PDA

Виж пълната версия : РОЯВАНЕ И МЕРКИ ЗА НЕДОПУСКАНЕТО МУ



Страници : 1 2 [3]

iliew
03.01.2016, 22:55
Колкото до Слави и неговото доказателтво в спора - ДА, този път доказателството е желязно. Не можем копче да кажем. ИЗТОЧНИКА Е ДОСТОВЕРЕН и аз сляпо му вярвам.

Това имах предвид, като казах да цитират авторите, за да не стават за мезе.

Относно анатомичните търтовки и роенето има писано и в една по-стара книга на български - 1001 въпроса - въпрос 402.

rosty_sz
03.01.2016, 22:58
Всички знаем, че при умерено силна паша посещаемоста на поилките пада осезателно и това е точно заради количеството внесен нектар от който се премахва вода и допълнителна такава с цел охлаждане на семейството почти не е необходима. Тоест колкото е по добра пашата толкова по малко вода за охлаждане е необходима, а това пак противоречи на теорията ти.
Ако си представим че имаме голяма жега и липса не нектар то да много пчели ще носят вода, но те нямат друга работа защото и без това няма нектар за носене така че пак не става по твоя начин.
Най-горещите месеци в БГ са юли, август и септември. Колко роево (миграционно) поведение наблюдаваме през тези месеци? Случва се пренебрежително рядко.

vasilevsa
03.01.2016, 23:00
Благодаря на Слави за материала. Поста му го прочетох с интерес. В случая обаче намирам за по-логични изводите на Перепелова, че дисбаланса между младите пчели кърмачки и откритото пило генерира търтовките, нереализираното млечице в жлезите им а не липсващи феромони на пилото така мисля аз. По въпроса за водата мисля че е следствие не причина, а самата причина е прегряването. Внасянето на много вода е просто признак. Мисля че американския автор обяснявайки роенето като миграция е описал както казва Лазутин втория вид роене - напускането.

solaris60
03.01.2016, 23:00
Това имах предвид, като казах да цитират авторите, за да не стават за мезе.

Относно анатомичните търтовки и роенето има писано и в една по-стара книга на български - 1001 въпроса - въпрос 402.

Да де. Това е механизма който ще доведе семейството до роене, но не значи, че се снасят яйца от пчели - търтовки. И ако има такива, а то предполагам, че има такива мързеливи пчели, то те ще са единици, които в даден момент ще бъдат изхвърляни.

rosty_sz
03.01.2016, 23:25
Благодаря на Слави за материала. Поста му го прочетох с интерес. В случая обаче намирам за по-логични изводите на Перепелова, че дисбаланса между младите пчели кърмачки и откритото пило генерира търтовките, нереализираното млечице в жлезите им а не липсващи феромони на пилото така мисля аз.

Пчелите определено могат да регулират отделянето на млечице. Тоест могат да не отделят такова и точно там беше моето най-голямо "НО" по тази теория. Логиката за феромоните ми звучи по правдоподобно. Между другото тази вечер четах в друга тема и интересен текст за феромоните от пилото отнесен към размножаването на акара.
Доказателства за това че пчелите регулират отделянето на млечице.
Хранени със захароза през зимата (захарна питка от истинска пудра захар примерно) не води неминуемо да усилено хранене на майката и започване на размножаване. Захарозата е необходимо условие, пчелите търпеливо изчакват да се появят и другите необходими условия за да започната да се размножават усилено.
При усилена паша пчелите преминават много по бързо през стадия на вътрекошерни пчели много бързо се преквалифицират в нектаросъбирачки.

slavi 13
04.01.2016, 00:15
Тази книга е с ранг на ПЧЕЛАРСКА БИБЛИЯ. Според мене е безценна, въпреки че все още не съм я прочел до края (все не ми остава време). Има обаче един проблем с този PDF файл - най-важните графики от него ЛИПСВАТ. И ако човек наистина иска да разбере каква е истината - ще му се наложи да си закупи оригинала на книгата на хартиен носител. Точно това направих и аз преди около 2 месеца, въпреки че цената е доста солена:

http://www.amazon.com/The-Wisdom-Hive-Physiology-Colonies/dp/0674953762

Сега остава да я прочета задълбочено, което не е лесна работа. Колкото до Слави и неговото доказателтво в спора - ДА, този път доказателството е желязно. Не можем копче да кажем. ИЗТОЧНИКА Е ДОСТОВЕРЕН и аз сляпо му вярвам.

Пак скачаш надолу с главата Матеев. Книгата изобщо не дава „библейски неща“, нито за пчелите нито за роенето. Не се заяждам, искам само да те предпазя.
В книгата се подставя под въпрос, всички писания за инстинкти на пчелите, за това че пчелите вземат някакво решение преди да направят нещо, книгата е преди всичко философска, но дава много доказателства и изследвания, които доказват, че пчелите не вземат самостоятелни решения.
Тази книга дава много интересна информация, и изследвания за градежа на пити, как и кога се прави. И неговото мнение за събираческата дейност, за вода, за прашец и нектар. За тези неща съм съгласен с него. Обаче има и други мнения.

solaris60
04.01.2016, 00:21
Пак скачаш надолу с главата Матеев. Книгата изобщо не дава „библейски неща“, нито за пчелите нито за роенето. Не се заяждам, искам само да те предпазя.
В книгата се подставя под въпрос, всички писания за инстинкти на пчелите, за това че пчелите вземат някакво решение преди да направят нещо, книгата е преди всичко философска, но дава много доказателства и изследвания, които доказват, че пчелите не вземат самостоятелни решения.
Тази книга дава много интересна информация, и изследвания за градежа на пити, как и кога се прави. И неговото мнение за събираческата дейност, за вода, за прашец и нектар. За тези неща съм съгласен с него. Обаче има и други мнения.


Матеев какво ще кажеш? Как ти се струва?

slavi 13
04.01.2016, 00:27
Пчелите определено могат да регулират отделянето на млечице. Тоест могат да не отделят такова и точно там беше моето най-голямо "НО" по тази теория. Логиката за феромоните ми звучи по правдоподобно. Между другото тази вечер четах в друга тема и интересен текст за феромоните от пилото отнесен към размножаването на акара.
Доказателства за това че пчелите регулират отделянето на млечице.
Хранени със захароза през зимата (захарна питка от истинска пудра захар примерно) не води неминуемо да усилено хранене на майката и започване на размножаване. Захарозата е необходимо условие, пчелите търпеливо изчакват да се появят и другите необходими условия за да започната да се размножават усилено.
При усилена паша пчелите преминават много по бързо през стадия на вътрекошерни пчели много бързо се преквалифицират в нектаросъбирачки.

Още е рано да стигнем до феромоните на пилото и до роенето, но когато стигнем до там, ще те запозная с теории, може и да не са верни, може и да са верни, при които пилото определя с какво млечице пчелите трябва да го изхранват.
Т.е. пилото определя с какво трябва да го хранят, като принуждава пчелите да отделят точно определена комбинация от белтъчини, която се диктува от техните феромони.

iliew
04.01.2016, 01:35
На мен ми възникнаха няколко въпроса.

Ако приемем, че анатомичните търтовки снасят, а "работническата полиция" ги чисти за 24 часа, то в предроево състояние пчеларите биха забелязвали, снесени яйца на търтовки - по няколко в килийка, обикновено по стените;
Ако пчелите търтовки са постоянно в кошера,защо роенето е само в определен период на годината? Ако напълним един кошер с млади пчели през август, когато пилото е малко, той ще се рои ли?
Защо при рапица се роят, дори и да имат много открито пило?

vasilevsa
04.01.2016, 07:51
Пчелите определено могат да регулират отделянето на млечице. Тоест могат да не отделят такова и точно там беше моето най-голямо "НО" по тази теория. Логиката за феромоните ми звучи по правдоподобно. Между другото тази вечер четах в друга тема и интересен текст за феромоните от пилото отнесен към размножаването на акара.
Доказателства за това че пчелите регулират отделянето на млечице.
Хранени със захароза през зимата (захарна питка от истинска пудра захар примерно) не води неминуемо да усилено хранене на майката и започване на размножаване. Захарозата е необходимо условие, пчелите търпеливо изчакват да се появят и другите необходими условия за да започната да се размножават усилено.
При усилена паша пчелите преминават много по бързо през стадия на вътрекошерни пчели много бързо се преквалифицират в нектаросъбирачки.
Храненето с белтъчна храна стимулира отделянето на млечице. Никъде не се препоръчва хранене със захароза при отсъствие на прашец. При усилена паша да прав си, но ако няма такава. Има тук значение и равномерното снасяне на майката, за да не се случват дисбалансите.

rosty_sz
04.01.2016, 08:28
Слави, коментирай пост 502, той е същинския отговор на твоята теза. Пост 505 само прави една вметка към Василевса.

Георги Кръстев
04.01.2016, 08:30
Защо при рапица се роят, дори и да имат много открито пило?
Аз си мисля, че роенето при рапица е съвкупност от няколко неща. Едно от тях са отровите с които пръскат. Другото е бурното развитие, което неоже да се постигне със сироп. Трето но не последно е че така или инъче часовника им цъка и е време...

Bobi-M9598
04.01.2016, 09:26
Здравейте,
Слави, благодаря! Да, но и в мен се появява съмнение. Рости го е написал.
Според мен, много тънък момент! Не трябва да има прекъсване на нектаропотока, подхранване при лошо време. Своевременно разширяване на гнездото, и МАЙКИ С НАМАЛЕНА СКЛОННОСТ ЗА РОЕНЕ.
По повод на феромоните, на майката и пилото: За мен това доказва колко много неща не знаем! Все си мисля, че намаляването на пилото, кара младите пчели които го хранят да намалят (спрат) отделянето (произвеждането) на пчелно млечице, което пък от своя страна води до развиване на яйчни тръбички, и произвеждане на яйца. Анатомичните търтовки.

Поздрави, и дано всичките ви с-ва да са по всяко време в пред роево състояние! Г. Георгиев

freelancer_bg
04.01.2016, 10:24
В едно клипче в youtube, един пчелар, който знам, че изнася доста лекции, но се се сещам точно името му казваше, че оправя търтовъчни семейства като им слага по една пита с открито пило 3 пъти през 7 дни. Повечето семесйтва се оправяли още на втората седмица, т.е. с втората пита открито пило, на което залагали матоник за нова майка. Обяснява ефекта точно с хормоните (РЕДАКЦИЯ: Няма да трия, само ще поясня, че съм объркал феромони с хормони! Пилото излъчва феромони, които от своя чрез връзката мозък/нервна сиситема -> ендокринни жлези, влияе на синтеза на определени хормони, които хормони вече създават бързи промени в тялото) на пилото, което се връзва с твърденията на Василевса и Слави за търтовките и количеството открито пило.

Ангел Йосифов
04.01.2016, 10:25
Най-горещите месеци в БГ са юли, август и септември. Колко роево (миграционно) поведение наблюдаваме през тези месеци? Случва се пренебрежително рядко.
Абсолютно си прав.Няма как преведеното за "водата" от Слави да важи за нашата география.Най вероятно това се отнася за раьони осигуряващи целогодишно нектар и прашец,за да осигури излезлия "късен" рой.В България колко растения отделят нектар при над 35*-сещам се за люцерната,може би и комунигата.Докато на юг,35* са си нормални температури и за тамошните растения.Може би трябва да концентрираме вниманието си към РЯЗКОТО намаляване на осеменяването(дисбаланс в гнездото) и разните феромони......

rumenggr
04.01.2016, 10:48
Аз си мисля, че роенето при рапица е съвкупност от няколко неща. Едно от тях са отровите с които пръскат. Другото е бурното развитие, което неоже да се постигне със сироп. Трето но не последно е че така или инъче часовника им цъка и е време...
Знам, че прашеца от рапица е богат на кобалт, който им действа като виагра. Заедно с другите обстоятелства( голям принос на прашец, нектар и пролетно бурно развитие) е причина за роева треска и при по-слаби семейства.

Bobi-M9598
04.01.2016, 10:54
В едно клипче в youtube, един пчелар, който знам, че изнася доста лекции, но се се сещам точно името му казваше, че оправя търтовъчни семейства като им слага по една пита с открито пило 3 пъти през 7 дни. Повечето семесйтва се оправяли още на втората седмица, т.е. с втората пита открито пило, на което залагали матоник за нова майка. Обяснява ефекта точно с хормоните на пилото, което се връзва с твърденията на Василевса и Слави за търтовките и количеството открито пило.

Здравейте,
Да това е един от начините за "оправяне" на търтовъчни с-ва, но тук става дума за рояване,и методите за предотвратяване, за това какво предизвиква това състояние на пчелното с-во. Може би, точно хормоните от намалялото открито пило е една от причините за възникване на роево настроение. Затова според мен трябва да има подхранване при лошо време, симулиране на нектаропоток. Да може да не намалява яйцеснасянето на майката.
Все пак, много неща не знаем, и за сега има много ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ за това каква е причината и как може да се ограничи.

Поздрави, Г. Георгиев

m_pchelari
04.01.2016, 10:54
В едно клипче в youtube, един пчелар, който знам, че изнася доста лекции, но се се сещам точно името му казваше, че оправя търтовъчни семейства като им слага по една пита с открито пило 3 пъти през 7 дни. Повечето семесйтва се оправяли още на втората седмица, т.е. с втората пита открито пило, на което залагали матоник за нова майка. Обяснява ефекта точно с хормоните на пилото, което се връзва с твърденията на Василевса и Слави за търтовките и количеството открито пило.

Колега мен ли цитираш :bigsmile:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=444&p=41881&viewfull=1#post41881

Ами по най-старомодния начин, чрез стръскване и убиване на купчинките пчели и налитане на нова майка. Гледам че колегите дискутират и други начини. За 10-15 търтовки за ден не е проблем да се оправят, но ако има и по-мързелив начин бих го опитал. Всъщност тази седмица ми предстои точно такава дейност и ще поразровя из чуждата преса дали има по-хитър начин за търтовките.

П.С.

Сега на прима виста попаднах на 3 интересни начина които може да се пробват:
1) През 4-5 дена се слага рамка с отворено пило при търтовката. Феромоните от отвореното пило подтискат снасящите работнички и пчелите започват за залагат маточници на отвореното пило. Тогава може да се придаде майка (или затворен маточник) и шанса да я приемат е голям.
2) Слага се рамка с пчели и майка, като майката е затворена с голяма клетка забучена в рамката (примерно направена от мрежа за дъно). Колкото по-голяма е клетката толкова по-добре. Майката снася пило и разнася феромони а пчелите от търтовката не могат да я убият. Феромоните от пилото подтискат снасящите работнички. След известно време се маха клетката.
3) Търтовката се събира на няколко рамки в едната страна на кошера а в другата страна се слага рамка с много пчели и майка. Като майката се слага от страната към стената на кошера. Добре е търтовката да е по-слаба. Може да се напръскат и рамките с разтвор на лимонена трева и мента.

slavi 13
04.01.2016, 10:56
Всички знаем, че при умерено силна паша посещаемоста на поилките пада осезателно и това е точно заради количеството внесен нектар от който се премахва вода и допълнителна такава с цел охлаждане на семейството почти не е необходима. Тоест колкото е по добра пашата толкова по малко вода за охлаждане е необходима, а това пак противоречи на теорията ти.
Ако си представим че имаме голяма жега и липса не нектар то да много пчели ще носят вода, но те нямат друга работа защото и без това няма нектар за носене така че пак не става по твоя начин.
Най-горещите месеци в БГ са юли, август и септември. Колко роево (миграционно) поведение наблюдаваме през тези месеци? Случва се пренебрежително рядко.

Може би не съм го обяснил добре. Написал съм следното „Познато е като роене поради прегряване на кошера – това става през лятото при голяма и продължителна жега, и при липса на близък и рентабилен източник на вода“. Т.е. на пчелите им е трудно да се снабдяват с вода, примерно водата е на 3 км от кошера.
При прегряване на гнездото, се задейства положителната обратна връзка, и се увеличава броят на пчелите които събират само вода. В книгата има много изследвания, загряват гнездото с лампи.
Причината е прегряване на гнездото, следствието е увеличаване на пчелите които събират вода и намаляване на пчелите които събират нектар.
Малко нектар – малко снесени яйца, малко открито пило, и т.н. до роенето.
Ако нектарът е с голяма концентрация, и в него няма достатъчно вода, която да покрие нуждите за охлаждане на гнездото, пчелите ще събират само вода.

