PDA

Виж пълната версия : ПРЕЧАТ ЛИ ДАЛЕКОПРОВОДИТЕ ЗА ВИСОКО НАПРЕЖЕНИЕ НА ПЧЕЛИТЕ



ivan40_
07.05.2012, 21:54
Здравейте ,искам да си купя място за пчелин и мисля че намерих подходящото. Всичко в него ме устройва само дето ме притеснява че много близо до границите на имота минава дълекопровод за 110KV.Според вас това пречи ли по някакъв начин на пчелите.

Владимир Владимиров-Влад
07.05.2012, 22:09
Колко близо ? В руската литература съм чел че не е добре ако далекопровода е на поблизо от 75 метра. Незнам как са установили че на 76 м няма проблем, но това засега. :D

plamen
08.05.2012, 07:29
При мен минава 20 КВ електропровод и нямам никакви проблеми но тази година когато започнах подвижно колегата не се съобрази и си сложи кошерите под един далекопровод 110КВ и кошерите останаха без летяща пчела.Във крайните кошери има налитане има едно лутане на пчели около кошерите все едно се облитат за първи път.Оказа се че далекопровода правел магнитно поле и това много бърка летящата пчела да се ориентира.За една седмица там момчето претърпя солидна загуба на летяща пчела и се наложи да ги измести.

Mind_Control
08.05.2012, 10:13
При мен минава 20 КВ електропровод и нямам никакви проблеми но тази година когато започнах подвижно колегата не се съобрази и си сложи кошерите под един далекопровод 110КВ и кошерите останаха без летяща пчела.Във крайните кошери има налитане има едно лутане на пчели около кошерите все едно се облитат за първи път.Оказа се че далекопровода правел магнитно поле и това много бърка летящата пчела да се ориентира.За една седмица там момчето претърпя солидна загуба на летяща пчела и се наложи да ги измести.

Добре де, а по какъв начин магнитното поле влияе, при положение, че пчелата има преди всичко зрителна памет?

plamen
08.05.2012, 12:31
Нямам си на идея така ни обясниха по опитни пчелари че далекопроводите на НЕК 110 КВ влияели върху ориентацията на пчелите и по голямата част от летящата пчела се губи.За една седмица силни и средни семейства бяха останали почти без пчела.

ivan40_
08.05.2012, 21:19
Края на двора е на околу 15м от дълекопровода,този твой приятел точно под дълекопровода ли е сложил кошерите?

plamen
08.05.2012, 22:08
Точно под далекопровода.

kando
12.05.2012, 09:43
15м. е твърде малко разстояние - ако можеш предварително пробвай с десетина семейства, да видиш как ще се държат, инак не рискувай.

stan_bk
12.05.2012, 19:07
моя пчелин е точно под далекопровод вече повече от 10години ,до сега не съм забелязъл проблем .

mmkas
25.08.2012, 15:00
и моя е под далекопровод, от 2 години. Много са си добре.

valyo
26.02.2013, 12:35
Цитат:
(но загубих източника)....

"Цветята излъчват реклами за пчели

Последното нещо, което иска едно цвете, е да привлече пчела и да не й осигури нектар, казват учените.
Цветята “рекламират” наличието на нектар за пчелите чрез електрически сигнали, съобщи “Сайънс дейли”. По този начин малките труженици разбират дали цветето, към което са се насочили, наскоро е било посетено от друга пчела. Растенията обикновено са заредени отрицателно и излъчват слаби електрически полета, докато по време на полет пчелите се сдобиват с положителен електрически заряд. Това не означава, че прехвърчат искри, когато положително заредена пчела се приближи до отрицателно заредено цвете. Вместо това се поражда слаба електрическа сила с потенциал да предава информация. “Този комуникационен канал помага на цветята да изпращат на потенциалните си опрашители “честно” послание за нектарния си статут. Благодарение на тези рекламни съобщения пчелите разбират дали не са били изпреварени”, казва Хедър Уитни от изследователския екип.

Откритието помага на специалистите да научат повече за възприятията на насекомите и комуникацията на цветята."

asm22
15.03.2014, 20:19
Какви наблюдения имате за 110 kV? Наблюдения/практика и теория/наука?

спартак
15.03.2014, 20:54
Имам приятел , който работи в подстанция за разпределение на високо напрежение.Кошерите му са буквално под жиците за високото напрежение и на десетина метра от трансформаторите. Пчелите си ги отглежда от 20 години това за високото напрежение е мит.

