PDA

Виж пълната версия : ПРЕЧАТ ЛИ СУБСИДИИТЕ НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО



Светозар Каменов
26.06.2012, 11:09
kando, аз пък продължавам да твърдя, че не субсидиите са винивни, а хората, които не си вършат работата. Защото ако всичко е направено както трябва тоя не би трябвало да е лицензиран за майкопроизводител. Какво аджеба са виновни субсидиите, че е пълно с корумпирани ЕдЕоти?

evgeni.filimonov
26.06.2012, 12:56
Аз от 93 година се занимавам с компютри, продажба, сервиз и общо взето дълго време МУТРИТЕ понеже са прости тикви, не се намесваха в нашия бизнес и бизнеса процъфтяваше. Обаче после някой ги научи че могат да препродават лаптопи през 2-3 лева пчалба и съсипаха бизнеса. Така че влязат ли мутрите в някой бизнес, бизнеса загива.
Не купувайте майки и това е, има много начини човек сам да си ги произведе.

kando
26.06.2012, 13:49
Зарко работата е там, че субсиидите в случая подхранват тази корумпираност, те са една изключително благоприятна предпоставка да се въдят нови и да се възраждат стари мутрагени.

Ето това, което коментира Евгени точно миналата година се случи с един мой познат, макар и в малко по-друг контекст - съсипаха му дългогодишно граден и действително процъфтяващ, макар и малък, но приличен бизнес със компютри, а почна от нулата, сега остана в буквалния смисъл на думата без бизнес и с парите, които си е заделил през годините, се кани да напуска страната, вече му е писнало от всякъде.

Мислите, че тези субсидии спомагат за пчеларството - само гледайте след десетина години какъв ще е резултата от тях. Вече чувам за пчелари, които точно по разните програми изгоряха напълно - чувам и за земеделци, зърнопроизводители, но все още е рано, тепърва ще започнат да се виждат последствията.

Ние сме най-затънала в корупция държава от ЕС, а ни раздават пари ей така - пари на данъкоплатци, на германци, французи, а дори и на българи, и на гърци. Но това раздаване си е чисто крадене - цялата система на субсидиите е тотално сбъркана и имам чувството, че съвсем нарочно и преднамерено е направено така.

evgeni.filimonov
26.06.2012, 14:13
Той Бойко Борисов затова харчи здраво европески пари, защото знае, че или ще ни спрат кранчето или съюза ще се разпадне и кой дал - дал - кой взел - взел.

Светозар Каменов
26.06.2012, 14:22
Е тогава какво излиза - няма да се дават пари на 100 човека, защото 5 са мошенници. Не става така. По-добрия вариант е да се спрат тия 5, не да страдат другите 95.

krasta4ka
26.06.2012, 14:30
Много сте прави субсидийте бъркат всичко.До вчера бяха пред ченджбюрата днес зем.производители.Всичко е луднало да чертае земи в реални граници да се големее с джипа ,а бай Иван му кара трактора и се чуди как ще изкара месеца.Хора лесно забогатели от субс. и почнали да избиват комплекси е най лошо.До вчера караше магарето днес ми се хвали,че където отиде синът му да учи там се купува жилище.''Браво'' на лесно забогателие бизнесмени от неосъзнат селски произход

kando
26.06.2012, 14:37
Той Бойко Борисов затова харчи здраво европески пари, защото знае, че или ще ни спрат кранчето или съюза ще се разпадне и кой дал - дал - кой взел - взел.
има нещо такова - все повече хора, предсказват скорошния разпад на ЕС, нещата се оср@ха твърде много.


