти к-с маточник + 1/2 Зп. пило
И без повече прегради.

Ангел Йосифов
06.01.2012, 10:20
1ви к-с майката + 1/2 пило+ХР
2ри к-с медови за рапицата
3ти к-с маточник + 1/2 Зп. пило
И без повече прегради.

Малко ме смуштава този маточник sleepy; .Ако маточника се постави за акацията съм съгласен,но за рапицата......новата майка ще започне да осеменява за акацията,а точно тогава откритото пило трябва да е сведено до минимум.Плюс това,прилагайки пелетовата система,като противо роева, в същото време се ограничава и майката.По този начин за акацията ще останат малко пчели,а като са малко,семейството ще наблегне на развитие и мед от акация ще има друг път.По друг начин ще стоят нещата ако при прилагането на пелетовата система,в началото на рапицата,се придаде оплодена майка.

apolo_bg
06.01.2012, 10:58
Aleksey написа:
По друг начин ще стоят нещата ако при прилагането на пелетовата система, в началото на рапицата, се придаде оплодена майка.

Напълно съм съгласен с теб колега.
Просто в по-горен пост колегата marin_006 е написал - „немам резервни майки а и пари да купя 50 броя,”

При това положение маточник(като противороева мярка) ще е по, добре, вместо да гони 50 роя.

Ако при него рапица е така, както при мен – това определено е компромис, но все пак е спасение.

N-2
06.01.2012, 12:19
Маточникът в трети корпус се явява нещо средно между Демари /противороеви метод/ и Пелетовата с-ма /модификация на Демари/.

scutellator
06.01.2012, 18:30
Понеже се разводни онази тема. пускам отговора си тук.


Подтекста на въпроса ми е доколко породата може да ти спести техническата дейност.

Не породата, а селекцията.
Що се отнася до манипулациите - напълно. Това обаче изключва онези простичките за които все пак се изисква човешка ръка - все още не е измислен начин пчелите да складират меда направо в тенекии. Пчеларя се явява по-скоро помощен персонал на пчелите, отколкото "контролиращ орган" (викам му "принципа на мързеливия пчелар", на запад се нарича Бъкфаст).

В която и да е раса винаги има известна степен на вариация. Затова разликата в трудоемкостта между отделните раси и линии може да варира между двете крайности. Не е само черно и бяло.

Ползвал съм Демари (по онова време в региона не знаеха какво е това, не че им трябваше с тея ДБ) - не ми хареса. Палетовата система я знам само като име, нищо повече. Предполагам е някаква разновидност на скандинавската.

vanHanegem
06.01.2012, 18:49
A скандинавската каква е, че аз не съм чул за нея?

scutellator
06.01.2012, 22:24
Корпус без вход,където е майката, над него ХР. Майката няма как да избяга (освен ако няма проблем с ХР), дори и семейството да изпадне в роево състояние. Твърди се че по този начин постъпващия нектар в плодника е по-малко и не се блокира майката.
Другия вариант на същата система е плодника да се намира в най-горния корпус, като естествено пак няма пряк вход и е отделен с ХР.

vanHanegem
06.01.2012, 22:59
Ами то това е "врачанската система"!!!
Знам, че сме чисти арийци, но се съмнявам че сме потомци и на викингите!

apolo_bg
07.01.2012, 05:06
Колега, би ли дал малко повече информация за "врачанската система"
Може и на лични.
Благодаря!

marin_006
07.01.2012, 19:53
преэ 2011 по средата на рапицата эастудя времето и заложиха маточници ,тогава отделих майките в отвотки в корпос с преграда от наилонов човал и оставих 1 маточник с пило и летяштата пчела в плодника ,майките пронесоха кьм края на акацията която даде много добре хвана и хубаво време тогава

Димитър Бонев
07.01.2012, 23:25
Колеги все пак се интересувам от нещо друго. Моля който знае да сподели. Всички изброени методи по някакъв начин или забавят развитието на семейството или го отслабват. Кажете ми какви превантивни мерки трябва да се вземат за да стане хем да се избегне роевото състояние, хем да се запази работоспособността не само за акацията, но и след нея. Варианта с придаване на оплодена майка не ме устройва. Доста съм чел, но всички методи си имат своите недостатъци дори и с втората майка.

buci59
09.01.2012, 11:06
А търтейте?
Затова е препоръчително на корпусите да има кръгли отвори,и където е необходимо,се поставят конуси.Търтейте и пчелите могат да излязат,но не и да влязат.

buci59
09.01.2012, 11:24
Да,и майката може да излезе.Но без отвор за търтеите не може.

scutellator
09.01.2012, 12:47
Корпус без вход,където е майката, над него ХР. Майката няма как да избяга (освен ако няма проблем с ХР), ....

А търтейте?

Търтеите -също. Няма да се задръсти ХР с търтеи и семейството да се задуши, ако това питаш. Който търтей се заклещи обикновено бива изчистван от пчелите. Пък и това не е за постоянно - само докато трае роевия период. Може да отидеш на море за 3 седмици без да се притесняваш за рояци. След като премине роевото настроение ( и в кошера е останала 1 майка) отварят входа за да може майката да се оплоди.

На мен ми изглежда и като ефективен метод да държиш търтеите от нежеланите семейства далеч от майките за оплождане (това обаче не изключва онези търтеи над ХР, които са снесени от пчелите- обикновено под 1 % от търтеите в едно семейство)

buci59
09.01.2012, 13:06
Търтеите -също. Няма да се задръсти ХР с търтеи и семейството да се задуши, ако това питаш.

А ти,виждал ли си такава картинка?Чувал ли си как бучи такъв кошер?Не бива да се допуска това,в никакъв случай.Докато не си решат проблема,не чакай мед от такъв кошер.

Ангел Йосифов
09.01.2012, 15:46
Корпус без вход,където е майката, над него ХР..
За този метод съм чел,че се използва при основна паша за да не губят време пчелите да преминават през плодника и да преодоляват ХР.Затова преди пашата се закрива долния вход и се отваря над ХР.
Новоизлюпената майка можели да премине презХР?

scutellator
09.01.2012, 19:49
Търтеите -също. Няма да се задръсти ХР с търтеи и семейството да се задуши, ако това питаш.

А ти,виждал ли си такава картинка?Чувал ли си как бучи такъв кошер?Не бива да се допуска това,в никакъв случай.Докато не си решат проблема,не чакай мед от такъв кошер.

Иване, виждал съм много неща. Ако ХР се сложи на входа или под корпуса ще стане точно така както казваш ти (това важи най-вече за ХР на входа). Когато обаче ХР не се асоциира от пчелите като вход/изход на кошера (т.е. няма пряка светлина) напора на търтеите да минат през ХР не е толкова голям. Не по-голям от този да минават през нея, когато могат и да не минават през нея за да излязат ( когато основния вход е отворен).
Още повече че при един от методите за отглеждане на търтеи за целите при изкуственото осеменяване, търтеите никога не напускат кошера, те остават затворени докато станат полово зрели и дойде време да им се махнат главите ( за да станат полово зрели обаче се нуждаят от физически упражнения - най-отгоре им се оставя 1 празен корпус с мрежа отгоре, а търтеите се държат в кошера посредством ХР или решетка за търтеи - която е с малко по-големи отвори от ХР)

Въпрос:
Има ли според вас вариант да се използват рамки с по-големи (надградени) килийки. На такива пити майката не снася. Дали ще сработи, ако последните 2 рамки са с надградени килийки и ХР не е до края на корпуса, а свършва примерно под последната рамка. Ще успеем ли така да "излъжем" майката да не намери пролуката, а в същото време търтейте да си минават?

НЕ. Надградените килийки не са гаранция че майката няма да снесе там, още по-малко пък че майката няма да отиде там. При необходимост надградените килийки много бързо се подготвят от пчелите така че майката да може да ги осемени.

Признавам че долното не го разбрах. Не е ли СТАРАТА, оплодена майка тази дето я слагаме в корпус без отвор?
scutellator написа:

......без да се притесняваш за рояци. След като премине роевото настроение ( и в кошера е останала 1 майка) отварят входа за да може майката да се оплоди.

Какво толкова не му разбра. Това че не може майката да избяга, не означава че семейството не изпада в роево състояние. И то семейството не може да стои в това състояние вечно. Идва един момент в който има як кеч между всички тея майки, и дузини изгризани маточници. Но Природата е казала - "победителят ще бъде само един". Ей тоя победител накрая трябва да се оплоди и за това хората й отварят входа за да може да си свърши работата.

Какво толкова си се загрижил за търтеите. Идеален вариант няма -няма такъв метод в който да черпиш с пълни шепи само позитиви. Като не ти харесва - скубеш от джоба по 30-50 лв за майка и не се занимаваш. Хората с това си вадят хляба.

Станко Ставров
25.04.2012, 10:20
Приятели мой познат ми сподели че едно негово сем. е заложило вече роево настроение.Маточниците са на около 3 дни.

Aleksiev
13.05.2012, 20:03
Имам въпрос към по опитните колеги ,как да предотвратя изпадането в роево състояние на семействата при това лошо време което се задава. Кошерите са със магазини които са запълнени на 80-90% с мед , преди поставяне то им са изградили по 2-3 основи и нито един не беше заложил роеви маточници . Сега 3-4 лоши дни сигурно ще им подействат доста стимулиращо как мислите а sweating; ? Как да противодействам на това.

Димитър Бонев
13.05.2012, 22:20
Това е проблема на ДБ много лесно изпада в роево състояние.

syzi
28.05.2012, 17:16
http://s14.postimage.org/72z3k40el/roene2_2.jpg (http://postimage.org/image/72z3k40el/)

Aleksiev
03.06.2012, 17:49
Рояване ли , да ама не wink; ,от акацията почти нищто не събраха пчелите поради простата причина че в района на пчелина има не повече от 100-150 дървета.Прегледах ги и видях че са малко гладни.Само 2 семейства са заложили маточни чашки който са заредени но не са запечатани.Чудя се как е най добре да постъпя с тях така че хем да не ги изпусна хем и да съберат мед от слънчогледа.Утре ще им приложа някакъв номер, ама да видим кой на кого,аз на тях или те на мен drinks;

Ангел Йосифов
03.06.2012, 18:55
Рояване ли , да ама не wink; ,от акацията почти нищто не събраха пчелите поради простата причина че в района на пчелина има не повече от 100-150 дървета.Прегледах ги и видях че са малко гладни.Само 2 семейства са заложили маточни чашки който са заредени но не са запечатани.Чудя се как е най добре да постъпя с тях така че хем да не ги изпусна хем и да съберат мед от слънчогледа.Утре ще им приложа някакъв номер, ама да видим кой на кого,аз на тях или те на мен drinks;


След колко време ще ти цъфне слънчогледа?Ако си отговориш на този въпрос ще знаеш как да постъпиш. drinks;

Станко Ставров
03.06.2012, 20:15
http://s13.postimage.org/gx7eo69cz/03062012656.jpg (http://postimage.org/image/gx7eo69cz/)

http://s10.postimage.org/c98lc4ab9/03062012655.jpg (http://postimage.org/image/c98lc4ab9/)

Aleksiev
03.06.2012, 21:08
Абе то един слънчоглед та нема що, да има 400-500 дк.максимум даже не знам дали ще има нещто и от него.Напоследък ми минават мисли да местя пчелина .ОКТОПОДА ЗА 3 ПОРЕДНА ГОД.засаждат царевица в момента 6 дни пръскат , от 4 до 15 май пак пръскаха..... Колкото до роевите семейства мисля да приложа номера който ми предлага колегата Stanko 1972 .

and17y1
21.01.2013, 19:36
Здравейте скъпи колеги пчелари. Аз съм един млад пчелар, едва на 18 години. Имам вече 5 кошера и петте са пълни. Аз и баща ми всъщност се занимаваме. В момента правя проект на MS Word, ще го отпечатвам на хартия, на тема "Какво е да си пчелар?". Тъй като съм 12 клас искам да запозная класа ми с основите за пчеларството. Горе долу съм обхванал от всяка тема по малко, но имам разни затруднения за които не мога да намеря информация и самия лично аз не знам.

Имам 2 основни въпроса:

1) Може ли да ми кажете основни признаци за роене с включени картинки? В смисъл заставаш пред кошера, отваряш го - ако видиш признаците да познаеш, че ще се рои.

2) Не можах да намеря в интернет, но на кое се вика маточник?

Мерси предварително!

syzi
21.01.2013, 21:06
Здравей,млади колега.Сканирах ти две страници от книгата "Наръчник за роенето при пчелите и всичко за борбата с него" на д-р Пламен Христов.Надявам се да са ти полезни.

http://s7.postimage.org/uejl3r4xz/img012.jpg (http://postimage.org/image/uejl3r4xz/)

Boro
26.02.2014, 11:22
ДЪСКАТА НА ТАРАНОВ

В другия форум има специална тема, тук търсачката ме отведе само до един коментар на колегата Аполо бг.

В какво се изразява метода на Таранов. Имаме семейство подготвило се за роене. Пред него поставяме наклонена дъска на която горния край да е на нивото на прелката, но на една педя разстояние от нея. Намираме майката, затваряме я в клетка която вързваме за долния край на дъската. В ниския край на дъската постиламе платно върху което изтръскваме всички пити. Същите връщаме в стария кошер, можем да използваме и част от маточниците според нуждите ни. В кошера се прибира само летящата пчела, а нелетящата прави грозд около майката. Него и старата майка заселваме в нов кошер.


Ето едно украинско видео в което нагледно е показан начина по който се прави всичко.
http://www.youtube.com/watch?v=7tjmGlRtVws

pojara
26.02.2014, 18:15
Ако стръска пчелите и майката в новия кошер няма ли да получи същия ефект.

scutellator
26.02.2014, 22:04
Не съм сигурен, но мисля че в оригиналния метод на Таранов майката не се търси(затваря в клетка) и пак ефекта беше същия.

nolkov
23.07.2014, 14:50
Да попитам някой който има опит с това:
Ако една майка е отгледана в началото на сезона (април месец) и семейството е изцяло развито за пашата тя рои ли се същата година? И въобще ако майката е нова, рои ли се същата година?

argilov
23.07.2014, 17:38
Роява,и още как,стига да има условия.На 21.07 ми излезе ройче на 1 рамка с прекрасна майка,в смисъл всичко и е наред и то от рой развит на два корпуса.Роя мисля е от началото на юни.Абе пчелите са луда работа,но аз ги обичам като децата си, и най вече внуците.

kapanec
23.07.2014, 17:50
Ако и създадеш необходимите условия ,ще се рои

Ангел Йосифов
23.07.2014, 18:08
Да попитам някой който има опит с това:
Ако една майка е отгледана в началото на сезона (април месец) и семейството е изцяло развито за пашата тя рои ли се същата година? И въобще ако майката е нова, рои ли се същата година?

Рой е възможен и при:обединение на две семейства:при самосмяна: при загуба на майката.Иначе пчелите отглеждани в тръвни могат да се роят и три пъти за сезон.

nolkov
24.07.2014, 08:20
Каква ми е идеята.
Тъй като не мога да ходя когато те имат нужда от манипулации, а само събота и неделя мисля да направя следното:
1. Април месец махайм майката заедно с 3 пити в отделен кошер до основното семейство
2. Основното семейство, което е осиротено си отглежда свищеви маточник
3. Когато свищевата майке се оплоди и всичко е наред обединявам семействата като убивам старата майка преди това.
Това, което целя е да има млада майка, която да не иска да се рои същата година, същевременно да снася хубаво. Ако при обединяването ги разширя достатъчно мисля, че ще почнат да работят вместо да мислят за рой.

Имам едно семейство тази година е такова (направено май месец) и въпреки рапица и липа като главни паши не искаше да се рои...и си мисля, че ако го приложа към другите семйства този модел може да проработи.
Ако някой е работил така ще се радвам на обратна връзка.

kapanec
24.07.2014, 08:52
Каква ми е идеята.
Тъй като не мога да ходя когато те имат нужда от манипулации, а само събота и неделя мисля да направя следното:
1. Април месец махайм майката заедно с 3 пити в отделен кошер до основното семейство
2. Основното семейство, което е осиротено си отглежда свищеви маточник
3. Когато свищевата майке се оплоди и всичко е наред обединявам семействата като убивам старата майка преди това.
Това, което целя е да има млада майка, която да не иска да се рои същата година, същевременно да снася хубаво. Ако при обединяването ги разширя достатъчно мисля, че ще почнат да работят вместо да мислят за рой.

