PDA

Виж пълната версия : Подхранване със захарен сироп



mocho
22.05.2012, 11:49
искам да попитам до кое време на лятото може да се храни със захарен сироп и на колко често се дава ?

ianev
22.05.2012, 12:26
Има две книги по темата! Защо бързате да пускате теми без да сте прелистили поне за 10 мин форума!

Юрий Цветков
22.05.2012, 23:20
искам да попитам до кое време на лятото може да се храни със захарен сироп и на колко често се дава ?Може абсолютно всеки ден да им даваш, през цялото лято.

Antonov
27.02.2014, 21:04
Здравейте,искам да попитам един въпрос.С какво е по-добре да се подхранва за развитието на семейството,със захарен сироп или с меден?

Ангел Йосифов
27.02.2014, 21:52
Със захаромеден +стартовит.

Antonov
27.02.2014, 21:58
А можеш ли да ми кажеш рецептата?

Ангел Йосифов
28.02.2014, 07:11
Захарта и меда би трябвало да са 1/1,но както доиде.При първите подхранвания винаги слагам по малко захар и повечко мед.Примерно на 10л бутилка слагам 3кгмед +1кг захар + едно пакече стартовит и доливам с вода.След 3-4 подхранвания минавам изцяло на захарен сироп.

Antonov
28.02.2014, 14:49
Добре,ще има ли проблем ако подхранвам само с меден сироп?

BUGI
22.03.2014, 01:36
Добре,ще има ли проблем ако подхранвам само с меден сироп?

Може би е к-сно за отговор, но все п-к
НЕ ште да има ник-к-в проблем ако прихранваш само с меден сироп, оште е по ДОБРЕ.

valaz
23.03.2014, 21:48
Добре,ще има ли проблем ако подхранвам само с меден сироп?

Преди години подхранвах един кошер с меден сироп и го нападнаха чужди пчели. От тогава не съм повтарял подобни експерименти.

m_pchelari
04.06.2014, 20:10
Някой знае ли нектара проблизително на какъв захарен сироп съответства? Примерно 2:1, 3:1.

Mateev
04.06.2014, 20:22
Захарността на нектара, носен от пчелите, може да бъде всякаква - от 5% до 70%. Най-охотно пчелите събират нектар със захарност около 50%, което отговаря на захарен сироп 1:1.

За повече информация относно нектара: http://www.farmer.bg/2891-Ot-kakvo-zavisi-otdelyaneto-na-nektar

m_pchelari
07.09.2014, 17:03
Колеги с какьв интервал и какво количество да подхранвам за стимулиране на пило. Храних 5 дена поред с по един литьр сироп 1:1 и пилото стои сьщото даже има леко блокиране.

зуница
09.09.2014, 14:00
Колеги с какьв интервал и какво количество да подхранвам за стимулиране на пило. Храних 5 дена поред с по един литьр сироп 1:1 и пилото стои сьщото даже има леко блокиране.
За да има пило трябва и прашец.Само сироп ще го направят на запаси за зимата.Пролет се стимулира само със сироп , но прашеца е в изобилие.

m_pchelari
10.09.2014, 09:14
В края на седмицата затварям дьната, ще разредя малко сиропа и ще добавя малко стартовит и ще видим какьв ще е ефекта. Прашец все още носят по малко.

vlado 9
10.09.2014, 11:16
[QUOTE= ще добавя малко стартовит[/QUOTE]Това пък защо???.Не е добър вариант сега да натегаш майките

P.Dinev
10.09.2014, 12:38
Здравейте, изправен съм пред следната дилема - имам един кошер с много тънки медени венци, не повече от 5-6 см, има доста пило и предполагам бързо ще замине, макар все още да има някакъв приток на нектар. Наливам по една хранилка /700мл/ през 3-4 дни захарен сироп, до кога мога да продължа да подхранвам със него?
От къде в София мога да закупя инвертиран сироп?

delpi
10.09.2014, 12:59
Здравейте, изправен съм пред следната дилема - имам един кошер с много тънки медени венци, не повече от 5-6 см, има доста пило и предполагам бързо ще замине, макар все още да има някакъв приток на нектар. Наливам по една хранилка /700мл/ през 3-4 дни захарен сироп, до кога мога да продължа да подхранвам със него?
От къде в София мога да закупя инвертиран сироп?

http://www.toshev-ltd.com/bg/Produkti-za-pcheli/83/products/

2 пъти вече купувам от там. Много добре го взимат пчелите.

m_pchelari
10.09.2014, 14:26
Това пък защо???.Не е добър вариант сега да натегаш майките


Ами опитвам се да го докарам до оптималния вариант пило/мед. В края на август имаше много пило и малко мед, после изведньж пилото намаля и реших поне да го задьржа така до 15-20 септември. Сега има по около 5-7 000 килийки разпределено на 3,4рамки.

Чудя се дали може да се извлече някаква оптимална формула за пилото като се вземе предвид датата, температурата, притока на прашец. Иначе за меда е ясно колкото повече толкова по-добре.

argilov
10.09.2014, 15:48
Сега не е нужен толкова стартовит,а витамини.Докато е топло и носят прашец, подхранване за пило е много добре.Имам впредвид рядък сироп, 1.5 вода 0.5-1л.сироп през 2-3 дена.

perdeee
13.09.2014, 19:18
А до кога може да се подхранва с рядък сироп за стимулиране на майката и до кога може да се подхранва с по гъст сироп за запасяване?

rosty_sz
13.09.2014, 22:04
Принципно вече трябва да се приключва с тези мероприятия.

Nik_m
15.09.2014, 14:26
По принцип да, но аз преди няколко дена започнах и ще изкарам до края на месеца. Нямаше как да се почне по рано защото имаше паша.
Ще храня 2 семейства и следващия месец да видя какво ще стане.

distedi
15.09.2014, 14:48
Аз също давам разреден сироп, понеже до преди 2 седмици имаше някаква паша. Наливам им 1:2 сироп през 2-3 дни. Откакто ги залъгвам с това сиропче, започнаха усилено да носят прашец и да увеличават пилото. Не пипват запасите за зимата. Тези дни ще ги прегледам и ще преценя, дали да продължавам.

m_pchelari
26.09.2014, 18:34
Малко снимки от новата система за подхранване:
2072
Бидон под налягане 1.5 бара.
2073
Сиропа върви по градински маркуч 1/2.
2074
Вътрешни хранилки с фуния на тавичката.
2075
Пистолет за впръскване на сиропа.
2076
Налягането е достатъчно за подхранване на над 70 метра от бидона.

Производителността се вдигна до 120 кошера за 40 минути.

Живот и здраве догодина продължава разработката на автоматизирана капкова система с таймер.
2079

rosty_sz
26.09.2014, 18:58
До колкото разбирам с тази фунийка пълниш вътрешни хранилки. Как разбираш кога хранилката е пълна и трябва да спреш?

m_pchelari
26.09.2014, 19:06
Ами докато преброиш до 20 или докато прелее през мрежестото дъно :) Има по какво да се мисли и усъвършенства още. Сега ми идва на ум примерно вграден дебитомер на пистолета с брояч на литри или нещо подобно.

tsc1
26.09.2014, 19:10
Гъст ли е сиропа или рядък? Как регулираш налягането? Колко бара издържа бидона?

m_pchelari
26.09.2014, 19:19
Сиропа с който подхранвах е 1:1, но ще става и за по-гъст. Налягането си го регулира компресора с два манометъра е. Бидона при 2 бара започва да изпуска леко, на 1.5 бара държи.

tsc1
26.09.2014, 19:34
Сиропа с който подхранвах е 1:1, но ще става и за по-гъст. Налягането си го регулира компресора с два манометъра е. Бидона при 2 бара започва да изпуска леко, на 1.5 бара държи.
С гъстия е интересна работата. Може да се окаже ниско това налягане.

kuline
26.09.2014, 21:58
Интересно ми е това "120 кошера за 40 мин." предполагам, че в тези 40 мин. не е включено отварянето и затварянето на сандъците. На мен с бензинова водна помпа райдер ми отнема около час за 75 сандъка с отваряне на сандъци, хранилки, пълнене 1,5. литра и след това затваряне.

Вълчан
29.09.2014, 10:41
Значи гледах този клип с подхранването http://www.youtube.com/watch?v=xLxk93u5P8I и експериментирах. Слагам летвична под задната част(дъното) на бутилката, за да я повдигна. Страшно съм доволен. Сложих две бутилки от кола с по два литра сироп.

Искрен Мутафов
29.09.2014, 10:51
Значи гледах този клип с подхранването http://www.youtube.com/watch?v=xLxk93u5P8I и експериментирах. Слагам летвична под задната част(дъното) на бутилката, за да я повдигна. Страшно съм доволен. Сложих две бутилки от кола с по два литра сироп.

Преди време някой колега беше постнал това видео. Изглежда ми по-практично от бутилките...

https://www.youtube.com/watch?v=gZtlLx-dY-w

Вълчан
29.09.2014, 13:31
Въпрос на вкус. Ако спукаш този найлонов плик става страшно. Като гледам как внимателно ги поставят. Бутилките ги пълниш и пак ги ползваш. https://www.youtube.com/watch?v=LUh6WkiknvA Тук има и как се пълни плика, но аз не съм му привърженик на този метод.

Mateev
04.10.2014, 12:30
Ето една статистика, свързана с храненето със захарен сироп:

Аз по принцип храня всеки вторник и петък - тоест 2 пъти в седмицата и наливам по 700-800 грама сироп, максимум литър. И това се прави всяка една божа седмица в продължение на 8 месеца (от март до септември) с малки изключения, когато има силна паша. Или 8 месеца по 4 седмици по 2 хранения - общо 64 хранения за един сезон. Ако добавим и зимните хранения - стават около 70 броя. Транспорта при едно хранене е около 400 километра (4 бригади по 100 километра). Ако сложим лев на километър - това прави около 400 лева транспорт. Общо работят 12 пчелари - тоест едно хранене струва 12 надника като труд по 8 часа по 5 лева - общо 720 лева труд за 1 хранене. Като умножим по общия брой храненета през годината и се получават 78 000 лева на година. През тази година вложих в хранене 1 ТИР със захар на стойност 23 000 лева. Не са важни абсолютните стойности, а пропорциите. При вас абсолютните стойности може да са други, но пропорциите ще са подобни.

Забелязвате ли какъв парадокс се получава?
За да раздам на пчелите 1 ТИР със захар аз влагам труд и транспорт колкото за още 3 ТИР-а. И семействата пак са слаби, защото вместо истинско хранене аз само ги дразня с тези минимални дози сироп 2 пъти в седмицата. Следователно от икономическа гледна точка храненето на принципа С МАЛКИ ДОЗИ, НО РЕДОВНО е ПЪЛЕН АБСУРД.

Не е ли по-добре тогава да се използва алтернативата ВИНАГИ ПЪЛНА ХРАНИЛКА (8-9 литра), което ще сведе годишния брой храненета до по-малко от 10? И тогава вместо 1 ТИР пчелите вероятно ще изядат 2 или дори 3 ТИР-а, но пак крайната сума ще се получи ПО-МАЛКА. И освен това семействата ще са много по-силни.

Струва си да се замисли човек............

Иначе като се раздели на броя на кошерите се получава, че в един кошер на година влагам захар за 12-13 лв. и още 36-37 лв. труд и транспорт, за да се разнесе тази захар. Струва си да се направи точно обратното - вложената захар да е за около 30 лв., вложения труд и транспорт да е под 10 лв. и остават 10 лв. икономии. Както се казва - когато цифрите (фактите) говорят, и боговете мълчат.

scutellator
04.10.2014, 12:58
Я да те попитам Матеев, тази година направи ли си експеримента да провериш кое развива по-силни семейства - често подхранване на малки дози сироп или същото количество дадено на големи порции?

радо
04.10.2014, 13:13
Редовното хранене развива много по добре най малкото стимулира пчелите да хранят майката ,а тя да увеличи снасянето защо при обилна паша пчелите блокират майката и тя намалява снасянето.Правиш нови семейства и ти трябват изградени рамки колко рамки ще ти изградят ако не храниш редовно.

scutellator
04.10.2014, 13:45
Всеки пчелар си има собствени заблуди, но и голяма група от пчелари може са споделят една обща заблуда.
Затова аз се старая да бъда със отворено съзнание и да не се водя от предразсъдъци. Когато поставиш две противоположни схващания на тест в реални условия, то си проличава коя от двете повече издиша.


Въпрос към Радо (чисто хипотетичен): След като знаем че пчелите имат склонност да блокират майката, складирайки нектара първо в плодника ( ми къде другаде да са младите пчели извършващи тази задача), то честото подхранване не води ли всеки път също до временно ограничаване (макар и не блокиране) на майката, изяждане на част от яйцата или в тежките случаи дори на изхвърляне (удавяне) на част от младите ларви?

Още един не толкова теоритичен въпрос: Как проверяваме дали има някакъв приток в кошера (т.е. без да е главна паша) - като тръснем рамка от магазините или като тръснем рамка от плодника?

радо
04.10.2014, 13:50
Въпрос към Радо (чисто хипотетичен): След като знаем че пчелите имат склонност да блокират майката, складирайки нектара първо в плодника ( ми къде другаде да са младите пчели извършващи тази задача), то честото подхранване не води ли всеки път също до временно ограничаване (макар и не блокиране) на майката, изяждане на част от яйцата или в тежките случаи дори на изхвърляне (удавяне) на част от младите ларви?
В зависимост от сезона пчелите складират нектара там където им трябва.

радо
04.10.2014, 13:51
А от експеримента с подхранването с големи дози ние също ще спечелим защото ще получим информация и ще се възползваме но няма да поемаме ние риска.

Mateev
04.10.2014, 13:52
Я да те попитам Матеев, тази година направи ли си експеримента да провериш кое развива по-силни семейства - често подхранване на малки дози сироп или същото количество дадено на големи порции?

За съжаление никакъв сериозен експеримент не мога да направя, докато не заработи информационната система. За да се извлече информация от някакъв експеримент, необходим е статистически анализ. А за да може данните от анализа да са репрезентативни (тоест доближаващи се до истината), то тези данни трябва да бъдат събрани от колкото се може по-голяма статистическа извадка (в нашия случай - по-голям брой кошери). Живот и здраве - ще почакаме до догодина да заработи системата, и тогава вече ще можем да потвърдим или разбием една голяма част от пчеларските митове.

Дамян Дамянов
04.10.2014, 19:39
Всеки пчелар си има собствени заблуди, но и голяма група от пчелари може са споделят една обща заблуда.
Затова аз се старая да бъда със отворено съзнание и да не се водя от предразсъдъци. Когато поставиш две противоположни схващания на тест в реални условия, то си проличава коя от двете повече издиша.


Въпрос към Радо (чисто хипотетичен): След като знаем че пчелите имат склонност да блокират майката, складирайки нектара първо в плодника ( ми къде другаде да са младите пчели извършващи тази задача), то честото подхранване не води ли всеки път също до временно ограничаване (макар и не блокиране) на майката, изяждане на част от яйцата или в тежките случаи дори на изхвърляне (удавяне) на част от младите ларви?

Още един не толкова теоритичен въпрос: Как проверяваме дали има някакъв приток в кошера (т.е. без да е главна паша) - като тръснем рамка от магазините или като тръснем рамка от плодника?

Сироп + Оцветител на водна основа
Много лесно ще видим къде се слага с приоритет нали?

distedi
04.10.2014, 19:49
Сироп + Оцветител на водна основа
Много лесно ще видим къде се слага с приоритет нали?

К. Якофов на много места казва, че подхранването със суха захар отива за изхранване на пилото. Точно там е правен експеримент с оцветена (оцветители, използвани в хранително-вкусовата промишленост) захар. Понеже количеството захарен сироп е малко, то отива само за изхранване....когато дозата се увеличи (захарен сироп в по-големи дози)- започва и складиране. Напълно логични процеси.

ahilis
04.10.2014, 19:58
К. Якофов на много места казва, че подхранването със суха захар отива за изхранване на пилото. Точно там е правен експеримент с оцветена (оцветители, използвани в хранително-вкусовата промишленост) захар. Понеже количеството захарен сироп е малко, то отива само за изхранване....когато дозата се увеличи (захарен сироп в по-големи дози)- започва и складиране. Напълно логични процеси.

Когато се подхранва с малки количества е логично да се използва само за пилото, но пак е логично, че когато се вкарва повече, то излишното количество ще се складира и оттам право в тенекийките.

Mateev
04.10.2014, 20:02
Ще отиде в тенекиите с мед, ако си сложил медовите корпуси. Ако не си ги сложил, ще отиде в плодника и пчелите ще си го хапват например в дъждовните дни. Нима това е лошо?

Пак повтарям, че всичко зависи от СЪВЕСТА НА ПЧЕЛАРЯ. Може да се използва интензивно подхранване, и то може да увеличи скороста на развитие на семейството пролетно време, но трябва точно да се прецени момента, когато това подхранване трябва да се спре.

ahilis
04.10.2014, 20:11
Ще отиде в тенекиите с мед, ако си сложил медовите корпуси. Ако не си ги сложил, ще отиде в плодника и пчелите ще си го хапват например в дъждовните дни. Нима това е лошо?

Пак повтарям, че всичко зависи от СЪВЕСТА НА ПЧЕЛАРЯ. Може да се използва интензивно подхранване, и то може да увеличи скороста на развитие на семейството пролетно време, но трябва точно да се прецени момента, когато това подхранване трябва да се спре.

И като отиде в плодниците да Ви питам ли г-н Матеев какво ще се получи? Не говоря за литър - два сироп, а за торбите, бутилките, капковото, ударното...... и т.н. И пак повтарям, че всичко е относително.

Mateev
04.10.2014, 20:18
Не се бой - пчелите много добре знаят кога колко да си вземат, и кога да не го вземат. Имам пчелини в центъра на овощни градини от по няколко стотин декара - е досега не са умрели, нито пък са задръстили майката. Имай повече вяра на пчелите - те много добре знаят какво да правят. Както виждаш оцеляват не благодарение на нашата помощ, а ВЪПРЕКИ ТОВА ЧЕ СЕ МЕСИМ и често правим глупости.

ahilis
04.10.2014, 20:28
пчелите много добре знаят кога колко да си вземат, и кога да не го вземат

Пчелите винаги го вземат. Не го вземат само в случай, че нещо са се............прецакали. Както казваш - декари градини. Ха сложи им и литрите сироп. И всичко това в плодниците.

Mateev
04.10.2014, 20:31
Това вече не е вярно, но не искам да влизам в спорове.........
Нека всеки да живее с илюзиите си, в това число и аз - ха-ха ...........

Просто обсъждането излезе от зоната на фактите и навлезе в мътната зона на пчеларските митологии. Това означава, че е крайно време да се оттегля, и да обърна по-голямо внимание на питието и мезето. Все пак е събота вечер. Наздраве......drinks;

scutellator
04.10.2014, 20:32
Сироп + Оцветител на водна основа
Много лесно ще видим къде се слага с приоритет нали?

Наистина точно затова не се бях сетил.

И тук не става въпрос за складиране, а къде отива сиропа веднага след хранилката - близо до пилото(вътре в него по всички условно свободни килийки) или далеч от него.

