PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в северния централен регион



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16

jdrumev
28.03.2019, 20:03
Ееее, по това време вече новоизградени пити - направо отивам да се хвърля отнякъде!....а аз мойте не смея да ги отворя, да ги разширя с една рамка даже!!


Аз показах една за другите ме питай.:bigsmile:Пак съм объркал сметката.Градят със запасен матреал:bigsmile:Засилихме ги да правят пило май много рано.Илиев не си ли забелязал,че пиша все супер време през деня,а нищо не споменавам за през ноща.;):bigsmile:

barkov1982
28.03.2019, 20:12
Ееее, по това време вече новоизградени пити - направо отивам да се хвърля отнякъде!....а аз мойте не смея да ги отворя, да ги разширя с една рамка даже!!

Района, Илиев, района миналата седмица имах по две основи изградени и осеменени на основните семейства, той Друмев е малко по назад ама ще се научи добичето....а Пророка исках да кажа

barkov1982
28.03.2019, 20:14
Тя тая армаган ми е бре.:bigsmile:

Сигурен съм, може и рояк да е било ама се сети че не е имало миналата година, немаше да мине. Той Дончев май ще излезе прав за теб(справка пост от по рано днес)

jdrumev
28.03.2019, 20:58
Района, Илиев, района миналата седмица имах по две основи изградени и осеменени на основните семейства, той Друмев е малко по назад ама ще се научи добичето....а Пророка исках да кажа


Неможа да се сдържиш да не се похвалиш,че малко ме биеш.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 21:01
Сигурен съм, може и рояк да е било ама се сети че не е имало миналата година, немаше да мине. Той Дончев май ще излезе прав за теб(справка пост от по рано днес)


Мани го Модернизатора,а той все ми е контра и ме ковали белким ме направи поне начинаещ пчелар.:bigsmile:

barkov1982
28.03.2019, 21:02
Неможа да се сдържиш да не се похвалиш,че малко ме биеш.:bigsmile:

Това не е за престиж, а за удоволствие :P

jdrumev
28.03.2019, 21:05
Това не е за престиж, а за удоволствие :P



Само да ми стане мащерката и ще те стигна даже и изпреваря с една обиколка.:bigsmile:С тия 155кг от един кошер ти да не мислиш,че аз ги гледам за пари.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 21:12
Днес супер време за проверка и добавяне на основи беше.Намерих още една жълтура в пчелина.Добре,че се сетих,кой мия беше дал.:bigsmile:Е това е дъщерята,но ми хареса.За 6 дена е бая изградила.
https://youtu.be/8PY0wR-0YXk.

А тази пита където си я метнал оттатък в другия форум на Ванката не е новоизградена, а от миналата година недоизградена. ;)Тези номера може да ги прекарваш само на бАРКОВ.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 21:14
А тази пита където си я метнал оттатък в другия форум на Ванката не е новоизградена, а от миналата година недоизградена. ;)


:bigsmile:Ей,как ма ядосахте и двамата докато си пия ракията отивам да снимам кофата да се защитя.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 21:24
https://youtu.be/bdJ0JLm1fdg А сега де какво ще го правя това?:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 21:30
Шегувам се , това е храната за кюпеците.:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bi gsmile::bigsmile::bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 21:31
https://youtu.be/bdJ0JLm1fdg А сега де какво ще го правя това?:bigsmile:

От това лайно каква по цвят пита ще излезе бе хубостник?

barkov1982
28.03.2019, 21:32
https://youtu.be/bdJ0JLm1fdg А сега де какво ще го правя това?:bigsmile:

Това от търтовките ли е?

jdrumev
28.03.2019, 21:33
От това лайно каква по цвят пита ще излезе бе хубостник?


А моите вече не градят в хранилкат.Ползвам само каната.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 21:44
Модернизаторе,това кафеникавото в средата според теб от кое са го изградили?Не е от кофата.;):bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:02
Модернизаторе,това кафеникавото в средата според теб от кое са го изградили?Не е от кофата.;):bigsmile:

От миналата година е снасяно пило там в средата и сега леко е придобило тъмен оттенък. ;)

jdrumev
28.03.2019, 22:15
От миналата година е снасяно пило там в средата и сега леко е придобило тъмен оттенък. ;)



Оставаше да кажеш,че и там е имало маточници на търтеливо пило.:bigsmile:Ебаваш се ти с мен,но ще те призная/не че не съм/ако познаеш защо горните летви 10 побеляха,а реално кошера е на 6-7 рамки пчела.Обещавам,че ще напиша и на брата мнението ако мъцнеш.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:27
Оставаше да кажеш,че и там е имало маточници на търтеливо пило.:bigsmile:Ебаваш се ти с мен,но ще те призная/не че не съм/ако познаеш защо горните летви 10 побеляха,а реално кошера е на 6-7 рамки пчела.Обещавам,че ще напиша и на брата мнението ако мъцнеш.:bigsmile:

Защото времето в този момент се позатопли и като имаше и малко приток започнаха да надграждат. ;) Ха иди сега и виж какво се получава, дали градят?

jdrumev
28.03.2019, 22:42
Защото времето в този момент се позатопли и като имаше и малко приток започнаха да надграждат. ;) Ха иди сега и виж какво се получава, дали градят?


Аз да не съм от Левуново.:bigsmile:Защо точно днес пренаредих нещата?;)Кефа цена няма от към работата.:bigsmile:Много знаш ама малко пишеш.:bigsmile:Вчера се чух с един приятел на платения канал викаме му Тони за майки може би е гулем в БГ/и вие го видяхте клипа/беше ме хванало щубе дали не избързах с няколко часа.:bigsmile:
Днес се чухме отново човека каза ,че всичко е точно и са го завършили маточника.Как не се намери вчера един да каже,че не е запечатан и че съм избъразал,а уж ме четете.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:49
Аз да не съм от Левуново.:bigsmile:Защо точно днес пренаредих нещата?;)Кефа цена няма от към работата.:bigsmile:Много знаш ама малко пишеш.:bigsmile:Вчера се чух с един приятел на платения канал викаме му Тони за майки може би е гулем в БГ/и вие го видяхте клипа/беше ме хванало щубе дали не избързах с няколко часа.:bigsmile:
Днес се чухме отново човека каза ,че всичко е точно и са го завършили маточника.Как не се намери вчера един да каже,че не е запечатан и че съм избъразал,а уж ме четете.:bigsmile:

Офф, няма да ти отговарям тук. Толкова време няма как да отделя.;)

jdrumev
28.03.2019, 22:52
Офф, няма да ти отговарям тук. Толкова време няма как да отделя.;)


Е аз знам отговорите.:bigsmile:Пробвах ти акъля.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 22:54
Е аз знам отговорите.:bigsmile:Пробвах ти акъля.:bigsmile:

И до какво заключение стигна за акълЯ ми?;)

jdrumev
28.03.2019, 22:56
Забравих да споделя.Днес пръсканията почнаха в 14;38 при нас.:bigsmile:Следващия с тора мина 14:54.Първия много зверски ме изгледа ще кажеш,че аз ще ги тровя пчелите.:bigsmile:Комшийката има камери мой да се провери аз нямам заради белята.;)Момчето знаеше какво ще прави и беше гузен.Проблема е,че шефа не му е гузен.:bigsmile:Договор за аренда не трябва да се подписва без клауза,че няма да троваят пчели.Това е мое мение и не искам да ви го втълпявам,но ако искате го си го поискайте няма и два реда в догора за аренда.;):bigsmile:
п.п.Рости четеш ли бре виж колко е просто а не да ми бутате тая Павлина.:bigsmile:Коя е тя бре?Моята касиерка беше със същото име в предишната ми фирма.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 23:00
И до какво заключение стигна за акълЯ ми?;)



Не си човека който обича да го ласкаят.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 23:06
Не си човека който обича да го ласкаят.:bigsmile:

Май нищо не си разбрал, ама карай да върви.;)

jdrumev
28.03.2019, 23:13
Май нищо не си разбрал, ама карай да върви.;)



Не е важно аз какво разбирам важното е ,че ти ме резбираш и почваш да мязаш на мен.;)

kuline
28.03.2019, 23:13
Забравих да споделя.Днес пръсканията почнаха в 14;38 при нас.:bigsmile:Следващия с тора мина 14:54.Първия много зверски ме изгледа ще кажеш,че аз ще ги тровя пчелите.:bigsmile:Комшийката има камери мой да се провери аз нямам заради белята.;)Момчето знаеше какво ще прави и беше гузен.Проблема е,че шефа не му е гузен.:bigsmile:Договор за аренда не трябва да се подписва без клауза,че няма да троваят пчели.Това е мое мение и не искам да ви го втълпявам,но ако искате го си го поискайте няма и два реда в догора за аренда.;):bigsmile:
п.п.Рости четеш ли бре виж колко е просто а не да ми бутате тая Павлина.:bigsmile:Коя е тя бре?Моята касиерка беше със същото име в предишната ми фирма.:bigsmile:

Не питай Рости, питай Месията си, или той май ти бута фитилите, за въпросната жена.

Трендафил Дончев
28.03.2019, 23:16
важното е ,че ти ме резбираш и почваш да мязаш на мен.;)

Пази Боже. Само това НЕ. :bigsmile: Иначе можеш да си се надяваш колкото искаш.:bigsmile:

Трендафил Дончев
28.03.2019, 23:23
Не питай Рости, питай Месията си, или той май ти бута фитилите, за въпросната жена.

То и да има нещо вярно в това което казва, то никой не би му обърнал внимание. Най - малкото трябва да застанеш сериозно, а да не говорим за доводите. А ти да си виждал Друмев сериозен?

kuline
28.03.2019, 23:26
То и да има нещо вярно в това което казва, то никой не би му обърнал внимание. Най - малкото трябва да застанеш сериозно, а да не говорим за доводите. А ти да си виждал Друмев сериозен?

Сутрин, когато душата му се връща в тялото, след будуването до два часа посред нощ. :bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 23:31
Не питай Рости, питай Месията си, или той май ти бута фитилите, за въпросната жена.



Четете бре хора,четете.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 23:36
Пази Боже. Само това НЕ. :bigsmile: Иначе можеш да си се надяваш колкото искаш.:bigsmile:

То се личи бре Вуйчо.:bigsmile:Мисля ,че се доказа не само при мен и трябва да те вдигна в длъжност.:bigsmile:

kuline
28.03.2019, 23:38
Четете бре хора,четете.:bigsmile:

Четем бре, четем. Много добре даже четем.

jdrumev
28.03.2019, 23:40
Сутрин, когато душата му се връща в тялото, след будуването до два часа посред нощ. :bigsmile:


Прав си тук.Каквото му е на известен пианица на сърцето,това му е на клавиатурата.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 23:41
Четем бре, четем. Много добре даже четем.


Следващото е да вникнеш в поста.:bigsmile:

jdrumev
28.03.2019, 23:54
https://youtu.be/DvKf0yk4_xE?list=RDLnKgDa3Ft8A :bigsmile: Тоя клип ще ти да де Калински много въпроси.:bigsmile:Поздравям те с него.:bigsmile:

Трендафил Дончев
29.03.2019, 11:20
Прав си тук.Каквото му е на известен пианица на сърцето,това му е на клавиатурата.:bigsmile:

Като гледам какво излиза от клавиатурата не е зле да минеш на кардиолог.;)

jdrumev
29.03.2019, 20:41
Като гледам какво излиза от клавиатурата не е зле да минеш на кардиолог.;)



Споко другата седмица ще цъфне глога при нас.
А иначе супер време днес при нас.До обед нахраних децата с кофата която показах снощи.:bigsmile:Днес и те почиваха,но ги разбирам знаете какъв ден е.Слетобед запалих огъня и реших да стопя малко рамки,че основи ще трябват май бая тая година.:bigsmile:
https://youtu.be/fpp3Oixa6jw

Христо Димитров
01.04.2019, 19:45
Здравейте,

вчера за първи път слагах основи за градеж тази пролет.Направи ми впечатление, че семействата са или силни или слаби, нямам средни по сила семейства.Силните са на по 5-6-7 рамки пило , с пълни плодници с нектар и прашец.Слабите са с пило от 1 до 3 рамки.Имам някои, които още не могат да тръгнат да се развиват, а пилото е плътно и според мен,майките имат потенциал, липсват само достатъчно пчели.
Днес минах през пчелина и всичко беше изградено, в които проверих.Питите бели като сняг, страхотен градеж.Мисля да повторя упражнението през уикенда.
Общо взето останах доволен от видяното, дано само да има хубаво време по време на акацията.
Успешна пчеларска година, колеги!

jdrumev
01.04.2019, 20:04
Сигурен ли си,че им сложи основи Иче?:bigsmile:Да не си им сложил полуизградени?:bigsmile:

agro
01.04.2019, 20:32
...семействата са или силни или слаби...
И при мен са така.

kuline
01.04.2019, 20:35
И при мен са така.

След седмица, когато започне масовото излизане на нова пчела, може и да не са така. Наблюдавай ги!

Трендафил Дончев
01.04.2019, 20:52
И при мен са така.

Това е тъй поради това, че при застудяването по - силните семейства спасиха всичкото пило, а по - слабите го изоставиха и след това изчистиха. Разликата е повече от месец развитие между семействата.

jdrumev
07.04.2019, 09:00
В близките 20 дена при нас не се очаква цъфтеж на акация.След вчерашната проверка на кошерите брата не е много доволен.Вкарват нектар и задръстват плодниците.Майките продължават да се ограничават да снасят само в 6те рамки.Слабинките по метода на Блинов подобрен лекинко от Данче Друмевски/метод бабин кюлот/ набират скорост.Разширени на 6 рамки и готови за смяна на майките с цел да станат МПС-та.:bigsmile:

jdrumev
08.04.2019, 19:15
Днес разговарях с колеги от Елена.Почват масово да слагат магазини.Аз няма да бързам с риск да се роят.Братока спомена днес,че са по заложили бая търтеи под горната летва.В момента сме на 9 рамки пило ние.:bigsmile:Според мен тая година цените на МПС-та ще се сринат.:bigsmile:

Трендафил Дончев
08.04.2019, 19:55
Днес разговарях с колеги от Елена.Почват масово да слагат магазини.Аз няма да бързам с риск да се роят.Братока спомена днес,че са по заложили бая търтеи под горната летва.В момента сме на 9 рамки пило ние.:bigsmile:Според мен тая година цените на МПС-та ще се сринат.:bigsmile:

Като каза търтеи, то в събота си летяха яко при мен.

miroslav70
10.04.2019, 03:21
Днес разговарях с колеги от Елена.Почват масово да слагат магазини.Аз няма да бързам с риск да се роят.Братока спомена днес,че са по заложили бая търтеи под горната летва.В момента сме на 9 рамки пило ние.:bigsmile:Според мен тая година цените на МПС-та ще се сринат.:bigsmile:
При мен някои са заложили търтеи и под пилото...Два дни въртях корпуси и разширявах.

jdrumev
13.04.2019, 20:23
Супер време за пчеларстване днес едва 2-3 жила отнесох.:bigsmile:Шегувам се разбира се.Времето беше студено и мрачно,но пчелите си излизаха за водица.Не останах доволен от видяното да ви кажа.Все си мислих,че Майстора няма да излезе прав и ще направя много ранни отводки.:bigsmile:Пчелите са в такова състояние ще кажеш ,че е септември 2018 на 3-4 ката на рамките.:bigsmile:Добре,че има запас иначе щях да ям дървото за липата.:bigsmile:С много спор м/у мен и брата сложих ме някой магазин.Брата беше против пак да кажа.:bigsmile:По метода на Чичо Гошо поставихме магази/това което ще видите може и да не е правилно. https://youtu.be/2cjtHCCy1bk Това ни отне малко време основно работихме над почистването на магазини и това.https://youtu.be/3u3NGXhQDkY.
До къде я докараха тия вождове и апостоли да видите.В место да се занимаваме спчеларски работи тие се занимаваме с глупости.

Георги 1974
13.04.2019, 21:25
Супер време за пчеларстване днес едва 2-3 жила отнесох.:bigsmile:Шегувам се разбира се.Времето беше студено и мрачно,но пчелите си излизаха за водица.Не останах доволен от видяното да ви кажа.Все си мислих,че Майстора няма да излезе прав и ще направя много ранни отводки.:bigsmile:Пчелите са в такова състояние ще кажеш ,че е септември 2018 на 3-4 ката на рамките.:bigsmile:Добре,че има запас иначе щях да ям дървото за липата.:bigsmile:С много спор м/у мен и брата сложих ме някой магазин.Брата беше против пак да кажа.:bigsmile:По метода на Чичо Гошо поставихме магази/това което ще видите може и да не е правилно/.https://youtu.be/2cjtHCCy1bk.Това ни отне малко време основно работихме над почистването на магазини и това.https://youtu.be/3u3NGXhQDkY.
До къде я докараха тия вождове и апостоли да видите.Вместо да се занимаваме спчеларски работи тие се занимаваме с глупости.Данчо хубаво си дигнал кошерите и сложил керемида пред кошерите за контрола ама да вземеш да сложиш по една дъска от земетя до прелката нали си виждал кокошките как им слагат стълби до полога да могат да се кътерят.Да знаеш ще им облекчи работата е може да се шмугне и някой смок.

jdrumev
15.04.2019, 07:47
Хвърлих бърз поглед на ранните отводки вчера.Майките са пронесли.Само една ме изненада с нови маточници.:bigsmile:Според мен майката се е оплодила недостатъчно и е излязла за второ оплождане.Което е било фатално за нея.Имам и други теории за случилото се,но все пак трябва да мислим по позитивно.:bigsmile:

jdrumev
20.04.2019, 20:18
Днес времето беше за пчеларство супер,но се случиха много други неща и не остана много време за ровичкане.20 семейства проверихме и някой друга отводка направихме.Наблюдавах може би оплождане което се случи на 3-5 метра височина/жалко,че не можах да снимам/.Може и да греша с облитане,но пчелите летяха странно.Видях и друго може би заради хладното време.Кошер при облитане се стовари на земята https://youtu.be/uY7zOIrHN3s такова за някой може да е нормално,но аз специално сефте виждам.Малко съм сбъркал със запасите за две седмици и как каза брата"Спокойно бре няма да ни се роят".:bigsmile::bigsmile:

Борислав
21.04.2019, 18:54
Днес получиха магазини повечето (точно на време). С това захлаждане и дъждове при нас интересно се получава тази година.
Предстои затопляне, рапицата тепърва ще влезне в своя пик и ако няма земеделски мор директно през акацията.
Хубав сезон на всички и минимални загуби!

Ивайло_Иванов
22.04.2019, 09:35
В Събота на 20 Април сложих магазини на готовите - 23 бр. Два ме разочароваха малко - хванали са да правят самосмяна... майките хубави, 2018г., големи но няма грам прясно пило - явно са се задръстили нещо. Прищипах ги за да съм сигурен че няма да развалят маточниците. Инак равносметката ми е от 40 зазимени, три с късна есенна самосмяна и в последствие нападнати и унищожени от канибализъм, два още през Януари дадоха фира и 5 не можаха да се развият пролета - моя грешка (не съм огледал майките са от 2016г.) На останалите се надам да им сложа магазините сега по Великден - точно преди да цъфне акацията.

Христо Димитров
23.04.2019, 21:13
Както си и мислех,вследствие на дъждовете имам 4 семейства в роево настроение.На единия му взех майката и направих отводка, защото имаше вече около 20-30 маточника на почти всички рамки. Другите 3 се опитвам да разроявам, като унищожих маточните чашки, разместих рамките, дръпнах по 2 с люпещо пило и на тяхно място сложих основи.
Интересното е, че преди дъждовете на тези семейства сложих магазини и въпреки това искат да бягат.Едно уточнение - всички са ДБ 10. Имам силни 12ДБ , които бяха без магазини, но при тях няма проблем засега.
Кофти ситуация при мен е, че вече имам цъфнала рапица и от 3 дни работят доста интензивно.Хубаво го дават до неделя, след това дъжд около седмица.Ако го познаят просто не ми се мисли какво ще стане....
Чакам до седмица акацията,но с тази рапица и прогнозата за времето.....

bat_minka
30.04.2019, 17:16
За сега семействата са в добра кондиция. На 5-6 км. по права линия имам рапица ,но притока не е толкова голям, за това се въздържам да кача магазините,защото след 7-8 дни акацията ще побелее.НО, съм на ръба на роево,което се мъча да овладея с направата на отводки.За сега 24 бр. Ето и къде ше бъдат настанени http://prikachi.com/images.php?images/405/9557405Z.jpg. Два рояка излезнаха като и двата прераснаха в такива от самосмяна.На 04.05 ще имам 10 дневни маточници от пренасяне . На пластмасовите чашки от 9 се хванаха 3,а на восъчните от 15 -13 http://prikachi.com/images.php?images/402/9557402U.jpg , но го дават да вали та да видим.Пък ето с каква дивотия се занимавам сега http://prikachi.com/images.php?images/403/9557403Y.jpg ,Успех колеги.

bat_minka
30.04.2019, 17:27
И специално за Друмев.https://youtu.be/dUdVDDFjztE

Kowalski
30.04.2019, 20:29
Аз ги правя без талашита и не съм имал проблеми.Лепя ги с монтажна пяна,стават много здрави.Веднъж едно сандъче падна от 2-ри етаж на къщата и никакви поражения.Вътре пчели нямаше де

Борислав
18.05.2019, 20:43
При нас масово рояци, доста хартисаха и за горския фонд :)
Извадихме рапицата. Започва хубаво затопляне и ще дооберат, каквото има все още от акацията.
Дано вече не мислят за секс, че то си е кофти работа така масово, а и всички резерви се стопиха :)

Ивайло_Иванов
27.05.2019, 12:55
Сега по 24 Май успях да направя основен преглед и никак не останах доволен... crying; Само 1 е в роево настроение - което е добре :yahoo:, но останалите с много пило и малко мед в магазините. Крайните рамки в маточниците замедени на 100 %, а останалите пити с доста дебел венец над пилото - на някой пити стига до 2/3 от площа. Времето си оказа влияние - дъжд, доста вятър със слънце и студени нощи. Липа в района почти никъква, а слънчото е още на педя над земята (много му е рано за цъфтеж). Сега трябва да избирам :tres:или да въртя мед с пилото или да се стягам с инвентара за много отводки и противороеви действия.
Колеги които имат пчелини в горите в района по техни приказки се скъсаха да въртят акация, а аз на открито... :boi:гледам в земята с наведена глава. Явно в гората е по-завет и вятъра не им е оказвал голямо влияние на летежа.

Трендафил Дончев
27.05.2019, 17:43
Сега по 24 Май успях да направя основен преглед и никак не останах доволен... crying; Само 1 е в роево настроение - което е добре :yahoo:, но останалите с много пило и малко мед в магазините. Крайните рамки в маточниците замедени на 100 %, а останалите пити с доста дебел венец над пилото - на някой пити стига до 2/3 от площа. Времето си оказа влияние - дъжд, доста вятър със слънце и студени нощи. Липа в района почти никъква, а слънчото е още на педя над земята (много му е рано за цъфтеж). Сега трябва да избирам :tres:или да въртя мед с пилото или да се стягам с инвентара за много отводки и противороеви действия.
Колеги които имат пчелини в горите в района по техни приказки се скъсаха да въртят акация, а аз на открито... :boi:гледам в земята с наведена глава. Явно в гората е по-завет и вятъра не им е оказвал голямо влияние на летежа.

Не е съвсем тъй с горите. Аз съм почти в горски терен и днес едва излизаха, вчера и онзи ден ще сцепят прелките. Няма такива количества. Но все пак има и добри райони.

Ivo_Ivanov
29.05.2019, 14:22
Мед няма , но за сметка на това имам отделни бройки със по 5-6 пити прашец! Всичко е задръстено!

Ивайло_Иванов
03.06.2019, 09:24
Сега в Събота се позабавлявах на пчелина. То като няма много мед от акацията, липа почти няма в района а слънчогледа далеко още, както бях писал по-горе взех важното решение - да правя отводки. От всичките кошери освободих по някоя замедена пита и падна 1-2 тенекенца медец, сложих им по две пити да градят и събрах 12 сборни отводки. А в неделя ги почерпих с по една пълна хранилка сироп - нали да върви нормално градежа. Сега просто ще чакам да се излюпят мамите, да се оплодят нолмално и ако се завърнат благополучно да пронесат ще сменя някоя и друга мама от старите и ще обединявам отводки за слънчогледа. Те, те това е от мен за сега. После пак ще пиша как върви първоначалният план.

Ивайло_Иванов
11.06.2019, 11:41
Вчера на 10 Юни липата взе да цъфти в гр. Ловеч, до ден два ще цъфне и в горите :laughing:. Лошото е че при мен има 10-15 бр. липи а пчелните семейства са 3-цифрена че чак се доближават до 4-цифрена бройка. Майките на отводките се излюпиха - някой от тях са доста красиви. Сега остава да се оплодят и завърнат успешно и като пронесат ще получат по една маркировка ;).

Ивайло_Иванов
17.06.2019, 15:04
Вчера в Неделя прерових отводките да видя как са майките и резултата е следният: от 12 майки, 6 бяха пронесли на по една пита по малко пило (тъй колкото шепа до една длан), съответно получиха по една красива маркировка, 3 бяха понаедряли в дъто но не успях да видя пресни яйца а непронесла майка не маркирам че рискувам да изхвърчи в момента на пускането. Две бяха доста слабички и даже не си правих труда да търся яйца. Една нещо не я видях, отводката беше привидно спокойна, нямаше онзи характерен плач когато е осиротял и това ме държи спокоен още. Следващото им преглеждане ще е някоя вечер след 24 Юни.

agro
17.06.2019, 22:04
Направих горе-долу същото като описаното по-горе от колегата Иванов, само че отводките не бяха сборни, а чрез разделяне - ако намеря майката до 5 минути, изнасям я в отводка, ако не я намеря - деля на две. Накрая стръсквам пчели на отводката. Започнах на 19.05. До момента имам 2 отводки и два осиротени кошера оттогава, в които няма още яйца, а майка не намирам. Дадох им по една пита с яйца преди седмица, отгледаха и запечатаха пилото, но не направиха маточници. Това ме озадачава - какво да ги правя тия, да им давам ли пак пита с яйца? Последно ги проверявах вчера.

Христо Димитров
18.06.2019, 06:39
Направих горе-долу същото като описаното по-горе от колегата Иванов, само че отводките не бяха сборни, а чрез разделяне - ако намеря майката до 5 минути, изнасям я в отводка, ако не я намеря - деля на две. Накрая стръсквам пчели на отводката. Започнах на 19.05. До момента имам 2 отводки и два осиротени кошера оттогава, в които няма още яйца, а майка не намирам. Дадох им по една пита с яйца преди седмица, отгледаха и запечатаха пилото, но не направиха маточници. Това ме озадачава - какво да ги правя тия, да им давам ли пак пита с яйца? Последно ги проверявах вчера.


Щом са отгледали пилото, значи майка има, просто не е пронесла.Според мен скоро трябва да пронесе, съдейки по датата на образуване на отводката.Горе-долу след месец трябва да видиш яйца.
Успех!

Ивайло_Иванов
18.06.2019, 16:02
agro (https://pchelari.com/forum/member.php?u=3902) както казваш че си ги разделил на 19 Май, то значи че около 1 Юни би трябвало майките да са се люпили (много важно нещо е след направата на отводката да се прегледа в края на първата седмица - има ли мъчила и колко са те, ако са повече от 3 разваляш най калпавите и оставяш най хубавите две). Ако всичко е било добре до 8-9 Юни би трябвало да е извършила брачният полет и да се завърне. Седмица след това трябва да видиш малките пави яйца в килийките. Като си им сложил прясно пио и те не са направили мъчила би трябвало да има майка която не е пронесла и другият момент е като отвориш кошера в нормално време - не в жегите ако няма мама то той започва да плаче.

mici-92
18.06.2019, 17:54
Щом са отгледали пилото, значи майка има, просто не е пронесла.Според мен скоро трябва да пронесе, съдейки по датата на образуване на отводката.Горе-долу след месец трябва да видиш яйца.
Успех!
А,ако няма майка,няма да отгледат пилото ли?

Илиев
18.06.2019, 18:06
Според мен има и друг момент - дребните и средните майки се оплождат по-късно в сравнение с едрите - едрите майке се оплождат и пронасят за около 7-8 дни от излюпването си, а останалите до 2 седмици...имах една майка, беше толкова дребничка, че не успя да се оплоди месец, търтеите явно не са я забелязвали като лети и се е надявала на тяхното внимание, сигурно са я мислили за обикновена пчела!!!

barkov1982
18.06.2019, 18:54
А,ако няма майка,няма да отгледат пилото ли?
Би следвало да си направят маточници

krasimir00
18.06.2019, 21:15
При мен от 50 отводки имам брак около 5-6, поради изгубени майки, или такива, които просто не пронесоха. Имах два случая в които видях шлейфовете в задниците на майките, и двете наедряха , чудесен външен вид, но едната за 10 дни не пронесе, а другата така и не се отърва от шлейфа си за тези 10 дни. Единият го спасих с придадена майка, но другият не прие новата си майка по някаква причина и сега е на свищеви маточници. Спасих и няколко отводки със загубени майки, като повечето от тях не даваха признаци да са без майка, затова като имам съмнения задължително търся да видя майка, а не просто да гледам спокойни ли са пчелите, че се случва понякога пчеларят да се подведе и накрая резултатът е търтовка.

agro
18.06.2019, 22:01
...не даваха признаци да са без майка, затова като имам съмнения задължително търся да видя майка...
Търся и аз, ама няма - на пет пити пчели де ще се скрие? Напоследък установявам, че взех да виждам майката на мига, стига тя да е на питата. Явно опита с нищо не може да се замени, преди имах чувство, че само случайно я намирам тук-там из някой кошер. Налага се да пътувам, та зарязвам отводките на съдбата им, като се върна, ще броя търтовките.

Трендафил Дончев
18.06.2019, 22:11
ТНапоследък установявам, че взех да виждам майката на мига, стига тя да е на питата. Явно опита с нищо не може да се замени, преди имах чувство, че само случайно я намирам тук-там из някой кошер.

А така. Сети ли се какво бях казал преди време, как се намира майка? И мисля, че именно на теб го казвах.

nikimarti8
18.06.2019, 22:20
Е браво,аз като 7е върна от гипскартота (или шпакловка)не мога да ги засека!

Ивайло_Иванов
19.06.2019, 07:15
Вчера вечерта продадох две от отводките но като пътувахме за пчелина видях че слънчогледа взел да се прошарва - тук там има вече цвят bow; дай БОЖЕ вече да напълнят.

mici-92
19.06.2019, 07:47
А така. Сети ли се какво бях казал преди време, как се намира майка? И мисля, че именно на теб го казвах.
И на мен....

ИванКМ
19.06.2019, 18:39
А така. Сети ли се какво бях казал преди време, как се намира майка? И мисля, че именно на теб го казвах.
Кажи и на мен.

Трендафил Дончев
19.06.2019, 18:48
Кажи и на мен. ������

Правиш проверка на някой по - слаб кошер с цел по - лесно намиране. Ако изобщо не я различаваш, викаш някой който може. Та. Намираш майката на някоя от питите. След това отместваш поглед. През това време майката ще е там, но на съвсем друго място или от другата страна. Пак търсиш. Това го правиш до толкова, до колкото имаш желание. Просто да ти се набие на очите. Друго което е при търсене на майката, че тя се намира почти винаги където има прясно пило и рамката е сравнително по - лека от останалите. Не е твърдо правило, но над 70% е вярно.

krasimir00
19.06.2019, 19:21
Друго което е при търсене на майката, че тя се намира почти винаги където има прясно пило и рамката е сравнително по - лека от останалите. Не е твърдо правило, но над 70% е вярно.

Напълно подкрепям мнението. Това лято ми се е налагало сравнително често да търся майки и почти винаги с малки изключения са на някоя по лека пита с открито пило и яйца. По лесно откривам жълтите майки , както и светлосивите , като черните са по трудно забележими. До някаква степен зависи и от склонността на майката да се крие под долния или страничните ръбове на питите, когато усети раздвижване на рамката на която е.

Nik_m
20.06.2019, 05:38
Да допълня, аз ги намирам като държа рамката на слънце под наклон около 45 градуса с изпънати ръце.

Трендафил Дончев
20.06.2019, 06:26
с изпънати ръце.

То затова постоянно те боли кръста.;)

Nik_m
20.06.2019, 12:05
То затова постоянно те боли кръста.;)

Не, от това не ме боли кръста а гърба. Имах в предвид че ако гледаш от малко по далеко имаш по голям периметър и се намират по лесно.

Трендафил Дончев
20.06.2019, 12:37
Не, от това не ме боли кръста а гърба. Имах в предвид че ако гледаш от малко по далеко имаш по голям периметър и се намират по лесно.

Така де. Над бъбреците. Грешка в изказа.

viktor tit
24.06.2019, 07:30
Сезона засега върви добре, след акацията и обилните дъждове цъфнаха ливади, а сега цъфна и липата (откакто я следя цъфти 1-10 юли), всички семейства получиха по още едно магазинче. Първият мед вече го запечатват и мисля след липата, да въртя всичко, след което и приключва при нас сезона.

agro
09.07.2019, 19:28
В неделя претърсих трийсетина кошера, страшна жега беше на слънце. Но пък толкова кротки пчелите сякаш никога не съм ги виждал. Даже на покапал по таблите мед не налитаха, явно са заети с паша някъде. Тази година вече не лазят по земята като предните две години, така и не разбрах какво им беше. Ама и мед нямат. Акацията нищо не пусна, за липата ги подготвих, не беше цъфнала и заминах на море, като се върнах след десетина дни, тя прецъфтяла, а магазините празни. Нищо общо с миналата година. Сега откъде носят не знам, изглежда редовните валежи са благоприятни за ливадите.

Ивайло_Иванов
02.09.2019, 15:38
Сега в събота и неделя махнах и последните магазини, сложих им преградната дъска и зад нея освободих по една пита от меда. Падна работа, но и падна и малко медец :bigsmile: тъкмо ще си платя препаратите за есенното третиране :laughing:. Тази година ще използвам Vitafeed gold за нозематозата, преди около 5 години ми го дадоха и ги третирах - бях много доволен от резултата но уви после ударих на камък - не е одобрен за БГ и нямаше внос. Трябваше да ходя до Румъния да си купя но това така и не се случи. Та миналата седмица както си разглеждам нета и споменавам нам си кой че не ми излизат сърбите "Гордиан" да си поръчам ленти за акара и форсапил и хоп в пчеларски център южен го видях, веднага алото - зърррр, поръчка.

Христо Димитров
02.09.2019, 19:28
Не знам при вас как е положението колеги, но при мен толкова акар не си спомням да е имало доста години.Първо третирах с турските ленти Gold Varoa.Резултата в повечето семейства беше задоволителен , но имах няколко семейства с нито един паднал акар, и като ги прегледах ,видях,че има акар.Викам си щом го виждам значи няма полза от тези ленти.Купих си оксалис и още не бях третирал,ходих на събора на Беклемето и един приятел ми препоръча Furmitom(плаки с мравчена киселина), та взех и от него да го пробвам.Третирах 10 семейства с Фурмитом, а другите с оксалис.Бяха минали два дни и като видях колко акар е паднал ме заболя главата.И от двата препарата падна доста акар.Чистих ги веднъж контролните ленти, но продължава да пада и се чудя дали да не ги мина с ОК, защото акар има.Знам,че едно поколение не се третира 2 пъти с ОК, но имам един приятел, който ги третира поне 4-5 пъти годишно и при него акар няма и ми каза,че няма проблем.
Така или иначе ще ги третирам с ОК октомври в края или началото на ноември когато няма пило.
Моля за съвети.

п.с.видях по земята пълзящи безкрили пчели,което не бях виждал до момента.

FreeBSD
02.09.2019, 21:57
Като имаш инвазия що се чудиш още ,мини ги с Тактик/амитраз за да не ревеш на пролетта.

Pero Melifero
02.09.2019, 22:11
Така или иначе ще ги третирам с ОК октомври в края или началото на ноември когато няма пило.
Моля за съвети.

Правилно си се ориентирал към мравчената сега и оксаловата после;) , аз си ползвам фурмитом и оксалис точно по тая схема и поне според мен, двете са велик тандем.
Не ви трябват тъпите лентички с не съвсем ясни съставки и съмнителни резултати. Лично мнение.

kuline
02.09.2019, 22:12
Не знам при вас как е положението колеги, но при мен толкова акар не си спомням да е имало доста години.Първо третирах с турските ленти Gold Varoa.Резултата в повечето семейства беше задоволителен , но имах няколко семейства с нито един паднал акар, и като ги прегледах ,видях,че има акар.Викам си щом го виждам значи няма полза от тези ленти.Купих си оксалис и още не бях третирал,ходих на събора на Беклемето и един приятел ми препоръча Furmitom(плаки с мравчена киселина), та взех и от него да го пробвам.Третирах 10 семейства с Фурмитом, а другите с оксалис.Бяха минали два дни и като видях колко акар е паднал ме заболя главата.И от двата препарата падна доста акар.Чистих ги веднъж контролните ленти, но продължава да пада и се чудя дали да не ги мина с ОК, защото акар има.Знам,че едно поколение не се третира 2 пъти с ОК, но имам един приятел, който ги третира поне 4-5 пъти годишно и при него акар няма и ми каза,че няма проблем.
Така или иначе ще ги третирам с ОК октомври в края или началото на ноември когато няма пило.
Моля за съвети.

п.с.видях по земята пълзящи безкрили пчели,което не бях виждал до момента.

Ице, прилагай тежка артилерия, защото работата явно не е добре при теб. Месец след третирането с плаките, направи проверка на майките!

Nik_m
04.09.2019, 23:08
Аз се отказах от всякакви готови продукти, просто ефекта е много малък. Оксалова, мравчена и амитраз, това е истината за мен.

Трендафил Дончев
04.09.2019, 23:13
Аз се отказах от всякакви готови продукти, просто ефекта е много малък. Оксалова, мравчена и амитраз, това е истината за мен.

Хубаво започна да ги изброяваш, но защо набута тоз амитраз?

barkov1982
05.09.2019, 06:23
Хубаво започна да ги изброяваш, но защо набута тоз амитраз?

Явно за благозвучие;)

Вълчан
05.09.2019, 06:30
Хубаво започна да ги изброяваш, но защо набута тоз амитраз?

За контрола.

Nik_m
05.09.2019, 07:24
Хубаво започна да ги изброяваш, но защо набута тоз амитраз?
Аз не познавам пчелар който не третира с амитраз.

mici-92
05.09.2019, 07:41
Сега в събота и неделя махнах и последните магазини, сложих им преградната дъска и зад нея освободих по една пита от меда. Падна работа, но и падна и малко медец :bigsmile: тъкмо ще си платя препаратите за есенното третиране :laughing:. Тази година ще използвам Vitafeed gold за нозематозата, преди около 5 години ми го дадоха и ги третирах - бях много доволен от резултата но уви после ударих на камък - не е одобрен за БГ и нямаше внос. Трябваше да ходя до Румъния да си купя но това така и не се случи. Та миналата седмица както си разглеждам нета и споменавам нам си кой че не ми излизат сърбите "Гордиан" да си поръчам ленти за акара и форсапил и хоп в пчеларски център южен го видях, веднага алото - зърррр, поръчка.
Има ли упътване за употреба на български език?

mici-92
05.09.2019, 07:46
Аз не познавам пчелар който не третира с амитраз.
Особено,който е виждал ,,синдрома на празния кошер".

бат тянко
05.09.2019, 08:09
Аз пък познавам доста пчелари, които ползват кумафос, повтарят с амитраз, а накрая ръсят с оксалова! То и цигарите разправят, че са вредни ама ....

зуница
05.09.2019, 09:01
Аз пък познавам доста пчелари, които ползват кумафос, повтарят с амитраз, а накрая ръсят с оксалова! То и цигарите разправят, че са вредни ама ....
И аз познавам много пчелари дето се оплакват , че цените на меда били ниски и се чудят защо?;)

бат тянко
05.09.2019, 09:14
И аз познавам много пчелари дето се оплакват , че цените на меда били ниски и се чудят защо?;)

Да. И то искрено се учудват? Аз вика никакви антибиотици не съм ползвал.....

зуница
05.09.2019, 09:23
Да. И то искрено се учудват? Аз вика никакви антибиотици не съм ползвал.....
"Човек сам що си направи , цяло село да се сбере не може!"
До някъде се радвам , че има такива "колеги". Пазарната ниша за качествен мед е свободна.;)

бат тянко
05.09.2019, 09:45
"Човек сам що си направи , цяло село да се сбере не може!"
До някъде се радвам , че има такива "колеги". Пазарната ниша за качествен мед е свободна.;)

То пък една ниша? Я да беше някой каньон!

зуница
05.09.2019, 10:09
То пък една ниша? Я да беше някой каньон!
Ние сме скромни хора.По-добре 200 кила по 10-15 лв. отколкото 2000 по 3-4 лв.
Хем работата по-малко.Хем удоволствието по-голямо.
А ако вземем да станем и нагли, та се направим на "био" с "био захар" и "био рапица" ,тогава за какви пари ще се говори...
Ама не го можем. Да му се не види!;)

FreeBSD
05.09.2019, 12:10
А има ли смисъл да се правиш на био ако не си регистриран по био ?
После,едно е да слагаш ленти или накапваш 30 друго е на 300 семейства примерно,както и работата и мастрафа накрая.

rumenggr
05.09.2019, 12:33
А има ли смисъл да се правиш на био ако не си регистриран по био ?
После,едно е да слагаш ленти или накапваш 30 друго е на 300 семейства примерно,както и работата и мастрафа накрая.
За 300 има сублиматори за оксалова киселина. Има прецизни, които са скъпи, но разбито на 300 семейства е по 2-3лв/сем. еднократна инвестиция. Препарата не е перо в сравнение с други варианти. Който търси, намира.

Трендафил Дончев
05.09.2019, 13:50
Аз не познавам пчелар който не третира с амитраз.

Ами да се запознаем тогава.

FreeBSD
05.09.2019, 14:08
За 300 има сублиматори за оксалова киселина. Има прецизни, които са скъпи, но разбито на 300 семейства е по 2-3лв/сем. еднократна инвестиция. Препарата не е перо в сравнение с други варианти. Който търси, намира.

А в сметката включил ли си тока,както и времето на третирането ?

rumenggr
05.09.2019, 14:36
А в сметката включил ли си тока,както и времето на третирането ?
Да ще е необходим ток. Има предварителна подготовка. Безспорно. Логично е такова стопанство да бъде разположено съобразено с практиката. Една добра количка поне е задължителна ако не искаш да хамалуваш. Самото третиране не изисква отваряне на кошери.
Да не се лъжем. Измислили са го преди нас. Има и ленти с удължено действие. Ако човек избере да не пъха амитраз, кумафус и т.н. в кошерите си, ще намери достатъчно практичен и ефикасен метод за третиране.

nikawr
05.09.2019, 15:40
Аз не познавам пчелар който не третира с амитраз.
Никога Амитаз не е влизал на пчелина, освен ако пчелите ми някога не са обрали някой чужд кошер! И все още има пчели в кошерите....

agro
06.09.2019, 20:36
Така и никой не посочи откъде идват сведенията за вредата от амитраз. Питах и миналата, че и по-миналата година - все едни и същи линкове към нещо от рода на "една жена казала". Да не стане като спанака, дето съдържал много желязо:laughing:. Има ли изследване, автор, година и място на публикуване? Защото на лекцията за "Апивар" французина посочи конкретни изследвания за метаболитните продукти на амитраз /мисля, испански бяха/, където с цифри и данни се твърдят съвсем други неща.

kuline
06.09.2019, 22:53
Така и никой не посочи откъде идват сведенията за вредата от амитраз. Питах и миналата, че и по-миналата година - все едни и същи линкове към нещо от рода на "една жена казала". Да не стане като спанака, дето съдържал много желязо:laughing:. Има ли изследване, автор, година и място на публикуване? Защото на лекцията за "Апивар" французина посочи конкретни изследвания за метаболитните продукти на амитраз /мисля, испански бяха/, където с цифри и данни се твърдят съвсем други неща.

Ха, ха. Ний сме у Европата, и кот рекът там, се изпълнява безпрекословно. Само дето сме у задния двор, ама няма значение. Биотика бил недопустим, амитраза и той, пък 'фърлят наред пестициди. Пшеницата - хляба третират с химии, слънчогледа - олиото и то, Абе има ли нещо, което да е чисто? Ааа да, меда. Голям майтап.

Nik_m
06.09.2019, 23:16
Така и никой не посочи откъде идват сведенията за вредата от амитраз. Питах и миналата, че и по-миналата година - все едни и същи линкове към нещо от рода на "една жена казала". Да не стане като спанака, дето съдържал много желязо:laughing:. Има ли изследване, автор, година и място на публикуване? Защото на лекцията за "Апивар" французина посочи конкретни изследвания за метаболитните продукти на амитраз /мисля, испански бяха/, където с цифри и данни се твърдят съвсем други неща.
Защото няма вреда, колеги 15 години третират само с амитраз и винаги пробите са перфектни. Аз четох за 2-3 месеца пълен разпад, другото което е че не се натрупва в меда както други препарати. В "хербал" лентите има много по вредни боклуци. Сведенията идват от големите фирми който искат да си продават скъпите отрови.

Nik_m
06.09.2019, 23:21
Ха, ха. Ний сме у Европата, и кот рекът там, се изпълнява безпрекословно. Само дето сме у задния двор, ама няма значение. Биотика бил недопустим, амитраза и той, пък 'фърлят наред пестициди. Пшеницата - хляба третират с химии, слънчогледа - олиото и то, Абе има ли нещо, което да е чисто? Ааа да, меда. Голям майтап.

Така се печелят пари, вместо да третираш за стотинки даваш на Bayer добри пари.

FreeBSD
07.09.2019, 08:35
Защото няма вреда, колеги 15 години третират само с амитраз и винаги пробите са перфектни. Аз четох за 2-3 месеца пълен разпад, другото което е че не се натрупва в меда както други препарати. В "хербал" лентите има много по вредни боклуци. Сведенията идват от големите фирми който искат да си продават скъпите отрови.

"При попадании 3 мг/кг амитраза в мед он сохраняется в нем в течение 6 сут ( дни), а в воске - 15 дней"

бат тянко
07.09.2019, 20:05
http://scientificbeekeeping.com/amitraz-red-flags-or-red-herrings/
Моля, който желае да се образова на воля посредством преводача. Да амитраз не се отлага трайно в меда и восъка. Възможните синергии с други субстанции са индивидуални. И да уточня, че най- добрия метод за влагането му е посредством ленти със забавено действие, а не чрез опушване.

nikawr
07.09.2019, 21:33
Мислех да си трая и да не се обаждам, но тази „панацея” амитраз ми идва вече в повече. Хубаво е всеки да прочете статията на Ранди Оливър постната от Тяната и да си направи сам изводите. За мен лично да намъкна зорлем пестицид в кошера е все едно да ида и да потупам по рамото местния зърнар, и да му благодаря, че пръска най-редовно с пестициди по полето и синорите... какво да Ви кажа, понякога наглед лесните и ефтини решения, се усложняват и стават много скъпи... всеки има глава на раменете си и може да си прави сам изводи, да взема решения, и да си носи последиците от тези решения!

agro
07.09.2019, 22:58
Хубава е статията, благодаря за линка. Първото важно, което научих е, че още никой не е доказал токсичност на амитраз за хората, консумиращи мед. По-точно - доказано е точно обратното, че няма проблем. Второто важно - никой още не е установил доколко токсични са за пчелите остатъчните метаболити на амитраз, останали във восъка. Третото важно - възможно е амитраз да усилва вредния ефект на пестицидите, използвани в земеделието, но това все още не е доказано. При всички положения ще намерите в меда си повече външни инсектициди, донесени от полето, отколкото амитраза, който е използван за борба с акара.
Преди време в някоя от темите си играх да сметна дозата амитраз, прилагана чрез накапване, ленти "Апивар" и чрез опушване. Категорично при опушване в кошера се вкарва в пъти по-малко активна съставка. Освен това опушването става бързо, лесно и поради това може да се направи няколко пъти, когато вече няма пило и скрити в килийките акари. Аз лично го правя есента двукратно и засега /само до момента/ нямам проблеми с акарите.

зуница
08.09.2019, 21:46
Хубава е статията, благодаря за линка. Първото важно, което научих е, че още никой не е доказал токсичност на амитраз за хората, консумиращи мед. По-точно - доказано е точно обратното, че няма проблем. Второто важно - никой още не е установил доколко токсични са за пчелите остатъчните метаболити на амитраз, останали във восъка. Третото важно - възможно е амитраз да усилва вредния ефект на пестицидите, използвани в земеделието, но това все още не е доказано. При всички положения ще намерите в меда си повече външни инсектициди, донесени от полето, отколкото амитраза, който е използван за борба с акара.
Преди време в някоя от темите си играх да сметна дозата амитраз, прилагана чрез накапване, ленти "Апивар" и чрез опушване. Категорично при опушване в кошера се вкарва в пъти по-малко активна съставка. Освен това опушването става бързо, лесно и поради това може да се направи няколко пъти, когато вече няма пило и скрити в килийките акари. Аз лично го правя есента двукратно и засега /само до момента/ нямам проблеми с акарите.
Когато продаваш меда казваш ли изрично , че ползваш "Амитраз"? Честно е купувачите да знаят какво купуват.hi;
Ето част от официалния ценоразпис на Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт "Проф.д-р Г.Павлов" София



Определяне на амитраз в пчелен мед
69,00


По-добре е да не плащат за подобно изследване. А защо ли се правят тия изследвания?;)

agro
08.09.2019, 22:14
Когато продаваш меда казваш ли изрично , че ползваш "Амитраз"? Честно е купувачите да знаят какво купуват.hi;
Купуват мед, в който категорично няма амитраз и метаболитите му. От есента, когато съм го ползвал, първо, е минало много време, второ, пчелите този мед са го изяли почти всичкия. По тази логика брашно и олио да не използваме, плодове и зеленчуци също - всичко е третирано с къде-къде по-яка химия.

nikawr
09.09.2019, 05:39
Купуват мед, в който категорично няма амитраз и метаболитите му. От есента, когато съм го ползвал, първо, е минало много време, второ, пчелите този мед са го изяли почти всичкия. По тази логика брашно и олио да не използваме, плодове и зеленчуци също - всичко е третирано с къде-къде по-яка химия.
Виж сега пич, дали е амитраз или друга химия все тая. Тя химийката наяма как да се изпари във въздуха, не се превръща в чиста енергия и да отлита на нейде. Това че се разпада на накакви базови съставки не значи че я няма. И без това в коша си влизат пестициди и ние да набутваме допълнително е неприемливо за мен. Отделно, че восъка попива всичко като гъба. А в горната статия Оливър много добре е систиматизирал фактите за амитраза, но и той не го ползва, а търси съвсем други методи за борба с вароа в другите си статии...

FreeBSD
09.09.2019, 09:12
@nikawr (https://pchelari.com/forum/member.php?u=2046)
А сравнявал ли си за колко време и как се разпадат флувалинат/флуметриан който масово са набутани в лантите ?
За мен няма разлика дали ще ям храни със пестициди или инсектициди, и в двата случая ще ям храна със добавка г***а.

nikawr
09.09.2019, 12:52
@nikawr (https://pchelari.com/forum/member.php?u=2046)
А сравнявал ли си за колко време и как се разпадат флувалинат/флуметриан който масово са набутани в лантите ?
За мен няма разлика дали ще ям храни със пестициди или инсектициди, и в двата случая ще ям храна със добавка г***а.
Напиши ми един мейл на лично да ти пратя един файл..

agro
11.09.2019, 18:49
...Тя химийката наяма как да се изпари във въздуха, не се превръща в чиста енергия и да отлита на нейде. Това че се разпада на накакви базови съставки не значи че я няма....
Ако се заинтересувате какво съдържа пушека на пушалката, ще се замислите доста - гама от токсични и канцерогенни съединения. Колко от тях се отлагат в меда и восъка и в какви количества е неизвестно. Така че захвърляйте пушалките и казвайте на клиентите, че им доставяте мед от неопушвани кошери:laughing:. Гледам, сега зарибяват софиянци с мед от диви пчели и май доста шарани кълват на тая въдица.

ch.atanasov
11.09.2019, 19:11
Те софиянци , не са прости, само дето ядът морски котки и лисици , мислейки ги за калкан.:laughing:

todor.mitkov
11.09.2019, 20:11
Ако се заинтересувате какво съдържа пушека на пушалката, ще се замислите доста - гама от токсични и канцерогенни съединения. Колко от тях се отлагат в меда и восъка и в какви количества е неизвестно. Така че захвърляйте пушалките и казвайте на клиентите, че им доставяте мед от неопушвани кошери:laughing:. Гледам, сега зарибяват софиянци с мед от диви пчели и май доста шарани кълват на тая въдица.
С пушалката се подпушва лекичко и избягваш да ги обгазяваш.

rumenggr
11.09.2019, 23:26
Ако се заинтересувате какво съдържа пушека на пушалката, ще се замислите доста - гама от токсични и канцерогенни съединения. Колко от тях се отлагат в меда и восъка и в какви количества е неизвестно. Така че захвърляйте пушалките и казвайте на клиентите, че им доставяте мед от неопушвани кошери:laughing:. Гледам, сега зарибяват софиянци с мед от диви пчели и май доста шарани кълват на тая въдица.
Не е нужен анализ на пушалката. И не е нужно да се опушваш. Просто работи с кротки пчели и обърни внимание на отровите, които по желание им буташ в кошера.
Шарани има навсякъде и всеки е жилен. Преди години се бъзикахме, че идват гости.... и носят храна на трамваите да не ги хапят, но времената са други и сега изглеждат плоски такива лафчета.

Ивайло_Иванов
02.12.2019, 11:26
Вчера вечерта си приказвахме с един колега на по "чашка" червено винце за пчеличките и той ми сподели че им е сложил по 250 гр. твърда храна с тимол и прашец през деня... при което веднага го попитах дали ги е зазимил с малко мед че им дава сега храна. Отговора направо ме разтреля: зазимени са с много мед - на 7-8 пити пълни между 1/2 и 2/3 ама ей тъй да си имали и питка че били много гладни. При свалянето на нещо си като летели надушили едната питка че била леко скъсана и рекъл да пробва та я оставил отвън, че за около 20 мин. станало много голямо количество пчели на нея... съответно си извадил извода че са много гладни и веднага да им сложи...
Нямате си на идея че бутилката вино свърши та отворихме друга докато му обясня че късно на есен всичкото сладко което се намери извън кошера се прибира като топъл хляб от гладно ромче :laughing: и това не е признак за глад а за лакомия. По - слабите кошери които са на голям отвор не могат да се вардят, и тях ги нападат силните - така наречения канибализъм. Опитах се да му обясня че не е трябвало да ги храни сега при условие че имат толкова мед. Айде една лекция за вредата от късното есенно хранене със захари - как ги изтощава и пречи за пролетното отглеждане на пилото, още една за последствията от придаването на прашец по това време и резултата от излъгана майка да снесе пило посред зима, и прочие и прочие.
Пиша го тук и сега, та да прочетат такива колеги които имат намерение да хранят с твърда храна сега при условие че имат достатъчно мед за зимният период.

