PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛЕН ВОСЪК



vando
04.05.2012, 18:12
Здравейте
Какви са ви наблюденията за изкупните цени на восъка? Къде човек може да си продаде малки или по големи количества пчелен восък? На мен ще ми трябва определено количество восък за есента и събирам информация чрез този страхотен форум.
Поздрави

Angel_A
05.05.2012, 19:10
Колега,
Като задаваш такъв въпрос пиши от къде си, защото мога да ти посоча двама в Пловдив, но какво от това ако ти си от Русе примерно? Задавайте си конкретно и коректно въпросите иначе пълним форума със спам. Успех.

vando
06.05.2012, 14:38
От Варна съм, но имам къща и в Сопот, което е на 40 мин от Пловдив blush;

Angel_A
06.05.2012, 19:45
Колега,
В Пловдив Макрев е единият който изкупува восък независимо какво количество, аз съм доволен от него, много етичен и точен човек. Ето ти телефона 0897525330 ако искаш обади му се. Успех.

Максим Тодоров
06.05.2012, 20:07
Мисля че Вандо иска да купува а не да продава.

Angel_A
07.05.2012, 07:08
Колега,
Не знам дали иска да купи, мен ме води това негово изречение:


Къде човек може да си продаде малки или по големи количества пчелен восък?
За това писах по горе, че въпросите требва да се задават по-ясно. Успех.

vando
07.05.2012, 16:23
Писал съм на човека и чакам отговор, ако не ми пише ще му се обадя
Иначе ме интересува как и кой искупува малките количества восък за да кажа на един приятел, който е скаран с компютрите и в същото време на мен за есента ще ми трябва едно сериозни количество (може би 100 или повече килограма пчелен восък) и ме интересува и цената на която мога да го купя за да си правя сметка колко ще мога да си позволя

Дамян Дамянов
26.03.2015, 19:39
Изкупни цени:
Черен восък - 15лв/кг ( много черен :laughing: )
Жълт - 16лв/кг

Сигурно има и по-добри предложения за жълтия, но цената за черния восък е добра.

Mateev
26.03.2015, 23:05
Точно днес в Добрич видях как на един пчелар отказаха да му изкупят восъка. Питите му бяха едни такива със странен кафеникав цвят, и консистенцията им беше една такава полупрозрачна и много гладка. Визуално наистина си изглеждаха съмнителни. Изкупвача ги чукаше със сила в земята и се опита да счупи една пита, но не успя. След това я гледа, човърка и най-накрая отказа да изкупи восъка на този човек.

Другото интересно беше, че едни румънци заменяха основи за восък, като за 1 килограм восък даваха точно 1 килограм основи. Всеки що годе разумен човек веднага би се досетил, че в тези основи има всичко друго, но не и восък. Това обаче не попречи на пеларите да се блъскат пред щанда и да грабят основи, които никой не знаеше от какво са направени. Ха-ха....... после същите тези пчелари ще се чудят защо никой няма да иска да им изкупува восъка - та то от 1 километър ще си личи, че е наблъскан с парафин и церезин.

Дамян Дамянов
26.03.2015, 23:28
Точно днес в Добрич видях как на един пчелар отказаха да му изкупят восъка. Питите му бяха едни такива със странен кафеникав цвят, и консистенцията им беше една такава полупрозрачна и много гладка. Визуално наистина си изглеждаха съмнителни. Изкупвача ги чукаше със сила в земята и се опита да счупи една пита, но не успя. След това я гледа, човърка и най-накрая отказа да изкупи восъка на този човек.

Видях я гледката, но по-важното беше какво каза човека - това е восък от ИЗРЕЗКИ.
Междо другото: Фирмата беше БийУокс и евала на хората - отказват да купуват чуждите изрезки.
На мен ми е интересно този восък като се завърти 2-3-5-10 пъти и му сложат всеки път по минимум 30% церезин, то накрая какво слагаме в кошерите?!?!


Другото интересно беше, че едни румънци заменяха основи за восък, като за 1 килограм восък даваха точно 1 килограм основи. Всеки що годе разумен човек веднага би се досетил, че в тези основи има всичко друго, но не и восък. Това обаче не попречи на пеларите да се блъскат пред щанда и да грабят основи, които никой не знаеше от какво са направени. Ха-ха....... после същите тези пчелари ще се чудят защо никой няма да иска да им изкупува восъка - та то от 1 километър ще си личи, че е наблъскан с парафин и церезин.

Не искам да ги посочвам поименно, но едни хора вкарват евтини основи с произход от страни където восъка е много по-скъп. Не е възможно това да е пчелен восък дори и 10%.
Това си е чиста фалшификация на нашата продукция, но хората като разберат, че това им бърка директно в джоба ще спрат да купуват парафинени основи.
Много ги бърка, че ще дадат 200-500-1000 лева за основи, но като си продават восъка по 16-20 лв/кг почват да се замислят.
Ще дойде и времето когато ще си пазим продуктите както колеги в Турция, но имаме още МНОГО хляб да ядем.
Изследването на восък излиза максимум 20 лева и е срамота да не ги дадеш като купуваш основи. :(

ch.atanasov
26.03.2015, 23:41
Мисля ,че и в този случай форума може да помогне.Сигурно и в бъдеще ще има хора ,които ще налетят на "евтини "основи.Специално за нашите производители ако се споделя тук ,фалшификаторите по-бързо ще отпаднат.

Искрен Мутафов
27.03.2015, 06:39
Видях я гледката, но по-важното беше какво каза човека - това е восък от ИЗРЕЗКИ.
Междо другото: Фирмата беше БийУокс и евала на хората - отказват да купуват чуждите изрезки.


Аз затова някога, когато съм сменял восък за основи не съм си играл да претопявам изрезките - това си е излишно хабене на енергия(а, дори и да е в слънчевата, си е играчка и въпрос на отделено време), и никога не са ми отказвали да го вземат изрезките(особенно, ако са в кашони от основи на същата фирма - но при тия Бий У(В)окс, трудно това може да стане, не съм ги "виждал" преди, за пръв път ги видях тази година на изложението в Плевен, явно са нови).

Недялко Атанасов
27.03.2015, 08:11
Изкупни цени:
Черен восък - 15лв/кг ( много черен :laughing: )
Жълт - 16лв/кг

Сигурно има и по-добри предложения за жълтия, но цената за черния восък е добра.
Петко Пенчев го купуваше по 18лв.,на по черните пити и с повече труптина по дъното правеше някакъв отбив от общото тегло.Ишлемето му беше като на останалите,за 1кг. восък даваше 13бр. ДБ+13ст. за основа,16бр. за ЛР+13ст. за основа.

ch.atanasov
27.03.2015, 09:18
Петко Пенчев го купуваше по 18лв.,на по черните пити и с повече труптина по дъното правеше някакъв отбив от общото тегло.Ишлемето му беше като на останалите,за 1кг. восък даваше 13бр. ДБ+13ст. за основа,16бр. за ЛР+13ст. за основа.

Лалов ,пишеш в минало свършено време.Сега каква е ситуацията.Някой беше писал ,че е развалил качеството.Ако ползваш на Пенчев ,какво ти е мнението?

Дамян Дамянов
27.03.2015, 15:39
Днес отново гледах основите - е това не ми прилича на восък. Този цвят само с филтрация не може да се докара. Това може да се докара само с много силни химикали и много изкуствени восъци.


Петко Пенчев го купуваше по 18лв.,на по черните пити и с повече труптина по дъното правеше някакъв отбив от общото тегло.Ишлемето му беше като на останалите,за 1кг. восък даваше 13бр. ДБ+13ст. за основа,16бр. за ЛР+13ст. за основа.

Не знам на колко го изкупува сега, а на сайта му не съм виждал да пише цена на восък.
18 лева е добра цена засега, но ако тази година отново се прави износ в такива мащаби, то цената ще се вдигне още. И пак ще има неподготвени и недоволни пчелари.
В интерес на истината на Ловеч основите вървяха повече отколкото на Горна Оряховица, но и търговците на първите бяха много повече.

ch.atanasov
27.03.2015, 16:13
На основите ,които ползвам последните няколко години пише :Пчела 2010 Г.Оряховица.Тези от Ловеч с какво име са?

Недялко Атанасов
27.03.2015, 16:43
Лалов ,пишеш в минало свършено време.Сега каква е ситуацията.Някой беше писал ,че е развалил качеството.Ако ползваш на Пенчев ,какво ти е мнението?
Не е минало свършило,а от вчера на Добрич,колкото до качеството ,че на някой му е развален сиропа или метода на слагане на основите, не е много редно да обвинява основите.З а мен са си добре.

slavi 13
27.03.2015, 16:43
За восъчните основи важи ли задължението на производитела да описва съдържанието на етикет? Задължени ли са или не?
Знам че етикет няма как да се слага на всяка ВО, но поне на кашона може да се слага.

ch.atanasov
27.03.2015, 16:50
Не е минало свършило,а от вчера на Добрич,колкото до качеството ,че на някой му е развален сиропа или метода на слагане на основите, не е много редно да обвинява основите.З а мен са си добре.
Малко ядосано и много лаконично.:bigsmile: Това : "са си добре "сигурно означава ,че ги градят без да се мръщят.

Mateev
27.03.2015, 17:44
На кашоните на всички производители на восъчни основи с дебели букви е написано:

Восъчни основи от 100% чист восък

Така че няма нужда от допълнителни етикети. Има нужда само от малко честност, но явно тя е в по-голям дефицит дори и от восъка........ :tres:

Има и още нещо - щом пчеларите с готовност купуват фалшиви основи, близко до ума е, че ще се намери и кой да им ги продава. Просто пазарна икономика - ЩОМ ИМА ТЪРСЕНЕ НА МЕНТЕТА, веднага ще се появи и ПРЕДЛАГАНЕ. И честните производители на основи ще фалират, а МОШЕНИЦИТЕ ЩЕ ПРОСПЕРИРАТ !!! И вината за това си е в самите пчелари ......