Имам едно семейство тази година е такова (направено май месец) и въпреки рапица и липа като главни паши не искаше да се рои...и си мисля, че ако го приложа към другите семйства този модел може да проработи.
Ако някой е работил така ще се радвам на обратна връзка.
Грешен е подходът .Но ако основното Ви като пчеларстване е да не се роят "ДА"

nolkov
24.07.2014, 08:54
Защо е грешен в коя част е грешен?
Да като цяло не искам да се роят...мед чакам от такъв подход също :)

jordanov
24.07.2014, 10:03
Да като цяло не искам да се роят...мед чакам от такъв подход също :)

Очевидно това вече е старомодно :(

nolkov
24.07.2014, 10:25
И новата мода е?

jordanov
24.07.2014, 10:28
Отводки и хранене :)

nolkov
24.07.2014, 10:30
Явно пак съм извън модата :) Нищо на мен така ми харесва....и хората които купуват мед от мен също :)

валко
24.07.2014, 11:02
Каква ми е идеята.
Тъй като не мога да ходя когато те имат нужда от манипулации, а само събота и неделя мисля да направя следното:
1. Април месец махайм майката заедно с 3 пити в отделен кошер до основното семейство
2. Основното семейство, което е осиротено си отглежда свищеви маточник
3. Когато свищевата майке се оплоди и всичко е наред обединявам семействата като убивам старата майка преди това.
Това, което целя е да има млада майка, която да не иска да се рои същата година, същевременно да снася хубаво. Ако при обединяването ги разширя достатъчно мисля, че ще почнат да работят вместо да мислят за рой.

Имам едно семейство тази година е такова (направено май месец) и въпреки рапица и липа като главни паши не искаше да се рои...и си мисля, че ако го приложа към другите семйства този модел може да проработи.
Ако някой е работил така ще се радвам на обратна връзка.
Няма да се рои но имед няма да има,осиротеното семеиство остава 25-30 дена без маика ,хиляди безработни пчели седем дена след отнемането няма да има открито пило ,лупещите се пчели също ще са безработни ,освободените от тях килиики ще се запълнят с мед ,не очакваи чудеса иот новата маика , око изобщо си я произведат.Старата маика с трите пити същото няма да може да си развихри няма да има армия да я обслужва,твърде вероятно е тя да е много по добра от новата, ити да е убиеш.

радо
24.07.2014, 11:26
Каква ми е идеята.
Имам едно семейство тази година е такова (направено май месец) и въпреки рапица и липа като главни паши не искаше да се рои...и си мисля, че ако го приложа към другите семйства този модел може да проработи.
Ако някой е работил така ще се радвам на обратна връзка.
Идеята е много добра единственото което препоръчвам е ако можеш да си произведеш майки ,а не да чакаш на свищеви майки.За липа и слънчоглед е идеален вариант младата майка работи много по добре от всяка една стара майка/разбира се винаги има изключения/Младата майка стимулира пчелите към много по добро развитие и по добър медосбор.И наистина си решаваш проблема с роенето .

nolkov
24.07.2014, 13:16
Тази година просто така ми се случи че с един от кошерите го направих и се замислих дали ням ада мога да го приложа сповечето догодина....Да осиротеното със сигурност ще има период на "леко" бездействие, но те си работят ОК когато си заложат маточник - поне моите наблйдения са такива. Просто повече пчели стават летящи....

nolkov
24.07.2014, 13:19
Радо - не мога да произвеждам майки, защото не мога да ходя когато се налага по дни, за да правя една или друга операция....Аи дори да го разчета с укендите н евсеки е удачен от към атмосферни условия (както беше тази година и аз нямах никакъв успех с майките).

Това ми се вижда като удачен вариант, защото дори майката да не не е добра (новата) винаги мога да обединя семейството с тази майка, която е старата и те отново ще са ОК - да поизостанали, но ОК.
При мен в планината имам много късни маши - джанката цъфти на 6 май.
Ако някой попита за рапицата простотози кошер беше долу в София и затова имаше рапица, иначе пчелина ми е високо в планината - всичко там е с месец по-късно от София като цъфтеж. Например сега цъфти ранната липа.

m_pchelari
24.07.2014, 14:37
Нолков, аз правя нещо подобно макар и при други паши и климатични условия. В средата на кориандьра махам рамката с майката в сьндьче. Кошера осиротява и всички пчели се юркат на медосбор освен това и не хранят пило. След 25 дена няма никакво затворено пило тькмо е свьршил сльнчогледа и удрям акара. Без пило успеха е на 100% с едно третиране. В 20% майките ще се загубят при оплождането тогава или купуваш майки или обединяваш с вече отнетата майка, която вече е станала стабилна отводка на 4 рамки. Кошерите са в най-ниска точка на развитие и почваш всичко отначало все едно е март.

nolkov
24.07.2014, 14:58
Какво правиш майката която остава настрана с пчелите на 4 рамки? Обединяваш ли с основното семейство, но без старата майка?

радо
24.07.2014, 15:16
Радо - не мога да произвеждам майки, защото не мога да ходя когато се налага по дни, за да правя една или друга операция....Аи дори да го разчета с укендите н евсеки е удачен от към атмосферни условия (както беше тази година и аз нямах никакъв успех с майките).
На всяко семейство слагаш ханеманова решетка /няма значение системата кошери ако е дадан-блат слагаш два магазина /качваш две рамки с открито пило плодника свиваш и прехвърляш ларви в 4-5 чашки и ги закрепяш върху рамките с открито пило другата седмица ако си успял да ги пренесеш пчелите са захранили няколко маточника и тогава махаш решетката и майката и първата майка която ще се излюпи ще е от твоите ларви и така спестяваш няколко дни и имаш качествена майка.

nolkov
24.07.2014, 19:38
Да това е добър начин, не съм много добър с прехвърлянето, но може би ще го пробвам..
Благодаря!

Петър84
04.04.2015, 16:46
Сега ми се върти една такава идея,щом пчелите влезнат в пашата,или няколко дена преди това,да разпечатам меда от няколко пити в плодника.И да сложа магазините,така разпечатания мед би трябвало,да го качат в магазина.Във плодника ще се освобождава повече място за снасяне на майката.Какво ще кажете за тази идея.

solaris60
04.04.2015, 17:10
Сега ми се върти една такава идея,щом пчелите влезнат в пашата,или няколко дена преди това,да разпечатам меда от няколко пити в плодника.И да сложа магазините,така разпечатания мед би трябвало,да го качат в магазина.Във плодника ще се освобождава повече място за снасяне на майката.Какво ще кажете за тази идея.

Идеята ти е хубава и изгодна за теб, но дали така мислят пчелите ти? Колко хубаво щеше да бъде останалия мед от зимата да ни го складираха на пролет в магазините, а те да вървят да си търсят нов.;)

argilov
04.04.2015, 17:29
Петър84,идеята ти ще проработи ако магазина,корпуса е отдолу. При ранните паши нощите са студени и пчелите търсят топлата част на кошера за отглеждане на пило.Никой, а дори и пчелите не обичат да качват товар отдолу нагоре.

Bobi-M9598
04.04.2015, 19:04
Здравейте,

Петър 84, хубаво е че мислиш, търсиш начини да изработиш технология която ще те устройва, но........Мое мнение: До тук добре, пчелите качват меда горе в магазина долу в плодника место бол майката ще има да се вихри, но дали е така (кой ще ми каже). Пчелите мед ли ще събират или пило ще гледат? Как мислиш?
Ако тръгнеш да пробваш не го прави на всички кошери, за да имаш база за сравнение.

Поздрави, Г. Георгиев

delta.e
04.04.2015, 21:25
Сега ми се върти една такава идея,щом пчелите влезнат в пашата,или няколко дена преди това,да разпечатам меда от няколко пити в плодника.И да сложа магазините,така разпечатания мед би трябвало,да го качат в магазина.Във плодника ще се освобождава повече място за снасяне на майката.Какво ще кажете за тази идея.
Привет !
Пробвай човече .
От средата на 20-век , ни учиха на съветско пчеларство , след това на американско , последва сръбското , сега на какви ли не глупости .
А ,някой да отчита природните особености , климата , релефа ?
Едно , си знае баба едно си бае .

Ангел Йосифов
05.04.2015, 06:45
Сега ми се върти една такава идея,щом пчелите влезнат в пашата,или няколко дена преди това,да разпечатам меда от няколко пити в плодника.И да сложа магазините,така разпечатания мед би трябвало,да го качат в магазина.Във плодника ще се освобождава повече място за снасяне на майката.Какво ще кажете за тази идея.

Най-напред помисли с какво си третирал и какво ще качат пчелите в магазина.Може и да НЕкачат меда горе,но със сигутност ще им отвориш малко работа.Напръскай с вода разпечатаните участъци.

валко
06.04.2015, 15:26
Сега ми се върти една такава идея,щом пчелите влезнат в пашата,или няколко дена преди това,да разпечатам меда от няколко пити в плодника.И да сложа магазините,така разпечатания мед би трябвало,да го качат в магазина.Във плодника ще се освобождава повече място за снасяне на майката.Какво ще кажете за тази идея.

Всичко зависи от силата на семеиствата и качеството на маиката ако маиката е блокирана долу с мед едвали ще чака пчелите да качат меда горе и да и освободят място да снася по скоро тя ще се качи горе ище осемени магазина там е и по топло,по добрия вариянт за разнасене на меда е като цепиш полото на две с медена пита но семеиствато трябва дае силно и времето малко по топло ,незнам защо искаш да го качваш този мед в магазина по добре го превърни в пчели те ще ти дадът много мед.

mir@k@
18.06.2015, 10:16
Колеги как ще коментирате метода на един мой познат, който унищожава майката след акацията или до този период като метод за нерояване. Човека гледа сам 70 бр. Дадан-Блат и отделно се занимава с други неща.Като изважда и добри количества мед.

delpi
19.06.2015, 10:32
Той реално почти не ползва пълния капацитет на майката, който се твърди, че е на 2-рия и 3-тия сезон.

Вълчан
19.06.2015, 11:47
Колеги как ще коментирате метода на един мой познат, който унищожава майката след акацията или до този период като метод за нерояване. Човека гледа сам 70 бр. Дадан-Блат и отделно се занимава с други неща.Като изважда и добри количества мед.
По добрия вариант е да я изведе майката в отводка!

Mateev
19.06.2015, 20:42
Колеги как ще коментирате метода на един мой познат, който унищожава майката след акацията или до този период като метод за нерояване. Човека гледа сам 70 бр. Дадан-Блат и отделно се занимава с други неща.Като изважда и добри количества мед.Чак пък да унищожиш майката - нещо много "авангарден" ми се струва този метод.

Една майка е източник на яйца. От яйцата стават пчели. Пчелите творят чудеса, ако им създаеш условия. Кой е този пчелар, който е готов да се лиши от всичко това?

Нещо не се връзва цялата тази логика. Може би има нещо, което не си го разбрал .... На една майка винаги може да и се създаде работа, колкото и да е кекава на пръв поглед. Например вадиш я в отводка на 1 или 2 рамки и и даваш шанс да снесе някое друго яйце до есента. Каквото и да снесе, това е все в плюс за тебе, а есента обединявай и убивай старите и негодни майки.

И друг път съм казвал, а сега ще го повторя за кой ли път:

Един пчелин се явява ЗАВОДА на даден пчелар. Пчелните семейства са МАШИНИТЕ В ТОЗИ ЗАВОД. Всяка една машина трябва да се експлоатира на ПЪЛНА МОЩНОСТ. Тука няма място за емоции. За какво ви е да си купувате (създавате) машина, която после ще си я милвате и галите и ще и пеете приспивни песнички. Моето разбиране е, че една машина е създадена, ЗА ДА РАБОТИ.

Майката се явява ДВИГАТЕЛЯ НА ТАЗИ МАШИНА. Този двигател ТРЯБВА ДА РАБОТИ. Независимо на какви обороти работи този двигател, той винаги СЪЗДАВА ПРОДУКЦИЯ. Глупаво е този двигател да бъде изхвърлен, преди да се е амортизирал напълно. Дори и да е повреден и да работи на по-ниски обороти, той все още е в състояние да произведе някаква продукция. Ако на нас не ни създава проблеми, нека все пак да му дадем шанс да произведе поне нещо, отколкото нищо.

kapanec
19.06.2015, 20:48
Руснаците го използват много тоя начин.Явно им е фен :)

Bobi-M9598
19.06.2015, 20:51
Здравейте,

Нищо лично, някой беше казал: 1000 пчелари, 1000 технологии!
Хубаво е да не го забравяме. Всеки от нас прави нещо, което смята за най, най, най...........безпогрешно, и правилното на света.

Поздрави, Г. Георгиев

Nik_m
19.06.2015, 22:11
Колеги как ще коментирате метода на един мой познат, който унищожава майката след акацията или до този период като метод за нерояване. Човека гледа сам 70 бр. Дадан-Блат и отделно се занимава с други неща.Като изважда и добри количества мед.
Това е най голямата глупост според мен. Пробвал съм го и резулатата е катастрофален, не просто се роиха след като махнах майката ами и кошера не успява да се възстанови. След като се рои в кошера остават все калпави майки. От 4 кошера по този метод нито един не успя да си произведе качествен майка, добре че имах много резервни майки.

marianski
19.06.2015, 22:16
Това е най голямата глупост според мен. Пробвал съм го и резулатата е катастрофален, не просто се роиха след като махнах майката ами и кошера не успява да се възстанови.
Ами по пътя на логиката на този колега, защо не вземе да махне и половината пчели от кошера така ще знае,че няма се рои със сигурност:)

зуница
20.06.2015, 11:31
Колеги не разсъждавайте като пчелари.Истината е в цитирам: "отделно се занимава с други неща".На човека не му пука за пчелите.От 70 кошера сигурно вади колкото вие бихте извадили от 20 на същото място, но... Голямото НО е ,че човека "отделно се занимава с други неща". Какво да му коментираме повече.
Надеждата е поне за здравното състояние на пчелите да има време.

kvohrist
20.06.2015, 12:50
Един пчелин се явява ЗАВОДА на даден пчелар. Пчелните семейства са МАШИНИТЕ В ТОЗИ ЗАВОД. Всяка една машина трябва да се експлоатира на ПЪЛНА МОЩНОСТ. Тука няма място за емоции. За какво ви е да си купувате (създавате) машина, която после ще си я милвате и галите и ще и пеете приспивни песнички. Моето разбиране е, че една машина е създадена, ЗА ДА РАБОТИ.

А къде остана любовта към пчелите и прородата с която всички пчелари се кичим?;)

Mateev
20.06.2015, 20:47
То любов има и към малките зайчета, малките пиленца и т.н., но тази любов рано или късно прераства в любов към вкусно сготвената манджа от тях когато порастнат ...... Така че нека да не правим популизъм, а да си признаем, че всички ние се занимаваме с пчеларство, защото искаме ДА ЕКСПЛОАТИРАМЕ нашите пчели.

Ако някой пчелар наистина обичаше пчелите си, нямаше да им взема меда. Щеше да им осигури луксочни кошери от по 200-300 лева единия, щеше да ги храни с мед и вечер щеше да им пее приспивни песнички. Това е любовта - себеотрицание и жертвоготовност спрямо любимия. При пчеларите няма любов - има само ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ТРУДА ИМ в по-голяма или по-малка степен.

ПС: Ако наистина твърдиш, че ги обичаш, купи си от мене рамки за по 3 лева едната, основи за по 3 лева едната и кошери за по 300 лева единия - всичко е свръхкачествено и е специално произведено именно за любовчии като тебе ....... Дори ти обещавам да ги опаковам в луксозна хартия, да им сложа златни панделки и да ги напарфюмирам, за да им е кеф на твоите пчели. Помоли tsc1 да ти продаде охранителна система, видеонаблюдение, отоплление на всеки един кошер и мощна аудиосистема, за да им пускаш на пчелите диско музика или стари градски песни - ще ги питаш какво искат. Всичко това ще ти излезе има няма 1000 лева на кошер, но какво са тези мизерни стотинки пред безграничната любов, която ти изпитваш към тях.