Трендафил Дончев
02.12.2019, 12:49
- така наречения канибализъм.

Не бъркай нападение/ограбване с канибализъм.

зуница
02.12.2019, 13:44
Вчера вечерта си приказвахме с един колега на по "чашка" червено винце за пчеличките и той ми сподели че им е сложил по 250 гр. твърда храна с тимол и прашец през деня... при което веднага го попитах дали ги е зазимил с малко мед че им дава сега храна. Отговора направо ме разтреля: зазимени са с много мед - на 7-8 пити пълни между 1/2 и 2/3 ама ей тъй да си имали и питка че били много гладни. При свалянето на нещо си като летели надушили едната питка че била леко скъсана и рекъл да пробва та я оставил отвън, че за около 20 мин. станало много голямо количество пчели на нея... съответно си извадил извода че са много гладни и веднага да им сложи...
Нямате си на идея че бутилката вино свърши та отворихме друга докато му обясня че късно на есен всичкото сладко което се намери извън кошера се прибира като топъл хляб от гладно ромче :laughing: и това не е признак за глад а за лакомия. По - слабите кошери които са на голям отвор не могат да се вардят, и тях ги нападат силните - така наречения канибализъм. Опитах се да му обясня че не е трябвало да ги храни сега при условие че имат толкова мед. Айде една лекция за вредата от късното есенно хранене със захари - как ги изтощава и пречи за пролетното отглеждане на пилото, още една за последствията от придаването на прашец по това време и резултата от излъгана майка да снесе пило посред зима, и прочие и прочие.
Пиша го тук и сега, та да прочетат такива колеги които имат намерение да хранят с твърда храна сега при условие че имат достатъчно мед за зимният период.
Къде се намира кълбото през зимата при достатъчно хранителни запаси?
При какви температури се разпуска?
Греят ли пчелите кошера?
Въпроси за размисъл свързани с твърдата храна над запасите.hi;

Ивайло_Иванов
03.12.2019, 09:19
Точно това му обяснявах че при топло време както беше в Неделя пчелите са разпуснали кълбото, облитали са че чак са му нападнали питката от вън...
при тази ситуация пчелите би трябвало да се намират в долният край на венците с мед, но винаги има и такива които циркулират из кошера в топло време, съответно те напипали сладкото от питката веднага се активизират и предават на другите инфото. Следствие на това целият кошер се пробужда, започва да бръмчи като електрожен, затопля се цялото помещение вътре а твърдата храна бързичко се усвоява и складира под венците в свободните килийки. И сега иде размисъла: кому е нужно това пробуждане през есента при условие че има достатъчно мед в запас? Питката е съставена от пудра захар, инвертиран сироп и прашец на прах(в случая и тимол) за преработката на захарта пчелата изразходва много голяма част от мастното си образование и в следствие на това на пролет когато то ще и трябва за отглеждане на пилото то вече е свършило а от там и нейният живот преждевременно...
На кратко резултата от това:
1. Излишно пробуждане на кошера в топлите есенни дни.
2. Излишно изразходване на мастното образование за инвертирането на захарта.
3. Задължително скъсяване на живота на зимната пчела.
4. Голям риск от поява на прясно пило в късна есен.
5. Третиране с тимол срещу вароа.
Е нещо от сорта премина моята лекция, и като се има в предвид че се и почерпихме - кой знае още какво сме зачекнали по пчелите щом имам спомени че приказвахме за ограбване/грабежи или както аз им викам канибализъм. (Все пак резултата е един и същ - по-силните изяждат по-слабите - е не в буквалният смисъл, но като им взимат храната те пак умират, а причината е пчела не болест или друг вид.)

бат тянко
03.12.2019, 09:30
Абе вие като не сте се изяли един друг....пак бива!

Ивайло_Иванов
13.01.2020, 10:19
В Събота 11.01.2020г. минах на пчелина та ги нагледах, всичките са на лице. Дано и на пролет ме посрещнат дружно в този състав.

freddie46
27.01.2020, 21:56
Здравейте!
Вчера ходих на пчелина за да почна да режа дръвчетата.Пчелите бяха наизлезли и нападнали цъфналите кокичета -носеха прашец.В другият край на двора има минзухар на който му трябват още 5-6 дни за до отвори и той цветът си.При тази топла зима засега всичко зазимено е налице.
Поздрави:Цветан Димитров

Борислав
17.04.2020, 06:38
При мен 2-3 оцеляха от 15-на засега (4-5 се стопиха в последните 30-40 дена).
Почти всички имат много мед.
Но аз си ги гледам доста мърляво и не съм учуден.
Кофти за околните големи пчелини, при тях също има голяма смъртност, доколкото чувам.
Последните дни започнаха да пръскат водните площи покрай Дунава със самолет за ларвите на комарите,
дано да има ефект.

Трендафил Дончев
17.04.2020, 07:50
При мен 2-3 оцеляха от 15-на засега (4-5 се стопиха в последните 30-40 дена).
Почти всички имат много мед.
Но аз си ги гледам доста мърляво и не съм учуден.
Кофти за околните големи пчелини, при тях също има голяма смъртност, доколкото чувам.
Последните дни започнаха да пръскат водните площи покрай Дунава със самолет за ларвите на комарите,
дано да има ефект.

Ще има ефект разбира се. Ще измрат и пчели. Все пак препарата е за насекоми. Вярно, ще има и оправдания, че се пръска вечер, че няма вреди, че, че...

Борислав
17.04.2020, 10:07
АВИАЦИОННОТО ПРЪСКАНЕ ЗАПОЧНА
Община Свищов и Кризисен щаб – Свищов уведомяват гражданите, че започна планираното авиационно пръскане, което не е свързано с COVID-19.
Третирането на 6 000 дкара влажни зони със застояли води, блатисти местности и временни водни басейни с нетечащи води
е насочено срещу ларвицидното унищожаване на комарите.
Основните територии, които ще се третират са остров Вардим, остров Малък Вардим, блата Вардим и Свищов, м. „Янково гърло”
и крайбрежието на р. Дунав от Лимана на с. Вардим до АЕЦ „Белене”.
Третирането ще бъде с препарат ВектоБак 12 АС.Обработката ще се извърши с хеликоптер. При третиране с ВектоБак 12 АС
няма ограничения за достъп на хора и животни до третираните зони. Безвреден е забозайници, птици и риби.
Не е опасен за полезната ЕНТОМОФАУНА И ПЧЕЛИТЕ.Бъдете спокойни за здравето си като останете вкъщи!
ПРЕС ЦЕНТЪР – ОБЩИНА СВИЩОВ
КРИЗИСЕН ЩАБ ПРИ ОБЩИНА СВИЩОВ



Е, колкото и да е безвредно предполагам,че е и вредно донякъде.
Сега поне пръскат по ларвите на комарите (уж), иначе на лято ръсят навсякъде.

Ивайло_Иванов
21.04.2020, 10:35
В Петък на 17.04.2020г. им направих първият основен преглед, то до сега все време не дава, всички са на лице на по 5-6-7 рамки с пило. Изключение правят само два които са се стопили до една шепа пчели, майка имат но пило много малко - абе за сега нищо не им правих и явно ще им бия кръста... :( Сложих на всички по една основа да градят между пилото и както обикновено ги почерпих с поредната хранилка захарен сироп. Предходни години първата пита за градеж я слагам края на Март или първата седмица от Април и след това не им слагам до цъфтежа на акацията - тогава градежа болшинството е за търтеиви килийки и за това не слагам. В Неделя след обяда много ме човъркаше да видя как върви градежа и набързо ги погледнах всичките. За мое учудване тези които бяха на 6 и 7 пити с пило - основата е изградена на 90 % и осеменена на около 50 %, а тези с 5 рамки пило просто изградили мястото където от двете страни има пило - при тях просто завъртях основата на 180 градуса за да се изгражда и останалата част преди да бъде осеменена. Рапица около пчелина няма или поне нямам данни да са садили което значи че ако акацията цъфне както други години между 1 и 6 Май армията ми ще е готова за чист Акациев медосбор. bow;

Niki1313
21.04.2020, 22:49
В Петък на 17.04.2020г. им направих първият основен преглед, то до сега все време не дава, всички са на лице на по 5-6-7 рамки с пило. Изключение правят само два които са се стопили до една шепа пчели, майка имат но пило много малко - абе за сега нищо не им правих и явно ще им бия кръста... :( Сложих на всички по една основа да градят между пилото и както обикновено ги почерпих с поредната хранилка захарен сироп. Предходни години първата пита за градеж я слагам края на Март или първата седмица от Април и след това не им слагам до цъфтежа на акацията - тогава градежа болшинството е за търтеиви килийки и за това не слагам. В Неделя след обяда много ме човъркаше да видя как върви градежа и набързо ги погледнах всичките. За мое учудване тези които бяха на 6 и 7 пити с пило - основата е изградена на 90 % и осеменена на около 50 %, а тези с 5 рамки пило просто изградили мястото където от двете страни има пило - при тях просто завъртях основата на 180 градуса за да се изгражда и останалата част преди да бъде осеменена. Рапица около пчелина няма или поне нямам данни да са садили което значи че ако акацията цъфне както други години между 1 и 6 Май армията ми ще е готова за чист Акациев медосбор. bow;

Ивайло, защо?
Ако не възразяваш, може свободно да обсъдим, какви са плюсовете и минусите при ранното залагане на основи за градеж.

bopetkov
22.04.2020, 16:50
Авиационното пръскане започна ама май не започна :bigsmile:

rumenggr
22.04.2020, 17:06
Авиационното пръскане започна ама май не започна :bigsmile:
Свали ли го?

Ивайло_Иванов
23.04.2020, 08:49
Изобщо не възразявам да се обсъди нещо Niki1313,
Наистина ранният градеж има предимства и недостатъци, затова аз избрах нещо между ранно и нормално (абе златната среда според мен) но всичко това нали се сещаш че е свързано със много фактори от сорта къде се намира пчелина, изложението му, посока на входа,колко е отворен входа, наличие на вода, пашата и не на последно място подхранването.
От моя опит съм стигнал до извода че пита за градеж сложена в края на Март или началото на Април след като е цъфнала джанката и ежеседмично подхранване със захарен сироп градежа е отличен - килийките са само за работнички. А основа сложена да се гради средата или края на Април - когато прецъфтяват и последните ябълки - градежа е отвратителен, не че го няма но 50 % и нагоре килийките са широки и са само за търтиево пило, а такава пита за мен не е добра и няма място в кошера. Следващ добър градеж се пада по цъфтежа на акацията и слънчогледа но там пък идва прекалено много нектар за кратко време и винаги ги запълват с мед от където пък при много топли дни тази новоизградена пита напълнена със тежък мед ми прегрява и се свлича по телта до като опре в долната летвичка на рамката.
И пак повтарям че този извод е от личен опит на моят пчелин, при други пчелини картинката трябва да е същата но със известно изместване на датите.

Ивайло_Иванов
08.05.2020, 06:40
на 05.Май 2020 г. видях за първи път акацията да отпуска цветоноса, вярно тия 2-3 дни бяха по-хладни но от днес го дават да се оправи времето ;) дано си свършат работата тия десетина дни и напълнят магазините bow;

ivootur
17.05.2020, 07:12
Досега не ми се бе случвало такова нещо. Такъв глад, нападения, кражби. Магазинте сухи, а пълни с пчели. Ще почвам да храня. Гледичията цъфна преди акацията, която започва сега. Поляните са пълни с цъфтяща разстителност. Рапицата свърши преди седмица и според мен се отчетоха добре, в предвид че беше на около 4 км.
Липсата на нектар я отдавам на комбинацията от силния вятър който не спря 5 дни, високите температури и на жестоката суша.

ndm
17.05.2020, 12:55
Те поляните пълни с цъфтяща растителност, но само със сутрешната роса нектар не става. А и прогнозата уж казват че ще завали на места, но само на някои. Ако до 15 юни не ни пратят влага, след това и да ни удавят все тая.

barkov1982
17.05.2020, 13:31
Досега не ми се бе случвало такова нещо. Такъв глад, нападения, кражби. Магазинте сухи, а пълни с пчели. Ще почвам да храня. Гледичията цъфна преди акацията, която започва сега. Поляните са пълни с цъфтяща разстителност. Рапицата свърши преди седмица и според мен се отчетоха добре, в предвид че беше на около 4 км.
Липсата на нектар я отдавам на комбинацията от силния вятър който не спря 5 дни, високите температури и на жестоката суша.

В кой район това, че сутринта ми казаха същото за Свищов или там някъде. Не че при мен е по различни де, уж близо до Дунав няма такива моменти.

Трендафил Дончев
17.05.2020, 14:13
Днес обикалях районите с акациите. Около пчелина вече три дни е цъфнала и някои гроздове не са цъфнали, а други вече са изсъхнали. По реката има и цъфнали акации, а има и някои които ще го сторят след два три дни. Тъкмо ще се развали времето.;)

ivootur
17.05.2020, 19:40
В кой район това, че сутринта ми казаха същото за Свищов или там някъде. Не че при мен е по различни де, уж близо до Дунав няма такива моменти.

Ново село, Русенско

Ивайло_Иванов
19.05.2020, 14:43
на 9-10 Май при мен цъфна масово акацията, на 17 Май след обяда рекох да направя бърз преглед в магазините ако някъде трябва да се освободи място...
други години още на първата седмица от цъфтежа магазините са 50-70% пълни, а тази - празни та празни sweating; не мога да си го обясня това явление. Времето слънчево, температурата висока, въздушната влажност 50-60 %... а акациев мед ЙОК

Ивайло_Иванов
01.06.2020, 09:29
Ето тази година е поредната в която ще запиша че нямам добив от акацията. Вчера сложих центрофугата за да извъртя и малкото медец който е сложен в магазините - резултата е повече от плачевен sweating; направо ме е срам да го споделя - от 40 бр десетаци Дадан-Блат съм извадил едвам 1 тенеке мед или по половин буркан от кошер.
Равносметката - 1 изроил, три са заложили самосмяна, а останалите са на 8-9 пълни пити с пило и венец от два пръста мед, пчела много. Липа има малко в района но още не е цъфнала, слънчогледа е далеко... Усещам как ще си бия главата с противороеви мерки които започнах още от сега, но дали ще хванат ред...

Ивайло_Иванов
01.06.2020, 09:33
Прегледах на бързо и другите райони да видя при тях как е но...
На никъде никой не е писал, или са много заети да въртят мед или просто ги е срам да си кажат истината...

Silvia
01.06.2020, 11:12
Прегледах на бързо и другите райони да видя при тях как е но...
На никъде никой не е писал, или са много заети да въртят мед или просто ги е срам да си кажат истината...

Здравей, колега ние сме в Правец. За поредна година откакто сме пчелари вадиме акация. Тази година цъфтя седем дни, високи температури, облачно, ветровито, което е рядкост тук и за първа година без валежи. И аз не предполагах, че ще е добра, но бяха напълнили всяка свободна килийка. От вчера сваляме магазини. Тази година акацията е примесена с глог, кучешки дрян и кленове. Миналата година пашата продължи две седмици, всеки ден с проливни понякога валежи, дори градушка, но извадихме кристално чиста акация. Не малко семейства имаха роеви маточници, след пашата нямаше следа от тях, дори самосмените отложиха. След акацията започнаха валежи и темпетатурите за седмица бяха много носки, имаше минимални 6, дневни от 11 до 14-15 градуса. Пооправи се в събота. Система Лр, медовите от две години са ни магазинни. Дано съм полезна с тази информация. Имам и два клипа по време на акация, ще ги кача когато имам време.

Silvia
02.06.2020, 08:33
https://youtu.be/ulqzeM_MPq
https://youtu.be/F33zuqNjtgQ

ivootur
04.06.2020, 16:05
Отдаде ми се възможност да надникна в кошерите. Положението е следното. В магазинте няма нищо. В плодниците що годе има някакъв мед. Пилото са го свили до 3-4 рамки. Пчела има като друга година. Май месец беше отвратителен. Като гледам бележките е валяло 14 дни. Температура над 20 градуса е имало 4 дни. Силен вятър почти всеки ден. Хранил съм по 2 пъти седмично. Представям си какво щеше да е ако не бях. Поне няма признаци за роене, ама то гладен кошер не се рои. ПОради жестоката слана (поне аз си мисля че това е причината) акациата цъфна с 20 дни закъснение и то на около 20%. Сега като гледам липите нямат почти никакъв цвят. Остава да се надявам на тревите и слънчогледа поне да не пиша годината нулева.

valaz
04.06.2020, 18:34
https://youtu.be/ulqzeM_MPq
https://youtu.be/F33zuqNjtgQ
Много добре сте ги оцветили финландските кошери! Какви са ви впечатленията за тях, в сравнение с дървените? Колко бе средния добив на акациев мед от пчелно семейство? Моя пчелин е в село Джурово и тази събота ще започна да вадя мед.

Silvia
04.06.2020, 22:21
Много добре сте ги оцветили финландските кошери! Какви са ви впечатленията за тях, в сравнение с дървените? Колко бе средния добив на акациев мед от пчелно семейство? Моя пчелин е в село Джурово и тази събота ще започна да вадя мед.

Благодаря, доволни сме от финландските кошери, разликата с дървените е по-топло през зимата и по-хладно през лятото, макар, че дъното е цяла мрежа целогодишно. През зимните месеци първи излизат навън. Една идея се развиват по-рано, но и в дървените, силните семейства се справят по същия начин.Това за тях. За мен най-голямото предимство е, че са по-леки и много по-удобни заради дълбоките дръжки от четирите страни. Имат и недостатъци естествено, трябва защита от птици през зимата, а и мравките си правят в някои хранилки гнезда. Тази година има страшно много мравуняци в двора. Също и пчелите на някои семейства си правят странични входове, прогризват ъгълчета, където преценят. Тази година напълно премахнахме дървените. За добива още е рано да кажа колко ще е акацията, защото още не сме минали всички кошери, там където са с два магазина единият е 60 процента цветен мед, при нас от средата на април имаше приток, от овошките също, но него си го използваха за развитие. Сега вземаме смесения магазин, меда в някои рамки е много гъст смолист и много сладък с водно съдържание 16-17 процента. В някои семейства има по един магазин акация, а някъде и корпус, но чакаме да го запечатат напълно. Поизконсумирали са част от нектара, някъде слагахме към края на акацията и корпуси за градеж, като противороева мярка. Днес например хванахме и такива в роево, които са крили някой и друг маточник и пашата не им е секнала мерака. Имаме и няколко посредствени, които ще опитаме да елиминираме като използваме летящите им пчели и в последствие обединим. Просто искаме да ги намаляваме. От вчера летежа стана бурен, но сега освен ливада и малко далечна аморфа друго няма. Има много сребролистна липа от която вече три години не вадим, защото винаги вали, но вадим кестен, който скоро ще тръгне. След средата на юли става слаба поддържаща паша. Прашец има постоянно. Не храним за пило през август и към края на месеца ако е суша повечето майки престават с отглеждането на пило, но след това пак възобновават през септември по-малко.. След като ги подредим за зимата не преглеждаме, чак до март, но на поилките има постоянно пчели и в зимните месеци, което ме кара да мисля, че никога не прекъсват изцяло с пилото. През март обикновено вече са се пдменили пчелите. Тук е доста влажно и през зимата си пада доста сняг, но като цяло е меко и прашеца тръгва рано в изобилие. Е получи се дълъг пост, дано съм била полезна.

valaz
05.06.2020, 05:24
А случва ли се, в най-долния корпус, питите от долната страна да са повредени от пчелите? При мен, това се случи при дървени ЛР кошери с дълбоко дъно, когато семейството се е изтеглило нагоре и пчелите са преценили, че тази част от питите не им трябват. Аз имам два финландски кошера с експериментална цел. И при мен, мравките пробиха една хранилка и се заселиха в нея. За да не се повтаря подобно явление, през лятото прибирам хранилките на сигурно място.

Silvia
05.06.2020, 21:46
А случва ли се, в най-долния корпус, питите от долната страна да са повредени от пчелите? При мен, това се случи при дървени ЛР кошери с дълбоко дъно, когато семейството се е изтеглило нагоре и пчелите са преценили, че тази ......


Някои семейства използват восък от пити в първи корпус незает през зимата. Големи участъци на места остават изръфано отдолу. Това обикновено са били пити с венци и малко перга, които им оставяме да си оползотворят. Всички такива, а и други негодни ранна пролет ги бракуваме, тази година остана в един кошер, че рамката не беше лоша, но я изградиха с търтеев градеж. Когато обаче като първи корпус оставяме магазин за възглавница, питите не се ръфат.От тази година започнах да изрязвам медените венци и надраскани с валяка ги слагам в хранилките през март, за да може да се бракуват по-бързо питите. Това и разпечатването на стар мед е единственото им подхранване. Ние зазимяваме с много мед, който винаги остава, но ако не е изконсумиран до началото на април центрофугираме. Тази година имаме изваден 250 кг миналогодишен мед в началото на април, който чак сега започна да помътнява и кристализира. Много рядко по някоя пита има кристализирал мед, такава ни е пашата в Правец, че меда си е течен. От миналата година имаме кестен още съвсем течен.

agro
13.06.2020, 21:47
Днес извадих колкото са събрали акация. Тя нещо не цъфна както трябва, закъсня много, даже си мислех, че няма да цъфне. От 15 кошера към 60 килограма акациев мед. Чаках досега уж да го запечатат, ама не дочаках всички пити, една част центрофугирах 20 -30 % запечатани. Остана доста незапечатан мед и в кошерите. И при мен пашата прави бавно кристализиращ мед. С пило са на 3-4 пити във втори корпус, първи не ми се рови, че много вдигане, а кръста ми е проблемен. Днес бяха доста агресивни, добре, че е специалния гащиризон, а на последния кошер плисна пороен дъжд за десетина минути.

bat_minka
14.06.2020, 18:29
Все едно ,че е есен . Много от семействата започнаха да гонят търтеите.Пред кошерите почерня.Ужас и глаад.

srg
16.06.2020, 05:39
Все едно ,че е есен . Много от семействата започнаха да гонят търтеите.Пред кошерите почерня.Ужас и глаад.

Внимавай с изводите. Преди няколко години и аз си мислех че ги гонят по това време, но се оказа болест.

mici-92
16.06.2020, 07:33
Все едно ,че е есен . Много от семействата започнаха да гонят търтеите.Пред кошерите почерня.Ужас и глаад.Те отслабват и губят способноста да летят,дълго време агонизират пред прелките.Някои падат на прибиране преди да стигнат кошера.

Nik_m
16.06.2020, 19:48
Понеже всички отводки 1ва серия станаха търтовки реших да експериментирам. Сложих на всяка, по една рамка яйца и зрял маточник след което стръсках пчелите на няколко метра. След няколко дена ги проверих, от 10, 9 имаха излюпена майка а последния беше прегризал маточника но заложил нови, като всички бяха изчистили търтеевите яйца.

П.С Малко обърках района, ако може Дончев да го премести.

valaz
17.06.2020, 05:29
При мен, от 5 кошера извадих 27 буркана мед от акация. Доста слабо представяне, но е имало и по-лоши години.

ivootur
17.06.2020, 06:40
Аз от 104 кошера извадих 40 буркана с тъмно-кафяв цвят. Мисля че е от гледичия. Не мислих да вадя, но клиентите ме нападат, искат мед. Тези 40 буркана са наместени още от преди 2 седмици, после не знам какво ще правя. Друг мед поне за месец напред не се очертава.

todor.mitkov
17.06.2020, 06:58
Спокойно, Иво, абсолютно същото е и при мен. Аз вече го гледам от смешната страна, че друга не остана.
Сега ливада нямаш или липа та да поработват до края на месеца?

ivootur
17.06.2020, 16:58
Има ливадна, липата сега започва, но всеки ден вали и повечето дни е студено. Така или иначе храня за да поддържам семействата. От началото на май съм дал 500 кг. захар. Оправи ли се времето, бързо ще съберат, влага има достатъчно.

Nik_m
17.06.2020, 18:52
Има ливадна, липата сега започва, но всеки ден вали и повечето дни е студено. Така или иначе храня за да поддържам семействата. От началото на май съм дал 500 кг. захар. Оправи ли се времето, бързо ще съберат, влага има достатъчно.
Влага щом има всичко ще се оправи. Преди години едва отводнявах кошерите, дренажи и канали, изпаднат всички в роево и на края на годината съм на печалба, но засуши ли не е добре. При мен понеже акацията измръзна и не цъфтя, сега гледам е избила цвят, предполагам от спящите пъпки. Шантава година!

Nik_m
20.06.2020, 21:22
Най на края преваля и при нас, не можах да повярвам когато отидох и видях, че е мокро. Край с храненето, живнаха малко има летеж. Отводките 2ра серия се оплодиха добре 29 от 30. Надявам се трудното да е минало. Слаби са кошерите, но на слънчогледа няма значение.

valaz
05.07.2020, 20:25
Днес прегледах няколко пчелни семейства. В магазините няма почти никакъв мед. В района на пчелина ливадите цъфтят убедително. Не мога да си обясня, защо става така? Други години по това време е било много по-добре.

Nik_m
06.07.2020, 08:44
Днес прегледах няколко пчелни семейства. В магазините няма почти никакъв мед. В района на пчелина ливадите цъфтят убедително. Не мога да си обясня, защо става така? Други години по това време е било много по-добре.

Така е при всички, тук там има някой да вади мед. При мен тръгна слънчогледа от няколко дена, но да видим. Няма мед в България дано цената стане х2 поне. :)

Христо Димитров
06.07.2020, 16:50
И при мен е така, от липата нищо.Използваха я за развитие. В момента цъфти слънчогледа и се надявам на него.Почнаха като че ли събират, че имаше в силните по 3-4 рамки наляти в магазините.В интерес на истината и да не извадя , поне да не храня, че след липата имаше сухи плодници, което никога не е било.Сега гледам, че се опитват да слагат на крайните в плодниците нектар и да правят шапки.Само,че го даваха да вали 3 дни, но вече 2 минаха и не е капвало нито капак дъжд.Дано утре да повали,че и слънчогледа може да премине без да има мед. Очертава се калпава година.

бат тянко
06.07.2020, 17:52
Моите винаги си имат по един пакет паста. Като няма нектар няма и мед, ама сърце не ми дава да ги държа без нищо. Не е лошо да се помага на животинчетата. Ама са много люти. Жилят безогледно и на воля. Като знам, че си имат нещо за чоплене, по ми е сладка ракията.

Niki1313
06.07.2020, 20:16
Слънчоглед 2020
10531

Малко калпави снимки...ама другото да е добре...

10532

Nik_m
09.07.2020, 07:45
2 дена хубав летеж, после един ден леден вятър и гледам вчера на поилките пълно с пчели по време ма слънчогледа и летежа намаля доста.

Pero Melifero
09.07.2020, 11:30
2 дена хубав летеж, после един ден леден вятър и гледам вчера на поилките пълно с пчели по време ма слънчогледа и летежа намаля доста.

Днес ще се оправят нещата, не се шашкай;) По принцип за да се отделя нектар от едно растение, предния ден трябва да е бил слънчев и топъл. Природа, какво да правиш

Nik_m
09.07.2020, 14:59
Днес ще се оправят нещата, не се шашкай;) По принцип за да се отделя нектар от едно растение, предния ден трябва да е бил слънчев и топъл. Природа, какво да правиш
Шашкането беше преди 8 години, вече не ме плаши нищо. Каквото ни свири природата това ще играем. Иначе аз отписах тази година, 2 блока слънчоглед прецъфтяват за кога ще се оправят нещата :) Сега цъфти последният блок и се надявам да успеят поне са се зазимят, че съм много на минус тази година и не ми се дават още пари които ги нямам. Може пък да има изненада август както миналата година.

Pero Melifero
10.07.2020, 10:02
Шашкането беше преди 8 години, вече не ме плаши нищо. Каквото ни свири природата това ще играем. Иначе аз отписах тази година, 2 блока слънчоглед прецъфтяват за кога ще се оправят нещата :) Сега цъфти последният блок и се надявам да успеят поне са се зазимят, че съм много на минус тази година и не ми се дават още пари които ги нямам. Може пък да има изненада август както миналата година.

Е добре де два дни са носили, третия студен и на четвъртия вече прецъфтява? Има нещо дето не е както трябва:icon_confused: дано да закачиш нещо от последния блок, че инак без наливане няма как да минеш

Nik_m
10.07.2020, 14:22
Е добре де два дни са носили, третия студен и на четвъртия вече прецъфтява? Има нещо дето не е както трябва:icon_confused: дано да закачиш нещо от последния блок, че инак без наливане няма как да минеш
Рано цъфна, преди повече от 10дена, но след дъжда 2 дена имаше добър принос.
Иначе последният слънчоглед сега отваря. Малко ми е далеко на 2 км. но да има нектар.
Днес гледам пак работят, ще броим пилците на есен :)

koragroup
13.07.2020, 09:28
Втората година след като наследих първите си кошери, имах 15 пчелни семейства. Бяха в район с много пчелари, малко гори, малко рапица и малко слънчоглед.
От края на април до това време вадех мед през седмица, по малко от всеки магазин... Извадих 30+ тенекии с мед. Аз... новобранеца...

В момента се грижа за 156 кошера. С магазини са 120 от тях. Вчера извадих почти всичкия мед от липата и слънчогледа (остана не повече от 20% в магазините). Извадих 12 тенекии...
Пред кошерите черно от умрели пчели. Не ги бях видял от тревата, която отъпквам а не кося (в гора съм). Но не съм изненадан, защото преди липата, след пръскането на житата, в плодниците имаше пчели по 8 от 10 рамки... Мислех че е от времето...

НЕЩО ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ!

Иван_Барабан
13.07.2020, 13:47
НЕЩО ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ!
Мутрите, вън!

Nik_m
13.07.2020, 15:54
Мутрите, вън!

И ще дойдат нови ма тяхно място за съжаление. И нищо няма да се промени, прекупвачите ще ни лъжат и ние ще и караме меда на място за 3 лева.

Niki1313
13.07.2020, 21:14
И ще дойдат нови ма тяхно място за съжаление. И нищо няма да се промени, прекупвачите ще ни лъжат и ние ще и караме меда на място за 3 лева.
Нещо песимистично ми звучиш...не губи кураж...Търпението е благодетел...Ще дойдат добри времена...за търпеливите...;)

Nik_m
13.07.2020, 22:31
Нещо песимистично ми звучиш...не губи кураж...Търпението е благодетел...Ще дойдат добри времена...за търпеливите...;)

Аз лично не вярвам да стане нещо хубаво в тази държава.

Трендафил Дончев
13.07.2020, 22:48
Аз лично не вярвам да стане нещо хубаво в тази държава.

И си абсолютно прав.

зуница
13.07.2020, 22:53
Аз лично не вярвам да стане нещо хубаво в тази държава.
Споко!;) Хубавецът СтаниШеф :mad:вече даде заявка за завръщане.blush;

Niki1313
14.07.2020, 21:40
Аз лично не вярвам да стане нещо хубаво в тази държава.

Аз пък вярвам, защото знам, че без вяра ще стане още по голямо нищо. Защото знам, че и сега нашият живот е по-добър от "тяхни". Мога надълго и нашироко да правя сравнения между "нас" и "тях" и в повечето примери нашето "нищо" би било повече от тяхното "нещо"..., но както и да е...ако някой ден съдбата ни срещне ще имаме възможност да се убеждаваме или разубеждаваме.

Не искам да се правя на голямата работа или на голям активист, но изпратих това писмо до евопейската комисия по безоасност на храните от мое име...е, не е кой знае какво, но е поече от нищо. Също така, пак от свое име, информирах "грийн пийс" за проблемите, които имаме в пчеларството.

Това, което знаем, е че за да се промени нещо трябва да има натиск от горе. Отдолу нагоре не е натиск, а е изригване. Всеки за себе си трябва да прецени, кое е по-добре.

Изригване - трудна работа. Най много да се получи някоя детинска полюция, каквито всъщност "успешно" се проявиха няколко пъти...



„Dear Mr. .........,

Thank you for contacting the Europe Direct Contact Centre.

Please find information on the European Union policies on pesticides and bees here:
https://ec.europa.eu/food/animals/live_animals/bees/pesticides_en
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32009R1107
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3295

We advise you to contact the national authority in Bulgaria because they are competent to assist you with the implementation of the EU legislation and they can take action if you believe that there are violations:
Ministry of Agriculture, Food and Forestry
https://www.mzh.government.bg/en/contacts/

If you suspect mal-administration, please contact the Ombudsman in Bulgaria:
https://www.ombudsman.europa.eu/en/atyourservice/nationalombudsmen.faces

If you believe that a Member State of the European Union (EU) is in breach of European law, please make a formal complaint to the European Commission:
https://ec.europa.eu/assets/sg/report-a-breach/complaints_en/index.html

We hope you find this information useful. Please contact us again if you have other questions about the European Union, its activities or institutions.

------------------------------------------------------

Hello,

I am one of the many Bulgarian beekeepers whose bees suffer due to the uncontrolled use of forbidden pesticides by farmers.

I would like to inform you and at the same time ask for your help against poisoners in soil, water and agricultural products and the authorities that control this process in Bulgaria.

Please for a meeting where I will be specific.

You are the last resort I can turn to for help and assistance.

Best regards
..........................
Bulgaria“

Това писмо ще използвам и ще го препратя на нашите кратуни и ще искам отговори...Аз съм почти убеден че от това няма да произлезе кой знае какво, но ще бъде повече от нищо и малко или много ще се мъти водата.

зуница
14.07.2020, 22:00
Аз пък вярвам, защото знам, че без вяра ще стане още по голямо нищо. Защото знам, че и сега нашият живот е по-добър от "тяхни". Мога надълго и нашироко да правя сравнения между "нас" и "тях" и в повечето примери нашето "нищо" би било повече от тяхното "нещо"..., но както и да е...ако някой ден съдбата ни срещне ще имаме възможност да се убеждаваме или разубеждаваме.

Не искам да се правя на голямата работа или на голям активист, но изпратих това писмо до евопейската комисия по безоасност на храните от мое име...е, не е кой знае какво, но е поече от нищо. Също така, пак от свое име, информирах "грийн пийс" за проблемите, които имаме в пчеларството. ...

Това писмо ще използвам и ще го препратя на нашите кратуни и ще искам отговори...Аз съм почти убеден че от това няма да произлезе кой знае какво, но ще бъде повече от нищо и малко или много ще се мъти водата.
Най-хубавото е , че ще намериш душевен покой от чувството за изпълнен дълг.Най-лошото е ,че тия от които зависи нещо да се промени към добро ще си го преместят в другия крачол.:(

Niki1313
14.07.2020, 22:13
Най-хубавото е , че ще намериш душевен покой от чувството за изпълнен дълг.Най-лошото е ,че тия от които зависи нещо да се промени към добро ще си го преместят в другия крачол.:(

...Навярно знаеш приказката за момчето, което връщало морските звезди обратно в морето...

Това мога да направя аз...със собствени сили и средства и не ангажирам никой с мнения или дейности. Нося единствено и само отговорност за своите действия или бездействия...Същото се отнася и за тия дето искат да го местят от единия в други крачол...

Трендафил Дончев
14.07.2020, 22:26
...Навярно знаеш приказката за момчето, което връщало морските звезди обратно в морето...

Това мога да направя аз...със собствени сили и средства и не ангажирам никой с мнения или дейности. Нося единствено и само отговорност за своите действия или бездействия...Същото се отнася и за тия дето искат да го местят от единия в други крачол...

В това което мислиш и правиш си напълно прав, но зуница, а и други мислят, че няма да се получи нищо. Защото винаги е било тъй. Е, случва се понякога да се наклонят везните, но е рядко. Въпреки това трябва да има повече хора като теб, а пък институциите да са отговорни, а не глухи за проблемите.

Niki1313
14.07.2020, 22:31
Най-хубавото е , че ще намериш душевен покой от чувството за изпълнен дълг.Най-лошото е ,че тия от които зависи нещо да се промени към добро ще си го преместят в другия крачол.:(

Знаеш ли още нещо...Ние почти никога не разбираме, когато вземем правилно решение или направим правилно действия, но винаги рабираме, когато направим обратното.

Цитат по памет
"...ако един генерал вземе решеши и вследствие на неговото решение се предотврати военен конфликт, то той няма да разбере, че е взел правилно решение и няма да бъде възнаграден за обичайната си работа, но ако се стигне до война и друг генерал спечели битка, сражение или войната, то той ще бъде окичен в почести и отличия и ще кажат, брее, колко е велик този наш генерал..." но кой е по велик? Този, който с обичайната си работа е спасил човешки животи или този, който ги е отнел?

Ако ние с нашите скромни действия, допенесем да променим дори нещо малко, незначително на пръв поглед, дали това няма да предотварати войнатаsleepy;

Niki1313
14.07.2020, 22:48
В това което мислиш и правиш си напълно прав, но зуница, а и други мислят, че няма да се получи нищо. Защото винаги е било тъй. Е, случва се понякога да се наклонят везните, но е рядко. Въпреки това трябва да има повече хора като теб, а пък институциите да са отговорни, а не глухи за проблемите.

Знаеш ли - веднъж преди 100 години гледах "Стани богат" с Ники Кънчев. Тогава на въпрос за 100 или 250 лв, на много лесен въпрос, публиката 100% даде грешен отговор. Та това, което мислят другите, естесвено че ме интересува, но не ми пречи да си изпълнявам моите мисии, каквито и да са те и да се отнасят за каквато и да е сфера от живота.

...Това беше за мисленето на повечето хора.

И още нещо
Пак преди 100 години, като гледах филма "От глупав по глупав" - тогава Джим Кери попита мацката - "...какъв е шанса ние с теб да бъдем гаджета? Тя му отговори, че няма никакъв шанс, но той беше настоятелен и тя му отговори, че шанса му е 1 на 1 000 000. Той много се зарадва. Тя го попити - ти защо се радваш толкова много, а той оговори - радвам се, че имам все пак някакъв шанс, 1 на милион, но шанс.

...А пък това за везните.

Отговорих ли ти?

Трендафил Дончев
14.07.2020, 23:04
Знаеш ли - веднъж преди 100 години гледах "Стани богат" с Ники Кънчев. Тогава на въпрос за 100 или 250 лв, на много лесен въпрос, публиката 100% даде грешен отговор. Та това, което мислят другите, естесвено че ме интересува, но не ми пречи да си изпълнявам моите мисии, каквито и да са те и да се отнасят за каквато и да е сфера от живота.

...Това беше за мисленето на повечето хора.

И още нещо
Пак преди 100 години, като гледах филма "От глупав по глупав" - тогава Джим Кери попита мацката - "...какъв е шанса ние с теб да бъдем гаджета? Тя му отговори, че няма никакъв шанс, но той беше настоятелен и тя му отговори, че шанса му е 1 на 1 000 000. Той много се зарадва. Тя го попити - ти защо се радваш толкова много, а той оговори - радвам се, че имам все пак някакъв шанс, 1 на милион, но шанс.

...А пък това за везните.

Отговорих ли ти?

Аз пък преди 100 години четох/гледах за Дон Кихот - тогава той се бореше с едни вятърни мелници. ;)

Niki1313
14.07.2020, 23:19
Аз пък преди 100 години четох/гледах за Дон Кихот - тогава той се бореше с едни вятърни мелници. ;)

Нима мислиш, че да направиш нещо дребно е Донкихотовски наивно или мислиш, че стоейки на трибуните, люпейки семки и псувайки играчите е достойно за подражание и уважение...и колкото повече плюем и псуваме, трябва да се чувстваме горди, че вършим всичко това...?

зуница
14.07.2020, 23:22
Баща ми 45 години строи "социализъма" и "комунизъма".Работи по две смени на четири машини. Преди да докара до пенсия се сдоби с инвалидна такава. Когато дойде "демокрацията" и видя как разрушиха завода в който е почнал работа 16 годишен се разплака.Целия му съзнателен живот заравниха за да стане паркинг на Кауфланд.
Аз сега 30 години съм в преход към ... Вече не знам какво. Ама съм в крачка.А когато се поразкрачиш ... Та колега Niki1313 радвам ти се на ентусиазма и те съжалявам за загубената енергия.Ще го усетиш всичко това , ама времето няма да върнеш.:(

Niki1313
14.07.2020, 23:40
Баща ми 45 години строи "социализъма" и "комунизъма".Работи по две смени на четири машини. Преди да докара до пенсия се сдоби с инвалидна такава. Когато дойде "демокрацията" и видя как разрушиха завода в който е почнал работа 16 годишен се разплака.Целия му съзнателен живот заравниха за да стане паркинг на Кауфланд.
Аз сега 30 години съм в преход към ... Вече не знам какво. Ама съм в крачка.А когато се поразкрачиш ... Та колега Niki1313 радвам ти се на ентусиазма и те съжалявам за загубената енергия.Ще го усетиш всичко това , ама времето няма да върнеш.:(

Покани ме някой слънчев ден в София да задълбаем още в темата...или пък аз те каня да ми дойдеш на гости (или дойдете на гости) и надълго и нашироко да обсъдим моя ентусиазъм...загубената енергия...и за съжаление ли съм аджеба...;)

Niki1313
14.07.2020, 23:56
Аз лично не вярвам да стане нещо хубаво в тази държава.
https://pchelari.com/forum/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAjAAAABqCAYAAAC ie2vXAAAZ1ElEQVR4Ae2d+48dRXbHkfa/4o/gH8iulOyuklWCzEYrLUt+iBRbWrQhu4oURSGgbMJCYHkZjMEBj I3fxvbY+MkYjI3B2OZhbF4z9zEzPqnqqtNdVV195459504392P p6t7prq4653O+p/p0dd/re4R/EIAABCAAAQhAoGME7umYvZgLAQhAAAIQgAAEhAIGEUAAAhCAAA Qg0DkCFDCdCxkGQwACEIAABCBAAYMGIAABCEAAAhDoHAEKmM6F DIMhAAEIQAACEKCAQQMQgAAEIAABCHSOAAVM50KGwRCAAAQgAA EIUMCgAQhAAAIQgAAEOkeAAqZzIcNgCEAAAhCAAAQoYNAABCAA AQhAAAKdI0AB07mQYTAEIAABCEAAAhQwaAACEIAABCAAgc4RqB UwFy9eFF4wQANoAA2gATSABtqsAQoYCjYKVjSABtAAGkADndNA rYDp3BoSBkMAAhCAAAQgMHMEKGBmLuQ4DAEIQAACEOg+AQqY7s cQDyAAAQhAAAIzR4ACZuZCjsMQgAAEIACB7hOggOl+DPEAAhCA AAQgMHMEKGBmLuQ4DAEIQAACEOg+AQqY7scQDyAAAQhAAAIzR4 ACZuZCjsMQgAAEIACB7hOggOl+DPEAAhCAAAQgMHMEKGBmLuQ4 DAEIQAACEOg+AQqY7scQDyAAAQhAAAIzR4ACZuZCjsMQgAAEIA CB7hOggOl+DPEAAhCAAAQgMHMEKGBmLuQ4DAEIQAACEOg+AQqY 7scQDyAAAQhAAAIzR4ACZuZCjsMQgAAEIACB7hOggOl+DPEAAh CAAAQgMHMEKGBmLuQ4DAEIQAACEOg+AQqY7scQDyAAAQhAAAIz R2CiBczCYEl4wQANoAE0gAbQABpYbw1QwFB0UXSiATSABtAAGu icBihgEG3nRLveVT39c+WIBtAAGmi/BihgKGAoYNAAGkADaAANdE4DFDCItnOi5cqo/VdGxIgYoQE0sN4aoIChgKGAQQNoAA2gATTQOQ1QwCDazol2vat 6+ufKEQ2gATTQfg1QwFDAUMCgATSABtAAGuicBihgEG3nRMuVU fuvjIgRMUIDaGC9NUABQwFDAYMG0AAaQANooHMaoIBBtJ0T7Xp X9fTPlSMaQANooP0aoIChgKGAQQNoAA2gATTQOQ1QwCDazomWK 6P2XxkRI2KEBtDAemuAAoYChgIGDaABNIAG0EDnNEABg2g7J9r 1rurpnytHNIAG0ED7NdDeAqY/kMXvvpXhpXOyfOaALJ9407zvk8HVDznhUnShATSABtAAGphxDb S3gOn1ZfHrr2Tp/TlZOndQhvOHZfn0HhleOC69Lz6V7xcWEO+Mi5crpPZfIREjYoQ G0MB6aaC9BcxiT3o3v5Sls/tl+N5B6V06I8PTe2XJFDFL7x+T3q2vZMEUOesFhn5JOjSABtAA GkAD7dVAewsYU5z0vrErMEdkaf6Q9C+8K/2Lp0wxc0iW390pSxdPS+/L6xQwrMKgATSABtAAGphBDbS3gOkPZcE8AzP45LwMzx+R4Zn9R QEzMLeQls7uc7eTzKrM4te3WImZQeFyVdTeqyJiQ2zQABqYhgb aW8DYk7JdhbnxmQw/PCVLx9+UwQdzZRGzMvd/ppA5IP1rH8nC99+b6tsUPMmJ/DvzIPB3/b580+vV9qVt+ZuEQwNoAA2gATTQHQ20u4AxqzCLpjgZXL1ovoF knoU5d1j6H5yQ/uWzMjx7yDwPs1eWzQO+vVtfyoJ5ZiYUni1evvjulnx667pcunE 52he243N3xEqsiBUaQANoAA2oBtpVwNgi5NuvzbeMrkj/6iUZXLkgg4/nzS2kY7J8arcM5o9Iz6zG9D5+z7yfNAXNQVl59y1ZOn9UBpfnz TMx12RhYVGu3LwmRz9+R14+/Zw8c+KP8tTc4xQwyeqUCoB3JgM0gAbQABroogZaVcAsfveN9K9/JEPzLaNlc3to+eRu88DuruL20ZJ5cLd/4YT0PjpnChhTrJhX37RbMr8Ps3LgBbl9zNxS+uC4LJhbTicvH5 XHDv6r/MNrv5AHXv6x/HLbTyhgKGDQABpAA2gADfyANNCqAqb/2cfm4VzzVWmzsjIwxUnfPKTbv3zOvczn3mWz8mL+tl+pti/7raS++Z2Ywel9psjZKctzO+Tbk2/JzoOPykOv/kIefPNn8uBbP5UHd/0U0f6ARNvFKwVs5goXDaABNDBZDbSrgPn0oqwcf0MG5pZQzxQn vY/OSt/cKrK3job2gV1bsHxkChdbvBSv026bucU0OL1fBnOvy43Dz8urO x+WTS/9WH5tipeH9vxcHtr7cwoYChg0gAbQABpAAz8gDbSsgLkg9ttFt oCxt4sGtjAx/33A0rHXZfnwK2ZVxmy/ZIoY8xsw7nVKBhdNgVO0PSqLZiXm2qFn5aU3tphbRz+RX5uVF1 u8UMBMturt3lXE5/LE5sflR5v3yaXG5PVt7jftzOu+HZ+3Y6Kb227seUae+GTWY4j/3cs7YjbZmM3LFjs/PTrfjrmpcS6dXtxbVcAMPj4vsv9Zub3rf2Rl95PFsy1LZlVlaJ 6FGZw96H7M7pJfdfnQ/LCdLVzsyzz7YoudxXOH5OqJ12Tr249QwKwqLp8M/oRtT9rutV32rHrsOgq0OGFbWxpO2p/sk/u8rVvmxrUjKWC0j3IiSPZvpP/p2BtVwNQYjcs6brfn0RGxjHyt6zFbRJb68HotYxiMO04bO/a47SI7q3Eu7XjG5UzOhoH6s8H51GD7nZ1Y1SedK8L3H5KfVYzv jNP4x5caKudfw7TUk+ddXnj5v8v9q4wzoRxebwZ303+rCpj+9U tmBWaH3H77SVk2D+YOT75tCpcDMrDPxJjipGdXXswtpHLVxRYu 9hkYu1JjVm0W3zssn777umzd83sKmFUnrlwy6CpEQ/Gwap+rJNQ4x4cnlUyihgk/sQLGJ3r2hDmOzevZpuCxAfGY0OQ3XgGTKSBVB6EG/LYq7hkNj9PGxGs8u1bXs+vncalscsdMqv+7mdwnf2yGd8mSAmZ tvHWuTbhF+vW8KWAaV5xaVcDYH61bMj9Wd/vodlky3z4qbhOZ330ZmP8+YHhmr3lw1/z3Afa5GHvbyK+6DObNV6jfO2Je78iCKXQ+PbHDrMD8CwXMqifV/GS0oFeO4Ylj1b5Wn+jHTm5N4Edzt06czVuKffWTRvMYmRNk6JM/Wacnoeb+JuhvaEfuc8FjAwqYnC3rts3EZ0d9WdwVATrB+xgmun QFrfIZp42J3USZ+jy6X+3U/lt0G3JicXO+poV+HKcp5sbE/NoAm3Wey60im/noidz2jZ6bW8i7VQWM/Q2X3hfXZOWd7XJ77zOysv+54jbS8pFXittI9v9D0m8fFSsvWry YH7gbmB+2WzA/duduIY1bwOjkEy6F6mTo95XVbyXyatLMT5haBGiiu/bBBFcIIem/YVKNj/XjhcuN9nMyqY934vXj1471YwR+OxsCRuExpd2Vbeq3cqhuT41R dJSJnWFb7DMcyzZVTOpjaRxtm9SnwHffV2jjj+6vYjVV33MTRG Ff6IuuHmjcnS+WeWlrETvvY6KVKjYBl6iNjhUwsnaVzKs4W2ba Xzl2oke3Xftc8jZavpV9TYVjdGI0k7q9dajjlRr324s+xmmjWg g1nOO+lm2qoaLPVGuWcyZGBfOKS6nR1C7fd+x3xU51e9+OY+75 iKLfIFfLv1XT9WOb+JeMlUUD3yhOTXwTP0q9pP6WulA2FbvQHj 1+y1zdH2Xi3iutWYZ6nNunY9gYuVe833DcHD43F2u/Gqfej/bX+F7mUzV2vW2qJe+rZZbwrI4NjwnaW//8MZXdVid3YLvqoQXv7Spg7C/vfn1TVo5sF9n9J3Mr6SlZPrZDhqfMraR58yu89rmX4hmY0+7Wk V158cWLfUZm0Tzwe/X4dtm6e9xnYEyAI4HqBOtOtE7MaYBDUXixNCShTjquH51AnGBd 0gcJUogrHUvt0WPteGmb0J5RyZDuazouTAA9Wer4to/kuDIpErv8ZBcVV77tyAkzaBNzc3YVTIM2ReJmJtY4drFPNR/88ald8cQ8Bd9zE0Lha8XW+RUWgj4etZO73R7GzdgfcUqZOH3Y/h2HpjgHY3vb7jMPSKvW4zFUv3X7wyKxmnydDe5vb5/6ENketAu3h59DluH28vO+5ISfsAqPH+Oz5vN9Jj/rJ4V8jGJ9eX+juSRznLc/yiubk5szJ9poWxX/6NgihkFMR/nqxx6dJ+P5oTpOdVBtV804BqW+rH3KwGg+tiWv6TLfkxyJ+etc p+NajaX95XxL2wTaHINl6n+cC2nfXg+FRtJ9ftwoRmF7s9/GOtJXPT/j8cf0ZZSf67yvXQWMcXbx229k2XyV+va+P5vXs8XXp+1vwtj/B2nwoflvBOxXqc2rWIExt41s4VK8zhyQ3uk9cnXuFVPA/POd30LyAigSJvysgfCTtvtWSE7QNuhx0rmkDCZI34ed+MsKP+q 3Ek7tWLUjeC8ScXM4gVXHNwsyEbf2F/pc2JROEqbv0Nbws/Zh3tPJQe1o2q779SohPIlWRYtnGNnVkMg6+WSTPfHd+xxNhtEY Ac/Q3/DzJHwP+oh5uElVJ/fIzkRr5XG5viImCYNa+2R/jkeolfL4OCeczdVJYRw9Fz748coTV278YszAzjW0iU8c3ua7uh r1diQnSRcPt6/0RVlF/GJu9jiX188EK09NWg/0WfSdb9eUe03ba1oq+Fax1P3x8eP4UZ04o+LX6zMuAlN26pvjE ueC7kvnwrQPzyvkH37W+Nj3aHvdtzJO9wfze3j8iM+az9WKSMo 29cdrzBchaW5ZW+L8ittrvKJ371/MMdVTe/9uXQFjbyP1r3xg/uuAPXJ7z/+abyP9SVb2Pm1uK20rfuvF/nBdUcTYB3eL1RdbwBwwz8jsk96pXXLt6FZ56a2H77iASUURJ6d OKpogeUGPLmCqZCr63uz7apgcYkF6IfmJuhJ+UAiNSJhIuOlKS nGcF7xPxuzYtl0o+qzdzYmT8o1tMn173zShlP8W+20WvXqI2lQ 8074qvqMngsgfz29DfM/FzvPd8qj7xotyqXxt9t+2cX4YdubEWr48R8e22h6fYJMYRsx1Q suNHbNO493INfTd6ysqMrLjWzsCO++mjR8zZqB+jvPu7bCcVae lTzlOie1RcWn2+bg/8Ulw7Ng2xjFwWgk4lXY5v9IYVdqK/dZcTL+lGG9P5sScH6UuzUm/2B9emGw3z0OFq1iB/+Fx4RxU+pPzu+Jcj23FpJlB1aZckYniG9vXxG7kdq/bMj/LQjr1J7TF+FXTQ2pL0r7g5PsM5wPzuT6vxLEfaX/Jf/rHtK+AMf8Jo72NNLh4RlYObxV547Hia9XL5raSLViK/8zRPAvTt7ePzKqL/Yr18tEdsrznaRm++m9ya+vv5LUXfiUPvGh+yG7nX8lv3v7Z6r8 DEwposxYnPhh+XxHgWtLkxaBC1IQJJ+3qpJoUQ8U4aQWuJyCt7 r0gE8GFfY4vtKovtbd4D5LTTUzVCS5qpzZk7c4lToZnTvghb7v fM4+W5cM25f4GO4t4jjcRhEm8Ib6P4FGyD+LjYu1Yq9bK+JdcQ k15DmEfZTvlp+2TGIbMSztzY8es0xNDmAulrWV/ViN+3HIS97rxdoYxKo732wv/x2mT9SMYN2QT2eXtaNjm9GJWBeyqquZG2TbHKR0zjE3YPvgc+l r2nbMrjkGok3pxZY5vZBL2HdoXbk9XW8N2ge3JSmGlA20zX/xWk41jrBndb36XKYxv+LlkkfPb2hr0Ubattlsm8Zihf2Gf/rOJb5mPxWfNmfC4O/zsY+FW5sOxY3s1d6K5vzg2tMX5rTF3PhrbNwfnuCzHO7Q9Yjud PtpXwBQQhtL7/IoMzS2h27ufkhWzErN09DV3O8l+pdr8dwOD4ztl+M6rxdetZec fRZ5/WG4/tkkGjz8ge576O3lo21/Lb94w/5XALvPavYb/SqCWzF5Epci1mLABqvapoMLJQk8qZbImAhstPieA8ljDRQWYTu JRP2OLKBZ3bL8b203Kob8ZUSY+hf5r4oR9Ox/CJEv6rPH3E2R4Ygnb+ARU1uFY1edVJoJMEm+I77nYBXw1/rGv+cnZ2Z9ybtKrj4Hn4OKW6CNkXtqZGztmncbb/d2kKX9sWrzY8ZriHG4PP5c2Jsc2tdHCKdRZ2Meoz55NERfff3S SGOMEGs4lcT4HjBttT3JI56XNwYlqhH9pjKq8Cfr1Y6dzj20b5 0qlsUY/zDGhDtxnWxQ4XcT2qP+uwCnnlKw9sfYqP7SP9Mcp3XbbZzxm4H fErfKt6lt9SXMt7GMtn0Mfws+2j8recvwgL2PeaXt/bKQJ0ybLcS32bmzblhYwBsrCgix+9XnxGy/Le8zzMM/9Vm6/+IisvPA7WfnzFln57wdNwfKAyH/8rdz+97+Rlf/cJMtP/qMMdj8t7x99QZ499l/yT6//vfzq5b+UTVv/wgR/XNB1kVQJFjysWPSXF7QKTU80mhzx/d61r8BoP+mvstaFO46vdT9rjIrkWCUxG9rEk1plT9P2cuwgIct taeyiNk0xqMYsTw5l8ia+55K4wa/IpoY2TT42bY/6zPqqMfC+Rlf4zhfVmvaVHytgZXyuf1Uz5BJ+Niwj5so2N7Yfw 7NONev+zhUw6pv6qmPoe2B7wCjufw1tSi34/nMaCMZRrvV3zynoz9kUzhU5TmbciKlys892hAzCY7VNWJgon/A93y6vibQACfupPjfHLT1exx7lh570VQehj7pPGfh9xcPR2t7Y lY2Xjp3yifsvYxjy9/2leaTjuO2+/7TIbTp2hH4u7TC3yrK/rh2Okfrj/CiLuKJ/3ba9eCg9LjB1n/2JgvBzFVf1Lz4u2D/Ch5LjBrZpbwFjofT6snjjevHMy/D4mzI8sVOWzFesl8wDvsMDL8pwv/mxu33PFa/+oW3SNz9817t8Xr64dkHOXj0ju86/Lq+e2SrbTj+fLWBsUqaCrU8+Npg++NHEYreHYguD7tpr39pnfF W29gJGxab9WgG5SSleFryy7Zdy7733yqZtn2X9dsJrEHQkRu9f 1m8/wTScxNXWKNnCCSMaJ2B3J238MdFYtn+7vZhsVpkIRk2G6+j7WH EqfNPJ3HJKtRhrrZxUahw1lkYrlklu0o2OSfQR7dN45caOWTvt V/a7v4MTUaEDtS3druP495oNiY0a80yBF2nD91PlUWyzY3hSHjE5 dO+9f5C5Jq2a7S7/Kv/cseqPbs/YqXHcrCdbPSYsfKp4l7bWbPdtyn7s3zl/zHYf8xyL0SewXJztOO4VF0bj+ZHXgesv1oxnF8W08iW2u8FvZR 0VHr7fgFs9lml//u+on7oGxslr52Ma67SvdPycjrTgq1awNC7lXOHtjeNUMazf8nR xqPpp79/tLmAyE8firRvSu3qpWKG5a8Ca0CY5wnuacVLY4OWF27w9Tvg4I SsxFILSBPITU2hH9LmhnbU16mfwmWx9YPWJNxX3KJaabKE98YS qE3Xlm+uvmnz02Drb5JjaSSrZbzWRbVMfS5ekyzgpw3RC8zrI2 bZ+vo8Zp8LXhK+31z0XFGstjGNsu+0j0XFNc+E4nqdO1iOYl1o o8jWedFPtu7/TQiUXuyono/5Tm9W+cK4Yp03J0I+T9vPuH1a9CFC+kX1qR9m/9dXHqFhFqPyKCgmdYzZrQaO6z8S37LvqK9ZuHINQE2XeB3NefK yOq++jY6N57d4Dja3iR14HbsxYM378ND6eQWx7k9/j8A/HrrjGF52+/4Bd5bfyGjOvg3ksZhjmRurPaBaxnqw9afvEfhujLEf1pf3vnSt g4mScEuDs5D2lsY3Qi4SuTQgN419/RTatuvrScKxOvryXV5frpjfitP6M70LHc78f5yJg3DzyJ9C2/Aeha+KSngTzPsdFR77NuuXSqv5MkT95PdW8poBZVfzpCsf0k3M tBYxbvhy97L1xE8n02bXVV+LUZi2420ejb8Guxf4pnkDHmM/WlhMUMGvhRV6vJS/uvi0FzGoJ75fYssvEqx27AfvtlePkJt67F9hakn+W2hKnFmuru Iqe5EUABczG5vb0+JPX081rCpgNKDI2NpmnKzB8hTcaQANoAA2 shwYoYChgpnrPcj1ETJ9MjmgADaCB2dMABQwFDAUMGkADaAANo IHOaYACBtF2TrRcac3elRYxJ+ZoAA2kGqCAoYChgEEDaAANoAE 00DkNUMAg2s6JNq3C+ZsrMzSABtDA7GmAAoYChgIGDaABNIAG0 EDnNEABg2g7J1qutGbvSouYE3M0gAZSDUy0gBH+QQACEIAABCA AgSkQoICZAmSGgAAEIAABCEBgsgQoYCbLk94gAAEIQAACEJgCA QqYKUBmCAhAAAIQgAAEJkuAAmayPOkNAhCAAAQgAIEpEKCAmQJ khoAABCAAAQhAYLIEKGAmy5PeIAABCEAAAhCYAgEKmClAZggIQ AACEIAABCZLgAJmsjzpDQIQgAAEIACBKRCggJkCZIaAAAQgAAE IQGCyBChgJsuT3iAAAQhAAAIQmAIBCpgpQGYICEAAAhCAAAQmS 4ACZrI86Q0CEIAABCAAgSkQoICZAmSGgAAEIAABCEBgsgQoYCb Lk94gAAEIQAACEJgCAQqYKUBmCAhAAAIQgAAEJkuAAmayPOkNA hCAAAQgAIEpEKCAmQJkhoAABCAAAQhAYLIEKGAmy5PeIAABCEA AAhCYAoF73jg+L7xggAbQABpAA2gADXRJAxQwFHAUsGgADaABN IAGOqeBe27evCm8YIAG0AAaQANoAA10SQP/DxwSyMlqTJtwAAAAAElFTkSuQmCC
Що го подкрепяте бе хора. Той човека е обезверен а вие всичките му казвате - "браво, точно така ние сме с теб. Ние също не вярване и се чувстваме горди с нашата невярност".

Аз също му съчувствам на колегата за слабата година (според неговите писания), но не му се кефя на изказването за България.

Аз съм Българин, доколкото познавам рода си 4-5 поколения назад и се чувстам горд че съм такъв и че живея именно на това велико място...

Трендафил Дончев
15.07.2020, 07:49
Нима мислиш, че да направиш нещо дребно е Донкихотовски наивно или мислиш, че стоейки на трибуните, люпейки семки и псувайки играчите е достойно за подражание и уважение...и колкото повече плюем и псуваме, трябва да се чувстваме горди, че вършим всичко това...?

Колкото и една мравка да работи, да трупа купчина, минавайки слона, отнася дългия и упорит труд от раз. Та докато на онези горе им е през дедовия за твоя труд, няма да има НИЩО. Ще ти дам и един пример: до нас разкопаха за да полагат кабели, но контейнерите за отпадъци са до канала. На единия явно се вижда току що сменено колело. Да, но на багериста му пречи контейнера и той бутайки го с кофата го премества, смачквайки същото това колело до неузнаваемост. Е, това колело струва точно данъците на един човек, цял ден чоплейки като мравка нещо малко. А слона мина и го смля, че наоколо стоящите кибици ги домързя да го поместят леко в страни. Ако имах възможността на момента бих им показал как се пази имущество и щяха да го помнят докато са живи. Вервай ми. ;) Та каква е ползата от това дребното което правиш, ако никой не го забележи? Нямам нищо против, и аз съм ЗА, но трябва някак си да се ВКАРА разум на горе стоящите, но това няма как да се получи, когато това не им е вкарано свише, Той да им го е вкарал.;)

Pero Melifero
15.07.2020, 09:37
Колкото и една мравка да работи, да трупа купчина, минавайки слона, отнася дългия и упорит труд от раз. Та докато на онези горе им е през дедовия за твоя труд, няма да има НИЩО. Ще ти дам и един пример: до нас разкопаха за да полагат кабели, но контейнерите за отпадъци са до канала. На единия явно се вижда току що сменено колело. Да, но на багериста му пречи контейнера и той бутайки го с кофата го премества, смачквайки същото това колело до неузнаваемост. Е, това колело струва точно данъците на един човек, цял ден чоплейки като мравка нещо малко. А слона мина и го смля, че наоколо стоящите кибици ги домързя да го поместят леко в страни. Ако имах възможността на момента бих им показал как се пази имущество и щяха да го помнят докато са живи. Вервай ми. ;) Та каква е ползата от това дребното което правиш, ако никой не го забележи? Нямам нищо против, и аз съм ЗА, но трябва някак си да се ВКАРА разум на горе стоящите, но това няма как да се получи, когато това не им е вкарано свише, Той да им го е вкарал.;)

ама не горестоящ смачка колелото в примера ти, нали?;)

Трендафил Дончев
15.07.2020, 19:18
ама не горестоящ смачка колелото в примера ти, нали?;)

Да давам ли примери за горестоящите, които смачкаха къде, къде по важни колела в държавната машина? Е, има ги бол из нета. ;)

Pero Melifero
16.07.2020, 12:05
Да давам ли примери за горестоящите, които смачкаха къде, къде по важни колела в държавната машина? Е, има ги бол из нета. ;)

Мелиферо-вечно неразбраният:laughing:
Не ми трябват доказателства, не казвам че са ангели. Обаче и ангели да бяха, ако тия долу са пасмина, няма да се получи. Промяната трябва да е по всички етажи. От избата, през партера та до пентхауса, нали от долу отиват на горе;)

п.п. е има и парашутисти, но и те са взети все от някой етаж

Трендафил Дончев
16.07.2020, 13:13
Мелиферо-вечно неразбраният:laughing:
Не ми трябват доказателства, не казвам че са ангели. Обаче и ангели да бяха, ако тия долу са пасмина, няма да се получи. Промяната трябва да е по всички етажи. От избата, през партера та до пентхауса, нали от долу отиват на горе;)

п.п. е има и парашутисти, но и те са взети все от някой етаж

Абе Мелиферко, кога долу не са били пасмина или пък кога ли са решавали нещо в държавата? Като и сега. Ако Бойко му писне или зависи какво ще го посъветват, хвърли чукалата и какво - народа/пасмината победи, но ако се заинати ще мачка наред и гък няма да му кажат. Не си мислете, че като извикат уууууу и готово. Промяна по етажите? Че тя промяната я има по всяко време - всички искат все повече и повече, но пасмината няма как да го получи, а отнякъде нагоре вече имат възможност и средства за да си създадат сами условията. Ето току що Бойко каза, че ако тези които викат отдолу им се даде да управляват и всичко щяло да тръгне към катастрофа. Според него няма кадърни вече. Той. Той е. От как свят светува всеки е искал да властва без значение на кой етаж е. Сценария е един и същи и само го въртим от началото към края и обратно.

julian103
16.07.2020, 16:16
...Ето току що Бойко каза, че ако тези които викат отдолу им се даде да управляват и всичко щяло да тръгне към катастрофа. Според него няма кадърни вече. Той. Той е. ...

Тия ти думи ми напомниха за една случка, но не помня дали съм я казвал в друга тема: blush;

"На брега на едно езеро седят Исус, Бойко Борисов и Барак Обама. Става Бойко и по водата, по водата и ... до другата страна на брега. След него става Исус и той по водата, та от другата страна. Последен тръгва Обама, прави три крачки и цопва във водата. Исус се обръща към Бойко:
- Ти не му ли каза за камъните под повърхността?
А Бойко:
- Какви камъни, бе?"

Pero Melifero
16.07.2020, 17:38
Абе Мелиферко, кога долу не са били пасмина или пък кога ли са решавали нещо в държавата? Като и сега. Ако Бойко му писне или зависи какво ще го посъветват, хвърли чукалата и какво - народа/пасмината победи, но ако се заинати ще мачка наред и гък няма да му кажат. Не си мислете, че като извикат уууууу и готово. Промяна по етажите? Че тя промяната я има по всяко време - всички искат все повече и повече, но пасмината няма как да го получи, а отнякъде нагоре вече имат възможност и средства за да си създадат сами условията. Ето току що Бойко каза, че ако тези които викат отдолу им се даде да управляват и всичко щяло да тръгне към катастрофа. Според него няма кадърни вече. Той. Той е. От как свят светува всеки е искал да властва без значение на кой етаж е. Сценария е един и същи и само го въртим от началото към края и обратно.

Слънце, промяна в мисленето, в манталитета на Ганьо. За това говоря. Тоя дето смачка колелото, защото точно му е през дедовия какви ги върши, ако го сложим най-горе дали няма да си ги твори същите, само мащаба ще е различен. Щото читав горе трудно ще отиде. Първо - трудно се намират читавите, второ - още по-трудно се навиват.

Трендафил Дончев
16.07.2020, 17:52
Слънце, промяна в мисленето, в манталитета на Ганьо. За това говоря. Тоя дето смачка колелото, защото точно му е през дедовия какви ги върши, ако го сложим най-горе дали няма да си ги твори същите, само мащаба ще е различен. Щото читав горе трудно ще отиде. Първо - трудно се намират читавите, второ - още по-трудно се навиват.

Това с манталитета и мисленето не го чувам за първи път, но хайде де - давайте да си го сменяме. Всеки си кара по неговия коловоз и мисли, че това е правилния път - най - правилния и никой не може да го отмести. А за най - горе малко не съм сигурен за ЧИТАВ. Както казваш читавия няма да се навие, че му е повечко акъла и разбира какво се получава, а този МАЛКО нечитавия просто се качва с ясната цел да гушне едни 4 млрд. http://svoboden-narod.eu/375/4-%D0%BC%D0%BB%D1%80%D0%B4-%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%B2-%D0%BE%D1%84%D1%88%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE/ Мислиш ли, че като си легне на диванчето и го терзаят мисли - абе тоз' народ как заспива гладен?;)

Ангел Йосифов
16.07.2020, 19:39
Слънце, промяна в мисленето, в манталитета на Ганьо. За това говоря. .
Аааа момко,не съм убеден,че знаеш на 100%,за какво говориш.
Виж,това е друга работа да обмениш думи,мисли с Героя

бат тянко
17.07.2020, 05:56
Ачка както виждам вие ги обменяте само интуитивно тия мисли, комай? Ама сте убавииии.....

валко
17.07.2020, 09:29
Абе Мелиферко, кога долу не са били пасмина или пък кога ли са решавали нещо в държавата? Като и сега. Ако Бойко му писне или зависи какво ще го посъветват, хвърли чукалата и какво - народа/пасмината победи, но ако се заинати ще мачка наред и гък няма да му кажат. Не си мислете, че като извикат уууууу и готово. Промяна по етажите? Че тя промяната я има по всяко време - всички искат все повече и повече, но пасмината няма как да го получи, а отнякъде нагоре вече имат възможност и средства за да си създадат сами условията. Ето току що Бойко каза, че ако тези които викат отдолу им се даде да управляват и всичко щяло да тръгне към катастрофа. Според него няма кадърни вече. Той. Той е. От как свят светува всеки е искал да властва без значение на кой етаж е. Сценария е един и същи и само го въртим от началото към края и обратно.
Много е лесно да се слагат етикети,същата тази пасмина е мачкала на боиното поле за майка България всичките си комшии наред.Изнасяла е мед и пържола за цяла Европа,Българския лев е бил наравно с франка.След 40 години социализъм трудно се получават нещата,не случаино повечето от протестиращите са млади хора които не са отровени от социализама,

М

Трендафил Дончев
17.07.2020, 10:00
Много е лесно да се слагат етикети,същата тази пасмина е мачкала на боиното поле за майка България всичките си комшии наред.Изнасяла е мед и пържола за цяла Европа,Българския лев е бил наравно с франка.След 40 години социализъм трудно се получават нещата,не случаино повечето от протестиращите са млади хора които не са отровени от социализама,

М

Валко, нещо не четеш правилно текста в постовете. С Перко започнахме тук една приказка и вмъкнахме една дума с която много често се нарича простия народ от височайшите особи, когато забравят, че и те са били някъде там. Та мисълта ми беше, че никой не я зачита тъй наречена пасмина и докато си уука, то горе си правят пачките. Както виждаш правят си разни маневри и хич не ги е еня какво мислят долу. Заповед за маски, заповед за без маски, отваряме заведения, затваряме заведения, приемане на оставки, отлагане на оставки.....и т.н.. А какво каза Бойко - кой бе? - кой от тези може да управлява? Тези - демек пасмината. Вярваш ли, че аз не знам какво е правил българският народ някога, но тогава е воден от пълководци,. А сега? Сега ни правят за смях пред целия свят. Та не аз смятам българския народ за пасмина и не съм слагал етикет на никой, а точно обратното - наблегнал съм на думата, че именно никой няма да се съобрази с народа.

ivootur
17.07.2020, 14:32
Вземете прочетете малко за управление на масите, пък след това говорете какво искал и не искал народа или какво мислил че иска.

Niki1313
17.07.2020, 21:05
Вземете прочетете малко за управление на масите, пък след това говорете какво искал и не искал народа или какво мислил че иска.

С един кратък пост можели да ни опишеш как се управляват масите..., че ми стана интересно твоето предложение.

ivootur
17.07.2020, 22:33
Нищо няма да ти описвам. Има достатъчно литература по въпроса, вземи почети пък после помисли кое по каква причина се случва не дамо в България ами и по света. Ако си мислиш, че никой не те те манипулира (ни манипулира) жестоко се лъжеш.

Ивайло_Иванов
03.08.2020, 15:26
Сега в Събота и Неделя (на 01 и 02 Август) успях да намеря време да си извъртя слънчогледовият мед. Не е обилно количество но с оглед че най-близкият блок ( то май беше и единствения) е на отстояние 3 км. по права линия от пчелина, си е направо задоволително. Преди месец и половина ме беше хванало яд на текезарите та не можех да си намеря място, може ли в района да има 4 коопераций и всичките да насадят само жито, ечемик и царевица... Сушата вече стегна примката, всичко по пасищата е изгоряло и няма на какво вече да се надявам. Ще запиша тази година като най, ама най-слабата в моя пчеларски живот, освен ако не издрънчат Септември месец по едно тенеке манов мед - да , ама на дали. Явно ще се започвам да подхранвам за есенно-зимната пчела, че ако не я направя и нея догодина на пролет ще си мечтая за силни кошери.

Плама
16.08.2020, 18:51
Здравейте, трябваше да са почистени рамките след центрофугиране. Ами сега...? 10548

Nik_m
16.08.2020, 21:20
Има паша още, разпечатваш, центрофугата и пак да почистят.

kokona
16.08.2020, 21:22
С какво разпечатвате?

Гогол
16.08.2020, 21:25
Здравейте, трябваше да са почистени рамките след центрофугиране. Ами сега...? ������10548
Причината да са така питите е в теб. Мини ги с вилицата и ги върни в корпуса. При този глад ще оберат и излишния восък по тях.

Гогол
16.08.2020, 21:32
Има паша още, разпечатваш, центрофугата и пак да почистят.
Къде е тази паша Ник–м? При нас от 55 –60 дена не е капнало и капка. Надявах се на детелината по реката ,но като ходих за риба видях че и по реката е Сахара.Т
ова е невиждана година при нас.Било е суша,но като тази –никога.

zapstojan
16.08.2020, 23:44
Аз пък се чудя, защо питата не е нападната от пчели, щом като е такъв глад!;):laughing:

Плама
17.08.2020, 00:49
С вилица, но не е проблема в разпечатването. В ДБ магазините има нанесен незапечатан нектар. В ЛР е странно че е запечатан хаотично.

Плама
17.08.2020, 00:58
При нас също беше суша, но явно намират нектар. Покрай реките ли незнам

Плама
17.08.2020, 01:30
Поставих ленти против акар, така че центрофугирането отпада. Поставих преграда с проход между плодника и магазините, дано го свалят
Има паша още, разпечатваш, центрофугата и пак да почистят.

Nik_m
17.08.2020, 07:09
Поставих ленти против акар, така че центрофугирането отпада. Поставих преграда с проход между плодника и магазините, дано го свалят

Центрофугираш и меда в хранилките, ако искаш да прибереш рамките по бързо. Това се е получило предполагам от лошо разпечатване или лошо центрофугиране и където е имало мед в килийката са го запечатали отново.

Nik_m
17.08.2020, 07:13
Къде е тази паша Ник–м? При нас от 55 –60 дена не е капнало и капка. Надявах се на детелината по реката ,но като ходих за риба видях че и по реката е Сахара.Т
ова е невиждана година при нас.Било е суша,но като тази –никога.

Аз какво да кажа, като 3 години не валя при мен, но тази е добре от към дъжд. Утре започвам да въртя и ще видя как са кошерите, ако имат по още 1 магазин доволно.

rumenggr
17.08.2020, 09:23
Поставих ленти против акар, така че центрофугирането отпада. Поставих преграда с проход между плодника и магазините, дано го свалят
Не е проблем това. Ти си с ЛР. Разпечатай с вилицата и сложи корпуса с пити за чистене под семейството. По това време, запечатаният мед е запас за тях и не го пипат. Така и ще подредиш кошера за зимата.

Гогол
18.08.2020, 20:39
Аз пък се чудя, защо питата не е нападната от пчели, щом като е такъв глад!;):laughing:

Защото запечатана ли е килийката с мед за тях това е запас за зимата и не се пипа.Ако обаче ги пипнат чужди пчели не важи това правило–отмъкват и меда и восъка.Ако не го разпечаташ и да сложиш магазина под плодника ще си остане така до март месец или докато им потрябва през зимата.А сега само ще го охраняват докато сформират зимното кълбо нагоре в плодника.Това е отговора на чуденката.Би трябвало да се знае от практиката.
п.п. Сега видях че и колегата Румен е на същото мнение .

kuline
18.08.2020, 20:41
Защото запечатана ли е килийката с мед за тях това е запас за зимата и не се пипа.Ако обаче ги пипнат чужди пчели не важи това правило–отмъкват и меда и восъка.Ако не го разпечаташ и да сложиш магазина под плодника ще си остане така до март месец или докато им потрябва през зимата.А сега само ще го охраняват докато сформират зимното кълбо нагоре в плодника.Това е отговора на чуденката.Би трябвало да се знае от практиката.
п.п. Сега видях че и колегата Румен е на същото мнение .

А дали не е суха запечатка това от снимката? ;)

Гогол
18.08.2020, 20:56
И това го има,Калине.Но мисля ,че на дъното на килийките е останал мед и са ги запечатали. Теория на вероятностите е по снимка. Друго си е като можеш да бръкнеш с клечица за зъби в килийката през капачето и да се увериш каква е причината.

Трендафил Дончев
18.08.2020, 21:00
Аз си мисля, че е некачествено разпечатване от пчеларя и разчитане, че пчелите ще оправят нещата. Да, ама не. Пчела запечатан мед не сваля при почистване на пити след центрофугиране.

Гогол
18.08.2020, 21:06
Май започвам да не те разбирам.Намират некар,предполагам че го вкарват в кошера,а не го изяждат още по обратния път,значи трупат в кошера.
Защо тогава бързаш с тези третирания? Дори си заложил и лентички.Рано е още.Не знам,но се обърквам все повече.Че то ще започнем да ги третираме целогодишно.

zapstojan
18.08.2020, 21:26
Защото запечатана ли е килийката с мед за тях това е запас за зимата и не се пипа.Ако обаче ги пипнат чужди пчели не важи това правило–отмъкват и меда и восъка.Ако не го разпечаташ и да сложиш магазина под плодника ще си остане така до март месец или докато им потрябва през зимата.А сега само ще го охраняват докато сформират зимното кълбо нагоре в плодника.Това е отговора на чуденката.Би трябвало да се знае от практиката.
п.п. Сега видях че и колегата Румен е на същото мнение .

Защо питата не е нападната от чужди пчели, след като е изкарана от кошера???
Мислех че е елементарно и няма нужда от обяснение!:laughing:
Не намесвай Румен. Той не пише за глад!!!:rtfm:
Ако глада е голям, капка мед не остава в кошера, без значение дали е запечатан или не!!!
Подготовка!:laughing:

zapstojan
18.08.2020, 21:31
Аз си мисля, че е некачествено разпечатване от пчеларя и разчитане, че пчелите ще оправят нещата. Да, ама не. Пчела запечатан мед не сваля при почистване на пити след центрофугиране.

Запечатаните килийки са през една ( приблизително ), на голяма площ от питата.
Няма как да са пропуснати така от вилицата, дори и от ножа.
Според мен е останъл доста мед след центрофугирането и/или има достатъчно паша за да запечатат наново килийките.

Плама
19.08.2020, 12:18
Май започвам да не те разбирам.Намират некар,предполагам че го вкарват в кошера,а не го изяждат още по обратния път,значи трупат в кошера.
Защо тогава бързаш с тези третирания? Дори си заложил и лентички.Рано е още.Не знам,но се обърквам все повече.Че то ще започнем да ги третираме целогодишно. 1 август е пика на вароа, трябва да се третира. Третирам само веднъж годишно. Плодника се състои от два ЛР корпуса, като във втория има 6 напълно запечатани и 4 за обиране. Тези 4 са изчистени и сухи за разлика от рамките в трети корпус.

Гогол
21.08.2020, 20:41
Според мен е останъл доста мед след центрофугирането.
Прочети пост 1977 и се убеди че се опитваш да плагиатстваш мнение и теза, състоящи се от половин изречение.Това може да се развие в една сносна дисертация за някакаква научна степен която се опитваш да започнеш с поста си под №1980.Щом това ти е целта,започни я и я докарай докрай.А всички тук ще са оценители на твоите доводи които ще дадеш.Така ще се получи една публична защита за теб.Това е най –меродавното при една защита.Пиши.
Не намесвам никого,само чета и сравнявам. Пак ти го пиша запасняк Стоян/ така разчитам ника ти и ако греша поправи ме./ – на дъното има мед/може да е и от рапица/ и центрофугата не го е изпръскала защото е гъст или захаросан.За пчелите той е готов за запечатване,няма приток на нектар за допълване и следва запечатване.

zapstojan
21.08.2020, 20:56
Прочети пост 1977 и се убеди че се опитваш да плагиатстваш мнение и теза, състоящи се от половин изречение.Това може да се развие в една сносна дисертация за някакаква научна степен която се опитваш да започнеш с поста си под №1980.Щом това ти е целта,започни я и я докарай докрай.А всички тук ще са оценители на твоите доводи които ще дадеш.Така ще се получи една публична защита за теб.Това е най –меродавното при една защита.Пиши.
Не намесвам никого,само чета и сравнявам. Пак ти го пиша запасняк Стоян/ така разчитам ника ти и ако греша поправи ме./ – на дъното има мед/може да е и от рапица/ и центрофугата не го е изпръскала защото е гъст или захаросан.За пчелите той е готов за запечатване,няма приток на нектар за допълване и следва запечатване.
:laughing:
Много време ти трябваше за отново безсмислено увъртян пост.:laughing:
1. Ника ми го разчитай като zapstojan!
2. Глада Гогол, глада...Щели да изядат излишния восък, а пък меда го запечатали.bow;bow;bow;:laughing:
3. Не си мисли, че колегите са глупави.
4. Няма ли да проведеш малко уроци по правопис?:laughing::laughing:

jdrumev
29.12.2020, 17:31
Не знам от къде да почна.От хубавото или от лошото.:bigsmile:Ще взема от лошото.Лошото е много лошо при назе.Пчелите са стопили запасите почти до 0.Верно има кошери със добър запас,но са единици.Според мен това се дължи,че майките са правили пило до късно за да наваксат пада на пчелата,а той края на септември беше отчайващ за мен.Всичките майки курника са загинали.Пчели няма само пити с мед 15-20кг в кошер.Има и още лошо но ще го запазя за сега за мен и ще почна с хубавото.
Очкаваната смъртност от 80% до края на декември се оказа много по малко.Младите самосменни майки са се борили добре,но и времето им е помогнало да възтановят пчелата.За втора година и за сега нямам смъртност на УР.....Ако някой колега ми беше казъл,че ще носят жълт прашец края на Декември и че е видял да цъфти глухарчето щях да го помисля за луд или,че ме гъбарка нещо...:bigsmile::bigsmile:
п.п.Прасета няма/за Аргото/.;)

Христо Димитров
30.12.2020, 21:33
Днес направих преглед на 10-12 семейства, тъй като времето беше около 12-13 градуса и печеше. Прегледа се състоеше в отваряне на кошера, установяване силата на семейството според кълбото,местонахождение на кълбото и наличие на медови запаси. Семействата , които прегледах са с понамалели кълба в сравнение с времето , когато ги накапах. Като цяло запасите бяха почти непипнати , а се бях уплашил, че ще купувам питки. Установих едно умряло семейство, което си беше слабо и го очаквах и едно без майка. Другите като цяло бяха добре. Отварях само слабите и средните, силните им знам дереджето и изобщо не мисля да ги пипам до Зарезан.
Пожелавам на всички колеги успешно презимуване на семействата!

jdrumev
30.12.2020, 21:48
Днес направих преглед на 10-12 семейства, тъй като времето беше около 12-13 градуса и печеше. Прегледа се състоеше в отваряне на кошера, установяване силата на семейството според кълбото,местонахождение на кълбото и наличие на медови запаси. Семействата , които прегледах са с понамалели кълба в сравнение с времето , когато ги накапах. Като цяло запасите бяха почти непипнати , а се бях уплашил, че ще купувам питки. Установих едно умряло семейство, което си беше слабо и го очаквах и едно без майка. Другите като цяло бяха добре. Отварях само слабите и средните, силните им знам дереджето и изобщо не мисля да ги пипам до Зарезан.
Пожелавам на всички колеги успешно презимуване на семействата!


Хиче,разбутва ли гнезда или само прегледа отгоре кълбетата?

Христо Димитров
31.12.2020, 00:19
Хиче,разбутва ли гнезда или само прегледа отгоре кълбетата?



Само на един , който видях, че са пръснати и установих, че е без майка. Иначе не съм ровил в плодника на другите, просто прегледах за запаси и гледах да няма някой ударил дъното на кошера . Видях няколко потни хранилки, по което съдя , че точно тези са почнали с пилото. Можеше да ги ровна, защото времето позволяваше, но не видях смисъл като видях каквото ме интересуваше. Следващ преглед по Зарезан!

jdrumev
31.12.2020, 00:21
Само на един , който видях, че са пръснати и установих, че е без майка. Иначе не съм ровил в плодника на другите, просто прегледах за запаси и гледах да няма някой ударил дъното на кошера . Видях няколко потни хранилки, по което съдя , че точно тези са почнали с пилото. Можеше да ги ровна, защото времето позволяваше, но не видях смисъл като видях каквото ме интересуваше. Следващ преглед по Зарезан!


Трябвало е да ровнеш да видиш колко ти е грешна преценката за сила на семействата;).Бачкат децата и се подготвят....;)При нас няма още яйца,но има потни хранилки.;):bigsmile:

Христо Димитров
31.12.2020, 00:27
Това , което го ровнах беше на 4-5 рамки с пчели . Другите , които прегледах кълбата бяха средно на 4-5-6 рамки, имаше 1-2 слаби с 3 междурамия пчели. Но това бяха семействата, в които се съмнявах. Отворих и един от първенците, но като видях че е пълен с пчели , прецених, че няма какво да му помогна, най=много да му смачкам майката без да искам.
Иначе какво имаш предвид, че не съм преценил добре?

jdrumev
31.12.2020, 00:44
Това , което го ровнах беше на 4-5 рамки с пчели . Другите , които прегледах кълбата бяха средно на 4-5-6 рамки, имаше 1-2 слаби с 3 междурамия пчели. Но това бяха семействата, в които се съмнявах. Отворих и един от първенците, но като видях че е пълен с пчели , прецених, че няма какво да му помогна, най=много да му смачкам майката без да искам.
Иначе какво имаш предвид, че не съм преценил добре?


Пчелите са по ниско и прехвърлят....Възможно е да има и яйца,но не съм сигорен макар,че ги увидил на 3 ката ниско.;)

ndm
31.12.2020, 00:48
Иначе какво имаш предвид, че не съм преценил добре?
Лекциите са по друга тарифа.

jdrumev
31.12.2020, 00:53
Спамиш колега по темата.;)

kuline
31.12.2020, 01:05
Спамиш колега по темата.;)

Ти, убуу пра'иш забележки, ама и оная вечер ти думах, че храна се слага по ладното. От последното си прай ясапа 'що!

jdrumev
31.12.2020, 01:31
Ти, убуу пра'иш забележки, ама и оная вечер ти думах, че храна се слага по ладното. От последното си прай ясапа 'що!


Верно,но да не правя на Кисьов реклама си премълчах.;)Хубаво слагаш,но като стане жежко що делаеш?За това поръси със сахар да ти е мирна главата.;)
п.п.Тоя не забогатя от майки,но от храна ще удари кьоравото,че и някой Бургаски Хаджия мой да намаже.:bigsmile:

freddie46
17.01.2021, 14:22
Здравейте!
При мене е студеничко -6,-7 градуса.Доброто е че спря снощният вятър които беше много лош.Иначе снегът е един пръст.
Поздрави:Цветан Димитров

agro
19.01.2021, 21:18
Вчера сутринта -14, три пръста сняг. Тази зима кошери още не съм отварял, оставих ги ноември с много мед и смятам да надникна през февруари. Който оживее, естествен подбор.

Кразз
06.02.2021, 19:19
Днес,14 h. 17 градуса. На 90 процента от кошерите, пило на 2 рамки, около 1 кв. дециметър. Една част запечатано, повечето на ларви. Яйца няма. Прогноза за края на следващата 10-дневка- -11-13 гр.

jdrumev
06.02.2021, 19:26
Днес,14 h. 17 градуса. На 90 процента от кошерите, пило на 2 рамки, около 1 кв. дециметър. Една част запечатано, повечето на ларви. Яйца няма. Прогноза за края на следващата 10-дневка- -11-13 гр.


На 4 рамки са вече на Златарица при един колега.При друг е като при теб.Прашец 3 вида вкарват като луди...
В Елена по изостават,но там температурите са 3-4 градуса по ниски.В най новия ми пчелин под в.Чумерна пилото са го почнали от 6-7 дена....:bigsmile:

Кразз
06.02.2021, 19:39
На 4 рамки са вече на Златарица при един колега.При друг е като при теб.Прашец 3 вида вкарват като луди...
В Елена по изостават,но там температурите са 3-4 градуса по ниски.В най новия ми пчелин под в.Чумерна пилото са го почнали от 6-7 дена....:bigsmile:

Аз съм на цяло дъно мрежа, целогодишно. При нормална зима,по това време, пилото е 2 пъти по-малко , или почти го няма.