PDA

Виж пълната версия : НАД 3 МИЛИОНА ЛЕВА ДЪРЖАВНА ПОМОЩ ЗА ПЧЕЛАРИТЕ



valeriboikov
14.06.2012, 14:38
Над 3 милиона лева държавна помощ за пчеларите

[Над 3 милиона лева държавна помощ за пчеларите] Управителният съвет на фонд „Земеделие” одобри минимална помощ de minimis за пчеларите в размер на 3 236 804 лева. Субсидията е до 15 лв. на пчелно семейство, а точният размер на помощта ще бъде определен след приключването на приема на заявления.

Земеделските производители, които отглеждат пчелни семейства, могат да подават заявления от 25 юни до 6 юли 2012 г. във всички областни дирекции на фонд „Земеделие”.

Финансовата помощ е предназначена за физически лица, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани по наредбата за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители за 2012 г. Основно изискване е кандидатите да са регистрирани до 25 март 2012 г. и пчелините, които притежават, да са регистрирани като животновъден обект по наредбата за регистрация и идентификация на пчелните семейства или по чл.137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
По схемата de minimis един пчелар може да получи безвъзмездна финансова помощ в размер до левовата равностойност на 7 500 евро за период от трите последни данъчни години (2010 – 2012).

Срокът за договаряне на средствата е 20 юли, a субсидиите ще се изплащат до 26 юли.

valeriboikov
14.06.2012, 15:19
Защо през 2010 и през 2011 нямаше субсидии по de minimis за пчеларите? Къде са парите на пчеларите за предните 2год?

Атанас Воденичаров
14.06.2012, 15:47
Повечето пари от тези които ще дават сега,ще отидат при хора които не са виждали пчели.

Румен Димитров
14.06.2012, 16:06
Повечето пари от тези които ще дават сега,ще отидат при хора които не са виждали пчели.

+1

Mind_Control
14.06.2012, 16:13
Повечето пари от тези които ще дават сега,ще отидат при хора които не са виждали пчели.

На тия им пожелавам да се запознаят с рояк пчели много от близко.

Иначе от тая програма има смисъл само ако имаш над 50 кошера, защото осигурителнните вноски за ЗП са около 750 лв годишно. Като разделиме 750/15=50. Значи с 50 кошера си избиваш вноската. Мизерия пълна..

Aleksiev
14.06.2012, 17:07
Ами те хората в министерството отдавна са го измислили, всички пари отиват при едрите производители като целта е една ВСИЧКИ ДРЕБНИ СОБСТВЕНИЦИ И ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА КАКВАТО И ДА Е СЕЛСКОСТОПАНСКА ПРОДУКЦИЯ ДА БЪДАТ ПРИНУДЕНИ ДОБРОВОЛНО , ЗАДЪЛЖИТЕЛНО , ДА СЕ ОТКАЖАТ .Това сега се нарича окрупняване на производството, и какво означава до 15 лв. на семейство 1,2,3,5,10,15 лв. колко и кой решава. drinks;

Б.Медаров
14.06.2012, 17:47
Интересно ми е дали ще проверяват на място.Познавам хора които нямат пчели а се водят зем.производители по точно 2ма judge; Ако е всичко е формално сматай за какво ще става въпрост cash;Аи тези пари няма да стигнат за всички пчелари.Да предположим ,чеима около 25000рег,зем.производители с по 100 кошера тъии като някои са с 200-400,средно по сто на пчелар,това ще рече около 2500000 пчелни сем.по 10лв средно,а не по 15 са около 25000000лв тъй че невиждам докъде ще стигне тази помомощ.И по точно за колко човека,или пак трябва да се редим от 3ч.сутринта drinks; А В ТЕЯ ЖЕГИ ПОМОЩА МОЖЕ И ДА ОТИДЕ ЗА ЛЕКАРИ ЗА НАС А НЕ ЗА ПЧЕЛИТЕ tube;

сезгин
14.06.2012, 22:42
Дано да не го направят като субсидията за продаден пчелен мед преди години .първите пуснали заявления получаваха 40 ст а другите 20 ст за кг

Ruslan
15.06.2012, 12:37
Колеги, първо всички започнахте с коментарите колко безсмислено било, как щели да вземат само тези които не са виждали пчели, как било горещо и как трябва да се редиш по тъмно.
Честно, няма угодия!Като няма помощи- защо няма, като предлагат- било за измамниците!Не казвам, че всичко е наред!
Да, тригодишните програми не ги харесвам, защото вдигнаха цените на сандъците, майките и отводките.Тези програми облагодетелстваха основно производители на кошери и на отводки.Въпреки всичко, има пчелари, които си помогнаха и си подмениха сандъците и си увеличиха семействата.
Хубава, лоша, такава ни я натресоха нашите мили ръководители.
В крайна сметка сме си виновни и ние самите.Това е добра воля за помощ, която се изкриви, типично по нашенски.Само, че нека всеки се замисли, какво точно е направил за да бъдат нещата по добри(освен лакърдиите по форуми).
Второ, това е само журналистическа статия и съответно, не е ясно в каква степен е достоверна.
Информация трябва да се получи от фонд Земеделие за условията за кандидатстване.От така поднесената информация, аз никъде не видях изискване за регистрация като Земеделски производител.Говори се за наредбата за регистрация и идентификация на пчелните семейства, като животновъден обект.Нещо което е задължително, за разлика от регистрацията като ЗП и което всеки от нас трябва да направи.
Както казах, все пак това е журналистическо писание и може да не го тълкувам правилно.
Аз лично бих се информирал в дирекция Земеделие, но не попадам в изискването за регистрация до 22 март 2012.
Въпреки, че се регистрирах през 2009, тази година установих, че поради безхаберие, некомпетентност на чиновници, изобщо не съм вписан в регистъра, въпреки че бях подал заявление и имам номер.Наложи се да правя всичко отначало и сега регистрацията ми е от юни 2012.
Последно, стига с този негативизъм!Това ни се дава без да сме направили нищо!
Ако искаме повече и по справедливо, трябва да си го отвоюваме и заслужим.

kando
15.06.2012, 12:50
Само, че нека всеки се замисли, какво точно е направил за да бъдат нещата по добри
па аз лично отказвам да кандидатствам за някоя от до сега предлаганите субсидии - какво по-добро мога да направя от позицията си на никой.

ттитто
15.06.2012, 13:04
Информация трябва да се получи от фонд Земеделие за условията за кандидатстване

Новината е публикувана в страницата на фонд земеделие. И там ясно е казано, че основните изисквания са регистрация по наредба 3 за зем производител и регистрация на пчелните семейства в БАБХ. Аз обаче прерових последните броеве на държавен вестник и не намерих никаква наредба за тази субсидия. Може би още не е обнародвана.

Ruslan
15.06.2012, 14:06
Пробвах да получа информация от фонд Земеделие Русе, но никой не ми вдига :D .Влязох в сайта и там по аналогия с помощите за други въдства, става ясно, че си трябва регистрация като ЗП.
Така, че регистрираните колеги-напред!

Mind_Control
15.06.2012, 14:10
"Земеделските производители, които отглеждат пчелни семейства, могат да подават заявления от 25 юни до 6 юли 2012 г. във всички областни дирекции на фонд „Земеделие”. "

По ясно от това написано не виждам, как може да бъде..

Mind_Control
15.06.2012, 15:03
Извинявайте ама вие как искате хем да не сте регистрирани ЗП, хем пчелините ви да не са регистрирани, да не плащате осигуровки и данъци но да получавате субсидии е точно това го няма никъде... дори и в Монголия

Извинен си. А това да получаваш пари без да знаеш какво е отводка, как ще го коментираш? Дали го има в Монголия? И за чий ..... има ограничение да си регистриран преди март месец?
КОЛЕГА,предупреждавам те,че следващия път,когато използваш цинизми ще трия без обяснения!
Модератор

Mind_Control
15.06.2012, 16:07
Ограничението е наложено защото когато се заговори март-април за тия пари не малко хора тръгнаха да се регистрирват като ЗП понеже тогава се говореше за по 20 лв на кошер и потриваха доволно ръце като смятаха колко пари ще им паднат ей така... То ако става дума аз познавам хора които не могат да различат пчела от оса щото за тях е все същото но това не им попречи да кандидастват и по Млад фермер и по пчеларската програма важното е далаверата...

Да де ама точно тия хора прибират парите. Те кандидатстват, защото имат връзки.