Зарко - няма никакъв смисъл да се дават тези пари, това анти-икономически принцип, готови пари, взети от народа, с какво право. Принципа е много по-прост - произвежда се стока, продава се и производителя печели, работиш и ти се плаща, плащаш и получаваш, а не да плащаш и после да чакаш насреща да получиш, не да плащаш и да чакаш да се работи, това няма как да стане, с какво плащаш, на кого плащаш, за какъв чеп изобщо плащаш. Ти ще наемеш ли работници и да им платиш за една година напред, а после да ги чакаш да си свършат работата - ако изобщо дойдат на работа де.

kando
26.06.2012, 14:46
.Всичко е луднало да чертае земи в реални граници да се големее с джипа ,а бай Иван му кара трактора и се чуди как ще изкара месеца.
абсолютно вярно - има и друго. Аз лично търсих и намерих начин да се докопам до субсидиите, но един от познатите из службите ми разказва - вика чудо е човек, няма никакъв контрол, отиваме да търсим нивата, за която сме отпуснали пари, със собственика цял ден обикаляме из полята, нивата я няма ....... е за какво говорим майка му стара. Парите изхарчени, нивата я няма и какво ще направиш - ще го вкараш в затвора, е и ..... кел файда, след дъжд качулка.

Виждам в района, земеделци станаха крупни милионери, работниците им вземат 300-500лв заплата - така ли ще развиваме икономика. Същите земеделци пердашат със самолети над пчелите ми - какво ще му направиш, като джоба му пълен с пари, телефона му пълен със връзки. Де им обработените ниви, какво само ми се перчат "аз съм зърнопроизводител" - де им лозята, де им овощните градини, писал се зърнопроизводител, арендатор и печели яко пари от субсидии ..... доооообре.

Светозар Каменов
26.06.2012, 15:53
Той Бойко Борисов затова харчи здраво европески пари, защото знае, че или ще ни спрат кранчето или съюза ще се разпадне и кой дал - дал - кой взел - взел.
има нещо такова - все повече хора, предсказват скорошния разпад на ЕС, нещата се оср@ха твърде много.


Зарко - няма никакъв смисъл да се дават тези пари, това анти-икономически принцип, готови пари, взети от народа, с какво право. Принципа е много по-прост - произвежда се стока, продава се и производителя печели, работиш и ти се плаща, плащаш и получаваш, а не да плащаш и после да чакаш насреща да получиш, не да плащаш и да чакаш да се работи, това няма как да стане, с какво плащаш, на кого плащаш, за какъв чеп изобщо плащаш. Ти ще наемеш ли работници и да им платиш за една година напред, а после да ги чакаш да си свършат работата - ако изобщо дойдат на работа де.
Ако стане по този начин продукцията ще е скъпа и няма да има евтина храна за народонаселението. Именно за това се дават субсидиите, да си допълниш доходите. Това, че у нас е изкривено не значи, че не трябва да се прави. То при нас всичко е изкривено по принцип - манталитет ....

Ангел Йосифов
26.06.2012, 17:22
Колеги,някой имали представа колко пари има в объщение на планетата и какъв процент от тези пари са обезпечени.


Европа ни давала пари-глупости.Европа ни дава весници и ние трябва да ги осребрим за да ги превърнем в истински пари.Така мисля.

kando
26.06.2012, 19:31
Европа ни давала пари-глупости.Европа ни дава весници и ние трябва да ги осребрим за да ги превърнем в истински пари.Така мисля.
има нещо такова - едно е пари, друго е парична стойност, а че има битка/ конкуренция или може би скрита/ задкулисна игра м/у валутите, основно м/у долар и евро, това е ясно.

kando
27.06.2012, 12:53
Е щом сте направили отделна тема, да си кажа.


Субсидиите последните няколко години, породиха доста полемики, доста въпроси и доста съмнения относно отпускането им, злоупотребата и ползата от тях. Моето становище по въпроса, след няколко години наблюдение и признавам си сравнително слабо търсене на информация, ще го разгледам от две страни.

От една страна, ние не сме дорасли за подобен род субсидии - под "ние" не визирам просто пчеларите, а изобщо държавата ни. Защо размишлявам така - относно пчеларството съображенията са ми следните (реда на изреждане не е по-значимост):

- първо, че ние нямаме пчеларски съюз. Имаме едно съюзо-подобие, което сме го коментирали в не една и две теми. От две години им наблюдавам дейноста и просто не мога да си отговоря на въпроса "какво аджеба правят, работят тези хора - какво полезно изобщо са свършили". Дрънкат едни и същи заучени фрази, до степен да станат банални - общи приказки на селска вечеринка. Без стабилна организация, съюз, кооперация, синдикат или който термин да използваме, на пчеларите в България, просто се веят свободно и постоянно едни ветрове, необезпокоявани и непритеснявани от нищо, и никой.