BUGI
20.06.2015, 23:03
Колеги как ще коментирате метода на един мой познат, който унищожава майката след акацията или до този период като метод за нерояване. Човека гледа сам 70 бр. Дадан-Блат и отделно се занимава с други неща.Като изважда и добри количества мед.
Чул с-м и знаја нјакои пчелари които изваждат мајката на нјаколко дена прет акационата паша, за да пчелите в кошера не хранат младо пило, но всички да се хврлат на преработка на меда. Това е тзв ГЈОРЗОВО ПРАВИЛО.
Изваждане на мајите слет акацијата, по мен, нјама никакво сврсиходство!

kvohrist
21.06.2015, 12:22
То любов има и към малките зайчета, малките пиленца и т.н., но тази любов рано или късно прераства в любов към вкусно сготвената манджа от тях когато порастнат ...... Така че нека да не правим популизъм, а да си признаем, че всички ние се занимаваме с пчеларство, защото искаме ДА ЕКСПЛОАТИРАМЕ нашите пчели.

Ако някой пчелар наистина обичаше пчелите си, нямаше да им взема меда. Щеше да им осигури луксочни кошери от по 200-300 лева единия, щеше да ги храни с мед и вечер щеше да им пее приспивни песнички. Това е любовта - себеотрицание и жертвоготовност спрямо любимия. При пчеларите няма любов - има само ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ТРУДА ИМ в по-голяма или по-малка степен.

ПС: Ако наистина твърдиш, че ги обичаш, купи си от мене рамки за по 3 лева едната, основи за по 3 лева едната и кошери за по 300 лева единия - всичко е свръхкачествено и е специално произведено именно за любовчии като тебе ....... Дори ти обещавам да ги опаковам в луксозна хартия, да им сложа златни панделки и да ги напарфюмирам, за да им е кеф на твоите пчели. Помоли tsc1 да ти продаде охранителна система, видеонаблюдение, отоплление на всеки един кошер и мощна аудиосистема, за да им пускаш на пчелите диско музика или стари градски песни - ще ги питаш какво искат. Всичко това ще ти излезе има няма 1000 лева на кошер, но какво са тези мизерни стотинки пред безграничната любов, която ти изпитваш към тях.

Господин Матеев, винаги се възхищавам на патоса и страстта с която защитавате и доказвате всяка Ваша теза. И този път не ме разочаровахте. Благодаря Ви, за което! Съжалявам, че не усетихте леката закачка в моята, както се оказа, неумесна за Вас забележка и Вие се нахвърлихте като ротвайлер (и тях някой ги обича) на булонка, да ме вкарвате в правия път. Просто ми беше интересно дали можете да погледнете на нещата от малко по-друг ъгъл. Хора сме и сме различни. Това което е важно за вас, не значи, че трябва да е важно за мен или някой друг. Това по никакъв начин обаче не ме задължава да се опитвам да Ви налагам моя мироглед и да Ви поучавам как да си гледате пчелите.
Колкото до офертата Ви, благодаря, но няма да се възползвам от нея поради причината, че това, което ми го предлагате, го има и тук, където живея и то на много по-високи цени. А това, което не мога, си го купувам разбира се. Но понеже аз не изпитвам такава любов към пчелите ми, която би се изразила в някакви цифри, аз изработвам всичко, което ми е необходимо със собствените си ръце.Охранителна система не ми трябва, освен срещу нападение от мечки, но пък такива щети ми ги покрива застраховката. За музиката се грижат птичките и потоците около пчелина. Кражби няма, ограда няма. Въобще идилия. Просто да ми завиди човек :cool:

П. С. Моля поста ми да бъде изтрит, защото твърде много нагазихме в О.Т.

thegame999
19.12.2015, 20:37
Кажете какви методи ползвате срещу роене ?

scutellator
20.12.2015, 00:17
Най-вече селекция. Всичко останало е просто губене на време.

solaris60
20.12.2015, 05:33
Най-вече селекция. Всичко останало е просто губене на време.

Едно си знае баба, едно си бае. Селекция. Пък и най - вече. ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ.

thegame999
20.12.2015, 18:11
Едно си знае баба, едно си бае. Селекция. Пък и най - вече. ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ.
Кажи ти какви методи ползваш ?

solaris60
20.12.2015, 18:49
Кажи ти какви методи ползваш ?

Дишам им във врата.

бат тянко
20.12.2015, 19:40
Слънчо и аз го пробвах това, ама една като ме изплющя по устната...Ти си явно профи!drinks;

Цеко
20.12.2015, 22:07
Слънчо и аз го пробвах това, ама една като ме изплющя по устната...Ти си явно профи!drinks;
Пропуснал си да й притиснеш крилата и за това се е извъртяла да те ужили ;)

solaris60
20.12.2015, 22:10
Ти си явно профи!drinks;

А, профи. Имам 1 - 2 в градинката и с тях се занимавам. А големите пчелари никога не говорят колко пчели са ги ужилили днес - примерно. Защото 10 - 15 ужилвания на ден са нищо. Без значение къде.

ch.atanasov
20.12.2015, 22:36
А, профи. Имам 1 - 2 в градинката и с тях се занимавам. .

Я не се излагай с 1-2.Ако няма кой да ти даде някое друго в махалата ,ще ти пратя от моите.:bigsmile:

solaris60
20.12.2015, 22:48
Я не се излагай с 1-2.Ако няма кой да ти даде някое друго в махалата ,ще ти пратя от моите.:bigsmile:

Сакън - НЕ. Веднъж си вкарах едни подарени майки и повече това няма да се случи никога. А и от вашия край нещо не се търсят напоследък.;)

scutellator
21.12.2015, 12:50
Едно си знае баба, едно си бае. Селекция. Пък и най - вече. ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ.
След като към момента съм пробвал всичко друго по темата как да се задържат всички пчели в кошера, като междувременно през цялото време семейството да си остане в пълно работно настроение, с чиста съвест мога да заявя, че това е единственият и разумен начин.

Отнемането на отводки е също решение, но не бих казал, че това е всъщност предотвратяване на роенето.

solaris60
21.12.2015, 13:59
След като към момента съм пробвал всичко друго по темата как да се задържат всички пчели в кошера, като междувременно през цялото време семейството да си остане в пълно работно настроение, с чиста съвест мога да заявя, че това е единственият и разумен начин.

Отнемането на отводки е също решение, но не бих казал, че това е всъщност предотвратяване на роенето.

Като говорим за селекция в случая с пчелите не се извършва никаква селекция на генетично равнище, а се извършва само един стабилизиращ естествен подбор. Какво ще рече това? Това ще рече, че отглеждайки семействата в едни по - добри условия - паша, подхранване, разширяване и др. ще доведе до тяхното НЕ роене и обратно. Поставени при нормални условия пчелите пак ще си се роят на воля. Защото това им е заложено генетично от веки веков, а не да НЕ се роят, че на скутелаторчето така му е на кеф.

Юрий Цветков
21.12.2015, 14:44
Като допълнение към горното, мога да кажа, че роенето е принудително състояние, а не самоцел на пчелното семейство.

ves
21.12.2015, 14:53
Като допълнение към горното, мога да кажа, че роенето е принудително състояние, а не самоцел на пчелното семейство.
Аз пък си мисля, че размножаването една от основните цели на всички живи организми.

scutellator
21.12.2015, 15:46
Аз пък си мисля, че размножаването една от основните цели на всички живи организми.
Точно. И тя може да бъде усилена, притъпена или пък отстранена напълно.

Жиленето също е една от жизненоважните функции на пчелите в Природата. Да, обаче в света има пчели, които преследват и жилят яростно, има и такива, които почти не жилят. Съществуването на вариация, която всеки пчелар е забелязал в личния си пчелин.

Също така, в света има пчели, които носят репутация на силно ройливи (предотвратяването на роенето е невъзможно по никакъв начин) и такива с репутация на по-малко ройливи (роенето е с по-малка честота и интензивност, а веднъж появило се, може да бъде предотвратено). Повечето пчелари също са забелязали как някои семейства са по-ройливи от други.


На пчелите им е генетично заложено да изграждат маточници и да отглеждат майки, било то за самосмяна, роене или при загуба на майката.
ДА, обаче тук също може да бъде направено така, че те да загубят напълно тази си способност и семейството да не може само да си отгледа майка, дори и когато старата умре от старост или нещо друго.

Mateev
21.12.2015, 15:58
Като говорим за селекция в случая с пчелите не се извършва никаква селекция на генетично равнище,....

Селекция имаме винаги, когато някой умира по някаква причина. Например природата непрекъснато прави селекция на видовете, подлагайки ги на едни или други форсмажорни събития. Който умре - не може да даде поколение. Който оживее - дава поколение, което има гени, устойчиви на това форсмажорно събитие. Природната селекция ние я наричаме ЕВОЛЮЦИЯ, но то си е същото - неприспособените трябва да умрат, без да дадат поколение. Специално при пчелите селекция от страна на човека има откакто човек се е захванал да отглежда пчели. Всеки път, когато той убива некачествена майка, всъщност прави селекция. Всеки път, когато той взема маточници от силни роили се семейства, всъщност той прави селекция. Така дори без да осъзнава, човек вече хиляди години селекционира пчелите, превръщайки ги в това, което ние наблюдаваме днес.

Селекция имаме винаги и когато някой остава жив по някаква причина. Това е другата страна на селекцията. Оставяйки някого жив, въпреки че той би трябвало да умре, ние всъщност селекционираме неговите недъзи и недостатъци, които ще се прехвърлят в неговото поколение. Пример за това е съвременната медицина. Тя позволява на хора с кофти гени да останат живи и да дадат поколение, което няма как да не се отрази в бъдеще в посока деградиране на човешката раса. Ясно осъзнавам, че това не трябваше да го пиша, но това си е самата истина. Хуманноста води до появата и стабилизирането във времето на една камара генетични заболявания, които постепенно ще станат бич за човечеството.

Та да се върнем на пчелите:
Пчеларя иска или не непрекъснато прави положителна или отрицателна селекция на неговите лични пчели, а от там и на пчелите в целия регион. Оставяйки живи слабите семейства с некачествена майка той всъщност насища региона с некачествени търтеи, имащи генетични проблеми, и ефекта от това се мултиплицира в бъдещето - все повече и повече негови семейства стават некачествени или посредствени. Ако пчеларя иска да има само хубави и качествени семейства, той трябва да убива некачествените майки веднага и на секундата, без да му мигне окото и без да изпитва ни най-малко съжаление. Това трябва да се прави и от колегите му в целия регион. Факт е обаче, че това не се прави, в резултат на което пчеларите в България масово пчеларстват с ПОСРЕДСТВЕНИ СЕМЕЙСТВА, и после се чудят защо няма достатъчно събран мед или прашец.

Та Скутелатора е прав - положителната селекция може да разреши много от пчеларските проблеми, но за съжаление пчеларите в България със своите действия или бездействия правят ОТРИЦАТЕЛНА СЕЛЕКЦИЯ.

solaris60
21.12.2015, 16:11
Селекция имаме винаги, когато някой умира по някаква причина. Например природата непрекъснато прави селекция на видовете, подлагайки ги на едни или други форсмажорни събития. Който умре - не може да даде поколение. Който оживее - дава поколение, което има гени, устойчиви на това форсмажорно събитие. Природната селекция ние я наричаме ЕВОЛЮЦИЯ, но то си е същото - неприспособените трябва да умрат, без да дадат поколение. Специално при пчелите селекция от страна на човека има откакто човек се е захванал да отглежда пчели. Всеки път, когато той убива некачествена майка, всъщност прави селекция. Всеки път, когато той взема маточници от силни роили се семейства, всъщност той прави селекция. Така дори без да осъзнава, човек вече хиляди години селекционира пчелите, превръщайки ги в това, което ние наблюдаваме днес.

Селекция имаме винаги и когато някой остава жив по някаква причина. Това е другата страна на селекцията. Оставяйки някого жив, въпреки че той би трябвало да умре, ние всъщност селекционираме неговите недъзи и недостатъци, които ще се прехвърлят в неговото поколение. Пример за това е съвременната медицина. Тя позволява на хора с кофти гени да оатанат живи и да дадат поколение, което няма как да не се отрази в бъдеще в посока деградиране на човешката раса. Ясно осъзнавам, че това не трябваше да го пиша, но това си е самата истина. Хуманноста води до появата и стабилизирането във времето на една камара генетични заболявания, които постепенно ще станат бич за човечеството.

Та да се върнем на пчелите:
Пчеларя иска или не непрекъснато прави положителна или отрицателна селекция на неговите лични пчели, а от там и на пчелите в целия регион. Оставяйки живи слабите семейства с некачествена майка той всъщност насища региона с некачествени търтеи, имащи генетични проблеми, и ефекта от това се мултиплицира в бъдещето - все повече и повече негови семейства стават некачествени или посредствени. Ако пчеларя иска да има само хубави и качествени семейства, той трябва да убива некачествените майки веднага и на секундата, без да му мигне окото и без да изпитва ни най-малко съжаление. Това трябва да се прави и от колегите му в целия регион. Факт е обаче, че това не се прави, в резултат на което пчеларите в България масово пчеларстват с ПОСРЕДСТВЕНИ СЕМЕЙСТВА, и после се чудят защо няма достатъчно събран мед или прашец.

Та Скутелатора е прав - положителната селекция може да разреши много от пчеларските проблеми, но за съжаление пчеларите в България със своите действия или бездействия правят ОТРИЦАТЕЛНА СЕЛЕКЦИЯ.

Тази теория съм я чел, чел и много пъти ще я чета, но колкото и да се мъчим да получим тези така желани резултати - не се получава или частично се получава, а именно всичко това ти си го описал, а и може да се прочете. Законите действат и в двете посоки еднакво или временно преобладават в едната посока, което ние смятаме за някакво достижение, но след това се получава обратния процес който ние отчитаме като временен неуспех, но в случая се получава равновесието. По - малко се вживявайте. Погледнато реално на всички добивите са пропорционални спрямо семействата и спрямо пашата. С изключение на тези които неспирно наливат сироп - там не може да се говори за реални добиви. Това е измама.

m_pchelari
21.12.2015, 17:19
Добре де, преди да се вземат мерки против нещо не трябва ли първо да се определи това нещо от какво зависи, какви фактори го определят. Едва когато знаем точно какви фактори определят нещото и над какви количествени граници нещото се проявява чак тогава можем да мислим по какъв начин да предотвратим нещото.

Въпроси:
- Как влияе прашеца на роенето?
- Как влияе пренаселеността на роенето?
- Как влияе съотношението на млади/стари пчели на роенето?
- Как влияе наличието на празно място/килийки на роенето?
-.......
-.......

