PDA

Виж пълната версия : МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИ



Максим Тодоров
10.05.2012, 07:19
Здравейте.Не знам дали е тук мястото на тази тема но ако е нужно да бъде изместена.
Та искам да попитам някой дали е ползвал майки закупени от АМИГОС.

imperio
27.08.2012, 09:03
Здравейте колеги.Аз имам подобен въпрос и за да не пускам нова тема ще го напиша тук.Срещнах една обява за продажба на майки и искам да попитам дали някой е купувал от там,защото тази година вече два пъти изгорях с некачествени майки от други "производители" и да не се опаря пак.Обявата е от София - 0882 422 905 а E-mail: beekeepers@abv.bg .Ако някои е вземал от там ще съм му благодарен да сподели мнение.

leden3
16.12.2012, 16:12
здравей те искам да кажа че тия майки на Павлови са супер обиколи съм доста но неговите са добри

tsvetanko1973
22.01.2014, 10:50
Някой купувал ли е майки от Неделчо Димитров, лицензиран майкопроизводител от Кърджали

Светозар Каменов
22.01.2014, 11:46
Някой купувал ли е майки от Неделчо Димитров, лицензиран майкопроизводител от Кърджали
Чувал съм, че са хубави. Миналата година обаче исках да си поръчам от неговите, три пъти говорихме по телефона и така и не ми прати. Каза ден, после ми обясняваше, че то било ако имал тогава, такива някакви. Доста неприятно ми стана.

tsvetanko1973
22.01.2014, 13:10
Благодаря за бързия отговор.На сайта му пише, че има налични резервни майки и затова реших да попитам дали някой е работил с тях.А тази година са засеяли много рапица и такава майка никак няма да е излишна.

dimi_01
22.01.2014, 15:36
Миналата година си взех от него 2 майки.Много доволен останах.

BateMisho
22.01.2014, 15:54
По куриер ли получи майките? Каква е процедурата?
Мен най ме притеснява изпращането на майки и отводки с куриер, да не ги прегреят...

dimi_01
22.01.2014, 17:11
Обаждаш се на човека по телефона,и стига да има в наличност ти ги изпраща по Еконт .Ако днес ти изпрати майките утре в 9 сутринта са в месният офис (така бе с мен,а си помисли какво е разстоянието от Кърджали до Лом) За прегряване не би трябвало да имаш проблем.Аз миналата година от 10 тина майки изпратени от всички краища на България не съм имал проблем с нито една.

Evgeni Petkov
22.01.2014, 21:31
Преди някоко години ми се случи нещо нормално за у нас- поръчах си много майки есента, но получих само 3 адресирани за Бургас, а моите бяха сбъркани и прекараха в "Еконт"- Бургас цели няколко дни там, защото бяха се случили все празници- нещо от рода- 6, 7, 8, 9 септември и макар, че ми беше обещано да се изтеглят тези майките и подменят, си ги получих същите- гладни и жадни и вталени. Май не изкара нито една зимата и оттогава разбрах, че разтоянието от Кържали до Лом, например хич не е малко но пчелата- майка ако ходи "пеш" по бързо ще стигне! Дано наистина нещата са се подобрили, ама нада-ли! Но варианта с "Еконт" или другите скъпи спедиторски фирми си е май единствено възможен и достъпен начин на доставка на такава жива стока.

kuline
24.01.2014, 21:15
Малко в страни от зададения въпрос, но искам да попитам, защо не се опитате да си произведете сами майки. Не се заблуждавайте, че майкопроизводителите правят кой знае каква селекция и то във време, в което парите движат света. Повярвайте ми, тогава ще изпитате удоволетворение от това, че се занимавете с пчеларство. Някъде бях чел следното мнение "производството на майки е висшия пилотаж в пчеларството"

scutellator
24.01.2014, 21:34
В братска Сърбия всеки втори пчелар е със инструментално осеменяване.
В България, отглеждането на майки е "висш пилотаж" и затова само определени пчелари имат право да го практикуват.

Ако продължаваме да вървим назад може и отглеждането на пчели в разборни кошери да бъде отново привилегия само на "попа, кмета и даскала" в селото.

Evgeni Petkov
24.01.2014, 22:25
В България, отглеждането на майки е "висш пилотаж" и затова само определени пчелари имат право да го практикуват.

Явно за у нас е пословицата- "В царството на слепите- еднокият е цар" , а ,като знаем само колко "царе" имаме- на меда,- на пчеларите, - на пчеларките, -на търтеите, -на кърлежите, -на наземата, явно много ще да сме.... "слепи".

rosty_sz
25.01.2014, 07:54
Имате ли представа, колко струва един апарат за инструментално осеменяване? Няма кой знае какви механични възли и се надявам да не е някаква безумна цена.

Искрен Мутафов
25.01.2014, 08:11
Имате ли представа, колко струва един апарат за инструментално осеменяване? Няма кой знае какви механични възли и се надявам да не е някаква безумна цена.

$5000-6000.

rosty_sz
25.01.2014, 08:38
Опа. Това е много сериозна цена за тази не толкова сложна "машинка". Сега пак разглеждах разни сайтове и не можах да попадна на такъв с цена но видях че са измислили как да избегнат използването на микроскоп. Използват камера с близък фокус която предава на дисплей или направо на таблет, лаптоп и т.н. Би трябвало без микроскоп цената да е паднала значително. Бих се радвал ако някой все пак открие линк с цена.

http://www.alibaba.com/product-detail/Honeybee-Artificial-Insemination-Instrument_100010081.html

srg
25.01.2014, 10:08
И аз знам че обурудването е скъпо и затова съм изненадан от това което казва скутелатор. Освен това като съм гледал е прецизна работа, не е за всеки.

scutellator
25.01.2014, 13:49
$5000-6000.


ШШШШ, недей стряска хората.

Най-скъпия, този на Шлай е 3 000 евро със всичките му салтнати ( пълен комплект - купуваш и започваш)
http://www.besamungsgeraet.de/__en/

Този на Суиенти пак пълен комплект - 2 000 евро
http://www.swienty.com/shop/vare.asp?side=0&vareid=113700
Сега като видях сайта - малко е поскъпнал - 2 400 евро.
Същия апарат може да се купи и от Анел (Гърция), може би за малко по-ниска цена.

Този на Латшау - 1 135 $. Стереоскопи пък се продават навсякъде и са евтини - за 400 $ са със екстра качество.
http://latshawapiaries.com/index.php?page=latshaw-instrument

Мисля че има момче от България, което ги внася. Апарата е доста по-различен от останалите, има по-лесна поддръжка и при него отпадат някои машинки - автоклав ( за дезинфекция) и центрофуга ( за миксиране на семенната течност). Има и още няколко допълнителни екстри, които не съм виждал при останалите.

Китайския - само апарата - 600 евро, комплекта със LCD монитор вместо стереоскоп - 2 000 евро
http://www.biovenom.com/

Има турски (няколко различни производители), по едно време имаше и английски ( този на Jordan/Pollard - доста странен апарат и доста евтин, но Стийв Джордан, който ги правеше почина преди 5-6 години), има и други не толкова известни (просто не са "маркови") и са на доста прилична цена ( в ценовия клас на китайския), но когато си купиш "марков" поне получаваш гаранция че утре когато се наложи да сменяш консумативи, ще можеш да ги намериш и няма да е като да търсиш резервни части за трабант или волга ( понеже никой вече не ги произвежда). Често, някои от компонентите от една марка не са взаимозаменяеми със тези на другите.


За да не ме разбере някой погрешно, искам само да отбележа, че на фона на другия пчеларски инвентар който имат пчеларите в гругите държави, 2-3 000 евро са трошица и е "престъпление" да похарчиш стотици хиляди, а да се стискаш за 2-3к. Просто пчеларството в България се развива под стъклен купол и затова на нас всичко ни се вижда скъпо.

n_markov
25.01.2014, 22:01
Малко в страни от зададения въпрос, но искам да попитам, защо не се опитате да си произведете сами майки. Не се заблуждавайте, че майкопроизводителите правят кой знае каква селекция и то във време, в което парите движат света. Повярвайте ми, тогава ще изпитате удоволетворение от това, че се занимавете с пчеларство. Някъде бях чел следното мнение "производството на майки е висшия пилотаж в пчеларството"

Евала колега и аз съм спрял с тези уж качествени и не знам си какви прехвалени майки от селектирана порода. Разлика няма освен,че моето собствено производство излиза по добро от лицензираното. За тези който не вярват или се колебаят нека сами да експериментират.
И да ви разкрия тайната на най доброто производство майки е от заложени роеви маточници - сега вероятно някои ще каже, че след това поколението ставало роеливо да ама не, защото и от бащите зависи. Вероятно са малцина хората пчелари които разкриват уж "тайните на майко производството".

спартак
26.01.2014, 09:22
Вълчане , за тези 10 години от както сам си развъждаш майки, поне веднъж не смени ли " кръвта" . Щото и аз като теб нямам доверие на " фирмените " майки, затова си ги отглеждам на пчелина.

Искрен Мутафов
26.01.2014, 09:30
Опа. Това е много сериозна цена за тази не толкова сложна "машинка". Сега пак разглеждах разни сайтове и не можах да попадна на такъв с цена но видях че са измислили как да избегнат използването на микроскоп. Използват камера с близък фокус която предава на дисплей или направо на таблет, лаптоп и т.н. Би трябвало без микроскоп цената да е паднала значително. Бих се радвал ако някой все пак открие линк с цена.

http://www.alibaba.com/product-detail/Honeybee-Artificial-Insemination-Instrument_100010081.html



ШШШШ, недей стряска хората.

Най-скъпия, този на Шлай е 3 000 евро със всичките му салтнати ( пълен комплект - купуваш и започваш)
http://www.besamungsgeraet.de/__en/

Този на Суиенти пак пълен комплект - 2 000 евро
http://www.swienty.com/shop/vare.asp?side=0&vareid=113700
Сега като видях сайта - малко е поскъпнал - 2 400 евро.
Същия апарат може да се купи и от Анел (Гърция), може би за малко по-ниска цена.