Иначе на мен постоянно ми се случва да видя че семействата са изхвърлили големи площи с яйца за да сложат там пресен нектар. В момента в който майката се премести на друга пита и при паша, след нея всичко се запълва с нектар. За пръв път това го забелязах при италианките ( които по принцип са известни с това че не складират запаси в плодника и не ограничават пилото) - отивам веднъж да пренасям, знаех на коя пита трябва да намеря пресните личинки, но намерих само нектар. До преди това ВЪОБЩЕ не бях обръщал внимание. Интересно ми е да разбера дали това го има също и при местните пчели.

Трябва да отбележа че има и вариация - докато някои пчели давят пилото от престараване, други не търпят нектар или мед близо до пилото - отваряш кошера горния корпус се пръска по шевовете с мед и пчели, а под ханемановата решетка гледайки долния корпус ще кажеш че семейството умира от глад - никакво забелване, само пчели колкото да се грижат за пилото и нито една килийка с пресен нектар (при тръсване не капе нищо).

Mateev
04.10.2014, 20:39
В дивата природа кой прави контрол да не се задръсти майката?

Ха-ха...... и кой слага ханемановите решетки на вярното място?

Дали наистина всички наши действия са в помощ на пчелите, или просто залитаме в една или друга посока?

Все повече започвам да си мисля, че пчелите оцеляват не благодарение на нас, а ВЪПРЕКИ нас и нашето вмешателство.

scutellator
04.10.2014, 20:41
Пчелите винаги го вземат. Не го вземат само в случай, че нещо са се............прецакали. Както казваш - декари градини. Ха сложи им и литрите сироп. И всичко това в плодниците.

Аз понеже пчеларствам по този начин, мога да кажа от опит какво става когато има ограничено пространство за складиране на мед и много силна паша.
Ще запълнят колкото пространството им позволява, и взависимост от пчелите, ще блокират пилото в някава степен (разликата между двата възможни екстремума е огромна), след което ПРОСТО СПИРАТ ДА РАБОТЯТ. След този момент ако пчелите не са склонни да блокират пилото в голяма степен, броя на пчелите в семейството нараства НЕИМОВЕРНО.

Добър начин за селекция за нисък роеви индекс. ( тези които не отлетят по клоните, без това да се дължи на някакъв друг дефект, са идеални за разплод)

ahilis
04.10.2014, 20:50
В дивата природа кой прави контрол да не се задръсти майката?



В природата кой им налива сироп с цистерната?

ahilis
04.10.2014, 20:53
Аз понеже пчеларствам по този начин, мога да кажа от опит какво става когато има ограничено пространство за складиране на мед и много силна паша.
Ще запълнят колкото пространството им позволява, и взависимост от пчелите, ще блокират пилото в някава степен (разликата между двата възможни екстремума е огромна), след което ПРОСТО СПИРАТ ДА РАБОТЯТ. След този момент ако пчелите не са склонни да блокират пилото в голяма степен, броя на пчелите в семейството нараства НЕИМОВЕРНО.

Добър начин за селекция за нисък роеви индекс. ( тези които не отлетят по клоните, без това да се дължи на някакъв друг дефект, са идеални за разплод)
След като спрат да работя, за което малко не съм съгласен, какво се получава? Аз знам, но да чуят, видят другите.

Mateev
04.10.2014, 20:54
В природата кой им налива сироп с цистерната?Аналог на това са хилядите декари рапица, след тях хиляди декари акация, след тях липа и след тях слънчоглед - все хиляди декари. Имам такъв пчелин в Александрово, Ловешко. Ами всичко друго съм забелязал на този пчелин, но не и задръстване на майката и последващо отслабване на семействата - ха-ха. Моята роля е само навреме да сложа медовите корпуси и да дебна за роево настроение.

ahilis
04.10.2014, 20:55
Да - допълнил си го отдолу.

ahilis
04.10.2014, 21:01
Моята роля е само навреме да сложа медовите корпуси и да дебна за роево настроение.

По горе говорихме, че такива липсват. Мисля, че водим диалог в който да си разясняваме дадени неща от живота на пчелите, а не да се надприказваме. Г-н Матеев, не следите темата.

kuline
04.10.2014, 21:29
Незнам дали Матеев следи темата, но определено ти си на Вие с подхранването със захарен сироп. Тоест или пчелрствш в някакъв измислен район без паша или не си подхранвл заради страх, но в крайна сметка това си е твой проблем. Не се мъчи да втълпяваш на начинаещите врели некипели, които ти си въобръзяваш.

Totevski
04.10.2014, 21:38
http://www.youtube.com/watch?v=V6eR3AZ7BJ8 - след 28-та минута е интересното, свързано с настоящата тема за подхранването.

ahilis
04.10.2014, 21:46
Незнам дали Матеев следи темата, но определено ти си на Вие с подхранването със захарен сироп. Тоест или пчелрствш в някакъв измислен район без паша или не си подхранвл заради страх, но в крайна сметка това си е твой проблем. Не се мъчи да втълпяваш на начинаещите врели некипели, които ти си въобръзяваш.

В едно нещо позна - да, на Вие съм със захарния сироп. Аз произвеждам МЕД, а не крушова чорба.

kuline
04.10.2014, 22:04
Еврика! Ти откри топлата вода. Само че това го обясни на този който ти купува меда.
Апропо ти вероятно си му обяснил, а той се е направил, че ти вярва и ......
Храненето на пчелите е тясно свързано с производството на мед, само че не в смисъла, в който ти вкарваш. Това си е наука!

scutellator
04.10.2014, 22:07
http://www.youtube.com/watch?v=V6eR3AZ7BJ8 - след 28-та минута е интересното, свързано с настоящата тема за подхранването.

Аз съм на мнение че когато няма пило ( brood pheromone), тогава пчелите не събират прашец (условно). (Когато пък той е прекалено много, събирането на прашец намалява)
Има много пчели които събират прашец като луди и правят пило като луди (на първо място мелифера мелифера, лигустика, и отчасти бъкфаст според това кой как си я селектира), когато приток на нектар няма от никъде.

ahilis
04.10.2014, 22:21
Еврика! Ти откри топлата вода. Само че това го обясни на този който ти купува меда.
Апропо ти вероятно си му обяснил, а той се е направил, че ти вярва и ......
Храненето на пчелите е тясно свързано с производството на мед, само че не в смисъла, в който ти вкарваш. Това си е наука!

Може и да съм я открил, но когато идват и ми вземат проби незнам защо на мен ми казват, че еди къде си имало много захар и антибиотици, а за моя би трябвало да не казват - защото липсват. А дали вероятно съм обяснил - да обяснил съм, но не съм излъгал никой, защото този човек който е купил мед от мен го чакам утре да дойде пак при мен и да си купи отново. А дали ми вярва - това си е негов проблем. Като не ми вярва кому .....търси при мен - както се пее в една песен. И какъв смисъл вкарвам аз, че нещо не мога да зацепя? Вкарвам такъв какъвто смятам, че трябва да е. Че не отговаря на някакви там стандарти, които са ненормални, аз за това вина нямам. Кое е наука? Обясни ми кое е наука или просто го използваш като заучено клише?

kuline
04.10.2014, 22:31
Наука е как да подхранваш пчелите, така че да произведат повече мед, а не както ти разсъждаваш. Не мисля да ти развивам теории и да ти изнасям лекции, но ще ти загатна само това, че пчеларя трябва да се стреми да има повече "докери", за да произведе повече мед. Ти си прави схемата как да си набавиш повече труженички, които да ти свършат работата с която си се захванал.

ahilis
04.10.2014, 22:38
Наука е как да подхранваш пчелите, така че да произведат повече мед, а не както ти разсъждаваш. Не мисля да ти развивам теории и да ти изнасям лекции, но ще ти загатна само това, че пчеларя трябва да се стреми да има повече "докери", за да произведе повече мед. Ти си прави схемата как да си набавиш повече труженички, които да ти свършат работата с която си се захванал.

Ти на подхранването със захарен сироп, наука ли му казваш. Ако за теб това е наука, то каква ли лекция ще ми изнесеш и каква теория ще ми развиеш просто се чудя. А повече труженички и докери можеш наистина да си набавиш, но по съвсем друг начин и то наистина свързан с науката.

kuline
04.10.2014, 22:45
Пчеларството е занаят.
За да станеш майстор занаятчия е необходимо да притежаваш доста качества.
Извини ме, но ти не ги притежаваш. Това е причината да спра да ти обяснявам.
Работи си с твоята наивност и заблуда и дано успееш. Искрено ти го желая!

Mateev
04.10.2014, 22:55
Аз пък мисля, че пчеларството също е наука, както всяка една друга наука, и че в него също си има ключови моменти, които някои хора не ги разбират цял живот въпреки дългогодишния си опит. Няма как на такива хора да им бъде обяснена една авангардна идея, защото те ще я посрещнат на нож без дори да са я осмислили. За човек е много трудно да си признае, че в нещо е грешил цял живот, и в същото време някой новобранец да започне да му показва грешките. Нищо лично - такъв е живота. Някои хора цял живот тъпчат на едно място, а други веднага се изстрелват в небесата каквото и да похванат. И разликата между двата вида хора е само една единствена, и тя е в качеството на вземаните от тях решения, а не в количеството на изприказваните приказки по форумите.

Специално храненето на пчелите е един от най-ключовите моменти в пчеларството, и от него зависи дали от всичко това ще произлезе някакъв печеливш и разрастващ се бизнес, или цял живот човек ще си блъска главата със стотина кошера и ще псува държавата и изкупвачите.

kuline
04.10.2014, 22:58
Ейй Матеев по йезуитски обясняваш.

П.С. добавката в поста ти вероятно ще бъде разбрана.

Mateev
04.10.2014, 23:12
Ами защото навлязохме в област, в която знам че няма да ме разберете. Просто загатнах за неща, които не искам да ги споменавам в открит текст, защото рискувам някои хора да ме намразят. Иначе е много близко до ума, че през живота си аз съм вземал много авангардни решения, които на пръв поглед биха шокирали широката публика, обявявайки ме за глупак или некомпетентен новобранец, но е факт че именно такъв тип решения са ме качили на стъпалото на живота, на което стоя в момента. Няма как решенията ми да са такива, каквито си ги мислят всички останали, и това да ми донесе успех. Точно обратното - решенията ми трябва да са авангардни в положителна посока, за да имам шанс да изпреваря конкуренцията. Може да ви звучи невероятно, но аз съм трениран да вземам такъв тип решения, да им вярвам въпреки оплювките на другите, и да ги привеждам в изпълнение, и това много често ми е носило конкурентно преимущество. Самият факт че така се нахвърлихте срещу мене ми напомни, че без да искам навлязох в зоната на това, което не биваше да ви го казвам. Най-разумното при тази ситуация е да си замълча, да продължа да си правя каквото съм си решил, а на вас да казвам каквото искате да чуете.

kuline
04.10.2014, 23:20
Еее Матеев в доста от това което каза в последния пост си прав. Стратигията наистина не бе нужно да я споделяш. Не си прав единственото за това , че те нападаме. Опонираме ти единствено за ..... Аз съм ти го споделял в други теми. Не му е тук мястото.

distedi
04.10.2014, 23:26
.... без да изскам навлязох в зоната на това, което не бива да ви го казвам. Най-разумното при тази ситуация е да си замълча, да продължа да си правя каквото съм си решил, а на вас да казвам каквото искате да чуете.

Когато някой новатор сподели идея, много хора може да се нахвърлят, но след време чрез спор или с доказателства се стига до опровержение или доказване на тази идея. Мисля, че точно поради това ги има форумите, че да може там да се споделят опит и знания....за тези, които имат интерес да ги четат. Умните хора се учат от грешките на другите и няма нужда всеки сам да "открива топлата вода". Дори си мисля, че е хубаво да има тема, където да се описват грешките, които сме допускали.....току виж някой ги прочете и си спести малко горчив опит.

Дамян Дамянов
05.10.2014, 00:40
Наистина точно затова не се бях сетил.

И тук не става въпрос за складиране, а къде отива сиропа веднага след хранилката - близо до пилото(вътре в него по всички условно свободни килийки) или далеч от него.

Иначе на мен постоянно ми се случва да видя че семействата са изхвърлили големи площи с яйца за да сложат там пресен нектар. В момента в който майката се премести на друга пита и при паша, след нея всичко се запълва с нектар. За пръв път това го забелязах при италианките ( които по принцип са известни с това че не складират запаси в плодника и не ограничават пилото) - отивам веднъж да пренасям, знаех на коя пита трябва да намеря пресните личинки, но намерих само нектар. До преди това ВЪОБЩЕ не бях обръщал внимание. Интересно ми е да разбера дали това го има също и при местните пчели.

Трябва да отбележа че има и вариация - докато някои пчели давят пилото от престараване, други не търпят нектар или мед близо до пилото - отваряш кошера горния корпус се пръска по шевовете с мед и пчели, а под ханемановата решетка гледайки долния корпус ще кажеш че семейството умира от глад - никакво забелване, само пчели колкото да се грижат за пилото и нито една килийка с пресен нектар (при тръсване не капе нищо).

Да, става дума да се проследи движението на сиропа.
Аз мисля, че ще бъдем изненадани и разпределението на сиропа ще е според ЕГН-то на пчелата.
Тоест според нуждите и задачите на всяка една пчела взела сироп от хранилката. (Чисто и просто размисли на глас и нямам доказателства)
Пчелата като се върне в кошера с нектар има ли приоритет какво да направи с него?
Дали да го даде на акушерките или да го пъхне в запасите.
Като ги видя наредени г*з до г*з на хранилката да ме чакат много ме радват и знаем, че пчелата е възможно да се "дресира" много бързо и лесно.
Ако има нужда от храна да чака на хранилката е напълно нормално.
Въпроса е какво прави с пресния сироп и като гледам млади пчели наредени на хранилката това ми говори, че е много вероятно да отива за изхранване на пилото. Днес ходих за няколко часа на пчелина и ме питаха защо има толкова много млади пчели на хранилката и ето го и отговора.

Аз мога да кажа дали остава значително количество захарен сироп в тенекията и без оцветител.
При мен в сиропа има добавки с отвратителен аромат и дори малко да попадне в меда то се усеща на мирис.
Вкусът е още по-зле и това ми гарантира, че няма да имам захар в меда.
Не че съм се убил от желание да продавам мед, но все пак трябва да знам какво има вътре.

Като си говорим за качество...
Абе колеги... тоя мед от Слънчоглед и Рапица ядете ли си го?
Питам защото това за мен не е мед и вкусовете не ми харесват.
Медът от тези монокултури може да си го продавате, но за ядене не струва.
Че като ще си мерите захарта в меда си мерете и вкуса.

scutellator
05.10.2014, 12:14
Да, става дума да се проследи движението на сиропа.
Аз мисля, че ще бъдем изненадани и разпределението на сиропа ще е според ЕГН-то на пчелата.
Тоест според нуждите и задачите на всяка една пчела взела сироп от хранилката. (Чисто и просто размисли на глас и нямам доказателства)
Пчелата като се върне в кошера с нектар има ли приоритет какво да направи с него?
Дали да го даде на акушерките или да го пъхне в запасите.


Всичко го това отдавна го има описано в книгите, де да имаше кой да ги чете.... (препоръчвам "The Wisdom of the Hive")

Е затова, за нас по-мързеливите, най-работещата стратегия е "око да види, ръка да пипне". Правят се наново всички експерименти, сами да открием това което нас ни интересува.

Дамян Дамянов
05.10.2014, 14:09
Всичко го това отдавна го има описано в книгите, де да имаше кой да ги чете.... (препоръчвам "The Wisdom of the Hive")

Е затова, за нас по-мързеливите, най-работещата стратегия е "око да види, ръка да пипне". Правят се наново всички експерименти, сами да открием това което нас ни интересува.

Няма нужда точно на теб да ти обяснявам колко е трудно да отсееш информацията :bigsmile:
Сложили 10 кошера в парник и написали статия.
Имам някакво доверие на 10 автора максимум и всичко останало го обмислям по 100 пъти докато стигна извод.
И много ме хваща яд като съм си загубил времето, но няма как да стане по друг начин.
Все на 100 грешни идеи има 1 дето е злато 24 карата.
Дори и Джон Плута може да роди добра идея.

Да не го обръщаме на чат прикачвам книгата предложена от scutellator:
2110

П.С. Дайте да ги качваме в темата за книги (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=161), че да не минават и заминават в историята с 2000 поста.

m_pchelari
05.10.2014, 15:10
Само да добавя към разгорещената тема, че наскоро четох бегло някаква статия в която се твърдеше за есенното пило, че колкото по до късно имаме пило толкова по-добре за добива на мед за следващата година. Относно ударните дози подхранване мисля, че има голямо значение от сезона. Моят опит от тази есен показа, че подхранване 5 дни по 1 литър на ден води до значително блокиране на майката и постигнах обратния ефект от търсения от мен. Просто явно спомогнах за естествения нагон за самозазимяване на пчелите.

Mateev
06.10.2014, 13:15
Тази сутрин говорих с пчеларите във връзка с темата, по която ожесточено спорехме в събота. По едно от твърденията вече имаме доказателство, че съм прав, а именно - ПЧЕЛИТЕ ЩЕ ВЗЕМАТ КОЛКОТО СИРОП ИМ ТРЯБВА И ЩЕ СПРАТ. При по-силните семейства точно така се е получило. Първите 3 литра са ги изяли за по-малко от денонощие, но вторите 3 литра са се задържали. Пак по нещичко вземат, но вече много-много по-бавно. При отводките в нуклеуси се е получило същото. Там са с малки хранилки и сипваме по 700 грама на ден. Ами първите 3-4 дена са си изяли всичко, и после сиропа е започнал да се задържа по хранилките. Довечера ще получа подробна информация какво е състоянието в кошерите, които са спрели да вземат сироп - задръстена ли е майката, запечатани ли са килийките със сироп и т.н.

На практика излиза, че аз с много по-малко сироп от руснаците (3-5 литра) успях да зодоволя нуждите на силните семейства. За по-слабите ще се разбере след 2-3 дена. Започвам да се чудя как руснаците успяват да набутат в кошера по 13-14 литра и единственото разумно обяснение е, че вероятно преди това са изцентрофужили всички медови пити от плодника.

jorors
06.10.2014, 16:58
Тази сутрин говорих с пчеларите във връзка с темата, по която ожесточено спорехме в събота. По едно от твърденията вече имаме доказателство, че съм прав, а именно - ПЧЕЛИТЕ ЩЕ ВЗЕМАТ КОЛКОТО СИРОП ИМ ТРЯБВА И ЩЕ СПРАТ. При по-силните семейства точно така се е получило. Първите 3 литра са ги изяли за по-малко от денонощие, но вторите 3 литра са се задържали. Пак по нещичко вземат, но вече много-много по-бавно. При отводките в нуклеуси се е получило същото. Там са с малки хранилки и сипваме по 700 грама на ден. Ами първите 3-4 дена са си изяли всичко, и после сиропа е започнал да се задържа по хранилките. Довечера ще получа подробна информация какво е състоянието в кошерите, които са спрели да вземат сироп - задръстена ли е майката, запечатани ли са килийките със сироп и т.н.