Може ли някой да се наеме да отговори на тези въпроси а ако иска да добави и други. Знаете ли например, че почти един месец преди роенето пчелите престават да поддържат 35 градуса в кълбото, всъщост кълбо няма? Въобще как ще се предотвратява нещо ако знаем само 10-20% от факторите които му влияят.
Ето например Софрон от лекцията във Варна каза, че излишния прашец увеличава риска от роене с 30%. На такава информация може да се стъпи ако искаме да контролираме нещо. Пак ще го кажа. "If you can measure it, you can control it."

ch.atanasov
21.12.2015, 17:50
Чета ви с удоволствие .Давайте спокойно ,зимата сега започва.Ако има колеги на които роенето е проблем ,ще им дам от моите майки. Няма да видите роене ,но и мед няма да видите.:laughing:

delta.e
21.12.2015, 19:30
Ето например Софрон от лекцията във Варна каза, че излишния прашец увеличава риска от роене с 30%. На такава информация може да се стъпи ако искаме да контролираме нещо. Пак ще го кажа. "If you can measure it, you can control it."[/QUOTE]

Зимата , като не хапваш месо и хляб , ела на пролет да копаеш лозе .:)

Юрий Цветков
22.12.2015, 09:41
Аз пък си мисля, че размножаването една от основните цели на всички живи организми.По-скоро отглеждането на потомство, което да гарантира оцеляването на вида. Всяко живо същество се стреми да създаде наследници и така да предаде гените си. При пчелите това се случва, като майката снася яйца и пчелите отглеждат други пчели от тях. На практика пчелното семейство може да е един вечен организъм, ако изключим странияни фактори като болести, природни бедствия, глад, птици и неприятели (не завърнала се майка или разрушено жилище) и т.н. Роенето не е първично размножаване. То е начин да се продължи съществуването на вида, когато условията в "майчиното" семейство са се променили - влошили. Пренаселеност, задух, липса на паша и т.н. За това казвам, че роенето е принудително явление.

ves
22.12.2015, 10:05
По-скоро отглеждането на потомство, което да гарантира оцеляването на вида. Всяко живо същество се стреми да създаде наследници и така да предаде гените си. При пчелите това се случва, като майката снася яйца и пчелите отглеждат други пчели от тях. На практика пчелното семейство може да е един вечен организъм, ако изключим странияни фактори като болести, природни бедствия, глад, птици и неприятели (не завърнала се майка или разрушено жилище) и т.н. Роенето не е първично размножаване. То е начин да се продължи съществуването на вида, когато условията в "майчиното" семейство са се променили - влошили. Пренаселеност, задух, липса на паша и т.н. За това казвам, че роенето е принудително явление.
Колега, нали точно роенето е това което гарантира оцеляването на вида. Ако не се роят пчелите са обречени на гибел. То и при бозайниците постоянно се раждат нови клетки, а старите умират. Обаче това не е размножаване, това е регенериране. Ако гледаме на пчелната колония като на един организъм, отглеждането на нови пчели е подобно на регенерацията на клетките при бозайниците и другите животни.

И както бозайниците създават рожби, така и пчелните колонии създават роеве.

Юрий Цветков
22.12.2015, 10:18
Клетките се регенерират, но организма старее и накрая умира. При пчелите не е същото. Ако ги няма "външните фактори" които изброих, няма причина семейството да загине. Роенето нищо не гарантира. Ако роя не намери подходящо място за заселване или умре през зимата, за какво гарантиране може да говорим. При роенето се отдела около половината семейство, а не бяга цялото (освен в редки случаи) и това е сцел да търсят по-добри условия за живот, но няма никаква гаранция че ще ги намерят.

Mateev
22.12.2015, 11:27
Ако го нямаше роенето, нямаше да има и завладяване на НОВИ ТЕРИТОРИИ. Така че склонен съм да разсъждавам като ves - роенето е истинското размножаване, а обновяването на пчелите в пчелното семейство е просто РЕГЕНЕРИРАНЕ на един закотвен на едно място организъм. Така е и при дърветата - регенерирането удължава живота, но не може да го направи вечен. Не може да осигури и завладяването на нови територии.

Та природата си знае работата. Тя така е направила нещата, щото истинското размножаване на пчелните семейства си остава именно роенето. Това е дълбоко заложен инстинкт, и ние трудно можем да го променим посредством селекция. Бихме могли малко да го намалим, но никога няма да можем да го премахнем.

scutellator
22.12.2015, 12:29
.....Роенето нищо не гарантира.....

Напротив. Северните пчели се нуждаят от висока доза ройливост за да се гарантира оцеляването на вида. По време на дългите зими, всяка година голяма част от семействата умират. Роенето е това, което възстановява броя на семействата през активния сезон и поддържа генетичното разнообразие на популацията ( При генетично разнообразна популация е много по-трудно по време на някое неблагоприятно събитие, да загине цялата популация. Така природата си гарантира оцеляване на вида)

При тропическите пчели роенето е всъщност адаптационно предимство за съответната околна среда. Изобилната паша и липсата на отрицателни температури през годината са достатъчно условие за оцеляването и на най-слабия рой (пилото не се нуждае от отопление и развитието е бързо). Големия брой неприятели (животни и хора) обаче, всяка година унищожават голяма част от популацията, от където семействата, които се роят по-малко бързо губят численост и евентуално тяхната кръвна линия загива.


В полу-пустинните райони, където пашата е кратка и често пъти само една през годината, роенето на семейството (което нормално се осъществява по време на главна паша) би означавало гладна смърт и за отделилите се роеве и за родителското семейство. Всяко семейство, което се рои - загива, по този начин само неройливите семейства успяват да разпространят гените си. Силно стеснената популация, в следствие на акумулираните ежегодни загуби в няколко последователни сезона, бързо се възстановява в благоприятните години, случващи се веднъж или два пъти на десетилетие (действа като противовес на прекалено ниската ройливост).



От казаното по-горе, логически вярно е да се предположи че една пчелна популация, която не се рои, може да бъде поддържана само и единствено по изкуствен начин.

Юрий Цветков
22.12.2015, 13:41
Съгласен съм с всичко което написахте до тук. Така става в природата. Малката хралупа се запълва и част от пчелите отлитат. Или след няколко години в нея, питите стават негодни, пчелите бягат, восъчния молец почиства след тях и после се заселва друг рой. Това е инстинкт, но той се провокира от някаква принуда. В кошера нещата стоят по друг начин. Пчеларя може да осигури обем и свободно пространство за непрекъснато развитие и трупане на запаси от семейството, както и да подменя негодните пити. Така пчелите на са принудени да търсят друго място. Съответно и инстикта за роене не се проявява.

scutellator
22.12.2015, 16:31
....В кошера нещата стоят по друг начин. Пчеларя може да осигури обем и свободно пространство за непрекъснато развитие и трупане на запаси от семейството, както и да подменя негодните пити. Така пчелите на са принудени да търсят друго място. Съответно и инстикта за роене не се проявява.


Сигурен ли си, че си готов да платиш цената за да подложиш тази теория на изпитание?

Ако тя е валидна за пчелите, с които до момента си имал някакъв опит, мога да те уверя че още нищо не си видял.


Затова пак ще те попитам - готов ли си да си платиш за да разбереш доколко грешиш?

Юрий Цветков
22.12.2015, 16:53
Ако под "платиш цената" имаш предвид да пробвам с някакви други раси, примерно " африкански" или японски и т.н. Не. Нямам намерение да работя с такива. Местните пчели с които работя от почти 20 години, до сега нямам случай с изпаднало в роево настроение семейство. Включително втори сезон имам и твои майки. Може и късмета да помага.

П.п. Един пример. Пресичаш улицата. Срещу тебе идва кола и не спира. Какво ще направиш? Ще отскочиш в страни. Инстинкт. Е да обаче този инстинкт е предизвикан по принуда. Ако няма идваща кола ще преминеш нормално без да подскачаш рязко в страни.

scutellator
22.12.2015, 18:23
Дори и не си помислям да ти предлагам "африкански" пчели, забранено е да се продават такива. Въпреки че точно това би ти дало добър урок по пчелна биология.

И без това в южна Гърция има достатъчно пчели "селектирани" за ройливост и не се налага човек да се оглежда надалеч. Щом достигнат 6 междурамия пчели и преразширяването вече не помага.



Ако вземем твоя пример за пресичащия пешеходец за основа на по-нататъшен анализ, нима ще отречеш че в света не съществуват хора, които не притежават инстинкт за самосъхранение (патологично състояние), както и хора, които се плашат от всичко и щукави по природа? Тук пак стигаме до въпроса - що е то мярката за нормален човек? Ако 90% от хората в някоя се раждаха еднокраки, то всеки би стигнал до заключението, че нормалното състояние на хората е да имат само един крак, а тези с два крака всички биха сочили като "уроди".
По същия начин няма "нормално състояние" за ройливост при пчелите.


И още нещо - не смяташ ли за неподходящо, именно човек, който няма никакъв пряк опит със роенето да се чувства потготвен по въпроса. Закарай пчелите си на рапица, натрупай малко опит, сбъркай няколко пъти и после се върни да споделиш какво си научил. :)

Предполагам при ваденето на заключенията за оформянето на твоята теория за ройливостта, си имал впредвид факта, че семействата без достатъчно запаси и/или със ниски нива на витолонгенин, просто няма как да изпаднат в роево настроение? НО това е положение в борба за оцеляване, а не нормално състояние.

tarty
22.12.2015, 18:26
Ако под "платиш цената" имаш предвид да пробвам с някакви други раси, примерно " африкански" или японски и т.н. Не. Нямам намерение да работя с такива. Местните пчели с които работя от почти 20 години, до сега нямам случай с изпаднало в роево настроение семейство. Включително втори сезон имам и твои майки. Може и късмета да помага.

П.п. Един пример. Пресичаш улицата. Срещу тебе идва кола и не спира. Какво ще направиш? Ще отскочиш в страни. Инстинкт. Е да обаче този инстинкт е предизвикан по принуда. Ако няма идваща кола ще преминеш нормално без да подскачаш рязко в страни.

Тази год.само една се рои при мен,от 250 бр.Беше на 6 междурамия пчели и 4 пити с пило,останалите рамки с мед.Имаше 5-7 маточника по рамките.Отдолу корпуса имаше сложен магазин с рамки.Другите семейства направиха по 8-9 рамки пило без да намекнат за рояване.

ivootur
22.12.2015, 19:20
Тази година нямаше роене,но спомнете си миналата.
Нека кошера да пращи от пчели и да хване 2 седмици дъжд,пък да видим няма ли да има роеве.

licho76
22.12.2015, 19:46
и на това има лек;)

Георги Кръстев
22.12.2015, 20:12
Миналата година имам едва 3 роя... просто не спирах да храня по време на дъждовете и като спряха отводки.

Юрий Цветков
23.12.2015, 09:32
Дони, всичко което написах до тук са мои лични размишления, а не някаква "научно" доказана теория. При мен нещата се случват и това ме устройва. Не гоня роеве и не режа маточници. За виталогенина, няма как да знам в какви количества е, но медовите запаси при мен, целогодишно са над 1 ЛР корпус и никога не спадат под този мой минимум. Аз нямам проблем с роенето и за това ще си работя с тези пчели.

slavi 13
23.12.2015, 12:38
Като допълнение към горното, мога да кажа, че роенето е принудително състояние, а не самоцел на пчелното семейство.

Според мен роенето не е предизвикано от „инстинкт за размножаване“.
Според мен, процесът на роене е причинно-следствен. Има една или няколко причини, а разпадането на семейството /роенето/ е следствие на тези причини. Причини могат да бъдат както благоприятните, така и неблагоприятните условия в природата - пашата, но главното е -липсата на условия за отглеждане на пило, за определено време.
Тези причини предизвикват едно и също нещо - появата на голямо количество пчели търтовки /млади безработни пчели/ в семейството, които нарушават феромонният баланс и синхронната работа на различните групи пчели.
Пчелите търтовки имат поведението на майки, могат и искат да снасят яйца, искат да отглеждат собствено поколение, но, не се понасят една с друга, и оттам идва и агресията и възбудата на семейството, а накрая и неговото разпадане като „единен организъм“.
Семейството се разпада на няколко части, които не са еднакви, нито в количествено, нито в качествено отношение.
Ето два коренно различни примера:
Какво кара пчелите да се „размножават чрез роене“ през лятото, когато е валяло 2 седмици и не са разполагали с никаква паша? Отговорът е - лошите условия за живот в гнездото, не могат да отглеждат пило, появяват се много пчели търтовки, и те по-скоро бягат /мигрират/;
Какво кара пчелите да се „размножават чрез роене“, когато пашата е силна, времето е топло, и майката е задръстена с мед? Отговорът е - лошите условия за живот в гнездото, не могат да отглеждат пило, няма място за него, появяват се много пчели търтовки, и пчелите бягат /мигрират/.
Не е нормално да се „размножаваш чрез роене“, когато условията за живот са лошо в гнездото. Когато условията за живот са лоши, животните мигрират.
Според мен, роенето е неосъзнат миграционен процес, който се предизвиква от пчелите търтовки, така, както са го правели преди милиони години, преди да започнат да живеят в едно голямо семейство, с една снасяща майка, и със стабилизиращи дейността им феромони.
Добри условия за отглеждане на пило в гнездото – размножаване, лоши условия за отглеждане на пило в гнездото – мигриране /роене/.

solaris60
23.12.2015, 14:28
Според мен роенето не е предизвикано от „инстинкт за размножаване“.
Според мен, процесът на роене е причинно-следствен. Има една или няколко причини, а разпадането на семейството /роенето/ е следствие на тези причини. Причини могат да бъдат както благоприятните, така и неблагоприятните условия в природата - пашата, но главното е -липсата на условия за отглеждане на пило, за определено време.
Тези причини предизвикват едно и също нещо - появата на голямо количество пчели търтовки /млади безработни пчели/ в семейството, които нарушават феромонният баланс и синхронната работа на различните групи пчели.
Пчелите търтовки имат поведението на майки, могат и искат да снасят яйца, искат да отглеждат собствено поколение, но, не се понасят една с друга, и оттам идва и агресията и възбудата на семейството, а накрая и неговото разпадане като „единен организъм“.
Семейството се разпада на няколко части, които не са еднакви, нито в количествено, нито в качествено отношение.
Ето два коренно различни примера:
Какво кара пчелите да се „размножават чрез роене“ през лятото, когато е валяло 2 седмици и не са разполагали с никаква паша? Отговорът е - лошите условия за живот в гнездото, не могат да отглеждат пило, появяват се много пчели търтовки, и те по-скоро бягат /мигрират/;
Какво кара пчелите да се „размножават чрез роене“, когато пашата е силна, времето е топло, и майката е задръстена с мед? Отговорът е - лошите условия за живот в гнездото, не могат да отглеждат пило, няма място за него, появяват се много пчели търтовки, и пчелите бягат /мигрират/.
Не е нормално да се „размножаваш чрез роене“, когато условията за живот са лошо в гнездото. Когато условията за живот са лоши, животните мигрират.
Според мен, роенето е неосъзнат миграционен процес, който се предизвиква от пчелите търтовки, така, както са го правели преди милиони години, преди да започнат да живеят в едно голямо семейство, с една снасяща майка, и със стабилизиращи дейността им феромони.
Добри условия за отглеждане на пило в гнездото – размножаване, лоши условия за отглеждане на пило в гнездото – мигриране /роене/.


Ей.... няма да се откажеш да ни пробутваш тези твои пчели - търтовки. Въртиш, сучиш все тая си я пееш.

slavi 13
23.12.2015, 17:23
Ей.... няма да се откажеш да ни пробутваш тези твои пчели - търтовки. Въртиш, сучиш все тая си я пееш.

Като допълнение към горното си мнение, че роенето не се предизвиква от „инстинкт за размножаване“, считам, че селективност по признак за склонност към роене е напълно възможна.
Гените предават: зимоустойчивост, окосмяване, големина на пчелната килийка, хигиенни навици, летене в студено време, агресивност и много други качества.
Семейства в които има 30% пчели търтовки / млади безработни пчели/, които са много агресивни една към друга и към майката /защото такива са им гените/, и предизвикват разпадане на семействата – могат да се отнесат към семействата, които имат голяма склонност за разпадане и миграция /за роене/.
Семейства в които има примерно 50% пчели търтовки, които обаче нямат голяма агресия една към друга и към майката /защото такива са им гените/, а изчакват, по-добри времена за отглеждане на пило, и мързелуват, без да са агресивни – могат да се отнесат към семействата с ниска склонност за роене. Тези семейства имат склонност към самосмяна на майката, а не към роене.
Агресивността на пчелите търтовки, е качество което се предава с гените на майката, затова считам, че е напълно възможно да се прави селекция по признак ройливост.

Mateev
23.12.2015, 17:43
Много ми е любопитно какво си представяш под понятието ПЧЕЛА-ТЪРТОВКА, защото аз и всички останали пчелари явно си представяме нещо друго. И на базата на нашата представа твоите постинги изглеждат смешни ..... :) :) :)

Според литературата когато майката изчезне или умре по някаква причина, и няма снесени яйца, от които пчелите да си направят маточници, и така продължи доста време, тогава и само тогава в семейството се появяват няколко пчели-търтовки. Това са най-обикновенни пчели, които другите пчели ги захранват с пчелно млечице, и тогава те започват да снасят неоплодени яйца. Това се наричат ПЧЕЛИ-ТЪРТОВКИ и в едно семейство те са САМО НЯКОЛКО НА БРОЙ.

Ангел Йосифов
23.12.2015, 18:07
Когато се навъдят мн млади пчели(безработни) и няма къде да изразходват отделеното от тях млечице, те го поглъщат или се хранят една- друга.Така се получават "търтовките",които предизвикват и роенето.

Mateev
23.12.2015, 18:15
Когато се навъдят мн млади пчели(безработни) и няма къде да изразходват отделеното от тях млечице, те го поглъщат или се хранят една- друга.Така се получават "търтовките",които предизвикват и роенето.

Това е нещо ново за мене. Би ли ми посочил източника, където си го прочел?

m_pchelari
23.12.2015, 18:21
Аз пък залагам, че роенето е следствие на промяна на съотношението между вителогенина и джувенайл хормона в семейството.

slavi 13
23.12.2015, 18:28
Много ми е любопитно какво си представяш под понятието ПЧЕЛА-ТЪРТОВКА, защото аз и всички останали пчелари явно си представяме нещо друго. И на базата на нашата представа твоите постинги изглеждат смешни ..... :) :) :)

Според литературата когато майката изчезне или умре по някаква причина, и няма снесени яйца, от които пчелите да си направят маточници, и така продължи доста време, тогава и само тогава в семейството се появяват няколко пчели-търтовки. Това са най-обикновенни пчели, които другите пчели ги захранват с пчелно млечице, и тогава те започват да снасят неоплодени яйца. Това се наричат ПЧЕЛИ-ТЪРТОВКИ и в едно семейство те са САМО НЯКОЛКО НА БРОЙ.

Това е така, но информацита не е пълна, след малко ще ти отгворя.

licho76
23.12.2015, 19:23
Когато се навъдят мн млади пчели(безработни) и няма къде да изразходват отделеното от тях млечице, те го поглъщат или се хранят една- друга.Така се получават "търтовките",които предизвикват и роенето.




Aнгеле излагаш се

slavi 13
23.12.2015, 20:24
Много ми е любопитно какво си представяш под понятието ПЧЕЛА-ТЪРТОВКА, защото аз и всички останали пчелари явно си представяме нещо друго. И на базата на нашата представа твоите постинги изглеждат смешни ..... :) :) :)

Според литературата когато майката изчезне или умре по някаква причина, и няма снесени яйца, от които пчелите да си направят маточници, и така продължи доста време, тогава и само тогава в семейството се появяват няколко пчели-търтовки. Това са най-обикновенни пчели, които другите пчели ги захранват с пчелно млечице, и тогава те започват да снасят неоплодени яйца. Това се наричат ПЧЕЛИ-ТЪРТОВКИ и в едно семейство те са САМО НЯКОЛКО НА БРОЙ.

Това което казваш е донякъде вярно.
Пчелите търтовки, там където няма майка не са само няколко, а са много, стотици и хиляди в силните семейства, и всяка пчела търтовка снасят малко яйца /2-3 до 10 яйца/. Всяка пчела търтовка снася малко яйца, защото има малко тръби в яйчниците, в които се развиват яйцата.
В търтовичните семейства, броят на пчелите търтовки постепенно намаляват с времето. Отначало са много, а после намаляват рязко, защото семейството се изтощава, и няма възстановяване от към пчели, има само отгледани търтеи.
В семействата без майка пчелите търтовки снасят яйца, и те не се унищожават, и от повечето яйца се отглеждат търтеи, защото нормалните пчели нямат база за сравнение дали яйцата са снесени от нормална майка /каквато няма/, или дали са снесени от пчела търтовка. Феромоните на пчелите търтовки са много близки до феромоните на нормално снасяща майка, затова не се прави разлика в яйцата.
В търтеевичното семейство има всичко необходимо за нормалните пчели, които нямат развити яйчници – феромони наподобяващи феромоните на нормална майка /от многото пчели търтовки/, феромони на търтеевото пило /които ги принуждават да събират прашец и нектар за да го изхранват/, феромони на летящите пчели /които балансират бройката на летящите пчели и бройката на кошерните пчели/.
Така търтеевичното семейството /без майка/ е в пълен баланс и не приема маточници и майки, и не се рои, независимо че в него има много пчели търтовки /които заместват майката/. Балансът на феромоните е нормален, независимо че семейството ще умре. Затова винаги съм казвал, че в пчелите няма никакъв ум и разум.
Нормалните пчели считат, че яйцата на пчелите търтовки са снесени от нормална майка и ги защитават и отглеждат, до такава степен, че не приемат маточници, не приемат майки, а ги унищожават и убиват. Даже залагат маточници на търтееви яйца.
Това предполагам е информацията която имаш за семейства без майка – т.н. търтеевични семейства.
А сега ти давам информация с която разполагам, за семейства с нормално снасяща майка, и пчели търтовки в роевия период.
Пчелите търтовки се делят на такива които снасят яйца, и такива на които само са развити яйчниците, но още не снасят яйца.
Според литературата, която аз съм прочел, във всяко семейство с нормална снасяща майка, готвещо се за роене, през пролетта и лятото, през роевият период, има много пчели търтовки. Бройката на пчелите търтовки достига до 45% от всички пчели, след което обикновено семейството се рои. Тези пчели търтовки са с развити яйчници и част от тях снасят яйца, но голяма част от яйцата се унищожават от нормалните пчели. Не всички яйца се унищожават, и от малък процент от тях се отглеждат търтеи.
Яйцата на пчелите търтовки се унищожават от нормалните пчели кърмачки, защото усещат разликата във феромоните на Жлезата на Дюфур - Dufour's gland на снасящата майка и феромоните на Жлезата на Дюфур - Dufour's gland на пчелите търтовки. Феромоните са много близки, но има разлика.
Поради това в нормално семейство със снасяща майка се отглеждат много малко търтеи от яйцата снесени от пчелите търтовки.
И сега идва разликата между търтеевичното семейство /за което ти споменаваш/, което е стабилно, не приема майка, не приема маточник и не се рои, и нормалното семейство със снасяща майка в която има много пчели търтовки, и е пред роене.
За да се получат много пчели търтовки в семейство със снасяща майка, трябва да има рязко намаляване на снасянето на майката /какви са причините за това не е от значение/. Тогава се получават тези пчели търтовки в голям брой. Те са десетки хиляди, и са познати като „безработни млади пчели“, но са си пчели търтовки с развити яйчници, част от които снасят яйца.
Точно тези пчели търтовки започват да изграждат основите на маточниците. Докато са малко на брой в семейството, семейството не се рои, а по питите има само основи за маточници.
Когато са много на брой, се държат като майки, снасят яйца, тези яйца се унищожават от пчелите кърмачки, пчелите търтовки си пазят яйцата, пазят си килийките където снасят, и започва борба за снасяне на яйца и егоистични намерения за отглеждане на собствено поколение, затова скачат и върху снасящата майка, считат я за конкурент. От там идва агресията и възбудата в семейството.
Тъй като имат развити яйчници с образувани яйца в тях, изпитват глад и консумират много пчелно млечице, където и да го намерят. Това е в разрез с наложеното от книгите мнение, че пчелите кърмачки нарочно ги захранват с пчелно млечице.
Тези пчели търтовки не летят за паша, не градят пити, не хранят пило, те са майки, с поведение на майки, пчеларя ги е виждал като пчели пълзящи по периферията на гнездото, по стените на кошера, но те са и по питите. Те изграждат маточниците по периферията на гнездото.
Ето за тези пчели търтовки говоря.

Pavel_Bs
23.12.2015, 20:40
Колега Слави,имаш ли информация какъв процент от тези търтовки излиза с роя и какво става с тях след заселването на новото място?

solaris60
23.12.2015, 20:54
изпитват глад и консумират много пчелно млечице, където и да го намерят.

ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ. Вземи го прочети този материал за жлезата на Дюфур, ама хубаво - докато го проумееш, че вече започна да го въртиш като грамофонна плоча.
Само горния цитат от твоя пост обезсмисля всичко писано от теб. Ако е така и тези пчели са вътре в кошера няма да има един маточник, а не 20, 30, 50....пълни до козирката.

solaris60
23.12.2015, 20:58
Сега, ако се включи и Василевса значи цирка се е върнал отново.

slavi 13
23.12.2015, 21:15
Колега Слави,имаш ли информация какъв процент от тези търтовки излиза с роя и какво става с тях след заселването на новото място?

С първият рой излизат всички пчели търтовки, излитат и търтеите, излитат и част от пчелите кърмачки. В семейството остават само толкова пчели кърмачки, колкото да покриват запечатаното пило и маточниците. Почти няма открито пило.
Пчелите търтовки след заселване на ново място много бързо губят мастно тяло, защото изграждат пити, яйчниците им се свиват, и се превръщат в нормални пчели кърмачки.
А защо излита втори рой, при положение, че са излетели всички пчели търтовки с първият рой? Кой ще отговори?

Ivan_vd
23.12.2015, 21:28
С първият рой излизат всички пчели търтовки, излитат и търтеите, излитат и част от пчелите кърмачки. В семейството остават само толкова пчели кърмачки, колкото да покриват запечатаното пило и маточниците. Почти няма открито пило.
Пчелите търтовки след заселване на ново място много бързо губят мастно тяло, защото изграждат пити, яйчниците им се свиват, и се превръщат в нормални пчели кърмачки.
А защо излита втори рой, при положение, че са излетели всички пчели търтовки с първият рой? Кой ще отговори?
Като ти чета писанията,всички професори,доценти,учени който са правели години наред изледвания по пчелите трябва да си скъсат всички книги и разни други трудове който са написали.

Ivan Mankov
23.12.2015, 21:51
С първият рой излизат всички пчели търтовки, излитат и търтеите, излитат и част от пчелите кърмачки. В семейството остават само толкова пчели кърмачки, колкото да покриват запечатаното пило и маточниците. Почти няма открито пило.
Пчелите търтовки след заселване на ново място много бързо губят мастно тяло, защото изграждат пити, яйчниците им се свиват, и се превръщат в нормални пчели кърмачки.
А защо излита втори рой, при положение, че са излетели всички пчели търтовки с първият рой? Кой ще отговори?

Аз пък ще ,зарежа всичко (без пчелите ,разбира се ) и ще си изгоря на клада всичките списания ,книги ,ще забравя всичко чуто и недочуто , ще си капна 50 гр. и ще си кажа : : Коледа е Слави 13 може пък да прави чудеса ! :bigsmile:

scutellator
23.12.2015, 22:06
Юри, аз много пъти съм повтарял, че ако имаш силни паши не ти е нужна суперпчела за да бъдеш суперпчелар. По същия начин и с роенето. Някои години са по-ройливи от други, както и някои райони (и паши) са създават условия за роене, докато други го подтискат. Според Иънгълс, мановата паша още с появата си, дори и да е много слаба и едвам забележима, веднага прекратява роевото настроение.

Аз съжалявам, че около мен не се сее рапица и каквито и трикове да прилагам за да създавам предпоставки за изпадане в роево настроение, не е същото.



Слави, в Австралия има специално селектирани линии пчели анархистки, където в определени периоди от годината, в семейството снасящите работнички са над 80% и настъпва пълен ХАОС. Ако желаеш да научиш как наличието на множество снасящи пчели редом с майката влияе върху функциите на едно семейство, първо от там трябва да започнеш.

Ivan Mankov
23.12.2015, 22:21
Сега, ако се включи и Василевса значи цирка се е върнал отново.
Ще се върне това е сигурно ! " "Ефект на глутницата". !

Ангел Йосифов
24.12.2015, 08:48
Aнгеле излагаш се
Братле,моля те "отвори ми очите" та да не правя подобни излагации за в бъдеще.Като начало светни ме какво се случва все пак с отделеното млечице...
Ако не успееш да ме "светнеш" ще трябва да ревизираш поста си.

бат тянко
24.12.2015, 10:05
Ако някои е контактен с Василевса, направо да му звънне. Да не губим време- докато в нас не е проговорил джибромицина..

Mateev
24.12.2015, 10:44
Братле,моля те "отвори ми очите" та да не правя подобни излагации за в бъдеще.Като начало светни ме какво се случва все пак с отделеното млечице...
Ако не успееш да ме "светнеш" ще трябва да ревизираш поста си.

Ако беше посочил НАДЕЖДЕН литературен източник, спора вече щеше да е приключил. Ти обаче продължаваш да спориш само на базата на някакви си твои разсъждения, като дори и за миг не допускаш, че те може и да са грешни.

За разлика от тебе благодарение на този спор аз не знам вече колко часа прочитам и препрочитам всички литературни източници, до които имам достъп. На първо време преглеждам всички пчеларски книги от библиотеката ми, а те са вече 2 пълни рафта (повече от 200 бр.). Внимателно изчитам всичко, свързано с биологията на пчелите, както и всеки един раздел, описващ процесите при роене. И до момента никъде, ама наистина никъде не намерих дори и намек, че голям процент от пчелите в семейството могат да станат търтовки и да започнат да снасят яйца.

Продължавам да чета .......

Mateev
24.12.2015, 10:52
.....Като начало светни ме какво се случва все пак с отделеното млечице.....

А откъде си сигурен, че това млечице ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва се отделя от безработните млади пчели? Много по-логично е те да го отделят само в случай на нужда. Същото важи и за отделянето на восък, на пчелна отрова, на инвертаза и на всичко останало. Пчелите могат ДА КОНТРОЛИРАТ съответните жлези дали да отделят съответното вещество или не.

Ти като имаш орган за производство на сперма, задължително ли се изпразваш в гащите сутрин, обед и вечер или организма ти контролира работата на този орган и го активира само в случай на нужда?

Не искам да се заяждам. Само искам да кажа, че щом природата е създала някакъв орган, то тя със сигурност е създала и механизми за неговия контрол. При това положение твърдения от типа, че тези органи работят непрекъснато, е меко казано нелогично. Иначе как си представяш една безработна пчела да се разхода из семейството, и от устата и да капе пчелно млечице, от гърдите и да пада восък, от жилото и да капе отрова, от ароматните жлези да излизат струи от всякакви феромони, и т.н и т.н.

Второто ти твърдение е също нелогично. Ако наистина има пчелно млечице в излишък, защо си мислиш, че някой трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ГО ИЗЯДЕ. Та това са пчели, а не прасета за угояване....... Защо си решил, че основна цел в живота на пчелите е да ядат в изобилие всичко, до което се докопат. Това противоречи на познанията, които ги имаме за биологията на пчелите. Всеки знае, че около тях винаги има всякаква храна в изобилие, дори и пчелно млечице, но те не се изкушават да я ядат. Напротив - хранят се много икономично и при тях няма чувство за ЕГОИЗЪМ от типа "абе аз да се налапам, щом ми е паднало, пък другите да мрат".

Ангел Йосифов
24.12.2015, 11:13
Ти обаче продължаваш да спориш само на базата на някакви си твои разсъждения, като дори и за миг не допускаш, че те може и да са грешни.Продължавам да чета .......

Не допускаш ли,че грешиш,като ми слагаш мисли в главата,който изобщо не са там.И за миг не ми е минавало в главата да споря.Просто изпреварих Слави и се опитах с две изречения да обясня какви "търтовки" има в предвид.Освен това,това не са мои разсъждения,а съм ги прочел някъде и съм склонен да им повярвам...Но за съжаление не помня къде съм ги чел или чувал на лекция.Върти ми се в главата А.Грънчаров,но......литератур ата ми е във Видин и след нова година ще проверя.....Иначе съм абсолютно сигурен,че информацията те интересува,макар и да те изненадва.С твоите мащаби информацията е от "жизнена важност",докато при мен с моите "голи м..и",конкретната информация няма никакво значение....Имам си начини да боря роенето.....След нова година ще проверя...Обичам да споделям...

Mateev
24.12.2015, 11:38
Хубаво е да посочиш доказателства за твърденията си, защото иначе остава съмнението, че двамата със Слави си измисляте някаква грешна теория, която може да доведе до грешни решения при някои пчелари, повярвали в нея. Самият аз се ужасих, че нещо толкова важно не го знам, в резултат на което губя вече втори ден от живота си в четене и препрочитане на пчеларски книги (2 рафта) и файлове от интернет (няколко хиляди).

