PDA

Виж пълната версия : ПРЕГРАДНА ДЪСКА



Атанас Воденичаров
26.05.2012, 15:51
Задължетелно ли е преградната дъска да опира в дъното плътно.Питам защото съм дал един корпус дъно и капак да ми правят отводка но дъното е дълбоко и разстоянието до входа е по голямо но не си спомням с колко точно.Затова мисля да направя преградна дъска с 3см по дълга от корпуса и отдолу няма да опира плътно.Дали ще е проблем.

Бай Пчеличко
26.05.2012, 17:15
Направия колкото корпуса - нее проблем !

Атанас Воденичаров
27.05.2012, 09:47
Благодаря ти ,веднага се захващам.

kaloyan_ivanov
14.05.2013, 22:44
мога ли да прикова фазера напряво за готови рамки и по средата фибран и да получа преградна дъска...

todorksavov
15.05.2013, 08:01
Да можеш,всички преградни дъски са ми направени така.

kaloyan_ivanov
15.05.2013, 08:14
а това че отдоло стърчи 2-3 см фазера след летвичката не е проблем нали... да не прегризат фазера

evgeni.filimonov
15.05.2013, 09:18
по добре не слагай фибран, защото като сложиш преградната с фазера към гнездото, и ако се забавиш с разширението, пчелите ще си направят далак от другата страна в празното пространство на дъската. Това ще ти е сигнал, че трябва да разширяваш гнездото. Фибрана го гризат.

kaloyan_ivanov
15.05.2013, 16:27
само да кажа че фибрана е скрит от двете страни с фазер...а къде има размери колко трябва да бъде преградната дъска да видя отдоло колко разстояние се остава, че направихедна плътна и незнам дали е редно така...

evgeni.filimonov
15.05.2013, 16:57
Плътна можеш да слагаш на семейство, което искаш максимално да стесниш и да затоплиш. За другите семейства не е нужно, защото зад преградната можеш да слагаш стари рамки за дообиране, макар че отгоре пак могат да минават пчелите. Тук както ти е удобно можеш да процедираш. Според мен не е нужно да са плътни.

Дамян Дамянов
09.04.2016, 18:44
Това са преградните които правя в момента. Пълни са със стиропор и е залепен вътре. Мисля за вариант да се изважда стиропора и да се ползват като вътрешни хранилки. Може би трябва да се направят от пенопвц. Същите ще са удобни и за капани, защото направо се пренасят в кошери, без излишни главоболия. Засега остават само за преградни :) Ето това е предимството на големия сандък :laughing: Кеф ти 1 рамка, кеф ти 12 рамки :) Разширяваш според силата на семейството, а изолацията е перфектна.


https://www.youtube.com/watch?v=lqlH1niaiTk

Ангел Йосифов
09.04.2016, 19:13
Кривичков показва такива изолатори(2-3рамкови),които използва за оплождане и придаване на нова майка.https://www.youtube.com/watch?v=nsxksaV1Hs0&list=PLa1gNhQg1waNND45wE61ZZ-M5-C07OPDT&index=2 от 38-та минута.

Дамян Дамянов
09.04.2016, 19:20
Кривичков показва такива изолатори(2-3рамкови),които използва за оплождане и придаване на нова майка.

Точно за изолатор се сетих, но ще бъде отворен само горе или долу.
Съмнявам се да ми останат свободни бройки, защото като не са на основните семейства, ще бъдат на отводките, но все пак е хубаво да мога да ги използвам и за друго.

iliew
09.04.2016, 19:48
........ все пак е хубаво да мога да ги използвам и за друго.

Идеални да си криеш парите в тях, вместо да хабиш бурканите. :bigsmile: