PDA

Виж пълната версия : ТЪРТЕЕВО ПИЛО В МАГАЗИНА



koragroup
18.06.2012, 05:55
Както е видно от заглавието, има следния проблем.
На няколко семейства (различни по сила), майката се е качвала в магазина и снасяла за търтеи. От 4-5 кв.см, до половин пита.
Та въпросите ми са:
Това признак на какво е и какви мерки трябва да взема?
Какво да правя с питите? Да чакам да се излюпят, да изрязвам или да претопявам?

Предварително благодаря за помощта!

Пламен Ганев
18.06.2012, 10:34
Рамки с търтиев градеж ги претопявам веднага.Може да ги ползваш без проблеми,но само ако работиш с ХР

Daniel
18.06.2012, 13:09
И аз имах търтеево пило в магазините....нищо , че рамките са с една по малко....обясниха ми го така 1. заблудили са майката да се качи горе( нямало място долу) 2. липсва ли им търтеи на семейството
Може и двете да са пълни глупости (като съм новобранец да са ме взели на подбив ). Но поне в първото се убедих...наистина нямаше място къде да снася майка , пило , прашец и мед ...нямаше място за нея... Качих всичкото запечатано пило (предполагам без майката) над ханемановата решетка (преди това не беше сложена с надеждата като са по-малко рамките да го няма този проблем, но....) и долу само празни пити..надявам се да съм и помогнал. Пилото като се излюпи ще има място за мед ( наблюдавам го и забелязвам , че всяка свободна килийка я тъпчат с нектар). За точка две се въздържам за сега.

evgeni.filimonov
18.06.2012, 14:11
Дано да не си прехвърлил и майката горе. При такива случаи се търси първо майката, после се отделят питите.
Това раделяне се прави преди пашата, казва се демариране. Сега си освободил прекалено много място на майката да снася, и докато не ги усвоят тези празни рамки , няма да качат мед горе, а и това пило докато се излюпи, ако ти е малко пашата, няма да вземеш нищо или може пак да блокират майката долу, ако е много силна пашата.

evgeni.filimonov
18.06.2012, 14:14
Както е видно от заглавието, има следния проблем.
На няколко семейства (различни по сила), майката се е качвала в магазина и снасяла за търтеи. От 4-5 кв.см, до половин пита.
Та въпросите ми са:
Това признак на какво е и какви мерки трябва да взема?
Какво да правя с питите? Да чакам да се излюпят, да изрязвам или да претопявам?

Предварително благодаря за помощта!

Големите площи с търтиево пило - можеш да изрежеш пилото - капачетата и те ще ги почистят. Ако няма мед по питите или е запечатан, можеш и да ги изтръскаш търтиевите ларви.
Ако са малки площи - оставяй ги.

Daniel
18.06.2012, 17:57
Дано да не си прехвърлил и майката горе. При такива случаи се търси първо майката, после се отделят питите.
Това раделяне се прави преди пашата, казва се демариране. Сега си освободил прекалено много място на майката да снася, и докато не ги усвоят тези празни рамки , няма да качат мед горе, а и това пило докато се излюпи, ако ти е малко пашата, няма да вземеш нищо или може пак да блокират майката долу, ако е много силна пашата.
Благодаря за съвета Евгени! Да се надяваме , че не съм прехвърлил майката горе. Наложи се така да направя , защото при три опита да направя прехвърляне от ДБ на МК не успях (при условие , че целия форум е изяден със запетайките - грешката е в инвентара с който разполагам и най-вече в пчеларя ;) ) , та така си течеше и времето. Това беше последен опит. Всички ДБ ( с пило запечатано) горе за мед и всичко налично МК за плодник. Ако под усвояване разбирам гледане на пило , ок - аз не искам блокирана майка. За пашата: сега свършва липата и започва слънчогледа. По принцип и липата е (беше) силна , надявам се и слънчогледа да е същия. Тука изниква въпроса: при така направеното от мен, при условие, че майката е под ХР , ще напълнят ли със липа долу. Да го взема ли долу меда , за да не ги блокирам за слънчогледа?
Дано , не съм спамил темата...и все пак е полезно за всички!

Shine
18.06.2012, 18:16
аз лично слагам една ХР или махан ДВЕ пити от магазина... и така те правят по широки килийките и майката не може да снесе но внимавай ! като качиш всички пити с неизлюпено пило да забавиш майката да снася... направи един разтвор с мая за хляб 1 кг захар 2 литра вода и 10 % мая за хляб за ЕДИН кошер ако имаш 10 кошера слагай цяла мая така се подсилва снасянето на майката ... като кипне водата слагай захарта и маята а и може и мед и бъркаш докато кипне отново аз така правих но спрях и сега пак започвам защото резултатите са очевидни плодник с 10 рамки пълен с пило а магазина фул и качвах по 2 3 рамки (с запечатано пило) в 3-тият корпус и семействата са доста силни даже скоро 4 ти корпус ще сложа но майката нещо спря да снася... ще подхраня утре с мая и да видим до 2 3 дена какво ще стане :)

evgeni.filimonov
18.06.2012, 19:58
аз лично слагам една ХР или махан ДВЕ пити от магазина... и така те правят по широки килийките и майката не може да снесе но внимавай ! като качиш всички пити с неизлюпено пило да забавиш майката да снася... направи един разтвор с мая за хляб 1 кг захар 2 литра вода и 10 % мая за хляб за ЕДИН кошер ако имаш 10 кошера слагай цяла мая така се подсилва снасянето на майката ... като кипне водата слагай захарта и маята а и може и мед и бъркаш докато кипне отново аз така правих но спрях и сега пак започвам защото резултатите са очевидни плодник с 10 рамки пълен с пило а магазина фул и качвах по 2 3 рамки (с запечатано пило) в 3-тият корпус и семействата са доста силни даже скоро 4 ти корпус ще сложа но майката нещо спря да снася... ще подхраня утре с мая и да видим до 2 3 дена какво ще стане :)

Същата работа върши и сухата захар.
Но не зная дали си струва това да се прави и то по време на пашата. Колкото повече открито пило има сега, толкова по малко мед ще има. А и сега при тази паша и при наличие на магазини да храниш със сироп и тази мая не знам каква работа върши. Да дадеш 3 литра сироп на семейство, повечето ще отиде в магазините.
През периода на медосбор се храни и то с малки дози само когато се развали времето за по дълго време и при безпашие.

evgeni.filimonov
18.06.2012, 20:15
Дано да не си прехвърлил и майката горе. При такива случаи се търси първо майката, после се отделят питите.
Това раделяне се прави преди пашата, казва се демариране. Сега си освободил прекалено много място на майката да снася, и докато не ги усвоят тези празни рамки , няма да качат мед горе, а и това пило докато се излюпи, ако ти е малко пашата, няма да вземеш нищо или може пак да блокират майката долу, ако е много силна пашата.
Благодаря за съвета Евгени! Да се надяваме , че не съм прехвърлил майката горе. Наложи се така да направя , защото при три опита да направя прехвърляне от ДБ на МК не успях (при условие , че целия форум е изяден със запетайките - грешката е в инвентара с който разполагам и най-вече в пчеларя ;) ) , та така си течеше и времето. Това беше последен опит. Всички ДБ ( с пило запечатано) горе за мед и всичко налично МК за плодник. Ако под усвояване разбирам гледане на пило , ок - аз не искам блокирана майка. За пашата: сега свършва липата и започва слънчогледа. По принцип и липата е (беше) силна , надявам се и слънчогледа да е същия. Тука изниква въпроса: при така направеното от мен, при условие, че майката е под ХР , ще напълнят ли със липа долу. Да го взема ли долу меда , за да не ги блокирам за слънчогледа?
Дано , не съм спамил темата...и все пак е полезно за всички!

Научете се да давате информация за системата, за конфигурацията в момента, иначе как да ви дадем правилен съвет.
Най лесния вариянт е бил да разширяваш плодника с рутови рамки, и после да сложиш рутов корпус и да оставиш майката да си се качи горе и тогава да сложиш ХР. Начини много има.