павликянин
15.06.2012, 17:03
Извинявайте ама вие как искате хем да не сте регистрирани ЗП, хем пчелините ви да не са регистрирани, да не плащате осигуровки и данъци но да получавате субсидии е точно това го няма никъде... дори и в Монголия

Ами, условието да си регистриран ЗП е едно от нещата, които смятам да атакувам пред Административен съд - Пловдив. Данъци плаща всеки, при това - всеки ден, а най-голямо перо в бюджета дава ДДС. Осигуровките според Конституцията са доброволни, а не задължителни. Отделен въпрос е, че системата на осигуряване е изградена пирамидално и е въпрос на време да рухне. Не разбрах - защо да не получаваме субсидии, след като земеделието виси на конец без пчела?

павликянин
15.06.2012, 22:10
Всеки има право на мнение, включително Европейският парламент и Европейският съвет. Но право на последна дума има Европейският съд. След като имам гарантирано право на труд, аз решавам кога, как и в каква форма да го упражнявам. След като за същия труд някой получава субсидии, които аз не получавам, сме поставени в неравни условия, нарушено е правото ми на труд. Защо няма легална дефиниция кой е и кой не е ЗП, имащ право на субсидии, а се приема за критерий регистрацията? Явно законодателят не счита за съществен обема на работа, а прави разграничение въз основа на административен принцип, а тези принципи най-лесно падат. Никой не може да каже кога една дейност е хоби и кога - занятие/професия. Щом като има стопански измерения, тази работа следва да се третира като занятие, независимо дали човекът работи другаде или не. Ако имам 1 кошер и наема един пчелар да ми гледа кошера, това за него хоби ли е или е работа? Работа е. Аз работодател ли съм? Работодател съм. Длъжен ли съм да се регистрирам като ЗП? Не съм. Мога ли да си продавам меда? Мога. Има ли стопански измерения работата? Има. И кой е разграничителният критерий? Една папка, един файл, един подпис и един печат... Всеки има право на мнение, включително аз. Но право на последна дума има Европейският съд.

Пламен Ганев
15.06.2012, 23:41
Извинявайте ама вие как искате хем да не сте регистрирани ЗП, хем пчелините ви да не са регистрирани, да не плащате осигуровки и данъци но да получавате субсидии е точно това го няма никъде... дори и в Монголия

Не е точно така!Вече не съм регистриран земеделски производител,но пчелина ми е регистриран и си плащам данъците.Щом си редовен данъкоплатец,какво те различава от регистрирания ЗП?Вземат се проби при всяка продажба.Фирмата не те пита дали си регистриран ЗП,а гледа продукта.Пак ни правят супер изнасилване с цел да има много балами заради мизерните им няколко лв да се регистрират ЗП и после да се ударят в гърдите - безработицата пада.Ако искаха да помогнат на пчеларството щяха да кажат: по 5-7-10лв/примерно/ за всяко отглеждано пчелно с-во,но не е това целта!

kando
16.06.2012, 23:59
Една папка, един файл, един подпис и един печат...
че то нали това е номера с тези субсидии - не да ти дадът, а да ти вземат, просто става малко по-акуратно и уж незабележимо.

Димитър Бонев
17.06.2012, 08:11
Истината е, че тези т.н. субсидии беше редно да се дават на всички. Стига кошерите да са надлежно регистрирани и да е подържана съответната документация. Истината е, че тези средства трябва да се отпускат само след проверка на пчелина. Най-малкото за да няма злоупотреби(както е при програмите). Средствата така както са планирани при всички положения ще останат неусвоени. Не за друго, а заради предварителните условия. В България в момента има регистрирани около 350 000 пчелни семейства. не е ясно обаче след голямата зимна смъртност, колко от тях са заявени на пролет. Освен това до колкото знам като ЗП са регистрирани едва около2500 пчелари или около 150 000 пчелни семейства. Така че ако не бъдат откраднати част от парите ще останат неусвоени. За догодина евентуално ще има бум в кухата регистрация на пчелни семейства, особено заради очакваната директна субсидия на кошер от ЕС, но и тук ЕК се е погрижила. Ще се субсидират само стопанства регистрирани преди октомври 2011г. Новите ще трябва да почакат поне до 2017. От тук нататък всеки трябва да си направи сметката. Дали си струва да плаща допълнително данъци и осигуровки за да получава субсидии или да разчита само на приходи от продукция. Вярно е, че тези, които няма да могат да получат субсидии са дискриминирани, но със същите доводи могат да излязат и тези, които съвестно си плащат осигуровки и данъци. Те също могат да кажат, че са дискриминирани, ако се даде на всички. Линията е много тънка.

prost_pchelar
20.06.2012, 09:47
Пробвах да получа информация от фонд Земеделие Русе, но никой не ми вдига :D .Влязох в сайта и там по аналогия с помощите за други въдства, става ясно, че си трябва регистрация като ЗП.
Така, че регистрираните колеги-напред!
И на кой телефон звъня че не ти вдигаха?

Димитър Бонев
20.06.2012, 15:11
Регистрационната карта за ЗП и ветеринарномедецинския дневник на пчелина. Това са казали от ДФЗ че са необходимите документи.

Пламен Ганев
20.06.2012, 16:09
Истината е, че тези т.н. субсидии беше редно да се дават на всички. Стига кошерите да са надлежно регистрирани и да е подържана съответната документация. Истината е, че тези средства трябва да се отпускат само след проверка на пчелина. Най-малкото за да няма злоупотреби(както е при програмите). Средствата така както са планирани при всички положения ще останат неусвоени. Не за друго, а заради предварителните условия. В България в момента има регистрирани около 350 000 пчелни семейства. не е ясно обаче след голямата зимна смъртност, колко от тях са заявени на пролет. Освен това до колкото знам като ЗП са регистрирани едва около2500 пчелари или около 150 000 пчелни семейства. Така че ако не бъдат откраднати част от парите ще останат неусвоени. За догодина евентуално ще има бум в кухата регистрация на пчелни семейства, особено заради очакваната директна субсидия на кошер от ЕС, но и тук ЕК се е погрижила. Ще се субсидират само стопанства регистрирани преди октомври 2011г. Новите ще трябва да почакат поне до 2017. От тук нататък всеки трябва да си направи сметката. Дали си струва да плаща допълнително данъци и осигуровки за да получава субсидии или да разчита само на приходи от продукция. Вярно е, че тези, които няма да могат да получат субсидии са дискриминирани, но със същите доводи могат да излязат и тези, които съвестно си плащат осигуровки и данъци. Те също могат да кажат, че са дискриминирани, ако се даде на всички. Линията е много тънка.

Ако това наистина стане така,ще е показателно че няма желание за помощ на отрасъла.Регистрацията на ЗП е година за година.На пчелните с-ва също.Къде е логиката?Другите които получиха субсидии искаха ли им подобна глупост-5г стаж един вид?Хората които ползват пчелите като допълнитен доход са много повече от тези които им е основен доход,а основно те ще загубят.Нали в края на краищата всички гледаме пчели и от 2010г искаме-неискаме и данъците си плащаме.Абе ние да сме живи и здрави да си работим,както и пчеличките ни,па плодородната ни земя няма да ни остави.Няма смисъл от нерви!

prost_pchelar
21.06.2012, 11:30
Ако това наистина стане така,ще е показателно че няма желание за помощ на отрасъла.Регистрацията на ЗП е година за година.На пчелните с-ва също.Къде е логиката?Другите които получиха субсидии искаха ли им подобна глупост-5г стаж един вид?Хората които ползват пчелите като допълнитен доход са много повече от тези които им е основен доход,а основно те ще загубят.Нали в края на краищата всички гледаме пчели и от 2010г искаме-неискаме и данъците си плащаме.Абе ние да сме живи и здрави да си работим,както и пчеличките ни,па плодородната ни земя няма да ни остави.Няма смисъл от нерви!
Участията по схемите de minimis винаги са обвързани с регистрация като ЗП и регистрация във ВетИС. Така, че иска се, щом си земеделски производител да си в час и на книга. Стига сте хленчили ами си вдигнете задниците и си влезте в час.

Пламен Ганев
21.06.2012, 12:39
Ако това наистина стане така,ще е показателно че няма желание за помощ на отрасъла.Регистрацията на ЗП е година за година.На пчелните с-ва също.Къде е логиката?Другите които получиха субсидии искаха ли им подобна глупост-5г стаж един вид?Хората които ползват пчелите като допълнитен доход са много повече от тези които им е основен доход,а основно те ще загубят.Нали в края на краищата всички гледаме пчели и от 2010г искаме-неискаме и данъците си плащаме.Абе ние да сме живи и здрави да си работим,както и пчеличките ни,па плодородната ни земя няма да ни остави.Няма смисъл от нерви!
Участията по схемите de minimis винаги са обвързани с регистрация като ЗП и регистрация във ВетИС. Така, че иска се, щом си земеделски производител да си в час и на книга. Стига сте хленчили ами си вдигнете задниците и си влезте в час.

Ние сме отдавна в час колега!Пука ми за тия мизерийки на които се радвате.Най важното за мен е да се увуличава добива!Не да чакам стотинки.До този момент и без тях изкарвахме,така че изобщо не ми дреме cool;

ianev
21.06.2012, 12:54
prost_pchelar айде по полека става ли? Колкото до вдигането на задниците на повечето хора им е писнало от бумаги навсякъде в България е само бюрокрация. Това никъде го няма в такава степен взесто всичко да е улеснено и да става по най бързия начин както е в Европа. Защото преди всичко пчелари, животновъди, земеделци и на последно място Книжни плъхове!

И за какво му е на човек да е ЗП още едни осигуровки. A повечето колеги работят и пчелите са им като допълнителен доход и като работят съответно си плащат осигуровки. Аз като не съм регистриран ЗП какво пречи да взимам субсидия нима гледам нещо по различно от регистрираните колеги и разходите са ни горе доло еднакви разликата е само в големината на всяко стопанство. Общо взето дискриминация.

И като завършек държавата нищо не дава тя само взима за това повечето колеги не са ЗП и разширяват стопанствата си лека по лека всяка година със средствата изкарани с много труд (АЗ СЪМ ЕДИН ОТ ТЯХ) не от Министерство на земеделието и храните!

prost_pchelar
21.06.2012, 13:58
И като не са ЗП как си продават меда на търговците? Или изкарват толкова колкото да го продават на дребно. Айде да не плачем, че е много бумащина. Технологиите навлязоха до такава степен, че може човек да си прави парични преводи докато си пие сутрешното кафе. НАП имат услуги с електронен подпис. Хора които си вадят хляба със земеделие трябва да се регистрират като ЗП. Освен това по de minimis не е чак толкова сложна процедурата. Въпросът е горе да се отстояват интересите на производителите. Ама като гледам кои отстояват интересите, до производителите винаги ще стигат трохите под формата на субсидии. И за мен по удачно е да не се обвързвам с помощи и тем подобни при добра година. Един уважаващ себе си пчелар работи всеки ден в пчелина си, а не от дъжд на вятър. Може да е объркващо моето изложение, но това е моята теза. А относно вдигането на задниците просто трябва кандидатът да е активната страна. Няма кой да дойде лично при него и да го хване за ръчичка и да му даде помощи.

Юрий Цветков
21.06.2012, 19:01
А относно вдигането на задниците просто трябва кандидатът да е активната страна. Няма кой да дойде лично при него и да го хване за ръчичка и да му даде помощи.То дори и така да стане, българина пак ще каже, ама само толкова ли, или сега не ме занимавай ела утре или нещо от сорта.

Пламен Ганев
21.06.2012, 19:28
Имам 2 въпроса към yuri : Според теб,тъп български манталитет ли ще е,ако някой пчелар ти каже че това е супер мизерия и подигравка с българското пчеларство?От тази пролет субсидията за една коза е 10лв годишно.Ние как да се радваме на 10-15лв за 3г?Мислиш ли ,че една коза може да се сравнява с един кошер по стопанска стойност?

Недялко Атанасов
21.06.2012, 20:07
А ти мислиш ли,че за един козар твоята ст. еденица е нещо повече от неговото яре,или за един кравар телето,но зада имат тази ст.еденица-спазват изискванията и вземат по някой лев-добре дошъл казват старите хора.Лично за мен спазването на законите и изискванията си е инваестиция и то мн.добра,айде сега drinks;

Б.Медаров
21.06.2012, 20:51
Извиняваите ама неможете да сравните труда на жовотновъда с този на пчеларя.ние бахтим има няма няколко мес в годината,говоря за сериозен труд а онея бласкат от сутрин до залез 365 дни.една коза не може да се равнява на 1 силен кошер.но една овца може.говоря за овца с 2,5литра дневен млеконадой.Преди 50-60години наще дядовци са оценяли 1кг.мед на 1 кг овче масло.ЯЯЯ ПРОВЕРЕТЕ КОЛКО СТРУВА 1 КГ СЕГА МАСЛО :D :D :D Трябва да станем милионери. drinks;

Пламен Ганев
21.06.2012, 23:35
А ти мислиш ли,че за един козар твоята ст. еденица е нещо повече от неговото яре,или за един кравар телето,но зада имат тази ст.еденица-спазват изискванията и вземат по някой лев-добре дошъл казват старите хора.Лично за мен спазването на законите и изискванията си е инваестиция и то мн.добра,айде сега drinks;

Не си цениш труда колега!Кози всеки може да гледа!Може ли да се каже същото за пчелите?Както и да е?!Айде drinks;

kando
22.06.2012, 12:27
Преди 50-60години наще дядовци са оценяли 1кг.мед на 1 кг овче масло.ЯЯЯ ПРОВЕРЕТЕ КОЛКО СТРУВА 1 КГ СЕГА МАСЛО :D :D :D Трябва да станем милионери. drinks;
да това е интересно и аз съм го чувал от възрастни пчелари.

Въпроса със субсидиите у нас е просто ....... не един път съм казвал и да се организира някакъв протест на пчеларите, ако едно от изискванията не е да се спрът субсидиите, няма да участвам. Тези субсидии, в този си вид, при поставените изисквания, в нашите условия спомагат за всичко друго, но не и за развитието на отрасъла, съответно и на сериозно занимаващите се пчелари. Хич да не се правят на дръж ми шапката нашите управници, по света е намислено как да стане цялата работа - тези субсидии, които се дават, трябва да бъдат последното звено, от което да очакваме някой лев, а в момента то се налага като основно и правят едни каши, едни бъркочи, едни глупости и галимации, от които фактически нищо не се печели ..... разбира се освен, ако не си от новата генерация пчелари, дето са пчелари, докато им раздават пари ей така, като спре кранчето после не са пчелари, а нещо друго си, според зависи какви бакшиши ще пуснат от горе.

Димитър Бонев
22.06.2012, 14:09
Прав си. Отдавна съм изказал своето мнение относно ограбването на парите наливани в сектора по възможно най-безкрупулния начин. То не бяха програми разработени от хората, които после окрадоха и държавата и пчеларите, защото по начина по който се предоставиха през последните години отводките по тези програми, то няма пчелар, който да е останал доволен. Една проста сметка ми дава достатъчно основание да не участвам по тези програми. Стойността на "лицензна псевдоотводка" надхвърля многократно стойността на такава нелицензна. Евтиното излиза много скъпо. Мижавата лицензна отводка с полужива недооплодена майка, вече втора година не може да стъпи на крака и да заработи като семейство(инфо от колега, изгорял по програмата). За разлика от отводките, които сам си спретнах миналото лято, на есен взех по малко медец, а тази година носят та носят и още отводка ми дадоха, а колегата по програмата още е на един корпус. Е каква е печалбата по програмата.
Субсидии може, но при строги правила. Не може да имам там 1000 сандъка празни и да получавам субсидия. А такива стопанства има и то не малко.

Mind_Control
22.06.2012, 14:28
Аз да ви кажа- цената на меда е ниска, защото повечето хора занимаващи се с това са аматьори, а не професионалисти. Демек живота им не зависи от това, колко ще изкарат от меда. От там идва и цялата беля.

kando
22.06.2012, 18:15
С тези субсидии, цената на меда скоро нема и да се покачи - колко години стана вече продаваме м/у 3,60 и 4,20 цена на едро (това е масовата цена, че някой успял да вземе примерно 5лв. е изключение) ... по спомен 2005г. се изнесох от София, тогава взех 3,80. Уж инфлация, криза, оправяме се, икономика, политика, не знам си кво, цени, такси, данъци всичко се вдига, а производството все така го духа под вода - и как ще стабилизираме положението, със субсидии ..... егати далаверата, пусни им трохи, че докато кълват да им дереш кожата.

kasapina
22.06.2012, 18:40
Колеги,днес ходих във ФЗ и ми казаха,че е задължително да нося документ от НАП за изчистени задължения към държавата,ако това е вярно ще трябва да ходя и във НАП за тая листовка,и като знам колко се чака там,направо ми идва да полудея.
Все нови и нови неща измислят !

Mind_Control
22.06.2012, 20:58
Колеги,днес ходих във ФЗ и ми казаха,че е задължително да нося документ от НАП за изчистени задължения към държавата,ако това е вярно ще трябва да ходя и във НАП за тая листовка,и като знам колко се чака там,направо ми идва да полудея.
Все нови и нови неща измислят !

За 7 дни излиза удостоверението в НАП. Аз бих ти препоръчал да минеш и през общината за същото, за да не те върнат и за него.

Светозар Каменов
23.06.2012, 06:27
Моето удостоверение го взех за час с чакането.