Този на Латшау - 1 135 $. Стереоскопи пък се продават навсякъде и са евтини - за 400 $ са със екстра качество.
http://latshawapiaries.com/index.php?page=latshaw-instrument

Мисля че има момче от България, което ги внася. Апарата е доста по-различен от останалите, има по-лесна поддръжка и при него отпадат някои машинки - автоклав ( за дезинфекция) и центрофуга ( за миксиране на семенната течност). Има и още няколко допълнителни екстри, които не съм виждал при останалите.

Китайския - само апарата - 600 евро, комплекта със LCD монитор вместо стереоскоп - 2 000 евро
http://www.biovenom.com/

Има турски (няколко различни производители), по едно време имаше и английски ( този на Jordan/Pollard - доста странен апарат и доста евтин, но Стийв Джордан, който ги правеше почина преди 5-6 години), има и други не толкова известни (просто не са "маркови") и са на доста прилична цена ( в ценовия клас на китайския), но когато си купиш "марков" поне получаваш гаранция че утре когато се наложи да сменяш консумативи, ще можеш да ги намериш и няма да е като да търсиш резервни части за трабант или волга ( понеже никой вече не ги произвежда). Често, някои от компонентите от една марка не са взаимозаменяеми със тези на другите.


За да не ме разбере някой погрешно, искам само да отбележа, че на фона на другия пчеларски инвентар който имат пчеларите в гругите държави, 2-3 000 евро са трошица и е "престъпление" да похарчиш стотици хиляди, а да се стискаш за 2-3к. Просто пчеларството в България се развива под стъклен купол и затова на нас всичко ни се вижда скъпо.


Г-н Скутелатор,
Не подлагам на съмнение нито една от цитираните от вас цени, но това което съм написал в поста си по-горе "$5000-6000" е базирано на реална оферта/отговор на запитване към южно корейският производител "Chung Jin Biotech Co., Ltd."(www.biovenom.com), тава е същият продукт който се продава сайта www.alibaba.com, за който Роско пита.


From: 김나영 <.......@biovenom.com>
Date: 16 October 2013 16:02:02 BST
To: iskren........@yahoo.com
Subject: Honeybee Artificial Insemination Instrument
Reply-To: .......@biovenom.com

Dear Sir,

We, Chung Jin Biotech Co., Ltd., the Best Manufacturer of Bee Venom Collector are very happy to know you. Chung Jin Biotech Co., Ltd. is located in Ansan City, Gyeonggi-Do, South Korea and our main business area is the manufacture of Bee Venom Collector.

Developed by Chung Jin Biotech, the first Korean-made artificial inseminator for honeybees extracts sperm from drones and artificially inseminates the queen. By doing so, the device contributes to the improvement of honeybees' breeding.

We, Chung Jin Biotech Co., Ltd., are continuously working to develop further through new technologies! Now we have succeeded in developing the brand-new instrument which adopting the electron microscope and monitor. It will increases exactitude and convenience of artificial insemination process.

With much thanks we received your inquiry and are very happy to inform you as follows ;
1. Price & Terms of Del. : US$5,500.00 / piece Exwork Korea
* C&F Base also available if you want.
2. Minimum Order Quantity : of one piece
3. Delivery Time : Within 30days after the receipt of the payment.
4. Payment : By an irrevocable at sight Letter of Credit or T/T or Credit Card before shipment.
5. Others : To be negotiated through mutual agreement between two parties.
6. Country of Origin : Korea

For further information of Honeybee Artificial Insemination Instrument and other Products of our Company, please visit our Home Page of which Web-site address is www.biovenom.com and don't hesitate to contact us.

Sincerely yours,
Na Young, Kim / Assistant Manager
Chung Jin Biotech Co., Ltd.
Best Manufacturer of Bee Venom Collector



================================================

Nayoung, Kim / Assistant Manager
Chung Jin Biotech Co., Ltd.
Address: #309 HBI, Hanyang Univ., 1271 Sa3-Dong, Sangrok-Gu, Ansan-Si, Gyeonggi-Do, Korea
Tel: +82- / Fax: +82-
Web: www.biovenom.com / Email: .......@biovenom.com

================================================

Вълчан
26.01.2014, 11:50
Вълчане , за тези 10 години от както сам си развъждаш майки, поне веднъж не смени ли " кръвта" . Щото и аз като теб нямам доверие на " фирмените " майки, затова си ги отглеждам на пчелина.

Смяната на "кръвна" е от рояк-рояци които хващам.

Светозар Каменов
27.01.2014, 11:55
На този емел info@nrap-bg.org и е активен.
Той хубаво е активен ама дали има кой да го чете... Аз съм писал и нямам отговор от там.

Mateev
28.01.2014, 19:14
До всички съфорумници:
Оказва се, че Калоян Кисов всъщност не е Калоян Кисов. IP адреса му наистина е от Пловдив, но явно това е друг човек. Истинският Кисов (по-скоро брат му) ми се обади по телефона и ме помоли да забраня този акаунт и да изтрия всичко, написано от него. Калоян Кисов в момента е в Гърция и е болен, така че последната му грижа е да се регистрира и да пише от страниците на форума. Брат му Асен Кисов ми се обади по телефона няколко пъти и ме помоли да изтрия акаунта и всичко написано от него. Поисках му доказателства, че той наистина е този, за когото се представя, и той ми изпрати по мейл личната си карта. При това положение няма как да не се съобразя с неговото желание.

По случая са задействувани съответните служби и този, който се представя за Кисов, вече се знае. Предполагам че до половин час ще пристигнат при него и не знам какво ще се случи. Това ми беше казано по телефона. Моята задача е да почистя темата от мненията на Кисов и да изтрия акаунта, което и ще направя след малко.

kuline
28.01.2014, 19:43
Фамилията е Кисов.

Mateev
28.01.2014, 19:45
Да. Благодаря. Поправих си постинга.

Искам да кажа и още нещо, което много ме впечатли:

Службите и Кисов знаеха IP адреса, без аз да им го казвам. А освен мене никой друг в този форум няма права да го види. Това ме навежда на много размисли - Как е възможно това? Може би целия Български Интернет трафик се записва и следи? Знам ли...............

Ако ме бяха попитали, щях да им го кажа. Стана обаче точно обратното - Кисов ми го каза и обяви, че вече пътуват към измамника.

kuline
28.01.2014, 20:00
Заключителния отговор на въпросите ти е в подписа ти.
Има си служби за подслушване, както и служби, които следят за киберпрестъпления и мн. други служби. Така, че не се учудвай.

tsc1
28.01.2014, 20:00
Internet провайдера ти е задължен да пази лог файловете и да ги дава на службите при нужда.

Светозар Каменов
28.01.2014, 20:14
И какво могат да му направят, интересно ми е?

Инъче аз си мисля, че може да се проследи IP-
то.

kuline
28.01.2014, 20:18
Интересно ми е кой ли ни е въвел в заблуда и с каква цел.

Mateev
28.01.2014, 20:26
И аз това се питам. Определено беше високоинтелигентен човек с изключително добри познания за майкопроизводството, както и беше запознат много добре с личните семейните данни на самия Кисов - знаеше например за сина му. Определено е някой от тяхното обкръжение. Въпроса все пак е "Каква беше неговата цел?

Най-интересното е, че не е казал една лоша дума за майкопроизводителната асоциация. Всичките му постинги бяха нормални и логични. Би трябвало от майкопроизводителната асоциация да му благодарят, а не да го издирват със службите. Това също е странно............... Нима майкопроизводителната асоциация не се кефи, ако някой ги похвали? Или нарочно искат точно обратното?

Светозар Каменов
28.01.2014, 20:34
Не бих нарекъл интелигентен човек пишещ толкова неграмотно.

А този може да е някой низвергнат от голямото лапане на баницата.

rosty_sz
28.01.2014, 20:35
Голям филм стана.
Сякаш усетих нещо и си изтрих последните постове, но мнимия Кисов ги беше прочел и ми отговори.
Луда работа.

kuline
28.01.2014, 20:37
И аз си мисля, че е от тяхната черга, защото бе доста възбуден (психически) , което си пролича от първия му пост.
Рости още тогава констатира това и го написа в негов отговор.
Май ще трябва да се създаде нова тема във връзка с това което се случи,

scutellator
28.01.2014, 20:49
Аз съм лек параноик и едва ли не зад всяко едно нещо виждам "теория на конспирацията".

С оглед на развилите се по този начин обстоятелства, дори ми е още по-трудно да повярвам че някой друг освен член на РА ще заема позиция в нейната защита.

Жалко че постовете бяха изтрити ( например можеше да бъде изтрито името което ги пише, както например не бяха изтрити постовете на buci59). Дали не се усетиха че воденето на диалог не е в тяхна полза? Дали това не беше опит да се измъкнат от пълен разгром, преди поражението да е станало очевидно?:ae:

Mateev
28.01.2014, 20:56
Постингите не са изтрити - просто са скрити от хорски погледи. В случай на нужда мога да ги извадя наяве или пък да седнем с някого пред компа и да ги проанализираме от позицията на новите събития.

Нямаше как - трябваше да ги премахна от публичното пространство и от погледите на хората и на Google. Но те си стоят непокътнати в базата данни на сървъра и чакат да видят какво ще е бъдещото развитие на събитията.

Юрий Цветков
28.01.2014, 20:59
Постовете не бяха в нарушение на правилата на форума. И аз смятам, че трябва да останат видими. Иначе след време, много от потребителите ще забравят за тях, а това не бива да се случва ако искаме истината да излезе наяве.

Mateev
28.01.2014, 21:04
Съгласен съм с тебе и затова не ги изтрих, но все пак когато са намесени службите, не е ли по-добре да не ги дразним? Иначе да, могат отново да бъдат извадени на светло, но нека засега да поизчакаме малко и да видим какво ще се случи.

зуница
28.01.2014, 21:07
Спуснете завесата!"Театърът" свърши!
То не бяха братя, то не бяха синове. Жизофрения ? Та стигахме до служби и дано само Сноудън не разкрие тоя заговор срещу пчелите майки.
Поклон пред режисьора! А не ни ли подценява?!

Юрий Цветков
28.01.2014, 21:08
Ок. Макар че, не смятам че видимостта им от потребителите ще попречи на службите да си свършат работата.

Mateev
28.01.2014, 21:11
Ами аз лично мисля няколко дена да се снишим и да поизчакаме, и ако не се случи нещо сериозно, ще върна постингите, но ще сменя името на техния автор. Така се надявам да постигна ефекта "И вълците сити, и агнето цяло".

Между другото акаунта все още не е забранен, и ако притежателя му (който знае паролата) ми напише ЛС, ще се опитам да го убедя да продължи да пише, но този път с някакво друго, по-истинско име.

kuline
28.01.2014, 21:15
Интересно. Следващата хипотеза.
По написаното от Зуница.

Mateev
28.01.2014, 21:16
Ха-ха......

Не забравяй, че "врагът" също като нас чете всичко, което напишем................:laughing:

scutellator
28.01.2014, 21:33
Следващата хипотеза......

Някой... не се сещам за думата...., търси начин да се изяви, и понеже има високи претенции за себе си (без да ги е заслужил), търси укритие зад пиедестала на някой авторитет ( щом Папата го казва значи е истина!). Фактът, че в неговите очи точно това лице е авторитет, говори за някой от "старата школа" (в случая -не чак толкова дърт комунист). По стечение на обстоятелствата нещата се развиват така че е принуден да води битка откъм губещата страна, просто защото няма друг избор и трябва да поддържа образа ( което е доста трудно когато ти липсват пълни познания, а това с което разполагаш са пропагандни материали).

tsc1
28.01.2014, 22:02
Дан Браун ряпа да яде!:laughing:

Veliko Tachev
29.01.2014, 11:22
Както и да е. Нека се върнем към темата. Споделете кои от майко производителите си е заслужили доверие и кои не?

dimopl
29.01.2014, 12:14
НИКОЙ
Обосновавам се. Някой дава ли си сметка за бащините семейства /търтеите/ които оплождат "елитните " майки. Майкопроизводителите купуват от "професора" една две или три майки и произвеждат хилади.А бащи никой не купува.
Да приемем че може да се проследи родовата линия на майките а на бащите?????
С една дума всички купуващи "елитни" майки трябва да са наясно, че участват в една колосална заблуда на пчеларите и пирамида разбира се.
Според мене в България не съществува такова понятие като чиста порода и елитни пчелни майки. Не се заблуждавайте.

Veliko Tachev
29.01.2014, 12:52
Е добре де! Ясно ми е, че няма да са уникални майките(работливи, миролюбиви, не ройливи), но все пак питането ми е:
Мога ли да разчитам на конкретен производител/и, че като се разберем за цена и срок на доставка, то нещата ще се получат?

Светозар Каменов
29.01.2014, 12:59
Е добре де! Ясно ми е, че няма да са уникални майките(работливи, миролюбиви, не ройливи), но все пак питането ми е:
Мога ли да разчитам на конкретен производител/и, че като се разберем за цена и срок на доставка, то нещата ще се получат?
В България сме, това никой не може да ти го гарантира.

Mateev
29.01.2014, 14:38
Специално сроковете на доставка никой не може да ти гарантира, както и обратното - ти на никого не можеш да гарантираш, че точно на датата Х ще правиш отводки. Тоест гаранции никакви и от двете страни, но в същото време всеки един пчелар се е сблъсквал с дилемата, че спешно се нуждае от майка - буквално от днес за утре. А ако може и от днес за днес - още по-добре.

Решението на проблема е всеки да си има няколко нуклеуса, които да ги засели пролетта и да ги поддържа живи до есента. Аз и друг път съм го писал във форума - идеята е старите майки да не се убиват веднага, а да им се дава някой нуклеус, за да го поддържат в добра кондиция до момента, до който се появи нова майка - кандидатка за заселване. Ако има готови подготвени нуклеуси с пчели и пило, тогава вече може да се прилага стратегията "Майки се купуват КОГАТО ГИ ИМА, и се слагат в нуклеуси за изчакване, а пчеларя си ги ползва КОГАТО МУ ДОТРЯБВАТ".

kuline
03.02.2014, 20:07
Има ли развитие с мнимия г-н К....в?
Защото се поражда следващата хипотеза:
Дали мнимия не е истинския , който е съжалил за включването си тук.

ganchev55
04.02.2014, 09:25
Следя форума от години и отношението към майкопроизводителите винаги е било негативно,но едва ли един млад пчелар може да си създаде нужните майки.Аз също съм купувал майки.При мен около 70% се получава,но при всички майки,купени от един производител откривам разлики,което потвърждава мненията на колегите по-горе.

scutellator
04.02.2014, 12:52
Следя форума от години и отношението към майкопроизводителите винаги е било негативно

Едва ли имаш наблюдения от времето предисъздаването на развъдната асоциация и промяната на закона във сегашния му вид (2003г).

Това не трябва ли да те навежда на мисълта, че проблема не е в самите майкопроизводители, а в системата създадена за да се смучат европейски пари?


На свободния пазар, когато мнението на болшенството от потенциалните ти клиенти е нагативно за теб - си вън от играта. Затова, в другите държави, тези които предлагат майки имат средно много по-добра репутация (както и знания), отколкото тези в България.

ganchev55
06.02.2014, 11:03
Нима не е възможно да се смучат парите на ЕС и да си гледат работата.Разликата според мен е в професионализма.Пчеларств то не е само работа или занаят,а цяла палитра от знания,качества,умения и безкомпромисност.

Mateev
06.02.2014, 11:28
Scutelator е прав. Самият факт, че държавата им е предоставила монопол, ги е накарал да се самозабравят. И в момента с пълна сила злоупотребяват с този монопол по всички възможни начини, някои от които дори граничат с престъпления. Именно затова в устата на всички пчелари стои думичката МАФИЯ а не "майкопроизводителна асоциация". Ако имаше създадена реална конкуренция, тогава Ганчо и доцента може би наистина щяха да се разтропат да правят хубави конкурентоспособни майки, а не да се занимават с изнудване на стари или нови членове на асоциацията и с незаконно лапане на държавни пари и на пари, които трябваше да отидат при пчеларите, а не при него.

Ако беше хитър, Мишо Михайлов можеше публично да се разграничи от майкопроизводителната асоциация. Нещо повече - трябва публично да обяви, че задача номер 1 за него ще бъде борбата с изкуствено наложения от закона монопол. Ако това се случи, тогава наистина той ще има шанс да остане на поста си, и да създаде една единна и истинска организация на всички български пчелари. Същото важи и за многото други пчеларски организации в България. Всичките те под една или друга форма сътрудничат с Ганчо, което автоматично означава, че думичката МАФИЯ се лепва и върху тях. Всичките тези вождове на пчеларски организации могат още от утре да си изчистят имиджа, ако публично обявят война на Ганчо и на доцента.

scutellator
06.02.2014, 17:25
Нима не е възможно да се смучат парите на ЕС и да си гледат работата.Разликата според мен е в професионализма.Пчеларств то не е само работа или занаят,а цяла палитра от знания,качества,умения и безкомпромисност.


Една снимка струва милион думи.
http://s30.postimg.org/mhyekqjkx/BMW_Lada_evolution.jpg
(http://s30.postimg.org/mhyekqjkx/BMW_Lada_evolution.jpg)

В ситуация в която повишаването на качеството означава намаляване на печалбите, няма как да стане.


Ако е нужно мога да ти го обясня и по-подробно, по начин че и първокласник да го асимилира.

Искрен Мутафов
06.02.2014, 19:31
Една снимка струва милион думи.
http://s30.postimg.org/mhyekqjkx/BMW_Lada_evolution.jpg
(http://s30.postimg.org/mhyekqjkx/BMW_Lada_evolution.jpg)

В ситуация в която повишаването на качеството означава намаляване на печалбите, няма как да стане.


Ако е нужно мога да ти го обясня и по-подробно, по начин че и първокласник да го асимилира.

Постът не се чете(поне при мене)...
Но така е по-добре.

Димитър Бонев
06.02.2014, 19:46
Всичките тези вождове на пчеларски организации могат още от утре да си изчистят имиджа, ако публично обявят война на Ганчо и на доцента.
А дано, ама надали. Те ако имаха тази смелост нещата нямаше да стигнат до тук. Вече щеше да има нов закон за пчеларството, нови правила за работа и още куп благинки, но от действията на всички т.н. лидери или вождове е видно, че всичко е един добре режисиран цирк.

kuline
06.02.2014, 20:00
Предлагам на тези, коити ще имат физическата възможност да присъстват на лекцията с водещ Калоян Кисов, да си поставят въпросите директно на него.
А що се касае до блъфа, който бе сътворен тук, би могло да се провери, дали по това време същия е бил в гръцко, както се твърди.

Искрен Мутафов
07.02.2014, 00:28
Има ли развитие с мнимия г-н К....в?
Защото се поражда следващата хипотеза:
Дали мнимия не е истинския , който е съжалил за включването си тук.


Предлагам на тези, коити ще имат физическата възможност да присъстват на лекцията с водещ Калоян Кисов, да си поставят въпросите директно на него.
А що се касае до блъфа, който бе сътворен тук, би могло да се провери, дали по това време същия е бил в гръцко, както се твърди.

Ти пък си се хванал за "това" - все едно че има някакво особенно значение...?!?
Аз се познавам лично с него, и си разменихме няколко лични съобщения, и тъкмо бях започнал да се чудя защо ми отговаря толкова А-логично(още от първият ден на появата на въпросният профил сред нас), не ми се вярва да има чак толкова дълбока конспирация. Но все пак би било интересно да споделите има ли развитие по случая?!?

kuline
07.02.2014, 21:05
Е как да няма особенно значение. То според теб, всеки може да си пише тук от някого от името или от негово, да изказва компетентно мнение и в един момент опс... това не съм аз, ами филанкишията

Mateev
08.02.2014, 10:52
Вчера в Плевен лично се срещнах с Кисов и с брат му. Тяхната версия е, че мненията са писани от служител на тяхната фирма, с който те са влезли в някакъв конфликт. Това не ни засяга и не е наша работа. Според Кисов в написаните мнения има издадена някаква важна вътрешнофирменна информация, и всъщност това е било основанието да поиска изтриването на постингите. Самият Кисов вероятно не ги е прочел всичките, защото ми поиска да ги извадя от архива и да му ги пратя. Аз му обещах да го направя. Ако обаче се окаже, че няма никаква важна тайна, а това ще се разбере в следващите дни, тогава ще върна постингите в публичното пространство и само ще сменя името на автора, за да не се петни това на Кисов.

Mateev
08.02.2014, 11:08
Всичките тези вождове на пчеларски организации могат още от утре да си изчистят имиджа, ако публично обявят война на Ганчо и на доцента.
А дано, ама надали. Те ако имаха тази смелост нещата нямаше да стигнат до тук. Вече щеше да има нов закон за пчеларството, нови правила за работа и още куп благинки, но от действията на всички т.н. лидери или вождове е видно, че всичко е един добре режисиран цирк.

Ами това вече се случи на вчерашната среща в Плевен - Наистина няколко от вождовете се изказаха и си направиха самокритика от типа "Много се старах през годините, но сега осъзнавам, че не съм успял да направя кой-знае колко." Също така и в първоначалното изказване на Мишо Михайлов имаше елементи на разграничаване от Ганчо и от доцента, както и предложения за бъдещите гласувания да стават така, щото гласа на всеки да тежи толкова, колкото пчелари има зад него. Това беше и моето виждане, както и в тази насока бяха предварителните разговори, които водихме на входа на заседателната зала с няколко човека. В тази насока бяха и доста от изказванията на различни други колеги. Може би това е начина да ограничим властта на Ганчо и доцента - нека да си присъствуват в каквито си искат организации и работни групи, но гласа им да тежи много малко, защото зад тях не стои почти никой.

Колкото до Ганчо и доцента - още в самото начало на заседанието те обявиха, че не желаят да присъствуват на този цирк, и станаха и напуснаха залата. Причина за това беше и колегата Bee Varna, който се представи доста нервно и емоционално. Наистина в началото той създаде цирк, с който настрои цялата зала против себе си, включая и хората, които го поддържаха. Дори за момент си помислих, че той е истинския платен провокатор. Буквално се опита да провали заседанието, като се намесваше на микрофона, непрекъснато прекъсваше Михайлов, сърдеше се - а бе голямо шоу. Стигна се до там всички от залата да започнат да му крещят. Много излишни емоции, но това беше класифицирано от Ганчо като цирк (което си беше самата истина) и той напусна залата. Аз лично си мисля, че просто Ганчо си търсеше повод за напускане, и щеше да го направи със или без Bee Varna.

Така или иначе аз не си спомням всичко до последната дума, но има записано видео, което ще бъде качено в You Tube - от мене докато ми свърши батерията на GSM-a и още от един колега, който не го познавам, но който успя да запише всичко на 100%.

scutellator
08.02.2014, 22:21
Вчера в Плевен лично се срещнах с Кисов и с брат му. Тяхната версия е, че мненията са писани от служител на тяхната фирма, с който те са влезли в някакъв конфликт. Според Кисов в написаните мнения има издадена някаква важна вътрешнофирменна информация, и всъщност това е било основанието да поиска изтриването на постингите. Ако обаче се окаже, че няма никаква важна тайна, а това ще се разбере в следващите дни, тогава ще върна постингите в публичното пространство и само ще сменя името на автора, за да не се петни това на Кисов.


Дори и да има такава, нищо не пречи постовете да бъдат цензурирани и "фирмената тайна" да бъде отстранена.
Ако пък става въпрос за преписки от документ, който по принцип не би трябвало да се разпространява, то щом самата информация не представлява "тайна", то не би трябвало да е проблем постовете да не бъдат изтривани.... Освен ако въпросния документ не е пълен със неверни (манипулирани) данни и публичното му разпространение би дало възможност за тяхното изобличаване.

Вълчан
08.02.2014, 22:39
Като ги четях (коментарите на "Кисьов") не видях неща от които можеха да бъдат квалифицирани като "Строго Секретно". Той "говореше" общи почти неща. Пък знам ли аз съм едим маняк пчелар.

Искрен Мутафов
08.02.2014, 23:50
Така или иначе аз не си спомням всичко до последната дума, но има записано видео, което ще бъде качено в You Tube - от мене докато ми свърши батерията на GSM-a и още от един колега, който не го познавам, но който успя да запише всичко на 100%.

Мисля че той(младежа който записваше) също бе включен в работната група, по предложение на Михайлов.

Юрий Цветков
16.02.2014, 18:19
Bee Varna няма ли си човешко име? Нали уж говорите за прозрачност.

Искрен Мутафов
16.02.2014, 20:33
Bee Varna няма ли си човешко име? Нали уж говорите за прозрачност.

Нали си "модератар" - и като такъв се предполага, че следиш темите по-изкъсо. Защото поне на няколко места в други теми стана ясно името му, дори и той се представи като се изказваше, има го на видеозаписа. Името му и Вечислав или Вячислав - нямям си на идея кое е правилното. За фамилията ще се разровя...

Искрен Мутафов
16.02.2014, 20:52
Bee Varna - Вечислав Нурайски.

Юрий Цветков
16.02.2014, 22:00
Въпроса не е дали аз му знам името. Но като се говори за прозрачност, нека хората се назовават с имената им, а не с измислени такива.

П.с. между другото, името е Вячеслав Коврайский. Поне така се е представил.

Искрен Мутафов
22.02.2014, 00:02
Въпроса не е дали аз му знам името. Но като се говори за прозрачност, нека хората се назовават с имената им, а не с измислени такива.

П.с. между другото, името е Вячеслав Коврайский. Поне така се е представил.

Да, прав си за името, тук се е предсавил:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1484&p=34658#post34658

Вълчан
03.04.2014, 11:19
http://agronavt.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B8-18.html Нещо да кажете?

tsvetanko1973
03.04.2014, 12:57
http://agronavt.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B8-18.html Нещо да кажете?

Имат и сайт, но нито имена, нито населено място. Който иска, може да вярва.http://psheli.alle.bg/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%8F%D0%B2%D0%BA%D0%B8/

Искрен Мутафов
03.04.2014, 13:02
Имат и сайт, но нито имена, нито населено място. Който иска, може да вярва.http://psheli.alle.bg/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%8F%D0%B2%D0%BA%D0%B8/

Как да има имена и адреси като тази дейност е "незаконна" и доцента или неговите хрътки веднага ще ги погнат...

Вълчан
03.04.2014, 14:04
Да оставим на страна доцента; дали това което са обявили е вярно или заради новата мода-майки, се обявява че предлагат тази порода? Как гарантират, че майката е точно такава? Единствено трябва да правят изкуствено осеменяване.
Ако иска доцента, лесно ще ги хване.

Mateev
03.04.2014, 15:14
Аз пък се радвам, че в България има инициативни хора-майкопроизводители, които не се боят да се опълчат на доцента. Революцията се надига и е въпрос на време да помете доцента и верните му кучета през девет планини в десета. Още по добре - в затвора в Белене. Там е остров и доцента ще има шанс да продължи "развъдната си дейност" на измислената от него "Българска медоносна пчела".

Борис Борисов
11.04.2014, 12:29
Във всички 8 страници от темата "МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИ" има най-много 3 до 4 поста с полезна информация и то съвсем бегло е засегнато основното, а именно от кой майкопроизводител могат да се закупят добри майки ??????????? Някой купувал ли е майки от някой от членовете на Националната развъдна асоциация, и ако да, моля споделете мнението си.
http://www.nrap-bg.org/main.php?module=member&object=category&mem_cat_id=89module=member&object=category&mem_cat_id=89
Въобще смятам, че темата не е полезна в този си вид и е редно да се върнем към същината на проблема, а именно кои са коректните майкопроизводители. Моля споделяйте своя положителен и отрицателен опит, за да може повече хора да си купят качествени майки и да не останат излъгани и разочаровани.
Благодаря предварително !!!

Искрен Мутафов
11.04.2014, 15:35
Във всички 8 страници от темата "МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИ" има най-много 3 до 4 поста с полезна информация и то съвсем бегло е засегнато основното, а именно от кой майкопроизводител могат да се закупят добри майки ??????????? Някой купувал ли е майки от някой от членовете на Националната развъдна асоциация, и ако да, моля споделете мнението си.
http://www.nrap-bg.org/main.php?module=member&object=category&mem_cat_id=89module=member&object=category&mem_cat_id=89
Въобще смятам, че темата не е полезна в този си вид и е редно да се върнем към същината на проблема, а именно кои са коректните майкопроизводители. Моля споделяйте своя положителен и отрицателен опит, за да може повече хора да си купят качествени майки и да не останат излъгани и разочаровани.
Благодаря предварително !!!

Линкът по-долу е списъкът с членовете - ама то кьорава работа цялата органицазия, списъкът е стар, трябваше да е публикуван вече актуалният за 2014год. - "доцентска му работа"...

Иначе аз лично съм взимал от Павлови и от Рустър - сравнително точни и коректни са, държат си на уговорките, и се стремят да спазват сроковете доколкото им позволява времето(климата, природата...), но пък и немога да взема някъкви звездни отзиви да дам, пане не ми се е случвала случка като на Матеев, из под червената боя да излезе жълта напролет...

http://www.nrap-bg.org/files/20130129-spisak.pdf

Борис Борисов
14.04.2014, 09:46
Някой купувал ли е майки от Стара Загора или Аписселект от Пловдив ???

marianski
18.04.2014, 01:30
И аз искам да си купя майки и като видях темата и си викам ето тук някой ще насочи колегите от кой си е купил майки и е доволен ама кво да видя нищо по темата няма тук!!!

rosty_sz
18.04.2014, 06:44
Някой знае ли да е публикуван вече списъка за 2014 с лицензираните майкопрозводители?

marianski
30.06.2014, 13:20
Само да кажа,че си поръчах майки от Пчеларска ферма “Родопска пчела'' Кърджали в началото на май ги смених с техни майки ,сега сме почти месец юли още не могат да запълнат плодника с пчели,а и пилото не е кой знае колко на по 7-8 рамки пчели са, а до сега трябваше магазин да имат вече според мен.Така че внимавайте с тези майкопроизводители колеги!!!!

зуница
30.06.2014, 14:02
Големи надежди имаш, колега marianski, за тези майки.Иначе са кротки "мушици".Ама нещо с развитието и медосбора им куца.Догодина пчелите ще ги сменят.Ако преживеят зимата.Дано щерките им да са по-добри.При мене от 7 преди 3 години е останала само една щерка на "родопчанка".Пчелите ги изчистиха.Купувах ги за кротостта им , ама то само с това си останаха.

argilov
30.06.2014, 14:21
Явно им липсва гората и родопската песен.А колкото до кроткоста,сега се опитвам да произведа майка от семейство което скоро проверявах,на познат, и се изненадах че може да има толкова кротки пчели.hi;

Вълчан
30.06.2014, 15:02
Само да кажа,че си поръчах майки от Пчеларска ферма “Родопска пчела'' Кърджали в началото на май ги смених с техни майки ,сега сме почти месец юли още не могат да запълнат плодника с пчели,а и пилото не е кой знае колко на по 7-8 рамки пчели са, а до сега трябваше магазин да имат вече според мен.Така че внимавайте с тези майкопроизводители колеги!!!!

Колега, махай тези майки и остави пчелите да си отгледат, от тяхните яйца-личинки майки! Така направих, навремето, с пчелните майки на няколко производителя и не си купих, и до сега!

marianski
30.06.2014, 16:08
Големи надежди имаш, колега marianski, за тези майки.Иначе са кротки "мушици".Ама нещо с развитието и медосбора им куца.Догодина пчелите ще ги сменят.Ако преживеят зимата.Дано щерките им да са по-добри.При мене от 7 преди 3 години е останала само една щерка на "родопчанка".Пчелите ги изчистиха.Купувах ги за кротостта им , ама то само с това си останаха.
явно им куцат много неща,а тук четох много добри отзиви за тях и затова си поръчах от тях
Колега Вълчан как да ги махна направо да ги утрепа така ли? а и кинти съм давал за тях как да ги утрепа сега:)))) между другото още като ги взех от еконт и като ги видях ми се сториха мнооого малки и НЕ таз годишни:( абе най си е добре сам да си произвеждаш майки поне знаеш какво си направил....

ianev
30.06.2014, 16:51
Подкрепям мнението на Зуница. Това се случи и при мен макар да имаше и страничен фактор че тогава ни изтровиха пчелите и целия пчелин се беше побъркал. Пчелите ги самосмениха всичките, оставете е тази песен любовна колкото и да ви казва някой майкопроизводител че и да ги самосменят са от хубав ген и ще сте доволни. За какво ще ми е да копувам майки който после ще залагат самосмяна. Колега Мариански не ги трепи но ще се убедиш скоро в разликата между твойте си майки и тях. А колкото до кроткостта не всичко зависи от майката къде остават гените на търтейте с който тя ще се оплоди.

zayo
30.06.2014, 17:14
явно им куцат много неща,а тук четох много добри отзиви за тях и затова си поръчах от тях
Колега Вълчан как да ги махна направо да ги утрепа така ли? а и кинти съм давал за тях как да ги утрепа сега:)))) между другото още като ги взех от еконт и като ги видях ми се сториха мнооого малки и НЕ таз годишни:( абе най си е добре сам да си произвеждаш майки поне знаеш какво си направил....

Знаеш, знаеш колко да знаеш ??? Може да предполагаш, но не знаеш какво са сътворили търтеите след тебе ? :)

Вълчан
30.06.2014, 18:56
Да Мариански, смачках ги!

marianski
30.06.2014, 20:42
Знаеш, знаеш колко да знаеш ??? Може да предполагаш, но не знаеш какво са сътворили търтеите след тебе ? :)
Поне знаеш,че сам си си произвел майки и че са таз годишни ,а така купуваме от тези мошенници некви майки,които нито знаем кога са родени нито дали са оплодени и т.н.
Колега Вълчан ,мисля да ги оставя тази година да презимуват да видя резултата!
П.С.-мислих да ви снимам кошера да видите как са се развили пчелите с тези майки кърджалийски ама забравих,че бързах за мача по тв:)

Бай Нашия
18.09.2014, 09:52
Scutelator е прав. Самият факт, че държавата им е предоставила монопол, ги е накарал да се самозабравят. И в момента с пълна сила злоупотребяват с този монопол по всички възможни начини, някои от които дори граничат с престъпления. Именно затова в устата на всички пчелари стои думичката МАФИЯ а не "майкопроизводителна асоциация". Ако имаше създадена реална конкуренция, тогава Ганчо и доцента може би наистина щяха да се разтропат да правят хубави конкурентоспособни майки, а не да се занимават с изнудване на стари или нови членове на асоциацията и с незаконно лапане на държавни пари и на пари, които трябваше да отидат при пчеларите, а не при него.

Ако беше хитър, Мишо Михайлов можеше публично да се разграничи от майкопроизводителната асоциация. Нещо повече - трябва публично да обяви, че задача номер 1 за него ще бъде борбата с изкуствено наложения от закона монопол. Ако това се случи, тогава наистина той ще има шанс да остане на поста си, и да създаде една единна и истинска организация на всички български пчелари. Същото важи и за многото други пчеларски организации в България. Всичките те под една или друга форма сътрудничат с Ганчо, което автоматично означава, че думичката МАФИЯ се лепва и върху тях. Всичките тези вождове на пчеларски организации могат още от утре да си изчистят имиджа, ако публично обявят война на Ганчо и на доцента.
Г-н Матеев бихте ли ми публикували частта от закона където се разрешава този монопол?До колкото знам всеки в Бг. може да си регистрира Развъдна организация.

scutellator
18.09.2014, 10:19
То и според закона на практика всеки би могъл да купи Кремиковци, БТК, Балкантурист или авиокомпания Балкан, но колкото и да е станно, въпреки че бих могъл да предложа (както и милиони други българи и българчета) по-добра оферта от 1$, все пак не успях да стана негов собственик.

Mateev
18.09.2014, 10:49
Г-н Матеев бихте ли ми публикували частта от закона където се разрешава този монопол?До колкото знам всеки в Бг. може да си регистрира Развъдна организация.

Точно това ще се опитам да направя и аз тази есен - ще се опитам да регистрирам втора майкопроизводствена развъдна организация. Ще направя истинска селекционна програма, 100 пъти по-добра от тази с измислиците на доцента. Ще изпълня всяко едно законово изискване и въобще всичко така, както си му е реда. Проблемът обаче се състои в това, че има за преодоляване една мафиотска бариера, с която не знам дали ще успея да се справя от първия път. Става въпрос за една комисия, която се назначава от Министъра на земеделието и в която участвуват цитирам закона:

Комисията по ал. 1 включва представители на Министерството на земеделието и храните, на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството и научни работници - експерти в областта на развъждането на съответния вид животни.

Та точно в тази комисия има голяма вероятност да попаднат част от съществуващите пчеларски мафиоти, които за нищо на света няма да допуснат някой да им вземе кокала от ръцете. Подготвил съм два различни сценария за действие, но все още не съм решил кой от тях ще използвам. Единият от тях е предварително да се опитам да се договоря с Ганчо и Доцента да не ми правят спънки, и за в бъдеще да поддържаме някакво мирно съвместно съществуване, а другият е да ги атакувам с пълна сила непосредствено преди подаването на документите ми за регистрация. Под атакуване разбирам организирането на медийна кампания против тях, придружена със сигнали до прокуратура, следствие, ОЛАФ, КЗК, медии и всякакви други институции, които биха проявили интерес към събраните от мене документи за тяхната дейност. Ако го направя това второто, то тогава комисията ще се сформира точно по време на разгара на скандала около Ганчо и Доцента, и решенията на тази комисия ще бъдат повлияни от развитието на този скандал, а именно че е крайно време да бъде допусната и втора майкоразвъдна организация.

Бай Нашия
18.09.2014, 11:06
Точно това ще се опитам да направя и тази есен - ще се опитам да регистрирам втора майкопроизводствена развъдна организация. Ще направя истинска селекционна програма, 100 пъти по-добра от тази с измислиците на доцента. Ще изпълня всяко едно законово изискване и въобще всичко така, както си му е реда. Проблемът обаче се състои в това, че има за преодоляване една мафиотска бариера, с която не знам дали ще успея да се справя от първия път. Става въпрос за една комисия, която се назначава от Министъра на земеделието и в която участвуват цитирам закона:

Комисията по ал. 1 включва представители на Министерството на земеделието и храните, на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството и научни работници - експерти в областта на развъждането на съответния вид животни.

Та точно в тази комисия има голяма вероятност да попаднат част от съществуващите пчеларски мафиоти, които за нищо на света няма да допуснат някой да им вземе кокала от ръцете. Подготвил съм два различни сценария за действие, но все още не съм решил кой от тях ще използвам. Единият от тях е предварително да се опитам да се договоря с Ганчо и Доцента да не ми правят спънки, и за в бъдеще да поддържаме някакво мирно съвместно съществуване, а другият е да ги атакувам с пълна сила непосредствено преди подаването на документите ми за регистрация. Под атакуване разбирам организирането на медийна кампания против тях, придружена със сигнали до прокуратура, следствие, ОЛАФ, КЗК, медии и всякакви други институции, които биха проявили интерес към събраните от мене документи за тяхната дейност. Ако го направя това второто, то тогава комисията ще се сформира точно по време на разгара на скандала около Ганчо и Доцента, и решенията на тази комисия ще бъдат повлияни от развитието на този скандал, а именно че е крайно време да бъде допусната и втора майкоразвъдна организация.
Г-н Матеев вие имате ли програмата на доцента за да казвате че ще направите по-добра от неговата?
Как и по какъв начин ще избегнете контрола от ИАСРЖ?

Mateev
18.09.2014, 11:24
Разбира се че я имам, както и още една камара други финансови и счетоводни документи, справки от различни служби и какво ли не още - няколко килограма хартия и няколко хиляди снимки в компютъра. За Доцента и Ганчо, както и за техните роднини и сподвижници сигурно знам повече, отколкото те самите знат за себе си. Знам дори и неща за тях от тяхното минало, които те вероятно вече са забравили. Не знам дали се похвалих във форума, но аз си позволих да наема частни детективи, и те ми доставиха огромно количество документи и друга информация, както и няколко хиляди снимки.

По принцип няма никакво значение дали Ганчо и Доцента ще успеят да се справят с предизвиканите от мене проверки. Важното е да има медиен скандал, пък нали знаете приказката "върви после доказвай, че нямаш сестра". Аз съвсем честно и почтенно като съвестен български гражданин ще предоставя на медиите и службите притежаваните от мене документи, в който има достатъчно доказателства, че нещата се вършат по може би незаконен начин. Останалата работа ще се свърши от развинтеното въображение на журналистите, които е почти сигурно, че ще видят "престъпление" в много от документите. Ха-ха ..... например доказателство, че получени пари като субсидия са ПОДАРЕНИ на външна фирма, или годишни счетоводни отчети, при които крайното салдо по сметките на едната година не се връзва с началното салдо на следващата (тоест имаме документално престъпление в особенно големи размери - вероятно внасяне в ДФЗ на фалшифицирани счетоводни документи). Списъка с нередности е доста дълъг, за да го цитирам само в един постинг.........

Дамян Дамянов
18.09.2014, 12:04
Всеки може да си регистрира научноизследователска и развойна организация.
А дали ще бъде призната от държавните институции е друг въпрос.
Ако държавата "пречи" на научноизследователската дейност, то това може да е основание за дело на по-висока инстанция.
Тъй като организацията представлява интереса на физически и юридически лица, дело в Страсбург е опция.
Като се заведе едно дело от името на 1000 човека дали държавата няма да клекне преди да е излязло решението на съда.:laughing:
Подплатено с малко документи и държавата толкова бързо ще се отрече/отдалечи от ГАНЧО ООД...
Аз като гледам Ганчо ООД е излязла със становище, че пчели в България има и горе-доле това е всичко. :bigsmile:
Другите "изследвания" са правени преди него толкова много пъти, че е смешно да се четат.
Преразказ на произведение от Елин Пелин.

atanasov_msb
18.09.2014, 12:19
Разбира се че я имам, както и още една камара други финансови и счетоводни документи, справки от различни служби и какво ли не още - няколко килограма хартия и няколко хиляди снимки в компютъра. За Доцента и Ганчо, както и за техните роднини и сподвижници сигурно знам повече, отколкото те самите знат за себе си. Знам дори и неща за тях от тяхното минало, които те вероятно вече са забравили. Не знам дали се похвалих във форума, но аз си позволих да наема частни детективи, и те ми доставиха огромно количество документи и друга информация, както и няколко хиляди снимки.

По принцип няма никакво значение дали Ганчо и Доцента ще успеят да се справят с предизвиканите от мене проверки. Важното е да има медиен скандал, пък нали знаете приказката "върви после доказвай, че нямаш сестра". Аз съвсем честно и почтенно като съвестен български гражданин ще предоставя на медиите и службите притежаваните от мене документи, в който има достатъчно доказателства, че нещата се вършат по може би незаконен начин. Останалата работа ще се свърши от развинтеното въображение на журналистите, които е почти сигурно, че ще видят "престъпление" в много от документите. Ха-ха ..... например доказателство, че получени пари като субсидия са ПОДАРЕНИ на външна фирма, или годишни счетоводни отчети, при които крайното салдо по сметките на едната година не се връзва с началното салдо на следващата (тоест имаме документално престъпление в особенно големи размери - вероятно внасяне в ДФЗ на фалшифицирани счетоводни документи). Списъка с нередности е доста дълъг, за да го цитирам само в един постинг.........
Действай че ще избягат като Ц. Василев после всичко отива напусто

Бай Нашия
18.09.2014, 13:27
Разбира се че я имам, както и още една камара други финансови и счетоводни документи, справки от различни служби и какво ли не още - няколко килограма хартия и няколко хиляди снимки в компютъра. За Доцента и Ганчо, както и за техните роднини и сподвижници сигурно знам повече, отколкото те самите знат за себе си. Знам дори и неща за тях от тяхното минало, които те вероятно вече са забравили. Не знам дали се похвалих във форума, но аз си позволих да наема частни детективи, и те ми доставиха огромно количество документи и друга информация, както и няколко хиляди снимки.

По принцип няма никакво значение дали Ганчо и Доцента ще успеят да се справят с предизвиканите от мене проверки. Важното е да има медиен скандал, пък нали знаете приказката "върви после доказвай, че нямаш сестра". Аз съвсем честно и почтенно като съвестен български гражданин ще предоставя на медиите и службите притежаваните от мене документи, в който има достатъчно доказателства, че нещата се вършат по може би незаконен начин. Останалата работа ще се свърши от развинтеното въображение на журналистите, които е почти сигурно, че ще видят "престъпление" в много от документите. Ха-ха ..... например доказателство, че получени пари като субсидия са ПОДАРЕНИ на външна фирма, или годишни счетоводни отчети, при които крайното салдо по сметките на едната година не се връзва с началното салдо на следващата (тоест имаме документално престъпление в особенно големи размери - вероятно внасяне в ДФЗ на фалшифицирани счетоводни документи). Списъка с нередности е доста дълъг, за да го цитирам само в един постинг.........
ОК.Това с доцента го разбрах а какво ще правиш със ИАСРЖ?

Mateev
18.09.2014, 14:17
А какво според тебе трябва да правя? Всичко, което го може и прави другата асоциация, ще го правя същото и аз, а някои неща дори ще ги правя по-добре, по-открито и по-честно.

Бай Нашия
18.09.2014, 14:23
А какво според тебе трябва да правя? Всичко, което го може и прави другата асоциация, ще го правя същото и аз, а някои неща дори ще ги правя по-добре, по-открито и по-честно.

Имам в предвид че ИАСРЖ е контролен орган а вие споменавате че пазара ще определя всичко.....

Mateev
18.09.2014, 15:47
Пазара ще определи от какви майки се нуждае в рамките на това, което разрешава закона. А разрешената от закона рамка е много неясна и мъглява, което пък от своя страна дава повод за много широко тълкование. В закона е написано "МЕСТНИ ОТРОДИЯ ПЧЕЛИ", което може да се тълкува всякак. Цитирам закона:

Чл. 18. (1) В Република България се отглеждат само местни отродия пчели и/или вътрелинейните им и междулинейните кръстоски.
(2) Селекцията и репродукцията в пчеларството се извършва от развъдни асоциации, получили разрешение по чл. 29, ал. 1 от Закона за животновъдството.
(3) Развъдните асоциации по ал. 2 извършват дейностите си под контрола на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

Нека да се спрем на думичката МЕСТНИ - каква територия се подразбира под тази думичка? Село, град, община, област, държавата България, или целия Евросъюз? Или може би планетата ЗЕМЯ? Всеки може да си го тълкува както си иска, и ВСЕКИ ЩЕ БЪДЕ ПРАВ за себе си. Важното е друго - никой държавен чиновник няма да си позволи лукса самопроизволно да го тълкува както си иска, след като за това понятие НИКЪДЕ НЕ Е ДАДЕНО ОФИЦИАЛНО ОПРЕДЕЛЕНИЕ - става въпрос за Българското законодателство. Направих тотално търсене посредством Ciela-та във всеки един закон или нареба, писани в последните 30 години и съм абсолютно сигурен, че тълкования на фразата МЕСТНИ ОТРОДИЯ ПЧЕЛИ никъде не е правено. Следователно най-близко до ума е, че става въпрос за ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, още повече че ние сме ПРИНУДЕНИ ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАМЕ С НЕГОВИТЕ ДИРЕКТИВИ.

Следователно достъпни за нас са няколко породи пчели, най-важните от които са Карниката и Италианката. За Италианката не знам, но КАРНИКАТА е пчелата, от която се нуждае Българското пчеларство. В България винаги си е имало КАРНИКА и КАРПАТИКА и това че някакъв доцент си е ВЪОБРАЗИЛ друго НИЩО НЕ ОЗНАЧАВА. Дори и в момента страната е пълна с Карники, Карпатики и Италианки. Измислената от доцента пчела РОДОПИКА никога не е съществувала. Тя е някаква линия на КАРПАТИКАТА и в случай на нужда можем да предоставим официален документ-становище от световно известни руски и украински учени, в който да пише че това е тяхна защитена линия още от социалистическо време, която впоследствие са я изоставили, защото е имала лоши параметри. Етноморфологията говори точно за това - Доцента е плагиатствал и е обявил за своя една чужда изоставена линия пчели. И естествено учените по цял свят му се смеят......... Ха-ха...... смея се и аз.......

Mateev
18.09.2014, 16:01
Та да се върнем на КАРНИКАТА и на нейните линии, които аз мисля да развивам. За разлика от Доцента аз наистина ще правя СЕЛЕКЦИОННА ДЕЙНОСТ. При мене няма да има фалшиви Генбанки - моите ще са истински. При мене няма да има фалшив документооборот - моят ще е ИСТИНСКИ, при това ще бъде и ПУБЛИЧЕН. Натрупването на информация за селекциониране ще извършвам посредством ГЛОБАЛНА ПЧЕЛАРСКА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА, която в момента разработвам. В селекционната дейност ще подключа хиляди кошери, а не няколко изгнили сандъка, с които оперира доцента в момента в опитното поле на института. Ше извършвам широкомащабно изкуствено осеменяване - в момента подготвям лаборатория с 6 осеменителни апарата последен писък на модата, а не както доцента с един ръждясал и прашясал апарат, който не е използван от години.

Ще поддържам и развивам едновременно 5-6 различни линии пчели, които ще се оптимизират за различните условия, в които работят Българските пчелари. Например ще имам равнинна пчела, оптимизирана да работи на полето в условията на силни паши от селскостопански култури. Ще имам например подпланинска пчела, оптимизирана за работа с ливадна паша, както и високопланинска пчела, оптимизирана за региони с над 800 метра надморско равнище. Ще развивам линии, оптимизирани за събиране на мед, и такива за събиране на прашец. И въобще - ще мога да си позволя да правя това, в което доцента е абсолютен профан, в резултат на което е и напълно безсилен. Това е обработката на огромни количества информация, натрупвана посредством последните достижения на електрониката и информационните технологии.

Всеки един аспект от селекционната и развъдната дейност при мене ще бъде организиран 100 пъти по-добре от аналогичния при доцента. Въобще смятам да го оставя на светлинни години след мене. Когато ИАСРЖ дойде да ми прави проверки, моментално ще осъзнае, че доцента ЖИВЕЕ В СРЕДНОВЕКОВИЕТО. И ако някоя развъдна организация трябва да бъде закрита, то това ще бъде неговата, а не моята....... ха-ха........

С две думи - смятам да предложа ПО-ДОБРАТА АЛТЕРНАТИВА, а от тука нататък нека пазара сам да си каже думата.

kapanec
18.09.2014, 20:32
Живот и здраве .Смятам да съм твой клиент :)

kuline
18.09.2014, 20:57
Извини ме г-н Матеев, но последният ти пост ми звучи като обещание на кандидат депутат и все едно, че сме в предизборно студио., което определено няма да се хареса на доста колеги. Ще направя ....., ще създам........., ще........, и т.н. Мисля, че след като се сбъднат тези твои намерения, ще бъде по-благозвучно да кажеш "Направих", " Създадох" и т.н. Тогава ще имаш пълно основание да кажеш "Скромността е присъща за онези, които нямат други качества"
Не го приемай като укор-просто съвет.

tarty
18.09.2014, 22:16
Извинявай kuline, но даже и да не направи нищо,той не харчи твой пари.Докато депутатите обещават и после харчат нашите пари,не тяхните.Ако направи нещо,пак ще е похарчил само негови пари,а ние ще имаме само полза от конкуренцията,която ще се създаде.Аз досега не съм чул депутат да е създал нещо за обществото със собсвени срества.

kuline
18.09.2014, 22:24
Извинявай kuline, но даже и да не направи нищо,той не харчи твой пари.Докато депутатите обещават и после харчат нашите пари,не тяхните.Ако направи нещо,пак ще е похарчил само негови пари,а ние ще имаме само полза от конкуренцията,която ще се създаде.Аз досега не съм чул депутат да е създал нещо за обществото със собсвени срества.

Вникни в контекста на моя пост.

scutellator
18.09.2014, 22:28
Нека и аз да изкажа моето непрофесионално и субективно виждане на нещата.
Когато се е създавала пчеларската развъдна асоциация, министерството е наляло едни пари в нея , след това и закон който да подсигури възвращаемостта на инвестицията. Всички тези неща са създадени да служат на една единствена кауза - да бъдат поредната схема за източване на евросубсидии, ДДС, акцизи или мита. Каналите по които тези безотчетни пари минават, са толкова стабилни и утвърдени (и смятани за даденост), щото което и правителство да дойде на власт се грижи паричния поток да не пресъхва - парите отиват в тези които са на власт.

Досега е имало няколко неуспешни опита за създаване на друга развъдна пчеларска асоциация. Естествено, министерството си защитава инвестицията и не иска някой друг освен тях да бърка в кацата с меда или да им развали цялата схема.


ДА, ОБАЧЕ, ето идва време че сам доцента подтиква въпроса за създаването на втора развъдна асоциация.

kuline
18.09.2014, 22:46
Не мисля, че по-този начин с това "ще", би се постигнало нещо, защото въпросните "доцент" и "скатания" Кисов влизат тука, но невярвам да се уплашат от това, какво някой мисли да направи, а по-скоро ще направят така, че да попречат да се случат нещата.
Всъщност знам ли, тактиката на Матеев може и да цели точно това. Т.е. да ги провокира, за да сгрешат и...

scutellator
18.09.2014, 23:24
Ганчо и компания вече се хванали за друг по-голям клон, до колкото имам информация. Да обаче още не са се махнали от продънения кораб на който всички те се намират в момента. Дошъл е момента в който корабът всеки момент може да започне да потъва и те се опитват да прехвърлят капитанската длъжност на някой друг - ха после доказвай че точно техните действия са довели до потъването на кораба.

От моята гледна точка нито промяната на закона, нито регистрирането на втора асоциация вече са полезни.
ЗАЩО?
Ами ето че врагът е вече пред портите (малкия кошерен бръмбар) и колкото и да е гаден, той в момента накланя везните в наша (т.е. в моя) полза (но само по отношение на този аспект) . След като навлезне в БГ, на него не му трябва много време да прати българската развъдна асоциация в историята.


В момента така както официално уж е забранено отглеждането на "неместни" породи пчели, българския пчелар ще трябва да се бръкне доста по-дълбоко за да си достави малко по-пригодени за съжителстване с МКБ пчели , отколкото съседите. Българския пчелар ще трябва да се бръкне 40-50 евро, за същото (т.е. свободно оплодена майка), което да речем на един грък ще струва 20-30 евро.


Доста голяма част от пчеловъдите от южна Европа реализират стоката си на външния/свободния пазар, при много по-добра цена отколкото биха могли да получат на местния. След нразпространението на МКБ Европа ще бъде разделена на две - южни страни имащи МКБ и северни страни, нямащи МКБ. Търговията между двете ще бъде невъзможна.

scutellator
19.09.2014, 00:19
Заради ограничаването на вноса, във северните европейски страни цените ще скочат още. Сега в някои от тях свободно оплодените майки достигат до към 70 евро. Представете си след това.

Пчеловъдите в южна Европа, вече няма да могат да разчитат на този пазар, но това което ще стане е те просто да го пренасочат към страни, където тяхната стока е дефицитна и забранена от закона на местно ниво - България, Словения, Австрия, Сърбия (Полша, ако те решат да направят същата глупост - да забранят всички останали пчели)..... и т.н. Накратко -все "Карникови" държави, като в повечето от тях законът забранява отглеждането на други пчели.

Дамян Дамянов
19.09.2014, 01:06
Заради ограничаването на вноса, във северните европейски страни цените ще скочат още. Сега в някои от тях свободно оплодените майки достигат до към 70 евро. Представете си след това.

Пчеловъдите в южна Европа, вече няма да могат да разчитат на този пазар, но това което ще стане е те просто да го пренасочат към страни, където тяхната стока е дефицитна и забранена от закона на местно ниво - България, Словения, Австрия, Сърбия (Полша, ако те решат да направят същата глупост - да забранят всички останали пчели)..... и т.н. Накратко -все "Карникови" държави, като в повечето от тях законът забранява отглеждането на други пчели.

Нави ме...:bigsmile:
При 70 евро за майка...меда трябва да е по 20 евро на едро.
Ако проблема цъфне сериозно в Италия...трябва да се забрани вноса.
Поне логиката това диктува.
Сега остава един предприемчив "аптекар" да реши да внася МКБ. - да не давам идея, че много ограничени хора има.

Mateev
19.09.2014, 07:57
Извини ме г-н Матеев, но последният ти пост ми звучи като обещание на кандидат депутат и все едно, че сме в предизборно студио., което определено няма да се хареса на доста колеги. Ще направя ....., ще създам........., ще........, и т.н. Мисля, че след като се сбъднат тези твои намерения, ще бъде по-благозвучно да кажеш "Направих", " Създадох" и т.н. Тогава ще имаш пълно основание да кажеш "Скромността е присъща за онези, които нямат други качества"
Не го приемай като укор-просто съвет.

Ако си ми чел мои стари постинги и после видиш какво съм направил впоследствие, бързо-бързо ще разбереш, че аз не си хвърлям думите на вятъра. След като за нещо съм казал "ще", бъди сигурен че по него вече се работи, при това съм в много напреднала фаза. Майкопроизводствен пчелин вече имам с 220 кошера в него и 800 оплодни сандъчета. Апарати за изкуствено осеменяване вече имам 3 броя, другите 3 са платени и ще пристигнат всеки момент. Лабораторията вече я имам като помещение, в момента се преоборудва като мебели и апаратура. Пчеларската информационна система е в много напреднал стадий. Пчеларите вече работят за нея (въвеждат непрекъснато данни, работейки по пчелините). Две асоциации вече има подготвени за регистрация. Името им е резервирано, домейна също, с учредителите е говорено и просто трябва да се направи учредителното събрание и готово. Селекционна програма - вече имам 5-6 такива, включая и тази на доцента. Въпрос на време е да седна и да сглобя моята лична програма, но първо изчаквам сезона да свърши и да се поосвободя малко. Би ли ми посочил поне едно "ще", което да съм го казал ей-така заради чешене на езика?

scutellator
19.09.2014, 09:41
Нави ме...:bigsmile:
При 70 евро за майка...меда трябва да е по 20 евро на едро.
Ако проблема цъфне сериозно в Италия...трябва да се забрани вноса.
Поне логиката това диктува.
Сега остава един предприемчив "аптекар" да реши да внася МКБ. - да не давам идея, че много ограничени хора има.


Хубавото е че забраната за внос няма да го спре- той ще си долети сам. Погледни историята - трахейния акар и вароатозата се разпространяват в Европа при положение че никой от тях не може да живее и да се размножава извън пчелното семейство. На вароатозния акар му отнема 10-ина години, на МКБ .... ще сме късметлии ако пчеларството се запази по старому още 3 до 5 години. Да казвам ли че има голяма вероятност ВЕЧЕ да се е разпространил и във други държави от ЕС (тъй като по всичко личи че местните пчелари са си натискали парцалите цяла година)?

Ще бъде нечестно да кажа че и на мен не ми е минавало през главата да си внеса МКБ, но по етични причини съм го сметнал за неприемлив вариант. Разглеждал съм го като просто един от възможните сценарии за развой на нещата.


Между другото, средната цена на свободно оплодена майка на свободния пазар (в ЕС) е 30-40 евро, пък цената на едро на меда колко е, вие ще кажете. Всеки може да провери достоверността на горенаписаното.
Ако на българския пчелар не му узрее каунската глава и да си промени закона, той ще трябва да плаща повече от останалите. ....И тука вече няма да може да мине с по-евтиния вариант.

jordanov
19.09.2014, 11:27
Хе хе, Скутелаторе, така си се въодушевил, че тая нощ май не си спал? Па ти и преди май не си спал;)

Дамян Дамянов
19.09.2014, 13:15
Хубавото е че забраната за внос няма да го спре- той ще си долети сам. Погледни историята - трахейния акар и вароатозата се разпространяват в Европа при положение че никой от тях не може да живее и да се размножава извън пчелното семейство. На вароатозния акар му отнема 10-ина години, на МКБ .... ще сме късметлии ако пчеларството се запази по старому още 3 до 5 години. Да казвам ли че има голяма вероятност ВЕЧЕ да се е разпространил и във други държави от ЕС (тъй като по всичко личи че местните пчелари са си натискали парцалите цяла година)?

Ще бъде нечестно да кажа че и на мен не ми е минавало през главата да си внеса МКБ, но по етични причини съм го сметнал за неприемлив вариант. Разглеждал съм го като просто един от възможните сценарии за развой на нещата.


Между другото, средната цена на свободно оплодена майка на свободния пазар (в ЕС) е 30-40 евро, пък цената на едро на меда колко е, вие ще кажете. Всеки може да провери достоверността на горенаписаното.
Ако на българския пчелар не му узрее каунската глава и да си промени закона, той ще трябва да плаща повече от останалите. ....И тука вече няма да може да мине с по-евтиния вариант.

Не давай идея, че само гладни кучета останаха в тази държава.
Знаеш, че и по-големи глупости са правени да изкарат един-двама 5 лева.
Много плиткоумни "бизнесмени" се навъдиха с нулев поглед към бъдещето.

Преди месец изкривих джанта на хубав нов асфалт във Варна и сега се сетих за пътя Старо Оряхово - Дългопол.
Този алфалт е на 100 година пред всичко което бях виждал. Толкова гладък път не съм виждал от Варна,Бургас до София.
Един депутат от ГЕРБ си го изпроси така да се каже, за чисто лични интереси.
Значи можело... само да имаме интерес. (https://www.google.bg/maps/@43.0861277,27.5228973,3a,15y,317.47h,85.35t/data=!3m4!1e1!3m2!1s9ryV2q4778-gwu3Tkosg2w!2e0)

Аз не съм против и 200 евро да струва майката, но да има защо.
Ако майкопроизводителите имат продукт с изключителни качества, то всеки би си купил поне 1-2 ей така да си "обновят" материала.
Много ми харесаха една програма в САЩ (мисля, че я има в другата тема с линковете), вземат обратна информация за семействата и дори откупуват семейства с добри данни. Те са си направили идеално сметката, че ако всяка година си подобряват материала, то клиенти ще има винаги.
Ама в тази държава... все сме хитри и все гледаме да не плащаме за нищо.

jordanov
19.09.2014, 14:22
Аз не съм против и 200 евро да струва майката, но да има защо.
Ако майкопроизводителите имат продукт с изключителни качества, то всеки би си купил поне 1-2 ей така да си "обновят" материала.
Много ми харесаха една програма в САЩ (мисля, че я има в другата тема с линковете), вземат обратна информация за семействата и дори откупуват семейства с добри данни. Те са си направили идеално сметката, че ако всяка година си подобряват материала, то клиенти ще има винаги.
Ама в тази държава... все сме хитри и все гледаме да не плащаме за нищо.

А аз не бих си купил "ей така" такъв продукт. Защото е напълно вероятно някои от изключителните качества на този продукт да ме принудят след време да си купувам само от този производител на продукта. Пазарна икономика му викат.

Дамянов, малко оффтопик, ама нали те знам че не отричаш сляпо нашето минало, да ти кажа че и при нас е имало нещо като американските програми. За пчелите не знам, там да казват колегите които като малки са помагали по кооперативните пчелини, ама дядо получаваше някакви левчета за някои от нашите овце. Някакво отродие на една порода и т.н., знам че отвреме навреме даваше някакви данни, но никакви цифри вече не помня, макар че из тефтерите сигурно има нещо писано. Иначе и сега си има субсидии за такива неща, но каква е целта сме коментирали из другите теми.

Дамян Дамянов
19.09.2014, 14:59
А аз не бих си купил "ей така" такъв продукт. Защото е напълно вероятно някои от изключителните качества на този продукт да ме принудят след време да си купувам само от този производител на продукта. Пазарна икономика му викат.

Дамянов, малко оффтопик, ама нали те знам че не отричаш сляпо нашето минало, да ти кажа че и при нас е имало нещо като американските програми. За пчелите не знам, там да казват колегите които като малки са помагали по кооперативните пчелини, ама дядо получаваше някакви левчета за някои от нашите овце. Някакво отродие на една порода и т.н., знам че отвреме навреме даваше някакви данни, но никакви цифри вече не помня, макар че из тефтерите сигурно има нещо писано. Иначе и сега си има субсидии за такива неща, но каква е целта сме коментирали из другите теми.

Еее...говорим за качествен продукт. Чисто теоретично ;)
Аз не съм крил, че съм умерено червен.
Всяка система си има позитиви и негативи. Това, че се е провалила е по-скоро грешка в изпълнението :bigsmile:
Аз и преди съм го казвал, но пак ще го повторя:
Изготвянето на планове и програми е прекратено с идването на "демокрацията". - тази дума не заслужава да е без кавички
Не че пари няма, а е грешно в представите на "борците за свобода".
Нали вече не сме планова икономика и не трябва да правим планове и да гледаме в бъдещето.
ИДИОТИ И НАЦИОНАЛНИ ПРЕДАТЕЛИ!!!

Обратно на темата:
Знам за развъдните програми, но не знам точно как са функционирали.
Само забелязвам, че много от нещата отречени от нас започват да се прилагат в белите държави.
Разкажи, ако имаш желание и информация или други колеги.

ЧЕСТИТ ДЕН НА ЧУШКОПЕКА! 40 ГОДИНИ ОТ ИЗОБРЕТЯВАНЕТО МУ!

Ден PARK(ING) DAY в София (http://news7.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/%D0%95%D0%BD%D1%82%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%B0%D1%81%D 1%82%D0%B8-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%8F%D1%82-%D0%BB%D1%8E%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B2-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F_l.n_i.110446_c.22.h tml#.VBwmbn-ubIU)

Инж. Николай Пиперков (http://www.borbabg.com/?action=news&news=3316)


Тогавашната власт се заела да легализира уреда. Пристигнали инженери от София да изготвят документация. Чушкопекът бил тестван в лабораториите на “Елпром”-Варна.

Тест на чушкопек :) Това е държавна политика, а не заплатата на научен работник да е по-ниска от социална помощ за мързелив индивид от малцинството.


От няколко месеца екип от електроинженери на свободна практика в старата столица работи по чертежите и пробите на нов, по-съвременен вариант на чушкопек. Майсторите дори се шегуват, че щели да го нарекат "Смарт-чушкопек".

Smart Phones - Dumb People! Умни телефони - Тъпи хора! :laughing:

Дамян Дамянов
19.09.2014, 15:27
Вижте как се издържат или се подпомагат изследванията. (http://entomology.wsu.edu/apis/)

Курс за начинаещи - $125
Курс по майкопроизводство - $175

Това го правят много организации.

scutellator
19.09.2014, 22:03
Аз не съм против и 200 евро да струва майката, но да има защо.
Ако майкопроизводителите имат продукт с изключителни качества, то всеки би си купил поне 1-2 ей така да си "обновят" материала.


Лошото е че когато едно нещо е контрабанда, цената му е висока, пък на какво качество ще попаднеш.... късмет. Истина е че ще се навъдят много продаващи решението на проблема - някои от тях ще са истински и честни, други ще са пълни мошенници.

Това със "ей така" за обновяването на материала става, но не и ако си купуваш бюджетни (свободно оплодени) майки. Всеки си мисли че като си купи една-две F1 майки и може да залее пазара със качествена стока. Или като си купи устойчива (пак F1) на вароатоза майка и от нея ще може да си произведе хиляди като нея. Ако беше толкова лесно досега всички пчеловъди да са останали гладни.

Дамян Дамянов
19.09.2014, 22:26
Лошото е че когато едно нещо е контрабанда, цената му е висока, пък на какво качество ще попаднеш.... късмет. Истина е че ще се навъдят много продаващи решението на проблема - някои от тях ще са истински и честни, други ще са пълни мошенници.

Това със "ей така" за обновяването на материала става, но не и ако си купуваш бюджетни (свободно оплодени) майки. Всеки си мисли че като си купи една-две F1 майки и може да залее пазара със качествена стока. Или като си купи устойчива (пак F1) на вароатоза майка и от нея ще може да си произведе хиляди като нея. Ако беше толкова лесно досега всички пчеловъди да са останали гладни.

Исках да каже, че пазар за качествен продукт има.
Но като знаем колко измамници има...това съмнение е много лошо нещо.
Мокрото горяло покрай сухото нали така..

s3s3s3
16.03.2016, 20:27
Съгласен съм с тебе и затова не ги изтрих, но все пак когато са намесени службите, не е ли по-добре да не ги дразним? Иначе да, могат отново да бъдат извадени на светло, но нека засега да поизчакаме малко и да видим какво ще се случи.

Дойде ли времето, постовете на Кисов да видят пак "бял свят"? Надявам се този път службите да са по- блaгосклонни към въпроса ми.

Mateev
16.03.2016, 20:37
Дойде ли времето, постовете на Кисов да видят пак "бял свят"? Надявам се този път службите да са по- блaгосклонни към въпроса ми.
Със службите и с властимащите в момента сме на етап примирие. Примирието е взаимно изгодно - ние да си гоним бизнеса, а те да си гонят политиката, и да не си пречим един на друг. Всяка една от двете страни обаче е готова за война във всеки един момент от време.

Нали знаеш приказката на Дон Кихот "Мира Санчо се крепи на върха на копието".

kuline
16.03.2016, 22:08
Дойде ли времето, постовете на Кисов да видят пак "бял свят"? Надявам се този път службите да са по- блaгосклонни към въпроса ми.

Ти не разбра ли?
Този ден няма да дойде!
Денят няма да дойде, защото този ден, в който службите няма да ги има, несъществува и във вечния календар. ;)

Шегата на страна, предполагам, че си има достатъчно основателна причина, която няма как да я сподели тук, а и не само тук.
Думите на Дон Кихот са достатъчно показателни.

Дамян Дамянов
16.03.2016, 23:24
Ти не разбра ли?
Този ден няма да дойде!
Денят няма да дойде, защото този ден, в който службите няма да ги има, несъществува и във вечния календар. ;)

Шегата на страна, предполагам, че си има достатъчно основателна причина, която няма как да я сподели тук, а и не само тук.
Думите на Дон Кихот са достатъчно показателни.

Всъщност, времето за мир отдавна е дошло, въпроса беше и другата страна да го разбере.
Пазарът сам ще реши спора, а място за злоба няма.

Bee Varna
28.05.2016, 20:10
Майко производител от твой регион или Илия Павлов. Има още няколко из страна но пробвай при Илия.