Дамян Дамянов
27.03.2015, 20:15
На кашоните на всички производители на восъчни основи с дебели букви е написано:

Восъчни основи от 100% чист восък

Така че няма нужда от допълнителни етикети. Има нужда само от малко честност, но явно тя е в по-голям дефицит дори и от восъка........ :tres:

Има и още нещо - щом пчеларите с готовност купуват фалшиви основи, близко до ума е, че ще се намери и кой да им ги продава. Просто пазарна икономика - ЩОМ ИМА ТЪРСЕНЕ НА МЕНТЕТА, веднага ще се появи и ПРЕДЛАГАНЕ. И честните производители на основи ще фалират, а МОШЕНИЦИТЕ ЩЕ ПРОСПЕРИРАТ !!! И вината за това си е в самите пчелари ......

Ами ще дойде момент когато ще включат, че купуват фалшификат на собствената си продукция. Само дето ще са загубили хиляди дотогава.
Случката с БийУокс ще стане практика и тогава вече ще се светнат, че са набутани здраво. Тогава отново всички ще са им виновни, че те не са разбрали.
При цена 18 лв/кг - как не вдяват, че от този продукт могат да изкарат едни много сериозни пари. На сезон без грижи могат да изкарат 1-2кг восък от кошер.
100 кошера по 2кг са едни чисти 3600 лева. :tres:

Simedtrade
27.03.2015, 20:16
Точно днес в Добрич видях как на един пчелар отказаха да му изкупят восъка. Питите му бяха едни такива със странен кафеникав цвят, и консистенцията им беше една такава полупрозрачна и много гладка. Визуално наистина си изглеждаха съмнителни. Изкупвача ги чукаше със сила в земята и се опита да счупи една пита, но не успя. След това я гледа, човърка и най-накрая отказа да изкупи восъка на този човек.

Другото интересно беше, че едни румънци заменяха основи за восък, като за 1 килограм восък даваха точно 1 килограм основи. Всеки що годе разумен човек веднага би се досетил, че в тези основи има всичко друго, но не и восък. Това обаче не попречи на пеларите да се блъскат пред щанда и да грабят основи, които никой не знаеше от какво са направени. Ха-ха....... после същите тези пчелари ще се чудят защо никой няма да иска да им изкупува восъка - та то от 1 километър ще си личи, че е наблъскан с парафин и церезин.

Този румънец е един от моите клиенти, на когото продавах восък. Не му се вярваше, че цената на восъка при нас е толкова висока, но вчера се обеди. Че смесват восъка с други неща да така е, но в Румъния всички пчелари използват такива основи. Всяка една фирма го прави, въпроса е вие на коя ще повярвате че основата е 100% от чист восък...
Г-н Матеев тук сте в малка грешка " че в тези основи има всичко друго, но не и восък". Восък има и то доста, примеса може би е в размер на 20-30%. Знам го защото купуваше от мен сериозни количества от порядъка на 3 до 5 тона на месец в активния сезон(и това е само от мен, а работеше и с една друга фирма която пък е голям производител на основи в България, името на фирмата не го споменавам умишлено за да не стане реклама или злепоставяне).

Дамян Дамянов
27.03.2015, 20:19
Да, добре...за всеки влак си има пътници, но на кашона ако пишеше "70% пчелен восък", то никой нямаше да има право и дума да каже.
Браво, върви Ви бизнеса! - Изнасяйте, продавайте и дано и тази година да имате същия успех.
Ние търсим само малко коректност от страна на производителите на основи.

Simedtrade
27.03.2015, 20:43
Да, добре...за всеки влак си има пътници, но на кашона ако пишеше "70% пчелен восък", то никой нямаше да има право и дума да каже.
Браво, върви Ви бизнеса! - Изнасяйте, продавайте и дано и тази година да имате същия успех.
Ние търсим само малко коректност от страна на производителите на основи.

То затова на кашоните пише 100% ВОСЪК, и не се до уточнява точно какъв е - растителен, нефтен(парафин) или пък пчелен...

Росен Младенов
27.03.2015, 20:53
То затова на кашоните пише 100% ВОСЪК, и не се до уточнява точно какъв е - растителен, нефтен(парафин) или пък пчелен...
Както вървят нещата ,един си купува преса,друг си прави основи на ишлеме,май скоро няма да има кой да чете какво пишете по кашоните.

iliew
27.03.2015, 20:55
Аз предлагам да пишат " Може да има следи от пчелни продукти " :bigsmile:

Simedtrade
27.03.2015, 21:00
Както вървят нещата ,един си купува преса,друг си прави основи на ишлеме,май скоро няма да има кой да чете какво пишете по кашоните.

Аз не пиша нищо на кашоните, защото не съм производител. Прочетете добре постовете, и не ме обвинявайте за нещо което не съм направил...

Дамян Дамянов
27.03.2015, 21:15
Аз не пиша нищо на кашоните, защото не съм производител. Прочетете добре постовете, и не ме обвинявайте за нещо което не съм направил...

Колегата не Ви обвинява! Просто казва, че както вървят нещата всеки ще си купи някаква машина за основи или ще си ги прави на ишлеме. Логично на там вървят нещата...
Ще се навъдат 1000 гаражни производители на основи, но от 100% пчелен восък и тогава големите фирми ще включат, че правят грешка - ама късно.
В България няма грам здрав разум и това не е само в пчеларството. :(

Mateev
28.03.2015, 11:49
Между другото не знам дали забелязахте още един факт - ВЕЧЕ НЯМА ДЕФИЦИТ НА ВОСЪЧНИ ОСНОВИ !!! В Добрич имаше огромно предлагане на основи - толкова много, щото бусовете с основи бяха натъпкани до горе и през втория ден след обяд все още си стояха ПЪЛНИ. Тоест ще има дори и търговци, които няма да успеят да си продадат основите. Това автоматично ще доведе (и вече води) до намаляване на цените на основите. В същото време нараства изкупната цена на хубавия восък и вече достигна до 18 лева на килограм.

Какъв е основният извод от всичко това?

Ами след като цената на восъка нараства, а на основите намалява - остава само едно единствено разумно обяснение - В ОСНОВИТЕ ВЕЧЕ МАСОВО СЕ ВЛАГАТ ЕВТИНИ ЗАМЕСТИТЕЛИ НА ВОСЪКА - напр. парафин и церезин. Тоест вече имаме ДОКАЗАТЕЛСТВО какво се случва на практика.

Какво предстои да се случи в следващите години?

Ами ако един пчелар сложи основа-менте в кошера си, пчелите ще я доизградят с истински восък. Предполагам знаете, че колкото тежи основата, приблизително още толкова като тегло добавят и пчелите, за да стане изградена пита. После когато тази пита се претопи, истинския восък ще се смеси с ментето в съотношение 1:1. И ако в ментето е имало например 40% парафин и церезин, в разтопения восък на пчеларя ще има 20% парафин и церезин. Тоест този восък НЯМА ДА ОТГОВАРЯ НА СТАНДАРТИТЕ и никой няма да иска да го изкупува. Световния пазар ще заклейми България като дестинация, от която може да се изкупува восък. Ще си създадем страшно ЛОШ ИМИДЖ, който няма да можем да го поправим поне 20 години. И следващите 20 години ще си сърбаме попарата, която сме надробили сега.

От този момент нататък всеки един пчелар, който купува восъчни основи-ментета, всъщност сам си забива нож в гърба, обричайки се на това никой да не иска да му купи восъка в следващите 5-6 години, докато се изчиства от днешните си фалшиви пити. Също така съм почти сигурен, че още от догодина изкупвачите на восък ще започнат да правят изследвания на всяка една партида закупен восък - така, както го правят и изкупвачите на мед. Едно такова изследване не е скъпо. Не се правеха досега, защото нямаше смисъл. От догодина обаче ще започнат да се правят поради масовото разпространение на ментетата, и много пчелари ще пропищят от това. Ха-ха ..... и пак изкупвачите ще са им виновни и ще пропищят небесата но истината ще е, че самите те са си виновни.

Продължавам с прогнозата - производителите на отводки ще съдействуват основите-ментета да се разпространят и сред честните пчелари. Същото ще го направят и производителите на основи, които в желанието си да разтикат валшивия си восък, ще го смесват с хубав, за да се намали процента на парафина и церезина. Като цяло ще пламне нещо като епидемия, която бързо ще се разпространи в цяла България, и с фалшиви основи ще се сдобие всеки един български пчелар, дори и нищо не подозиращите честни пчелари. И когато се усетим и истината излезе в медиите, ще бъде вече много късно. После ще има поне 10 години да се чистим, изхвърляйки произведения си восък на боклука.

Ха-ха .... а Пробата на Вейвурм (за чужди примеси във восъка) ще стане най-масовото изследване, от което ще забогатеят много лаборатории. Тази проба е качествена (а не количествена). Тя открива дори и минимални примеси от по 1-2%, така че за да се изчистим, ще се наложи поне 10 години наред да добавяме качествен новоизграден восък към наличния фалшив, за да надделеем на 30-40 процентните примеси, които се влагат тази година.

Antonov
28.03.2015, 13:01
Между другото не знам дали забелязахте още един факт - ВЕЧЕ НЯМА ДЕФИЦИТ НА ВОСЪЧНИ ОСНОВИ !!! В Добрич имаше огромно предлагане на основи - толкова много, щото бусовете с основи бяха натъпкани до горе и през втория ден след обяд все още си стояха ПЪЛНИ. Тоест ще има дори и търговци, които няма да успеят да си продадат основите. Това автоматично ще доведе (и вече води) до намаляване на цените на основите. В същото време нараства изкупната цена на хубавия восък и вече достигна до 18 лева на килограм.

...............

Добре,хубаво разсъждаваш върху восъка и восъчните основи.И наистина си прав,че повече от половината восъчни основи в България са ментета.
НО...,Според теб какво трябва да направим в момента,че да не се стигне до "епидемия".
Ако един млад пчелар има 20 кошера и догодина реши да си увеличи пчелина двойно,от къде ще си набави качествени восъчни основи при условие,че придобития восък от наличните му кошери няма да стигне?Примерно да си купи от теб или....