Субсидии се дават именно да се държи цената ниска и да е евтина храната. Това е и една от причините нашите зеленчуци примерно да не са конкурентни.

Mind_Control
23.06.2012, 08:39
Моето удостоверение го взех за час с чакането.

Субсидии се дават именно да се държи цената ниска и да е евтина храната. Това е и една от причините нашите зеленчуци примерно да не са конкурентни.

Незнам ако е на физическо лица, но на юридическо минимума е 7 дни. Постоянно вадиме за нашата фирма.

ivan5555
24.06.2012, 19:42
на мен пък от РА ми казаха че удостоверение от НАП по чл. 87не се изисква .кое ще излезе вярно не знам

dvidenov
24.06.2012, 21:32
С тези субсидии, цената на меда скоро нема и да се покачи - колко години стана вече продаваме м/у 3,60 и 4,20 цена на едро (това е масовата цена, че някой успял да вземе примерно 5лв. е изключение) .
Цените са ниски заради пчеларите а не заради прекупвачите,по цял свят хората по браншове се събират търсят общ пазар а ние гледаме да пре...караме комшята и мисля че така ще е докато не се реши вечния въпрос ЛР или ДАДАН е по-добър все едни има някакво значение .

valeriboikov
24.06.2012, 22:21
Пчеларството в България през 2011 година

През 2011 година е добит 9 592 тона пчелен мед. Производството му намалява с 9.5% в сравнение с 2010 година. Броят на пчелните семейства намалява с 10.7% спрямо предходната година и достига 547 676 броя.

valeriboikov
24.06.2012, 22:21
http://www.fermer.bg/root/files/0/Publication-Bees_26Honey2011.pdf

kasapina
25.06.2012, 09:44
Днес бях във ФЗ...
Самата процедура е много лесна и бързо се минава.Няма нищо общо със предишната лудница.
Не се иска документ от НАП !!!

Тодор Тодоров
25.06.2012, 15:45
Едно важно изискване има към кандидатите - удостоверението за животновъден обект да е от преди 25.03.2012г. Също и регистрацията като земеделски производител.

Юрий Цветков
25.06.2012, 20:02
Имам 2 въпроса към yuri : Според теб,тъп български манталитет ли ще е,ако някой пчелар ти каже че това е супер мизерия и подигравка с българското пчеларство?От тази пролет субсидията за една коза е 10лв годишно.Ние как да се радваме на 10-15лв за 3г?Мислиш ли ,че една коза може да се сравнява с един кошер по стопанска стойност?Мисля, че не си разбрал какво точно казах в предния си пост. Но няма значение, поне за мен. Та на въпросите ти. Да, точно тъпия ни манталитет е една от основните причини за да сме в това положение. Да прав си, това е супер мизерия и подигравка. И точно за това няма да се унижавам, да се боря с безумна бюрокрация, само за една душевна наслада от евентуална победа. По втория въпрос, да една коза е напълно съпоставима с един кошер, като стопанска стойност. И не всеки може да отглежда кози. Но човек който не го е правил, няма как да знае. Както и става и с много от "модерните" пчелари. А между другото и субсидията за брой кози не е за всички, има си изисквания и процедури.

Във връзка обвиненията ми за манталитета ни, искам да попитам ВСИЧКИ, някой от вас, договорил ли е реализацията на определено количество пчелни продукти, още преди да ги е добил?
Сигурен съм, че 99% от вас ще ми отговорят, че няма как да договорят нещо което още на са произвели. Но аз задавам въпроса, защото тези 99%, действат на принципа, да произведем колкото се може повече, пък после каквото стане. Но никой не се замисля предварително как да получи реална цена за труда си, а не после да плаче, че "гадните" търговци ни ограбват. А всъщност, каква е целта която преследваме с нашия труд и производство, към какво реално се стремим?
И още нещо доста важно, което за сега само колегата Зарко си позволява да отбележи. Каква е целта на субсидиите в селското стопанство. Да тя не е за да благоденстват производителите. Тъжно, но факт. А поговорката за фактите и боговете, всички я знаете.

Очаквам отговор на въпроса.

сезгин
25.06.2012, 22:43
Направи ми впечатление защо има граница за горен лимит пък няма граница за долен лимит,като са пуснали 3 милиона да ги разделят всичките пари,ако се падне по 100 лв на кошер

сезгин
25.06.2012, 22:49
цената на яйцата като скочиха , министерството се вдигна на крак ,но когато цените им са ниски (както цената на меда в момента )мълчат

Светозар Каменов
26.06.2012, 10:57
Юри, абсолютно си прав, че първо си намираш пазар, а после произвеждаш. Това много хора не го проумяха и инвестираха хиляди левове, а после фалираха. Обаче аз не виждам как такова договаряне може да стане при нас. Именно андрешковския манталитет ни пречи и се самопотапяме в блатото. Можеш ли да разчиташ на договор у нас? И ако не го изпълни в кой съд ще го съдиш? След колко години? Колко пари ще ти струва? Да не говорим за дадена дума. Тук вече навлизаме в дълбоки и буйни води.
По белия свят е така както го казваш. Фермер Х има да произведе Х т. мляко и Х т. месо, примерно. Това му е гарантирано. Ако произведе повече да си му мисли къде и как ще го продава. Еди кой си произвежда боровинки. Договорено е с предприятието Х т. Ама за тия Х т. му трябват Х бр. кошери за опрашване. Пчелар Y има тези кошери и производителя му плаща да си докара кошерите на блока с боровинки. Той пък има договор с фирма да му изкупи меда (даже и самата тя го вади) и така веригата е направена...
Ако ние някак си успеем да се обединим и си защитим цената на труда си може пък и да излезе нещо ама както е казал поета - дано ама надали...

Юрий Цветков
26.06.2012, 11:10
Всичко това е въпрос на манталитет.

Светозар Каменов
26.06.2012, 11:12
И от липсата му ние си страдаме и не искаме да го разберем или пък приемем. По-лесно е да кажем, че някой друг е виновен и да ревем като ощипани моми.

kando
26.06.2012, 14:11
Ни най-малко има нещо общо с манталитета - какво ще договаряш, къде ще търсиш и като намериш с какво ще се занимаваш.

Аз ако намеря на 6 лева да се продава меда, пчели ли ще гледам или търговец ще стана. Понеже се споменаха яйцата - имам познат през половин стотинка продава яйцето и прави бизнес, има работници, има бусове, и няма нито една носачка, защо ли?!

При тези ниски цени на меда, на 4,50 да обява, че го изкупувам на крака ще ми идат, през 50 стотинки да го продам, че нали на 10 тона, които са едно нищо, ще завъртя 5000лв. Колко ще са ми разходите - 100лв на двама товарачи, тури ги 200лв, 100лв. за един камион под наем, нека са 200лв., 200лв. за гориво, смятай ги кръгло 1000лв, да речем, че са малко сложи ги 2000лв, 3 бона чисти ти остават, от 10 тона мед, който ще го изкупя максимум за два дена. Минимум 50 тона мед ги намирам ей така, изобщо няма да ми е трудно да ги докарам до 100 - дали ще се занимавам с пчели, при тази сладка и минимална печалба.

Да не говорим какви цифри идват през един лев и нагоре. Иде гърка и ми вика - защо ми е да гледам пчели, купувам от тука на 4лв, изкарвам в Америка на 7$. Ма не било така, цената в америка гледам в другия форум, била не знам си каква - е хубаво, аз на човека ли да вярвам или на някакви стъкмени информации.

В чужбина не е точно така, както го тълкувате, инак нямаше да се влезе в свръхпроизводство, понижаване на качеството и прочие, прочие зависимости, докарали световната икономика до такива нива на инфлация, че да се налага изкуствено подържане на финансовата система, каквото всъщност представляват субсидиите.

Светозар Каменов
26.06.2012, 14:27
Ми kando какво ти пречи бе брат, направи го. Нали за това говорим. Договори с 20 пчелари тия тонове дето ти трябват и готово. И ти доволен, и те сигурни за продажбата си.

Само, че именно заради тоя манталитет да прекараш другия със сигурност все някой ще преебе "задругата" и всичко ще отиде по дяволите.

