PDA

Виж пълната версия : Восъкоотделяне и градеж на пити



Станко Ставров
29.09.2010, 19:42
Восъкоотделяне и градеж на пити.

Пчелното семейство има добре развита способност да отделя восък и да го използва за градеж на пити. По този начин то си построява пчелното гнездо, без което съществуването му е немислимо. Восъкоотделянето от пчелите на семейството е сложен процес, който зависи от редица външни и вътрешни условия, а също и от физиологичните особености на восъчните жлези. Тези жлези са 4 двойки, разположени са от долната страна на коремчето на пчелата и са видоизменени хиподермални клетки, които при определени условия нарастват и започват да отделят восък.
Развитието на восъкоотделителните жлези започва от третия ден след излюпването на пчелата и достига максимум на 12 – до 18-дневна възраст. В силно нарасналите клетки на жлезите се образуват малки празнини (вакуоли), отделящи течен восък, който преминава през порите на восъчните огледалца и излиза на повърхността на коремчето. Под въздействието на по-ниската външна температура той се втвърдява и образува малки бели пластинки с неправилна петоъгълна форма. Тези восъчни пластинки са много малки – около 1250 тежат 1 g.
Чрез много опити и наблюдения е установено, че най-много восък отделят пчелите на възраст между 12 и 18 дни. Минимални количества восък те започват да отделят след 4-5-дневна възраст. По-старите пчели, до 26-дневна възраст, също могат да отделят восък, но това става вече за сметка на запасите от мазнини и белтъци в мастното тяло. Напълно дегенериралите жлези при стари пчели по същия начин могат да започнат да функционират, при условие че семейството бъде лишено от млади пчели и пити, но те отделят кратко време и малки количества восък. При отгледаните през есента пчели жлезите, отделящи восък, обикновено се развиват слабо или въобще не се развиват поради неблагоприятните външни условия. На следващата пролет (след презимуването) жлезите на тези пчели може да се активизират и да отделят восък. Ако .жлезите на зимуващите пчели са се развили непълно през есента, на следващата пролет не отделят восък. След като пчелите станат летящи и започнат да работят извън кошера, восъчните им жлези бързо закърняват и престават да отделят восък.
Восъкоотделянето е не само физиологичен процес при отделната пчела. То има много по-голямо значение като функция на цялото семейство и зависи главно от състоянието на семейството и от влиянието на някои външни фактори. Восъкоотделяне може да има само при определено състояние на пчелните семейства. То се колебае значително от притока на нектар в кошера, от количеството на отглежданото пило, от състоянието на майката, от наличието на цветен прашец и др. Най-силно е восъкоотделянето при благоприятно съчетаване на всички тези фактори.
Редовното постъпване на нектар в кошера усилва восъкоотделянето. При нашите условия това става малко преди и по време на главната паша. Тогава в кошерите се поставят рамки с восъчни основи за изграждане на нови пити. Колкото по-обилно е отделянето на нектар и притокът му в кошера е по-голям, толкова по-бързо пчелите изграждат восъчните основи, тъй като отделят повече восък.
Друг фактор, който ускорява восъкоотделянето, е наличието на незапечатано пило. Работещите в кошера нелетящи пчели приемат и преработват донесения отвън нектар и хранят голям брой личинки. В резултат на това те поемат повече храна, жлезите им се активизират и започват да отделят восък. Щом намалее и спре притокът на нектар, намалява и пилото, тъй като майката снася по-малко яйца. Вследствие на тази закономерност рязко се ограничават работата и храненето на отделящите восък пчели, жлезите им престават да функционират и градежът на пити спира. Ако по-късно се появи втора главна паша, този процес бързо се възстановява с други млади пчели и восъкоотделянето започва отново.
Количеството на отделения восък зависи от силата на семейството. При слабите семейства то е по-малко и градежът на питите става по-бавно. Понякога това е индивидуален признак. При еднакви други условия някои семейства отделят повече восък и градят по-добре.
Не е без значение и положението на майката в семейството. Най-добро восъкоотделяне и градеж има, когато тя не е ограничена в движенията и работата си. При изолирането й в клетка вътре в семейството восъкоотделянето намалява с около 30%. Ако семейството осиротее, пчелите почти не отделят восък и не градят пити въпреки наличието на всички благоприятни условия.
Чрез точни опити е установено, че летящите пчели работят нормално само когато отделянето на восък е съчетано с отглеждане на пило. В случаите, когато не се отглежда пило и не се отделя восък, работят около 68% от летящите пчели. При отделяне само на восък без отглеждане на пило са ангажирани 30% от тях. Това показва, че работата на летящите пчели се нарушава значително, когато в кошера се отделя восък, без да се отглежда пило.

ANIBAL
17.12.2010, 16:22
Прекрасно!!!
Това е в пряка зависимост с използването на повече майки при отглеждането на пчели.Ако искаме да имаме добре изградени пити,то пилото нека да е на макс.
Притока на храна отвън е фактор за двете необходимости.

Ангел Йосифов
22.12.2010, 18:29
Неможах да разбера по какъв начин се отразява на медосбора.Активизирането на пчелите мога да си го обясня че ще падне много работа докато се изхранят една рамка търтеи.За една рамка работническо пило отива една рамка мед а за търтеите?Сигурно за майкопроизводство щее добре.Моля за повече яснота ако е възможно. sleepy;

Петко Станчев
28.12.2010, 06:36
Въпрос към Христо-малко по-назад в темата казваш,че ако семейство ДБ12 не изгради 15-20 основи си е чиста загуба-за какъв период от време имаш предвид да стане това?Ако става въпрос за един сезон,не е ли много това?Питам,защото постоянно имам недостиг на изградени пити,и повече от 4-5 ДБ плодникови не са ми изграждали.Пък и от доста пчелари съм чувал,че 1кг восък е равен на -10кг мед.

Юрий Цветков
28.12.2010, 09:10
Градежа на пити по никакъв начин не ощетява медосбора. Това което говорят стари пчелари, че строежа на пити означава загуба на мед са пълни глупости.

Станко Ставров
28.12.2010, 09:27
Градежа на пити по никакъв начин не ощетява медосбора. Това което говорят стари пчелари, че строежа на пити означава загуба на мед са пълни глупости.

Напълно подкрепям мнението на Юри.Ако не градят пити произвеждания от тях восък се изхвърля от пчелите.От изразходването на тези 3-4 кг. мед се отделя 1 кг. восък тази храна отива за пилото а не специално за пройзводството на восък. Не можеш да я спестиш.

buci59
28.12.2010, 09:32
В активното си състояние,отделянето на восък от восъчните им жлези е нормален процес.Пчеларят е длъжен да го управлява с поставянето на ВО за влагането му във восъчни пити.Ако не го направи то произведеният от пчелите восък във вид на люспи се изхвърлят от самите пчели.Така,че наистина това,че производството на восък е за сметка на произведен мед е невярно.

христо
28.12.2010, 10:12
Въпрос към Христо-малко по-назад в темата казваш,че ако семейство ДБ12 не изгради 15-20 основи си е чиста загуба-за какъв период от време имаш предвид да стане това?Ако става въпрос за един сезон,не е ли много това?Питам,защото постоянно имам недостиг на изградени пити,и повече от 4-5 ДБ плодникови не са ми изграждали.Пък и от доста пчелари съм чувал,че 1кг восък е равен на -10кг мед.


За един сезон.

Петко Станчев
28.12.2010, 19:52
Христо,ако наистина го постигаш за един сезон-само мога да ти кажа браво човек,не е лесна работа това.

pchela_2010
28.12.2010, 20:31
чета и се чудя пчелите произвеждат восък по време на паша така или иначе друг е въпроса дали пчеларя им дава вос основи да ги оползотвори пък и норм сем изгражда нормално според сезона 10 или20 или30 ДБоснови

Петко Станчев
28.12.2010, 20:34
Е,може и безкрай!

pchela_2010
28.12.2010, 20:50
нещо чудно ли има

христо
28.12.2010, 21:27
Безкрайно не може. Ама пробвай тази година , ще видиш. Само през рапицата изграждат по 4-5 плодникови + в магазина още толкова.

Петко Станчев
29.12.2010, 06:18
Задължително ще пробвам,досега даже не съм си и помислял,че семейство може да изгради толкова пити .

Valiapetrova
29.12.2010, 16:28
Здравейте колеги , аз работя с кошери Фарар и през рапичната паша едно семейство изгражда 10 бр. магазинни рамки на ДБ. и вече за акациевата паша започват да слагат мед в тях . Така за един сезон едно семейство при системата Фарар се изграждат от 35 - 40 рамки магазинни на ДБ.

p4elarov
05.05.2011, 12:13
градят когато има температура то4но в момента нито градят нито нектар сабират и ако продалжи тоизи студ и в акацията ше е сащият филм

bobi mitrev
25.06.2013, 14:32
Здравейте, купих отводки на 5 рамки, но пчелите са много и стоят по стените на кошерите,казах на пчелара който ми ги продаде че ще сложа веднага ВО да гради а той ми казва НЕ това е голяма грешка ще изтощиш пчелите и няма да може да ти презимуват нормално, ще ги умориш.Нищо не му отговорих но ми се стори много странно. Вие какво ще кажете правилно ли мисли или греши.

evgeni.filimonov
25.06.2013, 14:50
Абсолютни глупости, че от тези пчели , само майката ще презимува.
Слагай по една основа до пилото от към топлата страна на втора позиция и слред 3-4 дни като я изградят я слагай в средата на гнездото и на нейно място слагай следваща основа и така докато изпълниш корпуса. Сега има паша и градят усилено. Ако няма паша - по 200 гр сироп през вечер.

jordanov
26.06.2013, 09:47
bobi mitrev, аз не мисля,че греши. Напълно е възможно да познава вашия район малко по-добре отколкото ние във форума, предполагам, че си познава и пчелите. Аз затова ти казах да си изпросиш и по една празна пита /две е още по-добре, ама никой няма да ти даде/ бонус към отводката. Ако спре прашеца ще имаш ядове, а пък отсега трябва да мислиш за пролетта. Опитният пчелар винаги гледа да се застрахова малко и не разчита на оптимални природни условия, затова и никой не разширява след зимата с цял корпус ВО, колкото и да ни се иска. Между другото и у наше село отводки се правят с изградени пити, и на мен са ми помагали с пити когато е трябвало.
Още малко инфо за градежа :
http://www.farmer.bg/34138-Koga-pchelite-otdelyat-vosak

jorors
26.06.2013, 15:51
Ако ги остави така и наистина има паша те сами ще почнат да градят(далаци).Така че смело слагай основи.

bobi mitrev
26.06.2013, 16:23
Ще сложа основи за градеж

Pchelaar
23.07.2013, 15:40
Восъчен градеж през есента! Как мислите, до кога е възможно да се уползотворява восъкоотделянето при пчелите? Споделете опит при Вас как са нещата.

vlado 9
23.07.2013, 16:44
Поста на колегата е от юни.

Pchelaar
23.07.2013, 16:47
Поста на колегата е от юни.

Да, но реших да не отварям нова тема и прикачих моята към неговата.

Nik_m
23.07.2013, 17:04
При мен има още силен градеж, за 2 дни изграждат основа изцяло.
Но имам още 4-5 дни основна паша (слънчоглед) после вадя меда и подхранвам да продължават да градят.

vlado 9
23.07.2013, 22:50
Да, но реших да не отварям нова тема и прикачих моята към неговата.

Разбрах,имам 4 отводки 2 от юни и 2 от юли ,на юнските онзи ден им добавих по още 2 основи за градеж,вече са с 9 рамки,на юлските по 1,но подхранвам 2-3пъти седмично.

m_pchelari
25.02.2015, 20:29
Колеги възможен ли е градеж към края на февруари началото на март. Някой пробвал ли е.

rosty_sz
25.02.2015, 20:38
Абсолютно ДА, НО едва ли е възможно да се градят цели пити и то качествено. Аз имам градеж тази година през декември, януари и си имаше последно като слагах питки последно в началото на месеца. Получи се така с няколко семейства, които имаха пило до края на ноември и не можах да стесня. Останаха без венец над кълбото и се наложи да зимуват на захарно-медови питки. За да мога да сложа достатъчно големи питки сложих наставки и още в декември установих , че градят далачета от таванката която в момента е на 3-4 см. над питите. Предполагам, че провокирам градежа със захарните питки и се съмнявам дали щеше да е така ако питките бяха купешки в които няма захар.

scutellator
25.02.2015, 20:41
Да.
Дори забелязах вчера, че тези от нуклеусите, които цяла зима са ми на "ясла" (питки), тъй като на есен нямаха една килийка с мед в питите, вече започнали да подбелват питите и да правят мостове.

ch.atanasov
25.02.2015, 20:46
Колеги възможен ли е градеж към края на февруари началото на март. Някой пробвал ли е.

ХА- ХА.Колегата освен ,че ги храни и ги топли.Не му се връзвайте.:laughing:

Ангел Йосифов
25.02.2015, 21:51
Преди 4-5 години през ноември свалих два рояка с далаците от една топола.Настаних ги в 6 рамков нуклеус с 4мм стени от фазер.Двата рояка покриха три рамки дб ,като между тях сложих една рамка с мед.Януари им сложих питка.В началото на март след прегледа забравих да им върна преградната дъска.В края на март на мястото на преградната дъска имаше изграден далак колкото дб плодникова рамка и осеменена от вътрешната страна.
Иначе обикновено със зацъфтяване на джанката слагам първите рамки за градеж.

m_pchelari
25.02.2015, 23:04
Добре но при това зимуване само на "ясла" без перга как започват пилото. Без запаси от перга не чакат ли първия прашец за да започнат пилото. А без млади пчели едва ли може да има значителен градеж. Аз нямам толкова опит до сега и реших да дам всичко за да видя възможно ли е изграждане на пита началото на март.
Заложил съм материала и след няколко дена ще проверя.

3579

П.С. Виж тук ми давате отговор на друг интерес въпрос. Може ли семейство да презимува само на изкуствена храна без капка мед.

Mateev
25.02.2015, 23:15
За да ти чист експеримента, трябваше да бухнеш и поне 1 литър захарен сироп, за да имитираш нектара в природата. Прашец пчелите ще си намерят сами и без твоя помощ. Остава третият фактор - наличие на млади пчели с активизирани жлези. Предполагам, че все някоя друга млада пчела ще се намери, но отделяния восък ще е само колкото леко да се забели восъчната основа и нищо повече.

Ха-ха - това моето е теоретична прогноза и ми е много любопитно дали ще позная.

scutellator
25.02.2015, 23:21
Ами и по-добре да не бързат с пилото, щото с тези 6 рамчици могат да изхвърчат още преди да съм започнал да пренасям първите маточници.
Между другото бадемите вчера бяха започнали да цъфтят тук-таме и до седмица започва бурното отглеждане на пило. Иначе минзухара и дряна са цъфнали доста отдавна.
А в случай че си забравил, пчелите могат да отглеждат пило дори и при отсъствие на перга в питите и приток на прашец от природата (макар и за известно време) - за целта използват запасите си от протеини в тялото си.

scutellator
25.02.2015, 23:26
За да ти чист експеримента, трябваше да бухнеш и поне 1 литър захарен сироп, за да имитираш нектара в природата. Прашец пчелите ще си намерят сами и без твоя помощ. Остава третият фактор - наличие на млади пчели с активизирани жлези. Предполагам, че все някоя друга млада пчела ще се намери, но отделяния восък ще е само колкото леко да се забели восъчната основа и нищо повече.

Ха-ха - това моето е теоретична прогноза и ми е много любопитно дали ще позная.

За да започне изграждане на пити са нужни следните задължителни условия:
1)Приток на нектар
2)Липса на достатъчно празно пространство за поставянето му
3)Наличие на мед в кошера

m_pchelari
25.02.2015, 23:28
За да ти чист експеримента, трябваше да бухнеш и поне 1 литър захарен сироп, за да имитираш нектара в природата. Прашец пчелите ще си намерят сами и без твоя помощ. Остава третият фактор - наличие на млади пчели с активизирани жлези. Предполагам, че все някоя друга млада пчела ще се намери, но отделяния восък ще е само колкото леко да се забели восъчната основа и нищо повече.

Ха-ха - това моето е теоретична прогноза и ми е много любопитно дали ще позная.

Тези условия съм изпълнил, че и доста отгоре, така че се надявам поне малко да не познаеш :)

Mateev
25.02.2015, 23:30
За да започне изграждане на пити са нужни следните задължителни условия:
1)Приток на нектар
2)Липса на достатъчно празно пространство за поставянето му
3)Наличие на мед в кошера
Сигурен ли си в това? Аз пък знам, че восъчните жлези на младите пчели се активират и си работят, и ако няма къде да се слагат восъчните люспици, младите пчели ги изхвърлят. Важното е, че ако младата пчела функционира активно, то восък се отделя задължително, и само от пчеларя зависи дали ще даде основа, за да се оползотвори този восък.

Ако съм прав, значи восък се отделя и сега от младите пчели (защото работят активно по отглеждане на малкото налично пило), но просто тези млади пчели към днешна дата все още са много малко като брой, така че и градежа (ако го има) ще е символичен.

m_pchelari
25.02.2015, 23:31
Ами и по-добре да не бързат с пилото, щото с тези 6 рамчици могат да изхвърчат още преди да съм започнал да пренасям първите маточници.
Между другото бадемите вчера бяха започнали да цъфтят тук-таме и до седмица започва бурното отглеждане на пило...

Е да това е важно да се уточни, при мен бадема започва да цъфти най-рано на 20 март.

m_pchelari
25.02.2015, 23:35
Сигурен ли си в това? Аз пък знам, че восъчните жлези на младите пчели се активират и си работят, и ако няма къде да се слагат восъчните люспици, младите пчели ги изхвърлят. Важното е, че восък се генерира така или иначе щом младата пчела функционира активно, и само от пчеларя зависи дали ще даде основа, за да се оползотвори този восък.

Ако съм прав, значи восък се отделя и сега от младите пчели, но просто тези млади пчели все още са много малко като брой.

Ха ха скутелатора май е чел онази книжка за сто и няколко долара... Ако трябва да кажем точно градежа започва когато всички налични килийки в кошера са запълнени с нектар над 50%. И добавка температурата да е над 13 градуса в кошера.

ch.atanasov
25.02.2015, 23:44
Ха ха скутелатора май е чел онази книжка за сто и няколко долара... Ако трябва да кажем точно градежа започва когато всички налични килийки в кошера са запълнени с нектар над 50%. И добавка температурата да е над 13 градуса в кошера.

Язък за скъпите книжки.В една от моите пишеше ,че трябва да се развие някаква жлеза ,ама не помня точно.Иначе моите почват да градят ,когато в кошера няма почти нищо.Края на май.

solaris60
26.02.2015, 00:46
Колеги възможен ли е градеж към края на февруари началото на март. Някой пробвал ли е.

3582
3583

Снимките са от януари. Сега единия е 4 пъти по голям.

argilov
26.02.2015, 06:42
Ха, тези са за магистрала Струма.:laughing:

m_pchelari
26.02.2015, 07:34
Снимките са от януари. Сега единия е 4 пъти по голям.

Много ме кефи някои като се провокират и излязат от дълга анонимност :)
Обясни малко повече. Къде са пчелите на тези снимки? Да не би да ги пускаш вътре да градят и после да ги запираш някъде :)

scutellator
26.02.2015, 14:10
Язък за скъпите книжки.В една от моите пишеше ,че трябва да се развие някаква жлеза ,ама не помня точно.Иначе моите почват да градят ,когато в кошера няма почти нищо.Края на май.

За да може да отделя восък пчелата трябва да има развито мастно тяло и по-специално еноцити. Но нали се съгласяваме, че восъкоотделянето и градежа на пити са две отделни неща. А във семейството ВИНАГИ има пчели със развито мастно тяло, защото иначе това ще бъде умряло семейство (или изчезнало от синдрома на празния кошер).

Нужните условия за градеж на пити съм ги срещал на още няколко места, като хронологично най-първата беше писана някъде в началото на 20 век (де да помня кой от всички светила по онова време беше авторът), а другата мисля че беше издадена преди "The wisdom of the hive" (написването на която е отнело доста дълго време и повечето от научните знания вече отдавна са били публиквани)

m_pchelari
26.02.2015, 16:38
За да може да отделя восък пчелата трябва да има развито мастно тяло и по-специално еноцити. Но нали се съгласяваме, че восъкоотделянето и градежа на пити са две отделни неща. ...

Да и аз говоря за градеж на пита а не за побеляване на рамка или далаче, защото крайната ми цел е да видя дали след рамката с основа ще изградят рамка без основа с работнически килийки достатъчно рано преди роевия нагон и градежа на търтееви килийки.
Ще попитате защо, ами от пуста беднотийка за икономия на някоя и друга восъчна основа. И засега нещата вървят добре а прогнозата на Матеев вече е разбита:

3596

3597

3598

П.С. Това е около 22 часа след слагането на рамката. Пише 24.02 тъй като я бях подготвил тогава, но времето беше много лошо и успях да я сложа вчера 25.02

Mateev
26.02.2015, 17:08
Ако само толкова са изградили за 24 часа, то това е СЛАБ ГРАДЕЖ, точно както го предвидих. Свършена е не повече от 5-6% от работата по цялостното изграждане на питата. На практика пчелите могат да градят 10 пъти по-бързо .......

scutellator
26.02.2015, 18:44
Да и аз говоря за градеж на пита а не за побеляване на рамка или далаче

Побеляването на рамка пак е вид градеж. Отделянето на восък, от друга страна е физиологичен процес на пчелите със мастно тяло (т.е. "младите"пчели)

Ангел Йосифов
26.02.2015, 19:48
Мен ме притеснява тази рамка в средата на гнездото,което може да доведе до разделяне на зимното кълбото.За да преодолеят тази ледена преграда най-естествено е пчелите да се погрижат за проблема.Интересно ще е с какъв восък ще довършат килийките.

solaris60
26.02.2015, 20:07
Много ме кефи някои като се провокират и излязат от дълга анонимност :)
Обясни малко повече. Къде са пчелите на тези снимки? Да не би да ги пускаш вътре да градят и после да ги запираш някъде :)

Снимани са когато е студено за да се вижда добре.

valaz
26.02.2015, 20:29
Забелязал съм, че след напълване с мед, пчелите запечатват килийките на светлата пита със светли капачета, а на тъмната - с тъмни капачета! Ако капачетата се изработват само от нов восък, би трябвало да са само светли. Това явление не мога да си го обясня.

srg
27.02.2015, 10:26
Чел съм че старите пити ги запечатват с восък остърган от краищата на питите и дървенията. Наесен когато со принудени да градят се вижда смесица от по-светъл и по-тъмен восък.

m_pchelari
27.02.2015, 20:46
Снимките от днес 48 часа след слагането на рамката.
3607

3608

valaz
27.02.2015, 21:51
По това време на годината, ще е чудо, ако не ги прогризат по теловете. Да бе изчакал малко, поне докато цъфне дряна.

ch.atanasov
27.02.2015, 22:19
Сещам се за една жена от Варна -на 62г. ,която роди близнаци.Интересно какво доказва това.

Искрен Мутафов
27.02.2015, 23:07
Сещам се за една жена от Варна -на 62г. ,която роди близнаци.Интересно какво доказва това.

Доказва, че някой само си чешат езиците:

http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/62-godishna-rusenka-rodi-bliznaci-2974551

"Нерде Ямбол, нерде Стамбол"

ch.atanasov
27.02.2015, 23:16
Казва се чешене на клавиатурата.Ако те е жегнало сгрешения град -добре.Понеже си пъргав с компютрите след като го изрови случая от 2010г. изрови и продължението.А като угасиш лампата и си легнеш помисли за връзката с восъкоотделянето на 25 февруари.Не ми отговаряй -няма да го прочета.

Искрен Мутафов
28.02.2015, 07:19
Ами, то според това който с каквото разполага, аз като нямам клавиатура, няма как да си я "чеша"...
Какво да му мисля за восъкоотделянето на 25-26-27 февруари, ако си прочел в по-предишни постинги това е един експеримент, с един кошер, с едно семейство, а не с цял пчелин, тъй че приветствам експеримента, както и колегата, който има множество експерименти които с охота споделя с всички нас, за което аз съм благодарен и признателен. Друг е въпроса дали за няколко месеца(5 - пет), ти си се запознал с всички тях...?!?

m_pchelari
28.02.2015, 08:18
Колегата Атанасов не е злонамерен, има накаква аналогия с примера му, но въпросът му не е коректен. Аз нищо не доказвам. Доказва се нещо за което си сигурен.
Аз търся отговор на едно предположение, което изказах. Ако създадем подходящи условия за градеж в началото на март и сложим рамка без основа, работнически или тътрееви килийки ще се изградят?
Ако някой ми каже отговора експеримента приключва.
Към 12 март ще имам отговора за себе си и тогава какъвто и да е резултата ще мога да го докажа.
Винаги там където някой вижда абсурд друг вижда възможност.

scutellator
28.02.2015, 10:23
БИ ТРЯБАЛО да са с работнически килийки, поне според моите наблюдения (поставяне на строителна рамка в ранна пролет). Но все пак зависи и от пчелите - колко им е силен инстинкта за изграждане на търтееви килийки. При някои пчели (по-специално някои кръстоски) той стига до екстремум и им е невъзможно да изградят основа без да омаскарят значителна част (до 1/4-1/2) от питата с търтееви килийки.

solaris60
28.02.2015, 15:40
3609

3610

Първата снимка е от края на януари, втората е от днес.

m_pchelari
03.03.2015, 17:58
Рамката на 6-тия ден. В по-голямата си част килийките са почти напълно изградени, само в долната част на питата са на 1/3. В средната част има леко потъмняване на килийките, но няма яйца. Някой има ли предположение защо пчелите потъмняват килийките в централната част на питата.
Ако следващата седмица времето не е чак толкова лошо ще сложа рамката без основа ако ли не ще изчакам цъфтежа на бадема към 15 март.

3633

3634

Дамян Дамянов
03.03.2015, 18:07
Браво! :)
Пробвай една рамка с дървена летвичка широка 2-5мм и висока 1см. Потапяш летвичката във восък и я залепяш за рамката докато восъка е горещ. Гледай летвичката да е в центъра на горната летва на рамката.
Трябва да си ме разбрал, но ако не си, ще покажа снимки.

Ако имаш мерак...:)
Пробвай една основа, но само лист от восък с размера на рамката. Без да има килийки. Чисто и просто лист от восък :). Поставяш си го като основа и това е.
Листа(основа) трябва да е от 0.5 до 1мм дебел, иначе работата е повече за пчелите докато я изтънят. Тук гледаш да е прав и да няма вълни, защото първо градят, а после поправят :bigsmile:

Ангел Йосифов
03.03.2015, 18:56
Потъмняването,според мен, се дължи на прополис.Преди да бъде осеменена или запълнена с мед или прашец,пчелите обработват-полират килийките с прополис.

Юрий Цветков
05.03.2015, 11:10
Сещам се за една жена от Варна -на 62г. ,която роди близнаци.Интересно какво доказва това.Доказва, че лудите се размножават. Освен, че въпросната родилка, очевидно е с психически отклонения, явно и лекаря е такъв или просто не е превъзмогнал супер егото си, да се показва що за специалист е. А някой помисли ли за тези дечица, какво детство ще имат?

По темата. преди 2 дни забелязах това което показа слънцето на един пчелин. Причината според мен се дължи по-скоро на грешка при зазимяването и на пчелите им се е наложило да градят през зимата.

Bobi-M9598
06.03.2015, 17:47
Здравейте,

Не мога да си спомня в коя книга съм го чел! Беше руснак и слагаше в кутийка настърган восък за да подпомага пчелите при градежа.
Ако не се лъжа Лонин.

Поздрави Г. Георгиев

m_pchelari
12.03.2015, 22:14
Днес най-накрая успях да сложа втората рамка без восъчна основа, само с 4-5 см. лентичка в горната част за да я започнат правилно. Идеята беше да махна първата рамка и да поставя втората на нейно място, но от лявата страна рамката беше оснесена и така оставих и двете рамки в кошера. Предвид лошото време и наличието на много празни килийки в момента не съм оптимист за изграждането на втората рамка, но кой знае ще видим.
3704

3705

3706

scutellator
12.03.2015, 23:59
От извесно време се каня да ти кажа, че лично мен ако питаш, можеше да подбереш някое семейство с по-шарени пчелички за целта и съответно да очакваш по-добри резултати. Най-бързо пити изграждат (съотнесено спрямо силата на семейството) A.m.m., но не са много популярни по света заради други им отрицателни черти. Защо тогава ти препоръчвам за експеримента да ползваш малко по-шарено семейство? - Ами заради крайно ограничения естествен ареал и малка популация, откъдето за да се запази Лигустиката като раса в Природата и да не изчезне вследствие на генетична ерозия (конкурентно предимство са имали най-силните и приспособими семейства) , през годините на Еволюция тя е взаимствала много голяма част от алелите на Френските пчели (или поне това се отнася за тази Лигустика, която е станала известна по света). Съответно при нея се среща почти в същата степен скоростта за градеж на пити на Френските пчели (но не със същото качество) + по-голям брой на кърмачките в семейството, в комбинация с много по-малко на брой отрицателни качества, отколкото която и да е друга пчела оформена от Природата.
Групата на Карниковите пчели се намират някъде в долния край на скалата по отношение на способността си да изграждат пити )което пък може би това им е най-големия дефект и стоящ в основата на почти всичките им останали).

m_pchelari
24.03.2015, 21:33
Днес най-после успях да направя преглед на кошера и с това експеримента приключва. От 25 февруари до днес успяха да изградят въпреки лошото време и без почти никакъв приток на некар и прашец следното:
Една цяла ДБ рамка с основа, оснесена и частично запечатано пило от едната страна.
3826
Една четвърт от строителната рамка с търтееви килийки оснесена. За жалост лентата с во беше паднала на дъното.
3827
Половин рамка търтеев далак под вътрешната хранилка оснесен и замлечен.
3828
Поради топленето и подхранването има 3 рамки с отворено и затворено пило на 6 страници по около 70-80% покритие с пило.
3829

3830

3831

3832

Извода ми е, че изграждането на строителна рамка с работнически килийки е мисия невъзможна. Има ли градеж, има и търтееви килийки. Градеж обаче много преди първия прашец и нектар е напълно възможен.
Допълнителни данни:
Температура в кошера - от 1.02 до 15.02 - 16 градуса; от 15.02 до 24.03 - 24 градуса.
Консумация:
- сироп 1:1 - 10 литра;
- захарна питка - 1.5 килограма;
- прашецов заместител - 0.4 килограма;

ch.atanasov
24.03.2015, 21:43
Колега ,тези дни правих прегледи и видях пило ,като това на третата снимка от долу -нагоре.Видя ми се прошарено и се зачесох по главата.Ти как мислиш -дали има причина за притеснение?

m_pchelari
24.03.2015, 21:47
Колега ,тези дни правих прегледи и видях пило ,като това на третата снимка от долу -нагоре.Видя ми се прошарено и се зачесох за главата.Ти как мислиш -дали има причина за притеснение?
Не мисля. Времето беше променливо а пчелите топлят пилото като се мушат в съседни килийки и трептят. Като стане стабилно над 20 градуса тогава гледай за прошарено пило.

suni
24.03.2015, 22:29
На третата снимка има търтеево пило, не е ли рано за това още? Според мен се готвят да сменят майката, но няма място за притеснение, те си знаят работата.

kapanec
25.03.2015, 09:09
На третата снимка има търтеево пило, не е ли рано за това още? Според мен се готвят да сменят майката, но няма място за притеснение, те си знаят работата.
Или се подготвят за роене :) няма страшно те си знаят работата ;)

Юрий Цветков
25.03.2015, 10:10
Днес най-после успях да направя преглед на кошера и с това експеримента приключва. От 25 февруари до днес успяха да изградят въпреки лошото време и без почти никакъв приток на некар и прашец следното:
Една цяла ДБ рамка с основа, оснесена и частично запечатано пило от едната страна.

Извода ми е, че изграждането на строителна рамка с работнически килийки е мисия невъзможна. Има ли градеж, има и търтееви килийки. Градеж обаче много преди първия прашец и нектар е напълно възможен.
Допълнителни данни:
Температура в кошера - от 1.02 до 15.02 - 16 градуса; от 15.02 до 24.03 - 24 градуса.
Консумация:
- сироп 1:1 - 10 литра;
- захарна питка - 1.5 килограма;
- прашецов заместител - 0.4 килограма;Извода ти е малко прибързан. Ако сложиш цял корпус със строителни рамки, почти ти гарантирам, че търтеев градеж ще има на не повече от 3 рамки, другите ща са идеални работнически, само че ако го направиш след Май.
Имам един въпрос. При тази консумация, дали си заслужава? Говоря за този период от годината.

ch.atanasov
25.04.2015, 20:40
Колеги ,семейство ,което няма снасяща майка ,изгражда ли пити?

Искрен Мутафов
25.04.2015, 21:34
Колеги ,семейство ,което няма снасяща майка ,изгражда ли пити?

В "дебелите книги" пише, че не, но аз на практика съм го виждал как се случва, тъй че явно зависи от доста фактори...

ch.atanasov
25.04.2015, 21:51
В "дебелите книги" пише, че не, но аз на практика съм го виждал как се случва, тъй че явно зависи от доста фактори...

По спомени мислех ,че съм чел същото.Зачудих се ,защото на няколко места четох как новосформирана отводка ,до като се оплоди майката -изгражда няколко основи.Лично аз не съм експериментирал.Явно традициите не са това ,което бяха.:bigsmile:

kuline
25.04.2015, 22:22
По спомени мислех ,че съм чел същото.Зачудих се ,защото на няколко места четох как новосформирана отводка ,до като се оплоди майката -изгражда няколко основи.Лично аз не съм експериментирал.Явно традициите не са това ,което бяха.:bigsmile:

Атанасов, хайде стига си чел, ами вземи практикувай и тогава задавай въпроси и отговаря, че пълниш форума с донякъде безсмислени постове.
И ако ми позволиш до те поправя "традициите не са това, КОЕТО СА БИЛИ" от твоя гледна точка.

scutellator
25.04.2015, 22:25
Колеги ,семейство ,което няма снасяща майка ,изгражда ли пити?
Гради, ама слабо.

ch.atanasov
26.04.2015, 08:11
Атанасов, хайде стига си чел, ами вземи практикувай и тогава задавай въпроси и отговаря, че пълниш форума с донякъде безсмислени постове.
И ако ми позволиш до те поправя "традициите не са това, КОЕТО СА БИЛИ" от твоя гледна точка.

Понеже си ми един от любимците във форума ,ще ти отговоря.Практикувам от 1988г.ама бавно схващам ,затова още прочитам по нещо.Дай линк да прочета нещо от теб.Между другото ,като пишеш смислени постове ,можеше да отговориш с "да" или "не".

kuline
26.04.2015, 08:19
Понеже си ми един от любимците във форума ,ще ти отговоря.Практикувам от 1988г.ама бавно схващам ,затова още прочитам по нещо.Дай линк да прочета нещо от теб.Между другото ,като пишеш смислени постове ,можеше да отговориш с "да" или "не".

Позволявам са да напиша това, въпреки риска от спам.
След като практикуваш от 1988г. , що за въпроси задаваш? " Колеги ,семейство ,което няма снасяща майка ,изгражда ли пити?"
Е ти за 27 години практика не си ли установил аджаба гради или не гради.
Мисля си, че ни препитваш, за да установиш колко от присъстващите тук са в час с пчеларството. Или просто ей така за спорта.

ch.atanasov
26.04.2015, 08:34
Позволявам са да напиша това, въпреки риска от спам.
След като практикуваш от 1988г. , що за въпроси задаваш? " Колеги ,семейство ,което няма снасяща майка ,изгражда ли пити?"
Е ти за 27 години практика не си ли установил аджаба гради или не гради.
Мисля си, че ни препитваш, за да установиш колко от присъстващите тук са в час с пчеларството. Или просто ей така за спорта.

Явно по традиция за мен не съм се изразил ,както трябва.Писах ,че не съм правил опит да слагам за градеж ,защото винаги съм мислел ,че осиротяло семейство не гради.Писах по-горе и защо задавам изобщо такъв въпрос ,защото четох обратното твърдение.На третият ти пост можеш да кажеш твоето мнение-надявам се.За спорта-май на теб ти се спортува.Аз съм слаб спортист ,освен това не съм във форма.

сложна личност
26.04.2015, 10:57
При мен първата ми отводка изпадна в роево защото закъснях с покупката на кошер.
Смачкахме майката и бяха изградени 4бр. ВО
Беше началото на юни.
Ха сега градят ли без майка или е като в старите книги?

Дамян Дамянов
26.04.2015, 14:22
Моля, личните проблеми на лични съобщения.

На темата: Градят, но количеството зависи от наличните пчели, количеството неизградени рамки, разположението им и притока на нектар/сироп. Градят дори и Август-Септември месец.

vanHanegem
26.04.2015, 16:21
Докторе ,този пост май съм го чел вече няколко пъти.Споко ще се повредиш.Във фейсбука си много по-умерен ,тука да не избиваш някакви комплекси.

:) Не позна (или традиционно отново не се изразяваш както трябва)! Тук няма кой да ме комплексира, а и никога не съм изпадал в такова положение (виж от кога съм регистриран - вероятно съм от първите 10-20 човека в този форум). Постът ми визираше принципни неща и едно искрено пожелание - нека количеството на писаното да отговаря и на неговото качество. Тук има млади и начинаещи колеги, на които не трябва да бъде убиван ентусиазма.

vanHanegem
26.04.2015, 18:03
Радвай се ти, радвай. Докато не е минала някоя метла и не си започнал от началото.:bigsmile: Понякога и качественото писане те праща в коша, а някакви глупости висят с месеци на главните заглавия на темите - примерно.

Точно затова споменах за "продуктивните юнаци"! Този форум стана форум, защото не много на брой ентусиасти желаеха качество, а не количество. Днес форумът е криво огледало на това, което беше неговата цел, а средствата за постигането и бяха прозрачни - колегиалност и добронамереност. Корекции са необходими, но нека те преследват повишаване качеството и връщане на конкретиката...

m_pchelari
09.10.2015, 09:12
https://www.darwinproject.ac.uk/the-evolution-of-honey-comb

Георги 1974
17.04.2016, 21:48
Трябва ли да се използва главните паши за градеж или само подържащите а защо се налага това (опонирах на Гогол и по прочетох малко математика) + ред други неща.





Диаметър на килийките (в мм)


В питата пило не е отглеждано
5,42


Отгледани са от 1 до 2 поколения
5,38


В питата са отгледани от 2 до 5 поколения
5,26


В питата са отгледани от 6 до 10 поколения
5,24


В питата са отгледани от 12 до 20 поколения
5,21






Количество
поколения пчели
отгледани в питата

Среден обем на една килийка в куб. см.
Същото в проценти


0
0,282
100


5
0,269
95,4


10
0,255
90,4


15
0,249
88,3


20
0,248
87,9


25
0,247
87,6







на образците

Външен вид на питата
Поколения пчели прибл.


1
Питата е светла или леко жълтеникава
0


2
Питата е светлокафява; дъната са прозрачни, леко
жълтеникави. В едно - две, но не повече от три ъгъла
на килийката се забелязват тъмни камъчета екскременти
1,6 (от 1 до 2)


3
Питата е кафява; дъната на килийките са жълти и
светлокафяви.Тъмните камъчета с екскременти се намират
и в шесте ъгъла; При разглеждане на светлина, на дъното
отчетливо се виждат три тъмни лентички.
2,8 (от 2 до 3)


4
Питата е тъмнокафява; При разглеждане на светлина се
виждат дъна със сивокафяв и рядко с оранжев цвят;
границите на дъната на светлина се виждат не напълно,
а само средата на всяко от тях.
4,6 (от 4 до 5)


5
Цветът е същият; На светлина дъната я пропускат с тъмно
сивокавяв цвят; Виждат се не всички три лентички,
а само две и даже една.
7,6 (от 6 до 9)


6
Цветът е същият; В 50% от килийките на светлина дъната
съвсем не я пропускат; останалите килийки имат по една,
по - рядко два тъмно сивокафяви, леко просветващи
на светлина петна.
9,0 (от 8 до 10)


7
Питата е почти черна; на светлина се виждат само отделни слабо пропускащи я тъмно сивокафяви петна.
13,2 (от 12 до 14)


8,9 и 10

Питата е черна, светлина през килийките не се вижда.
20 и повече




1. След 2 сезона на питите в гнездото (след отглеждането на 10 – 12 поколения пчели), те трябва да се отделят от кошерите и да се заменят с току що изградени.
2. Замяната на старите пити трябва да се прави в първата половина на лятото, заради това, че до есента в тях вече да бъдат отгледани не по – малко от 4 поколения пчели.
3. Восъчни листове с диаметър на килийките по – малък от 5,3 мм не трябва да се използват на пчелините.