PDA

Виж пълната версия : КАК СЕ ОПЛОЖДА МАЙКАТА НА ОТВОДКА?



Mind_Control
07.05.2012, 21:51
Принципно съм чел по въпроса разни неща, но не ми е ясно следното- ако имаме отводка без майка и неоплодена майка, какво правим? Отводката не приема охотно неоплодената майка от една страна, а от друга, как се опложда неоплодената налична майка?

И втори въпрос- ако отводката сама си създаде майка, трябва ли да се тревожим за оплождането й?

estabien6
07.05.2012, 22:00
Да,защото може да бъде изядена от птици докато се опложда,това е преломния момент.

Mind_Control
07.05.2012, 22:16
Да,защото може да бъде изядена от птици докато се опложда,това е преломния момент.

Е говориме ако няма такива инциденти.

Но все пак, ако това се случи, какво правиме? Слагаме незапечатано пило, за да си направят маточник или друго..?

Лежаков
16.07.2012, 21:08
Ако имаме отводка без майка, най-добре е да се даде маточник.
Ако нямаме запечатан маточник, а имаме неоплодена /незаредена/ майка, но се съмняваме ,че ще бъде приета, отводката се поставя на тъмно и хладно място за 24-36 часа.След това майката се приема по-добре.
По отношение на термина "оплождане на майката". Под оплождане се разбира проникване на сперматозоида в яйцето /яйцеклетката/ и получаване на нов организъм след продължително делене.
При летежа на майката, тя не се опложда от търтеите,а запълва семенните мехурчета със сперматозоиди от търтеите.Тя се зарежда.Оплождането става при снасяне на яйцата.

сезгин
16.07.2012, 22:58
ето така се оплождат
http://s90.photobucket.com/albums/k240/demono2003/?action=view&current=23062012011.mp4

Nedji
29.07.2012, 17:29
Ето и това видео не е лошо
http://www.youtube.com/watch?v=oH3MEOdemtw&feature=related

Трендафил Дончев
29.05.2018, 17:11
Днес гледайки прелката на един нук, случайно видях майката завръща се от брачен полет. С развято бяло знаме. :bigsmile:

jdrumev
29.05.2018, 18:06
Днес гледайки прелката на един нук, случайно видях майката завръща се от брачен полет. С развято бяло знаме. :bigsmile:


Късметлия.:bigsmile:

agro
17.06.2018, 10:50
Днес гледайки прелката на един нук, случайно видях майката завръща се от брачен полет. С развято бяло знаме. :bigsmile:
Как се съвместява оставащия "шлейф" с мнението, че майката се сношава не с един, а с няколко търтея по време на полет? Всеки следващ се бори с "шлейфа" на предишния ли? Отдавна се каня да задам този въпрос, сега ми се видя удобен момента.

вдраев
17.06.2018, 12:24
Само на последния му остава оная работа в майката.

agro
17.06.2018, 12:27
Само на последния му остава оная работа в майката.
Тъй като той няма как да знае, че е последния, ще рече, че майката решава кой да и е последния. Нещо много сложно ми се види, но може и така да е.

Трендафил Дончев
17.06.2018, 14:32
Как се съвместява оставащия "шлейф" с мнението, че майката се сношава не с един, а с няколко търтея по време на полет? Всеки следващ се бори с "шлейфа" на предишния ли? Отдавна се каня да задам този въпрос, сега ми се видя удобен момента.

Точно затова аз съм против твърдението, че пчелната майка е "леко момиче". Никой не го е виждал момента и манипулацията по махането му не е толкова лесна. Защо? Ако толкова лесно се премахваше то на търтея...………….нямаше да се къса, а щеше да се развява като минзухар на пролетен ветрец.

Георги 1974
17.06.2018, 21:09
Тъй като той няма как да знае, че е последния, ще рече, че майката решава кой да и е последния. Нещо много сложно ми се види, но може и така да е.
До недавнего времени полагали, что матка спаривается только один раз в жизни с одним трутнем. Однако впервые В. Тряско (1951) точными опытами установила, что во время одного вылета матка спаривается не с одним, а с несколькими трутнями. В. Тряско определила, что матка, возвратившаяся после спаривания (заловленная у летка), содержит 2,1 мг спермы. Трутень же имеет всего 0,43 мг спермы. Следовательно, чтобы получить весь запас спермы, с которым матка возвращается в улей, она должна спариться с несколькими трутнями.
Сообщение В. Тряско вызвало большое число дополнительных исследований во многих странах. По данным Ф. Руттнера (1955), Альбера (1955), В. Тряско (1956) и других авторов, более 50% маток вылетают на спаривание более одного раза. Во время всех вылетов матка спаривается с 6-10 трутнями (в среднем с 7).
На основании имеющихся данных можно полагать, что не каждый трутень оставляет шлейф в жалоносной камере матки. Первые трутни, с которыми спаривается матка, выбрызгивают сперму, не оставляя шлейфа. По мнению Войке (1958), при достаточном накоплении спермы в парных яйцеводах у матки во время акта спаривания сжимается жалоносная камера, в результате чего часть полового органа трутня отрывается и остается в жалоносной камере матки. После этого дальнейшее спаривание матки становится невозможным, и она возвращается в улей.

Трендафил Дончев
17.06.2018, 21:55
Това са само теории и предположения. В други източници пък пише, че количеството спермална течност на един търтей е достатъчна за да подсигури оплождането на яйцата за през целия работен режим на майката.

jdrumev
17.06.2018, 22:01
На скоро махнах един шлеф по съвет на Модернизатора.За сега майка снася в норм,но ще видим за напред какво ще излезе.

Георги 1974
18.06.2018, 21:00
На скоро махнах един шлеф по съвет на Модернизатора.За сега майка снася в норм,но ще видим за напред какво ще излезе.

Предлагаме ви статията на дългогодишния голям пчелар Илия Друмев от Стара Загора, който подробно, задълбочено, теоретично осветлява един обикновен практически въпрос. Полиандрията е форма на полово размножаване при животните, когато една женска се съешава последователно с няколко мъжки.


https://sinor.bg/1113-Poliandriyata-pri-pchelite

Трендафил Дончев
18.06.2018, 21:11
Предлагаме ви статията на дългогодишния голям пчелар Илия Друмев от Стара Загора, който подробно, задълбочено, теоретично осветлява един обикновен практически въпрос. Полиандрията е форма на полово размножаване при животните, когато една женска се съешава последователно с няколко мъжки.


https://sinor.bg/1113-Poliandriyata-pri-pchelite

Тъй съм по съгласен, но че майката излиза и започват вакханалиите не е вярно.