Пламен Ганев
26.06.2012, 15:07
Най вероятно ще стана досаден,но отново искам да попитам yuri

Мислиш ли,че най големият проблем на българите е това че са мързеливи?Това за което пишеш за пазара е много точно,но в страна без никакъв стандарт е просто мечта.Малки количества пчелни продекти винаги ще ги продадеш,но за нещо сериозно тук няма почва.Българина ги прави най често 50-100-150 и казва на мен ми стигат от блъскотия само гърбав се става.После почват-цена няма,субсидии няма и т.н.Имам приятел с 420 кошера ЛР.На 70г е и ги гледа сам.Вади от 8 до 12 тона в зависимост от годината.Изобщо не му пука дали ще е 4лв или 5 лв меда.Иска само да е жив и здрав.Първо принципа на раздаване не е правилен изобщо.Най доброто за държавата е да се плащат данъци.Следователно всичко трябва да е вързана с продукцията и парите които минават през НАП.Трябва да се плаща на хора които произвеждат продукция,а не на проектаджии,които е под въпрос дали ще започнат да произвеждат някога.Могат да го направят,но нямат желание и знания.Във фонд земеделие в момента има изискване единственно за висше образование и за членска карта на герб.Докато е така,няма как да се оправят нещата.

Mind_Control
26.06.2012, 15:07
А бе много интересни хора сте вие. Все едно не се занимавата с пчели, а с кокошки. Като договориш да продадеш на фирмата Х, 20 тона тая година акация и като завалят тия мити дъждове точно по времето на акацията от къде ще им ги събереш тия 20 тона? А пари за компенсации ще извадиш ли, защото фирмата Х си чака тоновете акация, за да си свърши работата и съответно трябва да си ги набавя от другаде на по- висока цена, защото е в последния момент.

Тая схема с предварително уговорените пазари при пчеларството не върви. По точно върви, но не и пчеларя да се договаря с клиентите. Прекупвачите могат само да го направят това. Щото ако в северна България е плющял дъжд по време на акацията, то в южна може и да не е и прекупвача ще купи от там и ще продаде на клиента.

Светозар Каменов
26.06.2012, 15:48
И кравите могат да се разболеят, и градушка да мине да съсипе реколтата от боровинки и каквото се сетиш. Това не им пречи на хората да се договарят.

kando
26.06.2012, 15:59
Ми kando какво ти пречи бе брат, направи го. Нали за това говорим. Договори с 20 пчелари тия тонове дето ти трябват и готово. И ти доволен, и те сигурни за продажбата си.

Само, че именно заради тоя манталитет да прекараш другия със сигурност все някой ще преебе "задругата" и всичко ще отиде по дяволите.
каква задруга какво преебаване - нали говорим за търсене на пазар, договаряне на количества и цени. Аз като съм намерил добра цена на меда и съм се договорил с фирмата или лицето, защо от пчелар да не стана търговец - какво му е лошото на търговията, не е ли пак бизнес, не е ли работа. Принципа на търговците какъв е - "като можеш да намериш по-добра цена от моето предложение, ми намери си". Какво да направи един търговец - да купи стока и да я продаде без надценка ли, какво?


Това не им пречи на хората да се договарят.
хората се договарят, но като не изпълнят договорката, плащат доста солени суми - да не мислиш, че ей така на честна дума се сключват договори. Като сключи някой договор с теб за 10 тона мед и ти не му ги предотавиш, нали се сещаш, че претърпява загуби, тези загуби как ще се компесират "карай да върви - до година" някак си не важи в бизнес средите.

Mind_Control
26.06.2012, 16:13
И кравите могат да се разболеят, и градушка да мине да съсипе реколтата от боровинки и каквото се сетиш. Това не им пречи на хората да се договарят.

Не е баш така, защото за градушка има застраховки, а срещу непроизведен мед има един дебел... колец.

Светозар Каменов
26.06.2012, 19:11
За това се казва договор. В него има клаузи и уговорки. Форсмажорни обстоятелства и т.н.

Юрий Цветков
26.06.2012, 21:54
Зарко е прав, всичко е въпрос на договорка. Няма как да гарантираш, че ще произведеш точно определено количество, от точно определен сорт мед. За това и цената на фючърсните сделки обикновено е по-ниска. Но тя ти дава параметрите към които да се стремиш. Ако не те устройва, просто не го правиш, а не после да се чудиш какво да я правиш тази продукция. Даваш я на безценица, поне да си върнеш разходите, които вече си направил за нея. Но кой да я вземе? Естествено, че това е лице със свободни средства в настоящия момент, което ще извлече полза (печалба) от покупко-продажбата в определен момент. Иначе и то няма смисъл да го прави. А после плачете, че търговците били кръвопийци.

Към Фарар. Не си досаден и може да ме питаш каквото поискаш. Никога не съм казвал, че българския пчелар е мързелив. За нас дори е валидна поговорката "За лудо, работи, за лудо не стой", но това си е една лудост от която финансова полза няма. Надявам се ти и всички останали да ме разберете правилно и да няма обидени. Убеден съм, че почти всички пчелари в Б-я са искрени в намерението си да подпомогнат семейния бюджет и не жалят сили и труд на пчелина, но не правят и елементарен маркетинг на пазара, а много често нямат и търговски умения. По този начин са зависими от търговците, последствията от това ги знаете всички.

Пламен Ганев
26.06.2012, 22:35
А бе много интересни хора сте вие. Все едно не се занимавата с пчели, а с кокошки. Като договориш да продадеш на фирмата Х, 20 тона тая година акация и като завалят тия мити дъждове точно по времето на акацията от къде ще им ги събереш тия 20 тона? А пари за компенсации ще извадиш ли, защото фирмата Х си чака тоновете акация, за да си свърши работата и съответно трябва да си ги набавя от другаде на по- висока цена, защото е в последния момент.

Тая схема с предварително уговорените пазари при пчеларството не върви. По точно върви, но не и пчеларя да се договаря с клиентите. Прекупвачите могат само да го направят това. Щото ако в северна България е плющял дъжд по време на акацията, то в южна може и да не е и прекупвача ще купи от там и ще продаде на клиента.

Колега,кой ти напълни главата с тия предварителни договори?Аз поне не знам някой да се занимава с подобни глупости.Бул -мед преди 5-6г се помъчи да направи нищо подобно,но вече не съществува.Става въпрос за друго! Отива се при менажер и му се казва: имам 5-10 тона липов мед примерно,за който търся минимум 5.50.Нищо не плащаш!От там нататък той ти разяснява че при финализиране на сделка,какъв % остава за него.Инициативата е в него,защото с няколко големи сделки ще си изкара годината.Естественно меда трябва да е само в нови тенекии и много добре да си направи човек сметката за исканата цена.За да го правиш обаче това,кошерите трябва да са много сериозна цифра иначе ще трябва да търсиш още някой .Ако са двама трима,може да има разбирателство според мен и да се търси нищо по добро.

Юрий Цветков
26.06.2012, 22:44
Фарар, това което си написал е точния начин. За съжаление пак опираме до манталитета. Той е причината това да не се е случило все още. За нас кооперация е "мръсна" дума. Но точно там е истината, отговорни хора, събрани от общ интерес и всеки със специализацията си и точно регламентирани правила и задължения.

Владимир Владимиров-Влад
26.06.2012, 23:19
Една от най-големите грешки на "комунизма" беше създаването на ТКЗС. Още по-голяма грешка на "демокрацията" е съсипването на същите тези ТКЗСта.

Светозар Каменов
27.06.2012, 05:44
Влад, ТКЗС-то беше съсипано още като е било създавано, куха и безсмислена структура.
Фарар, ако позволиш да ти развия мнението. В даден регион пчеларите се обединяват и казват те тия примерно 50 т. за по-малко от 5 лв. няма да ги дадем, а още по-добре да са договорени предварително с търговеца. Така и за прекупвача ще е добре, и за пчеларите.
Незнам доколко е възможно такова обединение, но за мен това е пътя.

dvidenov
27.06.2012, 07:30
За мен кооперацията не е за да се продаде на едро на търговеца а да се продаде на по висока цена директно на потребителя нали се сещате че тези 50т. годишно гарантират пари и за цех за преработка и за магазин и за магазинер и за реклама.

Mind_Control
27.06.2012, 09:58
Зарко е прав, всичко е въпрос на договорка. Няма как да гарантираш, че ще произведеш точно определено количество, от точно определен сорт мед. За това и цената на фючърсните сделки обикновено е по-ниска. Но тя ти дава параметрите към които да се стремиш. Ако не те устройва, просто не го правиш, а не после да се чудиш какво да я правиш тази продукция. Даваш я на безценица, поне да си върнеш разходите, които вече си направил за нея. Но кой да я вземе? Естествено, че това е лице със свободни средства в настоящия момент, което ще извлече полза (печалба) от покупко-продажбата в определен момент. Иначе и то няма смисъл да го прави. А после плачете, че търговците били кръвопийци.



Хем говориш за фючърси с по ниска цена, хем говориш за по- висока цена!? Последно? Представи си, че аз съм производител на меденки. Каква ми е ползата да сключвам предварителен договор с теб, като мога да си купя мед на 4 лв./кг по време на сезона. Единствената ми полза е ти да ми го дадеш на 3 лв. И евентуално ако не можеш да ми доставиш да ми платиш по 1 лв неустойка на кг, за да мога да си го купя на 4 лв. и да ми излязат сметките.

P.S. Напълно съм "ЗА" кооперирането по региони. Дори ако се съберат хора може да кандидатстваме по Европейска програма за създаване на цех за преработка и опаковане на меда.
А пазара е лесен- набелязват се големи предприятия използващи мед и се обикалят с най- добрата оферта.

Светозар Каменов
27.06.2012, 10:36
Нищо не пречи да се кооперират пчеларите по регион и да си има някаква договорка с търговеца. Според мен даже това е добър вариант, защото на търговеца ще му е гарантирано лесно изкупуване на голямо количество мед и ще е склонен да даде по-висока цена. Едно е да обикаля, за да събере 10 т. мед, друго е да отиде на едно място.
Идеята за цех също не е лоша, но там вече ми се струва наистина много трудно да се осъществи. Нямам представа за много неща и не бих коментирал такъв вариант.
Но всяко едно коопериране дали няма да стигне до това, което е написал borislav aleksandrov. С това ако успеем сами да се преборим всичко друго е много лесно...

borko_21
27.06.2012, 10:43
напълно съм сагласен с борислав алек. за колперация.Ма мен ми отне 3 години да се подготвям за развитие на по голям пчелин като досега одглеждах 5 семеиства с цел освояване на различни техники и методи при одглеждането им.Аз сън на 28 години и как да се колперирам с някои сприхав дядо каквито са повечето които има метод за отглеждане от 40 години които от зелена тиква семе невзимал и неприема никакви новъведения и технологи различни от неговите.

kando
27.06.2012, 11:00
Борка я кажи според теб, дори да бяхте устискали всички, които сте се били събрали да не продавате под 5-6лв. щяхте ли да успеете да вземете тази цена във България, от наш търговец/ фирма?

Mind_Control
27.06.2012, 12:08
напълно съм сагласен с борислав алек. за колперация.Ма мен ми отне 3 години да се подготвям за развитие на по голям пчелин като досега одглеждах 5 семеиства с цел освояване на различни техники и методи при одглеждането им.Аз сън на 28 години и как да се колперирам с някои сприхав дядо каквито са повечето които има метод за отглеждане от 40 години които от зелена тиква семе невзимал и неприема никакви новъведения и технологи различни от неговите.

Въпросът не е да се кооперирате, за да произвеждате заедно, а да се кооперирате, за да продавате. Пък той по която иска технология да си произвежда.

Димитър Бонев
27.06.2012, 13:47
Не е съвсем така. Я си представи, че има само един"добросъвестен" пчелар, дето сипва захар за да прави мед, или третира с антибиотици, защото така е правил последните 40 г или държи питите в нафталин, щото така се е правило преди 40г. Какво става с общото цяло. Когато ще има коопериране се налагат и правила. Всеки който ще участва в подобен род кооперация, ще трябва да гарантира спазването на тези правила. А дали ще ползва една или друга технология, то в БГ колкото пчелари дваж повече технологии за отглеждане.

jordanov
27.06.2012, 14:18
И за това коопериране на доброволен принцип в България вече няма как да стане- защото трябва да се спазват общите правила. Но пък дискусията е интересна.

Mind_Control
27.06.2012, 14:32
Не е съвсем така. Я си представи, че има само един"добросъвестен" пчелар, дето сипва захар за да прави мед, или третира с антибиотици, защото така е правил последните 40 г или държи питите в нафталин, щото така се е правило преди 40г. Какво става с общото цяло. Когато ще има коопериране се налагат и правила. Всеки който ще участва в подобен род кооперация, ще трябва да гарантира спазването на тези правила. А дали ще ползва една или друга технология, то в БГ колкото пчелари дваж повече технологии за отглеждане.

Е, естествено :) Просто, който не спазва правилата- аут от кооперацията и да се оправя сам, както намери за добре.

Mind_Control
27.06.2012, 14:38
да но проблема е първо да събереш 7 човека за тази кооперация желаещи на думи има много но на практика се тия 7 души се изпокарват още преди да са я създали тази кооперация или малко след това ...

Затова се разписват точни правила и всеки влиза с пари, за да не си вдигне чукалата, като му скимне. Не е трудно. Още повече, че така имаш достъп до знание и си поделяте отговорността.

Юрий Цветков
27.06.2012, 14:59
Хем говориш за фючърси с по ниска цена, хем говориш за по- висока цена!? Последно? Представи си, че аз съм производител на меденки. Каква ми е ползата да сключвам предварителен договор с теб, като мога да си купя мед на 4 лв./кг по време на сезона. Единствената ми полза е ти да ми го дадеш на 3 лв. И евентуално ако не можеш да ми доставиш да ми платиш по 1 лв неустойка на кг, за да мога да си го купя на 4 лв. и да ми излязат сметките.

Ако сега ти предложа 4 лв/кг, за твоя мед, съм сигурен, че ще решиш, че са малко и нама да се съгласиш. Приемаме, че си съвестен производител и продукта ти е качествен. Е да де, но никой не дава повече, така или си принуден да се съгласиш или си го държиш на склад, но нямаш оборотни сретсва. Но ако знаеш, че за следващите 3 години например, аз ще ти изкупя всичката продукция, не зависимо от количеството на 4 лв, нещата стоят по много различен начин. В този случай сам планираш, как да се развиваш, а не да се чудиш, с какво да си нахраниш децата, освен мед разбира се.

kando
27.06.2012, 15:05
Боре - първия пример е от времената, когато точно се установяваха големите играчи. Втория пример е хубав, но се отнася към индивид, а не към кооператив - едно е да платиш на един човек за неговото количество добра цена, друго е да дадеш същата цена на примерно 10 човека, с 10 пъти повече количество.

Аз поне до сега от всички кооперативи последните 3-4 години, за които знам, ни един не видях да им са се осъществили изискванията и интересите - търговеца обещава едно, после друго, после почва да влачи във времето и накрая айде ще ти вземе меда с 20 стотинки повече от масово предлаганата цена, примерно вместо 4лв. ще даде 4,20лв.

Mind_Control
27.06.2012, 15:09
Хем говориш за фючърси с по ниска цена, хем говориш за по- висока цена!? Последно? Представи си, че аз съм производител на меденки. Каква ми е ползата да сключвам предварителен договор с теб, като мога да си купя мед на 4 лв./кг по време на сезона. Единствената ми полза е ти да ми го дадеш на 3 лв. И евентуално ако не можеш да ми доставиш да ми платиш по 1 лв неустойка на кг, за да мога да си го купя на 4 лв. и да ми излязат сметките.

Ако сега ти предложа 4 лв/кг, за твоя мед, съм сигурен, че ще решиш, че са малко и нама да се съгласиш. Приемаме, че си съвестен производител и продукта ти е качествен. Е да де, но никой не дава повече, така или си принуден да се съгласиш или си го държиш на склад, но нямаш оборотни сретсва. Но ако знаеш, че за следващите 3 години например, аз ще ти изкупя всичката продукция, не зависимо от количеството на 4 лв, нещата стоят по много различен начин. В този случай сам планираш, как да се развиваш, а не да се чудиш, с какво да си нахраниш децата, освен мед разбира се.

Ама ти гледаш от страната на производителя на мед. Я сега погледни от страната на производителя на меденки и сам ми кажи, защо предложената от теб схема няма да проработи.

Юрий Цветков
27.06.2012, 15:25
Ами аз съм пчелар, не съм производител на меденки.

Само че, и сладкарят ако е съгурен в цената на суровините си, ще си планира останалите разходи така, че продукта му да е с най-ниска себестойност и да получи максимална печалба.

Светозар Каменов
27.06.2012, 15:43
Юри е прав. Една сигурна цена за години напред ти дава до голяма степен сигурност и можеш много по-лесно да мислиш за разрастване и увеличаване на производството или пък да си стигнеш един капацитет, който те задоволява. Знаеш след 3 години какво можеш да вземеш от произведеното от теб и правиш лесни планове. Именно несигурността ни прави и уязвими.
borislav aleksandrov го е написал точно как ще стане според мен. Като се съберат на 10 места по 50 т. търговеца ще има изгода да дойде и да ти даде по-висока цена, за да го вземе. По-малко разходи ще има и по-малко търчане. И няма да минават номера от рода на теб 20 ст. повече, на другия 20 по-малко.
Качеството не се коментира, там всичко трябва да е ОК инъче нищо не може да стане.

borko_21
27.06.2012, 16:22
с 50 тона мед бих пренебрегнал бг. прекупвача.директно на друг прекупвач та и дори производител от страна от европеиския саюз за да няма големи разправи с митници ще си покриеш дори и пътните разходи ако се наложи ти да ги плащаш.5 такива човека да изнесът и бг. прекопвачите ще бъдат принудени да вдигнат цената поне с лев нагоре по простата причина защото ще им се наложи да тичат по селата и да чукат по къщите дори и на дребните производители за да си покрия нужните количества мед.един познат изнася за Гърция на 12лв за килограм като казва че едва смогва да остави някакво количество за продажба на дребно б бг. магазинчето за съседи и приятели.

martobg
27.06.2012, 18:01
Ако трябва да сме точни и аз самия не мога да подам заявление на 25 юни и няма да взема и стотинка регистрацията ми на ЗП е от 26 март а изискването е до 25 март и отпадам какво да направя да почна да се вайкам и да си вдигам кръвното че няма да им взема петте лева, да завиждам на тези които ще вземат няма смисъл...
Всъщност, изискването е до 26 март, тъй като 25 март е неделя. Аз също съм регистриран на 26 март и днес подадох документи без проблем. Така че подавай и взимай, колкото дадат :)

Mind_Control
27.06.2012, 20:56
Ами аз съм пчелар, не съм производител на меденки.

Само че, и сладкарят ако е съгурен в цената на суровините си, ще си планира останалите разходи така, че продукта му да е с най-ниска себестойност и да получи максимална печалба.

А така! Дойдохме си на думата. Аз като сладкар, как да съм сигурен в цената си, като имам договор с 5 пчелари и 2-ма от тях не си го изпълнят? Тогава ще съм принуден да плащам на цените в момента, които пазарната логика подсказва, че ще са по- високи, защото ще съм на зор. И себестойността на продукта ми отива по дяволите.

павликянин
27.06.2012, 21:26
Аз още не съм пчелар с право на глас по въпросите за пчелите, понеже съм твърде пресен, но за кооперациите ето какво мисля. Ако има сто производителя и сто търговеца, всеки търговец може да обиколи стоте производителя в търсене на ниска цена. И като отидат десет търговеца при един производител и предложат ниски цени, единадесетият вече е купил меда. Ако, обаче, има десет кооперации от по десет производителя, и сто търговеца, стоте търговци могат да обиколят само десет кооперации. Не само на пчеларите им трябват пари, пари им трябват и на търговците. И като срещнат десет отказа за покупка на мед на ниска цена, какво се получава? Елементарно - на пазара остават само тези търговци, които могат да плащат по-висока цена! Ами, ако били внесели мед на ниска цена... Че то ако някой може да внесе мед на ниска цена, да не тръгне да обикаля като гламав по пчелините?!!!
Не е задължително в кооперацията медът да се смесва - може да си стои в склада по партиди по производител и вид. Като се вземе проба от произволна тенекия от производител Х, ако се окаже, че медът е некачествен - цялата партида мед на Х се задържа от кооперацията до изплащане на неустойка за претърпени вреди и пропуснати ползи. Има си достатъчно механизми за гарантиране спазването на договорки по сделки, включително и на договорки между съкооператори.
п.п. вместо кооперация, която е под регистрационен режим и има формални елементи, може да се ползва Гражданско дружество по ЗЗД, което е с по-лек режим.

dvidenov
27.06.2012, 21:53
ЛИЧНОТО БЛАГО МИНАВА ПРЕЗ ОБЩОТО.
Не може ние сами един друг да не се уважаваме а да чакаме някой търгаш да ни оценя.
Медът от нашите пчели е и полезен и вкусен но първо ние трябва да се убедим в това.

Светозар Каменов
28.06.2012, 00:07
ЛИЧНОТО БЛАГО МИНАВА ПРЕЗ ОБЩОТО.
Не може ние сами един друг да не се уважаваме а да чакаме някой търгаш да ни оценя.
Медът от нашите пчели е и полезен и вкусен но първо ние трябва да се убедим в това.
Общо взето това е обобщението на всичко казано до сега. Няма как ако ние не си защитаваме труда, някой друг да го направи. Едно обединяване по региони може да е трудно, но не и невъзможно.

Юрий Цветков
28.06.2012, 13:17
А така! Дойдохме си на думата. Аз като сладкар, как да съм сигурен в цената си, като имам договор с 5 пчелари и 2-ма от тях не си го изпълнят? Тогава ще съм принуден да плащам на цените в момента, които пазарната логика подсказва, че ще са по- високи, защото ще съм на зор. И себестойността на продукта ми отива по дяволите.Няма смисъл да задълбавам в темата, но нещата не стоят толкова просто. Ако беше така, понятието фючърс нямаше да съшествува, а такива сделки се сключав постоянно на стоковите борси и то от години.

Аз за себе си, съм си решил проблема. Произвеждам само толкова, колкото мога да продам на добра цена.

Пламен Ганев
28.06.2012, 18:25
Влад, ТКЗС-то беше съсипано още като е било създавано, куха и безсмислена структура.
Фарар, ако позволиш да ти развия мнението. В даден регион пчеларите се обединяват и казват те тия примерно 50 т. за по-малко от 5 лв. няма да ги дадем, а още по-добре да са договорени предварително с търговеца. Така и за прекупвача ще е добре, и за пчеларите.
Незнам доколко е възможно такова обединение, но за мен това е пътя.

Зарко,за теб това е пътя,но не е точно така както изглежда.В Русе създадоха асоциация на пчеларите професионалисти и вече 5г нямат нито една продажба.Председател и е Стефан Арнаудов-тарикат от комунистическо време.Според мен,подобни обединения могат да успеят само ако са максимум 4-5 човека,които могат да пълнят всяка година по един тир-25т.Трябва да са хора които не са натясно с финансовото състояние и могат да изчакват най добрия момент за продажба.

kando
28.06.2012, 19:14
Трябва да са хора които не са натясно с финансовото състояние и могат да изчакват най добрия момент за продажба.
по-скоро е това цитираното и като добавка може би, че човек просто трябва да е в търговските среди, за да търсиш наистина добра цена - контакти трудна работа да намериш по телефон или по въздуха.

Mind_Control
28.06.2012, 21:44
А така! Дойдохме си на думата. Аз като сладкар, как да съм сигурен в цената си, като имам договор с 5 пчелари и 2-ма от тях не си го изпълнят? Тогава ще съм принуден да плащам на цените в момента, които пазарната логика подсказва, че ще са по- високи, защото ще съм на зор. И себестойността на продукта ми отива по дяволите.Няма смисъл да задълбавам в темата, но нещата не стоят толкова просто. Ако беше така, понятието фючърс нямаше да съшествува, а такива сделки се сключав постоянно на стоковите борси и то от години.

Аз за себе си, съм си решил проблема. Произвеждам само толкова, колкото мога да продам на добра цена.

Юри, много добре знам какво е фючърс. При тези сделки обаче, винаги има губеща страна. Например- купуваш още тази година 100 тона пшеница на цена 500 лв/т (нямам представа каква е реалната цена). Идва следващата година и тук има 2 сценария- първия, реколтата е супер зле поради някаква причина и ти удряш джакпота, а производителя го е яд. Втори сценари. Реколтата е супер добра и цената пада много. Тогава ти с ядеш задника, производителя се радва на обстоятелствата.

Цената при меда е доста стабилна и трудно може да се говори за такива фючърсни сделки. Аз от скоро се интересувам, но като гледам статистиката и зиме и лете цената си е една и то от години. Така че фючърси- трудно... Това с кооперациите по има смисъл.

Юрий Цветков
29.06.2012, 12:38
по-скоро е това цитираното и като добавка може би, че човек просто трябва да е в търговските среди, за да търсиш наистина добра цена - контакти трудна работа да намериш по телефон или по въздуха.Колега, в момента ти си пчелар производител, но освен това трябва и сам да си произвеждаш или търсиш и договаряш инвентара и обурудването, сам си търсиш и доставяш амбалаж, сам си търсиш пазар, сам си отглеждаш майки и т.н. всичко си правиш сам. идеята да се кооперират определен брой пчелари е точно за да не им се налага да вършат всичко сами. Един ще договаря инвентар, втори ще се занимава с пласмента, трети ще отглежда майките за нуждите на кооператива и т.н.

Пеньо Лазаров
29.06.2012, 14:38
Юри такива коперации в Б-я. никога няма да има , защото всеки от членовете ще си мисли, че най-много работи и останалите членове печелят на гърба му.Единствено могат да се коперират пчелари за да си продадът меда.

kando
29.06.2012, 15:07
Такива кооперации не само в България, а никъде няма - без стабилни законоразпоредби и контрол в/у тях, без стабилен национален пчеларски съюз, това коопериране може да стане единствено м/у пчелари с много, много развит бизнес, от рода на 7-8 човека с по хиляда семейства, за да се постигне реален резултат.

Mind_Control
29.06.2012, 15:15
Такива кооперации не само в България, а никъде няма - без стабилни законоразпоредби и контрол в/у тях, без стабилен национален пчеларски съюз, това коопериране може да стане единствено м/у пчелари с много, много развит бизнес, от рода на 7-8 човека с по хиляда семейства, за да се постигне реален резултат.

Напротив. Аз ако имам 1000 кошера ще си имам човек, който отговаря за пласмента само.. Кооперацията е точно за малките производители, за да пестят от разходи.

kando
29.06.2012, 16:26
От към разходи може и да се спести, а може и да е вятър работа, но има резон - аз говоря не за спестяване, а за по-добра печалба т.е. акцента да е в другия полюс, спестяването по един или друг начин все си е мизерийка.

Mind_Control
29.06.2012, 21:19
От към разходи може и да се спести, а може и да е вятър работа, но има резон - аз говоря не за спестяване, а за по-добра печалба т.е. акцента да е в другия полюс, спестяването по един или друг начин все си е мизерийка.

Кооперацията помага и в двете посоки..

Юрий Цветков
29.06.2012, 21:31
Такива кооперации не само в България, а никъде няма - без стабилни законоразпоредби и контрол в/у тях, без стабилен национален пчеларски съюз, това коопериране може да стане единствено м/у пчелари с много, много развит бизнес, от рода на 7-8 човека с по хиляда семейства, за да се постигне реален резултат.

Напротив. Аз ако имам 1000 кошера ще си имам човек, който отговаря за пласмента само.. Кооперацията е точно за малките производители, за да пестят от разходи.Точно така. По този начин себестойността на продукцията ще падне, а това съответно ще повиши печалбата. То ако съм с хиляди кошери, ще си наема нужните хора да ми обслужват интересите. Кооперирането е за по-малките, за да са конкурентни на големите. И понеже ползата е за всички в този кооператив, то не би трябвало да има "прецакване", но точно за това ни пречи "нашия си" манталитет. Освен, че сме пчелари, ние сме хора с различни интереси, познания и професии. Така всеки може да е максимално полезен с познанията и контактите си.

Светозар Каменов
29.06.2012, 21:52
Добре де kando, ако това не е начина, как да си защитим интересите, а от там и парите си? Явно е, че ни на държава, ни на така наречения пчеларски съюз не им дреме за нас. Говорите за коопериране на хора с по 1000 кошера. Колко такива пчелари има у нас? А другите "дребни риби” какво да правим?

dvidenov
29.06.2012, 22:16
Зарко за кооперацията на дребните риби се решава на маса а не във форума че има много агенти.
Персийците преди хилядолетия така са решавали държавните дела първо са се напивали че като са пияни са казвали действително какво са мислили.
А понеже всички са против съюзите можем да си спретнем един НЕСЪЮЗ.

kando
29.06.2012, 22:53
Може би просто говорим за различни граници на удовлетворение - ако целта, за която говорите е примерно при стотина семейства да си докарате по още една нормална за стандарта ни заплата, да това е постижимо за кооператив, но ..... за мен просто не си струва.

Някой по-горе спомена за негов познат колега на 70г. с 400 семейства и много, много не го мисли за 20-30ст., камо ли при сто семейства - просто малко ми се губи смисъла лично на мен. Поне да са 350-400 семейства, да знам, че ще се види цифра, дори при някакви стотинки, по има смисъл някак си.

За по-сериозно настъпване според мен си трябват освен малки да речем по-региони кооперативи, но и един наистина сериозен общ съюз - тази битка по единично, че ще я направите по-десетично, според мен има полза, ако е сериозна бройката семейства, инак друга по-съществена не вярвам да се постигне, а и на практика, вярно само от наблюдение, но това съм установил, такъв ми е извода.

Светозар Каменов
30.06.2012, 06:28
dvidenov, тия перси ми харесаха, да вземем и ние да засядаме, че да видим какво ще излезе.
kando, в едно коопериране ползата е не само по-висока цена. Като се провикнат 20 заедно се чуват по-далеч. Пък знае ли човек, може и пчеларския съюз да заработи.

kando
30.06.2012, 20:27
E прекалявате - как па ще паднат разходите с 50-60%, най-големия ми разход е бензина, с какво и как ще ми падне разхода на бензин бидейки в един кооператив?

Димитър Бонев
30.06.2012, 20:29
Най големия разход не ти е бензина. Ако се замислиш малко ще се досетиш кой е. В белите държави този разход формира над 50% от себестойността на продукта, а у нас се счита че е безплатен.

Mind_Control
30.06.2012, 21:49
E прекалявате - как па ще паднат разходите с 50-60%, най-големия ми разход е бензина, с какво и как ще ми падне разхода на бензин бидейки в един кооператив?

Е ако отглеждаш 5 кошера, като мен, може и 90% да ти е разхода за бензин :) На мен едно бурканче мед ще ми се върже 20 кинта и нагоре...

ттитто
12.07.2012, 05:58
Определиха ставките по схемата „de minimis" за пчелари и животновъди

Публикуване: 11.07.2012, 17:29
Автор: Money.bg

ДФ „Земеделие" обработи в максимално кратки срокове всички подадени заявки за държавна помощ de minimis за земеделски производители, които отглеждат пчелни семейства и овце и кози-майки.

На базата на броя приети заявления и след извършване на необходимите административни проверки, Управителният съвет на фонда определи ставки от 12 лв. за пчелно семейство по схемата за държавна помощ за пчелари и 7 лв. за овца или коза-майка по схемата за подпомагане на животновъди.

Схемата de minimis за подпомагане на пчелари се прилага за първи път от фонд „Земеделие", като разпределеният бюджет е над 3,2 млн. лева. В периода на прием документи подадоха 3 178 кандидати. Те заявиха общо 262 587 допустими за подпомагане пчелни семейства. Пчеларите могат да подпишат договори за средствата в областните дирекции на фонда от 12 до 20 юли, а крайният срок за изплащане на субсидиите е 26 юли 2012 г.

Същевременно приключи и приемът на заявления за помощ de minimis за земеделски производители, отглеждащи овце-майки и кози-майки. Общият брой подадени заявления е 5 384, като животновъдите ще получат финансова помощ за общо 705 227 овце и кози-майки. Срокът за договаряне на субсидиите е от 16 до 31 юли, а крайната дата за изплащане на средствата е 10 август 2012.

Областните дирекции на ДФ „Земеделие" имат готовност да приемат одобрените кандидати за сключване на договори в установените срокове.

Пламен Ганев
12.07.2012, 11:54
Значи сметките показват,че тези 12лв са за 2010-2011-2012г...,а не по 12лв на година!Така ли е,или бъркам?!

ттитто
12.07.2012, 12:42
Така и не разбрах кой ви е казал, че за пчели ще има и за предни години. Това е грешно тълкуване.

Пламен Ганев
12.07.2012, 12:50
Изискването за документите бе: регистрациите за ЗП за 2010-2011-2012г,както и ветеринаромедицинските регистрации за същия период.Ако си имал 2010г-60,2011г-90 и 2012г -130,как ще определят субсидията?Най-вероятно тези 12лв са само за 2012г както написа колегата ттитто!Защо тогава искаха регистрациите за предните години?За да отпаднат 30% ли?

sasha_lalova
13.07.2012, 11:11
Никъде не е казано че е и за години назад. Има ограничение за получаване през тези години на помощи по тази програма за животни, не за пчели.

ivootur
27.11.2012, 09:59
http://www.fermer.bg/%D1%85%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE-%D1%86%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D1%81%D 1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BC%D0%B8-%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%8F-%D1%81-%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D 0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-news4624.html

dani.goranova
27.11.2012, 13:07
Изключително стройна и добра ораганизация по приема на документи по НПП 2013 е създадена във Враца. В нея е влючено пчеларското дружество и органите на МВР. Вероятността по този начин до подпомагане да достигнат истинските пчелари, а не т.н."програмисти" е много голяма.

valeriboikov
28.11.2012, 15:33
Изключително стройна и добра ораганизация по приема на документи по НПП 2013 е създадена във Враца. В нея е влючено пчеларското дружество и органите на МВР. Вероятността по този начин до подпомагане да достигнат истинските пчелари, а не т.н."програмисти" е много голяма.ЗА ТОВА ЛИ ПО СПИСЪКА БЯХА ПРИЕТИ САМО 18 ЧОВЕКА ЗА ОБЛАСТ ВРАЦА? Може би това са истинските връзкари ,пардон- пчелари, а останалите 80 човека не са пчелари, а мухари.