Mateev
15.03.2014, 21:08
Нямам абсолютно никаква представа как влияят далекопроводите на пчелите, но мога да поразсъждавам на глас с познанията си по електротехника и електроника.

Повечето от хората ги е страх от високи напрежения, но това е защото имат грешна представа за техния произход. Напрежението представлява потенциална разлика МЕЖДУ ДВА ЕЛЕКТРОДА. Когато електрода (проводника) е само един, няма никакво значение какъв е неговият заряд. Ако човек или птица или пчела се допре до единия проводник на някой далекопровод - НИЩО НЯМА ДА СЕ СЛУЧИ. Само ще преминат няколко електрона, които изравняват потенциала на проводника с потенциала на човека или птицата или пчелата, но те дори няма да бъдат усетени. Нали си спомняте филма за Танго и Кеш, при който и двамата скачат от покрива на затвора и се хващат за жицата на далекопровода, като по този начин избягват от затвора. Това не е Холивудски трик. Това е напълно възможно и е НАПЪЛНО БЕЗОПАСНО.

Какво може да се каже за напрегнатоста на полето? Ами 110 кV създават напрегнатост от не повече от 1000V на сантиметър, което е едно нищо, ако тока е наноампери. Много по-голяма напрегнатост създава събличането на една изкуствена фланелка, когато хвърчат искри между нея и вашето тяло. Само за сведение - в минутите и секундите преди да падне една светкавица, в радиус от поне 1 километър около нея се съдава напрегнатост от порядъка на 20 000 V на сантиметър. Това го чувствувате като леко гъделичкане по косъмчетата на ръката и главата си, които се опитват да се изправят от статичното електричество, но не успяват.

През милионите години, през които пчелите са се развивали, те са попадали под високи статични напрегнатости стотици милиони пъти (на всяка една светкавица). И какво от това? И да е имало нещо преди милиони години, бъдете сигурни, че досега пчелите са се адаптирали.

Не е важно напрежението или потенциалната разлика, важен е тока, който протича. Този ток обаче е нищожен, защото капацитета на тялото на пчелата спрямо земята сигурно е нано или пикофаради, в резултат на което едва ли преминават повече от няколко електрона при съприкосновение с някоя жица на далекопровод.

Колкото до това дали пчелите имат сензори за статично електричество - това не ми се вярва. Не може природата да развие някакъв свръхчувствителен сензор, ако всеки ден този сензор се атакува със сила, 1 милиард пъти по-силна от това, за което е предназначен сензора. Или няма как да развиете нощно зрение, ако всеки ден светят в очите ви със светлина с интензитет 1000 слънца.

asm22
15.03.2014, 21:31
Преди време като проучвах стигнах до тези материали.

POWER LINES - How dangerous they are - PROOF!!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fhyh7ugGjFc

Който разбира може ли да разтълкува какво толкова показва този уред? Човека има още няколко филмчета все са около електропроводи. Сякаш нещо не е в пътя?

//----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Във форума на фиат има поне 2 полезни мнения.

http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?p=1212685

Здравей, колега! Ето ти цитат от "ПРАВИЛНИК за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи" :
Чл. 541. (1) Зоната на влияние на електрическо поле за електропроводна линия е пространството под
линията, ограничено между две успоредни линии, отстоящи от проекциите на крайните фази (проводници)
върху земята на разстояние:
1. при напрежение 110 kV - 5 m;
2. при напрежение 220 kV - 10 m;
3. при напрежение 400 kV - 25 m.

(3) Преминаването, престояването и извършването на работи в зони с интензитет на електрическото поле
до 5 kV/m не се ограничават и не се изискват защитни мерки.
(4) Зоните с интензитет на електрическото поле над 5 kV/m се означават с предупредителни надписи, с
посочване на максимално допустимото време за престой в тях.
(5) Не се допуска работа в зони с интензитет над 25 kV/m без използване на защитни средства.

Тъй като споменаваш 110 kV, ако става въпрос за далекопровод с такова напрежение, минаващ близо до имота ти - няма повод за притеснение Smile Дори и директно под него интензитета ще е доста под 5 kV/m Wink Та с две думи - да не ти пука Very Happy
П.П. Работя от 10 години в електрически уредби и съм жив все още Mr. Green

//----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И тази картинка

http://img202.imageshack.us/img202/5360/0wip.jpg

//----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Чел съм мнения в книги и в интернет, които са строго против пчелин близо до електропровод. Има мнения от потърпевши с кошери останали без пчели.

