PDA

Виж пълната версия : ЕВОДИЯ



Страници : [1] 2

Kiril8305
03.10.2010, 18:42
Ето такова нещо планирам да си купя , за начало с 2 бройки смятам да пробвам понеже на зная въпреки писанията дали ще удържи на климата в Добричко.

evgeni.filimonov
17.10.2010, 19:16
Ето от в-к Пчели една обява за еводия продава - 0885 113239.

Не е претенциозен вид , така че не би трябвало да има проблеми за добричкия район.

chizmara
03.11.2010, 13:06
Като фиданки ли се продават или семена?

chizmara
03.11.2010, 13:07
Като всяко сега навлизащо нещо сигурно са безбожно скъпи?

chizmara
03.11.2010, 13:15
След като е с толкова добри медоносни качества,чрез пчеларските организации може да се закупят и след това залесят "пустеещи" райони.Но ми се струва ,че все още никой не може да гарантира ,че ще вирее в нашите условия.

evgeni.filimonov
03.11.2010, 13:34
Ще вирее, по пловдивско го има.
В Сърбия е доста разпространено.

Kiril8305
25.12.2010, 15:11
Здравейте колеги.
Тази година си закупих четири дръвчета на по около 20см.височина двете веднага бучнах на пчелина , а двете си оставих в къщи за отглеждане на терасата , на пролет ще видя дали ще оцелеят , ако в моя регион оцелеят значи и при вас няма да има проблеми.
Поздрави!

Даниел Йорданов
18.02.2011, 12:33
На каква дълбочина се сее семето на еводията ,в кой сезон и дали има някаква специална предпосевна обработка както е при акацията?

antoan_marzelan
04.04.2011, 12:42
Здравеите колеги

Искам да ви запитам от каде мога да закупя фиданки от Еводия

Kiril8305
04.04.2011, 21:17
Мойте си ги поръчах от Пловдив от някакъв разсадник , имах координатите на женичката , но диваците които ми доставят нета ми блокираха достъпа до предишни контакти в пощата и сега не мога да го видя.
Моите четири дръвчета които си взех миналата година реших да разсадя така , две разсадих директно на пчелина и две в къщи на терасата , двете на пчелина се вкорениха и изкараха добре тази зима в Добричко , а тези на терасата ми едното изсъхна , а другото в момента е на четири зелени клончета с листа.Май ще ги бъде в Добричко.Това едното като се позатопли ще го закарам и него на пчелина и на есен ще го разсадя и него.Цената на която закупх дръвчетата бе по 2,50лв. за бройка на височина бяха по 20см.
Поздрави!

Nic
04.04.2011, 21:43
Здравеите колеги

Искам да ви запитам от каде мога да закупя фиданки от Еводия

Аз закупих фиданки еводия и кариоптерис от гр. Свищов от Георги Кънчев. Моб. тел. 0885113239

ianev
31.08.2011, 13:32
Здравейте започнал съм да засаждам растителност краи пчелина започнах с 20-25 храстчета Бял Маргарит. Но сега искам да засадя 6-7 дръвчета Еводия някой може ли да ми каже от къде мога да ги закупя за района на Бургас. Благодаря предварително.

Недялко Атанасов
31.08.2011, 14:43
Бургасцвет-Танев,виж там

Angel_A
29.09.2011, 10:19
Колеги,
Събрал съм доста семена от Еводия които ПОДАРЯВАМ. Който иска да остави адрес и телефон на лични както и да пише по кой куриер да му бъдат изпратени (ЕКОНТ, СПИДИ, ЕВРОПЪТ). Може и до поискване в техните офиси (излиза малко по-евтино), но трябва да окажете адреса на офиса на куриера. Ще изпращам по една чаена лъжичка семена (около 300 бр.) ако не е указано друго искане. При кълняемост минимум 10% ( в зависимост от условията може да достигне до 50%) всеки може да прецени и да ми пише колко дози иска. Успех.

palmin
03.10.2011, 21:32
Колеги,
Събрал съм доста семена от Еводия които ПОДАРЯВАМ. Който иска да остави адрес и телефон на лични както и да пише по кой куриер да му бъдат изпратени (ЕКОНТ, СПИДИ, ЕВРОПЪТ). Може и до поискване в техните офиси (излиза малко по-евтино), но трябва да окажете адреса на офиса на куриера. Ще изпращам по една чаена лъжичка семена (около 300 бр.) ако не е указано друго искане. При кълняемост минимум 10% ( в зависимост от условията може да достигне до 50%) всеки може да прецени и да ми пише колко дози иска. Успех.

Само три дни след като изпратих адрес за доставка семената вече са при мен . Заедно със семената колегата си е направил труда да изпрати и упътване за засяване и разсаждане.
Горещи благодарности на колегата Ангел за подаръка и бързината на изпращане. drinks;

jordanov
05.10.2011, 15:28
Току-що си получих и аз пратката , благодаря ти Ангеле ! Живот и здраве по догодина на празника ще раздавам фиданки на дядките , с партийно поръчениеhttp://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif
П.п. А , и на младежта също !

anzhelo_67
05.10.2011, 19:19
Днес и аз получих семената, голями благодарности за точността Ангеле drinks; bow;

pa4o
07.10.2011, 21:20
Колеги,
Събрал съм доста семена от Еводия които ПОДАРЯВАМ. Който иска да остави адрес и телефон на лични както и да пише по кой куриер да му бъдат изпратени (ЕКОНТ, СПИДИ, ЕВРОПЪТ). Може и до поискване в техните офиси (излиза малко по-евтино), но трябва да окажете адреса на офиса на куриера. Ще изпращам по една чаена лъжичка семена (около 300 бр.) ако не е указано друго искане. При кълняемост минимум 10% ( в зависимост от условията може да достигне до 50%) всеки може да прецени и да ми пише колко дози иска. Успех. Aз също много благодаря на колегата Ангел за семената. Да си жив и здрав и да ти върви във всяко начинание.

Цеко Сифоня
07.10.2011, 21:45
Ми то и аз си ги имам фиданките - у дома е кво си мислите колеги ,че след като ги посеете и на другата година ще берете плодове?Подарявам семена!!!

Цеко Сифоня
08.10.2011, 00:17
Ето това наверих като инфо в един форум (http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=7&t=6790) за цветя. Интересно дали е вярно. Някой от Пловдив може ли да потвърди?

-----------------------------------

Re: Еводия ?

Ново мнениеот Clivia » 05 Ное 2009, 10:24
Ходих миналата седмица да взема семена от Дома на младоженците в Пловдив и понеже там има няколко дървета си мислех,че няма значение от кое точно ще взема. Обаче един пазач се приближи и се разговорихме и човекът ми обясни много любопитни факти. Каза ми,че само дървото между двата обредни дома е добро, а другите две отровни и разказа как пчелите умирали от тях и отдолу под дърветата било пълно с умрели пчели, а понякога и гълъби. По този повод от Дома взели да си мислят,че има някъде гнездо на пчели и извикали дори някаква служба да претърсва дърветата. Интересно ми стана как така една еводия ще става, а друга ще е отровна?!? Някой от биолозите не може ли да обясни нещичко по въпроса.
Споделям го тук, за да го знаете и особено ако решите да си вземате семена.
----------------------------------- ТОВА ако не се лъжа е цитат от форума Бг.мама-да има такова дърво точно на мястото даже си събрах и семена,,това е доста капризно дърво от 50-60 семена поникнаха едвам 3.Други типове еводии няма ,камо ли отровни.. :D БРАВО на колегата АНГЕЛ за доброто отношение спрямо колегите!!!

Юрий Цветков
08.10.2011, 13:46
Добре, че няма други като Ангел, че ще прецакате бизнеса на градинарите :D :D :D tongueout; tongueout; tongueout;

Шегичка разбира се. Поздравления за колегата.

зуница
08.10.2011, 18:39
И аз си получих моите семена.Искрени благодарности на колегата Angel_A.

Ангел Йосифов
08.10.2011, 19:08
А аз мойте семена няма на кой да ги дам и моите са от същото дърво.

Светозар Каменов
09.10.2011, 10:33
А аз мойте семена няма на кой да ги дам и моите са от същото дърво.
Раздавай колега, ще правим гори от това дърво, а и не само от него hi;

jordanov
10.10.2011, 09:24
Ааа , Юрка tongueout; , ама след десетина годинки някои хора като почнем да пускаме снимки на буркани мед от еводия , кой ще се смее тогава , питам аз http://www.pic4ever.com/images/oregonian_winesmiley.gif

Юрий Цветков
10.10.2011, 20:23
Няма лошо. За еводията за първи път четох в една публикация на сръбски пчелар. (мисля че беше в списанието на Маргарита Дикова) Та той казваше, че цялата му улица е била засадена с Еводии и през Август, местните пчелари извадили по една тенекия мед от кошер от това растение. Даже отделни кошери дали до 40 кг добив. Не знам в момента, колко е разпространено това дърво, но на Ташмайдан, не видях и един буркан мед (а там имаше много) от Еводия. Щях да си купя за да го пробвам. Но за това обаче, на изложението Флора в НДК имаше мед от Едра лайка и то от български пчелар.

Това последното е факт, който аз лично не бих желал да коментирам.

Светозар Каменов
11.10.2011, 08:11
Каква е тая едра лайка???

Angel_A
11.10.2011, 08:58
Колега Юри,
Това намерих чрез google преводача.

http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Tetradium&ei=ndOTTsCLH4XO4QT2-omoCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=9&ved=0CEwQ7gEwCA&prev=/search%3Fq%3Devodia%2Bdaniellii%26hl%3Dbg%26rlz%3D 1W1SKPT_enBG401%26biw%3D1366%26bih%3D473%26prmd%3D imvns

Мисля, че става ясно за какво става въпрос. Друг е въпроса, че дървото не е толкова разпространено в България. В Пловдив съм го виждал само на две места и наистина е доста посещавано от пчелите (дори единият път видях колкото и абсурдно да звучи при лек дъжд (росене) продължаваха да го посещават), а освен това в Пловдив цъфти около края на юли и средата на август когато няма друго масово цъфтящо разстение. Дори само за тях си да съберат мед пак е нещо. Успех.

Юрий Цветков
11.10.2011, 18:22
Каква е тая едра лайка???Нямам представа. Много се изкушавах да попитам, но на щанда продаваше една възрастна, но много любезна жена. Дори и да схване сарказма и иронията ми, едва ли щеше да се промени нещо, Ако не се бъркам тя беше само продавач, знаещ няколко заучени фрази.

До Ангел. Не ме разбирай погрешно. Аз самия съм засадил няколко дръвчета на пчелина и напролет, ще засадя още. Просто споделих наблюденията си, а иначе, винаги съм твърдял, че дори и едно цъфтящо растение да засадим е много по-добре от нищо. Ако ние самите не си помагаме за поддържането и увеличаването на пчелната паша, няма на кого да се сърдим.