На практика излиза, че аз с много по-малко сироп от руснаците (3-5 литра) успях да зодоволя нуждите на силните семейства. За по-слабите ще се разбере след 2-3 дена. Започвам да се чудя как руснаците успяват да набутат в кошера по 13-14 литра и единственото разумно обяснение е, че вероятно преди това са изцентрофужили всички медови пити от плодника.

Матеев, малко не ми се вързват нещата. Нали бяха силни с малко запаси, тези 3-4 литра не мисля че ще им стигнат.

Mateev
06.10.2014, 17:23
Смесени са по сила. Говорим за почти 2000 кошера по около 20 различни пчелина с различно количество и качество на есенната паша. Има както такива, които са задръстени с мед и пчели още от преди месец, така и едвам дишащи отводки на по 3-4 пити и без грам мед в тях. Има и всичко междинно. Нима при тебе всички кошери са еднакви по сила?

Общото по всички е, че има много пчела и пило, дори и при късните отводки. Разликите са в количеството на зимните запаси от мед.

Тази година правих всякакви експерименти с всякакъв вид отводки, голи роеве, с майка, на маточник, ранни, късни, силни, слаби - пълен хаос. Последните отводки ги правих през август на по 3 рамки. Те са най-слаби в момента, но ще презимуват, ако им помогна със сироп. Миналата година също имам успешно презимували 3-рамкови отводки, при това миналата година не съм им давал есенен сироп, но през зимата се изприщих да давам питки. Тази година ще се опитам поне това да го спестя или силно да го намаля.

Общото количество захар, което сега го раздавам, е някъде около 16 тона, от които половината вече са дадени. Не знам дали пчелите ще успеят да преглътнат цялото количество, защото както вече казах, някои кошери вече взеха да отказват дадения им сироп. Това не е проблем - нека да си стои по хранилките и напролет те ще си го вземат сами. Безпокоя се само да не кристализира този, който не е инвертиран.

Преди малко ми разказаха за състоянието на няколко прегледани отводки, които вече са отказали да вземат сироп, защото на тях им даваме всеки ден по малко още от предния понеделник. Ситуацията вътре в гнездото е, че си има много мед, има си и пило, има и празни килийки. Тоест не се е получило задръстване във вида, в който си го мислихме. По скоро в момента се извършва някакво пренареждане на гнездото, обусловлено от внезапната поява на неочаквана "силна паша". Пък и ние буквално преди 3-4 дена ги прехвърлихме от 5 рамкови летни нуклеуси в 6-рамкови зимни, с дебелина на стената 40mm фибран. Вероятно появата на нова празна пита в гнездото ги е накарала да си преосмислят концепцията за подреждане. Майката си е избрала да снася яйца в една от страничните пити, без да разкъсва с пило централната част. Яйца има дори и днешни (все още са прави). Иначе килийките със сироп вече са започнали да ги запечатват, което е добра новина.

Според моите пчелари пило има не само в моите стиропорени кошери, но и в техните си лични дървени кошери. Друга година по това време не е имало, но сега явно има навсякъде. Причината вероятно е топлата есен, което ме навежда на мисълта, че пчелите вероятно ще имат предостатъчно време да си го инвертират сиропа и да си го запечатат за зимата. А ако го инвертират - отпада опасноста от кристализиране.

По въпроса с това, че ги изтощавам пчелите, карайки ги да инвертират сироп по това време, май ще се окаже, че това не е вярно. Попаднах на руски статии, в които се казва, че ако есенно време се дава неинвертиран сироп, пчелите презимуват по-добре от тези, хранени с чист мед. Естествено човек вече не знае на кого да вярва, така че не знам дали това е истина, знам обаче, че ако не помогне, поне няма да навреди. С две думи - няма никаква опасност да скъся живота на пчелите, карайки ги да инвертират сироп сега по това време.

Има опасност да им се скъси живота само ако гледат много пило в условия на дефицит на прашец, защото тогава изразходват вътрешните си запаси от мастното тяло, но в момента ситуацията не е такава - прашец си има в изобилие.

distedi
06.10.2014, 17:50
Това е много ценна информация! Важно е какво е положението и по питите, но най-важно е да се види какво ще стане на пролет.
Замислям се за нещо друго - достатъчно ли е да се дава само захарен сироп? Ами какво се случва с белтъчините....как слабите семейства ще си набавят прашец?

радо
06.10.2014, 18:07
Пчелите че ще бъдат изтощени според мен е ясно и не само заради сиропа, а защото едни ще са отглеждали пило в момента ,а другите ще са сега излюпени и няма да са истински зимни пчели .И от чисто любопитство от какво е изобилието от прашец ,че нещо не ми се вярва да има изобилие от цъфнали растения по това време.Отново казвам това е лично мое мнение и ще ми е любопитно какъв ще е резултата напролет през март,април.

Mateev
06.10.2014, 18:13
...... .И от чисто любопитство от какво е изобилието от прашец ,че нещо не ми се вярва да има изобилие от цъфнали растения по това време.......

И аз не знам от какво е, но носят. Ха-ха ..... и аз се позамислих и излязох да погледна пред вратата - ами розите на жена ми все още цъфтят и ще цъфтят до първи сняг, някакви други бели храстчета също са покрити с цвят, по поляната също се виждат разни сини, жълти и други тревички. Ако искаш - утре по светло мога да щракна някоя друга снимка.

m_pchelari
06.10.2014, 19:01
Последните отводки ги правих през август на по 3 рамки. Те са най-слаби в момента, но ще презимуват, ако им помогна със сироп. Миналата година също имам успешно презимували 3-рамкови отводки, при това миналата година не съм им давал есенен сироп, но през зимата се изприщих да давам питки.

Тази година имам усещането, че няма да имаме късмета да презимуваме кошери на по 3 рамки. Сиропа според мен спират да го вземат защото стана хладно. Където имам кошер с малко запаси прехвърлям цели запечатани рамки от други. Последното ми подхранване ще е с 0.5 литра инвертиран сироп в края на седмицата.
Зимата идва на 10 ноември.

Димо Караангелов
06.10.2014, 19:04
Тази сутрин говорих с пчеларите във връзка с темата, по която ожесточено спорехме в събота. По едно от твърденията вече имаме доказателство, че съм прав, а именно - ПЧЕЛИТЕ ЩЕ ВЗЕМАТ КОЛКОТО СИРОП ИМ ТРЯБВА И ЩЕ СПРАТ. При по-силните семейства точно така се е получило. Първите 3 литра са ги изяли за по-малко от денонощие, но вторите 3 литра са се задържали. Пак по нещичко вземат, но вече много-много по-бавно. При отводките в нуклеуси се е получило същото. Там са с малки хранилки и сипваме по 700 грама на ден. Ами първите 3-4 дена са си изяли всичко, и после сиропа е започнал да се задържа по хранилките. Довечера ще получа подробна информация какво е състоянието в кошерите, които са спрели да вземат сироп - задръстена ли е майката, запечатани ли са килийките със сироп и т.н.

На практика излиза, че аз с много по-малко сироп от руснаците (3-5 литра) успях да зодоволя нуждите на силните семейства. За по-слабите ще се разбере след 2-3 дена. Започвам да се чудя как руснаците успяват да набутат в кошера по 13-14 литра и единственото разумно обяснение е, че вероятно преди това са изцентрофужили всички медови пити от плодника.

Относно руснаците вижте видеото http://www.yaruley.ru/video/vip/9/soderzhanie_pchel/nachinajushhemu_pchelovodu_zimovka_pchel около 14 минута! П.С. Този руснак има доста интересни видеа според мен!

ahilis
06.10.2014, 19:12
Започвам да се чудя как руснаците успяват да набутат в кошера по 13-14 литра и единственото разумно обяснение е, че вероятно преди това са изцентрофужили всички медови пити от плодника.

Руснаците го набутаха сиропа през август, а Вие го бутате през октомври. Дано успеете да набутате 13-14 литра.......................................

Mateev
06.10.2014, 19:18
Относно руснаците вижте видеото http://www.yaruley.ru/video/vip/9/soderzhanie_pchel/nachinajushhemu_pchelovodu_zimovka_pchel около 14 минута! П.С. Този руснак има доста интересни видеа според мен!
Клипа е 27 минути и само преди 2 дена аз го публикувах на форума....... :)

Mateev
06.10.2014, 19:21
Руснаците го набутаха сиропа през август, а Вие го бутате през октомври. Дано успеете да набутате 13-14 литра.......................................

Аз си имам глава на раменете, на която имам доверие, и тя много рядко ме е подвеждала в този живот............. И моля ти се, престани да спамиш темите с всякакви там подмятания и личностни заяждания. Ако имаш информация по темата - споделяй я, ако не - трай си. Погледни си последните 10 мнения - НУЛА БИТА ИНФОРМАЦИЯ - всичките от първото до последното са безсмислени подмятания на личностна основа.

Цитирам:
-Руснаците го набутаха сиропа през август, а Вие го бутате през октомври. Дано успеете да набутате 13-14 литра.......................................
-И защо във всички теми - ще го видят и в една?
-Никой не ти се нахвърля, а просто като кажеш нещо дръж на него, а не се извъртай.
-Приятелю, просто нищо не ми обясняваш, а и мисля, че това малко трудно ще ти се отдаде.
-Ти на подхранването със захарен сироп, наука ли му казваш.
-Не вчера, не утре. Всеки ден.
-Хаха. Браво.
-Абе и аз си помислих нещо, но не беше за ЕФИРА.
-В едно нещо позна - да, на Вие съм със захарния сироп. Аз произвеждам МЕД, а не крушова чорба.
-Да, ще ги прочета тез* неща, но мисля, че няма да открия нещо ново, което да ме изненада кой знае колко. Скутелаторе, все пак различавам пчела от врабче.

scutellator
06.10.2014, 19:26
Не знам дали пчелите ще успеят да преглътнат цялото количество, защото както вече казах, някои кошери вече взеха да отказват дадения им сироп. Това не е проблем - нека да си стои по хранилките и напролет те ще си го вземат сами.