- второ, че нямаме ветеринарен контрол - не, че е на някакво пикливо ниво, не че не е достатъчно качествен, достатъчно сериозен и компетентен, а просто че такъв изобщо липсва, освен може би на някакви си, някъде си хвърчащи хартийки.

- трето, че майкопроизводството, лицензираните майкопроизводители в по-голяма си част, са извън всякаква критика - какво пчеларство ще развива един начинаещ, одобрен по разните програми човек, като той няма от къде да си закупи ни качествени отводки, ни качествени майки, че дори може да се каже и качествен пчеларски инвентар, визирайки конкретно сандъците. Знаете във форума, на няколко пъти сме виждали оплаквания от качеството на изработка - виждали сме и снимки, просто да ти се доплаче. Но как ще се развива, какъв бизнес изобщо ще гради един новак, а дори да не е новак, да е по в час със занаята. Одобряват го по еди коя си програма и се почва - купува си кошери, те разкепацани и размерите им не отговарят на стандартите, купува си отводки, те едвам дишат, купува си майки, пчелите не искат да ги приемат ...... и после гледам теми, колеги помощ, това не станало, онова не станало, какво бъркам ..... чак ми дожалява за такива хора, какво да бърка той, като тя работата сбъркана изначале. Как да се ориентира какво се случва, какво не е направил както трябва, в него ли е грешката или в нещо друго - пълен хаос и буламач.

Тъкмо тази година идва при мен млад колега, който си закупил 20 отводки и ми вика - моля те ела виж какво става, не мога да се оправя. Питам защо, какво става - отговаря ми, с майките нещо стана, някои се отъртовиха и като цяло изобщо не вървят. Сега грубо казано, няма кой знае каква философия около закупена отводка с ополодена майка - добавяш постепенно пити, подхранваш малко и туй то в обща сметка. Рекох - ти прегледа ли ги предварително преди да ги вземеш, отговаря ми - и майки имаха, и пило имаха, лично се уверих. Паля колата и отивам - отварям първа отводка, три седмици след като е закупена на 4-и рамки, една майка вътре, която се върти и се чуди за какво съществува. Втора отводка - две шепи пчели. Трета отводка - отъртовена. Четвърта - по летвите на рамките диария. Пета - варовито пило. Шеста - напускали маточници. Седма - ни пило, ни майка. Осма - не дава да я отвориш, жили на мечка стръвница. Девета - има майка, има пило, една трета от него търтеево ...... Е за какво си говорим изобщо - какво да ги правиш такива мърши, с това ли ще развиваш пчеларство ..... това ще стане на уткин ден.

- четвърто - търговския аспект в занаята, така да се каже заключителния момент, прилича на цигански пазар. Още не можем да се разберем дори за такива елементарни въпроси, от рода на амбалажа т.е. тенекиите - още ми мъкнат дърти перекендета от времето на Вълко Червенков, че аз умалях да купувам само тенекии. Това е ясен показател, на какво ниво се намира нашата професия. Разиграват ме тука с някакви си техни изследвания - че ние лаборатория, като хората нямаме, всеки търговец може да дойде и да ми каже каквото си иска за качеството на моята продукция, а аз на среща освен да мигам на парцали, няма от къде да извадя аргумент.

- пето - по аптеките се продават стоки без никакъв контрол. Едни се оплакват от варотома и варостопа, че не действал, други са доволни от него. Е аз съм си правил експерименти - на 5 семейства лентите действат, на 5 акара си стои и се почесва по гърба. Извода е много прост - дали брак, дали с изтекъл срок на годност, дали качеството на производство е паднало под всякакви граници не знам, но е факт, че лентите действат, стига да са качествени.

Относно държава - мисля, че тука е повече от ясно.