//----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Колко метра все пак като застраховка ще са разумни?

Mateev
15.03.2014, 21:40
С този постинг потвърждаваш моето мнение. Аз цитирам опасни напрегнатости от порядъка на 20 000 V на сантиметър или това значи 2 милиона волта на метър. Това е пробивното напрежение на въздуха. Ти ми говориш само за 5000 V на метър под далекопровода, което е 400 пъти по-малко от критичното.

asm22
15.03.2014, 21:51
НИСКОЧЕСТОТНО ЕЛЕКТРОМАГНИТНО ЗАМЪРСЯВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА (НИСКОЧЕСТОТЕН ЕЛЕКТРОСМОГ)
http://www.tu-varna.bg/tu-varnascience/images/stories/studentska_sesiq_tom1/213-219%20georgi%20nikolov.doc

ОБОБЩЕНИЕ
1. Изследването на въздействието на нискочестотните ЕМП е актуално и представлява практически интерес
2. Най-големи „замърсители” с ЕМП са електропроводните линии за високо напрежения. Под тях влиянието на електрическото поле е осезаемо до около 20-25 метра от двете им страни (фиг.1, 4, 7, 10). Това влияние е не само върху човека, а и върху другите биологични обекти. Например, от проведени научни изследвания е установено, че около 200 вида растения не могат да виреят под електропроводи. Поради въздействието на електрическото поле, не е препоръчително извършването на продължителна човешка дейност в близост до електропроводи.

Mateev
15.03.2014, 22:00
Аз имам пчелин под далекопровод. Е не точно под него, а на 20 метра встрани. Ами досега не съм забелязал нещо по-специално при този пчелин. Развива се като всички останали, дава си мед и прашец като всички останали. Нямам умрели семейства. Нямам синдром на празния кошер. Пчелите в полет към пашата сигурно досега милион пъти са минавали под жиците на далекопровода, и досега нито една от тях не ми се е оплаквала.

asm22
15.03.2014, 22:05
Колко киловолта е електропровода до който е пчелина?

Mateev
15.03.2014, 22:12
Нямам представа. Виж го сам. Виждаш ли просеката в гората - това е далекопровода и той минава буквално на метри от едната ми ограда.

1012

srg
17.03.2014, 15:28
Излъчването на електромагнитна енергия от далекопроводите е много слабо заради ниската честота. При големи честоти нещата стоят по различен начин.Например миковълновата печка, където честотата е десетки GHz /не си спомням точно/.

tsc1
17.03.2014, 16:33
Излъчването на електромагнитна енергия от далекопроводите е много слабо заради ниската честота. При големи честоти нещата стоят по различен начин.Например миковълновата печка, където честотата е десетки GHz /не си спомням точно/.
Напрегнатостта на полето не зависи от честотата. Честотата на работа на микровълновите печки е 2.4GHz. Това е резонансната честота на водните молекули.

Ангел Йосифов
17.03.2014, 19:36
Преди няколко години открих 7 или 8 бетонни стълба(един след друг) с високо напрежение заредени с рояци.Само в единия нямаше.Дори успях да гепя две роячета от тях(тръвна+лега).Стълбовете се намираха м/у София и Долни Богров зад детския магазин.Рояците се бяха загнездили горе,а не доло.Както изглежда високото напрежение не им действа.

Mateev
17.03.2014, 21:32
Пак повтарям - за да има напрежение, трябва да има два електрода (жици) и човек (пчелата) трябва да се допре едновременно и до двете. Явно това е невъзможно както при човека, така и при пчелите.

Остава само напрегнатостта на полето (статично или динамично), но там вече доказах, че при далекопровода тя е 1000 пъти по-ниска от критичната.

Индуктирани токове - тра-ла-ла - те са нищожни в тялото на пчелата, защото честотата е много ниска.

Радиовълни - тра-ла-ла - дължината на вълната надхвърля дължината на пчелата хиляди пъти - тоест пак няма никакво въздействие.

Електромагнитни полета - тра-ла-ла - земното магнитно поле е много по-силно.

Дразнение на някой свръхчувствителен сензор - тра-ла-ла - няма такъв, защото има светкавици, които излъчват мощен електромагнитен спектър едновременно на всички честоти, което всъщност би попречило на развитието на този сензор съгласно теорията на Дарвин.

Някакви резонансни ефекти от честотата - тра-ла-ла - масата на пчелата е прекалено малка и нейната резонансна честота е много по-висока от 50 Hz.

Миризми - няма.

Инфразвук - ами ако с бр-р-р-р можете да уплашите пчелите, тогава може би сте прави.

Вуду магия - там вече съм безсилен. Нека да се изкажат специалистите.

Синдром на некомпетентния пчелар - хм вие кажете.
Синдром на вечно оплакващия се пчелар, търсещ причината за проблемите си във всеки друг и във всичко друго, но не и в самия него - тука май вече взехме да налучкваме.

За мене далекопроводите са безопасни във всяко едно отношение, с изключение на едно единствено правило - не опъвайте жица на оградата успоредно на жиците на далекопровода. Няма да ви убие, но ще ви стръска доста яко, така че да видите звезди посред бял ден. Ако все пак ви се наложи да правите това, помислете за заземлението, и всичко ще е наред.

srg
18.03.2014, 14:14
Напрегнатостта на полето не зависи от честотата. Честотата на работа на микровълновите печки е 2.4GHz. Това е резонансната честота на водните молекули.
Аз говоря за излъчване на ЕМЕ не за напрегнатост. При микровълновите печки се излъчва.
Съгласен съм с фактите но Матеев.

tsc1
18.03.2014, 14:49
Аз говоря за излъчване на ЕМЕ не за напрегнатост. При микровълновите печки се излъчва.
Съгласен съм с фактите но Матеев.
А с какво се определя и измерва "излъчването на ЕМЕ"?

srg
18.03.2014, 15:00
За да има прехвърляне на ЕМЕ от излъчвател към приемник трябва и двата да са саизмерими с дължината на вълната.Изчисли далжината на вълната при 50 Hz и ще си отговориш на въпроса.

tsc1
18.03.2014, 15:17
За да има прехвърляне на ЕМЕ от излъчвател към приемник трябва и двата да са саизмерими с дължината на вълната.Изчисли далжината на вълната при 50 Hz и ще си отговориш на въпроса.
Нещо грешите! Пренос на енергия има винаги. Друг е въпроса от какво точно зависи нейното количество. Аз ви попитах с какво се определя и измерва "излъчването на ЕМЕ".

srg
18.03.2014, 16:39
За тези честоти излъчването е практически нула. Ако искате формули ще потърся.Тези неща съм ги учил доста одавна,но ако имате нещо дайте да го коментираме.

Mateev
19.03.2014, 01:00
За да се излъчва електромагнитна енергия, трябва да има АНТЕНА, вълновото съпротивление на която трябва да е съгласувано с източника на енергия. Жиците на далекопроводите трудно могат да бъдат наречени АНТЕНИ, а пък за съгласуване въобще да не говорим.

По-скоро има капацитивен ефект, които създава капацитивни токове както между жиците помежду им, така и към земята. Тоест някаква микроскопична енергия тече през въздуха. Това обаче не може да бъде наречено излъчване на електромагнитна енергия, защото не се разпространява извън зоната на далекопровода.

srg
19.03.2014, 08:26
Съгласен съм.Ще добавя само и директната магнитна индукция.

tsc1
19.03.2014, 08:35
Съгласен съм.Ще добавя само и директната магнитна индукция.
Тя се проявява само в магнитни материали. Не мисля, че на пчелите оказва някакво влияние, особено като се има в предвид колко е по-силно магнитното поле на Земята. Според мен влиянието на електромагнитните полета на пчелите е поредната "градска легенда". Никъде в литературата не срещнах написано нещо за рецептори на електрически или магнитни полета при пчелите.

srg
19.03.2014, 12:03
Тя се проявява само в магнитни материали.....
И не само в магнитни.
Излиза че сме на едно мнение, само дето се опитваме да се "изпитваме".

Mateev
19.03.2014, 12:49
Ха-ха - Нали знаете, че любимото занимание на мъжете е да се хвалят и да си мерят п..ките (конете, сабите, мускулите или достойнството в миналото, както и колите или знанията или циците на собствената жена в настоящето).

tsc1
19.03.2014, 12:53
И не само в магнитни.
Излиза че сме на едно мнение, само дето се опитваме да се "изпитваме".
Прав си! Грешката е моя. Имах в предвид в проводими материали.