PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в северния централен регион



Страници : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

simo
26.04.2012, 20:02
Днес с изненада забелязах че вече има цъфнали акации а аз още подхранвам и се мъча да развия семействата. Досега преди 10 май не е цъфтяла при нас. Семействата ми едва изпълват 8-10 рамки на един корпус, съмнявам се дали ще хванат нещо от акацията crying; .

Пеньо Лазаров
26.04.2012, 20:26
Симо, затова аз предпочитам 10 рамковия ДБ, защото се развива бързо и от 90% от кошерите си вадя акациев мед, а при нас има само 2 паши акация и липа и ако испусна едната дефакто нищо не правя.

simo
26.04.2012, 20:41
Може и да си прав. Врайона ми само аз започнах с ЛР и ми се чудят. Ама сега съм подготвил две 10 рамкови даданблатчета да напълня и ще видя дали ще има разлика.
http://s17.postimage.org/41wm5hy97/100_0219.jpg (http://postimage.org/image/41wm5hy97/)

evgeni.filimonov
26.04.2012, 20:51
Не е виновна системата. Просто е трябвало по отрано да започнеш със стимулиране на развитието.

plamen
26.04.2012, 21:31
Според мен от големите студове тази година имаше по голям подмор и семействата много отслабнаха.Рано цъфтящите дръвчета почти всички измръзнаха и нямаше много прашец за да се развият бързо семействата.Във Белене почти всички колеги се оплакват че са им слаби повечето семейства.Всеки е подхранвал по различен начин и различно време ранна пролет и резултата е почти същия.Аз лично започвам развитието на семейства всяка година около 15 Февруари по един и същ начин но когато я няма във природата естествената храна на пчелите развитието много и се забавя.За щастие аз сам на подвижно вече от тази година и от десет дена сам ги закарал на рапица.Повечето ми семейства се оправиха и се надявам да хвана акацията почти със всичките.

jordanov
02.05.2012, 11:05
Хм, а при мен медосбора продължава с пълна пара , след днешния дъжд сигурно ще пощуреят . Оня ден се бях засилил да слагам ленти и се отказах . За две седмици напълнили по половин корпус и продължават да носят . Направих бърз преглед на два десетака дето не ги бях поглеждал от акацията само меда им вземам - крайните пити с мед и прашец запечатани , другите с мед и пило както дават по филмчетата и магазините отгоре наполовина пълни . Явно пак ще се кара без сиропи и стесняване . Жалко че измих центрофугата и съм си малко фаталист , тъй че всичко остава за тях . Пък и нали казват хората че идва 2012http://www.pic4ever.com/images/kaffeetrinker_2.gif

Да не пишеш напролет,че ти изчезнали пчелите!Лентите отдавна трябваше да си ги сложил!
Бях обещал да пиша. Мойте пчели и тази пролет не изчезнаха. В знак на дълбока благодарност реших да не ги занимавам с ВМП, и без това трудно се ориентирам в разните ленти, хапчета, кубчета и прочие, поднасях им само коктейлите на д-р Милко Върбанов http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2749&postdays=0&postorder=asc&start=0
Всичко е нормално, извадих пити за отводки и като се постопли сложих магазини да имат въздух. Рапицата около село даде фира още есенес. Остана един хубав блок обаче, на около три километра, до него има над сто кошера, които са на пътя на моите пчели, пък колко има оттатък в другото село, съвсем не мога да знам. За една седмица топло време и имам вече по половин корпус/магазин с медец. Това вече не го очаквах /признавам си без бой, както е модерно напоследък wink; /. Акацията цъфна и тя навреме. Да не би пък да са решили да ми се отблагодаряват за нещо? Ако е така, друго не ми остава, освен да викам на лято : Дай Боже дъжд !

lubol
12.05.2012, 22:20
Акацията прецъфтя, времето го дават да се разваля тази седмица. Да видим сега как ще е с роенете. Досега одържахме положението :)

Оцапахте ли центрофугите колеги ?

jordanov
14.05.2012, 14:09
Няма да се плашиш и от роенето, я виж какви теми сме развили, какви техники, какво чудо.
В съботата чистихме България, в неделята реших да цапам /само центрофугата :D /. При лошо време извъртях по един магазин, че всичко каквото им бях сложил кажи-речи го напълнили. Един десетак дето си го оставям за десерт, тръгна направо на бой, аз пък го накачулих с три ЛР корпуса за назидание. За тази неделя съм си приготвил кубинките, ако се наложи имам и заваръчен костюм подръка и шоуто продължава. Видях , че питаш за меда в друга тема, запечатат ли 1/3 до 1/2 и не ги чакам повече, ами центрофугирам. Колкото повече вадиш от магазина толкова повече носят. Като се наложи и пити само леко закапачени съм вадил, но за седмицата трябва да има достатъчно празно място над плодника, ХР не ползвам. После тенекиите покрити с тензух и проблеми никакви. От плодника вадя само ако има много рапица, тъй сме се разбрали, там да не пипам cool;

ianev
14.05.2012, 15:29
Колега jordanov това последното най ми хареса "От плодника вадя само ако има много рапица, тъй сме се разбрали, там да не пипам Хладнокръвие" ще пробвам и аз да си поговоря с тях да се разберем :D drinks;

jordanov
15.05.2012, 09:53
Ааа те разговорите са задължителни, така идва и разбирателството wink;

dunsho78
18.05.2012, 17:44
вали ,вали, вали от 2 седмици не е спирало акациаята така и си замина но най лошото че е студено 6 градуса сутрината,загубена година ще е май с природата не може да се борим

зимата беше тежка crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying;

kando
18.05.2012, 18:05
И при мен е невиждан студ в момента, а и не спира да вали, заради студа и дъжда дори не мога да отворя кошерите.

krasimir00
18.05.2012, 18:11
При мен в Шуменско също е много студено и пчелите не са летели от 3-4 дни.Преди това работеха само по няколко часа преди обяд.По силните ми семейства успяха да съберат по половин магазин акациев и рапицов мед.
Най късно в неделя трябва да правя отводки понеже ще имам готови маточници,но ако времето не се пооправи става зле.

Пламен Ганев
18.05.2012, 18:22
вали ,вали, вали от 2 седмици не е спирало акациаята така и си замина но най лошото че е студено 6 градуса сутрината,загубена година ще е май с природата не може да се борим
Не е ли рано за подобни изказвания? В моя район най много се разчита на липата и слънчогледа.


зимата беше тежка crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying; crying;

Георги Георгиев
19.05.2012, 07:12
Времето казват ще се оправи пък да видим.

lubol
20.05.2012, 09:27
Не съм ги отварял гледал от 8-9 дена. Много е студено дал съм и по малко сироп два пъти по 500 мл. Гледам ги само за вода ходят и поглеждат като диверсанти през входовете.

Ще ги видя сега ако е хубаво времето в понеделник след работа поне ще отворя няколко да ги видя какво правят че съм и подготвил празни кошери ако са решили да щурмуват дърветата.

Повечето кошери са ми с два магазина като единият е пълен и бяха белнали питите така че ще ми е интересно в този студ нали са успели да го изпарят и "ферментират" и да почнат да запечатват.

jordanov
21.05.2012, 09:34
Няма да лежиш на таз кълка, че времето било лошо. Трябва им час-два през деня да не вали и качват горе, два- три дена слънце при такъв мокреж и магазинът е пълен. ДБ десетаци на такова време трябва да са с три магазина или два ЛР корпуса отгоре, освен ако не си при тях през ден. Говоря, разбира се, за кошери които са нагласени за мед. Вчера извадих всичко запечатано и сигурно половин час съм ги гледал как излитат като изтребители от самолетоносач, само че на тълпа и от всички прелки, отворени на макс. Голям кеф !

lubol
25.05.2012, 09:52
Вчера успях да извадя меда от магазините бяха ги запечатали. Но неможах да прегледам как са гнездата на всички само на няколко и ми направи впечетление че има малко открито пило, предполагам че е заради притока на нектар никакъв го няма. Така че сега ще трябва да им давам да хапват по малко. Тези две седници студено и дъждовно време не им се отразяват добре.
Прегледах и отводките набързо майките излезнали но нямат яйца, дали може да са се загубили сега при оплождането. сложих по една пита с разнородно пило като гледах да има и яйца така че и там след седмица ще си проличи.

kando
25.05.2012, 12:31
Времето не е лошо, а възможно най-лошото - стана вече поне две седмици не мога да ги прегледам, именно заради времето. Пашата, че свърши това е ясно, но роевия период изобщо не е и съм убеден, че имам изроили семейства.

Толкова продължителен дъжд и студ май месец не помня да е било, а го дават поне още десет дена така - егати късмета невъзможен.

bat_minka
27.05.2012, 09:47
Времето не е лошо, а възможно най-лошото -ХА познаите сега какво следва като се оправи времето колко ли рояци ще излезнат

ivootur
27.05.2012, 11:37
Каквото реши природата,това е!Ще ловим ройчета и ще попълваме зимните загуби.Аз предпочитам да си хвана рой отколкото да купувам или да правя отводка.

lubol
27.05.2012, 18:39
Не знам може и да не гоним рояци, отворих два кошера и нямаха много открито пило а пространство да снася майката колкото искаш. Може извадката да не ми е била добра. Мисля че липсата на приток на нектар и прашец оказват спиращо въздействие за роенето.

Така че мисля да залагам на храненето през ден два по 500 милилитра. Досега храних веднъж в седмицата. Поне семействата да са силни. Пък първия хубав слънчев ден когато имам възможност ще ги отворя да ги видя колко ли маточници са заложили другите.

Не съм сигурен кое е правилното да ги храним или да ги оставим да не се развиват в това време.

plamen
29.05.2012, 22:57
Аморфата премина почти но тези дъждове съсипаха хубавата паша.Като тази година не съм виждал да цъфти така аморфата цвят до цвят без празно все едно е рапица но уви срещу природата не може да се върви.Дано за липата и слънчогледа има по благоприятно време.Пожелавам на всички колеги спорна година.

jordanov
18.06.2012, 09:53
В казармата викахме - Службата е тежка, но за сметка на това продължителна. Сега пък се задава слънчогледова паша - обилна, но за сметка на това продължителна. Вчера си прегледах кошерите /отдалеко, за да е леко :D /. ЛРите ми най-накрая са разбрали, че зимата е свършила, мислех да им показвам жълт картон, айде от мен да мине - пуснах им три месеца отсрочка. ДБ10 - всички имат пило и в магазина, явно плодника не им стига. Даже един, с два ЛР корпуса отгоре, майката направила три запечатани пити и една с младо пило в корпус 2. "Свинщина", както казва уважаван колега. Извадих и медец, НЕзапечатан, напълно узрял, букетен, цвят-светъл тютюн, бистър и ароматен. Оттук нататък вече... каквото каже Началника cool; .

simo
13.09.2012, 21:07
Колеги,споделете какво е състоянието на семействата ви в момента, с колко пило и мед са.
При мен има на по 2-3 пити по малко пило и 6-7 рамки средно наполовина пълни с незапечатан мед.

Драгошинов
13.09.2012, 22:02
Колеги,споделете какво е състоянието на семействата ви в момента, с колко пило и мед са.
При мен има на по 2-3 пити по малко пило и 6-7 рамки средно наполовина пълни с незапечатан мед. При мен ситуацията е същата. Подхранвам от 15 авг.,но пилото си е на 2-3 рамки. Единственно са се дозапасили.

сезгин
13.09.2012, 22:14
3-4 рамки пило в основните и 2-3 в отводките ,13.09.

lubol
15.09.2012, 08:42
И моите са на 3-4пити пило на основните а отвотките на 2-3, меда им е малко по 2-3пити пълни и 2-3 на 50%,но мисля че до 5-6 дена ще наваксат с много гъст сироп и 3-4 кг. на кошер,че до 20 каквото дам дам че после няма.

Голяма суша всичко е изгоряло, нямат грам приток на нектар,а носят малко прашец явно е от цветя че е с различни цветове и са нашарели питите.

Ивайло Георгиев - ingivo
15.09.2012, 10:44
Здравейте ,не съм от вашия регион ,но искам да попитам нещо например като казвате 3-4 пити пило това означава ли ,че са пълно с пило ? При мене имам на 3-4 пити пило ама в средата като кръг около 10-12 см диаметър или усреднено 1-2 пити пълни с пило . Вие така ли го смятате или как?

jordanov
15.09.2012, 13:11
Бе то верно че сезона свърши, пък я бяхме забравили тая тема. Тазгодишния ми асортимент по ред на номерата :
http://s13.postimage.org/iwgsxzipv/P1020266.jpg (http://postimage.org/image/iwgsxzipv/)
Рапица, акация с малко рапица, ран букет, слънчото /половината добив/, късен букет. Среден добив -50 и няколко кг, няколкото сигурно ще ги върна обратно, като му дойде времето. Някъде бях писал, че ако при мойта семпла технология и бройката наоколо премина границата от 50, ще броя годината за форсмажор. Абсолютно вярно - рекорден студ февруари, април и май, рекордна жега и суша юли и август, рекордни добиви. Чуденката продължава - при малко по-добри метеоусловия през май и юли реално щеше да има още 15-20 кг, това само за размисъл, разбира се. Към средата на август направих преглед и сложих по три ленти Варостоп - много пило, нормално прашец и малко мед. Не бях виждал толкова малко мед в плодниците - само на крайните пити по малко медец в ъглите. Започнах нещо дето не го бях правил от години - всяка седмица по една хранилка сироп 1/1, има и малко принос, към момента средно по две пити /ДБ/ пълни и три-четири до половината. Има и пило на три-четири пити по един- два шамара, вкл. продължават да снасят. Обезателно ще има и късен предзимен преглед и стесняване. Ще зазимявам с отвори на дъното и найлон отгоре, това за втора година и благодарение на форума.

lubol
15.09.2012, 20:23
Питите на са пълни на 100%, но са повече от половината имат яйца и пресно пило продължават да снасят.

ianev
15.09.2012, 21:59
Йорданов догодина ти пожелавам два пъти по толкова. От тези дадан-блат кошери който много колеги отписват, били стара технология и че с корпусите ги превъзхождали. И зазимяването на пчелите вече е към своя край а зимата се пие ракия и вино вече съм напред с някой друг литър :D drinks;

jordanov
18.09.2012, 08:23
Янев, благодаря ти, ама ти не ми мислиш доброто май wink; . Представи си догодина да докладвам за стотачка как само ще ми се радват зевзеците. Майтапа настрани - при определени условия и с известни техники това не е невъзможно. Само че моята цел е друга - без да си давам зор и с 1 кило захар да са ми добре пчелите и да ми дават по 40 кила и 2 рамки пило и пчели. А пък с това drinks; изоставам сериозно, от другия месец ще вдигна темпото cool; .

jordanov
09.10.2012, 10:56
В неделята махнах лентите и направих предпоследен може би преглед. Сериозните семейства имат по малко запечатано пило и си гласят нещата за зимата. Запаси долу-горе прилични, е, били сме и по-добре. Слаб, до умерен летеж, носят и по малко прашец. Свих ги на осем пити, преградна и жълта маломедна. Много рядко съм го правил, но може и на седем да ги оставя, ще видим. В една късна отводка пчелите летят по комшийските дворове, пък майката упорито продължава да снася, има около една цигарена кутия площ с яйца и около нея открито пило. Не знам вече как да й говоря, че да се спира.