Илиев
04.01.2016, 11:24
Относно "прегряването", като противороева мярка - усилената вентилация в роевия период, практикувате ли я?..засилвате ли умишлено вентилацията срещу т.нар. "духота, теплота" от видеоуроците на великия Осташов, Николай Николаевич, и има ли ефект според Вас от засилената вентилация, като противороева мярка?

vasilevsa
04.01.2016, 11:28
В едно клипче в youtube, един пчелар, който знам, че изнася доста лекции, но се се сещам точно името му казваше, че оправя търтовъчни семейства като им слага по една пита с открито пило 3 пъти през 7 дни. Повечето семесйтва се оправяли още на втората седмица, т.е. с втората пита открито пило, на което залагали матоник за нова майка. Обяснява ефекта точно с хормоните на пилото, което се връзва с твърденията на Василевса и Слави за търтовките и количеството открито пило.
Така тук каза нещо изключително важно колега. Хормоните съгласен съм, тъй като анатомични промени в телата на живите организми се генерират от хормони, а не феромони уточнението е много важно тук. Хормоните генериращи тези промени обаче се съдържат не в пилото а в пчелното млечице. Много е важна разликата между хормон и феромон. Друго важно уточнение е че хормоните не се предават по въздушно капков път.

m_pchelari
04.01.2016, 11:32
- много рапицов прашец = много пило, включително и търтеево (рапицовия прашец е най-пълноценния за гледане на пило)
- много млади пчели и пчели кърмачки = високи нива на вителогенин в семейството
- липса на празни килийки в кошера = липса на отворено пило
- липса на отворено пило = още по-високи нива на вителогенин в семейството (вителогенина намаля при изхранване на ларви)
- пренаселване на кошера = по-трудна дистрибуция на майчиния феромон (QMP)
- липса на паша = малко работещи (летящи) пчели
- малко работещи (летящи) пчели = малко джувенайл хормон (JH)
- много вителогенин, малко джувенайл хормон = роене




Vitellogenin and juvenile hormone feedback loopFor the majority of the investigated insect species it has been documented that juvenile hormone stimulates the transcription of the vitellogenin genes and the consequent control of vitellogenin production (cf. Engelmann, 1983; Wyatt and Davey, 1996).
The vitellogenin expression is part of a regulatory feedback loop that enables vitellogenin and juvenile hormone (https://en.wikipedia.org/wiki/Juvenile_hormone) to mutually suppress each other. Vitellogenin and juvenile hormone likely work antagonistically (https://en.wikipedia.org/wiki/Receptor_antagonist) in the honey bee to regulate the honey bees development and behavior. Suppression of one leads to high titers (https://en.wikipedia.org/wiki/Titer) of the other.
It is likely that the balance between vitellogenin and juvenile hormone levels is also involved in swarming (https://en.wikipedia.org/wiki/Swarming_(honey_bee)) behavior.
Juvenile hormone levels drop in honey bee colonies pre-swarming and it is expected that vitellogenin levels would therefore rise. One may surmise, that swarming bees would want to pack along as much vitellogenin as possible to extend their lifespan and to be able to quickly build a new nest.

rosty_sz
04.01.2016, 12:32
Относно "прегряването", като противороева мярка - усилената вентилация в роевия период, практикувате ли я?..засилвате ли умишлено вентилацията срещу т.нар. "духота, теплота" от видеоуроците на великия Осташов, Николай Николаевич, и има ли ефект според Вас от засилената вентилация, като противороева мярка?

Според мен няма ефект

scutellator
04.01.2016, 13:34
..... .


Слави, Томас Сийли има една друга, по-нова книга - "Honeybee Democracy", която се занимава изключително със проблемите по време на роене. Препоръчвам ти я като четиво, стига да можеш да си я позволиш (не е скъпа). Въпреки че и там няма да откриеш отговора на въпроса, който те инересува.

Книгите се пишат на база нови открития, само че докато се напише и издаде една книга, понякога могат да минат 10 и повече години, по който начин последните научни открития няма как да бъдат включени в тази книга. Затова пък, за тези които искат да разполагат с последните научни разкрития, съществува възможността за "Google scholar". Верно, информацията не е никак систематизирана, както в една книга, но всеки който разчита единствено на сдъвкана наготово информация от най-новите книги, винаги ще е със едни 10 години назад във знанията си. И това е при положение, че се четат НАЙ-НОВИТЕ книги, включващи в себе си най-последните научни познания, а какво остава за разни руски книги писани в средата на миналия век, преписвани и преиздавани многократно, без да бъде добавено нищо ново.

Ангел Йосифов
04.01.2016, 13:36
Според мен няма ефект

Ефекта се изразява във своевременото разширение(поставяне на корпус или магазин).За да е по лека и доходоносна работата,действията трябва да са превантивни.....

пп По добре е да сложиш един магазин в повече да има къде да се настанят нектаросъбирачките през ноща,като по този начин се облекчава(не се пречи)работата на вътрекошерните пчели..

m_pchelari
04.01.2016, 14:46
Така тук каза нещо изключително важно колега. Хормоните съгласен съм, тъй като анатомични промени в телата на живите организми се генерират от хормони, а не феромони уточнението е много важно тук. Хормоните генериращи тези промени обаче се съдържат не в пилото а в пчелното млечице. Много е важна разликата между хормон и феромон. Друго важно уточнение е че хормоните не се предават по въздушно капков път.

Мисля, че не си прав. По отношение на подтискане на роевото настроение става дума точно за феромони на пилото а не хормони.


Hormones are produced in glandular or, more commonly in insects, neurosecretory cells and act on susceptible cells within an individual bee. They may change the permeability of cell membranes and block or enhance the production and passage of neuro-transmitters. They can breakdown very quickly or can persist for a time. Pheromones are secreted externally from glandular cells, and target specific receptive cells in the sense organs of other bees. These organs, in turn, produce neuro-secretions which act on organs within. The production of hormones can be governed by other bees, by forage, and by the environment.
One of the most important group of hormones in bees are the juvenile hormones, which influence aging and development. Paradoxically, the more juvenile hormone there is, the more mature the bee. Increasing the amount of juvenile hormone in young bees will, amongst other things, promote early foraging behaviour (Robinson & Huang, 1998). The level of juvenile hormone is determined by the season (Buhler, 1983), by the queen (Pankiw, 1998) and by brood (Huang & Robinson, 1996).

Brood pheromones are produced by all stages of brood, although their composition changes. They encourage various nursing behaviours, pollen foraging, brood recognition, and cell capping, but inhibit ovary development and queen rearing, and lower juvenile hormone production (Le Conte, 1999). Some are received by contact with open brood while others are more volatile. Queen pupae inhibit cell construction (Boch, 1979, Free & Ferguson, 1982). The fact that both queen and brood pheromones suppress work ovary development means that workers will not begin laying their own eggs if their queen is lost, unless her brood is also lost.

Прочети цялата лекция:
http://www.nzbees.net/threads/letters-understanding-swarm-prevention.1413/

И една задължителна статия на Ранди Оливър:
http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-1/

Foraging and swarming
Think that’s all there is to vitellogenin? Dr. Amdam got together with California’s Dr. Rob Page (Nelson, et al. 2007), who had previously developed a pollen-collecting line of bees. Page had found that bees genetically biased to collect pollen were characterized by high levels of vitellogenin. Together the researchers discovered that the vitellogenin titer developed by a worker bee in its first four days after emergence, affected its subsequent age to begin foraging, and whether it preferentially foraged for nectar or pollen! If young workers are short on food their first days of life, they tend to begin foraging precociously, and preferentially for nectar. If they are moderately fed, they forage at normal age, again preferentially for nectar. However, if they are abundantly fed immediately after emergence, their vitellogenin titer is high, and they begin foraging later in life, preferentially collect pollen, and have a longer lifespan. This scenario certainly makes sense—a starving colony would want skip raising brood, and send out foragers to gather as much nectar as they could. A fat colony would want to rear brood and build protein reserves in order to swarm.

slavi 13
04.01.2016, 15:24
Слави, Томас Сийли има една друга, по-нова книга - "Honeybee Democracy", която се занимава изключително със проблемите по време на роене. Препоръчвам ти я като четиво, стига да можеш да си я позволиш (не е скъпа). Въпреки че и там няма да откриеш отговора на въпроса, който те инересува.

Книгите се пишат на база нови открития, само че докато се напише и издаде една книга, понякога могат да минат 10 и повече години, по който начин последните научни открития няма как да бъдат включени в тази книга. Затова пък, за тези които искат да разполагат с последните научни разкрития, съществува възможността за "Google scholar". Верно, информацията не е никак систематизирана, както в една книга, но всеки който разчита единствено на сдъвкана наготово информация от най-новите книги, винаги ще е със едни 10 години назад във знанията си. И това е при положение, че се четат НАЙ-НОВИТЕ книги, включващи в себе си най-последните научни познания, а какво остава за разни руски книги писани в средата на миналия век, преписвани и преиздавани многократно, без да бъде добавено нищо ново.

Запознат съм с „Пчелната демокрация“, каквото и да означава това, и много се разочаровах. Имах чувството, че Томас Сийли просто е усвоил едни пари, само заради „демокрацията“ в името на книгата. Американците са луди на тази тема, а учените се спонсорират. Живеят от спонсори.
Гледал съм и лекциите му за „Пчелната демокрация“, и ми направи впечатление, че няма никаква публика - залата беше празна.
Много съм изненадан, че няма нормална книга или изследване по темата за роенето.
Старите руски книги са ми интересни, защото дават информация за живота на пчелите в хралупа, и за роенето на тези пчели.
Интернет дава доста информация, най-интересни са ми феромоните. При тях няма никаква демокрация, има терор, експлоатация и деспотизъм.
Та така е – оттук малко, оттам малко….

vasilevsa
04.01.2016, 15:25
Мисля, че не си прав. По отношение на подтискане на роевото настроение става дума точно за феромони на пилото а не хормони.

Прочети цялата лекция:
http://www.nzbees.net/threads/letters-understanding-swarm-prevention.1413/

И една задължителна статия на Ранди Оливър:
http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-1/
Ставаше въпрос за търтовките и кое предизвиква анатомичните промени в тях. Нека няма обем за строеж в кошера пък да видим какъв пилов феромон ще повлияе на роево то настроение. Наличието на открито пило означава разходване на млечице за кърмене от там то не се натрупва в телата на кърмачките и не предизвиква анатомичните промени.

slavi 13
04.01.2016, 15:46
https://youtu.be/uzV_oI17QAQ (https://youtu.be/uzV_oI17QAQ)

m_pchelari
04.01.2016, 15:56
Ставаше въпрос за търтовките и кое предизвиква анатомичните промени в тях. Нека няма обем за строеж в кошера пък да видим какъв пилов феромон ще повлияе на роево то настроение. Наличието на открито пило означава разходване на млечице за кърмене от там то не се натрупва в телата на кърмачките и не предизвиква анатомичните промени.

Ок, ти го наричаш хормонална анатомична промяна, аз го наричам увеличени нива на вителогенин.
Кой точно хормон на кърмачките променя излишното пчелно млечице?

vasilevsa
04.01.2016, 16:02
Ок, ти го наричаш хормонална анатомична промяна, аз го наричам увеличени нива на вителогенин.
Кой точно хормон на кърмачките променя излишното пчелно млечице?
Пчелното млечице съдържа Естроген, прогестерон и тестостерон. Не става въпрос за променяне а натрупване на хормони съдържащи се в произведеното пчелно млечице. След като настъпят анатомичните промени търтовките започват да излъчват феромони подобни на майчините но не същите. Като се натрупа естроген и се развиват яйчниците на пчелите търтовки.

m_pchelari
04.01.2016, 16:33
Пчелното млечице съдържа Естроген, прогестерон и тестостерон. Не става въпрос за променяне а натрупване на хормони съдържащи се в произведеното пчелно млечице. След като настъпят анатомичните промени търтовките започват да излъчват феромони подобни на майчините но не същите. Като се натрупа естроген и се развиват яйчниците на пчелите търтовки.

Ааа това е друго нещо. Не знам дали пчелното млечице съдържа естроген и тестостерон, обаче рапицовия прашец съдържа естрогени и растителен хормон на растежа.

Добре е да си пропомняме и стари постове:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2043&p=53092&viewfull=1#post53092

vasilevsa
04.01.2016, 16:48
Ааа това е друго нещо. Не знам дали пчелното млечице съдържа естроген и тестостерон, обаче рапицовия прашец съдържа естрогени и растителен хормон на растежа.

Добре е да си пропомняме и стари постове:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2043&p=53092&viewfull=1#post53092
Съдържа естроген пише го на много места. Именно той развива яйчниците у кърмачките.

m_pchelari
04.01.2016, 16:53
Съдържа естроген пише го на много места. Именно той развива яйчниците у кърмачките.
Добре съдържа го, но дали ще го съдържа при слънчогледова паша? Яйцето или кокошката?

vasilevsa
04.01.2016, 16:58
Добре съдържа го, но дали ще го съдържа при слънчогледова паша? Яйцето или кокошката?
Айде сега, пчелното млечице съдържа естроген и това не зависи от пашата, която тече в дадения момент. Говорех за млечицето.

ves
04.01.2016, 20:57
Защо ли ми се струва, че тази иначе полезна тема се превърна в мерене на пишки и по-точно кой колко теории е прочел и колко хормона е наизустил. То е хубаво да се чете ама дето вика Гацо бацо "Чел си чел си , ама какво си разбрал"?

Тука някои пчелари ( няма да казвам имена) говорят за роенето едва ли не като болест по пчелите с която трябва да се борим. Забравят, че пчелите се роят, защото така са програмирани, това е естествен процес, който ако го нямаше, намаше да има и пчели. Нещата опират до това как да излъжем пчелите и да направим така, че да не се отключи този размножитеен процес за да ни дадът максимално количество мед.

И вместо да носим вода през девет планини за да покажем колко сме начетени нека да погледнем очевидното и просто да помислим.
1. При всички животни размножаването започва във време от годината, което ще гарантира максимален шанс за оцеляване на вида.
2. При всички животни се размножават предимно здрави и силни индивиди. Хилавите, слабите и болни не се размножават.

Поради първото роевия период е пролетта, за да имат време роевете да се подготвят за успешно презимуване. Разбира се в природата винаги има изключения.

Поради втората причина семействата се роят, когато семействата са силни и здрави. За да са силни и здрави трябва да има много на брой пчели и да има изобилие на нектар и най-вече на прашец.

Да кажеш, че в един момент в кошера има излишък на млечице и понеже той се натрупвал в кърмачките, защото няма кого да хранят е глупаво да се мисли. Като има повече млечице ларвите се хранят по-обилно. Тези които имат истински кошери с дървени рамки (а не средновековни тръвни) лесно може да видят как ларвите в силните семейства с много пчели плуват в млечице. И обратното, при слабите семейства има т. нар. сухо пило. От такова пило се раждат хилави и слаби пчели. Отделно кърмачките хранят и летящите пчели с млечице. Доказано е, че в силните кошери, при които има по-малко ларви за хранене на глава от пчелите и обилна паша, пчелите живеят по-дълго. Някъде около една четвърт от млечицето, което кърмачките отделят го дават на събирачките (хранят ги). Колкото по-обилно се хранят събирачките с млечице, толкова по-силна имунна система имат и живеят по-дълго. И какво правят старите пчели (събирачките ако отнемем от кошера младите (кърмачките)? Започват да ядът прашец за да трупат хранителни вещества (мастно тяло), за да започнат да отделят млчице, да градят пити (изобщо подмладяват се).

Та да се върнем на въпроса, какви техники да приложим за да излъжем здравите и силни семейства да не се роят (размножават)?

rosty_sz
04.01.2016, 21:16
Според мен няма начин да намерим правилните техники за овладяване на роенето ако не знаем механизма му и какво го отключва.

За пръв път чувам, че кърмачките хранят с млечице, нектаросъбирачките. Не споря дали това е вярно, но ако дадеш надежден източник на тази информация ще е добре.

ch.atanasov
04.01.2016, 21:32
Според мен няма начин да намерим правилните техники за овладяване на роенето ако не знаем механизма му и какво го отключва.

За пръв път чувам, че кърмачките хранят с млечице, нектаросъбирачките. Не споря дали това е вярно, но ако дадеш надежден източник на тази информация ще е добре.
Гледам, че си подкрепил постинг 522, но май не ти е достатъчен.Аз пък съм в паника как да измеря нивата на тези нещица с неразбираемите имена.Както гледам ще се придържам и завбъдеще към прости решения. Останах с впечатление, че имаш голям проблем с роенето.Би ли споделил с няколко думи, как работиш.Колко корпуса за плодник, колко за медодобив, - в тоя ред.

m_pchelari
04.01.2016, 21:47
Според мен няма начин да намерим правилните техники за овладяване на роенето ако не знаем механизма му и какво го отключва.

За пръв път чувам, че кърмачките хранят с млечице, нектаросъбирачките. Не споря дали това е вярно, но ако дадеш надежден източник на тази информация ще е добре.
Хранят ги да. Всъщност според книгата която слави13 цитира, точно това е механизма на определяне колко точно прашец да носят летящите пчели.


Гледам, че си подкрепил постинг 522, но май не ти е достатъчен.Аз пък съм в паника как да измеря нивата на тези нещица с неразбираемите имена.Както гледам ще се придържам и завбъдеще към прости решения. Останах с впечатление, че имаш голям проблем с роенето.Би ли споделил с няколко думи, как работиш.Колко корпуса за плодник, колко за медодобив, - в тоя ред.
Няма какво да мериш бе Чанко. Прашецоуловители, сироп, разширяване на гнездото и рамки за градеж. Трябва след и по време на рапицата снасянето да не намаля и да имат работа насекомите.
Досега не съм имал нито един ама нито един изроен кошер на 2 плодника ДБ. Трябва да се разшири гнездото а не механично да се хвърлят два магазина отгоре. Разширяването на гнездото трябва да доведе до преподреждане и оттам работа.

rosty_sz
04.01.2016, 21:55
Да имам имам проблем с роенето. Както казах вече се мъча винаги да съм максимално подготвен за акацията и винаги имам и рапица. Тази година пак ще е така. Повечето опит в роенето дойде през 2014 когато това беше масово с цяла страна, но при мен беше повече от ужасно. Естествено голяма част от вината беше моя. Допуснах няколко грешки и си изпатих сериозно.
Иначе два корпуса за плодник. Питка най-късно февруари. Ротация началото на април и втора ако има нужда. Отводки целия май. Майките ми са отвратителни мелез,и но поне ги поддържам млади. Не остава време за абсолютно никаква селекция и за сега не мога и да си позволя да сменя голямо количество майки с "нещо по-така"

ch.atanasov
04.01.2016, 21:58
Хранят ги да. Всъщност според книгата която слави13 цитира, точно това е механизма на определяне колко точно прашец да носят летящите пчели.


Няма какво да мериш бе Чанко. Прашецоуловители, сироп, разширяване на гнездото и рамки за градеж. Трябва след и по време на рапицата снасянето да не намаля и да имат работа насекомите.
Досега не съм имал нито един ама нито един изроен кошер на 2 плодника ДБ. Трябва да се разшири гнездото а не механично да се хвърлят два магазина отгоре. Разширяването на гнездото трябва да доведе до преподреждане и оттам работа.
Ха ха, кой ти е писал, че ще меря нещо.Да мерят тези, които ги разбират тези работи.Другите методи ,които споменаваш ги зная и при нужда ги прилагам.Писал съм,че нямам проблеми с роенето.ХА ха -може да е от слаби семейства и от неук пчелар.blush;

ch.atanasov
04.01.2016, 22:04
Да имам имам проблем с роенето. Както казах вече се мъча винаги да съм максимално подготвен за акацията и винаги имам и рапица. Тази година пак ще е така. Повечето опит в роенето дойде през 2014 когато това беше масово с цяла страна, но при мен беше повече от ужасно. Естествено голяма част от вината беше моя. Допуснах няколко грешки и си изпатих сериозно.
Иначе два корпуса за плодник. Питка най-късно февруари. Ротация началото на април и втора ако има нужда. Отводки целия май. Майките ми са отвратителни мелез,и но поне ги поддържам млади. Не остава време за абсолютно никаква селекция и за сега не мога и да си позволя да сменя голямо количество майки с "нещо по-така"
Отчиташ явно сериозни грешки, би ли ги споделил.

kuline
04.01.2016, 22:09
Не му ги споделяй, че той ,във всеки негов пост задава въпроси и в крайна сметка никакви отговори, освен иронични подмятания, с които не помага никому.
Струва ми се, че е избрал тактиката, да прави сравнителен анализ, спрямо неговите семейства, което ми се струва за доста егоистично.

ch.atanasov
04.01.2016, 22:19
Не му ги споделяй, че той ,във всеки негов пост задава въпроси и в крайна сметка никакви отговори, освен иронични подмятания, с които не помага никому.
Струва ми се, че е избрал тактиката, да прави сравнителен анализ, спрямо неговите семейства, което ми се струва за доста егоистично.

Ааа ,колегата дето си пази ноу хауто от интернет.Да колега, питам, сверявам часовника, уча се.Май форума е за това. И спокойно няма да напиша книга на твой гръб.

kuline
04.01.2016, 22:24
Ааа ,колегата дето си пази ноу хауто от интернет.Да колега, питам, сверявам часовника, уча се.Май форума е за това. И спокойно няма да напиша книга на твой гръб.

Е поне като решиш да сътвориш някое печатно издание, можеш да споменеш форума като източник. :)
Апропо Вие да не сте роднина с TSC

ch.atanasov
04.01.2016, 22:26
Не му ги споделяй, че той ,във всеки негов пост задава въпроси и в крайна сметка никакви отговори, освен иронични подмятания, с които не помага никому.
Струва ми се, че е избрал тактиката, да прави сравнителен анализ, спрямо неговите семейства, което ми се струва за доста егоистично.

Ехо и ти бързо пишеш.Е как така аз съм егоист, а ти хвърляш тука нещо и после заявяваш, че не можеш да го споделиш публично.Ти като какъв се броиш?

ch.atanasov
04.01.2016, 22:29
Е поне като решиш да сътвориш някое печатно издание, можеш да споменеш форума като източник. :)
Апропо Вие да не сте роднина с TSC

Форума ще го спомена, но теб няма с какво. Далечни братовчеди сме.Знам, че ти е любимец, като мен.:laughing:

kuline
04.01.2016, 22:33
Ехо и ти бързо пишеш.Е как така з съм егоист, а ти хвърляш тука нещо и после заявяваш, че не можеш да го споделиш публично.Ти като какъв се броиш?

Не хвърлям нищо. Когато има зададен достатъчно конкретен въпрос, аз отговарям, според компетенциите си. Не се стремя да съм на всяко гърне мерудия.
Не се "броя", то това да не е казарма първи-втори. Аз съм един участник във форума, на който като му остане време отговаря на въпроси и споделя практика, без да задава излишни въпроси.

scutellator
04.01.2016, 22:38
Съдържа естроген пише го на много места. Именно той развива яйчниците у кърмачките.


Всъщност, хормона отговорен за развитието на маточниците, поне при майките, се нарича прогестерон.



Та да се върнем на въпроса, какви техники да приложим за да излъжем здравите и силни семейства да не се роят (размножават)?

До сега проблема с роенето беше разгледан изцяло като резултат от био-химични и анатомичични процеси. Аз обаче смятам, че невронно-поведенческия заслужава също такова внимание. Защото анатомичните промени (или други дразнители в околната среда), водят до био-химични реакции, които от своя страна заглушават определени гени, които пък от своя страна превключват определени участъци от пчелния мозък, отговарящи за определен вид поведение.

Сега ми хрумна че ройливостта по време на рапицата би могла да се катализира не само от пълноценния прашец, но също и от коктейлът от пестициди, с които се пръска. И във този ред на мисли, някой ден учените биха могли да синтезират феромони, които да подтискат определените участъци от мозъка, отговорни за интинктите на роенето.

ch.atanasov
04.01.2016, 22:42
Не хвърлям нищо. Когато има зададен достатъчно конкретен въпрос, аз отговарям, според компетенциите си. Не се стремя да съм на всяко гърне мерудия.
Не се "броя", то това да не е казарма първи-втори. Аз съм един участник във форума, на който като му остане време отговаря на въпроси и споделя практика, без да задава излишни въпроси.

"Както ти се изразяваш "ние от набор ---" не сме трудни, а имаме рутина, която сме добили от практиката.
Ти, като гледам си "набор 2014", а вероятно отглеждаш пчели от доста преди тази година и би следвало да знаеш, че на много от въпросите неможе да се даде еднозначен отговор.

И в допълнение бих казал, че неможе всичко, което мисли и знае човек да се сподели ей така в необятното пространство, наречено интернет.
Постарай се да прочетеш нещо и успоредно с това, да практикуваш и анализираш, за да процедираш правилно, пък ако е рекъл господ, ще имаш успех в начинанието.
Знай, че нищо не идва даром.
Не си мисли, че и ние знаем всичко. Четем, размишляваме и стигаме в повечето случаи до вярното решение. "-- Това да не съм го писал аз? Да ти цитирам ли и въпроса?

vasilevsa
04.01.2016, 22:44
Всъщност, хормона отговорен за развитието на маточниците, поне при майките, се нарича прогестерон.




До сега проблема с роенето беше разгледан изцяло като резултат от био-химични и анатомичични процеси. Аз обаче смятам, че невронно-поведенческия заслужава също такова внимание. Защото анатомичните промени (или други дразнители в околната среда), водят до био-химични реакции, които от своя страна заглушават определени гени, които пък от своя страна превключват определени участъци от пчелния мозък, отговарящи за определен вид поведение.

Сега ми хрумна че ройливостта по време на рапицата би могла да се катализира не само от пълноценния прашец, но също и от коктейлът от пестициди, с които се пръска. И във този ред на мисли, някой ден учените биха могли да синтезират феромони, които да подтискат определените участъци от мозъка, отговорни за интинктите на роенето.
Прогестерон е стероиден хормон, който участва в ембриогенезата, естрогенът развива половите органи и в този ред на мисли предизвиква анатомичната промяна.

kuline
04.01.2016, 22:45
"Както ти се изразяваш "ние от набор ---" не сме трудни, а имаме рутина, която сме добили от практиката.
Ти, като гледам си "набор 2014", а вероятно отглеждаш пчели от доста преди тази година и би следвало да знаеш, че на много от въпросите неможе да се даде еднозначен отговор.

И в допълнение бих казал, че неможе всичко, което мисли и знае човек да се сподели ей така в необятното пространство, наречено интернет.
Постарай се да прочетеш нещо и успоредно с това, да практикуваш и анализираш, за да процедираш правилно, пък ако е рекъл господ, ще имаш успех в начинанието.
Знай, че нищо не идва даром.
Не си мисли, че и ние знаем всичко. Четем, размишляваме и стигаме в повечето случаи до вярното решение. "-- Това да не съм го писал аз? Да ти цитирам ли и въпроса?

В книгата, в книгата!
Пък може и де се изява като рецензент. Ха-ха-ха.
Е тоя път си признавам, че и аз помогнах да оплескаме темата.

ch.atanasov
04.01.2016, 22:50
В книгата, в книгата!
Пък може и де се изява като рецензент. Ха-ха-ха.
Е тоя път си признавам, че и аз помогнах да оплескаме темата.

Помоли Рости да сподели, може не само аз, а и ти да научиш нещо.

kuline
04.01.2016, 23:22
Помоли Рости да сподели, може не само аз, а и ти да научиш нещо.

Не виждам смисъл да се моля, а и не съм такъв тип, но имам смелостта да се извиня на колегите, че се налага да четат последните ми безсмислени писания.

ch.atanasov
04.01.2016, 23:28
Не виждам смисъл да се моля, а и не съм такъв тип, но имам смелостта да се извиня на колегите, че се налага да четат последните ми безсмислени писания.

Почувсвах се кофти.Аз постоянно ги карам да четат моите нахални писания.

solaris60
04.01.2016, 23:41
И във този ред на мисли, някой ден учените биха могли да синтезират феромони, които да подтискат определените участъци от мозъка, отговорни за интинктите на роенето.

А не мислиш ли, че вече ги има и не специално само за роенето, а и за много други неща, не само в пчеларството?

solaris60
04.01.2016, 23:47
Прогестерон е стероиден хормон, който участва в ембриогенезата, естрогенът развива половите органи и в този ред на мисли предизвиква анатомичната промяна.

Гледай, гледай какъв професор ни се извъди тук. Жалко, че до вчера се правеше на олигофрен. Сега на кое да вярва човек?

бат тянко
05.01.2016, 02:20
Адмирации за Ангел! Браво! Явно се усеща, че докато беше в изгнание е придобил знание...

Ангел Йосифов
05.01.2016, 09:02
Да кажеш, че в един момент в кошера има излишък на млечице и понеже той се натрупвал в кърмачките, защото няма кого да хранят е глупаво да се мисли. Като има повече млечице ларвите се хранят по-обилно. Тези които имат истински кошери с дървени рамки (а не средновековни тръвни) лесно може да видят как ларвите в силните семейства с много пчели плуват в млечице. И обратното, при слабите семейства има т. нар. сухо пило. От такова пило се раждат хилави и слаби пчели.

Цитирам само този пасаж,защото съм напълно съгласен с останалата част от поста.
Аз съм един от малкото глупаци които си мислят за не реализираното млечице,което се натрупва в една част от кърмачките(роеви,търтовки, акто искате ги наричайте).
Дали кърмачките хранят с млечице нектаросъбирачките?Опреде ено го правят,НО дали хранят всички летящи или само роевите....Да не забравяме,че 20% от рояка са летящи т.е нектаро-прашецо събирачки....
Дали слабите семейства-отводки не хранят достатъчно пилото си?Определено и при силните семейства ларвите не плуват в млечице при липса на паша и хранителни запаси в кошера.Ако наистина от слабите семейства излизат хилави и слаби пчели то би следвало,че всички късни отводки биха дали фира...
Общо взето ,не бих нарекал подобни мисли глупави,които според мен не са далеч от истината.
Иначе,вярно-невярно(горното),мероприят ята по потдържане на здрави и силни семейства си остават същите.

ves
05.01.2016, 09:53
Според мен няма начин да намерим правилните техники за овладяване на роенето ако не знаем механизма му и какво го отключва.

За пръв път чувам, че кърмачките хранят с млечице, нектаросъбирачките. Не споря дали това е вярно, но ако дадеш надежден източник на тази информация ще е добре.
https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00891826/document

В т.4 "Експериментално 100 пчели гледачки са маркирани с радиоактивен маркер. 16% от пчелите в кошера са получили протеин от тези пчели за една нощ. Като 25% от протеина е отишъл във възрастни пчели главно събирачки."
"Experiments showed that in a single night up to 16% of all bees received proteins from 100 nurses injected with 14Clabeledphenylalanine, and that up to 25% ofthe marked phenylalanine went to adult workerbees, mainly to foragers (Crailsheim, 1991,1992)."

freelancer_bg
05.01.2016, 10:19
Искам да уточня за пост #514 (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=65&p=80529&viewfull=1#post80529) !
Там също го написах. Объркал съм феромони с хормони! Пилото излъчва феромони, които от своя чрез връзката мозък/нервна сиситема -> ендокринни жлези, влияе на синтеза на определени хормони, които хормони вече създават бързи промени в тялото.

За прогестерона и естрогена, те винаги действат заедно. За да се развива женският организъм и да е плодовит е най-важно съотношението, трябва са балансирани тези два хормона. Когато този баланс се наруши се появяват проблеми с репродуктивността. При хората е така, нямам съмнение, че при пчелите също е така.

vasilevsa
05.01.2016, 10:37
Искам да уточня за пост #514 (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=65&p=80529&viewfull=1#post80529) !
Там също го написах. Объркал съм феромони с хормони! Пилото излъчва феромони, които от своя чрез връзката мозък/нервна сиситема -> ендокринни жлези, влияе на синтеза на определени хормони, които хормони вече създават бързи промени в тялото.

За прогестерона и естрогена, те винаги действат заедно. За да се развива женският организъм и да е плодовит е най-важно съотношението, трябва са балансирани тези два хормона. Когато този баланс се наруши се появяват проблеми с репродуктивността. При хората е така, нямам съмнение, че при пчелите също е така.
Понятието феромон много се лансира тук и мисля, че е редно да го дефинираме. Феромон е вещество излъчено от жив организъм, служещо за КОМУНИКАЦИЯ с организми от същия вид. Никъде не съм срещал в биологията под влияние на феромон да се синтезират хормони. Да отговорим на друг въпрос пилото посредством феромони комуникира с кърмачките, би следвало ако е малко да постъпват малко феромонни сигнали и да се намали синтезирането на млечице ако приемем, че действа, тъй като е ненужно. Мисля, че посокат на движение е обратна в следствие на хормоналното действие в случая се синтезират феромони.

ves
05.01.2016, 10:57
Цитирам само този пасаж,защото съм напълно съгласен с останалата част от поста.
Аз съм един от малкото глупаци които си мислят за не реализираното млечице,което се натрупва в една част от кърмачките(роеви,търтовки, акто искате ги наричайте).
Дали кърмачките хранят с млечице нектаросъбирачките?Опреде ено го правят,НО дали хранят всички летящи или само роевите....Да не забравяме,че 20% от рояка са летящи т.е нектаро-прашецо събирачки....
Дали слабите семейства-отводки не хранят достатъчно пилото си?Определено и при силните семейства ларвите не плуват в млечице при липса на паша и хранителни запаси в кошера.Ако наистина от слабите семейства излизат хилави и слаби пчели то би следвало,че всички късни отводки биха дали фира...
Общо взето ,не бих нарекал подобни мисли глупави,които според мен не са далеч от истината.
Иначе,вярно-невярно(горното),мероприят ята по потдържане на здрави и силни семейства си остават същите.
Ще се опитам да се изразя по друг начин. Нектара който събират пчелите е предимно въглехидрати, които им дават енергия. Включително меда и захарта с която подхранваме са пак предимно въглехидрати. Източника на протеин е прашеца. Събирачките вкарват прашец в кошера, кърмачките го ядът и образуват витологенин, който съхраняват в мастното тяло. Това е запас на протеин в телата им. От този протеин те синтезират млечице с което хранят ларвите, търтеите и събирачките (млечицето съдържа предимно протеин). Ако в един момент кърмачката яде много прашец и храни малко в нея се натрупва витологенин, който се съхранява в мастното тяло, а не млечице. Това служи като хранителен запас от протеини на пчелите. А иначе като говорите за натрупване на излишно млечице, кажете къде го натрупва в тялото си пчелата? Зимните пчели ако не натрупат голямо количество витологенин няма да оживеят толкова дълго.

От друга страна за да излезе един рой и той да има по-голям шанс да оцелее, пчелите трябва да имат хранителен запас в тях. За запас от въглехидрати ще си напълнят медовата гушка, но за запас от протеини трябва да имат развито мастно тяло с протеинов запас иначе просто няма да оцелеят. Нито ще могат да градят, нито ще могат да хранят. Другото важно нещо е, че пчелите с развито мастно тяло имат по-силна имунна система и живеят по-дълго. Отново ключов момент в борбата за оцеляване на един рой.

Значи края на зимата пчелите започват да отглеждат някакво пило, но прихода на прашец (протеин) от природата е малък или никакъв и те трябва да разчитат на прашеца в кошера и на запасите в мастното си тяло. Пролетта се увеличава притока на прашец, но тогава се увеличава и пилото, а в същото време летящите пчели са малко, а и времето още е променливо. Така че пролетта по-скоро има недостиг на протеин в семейството.Края на април- май, когато времето се затопли и има достатъчно летящи пчели и хубаво време може да се каже, че семейството започва да се храни добре, ларвите получават достатъчно количество млечице, развиват се хубави пчели, остава млечице и за по-възрастните, които се угояват, стават по-здрави и жизнени, това е момента в който семейството пращи от здрави, силни пчели и затова могат да си позволят роене. Логично ако им сложим прашецоуловители с много малки дупки за да не влиза почти никакъв прашец и ги накараме да гладуват за протеини, ларвите ще са недохранени, ще се излюпват по-слаби пчели, възрастните пчели ще са хърбави, болестите ще ги натискат. Пак да напомниме, че липсата на мастно тяло намалява имунната система на пчелата. И тогава е нормално този кошер да не се рои, защото слабите и болни и недохранени пчели много трудно ще оцелеят. Обаче да държим пчелите недохранени за да спрем роенето не мисля , че е добра идея.

Ако имат излишък на протеин, това трябва да е лятото, когато има най-голямо количество пчели, а майката започва да намалява снасянето. Тогава ще има най-малко ларви на глава от пчелите, но в този момент обикновено роеве не излизат. А не излизат, защото времето до есента е малко и пак шанса да се подготвят за зимата намалява.

Ангел Йосифов
05.01.2016, 11:50
VES,братле,благодаря за опита да ми обясниш нещата.Както казах по горе,няма да си променя начина на работа..освен ако не се измисли хапче против роене.

ch.atanasov
05.01.2016, 11:56
Понятието феромон много се лансира тук и мисля, че е редно да го дефинираме. Феромон е вещество излъчено от жив организъм, служещо за КОМУНИКАЦИЯ с организми от същия вид. Никъде не съм срещал в биологията под влияние на феромон да се синтезират хормони. Да отговорим на друг въпрос пилото посредством феромони комуникира с кърмачките, би следвало ако е малко да постъпват малко феромонни сигнали и да се намали синтезирането на млечице ако приемем, че действа, тъй като е ненужно. Мисля, че посокат на движение е обратна в следствие на хормоналното действие в случая се синтезират феромони.

Нали ти препоръчах да намалиш устрема и да четеш и тука, не само книги.Защо ме цитираш,къде съм писал за феромони.Аз пиша за "форума".:bigsmile:

vasilevsa
05.01.2016, 19:43
VES,братле,благодаря за опита да ми обясниш нещата.Както казах по горе,няма да си променя начина на работа..освен ако не се измисли хапче против роене.
Адаш те не чакат хапче а синтезиран феромон.

slavi 13
05.01.2016, 19:45
Ще се опитам да се изразя по друг начин. Нектара който събират пчелите е предимно въглехидрати, които им дават енергия. Включително меда и захарта с която подхранваме са пак предимно въглехидрати. Източника на протеин е прашеца. Събирачките вкарват прашец в кошера, кърмачките го ядът и образуват витологенин, който съхраняват в мастното тяло. Това е запас на протеин в телата им. От този протеин те синтезират млечице с което хранят ларвите, търтеите и събирачките (млечицето съдържа предимно протеин). Ако в един момент кърмачката яде много прашец и храни малко в нея се натрупва витологенин, който се съхранява в мастното тяло, а не млечице. Това служи като хранителен запас от протеини на пчелите. А иначе като говорите за натрупване на излишно млечице, кажете къде го натрупва в тялото си пчелата? Зимните пчели ако не натрупат голямо количество витологенин няма да оживеят толкова дълго.

От друга страна за да излезе един рой и той да има по-голям шанс да оцелее, пчелите трябва да имат хранителен запас в тях. За запас от въглехидрати ще си напълнят медовата гушка, но за запас от протеини трябва да имат развито мастно тяло с протеинов запас иначе просто няма да оцелеят. Нито ще могат да градят, нито ще могат да хранят. Другото важно нещо е, че пчелите с развито мастно тяло имат по-силна имунна система и живеят по-дълго. Отново ключов момент в борбата за оцеляване на един рой.

Значи края на зимата пчелите започват да отглеждат някакво пило, но прихода на прашец (протеин) от природата е малък или никакъв и те трябва да разчитат на прашеца в кошера и на запасите в мастното си тяло. Пролетта се увеличава притока на прашец, но тогава се увеличава и пилото, а в същото време летящите пчели са малко, а и времето още е променливо. Така че пролетта по-скоро има недостиг на протеин в семейството.Края на април- май, когато времето се затопли и има достатъчно летящи пчели и хубаво време може да се каже, че семейството започва да се храни добре, ларвите получават достатъчно количество млечице, развиват се хубави пчели, остава млечице и за по-възрастните, които се угояват, стават по-здрави и жизнени, това е момента в който семейството пращи от здрави, силни пчели и затова могат да си позволят роене. Логично ако им сложим прашецоуловители с много малки дупки за да не влиза почти никакъв прашец и ги накараме да гладуват за протеини, ларвите ще са недохранени, ще се излюпват по-слаби пчели, възрастните пчели ще са хърбави, болестите ще ги натискат. Пак да напомниме, че липсата на мастно тяло намалява имунната система на пчелата. И тогава е нормално този кошер да не се рои, защото слабите и болни и недохранени пчели много трудно ще оцелеят. Обаче да държим пчелите недохранени за да спрем роенето не мисля , че е добра идея.

Ако имат излишък на протеин, това трябва да е лятото, когато има най-голямо количество пчели, а майката започва да намалява снасянето. Тогава ще има най-малко ларви на глава от пчелите, но в този момент обикновено роеве не излизат. А не излизат, защото времето до есента е малко и пак шанса да се подготвят за зимата намалява.

VES, Ангел Йосифов не си мисли, и никъде не пише, че пчелното млечице се натрупва в резервоари, в баки, в шишета, или други съдове в телата на пчелите. Не си го разбрал. Аз също понякога не се изразявам писмено достатъчно разбираемо. Не сме писатели, и нямаме коректори.
Ти питаш, „А иначе като говорите за натрупване на излишно млечице, кажете къде го натрупва в тялото си пчелата?“ Отговор – натрупват излишните хранителни вещества в мастното тяло.
Пчелното млечице се натрупва в т.н. „мастно тяло“, а то не се състои от мазнини, а предимно от белтъци. Това е грешен термин, който и ти използваш, но така сме свикнали.
Витологенинът в мастното тяло е жълтък. Той образува жълтъкът на яйцето.
И сега идва интересното – възможно ли е, този „жълтък“ да стимулира развитието на половите органи на пчелите /на пчелите търтовки/, и възможно ли е този „жълтък“ да стимулира образуването на яйца, както го прави при снасящата майка, която се храни с пчелно млечице?
И майката и пчелите са женски, и имат полови органи. Как се отразява храненето на тези женски с пчелно млечице, което образува жълтък в телата им.? Къде отива жълтъкът?
VES, радвам се че даде информацията, в която се твърди, че пчелите кърмачки, хранят с пчелно млечице и пчелите в пост 560. - https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00891826/document (https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00891826/document).

vasilevsa
05.01.2016, 19:59
VES, Ангел Йосифов не си мисли, и никъде не пише, че пчелното млечице се натрупва в резервоари, в баки, в шишета, или други съдове в телата на пчелите. Не си го разбрал. Аз също понякога не се изразявам писмено достатъчно разбираемо. Не сме писатели, и нямаме коректори.
Ти питаш, „А иначе като говорите за натрупване на излишно млечице, кажете къде го натрупва в тялото си пчелата?“ Отговор – натрупват излишните хранителни вещества в мастното тяло.
Пчелното млечице се натрупва в т.н. „мастно тяло“, а то не се състои от мазнини, а предимно от белтъци. Това е грешен термин, който и ти използваш, но така сме свикнали.
Витологенинът в мастното тяло е жълтък. Той образува жълтъкът на яйцето.
И сега идва интересното – възможно ли е, този „жълтък“ да стимулира развитието на половите органи на пчелите /на пчелите търтовки/, и възможно ли е този „жълтък“ да стимулира образуването на яйца, както го прави при снасящата майка, която се храни с пчелно млечице?
И майката и пчелите са женски, и имат полови органи. Как се отразява храненето на тези женски с пчелно млечице, което образува жълтък в телата им.? Къде отива жълтъкът?
VES, радвам се че даде информацията, в която се твърди, че пчелите кърмачки, хранят с пчелно млечице и пчелите в пост 560. - https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00891826/document (https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00891826/document).
Точно така Слави протеина се натрупва като телесна маса, а съдържащите се хормони започват да развиват яйчниците и се случват по този начин добре описваните търтовки.

slavi 13
05.01.2016, 20:07
Пишем едно и също, но по различен начин, с различни термини и спорим.

Ivan_vd
05.01.2016, 20:49
Пишем едно и също, но по различен начин, с различни термини и спорим.

Слави ако увеличиш шрифта ще е много добре,сега трябва да взема лупа за да мога да ти чета постовете.Сигурен съм че и колегите са на същото мнение.

ves
05.01.2016, 20:59
Ох! В мастното тяло не се натрупва пчелно млечице!!!! Натрупва се витологенин. Молекула или вещесвто или както искате го кажете, това е протеин. Не е жълтък, не е и белтък, а протеин. Поне така е редно да се каже. Ако кажеш, че изварата е протеин е правилно, ако кажеш протеина е извара е неправилно. Ако кажеш, че яйцето съдържа протеин е правилно, да кажеш, че протеина е яйце или жълтък е неправилно.
Проблема на много пчелари е, че гледат на роенето като на болест и търсят причините за тая болест. Това не е болест а естествен процес при пчелната колония. Пчелите така са програмирани. Ако пролетта пчелите се роят значи всикчко е ОК. Ако не се роят значи има някакъв проблем и трябва да се търси причината. И понеже програмата заложена в пчелната колония варира при различните раси пчели, сумати народ селектира пчели, които превключват по-трудно на роене за да може да прави колкото е възможно по-малко трикове с които да ги спира. И понеже повечето пчелаи в БГ пчеларстваме с местната българска пчела, която е доста ройлива, затова антироевите мерки са толкова популярни и дискутирани.

Ангел Йосифов
05.01.2016, 21:07
http://sinor.bg/3416-Estestveno-roene-i-predpazvane-ot-negohttp://gradina.bgvhod.com/2013/06/01/%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%B5/

Ще пробвам пак

Ангел Йосифов
05.01.2016, 21:13
http://gradina.bgvhod.com/2013/06/01/%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%B5/http://sinor.bg/3416-Estestveno-roene-i-predpazvane-ot-nego

solaris60
05.01.2016, 21:33
[B] Не е жълтък, не е и белтък, а протеин.

Белтък и протеин е едно и също и няма значение в коя посока ще го кажеш.

vasilevsa
05.01.2016, 21:35
Белтък и протеин е едно и също и няма значение в коя посока ще го кажеш.
Тук си много прав.

slavi 13
05.01.2016, 21:39
Ох! В мастното тяло не се натрупва пчелно млечице!!!! Натрупва се витологенин. Молекула или вещесвто или както искате го кажете, това е протеин. Не е жълтък, не е и белтък, а протеин. Поне така е редно да се каже. Ако кажеш, че изварата е протеин е правилно, ако кажеш протеина е извара е неправилно. Ако кажеш, че яйцето съдържа протеин е правилно, да кажеш, че протеина е яйце или жълтък е неправилно.
Проблема на много пчелари е, че гледат на роенето като на болест и търсят причините за тая болест. Това не е болест а естествен процес при пчелната колония. Пчелите така са програмирани. Ако пролетта пчелите се роят значи всикчко е ОК. Ако не се роят значи има някакъв проблем и трябва да се търси причината. И понеже програмата заложена в пчелната колония варира при различните раси пчели, сумати народ селектира пчели, които превключват по-трудно на роене за да може да прави колкото е възможно по-малко трикове с които да ги спира. И понеже повечето пчелаи в БГ пчеларстваме с местната българска пчела, която е доста ройлива, затова антироевите мерки са толкова популярни и дискутирани.

Прав си, и аз това казвам, не се натрупва пчелно млечице в организма на пчелата търтовка.
Натрупват се белтъци.
А, пчелите изобщо не са програмирани за роене. Задай си въпросът, защо пчелите не се роят всяка година?
Ако пчелите бяха програмирани за роене, щяха да се роят всяка година, но това не се случва
Т.е. има причина и …………….следствие.

ves
05.01.2016, 21:41
Белтък и протеин е едно и също и няма значение в коя посока ще го кажеш.
Да прави си. Белтък и протеин са синоними. Визирах белтъка и жълтъка в яйцето на птицата. Хората едното са го кръстили белтък защото е бяло, другото жълтък, защото е жълто.drinks;

solaris60
05.01.2016, 21:45
Да прави си. Белтък и протеин са синоними. Визирах белтъка и жълтъка в яйцето на птицата. Хората едното са го кръстили белтък защото е бяло, другото жълтък, защото е жълто.drinks;

А протеин - защо?

solaris60
05.01.2016, 21:46
Тук си много прав.

БЛАГОДАРЯ "професоре".:bigsmile:

solaris60
05.01.2016, 21:49
Прав си, и аз това казвам, не се натрупва пчелно млечице в организма на пчелата търтовка.
Натрупват се белтъци.
А, пчелите изобщо не са програмирани за роене. Задай си въпросът, защо пчелите не се роят всяка година?
Ако пчелите бяха програмирани за роене, щяха да се роят всяка година, но това не се случва
Т.е. има причина и …………….следствие.



Хората са програмирани да се "роят" през всеки 9 месеца. Защо не се "роят"?

vasilevsa
05.01.2016, 21:49
Хората са програмирани да се "роят" през всеки 9 месеца. Защо не се "роят"?
оти тая работа сака пари! ма има разлика между размножителен и инкубационен период

ves
05.01.2016, 21:52
А протеин - защо?
Защо ли кръчмите не са спестовни каси?!
Богати вноски щях да ползвам в старостта си!

ves
05.01.2016, 21:54
@ Василевса.
В пост 572, колегата е сложил счупен линк. Ако ми кажеш защо си му вдигнал ръчичка обещавам повече да не се бъзикам с тебе.

vasilevsa
05.01.2016, 21:59
@ Василевса.
В пост 572, колегата е сложил счупен линк. Ако ми кажеш защо си му вдигнал ръчичка обещавам повече да не се бъзикам с тебе.
Ако знаеш пък как ме вълнува дали ще ме бъзикаш. Като ти гледам постовете бая бъзик може да излезне от там. Ма коментирам само по темата.

slavi 13
05.01.2016, 21:59
Да прави си. Белтък и протеин са синоними. Визирах белтъка и жълтъка в яйцето на птицата. Хората едното са го кръстили белтък защото е бяло, другото жълтък, защото е жълто.drinks;

В “жълтъка“ има нещо коренно различно, което е различно от „белтъка“.
Говоря за „жълтото” а не за „бялото“. Ако има доктори пчелари, че ви попилеят.

ves
05.01.2016, 22:03
А, пчелите изобщо не са програмирани за роене. Задай си въпросът, защо пчелите не се роят всяка година?
Ако пчелите бяха програмирани за роене, щяха да се роят всяка година, но това не се случва
Т.е. има причина и …………….следствие.

Задавал съм си го въпроса и съм си отговорил. Роят се когато всичко им е ОК. Под ОК имам предвид многобройно семейство, здрави охранени пчели, благоприятна природа с приток на нектар и прашец.
И не се рои когато има проблем. Семейството е слабо, няма приток на храна, натискат ги болести.
Всяко живо същество е прорамирано да се размножава, пчелите също. От друга страна пчелите не са програмирани да генерират огромни излишъци от мед, които някой да им ги взема всяка година. От там идва проблема за нас пчеарите.

ves
05.01.2016, 22:05
Ако знаеш пък как ме вълнува дали ще ме бъзикаш. Като ти гледам постовете бая бъзик може да излезне от там. Ма коментирам само по темата.
Аха , а счупения линк е точно по темата.:laughing:

slavi 13
05.01.2016, 22:10
Слави ако увеличиш шрифта ще е много добре,сега трябва да взема лупа за да мога да ти чета постовете.Сигурен съм че и колегите са на същото мнение.

Не го правя нарочно, имам проблем с компютъра, в десният долен ъгъл на сайта можете да увеличите.

Mateev
05.01.2016, 22:13
Абе хора, гледам ви как спорите и ви се чудя на акъла. Осъзнавате ли че вие спорите какъв е принципа на действие на цветните телевизори, без да имате ни най-малка представа що е това транзистор или интегрална схема. Чул някой че в телевизора има транзистори и веднага си съчинява теория, че тези транзистори са червени, зелени, жълти и сини. И там вътре в телевизора те бягат насам-натам и оцветяват една или друга точка. Друг пък чул че има интегрални схеми и веднага съчинява теория как тези схеми се интегрират една с друга и после интегрално решават откъде ще пуснат тока (какво беще това ток - зелено ли е или кисело?).

Нека да си припомним, че повечето от вас (нас) сме пчелари-практици, и забиването в дълбоки теории, от които нищо не разбираме, само ни прави смешни.

Накратко - механизмите на роенето може да са всякакви, но ние нямаме ни най-малък шанс да ги опознаем в тяхната цялост и дълбочина. Те учените все още не са ги опознали, та ние ли - ха, ха ...... Нас като практици ни интересува нещо друго - КАКВО ДА НАПРАВИМ ПРЕЗ ПРОЛЕТТА, щото да минимизираме роенето като фактор за загуба на добиви. Аз отдавна съм си взел за мене решение, и си го прилагам без да ми мигне окото. И решението е следното:

Масова и планомерна направа на отводки
(или делене на семействата на две) и толкова. Какво има повече да го мислим и обсъждаме. Друга алтернатива нямаме, освен може би най-тъпата - да ходим всеки ден на пчелина и да дебнем семействата. Ако някой има излишно време и си смята труда по нула лева на час - нека да го прави това. И аз съм го правил през първата година само за да осъзная колко много труд и транспорт струва това - много повече от получените в бъдеще добиви.

Та единствената ЕВТИНА АЛТЕРНАТИВА е направата на МАСОВИ ПЛАНОВИ ОТВОДКИ във верния момент от време. Това е и за мене въпроса е приключил. Не знам какво повече бистрите, все едно че се надявате да направите откритие, което пчеларските учени все още не са го направили. Повярвайте ми - НЯМАТЕ НИКАКЪВ ШАНС ..... :)

vasilevsa
05.01.2016, 22:27
Абе хора, гледам ви как спорите и ви се чудя на акъла. Осъзнавате ли че вие спорите какъв е принципа на действие на цветните телевизори, без да имате ни най-малка представа що е това транзистор или интегрална схема. Чул някой че в телевизора има транзистори и веднага си съчинява теория, че тези транзистори са червени, зелени, жълти и сини. И там вътре в телевизора те бягат насам-натам и оцветяват една или друга точка. Друг пък чул че има интегрални схеми и веднага съчинява теория как тези схеми се интегрират една с друга и после интегрално решават откъде ще пуснат тока (какво беще това ток - зелено ли е или кисело?).
Нека да си припомним, че повечето от вас (нас) сме пчелари-практици, и забиването в дълбоки теории, от които нищо не разбираме, само ни прави смешни.

Накратко - механизмите на роенето може да са всякакви, но ние нямаме ни най-малък шанс да ги опознаем в тяхната цялост и дълбочина. Те учените все още не са ги опознали, та ние ли - ха, ха ...... Нас като практици ни интересува нещо друго - КАКВО ДА НАПРАВИМ ПРЕЗ ПРОЛЕТТА, щото да минимизираме роенето като фактор за загуба на добиви. Аз отдавна съм си взел за мене решение, и си го прилагам без да ми мигне окото. И решението е следното:

Масова и планомерна направа на отводки
(или делене на семействата на две) и толкова. Какво има повече да го мислим и обсъждаме. Друга алтернатива нямаме, освен може би най-тъпата - да ходим всеки ден на пчелина и да дебнем семействата. Ако някой има излишно време и си смята труда по нула лева на час - нека да го прави това. И аз съм го правил през първата година само за да осъзная колко много труд и транспорт струва това - много повече от получените в бъдеще добиви.

Та единствената ЕВТИНА АЛТЕРНАТИВА е направата на МАСОВИ ПЛАНОВИ ОТВОДКИ във верния момент от време. Това е и за мене въпроса е приключил. Не знам какво повече бистрите, все едно че се надявате да направите откритие, което пчеларските учени все още не са го направили. Повярвайте ми - НЯМАТЕ НИКАКЪВ ШАНС ..... :)

Ако изхождаме само от комерсиализма си много прав, но това не е така имаме и определен научен интерес. имаме ли нямаме ли шанс времето ще покаже.

slavi 13
05.01.2016, 22:59
Задавал съм си го въпроса и съм си отговорил. Роят се когато всичко им е ОК. Под ОК имам предвид многобройно семейство, здрави охранени пчели, благоприятна природа с приток на нектар и прашец.
И не се рои когато има проблем. Семейството е слабо, няма приток на храна, натискат ги болести.
Всяко живо същество е прорамирано да се размножава, пчелите също. От друга страна пчелите не са програмирани да генерират огромни излишъци от мед, които някой да им ги взема всяка година. От там идва проблема за нас пчеарите.
VES, тук не си прав.
Пчелите са „програмирани“ да оставят огромни излишъци от мед. Явно не прочете „Мъдростта на кошера“, където се твърди, че пчелите нямат обратна връзка, която да намали търсенето на нектар.
Жал ми е за теб, и за всички, които само трупат празни постинги.

Цеко
05.01.2016, 23:32
И решението е следното:

Масова и планомерна направа на отводки

Така е, но какво правим ако нямаме нужда от отводки? Или умишлено подържаме висока зимна смъртност за да можем успешно да се борим с роенето напролет?

ves
06.01.2016, 08:08
VES, тук не си прав.
Пчелите са „програмирани“ да оставят огромни излишъци от мед. Явно не прочете „Мъдростта на кошера“, където се твърди, че пчелите нямат обратна връзка, която да намали търсенето на нектар.
Жал ми е за теб, и за всички, които само трупат празни постинги.

А ти колко разбираш под огромни излишъци на мед - 10кг, 50кг, 100кг. Понеже с Василевса сте специалисти по хралупи вероятно ще можеш да ми кажеш, колко събира в хралупата едно семейство за една година.

zapstojan
06.01.2016, 09:21
С цялото ми уважение към биолози, лекари, научни работници и преводачи, след като си премерите феромоните и хорОмоните, ако може да дадете една табличка: в какви граници и по какъв начин трябва да се подържат съответните нещица.
В противен случай се оказва че доста разплявихме / от плява/ темата.
В цялата работа се срещат и някои полезни зрънца: линковете предоставени от Ангел Йосифов от пост N573, и някои други. Но малко на общия фон.

Mateev
06.01.2016, 20:01
Така е, но какво правим ако нямаме нужда от отводки? Или умишлено подържаме висока зимна смъртност за да можем успешно да се борим с роенето напролет?

Отводките също са пари. Една отводка се равнява на 20 килограма мед. Ако не ти трябва, ами продай я и запиши в актива си 20 kg мед. Ако през сезона не успееш, ами зазими я и през пролетта я продай като семейство, Тогава пък ще вземеш 200 лева и ще запишеш в актива си 40 kg мед.

Не виждам какъв е проблема - едно семейство само със съществуването си и с развитието си и вече ти носи доходи - пити с пило, или прашец, или мед, или отводки или дори цяло ново семейство - та това са все пари. Просто трябва да се протегнеш и да ги вземеш.

Ангел Йосифов
13.01.2016, 18:47
Хубаво е да посочиш доказателства за твърденията си, защото иначе остава съмнението, че двамата със Слави си измисляте някаква грешна теория, която може да доведе до грешни решения при някои пчелари, повярвали в нея. Самият аз се ужасих, че нещо толкова важно не го знам, в резултат на което губя вече втори ден от живота си в четене и препрочитане на пчеларски книги (2 рафта) и файлове от интернет (няколко хиляди).

Е поне имаше някаква полза от всичко това - при това препрочитане открих много нови и интересни подробности по разни други проблеми и аспекти, по които сме спорили във форума и не сме намирали разумно разрешение.

Ето го др.Осташов.Много интересно-увлекателно "преподава".Ако бяха повечето учители като него.....Цялата лекция е интересна.Въпросът за млечицето и търтовките от 25 минута.https://www.youtube.com/watch?v=clefocZH36Q

M.Milkov
28.04.2016, 17:39
Здравейте колеги,има ли вече роеве.Днес се чух с един колега от района който е близо до мен.Похвали ми се че е хванал 2 роя след като е почти приключила рапицата при него.Отделно е извъртял и меда .Ако има някой,нека да се похвали,и да качи снимки.Поздрави и приятни Великденски празници.

marianski
28.04.2016, 22:30
Здравейте колеги,има ли вече роеве.Днес се чух с един колега от района който е близо до мен.Похвали ми се че е хванал 2 роя след като е почти приключила рапицата при него.Отделно е извъртял и меда .Ако има някой,нека да се похвали,и да качи снимки.Поздрави и приятни Великденски празници.

Преди 3-4 дена направих сефтето за тази година:)

IVO 80
11.05.2016, 09:34
Темата е "позаспала" нещо, но няма как да е, при положение че всички, които "борихме" роевото настроение...сега ловим роеве...е дано са от комшийските пчели, а не от нашите!!! Аз "вече съм" на осмия рояк! Успех на всички! ;)

vasilevsa
11.05.2016, 10:26
Темата е "позаспала" нещо, но няма как да е, при положение че всички, които "борихме" роевото настроение...сега ловим роеве...е дано са от комшийските пчели, а не от нашите!!! Аз "вече съм" на осмия рояк! Успех на всички! ;)
Народа е зает да лови и дислоцира рояци и нема време да пише. Борбата е безмилостно жестока. Познат мой пчелар не може да се наспи от рязане на маточници и формиране на отводки, той реже те залагат.

delpi
11.05.2016, 11:40
Народа е зает да лови и дислоцира рояци и нема време да пише. Борбата е безмилостно жестока. Познат мой пчелар не може да се наспи от рязане на маточници и формиране на отводки, той реже те залагат.


Така е, едни режат маточници, други режат клони...

vasilevsa
11.05.2016, 12:06
Така е, едни режат маточници, други режат клони...

А някои и двете, което е по-зле

Remi
11.05.2016, 12:57
А някои и двете, което е по-зле
Друго си е да хванеш рояк

delpi
11.05.2016, 14:16
А някои и двете, което е по-зле

То и двете поотделно са зле. Наскоро четох някъде, че клоните, на които са се хванали рояците не трябва да се режат, защото след това на същия клон на същото място вероятността да се хване нов рояк е много голяма. Случвало се е. Харесва си им точно това местенце явно...

Remi
11.05.2016, 15:31
То и двете поотделно са зле. Наскоро четох някъде, че клоните, на които са се хванали рояците не трябва да се режат, защото след това на същия клон на същото място вероятността да се хване нов рояк е много голяма. Случвало се е. Харесва си им точно това местенце явно...
Нищо не мчоже да сравни с енергията на рояка , прави чудеса.

vasilevsa
11.05.2016, 15:49
Нищо не мчоже да сравни с енергията на рояка , прави чудеса.

Прав си и особено в години в които пашата е компрометирана що да не изрои човек да си увеличи семействата

Георги 1974
11.05.2016, 20:23
Не искам да пиша неща който най вероятно ги има написани поне на няколко места във форума. Когато не искаме да увеличаваме бройките а искаме мед в райони в който после е чак слънчогледа сега като се провали акацията то може да се използва роенето за направата на супер силни семейства за слънчогледа който няма да се роят и ще съберат много мед. Методите са няколко не особено трудни например единия много подробно наскоро бе описан от Гогол в една друга тема.
Лично мнение не претендиращо за гениалност мерките за роене се правят преди подготовката за роене ако започне то по добре да се използва тази сила за да имаме един силен кошер с млада майка с новоизградени пити и мед от слънчоглед отколкото да правим чудесии които ще ни струват много на нас и нашите пчели.

delpi
12.05.2016, 14:17
Някой ползвал ли е този заместител на Пророй, и ако да - да каже впечатления. Закупен е от BeeHome Д.Богоров.

Ангел Йосифов
12.05.2016, 17:30
Определено е по-добрия вариант от пророй,но и цената му е двойна.ПАЗИ ОТ НАГРЯВАНЕ.

jdrumev
12.05.2016, 17:35
Някой ползвал ли е този заместител на Пророй, и ако да - да каже впечатления. Закупен е от BeeHome Д.Богоров.


