PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в северния централен регион



Страници : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Ангел Йосифов
29.01.2018, 10:21
И моите дори при -10 пак са над рамката. Не правят медни венци а започват от предния край на питата и карат на зад. А при -10 пушиш, пушиш а те не мърдат.

Една от причините да слагам питките в началото на януари е именно това,което пишеш.Отложа ли питката,до края на януари са се качили над рамките и ..зор.Нямат ли над главите си мед,напълно естествено е да са горе на топло.Медът над главите им и в страни от тях е подгрят и помага много по лесно да преодоляват денонощната амплитуда и особено възвратните(скоростни) застудявания.Технологията ти е такава,че не позволява на семейството да си направи подходящи венци.Не,че е грешна,но ти създава подобни грижи и увеличава с 1-2кг консумацията за периода на зимуване.
А ако имат поне 5-6 см венец над главите си,картинката е такава и питката се слага за секунда..

Nik_m
29.01.2018, 10:35
Една от причините да слагам питките в началото на януари е именно това,което пишеш.Отложа ли питката,до края на януари са се качили над рамките и ..зор.Нямат ли над главите си мед,напълно естествено е да са горе на топло.Медът над главите им и в страни от тях е подгрят и помага много по лесно да преодоляват денонощната амплитуда и особено възвратните(скоростни) застудявания.Технологията ти е такава,че не позволява на семейството да си направи подходящи венци.Не,че е грешна,но ти създава подобни грижи и увеличава с 1-2кг консумацията за периода на зимуване.
А ако имат поне 5-6 см венец над главите си,картинката е такава и питката се слага за секунда..
За каво мислиш сложих питките още декември въпреки че имат храна :)
Миналата година слагах при -20 и измръзнах за това тази действах от рано. Слагам питките и чак март това е плана! Аз съм много доволен от моята технология на зазимяване, семействата зимуват много добре, точно това искам. Семейството е горе в предният край на топло, от зад има храна, от страни има храна, от доло има храна и от горе питка. Мрежестото дъно спомага да няма влага. Пролетта с много храна напраскат яко пило, деля всеки кошер на 2 на 4 и така.

nikawr
29.01.2018, 10:55
За каво мислиш сложих питките още декември въпреки че имат храна :)
Миналата година слагах при -20 и измръзнах за това тази действах от рано. Слагам питките и чак март това е плана! Аз съм много доволен от моята технология на зазимяване, семействата зимуват много добре, точно това искам. Семейството е горе в предният край на топло, от зад има храна, от страни има храна, от доло има храна и от горе питка. Мрежестото дъно спомага да няма влага. Пролетта с много храна напраскат яко пило, деля всеки кошер на 2 на 4 и така.
Проверявал ли си ги колко са изяли от питката от Декември до сега. При мен от 30.12. до вчера от килограмова питка са бутнали 20-25%. Други години за месец я опраскват и слагам нова, а тази много малко консумация ми се вижда. Медът от страничните пити и назад си стои. Явно задържат със старта на пилото още... Питам се дали усещат, че зимата може би ще е по -дълга ?!
Друмев при тебе как е?

Nik_m
29.01.2018, 11:18
Проверявал ли си ги колко са изяли от питката от Декември до сега. При мен от 30.12. до вчера от килограмова питка са бутнали 20-25%. Други години за месец я опраскват и слагам нова, а тази много малко консумация ми се вижда. Медът от страничните пити и назад си стои. Явно задържат със старта на пилото още... Питам се дали усещат, че зимата може би ще е по -дълга ?!
Друмев при тебе как е?
Да проверил съм няколко кшера, но не личи защото питката е 2.5кг. Само най силните са пробили питката по средата.
Февруари ще ги натиснат.

Ангел Йосифов
29.01.2018, 11:35
Пчелите ти,при всяка възможност прехвърлят мед от долу от страни в зоната на кълбото,затова не наблягат на питката.Храната над тях е сигурна храна от,колкото таз от долу.Когато температурата е по ниска,се свиват нагоре,затова наблягат на долната(външната) храна...

Илиев
29.01.2018, 11:43
Такова зазимяване през август е правил и великият Иван Венер, само че с неговият полукорпус с около 10кг. мед( по спомени от книгата), а колегата Nik_m го прави с цял корпус мед като първи( още по-добре според мен - с повече мед)....единственото ми притеснение е, медът като е близо до входа/прелката, да не се предизвикат есенни нападения, дъната на Венер бяха по-специални/дълбоки, и съответно защитени кошерите от нападения....за идеята ще пробвам догодина и аз по този начин да зазимя 5-6 ЛР семейства, лошото е, че дъната ми са най-обикновени, защото досега ги зазимявах с пълния корпус с мед като втори, а семейството в първи.

Nik_m
29.01.2018, 11:52
Пчелите ти,при всяка възможност прехвърлят мед от долу от страни в зоната на кълбото,затова не наблягат на питката.Храната над тях е сигурна храна от,колкото таз от долу.Когато температурата е по ниска,се свиват нагоре,затова наблягат на долната(външната) храна...

Знам че е така, сега ще наблегнат на питката заради конденза по найлона като се увеличи пилото.

Nik_m
29.01.2018, 11:59
Такова зазимяване през август е правил и великият Иван Венер, само че с неговият полукорпус с около 10кг. мед( по спомени от книгата), а колегата Nik_m го прави с цял корпус мед като първи( още по-добре според мен - с повече мед)....единственото ми притеснение е, медът като е близо до входа/прелката, да не се предизвикат есенни нападения, дъната на Венер бяха по-специални/дълбоки, и съответно защитени кошерите от нападения....за идеята ще пробвам догодина и аз по този начин да зазимя 5-6 ЛР семейства, лошото е, че дъната ми са най-обикновени, защото досега ги зазимявах с пълния корпус с мед като втори, а семейството в първи. Не, не е цялия 1ви с мед, около 10 кг. и аз по средата. Меда е запечатан и дори със мрежата няма проблем. Това кото не е запечатано пчелите го вдигнат веднага още преди да е дошло безпашието. Подреждам така от юг 3 пити със пашец, 4 пити с мед, 2 маломедни за бракуване пролетта и 10тата я махам за по добра вентилация. Всичкото пило в 2рия корпус и крайните пити с мед да докарам 18- 20кг. в кошера.

jordanov
29.01.2018, 12:02
При Венер по-скоро е заесеняване, а не зазимяване, пак по спомени от книгата. Целта му е стимулация в края на сезона и всичко от полукорпуса да го качат най-горе преди зимата. Полупразният полукорпус остава долу до пролетта и го играе дълбоко дъно, /заедно със скарата отдолу/ така ли беше?
На мен не ми харесва схемата в края на лятото да въртя тежки корпуси и да хакам меда отдолу, но ясно, че ЛР е "дело тонкое". При мен пък и условията са други, та ако трябва по ми е лесно направо отгоре през хранилката. Последните година-две нямаше нужда.

mici-92
29.01.2018, 12:54
Здравейте!Аз съм нов,но не съм млад.Затова се надявам,появаващото се отвреме на време напрежение в форума,там някъде да отшумява.Защо ли?Защото,в тази необятна сфера"Пчеларство",доказани капацитети,също са се имали нужда,да се информират от някъде.И защото,тук сте останали 10-ина по компетентни и много като мен,които само четът,ще продължават!

Nik_m
29.01.2018, 13:51
Когато го правих това заимяване за 1ви път бях свалил всичия мед в 1вия, но крайните пити на 2рия останаха празни за това смених стратегията. Сега фактически само 2те крайни на 2рия са медови а останалите 8 със пило или празни, другия мед отива в 1вия. Започват да го вдигат от долу на горе, това играе също роля на подхранване и пилото се увеличава с около 1 рамка. Пролетта на всеки кошер е останало различно мед, едни нямат капка мед в 1вия, други имат 2-3 см. трети 5-6см. всеки си е взел колкото му е трябвало. Точно това ми харесва. Тази година го нямаше ефекта със увеличаването на пилото поради голямата суша.

Гогол
29.01.2018, 22:51
Това малко ли ти се струва!!!!!!!
Виждам защо злобееш, защото аз споделям какво правя а ти пазиш твоите знания за теб.

Чуй ме Ник,от цитирания мой пост 1243 единствено изречението''Тука е добре,само тук се забелязва разминаване'' се отнася за теб.Всички други словосъчетания не засягат твоя начин на работа с пчелите.Ако се разровиш из темите където си писал ще видиш,че винаги съм адмирирал с палец нагоре това което съм преценил за правилно/ за моята практика/.Не си мисли че и аз не си открадвам по нещичко от всички вас.Подкрепям те в това,че споделяш тук изработения от теб тертип на зазимяване,развитие и увеличаване на популацията в кошера след февруари.Остава малко шлифоване.Защо?– ще запиташ ти.Защото този кристализирал мед останал долу ще бъде взет/или по–точно изхвърлен като баласт/ когато горния корпус стане тесен за с–вото и слезнат надолу и започнат да чистят и полират килийки за снасяне.Толкова за това прословуто изречение което те е засегнало и обидило и си се оставил на общото течение на бързите води.Извини ме.Винаги мога да се извиня,щом съм допуснал да обидя несъзнателно.
Сложил си апифонда,но не я вземат.Така е защото имат предостатъчно храна,а липсва пило или е още минимално.Но и тя ще отиде след 20 февруари.
Това е Ник,от мен,един ''злобен човек ''както ме класифицираш ти.Успех!

Nik_m
29.01.2018, 23:22
Чуй ме Ник,от цитирания мой пост 1243 единствено изречението''Тука е добре,само тук се забелязва разминаване'' се отнася за теб.Всички други словосъчетания не засягат твоя начин на работа с пчелите.Ако се разровиш из темите където си писал ще видиш,че винаги съм адмирирал с палец нагоре това което съм преценил за правилно/ за моята практика/.Не си мисли че и аз не си открадвам по нещичко от всички вас.Подкрепям те в това,че споделяш тук изработения от теб тертип на зазимяване,развитие и увеличаване на популацията в кошера след февруари.Остава малко шлифоване.Защо?– ще запиташ ти.Защото този кристализирал мед останал долу ще бъде взет/или по–точно изхвърлен като баласт/ когато горния корпус стане тесен за с–вото и слезнат надолу и започнат да чистят и полират килийки за снасяне.Толкова за това прословуто изречение което те е засегнало и обидило и си се оставил на общото течение на бързите води.Извини ме.Винаги мога да се извиня,щом съм допуснал да обидя несъзнателно.
Сложил си апифонда,но не я вземат.Така е защото имат предостатъчно храна,а липсва пило или е още минимално.Но и тя ще отиде след 20 февруари.
Това е Ник,от мен,един ''злобен човек ''както ме класифицираш ти.Успех!
Ето такъв пост ми харесва, да кажеш твоето мнение за определен метод на работа, ясно и точно. Да, вчера ми вдигна кръвното и запалих ама днес вече ми мина. В 3 изречения написа че съм лъжец по различен начин, аз така го разбрах. Виждам че имаш доблестта да се извиниш и аз приемам извиненията и аз ти поднасям своите ако съм те обидил с нещо. Също съм склонен да кажа, да може да има разминаване в някой от моите постове но това не е защото съм излъгал а защото със времето съм видял някоя моя грешка или съм подобрил нещо в моята работа. Аз постоянно пробвам нещо ново и се опитвам да се усъвършенствам. Сега за меда който остане в 1вия корпус когато кошера се развия в 2рия корпус и е готов да слиза в долния правя пролетния преглед, и частичната ротация като тези пити с меда ги взимам и на тяхно място слагам основи а тях ги разпечатвам и ги слагам в надставката която направих точно за това. За питката съм на същото мнение, а и да остане нещо ще иде за отводките. Всичко съм обмислил предварително, има план на работа който се променя в движение. Успех и на теб!

Rado76
30.01.2018, 21:39
Аз ще ходя но само във неделя,защото имам поръчана центрофуга и вана да ги взема.Засега със сигурност ще се видя със Tarty.

Rado76
03.02.2018, 08:28
Вчера бях на пчелина,все едно сезона е започнал,гадинките са живи и здрави.Сложих им по 1кг.питки да си имат не им пречи:) Поразходих се из селото масово пчели на кокичетата.Доволен съм от силата семействата.Бутнах един среден кошер (отводка от 2017г.)зазимена на 7рамки,имаше пило на 2 рамки,малко по голяма от цигарена кутия.Чакаме вече сезона:)

Христо Димитров
03.02.2018, 16:27
Днес посетих пчелина и смених питките на отводките(всичко почти изядено).На почти всички силни семейства не съм слагал питки, понеже си имат всичко и то предостатъчно.Интересно е да се отбележи,че доста разпечатват и има влага в хранилките на почти всички семейства, но не са почнали всички с пилото въпреки индикациите.Отворих за преглед най-силната отводка , която ме изненада с 3 пити с пило двустранно, колкото капачка на буркан.На двете беше запечатано, а на третата беше майката и имаше прясно пило.
Прегледах и 2 силни семейства - едното не беше почнало с пилото , а другото имаше малко прясно пило, но пък бяха полирани около 3 пити.Интересно,че отводката изпреварва с пилото двете силни семейства.
Направи ми впечатление ,че носят яко жълт прашец повечето семейства.Имаше момент се засичаха по 4-5 пчели всичките натоварени на входа.Радост за окото!
Като цяло съм доволен от видяното.Явно навлизат лека полека с пролетното развитие.
Успех на всички с иззимуването на семействата!

freddie46
04.02.2018, 14:55
И аз вчера бях на пчелина.Времето беше прекрасно-тихо,слънчево и много топло за сезона на обяд 20 градуса.Прегледах основно няколко кошера в които имах съмнения.Бяха започнали да залагат пило.Имаше рамки пило с големина на цигарена кутия.Запасите с мед са горе долу задоволителни , но сложих на всички по половин килограм Бее Фонда с Тимол.След това се захванах да режа дръвчетата.Правих си сметка днес пак да отида да продължа с рязането , но уви през ноща заваля дъжд и спря преди малко.Иначе времето е топчо около 10-11 градуса.
Поздрави:Цветан Димитров

jdrumev
28.02.2018, 10:22
Сутринта разговарях с брата как е зимата в Елена.50-60 см сняг, а в балкана стига и до метър.

Ivan.Ivanov
28.02.2018, 13:15
В село Ценово, област Русе снежната покривка нагледно е над коляно ( около 60 сантиметра )

Борислав
28.02.2018, 14:33
Свищовско и Русенско - рекордьори пак :)

Rado76
04.03.2018, 08:23
Голямо почистване падна вчера,сняг до коленете.Всички семейства са ОК-имат си храна,понадигнах всичките да надникна как са със храната.При 4-5 градуса бяха излезли само на прелката единични бройки.

tarty
04.03.2018, 12:09
Голямо почистване падна вчера,сняг до коленете.Всички семейства са ОК-имат си храна,понадигнах всичките да надникна как са със храната.При 4-5 градуса бяха излезли само на прелката единични бройки.

Запиши кои са, за да видиш в последствие дали от зор или от кеф са навънка.

jdrumev
12.03.2018, 09:28
Приключих и аз със прегледите тая събота и неделя.Майките ударно са почнали да снасят от някойлко дена.Работещо пило почти няма или където има е малко.В момента почва да цъфти дряна при нас,забелязах, че и мъртвата коприва цъфти също по синчеца са като луди.

Трендафил Дончев
12.03.2018, 12:47
Работещо пило

:tres:.......

jdrumev
12.03.2018, 12:57
:tres:.......



Това са нови термини в пчеларството.Студен резерв,работещо пило и пр.:bigsmile:

Nik_m
12.03.2018, 13:52
:tres:.......
Tо се подразбира че има в предвид запечатано пило. :)

Ivo_Ivanov
12.03.2018, 15:42
3 от семействата ми нямат никакво пило! Възможно ли е да имат майка и въпреки това да няма пило!? Иначе останалите са ок- покриват 6-7 рамки с пчела!

Трендафил Дончев
12.03.2018, 15:50
3 от семействата ми нямат никакво пило! Възможно ли е да имат майка и въпреки това да няма пило!? Иначе останалите са ок- покриват 6-7 рамки с пчела!

Ти пчелар ли си?

Гогол
12.03.2018, 16:16
Tо се подразбира че има в предвид запечатано пило. :)

Все още ли не си разбрал методите на разузнаване на Данчо? Всичко прави в движение в зависимост от задачките възложени от ГРУ.Няма празно при него.:cool:.Прочети пост 1275,той трябва да ги разнищи тези ''нови термини'',предполагам че има и още не написани щом има и'' пр.''.Остава да сподели тук,за да влезем и ние в час.

Ivo_Ivanov
12.03.2018, 16:22
За пръв път ми се случва! По скоро хоби пчелар с 20 пчелни семейства!

Nik_m
12.03.2018, 16:40
Все още ли не си разбрал методите на разузнаване на Данчо? Всичко прави в движение в зависимост от задачките възложени от ГРУ.Няма празно при него.:cool:.Прочети пост 1275,той трябва да ги разнищи тези ''нови термини'',предполагам че има и още не написани щом има и'' пр.''.Остава да сподели тук,за да влезем и ние в час.

Аз съм стар пчелар от 5 години :) не ги разбирам тези нови термини.

jdrumev
12.03.2018, 17:18
То и аз не бях чувал за Кашковски/брата му вика Кашпировски/,но вече го знам.:bigsmile:Всичко има първи път и човек се учи докато е жив.:bigsmile:
Също не знаех каквое 15 рамки пило,от събота знам какво е и 16 рамки покрити с пчели в кошер.

