PDA

Виж пълната версия : ОТ КЪДЕ ТРЯБВА ДА ВАДИМ МЕД



lubol
12.05.2012, 20:38
Имам един въпрос. Първо малко предистория. Досега бях калфа но от тази година трябва сам да се грижа за един пчелин около 30 кошера. Днес като ги преглеждах бяха напълнили магазините. но не са запечатали да спомена само че нямам рапица на 5 км по радиус по въздушна линия. Медът е напълнен от акация, но не са запечатали белнат ли са рамките и не са запечатали.

Какво направих днес , сложих втори магазин като този пълният го вдигнах от горе, а от плодника изпразних до до 2 пити от плодника за да освободя място за майката за снасяне и сложих една восъчна основа.

Та въпроса ми е вие бихте ли изчакали да почнат да запечатват акациевия мед или ще го извадите само, само ако са белнали питие , и бихте ли извадили от плодника по две две три пити които нямат пило за да освободите място за снасяне на майката.

P.S. семейтсвата са 10 или 12 Рамкови ДБ

Юрий Цветков
12.05.2012, 21:14
Меда не е запечатан, защото не е узрял и ако го центрофугираш сега, може да вкисне. Добре си поставил втори магазин, така ще има къде да работят и същевременно меда в другия ще узрява. Аз лично вадя само напълно запечатани пити, но имам много инвентар. Ти ако не разполагаш с такъв може да центрофужиш, когато питите са на 2/3 запечатани.
Ако плодника е бил блокиран, задължително се освобождават поне 3-4 пити от меда в него.

kando
12.05.2012, 21:43
Специално за акацията идва малко ненужно да се чака пълно запечатване - инак добре си се ориентирал.Аз лично от плодника акация не вадя - оставям го за зимуване, но това вече влиза в категория "приумици" или за да не звучи остро нека бъде "предпочитания".

estabien6
12.05.2012, 21:50
Звучи яко.

Юрий Цветков
12.05.2012, 22:07
Като се има предвид, че акациевия мед е един от най-подходящите за зимуване на него (доказано е опитно), наистина е много яко. Но трябва да раполагаш с инвентар. wink;

lubol
12.05.2012, 22:13
Инвентар се намира по накупих си, но това означава ли че трябва (трябвало) да ги слагам тези пити в склада. И на тяхно място восъчни основи.
Като мина на някоя корпусна технология (примерно фарар) няма да питам това ще питам друго

mladen99
13.05.2012, 13:39
И аз съм начинаещ, но лично аз бих пребрал в скалада запечатаните плодникови пити и на тяхно място или изградени или за градеж, а може и двете.
И на есен при ззазимяването които има нужда му слагаш за зимата.