Е поне имаше някаква полза от всичко това - при това препрочитане открих много нови и интересни подробности по разни други проблеми и аспекти, по които сме спорили във форума и не сме намирали разумно разрешение.

scutellator
24.12.2015, 11:40
В по-старите литературни източници, роевите пчели се посочват като "анатомични търтовки". Всъщост тук пак са сгрешили, тъй като това реално са "млади" (неизтощени) пчели със добре развито мастно тяло, които нямат дори и наченки да започнат да снасят яйца.

Bobi-M9598
24.12.2015, 12:06
Здравейте,

Слави, хубаво твърдиш нещо, дотук добре. Ама моля те сподели с нас по-неуките от къде да попрочетем нещо по въпроса!

Поздрави, Г. Георгиев

Ангел Йосифов
24.12.2015, 12:08
Ти като имаш орган за производство на сперма, задължително ли се изпразваш в гащите сутрин, обед и вечер или организма ти контролира работата нма този орган и го активира само в случай на нужда?

Хахаха.Явно пак ще се изложа.Това което съм чел по въпроса е обратното на твоето твърдени.Но непринуденото отделяне не е със същия интензитет,който се опитваш да вмениш.Щеш-нещеш,видно-невидно,със мерак или без,с команда или без.....организма си отделя и не само семена течност.Всичко живо го прави.Защо и пчелите да не го правят......Край.Изложих се напълно..............

m_pchelari
24.12.2015, 15:22
Хубаво е да посочиш доказателства за твърденията си, защото иначе остава съмнението, че двамата със Слави си измисляте някаква грешна теория, която може да доведе до грешни решения при някои пчелари, повярвали в нея. Самият аз се ужасих, че нещо толкова важно не го знам, в резултат на което губя вече втори ден от живота си в четене и препрочитане на пчеларски книги (2 рафта) и файлове от интернет (няколко хиляди).

Е поне имаше някаква полза от всичко това - при това препрочитане открих много нови и интересни подробности по разни други проблеми и аспекти, по които сме спорили във форума и не сме намирали разумно разрешение.

Винаги има място за подобрение и почти винаги когато се чепка някакъв проблем се открива нещо неподозирано по друг проблем. Това ми се случва често във форума.
И не се сърди, но ти доскоро не знаеше че маточниците се обвиват за да се предпазят и че има маточни клетки без дъно, не че е твоя работа да го знаеш.
Теорията на Ангел и Слави не мисля че е една и съща. Дали го ядат излишното млечице или не, ми се струва че не е най-същественото за крайния резултат - роенето.

slavi 13
24.12.2015, 15:31
Ако беше посочил НАДЕЖДЕН литературен източник, спора вече щеше да е приключил. Ти обаче продължаваш да спориш само на базата на някакви си твои разсъждения, като дори и за миг не допускаш, че те може и да са грешни.

За разлика от тебе благодарение на този спор аз не знам вече колко часа прочитам и препрочитам всички литературни източници, до които имам достъп. На първо време преглеждам всички пчеларски книги от библиотеката ми, а те са вече 2 пълни рафта (повече от 200 бр.). Внимателно изчитам всичко, свързано с биологията на пчелите, както и всеки един раздел, описващ процесите при роене. И до момента никъде, ама наистина никъде не намерих дори и намек, че голям процент от пчелите в семейството могат да станат търтовки и да започнат да снасят яйца.

Продължавам да чета .......

Преди около 2 години започнах да се интересувам от роенето, прочетох много неща и бях разочарован. В 99% от прочетеното за роенето, се говореше за инстинкт за размножаване, и дотам, след което в книгите се дава много подробно, какво се случва в семейство което се рои, кога се отглеждат търтеите, кога излиза първи, втори рой и т.н.
Това всички сте го чели и го знаете.
Само че, аз започнах да си задавам въпроси, и ги записвах тези въпроси в един файл. Примерно:
Защо с първият рой излизат почти всички търтеи – няма логика – в първият рой има оплодена майка, защо търтеите излитат с нея??? А сега де.
Кой изгражда основите за маточници, и защо семейството може да има изградени основи за маточници, но семейството не се рои?
Какъв е процеса за строеж на търтееви килийки, защо превключват от строеж на пчелни към строеж на търтееви килийки?
Кой изгражда маточниците, и защо понякога, пчелите ги унищожават, и убиват какавидите на майките в тях, и не се роят?
Защо има самосмяна на майката но няма роене, при отгледани няколко /2-4/ млади майки в семейството?
Защо самосмяната на майката понякога се трансформира в роене, тогава пчелите залагат допълнително 5-15 маточници и се изрояват?

Натрупах много въпроси, и разбрах, че нищо не знам за живота на пчелите.
Тогава се хванах за феромоните, преведох доста статии, предимно американски. И нещата започнаха да се избистрят. Имах удоволствието да преведа и доста статии за живота на пчелите в хралупа – американски статии. За пръв път в американска статия се говореше, че семейството се разпада при роенето. Научих кога започва градежа на питите и т.н.
Паралелно с американските статии, се натъкнах на доста нестандартни руски книги и публикации. Част от тях преведох, но голямата част от тези книги, само съкратих като обем – оставих най-важното, а плявата я махнах. Внимателно прочетох една руска книга – История на руското пчеларство.

И тогава си отговорих на много въпроси, които сам си бях задал. Във всяка книга има по зрънце истина, ако това зрънце го адресираш към зададен въпрос – ето ти отговора.

Няма как да ви дам готовото решение, защото във форума веднага ми казват, че това са „пълни глупости“.
Започнете да си задавате въпроси, на които нямате отговор от пчеларската литература, следвайте моят път, и предполагам че ще си отговорите на много от въпросите. Успех на всички

solaris60
24.12.2015, 16:10
Преди около 2 години започнах да се интересувам от роенето, прочетох много неща и бях разочарован. В 99% от прочетеното за роенето, се говореше за инстинкт за размножаване, и дотам, след което в книгите се дава много подробно, какво се случва в семейство което се рои, кога се отглеждат търтеите, кога излиза първи, втори рой и т.н.
Това всички сте го чели и го знаете.
Само че, аз започнах да си задавам въпроси, и ги записвах тези въпроси в един файл. Примерно:
Защо с първият рой излизат почти всички търтеи – няма логика – в първият рой има оплодена майка, защо търтеите излитат с нея??? А сега де.
Кой изгражда основите за маточници, и защо семейството може да има изградени основи за маточници, но семейството не се рои?
Какъв е процеса за строеж на търтееви килийки, защо превключват от строеж на пчелни към строеж на търтееви килийки?
Кой изгражда маточниците, и защо понякога, пчелите ги унищожават, и убиват какавидите на майките в тях, и не се роят?
Защо има самосмяна на майката но няма роене, при отгледани няколко /2-4/ млади майки в семейството?
Защо самосмяната на майката понякога се трансформира в роене, тогава пчелите залагат допълнително 5-15 маточници и се изрояват?

Натрупах много въпроси, и разбрах, че нищо не знам за живота на пчелите.
Тогава се хванах за феромоните, преведох доста статии, предимно американски. И нещата започнаха да се избистрят. Имах удоволствието да преведа и доста статии за живота на пчелите в хралупа – американски статии. За пръв път в американска статия се говореше, че семейството се разпада при роенето. Научих кога започва градежа на питите и т.н.
Паралелно с американските статии, се натъкнах на доста нестандартни руски книги и публикации. Част от тях преведох, но голямата част от тези книги, само съкратих като обем – оставих най-важното, а плявата я махнах. Внимателно прочетох една руска книга – История на руското пчеларство.

И тогава си отговорих на много въпроси, които сам си бях задал. Във всяка книга има по зрънце истина, ако това зрънце го адресираш към зададен въпрос – ето ти отговора.

Няма как да ви дам готовото решение, защото във форума веднага ми казват, че това са „пълни глупости“.
Започнете да си задавате въпроси, на които нямате отговор от пчеларската литература, следвайте моят път, и предполагам че ще си отговорите на много от въпросите. Успех на всички

Няма да започна този път с ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ, но съм на път да го кажа. Сега да ти кажа аз какво мисля и защо съм на път да кажа ПГ. След като си прочел толкова книги от големите американски, а и руски величия, искам да те питам как така не можа да си отговориш на тези въпроси които задаваш, а и да видиш, че в тях има такива глупости които и начинаещи пчелари в БъЛГАРИЯ знаят? Бих започнал да ти отговарям ред по ред, но ми омръзна да ти обяснявам, а ти все да си знаеш твоето. Казах ти да ги прочетеш тези неща от тези твои автори и да ги поразмислиш малко по обстойно. Аз също ги чета и виждам съвсем други неща. Има нещо вярно в това което казваш, но това което ти предоставяш на нас като материал, просто е преувеличено и неразбрано от теб.

Mateev
24.12.2015, 16:33
Преди около 2 години започнах да се интересувам от роенето, прочетох много неща и бях разочарован. В 99% от прочетеното за роенето, се говореше за инстинкт за размножаване, и дотам, след което в книгите се дава много подробно, какво се случва в семейство което се рои, кога се отглеждат търтеите, кога излиза първи, втори рой и т.н.
Това всички сте го чели и го знаете.
Само че, аз започнах да си задавам въпроси, и ги записвах тези въпроси в един файл. Примерно:
Защо с първият рой излизат почти всички търтеи – няма логика – в първият рой има оплодена майка, защо търтеите излитат с нея??? А сега де.
Кой изгражда основите за маточници, и защо семейството може да има изградени основи за маточници, но семейството не се рои?
Какъв е процеса за строеж на търтееви килийки, защо превключват от строеж на пчелни към строеж на търтееви килийки?
Кой изгражда маточниците, и защо понякога, пчелите ги унищожават, и убиват какавидите на майките в тях, и не се роят?
Защо има самосмяна на майката но няма роене, при отгледани няколко /2-4/ млади майки в семейството?
Защо самосмяната на майката понякога се трансформира в роене, тогава пчелите залагат допълнително 5-15 маточници и се изрояват?

Натрупах много въпроси, и разбрах, че нищо не знам за живота на пчелите.
Тогава се хванах за феромоните, преведох доста статии, предимно американски. И нещата започнаха да се избистрят. Имах удоволствието да преведа и доста статии за живота на пчелите в хралупа – американски статии. За пръв път в американска статия се говореше, че семейството се разпада при роенето. Научих кога започва градежа на питите и т.н.
Паралелно с американските статии, се натъкнах на доста нестандартни руски книги и публикации. Част от тях преведох, но голямата част от тези книги, само съкратих като обем – оставих най-важното, а плявата я махнах. Внимателно прочетох една руска книга – История на руското пчеларство.

И тогава си отговорих на много въпроси, които сам си бях задал. Във всяка книга има по зрънце истина, ако това зрънце го адресираш към зададен въпрос – ето ти отговора.

Няма как да ви дам готовото решение, защото във форума веднага ми казват, че това са „пълни глупости“.
Започнете да си задавате въпроси, на които нямате отговор от пчеларската литература, следвайте моят път, и предполагам че ще си отговорите на много от въпросите. Успех на всички

Уважавам хората, които много четат и които непрекъснато се опитват да намерят отговори на интересуващите ги въпроси. Именно поради тази причина ти дадох една положителна ръчичка на твоя постинг. Това, което описваш, е същото като това, която самия аз непрекъснато правя - търсене на капката истинска информация в морето от дезинформация. Но понеже и аз самият вече знам, че изказването на някакво авангардно твърдение изисква доказателства, всичко интересно намерено в интернет си го записвам на диска и си го класифицирам по теми и раздели. Сигурно вече имам няколко хиляди файла на различни езици. И когато някой изкаже съмнение в думите ми, просто намирам съответния файл и публикувам източника на твърденията си.

Редно е така да се прави и от всички останали, които публикуват авангардни твърдения. Пак повтарям - ако беше посочил източник, и този източник беше надежден, никой нямаше да ти оспорва твърдението. Точно обратното - щяхме да сме благодарни, че си ни научил на нещо ново, което не сме го знаели.

slavi 13
24.12.2015, 17:16
Уважавам хората, които много четат и които непрекъснато се опитват да намерят отговори на интересуващите ги въпроси. Именно поради тази причина ти дадох една положителна ръчичка на твоя постинг. Това, което описваш, е същото като това, която самия аз непрекъснато правя - търсене на капката истинска информация в морето от дезинформация. Но понеже и аз самият вече знам, че изказването на някакво авангардно твърдение изисква доказателства, всичко интересно намерено в интернет си го записвам на диска и си го класифицирам по теми и раздели. Сигурно вече имам няколко хиляди файла на различни езици. И когато някой изкаже съмнение в думите ми, просто намирам съответния файл и публикувам източника на твърденията си.

Редно е така да се прави и от всички останали, които публикуват авангардни твърдения. Пак повтарям - ако беше посочил източник, и този източник беше надежден, никой нямаше да ти оспорва твърдението. Точно обратното - щяхме да сме благодарни, че си ни научил на нещо ново, което не сме го знаели.

"Всичко за пчелите"


Пчели търтовки

В коремната кухина на пчелата се намират изцяло или по-голямата част от храносмилателната, кръвонос­ната, дихателната, нервната, половата и други системи, мастното тяло, а също и восъкоотделителните жлези, жилещият апарат и мирисната жлеза. Вследствие на недоразвитата им полова система пчелите-работнички не вземат участие в запазването и поддържането на вида. При осиротяване на семейството и при липса на млади личинки за отглеждане на нова майка обаче някои от пчелите-работнички консумират сами „млечицето”, което те произвеждали при нормални условия с него отхранват личинките и започват да снасят яйца. От тези яйца, които са положени обикновено по стените на килийките по няколко и са неравномерно разпилени по питата, както бе вече изтъкнато, се отглеждат и излюпват само търтеи. Броят на тези пчели се колебае твърде много, като може да достигне дори до 85% от броя на пчелите в семейството. През живота си една пчела-търтовка снася до 32 яйца. В литературата е възприето пчелите-търтовки, в които са образувани вече яйца, но още не снасят яйца, да се наричат анатомически търтовки, а същите, след като започнат да снасят яйца, — физиологически търтовки. За първи път това е било установено през 1905 г. от руския учен Кожевников, който е доказал, че при загубване на майката и при отсъствието й за по-дълго време в пчелното семейство се появяват пчели-търтовки с развити яйчни тръбици. През 1925 и 1926 г. в Тулската опитна пчеларска станция Перепелова е установила, че анатомическите търтовки се появяват във всички роещи се и готвещи се за роене семей­ства, а през 1956 г. Коптев в Кемеровската опитна пчеларска станция е отбелязал, че пчелите-търтовки се срещат в голям процент във всички семейства с неоплодени майки и с майки, които снасят малко яйца както през време на роевия период, така и в края на главната беритба. Установено е, че и в нормални семейства не само в роевия период, а и до края на главната беритба (когато в пчелина няма роещи се семейства) се срещат пчели-търтовки. Най-много пчели-търтовки (45%) са били наме­рени в края на главната беритба в едно нормално семейство с 4,5 кг тегло, от което е бил изваден и най-много мед. В същото семейство пчелите-търтовки са намалели към 25 август, а именно до 4%. Резулта­тите показват, че в отделни роеве има голям брой търтовки, но за рое­нето присъствието на анатомически търтовки в семейството не е задъл­жително условие. Пчелите-търтовки се появяват най-много в семействата със слабоснасящи и с неоплодени майки.
част от книгата
Сега сигурно ще ме накарате да ви дам и други материали по този въпрос. Но няма да си мръдна пръста.

Mateev
24.12.2015, 17:28
Благодаря за текста. По него открих първоизточника:
http://www.referati.org/vsichko-za-pchelite-1/86435/ref/p36

Това е някакъв реферат от някаква Стелина Василева. Разрових из интернет и нищо не открих за нея, освен че е готина мацка:
https://www.facebook.com/people/Stelina-Vasileva/100000382798479

За съжаление това според мене е НЕНАДЕЖДЕН ИЗТОЧНИК. Нали знаеш, че интернет е пълен с такива. Започвам да проучвам за Кожевников, Перепелова и Коптев, за да проверя дали наистина са писали нещо подобно още преди 100 години и защо другите пчеларски учени по света не признават техните изследвания (или поне защо си мълчат по въпроса).

slavi 13
24.12.2015, 17:37
Благодаря за текста. По него открих първоизточника:
http://www.referati.org/vsichko-za-pchelite-1/86435/ref/p36

Това е някакъв реферат от някаква Стелина Василева. Разрових из интернет и нищо не открих за нея, освен че е готина мацка:
https://www.facebook.com/people/Stelina-Vasileva/100000382798479

За съжаление това според мене е НЕНАДЕЖДЕН ИЗТОЧНИК. Нали знаеш, че интернет е пълен с такива. Започвам да проучвам за Кожевников, Перепелова и Коптев, за да проверя дали наистина са писали нещо подобно още преди 100 години и защо другите пчеларски учени по света не признават техните изследвания (или поне защо си мълчат по въпроса).

Прочетете реферата, и тогава давайте оценка.

Mateev
24.12.2015, 17:40
Прочетете реферата, и тогава давайте оценка.
Не бях видял, че го има целия реферат. Сега ще го изтегля и ще го прочета.

Mateev
24.12.2015, 18:11
Изтеглих го реферата и го разгледах набързо. Какви са ми впечатленията:

1. Това не е реферат, а цяла книга от 273 страници.
2. Наистина в него ги има текстовете, които ти ги цитираш.
3. За съжаление реферата не е АВТОРСКИ, а тип Copy-Paste. Пробвах търсене в Google с различни случайни изречения от реферата и открих техните първоизточници, от които "авторката" директно е копирала текстове, заедно с точките, запетайките и правописните грешки, без да вложи грам мисъл.

Хранех някакви съмнения, че това е така, защото трудно ще намериш някой луд студент, който да напише цели 272 страници, измисляйки си ги сам. Този реферат е просто една набързо направена сглобка от текстове, копирани от интернет от всякакви източници, включая и от такива, които са само журналистически раздувки с грешна терминология. Дори номерацията на страниците в реферата е объркана - в началото я има, после изчезва, после има дублирани страници, нова номерация и т.н. От 100 километра си личи, че това е бърза сглобка от готови текстове, откраднати от някъде другаде.

Спорния текст с търтовките обаче не го намерих в интернет - явно е преписван от някаква хартиена книга, но все още не съм открил коя е тя. Продължавам да търся ......

Иначе според мене реферата е с нулева научна стойност именно поради факта, че е Copy-Paste на вече известни източници. Това че в него има много верни неща не означава, че авторката (? студентката) има заслуги за това. Интересното в целия реферат са само имената на руските учени, които в началото на предишния век (преди повече от 100 години) са направили тези изследвания за търтовките и са написали такива невероятни твърдения, непотвърдени от останалите учени по света. Продължавам да търся, защото ми стана много интересно къде е истината ......

Bobi-M9598
24.12.2015, 20:38
Здравейте,

Много интересно, но за мен и много съмнително! Има няма и 10год. след ВОСР и такива "фундаментални" изследвания? По това време вождовете са се чудили как да нахранят поданиците си, а другарката е правила НАУКА! ДАЛИ!!!!!

Поздрави, Г. Георгиев

Ангел Йосифов
25.12.2015, 09:05
И какво ако наистина безработните(роевите-търтовки) пчели си поглъщат млечицето.Какво би променил този "факт".За мен не значи нищо.Не бих се съобразил с този "факт" нито променил начина си на работа поради това..........Какво правят нашите научни работници-професори в областта на пчеларството и не само-95% е преведен чужд материал и само 5% добавени от рода на оня виц "да живеят всички БКП-та по всички земни кълбета.."

Юрий Цветков
25.12.2015, 09:28
Добре де. Какво всъщност се случва с пчелното млечице. Семейството е в най-бурното си развитие. Майката снася по около 2000 (примерно) яйца на ден. Пчелите по някаква (незнайна за мен) причина знаят това и са подготвени да захранят тези около 2000 излюпващи се личинки. Обаче в един ммент майката снася много по малко яйца. Примерно заради липса на свободни килийки. Пчелите дали разбират това на момента и намаляват на половина производството на млечице? Или по инерция сс си подготвени да посрещнат нуждите на около 2000 личинки? Само че те са на половина и нуждите им от млечице са наполовина? Какво става с останалото млечице???

solaris60
25.12.2015, 10:41
Добре де. Какво всъщност се случва с пчелното млечице. Семейството е в най-бурното си развитие. Майката снася по около 2000 (примерно) яйца на ден. Пчелите по някаква (незнайна за мен) причина знаят това и са подготвени да захранят тези около 2000 излюпващи се личинки. Обаче в един ммент майката снася много по малко яйца. Примерно заради липса на свободни килийки. Пчелите дали разбират това на момента и намаляват на половина производството на млечице? Или по инерция сс си подготвени да посрещнат нуждите на около 2000 личинки? Само че те са на половина и нуждите им от млечице са наполовина? Какво става с останалото млечице???

Ако работниците на един конвейер всеки ден изработват по 2000 бройки от дадена стока и в даден момент няма наличните материали за 2000, а за 200 - какво правят през това време? Маймунски кълбета ли?

slavi 13
25.12.2015, 10:56
Ако не вярвате на реферата, може би ще ви е интересно какво пише в „Календарен справочник по пчеларство – Любен Радоев“
Ето така е, оттук малко информация, оттам малко информация…..
Честита коледа! Да сте живи и здрави!
****
Маточното вещество се възприема от пчелите-работнички чрез облизване тялото на майката или като полепва по тялото им при техния взаимен контакт, както и чрез миризмата, която то издава. То потиска деятелността на ендокридните жлези /жлези с вътрешна секреция/ в пчелите и възпрепятствува развитието на яйчните тръбици у тях. При отсъствието на майка ендокринните жлези нарастват и хормоналното състояние се изменя, в резултат на което се променя и поведението на пчелите - в тях се развиват яйчните тръбици и се поражда стремеж да залагат маточници. Установено е (Шкробач) че горночелюстната жлеза на младите неоплодени майки още не отделя маточно вещество, но ако по-късно те не бъдат оплодени и започнат да снасят неоплодени яйца това вещество започва да се отделя.
****
Въпреки че половата система на пчелите е недоразвита, при известни условия, като например при естествено роене на пчелните семейства, както и при недостиг или липса на младо пило в гнездото, поради лошокачествена майка, яйчните тръбици при част от пчелите започват да се развиват - появяват се т. нар. анатомически търтовки.
Ако семейството остане за по-дълъг период /15-20 дни/ без майка и пило и няма маточник, анатомическите търтовки се превръщат във физиологически търтовки. В яйчниците им започват да се формират зрели яйца, които биват снасяни в търтееви или работнически килийки. Една такава пчела може да снесе до 20-30 неоплодени яйца, oт които в работническите килийки се отглеждат дребни търтеи-джуджета.
Появата на пчели-търтовки се обяснява, от една страна, с усилената консумация от тях на собственото им млечице, понеже няма младо пило, на което да го дадат, и от друга, - на липсата на маточно вещество, тъй като в семейството няма майка. Ако на такова семейство се даде снасяща майка или младо пило, пчелите започват да го хранят, яйчниците им дегенерират и те престават да бъдат търтовки.
****
ЕСТЕСТВЕНО РОЕНЕ И ВРЕДАТА ОТ НЕГО
Под действието на инстинкта за размножаване и разпространение на вида през пролетта при определени вътрешни и външни условия пчелните семейства изпадат в роево състояние, като се подготвят за естествено роене, т. е. за образуване на нови семейства. Биологическата подбуда за роевото състояние е постепенното натрупване на все по-голямо количество незаангажирани с работа млади пчели, в тялото на които има излишък от хранителни вещества (пчелно млечице). Определена роля тук играе и недостигът на маточно вещество.

Mateev
25.12.2015, 10:57
Добре де. Какво всъщност се случва с пчелното млечице. Семейството е в най-бурното си развитие. Майката снася по около 2000 (примерно) яйца на ден. Пчелите по някаква (незнайна за мен) причина знаят това и са подготвени да захранят тези около 2000 излюпващи се личинки. Обаче в един ммент майката снася много по малко яйца. Примерно заради липса на свободни килийки. Пчелите дали разбират това на момента и намаляват на половина производството на млечице? Или по инерция сс си подготвени да посрещнат нуждите на около 2000 личинки? Само че те са на половина и нуждите им от млечице са наполовина? Какво става с останалото млечице???

Защо си мислите, че има излишно млечице? Нали вече ви казах, че природата винаги се грижи да сложи регулатор, предотвратяващ свръхпроизводството. Най-лесно този регулатор се прави посредством някакъв буферен обем. Жлезата работи, докато напълни този обем, и после спира. И ако обема не се изпразни, жлезата няма да заработи отново. Тоест ако пчелата не използва вече произведеното млечице, ново няма да се произведе. Или пък ако пчелата не вземе люспицата восък от восъчното огледалце, нова люспица няма да се произведе. Или ако един мъж не направи секс, за да се изпразни, нови сперматозоиди няма да се произведат. Та задържането на работата на жлезите се извършва именно посредством задържане на използването на това, което са произвели, и което стои в междинния буферен съд.

Има и още нещо по спора с млечицето, което не знам защо го забравяте:
Има 2 вида пчелно млечице, което се произвежда от 2 съвсем различни жлези. Млечицето за обикновенните ларви се произвежда от хипофарингиалните (долночелюстни) жлези, а млечицето за пчелната майка от мандибуларните (гълтачни и горночелюстни) жлези. Тоест пчелата сама контролира коя жлеза да активира в зависимост от съответната нужда и съответната роля, която тя изпълнява в момента. Ако е сред свитата от 10-12 пчели, хранещи майката, или ако захранва маточник, тогава и само тогава тя активира мандибуларните жлези. Когато храни обикновенно пило, тогава и само тогава тя активира хипофарингалните жлези. Когато гради восъчни пити, тогава и само тогава тя активира восъчните жлези и т.н.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D0%BC%D0%BB% D0%B5%D1%87%D0%B8%D1%86%D0%B5

Та според мене цялата тази теория за многото излишно пчелно млечице, което прави търтовки, е разбита на пух и прах. Накратко:
1. Излишно млечице няма, тъй като неизползването му води и до непроизвеждането му.
2. Дори и да се появи някакси, то това не е маточно млечице и не може да активира яйценосната дейност при обикновенните пчели-работнички.
3. Дори и да се изяде случайно от някоя пчела, то това до нищо няма да доведе.

Единствения начин да се произведе истинско маточно млечице е пчелата да го направи това "умишлено", но за тази цел за нея трябва да бъдат изпълнени определени условия (напр. тя работи по маточник или около майка). Безработицата при пчелите със сигурност не е фактор, предизвикващ отделяне на маточно млечице от горните жлези. Подготовката за роене също не е такъв фактор.

Юрий Цветков
25.12.2015, 11:10
Ако работниците на един конвейер всеки ден изработват по 2000 бройки от дадена стока и в даден момент няма наличните материали за 2000, а за 200 - какво правят през това време? Маймунски кълбета ли?Не става въпрос за "свършили материали", а примерно за отказана , но вече произведена поръчка. Има известна разлика.

Матеев, да си чувал понятието полюция.

Според пчеларската литература, научна и от пчелари практици, трърдението ти за дейноста на восъчните жлези, не отговаря на истината.

Mateev
25.12.2015, 11:18
Ето едно друго обяснение на механизма, който предизвиква появата на пчели-търтовки. Този механизъм е обяснен от проф. Георги Цанков и е много по-логичен от "теорията" за излишното пчелно млечице. Директно копирам целия пасаж:

"Горночелюстната жлеза при майката е още по добре развита, отколкото при пчелата - работничка и в нея се изработва майчиното вещество, което чрез храната се предава на пчелите от пчелното семейство. То задържа развитието на яйчните тръбички на пчелите - работнички. При липса на майка и на маточното вещество, половата система на пчелите - работнички се развива и те като търтовки започват да снасят яйчица, от които се излюпват търтеи."

С две думи - докато в семейството има майка, няма как да се появят пчели-търтовки, защото нейното майчино вещество задържа развитието на яйчните тръбички на пчелите-работнички.

solaris60
25.12.2015, 11:29
Ако не вярвате на реферата, може би ще ви е интересно какво пише в „Календарен справочник по пчеларство – Любен Радоев“
Ето така е, оттук малко информация, оттам малко информация…..
Честита коледа! Да сте живи и здрави!
****
Маточното вещество се възприема от пчелите-работнички чрез облизване тялото на майката или като полепва по тялото им при техния взаимен контакт, както и чрез миризмата, която то издава. То потиска деятелността на ендокридните жлези /жлези с вътрешна секреция/ в пчелите и възпрепятствува развитието на яйчните тръбици у тях. При отсъствието на майка ендокринните жлези нарастват и хормоналното състояние се изменя, в резултат на което се променя и поведението на пчелите - в тях се развиват яйчните тръбици и се поражда стремеж да залагат маточници. Установено е (Шкробач) че горночелюстната жлеза на младите неоплодени майки още не отделя маточно вещество, но ако по-късно те не бъдат оплодени и започнат да снасят неоплодени яйца това вещество започва да се отделя.
****
Въпреки че половата система на пчелите е недоразвита, при известни условия, като например при естествено роене на пчелните семейства, както и при недостиг или липса на младо пило в гнездото, поради лошокачествена майка, яйчните тръбици при част от пчелите започват да се развиват - появяват се т. нар. анатомически търтовки.
Ако семейството остане за по-дълъг период /15-20 дни/ без майка и пило и няма маточник, анатомическите търтовки се превръщат във физиологически търтовки. В яйчниците им започват да се формират зрели яйца, които биват снасяни в търтееви или работнически килийки. Една такава пчела може да снесе до 20-30 неоплодени яйца, oт които в работническите килийки се отглеждат дребни търтеи-джуджета.
Появата на пчели-търтовки се обяснява, от една страна, с усилената консумация от тях на собственото им млечице, понеже няма младо пило, на което да го дадат, и от друга, - на липсата на маточно вещество, тъй като в семейството няма майка. Ако на такова семейство се даде снасяща майка или младо пило, пчелите започват да го хранят, яйчниците им дегенерират и те престават да бъдат търтовки.
****
ЕСТЕСТВЕНО РОЕНЕ И ВРЕДАТА ОТ НЕГО
Под действието на инстинкта за размножаване и разпространение на вида през пролетта при определени вътрешни и външни условия пчелните семейства изпадат в роево състояние, като се подготвят за естествено роене, т. е. за образуване на нови семейства. Биологическата подбуда за роевото състояние е постепенното натрупване на все по-голямо количество незаангажирани с работа млади пчели, в тялото на които има излишък от хранителни вещества (пчелно млечице). Определена роля тук играе и недостигът на маточно вещество.



slavi 13, с този пост нищо не доказваш. В едни от постовете си ти искаш да докажеш, че в кошера се образуват едва ли не повече търтовки отколкото нормални пчели. А с този просто доказа точно как стоят нещата. Проумей го най - после.

Mateev
25.12.2015, 11:31
Според пчеларската литература, научна и от пчелари практици, трърдението ти за дейноста на восъчните жлези, не отговаря на истината.

Кое по-точно не отговаря на истината?

Юрий Цветков
25.12.2015, 11:34
Кое по-точно не отговаря на истината?
Ами това че , восък си се произвежда и ако не се оползотвори, просто се изхвъря. Това не са мои измислици. Пише го по книгите, дали е вярно - аз не съм учен за да го доказвам.

solaris60
25.12.2015, 11:37
Не става въпрос за "свършили материали", а примерно за отказана , но вече произведена поръчка. Има известна разлика.



Става дума за постепенно спиране на майката, а и да не е постепенно, то затова към всяка жлеза има и някакъв резервоар/склад/ в който временно да се събере произведеното. И в случай на активиране на процеса да се получи обратния ход, а не липса на млечице.

Юрий Цветков
25.12.2015, 11:39
"Горночелюстната жлеза при майката е още по добре развита, отколкото при пчелата - работничка и в нея се изработва майчиното вещество, което чрез храната се предава на пчелите от пчелното семейство.

И как точно става това? Все известно е, че пчелите хранят майката, а не тя тях. Освен това, майката бива хранена от сравнително малък брой пчели, тези от свитата и. Как майчиното вещество достига до всички. Примерно тези които са по стените на кошера или по медовите пити и нямат пряк досег с майката?