Това не е добре. Така се генерира влага в кошера. Тая грешка съм я правил вече.


По въпроса с това, че ги изтощавам пчелите, карайки ги да инвертират сироп по това време, май ще се окаже, че това не е вярно. Попаднах на руски статии, в които се казва, че ако есенно време се дава неинвертиран сироп, пчелите презимуват по-добре от тези, хранени с чист мед.

В северните страни има много calluna vulgaris, която е последната главна паша. А медът(трихотропичен мед) от нея е ужасен за зимуване. Трудно се вади от питите с нормална центрофуга, трябва първо да се разхлаби (разбърка)меда във всяка една килийка преди да се сложи в центрофугата. Обикновенно за ваденето на този мед се използват преси, щото е по-лесно. През време на целия процес на ваденето на меда той трябва да се движи (бърка), в момента в който се остави неподвижен, се желира и вече не може да минава през цедката. В питите образува едри и твърди кристали, които пчелите трудно консумират. Още повече, че тъй като е желиращ се мед, различните видове пчели се справят в различна степен в узряването му ( всички раси срещат трудност да го узреят). Често пъти той се вкисва в питите, малко след като е бил запечатан.

А сега си преставете зима със 6 месеца снежна покривка без възможност за облитане.
ЕТО това е истинската причина за ГОЛЕМИТЕ хранилки, които пчеларите на запад и на север ползват, а не както бай Кольо би казал че на запад така се правело мед - с голямата хранилка и бидоните със изосуит.

jorors
06.10.2014, 19:35
И аз не знам от какво е, но носят. Ха-ха ..... и аз се позамислих и излязох да погледна пред вратата - ами розите на жена ми все още цъфтят и ще цъфтят до първи сняг, някакви други бели храстчета също са покрити с цвят, по поляната също се виждат разни сини, жълти и други тревички. Ако искаш - утре по светло мога да щракна някоя друга снимка.

Ето какво снимах вчера 05.10.14

ahilis
06.10.2014, 19:43
НУЛА БИТА ИНФОРМАЦИЯ

Информацията ще я разберете напролет и надявам се тогава да ми разчетете какво съм искал да Ви кажа с БЕЗСМИСЛИЦИТЕ си.hi;

Mateev
06.10.2014, 19:44
Може и да си прав и тогава ще ти се извиня. Ако обаче семействата ми оцелеят на 90% - ти ще имаш ли доблеста публично да ми се извиниш?

Засега си поемам риска с експеримент в много големи мащаби, а аз по принцип много трудно правя необмислени крачки и много рядко греша във взетите от мене решения. И ..... не ме е страх да вземам авангардни решения против наслоеното в мнозинството мислене, ако тези решения почиват на добро проучване и здрава логика. Точно такъв тип решения ми помагат да направя нещо повече от останалите...........

Ха-ха...... предполагам вече разбра, че напролет ще разфасовам на отводки всичките си семейства непосредствено преди акациевата паша. Ха сега започвай да ме оплюваш, че кукувица ми е изпила акъла........

Димо Караангелов
06.10.2014, 19:44
Клипа е 27 минути и само преди 2 дена аз го публикувах на форума....... :)

Ми що се чудите тогава на братушките....

rosty_sz
06.10.2014, 19:48
Както колегата каза пчелите са спрели да взимат сиропа заради по студеното време и по точно заради студените нощи. Ако си направите труда да отворите някой кошер сутринта към 7-7.30 часа ще видите, че пчелите са предимно върху пилото и почти на кълбо. Те определено не поддържат вече температурата в целия кошер и вечер сиропа се охлажда и инвертирането спира. Килийките няма да се попълнят докато не се инвертира това което е вече в тях. Матеев, сега пробвай да продължиш подхранването на група семейства с инвертиран сироп и след няколко дни ако съм прав ще започнат да свалят сироп с много по-голяма скорост от тези които се хранят със не инвертиран

Mateev
06.10.2014, 20:10
Май забрави, че имам МТО станция и непрекъснато следя температури, влажности, налягания, слънчеви и UV радиации, DevPoin и много други параметри. С изключение на нощта на 5-ти срещу 6-ти всички други нощи са на ниво 9-10 градуса, а дните - на 16-18 градуса. Кошерите ми са стиропорени и гарантират няколко градуса повече, отколкото е навън. Условия за създаване на кълбо все още нямам, или ако има, то е само за 1-2 часа в сутрешните часове само на една от 5 нощи. Ето в момента външната температура е 13.9 градуса и тенденцията е към нарастване - вероятно има топли въздушни маси.

За вземането на сиропа може би щеше да си прав, ако беше масово явление, но аз вече казах че това е само при някои кошери, предимно силни и с много мед. Другите лапат, че чак им пращят ушите........ :)

Така или иначе вече го ударихме на бас - ако напролет ми измрат семействата, публично ще се извиня на целия форум. Ако обаче оживеят 90% - очаквам публично извинение от тези, които сега ме критикуват.

ПС: Докато пишех постинга, външната температура стана 14.1 градуса.

Диян Димитров
06.10.2014, 20:34
Ето какво снимах вчера 05.10.14
Съжалявам, че не снимах днес. На 100 м. от пчелина ми стърнище след ожънатото жито цялото е нацъфтяло с хардал, но не се жълтее, а чернее от пчели. Като влезеш в него имаш чувството че си в средата на рой.

tarty
06.10.2014, 22:35
Матеев,не знам защо въобще обещаваш да се извиняваш на някой за който не се знае в кой район пчеларства,от колко години е пчелар и колко кошера отглежда.Заяждането може да е отговор от водещите личности в пчеларството на които им бръкна дълбоко в някои части.След като си започнал да обещаваш,можеш ли да ми обещаеш че след две-три години ,когато вече ще си наясно как се прави промишлено пчеларство, ще ме поканиш за десетина дни на пчелините и ще ми предоставиш цялата информация която имаш.Това ще е нещо безценно за мен,защото догодина сериозно се заемам с пчеларството.

m_pchelari
07.10.2014, 06:43
По отношение на дебата, без заяждане си казвам мнението, че е малко късно за обикновен сироп и рискови операции. А за баса всичко ще зависи от времето зимата а там нещата са 50:50, никой не може да каже. Според мен имаш най-много десетина дена да им заредиш само инвертиран сироп все пак това са зимните пчели вече.
Вчера отворих на 17 градуса и нямаше пчели по рамките и една не излиташе от кошера, за кълбо не може да се говори, но си дремеха сбити по рамките.
Пчелите са пчелароустойчиви и дори да се амортизират и има 50%-тов подмор другата половина ще се опита да отгледа пило по-рано за да оцелее, тогава е хубаво да имат подходяща храна за гледане на пило. И пак времето в ранна пролет ще е решаващо. При късмет се иззимуват и 3-4 рамкови кошери (като миналата зима например).

Вълчан
07.10.2014, 08:04
Цъвти и бръшляна, носят жълт прашец от него. Не цъвнало и димитровчето https://www.google.bg/search?q=%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B E%D0%B2%D1%87%D0%B5+%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5&client=firefox-a&hs=dhP&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&tbm=isch&imgil=vbQkJghUuX8puM%253A%253B8ZNuXLOeQxFuQM%253Bh ttp%25253A%25252F%25252Fcvetna-gradina.blogspot.com%25252F2010%25252F10%25252Fblo g-post.html&source=iu&pf=m&fir=vbQkJghUuX8puM%253A%252C8ZNuXLOeQxFuQM%252C_&usg=__sc0-impIpsL-82AtSJnIA3VMcHU%3D&biw=1024&bih=615&ved=0CCkQyjc&ei=NoIzVM6XLYW-PYXmgdAC#facrc=_&imgdii=_&imgrc=vbQkJghUuX8puM%253A%3B8ZNuXLOeQxFuQM%3Bhttp% 253A%252F%252F2.bp.blogspot.com%252F_XDoKzXPR0D8%2 52FTKyEDgPPO5I%252FAAAAAAAABzw%252FestA62O3sio%252 Fs1600%252F%2525D0%2525BD%2525D0%2525BE%2525D0%252 5B2%2525D0%2525BE%2525D0%2525B1%2525D0%2525B5%2525 D0%2525BB%2525D0%2525B3%2525D0%2525B8%2525D0%2525B 9%2525D1%252581%2525D0%2525BA%2525D0%2525BE%2525D1 %252582%2525D0%2525BE%252B%2525D0%2525B4%2525D0%25 25B8%2525D0%2525BC%2525D0%2525B8%2525D1%252582%252 5D1%252580%2525D0%2525BE%2525D0%2525B2%2525D1%2525 87%2525D0%2525B5%252B%252B-5.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fcvetna-gradina.blogspot.com%252F2010%252F10%252Fblog-post.html%3B801%3B600

Mateev
07.10.2014, 08:41
По отношение на дебата, без заяждане си казвам мнението, че е малко късно за обикновен сироп и рискови операции. А за баса всичко ще зависи от времето зимата а там нещата са 50:50, никой не може да каже. Според мен имаш най-много десетина дена да им заредиш само инвертиран сироп все пак това са зимните пчели вече.
Вчера отворих на 17 градуса и нямаше пчели по рамките и една не излиташе от кошера, за кълбо не може да се говори, но си дремеха сбити по рамките.
Пчелите са пчелароустойчиви и дори да се амортизират и има 50%-тов подмор другата половина ще се опита да отгледа пило по-рано за да оцелее, тогава е хубаво да имат подходяща храна за гледане на пило. И пак времето в ранна пролет ще е решаващо. При късмет се иззимуват и 3-4 рамкови кошери (като миналата зима например).
Моята най-голяма грешка не е че ги храня сега - това си е авариен план, в който естествено че има елемент на риск. Моята най-голяма грешка е, че не ги хранех отводките по-рано по начина, по който го правя сега. Независимо че имаше и късни отводки, ако ги бях давил със сироп, щях да постигна максимална степен на тяхното развитие. За други години вече ще знам - щом е отводка, дави се със сироп до момента, до който стане семейство, годно да събира мед. Но това пак си е мое лично решение. Вие можете да го правите по друг начин и това си е ваше лично право.