Mateev
28.03.2015, 13:32
Добре,хубаво разсъждаваш върху восъка и восъчните основи.И наистина си прав,че повече от половината восъчни основи в България са ментета.
НО...,Според теб какво трябва да направим в момента,че да не се стигне до "епидемия".
Ако един млад пчелар има 20 кошера и догодина реши да си увеличи пчелина двойно,от къде ще си набави качествени восъчни основи при условие,че придобития восък от наличните му кошери няма да стигне?Примерно да си купи от теб или....
Да си купи от производител, който все още продава восъчни основи от ИСТИНСКИ ВОСЪК. Мисля че в България все още има такива.

Как може това да се направи?

Ами единственият начин е да се изследват основите на дадения производител, и ако те не отговарят на Пробата на Вейвурм, публично да се обяви това във форума. Ако пчеларите започнат масово да го правят това (да контролират производителите), тогава те бая ще се замислят дали ще предлагат ментета или истински основи.

Към днешна дата в България са се нароили страшно много производители и вносители на основи. Крайно време е пчеларите да започнат да ги контролират, и да заклеймят тези, които продават основи-ментета.

delta.e
28.03.2015, 13:33
Днес , в Добрич предлагаха и сръбски основи.
Тя се разчупи на малки парчета .
Това , ако е восък !?!?

Mateev
28.03.2015, 13:42
Днес , в Добрич предлагаха и сръбски основи.
Тя се разчупи на малки парчета .
Това , ако е восък !?!?

Точно восъчните основи от чист восък са трошливи при ниски температури, ако са правени на машина с леене (а не с валцоване). Моите основи също са трошливи при температури под 15 градуса. Основите, които хората сами си ги правят с восъчни преси също са трошливи. Изградените от пчелите пити при ниски температури също са трошливи.

Церезина е нещото, което прави основите мазни, лепкави, хубаво жълти и нетрошливи.
Парафина прави основите да изглеждат полупрозрачни (ако са само от восък цвета е плътен).

Дамян Дамянов
28.03.2015, 13:57
Хубаво ще е да има контрол от страна на пчеларите. Все пак се видя много ясно какво се случва като един производител или търговец работи некоректно.
Много смешна ситуация :) - В нас са парите, а се чувстваме ощетени.
Теста на Вайнвурм(мисля, че така се произнася) е много елементарен, но за да отчетеш точното количество парафин/церезин е нужно да се измисли нещо което измерва количеството светлина преминаващо през разтвора. Предполагам с малко електроника може да се направи евтино и достъпно. Мисля си за фотодиод в кутия или нещо такова.
Има и друг възможен тест, но все още не съм го пробвал - пуска се парче восък в етилов спирт 33%(по памет) и се измерва къде точно е в епруветката. Според височината се определя и % примеси. Това ми се вижда по-лесно, но докато не го пробваме :)

Mateev
28.03.2015, 13:59
Днес , в Добрич предлагаха и сръбски основи.
Тя се разчупи на малки парчета .
Това , ако е восък !?!?И друг път е писано по форума, но явно трябва да се повтаря често, защото новите посетители ги мързи да четат старите теми.

Има два начина за направа на восъчни основи съобразно технологията, която се използва.

ЛЕЕНЕ
При машините, които използват ЛЕЕНЕ, восъка тече на тънка струйка директно върху два хоризонтално разположени релефни валяци. От другата страна излиза релефна лента на восъчната основа, която след това с ножове се обрязва по Х и по Y. Алтернативата е използването на ръчни преси, върху които восъка се излива в течно състояние, и после пресата се затваря и се изчаква изстиване на основата. И в двата случая имаме ЛЕЕНЕ НА ВОСЪКА, като и в двата случая основите стават ТРОШЛИВИ ПРИ НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ. Такива основи за да се сложат на рамките трябва предварително да са нагрети до стайна температура (20-22 градуса), като при тази температура те вече са гъвкави и лесно се гънат.

Това са ЕСТЕСТВЕНИТЕ ОСНОВИ и те се приближават максимално близко до естествено изградените пити от пчелните семейства. Имат голямо преимущество пред валцованите основи при температури около 35 градуса (такива са в кошера), защото НЯМАТ СКЛОННОСТ ДА СЕ СВЛИЧАТ.

ВАЛЦОВАНЕ
Восъка първо се оформя в плоска лента между два плоски валяка. Тази лента се навива на рулони и след това на друга машина се ВАЛЦОВА между два релефни валяка. Тези основи са нетрошливи при ниски температури, но за сметка на това имат СКЛОННОСТ ДА СЕ СВЛИЧАТ ПРИ ТЕМПЕРАТУРА 35 градуса вътре в кошера. Също така при тези основи има склонност новоизградените от пчелите килийки да се отделят от основата при машинно разпечатване с големи вибрации. Това нееднократно съм го наблюдавал при мене - цели участъци с изградени килийки се отлепят от основата, като това води до бракуване на цялата пита.

МАШИНИ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ
В България има производители и по двата метода - ЛЕЕНЕ и ВАЛЦОВАНЕ. Повечето стари производители използват стари украински машини, които работят по метода на ВАЛЦОВАНЕТО. Техните основи не са трошливи, но имат склонност да се свличат. Повечето нови производители купуват машини работещи по метода на ЛЕЕНЕТО, защото са по-евтини. Тези машини работят с по-ниска скорост и имат по-ниска производителност. Моята машина е такава. Основите от тези машини стават трошливи на ниски температури, но са по-издръжливи вътре в кошера на температура 35 градуса. Също така тези основи са по-естествени от гледна точка на пчелите.

Дамян Дамянов
28.03.2015, 14:02
Восъкът може да изглежда мазен и мек, но това е от години и добавените вещества от пчелите.
НО като го блъснеш в земята се чупи винаги и не става на пластелин. Издава и един харантерен звук, но това няма как да го опиша, човек трябва да го чуе сам :)

delta.e
28.03.2015, 14:06
Да , днес бяха много ниски температурите !
Минус 10 по Целзий .

Mateev
28.03.2015, 14:07
Восъкът може да изглежда мазен и мек, но това е от години и добавените вещества от пчелите.
НО като го блъснеш в земята се чупи винаги и не става на пластелин. Издава и един харантерен звук, но това няма как да го опиша, човек трябва да го чуе сам :)
Точно така - ИСТИНСКИЯ ЧИСТ ВОСЪК ТРЯБВА ДА Е ТРОШЛИВ !!!
Също така цвета ТРЯБВА ДА Е ПЛЪТЕН, на не с лек прозрачен отенък.

Ако тези неща не са така, значи има нещо гнило.

delta.e
28.03.2015, 14:12
Восъкът може да изглежда мазен и мек, но това е от години и добавените вещества от пчелите.
НО като го блъснеш в земята се чупи винаги и не става на пластелин. Издава и един харантерен звук, но това няма как да го опиша, човек трябва да го чуе сам :)
Така е , за дебела пита .
Но , за восъчна основа ?
Аз ,си ги работя сам .

Илиев
28.03.2015, 14:13
Г-н Матеев, един въпрос: ако дойда и си закупя отводки от Вас през май, възможно ли е на място да обменя восък срещу готови Ваши основи, предлагате ли такава услуга?

Mateev
28.03.2015, 14:19
Да, разбира се. Просто трябва да ме предупредиш предварително, за да ги произведа точно по твоя си размер на рамките.

Дамян Дамянов
28.03.2015, 14:24
Чашата е с титанив оксид - това е най-бялото. Как да обясниш титаниево бяло?!? :laughing:
Като се претопи на блокче става с леко прозрачен цвят и прилича на менте, но удариш ли го се чупи на много парчета. Дори сега го направих парчето на сол при 22-23 градуса в стаята.
Питат ме на кое викам първо качество восък - на ей това най-близкото до титаниево бяло. Разпечатките имат цвят на 2-рата или по-скоро между 2-рата и 3-тата(отляво на дясно) - това е второ качество(според мен).
Имам разпечатки, но се киснат във вода и няма да се види цвета на снимката. Промяната в цвета на разпечатките е от меда в питата и по-скоро прашеца. Според цвета на прашеца се променя и цвета на восъка.

http://s9.postimg.org/gwoboeoi3/CAM00754.jpg (http://postimg.org/image/gwoboeoi3/)

Всяко едно добавено вещество било то киселина, парафин или нещо друго променя качествата на восъка.
При метода на леене на основи се добавя много малко киличество стеаринова киселина(Нашите хора обаче добавят церезин над 30%). Точното количество е много важно и не става в малки мащаби, защото няма как да намериш правилното количество без тестове с игла. Измерва се колко милиметра прониква иглата във восъка и по това се определя дали да се добави восък или други вещества в партидата.

Избелването не се прави със сярна или оксалова киселина - мързи ги да проучат как работят в големите заводи. Пълно безхаберие :(, но и аз няма да им помагам да фалшифицират продуктите ни.

m_pchelari
28.03.2015, 14:53
Да, разбира се. Просто трябва да ме предупредиш предварително, за да ги произведа точно по твоя си размер на рамките.

Какво е минималното количество восък за основите на ишлеме.

tarty
28.03.2015, 17:10
Какво е минималното количество восък за основите на ишлеме.
Трябва да имаш най-малко 100 кг.

Искрен Мутафов
28.03.2015, 21:01
Матеев, преди време беше правил изследвани(пост #26 от линка по-долу), би ли дал координати на лабораторията и някакви ориентировъчни цени за съответните изследвания(ако си спомняш, или има откъде да провериш), ако някой иска да прави изследвания, а аз не се и съмнявам, че при достъпни/разумни цени на изследванията доста пчелари ще пристъпят към изследвания на восъчните основи.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1475&page=3&highlight=Изследване+восъчни+ос нови

g_ker
28.03.2015, 22:38
Само искам да се похваля,че днес бях в Одрин и сикупих основи по 1,12 лв.-многокорпусни.

Дамян Дамянов
07.04.2015, 12:06
Като не иска с добро, можем и с тупаник. :laughing:


https://www.youtube.com/watch?v=5ap-GWyFnJk

valaz
24.04.2015, 19:38
Пропускаш най-важното - цената!

solaris60
24.04.2015, 20:09
Пропускаш най-важното - цената!

Цената я определя този който предлага, а купувача евентуално се съгласява. Сашо каза: плащам и изчезвам, което значи, че е почти съгласен на дадена все още не оповестена цена.;)

valaz
25.04.2015, 08:09
По това време на годината, едва ли някой да държи такова количество непретопен восък. Но след около месец ще има.

Mateev
25.04.2015, 12:16
Цената я определя този който предлага, а купувача евентуално се съгласява. Сашо каза: плащам и изчезвам, което значи, че е почти съгласен на дадена все още не оповестена цена.;)

Цената я определят и двете страни. На международните пазари и по борсите винаги има по две цени, които непрекъснато се движат нагоре-надолу:
Ask - питам, искам, търся
Bid - предлагам

Когато двете цени се срещнат, тогава и само тогава се ИЗВЪРШВА СДЕЛКА.

Тъй като това е обява в раздел за продажба или покупка, този който пуска тази обява е РЕДНО да напише цената, която го устройва. Така ще спести на много хора излишни обаждания по телефона.

сашо 38
25.04.2015, 14:01
Тъй като става въпрос за само 5 кг,а не 5 тона,два-три лева разлика не е проблем.Който го притеснява обаждането,моля да кликне и аз ще го набера веднага,обещавам.Сигурен съм,че ще се договорим.

сашо 38
25.04.2015, 18:39
И аз не знам колко струва восъка от разпечатки.И най-вероятно и аз ще купя първия.

Цеко
25.04.2015, 22:44
Разбирам,ама и аз не знам колко струва восъка от разпечатки.
Преди няколко години и на мен ми предложиха такъв восък и нито продавача нито аз знаехме каква му е цената. Продавача ми предложи да му го платя на 50% от цената на восъка тогава и аз понеже бях на зор (както винаги) се съгласих. След претопяването му обаче се оказа че восъка е само около 25% от първоначалното тегло, така че е много важно разпечатките да са промити и добре изцедени от водата.

kuline
25.04.2015, 22:51
Преди няколко години и на мен ми предложиха такъв восък и нито продавача нито аз знаехме каква му е цената. Продавача ми предложи да му го платя на 50% от цената на восъка тогава и аз понеже бях на зор (както винаги) се съгласих. След претопяването му обаче се оказа че восъка е само около 25% от първоначалното тегло, така че е много важно разпечатките да са промити и добре изцедени от водата.

Е не се оплаквай, купил си две в едно хем восък, хем мед (вода).

Дамян Дамянов
26.04.2015, 05:35
Има разлика в съотношението л/кг при стария и новия восък. Тоест, обема може да е 1 литър, но теглото е различно. Това може да е от голямо значение за производството на основи, свещи и т.н. Примерно основата ще бъде по-лека или по-тежка, но това изобщо не означава, че е фалшива. Ако измерим теглото на 1000 основи от чист восък и 1000 от стар, то разликата трябва да се вижда ясно.
Матеев може да каже (горе-долу) колко батак остава в казана, но едва ли количеството е малко. Предполагам, че разликата между стар и нов восък е около 10 гр/л, а може и да е много повече.
За някои 10гр/л може да е нищо, но за други да е 50% от печалбата им.

Искрен Мутафов
26.04.2015, 07:04
Преди няколко години и на мен ми предложиха такъв восък и нито продавача нито аз знаехме каква му е цената. Продавача ми предложи да му го платя на 50% от цената на восъка тогава и аз понеже бях на зор (както винаги) се съгласих. След претопяването му обаче се оказа че восъка е само около 25% от първоначалното тегло, така че е много важно разпечатките да са промити и добре изцедени от водата.

Разбира се, че има рандеман. Именно затова бих му го промил и разтопил пред него, и след това на кантара - всичко това ще отнеме известно време, може би около час и да охладим восъка още малко време...

сашо 38
26.04.2015, 17:53
Преди няколко години и на мен ми предложиха такъв восък и нито продавача нито аз знаехме каква му е цената. Продавача ми предложи да му го платя на 50% от цената на восъка тогава и аз понеже бях на зор (както винаги) се съгласих. След претопяването му обаче се оказа че восъка е само около 25% от първоначалното тегло, така че е много важно разпечатките да са промити и добре изцедени от водата.
От сниманото количество,разпечатки от пет ЛР пити,излезе колкото кибритена кутийка след претопяване.

4112

Mateev
27.04.2015, 15:50
При мене разпечатките ги прекарвам през восъчна преса (машина с въртящ се винт). От едно 200 литрово каче с разпечатки излиза около 1 кофа пресован восък, и то не плътно запълнена. Като обем съотношението сигурно е 15 или дори 20 към 1.

По принцип в една пита за да я изградят, пчелите добавят приблизително 50-60 грама восък. В разпечатките попадат само около 5-6 грама от този восък. При това положение от всеки един корпус с мед (напр. 20 kg) се вадят само 50-60 грама восък. Съотношението е 1:300 или 1:400 - колкото мед извадите, около 300-400 пъти по-малко ще е восъка от разпечатки.

Искрен Мутафов
29.04.2015, 23:45
При мене разпечатките ги прекарвам през восъчна преса (машина с въртящ се винт). От едно 200 литрово каче с разпечатки излиза около 1 кофа пресован восък, и то не плътно запълнена. Като обем съотношението сигурно е 15 или дори 20 към 1.

По принцип в една пита за да я изградят, пчелите добавят приблизително 50-60 грама восък. В разпечатките попадат само около 5-6 грама от този восък. При това положение от всеки един корпус с мед (напр. 20 kg) се вадят само 50-60 грама восък. Съотношението е 1:300 или 1:400 - колкото мед извадите, около 300-400 пъти по-малко ще е восъка от разпечатки.

И, в този ред на мисли - то каква би следвало да е цената восъка от разпечатки?!?

Mateev
29.04.2015, 23:49
Ами трябва да е с лев-два по-скъп от другия восък, но само ако е разтопен и направен на пити. Ако е в състояние "восък + мед", тогава трябва да се отчете рандемана, но аз не го знам колко е.

сашо 38
30.04.2015, 20:44
И, в този ред на мисли - то каква би следвало да е цената восъка от разпечатки?!?
Благодарности за коректната доставка.Цената е,както каза колегата Матеев,когато интересите се срещнат.Запази ми още някое кило за по-нататък!
41554156

kuline
30.04.2015, 20:52
А ти не търсеше ли неразтапян восък?

сашо 38
30.04.2015, 22:05
А ти не търсеше ли неразтапян восък?
Колегата Искрен,ми направи клип как го разтопява и ми го изпрати на имейла.Долната му част е като воден знак за оригиналност против подмяна,а пък и аз,и без това,понякога,се доверявам на хората по интуиция.

Искрен Мутафов
01.05.2015, 04:08
А ти не търсеше ли неразтапян восък?

Восък беше неразтапян, но той си прецени, че го предпочита компактен и готов за употреба, пред това да дойде на място да си го вземе, или да му го топя пред него....

4169

4170

4171

4172

4173

4174

4175

4176

4177

И така, от три тенекии с разпечатки не съм ги теглил преди да ги залея с вода за премиване. След премиване и изцеждане сложих 12,5 кг влажни разпечатки в парната топилка. Чистият восък който излезе беше около 5,5 кг, а изтече и доста вода.
Преди да му изпратя восъка на Сашо, съм му пратил тези и още доста снимки, а за цената се бяхме договорили предварително. Тъй, че ако има желаещи за такъв восък - имам все още някоя и друга тенекия неразтапяни разпечатки.

koragroup
22.10.2015, 20:17
Да надигнем малко темата. Днес край единия пчелин минаха 3-4 изкупвачи на кожи, орехи и задължителния вече восък. На третия не се стърпях и излязох да "проуча пазара" :bigsmile:

Манго рече: "Бате цената много падна. Пролетес за 10 го земахме ама сега повече от 8 не давам." Викам му земи ми продай 20-30 кила на 8,50, а той няма бееее само това - и вади една кесийка с 300-400гр изрезки от основи...

Та споделете някой има ли инфо на къде отива пазара с восъка тази година - да купуваме ли основи или да чакаме след Нова Година?

solaris60
22.10.2015, 20:39
Та споделете някой има ли инфо на къде отива пазара с восъка тази година - да купуваме ли основи или да чакаме след Нова Година?

Когато ги заменяш за восък какво губиш?

koragroup
22.10.2015, 21:11
Когато ги заменяш за восък какво губиш?

Нищо, ама няма да ми стигнат и ще трябва да купувам... та си правя сметката дали да купувам восък от сега или да вземам основи ...

kuline
22.10.2015, 21:38
Да надигнем малко темата. Днес край единия пчелин минаха 3-4 изкупвачи на кожи, орехи и задължителния вече восък. На третия не се стърпях и излязох да "проуча пазара" :bigsmile

Та споделете някой има ли инфо на къде отива пазара с восъка тази година - да купуваме ли основи или да чакаме след Нова Година?

Бай мангал не те е излъгал, цената и на восъка се срина, само че за разлика от меда това е факт от лятото.

delta.e
26.01.2016, 21:20
Бай мангал не те е излъгал, цената и на восъка се срина, само че за разлика от меда това е факт от лятото.

Аз продавам на 15 лева .
Чист и на кюлчета - Модератор може да го потвърди .

Дамян Дамянов
27.01.2016, 01:04
Аз продавам на 15 лева .
Чист и на кюлчета - Модератор може да го потвърди .

Колко килограма ти останаха?

Дамян Дамянов
25.04.2016, 10:16
http://i.imgur.com/1KMGGyp.jpg

Основа с много парафин горе на снимката. Много по-прозрачна е. В същото време е по-тъмна, защото е използван най-черния восък.

Основа от пчелен восък долу на снимката.

rumenggr
25.04.2016, 13:43
Дамяне, сигурно ли е, че това е основа с много примеси и само цвета и прозрачността са критерий? Може ли на място в магазина да докажа, че има много парафин? Питам, защото купувах няколко пъти подобни на горните с уговорка, че са от чист восък. Трябва да съм съм сигурен, че цветущите ми фрази са подплатени убедително следващия път.

tarty
25.04.2016, 14:56
Продавач на воскък ми е казвал, че ако запалиш в края основата с запалка и се появи черен пламък, явно има нефтен продукт като примес вътре.

Дамян Дамянов
25.04.2016, 17:08
Дамяне, сигурно ли е, че това е основа с много примеси и само цвета и прозрачността са критерий? Може ли на място в магазина да докажа, че има много парафин? Питам, защото купувах няколко пъти подобни на горните с уговорка, че са от чист восък. Трябва да съм съм сигурен, че цветущите ми фрази са подплатени убедително следващия път.

Не се вижда добре на снимките, но лявата пита е жълта, а дясната е наситено жълта и близо до оранжево.
Лявата пита има между 30 и 50% пчелен восък.
Дясната има 100% пчелен восък. От тази пита правя в момента маточни чашки, защото в нея няма акарициди и пестициди от нивите(доколкото е възможно).
Ако основата прозира и можеш да четеш вестник през нея, тогава примеса в нея е най-вероятно парафин. Основите не трябва да имат мазен блясък, а матов. Пчелният восък може да се направи да бъде по-мек и пак да бъде 99.9% чист, но това не се прави за основите, защото е скъпо. Преработвам восък с цел да стане по-мек, но цената му скача много и не се продава в БГ. Евтиният вариант е с добавянето на 5% - 10% хидрогенирано растително масло или палмово масло. Тогава восъка се държи като малко по-твърд пластелин и с ръце можеш да го оформяш.

http://i.imgur.com/enjUCDr.jpg
http://i.imgur.com/K7zq2ie.jpg

bigbo4ko
25.04.2016, 17:29
Дамяне,с какво си правиш маточните чашки?

borislav aleksandrov
25.04.2016, 17:43
Продавач на воскък ми е казвал, че ако запалиш в края основата с запалка и се появи черен пламък, явно има нефтен продукт като примес вътре.

Преди време може би, но в днешно време, само пчелар които от поне 20-25 години, използва само и единствено своя восък за направа на основи, може да твърди, че има на 100 % чист восък... всички останали имат някакви примеси... разбира се остава ако е восък от строителна рамка...

Восъка се познава лесно без палене и т.н. - има ли патина няма какво да се гледа или мисли - восък е... друг начин е ако няма патина - разчупваш питата и поглеждаш структурата - лесно и бързо

Дамян Дамянов
25.04.2016, 18:16
На цена 11лв/кг...ха познай колко восък ще получат.
"Умни" колеги ореваха света за "скъпия" восък, сега се набутаха с парафин за 11лв. Сега реват, че не могат да си продадат восъка на 18лв. :tres:
Следващата изненада е евтиния вносен восък с антибиотици, АГ, пестициди и т.н...ха познай колко хитри лисици ще изгорят тази година.

Aranis
25.04.2016, 20:29
Восъка се познава лесно без палене и т.н. - има ли патина няма какво да се гледа или мисли - восък е... друг начин е ако няма патина - разчупваш питата и поглеждаш структурата - лесно и бързо

Прости невежеството ми, но какво е "патина"? Това, което се образува, като мехурчета отгоре, когато застине?

galin_f
25.04.2016, 20:54
Точно заради това незняние какво ли не има във восъчните основи, или по скоро защото знам какво може да има, тотално съм ги спрял от употреба докато не си осигуря колилество восък от мои кошери от разпечатки и строителна рамка. Още имам два кашона восъчни основи които не ми се вкарват в кошерите, но ще се наложи да ги прекарам и да изчезват. Всички пити с восъчни основи ги топя отделно и им ги връщам да им се радват.

borislav aleksandrov
25.04.2016, 20:57
Прости невежеството ми, но какво е "патина"? Това, което се образува, като мехурчета отгоре, когато застине?

специфично потъмняване на восъка - не може да се обърка

Mateev
27.04.2016, 20:52
Не е потъмняване, а нещо като бял прах или по-скоро бял налеп, все едно основата е пепелява. Това се получава по всички пити с восък, които престоят няколко месеца. Получи се и по маточните ми чашки, които ги правих през зимата.

Този налеп се получава само по питите с чист восък, и всъщност се явява един добър критерий за високото качество на восъка.

jdrumev
27.04.2016, 21:27
Не е потъмняване, а нещо като бял прах или по-скоро бял налеп, все едно основата е пепелява. Това се получава по всички пити с восък, които престоят няколко месеца. Получи се и по маточните ми чашки, които ги правих през зимата.

Този налеп се получава само по питите с чист восък, и всъщност се явява един добър критерий за високото качество на восъка.

Чувал съм от стари пчелари,че най хубавия восък става от разпечатката.Вярно ли е това?

Mateev
27.04.2016, 22:05
Чувал съм от стари пчелари,че най хубавия восък става от разпечатката.Вярно ли е това?

Няма по-хубав восък от восъка от разпечатки. Това е единствения вид восък, който ГАРАНТИРАНО Е ПРАВЕН ОТ ПЧЕЛИ.

Във всички останали видове восъци има повече или по-малко други примеси, от типа на парафин, церезин, кумафос и един бог знае какви други химикали.

Проблемът се дължи основно на фалшивите восъчни основи, с които е залят Българския пазар. В тези основи има парафин и церезин и не се знае какво още. Тези основи пчеларите ги купуват, пчелите ги доизграждат, и след това пчеларите продават това като восък, но всъщност в него има една камара допълнителни примеси, които постепенно плъзват из цялата страна. И този цикъл се върти непрекъснато вече не се знае колко години.

Ако наистина искаш чист и качествен восък - отделяй восъка от разпечатки и не го смесвай с другия уж "восък", в който има и разтопени основи с неизвестен състав.

Дамян Дамянов
27.04.2016, 22:48
На първо място е восъка от строителни рамки, но трябва да няма нито прашец, нито нектар, нито пило по питите или да е много малко. Питите са СУПЕР чупливи и буквално стават на прах в ръцете.
Разпечатките са значително по-некачествени и в тях има доста примеси, но за производството на основи не е толкова голям проблем. Най-ниското качество излиза от черните пити, защото температурата трябва да бъде много по-висока и в тях са събрани всички отрови и пчеларя трябва да изстисква восъка през цедка, че да го освободи всичкия. При по-високата температура, всички мастноразтворими химикали се натрупват/разтварят във восъка и по-добре да ползваш основи от 100% парафин. Восък от пити с мухъл и вкиснал мед се продава, не го използвай. Киселината и алкохола, работят като много добри разтворители и този восък не го искаш обратно в кошера.
За производството на пчелни майки е недопустимо да се използват маточни чашки направени от черни пити, а от разпечатки е компромисен вариант и то ако няма масови култури в района. Затова ако не си сигурен във восъка, по-добре пластмасови чашки. Знам, че претопяват изрезките от основите и си правят чашки, но всеки с акъла си.
Събирай си най-чистия восък и не го продавай!

ves
28.04.2016, 09:36
Затова ако не си сигурен във восъка, по-добре пластмасови чашки.
Това според мен важи не само за восъка за чашки, но и за восъчните основи. От известно време се питам кое е по-добре? Да купувам восъчни основи с незнайно какви химикали вътре или пластмасови основи. Най-добрия вариант ще бъде основи от собствен восък, но за жалост не добивам достатъчно за да дам на някой производител да ми направи основи.

М-у другото онзи ден мерих, че от една строителна рамка получавам 70-80гр. восък. Тоест това е което добивам след разтопяване. Колко изхвърлям с пилото не знам.

Дамян Дамянов
28.04.2016, 10:33
Това според мен важи не само за восъка за чашки, но и за восъчните основи. От известно време се питам кое е по-добре? Да купувам восъчни основи с незнайно какви химикали вътре или пластмасови основи. Най-добрия вариант ще бъде основи от собствен восък, но за жалост не добивам достатъчно за да дам на някой производител да ми направи основи.

М-у другото онзи ден мерих, че от една строителна рамка получавам 70-80гр. восък. Тоест това е което добивам след разтопяване. Колко изхвърлям с пилото не знам.

Зависи на каква система си, но винаги можеш да измислиш вариант. Според мен, най-добрия начин е да сменяш основите в плодника всяка година или максимум на 2 години. Всеки кошер трябва да ти произведе толкова восък, колкото да си смениш всички основи в него. Примерно: Имаш ДБ12 с основи 72 грама, трябва да изкарваш от този кошер по 0,864 кг восък. Реално цифрата е около 600-700 грама. Няма да можеш да смениш всички пити наведнъж, защото в някои ще има пило и/или перга, а и все ще се намери някоя пита в която не е отглеждано пило или е малко. Не, че не можеш да го направиш, но труда, времето и проблемите не си заслужават.
Друг вариант ако използваш еднакви корпуси е просто да слагаш рамки с основи под пилото и да "избуташ" пчелата надолу. Трети вариант е да слагаш рамка с основа в центъра на пилото, а да бракуваш крайна рамка. Този вариант е много удачен, защото майката веднага я осеменява и почти никога няма да имаш блокирана майка, а и използва пълния потенциал за яйцеснасяне.
Варианти има, само да имаш желание.