Юрий Цветков
25.12.2015, 11:43
Става дума за постепенно спиране на майката, а и да не е постепенно, то затова към всяка жлеза има и някакъв резервоар/склад/ в който временно да се събере произведеното. И в случай на активиране на процеса да се получи обратния ход, а не липса на млечице.
Съгласен съм и вярвам че е така, макар и да не съм чел "научни" доказателства по въпроса. Но все пак има и ефекта на инерцията. Не защитавам теорията на Слави, макар че змятам за верни някои от твърденията му. Но и аз търся отговори на въпросите които зададох. Ако може и да са научно доказани. Че да се приемат за аксиома в пчеларството. ;)

Mateev
25.12.2015, 11:43
Ами това че , восък си се произвежда и ако не се оползотвори, просто се изхвъря. Това не са мои измислици. Пише го по книгите, дали е вярно - аз не съм учен за да го доказвам.

Восъка излиза от восъчната жлеза В ТЕЧНО СЪСТОЯНИЕ. След това се разстила по восъчното огледалце, където СЕ ВТВЪРДЯВА под влияние на въздуха и на голямата площ. С втвърдяването си той ЗАПУШВА восъчните жлези. Ако восъчната люспица бъде взета от пчелата, жлезите ще заработят и ще направят нова люспица. Ако не бъде взета или вземането се забави по някаква причина, жлезите СПИРАТ ДА РАБОТЯТ.

Това е механизма на контрол, който е измислила природата. Докато една пчела взема люспици и гради, тя ще произвежда нови и нови други люспици. Ако обаче пчелата се занимава с нещо друго (напр. храни пило), старите люспици ще си стоят по нея и восъчните жлези няма да работят.

slavi 13
25.12.2015, 11:44
slavi 13, с този пост нищо не доказваш. В едни от постовете си ти искаш да докажеш, че в кошера се образуват едва ли не повече търтовки отколкото нормални пчели. А с този просто доказа точно как стоят нещата. Проумей го най - после.

Въпреки че половата система на пчелите е недоразвита, при известни условия, като например при естествено роене на пчелните семейства, както и при недостиг или липса на младо пило в гнездото, поради лошокачествена майка, яйчните тръбици при част от пчелите започват да се развиват - появяват се т. нар. анатомически търтовки.

Доказва се наличието на пчели търтовки, при майка в семейството преди роенето.

Биологическата подбуда за роевото състояние е постепенното натрупване на все по-голямо количество незаангажирани с работа млади пчели, в тялото на които има излишък от хранителни вещества (пчелно млечице). Определена роля тук играе и недостигът на маточно вещество.

solaris60
25.12.2015, 11:48
И как точно става това? Все известно е, че пчелите хранят майката, а не тя тях. Освен това, майката бива хранена от сравнително малък брой пчели, тези от свитата и. Как майчиното вещество достига до всички. Примерно тези които са по стените на кошера или по медовите пити и нямат пряк досег с майката?

Майката не се захранва само от определени пчели/свита/. Всички пчели участват в този процес. Чудя се Матеев как може да вярва на това?

Mateev
25.12.2015, 11:52
И как точно става това? Все известно е, че пчелите хранят майката, а не тя тях. Освен това, майката бива хранена от сравнително малък брой пчели, тези от свитата и. Как майчиното вещество достига до всички. Примерно тези които са по стените на кошера или по медовите пити и нямат пряк досег с майката?

Не забравяй за изключително добре развитите обонятелни органи на пчелите, които са в състояние да се активират дори и от един единствен атом ароматно вещество, летящ из въздуха.

solaris60
25.12.2015, 11:53
Восъка излиза от восъчната жлеза В ТЕЧНО СЪСТОЯНИЕ. След това се разстила по восъчното огледалце, където СЕ ВТВЪРДЯВА под влияние на въздуха и на голямата площ. С втвърдяването си той ЗАПУШВА восъчните жлези. Ако восъчната люспица бъде взета от пчелата, жлезите ще заработят и ще направят нова люспица. Ако не бъде взета или вземането се забави по някаква причина, жлезите СПИРАТ ДА РАБОТЯТ.

Това е механизма на контрол, който е измислила природата. Докато една пчела взема люспици и гради, тя ще произвежда нови и нови други люспици. Ако обаче пчелата се занимава с нещо друго (напр. храни пило), старите люспици ще си стоят по нея и восъчните жлези няма да работят.

А някой виждал ли е как се изхвърлят люспиците от восък или това е предположение? Аз не съм виждал, а съм доста наблюдателен за да ми убегне това действие на пчелите. И тук както и с млечицето се получава балансиране на процеса.

Юрий Цветков
25.12.2015, 11:55
Е чак всички .... Защо тогава ако се раздели пилото с празен корпус по средата, много често в частта с пило без майка се залагат маточници?

boris
25.12.2015, 11:57
Честита Коледа колеги!
slavi 13, побърка народа бе човек!
За 2 дни прерових(предполагам не само аз ) толкова информация, колкото при други обстоятелства за 1 година.
Баш сега ли я захвана тая тема? Вместо да ядем и пием ровим по книги и компютри.
Ха сега на здраве на всички!

Юрий Цветков
25.12.2015, 11:57
А някой виждал ли е как се изхвърлят люспиците от восък или това е предположение? Аз не съм виждал, а съм доста наблюдателен за да ми убегне това действие на пчелите. И тук както и с млечицето се получава балансиране на процеса.
Както казах, така пише по книгите. А според г-н Матеев те са надежден източник, за разлика от изказванията на колеги тук във форума.

slavi 13
25.12.2015, 11:58
Ето едно друго обяснение на механизма, който предизвиква появата на пчели-търтовки. Този механизъм е обяснен от проф. Георги Цанков и е много по-логичен от "теорията" за излишното пчелно млечице. Директно копирам целия пасаж:

"Горночелюстната жлеза при майката е още по добре развита, отколкото при пчелата - работничка и в нея се изработва майчиното вещество, което чрез храната се предава на пчелите от пчелното семейство. То задържа развитието на яйчните тръбички на пчелите - работнички. При липса на майка и на маточното вещество, половата система на пчелите - работнички се развива и те като търтовки започват да снасят яйчица, от които се излюпват търтеи."

С две думи - докато в семейството има майка, няма как да се появят пчели-търтовки, защото нейното майчино вещество задържа развитието на яйчните тръбички на пчелите-работнички.

Пилото също излъчват феромони, които спират развитието на яйчниците на пчелите. При рязко намаляване на пилото, тези феромони изчезват, и пчелите стават търтовки. Феромоните на майката не са достатъчни.

Юрий Цветков
25.12.2015, 12:00
Не забравяй за изключително добре развитите обонятелни органи на пчелите, които са в състояние да се активират дори и от един единствен атом ароматно вещество, летящ из въздуха.Да така е, но обяснението на професора малко куца.

solaris60
25.12.2015, 12:00
Въпреки че половата система на пчелите е недоразвита, при известни условия, като например при естествено роене на пчелните семейства, както и при недостиг или липса на младо пило в гнездото, поради лошокачествена майка, яйчните тръбици при част от пчелите започват да се развиват - появяват се т. нар. анатомически търтовки.

Доказва се наличието на пчели търтовки, при майка в семейството преди роенето.

Биологическата подбуда за роевото състояние е постепенното натрупване на все по-голямо количество незаангажирани с работа млади пчели, в тялото на които има излишък от хранителни вещества (пчелно млечице). Определена роля тук играе и недостигът на маточно вещество.


Тука става дума за временно спиране на майката поради предроево състояние и липса на младо пило - следствие на това. Или поради лошокачествена майка, която не може да задоволи нуждите. То тогава се получава предпоставка за появата на анатомични търтовки, но не още и физиологични. Те ще се появят при липсата на майка.

Ангел Йосифов
25.12.2015, 12:03
Нали вече ви казах, че природата винаги се грижи да сложи регулатор, предотвратяващ свръхпроизводството.

Да казал си ни,но разреши ни и ние да се съмняваме в думите ти или по точно в коректноста на прочетеното от теб.....Да,природата се е погрижила да има регулатор и контрол,но представи си,че нещо се е объркало и все-пак млечицето се отделя,макар и в незначителни количества.И никой не твърди,че отделянето е = на свръхпроизводство.Не е задължително да се виждат тези процеси.Нима,като кожата ни постоянно се подменя,виждаме да се вейкат парцали...Аз приемам,че нещо се е "объркало"-"еволюирало"и това ми е достатъчно....Чета за някои видни личности,че изяждат-изпиват плацентата на отрочетата си..Какво ли не прави свободията.Не всичко е чиста математика,физика,механика ....Това с пълна сила важи за пчелите.

slavi 13
25.12.2015, 12:07
Как отглеждам пчели - А. Онегов

Пчеларската наука определя точно физиологичната верига, която довежда пчелите до роево състояние. Младите пчели изхранват пилото. През първите три дни хранят личинките с пчелно млечице, което сами произвеждат. В съставът на пчелното млечице влизат секретите на слюнчестата и глътъчната жлези. Докато има достатъчно пило за изхранване, секретите на жлезите отива по предназначение. Но ако пилото е малко, младите пчели започват сами да консумират излишното пчелно млечице. Секретите на младите пчели, които до този момент са отивали за изхранване на пилото, изведнъж се оказват излишни.
Науката намира обяснение и за прекратяването на роевото състояние, при настъпване на силна паша в природата: работата е в това че секрета на глътъчната жлеза участва в преработката на донесения нектар в мед, така че вече не е излишен, всичко си идва на мястото и „мислите“ на младите пчели за роене изчезват.

solaris60
25.12.2015, 12:09
Пилото също излъчват феромони, които спират развитието на яйчниците на пчелите. При рязко намаляване на пилото, тези феромони изчезват, и пчелите стават търтовки. Феромоните на майката не са достатъчни.


А защо пилото излъчва феромони? А те са феромони на майката. За да има достатъчно феромони из целия кошер когато майката е на другия край - например.

solaris60
25.12.2015, 12:12
Как отглеждам пчели - А. Онегов

Пчеларската наука определя точно физиологичната верига, която довежда пчелите до роево състояние. Младите пчели изхранват пилото. През първите три дни хранят личинките с пчелно млечице, което сами произвеждат. В съставът на пчелното млечице влизат секретите на слюнчестата и глътъчната жлези. Докато има достатъчно пило за изхранване, секретите на жлезите отива по предназначение. Но ако пилото е малко, младите пчели започват сами да консумират излишното пчелно млечице. Секретите на младите пчели, които до този момент са отивали за изхранване на пилото, изведнъж се оказват излишни.
Науката намира обяснение и за прекратяването на роевото състояние, при настъпване на силна паша в природата: работата е в това че секрета на глътъчната жлеза участва в преработката на донесения нектар в мед, така че вече не е излишен, всичко си идва на мястото и „мислите“ на младите пчели за роене изчезват.



Виждам, че скоро ще се самообориш в твърденията си. Давай смело.

slavi 13
25.12.2015, 12:22
За капак.....

solaris60
25.12.2015, 12:23
Хей, къде изчезнахте? :bigsmile:Тъкмо се разгоря огъня.

бат тянко
25.12.2015, 12:33
Чакай опънах едничка из дебело! Какви са тия вашите пчели дето се роят? Мойте зорлян ги карам и не щат :ballchain:

Юрий Цветков
25.12.2015, 12:44
Те и моите не се роят и нямам пряк опит с роенето. За това темата ми е толкова интересна. Искам да съм подготвен, ако се случи.drinks;

бат тянко
25.12.2015, 12:51
За тебе съм наясно, защото работим с майки от еднакви източници Юрка!

Mateev
25.12.2015, 13:02
Как отглеждам пчели - А. Онегов

Пчеларската наука определя точно физиологичната верига, която довежда пчелите до роево състояние. Младите пчели изхранват пилото. През първите три дни хранят личинките с пчелно млечице, което сами произвеждат. В съставът на пчелното млечице влизат секретите на слюнчестата и глътъчната жлези. Докато има достатъчно пило за изхранване, секретите на жлезите отива по предназначение. Но ако пилото е малко, младите пчели започват сами да консумират излишното пчелно млечице. Секретите на младите пчели, които до този момент са отивали за изхранване на пилото, изведнъж се оказват излишни.
Науката намира обяснение и за прекратяването на роевото състояние, при настъпване на силна паша в природата: работата е в това че секрета на глътъчната жлеза участва в преработката на донесения нектар в мед, така че вече не е излишен, всичко си идва на мястото и „мислите“ на младите пчели за роене изчезват.



Анатолий Онегов е писател, механик, специалист по ракетна техника и всичко друго, но не и научен работник по пчеларство. Да, пчелар е, и е писал доста статии за пчелите, но това е защото е писател и има дар-слово, а не защото е специалист по въпроса. Освен за пчелите е писал и за лова, за живата вода, за природата и природните стихии, за здравето, за земята, за меда, за психологията и човешката съвест и т.н. Въобще "специалист по всичко" .......

Определено Анатолий Онегов е бил интелигентен човек, но неговите знания в областа на пчеларството не могат да бъдат приети като ЧИСТА МОНЕТА най-малкото защото той също не е публикувал източника на твърденията си. Той също като нас развива една своя теория, в която не се знае кое е достоверно и кое е плод на собственото му въображение.

http://www.onegov.ru/rus/page/biografy/

Като цяло аз лично не бих приел този източник за ДОСТОВЕРЕН. Иначе евала на Слави - извади толкова много доказателства, щото и аз самия вече започнах да се замислям ..... Евала на Слави и за друго - накара една камара посетители на форума да забравят за празниците и да започнат да се ровят из пчеларската литература, което не е лошо, но ....

Юрий Цветков
25.12.2015, 13:40
За тебе съм наясно, защото работим с майки от еднакви източници Юрка!
Ааа не си прав. Това че семействата ми с майки от Дони не роят е защото така ги е селектирал. Но мойте си, са уникални и никъде по света няма такива.

Mateev
25.12.2015, 13:50
За капак.....

Ето първоизточника на тази информация, публикувана от Слави: 5598

Определено първоизточника е ДОСТОВЕРЕН, тъй като представлява книга от известни руски пчеларски учени. Нещо повече - това е книга, в която с най-големи подробности е написано всичко за роенето, и която може да ни бъде от голяма полза, за което благодаря на Слави. Какво обаче казват авторите в края на страница 6, което го е цитирал Слави? Правя буквален превод:

Увеличаването на броя на безработните пчели, предшестващо роенето, води до това, че в техния организъм се натрупва излишък от хранителни вещества, които те не могат напълно да реализират. В него настъпват физиологични процеси, аналогични на тези, които се получават при подготовката за зимуване.


Никъде не пише за пчелно млечице в излишък, което пчелите сами да си го изяждат. Никъде не пише за появата на търтовки - анатомични или физиологични. Не знам как Слави го чете и тълкува този текст, и дори го показва като доказателство за собствените си твърдения. Може би Слави чете текста така, както както Дявола чете Евангелието ..... :)

Аз обаче го чета по друг начин и го тълкувам по друг начин. Според мене става дума за появата на МАСТНО ТЯЛО при младите безработни пчели. Ами като мързелуват, ше надебелеят - това е толкова логично. Такова мастно тяло се появява и през есента при зимните пчели. Няма никакво излишно млечице, никакво ядене на млечице, никакви търтовки и т.н.

Ако отчетем факта, че книгата е ДОСТОВЕРНА и МАКСИМАЛНО ПОДРОБНА по въпросите на роенето, то тогава неспоменаването на търтовки и ядене на млечице в процеса на роене си е живо ДОКАЗАТЕЛСТВО, че такива процеси няма. Тоест Слави ни даде доказателство, с което обори собствените си твърдения, за което сме му благодарни.

Като цяло според мене спора приключи. Намерихме достоверен източник за роенето и в него нищо не се казва за търтовки и излишно млечице. Ползата от спора обаче беше огромна - вече имаме книга, която описва с най-големи подробности всичко, заради което е създадена и тази тема. Вече имаме ВСИЧКО ЗА РОЕНЕТО !!! :yahoo:

Юрий Цветков
25.12.2015, 13:56
Е чак всичко. Ако създаването на мастно тяло и "безработицата" са единствената причина за роенето, то тогава и зимните пчели ще се роят.