Ако наистина се окаже, че трябва някакси да се дозира дневното количество сироп, тогава просто ще стесня процепа на хранилката до необходимите размери, но базовата идея пак ще си остане - минимизация на труда посреством малко на брой ходения до пчелина и сипване в хранилката на огромни количества 70%-ен сироп (за да не се вкисва). Ако се появи конденз, който да капе в сиропа, да го разрежда, и от там - вкисва, тогава просто ще направя отвори в горната част на стените на хранилката, за да се вентилира добре.

tsc1
07.10.2014, 09:29
.... Ако се появи конденз, който да капе в сиропа, да го разрежда, и от там - вкисва, тогава просто ще направя отвори в горната част на стените на хранилката, за да се вентилира добре.
Онзи ден като водехме спора за повърхностите и върнатия в хранилката конденз ми мина през главата идеята какво трябва да се направи за да се постигне обратното - да не се връща конденза вътре. Просто е - да се завие хранилката с тънко парче рехав вълнен плат. Вълната поглъща страшно много влага и я отделя навън. За това за планинарите и алпинистите се прави фино вълнено бельо - хем топли, хем не запарва.

Дамян Дамянов
07.10.2014, 10:15
Онзи ден като водехме спора за повърхностите и върнатия в хранилката конденз ми мина през главата идеята какво трябва да се направи за да се постигне обратното - да не се връща конденза вътре. Просто е - да се завие хранилката с тънко парче рехав вълнен плат. Вълната поглъща страшно много влага и я отделя навън. За това за планинарите и алпинистите се прави фино вълнено бельо - хем топли, хем не запарва.

Най-лесния начин да премахнеш влага от подпокривната е с готварска сол.
Слагаш сол в парче плат и го зашиваш като малка топка.
Може да сложиш колкото искаш и особено в ъглите.
Ако въздуха е с влажност над 75% солта попива, а ако е под 75% отдава влага.
На практика това е вечно или докато не изгние плата.

m_pchelari
07.10.2014, 13:22
Добра идея е солта. Има и пакетчета на Церезит по 4 лева едното. А чували ли сте идеята как се мамят старите аналогови електромери. Слага се пясък в дълъг чорап и се топи в силно подсолена вода, закача се да виси от двете страни на електромера и солта ръждясва лагерите на осите.

http://www.praktiker-online.bg/product/88703/mini-sasheta-ceresit-stop-vlaga.html

радо
07.10.2014, 16:16
Може и да си прав и тогава ще ти се извиня. Ако обаче семействата ми оцелеят на 90% - ти ще имаш ли доблеста публично да ми се извиниш?

Засега си поемам риска с експеримент в много големи мащаби, а аз по принцип много трудно правя необмислени крачки и много рядко греша във взетите от мене решения. И ..... не ме е страх да вземам авангардни решения против наслоеното в мнозинството мислене, ако тези решения почиват на добро проучване и здрава логика. Точно такъв тип решения ми помагат да направя нещо повече от останалите...........

Ха-ха...... предполагам вече разбра, че напролет ще разфасовам на отводки всичките си семейства непосредствено преди акациевата паша. Ха сега започвай да ме оплюваш, че кукувица ми е изпила акъла........
Аз не виждам някой да казва ,че процента на загинали семейства ще е голям обаче има вероятност да се забави развитието напролет защото тези зимни пчели ще умрат по рано и ще отгледат по малко пчели напролет и ще има критичен момент при смяната на зимните ,а с това ще се забави и правенето на ранни отводки разбира се при много семейства винаги има възможност да се реагира най проблемни ще са направените късни отводки.Независимо дали са на 3 рамки важната е храната мисля ,че всички го знаят.

m_pchelari
14.10.2014, 16:06
До колкото разбирам с тази фунийка пълниш вътрешни хранилки. Как разбираш кога хранилката е пълна и трябва да спреш?
Колега понеже преди време ме пита как разбирам колко сироп изтича при подхранване с маркуча. Виж какво си заръчах преди малко.
2164
Струва 30 лева, слага се преди пистолета и ти мери количеството което минава през него.

tsc1
14.10.2014, 16:25
Хубаво разходомерче! Дали става за гъсти течности? И как се присъединява? Дай линк с информация.

distedi
14.10.2014, 16:36
Хубаво разходомерче! Дали става за гъсти течности? И как се присъединява? Дай линк с информация.

От снимките се вижда, че има стандартни накрайници за всякакви връзки. Може да се прикачи към чешма, маркуч и каквото още ти хрумне. Много са удобни тези бързи връзки.

tsc1
14.10.2014, 17:19
От снимките се вижда, че има стандартни накрайници за всякакви връзки. Може да се прикачи към чешма, маркуч и каквото още ти хрумне. Много са удобни тези бързи връзки.
Да, благодаря! Гледах ги сега и в eMag - 43лв http://www.emag.bg/indikator-za-razhoda-na-vodata-gardena-30-l-ch-12-bara-08188-29/pd/DNJ1CBBBM/ .
Производство на Gardena. Имаш ли представа дали тия бързи връзки са съвместими на различните производители? Че тия на Gardena са доста скъпи.

rosty_sz
14.10.2014, 17:34
Това хубаво ама каква е гаранцията, че са взели всичкия сироп от предното зареждане?
Аз също ползвах тази година вътрешни хранилки и доста се чудех как да стане така че да ги пълня без да отварям. Все още нямам никаква идея, която да ми харесва на 100%.

tsc1
14.10.2014, 17:47
Това хубаво ама каква е гаранцията, че са взели всичкия сироп от предното зареждане?
Аз също ползвах тази година вътрешни хранилки и доста се чудех как да стане така че да ги пълня без да отварям. Все още нямам никаква идея, която да ми харесва на 100%.
За новия сезон ще го имаш! От теб обаче един капак на кошер за тестове!drinks;
Хранилката ще работи в два режима:
1. "Дневна доза"
2. "Яжте на воля"

distedi
14.10.2014, 17:56
Имаш ли представа дали тия бързи връзки са съвместими на различните производители? Че тия на Gardena са доста скъпи.

По магазините за градинско оборудване има всякакви чудесии :) Виждал съм преходници със стандартни размери и дефакто можеш да си направиш всякакви комбинации.
Ето малко примери: http://shop.valerii.com:8080/eb/shop__GARDEN%20HOSE%20FITTINGSCONNECTORS__999::5:: 5.1302__bg_BG;JSESSIONID=914C4271C1A43A31818F93E25 D0A910E?tableNavigations.EB_Catalog.displayLength= 90&tableNavigations.EB_Catalog.reset=false
http://praktiker-online.bg/product/99459/svrazka-za-markuch-budget.html
http://praktiker-online.bg/product/99452/komplekt-za-markuch-praktiker.html
http://praktiker-online.bg/product/99441/saedinitel-za-markuch-praktiker.html
http://praktiker-online.bg/product/99435/adaptor-za-kran-praktiker.html

На село съм използвал евтини варианти, които издържат на сериозна експлоатация. НЕ са купувани от големите магазини, понеже там цените са доста завишени, но ако ти трябват спешно - и там е вариант :)

Mateev
14.10.2014, 18:54
Хубаво разходомерче! Дали става за гъсти течности?.........

Да кажа за опита си с гъстия сироп (70%). Докато е топъл, е сравнително рядък - успявам да го прехвърля в цистерната с помпа със сечение 1 цол (25.4 мм) на накрайниците на помпата и на маркуча. След като сиропа изстине се сгъстява и същата тази помпа става абсолютно безполезна - просто не може да го препомпи. Изливането от цистерната по гравитационен метод (3 метра денивелация) също не се получава. Чучуниже едвам едвам - няма да ти стигне деня да прехвърлиш 1 тон.

Принудих се да използвам истинска помпа за мед, която я взех от автоматичната линия за разпечатване. При тази помпа накрайниците и маркуча са с диаметър 2 цола (50.8 mm). При нея вече се получи - успява да прехвърли 1 тон за 1-2 цигари време.

Накратко - когато разработваш автоматизирани хранилки или системи за транспортиране на сироп 70% през тръби и маркучи, отчитай го този факт - сеченията трябва да са големи, и помпата трябва да е специализирана. Това разходомерче става за сироп 1:1, но в никакъв случай няма да е подходящо за сироп 70%.

tsc1
14.10.2014, 19:11
......
Накратко - когато разработваш автоматизирани хранилки или системи за транспортиране на сироп 70% през тръби и маркучи, отчитай го този факт - сеченията трябва да са големи, и помпата трябва да е специализирана. Това разходомерче става за сироп 1:1, но в никакъв случай няма да е подходящо за сироп 70%.
Имам си го това отдавна на ум! И за това се отказах от тръбопровод до кошерите. Ще трябва сериозно подгряване и голям разход на енергия.

m_pchelari
14.10.2014, 19:29
Това хубаво ама каква е гаранцията, че са взели всичкия сироп от предното зареждане?
Аз също ползвах тази година вътрешни хранилки и доста се чудех как да стане така че да ги пълня без да отварям. Все още нямам никаква идея, която да ми харесва на 100%.

Аз споделих проблема с мой приятел инженер и той веднага ми предложи вариант, който обаче не ми хареса. Пробиваш отвор в най-долната част на вътрешната хранилка и пробиваш дупка в плодника, слагаш прозрачен маркуч или тръбичка под формата на "L" (като шнорхел :)), който стои плътно до плодника и влиза през него в хранилката. Така се получават скачени съдове, пълниш през прозрачната тръбичка (извън плодника) и освен това виждаш до къде е нивото.
Струва ми се обаче много работа по разпробиване, пък и не искам да си дупча плодниците.
Ще видим тск какво ще предложи. Струва си да се помисли някакъв евтин и хитър вариант за механичен нивомер. Бях се сетил нещо нестандартно. Има едни детски гърненца дето като пикнеш и свирят :) Слагаш сензорчето им в горния край на хранилката и като стигне сиропа до там почва симфонията...:)

Niki1313
14.10.2014, 19:33
Надеждна помпа за хранително-вкусовата промишленост. Работи безпроблемно за транспортиране на мед.

Перисталтична помпа. Снимката от линка е примерна.

http://9305.bg.all.biz/peristaltichna-pompa-verderflex-vf-g52884

Дамян Дамянов
14.10.2014, 19:43
Да кажа за опита си с гъстия сироп (70%). Докато е топъл, е сравнително рядък - успявам да го прехвърля в цистерната с помпа със сечение 1 цол (25.4 мм) на накрайниците на помпата и на маркуча. След като сиропа изстине се сгъстява и същата тази помпа става абсолютно безполезна - просто не може да го препомпи. Изливането от цистерната по гравитационен метод (3 метра денивелация) също не се получава. Чучуниже едвам едвам - няма да ти стигне деня да прехвърлиш 1 тон.

Принудих се да използвам истинска помпа за мед, която я взех от автоматичната линия за разпечатване. При тази помпа накрайниците и маркуча са с диаметър 2 цола (50.8 mm). При нея вече се получи - успява да прехвърли 1 тон за 1-2 цигари време.

Накратко - когато разработваш автоматизирани хранилки или системи за транспортиране на сироп 70% през тръби и маркучи, отчитай го този факт - сеченията трябва да са големи, и помпата трябва да е специализирана. Това разходомерче става за сироп 1:1, но в никакъв случай няма да е подходящо за сироп 70%.

Пробвах с бидон 120л и течеше бавно докато не се светнах да го отворя отгоре. То на човек като му пуши главата :bigsmile:
Сега вече сиропа го слагам в 10л кофи с капак и не се пести толкова много място, че да си заслужава да пълня 600л, но пък хамалогията е по-голяма докато пренеса кофите.
Ако се измисли добра система за гъст сироп, гърба ми ще е много благодарен.
Другия проблем беше, че като наливам сиропа прави връх и лесно може да пуснеш повече от нужното и да прелее.

tsc1
14.10.2014, 20:01
Пробвах с бидон 120л и течеше бавно докато не се светнах да го отворя отгоре. То на човек като му пуши главата :bigsmile:
.....

Тъй де! То това е едно от решенията. Гъстия сироп и меда трудно бълбукат!:laughing:

tsc1
14.10.2014, 21:19
Интересно ми е няма ли форуми за електроника на принципа направи си сам или нещо от сорта.
Мисля, че има ама неможеш да се реализераш там и нали пчеларите сме хора наивни, ти си намерил своя пристан.
Какво стана, ти разработи ли нова охр. система с видеонаблюдение?
Има си форуми за всичко! Но винаги е по-интересно, когато си на границата между две ралични области, там е истинското предизвикателство! А да се взира в пъпа си всеки може.
Системата с видеонаблюдението се работи в момента. Ще я покажем на изложението в Плевен, както и новата система с точна локализация на атакуван кошер - BeeG 14. А може би и хранилката даже. Ако е рекъл Господ!

kuline
14.10.2014, 21:28
Еее, ако това, за което говориш, си го реализирал на практика, ще се постарая да те поздравя лично на изложението.
Отварям една скоба, за да кажа, че когато човек е запознат в детайли със занаята(пчеларството), за който произвежда инвентар, то инвентара, ще е по-читав и би отговорил в пълна степен на потребностите на занаятчията.
П.С. то мнението ти за пъпа се подразбира и от подписа ти ;-)

tsc1
14.10.2014, 21:33
Отварям една скоба, за да кажа, че когато човек е запознат в детайли със занаята(пчеларството), за който произвежда инвентар, то инвентара, ще е по-читав и би отговорил в пълна степен на потребностите на занаятчията.
Ами точно за това съм във форума! Да чета, да събирам информация, да коментирам едно или друго решение с хората, които разбират от пчеларство. Нали нещата ги правим за Вас, не за собствена консумация.
Змаеш ли колко назад би била медицината, ако инженери по електроника, физици и химици не се мотаеха около докторите?
Ама хайде да не спамим повече.

kuline
14.10.2014, 21:45
Да прав си, да не спамим.
Но като наближи изложението пусни тема от сорта "Практични нововъведения и технологии в пчеларството", а може и още когато си(сте) готови за пазара.

tarty
14.10.2014, 23:12
Tsc1 да не забравиш пролета Пловдив,че доста хора като мен ще пропуснат Плевен.

tsc1
15.10.2014, 07:21
Tsc1 да не забравиш пролета Пловдив,че доста хора като мен ще пропуснат Плевен.
Знае ли се нещо конкретно за Пловдив вече?

tarty
15.10.2014, 23:56
Незнам нищо конкретно,освен миналогодишното обещание на пловдиските пчелари.Ако искаш повече инфо питай някой от Пловдив.

Тони
22.10.2014, 18:49
Изложението в Пловдив ще бъде от 4 до 8 март 2015г. Вече се работи по детайлите. Когато имаме готовност ще публикуваме пълната информация.

tsc1
22.10.2014, 20:27
Изложението в Пловдив ще бъде от 4 до 8 март 2015г. Вече се работи по детайлите. Когато имаме готовност ще публикуваме пълната информация.
Мерси! Ще чакам новини.

perdeee
02.12.2014, 18:42
Здравейте,искам да ви попитам има ли начин захарния сироп да се запази да не вкисне през лятото поне 10-12 дена?Сиропът ще е примерно в бидон с вместимост 80-100 литра и ще стои в къща не изложен на пряка слънчева светлина но въпреки това мисля че ще вкисне за няколко дена а на мен ми е нужно да се запази поне 10 а по добре и 15 дни.Ще съм благодарен на всякакви идеи от ваша страна.

kapanec
02.12.2014, 18:52
Здравейте,искам да ви попитам има ли начин захарния сироп да се запази да не вкисне през лятото поне 10-12 дена?Сиропът ще е примерно в бидон с вместимост 80-100 литра и ще стои в къща не изложен на пряка слънчева светлина но въпреки това мисля че ще вкисне за няколко дена а на мен ми е нужно да се запази поне 10 а по добре и 15 дни.Ще съм благодарен на всякакви идеи от ваша страна.
2 захар :1 вода + Тимол ,ще издържи и 1 месец

perdeee
02.12.2014, 19:27
Това е добре но на мен ми трябва за подхранване а в зависимост от месеца може да се наложи разтвора да се приготви и 1 захар към 2 вода,а и незнам тимола какво влияние ще окаже при системно подхранване примерно през 2-3 дни в продължение на месец примерно.

distedi
02.12.2014, 21:51
Когато знаеш, че сиропът е с концентрация 2:1, после лесно можеш да го разредиш.

perdeee
02.12.2014, 22:26
Целта ми е да си направя автоматизирана система за подхранване защото пчелина ми не е много близо и ми се иска да спестя от разходите за гориво но това със сиропа не мога да го измисля.За сега всичко е само един проект а някои ден живот и здраве ако всичко което мисля стене реалност ще го споделя във форума разбира се.

Дамян Дамянов
08.06.2016, 21:23
Нов модел външна хранилка :)


https://www.youtube.com/watch?v=Piyn_mztrYw

http://i.imgur.com/rXDrVok.jpg

kuline
08.06.2016, 21:28
Ей, Дамяне, не ни мъчи, а сподели. Що е туй?

Дамян Дамянов
08.06.2016, 21:30
Ей, Дамяне, не ни мъчи, а сподели. Що е туй?

Пчела пие кафе на аванта. На теб на какво ти прилича :laughing:
Ще стане много интересно когато извика дружките си :laughing:

kuline
08.06.2016, 21:32
После постна и видеото.;) и пояснението.

freelancer_bg
09.06.2016, 07:51
Нали имаше изследване, че привиквали и много храресвали кофеин в малки дози (трябва да видя колк обяха) :)

distedi
09.06.2016, 07:56
Сега остава да се научат и стотинки да пускат, а кафето да го гласят с повечко захар :laughing:

elbulgaro
28.05.2017, 09:14
Здравейте колеги,попадна ми доста количество глюкоза и се питам,мога ли да подхранвам с нея,и в какви количества..

stefan_mil4ev
16.06.2017, 11:45
Колеги, от скоро гледам 3 семейства и ги подхранвам с захарен сироп. Въпросът ми е кога трябва да спра да ги подхранвам?

jordanov
16.06.2017, 13:00
Защо ги подхранваш?

delta.e
16.06.2017, 13:33
Колеги, от скоро гледам 3 семейства и ги подхранвам с захарен сироп. Въпросът ми е кога трябва да спра да ги подхранвам?

Три семейства или три отводки ?
Сподели , на колко пити са и тяхното състояние ?
Иначе можем само да гадаем .

stefan_mil4ev
16.06.2017, 15:22
Не съм сигурен за правилната терминология :) Три кошера от по 4 отводки. Гледам ги от няколко дни. Във всеки кошер има по пет рамки. Една празна - с восъчна основа, една с мед и другите са с пило. Казаха ми да хи храня със сироп, но не разбрах до кога да продължавам да го правя. За два дни пресушават една пълна хранилка до горе.