Светозар Каменов
11.10.2011, 20:05
Така е Ангеле, за самите пчелички да има пак си е нещо. Точно в тоя период няма нищо което да цъфти и еводията ще им е добре дошла. Ако пък има и за добив още по-добре.
Юри и ти си абсолютно прав. Всяко цъфтящо растение е от полза за пчелите, така че не ни остава нищо друго освен да садим. wink;
А за нещо по-едро от лайката и което да прилича на нея се сещам за подрумчето. Това растение го наблюдавах тая година обаче и една пчела не видях на него. Тая баба какво е продавала едва ли и тя знае. :D

Юрий Цветков
11.10.2011, 21:36
Абе едра, дребна, все тая. Аз за мед от лайка до сега не бях чувал. Но знае ли човек.

Ангел Йосифов
12.10.2011, 18:09
Точно в тоя период няма нищо което да цъфти и еводията ще им е добре дошла.
. :D
Японската акация цъфти по съшото време.

Светозар Каменов
13.10.2011, 09:47
Да, забравих я нея. Долу горе се застъпват. И нея съм я предвидил да събирам семена, но още не са узрели.

jordanov
14.10.2011, 10:51
Юри , май не ми разбра закачката . Аз на мед от еводия не се надявам и предполагам че никой от колегите които сеят / садят не разчитат на това , изключвам земеделците с по много декари около кошерите . Който може да слага растения които дават прашец и нектар извън главната паша и това е , пък пчелите си знаят работата .

Юрий Цветков
14.10.2011, 22:21
А разбрах я, но като прочетох "буркани с мед" и се сетих за статията, за която съм писал по горе. Всички твърдят, че Еводията е много медоносна (аз не се съмнявам в това), но до сега, не съм виждал още мед от Еводия. Въпреки това, на пролет, ще посадя още фиданки от нея.

simo
15.10.2011, 17:20
Някой може ли да ми каже това зряло съцветие дали е на еводия ?
http://s4.postimage.org/2o0nietr8/P8140003.jpg (http://postimage.org/image/2o0nietr8/)

Цеко Сифоня
15.10.2011, 17:30
Някой може ли да ми каже това зряло съцветие дали е на еводия ?
http://s4.postimage.org/2o0nietr8/P8140003.jpg (http://postimage.org/image/2o0nietr8/) със сигурност не е еводия колега-наскоро посъбрах доста семена от еводия-прилича малко на цветовете на бъза(дървото)-това не знам какво е -нека колегите които разбират да кажат какво е.Ако искаш да ти пратя семена да си посадиш колега.

христо
15.10.2011, 18:05
Някой може ли да ми каже това зряло съцветие дали е на еводия ?
http://s4.postimage.org/2o0nietr8/P8140003.jpg (http://postimage.org/image/2o0nietr8/)

Това е див орех. За да не се хващате за думите ми - истинското му име е айлант. Отвратително растение...

simo
16.10.2011, 19:13
Благодаря ви за информацията!Просто съм се заблудил защото дървото е огромно и ми казаха че цъфти с бели цветове.

ork65
27.10.2011, 08:55
Angel_A
От Плевен съм и желая да ми изпратиш малко семена и указания за тях на адрес:Плевен Северна индустриална зона.Ф-ма Карабулев.Получател Огнян Карабулев-0896668922 По ЕКОНТ.Благодаря ти предварително.

ivootur
27.10.2011, 17:28
Благодаря на колегата Ангел за семената от Еводия!Получих ги днес заедно с кратко упътване как се сеят.Да е жив и здрав и ме радва че има хора като него.
Черпането отделно drinks;

cankov.c
31.10.2011, 20:44
Имам голямо желани да отглеждам еводия в пчелина си.Ще ви бъдя много благодарен ако ми помогнете.Живея в гр .Свищов името ми е Цецо Цанков тел.0885758385 по СПИДИ.Благодаря ви предварително.

evgeni.filimonov
31.10.2011, 21:58
И аз имам желание да си имам еводия, но... вече 3 та година се мъча и не става.
Явно надморската височина - над 800 м. не е подходяща за нея.
Ще направя последен опит и .... здраве да е. От всяко дърво свирка не става.
А и от 1-2 дръвчета няма да се увеличи пашата и медодобива. Според мен трябва всеки да си направи сметка кога и какви паши има в района и да засажда медоноси , които цъфтят извън периода на основните паши. Защото, ако тези 2 дръвчета цъфтят по време на основна паша, то те няма да се посещават от пчелите или ще има единични посещения. Затова, трябва да се садят медоноси, цъфтящи в период, когато пашата е слаба. Тогава те ще бъдат по-полезни.
Но, това не значи, че не трябва да садим медоноси, защото ако има в района 10 пчеларя и те засадят по 10 дръвчета, тогава вече ползата ще е още по-голяма.

Angel_A
01.11.2011, 07:57
Колега Evgeni Filimonov,
Проблема не е в надморската височина, аз също съм над 800 м. Проблема е във влагата, до третата - четвъртата година Еводията иска доста вода за да се развие (казвам го от опит). При мен имах същият проблем преди години засях фиданките (мое производство) на есента на постоянно място и повече не ги погледнах. Някои фиданки които бях засял на едно място където се оттичаше водата след дъждовете (една вада или малък канал) дадоха прираст 1,80 метра за година, а другите които вече са три годишни височината им е 80 см., така, че сам можеш да си направиш изводите. Тези които са малките тази година почнах да ги поливам от време на време и също почнаха да се развиват по-бързо за годината дадоха прираст 70 см., значи можело за 3 години 80 см., а при поливане (и то не редовно) за година 70 см. или вече 1,50 м. Мисля, че ако приложиш моя опит може и да се получи. Успех.

Максим Тодоров
01.11.2011, 08:31
И яс миналата есен засях две годишни фиданки и лятото като неги поливам веднага листата овяхват и никакво развитие даже едната я отарвах drinks;

evgeni.filimonov
01.11.2011, 11:39
Всяко нещо си иска грижа.
Благодаря за съвета.

hombreto
27.11.2011, 15:40
здр. колега ,дали имаш още малко семена от Еводия. Ако е така моля те изпра ти ми на адрес гр.София,общ.Столична ,ул.Марагидик 9,вх.А ап.9, ет.3
Ивайло Емилов Георгиев

много ти благодаря
предварително

Цеко Сифоня
27.11.2011, 16:43
Евгени имам още малко семена -дай адрез да ти пратя,ако не става със семена ще ти пратя фиданки напролет късно

hombreto
27.11.2011, 16:53
колега Цеко сифоня - може ли да ми пратиш и на мен малко семена .

предварително мерси

Иво

Цеко Сифоня
27.11.2011, 17:02
Дадено колега -пиши си на лички адреса,садете и разширявайте флората ,това ме радва много.Това е за всички нас.

hombreto
30.11.2011, 12:16
Големи благодарности на колегата Ангел.Получих семената със инструкции.

поздрави Иво

Ивайло Велинов
30.11.2011, 13:42
Благодаря на Ангел! Получих sms от еконт!

medved68
30.11.2011, 15:31
Колеги и аз проявявам интерес къ м еводия , и ще бъда благодарен на малко семена с указание как се сеят . Ако някой подарява или продава семена за лофант ще му бъда благодарен дасе свърже с мен на тел 0885060039 или на лични да търси Диан Палов

hombreto
07.12.2011, 07:35
Мерси на колегата Цеко Сифоня за семената - Еводия.

misho5kov
15.12.2011, 16:29
Хиляди благодарности на колегата Ангел за отзивчивостта.Получих семената "Еводия" и технологията на засаждане.
Бъди жив и здрав!!

medved68
16.12.2011, 10:56
И от мен хиляди благодарности ,добре е когато има точни хора .

medved68
16.12.2011, 10:59
пуснах запитване в раздела лофант за семена , обаче настана едно тежко мълчание .
Ако някои подарява(продава) семена от това растение моля да се свърже с мен на лични

Даниел Йорданов
27.01.2012, 09:16
Миналата година колега от форума ми изпрати семена от еводия....какво ли не правих как ли не ги стратифицирах и сях и нито едно семе не покълна...или са брани още зелени,или са били много стари...не знам но нито една фиданка не се получи...така че най-добре си купете готова фиданчица и си я засадете....

Ангел Йосифов
27.01.2012, 11:49
Миналата година колега от форума ми изпрати семена от еводия....какво ли не правих как ли не ги стратифицирах и сях и нито едно семе не покълна...или са брани още зелени,или са били много стари...не знам но нито една фиданка не се получи...така че най-добре си купете готова фиданчица и си я засадете....
Наборе,две зими подред си пройзвеждам расад от еводия.Точно сега е време да се посеят семената. Нищо особенно все едно произваждаш расад от домати,но саксията с посятите семена се оставят отвън на студено.Единственото по специално което се прави е да се подържа нормална влага.При студено замръзват при топло се отпускат.От температурната амплитуда обвивката на семката се напуква и по този начин успява да покълне.Разсада ще се появи чак през април.

FVCVS CAESAR
20.02.2012, 21:16
Може да даде и 300 килца, само че един дка такива дървета, според румънски източници (http://teoalbina.apiardeal.ro/A.htm).
Във всеки случай тези 60-90 кг от дърво ми се струват твърде бомбастични. То бива медоносност, ама чак пък толкоз! Допускам, че при превода някой търговец на медоносна растителност може “неволно” да е добавил една нула, а след това с копи-пейст инфото е мултиплицирано в десетки сайтове на български език. Не знам, може пък грешката да е от српския оригинал (не съм го чел).
Ако наистина еводията е два пъти по-медоносна от бялата акация, както пишат румънците, значи можем да очакваме 120-150 кг от дка еводия, съобразно с нашите източници за медодобив от бяла акация (ок. 66 кг от дка), въпреки че, според румънците, добивът от бяла акация е 1100 – 1700 кг от ха, а от еводия – до 3000 кг от ха (до 300 кг от дка). Т. е. ако в един дка има 50 еводии, трябва да очакваме добив от едно дърво 3-4, максимум 6 кг мед.

Между другото, румънците предупреждават, че първите две години трябва да се полагат по-специални грижи за дръвчетата, защото могат да измръзнат при температури, по-ниски от -15°C/-20°C. В тази връзка, би било интересно да се прочетат коментари по въпроса, защото моите еводийки (скоро ще навършат година) са в сандъци и за всеки случай ги прибрах на топло в края на януари, та сега не знам дали биха измръзнали, ако бяха навън при -20°C. Впрочем тези дни започнаха да се разлистват и вече не смея да ги изнеса навън преди да е настъпило трайно затопляне на времето.

Димитър Бонев
20.02.2012, 23:01
Дори и така да е дървото си е медоносно имам 20-тина на пчелина. Проблема е, че бавно расте. За тея добиви можем да говорим след 20 години.

Светозар Каменов
21.02.2012, 10:15
Дървото си е медоносно и колкото и да даде ще е от полза на пчелите. Цъфти, когато има много малко други цъфтящи и все нещо ще си вземат от него.
А погледнато от друга страна, всяко едно посадено дърво е от полза (не само за пчелите), но нали трябва да има някой да "лее" мозък и да разтяга локуми.

FVCVS CAESAR
21.02.2012, 11:10
нали трябва да има някой да "лее" мозък и да разтяга локуми.
Просто се опитвам да влея малко здрав разум и да охладя бурния ентусиазъм, обхванал някои потребители, които може би смятат, че ако засадят десетина еводии, след време ще добиват по цял тон еводиев мед годишно. Но щом го намирате за "леене" на мозък, ОК, проблемът си е ваш.
Иначе, дървото си е медоносно. Не случайно на английски се нарича bee bee tree. Дори да е само два пъти по-медоносно от бялата акация, пак си е най-медоносното дърво. А предимството му е, че цъфти през август, когато няма кой знае каква паша. 60-90 кг мед от дърво обаче ги намирам за фантастика. Това се опитвам да обясня, пък който разбрал - разбрал.

Мартин Цаков
21.02.2012, 13:57
Здравейте, колеги. Млад пчелар съм,но от прочетеното ми стана и на мене интересно за това дърво.Някой колега ако има семена и да подарява да ми прати малко. Благодаря предварително.

srg
21.02.2012, 15:29
Семена се намират тук в Пловдив но не успях да искарам разсад. Ако някой има успехи в това нека да сподели, ще бъдем благодарни. speechless;

Ангел Йосифов
21.02.2012, 20:36
Просто се опитвам да влея малко здрав разум и да охладя бурния ентусиазъм, обхванал някои потребители.....

нали трябва да има някой да "лее" мозък и да разтяга локуми.

Еводията-ако не пусни стоков мед то със сигурност ще играе важна роля при есенното нарастване на пч.семейства,което е предпоставка за отлично зимуване,а от там и за много мед.

FVCVS CAESAR
22.02.2012, 11:26
Еводията-ако не пусни стоков мед то със сигурност ще играе важна роля при есенното нарастване на пч.семейства,което е предпоставка за отлично зимуване,а от там и за много мед.

За "есенното нарастване на пчелните семейства", би ли споделил как се постига това, защото моите семейства през есента обикновено отслабват, въпреки че яйцеснасянето през август бележи ръст спрямо юли. ;)

Ангел Йосифов
22.02.2012, 20:30
За "есенното нарастване на пчелните семейства", би ли споделил как се постига това, защото моите семейства през есента обикновено отслабват, въпреки че яйцеснасянето през август бележи ръст спрямо юли. http://pchelari.com/forum/images/smilies/wink.gif

Понеже веднага започна със "презимяването" на колегите относно еводията,смятам,че и с другите въпроси си наясно.Само ще споделя,че ще разчитам на Еводията за по големи добиви.

FVCVS CAESAR
24.02.2012, 17:12
Понеже веднага започна със "презимяването" на колегите относно еводията,смятам,че и с другите въпроси си наясно.
Ами конкретно с този въпрос не съм наясно, но като се замисля, май не искам и да съм наясно, защото нямам опит в правенето на ноемврийски противороеви отводки.wink;
Колкото до еводиите, аз не разчитам прекалено на моята малка спретната горичка (на снимката долу), която ако остане единствена в района, едва ли ще успее да задоволи потребностите от августовски нектар, защото ако я надушат пчелите в радиус от 1 км, ще я опасат за нула време. Мисля че, ако в радиус от 1 км има, да кажем, 300 кошера, ще трябват минимум няколко декара от това растение, за да се постигне изобщо някакъв, поне минимален, ефект, а повечето пчелари като че ли наблягат на засаждането на липички, в което лошо няма, защото те поне са доказали качествата си на медодайно растение (макар и не от най-медодайните) също в безпашев период, докато еводията е дърво, което е “доказало” качествата си най-вече във виртуалното пространство, а за еводиев мед май никой не е чувал и дори има пчелари, които не са и чували, че еводията е най-медоносното дърво. На всичкото отгоре, според някои източници (http://www.planfor.co.uk/buy,honey-tree,2204,323,list,FR,323), то може да измръзне при температури, по-ниски от -25°С. Надявам се това да не е истина, пък ако е истина, да са живи и здрави пчелите, пък с еводиите – каквото стане.

http://s16.postimage.org/545lo93f5/DSC00024.jpg (http://postimage.org/image/545lo93f5/)

dvidenov
24.02.2012, 22:16
Не забравяйте най-важното а то е че всяко дърво освен медоносно, плодоносни или каквото и да е друго носно е преди всичко едно преработвателно предприятие,което поглъща въглероден двуокис и отделя КИСЛОРОД.

dvidenov
25.02.2012, 00:13
Е за това трябва да садим за да си изкупим греха.

srg
25.02.2012, 10:43
Колега FVCVS CAESAR!
Все пак това е пчеларси форум и ако искаш да бъдеш полезен сподели опита си с разсада за едовията както бях помолил.

petrovito
17.03.2012, 10:25
Колеги, сега е момента за засаждането на еводията.

FVCVS CAESAR
17.03.2012, 11:23
Колега FVCVS CAESAR!
Все пак това е пчеларси форум и ако искаш да бъдеш полезен сподели опита си с разсада за едовията както бях помолил.

Ами то така се забогатява. ;)
Silentium aurum est.
По този начин добивам до 3 г висока проба злато на ден. tongueout; Е, не е 90 кг, ама все е нещо. :bigsmile:
Всъщност нямам кой знае какви тайни относно еводията, нито пък кой знае какъв опит, какъвто сигурно притежават търговците на медоносна и друга растителност. Затова не знам доколко споделеното от мен би ти помогнало. Но тъй като не печеля от търговия с дръвчета, нямам и какво толкова да крия.
Единственото, което знам със сигурност е, че за получаването на разсад са абсолютно необходими годни узрели семена, вода и почва (пръст или пясък), иии... разбира се, въздух. Всичко останало има само препоръчителен, а не задължителен характер. Освен това можем да ползваме някакви контейнери, в които да насипем почвата, като кофички от кисело мляко, саксии, сандъчета и др. под. с отвори на дъното, а също някакви тавички, в които да поставим контейнерите, както и полиетиленови пликове или просто полиетилен, с който да завием разсада, за да се поддържа влажността на почвата без да се налага непрекъснато оросяване.
Есента съхраняваме семената на студено (аз ги съхранявам в хладилник или в шкаф на остъклената тераса). Засяваме през декември – януари, а мисля, че не би било проблем още през есента (все още не съм пробвал, но тази година ще го направя) на дълбочина 1 - 2 см (може би е по-добре в пясък) като поливаме еднократно, но без почвата да подгизва прекалено, обвиваме с полиетиленов плик и оставяме разсада при температура ок. 1 - 15°С, може например на остъклена тераса. Ако пробием отвори в полиетиленовия плик, за да циркулира въздух, трябва да проверяваме от време на време дали няма нужда от овлажняване на почвата. Ако не пробием плика, можем за няколко месеца да забравим за разсада и да се сетим за него чак през втората половина на март, когато можем да го изнесем навън и да се надяваме, че ще поникне. Поникването може да се случи още през април, а може и през юли, а може и никога. Просто трябва много търпение. Според моя скромен опит семената не могат да поникнат за няколко дни или седмици. Имат нужда от стратифициране за няколко месеца или трябва да отлежат в почвата цяла зима преди да решат да потеглят. Никнат на порции когато им хрумне. Според мен трябва да третираме семената на тетрадиума по-скоро като лешници или орехи, а не като семена на пипер, боб или домати например.
Семената на моите еводии са покълнали през миналата зима в пясък, след като са престояли няколко месеца в неотоплявана стая. Покълват много семена наведнъж през април, дружно надигайки пясъка. След разсаждането им в по-големи контейнери с пръст, през юли поникнаха наведнъж още няколко еводии в големите контейнери. Изглежда, че в корените на разсада са се били оплели непокълнали семена, които след два – три месеца отлежаване в пръстта са се разпукнали. Разбира се, доста семки така и не покълват.
Тази година експериментирам с няколко партиди семена, засяти в пръст и в пясък, но подробности мога да си позволя да публикувам когато имам положителни резултати, и ако разбира се, някой прояви интерес. Наесен мисля да пробвам засяване на семена в естествени условия, където ще отлежават цяла зима, а резултатите от това начинание ще станат известни чак догодина.

P. S. От януари досега еводиите ми удвоиха размерите си и май вече съм закъснял с пролетното разширение. wink;
Растението на втората снимка, върху което е кацнало някакво насекомо, не е еводия и няма нищо общо с темата. wink;

http://s9.postimage.org/yndbeva4b/DSC00064.jpg (http://postimage.org/image/yndbeva4b/) http://s13.postimage.org/lnft70637/DSC00049.jpg (http://postimage.org/image/lnft70637/)

Ангел Йосифов
18.03.2012, 10:13
...може например на остъклена тераса.

P. S. От януари досега еводиите ми удвоиха размерите си и май вече съм закъснял с пролетното разширение. ;)

Дограмата сигурно трябва да е от ал. или пвц.Много юр много треперене.Но мерака си личи.
Семената ги засявам(без предварителна обработка) в някакъв съд през есента и ги оставям отвън.Студеното и топлото,слънцето и водата си знаят работата.Единственно се грижа да подържам влагата ако е необходимо.Семената поникват през април и след като разсада стане над10-12см може да се засее на място или в накакъв съд.Това се случва обикновенно през май,когато времето е топло.Иначе и аз като теб съм им треперил цяла зима и го(разсада) държах до парното.

FVCVS CAESAR
20.03.2012, 18:52
Дограмата сигурно трябва да е от ал. или пвц.Много юр много треперене.
Дограмата е алуминиева, но ако имаш предвид растенията на снимката, не е имало никакво треперене за тях. Всъщност треперенето тепърва предстои, защото трябва фиданките да се аклиматизират навън и може листата им малко да поизгорят.
Иначе те първо зимуваха на открита тераса и нямах намерение да ги вкарвам вътре, но тъй като бях чел, че при -15°С младите фиданки има опасност да измръзнат, към края на януари, преди настъпването на големия студ, взех че ги преместих на остъклената тераса, а след два дни някакъв космически лъч ме удари по главата и ме озари идеята да ги вкарам при стайна температура от 15°С - 20°С, за да видя какво ще стане, и така се появи тази листна маса.