Върши работа.Преди малко ми звънна един колега дето го ползва за 2 дена 2 роя.

jdrumev
12.05.2016, 17:42
Но трябва да не предузираш.Хубавото му е също ,че не само твоите лови а и чуждите като магнит за ройчета.:bigsmile:

jdrumev
12.05.2016, 18:49
Имам няколко украинеца две семейства по осем рамки с общ магазин.До сега съм виждал само един рой.Може би в тоя кошер е загадката защо се роят и как може да се избегне роенето.
Някой колега който е имал такъв модел кошер може да драсне някой ред от наблюдения.

tarty
12.05.2016, 19:57
Днес и аз видях една да виси на клоните. След като прерових 5-6 кошера наоколо и не намерих маточници, нещо ме ровна и отворих един кошер оставен като гол рой и намерих 7-8 маточника, от които един излюпен, 2 незапечатани а другите пред излюпване. Старата майка си беше в кошера, но си личи, че ще умре скоро.

rosty_sz
12.05.2016, 20:23
Правилно ли разбирам?
Оставил си майката само на основи и тоя кошер се е роил?

tarty
12.05.2016, 20:57
Правилно ли разбирам?
Оставил си майката само на основи и тоя кошер се е роил?
Точно така, изградиха 10 основи от който 6 в момента са с пило и е заложила маточници. Предполагах, че може да си направи самосмяна защото майката е стара.

Георги 1974
12.05.2016, 22:18
Това е много добра система и е по добра от осакатяването на майката и после ако ги обединиш за по късна паша става фурия . Руснаците му викат ако не бъркам думата медовик използват го за борба с роенето и за по късна паша.

jdrumev
29.05.2016, 20:58
Здравейте,колеги!Вчера един кошер ми се изрои,направих 2 отводки + роя ,оставих го на 2 рамки с 3 пити за градеж+магазин 12 рамки днес пак излезе рой от този кошер.
Нормално ли е това нещо за първи път ми се случва да го видя?От роя днес събрах пред кошера 9 убити майки.

vasilevsa
29.05.2016, 21:13
Здравейте,колеги!Вчера един кошер ми се изрои,направих 2 отводки + роя ,оставих го на 2 рамки с 3 пити за градеж+магазин 12 рамки днес пак излезе рой
Нормално ли е това нещо за първи път ми се случва да го видя?От роя днес събрах пред кошера 9 убити майки.

Нормално за тая година. в роя ти е имало бая млади майки и затова.

jdrumev
29.05.2016, 21:15
това за роя съм го виждал,но от 2 рамки рой да излезе не бях

Remi
30.05.2016, 07:28
Имам няколко украинеца две семейства по осем рамки с общ магазин.До сега съм виждал само един рой.Може би в тоя кошер е загадката защо се роят и как може да се избегне роенето.
Някой колега който е имал такъв модел кошер може да драсне някой ред от наблюдения.
Може би размера на рамката но това е само предположение. Тази година голяма част от лежаците ми се изроиха едно и двусемейни, имаха достатъчно празно място и градеж на уви. Като пример едносемеен 26 рамков 11-12 рамки пило разновъзрастно 3 пити прашецо медови изградил 7-8 рамки останалите празни и се опита да хване гората но... Тази година планирам да заселя два украинеца и един кениец та да видим къде е заровено кучето:-) .

vasilevsa
30.05.2016, 09:51
Може би размера на рамката но това е само предположение. Тази година голяма част от лежаците ми се изроиха едно и двусемейни, имаха достатъчно празно място и градеж на уви. Като пример едносемеен 26 рамков 11-12 рамки пило разновъзрастно 3 пити прашецо медови изградил 7-8 рамки останалите празни и се опита да хване гората но... Тази година планирам да заселя два украинеца и един кениец та да видим къде е заровено кучето:-) .
Кучето е заровено в климата, а не в кошера. Може да има обем за строеж но не влезне ли развит кошер в главна паша ще се изрои.

Remi
30.05.2016, 10:31
Кучето е заровено в климата, а не в кошера. Може да има обем за строеж но не влезне ли развит кошер в главна паша ще се изрои.
Основните семейства влезнаха доста силни в пашата .. която я нямаше следващ проблем

Георги 1974
30.05.2016, 11:48
Според мен една част от кучето е в млада майка на една зима+яко разширение.Тази година от 30бр. 7 са в роево и всичките с майки от 2014г. имам и други майки от 2014 +късни отводки от 2015г. за сега все още не са влезнали в роево (това разбира се не значи че няма да ме изненадат има време).

vasilevsa
30.05.2016, 12:00
Според мен една част от кучето е в млада майка на една зима+яко разширение.Тази година от 30бр. 7 са в роево и всичките с майки от 2014г. имам и други майки от 2014 +късни отводки от 2015г. за сега все още не са влезнали в роево (това разбира се не значи че няма да ме изненадат има време).

при мен имаше и млада майка и ранно разширение и то ударно и пак.

vasilevsa
30.05.2016, 12:01
Основните семейства влезнаха доста силни в пашата .. която я нямаше следващ проблем

там е белята че я нямаше а семействата беха много развити.

Георги 1974
30.05.2016, 12:05
при мен имаше и млада майка и ранно разширение и то ударно и пак.

Имам в предвид по голям % а и има още време - юни а и юли съм виждал роене.

Remi
30.05.2016, 13:00
Имам в предвид по голям % а и има още време - юни а и юли съм виждал роене.
:-)Имам толково много място за отводки +

tarty
30.05.2016, 20:35
Според мен една част от кучето е в млада майка на една зима+яко разширение.Тази година от 30бр. 7 са в роево и всичките с майки от 2014г. имам и други майки от 2014 +късни отводки от 2015г. за сега все още не са влезнали в роево (това разбира се не значи че няма да ме изненадат има време).
Аз направих отводки в началото на април и сега те ми се роят. Не е до майките.

Георги 1974
30.05.2016, 21:14
Ами не знам какво да кажа то тези насекоми непрекъснато ме изумяват тъкмо си помисля че съм научил А-Б-В-то за тях и ще мина 1 клас и те вземат че направят нещо и ме върнат на поправителен и айде пак в 1 клас.
Абе голями калпазани са и като си наумят нещо твърдо си действат по въпроса и ако човек е по лабав като мен няма управия.

tarty
30.05.2016, 21:25
Ами не знам какво да кажа то тези насекоми непрекъснато ме изумяват тъкмо си помисля че съм научил А-Б-В-то за тях и ще мина 1 клас и те вземат че направят нещо и ме върнат на поправителен и айде пак в 1 клас.
Абе голями калпазани са и като си наумят нещо твърдо си действат по въпроса и ако човек е по лабав като мен няма управия.
Ааааа как така лабав, мести го в другия крачол и да не ти пука. Колкото по малко ги мислиш/претесняваш/толкова по добре за теб и за пчелите. Според мен, пчеларите трябва да ги води преди всичко любопитството.

evgeni.filimonov
31.05.2016, 11:43
Вече 8 ма година пчеларствам и всяка следваща година се усещам, че все по-малко разбирам от пчеларство....

бат тянко
31.05.2016, 12:29
Ами не знам какво да кажа то тези насекоми непрекъснато ме изумяват тъкмо си помисля че съм научил А-Б-В-то за тях и ще мина 1 клас и те вземат че направят нещо и ме върнат на поправителен и айде пак в 1 клас.
Абе голями калпазани са и като си наумят нещо твърдо си действат по въпроса и ако човек е по лабав като мен няма управия.

Побелях и остарявам, но в сърце те нося!
Цял живот аз твой оставам па макар и просяк!
Такива ги пее Сашката. Да не е и пчелар тоя чиляк!

Remi
31.05.2016, 12:55
Ами не знам какво да кажа то тези насекоми непрекъснато ме изумяват тъкмо си помисля че съм научил А-Б-В-то за тях и ще мина 1 клас и те вземат че направят нещо и ме върнат на поправителен и айде пак в 1 клас.
Абе голями калпазани са и като си наумят нещо твърдо си действат по въпроса и ако човек е по лабав като мен няма управия.
Аз Георги се засилвам и ритам едно воле но пуста паша все се изплъзва в последния момент и хоп на врат ставам отръсквам се и се оглеждам за нова и те така. Акъла идва бавно и болезнено и когато не дойде остава само болката / във врата / :-)

Георги 1974
31.05.2016, 13:17
Тактиката която се избира за работа с пчелите трябва да е съобразена с възможностите (ако правиш висш пилотаж трябва да са ти на близко да нямаш транспортни физически и др. разходи).Аз съм съботно неделен пчелар и от там доста неволи но това ми е нещо като хоби и ако може да изкарам някой лев (ама засега съм вътре)добре ало не здраве да е.
Имам роднина пчелар в Канада който казва че в неговата провинция най големия пчелар е с 16 000хил. семейства слага само един корпус на тези който са за мед тоест 2+1 и от там нататък рои ли се не се ли рой какво иска да прави и те тека и казва че още не е фалирал.

бат тянко
31.05.2016, 14:08
А, у нас някои са фалирали още на старта! Само че, не го осъзнават. Аз наливам от пет години средства, а някои се надяват още първата да изкарат нещо. Симпатяги! Сега Господ ни дава рояци, а ние мед та мед, че и от слънчоглед. Може, хаирлия да! Да не стане като рапицата, акацията и де да знам още какво?

Трендафил Дончев
04.02.2018, 14:14
https://www.youtube.com/watch?v=CpXTK0E7GcoНякъде бях писал за използването на лък и стрели за хващане на рояци. Някои не ми повярваха. ;) Гледайте.

Илиев
04.02.2018, 16:03
9254
Едно ройче ми излезе миналата г. на 30-ти август!!! в 18ч. Бях на двора, като чух да бръмчат много пчели и помислих, че е нападение, хукнах към кошерите, и виждам как кълбото вече се захваща полека-лека на един клон на ябълката. На другата сутрин го смъкнах - едвам 3 ЛР рамки, и е живо и здраво в момента - оцеля напук на всичко!!!

gln
28.02.2018, 19:26
Привет и от мен, прочетох цялата тема и накрая разбрах, че нищо не схванах :), т,е ние можем да направим две три неща и да се надяваме, че няма да се роят, в този случай при мен е малко вероятно да предотвратя роенето, при условие че ще съм абсолютно начинаещ събото-неделен кандидат пчелар :)

agro
28.02.2018, 20:19
https://www.youtube.com/watch?v=1RiD9H8_ra4

След минута 39 - за борбата с роенето. Звучи добре, харесва ми, какво казват опитните пчелари за такъв метод?

delta.e
28.02.2018, 20:35
Зависи , каква паша искам да хвана .
Все пак той работи с 8 ДБ , а в клипчето говори за 10 и 12 . :)

delta.e
28.02.2018, 21:13
Звучи добре, харесва ми, какво казват опитните пчелари за такъв метод?

Момче , не вярвай , кой какво е казал .
Поработи две -три години в твоя си район и сам ще се убедиш във вярната технология .
При мен е едно , при теб друго .

agro
28.02.2018, 21:21
Възловото твърдение в клипа е, че като изтръска "яко" питата с майката на дъното на плодника, пчелите вече си "мислят", че са се изроили. Това не зависи от района на пчеларстване - твърдението или е вярно, или не. Ако е вярно - решава проблема. Да пробвам е лесно - май месец наближава, ще ги подхраня яко и роенето ми е сигурно.

jdrumev
28.02.2018, 21:26
Зависи , каква паша искам да хвана .
Все пак той работи с 8 ДБ , а в клипчето говори за 10 и 12 . :)



Не са 8ци даскале,7ци са.

agro
28.02.2018, 21:52
Обаче в прав текст казва - най-добре десятки.

kuline
28.02.2018, 22:04
Обаче в прав текст казва - най-добре десятки.

Той и попа казва едно, ама...
Въпроса е от всеки спец, да "откраднеш" по нещо, тъй че да ти бъде полезно. За това обаче, ще е необходимо да минат няколко години.

Трендафил Дончев
28.02.2018, 22:19
Той и попа казва едно, ама...
Въпроса са е от всеки спец, да "откраднеш" по нещо, тъй че да ти бъде полезно. За това обаче, ще е необходимо да минат няколко години.

Той и Друмев "краде" от всеки спец по нещо, но да е литнал? :bigsmile: Само да не ме чуе, че има да бучи като нерез из Капинската река.:bigsmile:

kuline
28.02.2018, 22:24
Той и Друмев "краде" от всеки спец по нещо, но да е литнал? :bigsmile: Само да не ме чуе, че има да бучи като нерез из Капинската река.:bigsmile:

Той е друга бира.

valaz
01.03.2018, 07:40
Моя опит по темета с роенето е следния: Ако съм подготвял пчелните семейства за да хвана акацията, но по някакви климатични причини, тя се провали, означава, че съм ги подготвял за роене.

мухозол
01.03.2018, 07:57
Това с тръскането го пише в старите книги и то издадени преди 25/30 години . А същия този които боготврите не казва нищо ново а забравено старо и не е прочетено . Много интересни неща има в наши издания само някои трябва да ЧЕТЕ .

Георги 1974
01.03.2018, 10:47
Възловото твърдение в клипа е, че като изтръска "яко" питата с майката на дъното на плодника, пчелите вече си "мислят", че са се изроили. Това не зависи от района на пчеларстване - твърдението или е вярно, или не. Ако е вярно - решава проблема. Да пробвам е лесно - май месец наближава, ще ги подхраня яко и роенето ми е сигурно.
Клипа на съм го гледал ама майката обикновенно е там където снася тоест най младото пило /преди роене почти спира де/ та по принцип не е много желателно пита с пило да се тръска яко/смита се с перо и се пази майката/ другото е хубаво е да е пред кошера например на мукава подпрена на прелката и трябва и да се направи преподреждане вътре в гнездото /тук варианти много/.Ама зависи от много фактори дали ще свърши работа.

Илиев
01.03.2018, 18:14
Измислил го е Украинецът:
https://www.youtube.com/watch?v=7tjmGlRtVws

Трендафил Дончев
01.03.2018, 18:47
Измислил го е Украинецът:
https://www.youtube.com/watch?v=7tjmGlRtVws

Като изгледах клипа си мисля, че начина е не много добър. Защо? Премествайки така пчелите с майката в друг кошер за момента е добре, но на другия ден повечето от пчелите ще напуснат кошера и ще се върнат в стария. Ако пчеларя не е взел необходимите мерки, а те са да остави един маточник, то кошера ще се рои. Другият кошер в който е майката ще отслабне поради връщането на пчелите, както казах. Това се прави по съвсем различен начин и има по - голям успех. Работата е сведена до минимум, а не да клечиш цял ден около кошера. Но всеки си има начини за действие и ги смята за най - добри.

agro
01.03.2018, 18:47
Измислил го е Украинецът:
https://www.youtube.com/watch?v=7tjmGlRtVws
Кой ще се занимава толкова време с един кошер? Това е за други времена или за хоби. Затова ми хареса клипа на Севдат, бързо и лесно.

agro
01.03.2018, 18:49
Клипа на съм го гледал ама майката обикновенно е там където снася тоест най младото пило /преди роене почти спира де/ та по принцип не е много желателно пита с пило да се тръска яко/смита се с перо и се пази майката...
Жал ти е за малко пило или се притесняваш за майката? Според мен не си струва притесненията. Според мен изгледай клипа.

agro
01.03.2018, 18:53
Това с тръскането го пише в старите книги и то издадени преди 25/30 години . А същия този които боготврите не казва нищо ново а забравено старо и не е прочетено . Много интересни неща има в наши издания само някои трябва да ЧЕТЕ .
Много неща пише в старите, че и в по-новите книги. Обичам да чета. Лошото е, че нещата наистина са много и не се знае кои са верни и кои - не. Много автори са преписвали един от друг. Затова питам за мнението на пчелари със стаж - те най-добре знаят кое е вярно и кое - съмнително.

Илиев
01.03.2018, 19:11
Клипът ми хареса и реших да го споделя с Вас, най-вече защото онагледи прочутата дъска на великия Таранов, за която дъска само съм чел, обаче така и не можах да си го представя метода, и като го видях на "живо", и го разбрах най-сетне!!...и все пак ценното според моето скромно мнение е, че по този начин се отделят пчелите в роево настроение със старата майка от останалите пчели.....а дали с рязкото стръскване на майката и старите пчели ще им мине меракът за роене - това не съм чел, и нямам никакъв опит естествено.

ch.atanasov
01.03.2018, 19:19
Обичам да чета. Лошото е, че нещата наистина са много и не се знае кои са верни и кои - не.

Ами тези, които не четат как ли се оправят. Като гледам , куцо и кьораво е тръгнало лекции да изнася.crying;

kando
01.03.2018, 19:31
Ами всъщност това, което споделя човека от клипа от Добрич си е базирано на метода на Таранов - та Илиев е прав и нещата, които описва в клипа може би наистина ги е открил сам посредством годините и практиката, но в действителност се знаят и сме ги обсъждали из форумите. Предполагам в темата за двумайчино или за лежаците, трябва да са ми постовете, защото тъкмо по този метод експериментирах с двусемейното отглеждане. Безсмисленото, което прави е тръскането на майката - няма нужда от това, роенете пак се спира.

Но бива да подчертая, че този метод не решава въпросите, които колегата в клипа зададе. Ако си с двеста кошера, особено дадани, ще ти се вземе тока + че самия той явно пак ги удвоява, но ги и ПРОДАВА - мисълта ми е, че описания метод не е просто метод против роене, а е свързан с цялостния технологичен, бих добавил и бизнес процес. Но да се обясни в подробности ще се получи цяла книга - прочее тази на покойния Ангел Грънчаров е описана същата методика, доста изчерпателно и ясно.

Георги 1974
01.03.2018, 19:33
Много неща пише в старите, че и в по-новите книги. Обичам да чета. Лошото е, че нещата наистина са много и не се знае кои са верни и кои - не. Много автори са преписвали един от друг. Затова питам за мнението на пчелари със стаж - те най-добре знаят кое е вярно и кое - съмнително.
Най добрия вариант е да оставиш да се изрой /не се майтапя/ в стария оставяш един маточник а рояка го използваш спрамо пашата ако идва паша за мед ако не за строеж и пило.Ама всичко трябва да е добре разчетено и семейството да е семйство като хората да се рой от сила а не от липса на място или друго.Щото ако роя е малък си е загуба на време.А ако те е страх че ще се изрои и само са заложили делиш точно на две с разместване на кошерите за налет на летящите ако е далеч пашата.Има сумати варианти.

jdrumev
01.03.2018, 19:45
Според мен най доброто за да си намалиш роенето до минимум е преглед 2-3 дена преди пашата и 14 дена след.Това го казвам за новабранци като мен в занаята.След като направиш преглед преди пашата ти можеш да си свериш часовника за всяко семейство и какво можеш да направиш за него да не се рои.Всяка преценка може и да е грешна затова 14 дена след прегледа трябва нов за да си оправиш грешката.
П.П.Тоя метод не върши работа ако се намеси божията ръка/14 дена дъжд напримерно/.:bigsmile:

kuline
01.03.2018, 19:52
Според мен най доброто за да си намалиш роенето до минимум е преглед 2-3 дена преди пашата и 14 дена след.Това го казвам за новабранци като мен в занаята.След като направиш преглед преди пашата ти можеш да си свериш часовника за всяко семейство и какво можеш да направиш за него да не се рои.Всяка преценка може и да е грешна затова 14 дена след прегледа трябва нов за да си оправиш грешката.
П.П.Тоя метод не върши работа ако се намеси божията ръка/14 дена дъжд напримерно/.:bigsmile:

Друмеев, чул си нещо, ама си запомнил не това, което трябва. Та като ги погледнеш преди пашата, какво би видял, според теб де?

jdrumev
01.03.2018, 20:05
Друмеев, чул си нещо, ама си запомнил не това, което трябва. Та като ги погледнеш преди пашата, какво би видял, според теб де?

Не съм чул, а правя това което което съм написъл.Примерно мога да сложа рамка за градеж, а мога и да отнема пило,а може само магазин да му сложа или два.
С тоя преглед събирам инфо какво ще намеря след 14 дена като пчели.

Илиев
01.03.2018, 20:06
И системата кошери е важна според мен, за да няма роене...миналата година имах няколко Дадан Блата 10 рамкови, имаха края на април по 3 пити запечатано пило, това пило след 1-2 седмици, като се излюпи и направо ще взриви кошера, докато при многокорпусните човек може много да играе с обема, и ротациите отделно...не искам да измествам темата ДБл срещу ЛР....само споделям мнението си - Дадан Блатите в един момент от пролетното си развитие са бомба със закъснител според мен, освен ако не ги скубеш редовно откъм запечатано пило, обаче тогава няма как да развиеш супер-силни семейства, които да ти донесат 30-40кг. мед от една паша.

jdrumev
01.03.2018, 20:10
А що трябва да е запечатано?Аз мисля точно обратното.Следващата паша ми е точно 28-30 дена след първата.В паша по моите наблюдения трудно се роят.Може да греша ако е така поправете ме.

Илиев
01.03.2018, 20:33
Според мен трябва да се скубе запечатано пило, защото като се излюпи и да не си мислят за "глупости" младите пчелички - а дали ще се скубе запечатано или открито пило, според мен няма никакво значение - трудът е един и същ!!...истината за мен е, че ДБлата иска ровичкане/търсене, което е неприсъщо за професионалните пчелари с много кошери.

jdrumev
01.03.2018, 20:40
Аз гледам от моята камбанария и може би за това и пиша обратното на теб. Ако си решил да продаваш цели рамки това може да ти навреди не да ти помогне.

Трендафил Дончев
01.03.2018, 20:47
Пилото е от значение какво ще бъде - запечатано или не. Направете опит. Вземете и разменете пилото на два кошера. На единия сложете само запечатано, а на другия само открито. Какво ще се получи?

kando
01.03.2018, 20:50
Само да вметна, че ако едва в края на април ДБ има само три пити със запечатано пило, то това е доста слабо семейство. (:
Но инак да - дадана е фитка, когато си в район с по- ранни паши, ала системата на кошера е последна в списъка за мерки против роене.

Георги 1974
01.03.2018, 21:03
Пилото е от значение какво ще бъде - запечатано или не. Направете опит. Вземете и разменете пилото на два кошера. На единия сложете само запечатано, а на другия само открито. Какво ще се получи?
Взимаш 2 пити запечатано от силното с-во даваш ги на слабото и взимаш две пити с незапечатано който връщаш в силното за около 10ина дни отлагаш ако идва паша става.
П.П.Ей това руснаците са голяма работа.

agro
02.03.2018, 21:30
...цяла книга - прочее тази на покойния Ангел Грънчаров е описана същата методика, доста изчерпателно и ясно.
Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?

kuline
02.03.2018, 21:43
Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?
На себе си! ;)

M.Milkov
02.03.2018, 21:45
На Севдо.Това е верният отговор.

rosty_sz
02.03.2018, 21:51
На Грънчаров.

Трендафил Дончев
02.03.2018, 21:52
Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?


На себе си! ;)


На Севдо.Това е верният отговор.

Много пъти съм го писал и пак го пиша. Ако майката е добре излюпена и има желание да лети, то просто никой не може да я задържи.
Е, вярно. Аз не съм нито писател на пчеларска литература, нито бат Севдо, но........може и да не ми вярвате. Няма да ви се сърдя.

kuline
02.03.2018, 22:32
Тъй като са ме цитирали, мисля че имам право на дуплика. Като казах "на себе си", имах предвид опита (практиката), чрез която пчеларя може сам да установи писанията верни ли са или не. Да, Грънчаров и всеки един писал книги, че дори и бат Севдо, се оповават на някакъв по-висок процент, на чиято база приемат, че това е достоверно. Винаги обаче има изключения.

rosty_sz
02.03.2018, 22:50
Пълни глупости са това, че майката не можела да лети в първите дни. То доста от нещата на тоя човечец са пълни глупости. Като се рои семейството колко дни чакат майката да порасне, че да може да лети? Не ми се коментира тоя човечец, дори на моменти ме кефи как разчиства конкуренцията.

agro
02.03.2018, 22:59
...Грънчаров и всеки един писал книги, че дори и бат Севдо, се уповават на някакъв по-висок процент, на чиято база приемат, че това е достоверно. Винаги обаче има изключения.
Погледнато така, възниква въпроса - валидно ли е тогава твърдението, че пчелите работнички не летят първите дни след излюпването? Или просто нямат желание, както се твърди по-горе? Или един пчелар вижда и установява едни проценти, друг - други? Такива неща не може да са зависими от района на пчеларстване, те са генетично заложени. Практически мога да установя много неща, но ще ми трябва още един живот. Затова по-добре да прочета готовото познание, където трябва - и да попитам, а не да откривам всеки път топлата вода.

agro
02.03.2018, 23:06
...Като се рои семейството колко дни чакат майката да порасне, че да може да лети?...
Нали втория рой излизал 8-10 дни след първия? Какво им пречи да я чакат? Не изказвам мнение, защото нямам такова, просто ми е интересно и затова питам.

Трендафил Дончев
02.03.2018, 23:29
Погледнато така, възниква въпроса - валидно ли е тогава твърдението, че пчелите работнички не летят първите дни след излюпването? Или просто нямат желание, както се твърди по-горе? Или един пчелар вижда и установява едни проценти, друг - други? Такива неща не може да са зависими от района на пчеларстване, те са генетично заложени. Практически мога да установя много неща, но ще ми трябва още един живот. Затова по-добре да прочета готовото познание, където трябва - и да попитам, а не да откривам всеки път топлата вода.

Отговора е много лесен. Майката може да я забележим, че лети/ а аз съм го виждал не веднъж и гарантирам за истинността на това/, защото всички сме виждали майка и знаем какво представлява. Но как може да докажем, че младите пчели летят, като те са много и са еднакви. Същото важи и за търтеите.

tarty
02.03.2018, 23:34
Погледнато така, възниква въпроса - валидно ли е тогава твърдението, че пчелите работнички не летят първите дни след излюпването? Или просто нямат желание, както се твърди по-горе? Или един пчелар вижда и установява едни проценти, друг - други? Такива неща не може да са зависими от района на пчеларстване, те са генетично заложени. Практически мога да установя много неща, но ще ми трябва още един живот. Затова по-добре да прочета готовото познание, където трябва - и да попитам, а не да откривам всеки път топлата вода.

Агро, тази година не намери ли кошери в който се люпиха майки?

Трендафил Дончев
02.03.2018, 23:35
Нали втория рой излизал 8-10 дни след първия? Какво им пречи да я чакат? Не изказвам мнение, защото нямам такова, просто ми е интересно и затова питам.

Какъв е принципа на роене? Докато в кошера има една майка, няма роене. Както се появи/ излюпи/ друга и започне движение в кошера, роя тръгва. Яйцата са полагат по различно време и тези дни/ 8-10/ не са точни. При поява на следваща майка, отново се сформира рой.

ch.atanasov
03.03.2018, 09:00
И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...".......................-


Севдат в клипа


си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни

Голяма объркация . :bigsmile:"Литне веднага" -- излюпва се и литва.
"Майката не лети първите дни."--колко ? 1, 2, 3...
Я се пробвайте пак.
пп. Роя излита след запечатването на маточниците.

rosty_sz
03.03.2018, 09:18
Нали втория рой излизал 8-10 дни след първия? Какво им пречи да я чакат? Не изказвам мнение, защото нямам такова, просто ми е интересно и затова питам.

Е точно де. Първия рой излиза със старата майка при запечатване на маточниците (ден два след това). Втирия рой излита със излюпването на новите майки. Точно 8-10 са необходимите за излюпването. Обикновено във втория рой има няколко майки (намирал съм 22 в един рой). 2014 като ми се люпеха из ръцете доста експеримети си направих. Току що излюпените ( на няколко минути) предпочитат да тичат доста бързо вместо да летят. Когато са силно притеснени литват, летят ниско и падат след 5-6метра. Майки на над час (претояли в клетка) също предпочитат да тичат, но хвръкнат ли нямат хващане. Вдигат се високо на спирала като при излитане за оплождане. Не знам какво практическо значение има това познание, но това са моите наблюдения.

jdrumev
03.03.2018, 09:59
Само в допълнение на твоя пост.Според мен се уморяват и затова падат.Другото което аз мисля , че излизат при определена температура и в определено време.

jdrumev
03.03.2018, 10:03
Случвало се е при мен да видя кошер12ДБ който се рои .След направата на 3 отводки +роя на отводка на другия ден пак да се рои.

Илиев
03.03.2018, 10:13
Миналата пролет послушах съвета на един колега от форума( забравих кой беше - да е жив и здрав дълги години!!)....та с кошерите, които се рояха ги разделих на две по неговата идея - в нов кошер на старото място оставих старата майка на една пита с пчелите, а стария кошер го преместих на ново място, като оставих само 1-2 най-хубави маточника. Тези семейства с новите майки се развиха перфектно, и ми дадоха мед от букета/слънчогледа, единствения недостатък е, че се търси майката, но няма как.

Гогол
03.03.2018, 10:31
Случвало се е при мен да видя кошер12ДБ който се рои .След направата на 3 отводки +роя на отводка на другия ден пак да се рои.

Приеми го за нормално Данчо.В книжките е формулирано като ''Роева треска''.Понякога в роилия се кошер остава 1 шепа пчели с 1 неоплодена майка.Трябвало е да се намесиш по ефективно,не само да правиш отводки/освен ако целта ти не е била повече бройки/.

jdrumev
03.03.2018, 10:40
Приеми го за нормално Данчо.В книжките е формулирано като ''Роева треска''.Понякога в роилия се кошер остава 1 шепа пчели с 1 неоплодена майка.Трябвало е да се намесиш по ефективно,не само да правиш отводки/освен ако целта ти не е била повече бройки/.



Да приятелю Гогол точно това правих гоних бройка да наваксам по 141мярка.
Но с времето и опита да не допускам допуснатите грешки нещата почват да се получава.
Тоя кошер се рои точно на 14 ден след предишната ми проверка.Бяхме на 3 кошера от него.Ако беше сега друго щях да направя,но човек не се ражда научен.

jdrumev
03.03.2018, 10:47
https://www.vbox7.com/play:28421abea2
https://www.vbox7.com/play:6e979500e0
Тук искам да покажа признак , че кошера ще се рои,а на втрия клип репликата говори за не намесата на пчеларя когато по външни белези пчелите му подсказват какво ще правят.
п.п.Забележете датата на клипа.

Трендафил Дончев
03.03.2018, 16:05
Миналата пролет послушах съвета на един колега от форума( забравих кой беше - да е жив и здрав дълги години!!)....та с кошерите, които се рояха ги разделих на две по неговата идея - в нов кошер на старото място оставих старата майка на една пита с пчелите, а стария кошер го преместих на ново място, като оставих само 1-2 най-хубави маточника. Тези семейства с новите майки се развиха перфектно, и ми дадоха мед от букета/слънчогледа, единствения недостатък е, че се търси майката, но няма как.

Кой ли пък ще е този колега? :tres::tres::tres:

Гогол
03.03.2018, 23:12
Гоше , сподели какво искаше да кажеш ?

Адашче,не слушай приятеля ми Делта.Нали сме приятели колега Делта?Защо го съветвам така,ще ме попиташ навярно?
Оттатък го изкараха русофил,че прокламира руските практици и технологии които след малка модификация са приложими и при нас.А погледнато по–издълбоко цялото пчеларство в България лежи на Руски темел–перефразирано,прера ботено и нагласено според нашите условия от пчеларите–теоретици,напис али трудовете за пчеларството.
Ако сподели всичко,ще излезе и по–черен от Дявола.
Адашче,никога не приемай това което четеш или чуваш за чиста монета.Всичко е преходно.
Приятелю Делта,той все още е чиста душа,нека да си остане такъв.Не го назорвай.Благодаря ти! С думи!

