PDA

Виж пълната версия : ПЕЛЕТОВА СИСТЕМА



buci59
30.09.2010, 08:29
Тази система дава възможност на пчеларя да създаде двумайчини или двусемейни с-ва по най-лесния начин,като без да отнема нито една пчела или рамка от кошера.Прилагайки тази с-ма пчеларят не създава безпокойство в с-то,както е при другите методи и то си остава в същото спокойно и работно състояние в което си е било.
Целта на тази с-ма е ценна с това,че се създава едно силно с-во в навечерието на слънчогледовата паша,защото дава много пчели а това значи и много мед.Решава въпросите с новите с-ва,дори и с роевото настроение.
В какво точно се състои тази система.
От подготвеното силно с-во,което има 10-12 рамки с пило,се вземат 3-4 рамки с пило,заедно с майката и пчелите,и се поставят в първия к-с в/у дъното на кошера.Останалото пространство до 10 рамки се попълва с празни изградени рамки и восъчни основи.Над този корпус/№1/ се поставя ХР и над нея к-с с изградени празни рамки/№2/ след,което над него се поставя трети к-с/№3/,в което е останалото пило.Там поставяме и маточник пред излюпване или оплодена майка.Този к-с разполага и със собствен вход.
Няколко дни преди слънчогледовата паша отнемаме старата майка заедно с 3-4 рамки пило и я отделяме в нуклеус,която ще продължи да снася до късна есен след което ще присъединим нуклеуса към някое с-во като по този начин го и засилваме за зимата.
Освен за слънчогледовата паша,този метод може да се използва и след акациевата паша,ако тя е била слаба или времето трайно е било лошо.
Този метод приложен по време на главната паша,осигурява много мед,защото точно в този период ние временно сме ограничили снасянето на майката и много от пчелите кърмачки се преорентират в събиране на нектар.

Даниел Йорданов
16.02.2011, 10:35
Въпрос: Отнели сме старата мама в нуклеус....Младата е в корпус №3 най-отгоре....предпоагам я сваляме на дъното под ханемановата решетка....колко време преди слънчогледа правиш това....??? Целия корпус №3 ли сваляш на позиция №1 или само майката??? Имал ли си случай пчелите да убият младата майка в корпус №3 или да прогризат маточника от който очакваш да се излюпи млада мама???

buci59
16.02.2011, 10:48
Свалянето на корпус3 го правиш по твоя преценка,няма точно врeме и дата.Добре е обаче това да стане няколко дни или в навечерието на самата паша.Да,сваля се целия к-с,защото с отнемането на майката,феромонете и изчезват,и пчелите се насочват към същите такива на новата майка,а и в този к-с е и цялата "свита"на самата майка.
Разбира се,че има случаи,когато има прогризан маточник,но за да се избегне до минимум това,той се поставя в задната част на корпуса,по възможност най-далеч от входа.

Даниел Йорданов
16.02.2011, 11:11
Разбрах.....Само още едно уточнение....Вадя старата мама в нуклеус и в същия момент ли свалям младата долу?

buci59
16.02.2011, 11:15
Хубаво е да има и рационалност в работата.С едно отваряне да се свършат максимален брой неща.Ако имаш 2 кошера,можеш да си поиграеш,но ако са 100,ще си помислиш.

Даниел Йорданов
16.02.2011, 11:33
Разбирам...Благодаря ти.....рационалността никога не е за пренебрегване....просто исках да разбера в детайли как се прави ....

Димитър Митев
16.02.2011, 13:58
Между втори и трети корпус има ли пак ханеманова решетка?

Даниел Йорданов
16.02.2011, 14:16
Не би трябвало да има там ХР......Мисля че не е нужна там!!!!

Димитър Митев
16.02.2011, 14:39
Няма ли опасност старата и новата майка да си организират битка на ХР?

buci59
16.02.2011, 15:27
Старата е в първи,или втори,над тях има ХР и пълен к-с с мед и чак тогава е младата.Вероятността е изключена.

vila
16.02.2011, 17:43
а, къде са празните пити дето ще се пълнат с мед за центрофугата?

ivandespotov
16.02.2011, 20:29
а, къде са празните пити дето ще се пълнат с мед за центрофугата? Четвърти и пети корпус, може и още ако има паша!

Юрий Цветков
16.02.2011, 22:37
Опита ми показва, че този метод е много ефективен, но има 2 съществени условия.
1 Семейството трябва да е много силно.
2 Времето трябва да е трайно топло.

Даниел Йорданов
17.02.2011, 08:21
Е,то ако в началото на слънчогледовата паша семейството не е силно и времето не е трайно топло - кога ще е такова....??? Предполага се че на слънчоглед отиват само силните....Слабаците се наказват със стационарна паша на плевели около базовия пчелин.... wink;

Юрий Цветков
17.02.2011, 16:55
Прав си. Аз понеже го правя след акацията. Не се уточних. Извинявам се.

Максим Тодоров
05.01.2012, 19:00
Къде мога да прочета повече за Пелетовата система имали някаква книга спецялно за нея drinks;

N-2
05.01.2012, 20:02
Пелетовата система е описана в трета част на Интензивно пчеларство на Ангел Грънчаров.

Максим Тодоров
05.01.2012, 20:21
Благодаря ти много drinks;

Петко Станчев
05.01.2012, 22:05
И аз имам един въпрос,може би не разбирам правилно,но след като м/у 1 и 3 корпус няма плътна преграда,пчелите в горния корпус не прегризват ли маточника?нали долу си има майка?

Юрий Цветков
05.01.2012, 22:23
И аз имам един въпрос,може би не разбирам правилно,но след като м/у 1 и 3 корпус няма плътна преграда,пчелите в горния корпус не прегризват ли маточника?нали долу си има майка?Не. Много е далече от тях и те не я усещат. Или поне не като нормална. До сега не съм имал случаи на прогризан маточник.

Максим Тодоров
12.01.2012, 11:05
Колеги споделете как най безопасно да придам оплодена мйка в корпус 3 drinks;

honer
12.01.2012, 15:37
А още по интересно е от къде да вземем толкова рано на пролет оплодена майка.
Ако ще я правим с-мата при рапицата - към края на м. Април трябва да имаме оплодена майка.
Аз не знам дали има майкопроизводител, който към 25 Април да предлага оплодени майки.

Димитър Бонев
12.01.2012, 19:27
Има. Някои майкопроизводители се усетиха, че има голямо търсене на ранни майки и взеха да зазимяват такива. Не знам обаче до каква степен тези майки ще са качествени.

apolo_bg
13.01.2012, 02:09
Браво
Два точни въпроса и един точен отговор.!

Аз предавам майката от помощното семейство, което е презимувало над основното. Това го правя към средата на Рапицовата паша, когато вече може и да има оформени маточни чашки но преди да са осеменени.
1ви корпус е основната майка с всичкото открито пило + Хр. + основи за градеж.
2ри корпус става медови
3ти корпус предавам майката от помощното семейство – там отиват питите със запечатано пило и от помощното свалям майката с 2 пити открито пило с пчелите. Поради общата миризма и наличието на „собствени пчели” няма атака върху майката + основи за градеж .
За по-сигурно между 2ри и 3ти корпус се поставя раздупчен вестник.
Това е – всичкото по времето на един преглед и поне седмица нищо повече не се пипа.

Помощното семейство, което е останало без майка преустройвам, като поставям Рошфусов корпус + 4 бр. зрели маточника. Това съм го описал надявам се доста точно в съответната тема

http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3445&highlight=%F0%EE%F8%F4%F3%F1%EE%E2+%EA%EE%F0%EF%F3 %F1

Моето мнение:
Това е система за пчелари професионалисти, които отглеждат голям брой кошери. Нейната цел е – да може пчеларя да се справи за кратко време с голям брой кошери.
Не си струва колегите любители с малко кошери да се хвърлят на тази система. С малкото кошери те могат да работят ефективно и по други системи.

Основния недостатък на тази система е, че кошера става много висок и през лятото за да се свали горен корпус - се работи със стълба.
Тази технология няма как да се прилага, на ДБ система кошери.


Ето как изглежда такъв кошер през зимата...
http://s17.postimage.org/5n4b1keej/P1120059.jpg (http://postimage.org/image/5n4b1keej/)
Представете си какво е през лятото.

Максим Тодоров
13.01.2012, 08:17
А някой предавал ли е само оплодена майка в третикорпус,и как го правите успешно blush;

apolo_bg
13.01.2012, 08:45
С клетка, затапена с малко канди.
Нищо особено.
Приема се почти на 100%

Максим Тодоров
15.01.2012, 14:13
Колеги още нещо неми е ясно sadsmile; В третия корпус се отваря прелка,но одпред или од задна страна speechless; Другото което ме интересува е тези пчели кито остават в тр.корпус те само там ли работят и излизат през горната прелка или всички пчели подържат майките и пилото им, и си излитат от която прелка им хареса blush; drinks;

Ангел Йосифов
15.01.2012, 15:18
Макси,ако използваш оплодена майка не необходимо да въртиш горната прелка.Но ако изолзваш маточник или неплодна майка е препоръчително.

apolo_bg
15.01.2012, 19:47
Макси,ако използваш оплодена майка не необходимо да въртиш горната прелка.Но ако изолзваш маточник или неплодна майка е препоръчително.
Много точно е казано.


Другото което ме интересува е тези пчели кито остават в тр.корпус те само там ли работят и излизат през горната прелка или всички пчели подържат майките и пилото им, и си излитат от която прелка им хареса
Пчела от 3ти корпус (ако поиска) може да отиде във 2ри а от там през ХР и в 1ви(пчелите се движат свободно).

Максим Тодоров
16.01.2012, 10:55
Макси,ако използваш оплодена майка не необходимо да въртиш горната прелка.Но ако изолзваш маточник или неплодна майка е препоръчително.
Това заради риска ли се прави когато майката се връща от брачен полет да не влезе случайно при долната майка през долната прелка.

Ангел Йосифов
16.01.2012, 13:36
Да увлича се по полета на пчелите в долния корпус,понеже летежът им е по интензивен.

kroum
21.01.2012, 05:54
Доста търсих из интернет и не намирам нищо за тази система, освен книга на Pelett за медодоносните растения. Дали има и някакво друго название по-известно на запад?

kyuchukov
21.01.2012, 09:25
iris: Пелетовата система е описана в трета част на Интензивно пчеларство на Ангел Грънчаров.Търсих книгата и от едно място ми казаха, че трудно ще я намери в търговската мрежа.Не е пускана скоро в печатница.И ако само там е описана Пелетовата система, честито.Ако някой има идеи от къде дори и на старо да казва.

Nic
21.01.2012, 12:06
Нямали някой тази книга трета част на Интензивно пчеларство на Ангел Грънчаров, за да я прочетем

Ангел Йосифов
21.01.2012, 12:50
Нищо повече няма да научите специално за пелетовата система от книгата.Каквото е писано в началото на темата това е и във книгата.Но иначе книгата,и не само 3та книга ,а от 1ва до 5та са интересни.

Kavezu
05.08.2013, 22:19
Frank C. Pellett "Practical queen rearing" за тези, които могат да се справят на английски
http://www.archive.org/stream/practicalqueenre00pellrich/practicalqueenre00pellrich_djvu.txt

Kavezu
14.09.2013, 00:10
Frank C. Pellett "Productive beekeeping"
http://archive.org/details/productivebeekee01pell

kacone
25.12.2014, 19:41
Здравейте, колеги.
Понеже много се запалих по тази система, а и е идеален начин за мен, за да засиля ранните отводки - има някои подробности, които не са ми много ясни и ще помоля, ако някой е наясно да отговори.
Мисля да придам зрял маточник в трети корпус, като завъртя корпуса на 180 градуса и отворя входа на корпуса. Когато майката се оплоди и кошера се засили достатъчно, малко преди слънчогледа ще отнема старата майка в нуклеус /на същия пчелин/, новата я свалям в първи корпус/или свалям и завъртам целия корпус, заедно с майката/, а какво става с обърнатия вход /летящите пчели, които са придобили навик да го ползват, ще се преориентират ли? все пак е на 180 градуса/ Тоест, имам опасения, че дори и да го заjворя вечерта и обърна корпуса, пчелите ще излетят от долния вход но на връщане - пак ще търсят горен заден вход.
Предварително благодаря за отговорите!


Поздрави.

Ангел Йосифов
25.12.2014, 20:19
Да,ще търсят,ще търсят и ще си го намерят(долния вход) и всичко ще приключи до вечерта.Но ще продължат да изпълняват същия маршрут към горната прелка и без забавяне продължават към долния.

kacone
25.12.2014, 20:25
Да,ще търсят,ще търсят и ще си го намерят(долния вход) и всичко ще приключи до вечерта.Но ще продължат да изпълняват същия маршрут към горната прелка и без забавяне продължават към долния.

Благодаря за бързия отговор, така и подозирах - че ще се лутат. А няма ли, след примерно седмица, да свикнат с новия маршрут или ако мога аз да спомогна с нещо процеса?

Ангел Йосифов
25.12.2014, 20:42
Споко до 20 дена всичко ще е ок.

BaMnuPko
04.01.2015, 16:55
Някой пробвал ли е пелетова система при фарарови кошери.Кога, как и какви са резултатите.Идеята ми е след акацията когато са най-развити семействата да я приложа до цъфтежа на липата като ги преведа в двусемейни със Снелгрова дъска директно с оплодена майка и преди липата да ги преведа в състояние с 1 майка както са си биле след акацията. Има ли разлика в медодобива при липата и слънчогледа.

kacone
05.01.2015, 06:06
Здравейте, да попитам и аз нещо.
Имам съмнения, че когато изведа старата майка /от първи корпус/ с три рамки открито пило и веднага прехвърля младата /от трети корпус/ в първи, няма ли риск за младата майка и няма ли да настане борба между пчелите - въпреки общата миризма? Все пак, пчелите на отнетата майка не са оставени да почустват липсата и.
Ако може някой, който я е правил тази операция, да я опише по - подробно, да не стане беля.

kacone
16.01.2015, 05:37
Здравейте, да попитам и аз нещо.
Имам съмнения, че когато изведа старата майка /от първи корпус/ с три рамки открито пило и веднага прехвърля младата /от трети корпус/ в първи, няма ли риск за младата майка и няма ли да настане борба между пчелите - въпреки общата миризма? Все пак, пчелите на отнетата майка не са оставени да почустват липсата и.
Ако може някой, който я е правил тази операция, да я опише по - подробно, да не стане беля.

Здравейте, освен горния въпрос, в главата ми изникна още един.
Тази система приложима ли е в период, когато няма паша? Питам понеже, след разговор с други пчелари, се оказа че когато няма паша - едната майка може да изчезне. И варианта бил да ги правиш двусемейни в период на липса на паша чрез мрежа, и двумайчини /отстраняваш мрежата/, когато пашата тръгне. Моля, по-опитните колеги да дадат мнение!

borislav aleksandrov
16.01.2015, 09:38
Някой пробвал ли е пелетова система при фарарови кошери.Кога, как и какви са резултатите.Идеята ми е след акацията когато са най-развити семействата да я приложа до цъфтежа на липата като ги преведа в двусемейни със Снелгрова дъска директно с оплодена майка и преди липата да ги преведа в състояние с 1 майка както са си биле след акацията. Има ли разлика в медодобива при липата и слънчогледа.

Техниката на работа на Фарар е почти същата като на Палет разликата е че при Фарар използваш 10-12 магазина за да формираш конфигурацията докато при ЛР кошери се ползват от 3 до 4 корпуса


Здравейте, да попитам и аз нещо.
Имам съмнения, че когато изведа старата майка /от първи корпус/ с три рамки открито пило и веднага прехвърля младата /от трети корпус/ в първи, няма ли риск за младата майка и няма ли да настане борба между пчелите - въпреки общата миризма? Все пак, пчелите на отнетата майка не са оставени да почустват липсата и.
Ако може някой, който я е правил тази операция, да я опише по - подробно, да не стане беля.

няма да стане


Здравейте, освен горния въпрос, в главата ми изникна още един.
Тази система приложима ли е в период, когато няма паша? Питам понеже, след разговор с други пчелари, се оказа че когато няма паша - едната майка може да изчезне. И варианта бил да ги правиш двусемейни в период на липса на паша чрез мрежа, и двумайчини /отстраняваш мрежата/, когато пашата тръгне. Моля, по-опитните колеги да дадат мнение!

Да, приложима е проблема е ако през този период трябва да подхранваш иначе не ми се е случвало майка да изчезне без значение долна или горна

ch.atanasov
16.01.2015, 10:35
Е ,този Фарар явно е бил доста висок човек ,да измисли такава система.

borislav aleksandrov
16.01.2015, 11:13
Е ,този Фарар явно е бил доста висок човек ,да измисли такава система.

Доколкото си спомням Фарар е използвам магазинната надставка на Дадан което като височина с дъното и капака е към 1,60-1,70 - не ми се търси в момента но съм виждал снимка на Фарар застанал до кошер с 12 или 16 магазина не помня точно като кошера му стигаше до рамото....

ch.atanasov
16.01.2015, 12:11
Аз не споря.Само не можах да сметна 12или 16 ДБ магазина ,колко височина става.

радо
16.01.2015, 12:46
Имам съмнения, че когато изведа старата майка /от първи корпус/ с три рамки открито пило и веднага прехвърля младата /от трети корпус/ в първи, няма ли риск за младата майка и няма ли да настане борба между пчелите - въпреки общата миризма? Все пак, пчелите на отнетата майка не са оставени да почустват липсата и.

Риск има винаги да убият майката защото пчелите може да не я харесат но за да си спокоен и понеже нямаш резервни майки може да използваш клетка кръглата с мрежа,която се забива в рамката в нея няма как да я убият и когато се успокоят пчелите те ще я пуснат.Семейството не се безпокой поне 4-5 дена не се изкушавай защото така дразниш пчелите и има много по голяма вероятност да убият майката.

kacone
17.01.2015, 04:03
Благодаря, колега. Сетих се за кои клетки става въпрос.

Хари потър
11.08.2015, 05:48
При тази система старата майка е в първи корпус а новата в трети въпроса ми е следния след акацията когато няма паша налага ли се да се да се изважда пило от корпусите с майките с цел разтоварване противороево щото и двете са оставени в един корпус да осеменяват

Ангел Йосифов
11.08.2015, 08:01
Ти прочетели внимателно първият пост.Ако си го прочел,прочети го още веднъж,но бавно и помисли.Отговора е лесен.

marinov
19.01.2016, 09:16
Системата наистина е добра. Пробвана. Трябва обаче да се търси майката, което невинаги става бързо.

gmdbee
14.02.2016, 11:40
Здравейте, Пчеларствам изцяло с Дадан блат 10р и ми се иска да опитам двумайчина система за пчеларстване,но основният ми проблем е че след акацията имам липа и слънчоглед.Идеята ми е преди рапица да подредя: плодник/ХР/магазини/ХР/плодник като преди това съм сложил мрежа за прополис поне 10-15 дена за обединяване на миризмата и непосредствено преди рапицата да заменя мрежата с вестник.възможно ли е така конфигурирания кошер да стои и след акацията или след пашата е желателно да се сложи плътна преграда.

Валентин.
14.02.2016, 15:17
Здравейте, Пчеларствам изцяло с Дадан блат 10р и ми се иска да опитам двумайчина система за пчеларстване,но основният ми проблем е че след акацията имам липа и слънчоглед.Идеята ми е преди рапица да подредя: плодник/ХР/магазини/ХР/плодник като преди това съм сложил мрежа за прополис поне 10-15 дена за обединяване на миризмата и непосредствено преди рапицата да заменя мрежата с вестник.възможно ли е така конфигурирания кошер да стои и след акацията или след пашата е желателно да се сложи плътна преграда.
Нямам много опит с двумайчините ама си мисля, че е по-добре на ранните паши да налиташ, а обединяването да го правиш на късните. И след последната да си изведеш най-отгоре пак ново семейство с млада майка.