Драгошинов
09.10.2012, 11:39
Пилото приключи, но носят прашец на поразия, което ме радва много.

valyo
09.10.2012, 15:31
В неделята махнах лентите и направих предпоследен може би преглед. Сериозните семейства имат по малко запечатано пило и си гласят нещата за зимата. Запаси долу-горе прилични, е, били сме и по-добре. Слаб, до умерен летеж, носят и по малко прашец. ...

++1
Само дето всички без 2 имат пило +яйца и не е малко :( . Просто юлски майки + сироп септември. Запасите са прилични, но има още незапечатан мед . Ако не ги запечатат ще махам колкото мога при следващото последно отваряне.

simo
10.10.2012, 19:35
Днес отворих няколко кошера с идеята да постесня. Озадачен съм,че не са запечатали. На десет корпусни рамки,почти 80% пълни с мед,а запечатани само в горния край по три пръста. Кога ще го запечатват тоя мед?

Spens
10.10.2012, 20:52
Няма прашец затова не запечатват.Това се случва при късен принос в кошера(например грозде,бостани) или редовно подхранване късно наесен със сироп при слаби запаси от прашец в питите и късно пило.

valyo
10.10.2012, 21:07
Точно така е Spens. Ако ги имаше още плюсчетата от мене имаше 1 за този пост. Не толкова късното хранене а храненето когато е свършил прашеца.

Aз разчитам на това че гледат още доста пило да намалят точно незапечатания мед. И не давам нарочно прашеца от склада за да спрат най-накрая с пилото.

Амортизирани, амортизирани - до средата на януари ще изкарат, а най-късно тогава ще ги почерпя със запасите от склада. Тази зима няма да е като последната.

simo
10.10.2012, 21:33
Не мисля че е заради липса на прашец, носят си и то яко, даже като ги наблюдавам си мисля за кво им е като вече пило не гледат.

FVCVS CAESAR
10.10.2012, 22:00
Ако не преработват храна и ако не хранят голямо количество пило, консумират малко прашец, независимо дали носят такъв, и оттам отделянето на восък е слабо.
Но тази година при мен имаше недозапечатване още от края на август насам, вероятно заради недостиг на прашец в природата, което пък го отдавам на фамозната суша.

Румен Димитров
10.10.2012, 22:23
Опасно е, даже много опасно, пчелите излюпени и предназначени за зимуване да стават "работни пчели" , затова и не се радвам много на "циганското лято"...

jordanov
11.10.2012, 10:24
Опасност дебне отвсякъде. Мисли позитивно.

Светозар Каменов
11.10.2012, 14:24
А като не е запечатан меда какво става? Има опасност да вкисне ли?

valyo
11.10.2012, 14:47
jordanov : Опасност дебне отвсякъде. Мисли позитивно.


Прекрасно го е казъл jordanov . То и не му е за първи път ...


Опасността от незапечатания мед е да не прокисне (ферментира) зимата. Тогава ако го ядат е много зле. Голямо цапане пада.

bobi
11.10.2012, 15:55
Както го е казал колегата jordanov мислете позитивно blush; .С това циганско лято което се задава меда има време даже да презрее wink; .

dunsho78
11.11.2012, 16:45
Днес ходих на пчелина и констатирах че два от кошерите са празни мед има но пчелите ги няма не знам на какво се дължи това третиране против акар или нещо друго ,отчайващо положение за в момента а е едвам началото на зимата.

Драгошинов
12.11.2012, 10:58
Най-вероятно кошерите са празни, защото са били обект на нападение. От 10-ина дни се занимавам с такъв проблем, тъй като един мой съсед не си е поглеждал кошерите цяла година, но септеври месец им е извадил меда и сега неговите пчели се опитват да се спасят чрез кражби.

зуница
12.11.2012, 11:15
Целта на нападението е меда.Ако той е останал за нападение е трудно да се мисли.
Нападателите дори восъка от питите гризят.А и на дъното винаги остават и жертви от битката.Друго трябва да е.

N-2
12.11.2012, 17:34
Днес ходих на пчелина и констатирах че два от кошерите са празни мед има но пчелите ги няма не знам на какво се дължи това третиране против акар или нещо друго ,отчайващо положение за в момента а е едвам началото на зимата.
на какво се дължи това третиране против акар или

Какво искаш да кажеш с това? Третирал ли си, с какво си третирал и кога си третирал? Има ли някакво пило по питите и как изглежда пилото? Може и вароатоза да е, някъде съм чела, че точно в този момент могат да изчезнат семействата при силно нападение от вароатоза.

dunsho78
12.11.2012, 18:27
Третирал съм с Варостоп слагал съм по 3 ленти на кошер в периода 15 август 20 септември. Акар в интерес на истината ,не съм виждал при заземяването пило по питите нямаше когато открих празни кошерите .Каква е вероятността кошерите да са нападнати от други пчели поради топлата есен но НО има едно НО ще има умрели пчели по дъната на кошера или пред кошера по прелките.Надявам се да застудее скоро поне кражбите да спрат а и осите да не се вмъкват в кошерите и те също са проблем за пчелите в момента

alex74
12.11.2012, 20:47
Пчелите са му избягали на Запад да търсят по добър живот,не се ли сещате,а може и на Юг ,че е по топло. Сега сериозно по въпроса,като сметнем,че акара почти напълно е привикнал към Варостоп и Варотом и като прибавим,че от години вече се продават 'ленти' менте,не остава друга причина освен акара и въшката.

Тодор Тодоров
12.11.2012, 21:35
Третирал съм с Варостоп слагал съм по 3 ленти на кошер в периода 15 август 20 септември.......

Какво искаш да кажеш с това? Защото на мен ми звучи многозначно....... По една лента три пъти през 5-10 дни ли...... Или на някои кошери по 3 ленти на 15 август, на други на 1 септември, на трети на 20 септември ли....... Периода между тези две дати които си посочил е доста дълъг........ Прочете ли какво пише на опаковката........ А за нападение и дума не може да става, както е споменал колегата зуница - целта на нападението е меда, и ако имаше такова питите щяха да са празни...... Според мен си закъснял с третирането.

N-2
12.11.2012, 22:34
Три ленти на семейство за есенно третиране не са ли малко? Семействата са големи по това време и сигурно тази доза не е била достатъчна.

Nedji
12.11.2012, 22:57
Здравейте от скоро съм в пчеларството и въпросът ми е към Тодор Тодоров - с колко е закъснял за поставянето на лентите , а от 15.08 до 20.09 са 37 дена.

scutellator
13.11.2012, 10:05
Колега, това което може да направиш е да претопиш питите, дезинфекцираш рамките и кошера и напролет да ги заселиш отново.

И да пратиш проби в лаборатория, няма полза - вирусите и без това не могат да ги засекат ( за да се видят на микроскоп е нужно 10 000х, докато тези които се използват стигат до 400х - за нозематоза, ам гнилец...)
Вирусите и без това не се третират ( антибиотиците са безполезни спрямо тях), единственото нещо което може да направиш е добра хигиена. Когато проблемите започнат, вече е твърде късно.

Тодор Тодоров
13.11.2012, 20:45
Здравейте от скоро съм в пчеларството и въпросът ми е към Тодор Тодоров - с колко е закъснял за поставянето на лентите , а от 15.08 до 20.09 са 37 дена.

Започнахме малко да се отклоняваме от темата, но съм сигурен че тук ще намериш отговор....... http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2663

FVCVS CAESAR
14.11.2012, 22:48
Прочете ли какво пише на опаковката........
По мои смътни спомени на опаковката пише "не повече от 6 седмици", но продължителността на третирането в случая не мисля, че има някакво отношение към възникналия проблем.

Тодор Тодоров
15.11.2012, 10:33
Прочете ли какво пише на опаковката........
По мои смътни спомени на опаковката пише "не повече от 6 седмици", но продължителността на третирането в случая не мисля, че има някакво отношение към възникналия проблем.

Вече наистина се отклонихме, и все пак разтълкувай това ако можеш:

dunsho78 написа:
Третирал съм с Варостоп слагал съм по 3 ленти на кошер в периода 15 август 20 септември.......

Не искам да кажа че е задържал много или малко лентите, а че е изостанал с третирането на някои кошери. От написаното от dunsho78 разбирам че е слагал ленти и на 15 август и на 20 септември и в периода между двете дати. И ако е така, на тези два кошера кога е сложил лентите. Затова съм писал по-горе той самия да уточни някои неща.

FVCVS CAESAR
15.11.2012, 10:59
Предположих, че е спазил инструкцията, но просто не се е изразил съвсем ясно. Но може и да си прав, и наистина да не е изтълкувал инструкцията както трябва.
Ени уей...

dunsho78
15.11.2012, 17:41
Бая работи прочетох и отговор не намерих третирал съм в периода от 15август (сложих ленти ) до20 септември (извадих лентите от кошера)не мисля че проблема е в периода .

N-2
15.11.2012, 18:56
Колегите, които слагат варостоп, да кажат по колко ленти на колко рамки слагат. Аз вече доста време не слагам, но по спомени, слагагала съм по една лента на две рамки, или 4-5 ленти на семейство.
Какво пише в упътването?

volodq
15.11.2012, 19:18
Бая работи прочетох и отговор не намерих третирал съм в периода от 15август (сложих ленти ) до20 септември (извадих лентите от кошера)не мисля че проблема е в периода .
Аз също слагам лентите в началото на август и според мен не си закъснял с поставянето на лентите и 3бр.са достатъчни за силно семейство- може да са били силно опаразитени и това да е причината.

alex74
15.11.2012, 20:08
А може и химикалът в лентите да не е подействал и това да е причината.

Юрий Цветков
15.11.2012, 20:49
Колегите, които слагат варостоп, да кажат по колко ленти на колко рамки слагат. Аз вече доста време не слагам, но по спомени, слагагала съм по една лента на две рамки, или 4-5 ленти на семейство.
Какво пише в упътването?Това го пишеше на упътването до преди няколко години. Сега упътването е малко по различно. Явно препарата с станал "по-качествен" според производителя. speechless; Иначе и аз от години не го ползвам.

Пламен Ганев
15.11.2012, 21:11
Три години слагам само варостоп,но винаги вземам прясна партида!По принцип производителя всяка година променя действащото вещество.На силните с-ва слагам по три ленти,а на средните по две-както пише в упътването!След всичко което чета тук във форума относно ОК,перицин,тимол и т.н.,края на октомври прегледах много внимателно пет с-ва и не открих абсолютно нищо!В моя район е голяма рядкост да има пило след 20.09.Винаги ги слагаме първата десетдевка на август и ги вадим около 20.09.В района сме няколко пчелина и винаги третираме по едно и също време!

Юрий Цветков
15.11.2012, 21:46
Три години слагам само варостоп,но винаги вземам прясна партида!По принцип производителя всяка година променя действащото вещество.На силните с-ва слагам по три ленти,а на средните по две-както пише в упътването!След всичко което чета тук във форума относно ОК,перицин,тимол и т.н.,края на октомври прегледах много внимателно пет с-ва и не открих абсолютно нищо!В моя район е голяма рядкост да има пило след 20.09.Винаги ги слагаме първата десетдевка на август и ги вадим около 20.09.В района сме няколко пчелина и винаги третираме по едно и също време!Е в това е разковничето.

lubol
26.11.2012, 21:12
Вчера 25.11.2012 бях при кошерчетата, Какво да кажа облитат се температурата беше 12 градуса, облачно време. Това топло време ме притеснява малко !

LoGo
26.12.2012, 18:00
Аз съм сложил на моите по 2 ленти (през 3 рамки) Марката е някаква сръбска опаковката беше бяло и оранжево. Не съм ги махал откакто съм ги сложил и не смятам да ги махам. За момента всичко при мен е окей.
п.с. сложих ги началото на септември.

simo
05.02.2013, 19:00
Днес при нас времето беше чудесно и реших да погледна в няколко кошера. Все още си имат много мед и нявярно затова са си хапнали питките на 1/4.
В единия кошер,който прави самосмяна Август,и при зазимяването си беше с двете майки установих,че майките са си още двечките,стоят си през една пита.
Възможно ли е младата майка да не е успяла да се оплоди и затова пчелите ги търпят още двете? Иначе пило си имаше.

Драгошинов
21.03.2013, 00:05
Днес направих първия си основен преглед и съм мноооого доволен. Пило по на 2-3 пити, почти целите, даже едната майка се повтаряше по средата на питата. Най-страното, че имаше внесен пресен нектар, който протече вадейки питите.
Ще подгатвям магазините tongueout;

simo
01.04.2013, 20:14
Днес временцето най накрая се усмихна и при нас и даде възможнаст за по спокоен пролетен преглед.
Общо всето нещата са следните:всички майки на лице и снасят, пило на три до четири рамки,повечето запечатано,малко незапечатано и много яйца, запаси от мед и прашец повече от задоволителни .
Прогнозите-семействата отново няма да успеят да се развият до първата паша акация и аморфа.

http://s21.postimg.org/9ybhxz27n/P1280029.jpg (http://postimg.org/image/9ybhxz27n/) http://s11.postimg.org/u6hk8cojz/IMG_2754.jpg (http://postimg.org/image/u6hk8cojz/) http://s23.postimg.org/r3euulv5z/IMG_2763.jpg (http://postimg.org/image/r3euulv5z/)

http://s24.postimg.org/bcgym1i4x/P1280027.jpg (http://postimg.org/image/bcgym1i4x/) http://s24.postimg.org/t8wca64up/IMG_2753.jpg (http://postimg.org/image/t8wca64up/)

М.Петров
01.04.2013, 20:18
Колега, не те ли нападат по ръцете с тези черни ръкавици?

simo
01.04.2013, 20:20
Мен не се опита да ме ужили ни една, но оператора отнесе три жила :D .

М.Петров
01.04.2013, 20:26
Мен не се опита да ме ужили ни една, но оператора отнесе три жила :D .
Приших си едни ръкавели тъмно сини и много ги нападат.Слагам си ръкавиците без ръкавели бели на черни точки и те същия модел де като първите и няма проблем.А уж го направих да не са ми голи китките,въпреки че по голата ми китка никога не са ме жилили до сега.

lubol
02.04.2013, 18:18
simo - Мисля че ще успеят да се развият за Акацията, само трябва да ги подсилваме с малко сироп през ден два , моите го взимат. Все пак до акацията има около 4-5 седмици.

simo
02.04.2013, 18:29
Миналата година при нас акацията цъфна много рано-26 април.
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3761&postdays=0&postorder=asc&start=0
Дано тая не е така,но като гледам как шантаво започна пролетта,мога само да се надявам.

dvidenov
02.04.2013, 18:54
Мен са ме учили че точно 50 дни след като цъфне джанката започва да цъфти акацията .
Имайте повече доверие на пчелите за разлика от нас те имат по тясна връзка с растенията .
Забелязал съм че когато семейството изкара една година на дадено място за следващата се подготвя по добре от семействата които са новодомци,трябваше тази година да се изрази с повече мед моето наблюдение но уви гепнаха ми пчеличките.

simo
22.04.2013, 20:43
Преди пет дни сложих за проба по една основа и по една строителна рамка. Днес реших да видя как вървят нещата и останах приятно изненадан:

http://s3.postimg.org/aq8nmy0an/P2180031.jpg (http://postimg.org/image/aq8nmy0an/) http://s9.postimg.org/vf5o9h63v/P2180032.jpg (http://postimg.org/image/vf5o9h63v/) http://s23.postimg.org/94e9l6kif/P2180038.jpg (http://postimg.org/image/94e9l6kif/)

http://s14.postimg.org/mv2e7zt3x/P2180042.jpg (http://postimg.org/image/mv2e7zt3x/) http://s21.postimg.org/5yei3miwz/P2180056.jpg (http://postimg.org/image/5yei3miwz/)

wenci_79
23.04.2013, 20:04
Здравейте колеги !!! Искам да попитам някой чувал ли е за пробиотици за пчели - "Лактилити". Страшни отзиви ми пратиха от производителите, но не се доверявам, ако някой, който ги е ползвал не сподели мнение. Моля, ако някой наистина е ползвал такива подбудители да сподели мнение относно ефекта. Благодаря Ви предварително. sweating;

wenci_79
23.04.2013, 20:06
Малко инфо - http://imago-sensitv.alle.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B8%D 1%86%D0%B8-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D 0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%82%D0%B8%D 1%86%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8/

Емо Митев
25.04.2013, 20:26
Симо, много хубава майка . Благородно ти завиждам drinks;

simo
25.04.2013, 22:43
Благодаря! drinks;
Като любител на красотата ето и нещо русичко-

http://s7.postimg.org/cjkfnx207/IMG_2753.jpg (http://postimg.org/image/cjkfnx207/)
Само че истината е,че на най силните ми семейства майките едва ги различавам.

Сергей Тимофеев
26.04.2013, 06:42
Много добра снимка,хванал си и акара.

http://s18.postimg.org/did2af0md/image.jpg (http://postimg.org/image/did2af0md/)

ivootur
26.04.2013, 19:40
Много добра снимка,хванал си и акара.

Вярно бе,точно на пчелата до майката е!

lubol
03.05.2013, 15:11
Здравейте Колеги, тук акация е напъпила до неделя ще е цъфнала. Рапицата е в разгара си може би следващата седмица ще се доблират двете паши. И като ги знам колко са "традиционалисти" пчеличките ми сигурно няма да се преориетират към акацията. В Неделя мисля да прегледам магазините трябва да са пълни и да ги изпразна и да заредя нови магазини за пълнене.

Димитър Бонев
03.05.2013, 16:14
Имай предвид, че ако не е узрял меда от рапица бързо започва да ферментира.

simo
03.05.2013, 18:40
http://s10.postimg.org/63mhorrxh/IMG_0410.jpg (http://postimg.org/image/63mhorrxh/)

http://s2.postimg.org/acpk7qxyt/IMG_0413.jpg (http://postimg.org/image/acpk7qxyt/)

lubol
04.05.2013, 09:48
Имай предвид, че ако не е узрял меда от рапица бързо започва да ферментира.

За първа година сеят толкова много рапица около пчелина ми. И се притеснявам от меда, сложил съм и магазини, но пак блокират долу в плодника и затова искам да го разкарам меда от там. Като тръсна рамката не пада белнали са магазините, но не са започнали да запечатват. Не мога да кажа дали е озрял. Целта да го махан е да почнат да си събират акация :), а и се притеснявам да не почнат да залагат маточници.

krasimir00
04.05.2013, 21:38
При мен се случи да вадя рапицов мед два пъти.Тази година ще ми е за трети път.Обикновенно изчаквам да запечатат около два пръста в горната част на рамките,и тогава центрофугирам,като за всеки случай тръскам по няколко рамки от магазин да видя дали не капе неузрял мед.Нормално е да капне мед от някоя килиййка,въпроса е да е незначително.Имал съм случай когато семействата ми не са били достатъчно силни или пък рапицата е била малко,в такива случай не се чака да запечатат,защото не могат да напълнят изцяло килиййките,и само се тръска и се гледа дали капе нектар.Ако не капе,може да се центрофугира.Рапицата е доста коварна,защото ако се изтърве момента за вадене,меда се захаросва в питите и после ваденето му става кошмар.

simo
06.05.2013, 20:08
В Свищов цветовете на акацията вече започнаха да капят.
На самия пчелин имам около 80 акации,зад пчелина акациева горичка,всеки ден наблюдавам какво става и познайте-нулева посещаемост на акациевите цветове.Иначе летеж голям.Пчелите са луднали по рапицата,дето е на майната си,а не обръщат внимание на акацията,която е под носа им.Шантава работа.

lubol
06.05.2013, 20:32
Днес извадих първия мед, но само питите които имаха запечатано. А на останалите им сложих по още един магазин под рапицата или по един корпус. Сега да видя какво ще съберат от акацията. Рапицата вече е прецъфтяла, и пчелите явно са се преориентирали защото са много, ама много по спокойни.

jordanov
10.05.2013, 14:42
Симич, и на твойте пчели ли им харесва рапицата бе ? :D Не разбират от хубавото тез същества . Аз миналата година докладвах за някои рекорди, ама и тая вече имам, по-скоро антирекорди . За първи път влизам в сезона с толкоз слаби кошери и за първи път давам толкоз много захар на сироп - по около 2 кила. За День Победа вече имам по един магазин пълен от-до и тук- там закапачване. Рапицата свърши, акацията продължава, дай Боже дъжд ! cool; drinks;

Ruslan
10.05.2013, 15:11
На 27 април, част от семействата вече бяха напълнили плодниците.Въпреки, че акацията нямаше признаци на цъфтеж и по моя преценка до седмица няма да започне, поставих магазините за да не са на тясно.
Изненадата беше на 04 май- бяха надградили и наблъскали магазините с мед.Наложи се да слагам втори магазин.
Обикновено на пчелина акацията цъфти седмица след Русе.Първите цветове в града видях около 1 май.Явно тази година цъфтежа на двете места започна почти едновременно.
Вчера след работа тичах да ги инспектирам.Бяха напълнили и втория магазин, макар и без надграждане.Наложи се да поставя трети.Акациевата гора е все още бяла.Последните дни беше малко ветровито и може да има окапали цветове.След 4-5 дена ще се разбере дали ще има мед и в третия магазин.
Истината е, че вчера сложих последните рамки които имах, а имаше още няколко семейства, които бяха си напълнили магазините, но нямам празни рамки.

Mateev
10.05.2013, 19:27
Днес акацията цъфна и в Габрово. Имам си едно дърво точно под прозореца и ми се изгледаха очите докато ви слушам как се хвалите, че при вас цъфти. Колко дена мога да очаквам да продължи цъфтежа на акацията?

jordanov
11.05.2013, 10:33
Ааа, тръгне ли човек да се занимава с пчели по друг начин гледа на тревичките и буболечките, че и на живота дори.

Акацията, в зависимост от атм. условия и сортов състав - 1-2-3 седмици.

Mateev
12.05.2013, 22:36
От твоите уста в божиите уши .....

Само дано не вали през цялото време, че нещо метеоролозите обещават 5 поредни дъждовни дни.....

jordanov
13.05.2013, 14:40
Бе нещо напоследък и от дъжда не ме е страх. Само да е топло времето и да спира да вали за 2-3 часа, друго не ща cool;

Ангел Йосифов
13.05.2013, 17:40
Бе нещо напоследък и от дъжда не ме е страх. Само да е топло времето и да спира да вали за 2-3 часа, друго не ща cool;

Наборе малко са 2-3часа нека поне да са 2-3дена без дъжд. drinks;

simo
16.05.2013, 18:42
http://s13.postimg.org/tw8ztaher/IMG_0503.jpg (http://postimg.org/image/tw8ztaher/) http://s16.postimg.org/frd5n2oox/IMG_0505.jpg (http://postimg.org/image/frd5n2oox/) http://s17.postimg.org/kg3uunoff/IMG_0471.jpg (http://postimg.org/image/kg3uunoff/)

http://s15.postimg.org/4hsw3d1rb/IMG_0472.jpg (http://postimg.org/image/4hsw3d1rb/) http://s24.postimg.org/o1vvqa57l/IMG_0477.jpg (http://postimg.org/image/o1vvqa57l/) http://s15.postimg.org/qv0mq62p3/IMG_0487.jpg (http://postimg.org/image/qv0mq62p3/)

ivootur
16.05.2013, 19:10
Какво е растението?Не съм виждал такова

alex74
16.05.2013, 20:32
Какво е растението?Не съм виждал такова
Аморфа.Много е разпространено и нектаро-прашецодайно.Отлична паша.

ivootur
16.05.2013, 21:56
Да,чувал съм го.В нашия край го няма и за това не го познавам.

Светозар Каменов
17.05.2013, 08:13
Да,чувал съм го.В нашия край го няма и за това не го познавам.
Много лесно се развъжда. Даже го водят към агресивните видове, които изместват другите. На есен събирам семена и ги сея. Поникват масово. Тази есен насадих едни по-дребнички край оградата на пчелина. Не вярвах, че ще се хванат, но едното дори е пуснало два цвята.

bobi mitrev
18.05.2013, 06:44
колега можеш ли да ми изпратиш малко семена

ivootur
18.05.2013, 07:59
Ако можеш и на мен прати,да го развъдим и из нашия край!

Драгошинов
18.05.2013, 15:25
Снощи преваля дъжд и днес магазините са пълни с пчели. Пиша това, защото много колеги питат, защо не се качват пчелите в магазина. drinks;

jordanov
18.05.2013, 15:50
А стига ве, твойте само след дъжд ли се качват?? Майтапа настрани, ако е така сменяй майките.

bobi mitrev
21.05.2013, 06:45
Да,чувал съм го.В нашия край го няма и за това не го познавам.
Много лесно се развъжда. Даже го водят към агресивните видове, които изместват другите. На есен събирам семена и ги сея. Поникват масово. Тази есен насадих едни по-дребнички край оградата на пчелина. Не вярвах, че ще се хванат, но едното дори е пуснало два цвята.

Здравей колега,аз го намерих тук по нашия край и в момента цъвти. Можеш ли да ми обясниш как се събира семето и кога. Много ще съм ти благодарен.

Светозар Каменов
21.05.2013, 11:01
Семето се събира на есен. Става светлокафяво. Също и лесно се сваля от клонките, прост го рониш. Сял съм го на есен, но мисля, че и пролетта ако се сее и се поддържа нормална влага няма да има проблем с поникването. На следващата есен го садиш.

simo
30.05.2013, 19:47
http://s18.postimg.org/529o0iz85/IMG_0521.jpg (http://postimg.org/image/529o0iz85/)

http://s21.postimg.org/b6k9g5axv/IMG_0520.jpg (http://postimg.org/image/b6k9g5axv/)

http://s22.postimg.org/a9amfnovh/IMG_0519.jpg (http://postimg.org/image/a9amfnovh/)

http://s16.postimg.org/cb3uuvm0h/IMG_0518.jpg (http://postimg.org/image/cb3uuvm0h/)

koragroup
30.05.2013, 21:22
Малееее... къде е това?
И при нас в Русе валя и духа, даже още се святка, ама за щастие градушка нямаше. Дано и на село да се е разминало sweating;

Ruslan
31.05.2013, 08:19
Там е работата, че и в Русе е имало градушка.Тази сутрин ми казаха колегите, че в квартал Дружба е паднала градушка снощи, в моя район само буря и дъжд.
Голям град сме wink; в един квартал вали, в друг-не :D

simo
02.06.2013, 19:32
Букет акация и аморфа - божествен.

http://s8.postimg.org/tpn4cnydd/IMG_0539.jpg (http://postimg.org/image/tpn4cnydd/)

jordanov
08.07.2013, 09:37
Две седмици слънчоглед. Ще има и трета. По-миналата неделя в дъжда извадих по шест пити от кошер /към начинаещите - не правете това в къщи! /, вчера по още шест. Засега удържам положението , но стъпвам по ръба на бръснача :D Ситуацията в трети и втори магазин от птичи поглед :

http://s14.postimg.org/601ruy8wd/P1030180.jpg (http://postimg.org/image/601ruy8wd/)
И нали и тази година не им пипах прашеца ми обещаха по един магазин късна ливада. Заръчах им дива мента да сложат и повечко бодилец да има, че да не си разваляме достлука cool;

bat_minka
08.07.2013, 16:45
Очертава се една много много добра година откъм реколта.

slavi 13
08.07.2013, 19:29
защо е червен букета от аморфа и акация?

Ангел Йосифов
08.07.2013, 20:12
Заради аморфата.

Mateev
14.08.2013, 19:20
При мене годината приключи. Както в Ловешко, така и в Габровско, вече няма никаква паша, освен разбира се някаква дребна ливадна, която им намира работа на пчелите, колкото да не е без хич. Годината за мене беше много тежка предвид слабите семейства и лошите майки, с които започнах бизнеса преди 4-5 месеца. Наложи ми се да изградя хиляди рамки и това беше приоритет номер едно. Рапицата я пропуснах, но поне тя успя да подсили около 100-150 семейства, от които успях впоследствие да извадя мед от Акация, Липа и Слънчоглед. Общо - около 4 тона. Последните пити ги изцентрофужих вчера.

Равносметката за годината:

При около 300-350 закупени семейства през март-април и още около 150 заупени отводки след това, към края на слънчогледа имах вече към 600 семейства, защото правих допълнителни отводки след края на всяка една паша. Освен това след последната паша в началото на август направих офанзива с над 300 нови отводки, като част от тях бяха тип РОЯЦИ - стара майка и стари пчели, сложени в празен кошер с голи восъчни и пластмасови основи. Към днешна дата имам около 900 семейства, които интензивно ги храня със захарен сироп и от време на време с Апиинверт.

С две думи - в рамките на годината успях да си удвоя семействата, да изградя над 5000 нови рамки и да извадя 4 тона мед. Това с меда е скромно, но ако добавя и 450 отводки, излиза че 450 кошера са ми донесли приходи от около 45 000 + 4000*4.20 = 51 800 лв. или по 115 лв. на кошер. Предвид огромния организационен хаос през тази първата година, все пак считам, че това си е някакъв сериозен успех. Все пак да не забравяме, че само преди 7-8 месеца аз не знаех що е това ПЧЕЛА и има ли тя почва у нас.

И пу, пу, пу - да не ми е уроки - нямам болести, молец почти не съм виждал, акара ми е под контрол, майките ми в момента са силни, семействата процъфтяват. Нямам нито един умрял кошер през годината, освен 6 броя, които голямата пролетна буря в Габрово ми ги натъркаля и разпердушини.

Ааааа..., забравих - имам и около стотина нуклеуса с резервни майки, които ще прекарат зимата на 3 или на 6 рамки - както се случи. Вече чакам с нетърпение следващата година, като този път вече цялата организация ще е планомерна и с много по-малко гафове от тазгодишната. Надявам се .............

dimi_01
14.08.2013, 19:45
Интерсно ми е ,за такава голяма бройка кошери колко човека са необходими да се грижат?

borislav aleksandrov
14.08.2013, 19:53
Интерсно ми е ,за такава голяма бройка кошери колко човека са необходими да се грижат?

От 2 до 5 пчеларя

Георги Георгиев
14.08.2013, 20:10
Зависи от пчеларите не мислиш ли.

Nik_m
14.08.2013, 20:36
По скоро от техниката.

Mateev
14.08.2013, 20:41
Интерсно ми е ,за такава голяма бройка кошери колко човека са необходими да се грижат?
В Ловешко - двама пчелари и един шеф (организатор), а в Габровско - четири пчелари, един шеф и аз. Габровския екип от време на време помага на Ловешкия, особенно при направата на отводките и ваденето на меда. Допълнително и в двата града има временни екипи от по 3-5 човека, които създават нови пчелини - косят, правят стойки, слагат ограда, засаждат акации и пауловния, поливат и т.н.

Съществуващия персонал освен за кошерите, се грижи и за направата на восъчните основи, а през зимата ще се занимава и с обтелване на поне 30-40 000 рамки, както и с разфасоване на меда в малки опаковки. Догодина планирам със същия екип, без да назначавам нови хора (или най-много още 1-2 човека) да увелича 900-те кошера на 2000. Ще използвам обаче много повече техника (която не я икономисвам), както и подвижно пчеларство. Сигурно ще има и временно назначени за 4-те летни месеца. Такива всяка година наемам поне по 5-10 човека, и те не остават без работа. Тази година например 2 месеца боядисваха и сглобяваха финландски кошери, а сега се занимават с почистване на имоти около мене, за да може наесен да засадя акации и пауловнии.

alex74
14.08.2013, 21:37
Браво Матеев ,браво .Теб трябва да изберат за пчелар на годината .Мисля обаче ,че трудностите ти предстоят ,а това е-ЗИМАТА .

Mateev
14.08.2013, 22:13
Да ти кажа честно, и аз много се притеснявам от тази зима. Особенно като знам какви снегове валят тука, не мога да си представя как ще пробиваме един километър пъртина на ръка в еднометров сняг, за да се доберем до някой пчелин и да почистим кошерите.

borislav aleksandrov
14.08.2013, 23:11
Зависи от пчеларите не мислиш ли.


По скоро от техниката.

Зависи и от двете, както и от организацията на работата. Няма ли организация и 20 пчеларя да са настава малък хаос

Ruslan
15.08.2013, 07:57
Поздравления Матеев!Предполагам, че сега с нетърпение очакваш следващия сезон :).Според мен, той ще ти е по голямо предизвикателство и ще ти бъде по интересен.Сега вече нещата ще зависят изцяло от теб, стъпваш на създаденото от теб, през първата година.А и за тази година, научи много повече от други, за цял живот пчеларстване :)!

dimi_01
15.08.2013, 08:57
Доста професионално всичко звучи.Пожелавам ти пълен успех!Защото за това което си се захванал рискуваш много пари,и на човек му е нужна смелост да пристъпи така смело с двата крака в област в която му е била чужда до преди няма и година.

jordanov
15.08.2013, 14:20
Да ти кажа честно, и аз много се притеснявам от тази зима. Особенно като знам какви снегове валят тука, не мога да си представя как ще пробиваме един километър пъртина на ръка в еднометров сняг, за да се доберем до някой пчелин и да почистим кошерите.

Е добре де, у целия холдинг поне една моторна шейна няма ли да изскочи отнякъде ? И между другото, понеже за втори път чета за еднометров сняг, да вметна че пчеларите на такъв сняг се радват повече даже и от земеделците.

Драгошинов
21.09.2013, 22:32
Колеги, приключихте ли със зазимямането? Аз -да.
Обаче, голям проблем имам с осите. Днес, на всеки капан имаше по 30-ина оси вътре и 15-20 отвън.

dunsho78
22.09.2013, 11:03
приключих с заземяването но три кошера още имат пило и не съм ги третира с ОК

Драгошинов
26.09.2013, 23:18
Тази вечер, в 18,40 часа, станах свидетел на интензивно облитане на пчели от един кошер. Първоначално помислих, че е нападение, но реших да понаблюдавам и разбрах, че се облитат. Температурата беше около 27-28 градуса, пчелите излизаха от кошера и започваха да летят в кръгове. След 20-ина минути(по здрач) всички се прибраха в кошера и нямаше помен от еуфорията им преди минути.

dunsho78
03.11.2013, 17:14
Храна за пчели - Апиинверт някой ползвал ли е тази храна може ли да сподели мнение имам няколко кошера които трябва да дохраня сега може ли да давам от нея

vanHanegem
03.11.2013, 17:29
Давай, без да се притесняваш. Използвай последните дни с хубаво време.

jordanov
07.01.2014, 15:46
Зазимяване 2013г.
- ДБ - пълните пити в топлата страна, една-две рамки от студената - навън.
- ЛР - в горен корпус шарения - цвят на рамки и съдържание на мед/прашец.
Зима 2014, преди Йордановден.
- ДБ - кълбата в средата и студената половина. Няма пило. До края на месеца сигурно няма да ги мисля.
- ЛР - кълбата горе, в средата и топлата половина. Има пило. Трябва да следя прогнозите и май ще почвам да ги мисля.

kunev
07.01.2014, 18:09
- ЛР - кълбата горе, в средата и топлата половина.

При мен е същото , не съм поглеждал вътре но има много конденз в хранилките и вероятно гледат пило. Затова поставих първите питки

jordanov
07.01.2014, 21:24
Докато е топло, ще качват отдолу. Като застуди, ще им слагам шапката.

jordanov
14.01.2014, 13:58
Януари. Неделя към обед. Някъде в Централна Северна България.
Радиация, аерозоли, HAARP и цъфнали кокичета. Другари, как е възможно това !?

616

Седя и се чудя. Рецепти за тесто ли да търся или да кова магазини. Комшията не се чуди, ами вече измете паяжината от центрофугата. Накрая ще взема да питам в "бг. мама" какво да правя.

За втора година си имам веселяшки експеримент. Късна сборна отводка, сама да си създава майка. Поглеждам я и без да искам почвам да си тананикам песничката на Юри Никулин.

А нам всьо равно
а нам всьо равно
отводка мъничка сме ний сега
а нам всьо равно
щото знаем как да пазим ний меда
а нам всьо равно
а неканения гост
всьо равно, всьо равно
ще го направим на л.., ъъ петно
а нам всьо равно, всьо равно.

617

Оппа, там на прелката, видяхте ли ? Джентълменът с черните очи ?

618
Смело скочи на тревата, отъркаля се като самодива срещу Енювден и отлете, та са не виде. Е сега се разсмях на глас.

Януари. Най-българския месец, по Радичков.

М.Петров
14.01.2014, 14:04
И при мен има търтеи цяла зима в една такава късна отводка и си летят и прибират,скоро ще почвам да правя майките :D

Искрен Мутафов
14.01.2014, 14:24
И при мен има търтеи цяла зима в една такава късна отводка и си летят и прибират,скоро ще почвам да правя майките :D

Презимувалите търтеи не са особенно годни да оплодят качественно майката.

Pavel_Bs
14.01.2014, 15:00
Колега Йорданов,ако се сещаш още декември поставях въпроси при такова евентуално развитие на времето.Аз от три седмици обикалям с кофата и големия черпак и пълня.При мен е доста топло,вече и прашец носят от минзухарите и глухарчетата.Дано времето не прецака плодните дръвчета,че тогава ще дъвчем вносни боклуци,а пчеличките ще дъвчат...каквото има.Според мен ще трябва повече храна от обикновено.Аз съм на югоизток,поздрави.

Искрен Мутафов
14.01.2014, 15:31
;-)
Ще внасяте качественни плодове от области с относително стабилен климат, кат при нас - поне за сега...

;-)

Pavel_Bs
14.01.2014, 15:52
Ще направим бартер тогава-от мен гроздова и мед от кокичета и див шафран,от вас кайсии и кайсиева.

jordanov
14.01.2014, 16:56
Колега Павел. Една от моите лични константи с пчелите е - има ли за тях, има и за мен. Това го разбрах долу-горе на половината си пчеларски живот и съм много доволен че го спазвам. Сега, дали ще има за тях, казва Началника. Кой съм аз, че да казвам? Не съм нито професионалист, нито бизнесмен, аз съм много дребен. Мое задължение е да не допускам глад. Есента съм преценил, че имат достатъчно храна, при всички положения. Значи няма да храня. Ще подхранвам като му дойде времето и то само защото имам рапица. Пък най-обичам мед смеска рапица с акация. Поздрави.

Pavel_Bs
14.01.2014, 18:27
Колега Йорданов,обичам да говоря на ти,но поради липса на имена се обръщам по този начин.Иначе аз съм неопитен пчелар.Пчелите много ми паснаха на душата. И аз като теб смятам че трябва да има първо за тях,а след това ще е за мен.Тази година зазимих ДБ с над 25кг. а ЛР с около 30кг.Поради моята несигурност и отчасти поради изключително топлото време в моя район имам притеснения за развитието на семействата.Затова подхранвам.Не искам да опрат до минимума от 4-5кг и когато свалят темпото,да започна с храната.Това което пиша се отнася само за мен.Просто изказвам моето мнение и се надявам досега да не съм подлъгал колеги които четейки моите коментари може да допуснат грешка.Иначе за кайсиите и ракията съм сериозен:).Сушени срещу гроздова(засега).

rosty_sz
14.01.2014, 19:01
Ако си зазимил с 30 кг. и говорим за нормални семейства няма начин да "опрат до минимума от 4-5кг" дори и в края на февруари. Интересно ми е дали кълбата ти са във втори корпус? Предполагам, че си стоят в долния. Това пък ако застудее продължително ще се превърне в проблем. През тази откачена зима пчелите могат да вземат храна подадена над втори корпус дори и кълбото да е в първи, защото всеки ден разпускат кълбото и шетат из целия кошер, но в една нормална зима зазимяването с 30кг. мед би създало проблеми, които няма да се решат и с хранене. Имай предвид, че меда който сега пестиш се захаросва и ще ти донесе повече проблеми на пролет от колкото ползи.

Pavel_Bs
14.01.2014, 19:25
Лангстротите са се качили във втория още от преди седмица.Имам дори един за който писах-май има нещо италианско,защото кошера ври от пчели и конденза по хранилката е доста.При облитането беше огромен облак.Иначе за меда е така,само че при мен е изцяло билков-миналата година акация и драка,който кристализира трудно.Ако го държа на стайна температура,му трябват 2 години за кристализация.С мановия е същата работа.Налага се да обяснявам на приятели,че е чист,без захар и т.н.:).Свикнали са с кристализирал мед.Вадя само от магазинни пити.В книгите са добре описани тези процеси.

Nik_m
14.01.2014, 20:46
А при мен половината семейства така и не се качиха в 2ри корпус, но са свалили повече от половината мед от корпуса в 1вия.
2рия корпус го изградиха изцяло на слънчогледа, а 1вия е с по тъмни пити и предполагам че това може да е причината.

niksan_83
14.01.2014, 21:17
И при мен е така.Днес ги подхранвах с питки и някои от тях не се бяха качили във втори корпус.Сложих питките на вторият корпус с идеята да се качат.Но горе имаше 20-30 пчели.Има ли шанс да се качат или да свалям пити с мед във първи,и там да слагам питката.Мисля да ги изчакам още 10 дни.ДАИТЕ СЪВЕТ

jordanov
14.01.2014, 21:36
Колега Павел. Във форума има двама души с които съм на Вие, не виждам причина ти да си третия. Определено считам, че многото мед в кошера не е от полза на никой. Това по всяко време на годината, а пък сега в сезона, както каза и колегата по-горе, може да стане проблем. Зазимявам на око, да речем с по 15ина кила, често пъти и с по-малко. Това при положение, че от дете си познавам района, отчасти пчелите, а и всяка седмица мога да ги атакувам, ако се наложи. Препоръчвам ти да потърсиш мненията на колегата derventliev тук или в другия форум. Само за обща култура, и ако не си ги чел, разбира се. По спомен, той пишеше, че си зазимява ЛРите с 4-5 кг мед и през декември почва с меда отгоре. Това въобще не е за всеки, разбира се, просто за размисъл. За бартерите не се огъвай, чакаме мед от кокичета, чували сме че има и мед от череши...

Pavel_Bs
14.01.2014, 21:45
Ще ги прегледам.Не съм ги чел,но съм засичал такива мнения и ми е интересно.Изобщо не твърдя че съм улучил най-добрата схема.За мен е важна логиката на всички схеми.Само тогава може да се правят някакви изводи.За бартера съм корав-гроздова има,само да сваря кокичевия и съм готов:).Нали имаше "мурсалски мед",те като него ще е.Павка ми викай.

misho5kov
01.02.2014, 20:15
Голям сняг, голям комат!!!
Честит Св. Трифон Зарезан на всички!

jordanov
02.02.2014, 17:51
Таз година го празнувах Св. Трифон с ЛРите по новия стил и им лепнах застраховките отгоре. С ДБ ще го празнувам на 14, както знам от дядо от време оно. Кълбетата са екстра и са на правилните места.

5kov, къде са стиропорените кошери ?

misho5kov
03.02.2014, 07:25
На другия пчелин са полистироловите.
765

rosty_sz
03.02.2014, 08:23
Интересно ми е към днешна дата има ли разлика в количеството пило и количество подмор в двата вида кошери? Жалко че са разделени по видове и ням как сравнението да е съвсем обективно, защото живеят в различни условия. Ако Матеев разполага с двата вида кошери на едно място също ще е интересно да подели. Според производителите в периода до 15-20-ти вече трябва да виждаме голяма разлика в количеството пило.

Mateev
03.02.2014, 11:09
За съжаление нямам дървени кошери, така че няма как да направя сравнение. Количеството на пилото също не го знам, защото все още е студено и не смеем да вадим питите. Нека да се постопли и тогава периодично ще ви информирам как се развиват всички кошери и ще правим сравнение с кошерите на други колеги от форума.

rosty_sz
03.02.2014, 12:32
Все се надявах да си запазил някой дървен сандък за сравнение. Жалко. Информацията от други места не върши добра работа защото се получава голяма разлика в приноса на прашец, а както знаем той е мощен стимулатор. До момента не съм видял моите да внесат нито едно зрънце прашец. От мъглите не е цъфнало абсолютно нищо. Само на 15 км. по права линия още преди 15 дни 80% от пчелите се прибираха с прашец. Съответно моите нямаха никакво пило, а другите, над една длан от двете страни на една пита.

Mateev
09.04.2014, 21:42
В Северна Централна България в равнините рапицата вече е цъфнала. Арендаторите се активираха и започнаха да пръскат. Само за последните няколко дена в едно от селата в Ловешко заявления за пръскане едновременно са подали няколко арендатори, като са си обявили дати в 5 последователни дена. Ха сега де - цяла седмица ли трябва да се държат прелките затворени? При това по време на най-силната паша?

При това в заявленията бяха обявени часове за пръскане ПРЕЗ ДЕНЯ. С част от арендаторите се разбрахме да пръскат през нощта, но с другите нещата се закучиха. Колегата ходи до областния шеф на БАБХ и му занесе копия от заявленията за пръскане. Оказа се, че част от тях са фалшифи, и не са минавали през неговата служба. Заформи се скандал. Шефа на БАБХ извика арендаторите при него, но дойдоха само техните агрономи. Прочете им по едно конско и като цяло нещата се наредиха, но какво щеше да стане, ако си бяхме траяли?

Този път може би ни се размина. За всеки случай ще дежурим по пчелините през следващите няколко дни, но още от сега треперя какво ще стане следващия път - дали ще бъдем предупредени и дали ще имаме чак толкова много късмет авансово да предприемем някакви действия?

kuline
09.04.2014, 22:15
Днес случайно се срешнах с единия от агрономите на арендатора в района. Той ми каза, че е наложително да пръскат рапицата отново следващата седмица. Пръскането щяло да бъде след 19.00 часа. Аз му отговорих, че точно тогава рапицата ще е в усилен цъвтеж и не се знае, какъв ще е резултата за пчелите на следващия ден. Той се съгласи с мен и каза, че в такъв случай ще се наложи използването на препарат с по-къс срок на действие. Надявам се, че не се помъчи да ме заблуди, защото му посочих примери от предишни години, когато колеги имаха доста щети, а и арендатора ми е съсед и добър познат.
П.П.извинявам се, че не случих темата. Модератора да измести поста, ако смутне за необходимо.

imperio
09.04.2014, 22:41
Колеги дано в района на пчелините ви да няма рапица на фирма ОКТОПОД - пръскат от 12 до 18 часа само със самолети или хиликоптери.Нямат никави разрешителни и не уведомяват.

rosty_sz
10.04.2014, 07:06
Днес случайно се срешнах с единия от агрономите на арендатора в района. Той ми каза, че е наложително да пръскат рапицата отново следващата седмица. Пръскането щяло да бъде след 19.00 часа. Аз му отговорих, че точно тогава рапицата ще е в усилен цъвтеж и не се знае, какъв ще е резултата за пчелите на следващия ден. Той се съгласи с мен и каза, че в такъв случай ще се наложи използването на препарат с по-къс срок на действие. Надявам се, че не се помъчи да ме заблуди, защото му посочих примери от предишни години, когато колеги имаха доста щети, а и арендатора ми е съсед и добър познат.
П.П.извинявам се, че не случих темата. Модератора да измести поста, ако смутне за необходимо.

Ако можеш да го придумаш да е след 20.00 часа за теб ще е идеално. Ще мине супер без дори да затваряш пчелите. По важния въпрос е какъв ще бъде препарата. Все пак той ще попадне в отворени цветове от които на другия ден пчелите ще отидат да събират нектар. Ситуацията е доста тъпа защото ако му правиш много спънки другия път няма да те предупреди въобще пък и колкото и спънки да му направиш пак ще напръска.

Veliko Tachev
15.04.2014, 11:42
При мен ситуацията е следната:
3бр 10ДБ по 8 пити с пило(е не от рамка до рамка де) само в крайните мед и доста прашец;
2бр 12ДБ съответно по10 рамки с пило (даже при единия и в 1-та крайна имаше) и пак доста прашец;
3бр миналогодишни отводки които бяха на по 5-6 рамки в момента са на 7-8
Семействата ми изградиха вече по 2-3 рамки и всичко вървеше много добре, но продължилите няколко дена дъждове ме карат да се притеснявам. Пълни кошери с пчели, а нямат работа. Дали няма да решат да се роят?

evgeni.filimonov
15.04.2014, 16:08
Нека има два три дни лошо време, за да изпапат малко от прашеца и от внесения нектар, а иначе силните семейства си се развиват нормално, въпреки аномалиите във времето. Роевия период започва в началото на май. Сега трябва по често да се преглеждат семействата, за да не се изпуснат. Да се разширяват своевременно и да им се създава работа.

Veliko Tachev
18.04.2014, 14:07
Кофти работа. Лошите дни вече отиват 12-13. Почвам сериозно да се притеснявам вече :(

Искрен Мутафов
18.04.2014, 14:14
Кофти работа. Лошите дни вече отиват 12-13. Почвам сериозно да се притеснявам вече :(

На лято като дойдат ония ти му жеги, като ни удари 30-40 дни суша ще се моли малко дъждец да капне...
Въпреки че народа го е казал: сушата не носи глад, глад носи кишата!

Mateev
15.05.2014, 18:28
Тука в Северна Централна България почти всяка нощ има бури, ветрове, дъждове и дори градушки - абе направо потопи....... Това е лошата новина. Хубавата новина е, че денем обикновенно пече слънце и пчелите се скъсват да летят. Акацията е цъфнала почти навсякъде, с изключение на регионите с над 550 метра надморска височина. Аз живея в такъв регион и точно под прозореца ми има едно разкошно акациево дърво сигурно по-старо от мене. Очите ми се изгледаха да се взирам в него, но все още не е цъфнало. Иначе в равното в Ловешко и в Габровските села акацията цъфти от 3-4 дена и вече в по-силните семейства имам по един напълнен корпус. Вярно е, че не е запечатан, но аз не чакам - слагам по втори корпус, а в Ловешко дори имам няколко кошера с по 3 медови корпуса.

Пу, Пу, Пу - да не му е уроки. След тоталния провал на рапицата, от която дори и не можах да извадя една пита (въпреки хилядите декари около мене), сега на акацията нещата май потръгват. Дано господ да се смили и да даде още няколко слънчеви дена...............

Ситуацията с отводките също е добра - вече имам направени почти 300 с роеви маточници, като в част от тях майката вече се е родила и оплодила.

Ситуацията с майкопроизводството е малко по-трагична. Имам заселени около 140 двойни оплодни сандъчета, като тия дни очаквам първите оплодени майки. Загубите по време на оплождане са големи (20-30%), но нека не забравяме за това, че в продължение на 20 дена нямаше нито един свестен слънчев ден. Иначе първите 10 оплодени майки, надлежно маркирани със зелен свят, ще ги получа още утре в кутийки, и ще заселя с тях 10 Фарарови отводки. Не се занимавам с Фарар, но обещах на един колега Фарарови отводки, и сега трябва да си спазя обещанието. В рамките на годината планирам да произведа над 2000 майки за лично ползване и тотално да подменя майките на 100% във всичките си семейства. Сигурно ще остане и някоя друга за продан или подаряване, но само на приятели. Междувременно смятам и да купувам майки, особенно от моя приятел Scutellator. Няколко пчелина ще ги обзаведа на 100% с негови майки, пък да видим как ще се представят.

Като цяло годината не се развива чак толкова зле. Зимата я изкарах само с 15% смъртност. Към днешна дата нямам никакви болести. Семействата процъфтяват. Ако котка не ми мине път, до наесен ще си удвоя кошерите и ще произведа за продажба още поне 500 или 1000 отводки. Част от тях вече са заявени от приятели, за останалите чакам заявки на ЛС без никакви ангажименти за дата и без никакво предплащане - просто искам да си направя някакъв план, колкото и неточен да е той.

argilov
21.05.2014, 13:59
Моите пчели като че ли хванаха треската за евроизборите.Слабо работят,прескачат от клон на клон,роят се,въпреки че отводките станаха колкото основните.Ако така върви ще зимуваме с мнооого армия.

Mateev
21.05.2014, 19:42
Днеска съм в траур .................

Вчера арендатори пръскаха из региона. В началото бях щастлив, че си направиха труда да ме предупредят. Разпоредих се да затворят прелките на кошерите, но това трябваше да стане на 5 пчелина едновременно. За да успеем, започнахме още от предната вечер. Отне повече от 3 часа - до сред нощите и с прожектор. Вчера пръскаха, а тази сутрин отваряхме прелките. И ооооо ужас ....... 12 семейства бяха мъртви. Бяха се задушили и умрели от липса на кислород, въпреки че кошерите ми са с огромно мрежесто дъно. В опитите си да напуснат кошера пчелите са се струпали на дъното, и понеже са много, сами са си задръстили достъпа на кислород.

Сега съм в траур - загинаха много добри семейства в разцвета на акациевата паша.

БУТАНЯ
21.05.2014, 20:57
така ще бъде колега дорде не спрат субсидията на тез земеделци те станаха много алчни а ние да си берем ядовете

argilov
21.05.2014, 22:02
На старите кошери горе има мрежа.Твоите нямат ли!

iskren78
21.05.2014, 23:10
така ще бъде колега дорде не спрат субсидията на тез земеделци те станаха много алчни а ние да си берем ядовете

в случая доколкото разбирам човека няма вина уведомил е , а и сигурно е пръскал с разрешени препарати

iskren78
21.05.2014, 23:14
В гр. Попово от два дена кръжат самолет и въртолет из околието. Незнам каде и с какво пръскат но ако има някой наоколо дасе пази. Пръскат вечер.

Mateev
22.05.2014, 07:32
в случая доколкото разбирам човека няма вина уведомил е , а и сигурно е пръскал с разрешени препарати

Точно така. Арендатора ми e приятел и специално за това пръскане ме е уведомил много отдавна и после в предишния ден пак. Каза ми районите, където ще пръскат. За съжаление тези райони засегнаха 3-километровата зона на 5 мои пчелина. В последния момент се обади и кметицата на селото, в което са ми майкопроизводствените пчелини (те са два един до друг) и каза, че Октопода също ще пръска. Общо станаха 7 пчелина за затваряне на прелките и маршрут за обхождането им от почти 30 километра. Това са 3-4 часа работа. Затова и започнахме затварянето още предната вечер, но така пък се навъртяха много часове в затворено положение и пчелите се задушиха.

Сега като се замисля - не съм имал никакъв шанс да се справя. Единствения подходящ МОМЕНТ за затваряне на прелки е сутрин рано на развиделяване. Нарочно написах МОМЕНТ с големи букви - защото това наистина си е МОМЕНТ. Няма как да го разтегля този момент до 3-4 часа. Следователно по време на пръскане имам шанс да затворя прелките само на един единствен пчелин. Ако станат два - вече съм в издънка. Явно ще трябва да отделя по-голямо внимание на автоматизацията за ЕДНОВРЕМЕННО ДИСТАНЦИОННО затваряне на прелките на всички пчелини.

Втория момент е времето за пръскане, определено от арендатора. Той ми каза от 1 до 5 часа след обяд и аз си замълчах, а трябваше да се опълча и да го накарам да пръска сутринта, за да мога по обяд вече да съм отворил прелките. С втория арендатор - Октопода - нещата са още по-зле. Той въобще не беше определил време, което предполага, че си е резервирал целия ден.

И третия момент - пчелите. В опитите си да излязат те стават агресивни и са в състояние да си прегризат отвор през дърво, стиропор или плегсиглас. В състояние са също така да запушат огромно решетъчно дъно с размери 40х40 сантиметра. Какви шансове имам да слагам още отвори за проветряване - никакви. Щом пчелите са запушили такава огромна площ, какво остава за малките допълнителни дупчици.

И последния момент - от задушаване ли са упрели пчелите или от ПРЕГРЯВАНЕ????? Когато са нервни те отделят голямо количество допълнителна топлина. Пилото например беше почти опечено, иначе щях да спася поне него. Склонен съм да си мисля, че причината е прегряване, а не липса на кислород. Какво - вентилатори ли да слагам на всеки кошер? Това си е направо налудничаво.

Mateev
22.05.2014, 07:38
Като цяло си направих следните изводи, с които да минимизирам или дори да премахна жертвите от задушаване (прегряване):
1. Затварянето на прелките трябва да става сутрин рано, а не вечер късно.
2. Прелките трябва да се затварят едновременно по всички пчелини - автоматично или ръчно с много бригади по всеки един пчелин.
3. Арендаторите трябва да пръскат сутрин, а не през целия ден.
4. Максимум на обяд прелките трябва да се отварят.

Това за мене лично, но има и още:
1. Кметовете на селата трябва да се предупредят да изискват от арендаторите и ЧАС НА ПРЪСКАНЕ.
2. Този час трябва да е СУТРИН напр. от 8:00 до 10:00.
3. Пчеларите (и аз) трябва да притежават директните телефони на пръскащата фирма, за да могат да съгласуват с нея действията си.
4. Законодателно този проблем трябва да се реши.

Пламен Керчев
22.05.2014, 19:24
С какво пръскаха, самолет или трактори. В разтвора имало ли е инсектициди.

valaz
22.05.2014, 19:37
В закона за пчеларството ясно е написано, че медоносни насаждения не трябва да се пръскат по време на цъфтеж! Ако това се спазва, затваряне на кошери няма да е необходимо, особено ако пръскането е с наземна техника.

m_pchelari
22.05.2014, 19:47
Трябва да има задължително и отвори по таблата и капака за да става течение и проветрение. Някои ползват 2-3 сантиметра горен ринг със странични замрежени отвори по 3-4 на всяка страница.
Мислех си ако се захлюпят с нещо като найлонов похлупак с мрежести части (като мини парник), така ще могат да излизат от кошера да правят брада. Нещо като гигантска тръвна върху кошера.

simo
22.05.2014, 19:51
Матеев, ти сам виждаш, че за два часа не можеш само да затвориш прелките на кошерите си, а как си представяш арендатора да напръска хиляди декари за два часа. Като знам и при него каква организация на работата трябва да се създаде при едно пръскане му влизам и на него в положението.

Пламен Керчев
22.05.2014, 20:07
Ако се забрани пръскането със самолети и се спазва наредба 15, даже и в сегашният си вид няма да има масови натравяния на пчели
.

Юрий Цветков
22.05.2014, 20:55
Като цяло си направих следните изводи, с които да минимизирам или дори да премахна жертвите от задушаване (прегряване):
1. Затварянето на прелките трябва да става сутрин рано, а не вечер късно.
2. Прелките трябва да се затварят едновременно по всички пчелини - автоматично или ръчно с много бригади по всеки един пчелин.
3. Арендаторите трябва да пръскат сутрин, а не през целия ден.
4. Максимум на обяд прелките трябва да се отварят.

Това за мене лично, но има и още:
1. Кметовете на селата трябва да се предупредят да изискват от арендаторите и ЧАС НА ПРЪСКАНЕ.
2. Този час трябва да е СУТРИН напр. от 8:00 до 10:00.
3. Пчеларите (и аз) трябва да притежават директните телефони на пръскащата фирма, за да могат да съгласуват с нея действията си.
4. Законодателно този проблем трябва да се реши.
При арестуване на силно семейство, трябва и много добра вентилация. Само през дъното не е достатъчно, дори и да е изцяло от мрежа. Сам си се убедил. На времето, ДБ по стандарт беше с 2/3 мрежа покривната табла, която се отваря при транспорт или затваряне заради пръскане. За ЛР се ползваха изцяло мрежести покривни дъски. Ама сега всеки сам си прави модели и стандарти и се скъсва да убеждава, колко са му добри кошерите.

FVCVS CAESAR
22.05.2014, 22:31
Да, ЛР се окомплектоваха с мрежести покривни табли, но пък дъната им бяха плътни, без никаква мрежа.

argilov
23.05.2014, 06:09
От тези дъна стават добри прашецоуловители,по метода на Жечо Мурзов.

jordanov
23.05.2014, 09:10
А бе я някой инжинер да ме светне, че хич не ми спореше физиката навремето. Мрежа на тавана или мрежа на дъното трябва за лятото? Това за да не се сваряват пчелите.

Mateev
23.05.2014, 10:54
И двете ........., като на тавана е най-добре да е прополисова решетка.

Ако на пчелите не им харесва, те сами ще запушат с прополис това, което им е излишно и ще си оставят толкова площ, колкото им трябва. За големите летни горещини точно това е спасението, и точно тогава е момента да се сдобиете с големи количества прополис.

Niki1313
25.05.2014, 20:47
В полето прополисовата решетка не върши работа.

simo
10.06.2014, 19:47
И тая година въпреки лошата пролет и големите мераци за роене пчеличките се отчетоха добре на аморфата .

Mateev
10.06.2014, 19:51
Леле колко много мед - да не би да имаш 1000 кошера? Щото аз от 9 пчелина в Габровско едвам събрах 30 корпуса с мед и сега се чудя да цапам ли центрофугата или не......

спартак
10.06.2014, 21:10
Другарю Матеев , започна все повече да заприличваш на пожарникара. Какво лошо има колегата да се похвали?

Mateev
10.06.2014, 21:30
Моят постинг е ирония не към колегата, а към мене самия. Наистина от 9 пчелина в Габровско едвам събрах 35 корпуса с акациев мед, а в Ловешко, където имам пчелини в центъра на акациеви гори от по 1500 декара - ами там събрах общо около 70 корпуса.

Общия ми добив на акациев мед от всички кошери е средно по около ......... 2 килограма мед от кошер. Не знам да се смея ли или да плача.........

jordanov
11.06.2014, 09:42
Градски, ЛР или ДБ?

Mateev
11.06.2014, 10:20
В Ловешко са ЛР, а в Габровско - предимно ДБ.

Юрий Цветков
11.06.2014, 12:09
Моят постинг е ирония не към колегата, а към мене самия. Наистина от 9 пчелина в Габровско едвам събрах 35 корпуса с акациев мед, а в Ловешко, където имам пчелини в центъра на акациеви гори от по 1500 декара - ами там събрах общо около 70 корпуса.

Общия ми добив на акациев мед от всички кошери е средно по около ......... 2 килограма мед от кошер. Не знам да се смея ли или да плача.........
Има и такива моменти. Пчеларството не е само математика.

Mateev
11.06.2014, 17:54
Е освен мед през този период направих и около 500 отводки, които по пазарни цени са еквивалентни на 10 тона мед. Ако това го признаем за печалба, тогава средно от кошер вече имам еквивалента на 15 килограма мед, което си е едно доста добро число за първа паша. Произведоха се и около 500 майки извън майките от маточници при роенето, което е еквивалент на още 2 тона мед. Абе не мога да се оплача, въпреки че ми се искаше малко повече...........

И най-важното - натрупа се много опит, което означава, че направихме много грешки, особенно в майкопроизводствената част. Ще ги отстраним и живот и здраве напролет дано вече нещата да потръгнат в предварително заплануваните релси....

atanasov_msb
11.06.2014, 18:06
на какво се дължи това на системата кошери или на местоположението?

ianev
11.06.2014, 20:34
Идеалната година за стационарен пчелин е горе доло 3 магазина и 1 отводка от кошер. Какво повече да искам от едно семейство...

piper
25.06.2014, 20:48
Моят постинг е ирония не към колегата, а към мене самия. Наистина от 9 пчелина в Габровско едвам събрах 35 корпуса с акациев мед, а в Ловешко, където имам пчелини в центъра на акациеви гори от по 1500 декара - ами там събрах общо около 70 корпуса.

Общия ми добив на акациев мед от всички кошери е средно по около ......... 2 килограма мед от кошер. Не знам да се смея ли или да плача.........

Привет на всички.Не бях си посещавал пчелина отдавна,и днес дойдох с цел да разширявам семействата с втори корпус,защото си мислех .,че в следствие на цъфтежа на липата имат нужда от втори корпус.И какво се оказа-мед в корпусите няма.Венци също.След внимателен преглед установих ,че е настъпил масов глад.50% от майките са преустановили снасянето,има усилен летеж, но мед няма.
Пчеларствам в района между Ловеч и Троян вече 6 години и досега празна година нямам.Акация и да изпусна, липата се е отчитала.Но тази година от акацията 25 кг мед от 22 кошера/15 МК,7 ДБ/,но от липата няма да има и толкова.Освен това ми се струва ,че трябва да купя 500 кг захар за зазимяване.Даже днес си мислех,че нещо аз съм сбъркал,но виждам ,че и Матеев се оплаква.Ако някой също е в района-моля да сподели какво става при него,липата дава ли нещо.Даже си мислех ,че още не е цъфнала, но в селото видях дървета който са вече прецъфтели.

Ангел Йосифов
25.06.2014, 21:01
Освен това ми се струва ,че трябва да купя 500 кг захар за зазимяване.Даже днес си мислех,че нещо аз съм сбъркал,


Ако беше купил 50кг захар "на време" нямаше да ти се налага да купуваш 500кг.

ivan5555
25.06.2014, 21:24
почти на всякаде положението с меда е проблем.принас в шабла благодарение на кориандъра има мед в силните по слабите трябва да им се помага .след отравянето април едва сега започват да се вдигат.заради наводненията земеделците започнаха да плачат и да искат помощи .със сигорност ще им дадат а за нас нищо .но господ вижда .остава само той да ни помогне на слънчогледа

s3s3s3
25.06.2014, 22:03
Привет на всички.Не бях си посещавал пчелина отдавна,и днес дойдох с цел да разширявам семействата с втори корпус,защото си мислех .,че в следствие на цъфтежа на липата имат нужда от втори корпус.И какво се оказа-мед в корпусите няма.Венци също.След внимателен преглед установих ,че е настъпил масов глад.50% от майките са преустановили снасянето,има усилен летеж, но мед няма.
Пчеларствам в района между Ловеч и Троян вече 6 години и досега празна година нямам.Акация и да изпусна, липата се е отчитала.Но тази година от акацията 25 кг мед от 22 кошера/15 МК,7 ДБ/,но от липата няма да има и толкова.Освен това ми се струва ,че трябва да купя 500 кг захар за зазимяване.Даже днес си мислех,че нещо аз съм сбъркал,но виждам ,че и Матеев се оплаква.Ако някой също е в района-моля да сподели какво става при него,липата дава ли нещо.Даже си мислех ,че още не е цъфнала, но в селото видях дървета който са вече прецъфтели.

Спокойно колега. Тази година в Троянския балкан е така. Аз от началото на март месец и до сега не съм спирал да храня. Като направя равносметката до сега съм в минус 200 кг. захар.

piper
26.06.2014, 07:31
Спокойно колега. Тази година в Троянския балкан е така. Аз от началото на март месец и до сега не съм спирал да храня. Като направя равносметката до сега съм в минус 200 кг. захар.

А аз съм с 250!За съжаление!


Ако беше купил 50кг захар "на време" нямаше да ти се налага да купуваш 500кг.

А защо си мислите ,че не съм го правил?Разберете,не се заяждам,просто споделям и търся мнението на колеги от района.Ако проблема е при мен,аз ще си направя анализа.

s3s3s3
26.06.2014, 21:25
Вчера един колега ми спедели, че от 30г. е пчелар и толкова лоша година, като тази не помни. Така че проблема предполагам не е в теб а в лошото време до сега и студените нощи. Да се надяваме, че пчеличките ще събират мед поне за себе си.

Mateev
10.07.2014, 19:08
В момента в Ловеч вилнее НЕВИЖДАН УРАГАН !!! Падат дървета, мазилки и парчета от покриви и стени. Във въздуха хвърчат тенекии, клони и всякакви други боклуци. Опасно е да се стои навън, а колкото до колите - никой не знае дали утре няма да си намери колата помляна от някое дърво или от някоя хвърчаща керемида. Колкото до кошерите - ами само господ знае какво им се случва в момента. Кръстим се и чакаме да дойде зората, за да отидем и да преброим щетите.

И най-лошото - урагана се движи в посока към гр. Габрово. И отново - кръстим се и хвърляме боб - ще ни подмине ли или не. Утре ще е интересен ден - дали ще се радваме или ще бършем сополи и сълзи?????

Искрен Мутафов
10.07.2014, 19:52
В русенско мина буря, не чак ураган, но с доста силен вятър между 16:30 и 17:00 часа. За радост само два капака бяха хвръкнали, единият кошер е с дървена възглавница, а другият е с плат но пчелите яко са го били заклеили, само едното ъгълче се беше понадигнало малко.

Диян Димитров
10.07.2014, 20:48
При нас в Шуменско времето е приятно - тихо и горещо. Днес изцентруфужих около 300 кг. на 100 % чиста липа. След седмица сигурно ще повторя занятието.

m_pchelari
10.07.2014, 20:51
Аз сьм от кроткия югоизток и в плановете ми влизаше да си правя парник от двукамерен плексиглас, но след тази година сериозно се замислям покрива да е от нещо градушкоустойчиво.

Mateev
05.08.2014, 08:30
Аз миналата година в първата половина на август направих 5 голи роя на по един корпус с празни неизградени пити. Ами изградиха голяма част от тях и влязоха в зимата на по 5-6 междурамия с пчели. Пролетта се засилваха нормално и вървяха наравно с другите пчели. Това ми даде увереност и тази година бях по-смел и в края на слънчогледа (миналата седмица) старата пчела на всеки един мой силен кошер я направих на гол рой, а остатъка - на силни отводки. Огромна офанзива стана и горещо се надявам, че август и септември ще продължават да са мокри месеци, което означава много-много ливадна паша. Други години по това време ливадите вече са изсъхнали, а тази година в момента е трева до кръста и изобилие от билки във всички цветове на дъгата. Това ми дава увереност, че тази година спокойно човек може да прави отводки на по 3-4 рамки дори и сега, и до края на септеври пак да влезе в зимата с 6-8 рамки с пчели и.......... и вероятно с много мед. Мисля така, защото имам едномесечни отводки, правени на 2 рамки, които вече са се задръстили в 6-рамковите нуклеуси. Питите пращят от пчели и пило, а половината са напълнени с мед и дори вече пускат далаци във всяка една свободна дупчица. Последните дни само правим разширявания и не можем да насмогнем. И всичкото това само от ливадна паша, която тази година в Габровско е в изобилие.

Средно в рамките на сезона извадих по 3-4 отводки от всеки един божи кошер и всичкото това в момента го подсилвам за зимата. Постижение е, че голяма част от тези отводки са правени само от маточници или неплодни майки. Нямаше време да ги чакам да се оплождат - от маточника направо в отводката, при това само на 2 пити с пило. Голям риск си беше, но преобладаващата част от отводките оцеляха и започнаха да се развиват с бързи темпове. Ако всичко това оцелее и до напролет (има много голяма вероятност), излиза че всъщност съм доказал, че за една година броя на кошерите може да се утрои и дори учетвори, като при това всяко едно старо семейство ми изгради поне по 20 пити и освен всичко друго ще ям и мед, който е сравнително малко поради мократа рапица, акация и липа - но все пак си е мед...... Освен всичко друго и продавах отводки и маточници, както и понаправих някоя друга моя си майка. Е недостатъчно, защото и купувах, но догодина се надявам да произведа повече майки...... Изградих и оборудвах пълноценен майкопроизводствен пчелин с над 400 оплодни сандъчета и около 250 поддържащи кошери. Предполагам това е достатъчно за капацитет от 5-6 хиляди майки годишно и догодина ще се опитам да го реализирам този капацитет. Също така си разработих и направих доста нуклеуси от фибран, че дори и продавах от тях. Идеята е към всеки един кошер целогодишно да имам и по едно помощно 6 рамково семейство като донор на пити с пило и резервна майка. В момента работя по тази идея.

Като цяло окачествявам годината като много добра въпреки ненормалните метеорологични условия.

scutellator
05.08.2014, 11:54
Изградих и оборудвах пълноценен майкопроизводствен пчелин с над 400 оплодни сандъчета и около 250 поддържащи кошери. Предполагам това е достатъчно за капацитет от 5-6 хиляди майки годишно и догодина ще се опитам да го реализирам този капацитет

Ако жънеш майките на 14 дена това са около 2-2,5 хил. майки

Mateev
05.08.2014, 12:05
Забравих да кажа, че оплодните сандъчета са двойни. Иначе и аз правя подобни сметки като тебе. В близост имам още 2-3 имота и мога да разширя бройката на сандъчетата до над 1000 (двойни), а в имота с помощните кошери има около 100 стойки за по 5 кошера, така че на практика на тази поляна мога да вдигна броя на майките до 20 000, ако има достатъчно пазар. Засега обаче ще се пробвам с 5000, че нещо проблемите възникват по-бързо, отколкото мога да ги разреша. :)

Най-големия ми проблем тази година беше първоначалното заселване на оплодните сандъчета с пчели и първоначалното изграждане на техните пити. В името на тази цел отслабих почти всички свои кошери, отмъквайки над 200 килограма пчели преди началото на акациевата паша, но въпреки това се провалих, защото питите бяха неизградени, и когато в тях няма пило, нищо не задържа пчелите и те бягат. За да не се случи това и догодина, още от сега съм си подготвил около 100 Фарар кошера с по няколко корпуса, като рамките вътре в тях са всъщност рамките на оплодните сандъчета, привързани на тройки със свински опашки (една оплодна рамка ми е точно 1/3 фарарова). И в момента в тези кошери усилено се градят бъдещите оплодни рамки. Самите фарарови семейства ще ги зазимя като много силни семейства и напролет ще ги подсилвам бясно, за да може към първи май да имам в изобилие готови изградени пити, заедно с пчелите и пилото. Иначе тази година маточници сигурно произведох над 5000 - поне тази част от задачата вече е решена. Имам едно много голямо облегчение - бус Мерцедес със слънчева електроцентрала на покрива си. Оборудван е като подвижна лаборатория за прехвърляне на личинки с всички екстри - електроенергия за уредите и за осветлението, хладилник, ултразвукова машина за правене и поддържане на константна влажност на въздуха и т.н. Работниците си пият бирата студена, а кафето горещо - ха-ха - мотивация за да работят по качествено.

Другия проблем беше хаоса, неномерираните кошери и липсата на програма ден по ден на кой кошер какво трябва да се прави. Това доведе до доста грешки, но тези проблеми вече са отстранени, и за догодина още от сега вече си имам готово разписана програма ден по ден и час по час каква операция трябва да се направи по всеки един кошер или оплодно сандъче. Всичко е точно разписано, остава само някой да го свърши.

scutellator
05.08.2014, 12:41
Най-големия ми проблем тази година беше първоначалното заселване на оплодните сандъчета с пчели и първоначалното изграждане на техните пити. В името на тази цел отслабих почти всички свои кошери, отмъквайки над 200 килограма пчели преди началото на акациевата паша, но въпреки това се провалих, защото питите бяха неизградени, и когато в тях няма пило, нищо не задържа пчелите и те бягат.

Ако се заселват на гол рой и маточник, трябва да стоят затворени няколко дни докато се излюпи майката и започне да отделя НЯКАКВИ феромони (т.е. още 2-3 дни след излюпването на майката). Естествено трябва да имат и храна за да може през това време да изградят питите и да складират мед - така по трудно ще напуснат нуклеуса. Естествено, ако майката не се завърне от полет, кошерчето остава празно.
При заселване на нуклеусите по този начин, най-голям успех има ако се използват "роеви" пчели (пчели от семейства в роево или предроево състояние) за пълнеж.


Ще имаш големи проблеми със малките нуклеуси, но ти си го знаеш.

m_pchelari
05.08.2014, 13:23
"Бах мааму", сори ама бях легнал малко да си почина на хамака и като ти прочетох постовете скачам да работя...

tsc1
05.08.2014, 13:45
Самите фарарови семейства ще ги зазимя като много силни семейства и напролет ще ги подсилвам бясно, за да може към първи май да имам в изобилие готови изградени пити, заедно с пчелите и пилото.
Може и да греша, но дали едно подгряване на кошерите в края на зимата няма да помогне?

радо
05.08.2014, 18:03
Най-големия ми проблем тази година беше първоначалното заселване на оплодните сандъчета с пчели и първоначалното изграждане на техните пити.
Проблема с зареждането на оплодните съндъчета можеше да е решен по рано ако беше писал по рано.Аз пълня съндъчетата с пчели гол рой без пило задължително заредени с твърда храна от външен пчелин отдалечен на 4 км. след като ги прибера ги слагам на хладно и им придавам маточник през направен отвор на капачето на оплодното сандъче така престоява 2 дена и една нощ и чак тогава ги слагам на местата им и ги отварям задължително вечер като при това проверявам маточника дали се е излюпил ако капачето и отворено както трябва значи майката се е излюпила ако е прогризан отстрани давам нов зрял маточник като всичко това се прави без да се отваря сандъчето .Много важно е вентилацията да е на ниво пластмасовите прелките с отвори с ханеманова решетка са задължителни защото пронеслата майка много обича само да пронесе и още докато не се е излюпило първото яйце да рой и изчезва затова аз затварям майката след 7 дена от излюпването ако времето е било хубаво за оплождане.Имам и направени мини кутийки събиращи една кофичка от кисело мляко с пчели /това ми е мярка/ те се зареждат и са без рамки и могат да ми оплодят до две майки защото аз ги вземам при първото пронасяне на яйца и няма как да се развива семейство много е тясно но при нужда ми върши работа.

Mateev
26.10.2014, 19:27
Я да попитам и аз като новобранец старите пчелари - какво да правя с кошерите при толкова много навалял сняг? Трябва ли да ходя да ги разривам и да почиствам прелките? При мене на Етъра снега е толкова много, щото колите на паркинга изглеждат като една голяма купчина сняг. Тоест запечатани са напълно под снега и това ме навява на мисълта, че нещо подобно може да е и по пчелините.

Въпросът е - да изпращам ли утре бригади по пчелините с лопати да разриват кошерите или това е нормална ситуация за пчелите? Има ли опасност да се задушат?

kuline
26.10.2014, 20:06
Според мен няма смисъл да се хвърляш в кахъри.
Снегът вали и натрупва продължително време, през което падналия сняг в близост до прелката се топи и винаги остава пролука, през която да влиза свеж въздух.
От друга страна натрупалият сняг е естествена преграда на ветровете
Спомням си преди години, когато бях дете и помагах на дядо си, как ме е юркал да чистя снега. В последствие обаче установих, че всичко е било "на вятъра" т.е. безсмилено.

beelover90
26.10.2014, 20:09
Не се притеснявай, нищо няма да им стане. На мен ми се е случвало пчелните кошери да бъдат изцяло под снега в продължение на 1 месец и повече и нищо не им става.Според книгата "Календар на пчеларя" на Величко Николов Величков от 1989г. , пчелите издържат на много по-високи нива на въглероден двуокис от хората. В книгата пише даже, че високите нива на въглероден двуокис влияят много добре на физиологията на пчелата. Ето и част от текста на книгата:
-"Зимуването само на горен вход позволява да се задържи в гнездото образувалият се при обменните процеси в организма на пчелите въглероден двуокис, който намалява окислителните процеси в клетките им.Това от своя страна влияе благоприятно върху физиологичното им състояние-намалява обменните процеси, забавя стареенето на клетките, повишава продължителността на живота на пчелите. През зимния период съдържанието на въглероден двуокис в зимното кълбо на пчелите е многократно по-голямо, отколкото в атмосферния въздух т.е. пчелите сами го задържат в кълбото.След появата на пило в гнездото концентрацията му рязко намалява, дори и да не е разпуснато пчелното кълбо".
Тук в Шумен няма сняг, но има много студ и лед. Днес ходих в пчелина(който се намира в една акациева гора) и видях, че са паднали доста дървета, но за моя радост нямам поразения и пчелните кошери бяха покрити с 1см лед.С две думи нямаше достъп на въздух до кошерите. По принцип от книгата, която цитирах малко по-горе знаех, че това не е проблем, но все пак бях уплашен и си позволих да отворя едно семейство и да надниква вътре и пчелите си бяха живи и здрави. Надявам се да съм отговорил на въпроса ти.

Искрен Мутафов
26.10.2014, 20:15
Я да попитам и аз като новобранец старите пчелари - какво да правя с кошерите при толкова много навалял сняг? Трябва ли да ходя да ги разривам и да почиствам прелките? При мене на Етъра снега е толкова много, щото колите на паркинга изглеждат като една голяма купчина сняг. Тоест запечатани са напълно под снега и това ме навява на мисълта, че нещо подобно може да е и по пчелините.

Въпросът е - да изпращам ли утре бригади по пчелините с лопати да разриват кошерите или това е нормална ситуация за пчелите? Има ли опасност да се задушат?

Отговорът до известна степен се съдържа във въпроса. Разриването/почистването на прелките се прави точно с цел да не се задушат, и то по-скопо ако е лед, през снега до известна степен дишат. Но, ако дъната са мрежести, или има други отвори(горни прелки например), то опасност от задушаване няма. И, ако все пак въпросните бригади няма какво да правят, или се чудиш каква работа да им намериш за да си оплътнят работният ден, то не би било лоша идея да разринат и снега от капаците...

nikola.vladov
26.10.2014, 20:19
Върти ми се из главата следното. Има нов метод за зимуване в Канада. Като понавали сняг кошерите се зариват умишлено със сняг. Така си карат със снежно "кожухче". Май съм гледал и такава снимка. Аз не им чистя снега. Според мене като го чистим, по-скоро пречим. Само трополим и ги безпокоим ненужно.

Допълнение. И аз съм си мислил какво става ако са заледени прелките/входовете? Ето и нещо полезно. Преди време имах стари ДБ кошери и те имаха сенници от дърво на 15см по-високо от долната прелка. Като валеше сняг те никога не са били със заледени входове. Дори входовете винаги бяха свободни. Там почти не оставаше сняг. Заледяването главно става като се топи капака и капе надолу. Сенника праща водата на 10см напред. При ЛР има навяти входове. Скоро бях при Тотевски и той ми показа кошер с подвижна прелка (долна). Закрепват се с дибли и ми харесаха много. Така може да се закрепи и сенник с дибли. Аз понеже съм си мързелив си помислих само да пробия дупки по горе и да преместя зимата долната прелка 15см по нагоре като сенник да пази от снега. Пчелите никак не са глупави. Като се напече зимата сенника и е сух обичат да кацат по него и да се пакат на слънце.

s3s3s3
27.10.2014, 22:07
[QUOTE=nikola.vladov;47132]

И аз съм си мислил какво става ако са заледени прелките/входовете?

Преди 10г. имах ДБ-12 кошер, който умря точно от задушаване, поради заледяване на прелката. За съжаление нямаше мрежесто дъно или горна прелка.

simo
12.12.2014, 20:10
26132614

След повече от два месеца мъгли, дъжд и студ най накрая днес слънцето се показа. При 7 градуса в 13 часа всички кошери се облитаха.

piper
25.12.2014, 12:37
Вчера ходих на пчелина.Поради необичаното късно пило и топлото време до сега купих на всяко семейство по по 1 кг храна.Взеха два вида-едната с тимол, а другата с обикновена-от Г.Богров.Проверих запасите с мед-3 броя са го ударили на ядене и са със силно намалени запаси.Те получиха по 2 кг, а няколкото ми ДБ са се зазимили като за две зими и получиха по 1/2 кг.Общо взето състоянието е отлично,но съм доволен ,че дадох храна сега.Поръчал съм още по 1 кг.храна, но тя е за към 20 януари.За сега съм доволен!:)

Bobi-M9598
25.12.2014, 18:46
Здравейте,

Всичко добре, но не можах да разбера на ДБ защо си сложил? Казваш, че са се запасили като за две зими, и въпреки това си им сложил по половинка. Интересно ми е да разбера как разсъждаваш за да направиш това.

Поздрави, ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, МНОГО УСПЕХИ В НАЧИНАНИЯТА НАЙ ВЕЧЕ В ПЧЕЛАРСТВОТО!
Г. Георгиев

piper
26.12.2014, 11:40
Ами как мисля?Храната е по-лесно усвоима от меда,намира се над кълбото,и при нужда ще ядат.Ако пък не искат-ще имат да взимат.Освен това като сложа храната таванката остава леко открехната и влагата се изпарява. А и не виждам да им пречи ,че имат храна.

jordanov
26.12.2014, 14:10
Точно така. Храната е лесно усвоима. Майката е добра, пчелите са весели а условията прекрасни. Няма кого да чакат, почват с пилото, почват и да папкат. Ти си грижовен и не ги оставяш без хубава храна над главите. Погрижил си се разбира се и да няма влага, нищо че точно тогава те може да са жадни... Та така, зимното отглеждане на пило не е като пролетното и април месец това семейство е рухнало.
Разбира се това е само една хипотеза и всичко това е теория на вероятностите. Дано при теб да се получи някоя от другите хипотези.

Pavel_Bs
26.12.2014, 14:52
Колега Йорданов,днес сарказма ти е особено остроумен.Колега Пипер,не се впрягай,а прочети темите за зимното хранене,защото нещата не са точно такива каквито ги смяташ.Айде със здраве.

icofly
26.12.2014, 15:33
Здравейте!
Колеги мисля ,че е рано за подхранване/освен ако няма запаси и е крайно необходимо/,Пипер пишеш,че са се зазимили за две,зими та нима ти не учавстваш в зазимяването/изглежда,че както си написал ти не участваш в пореждането за зазимяване на гнездото/!
Дано греша,успех !

piper
26.12.2014, 16:37
Привет,нямах/и още нямам/намерение да поучавам или направлявам някой.Само споделих.Какво ще се случи ще разберем по-късно.Дали съм прав или крив,дали съм сбъркал с подхранването или не-ще разберем напролет.Факт е за мен ,че ако не бях подхранил 3 семейства със сигурност щяха да загинат.Все още не е сигурно дали ще се справят, но накланям везните в посока на оцеляване.Относно ДБ-да зазимени са с много мед/в сравнение на МК/,и според мен храната е в плюс.И не,не подреждам храната в кошера по мое усмотрение.Моето мнение е ,че пчелите оцеляват ВЪПРЕКИ моите намеси, и то благодарение на милиони години еволюция.
А и всеки си и има правото на личен подход спрямо личните му убеждения,схващания,услови я и цели.

Pavel_Bs
26.12.2014, 16:56
Колега Пипер,коментарите се завъртяха около факта,че подхранваш семейства,които по твоите думи имат предостатъчно храна.Никой не спори,когато това се налага за да спасяваш от глад.В първия случай - нямаш проблем,но е твърде възможно сам да си създадеш такъв,във втория случай - създал си си сам проблема наесен и сега избираш по-малкото зло.Всеки би подхранил за да спаси от глад.Не всеки би подхранвал излишно,ако има предостатъчно мед.Винаги обаче има и изключения.

Bobi-M9598
26.12.2014, 18:28
Здравейте,

Пипер, в пост 223 пишеш, че храната е по-лесно усвоима от меда. Не съм съгласен, освен ако меда не е МАНОВ. Тази година пък МАНОВ мед откъде? Става въпрос за храна през зимата. Не го приемай като заяждане, опитвам се да разбера начин на работа, технологията ти на отглеждане на пчелите. Може да се наложи да променя моята! Относно таванката, да не стане голямо течение. Това може да ги принуди да папкат повече. ЙОРДАНОВ Е ПРАВ ЗА ВОДАТА. Храната която си сложил няма ли да е необходима вода за да се консумира от пчелите. Това са мои мисли и притеснения.

Поздрави, Г. Георгиев

koragroup
29.12.2014, 14:58
Ето го положението в Русе в момента:

2755

4 градуса над Нулата, сняг се сипе на парцАли, щом се сипе значи вАли!

Вчера и аз дадох по една домашна питка на нуждаещите се, като на някой по-скоро от любопитство да видя дали ще я вземат.
Я да питам, че нещо не човърка от вътре. Знам, че зимата кълбото се движи нагоре и назад. Случвало ли ви се е да се "объркат" и да тръгнат напред?

jordanov
29.12.2014, 16:30
Тая година при мен всички са в различни посоки, горе-долу и назад-напред. Иначе са много добре и, нали съм от школата на найлонковците;) вчера хвърлих един бърз поглед отгоре. Не знам дали има нуждаещи се, ама на няколко реших и сложих по един джоб с медец, че не се знае, януари е натоварен месец...

volen777
29.12.2014, 16:56
И при мен за сега положението е добре бяха настъргали по входовете стърготини от восък явно повечето семейства са отпред. През слънчевите дни в началото на седмицата всичкия боклук си изметоха и разчистиха входовете. Погледнах 10-тина семейства добре се от към храна почти не са си променили запасите явно не е било много студено и са ръфали от крайните пити. Пило никъде не видях, е за майки не съм гледал но неизглеждаха разтревожени. Следващо поглеждане за Февруари.

koragroup
31.12.2014, 17:16
Днес, -8 Со , слънчево е но ветрецът реже... Разчистих прелките и надвисналите от капаците преспи.

2813

2814

Имам съмнение, че мишок се е промъкнал под един надигнат мишепредпазител, но няма как да проверявам сега.

BateMisho
31.12.2014, 18:17
Корчев, браво за първата снимка! Истинска идилия!
Иначе напрежението от подписа ти индуцира бурен смях в мен ;)

Весело посрещане!

kapanec
01.01.2015, 11:02
Аз ще изчакам да преминат студовете снощи беше( -19 ) и тогава ,ще им изчистя прелките сега да пазят .

argilov
01.01.2015, 14:37
Като се изчисти снега от прелките, вероятноста да излязат на снега и замръзнат е по голяма.

Mateev
25.02.2015, 20:32
Наплашен от приказките във форума за 100% смъртност, преди 2 дена се разпоредих за извършването на извънреден преглед по всеки един кошер във всеки един мой пчелин. Резултатите вече са налице - няма завишена смъртност. Умрели са максимум по 2-3 семейства на пчелин. Тоест процента нова смъртност е под 5%, а тотално за цялата зима - под 10%. При това са умрели семейства, които още от есента се знаеше, че вероятно няма да ги бъде. Няма никакви изненади и никакви загадъчно изчезнали или умрели семейства. Всичко си е в реда на нещата.

Слаганите на 20-ти януари питки все още не са изядени. Не знам дали пчелите им се мръщят, или си имат достатъчно запаси от мед. На някои семейства си направихме експеримент с инвертиран захарен сироп - пчелите веднага се подредиха на парад в хранилката и усилено започнаха да го свалят долу в плодника. С две думи - сухата храна не я искат, но за течната си счупват краката. Още от утре мисля за експеримент цял един пчелин да го заредя със захарен сироп, а след максимум още една седмица и веднага след празниците (3-ти март) да напълня всяка една божа хранилка с по 8-10 литра инвертиран 70%-ен сироп със СТАРТОВИТ в него. Сиропа вече е произведен и чака по бидоните своя звезден час.

ch.atanasov
25.02.2015, 20:40
От големият дебат и неясните рецепти ,само стартовита ли остана.

Mateev
25.02.2015, 20:49
Ами да - лично аз достигнах до извода, че нямам проблем с прашеца по нито един мой пчелин. При това положение се обезсмисля всяка една протеинова и/или витаминна/минерална добавка. Нещо повече - имах готови закупени сръбски питки с прашец в тях и в резултат на дискусията се отказах да ги давам през зимата. Сега си стоят на камара огромно количество и мисля да ги внедря след 2 месеца, когато започна масово да правя отводки. За тези отводки питките с прашец ще им дойдат добре дошли, защото пило ще има, но няма да има достатъчно стари пчели да носят нектар и прашец.

enchev
25.02.2015, 20:58
Матеев много по лесно и по добре за пчелите е да вземат инвентирания сироп няма нужда да се дават питки при питките за мен ще използват повече усилия да я преработят и махни тоя стартовит не върши работа

vencii
25.02.2015, 21:02
Стартовита не върши, а кое върши

Nik_m
25.02.2015, 21:08
Стартовита не върши, а кое върши
И за мен стартовита не е добър. Протеинови питки + витамини е много по добър вариант.

vencii
25.02.2015, 21:10
Витамини ама какви

ch.atanasov
25.02.2015, 21:12
Ха сега да видим кой е прав.При мен върши работа ,даже ограничавам даването до 5-6 пъти.Иначе ги гоня по дърветата.sweating;

zayo
25.02.2015, 22:00
Ха сега да видим кой е прав.При мен върши работа ,даже ограничавам даването до 5-6 пъти.Иначе ги гоня по дърветата.sweating;

Аз също съм доволен от стартовита. Преди 4-5 години 10 отводки направо ги изстрелях, че едвам прескочиха зимата. Преди 2 седмици във вторите питки /инвертиран захарен сироп + пудра захар/ добавих по 60 гр. прашец, 20 гр. сухо мляко и витамини. Резултата ще го видя след 3-4 дни.
При направата на питки ми направи впечатление, че ако са прекалено сухи и се ронят пчелите им се мръщят и ги взимат по-бавно в сравнение с по-меките и полутечни. Важното е да се уцели границата, за да не се разтекат.

ch.atanasov
25.02.2015, 22:05
Станахме двама на двама.Ако задочно броя Матеев ,за сега печели стартовита.:bigsmile:

enchev
25.02.2015, 22:19
преди стартовита беше към 2 лева сега колко е и с какво са го подобрили извинявам се ама тия от примавет ни взеха за бълъци ли и варостопа го видгнаха двойно и за това пчеларите от странджа сега се чудят от къде им дойде защото като ги гледам май повечето ползват лентички

vanHanegem
25.02.2015, 22:21
Е как с лентички? Нали са био?

ch.atanasov
25.02.2015, 22:30
преди стартовита беше към 2 лева сега колко е и с какво са го подобрили извинявам се ама тия от примавет ни взеха за бълъци ли и варостопа го видгнаха двойно и за това пчеларите от странджа сега се чудят от къде им дойде защото като ги гледам май повечето ползват лентички

Е то ако ще си пишем за предивреме ,то Примавет издаваха и пращаха брошурка "здрава пчела".Пращаха и пратки с наложен платеж.А за цените и дозите през годините ,по -добре да не говорим.

scutellator
25.02.2015, 22:49
При направата на питки ми направи впечатление, че ако са прекалено сухи и се ронят пчелите им се мръщят и ги взимат по-бавно в сравнение с по-меките и полутечни. Важното е да се уцели границата, за да не се разтекат.

Обикновенно и за това се добавя малко лимонена к-на (или нещо друго) - за да може захарта да се инвертира. Фагостстимулаторите във питката също увеличават консумацията й двойно! Ако питките са направени както трябва, твърдостта им не трябва да има отношение към усвояването им от пчелите.

Иначе питките е най-добре да са като камък!!!!! (всъщност малко хиперболизирам, но правилната консистенция е като пластелин) и то след като са престояли няколко часа на лятното слънце (все пак при мен най-много вървят лятото). А пък полутечните питки.... мерси, ползвайте си ги със здраве.