- корупция на макс - чудя се къде и как да предложа, да ни впишат в рекордите на Гинес, за най-корумпираната държава в цялата човешка история.

- бумащина, липса на елементарна организация, липса на яснота по изискванията за програмите, изключително тромава държавна администрация, разкатаване и всякакви от рода методи, да ти пилят нервите .... може би имат някакъв договор със здравната каса.

- още балтаем въпроса относно пръсканията - къде със самолет, къде със наземна техника, с какви препарати, кое разрешено, кое не, кога, къде и прочие. Още го моткаме този въпрос - участваш в програма, минава самолета над пчелина ти и после какво ..... само разправии, ето това и нищо друго, само разправии, нерви, притеснения и проблеми, а държавата нехае.


На тази база, в това диво безредие, се отпускат субсидии - егати. Това са належащите проблеми в пчеларството, със субсидиите те не се решават, а напротив, обръща им се гръб, биват избутвани в дъното на списъка от въпроси, които трябва да се решат, като по този начин те се задълбочават. Всеки се е вторачил в тези субсидии и нищо друго не го интересува - като в поговорката, през куп та за грош. Разбирам, че сме гладни, че сме изостанали и т.н., но според мен не това е начина - не, не сме дорасли за тези субсидии, има твърде много бъкии, които първо трябва да се оправят, а след това да се търсят евро пари.

Това е едната страна, но има и друга, поряди която не одобрявам субсидирането. Поглеждайки още по в страни, цялата тази игра със субсидирането и ЕС, ми се пораждат едни съмнения. Помислете, какво точно е пазарното на икономика, след като правителствата едностранно чрез данъци, акциз, мита, субсидии и прочие хендикап решават кой бизнес ще го бъде и кой не. Ако не ги кефиш - вдигат ти данъка или митото, докато бизнеса ти стане неизгоден и довиждане.

Какво имам предвид:

1. Пазарна икономика.
Преди години държавата не се е месила активно в сделката производител-купувач. Съответно производителят е имал пряка изгода поне да се мъчи да произвежда качествено, да има добро име или най-малкото стоката му да си струва парите за нея. В момента това изобщо не съществува. Държавата може да направи дизела 10 лева с един закон, който да се гласува за 5 минути. Може да направи краставиците 100 лева или 2 стотинки. И нищо не можеш да направиш по въпроса.

Следствие: Поради факта, че държавата активно участва в преразпределянето на благата, вече на производителя не му пука дали произвежда качествено, него го интересува да има държавна протекция.

2. Богатство на управляващите.
Преди време е било съвсем реалистично положението местният лорд да е беден като църковна мишка. А и данъците не са помагали винаги, защото данък от нула е нищо. В момента управляващите са се ояли в стил героите в Уоли.

Следствие: Поради факта, че имаме неимоверно богати управляващи, те нямат изгода от трупането на нови блага, а от поддържане на статуквото. На тях не им трябват нито учени, нито работници, а маймуни-полуидиоти. В идеалния случай - пълни идиоти.

Това за мен не е демокрация, а чисто ляво управление - същото, като преди преврата, но осъвременено, направо малко по-хитро, по-акуратно, не бие толкова на очи, но в крайна сметка, държавата купува бизнеса. Бизнеса не зависи от пазарната икономика, а става зависим изцяло от държавата - високи изкупни цени няма да имаш, ще разчиташ на субсидии .... това за мен си е кур капан от всякъде. Така в крайна сметка, целия ми бизнес ще зависи от интересите на държавата, а не от качеството на продукцията ми и пазарните интереси. В момента, в който държавата реши, че няма нужда от мен, просто ми спира парите и аз оставам с пръст в устата, защото години наред, не сме се ръководили от пазарните и икономическите принципи, а от интереса на държавата или по-точно казано на тесен кръг от хора-управници. Нали уж целта бе да се намали държавната адмистрация - с тези субсидии, се прави точно обратното. Парите от европа до тук, минават през банки, тези банки си вземат дял от тях, после минават през държавния апарат и там остава известен дял, после част от този държавен апарат, съвсем законно, не можеш да намериш ни една пролука, привличат участници с общ на техния интерес и пак не малка част от парите потъват сред уж развиващи бизнес, после добавяме малко корупция, малко чисти кражби и накрая какво остава .....