Трендафил Дончев
03.03.2018, 23:16
Адашче,не слушай приятеля ми Делта.Нали сме приятели колега Делта?Защо го съветвам така,ще ме попиташ навярно?
Оттатък го изкараха русофил,че прокламира руските практици и технологии които след малка модификация са приложими и при нас.А погледнато по–издълбоко цялото пчеларство в България лежи на Руски темел–перефразирано,прера ботено и нагласено според нашите условия от пчеларите–теоретици,напис али трудовете за пчеларството.
Ако сподели всичко,ще излезе и по–черен от Дявола.
Адашче,никога не приемай това което четеш или чуваш за чиста монета.Всичко е преходно.
Приятелю Делта,той все още е чиста душа,нека да си остане такъв.Не го назорвай.Благодаря ти! С думи!

Намразих руския покрай неговите статии, не че го обичам де. :bigsmile:

jdrumev
03.03.2018, 23:28
Намразих руския покрай неговите статии, не че го обичам де. :bigsmile:



Аз за балас го обичам.:bigsmile:Що статии прочетох от него, толкова не бях чел цял живот на руски.:bigsmile:

Трендафил Дончев
03.03.2018, 23:34
Аз за балас го обичам.:bigsmile:Що статии прочетох от него, толкова не бях чел цял живот на руски.:bigsmile:

Поне разбра ли нещо?

Гогол
03.03.2018, 23:53
Намразих руския покрай неговите статии, не че го обичам де. :bigsmile:

Е,стига де!Нямам впечатление че си русофоб.Все пак сме славяни,а и днес е 3 март.Статии та статии,ама ние сме си ние,нали? Не ме карай да си мисля че модератора Трендафил Дончев е коренно различен от колегата Слънчо/нарочно не използвам латиницата/.Разведри се като ника си в днешния ден.След това пак стани строг.

ch.atanasov
04.03.2018, 00:16
Кой ли пък ще е този колега? :tres::tres::tres:

Леко, отиде канчето. :bigsmile:Виж ( ако не си видял ) гората от палци и ще разбереш.;)

kando
10.03.2018, 00:41
Ангел Грънчаров опитах да го чета в началото, но разбрах, че още не съм за тази книга. Сега, на третата година, я чета с други очи. И какво чета - "новоизлюпената майка има способността да литне веднага, за разлика от новоизлюпената пчела...". А сега де - Севдат в клипа си, който съм прикачил, твърди точно обратното - че майката не лети първите дни и няма опасност да литне, докато я маркираме. На кого да вярвам?
Колегите са ти казали, така че аз само ще доуточня за яснота - тази година си остави десетина кошера да роят и ги наблюдавай редовно, като почнеш да броиш дните откакто видиш излюпена майка до излитане на рой.

И аз не съм съгласен с някои неща в книгата на Грънчаров - макар да не помня вече с кои точно (: - но и ми направи впечатление, че многократно подчертаваше, че преди всичко развитието и отглеждането на пчелни семейства са в пряка взаимозависимост от природните особености на района, в който се работи. А това нещо се знае само от хора практици - невъзможно е да се напише напълно приложим стъпка по стъпка метод, който ще сработи еднакво при всички. Тъй като съм пчеларствал в различни региони на България, то мога да заява от собствен опит и наблюдения, че дори ~50км дистанция внасят немалка разлика в начина, по който се работи. Да не говорим, че дори година с година няма еднаква - например понякога напъват да роят още пролетта, друг път цяла година въобще и не помислят за роене.

п.п. а че майка може да литне още същия ден, в който се излюпи - аз съм го установил още, като дете, когато ме беше страх да доближавам кошерите. Прочее може да те изненада, но е факт, че са ми роили и семейства, които съм ги манипулирал по начина описан от Севдат - дори и по този ->

Миналата пролет послушах съвета на един колега от форума( забравих кой беше - да е жив и здрав дълги години!!)....та с кошерите, които се рояха ги разделих на две по неговата идея - в нов кошер на старото място оставих старата майка на една пита с пчелите, а стария кошер го преместих на ново място, като оставих само 1-2 най-хубави маточника. Тези семейства с новите майки се развиха перфектно, и ми дадоха мед от букета/слънчогледа, единствения недостатък е, че се търси майката, но няма как.

jdrumev
10.03.2018, 01:04
Гледам тоя клип и му се чудя на тоя по колко роя изтърва на година.:bigsmile:
https://youtu.be/Mqed7t9oyp4

nikawr
10.03.2018, 12:14
Ако майката е читава и жизнена, веднага след излюпването и ако е принудена си литва без проблеми. Не веднъж съм го виждал при люпещи се маточници и то не роеви. И в повечето случаи след 3-4 мин се връща обратно.

kando
10.03.2018, 17:54
Гледам тоя клип и му се чудя на тоя по колко роя изтърва на година.:bigsmile:
https://youtu.be/Mqed7t9oyp4
Друмев има някои неща, които няма да ти се вярват, но са си факти.
Навремето дядо ми пчеларстваше на острова в Белене - Персин. Съмнявам се, че има по- благодатен район в България от този остров. Значи в кратце да ти кажа - семействата масово се рояха и въпреки това не можехме да насмогнем да вадим мед. Тъй като съм споменал Грънчаров, нека ти цитирам по спомен едно природно правило, което човека е установил и синтезирал в следната максима - за силна паша слабо семейство няма.

Така, че ти го гледаш този човек от видеото и се питаш - баси този как ли се справя с роенето. А не се замисляш, каква ли паша има и дали въобще му пука за роенето.

tarty
10.03.2018, 18:08
Друмев има някои неща, които няма да ти се вярват, но са си факти.
Навремето дядо ми пчеларстваше на острова в Белене - Персин. Съмнявам се, че има по- благодатен район в България от този остров. Значи в кратце да ти кажа - семействата масово се рояха и въпреки това не можехме да насмогнем да вадим мед. Тъй като съм споменал Грънчаров, нека ти цитирам по спомен едно природно правило, което човека е установил и синтезирал в следната максима - за силна паша слабо семейство няма.

Така, че ти го гледаш този човек от видеото и се питаш - баси този как ли се справя с роенето. А не се замисляш, каква ли паша има и дали въобще му пука за роенето.

След като Друмев прегледа семействата днес, започна да му гори огън под задника какво ще прави пролетта хахахах.

п-п. Кандо, а какво ли щеше да бъде ако не му се рояха на дядо ти, мале мале.

Ангел Йосифов
10.03.2018, 18:17
Янчооооооо,изключвай или сменяй телефона

tarty
10.03.2018, 18:37
Янчооооооо,изключвай или сменяй телефона

Днес додето се пребира от Слънчев бряг до Бургас слушах предимно, мале, мале толкова силни семейства сме нямали досега, как ще ги опазим да не се роят хихихи. Ачка май капаните ще ги напълни с рояци от неговите само, не може да го биеш тази година, ще спечели баса хахаха.

jdrumev
11.03.2018, 23:06
Днес додето се пребира от Слънчев бряг до Бургас слушах предимно, мале, мале толкова силни семейства сме нямали досега, как ще ги опазим да не се роят хихихи. Ачка май капаните ще ги напълни с рояци от неговите само, не може да го биеш тази година, ще спечели баса хахаха.



Бат Янчо знаеш ,че винаги си използвам жокера.:bigsmile:

jdrumev
12.03.2018, 00:01
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=872296
Бат Янчо според теб тоя кошер ще се рои ли?:bigsmile:

Трендафил Дончев
12.03.2018, 00:15
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=872296
Бат Янчо според теб тоя кошер ще се рои ли?:bigsmile:

Не съм бат ти Янчо, но от мен - на 100%

kuline
12.03.2018, 00:18
Не съм бат ти Янчо, но от мен - на 100%

Не позна! Ще го пресее (множи). Ама не се знае какво ще зазими. :)

jdrumev
12.03.2018, 09:48
Не съм бат ти Янчо, но от мен - на 100%



Това ако се случи значи учителите и даскалите са ми слаби или аз съм негоден.:bigsmile:

Трендафил Дончев
12.03.2018, 12:45
Това ако се случи значи учителите и даскалите са ми слаби или аз съм негоден.:bigsmile:

Тук нищо не зависи от даскалите ти или от теб. Всичко зависи само и единствено от братока. И ако не му се мотаеш из краката да му пречиш.;)

Трендафил Дончев
18.03.2018, 19:38
Роене - методи за предотвратяване
Предотвратяването на роенето е част от грижите на пчеларя за пчелните му семейства понеже то е най-лошият начин за размножаване при съвременните технологии на пчеларстване. Ако днес се гледа на роенето като на нежелателно последствие, в миналото преобладаващото мнение е било тъкмо обратното.

Тогава пчеларите, без да искат, са засилвали тази черта понеже са насърчавали роенето чрез унищожаване на пчелните семейства за отнемането на меда. Единственият начин да се осигурят пчели след това е бил да се поощрява роенето и хванатият рой да се използва за производство на мед през следващата година. За щастие, има начини, които пчеларите може да използват за потискане на роенето. Макар тези методи да са доста ефективни, не може да се очаква, че те винаги ще водят до спиране на роенето и до предотвратяване на неговите нежелателни последици. Когато става дума за роене трябва да се имат предвид и други съображения, които са свързани с необходимостта пчеларят да познава признаците на предстоящо роене и да реагира точно и бързо, да действа решително и ако трябва да използва и драстични средства, които в крайна сметка може да се окажат успешни.

Потискането на роевия инстинкт може да се осъществи и косвено чрез контрол върху пчелните майки, който се изразява в:

1. Поддържане на млади пчелни майки в семействата. При майки по-млади от две години вероятността да се стигне до роене е малка.

2. Използване на пчелни майки от потекла, при които инстинктът за роене е силно намален.

3. Поддържане на продуктивни пчелни майки и осигуряване на възможности за "изявата" им.

4.Ограничаване яйцеснасянето на майката за определен период от време чрез поставянето й в изолаторна клетка.

5.Подрязване на едно от крилата на майката.

Роенето се забавя, но не се предотвратява. След известно време роят излиза с неоплодена майка. Освен чрез контролиране на пчелните майки роенето може да бъде избегнато и чрез контролиране на пространството на гнездото, пилото и дейността на пчелите в семейството. Първо, трябва да помним, че пространството е много важно за пчелите. Трябва постоянно да изваждаме запечатаните рамки и да ги сменяме с основи за градеж или с празни пити. Това ще създаде място в плодника. Пчелите инстинктивно ще "избутат" меда нагоре. Пчелните майки ще разполагат с повече килийки за снасяне на яйца, а младите пчели-кърмачки ще хранят повече ларви и ще се освобождават от пчелното млечице, което техните жлези непрекъснато произвеждат. Същото можем да постигнем чрез добавяне на повече корпуси за мед, ако разполагаме с такива. Излишната енергия в семейството може да бъде използвана за изграждане на нови пити, а обновяването на питите е полезно и от хигиенна гледна точка. Освен това, ще получим повече пчелен восък за собствена употреба или за продан.

Какво да правим , ако нашите семейства вече са достигнали точката на роене?

Разполагаме с няколко възможности.

Първо: Можем да оборудваме един плодников корпус само с основи за градеж, да поставим майката в него и да го изолираме с ханеманова решетка. Пчелите няма да имат друг избор, освен да усвоят тези основи и да забравят за известно време за роенето. Освен това трябва да отстраним всички роеви маточници от този кошер. Друга възможност е да разделим семейството. Отделяме един корпус със старата пчелна майка, пчели и всичко друго и отстраняваме всички роеви маточници и от двете семейства. Ако разполагаме с оплодена майка, вкарваме я в участъка без майка. Ако не разполагаме със запасна майка, оставяме там най-хубавия маточник. Скоро от него ще се излюпи майка, ще се оплоди и ще започне да снася яйца. В края на сезона можем да обединим двете семейства и по-добрата майка ще вземе връх в неизбежната среща. Това са само някои от възможностите, с които разполагаме, но по-добре е да предотвратим роенето, като използваме само пчелни майки, подбрани и отгледани в нероящи се семейства. Роенето е черта с висок коефициент на наследственост. Ако постоянно използваме майки от роеви маточници, скоро може да се сблъскаме със ситуации, при които нашите кошери да се роят няколко пъти в годината, дори ако са само наполовина пълни с пчели. Това е сценарий, който бихме искали да избегнем.

Ето няколко основни правила, които трябва да спазваме, за да се избегне роенето:

1. Осигуряване на достатъчно пространство за работа на пчелите;

2. Използване на пчелни майки от доказани пчелари, които извършват селекция против роенето;

3. Непрекъснато изваждане на запечатаните рамки с мед и поставяне на празни пити, или на достатъчно магазинни корпуси;

4. Проверяване на плодниците за симптоми на роене (роеви маточници с яйца);

5. Използване на майки от роеви маточници само в неизбежни случаи.

Не всички методи за предотвратяване на роенето са еднакво желателни. Някои от тях нарушават нормалното устройство на гнездото, други водят до по-малка численост на популацията и до нарушаване на съотношението между гнездовите пчели и пчелите - събирачки. По-съществено е пчеларят да има добри познания по въпроса и с действията си да не допуска пчелните му семейства да изпадат в т.н. роево състояние.

Тиква
17.05.2018, 11:34
Здравейте. Днес един кошер ДБ 10 ме изненада с запечатани маточници на 4-5 рамки.
Семейството видимо беше в работно настроение събираха нектар от акацията и не даваше признаци на роене.
Направих три отводки на по 3 рамки, а в стария кошер оставих майката на една пита с мед и прашец и от двете страни по две основи( общо 4 основи) . Имаха и пълен магазин, но незапечатан, затова го върнах да го запечатат.
Мисля да подхранвам отводките с рядък сироп 2 към 1 за сега. По нататък 1 към 1.
Добре ли съм се справил?
И дали ще запечатат магазина?

ralitsa
16.07.2021, 15:11
https://sinor.bg/3416-Estestveno-roene-i-predpazvane-ot-nego
https://akumulatori.online/

Трендафил Дончев
16.07.2021, 18:54
https://sinor.bg/3416-Estestveno-roene-i-predpazvane-ot-nego
https://akumulatori.online/

Първият линк - добре, но вторият??? ;)

бат тянко
16.07.2021, 20:01
Първият линк - добре, но вторият??? ;)

И той кат първия.

Angel Yosifov
16.07.2021, 20:55
И той кат първия.
Бре не баш така.Две вечери коментирах със съпругата,че трябва да сменя акумулатора на една от колите,за да ползвам "стария" за ю пи еса на камината...Тааааа,чул ни е:laughing:....компютъра..

бат тянко
17.07.2021, 16:49
Ами може, как да не може? Но иде реч не само за рояване, но и за мерки за неговото предотвратяване. Аз такива мерки не видях. Та в този случай искам да споделя такива мерки. Първата мярка е предизвикване на самосмяна посредством изтощение на майката, чрез преработка на големи количества захарен сироп. Второ- ранна отводка, която се обединява с основното семейство, преди да настъпи роевия период. И трето т.нар. търтеева теория. Аз лично считам тези трите за достатъчни.

Angel Yosifov
17.07.2021, 19:01
Ами може, как да не може? Но иде реч не само за рояване, но и за мерки за неговото предотвратяване. Аз такива мерки не видях. Та в този случай искам да споделя такива мерки. Първата мярка е предизвикване на самосмяна посредством изтощение на майката, чрез преработка на големи количества захарен сироп. Второ- ранна отводка, която се обединява с основното семейство, преди да настъпи роевия период. И трето т.нар. търтеева теория. Аз лично считам тези трите за достатъчни.
Бай ти Иван Бъкърджийски препоръчва,в началото на първа паша,поставяне на маточник в магазина.До края на пашата,младата майка е сменила старата ииииииии,пей сърце:ae:

Трендафил Дончев
17.07.2021, 20:27
Бай ти Иван Бъкърджийски препоръчва,в началото на първа паша,поставяне на маточник в магазина.До края на пашата,младата майка е сменила старата ииииииии,пей сърце:ae:

Тази година на доста кошери поставих маточници, не в магазина, а направо в плодника и премахнах майките. Само един след 3 дни се излюпи майката и след десетина дни започна да снася и ДА - пей сърце, но останалите се излюпиха, изчакаха да сътворят нови маточници и хайде на клона. Това бяха и рояците които имах тази година. От другите кошери не излязоха. Е, може и да не съм видял. Все пак не съм все там, но всяка вечер - да. Та, изненади много.