Ангел Йосифов
20.03.2012, 19:01
Избягвай тия лъчи.Миналия май засях разсад 10-12см в двора до лофанта.Лофанта стигна два метра и засенчи повечето еводии.Еводиите които бяха на слънце пораснаха над 2м.Тия които останаха на сянка не мръднаха.Но и не измръзнаха тази зима при - 25.

FVCVS CAESAR
20.03.2012, 19:53
Еводиите които бяха на слънце пораснаха над 2м.Тия които останаха на сянка не мръднаха.
Полезна информация във връзка с предстоящия ми избор на постоянни места за засаждане. drinks;
Иначе забелязах, че са като някакви слънчогледи - докато бяха в стаята, се накланяха към прозореца и започваха да растат накриво, по посока на светлината, а за да ги изправя, след време завъртах контейнерите на 180°С и те пак тръгваха към светлината. Когато са навън като че ли растат по-изправени, но пак търсят Слънцето.
P. S. И други колеги споделиха с мен, че едногодишните им еводии са оцелели навън. Вярно, че са били затрупани със сняг, който малко повишава температурата, но са устискали, за разлика от някои праскови, например.

Светозар Каменов
20.03.2012, 20:44
...
Иначе забелязах, че са като някакви слънчогледи - докато бяха в стаята, се накланяха към прозореца и започваха да растат накриво, по посока на светлината, а за да ги изправя, след време завъртах контейнерите на 180°С и те пак тръгваха към светлината. Когато са навън като че ли растат по-изправени, но пак търсят Слънцето...

Нормално, нарича се положителен фототропизъм :). Това се засилва когато са на по-топло.

Аз моите семена ги сях есента и сега чакам да излезе нещо като се затопли. Само ме е яд, че забравих да ги полея през почивните дни ама каквото такова.

FVCVS CAESAR
26.03.2012, 19:16
нарича се положителен фототропизъм
Често ми се случва да откривам топлата вода. wink;

Между другото, оказа се, че съм разполагал с данни за медоносните качества на еводията, но досега не съм им обръщал внимание, защото първо, там това растение фигурира под друго име и второ, защото данните не са никак впечатляващи:
"Хенриева еводия (Evodia henryi Dode) - мед от дка 0,6 кг; прашец от дка 0,3 кг." (Недялков, Бижев, Практическо пчеларство, 1983, стр. 200).
Оказва се обаче, че Evodia henryi Dode и Tetradium daniellii са едно и също нещо (http://www.theplantlist.org/tpl/record/kew-2514724).
Разбира се, може да става дума за някаква грешка в данните, но пък от всичко, на което досега съм попадал (вкл. англ., рум., нем. сайтове), това е единственият източник, където не виждам телефони и имейли за контакти и заявки. wink;

И още една лоша новина, или по-скоро, засега непотвърден слух, верността на който не се наемам да защитавам: Медът от еводия имал доста неприятен, да не кажем противен, вкус. Но може и да е просто въпрос на вкус, не знам.

Светозар Каменов
27.03.2012, 04:22
Еййй, "заяде" се с това дърво. :-)
Бе ако мед не дава, поне сянка ще прави. :D

Ангел Йосифов
27.03.2012, 15:50
Във филма "медът мед ражда" за около5-10 секунди показват еводия по време на цъфтеж.Мисля че беше в епизодите за август или юли.Като гледам колко пчели има на дървото си мисля,че Бижев и компания са правили иследванията през 1983г на нещо друго можеби премесено с тютюн. Пък и еводията е пренесена на Балканите през 70-те години.

FVCVS CAESAR
28.03.2012, 10:39
Във филма "медът мед ражда" за около5-10 секунди показват еводия по време на цъфтеж... Като гледам колко пчели има на дървото си мисля,че Бижев и компания са правили иследванията през 1983г на нещо друго можеби премесено с тютюн.
Не знам количеството пчели върху едно дърво доколко е показател за неговите медоносни качества. Миналата седмица пчелите се трупаха по ясените, а по-миналата по лешниците. Сега се трупат по джанките. За лешников и ясенов мед обаче не съм чувал, а джанката макар и да отделя някакъв нектар, е много далеч от бялата акация, например.
Иначе и аз гледах едно клипче в You Tube 9 мин. и 29 сек. (http://www.youtube.com/watch?v=RC5N1XPRU4o)
Бижев и компания едва ли са правили някакви изследвания, а по-скоро са взели от някъде тези данни, а доколко са верни, не знам. Просто там така пише.


Еййй, "заяде" се с това дърво. :-)
Бе ако мед не дава, поне сянка ще прави. :D
"Заяде" е малко силно казано. Опитвам се да разбера каква е реалността, но май единственото, което ни остава, е да изчакаме търпеливо дръвчетата да пораснат, за да разберем къде е истината. Само дано доживеем да я разберем. :D
А ако е само заради сянката, ябълките, например, също дават нелоша сянка, но стават и за ядене, пък и прашец дават. wink;

Светозар Каменов
28.03.2012, 11:24
Ябълки има, Еводия звучи по-екзотично ;)

FVCVS CAESAR
28.03.2012, 16:19
Може би някой ден пчелите ми ще си пият кафето под сянката на това нещо в кофичката от кисело мляко. wink;
http://s14.postimage.org/y1g4hlkzx/DSC00083.jpg (http://postimage.org/image/y1g4hlkzx/)http://s17.postimage.org/8o5bjhcx7/DSC00075.jpg (http://postimage.org/image/8o5bjhcx7/)http://s15.postimage.org/gdfhh20lz/DSC00077.jpg (http://postimage.org/image/gdfhh20lz/)

Aleksiev
30.03.2012, 18:22
Здравейте колеги прочетох доста нещта за Еводията и искам да споделя и моят опит това дърво. Накратко семената получих от колега били от някакво медоносно дърво от Сърбия , какво е разбрах преди година тогава никой в района не знаеше какво е, указанията бяха семената да престоят във фризер от 24 до 48 часа преди сеитбата. Засях ги на открито в градината мисля че беше през Април фиданките са капризни по отношение на напояването и то до 2-3 година. Силните мразове повреждат дърветата но не фатално,така че смело ги засаждайте моите са в района на Белоградчик. До това колко са медоносни не знам но когато имат цвят са пълни с пчели. Дърветата са светлолюбиви , имам 5 на сянка и са доста хилави другите са по 4-5 метра и са супер . Дано да съм помогнал . Успехи на всички през тази година.

FVCVS CAESAR
31.03.2012, 09:16
фиданките са капризни по отношение на напояването
В какъв смисъл "капризни"?

Aleksiev
31.03.2012, 20:38
Капризни са по отношение на напояването ,моите на втората година през лятото бяха почти заминали а бяха към 2 метра високи .Наложи се да ги поливам доста. sweating;

Ангел Йосифов
06.05.2012, 18:36
Миналата година колега от форума ми изпрати семена от еводия....какво ли не правих как ли не ги стратифицирах и сях и нито едно семе не покълна...или са брани още зелени,или са били много стари...не знам но нито една фиданка не се получи...така че най-добре си купете готова фиданчица и си я засадете....
Наборе,две зими подред си пройзвеждам расад от еводия.Точно сега е време да се посеят семената. Нищо особенно все едно произваждаш расад от домати,но саксията с посятите семена се оставят отвън на студено.Единственото по специално което се прави е да се подържа нормална влага.При студено замръзват при топло се отпускат.От температурната амплитуда обвивката на семката се напуква и по този начин успява да покълне.Разсада ще се появи чак през април.

-
Ето го таз годишния разсад.
http://s18.postimage.org/8q4svdd85/06052012224.jpg (http://postimage.org/image/8q4svdd85/)

Светозар Каменов
07.05.2012, 09:34
И от моите семена нищо не поникна. Аморфата поникна, няколко албиции, около 30-тина мехурника, гледичията и тя се "отчете" с някоко поникнали, но еводията не.
Инъче тия дръвчета дето си купих се хванаха и сега започна развитието им.

forestar
10.05.2012, 20:58
Пък моите измръзнаха....
Една остана за цяр, ма и то не ми вдъхва доверие...

Ангел Йосифов
01.06.2012, 19:38
Някой ако иска да се възползва от разсада да заповяда.
http://s17.postimage.org/3yhjkypcr/0238.jpg (http://postimage.org/image/3yhjkypcr/)

petrovito
23.06.2012, 10:05
аз имам разсад в пловдивско

Валентин Христов - Вал
27.06.2012, 12:35
как да имам фиданка от еводия, искам да си засадя. от Благоевград съм.

antoan_marzelan
28.06.2012, 17:56
Отвори сайта на разсадник Платан ЕООД СЕЛО Розино Карловско.Фиданките са с доказан произход.

Поздрави Анатоли

FVCVS CAESAR
20.07.2012, 19:36
През първите две седмици от цъфтежа на еводията (първата половина на юли) пчелите не й обръщаха никакво внимание, вероятно защото предпочитаха слънчогледа, който цъфтеше усилено по същото време. Само единични заблудени пчели кацаха по еводията.
http://s18.postimage.org/d9uyqmurp/DSC00010.jpg (http://postimage.org/image/d9uyqmurp/)(4 юли 2012 г.)
Едва от средата на юли пчелите започнаха усилено да посещават т. нар. най-медоносно дърво, но какво и колко събират от нея, само те си знаят.
http://s18.postimage.org/ssj7w9oat/DSC00035.jpg (http://postimage.org/image/ssj7w9oat/)(14 юли 2012 г.)
http://s11.postimage.org/fiokqz1j3/DSC00045.jpg (http://postimage.org/image/fiokqz1j3/)(20 юли 2012 г.)

GenadyNikolov
20.08.2012, 15:51
Здравеите .
пчелина ми се намира извън населено място и имам възможност да насадя големи количества медоносни растения покраи пътищата с които се надявам да подпомогна пчелите. колебая се обаче дали да насадя еводия или медоносна акация . и за двете се говори само хубаво . някои има ли наблюедния ?

jordanov
21.08.2012, 11:41
Щом искаш да подпомогнеш пчелите, сееш/садиш растения които отделят нектар/прашец извън основните ти паши. Ако имаш наоколо гори акация напр. няма да садиш акация. Според мен търси нещо дето дава прашец до късно, в раздела сме писали доста по въпроса. Успех!

GenadyNikolov
21.08.2012, 13:44
по мои наблюдения от около 2-3 седмици нямам почти никаква паша .слънчогледът прецъфтя, а ливадите изкъснаха . затова мисля да засадя лофант или калдаръмче в пчелина ми , и японска акация или еводия около пчелина ми и по земните пътища в околията. не мисля че ще изкарвам стоков мед, ще спомогне есенното подхранване на пчелите :)
затова търся мнения кое е по добрия вариант като медодобив, издръжливост към сушата и към студа , по малко грижи .

GenadyNikolov
21.08.2012, 13:46
японската акация цъфти края на юли и август (като еводията) или се бъркам ?

dd0000
01.09.2012, 11:06
във Варна има мога да набера семе.

Ивайло Георгиев - ingivo
15.09.2012, 11:05
Дайте координати на разсадник в София за Еводия и Софора ? В с.Розино има ама са си 120 км в едната посока, за 20-тина фиданки не си струва . Или да се групираме някак да се ходи поне за 150-200 броя.

Максим Тодоров
15.09.2012, 11:39
БИ ЛИ КАЗАЛ КАДЕ ВЪВ ВАРАНА ИМА


във Варна има мога да набера семе.

kapanakova
15.09.2012, 12:18
Ако се свържете с разсадника в Розино на
тел.0887431197 човекът може да ви изпрати разсада по куриер,но за дърветата още е рано,трябва да им опадат листата.Аз лично минах от там на връщане от морето и си напазарувах разсад в контейнери и си го насадих.Без да го рекламирам цените са прилични.Купих си и цветя и храсти и дървета-има всичко от каталога.

dd0000
11.11.2012, 08:51
Еводия има град Варна кординати в гугал 43.230364,27.869776" 43.245089,27.847503"43.230575,27.873451

https://www.google.bg/maps/place/43%C2%B013%2749.3%22N+27%C2%B052%2711.2%22E/@43.230364,27.869776,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0
https://www.google.bg/maps/place/43%C2%B014%2742.3%22N+27%C2%B050%2751.0%22E/@43.245089,27.847503,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0
https://www.google.bg/maps/place/43%C2%B013%2750.1%22N+27%C2%B052%2724.4%22E/@43.230575,27.873451,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0

Ангел Йосифов
07.05.2013, 11:32
Еводията вече пуска цветовете.И,както пише по книгите,започва да цъфти на четвъртата година.
http://s2.postimg.org/fub9sqoh1/0346.jpg (http://postimg.org/image/fub9sqoh1/)

http://s24.postimg.org/p9vs1btxt/0347.jpg (http://postimg.org/image/p9vs1btxt/)

Светозар Каменов
07.05.2013, 12:32
Не е ли рано да пуска цвят? Казват, че цъфти август.

Ангел Йосифов
07.05.2013, 12:45
Ами то и акацията трябва да цъфне 50 дена след джанката ама цъфна 30дена по рано.

FVCVS CAESAR
07.05.2013, 13:42
Не се вижда хубаво на тези снимки, но би трябвало това да са само пъпки. Иначе при нас цъфти през юли, почти едновременно със софората.

Ангел Йосифов
01.07.2013, 17:06
Въпреки,че още не са се разпукали цветчетата еводията е пълна с пчели.За съжаление снимката нее с добро качество.Дървото е на четири години и цъфти за първи път.Повечето пчели са по клонките на цвета затова не се виждат отгоре.
http://s13.postimg.org/oqbpyo63n/0422.jpg (http://postimg.org/image/oqbpyo63n/)

ttoo
24.10.2013, 10:54
Добър ден,изкам да попитам кога се събират семената от това дърво?

Димитър Бонев
24.10.2013, 12:25
Вече окапаха.

vlado 9
24.10.2013, 13:47
Ако се насадят фиданки,на третата година бе трябвало да цъфтят

Димитър Бонев
24.10.2013, 15:33
По принцип започват да цъфтят едва на 5-6година ако не премръзнат и не им се наложи да започнат да растат отначало.

Mateev
25.10.2013, 10:58
Не знам на коя година цъфтят, но моите са посадени тази пролет като двуметрови фиданки и още тази година вече дадоха семе (няколко буркана). Въпроса ми е как от това семе сам да си направя нови фиданки? Някой знае ли как се прави и кога се прави?

Иначе ако не знаете, зайците (или може би сърните) са голяма напаст за младите еводии. Гризат кората на младите фиданки и ми се наложи всяко едно дръвче персонално да го ограждам с по 3-4 еднометрови колчета и ситна мрежа около тях.

Димитър Бонев
26.10.2013, 22:45
Семената имат доста твърда обвивка. колега преди много години деше изпробвал няколко метода на обработка, но най-добри резулттати се получиха при поставянето на семената във влжен пясък в мазето цяла зима и засаждането им на пролет. Семената никнат до 3-4 години.

koragroup
29.10.2013, 06:47
Аз семената (всички с твърда обвивка) ги "третирам" така:
Като ги събера ги поставям в пакетчета от вестник по една шепа семена всяко. Така пакетирани ги слагам в хладилника за седмица. След това ги премествам във фризера за 3-4 дни. Пак ги вадя в хладилника за седмица... и така 2-3 пъти.
След това в зависимост от времето (около средата на март), пълня кофички от к. мляко с купешка пръст, може и с домашно приготвена, но трябва да е "рехава". Във всяка кофичка по 4-5 семена, почти на повърхността и под найлон навън или до прозореца в неотоплявана стая.

Друг, още по-лесен начин е, на пролет като се разхождаш да си гледаш в краката ;-) Така в момента в който семената паднали от дърветата започнат да се пропукват, директно в кофичките и цяло лято там. На есен в земята под един буркан и т.н....

bobi mitrev
29.10.2013, 13:33
тава ли е Еводия? Ако нее може ли да ми изпратите снимка какво представлява семето на дървото

Светозар Каменов
29.10.2013, 14:39
Това ми прилича на айлант.
Това е еводия.
418
419

Ангел Йосифов
29.10.2013, 17:27
Аз семената ги третирам така:Около коледа засаждам семената в саксия или обикновена касетка може и в специални форми за разсад.След като ги засея поливам и ги изнасям на терасата или в двора на открито.Оттам нататък Господ си знае работата.Единствената ми грижа е да подържам влагата през зимата.И през април вече имам разсад.

Kiril8305
29.10.2013, 19:19
Да си кажа правичката, и аз си поръчах две дръвчета вече забравих от къде засадих ги взеха , че се хванаха до тук добре.
Едното баба ми го оплеви докато беше малко , другото оживя порасна до едно ниво и сякаш се парализира не расте , все така си седи - ще трябва да го щракна и да ви пусна малко снимки да видим дали Еводия съм си взел или нищо като подобно.

bobi mitrev
30.10.2013, 07:54
А семената какво представляват?

Радослав
30.10.2013, 09:04
Аз тази година ги засадих в отделни кофички беше март месец и 90 % покараха без да третирам семената с нищо.Предната година си бях събрал от едно дърво. След като станаха по 10 см ги разсадих в земята сега са по 80см.Напролет ще си ги разсадя по пчелина.

Светозар Каменов
30.10.2013, 09:38
Аз тази година ги засадих в отделни кофички беше март месец и 90 % покараха без да третирам семената с нищо.Предната година си бях събрал от едно дърво. След като станаха по 10 см ги разсадих в земята сега са по 80см.Напролет ще си ги разсадя по пчелина.

По-добре сега като окапят листата ги засади. Дръвчета се садят на есен.


Няма ли кой да прати някое семенце? drinks;

вълк дивак
30.10.2013, 21:20
Колеги,един пчелар който е работил в пчеларското навремето ме посъветва да ги потопя в гореща вода.Само потапям и вадя веднага.Така се пукала твърдата обвивка и поникват повечето.Аз сега си събирам от японска акация и напролет ще го пробвам този метод.Еводия също бих посял ако има от къде да събера семе.

bobi mitrev
31.10.2013, 07:58
На друго дърво намерих тия семена, листата на дървото много приличаха на тия от снимките който ми изпратихте.
Моля отговорете ми дали това е Еводия.
Ето и семената:

Mateev
31.10.2013, 08:18
Не, не са на еводия. Ето как изглеждат моите семена:

428

Запалката е за да видите мащаба. Семенцатата са на гроздове на два етажа в едни шлюпини, които бързо изсъхват. След като се разтрошат, отвътре изпадат семенца, залепени две по две. Приличат на мравки и имат размера на мравки. Дори в повечето случаи едното семенце е малко по-голямо от другото, така че аналогията с мравки е пълна.

Тази пролет засадих цяла горичка с около 50 фиданки и само три от тях дадоха по няколко гроздчета със семенца. Тези, които виждате на снимката, са брани директно от дръвчетата, така че не може да стане грешка. Ако въобще пролетта са ми продали истински фиданки на еводия, значи наистина това са нейните семена. Целия ми добив е това, което виждате на снимката в тази чиния. Така като гледам, сигурно ще има 1000 семенца. Ако 100 от тях доживеят да станат фиданки, ще е цяло чудо.

bobi mitrev
31.10.2013, 09:17
На друго дърво намерих тия семена, листата на дървото много приличаха на тия от снимките който ми изпратихте.
Моля отговорете ми дали това е Еводия.
Ето и семената:

Тогава на какво са?

Димитър Бонев
31.10.2013, 20:15
Матеев, това което си показал са точно семена на Еводия. Успех с развъжането. Няма да сгрешиш. Тази година еводиите ми спасиха сезона. Относно семената някъде по-горе бях описал как да се подготвят за засаждане. Това е най-успешния начин, с най висок % кълняемост. Изпробвано.

вълк дивак
31.10.2013, 21:56
Матеев,честито за добива.Важно е да споделиш какви фиданки си посадил.В един сайт предлагат фиданки на от 1(от 20 до 80см) до 3(до 2,5м) годишни.Предполагам си посадил 3 годишните?Дай координати на разсадника от който си ги купил, че да не ни набутат някой храсталак.

Mateev
02.11.2013, 00:31
Не си спомням вече, но май 3-годишните бяха само няколко дръвчета. Бяха по-високи от мене. Другите бяха някъде до кръста. Семенцата са брани именно от 3-годишните. Основната покупка беше на 100 броя 2-метрови липи и на 25 000 броя 20-сантиметрови акации. Големите дръвчета ги разсадих веднага, а с малките акацийки си направих собствен разсадник близо до дома, за да си ги поливам. Сега вече са порастнали почти колкото човек и буквално в следващите дни започвам голяма офанзива по засаждането им по различните пчелини и около тях.

Разсадника не си го спомням кой от всичките беше, защото съм купувал и от други разсадници, но колегата който ходи с пикапа сигурно ще се сети от кой разсадник взе най-много фиданки. Ще го питам и ще ти кажа.

Между другото ако догодина някой иска безплатни фиданки от акация, да се обади. В момента изсичам (разреждам) 50 декара акациева гора и догодина със сигурност ще има поне 100 000 фиданки, които с удоволствие бих подарявал, ако някой си направи труда да дойде до Ловеч с лопата и да си ги вади. То и в момента има хубави фиданки, но са по-малко.

nikolovkrasi
23.11.2013, 21:14
Здравей , Матеев казвам се Красимир Николов живея в Севлиево имаш ли още от безплатните акациеви фиданки . Правя си нов пчелин и мисля да по залеся

Mateev
25.11.2013, 00:29
Ха-ха. Имота ми с 50 декара акациева гора е около с. Александрово, Ловешко. Около моя имот има още около 1500 декара акациева гора, в която сигурно има 1 милион млади фиданки. Просто човек трябва да си направи труда да отиде и да си набере (извади от земята с подострена права лопата).

Ако не ти се бие път до Ловеч, поогледай се около вас за някой далекопровод. След това се разходи под него и за има-няма 1-2 километра разходка сигурно ще намериш поне 1000 фиданки на акация. Те задължително присъствуват под далекопроводите, защото ЕРП-тата периодично изсичат всяка една растителност под тях. И ако сред тази растителност има и някоя друга акация (а то има със сигурност), на следващата година около отсеченото дърво има поне 100 фиданки. Вадиш смело и не се безпокоиш от хорски погледи, дори ЕРП-тата ще ти бъдат благодарни.

Ангел Йосифов
17.12.2013, 20:10
-
Ето го таз годишния разсад.
http://s18.postimage.org/8q4svdd85/06052012224.jpg (http://postimage.org/image/8q4svdd85/)

Време е за посяване на семената.

Светозар Каменов
18.12.2013, 10:04
Време е за посяване на семената.
Който има семена. :(

ivan14
24.02.2014, 14:01
кога се прави расъда за еводия и кога се сее

srg
24.02.2014, 18:12
Миналата година посях семената през средата на пролетта и до есента пораснаха до половин метър.Посях по няколко семенца в кофички от мляко.После ги преместих в леха. Сега смятам да ги засадя. Ако има няккакви особенности моля за съвет.
Имах и друг проблем. Доста след засаждането в лехата полувината от разсада ми завехна и загина.Не можах да намеря обяснение.Някакво заболяване беше според мен.Следи от вредител не открих.

ivan14
24.02.2014, 22:55
във каква леха ги засади и кога засади семената в кофичките

srg
25.02.2014, 10:09
Не мога да ти кажа точно. Около средата на април може би. Кофичките пробити отдолу. Вън на полусенчесто място. Редовно по малко вода.Като поникнат оставяш едно растение в кофичка ако са повече, и като станат 10см правиш една вада накрая на градината вадиш,нареждаш,заравяш и поливки.

Димитър Бонев
06.07.2014, 22:02
Еводията започна да цъфти

ianev
07.07.2014, 08:38
Сега от клон по 1 магазин мед :)

Pavel_Bs
07.07.2014, 08:42
Край летния театър в Бургас има десетина еводии,но досега само бамбуси съм видял по тях.Иначе аромата им се усеща отдалеч.

Димитър Бонев
07.07.2014, 10:41
По принцип Еводията е доста медоносно дърво. Чел съм статия, където се посочва, че едно въздрастно дърво(на каква възраст не е уточнено) дава до 20кг мед. Дава нектар дори и при голяма суша и голяма горещина. Миналата година по време на цъфтежа беше много горещо. На практика пчелите не напускаха пчелина в горещите часове. Всичко беше на еводията. Накрая в меда аромата на еводия се усещаше заедно с този на конския босилек. Като гледам и тази година ще е така. Слънчогледа нещо не се предпочита от пчелите. Има много но така и не видях пчели по него. За сметка на това при конския босилек е почти като при еводията .

argilov
07.07.2014, 15:10
Нещо не вие наред слънчогледа.При мен в лудогорието, силните семейства за 3-4 дена почти са напълнили магазин.

Димитър Бонев
07.07.2014, 16:39
То и при мен е така, номеда не е слънчогледов. Ами сорт Пионер.

Димитър Бонев
13.07.2014, 20:56
Вижте как работят и какъв е резултата, пък после се смейте колкото искате

krumned
09.09.2014, 15:34
Сигурно ли е ,че това е най вече от Еводия

Димитър Бонев
09.09.2014, 22:30
Това е полифлорен мед, но Еводията присъства в него. Ако бяха няколко кошера само можеше и да е чиста еводия, но при 90 на 35 дървета няма как да източат един тон само от еводия.

jordanov
11.09.2014, 08:48
А каква е другата паша наоколо?

Димитър Бонев
12.09.2014, 06:35
ливада, люцерна, много конски босилек, жълт и магарешки бодил. Има и слънчогледи, но не ги посещават. Сорта "Пионер" е с много дълбоки чашки и не е атрактивен за пчелите. Конския босилек ще го изядат наравно с еводията.

distedi
25.09.2014, 17:18
Еводията в Пловдив (близо до обредния дом) вече е готова за събиране на семена :) Това клонче ми го донесоха вчера и реших да си направя експеримент - от 3 съцветия се събраха около 20 гр. семена. Сега се стратифицират (накиснати са за 24 часа във вода) и след това ще видя какво ще се получи, ако бъдат засяни.

2067

Ангел Йосифов
25.09.2014, 17:23
Братле,неискам да те отказвам.............в тази вода за 24ч...ще получиш разсад чак на пролет.

distedi
25.09.2014, 17:32
Какво препоръчваш? Отворен съм за предложения, понеже никога не съм се занимавал с подобни дейности :)
За Еводията прочетох, че след накисване, обвивката на семената омеква и след това се засява в почва, където започва (евентуално) да покълва. Четох и вариант за поставяне в навлажнена марля и след като се опакова с фолио, да се остави да престои в хладилник.
Относно чакането до пролетта - това е ясно...и след това още 3-4 години за да цъфне. Но ако действам сега - на пролет вече ще има покълнали растения, които ще изпреварят тези, които евентуално се засадят през март или април.

Ангел Йосифов
25.09.2014, 17:54
Какво препоръчваш?

Ами като начало прочети темата и ако след това имаш въпроси заповядай.

BleX
25.09.2014, 19:34
Здравейте! Някой може ли да ми каже от къде мога да се купя семена от Еводия?
Благодаря предварително!

platan
16.10.2014, 14:42
Ние също продаваме еводия http://platans.eu/medonosni.aspx ето и пример и от мен за пчелите и еводията
http://www.youtube.com/watch?v=dOBYqU_q-Qk

delpi
28.10.2014, 12:00
Ако някой има в повече(за подаряване) семена от еводия тази есен и няма да ги засява, моля да пише.
Същото важи и за албиция, както и за всякакъв друг вид медоносна растителност.
Предварително благодаря!

mariana_1960
14.11.2014, 13:49
Здравейте!!! Аз съм от гр. Силистра, ако все още искате семена от Албиция, мога да Ви изпратя колкото искате, само ми пишете адреса на електрониия адрес. Целият ни град е засаден с Албиции и семена има в изобилие. Пробвала съм да засаждам семена, резултата е положителен. Ако случайно сте намерили семена от Еводия, ще съм благодарна да ми изпратите.

Иван Симеонов
14.11.2014, 17:58
Разгеле подхващаш темата за семената,подарявам(разменя м) семе от лофанта със семена от други медоносни растения.За целта пишете на лични,като посочите мобилен и точен адрес на Еконт в населеното място,където живеете.Поздрави на всички.

никола бикирски
30.11.2014, 18:26
Здравейте колеги!Решил съм да засадя масив с еводия около 11 декара е мястото,с което разполагам.Питането ми е през какво разстояние се засаждат фиданките?Има се предвид,че короната е доста широка.Благодаря предварително!

Ivan_vd
30.11.2014, 22:22
Здравейте колеги!Решил съм да засадя масив с еводия около 11 декара е мястото,с което разполагам.Питането ми е през какво разстояние се засаждат фиданките?Има се предвид,че короната е доста широка.Благодаря предварително!Еводията стига около 15м височина така че за такова дърво е нормално растоянието да е около 6м дърво от дърво.

никола бикирски
30.11.2014, 22:33
Значи ако са през 5 метра по ''груби'' сметки ще засадя поне 100-120 дръвчета.

Mateev
30.11.2014, 22:38
Ако са през 5 метра, подредени в квадрати, в 11 декара ще засадиш поне 440 дръвчета.
Ако са през 5 метра шахматно (подредени в триъгълници), в 11 декара ще засадиш поне 512 дръвчета.

В зависимост от формата (контура) на имота, по периферията може да засадиш още около 20-40 дръвчета.

никола бикирски
30.11.2014, 23:00
Ако са през 5 метра, подредени в квадрати, в 11 декара ще засадиш поне 440 дръвчета.
Ако са през 5 метра шахматно (подредени в триъгълници), в 11 декара ще засадиш поне 512 дръвчета.

В зависимост от формата (контура) на имота, по периферията може да засадиш още около 20-40 дръвчета.
Едва ли ще имам финансовата възможност да засадя толкова много дръвчета наведнъж,ще започна със 100-тина броя за начало.

Ivan_vd
01.12.2014, 00:15
При мен на пчелина са 17дк решил съм по протежение на цялата ограда да засадя 200 еводии и между тях бял маргарит мисля че ще им е добре на пчеличките.Чудя се и за Пауловния но тя цъфти май месец и няма нужда защото имам и доста акация.

никола бикирски
01.12.2014, 13:45
Всичко,което се създаде като изкуствена паша около пчелина е добре дошло,миналата седмица засадихме 50 броя китайски мехурник.Мисля да сложа и малко акация.

asti
01.12.2014, 14:34
Здравейте, аз днес си поръчах фиданки - 4 бр. Еводия и 4 бр. Албиция. В събота мисля да ги съдя на пчелина на през 4 метра едно от друго, като ги редувам Еводия, Албиция, Еводия и т.н.. Мястото ми е почти 1 декар. На пролет ще засея още дръвчета от тези и в края мисля да сложа няколко плодникови но не съм решил още какви. Лек ден на всички ви. drinks;

никола бикирски
01.12.2014, 19:06
Подарявам семена от албиция,ако има някой заинтересован колега да пише.На лични.

FVCVS CAESAR
01.12.2014, 20:39
Какво сте пощурели по тези еводии? Нямате ли си достатъчно друга паша през юли? :)
Ако някой иска семена, мога да му продам малко. :)
Даже обмислям дали да не си разпродам и младите фиданки, защото занапред ще наблягам на късните култури, цъфтящи през август и септември - астри, кариоптерис, млечка, есенен минзухар... ;)

Ангел Йосифов
01.12.2014, 21:31
Здравейте, аз днес си поръчах фиданки - 4 бр. Еводия и 4 бр. Албиция. В събота мисля да ги съдя на пчелина на през 4 метра едно от друго, като ги редувам Еводия, Албиция, Еводия и т.н.. Мястото ми е почти 1 декар. На пролет ще засея още дръвчета от тези и в края мисля да сложа няколко плодникови но не съм решил още какви. Лек ден на всички ви. drinks;

Засаждай през 2м.По добре след няколко години да разреждаш.......

Ivan_vd
01.12.2014, 21:41
Какво сте пощурели по тези еводии? Нямате ли си достатъчно друга паша през юли? :)
Ако някой иска семена, мога да му продам малко. :)
Даже обмислям дали да не си разпродам и младите фиданки, защото занапред ще наблягам на късните култури, цъфтящи през август и септември - астри, кариоптерис, млечка, есенен минзухар... ;)Предпочитам да си купя 4 годишна фиданка Еводия и същата година да ми цъфне или поне следващата отколкото да взимам семена да ги стратифицирам и да ги крепя 4 години докато видя цвят.

asti
01.12.2014, 22:44
Предпочитам да си купя 4 годишна фиданка Еводия и същата година да ми цъфне или поне следващата отколкото да взимам семена да ги стратифицирам и да ги крепя 4 години докато видя цвят.
Не уточних, фиданките са на 4 години.

Ivan_vd
01.12.2014, 23:20
Не уточних, фиданките са на 4 години.От къде ще ги взимаш и колко ти казаха че са високи.

asti
02.12.2014, 08:58
От къде ще ги взимаш и колко ти казаха че са високи.
Ето от ТУК (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=337&p=8229&viewfull=1#post8229) си ги поръчах. Човека ми каза че са високи 3 метра. В петък ще си ги взема и ще видим дали е точно така.

Ivan_vd
02.12.2014, 19:57
Ето от ТУК (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=337&p=8229&viewfull=1#post8229) си ги поръчах. Човека ми каза че са високи 3 метра. В петък ще си ги взема и ще видим дали е точно така.
Благодаря за отговора пиши какво си получил може и на лични.

Димитър Бонев
03.12.2014, 20:21
Малее 3м. То как ще ги скубе, като корените на еводията са горе долу толкова дълбоки колкото е високо растението

Remi
03.12.2014, 20:25
Здравейте, аз днес си поръчах фиданки - 4 бр. Еводия и 4 бр. Албиция. В събота мисля да ги съдя на пчелина на през 4 метра едно от друго, като ги редувам Еводия, Албиция, Еводия и т.н.. Мястото ми е почти 1 декар. На пролет ще засея още дръвчета от тези и в края мисля да сложа няколко плодникови но не съм решил още какви. Лек ден на всички ви. drinks;
Защо не засадиш бадем ?

asti
03.12.2014, 21:29
Малее 3м. То как ще ги скубе, като корените на еводията са горе долу толкова дълбоки колкото е високо растението
Не знам колега, когато ги взема в петък вечер ще ги снимам и ще сложа снимки тук. drinks;

asti
11.12.2014, 10:58
Да изпълня обещаното със снимката, макар че тези дни позабравих. Другата седмица ще боцна още 5 дървета, ще станат 9 еводии и 4 албиции, а на пролет още 10 дръвчета еводия.
2590

Вълчан
21.05.2015, 12:55
До каква надморска височина вирее Еводията, че никаде ненамерих информация?

judas
21.05.2015, 15:20
Аз съм на 850 м надморска и се хванаха всичките. Друг е въпросът, че ми ги продадоха за 4-годишни, а са по 1,2 м над корените.

delpi
21.05.2015, 20:55
Това, че са се хванали според мен не означава, че със сигурност ще виреят и цъфтят и като, цяло, че ще са пълноценни. При мен на около 600 метра също се хванаха, но ще видим...

Вълчан
22.05.2015, 07:33
Аз има парцел на 900м и затова съм пред дилема да ли ще вирее и цъвти!?

asti
22.05.2015, 08:03
Аз посях на есен 12 еводии. Тази пролет тръгнаха почнаха да пускат листа и за една седмица увехнаха, остана само една от всичките. Чудя се къде е проблема? Но си мисля че са удавени от многото дъждове.

Юрий Цветков
22.05.2015, 11:07
Аз посях на есен 12 еводии. Тази пролет тръгнаха почнаха да пускат листа и за една седмица увехнаха, остана само една от всичките. Чудя се къде е проблема? Но си мисля че са удавени от многото дъждове.
Напълно е възможно. На мен ми умряха 3 4-годишни дръвчета от които тази година очаквах цвят. Предполагам че е заради многото вода. На пчелина повече от месец не можеше да се стъпи от кал независимо че съм на баир.

asti
22.05.2015, 15:06
Напълно е възможно. На мен ми умряха 3 4-годишни дръвчета от които тази година очаквах цвят. Предполагам че е заради многото вода. На пчелина повече от месец не можеше да се стъпи от кал независимо че съм на баир.
1:1 е моя случай. Дръвчетата ми бяха на 4 години, само това което остана е 3 годишно. 4 албиции също не се хванаха, калта и водата беше в повече, аз също съм, на баир. Уви мал шанс. Следващата година отново ще засадя през март месец. Тези ги сях края на ноември и началото на декември 2014г.

petrovito
23.06.2015, 14:39
с тези климатични аномалии и изсечените гори, не ни чака нищо хубаво

Ангел Йосифов
06.07.2015, 18:10
Ето една част от посад. материал за бъдещия ми пчелин.

judas
11.11.2015, 09:40
Ето една част от посад. материал за бъдещия ми пчелин.
Здрасти, наборе! Еводиите пожълтяха ли, на моите окапват листата?

Ангел Йосифов
11.11.2015, 18:16
Наборе,моите са у тракийско равно поле и са зелени като марул.Е,има тук-там жълто,но общо взето са си зелени.Ти си на високо и е нормално да капят.Иначе еводиите(разсада) са вече 3-4 метра-3годишни.

Бате Пешо
08.02.2016, 20:58
Някой има ли представа колко големи трябва да станат еводиите,че да цъфнат.Моите са около 2 метра , но са тънички още.Аз даже им премахнах голяма част от листата,достраша ме да не ги пречупи добруджанския вятър.

Юрий Цветков
13.02.2016, 15:15
5-6 годишни. Метрите зависят от водичката.

Ангел Йосифов
26.03.2016, 16:18
Таз годишната реколта започна да пониква.И таз година,като предните, стратифицирането на семената го оставих на Шефа.......няма пропуск.

ivootur
26.03.2016, 18:13
Как точно ги стратифицираш?

Ангел Йосифов
26.03.2016, 18:56
Семената окапват под дървото.Надрасквам със търмък и ...Шефа е на ред.Демек до тук никакви грижи.Времето ги замръзва и отпуска,за да им се напука обвивката,времето им подържа влагата.......Сега идва мой ред-да ги плева,пикирам и на есен да ги посадя.

valaz
13.05.2016, 10:42
Според автора на тази статия, медът от еводия не бил вкусен? Дали наистина е така?
http://to-bee.blogspot.bg/2011/11/blog-post_10.html
Посадил съм две еводии и поради тази причина, няма да садя повече. Те ще са достатъчни за поддържаща паша през август, когато цъфтящата растителност е оскъдна.

delpi
13.05.2016, 12:08
Според автора на тази статия, медът от еводия не бил вкусен? Дали наистина е така?
http://to-bee.blogspot.bg/2011/11/blog-post_10.html
Посадил съм две еводии и поради тази причина, няма да садя повече. Те ще са достатъчни за поддържаща паша през август, когато цъфтящата растителност е оскъдна.


Вкусове всякакви, а иначе с 2 еводии само ще ги раздразниш ;)

delpi
06.06.2016, 16:27
Много приятна изненада тези дни - една от еводиите ми ще цъфти:
6854

Насадена е есента на 2014 година - прати ми я колегата от форума tihmr да е жив и здрав. Мисля, че тогава беше 2 годишно дръвче. Високо е сега около 130 см. Интересното е, че точно тази изби по-късно тази пролет и си мислех и даже май писах тук във форума, че едно от дръвчетата ми не презимува. Е не само, че презимува, но и ще цъфти :)

Вълчан
07.06.2016, 14:42
Засадих 10 бр. на 900-1000м, ако оцелеят зима 16-17г. Ще садя още!

evgeni.filimonov
07.06.2016, 17:28
Трудна работа на тази височина, есента насадих 2 бр. по 1.5 м, но пролетта първата слана ги уби, а втората ги закопа. 5-6 години се мъча, колко пари закопах....

valaz
07.06.2016, 18:35
Трудна работа на тази височина, есента насадих 2 бр. по 1.5 м, но пролетта първата слана ги уби, а втората ги закопа. 5-6 години се мъча, колко пари закопах....
На каква надморска височина ти е пчелина? При мен, тази пролет мина късна слана. Порази орехи, лози и акации, но еводията не пострада. Садих я през 2014 г., вече е около 2 метра, но все още не цъфти.

evgeni.filimonov
07.06.2016, 21:05
780 м , явно твоята е била на завет.

delpi
08.06.2016, 07:49
И при мен имаше слана и порази лозите и орехите, но еводиите не пострадаха. Явно еводиите са по-устойчиви от орехите, защото много близо до тях има орех и той пострада сериозно.

tihmr
18.10.2016, 19:08
Еводиите ми дадоха доста семена тази година, ако някой иска да се пробва, мога да му подаря много семена .
Ако се засеят в парник след стратификация(3 месеца в хладилника), стават до 1,20-1,50см високи за един сезон.

jdrumev
01.11.2016, 13:05
Благодаря,колега за семената.Сега чакаме пролетта.

Ангел Йосифов
01.11.2016, 17:39
Дака за какво ще чакаш пролетта?

бат тянко
01.11.2016, 17:40
За да дойдат пчелоядите, и да накацат по клоните- за красота!

jdrumev
01.11.2016, 17:48
Дака за какво ще чакаш проетта?



Колегата е дал упътване какво се прави с тях;)

Ангел Йосифов
01.11.2016, 18:38
А бе то и аз съм дал напътствия по форомите за еводията,но няма кой да чете.

judas
02.11.2016, 09:42
Дака за какво ще чакаш пролетта?
Ачо, като ги сложи 3 месеца в хладилника, февруари ли да ги сади?!

zayo
02.11.2016, 11:06
Какво ви е мнението за еводията, дали става да се засади между кошерите в пчелина или ще направи много голяма сянка. Не съм виждал на живо голяма еводия и за това си нямам и на идея става ли за тази работа или не.