А в малко по-дългосрочен план, какво се получава - взел си едни пари, за които си потрошил не малко пари и не малко време, излязъл си на светло и почваш да плащаш данъци, такси, да плащаш за документи с едно подписче било то за разни изисквания, било за разни неясни с каква цел задължителни процедури и уж развиваш бизнес, но всъщност парите, които си взел ти ги връщаш многократно под една или друга форма, а бизнеса ти продължава да зависи от тъкмо такива подобни отпускани от горе пари.

Така държавата, контролирайки всичко всъщност създава монополизиране на бизнеса, чрез близки, подопечени на власта - какъвто е случая с майкопроизводителите, какъвто е случая и с фирмите изкупуващи мед. Когато имаше свободно движение в търговията, още 2001-2002 година съм продавал мед на 4лв. и са ми плащали тенекиите, като за чисто нови - подобен пазарлък сега изобщо не може да стане. Разлика от 10-20 стотинки м/у различните фирми, за мен не е свободен пазар, а монопол с държавна протекция - как да се пазариш, обсъждате в съседната тема, за разни кооперативи, договори и прочие, но това не работи в момента, няма как да проработи, защото не съществува конкуренция.

п.п. не съм финансист, не съм икономист, дори не съм учил нещо близко до тези професии, но така ги виждам аз нещата. И нека не ме разбирате погрешно - нито апелирам към колегията, да заемат моята позиция против субсидиите, нито упреквам някой, че участва по програмите - изключения са естествено, разните свободни елементи, които от далеч си личи, че нямат интерес към пчеларството, а само и единствено да лепнат готовите пари, защото субсидиите са точно това, готови пари.

Светозар Каменов
27.06.2012, 15:29
kando, в частта ти за пчеларството едва ли има човек дето няма да се съгласи, написал си го много точно.

За субсидиите пак гледаш през призмата на нашата държава. В "нормалния" свят нещата не са точно така. Няма как държавата да направи дизела 10 евро или хляба 5, кашкавала 50 и т.н. Там народонаселението е много чувствително на тема цени, особено като им бъркат в джоба. На нас явно не ни пука. Просто нещата там са стиковани и няма как едностранно да се промени нещо без да повлияе на още 10 по веригата.
Мисълта ми е, че трябва да се стремим да направим като в белите държави, а не да си стоим в блатото.

jdrumev
18.09.2016, 18:47
много хубава тема:bigsmile:по-моя вкус. Защо никой не пише не знам?Сигурно на никой не му пречат:bigsmile:

valaz
19.09.2016, 05:26
Отпускането на евросубсидии противоречи на принципите на пазарната икономика и на икономическата логика като цяло. Те създават деформация на пазара, неравнопоставеност между икономически субекти, получили субсидии и такива, които не са получили. Създават големи административни структури, занимаващи се с разпределение и контрол на тези субсидии. Създават предпоставки за злоупотреби и корупция. Ако започна да изброявам и описвам конкретни случаи за вредата от субсидиите и корупцията, която пораждат, трябва няколко часа да не ставам от компютъра.

jdrumev
19.09.2016, 10:33
Прав си,но кажи какъв по лесен начин да си направиш роби в демократични времена?
Винаги ще има тарикати и балъци.Не всички са мошеници които участват по програмите.

cecko96_1
19.09.2016, 15:26
Нямаше да ПРЕЧАТ СУБСИДИИТЕ НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО АКО БЯХА СПРАВЕДЛИВО РАЗПРЕДЕЛЕНИ ПО СЕКТОРИ ЗА ИКОНОМИЧЕСКИ ЕДИНИЦИ! ЗА ЕДНА ИКОНОМИЧЕСКА ЕДИНИЦА ЕДНАКЪВ БРОИ СРЕДСТВА.Пример 33 броя пчелни семейства 100дк зърно, 3 крави,8дк плодове 4дк зеленчук вички те са по 1 икономическа единица и би трябвало да получават еднаква по размер пряка субсидия .Но деиствителността е следната за 33 семейства 231лв, за 100дк зърно 4000 , за 3 крави 1500 лв ,за 8дк плодове 1920 лв и т.н....В резултат на това не справедливо разпределение сектор зърнопроизводство се разви страшно много за сметка на останалите.