Емко
28.04.2016, 10:48
За "краткият си стаж като пчелар" практиката със слагане на В.О. в средата и махане на черни крайни пити за мен е най удачен.

ves
28.04.2016, 12:08
Зависи на каква система си, но винаги можеш да измислиш вариант. Според мен, най-добрия начин е да сменяш основите в плодника всяка година или максимум на 2 години. Всеки кошер трябва да ти произведе толкова восък, колкото да си смениш всички основи в него. Примерно: Имаш ДБ12 с основи 72 грама, трябва да изкарваш от този кошер по 0,864 кг восък. Реално цифрата е около 600-700 грама. Няма да можеш да смениш всички пити наведнъж, защото в някои ще има пило и/или перга, а и все ще се намери някоя пита в която не е отглеждано пило или е малко. Не, че не можеш да го направиш, но труда, времето и проблемите не си заслужават.
Друг вариант ако използваш еднакви корпуси е просто да слагаш рамки с основи под пилото и да "избуташ" пчелата надолу. Трети вариант е да слагаш рамка с основа в центъра на пилото, а да бракуваш крайна рамка. Този вариант е много удачен, защото майката веднага я осеменява и почти никога няма да имаш блокирана майка, а и използва пълния потенциал за яйцеснасяне.
Варианти има, само да имаш желание.
Мисълта ми беше малко по-друга. Не вкарвам никакви химикали в кошера умишлено. Но вкарвам химикалите в кошера чрез восъчните основи от магазина, освен това самите пчели си вкарват разни химикали от пръскането на растенията и разни замърсители. Ако сменям питите по-често ще изхвърлям химикалите които пчелите донасят в кошера, но пак ще си вкарвам химикалите от основите. И като знам, че има пчелари които държат по 10 години пити в кошера ( и восъка поема отровите) или третират като луди със синтетични акарициди, да не забравяме антибиотиците, после претопяват тези пити и ги дават като восък. Кел файда като аз не третирам с химия, след като си вкарвам в кошера основи от техния восък. Да не се окаже, че като слагат парафин в "чистия" восък производителите на основи ни правят услуга.

Та по тази причина се замислям за пластмасови основи или да си купя от ония ръчни восъчни преси и да се мъча сам да си ги правя. Третото е да събирам восък и като събера 100кг. да търся производител, който да ми направи основи от моя восък. Това обаче ще отнеме много време.

Дамян Дамянов
28.04.2016, 17:23
Мисълта ми беше малко по-друга. Не вкарвам никакви химикали в кошера умишлено. Но вкарвам химикалите в кошера чрез восъчните основи от магазина, освен това самите пчели си вкарват разни химикали от пръскането на растенията и разни замърсители. Ако сменям питите по-често ще изхвърлям химикалите които пчелите донасят в кошера, но пак ще си вкарвам химикалите от основите. И като знам, че има пчелари които държат по 10 години пити в кошера ( и восъка поема отровите) или третират като луди със синтетични акарициди, да не забравяме антибиотиците, после претопяват тези пити и ги дават като восък. Кел файда като аз не третирам с химия, след като си вкарвам в кошера основи от техния восък. Да не се окаже, че като слагат парафин в "чистия" восък производителите на основи ни правят услуга.

Та по тази причина се замислям за пластмасови основи или да си купя от ония ръчни восъчни преси и да се мъча сам да си ги правя. Третото е да събирам восък и като събера 100кг. да търся производител, който да ми направи основи от моя восък. Това обаче ще отнеме много време.

Точно! Затова си пази чистия восък и си прави основи от него. Ако не можеш да събереш достатъчно, организирай се с няколко колеги и си разделете разходите.
Пластмасовите основи към момента не си заслужават. Пластмасовите рамки с 3/4 изградена килийка, държат висока цена, но ако паднат....сериозно ще се замисля.

Дамян Дамянов
28.04.2016, 21:19
Хихихих още година,две и като вдигнеш още бройката ще ти дойде акъла :-) :-) :-) :-)

Ако паднат на 3 лева, ще се замисля сериозно.
Все някога на нашите фирми ще им светне, че има пазар.
Матрицата струва 1-3000 лева и си остава твоя. Минимум ще искат да поръчаш 1000-2000 броя.
Още жокери искаш ли? :laughing:

Дамян Дамянов
04.05.2016, 21:05
Направил съм снимка преди повече от седмица, но съм забравил да я кача тук.

http://i.imgur.com/RfDQ6cD.jpg

jdrumev
04.05.2016, 21:15
...................


Това от разпечатка ли е?Или от рамки?

Дамян Дамянов
05.05.2016, 19:11
Това от разпечатка ли е?Или от рамки?

Далаци и строителни рамки.

delta.e
07.05.2016, 21:53
Не е потъмняване, а нещо като бял прах или по-скоро бял налеп, все едно основата е пепелява. Това се получава по всички пити с восък, които престоят няколко месеца. Получи се и по маточните ми чашки, които ги правих през зимата.

Този налеп се получава само по питите с чист восък, и всъщност се явява един добър критерий за високото качество на восъка.
Точно така !
Днес направих 100 бройки .

michail76
08.05.2016, 19:47
Имам 100-тина кила такъв восък,който го иска,негов е,но струва пари 20 кинта килото,за всичкия може и 18.

Boro
18.05.2016, 17:50
На тая цена и аз бих заделил 30 кг. . Ходих в Апиакта да питам, цената му наполовина паднала, вследствие много внос от Украйна. Не бих го харизал, по-добре да го подаря на Църквата.

Дамян Дамянов
18.05.2016, 19:33
На тая цена и аз бип заделил 30 кг. . Ходих в Апиакта да питам, цената му наполовина паднала, вследствие много внос от Украйна. Не бип го харизал, по-добре да го подаря на Църквата.

Значи няма да купуваме основи от Апиакта.
В Украйна има проблем със забранени вещества, а те се натрупват и във восъка.
Ако не искате другата година да имате проблеми с Меда и да ви го изкупуват по 2лв/кг...

Обади се на Апиакта, прочети им този пост и ги питай дали са сигурни, че купуват украински восък.

Цял ден садя домати, ама не ги ям с колчетата. :laughing:

Георгиева
14.08.2016, 19:11
Бих искала да попитам защо цедите разпечатките във вода, това в нашия край никой не го практикува /или поне хората, от които се уча/, направо го слагаме в топилката. Има ли някаква дозировка за количество разпечатки и налята вода, колко време трябва да се изчака? Какво се печели с това допълнително отделено време и грижа? Г-н Дамянов, или може би Искрен, двамата споменавате подобна практика, ако може един-два реда, когато имате време.
И въпрос към г-н Матеев: правил ли сте анализ за икономическата изгода от покупката на пресата за восък - количеството добит мед с оглед на количеството преминал восък през пресата - горе-долу за колко сезона би могла да се изплати?

solaris60
14.08.2016, 19:40
Бих искала да попитам защо цедите разпечатките във вода, това в нашия край никой не го практикува /или поне хората, от които се уча/, направо го слагаме в топилката. Има ли някаква дозировка за количество разпечатки и налята вода, колко време трябва да се изчака? Какво се печели с това допълнително отделено време и грижа? Г-н Дамянов, или може би Искрен, двамата споменавате подобна практика, ако може един-два реда, когато имате време.
И въпрос към г-н Матеев: правил ли сте анализ за икономическата изгода от покупката на пресата за восък - количеството добит мед с оглед на количеството преминал восък през пресата - горе-долу за колко сезона би могла да се изплати?

Госпожо, само тия двамата ли държите да ви отговорят или и други могат да го сторят? Аз ще понахалствам малко докато ги няма тези хубостници и ще отговоря това което знам. Восъка не се цеди, а се измива във вода за да се отмие меда от него и с малко захар да се даде на някои семейства. Това е за да не се губи мед, макар и в малки количества. Водата трябва все пак да е в малки количества и се държи толкова време колкото да се отмие меда или се помага за по - бързо като се разбърква до пълното му разтопяване.

Георгиева
14.08.2016, 19:49
Благодаря! Аз ги заподозрях, че по този начин извличат по-голямо количество восък, или нещо подобно. blush;

solaris60
14.08.2016, 19:54
Благодаря! Аз ги заподозрях, че по този начин извличат по-голямо количество восък, или нещо подобно. blush;

Как ще стане това? В едно количество от 5 кг. восък(разпечатки) и малко мед, колко восък ще се получи като се промие восъка? Пак 5 кг.. Дори по - малко. Няма нищо конспиративно тук.:bigsmile:

kuline
14.08.2016, 20:05
В разпечатките остава доста мед, дори и те (разпечатките) да са се оцеждали във ваната цяла седмица. Не е препоръчително въпросния мед да се дава за подхранване на пчелите, защото може да има някое проблемно семейство и така да се разнесе зараза по всички семейства. По-удачно е да се пресоват разпечатките и да се оцеди мед за продан. След тази операция, остава незначително количество мед в разпечатките и пак може да се промият с вода, защото ако се топят в отворен съд с вода се налага повтаряне на операцията. Т.е. повторно топене.

solaris60
14.08.2016, 20:12
В разпечатките остава доста мед, дори и те (разпечатките) да са се оцеждали във ваната цяла седмица. Не е препоръчително въпросния мед да се дава за подхранване на пчелите, защото може да има някое проблемно семейство и така да се разнесе зараза по всички семейства. По-удачно е да се пресоват разпечатките и да се оцеди мед за продан. След тази операция, остава незначително количество мед в разпечатките.

А като заври сиропа дали ще има зарази в него? Чул съм, че огъня лекува всичко.

tarty
14.08.2016, 20:20
Госпожо, а защо не пробвате тази година, за да разберете лично какво се получава. Може да ви кажа, че восъка престоял във вода си остава същия, но вместо да купувате оцет за камбите и за какво ли не още, ще си ползвате вашия от разпечатките. Ако пък накиснете стари пити в който е гледано пило, тогава ризите на пчелите се надуват и при топене восъка по лесно излиза. Дано съм помогнал с нещо.

kuline
14.08.2016, 20:20
А като заври сиропа дали ще има зарази в него? Чул съм, че огъня лекува всичко.
Това си го пропуснал в предишния пост. На час по лъжичка. ;)
Не всички приготвят топъл сироп.

Дамян Дамянов
14.08.2016, 20:42
В разпечатките има малко мед и можете да го извлечете, но не бих подхранвал семейства с него.
Промиваме разпечатките с единствената цел да премахнем меда преди да разтопим восъка.

kuline
14.08.2016, 20:50
В разпечатките има малко мед
Дамянич, е те тука не съм съгласен с теб. Аз също си мислех така, но когато ме посетихте пътьом с tarty, той сподели нещо, което аз проверих и се оказа прав - пресоването на разпечатките.

Валентин.
14.08.2016, 20:59
Една двойна шепа разпечатки, в кофата, с 1 литър вода. ХУУУУУУБАВО джуркане със супената лъжица на почивки около 30-60 минути. Резултата 1,7 литра сироп. На второ джуркане с 1л вода, 1,2 л сироп. Третото джуркане го изхвърлих. това за тая година. За лани нямам спомен. Разпечатвам с вилица.

Георгиева
14.08.2016, 21:31
Досега съм давала медната вода след разтопяването обратно по кошерите /с много тъмен цвят, но пчелите явно много я обичат, защото само като я подушат и се събират около шишетата/. Предполагам, че ХМФ-то й не е от най-ниските, но на този етап не мога да съм толкова прецизна, защото времето и количеството енергия, с което разполагам, се оказаха най-ценните ми ресурси. А си мислих, че извличате повече восък, но не ми стана ясно на какъв принцип.
Г-н Дамянов, да попитам още нещо /последно/, подхранването с бирена мая в сиропа добра идея ли е? Пролетното и есенното? Странно е, но точно момчето, което е производителят на основите от Горна, то спомена, че напоследък се отрича, но не знаеше защо.
И защо е лошо медът да е във восъка, и пило да има, и прашец, восъкът става с по-лоши качества?

Георгиева
14.08.2016, 21:36
В разпечатките остава доста мед, дори и те (разпечатките) да са се оцеждали във ваната цяла седмица. Не е препоръчително въпросния мед да се дава за подхранване на пчелите, защото може да има някое проблемно семейство и така да се разнесе зараза по всички семейства. По-удачно е да се пресоват разпечатките и да се оцеди мед за продан. След тази операция, остава незначително количество мед в разпечатките и пак може да се промият с вода, защото ако се топят в отворен съд с вода се налага повтаряне на операцията. Т.е. повторно топене.


По-удачно е, но на каква цена?

solaris60
14.08.2016, 21:38
Досега съм давала медната вода след разтопяването обратно по кошерите /с много тъмен цвят, но пчелите явно много я обичат, защото само като я подушат и се събират около шишетата/. Предполагам, че ХМФ-то й не е от най-ниските, но на този етап не мога да съм толкова прецизна, защото времето и количеството енергия, с което разполагам, се оказаха най-ценните ми ресурси. А си мислих, че извличате повече восък, но не ми стана ясно на какъв принцип.
Г-н Дамянов, да попитам още нещо /последно/, подхранването с бирена мая в сиропа добра идея ли е? Пролетното и есенното? Странно е, но точно момчето, което е производителят на основите от Горна, то спомена, че напоследък се отрича, но не знаеше защо.
И защо е лошо медът да е във восъка, и пило да има, и прашец, восъкът става с по-лоши качества?

Щях пак да нахалствам да отговоря аз, но след като госпожата си е харесала Дамянов няма да се меся. Хайде бе Дамянов - къде се моткаш? Отговаряй, че и на мен ми е интересно.:bigsmile:

Дамян Дамянов
14.08.2016, 21:52
Можете да подхранвате с мая, но не рязбирам защо при последното подхранване.

kuline
14.08.2016, 21:59
По-удачно е, но на каква цена?

Ако питаш за паричното изражение на пресата - стотина лева. Не са необходими кой знае какви усилия и време, така че не е наложително труда да се калкулира.

Георгиева
14.08.2016, 22:09
Заради лекцията на доцент Желязкова, само че всъщност тя пролетно време не препоръчва маята. Аз маята я възприемам като комплекс от витамин В и като протеин. И по логиката, че и двата компонента трудно биха натрупали излишество, пак далеч от това да съм прецизна, реших, че ще я добавям при всяко подхранване със сироп. Но това момче ме накара да се замисля, в края на краищата той контактува с една камара пчелари от цялата страна.
Благодаря и лека вечер!

malkia.sandanski
14.08.2016, 22:38
Заради лекцията на доцент Желязкова, само че всъщност тя пролетно време не препоръчва маята. Аз маята я възприемам като комплекс от витамин В и като протеин. И по логиката, че и двата компонента трудно биха натрупали излишество, пак далеч от това да съм прецизна, реших, че ще я добавям при всяко подхранване със сироп. Но това момче ме накара да се замисля, в края на краищата той контактува с една камара пчелари от цялата страна.
Благодаря и лека вечер!
Каква мая давате и на каква цена я купувате? Прочетете това ако искате
http://scientificbeekeeping.com/when-to-feed-pollen-sub/ и това http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-3/

Гогол
14.08.2016, 23:13
В разпечатките има малко мед и можете да го извлечете, но не бих подхранвал семейства с него.
Промиваме разпечатките с единствената цел да премахнем меда преди да разтопим восъка.
В разпечатките има много мед,дори и след като престоят 5 дена във ваната за разпечатване и са се изцедили до сухо.Дори и след преминаване през преса,пак остава мед.Затова промивам.Водата от промивката+водата от измитите съдове+малко сечи кабруз и това е първата стъпка към повишаване числеността на моите робушки за да презимуват успешно.Напълнят ли някоя баластна пита,хайде вън.Но......о, това е съвсем друга тема.Да попитам–защо не храниш с тази сладост от разпечатките? Съмняваш се за някое от с–вата? Това би означавало, че ти не знаеш какво става в пчелина/ите/ ти.Аз знам и затова храня,студено.Съмняваш ли се,загрявай до кипене и пак давай.Какво я правиш?Хвърляш я? Ако е така,това си е чисто разхищение.Ние,динозаврите от палеозоя се опитваме да правим от ни щото–нещо.Нямаме излишни финикийски знаци за да ги разхищаваме.Всичко е разчетено до стотинка.Малко цънцари си падаме!!!!! А бе.....е,к,во да ти кажа.Гоним дявола още във въздуха,преди да е кацнал за да го е.....м. Изтървем ли го,той ни разказва играта с подробности.Така че,хранете с промивките след като знаете състоянието на с–вата.По този начин ще намалите себестойността на 1 кг. мед и спокойно ще го подарявате на всички зайкуджии които дават цена 4,50 лв. А восъка?Восъка е почти без пари.

Дамян Дамянов
14.08.2016, 23:41
В разпечатките има много мед,дори и след като престоят 5 дена във ваната за разпечатване и са се изцедили до сухо.Дори и след преминаване през преса,пак остава мед.Затова промивам.Водата от промивката+водата от измитите съдове+малко сечи кабруз и това е първата стъпка към повишаване числеността на моите робушки за да презимуват успешно.Напълнят ли някоя баластна пита,хайде вън.Но......о, това е съвсем друга тема.Да попитам–защо не храниш с тази сладост от разпечатките? Съмняваш се за някое от с–вата? Това би означавало, че ти не знаеш какво става в пчелина/ите/ ти.Аз знам и затова храня,студено.Съмняваш ли се,загрявай до кипене и пак давай.Какво я правиш?Хвърляш я? Ако е така,това си е чисто разхищение.Ние,динозаврите от палеозоя се опитваме да правим от ни щото–нещо.Нямаме излишни финикийски знаци за да ги разхищаваме.Всичко е разчетено до стотинка.Малко цънцари си падаме!!!!! А бе.....е,к,во да ти кажа.Гоним дявола още във въздуха,преди да е кацнал за да го е.....м. Изтървем ли го,той ни разказва играта с подробности.Така че,хранете с промивките след като знаете състоянието на с–вата.По този начин ще намалите себестойността на 1 кг. мед и спокойно ще го подарявате на всички зайкуджии които дават цена 4,50 лв. А восъка?Восъка е почти без пари.

Предпочитам да продам меда, а да давам захар.
Оставам да се изтече каквото може, но остава винаги.
Знам как трябва да се направи, но не си струва инвестицията, а нямам време сам да го изработя.
Много добре знам в какво състояние са семействата ми. Предпочитам да не връщам мед.

Цеко
15.08.2016, 12:30
До сега промивах разпечатките и с водата подхранвах отводките, но тъй като те вече нямат нужда от хранене днес реших да я използвам за ракия като я сипа в едни бидони със сливи. Бях си приготвил и захар за всеки случай, но се оказа че медената вода е със захарност над 25% и не я „лови“ захаромера, и вместо да добавям захарта се наложи на 40 литра медена вода да долея 20 литра чиста за да се получи разтвор с 20% захарност. Разпечатвам (режа) предимно „дебели“ пити и се опитвам да държа максимално дълго разпечатките да се цедят, но явно наистина остава много мед в тях. Поръчал съм една преса и я чакам да пристигне и тогава ще въртя последния мед, дано да върши работа че иначе ще се пропия... :laughing:

Георгиева
15.08.2016, 19:23
В разпечатките има много мед,дори и след като престоят 5 дена във ваната за разпечатване и са се изцедили до сухо.Дори и след преминаване през преса,пак остава мед.Затова промивам.Водата от промивката+водата от измитите съдове+малко сечи кабруз и това е първата стъпка към повишаване числеността на моите робушки за да презимуват успешно.Напълнят ли някоя баластна пита,хайде вън.Но......о, това е съвсем друга тема.Да попитам–защо не храниш с тази сладост от разпечатките? Съмняваш се за някое от с–вата? Това би означавало, че ти не знаеш какво става в пчелина/ите/ ти.Аз знам и затова храня,студено.Съмняваш ли се,загрявай до кипене и пак давай.Какво я правиш?Хвърляш я? Ако е така,това си е чисто разхищение.Ние,динозаврите от палеозоя се опитваме да правим от ни щото–нещо.Нямаме излишни финикийски знаци за да ги разхищаваме.Всичко е разчетено до стотинка.Малко цънцари си падаме!!!!! А бе.....е,к,во да ти кажа.Гоним дявола още във въздуха,преди да е кацнал за да го е.....м. Изтървем ли го,той ни разказва играта с подробности.Така че,хранете с промивките след като знаете състоянието на с–вата.По този начин ще намалите себестойността на 1 кг. мед и спокойно ще го подарявате на всички зайкуджии които дават цена 4,50 лв. А восъка?Восъка е почти без пари.



Някъде по-горе писах вчера какво правя с медната вода, така че въпросите Ви за знанието/незнанието ми за състоянието на семействата и на този фон самоизтъкването Ви за Вашите познания малко ми идват не на място с nickname-а Ви. Не се обиждайте, обикновено не отговарям на такива съобщения, но да употребите нецензурна дума в диалог с жена, било то и с многоточие, ме провокира. Благодаря Ви за кипенето, и въпреки че и в момента точно това правя, не върви на "заслужил" автор да раздава такива съвети. И, ако мога да Ви бъда полезна, съвсем добронамерено, към момента обявената цена за моя мед на едро е 5.00 лева, но не мога да Ви кажа на коя от двете пловдивски фирми е, защото с организацията по вземането на проби и изкупуването на меда се занимава най-продуктивният пчелар в района ми, от когото се случи да се уча по стечение на обстоятелствата. Просто е много уважаван човек и хората работят с него от десетилетия.

Цеко
15.08.2016, 20:57
когато разбереш колко мед е отивал не по предназначение :-):-):-)
До сега предполагах, но вече съм убеден че инвестицията свързана със закупуването на пресата си заслужава и доста бързо ще си „избие“ парите...

panoneca
15.08.2016, 21:02
До сега предполагах, но вече съм убеден че инвестицията свързана със закупуването на пресата си заслужава и доста бързо ще си „избие“ парите...

Ще споделиш ли каква преса си избрал, може и на лични

Цеко
15.08.2016, 22:10
http://utilaje-apicole.com/topitor-ceara-pret/presa-bostina-ceara , подобна е на нашите преси за грозде, но е от метал. Недостатък е че не е от инокс, но за тия пари толкова...

Mateev
15.08.2016, 22:40
.....Г-н Дамянов, да попитам още нещо /последно/, подхранването с бирена мая в сиропа добра идея ли е? Пролетното и есенното? ...

Всяко едно подхранване на пчелите си има логика - кога се прави, защо се прави и как се прави. Човек трябва да се съобразява с биологията на пчелите и с техните нужди от даден вид храна, но САМО АКО ТОГАВА Я НЯМА В ПРИРОДАТА.

Специално за БИРЕНАТА МАЯ - тя е протеинова (белтъчна) храна и се явява един доста несъвършен и непълноценен заместител на прашеца (има и по-добри заместители). Бирената мая има смисъл да се дава на пчелите само тогава, когато едновременно са изпълнени и трите условия по-долу:
1. Нямате на разположение по-добра белтъчна храна (например Feedbee)
2. Пчелите се нуждаят от прашец, за да отглеждат по-много пило (пролет, лято и ранна есен, но в никакъв случай през късната есен и през зимата)
3. В природата има недостиг на прашец или има достатъчно прашец, но броя на кошерите в пчелина е прекалено голям, което създава дефицит за единичното семейство.

Има един много лесен метод за определяне на нуждата на пчелните семейства от подхранване с белтъчна храна. Не се гледат питите с перга в кошера - те може да са повече или по-малко, но за пергата трябва да се знае, че тя също както запечатаните килийки с мед се явява НЕПРИКОСНОВЕН ЗАПАС ОТ ХРАНА, който се използва само в изключително крайни случаи (например през зимата или при дълъг период от време с дъждовни дни). В нормалните летни дни семейството използва за подхранване на пилото само ПРЯСНО ДОНЕСЕН ПРАШЕЦ, така че за ежедневното непрекъснато яйцеснасяне е изключително важно да има НЕПРЕКЪСНАТ ЕЖЕДНЕВЕН ПОТОК от пресен прашец.

Та метода за проверка на това има ли достатъчно голям поток от прашец в едно семейство е следния:
Застава се сутрин от 9 до 10 часа пред семейството и се наблюдават връщащите се от полет пчели. Ако от всеки 10 пчели 4 или 5 от тях носят прашец - всичко е наред. Ако само 2-3 пчели носят прашец - в природата има дефицит и майката е с ограничено яйцеснасяне. Ако само 1 от 10 пчели носи прашец - значи сте в голяма беда и семейството е пред загиване по причина неснасяне на майката (тя и да снесе нещо, пчелите го изяждат).

От тука може да се определи и логиката на даване на белтъчни (протеинови) заместители на прашеца - дават се само тогава, когато вие искате по-голямо яйцеснасяне, но поради една или друга причина семейството не си доставя необходимия за тази цел прашец (поне 50% от летящите пчели трябва сутрин да носят прашец).

Гогол
15.08.2016, 22:49
Някъде по-горе писах вчера какво правя с медната вода, така че въпросите Ви за знанието/незнанието ми за състоянието на семействата и на този фон самоизтъкването Ви за Вашите познания малко ми идват не на място с nickname-а Ви. Не се обиждайте, обикновено не отговарям на такива съобщения, но да употребите нецензурна дума в диалог с жена, било то и с многоточие, ме провокира. Благодаря Ви за кипенето, и въпреки че и в момента точно това правя, не върви на "заслужил" автор да раздава такива съвети. И, ако мога да Ви бъда полезна, съвсем добронамерено, към момента обявената цена за моя мед на едро е 5.00 лева, но не мога да Ви кажа на коя от двете пловдивски фирми е, защото с организацията по вземането на проби и изкупуването на меда се занимава най-продуктивният пчелар в района ми, от когото се случи да се уча по стечение на обстоятелствата. Просто е много уважаван човек и хората работят с него от десетилетия.
Моите уважения Г–жа!!! Но изпадам в недоумение от поста Ви адресиран до мен.Предходният ми пост не визира Вашата дейност като пчелар/ка/,ни най–малко познанията Ви в тази област.Не съм прочел нито един Ваш пост.И този щях да подмина,но видях карето на мой пост.Заинтригува ме и затова го прочетох.Вярвам, че сте много по –добра от мен при боравенето с компютъра.Върнете се на поста ми –прочетете копирания цитат.Вашето име ли е?Диалога ми е с цитирания колега,а не с Вашата особа.Има една хубава поговорка–Сам се набутва между шамарите.Че и Вашата е подобна.Независимо че написаното не се отнася за Вас и малко сте се пообъркали,аз Ви се извинявам.За мен не е унижение да се извиня на една дама/и/, макар и да греши.Толерантността към тях е била винаги водеща в отношенията ми с тях. Цената на меда не ме интересува тази година,продаден е на зелено.

malkia.sandanski
15.08.2016, 22:49
Сега проверих в нета, сякаш беше Булдрайхим, миналата зима я поръчах по телефон, дойде с Еконт, проблемът е, че съм записала 60 лева разход, но не съм записала 10 или 20 кг, така че не мога да Ви кажа цена.

Благодаря. Не знаех за тази фирма. Аз последно си купих това http://www.bee-equipment.co.uk/product-p/fd-211.htm и това http://www.bee-equipment.co.uk/product-p/fd-201.htm . При сегашния курс на паунда Ultra Bee ми излиза 7,2 лв/кг с доставката до Русе, а Bee Pro 5.8 лв/кг.

Георгиева
16.08.2016, 13:48
Моите уважения Г–жа!!! Но изпадам в недоумение от поста Ви адресиран до мен.Предходният ми пост не визира Вашата дейност като пчелар/ка/,ни най–малко познанията Ви в тази област.Не съм прочел нито един Ваш пост.И този щях да подмина,но видях карето на мой пост.Заинтригува ме и затова го прочетох.Вярвам, че сте много по –добра от мен при боравенето с компютъра.Върнете се на поста ми –прочетете копирания цитат.Вашето име ли е?Диалога ми е с цитирания колега,а не с Вашата особа.Има една хубава поговорка–Сам се набутва между шамарите.Че и Вашата е подобна.Независимо че написаното не се отнася за Вас и малко сте се пообъркали,аз Ви се извинявам.За мен не е унижение да се извиня на една дама/и/, макар и да греши.Толерантността към тях е била винаги водеща в отношенията ми с тях. Цената на меда не ме интересува тази година,продаден е на зелено.



Е, сега е мой ред да се извиня. Наистина не съм го видяла, изцяло моя грешка. Шамарите не са страшни, ако не си се взел много на сериозно. По-лошото е да направиш някого да се почувства зле, без да го заслужава. Извинете ме, г-н Гогол.

ndm
16.08.2016, 13:53
Някъде по-горе писах вчера какво правя с медната вода, така че въпросите Ви за знанието/незнанието ми за състоянието на семействата и на този фон самоизтъкването Ви за Вашите познания малко ми идват не на място с nickname-а Ви. Не се обиждайте, обикновено не отговарям на такива съобщения, но да употребите нецензурна дума в диалог с жена, било то и с многоточие, ме провокира. Благодаря Ви за кипенето, и въпреки че и в момента точно това правя, не върви на "заслужил" автор да раздава такива съвети. И, ако мога да Ви бъда полезна, съвсем добронамерено, към момента обявената цена за моя мед на едро е 5.00 лева, но не мога да Ви кажа на коя от двете пловдивски фирми е, защото с организацията по вземането на проби и изкупуването на меда се занимава най-продуктивният пчелар в района ми, от когото се случи да се уча по стечение на обстоятелствата. Просто е много уважаван човек и хората работят с него от десетилетия.
Хм, пък ние се чудим защо сега е суша. По-старите хора казват, че на сушата и градушката помагала. Пак си влага и пчелите ни тогава са на завет.

jdrumev
16.08.2016, 14:07
Като чета разните технологии май само бидон няма да стане да свърша работата ще трябва и платнена торба за дерето:bigsmile:,но все пак бидона си трябва

Трендафил Дончев
19.12.2021, 16:48
Какво количество мед използват пчелите за да произведат един килограм восък?

dvd111
19.12.2021, 17:47
Какво количество мед използват пчелите за да произведат един килограм восък?
Според общоприетото мнение - 10 кг. Според Таранов (след направени опити) - не повече от 3,6кг. Отделен е въпросът дали трябва този мед да се считата като "загубен" при производството на восъка, тъй като при определени условия, този восък пчелите така или иначе си го отделят...
Сигурно неслучайно задаваш този въпрос, така че сме в очакване да чуем правилния отговор...

FreeBSD
19.12.2021, 19:17
Мед незнам,ама млада пчела трябва,нелетяща.