Ангел Йосифов
02.11.2016, 17:54
Като не си виждал голяма еводия със сигурност си виждал моторна резачка.Определено не е като пауловнията.Едно дърво расте колкото му се разреши.Става за пчелин,но трябва да го колтучиш поне до 2,5м-3м,за да израсте с по висок ствол....

tihmr
02.11.2016, 18:31
Виждал съм само 2 стари Еводии и нито една не надхвърляше 5 -6м височина, като тази в Ботаническата в Балчик мисля, че е на около30г(+-5)

Ангел Йосифов
02.11.2016, 19:18
В двора имам 10 годишна и е 5-6 метрова,но ако бях я кастрил-колтучил щеше да е по висока.Тя и пауловнията ако не се колтучи няма да стане висока.

zayo
02.11.2016, 22:06
Като не си виждал голяма еводия със сигурност си виждал моторна резачка.Определено не е като пауловнията.Едно дърво расте колкото му се разреши.Става за пчелин,но трябва да го колтучиш поне до 2,5м-3м,за да израсте с по висок ствол....
Калин "Орела" ми даде 50-ина бройки разсад през лятото, които засадих в кофички от кисело мляко. Мисля, че семената ги е взел от теб. Сега разсада е с височина около 20-25 см. 15-20 съм обещал из селото, а за останалите обмислям варианта да ги засадя сред кошерите...

Ангел Йосифов
03.11.2016, 07:11
В кофички няма да изкарат зимата ще измръзнат.По добре ги засей още сега.Почвата ще им държи топло....Проблем могат да се окажат зайците.

judas
03.11.2016, 11:32
Виждал съм само 2 стари Еводии и нито една не надхвърляше 5 -6м височина, като тази в Ботаническата в Балчик мисля, че е на около30г(+-5)
Ейй, ходил съм поне 10 пъти в ботаническата в Балчик и не съм се сетил да питам за еводия!!!

zayo
03.11.2016, 12:34
В кофички няма да изкарат зимата ще измръзнат.По добре ги засей още сега.Почвата ще им държи топло....Проблем могат да се окажат зайците.

Миналата година засадих 4-5 бр. от кофички, есента след като им паднаха листата. Отгоре ги покрих с малко сено, а върху тях срязах и поставих ПВЦ бутилки от минерална вода. Върху бутилката по една тухла, за да не я духне вятъра. Пролетта всички се бяха хванали и през април им махнах бутилките. Тези които бяха в по-рохкава почва се развиха и сега са фиданки, а 1-2 изсъхнаха. Със зайци не съм имал проблеми, вероятно авджийте в района добре се справят.

distedi
04.11.2016, 02:57
Миналата есен посях семена и пролетта поникнаха. Прехвърлих ги в отделни кофички от кисело мляко. Есента им опадаха листата и ги оставих на терасата. Пролетта се раззелениха и ....продължиха да си растат в кофичките. Сега пак са без листа, но следващата година вече ще ги засадя около пчелина.

tihmr
17.11.2016, 21:53
Еводиите ми дадоха доста семена тази година, ако някой иска да се пробва, мога да му подаря много семена .
Ако се засеят в парник след стратификация(3 месеца в хладилника), стават до 1,20-1,50см високи за един сезон.
Моля ако някой не си е получил семената по пощата да пише. Изпратени са отдавна.

jdrumev
17.11.2016, 23:22
Даже и са в хладилника;)

zayo
18.11.2016, 20:55
Днес засадих 17 бр., а утре още 15 бр. еводии от тази година. Същите са около 25 см. високи. При засаждането им около пръстта от кофичката от кисело мляко им сложих и пръст обогатена с тор - купешка от найлонови чували по 40 л. Отгоре ги покрих със срязани 10л ПВЦ бутилки от минерална вода. Резултата ще го видя напролет. Оставил съм и 8 бр., резервни с листата, на топло над кухненски шкаф.

delpi
21.11.2016, 10:51
И моите са вече в хладнлника :yahoo:

Remi
21.11.2016, 11:50
То това, матриал за ракия дава ли?

дядо борю
21.11.2016, 12:53
Аз още не съм ги получил,ще си повторя адреса на лични,сигурно е станала грешка.

zapstojan
21.11.2016, 17:05
Аз ги получих.
Благодарности на tihmr!

Ангел Йосифов
21.11.2016, 17:29
Семената окапват под дървото.Надрасквам със търмък и ...Шефа е на ред.Демек до тук никакви грижи.Времето ги замръзва и отпуска,за да им се напука обвивката,времето им подържа влагата.......Сега идва мой ред-да ги плева,пикирам и на есен да ги посадя.
Посяването става и в сандъче,саксия,касетка,коф и пак на открито,но в случая ще трябва периодично да се полива с вода за да се подържа влагата..

Ангел Йосифов
28.11.2016, 17:59
Ето как изглеждат 3 годишни еводии НЕ"помирисвали" хладилник.

freddie46
28.11.2016, 21:13
Интересно растение!А дали вирее в централна Северна България и как понася студовете.Някой знае ли това?

Юрий Цветков
29.11.2016, 13:13
В северозападна си вирее добре. Няма проблем със студа.

kuline
01.12.2016, 21:47
Еводиите ми дадоха доста семена тази година, ако някой иска да се пробва, мога да му подаря много семена .
Ако се засеят в парник след стратификация(3 месеца в хладилника), стават до 1,20-1,50см високи за един сезон.

Забравих да се похваля. Аз си получих семената от Еводия на ръка (не по куриер) от tihmr, за което му благодаря.

nyanakiev
02.12.2016, 18:18
Във Варна добре се развиват.Преди 5г сях 5 броя.Бяха такива хилави ,като на снимката,Две сях до оградата и от вятъра остана без кора и изсъхнаха

Ангел Йосифов
03.03.2017, 18:34
Подарявам малки,едногодишни еводии-пречат ми!Поникнали са под дървото.

Гогол
03.03.2017, 20:34
Подарявам малки,едногодишни еводии-пречат ми!Поникнали са под дървото.

Ачка,не съм се отказал от миналата година когато беше кишаво.Ако имаш желание –изпрати.При загубени направления за изпращане –пиши на лични.Пък може и аз,веднага.

Ангел Йосифов
06.03.2017, 20:16
Свършиха..

zayo
27.07.2017, 19:59
Айде на пипера.... :bigsmile: Две за лев, третото без пари...
Днес засадих във вади на пчелина тези еводийки. Същите са тазгодишен разсад. Една баба като ги видя ме пита какъв сорт е пипера. :bigsmile: Живот и здраве на година ще ги разсадя из селото.

8813

jdrumev
27.07.2017, 20:02
Аз мисля да купя сервиз и да изчакам още малко преди да ги засадя.С един месец си пред мен.Супер пипер дано след време и чушки да има.:bigsmile:

delta.e
27.07.2017, 20:48
Аз мисля да купя сервиз и да изчакам още малко преди да ги засадя.С един месец си пред мен.Супер пипер дано след време и чушки да има.:bigsmile:

Стига , с този сервиз ?
Трябва , и аз да се наредя в списъкът Друмев ! ;)

Ангел Йосифов
28.07.2017, 05:47
Айде на пипера.... :bigsmile: Две за лев, третото без пари...
Днес засадих във вади на пчелина тези еводийки. Същите са тазгодишен разсад. Една баба като ги видя ме пита какъв сорт е пипера. :bigsmile: Живот и здраве на година ще ги разсадя из селото.

8813

Е,що не си казал на бабата,че сорта е пловдивски-например "куртовска капия"..

solaris60
28.07.2017, 20:14
8824 8825

Ето го и моя пипер, почти "куртовска капия".

kateriniki
31.12.2017, 06:05
Здравейте. Събрах си семенца от една паркова Еводия. Дървото е добре развито и цъфти обилно всяка година. След като отделих шушулките се оказа, че съм събрал повече семена, отколкото са ми необходими. Така че ако някой желае да му изпратя, да се обажда. А ако се намери благодетел да ми изпрати семена от Асклепиас, Есперзета, Кариоптерис, Лофант, Салвия или др., няма да ги върна с благодарност. Ентусиаст съм - няма да садя декари. Така че съвсем малки количества ме устройват напълно.

valaz
23.07.2018, 20:08
Моята еводия цъфна за първи път. Пчелите започнаха да посещават нейните цветове някъде през първата половина на юли. Посещаемостта определено бе по-голяма от тази на джанки, ябълки и дори спрямо бялата акация. А сега, посещаемостта започна да намалява. Дано това да не се окаже поредния пчеларски мит. Все пак, от първия цъфтеж не бива да се правят прибързани изводи.

Rosen-shumen
24.07.2018, 19:15
Моята еводия цъфна за първи път. Пчелите започнаха да посещават нейните цветове някъде през първата половина на юли. Посещаемостта определено бе по-голяма от тази на джанки, ябълки и дори спрямо бялата акация. А сега, посещаемостта започна да намалява. Дано това да не се окаже поредния пчеларски мит. Все пак, от първия цъфтеж не бива да се правят прибързани изводи.

На колко години е ?

valaz
24.07.2018, 21:30
Садих я като фиданка през 2013 година.

valaz
10.03.2020, 20:45
След първия цъфтеж на еводията през 2018 г, през 2019 г нямаше цъфтеж. Не знам, защо пропусна да цъфти? Очаквам с интерес, как ще се представи през 2020 г.

vankoto82
10.03.2020, 21:21
И във Варненско 2019 не цъфна еводията.

stnmr
18.08.2020, 21:31
Здравеите.

Понеже моя пчелин се 'самозасади' половината с бяла акация, та реших да дозасадя с еводия (и евентуално Софора).

Някой да му се подаряват семена (или фиданки ако не му трябват) на еводия, да драсне някой ред да му пратя координати.

Благодаря предварително.

kuline
18.08.2020, 22:02
Здравеите.

Понеже моя пчелин се 'самозасади' половината с бяла акация, та реших да дозасадя с еводия (и евентуално Софора).

Някой да му се подаряват семена (или фиданки ако не му трябват) на еводия, да драсне някой ред да му пратя координати.

Благодаря предварително.

Има сред нас колега, който се занимава с отглеждане на такива растения. Не е много активен във форума. Пиши му ти!
Ника му е tihmr. ;)

Трендафил Дончев
18.08.2020, 22:19
Здравеите.

Понеже моя пчелин се 'самозасади' половината с бяла акация, та реших да дозасадя с еводия (и евентуално Софора).

Някой да му се подаряват семена (или фиданки ако не му трябват) на еводия, да драсне някой ред да му пратя координати.

Благодаря предварително.

Аз имам излишни еводии.

stnmr
19.08.2020, 10:43
Аз имам излишни еводии.


Здравейте г-н Дончев
Ако правилно разбирам, Ви се намират фиданки еводия. Това значи, че ще трябва да ги чакаме да им изпадат листата.
Освен да държим връзка и като дойде времето да се разберем за изпращането.

Предварително благодаря.