inio33
19.09.2016, 18:16
Нямаше да ПРЕЧАТ СУБСИДИИТЕ НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО АКО БЯХА СПРАВЕДЛИВО РАЗПРЕДЕЛЕНИ ПО СЕКТОРИ ЗА ИКОНОМИЧЕСКИ ЕДИНИЦИ! ЗА ЕДНА ИКОНОМИЧЕСКА ЕДИНИЦА ЕДНАКЪВ БРОИ СРЕДСТВА.Пример 33 броя пчелни семейства 100дк зърно, 3 крави,8дк плодове 4дк зеленчук вички те са по 1 икономическа единица и би трябвало да получават еднаква по размер пряка субсидия .Но деиствителността е следната за 33 семейства 231лв, за 100дк зърно 4000 , за 3 крави 1500 лв ,за 8дк плодове 1920 лв и т.н....В резултат на това не справедливо разпределение сектор зърнопроизводство се разви страшно много за сметка на останалите.

Не така колега да са дават субсидии,произвел си 1 тон мед за него взимаш,дал си 5 тона мляко,произвел си 100 тона жито ,и т н и затова вземаш субсииди защото участваш в изхранването на хората.НЕ СЪМ ЗА ТАКИВА ЛЕСНИ ПАРИ, КАКВОТО ПРОИЗВЕДЕШ ДА ТИ СА ПЛАТИ РЕАЛНАТА ЦЕНА. А НЕ ЗА 1 ЛИТЪР МЛЯКО ДА ПОЛУЧИШ 40 СТ. А ЕДНА ГАЗИРАНА ВОДА ЗА 1 ЛЕВ

enchev
19.09.2016, 20:17
Я да спрат субсидиите на земеделците че те ще спрат движението на всякъде а ние тук си чешем езиците вижте циганите за декар бузтан взимат към 280 лв. и дори си оставят дините на полето

Валентин.
19.09.2016, 20:37
Я да спрат субсидиите на земеделците че те ще спрат движението на всякъде а ние тук си чешем езиците вижте циганите за декар бузтан взимат към 280 лв. и дори си оставят дините на полето
Много съм навит да видя циганин-зеленчукопроизводител, който да пуска фактури за минимално произведена продукция от декар.
П.П. Аз съм бостанджия между другото.

Трендафил Дончев
19.09.2016, 20:48
Много съм навит да видя циганин-зеленчукопроизводител, който да пуска фактури за минимално произведена продукция от декар.
П.П. Аз съм бостанджия между другото.

Не сме разбрали. :bigsmile: Нещо диня, пъпеш да се търкулне тук не съм видял. И ако може да са над 5 килограма.

bari
19.09.2016, 21:06
Това лято си бях поръчал таблички за хранилките при производител на кошери.Когато отидох да ги взема майсторът сподели с мен ,че Цветелина Бориславова ще изгражда пчеларска ферма и преговаряла с него за изработка на многокорпусни кошери но искала ниска цена и той отказал!Беше под влияние на този разговор когато го заварих и има защо той също отглежда пчели!Скоро след това разбрах, че Бориславова е опитала да закупи земя от землището на две села от община Средец Бургаска област но общинските съветници още мъдруват по въпроса!Такива субекти могат да се класират за всякакви програми дори и космически!

Валентин.
19.09.2016, 21:10
Не сме разбрали. :bigsmile: Нещо диня, пъпеш да се търкулне тук не съм видял. И ако може да са над 5 килограма.
Не гледаш къде трябва. Виж при опита в градината“, бяха зелени още. Средно тегло 2,5кг. Макс 4,2.:yo: