PDA

Виж пълната версия : ИЗПАДНАЛО В РОЕВО НАСТРОЕНИЕ ПЧЕЛНО СЕМЕЙСТВО



dani_mitov_wrc
28.05.2012, 10:27
Искам да попитам по опитните пчелари как е добре да се направи с испаднало в роево настроение пчелно семеиство?

Пеньо Лазаров
28.05.2012, 10:52
Аз не правя нищо , само ловя рояка и изчиствам маточниците като оставям 2 , запечатен и незапечатен, за да не се рои втори път.А има много начини, но кошер тръгнели да се рои се рои.

Alex77
28.05.2012, 11:15
Правя отводка веднага с 3 пити, като задължително на отнетите пити да има поне два маточнкика и на тяхно място попълвам с основи. Може да се разшири кошера още с магазин, за да им се намери работа. Отводката се развива, а тръгналия да се рои кошер приключва с намеренията си и останалите маточници си ги унищожават сами.

Димитър Бонев
28.05.2012, 11:50
По принцип може да се прекрати роевото състояние. Това става най-лесно по метода на Димари или на премнаването на семейството през гол рой. Въпроса е да се създаде работа на семейството. При корпусните системи това става много лесно.

dani_mitov_wrc
29.05.2012, 11:47
Ако направя отводка от едно семейство и взема 3 рамки с запечатени маточници има вероятност да пренеса и майката.Ако остане в отводката тя ще се развива добре но какво ще стане с основното семейство?

Юрий Цветков
29.05.2012, 12:01
Ще си произведе нова майка.

dani_mitov_wrc
29.05.2012, 14:21
Но така няма ли да отслабне семейството и да се забави.

evgeni.filimonov
29.05.2012, 14:43
Ще трябва да я откриеш преди това, по някоя от питите с пресни яйца. Аз затова си ги маркирам. Намират се по лесно.

Alex77
29.05.2012, 15:06
Намираш майката къде е. Взимаш три пити (да има и маточник) и ги прехвърляш за нова отводка. На мястото на трите пити слагаш основи, ако прецениш слагаш и магазин на стария кошер и майката да си остане там. Успех!

Юрий Цветков
29.05.2012, 19:08
Но така няма ли да отслабне семейството и да се забави.Несъмнено.

Shine
29.05.2012, 21:36
а как да я маркирам смисъл с подръчни материали ,,, става ли с коректор или какво

Angel_A
30.05.2012, 06:49
Колега,
Продават се маркери за тази цел около 6 лева струва, но ще ти стигне за поне 2 години (зависи и колко кошера имаш). Успех.

dani_mitov_wrc
30.05.2012, 13:44
Въпреки че извадих от всяко семейство по 3 рамки с запечатени маточници а в основното семейство разроших маточниците пак излезе рояк.

evgeni.filimonov
30.05.2012, 18:48
Изпуснал си някой маточник. При много пчели е трудно да се видят всички. Затова специалистите препоръчват да се отдели рамката с майката, да се извадят три рамки с маточници и да се отделят. На тяхно място да се сложат основи и останалите пити да се изтръскат на чаршаф пред кошера и да се унищожат всички маточници и чашки и да се върнат в кошера, както и рамката с майката да се върне, като и на нея се разрушат всички заченати маточници.
Дано поне да си го хванал.

dani_mitov_wrc
30.05.2012, 19:31
Хванах го естествено но не беше голям колкото футболна топка.

Пламен Ганев
30.05.2012, 20:09
Според мен допускането да излезе рой е загуба,дори и да го хванеш!Зависи какви цели имаш за годината?!Ако се разширяваш,счупваш му краката правейки си отводка и разрушаваш всички маточници, защото обикновенно следва паша.Предполагам знаеш,че семейство без снасяща майка в паша не струва нищо!Ако оставиш дори и един маточник,най вероятно пак ще рои,въпреки че е добре да се подменят майките.Нищо с това роене не е както в книгите-ще се убедиш в това лека полека.

Shine
30.05.2012, 20:32
има едни неща в нета за ройове като про рой искам да попитам заслужава ли си да си го взема и дали помага и как точно трябва да се използва judge;

Димитър Бонев
30.05.2012, 21:54
Пророй не е лек за недопускане на роене.

Владо-Gillan
30.05.2012, 21:58
как се работи с него, и на мен ми е интересно

Пламен Ганев
30.05.2012, 22:33
Миризмата му привлича майките.Те са много разновидности,но тези които съм използвал действат много добре.Напояваш едно памуче с това и го закачаш в тръвната.Имал съм случай рой вече излязъл да се обръща и да влиза.Има и теория,че някои от тези химии ги карат да се роят,но не ми се струва реално.Успех

Shine
30.05.2012, 22:41
а мога ли да поставя в тръвни, хралупи абе всякакви такива капани за ройове и да ги поставя на пчелина ... и дали като излита някое семейство ще се засели там ?

Димитър Бонев
31.05.2012, 15:37
Може да се засели, може и да не се засели.

Shine
01.06.2012, 23:05
но ако пръскам в тръвните редовно и от къде мога да си взема такива работи

SharK69
02.06.2012, 07:05
В повечето пчеларски магазини го има,има и други от подобен жит които вършат работа,като си го закупуваш продавачите обясняват,но най ефикасно е в кошер със стари 3-4 пити да наприскаш или да поставиш шишие с фитила успеха е почти гарантиран...

plamen3
05.06.2012, 20:43
Имам кошер който ще се рои . Мисля да го разделя на 10 мини семйства докато се оплодят майките. Какво ще се случи ако се оставят всички маточници по тези рамки ,дали ще остане най-силната от тях или ще се роят ,дори малобройни?

evgeni.filimonov
05.06.2012, 20:55
Няма да се рои, но пък 10 да направиш, доста са. Първата излюпена ще унищожи другите маточници.
Ако разделиш семейството на няколко нови семейства, ще спасиш роевото настроение, както и да размениш мястото на роевото семейство с някоя от отводките, тогава ще постигнеш успех, защото летящата пчела ще налети по другите семейства и ... няма какво да се рои.
Ако оставиш основното семейтво с маточници, дори и да унищожиш маточниците, те ще ги изградят наново и ще се роят докато не останат една шепа пчели.

plamen3
05.06.2012, 21:12
Благодаря за отговора ! Подсилих ги с една пита с мед и общо стават три пити .След липата ще им добавя още пчели за да ги направя семейства.

Дони
07.06.2012, 17:26
А на мен ми се рои кошер който е с магазин от един месец на сам.Първо започна да снася в магазина, парвотто нещо което направих е да извадя пити с мед от плодника и да добавя основи, но уви, всичко в плодника беше заето с пило, не можах да извадя нито една. Преди миналата седмица унищожих всички маточници, вклиючително и в магазина speechless; и само 3 дни по-късно бяха изградени наново. Значи реши ли да се рои, спиране няма...трябва да се дели :) сега експериментирах, когато имам резултат ще коментираме :) успех на всички :)

павликянин
11.06.2012, 21:23
Възможно ли е излитащ рой да се върне обратно в кошера? Днес, докато се занимавах с изкореняване на едно сухо дърво, около единия кошер стана мини-облак, а вътре бучеше здраво. Веднага скочих, вдигнах капака, напръсках вътре в магазина с "Пророй". След 5-10 минути всичката пчела се беше прибрала, но кошера продължи да бучи. Вечерта го отворих, отнех рамка с пило, за да я придам на едно малко ройче, което хванах вчера, и тъкмо си правех място за пренареждане в плодника - бях сложил една медова в сандъчето, - нещо откачиха, та ме зажилиха. Не успях да довърша, каквото бях намислил, оставих дупка в средата на плодника, където беше медовата, а през магазина в дупката пуснах плодникова основа, а не изградена рамка. Двете пити - медниковата и с пилото, заедно с пчелата, ги сложих при ройчето заедно с 2 основи за градене. Та, ако може някой да ми каже: 1. възможно ли е тръгнал да излиза рой да се върне обратно или това е било бурно облитане на млада пчела; 2. Грешка ли е разделянето на плодника по този начин, при положение, че отгоре не съм сложил пита с пило, а основа (целта на занятието трябваше да е да накарам повече пчели да се качат горе, понеже много малко градят магазинните основи, които съм им сложил).

Spens
12.06.2012, 01:00
ДА много пъти е било.имал съм случай на разбив на роево настроение

ceco_lovech
12.06.2012, 06:22
1. възможно ли е тръгнал да излиза рой да се върне обратно

Не само е възможно,но е 100% се е получило така.Сигурен съм,че като си пръскал с про рой си бил много близко до роящия се кошер.На мен също ми се е случвало.Някои колеги като видят "зор" пръскат на входа на роящия се кошер и пчелите се връщат обратно.Дано съм ти бил полезен.Успех.

Румен Димитров
12.06.2012, 06:24
Възможно ли е излитащ рой да се върне обратно в кошера? Днес, докато се занимавах с изкореняване на едно сухо дърво, около единия кошер стана мини-облак, а вътре бучеше здраво....

По-вероятно е от ударите по дървото да са се превъзбудили и излезли да търсят и жилат виновника за шума. Вибрациите се предават по земята и кънтят в кошера. Това обяснява и последващото "побесняване".
Когато започнат да роят не жилят....освен ако това не ти е 3-4 рояк от този кошер.
Ако някой започне да ти тресе къщата с огромно канго и ти ще излезеш да го биеш wink;
Все пак избягвай подобни действия, поне в медосборния период, така може и майката да увредиш с тези спешни и бързи вадения на пити!

павликянин
12.06.2012, 08:28
Не е от вибрациите, защото дървото си го изкорених съвсем културно и без много шум. А и кошерите са доста встрани от него. По-вероятно е да са станали зли от репкото, което тук цъфна за втори път. Дали е втори, трети рояк не знам, не успях да огледам питите за наличие на майка, но пчелите в кошера и извън него не повдигат коремчетата, а и доста пчели принасят прашец.