Трендафил Дончев
12.03.2018, 17:51
Ти пчелар ли си?


За пръв път ми се случва! По скоро хоби пчелар с 20 пчелни семейства!

Питах така за да разбера с колко семейства боравиш. След като имаш 20 пчелни семейства би трябвало добре да познаваш майката. Сега пчелите са малко, търтеи почти няма и разпознаването и е достатъчно лесно. Проверил си почти всичко, а за майката не погледна? Трябваше да поогледаш още малко и всичко щеше да се разясни. В момента в някои семейства заради студовете спряха да снасят майките и още не са започнали. Та може да имат майки, но да нямат все още пило. След това затопляне вече всички трябва да са започнали. Пак ще е необходима проверка и то внимателно за да се види със сигурност дали има майка или не, и да се вземат съответните мерки.

ch.atanasov
12.03.2018, 18:01
3 от семействата ми нямат никакво пило! Възможно ли е да имат майка и въпреки това да няма пило!? Иначе останалите са ок- покриват 6-7 рамки с пчела!

По това време на сезона, семействата без майки бучат и вдигат дупета. Ако са тихи, майките може да са там, но да не снасят по някаква причина.

Гогол
12.03.2018, 18:12
То и аз не бях чувал за Кашковски/брата му вика Кашпировски/,но вече го знам.:bigsmile::bigsmile:


Данчо май познах за ГРУ и че задачките идват отгоре? Дерзай молодец,точно така се прави.От тук малко,от там нещичко,от страни щрих и картинката става разбираема,а след това и приложима.

krasimir00
12.03.2018, 18:16
При мен от 120 прегледани кошера през последните три дни открих два без майки и една търтовка . Всички майки са започнали да осеменяват , като масата са започнали преди десетина дни. Имаше и такива , които са пронесли преди няколко дни, понеже имаха само яйца. Като цяло всички ми се струват една идея по слаби от минали години по това време. Отдавам го най вече на ранното преустановяване на отглеждане на пило през есента.

Nik_m
12.03.2018, 18:49
По това време на сезона, семействата без майки бучат и вдигат дупета. Ако са тихи, майките може да са там, но да не снасят по някаква причина.
Абсолютно, сега кошер без майка се вижда още като го отвориш.

jdrumev
12.03.2018, 19:01
Абсолютно, сега кошер без майка се вижда още като го отвориш.



Макар ,че при лошо време ако правиш проверки може да те подведе поведението на пчелите.

Nik_m
13.03.2018, 01:51
Макар ,че при лошо време ако правиш проверки може да те подведе поведението на пчелите.
Аз се ориентирам по бученето на пчелите, не по поведението. Всяка пролет ги слушам и до сега нямам пропуснат кошер без майка.

Rado76
13.03.2018, 07:54
Преглед на всички кошери в неделя,както писа по-горе Друмев,положението е същото и при мен.Мед имат доста ще разпечатвам по-рамка да го хапнат,сухата храна са я смъкнали долу.Доста синчец,кокичета и минзухар имам във пчелина,голям кеф седнах и ги наблюдавах 10 минути:)

jdrumev
16.03.2018, 22:47
Тая вечер спираме в Лясковец да оставим една девойка и какво мислите виждам,джанките цъфнали.Ужас,ако познаят синоптиците за студена седмица това ще обърка много нещата.

freddie46
17.03.2018, 16:27
Здравейте!
Днес ходих на пчелина,да видя какво става.Времето е много топло-24 градуса.Дрянът е нацъфтял,но джанките само са напъпили.Ще им трябва още няколко дни за да цъфнат,но ако прогнозата се окаже вярна ще забави цъфтежа на дръвчетета и развитието на семействата.Пчелите са добре-имат прясно пило и прашец.Дадох им по 500грама захарен сироп за стимулиране.Сега съм болнични и другата седмица ще отида около средата наседмицата да им налея още сироп.
Поздрави:Цветан Димитров

Гогол
17.03.2018, 20:53
Здравейте!
но ако прогнозата се окаже вярна ще .......................другата седмица ще отида около средата наседмицата да им налея още сироп.
Поздрави:Цветан Димитров
Ха остави за след болничните,че наистина ако прогнозата излезе вярна много от нас ще изохкат.Дано да не е трайно,че пило бол,различно.Кое да покриват по–напред?Ще видим след 27.03.!!??.

jdrumev
18.03.2018, 02:09
За сега в Елена ще задържи джанката което е добре за моята стратегия на пчеларстване.Колегите да не се сърдят ще заложа 62 капана да го имате в предвид.Според моята стратегия първият рой ще излезне преди май.
п.п.Няма ми се сърдите колеги гледайте си пчелите и не спирайте да ги храните.:bigsmile:

jordanov
18.03.2018, 09:42
С тая бройка, хмм, да не стигнеш до нашто село?

Трендафил Дончев
18.03.2018, 10:04
За сега в Елена ще задържи джанката което е добре за моята стратегия на пчеларстване.Колегите да не се сърдят ще заложа 62 капана да го имате в предвид.Според моята стратегия първият рой ще излезне преди май.
п.п.Няма ми се сърдите колеги гледайте си пчелите и не спирайте да ги храните.:bigsmile:


С тая бройка, хмм, да не стигнеш до нашто село?

Това много ми прилича на нова версия на Ламята Спаска.:bigsmile:

freddie46
18.03.2018, 12:02
Здравейте!
При мен днес сутринта бе доста студено в сравнение с вчера.Това време хептен ще обърка развитието на пчелните семейства и на овощните дръвчета.Синоптиците познаха-сега остава да не са познали до кога ще е така лошо времето и то да се оправи по-бързо!Вече вали и дъжд от около час и духа един студен северо-западен вятър.
Поздрави:Цветан Димитров

Трендафил Дончев
18.03.2018, 12:08
Здравейте!
При мен днес сутринта бе доста студено в сравнение с вчера.Това време хептен ще обърка развитието на пчелните семейства и на овощните дръвчета.Синоптиците познаха-сега остава да не са познали до кога ще е така лошо времето и то да се оправи по-бързо!Вече вали и дъжд от около час и духа един студен северо-западен вятър.
Поздрави:Цветан Димитров

При нас пък напротив. Тихо, топло и наситено влажно. Периодично припръсква дъждец.

cecko96_1
18.03.2018, 12:26
Тихо, топло и припръсква дъждец. Колеги някой можели да помогне ? В Русе някъде продават военни сандъци по един лев ,ако някой има информация или телефон за връзка и я сподели ще съм му благодарен.

freddie46
18.03.2018, 12:51
Съжалявам адаш!Преди около 15 дни продаваха в Д.Митрополия в поделението.Но за твоят регион не съм чувал нищо от Мандера-той винаги знае къде и къкво се продава от военните понеже е складажия в Д.Митрополия и ме е уреждал с разни нещица.
Поздрави:Цветан Димитров

cecko96_1
18.03.2018, 13:17
Благодаря колега,а дали продават още в Д.Митрополия.

jdrumev
18.03.2018, 14:08
Това много ми прилича на нова версия на Ламята Спаска.:bigsmile:


Не е това.Поради липса на знания и умения наблягам на бройката.:bigsmile:

freddie46
18.03.2018, 15:00
За съжамение не мога да те зарадвам!Току що приказвах с Мандера и каза че са свършили.Били са около 250 сандъка и ги лапнали като топъл хляб.
Поздрави:Цветан Димитров

bat_minka
19.03.2018, 13:17
Район Севлиево ,всички плодни дръвчета са сковани от леден капан.Дръвчетата са настъпили,не са цъфнали ,но са обледени.Температура -2.Язък.

jdrumev
19.03.2018, 13:42
Район Севлиево ,всички плодни дръвчета са сковани от леден капан.Дръвчетата са настъпили,не са цъфнали ,но са обледени.Температура -2.Язък.



Лошо бат Минка.Аз затова споменах в долният си пост УЖАС от видяното в Лясковец в събота вечер.

jdrumev
19.03.2018, 13:44
С тая бройка, хмм, да не стигнеш до нашто село?


Само толкова съм направил,но има още време бройката може да се увеличи.:bigsmile:

Гогол
19.03.2018, 14:02
Само толкова съм направил,но има още време бройката може да се увеличи.:bigsmile:

Дака,ти си изявен спец/това е мое становище/ по капаните и си имаш вече изградена технология на изработването им,обем,място на поставянето им,маскировка,привличащи миризми и тем подобни.В тази връзка да те питам–тази година ще имат ли възможност да се развият до такава степен,че да пущат и ройчета? Питам те,за да не ми отиде труда на вятъра с правенето на капанчетаsweating;:laughing:;).

jdrumev
19.03.2018, 14:09
Дака,ти си изявен спец/това е мое становище/ по капаните и си имаш вече изградена технология на изработването им,обем,място на поставянето им,маскировка,привличащи миризми и тем подобни.В тази връзка да те питам–тази година ще имат ли възможност да се развият до такава степен,че да пущат и ройчета? Питам те,за да не ми отиде труда на вятъра с правенето на капанчетаsweating;:laughing:;).



Разбира се,че ще има аз за какво насърчавам колегите да ги ГЛЕДАТ и ХРАНЯТ.
п.п.На лично една друга теория ще ти напиша да не ме грабнат колегите/като кандидат изкупчи в пчеларски форум/.:bigsmile:

zayo
19.03.2018, 15:24
...В тази връзка да те питам–тази година ще имат ли възможност да се развият до такава степен,че да пущат и ройчета? Питам те,за да не ми отиде труда на вятъра с правенето на капанчетаsweating;:laughing:;).

Като гледам десетдневната прогноза за времето, по-добре почивай :)

Nik_m
19.03.2018, 16:54
Като гледам десетдневната прогноза за времето, по-добре почивай :)
Току виж скочили цените на отводките!

zayo
19.03.2018, 17:00
Току виж скочили цените на отводките!
Това е повече от сигурно с оглед на това, че няма да има достатъчно. Незнам как е при вас, но при нас като слушам колко колеги изреваха със смъртност между 30 и 50-60% до сега. Както се казва "Баи бабо да не те стига!".

jdrumev
19.03.2018, 17:16
За отводките не знам,но на роевете цените ще се дигнат.Биото е по скъпо в момента,а от тия моите роеве по Биоологични няма никъде.:bigsmile:

Илиев
19.03.2018, 18:13
Дойде ми на акъла гениална идея - мед от био-рояци!!!....само сертификата как ще го натаманим???

jdrumev
19.03.2018, 18:37
Дойде ми на акъла гениална идея - мед от био-рояци!!!....само сертификата как ще го натаманим???


Добра е идеята, но само в северния централен ще може да се сертифицира такъв мед.Защото идеята е на нашия раьон.:bigsmile:

jdrumev
19.03.2018, 21:58
Илиев имам няколко идеи вече за опаковка.:bigsmile:Според теб за хралупи кое дърво е най подходящо.:bigsmile:Идеята ми е да го продаваме в хралупа а не в гърненце.:bigsmile:

Трендафил Дончев
19.03.2018, 22:13
Илиев имам няколко идеи вече за опаковка.:bigsmile:Според теб за хралупи кое дърво е най подходящо.:bigsmile:Идеята ми е да го продаваме в хралупа а не в гърненце.:bigsmile:

Например: Палисандър, Махагон, Падук или Тик.

jdrumev
19.03.2018, 22:18
Например: Палисандър, Махагон, Падук или Тик.



Хреса ми но излиза скъпо.Това само за ценители можем да го пуснем с малък брой.:bigsmile:

nikawr
19.03.2018, 22:19
Дойде ми на акъла гениална идея - мед от био-рояци!!!....само сертификата как ще го натаманим???

Туй мед от рояците дето ги изтърват био пчеларите ли ще да е, или нящо друго?

jdrumev
19.03.2018, 22:34
Туй мед от рояците дето ги изтърват био пчеларите ли ще да е, или нящо друго?



Не,не няма да се мешим с тях.Те си откраднаха парите още преди години.Ние ще сме нов проект Зелени био пчелари.:bigsmile:

Гогол
20.03.2018, 14:14
Като гледам десетдневната прогноза за времето, по-добре почивай :)

Те това исках да намекна и на Данчо.Да успокои топката в центъра и да ги складира капанчетата за догодина.Пък може и да напълни някое сандъче,от ''горските био дивачета''.При тях тия неколкократни застудявания не са оказали влияние.Това е голямото предимство на Данчо–има си гора/и,обикаля и маркира.

freddie46
20.03.2018, 14:56
Здравейте!
Това време вече пощуря!:laughing:Сутринта се събуждам ,вали сняг на парцали.В момента пече слънце и снегът се топи ударно.Не смея да мисля утре какво ще бъде времето.Снощи към 18 часа валя град при температура на въздуха около 2-3 градуса,продължи да вали само дъжд и към 19,30 вече се виждаха ледени висулки от дръвчетата.Просто нямам думи за времето.Е...а мамата на дръвчетата,който бяха понацъфтели и които се канеха-въобще не знам ще има ли плодове при нас.Дано пчелите са достатъчно да покрият пилото,че ако и то измръзне не ми се мисли!
Поздрави:Цветан Димитров

jdrumev
20.03.2018, 15:07
Може и да си прав за роевете Гогол,но след последното преброяване на кошерите в Еленска Община са 6-7хил.като извадим 10-15% смъртност и предположим 20% да се роят мисля, че капаните може и да ми дойдат малко.
п.п Да но не си прав,но като знам и предсказанията на модернизатора какво става след това не ми се мисли.:bigsmile:

reopru
22.03.2018, 22:58
Ако загубата беше равномерно разпределена из пчелина, обяснението с гъстото разположение иди - дойди. Но какво му е на първия ред точно, че само той си е заминал, и то 80%, един до друг, без пропуск. Това е реда на снимката, който е най-отпред, отдясно на пътеката всички кошери загинаха, отляво на пътеката само първия до нея. Два кошера без майки обединих още лятото, останалите не иззимиха :

9183

Вижда се по пътеката колко пчели са по земята, въпреки далечния план на снимката.
Единствената разлика на тези кошери с останалите е, че тях следобяд най-дълго ги огрява слънцето, но разликата е два часа максимум.

Извинявам се, че се намесвам тук, още повече, че съм от друг регион (северозападен), а сега душичките на всички ни чакат цъфнали дръвчета и живи пчели, но случайно се зачетох и мира не ми даде тази снимка. Нещо не е наред, според мен.
С моят, година и половина, вече може да кажа и 2 години стаж на любител пчелар, започнал с 3 кошера (а вече с 1 кошер и 4 рояка), не мога да си представя как се е случило това, да има толкова много умрели пчели по плочата. Няма ли животинки в района? При мен жертвите изчезват почти веднага. Даже живи ги изнасят мравките понякога. А през зимата намирам само главички, крачета и крилца 3 м. около кошерите, явно има грижливи врабчета.
Догадките за болести също може да имат основание, но от моите 3 кошера, закупени от пчелар, и седяли един до друг, два умряха от 2 различни неща, а третият и тази, втора пролет, продължава да ме възхищава с енергията си да се справя, макар и на северната стена,а също и с чистотата си (няма нищо по дъното).

Това, че са загинали кошери на една линия, според мен може да означава - натравяне с пестицид, използван по границите на пчелина.

Само изказвам предположение и не искам да засегна никого. Картинката ме развълнува и това, че нямаше "решение" по този въпрос.

Поздрави на всички и дано скоро зацъфтят джанките, да са оцелели кайсиите и берекет :)

Борислав
23.03.2018, 07:49
Към 08.00 ч. в Свищов се кани да спре снеговалежа. Имаме си и "ръждив" сняг. Предполагам от Сахара.

Ангел Йосифов
23.03.2018, 08:07
Не е от Сахара,от кода е.

Rado76
23.03.2018, 08:17
Пиша го да знаят колегите,поискаха ми преди 10 дена да си закупят от моята фирма препарат против насекоми,защото му пречели на комшията му 5 кошера дето имал.Искал да ги напръска да умрат,разбира се му отказах.Сметнете какви хора и комшии имаме.

Ангел Йосифов
23.03.2018, 08:27
А моите комшии,не ми създават проблеми,въпреки че: единия е алергичен и пчелите са на водопой у тях.Дори,през лятото,всеки ден пуска помпата да напълне коритото.От другата страна имат деца и чат-пат получават ваксинации,но само когато тръгнат да ловят пчели по цветята.
Та си мисля,че комшиите,до известна степен,си ги "създаваме" ние.Разбира се има и ръбове неподдаващи се на "дресировка".

Гогол
23.03.2018, 10:40
А моите комшии,не ми създават проблеми,въпреки че: единия е алергичен и пчелите са на водопой у тях.Дори,през лятото,всеки ден пуска помпата да напълне коритото.От другата страна имат деца и чат-пат получават ваксинации,но само когато тръгнат да ловят пчели по цветята.
Та си мисля,че комшиите,до известна степен,си ги "създаваме" ние.Разбира се има и ръбове неподдаващи се на "дресировка".

Абсолютно същата ситуация и при мен Ачо.Но никога не съм отказал да им помогна ,ако ме помолят че им трябват още 2 ръце.На всяко вадене ги черпя с по 1 буркан мед,а на дечурлигата раздавам далачетата с мед.

freddie46
23.03.2018, 13:20
Здравейте!
Вчера при нас валя сняг като че идва зимата,а не е първа пролет!:laughing:Днес също преваляваше сутринта-снежната покривка е 22-25см.Днес по обед се опита да понапече-температурата е около 0,+1.5градуса и капчуците тръгнаха.Не знам какво става с това време?sweating;Имам чувството че сезоните са се изместили с по месец два назад.crying;Декември и януари ,когато трябваше да вали бе топло ,а март го виждаме какъво е.Не ми се мисли какъв ще бъде април?:sad:Не ми се мисли и за овошките-какво ще стане.;)
Поздрави:Цветан Димитров

мухозол
23.03.2018, 14:05
Сняг вали, вали на парцали но не чувам за жертви . Някой преди зимните апокалипсиси имаха по 4,5 пити пило сигорно са сложили МАГАЗИНИ .

jdrumev
23.03.2018, 20:20
Няма смисъл да се кахарите колеги за пчелите.Пилото беше малко, а кошерите силни за месеца.Проблема е в майките.Ако предишния студ са спрели и сега пак ще трябва масаж по коремчето.:bigsmile:

Илиев
23.03.2018, 20:47
"Интересен" сезон ни предстои - началото особено беше доста изненадващо!!!...но няма отказване, материално-техническата база вече сме я обезпечили, остава да сме последователни и упорити...днес отлях 130 восъчни чашки, само да се постопли към средата на април, и да видя първите запечатани търтиеви килийки, и почвам да пренасям.

Rado76
26.03.2018, 07:53
Като гледам времето вече ще е пролет,нормални температури,събота и неделя всички по пчелините:)

Rado76
02.04.2018, 06:44
Прегледахме събота кошерите,първото пило е излюпено,прясно има от 2-5рамки зависимост от силата на кошера и място дали има да снася,поразпечатах и медец.Всички са оцелели след последното застудяване.Започвам сезона само със един загинал кошер първият ми като пчелар.Третирах и със ОК,прашец внасят доста задоволително,по-силните са вече готови за градеж.Доволен съм от семействата.Успех на всички със започването на сезона и мнохо медец във тенекиите да сложим:)

ch.atanasov
02.04.2018, 07:27
.....Третирах и със ОК...

Коя рецепта ползва? Аз съм на кантар за ОК или МК.

freddie46
02.04.2018, 11:49
Здравейте!
Вчера на празника времето беше отврат!Немога да кажа колко пъти валя,духа,пече слънце!Днес е слънчево,но вятърът е отвратителен-има пориви които могат да те гътнат когато си на открито.Има наизлезнали пчели,но незнам как се оправят в този вятър?С две думи казано-отвратително време!
Поздрави:Цветан Димитров

Rado76
03.04.2018, 06:18
ch.atanasov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4855)-Не я знам на кого е рецептата-900мл.дестилирана вода,100гр.захар 35гр.ОК
Пръскам вече втора година,не ползвам спринцовка.Разтвора го слагам във пръскалка,директно по рамките и пчелите.

Ivo_Ivanov
03.04.2018, 10:12
ch.atanasov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4855)-Не я знам на кого е рецептата-900мл.дестилирана вода,100гр.захар 35гр.ОК
Пръскам вече втора година,не ползвам спринцовка.Разтвора го слагам във пръскалка,директно по рамките и пчелите.

И аз работя със същите пропорции! Със спринцовка накапвам междурамията - по 30-40 мл на пчелно семейство!

jdrumev
03.04.2018, 10:40
И аз работя със същите пропорции! Със спринцовка накапвам междурамията - по 30-40 мл на пчелно семейство!



Това за колко междурамия е колега?

Ivo_Ivanov
03.04.2018, 15:01
30 мл за 3 до 5-6 междурамия , 40 мл за 6-10 !

Rado76
04.04.2018, 05:30
Аз съм си разграфил шишето на 50мл. 10рамков кошер-50мл.тоест 5мл.на рамка

agro
06.04.2018, 06:17
Заваля дъжд. Тъкмо се облякох и се наканих да ги "мятам" наред, че съм доста закъснял. Пликовете от питките миналата седмица взеха да ги изкарват през прелките на дълги гирлянди от по десетина - дванайсет сантиметра. Направо се втрещих, като ги видях. Не знаех, че са способни да примъкнат такова голямо нещо през рамките на три корпуса и навън през прелката.

Христо Димитров
06.04.2018, 08:40
Заваля дъжд. Тъкмо се облякох и се наканих да ги "мятам" наред, че съм доста закъснял. Пликовете от питките миналата седмица взеха да ги изкарват през прелките на дълги гирлянди от по десетина - дванайсет сантиметра. Направо се втрещих, като ги видях. Не знаех, че са способни да примъкнат такова голямо нещо през рамките на три корпуса и навън през прелката.



Много си закъснял с махането на пликовете,колега!Вече трябва да си налял поне 3 пъти сироп, а с пликовете това няма как да стане.
Успех!

mici-92
06.04.2018, 10:41
Заваля дъжд. Тъкмо се облякох и се наканих да ги "мятам" наред, че съм доста закъснял. Пликовете от питките миналата седмица взеха да ги изкарват през прелките на дълги гирлянди от по десетина - дванайсет сантиметра. Направо се втрещих, като ги видях. Не знаех, че са способни да примъкнат такова голямо нещо през рамките на три корпуса и навън през прелката.
А,аз се притеснявах,че сухите билки (подъбиче и смрадлика),които им бях натрошил профилактично,няма да могат да почистят.

jdrumev
06.04.2018, 22:03
Днес реших да махна торбичките над рамките на децата.За първи път видях какво е да ги изкарват през прелката.:bigsmile:

jdrumev
07.04.2018, 20:00
Дне продължих с прегледите.Има няколко семейства които градят за световно.Интересно е , че всиките са жълтури.

darkvr
07.04.2018, 21:09
По-малко опит имам от теб колега, но не ти препоръчвам да третираш с МК.

darkvr
07.04.2018, 21:11
ch.atanasov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4855)-Не я знам на кого е рецептата-900мл.дестилирана вода,100гр.захар 35гр.ОК
Пръскам вече втора година,не ползвам спринцовка.Разтвора го слагам във пръскалка,директно по рамките и пчелите.


Браво колега точно това е рецептата

ch.atanasov
08.04.2018, 07:18
По-малко опит имам от теб колега, но не ти препоръчвам да третираш с МК.

Това май е за мен. Да , четох мнението на Куров, но има една подробност. Той изпарява по 300мл. на кошер, а популярната рецепта е с 25мл. на кошер( с гъба, дамска превръзка и т.н.) С тези 25мл. дали правим нещо или само се губим, камо ли да навредим на пчелите.

Nik_m
08.04.2018, 16:03
Мревчена не се ли прпоръчва за есенно третиране когато температурите са по високи? За да се изпарява по лесно и да има по хубав ефект?

kuline
08.04.2018, 17:17
Мревчена не се ли прпоръчва за есенно третиране когато температурите са по високи? За да се изпарява по лесно и да има по хубав ефект?

По принцип след сваляне на магазините, което ще рече август, но привечер, когато температурата се понижи. Третирането с нея не бива да се подценява. Бъдете внимателни!

jdrumev
09.04.2018, 21:23
Перфектно време за пчеларстване днес.ВО които раздадох в събота са изградени перфектно и са осеменени.От два дена има доста добър приток на нектар.
Теорията на някой, че майка която снася много е пред умирачка според мен не е вярна.Рекордьорката 15 рамки пило от миналата година е жива и работи както миналата година.Да припомня , че майката е със синя точка.

Ivo_Ivanov
11.04.2018, 08:39
При мен още не съм слагал за градеж , но тази седмица ще слагам! Колеги , рапицата как е при вас и прогнозирайте до колко време ще е в цъфтеж!

freddie46
11.04.2018, 11:06
Здравейте!
При нас рапицата още не е цъфнала,но до седмица и това ще стане.Има носене на прашец и нектар от овошките.Много хубаво са нацъфтели.
Поздрави:Цветан Димитров

jdrumev
11.04.2018, 21:46
Аз нямам рапица,но констатирах 2 рамки с яйца за 2 дена.Не ми се мисли ако имах и рапица.Добре, че скоро цъфти осена да ги по ушапшили малко.

Rado76
12.04.2018, 06:36
До седмица рапицата ще цъфне при мене,малко е далекичко около 2км.Понеделник бях при животинките,доста се двоумях какво да правя,мед ли да разпечатвам,основи ли да слагам,чопнах и няколко медови от 10 рамковите сложих изградени.Първите пчели са се излюпили,майките са яко в режим на снасяне.Имам 6-7 кошера с доста добри майки и нарочно ги държа засега задръстени и резултата е налице първите чашки за самосмяна са налице 3-4 на брой.От записките от миналата година първите отводки ги правих на 13 април,сега малко закъсняват с около седмица.Сезона се очертава по-лек от миналата,нямам толкова рапица и не е наблизо.

Rado76
12.04.2018, 06:41
Ivo_Ivanov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2726)
-Колега пътувах за Свищов през Полски Тръмбеш на 06.04.2018г.Спрях на няколко места където има блокове със рапица до 20-22.04.2018г.ще цъфне масово.

bat_minka
12.04.2018, 10:17
До седмица рапицата ще цъфне при мене,малко е далекичко около 2км.Понеделник бях при животинките,доста се двоумях какво да правя,мед ли да разпечатвам,основи ли да слагам,чопнах и няколко медови от 10 рамковите сложих изградени.Първите пчели са се излюпили,майките са яко в режим на снасяне.Имам 6-7 кошера с доста добри майки и нарочно ги държа засега задръстени и резултата е налице първите чашки за самосмяна са налице 3-4 на брой.От записките от миналата година първите отводки ги правих на 13 април,сега малко закъсняват с около седмица.Сезона се очертава по-лек от миналата,нямам толкова рапица и не е наблизо.

Хич не си мисли ,че не е близо рапицата.Слагай магазините и ще останеш изненадан.

jordanov
12.04.2018, 13:02
Аа, той па ако не ги сложи, ше се изненада още повече:)

jdrumev
12.04.2018, 20:08
Днес беше голяма жега децата работиха почти цял ден.Паша има и раздадох вторите основи. В с.Горско Ново село вече има първия рой.

Sylvie
12.04.2018, 22:29
Дне продължих с прегледите.Има няколко семейства които градят за световно.Интересно е , че всиките са жълтури.

Какво означава това "жълтури"? Някаква порода ли е или просто млади пчели?
Снимка може ли?

Гогол
12.04.2018, 22:37
Какво означава това "жълтури"? Някаква порода ли е или просто млади пчели?
Снимка може ли?

Италианка.

jdrumev
12.04.2018, 22:37
Какво означава това "жълтури"? Някаква порода ли е или просто млади пчели?
Снимка може ли?



Ако ме питате за моята раса Всичките са ми Златаришка Родопика.:bigsmile:Това при мен е като в ромска махала всите сме Булгари./шегувам се/
Ще снимам и ще покажа.

Ivo_Ivanov
13.04.2018, 09:21
Ако работи и като италианката с по 2000 яйца дневно целогодишно - няма да има стигане!

Трендафил Дончев
13.04.2018, 09:52
Ако работи и като италианката с по 2000 яйца дневно целогодишно - няма да има стигане!

Къде ги виждате тези 2000 яйца, че и целогодишно? Това са епизодични снасяния.

дядо борю
13.04.2018, 09:57
Италианка.

По скоро мелез с участие на Лигустика,т.е.Златаришка подобрена Друмева пчела.

Ivo_Ivanov
13.04.2018, 13:36
Къде ги виждате тези 2000 яйца, че и целогодишно? Това са епизодични снасяния.

Италианката толкова и дават!

nikawr
13.04.2018, 15:12
Италианката толкова и дават!

Епизодично да, но не и целогодишно, дори и през активния сезон не може да е такова темпото постоянно 5 месеца примерно! Ако е така то значи, че в денонощието майката не трябва да пада под 43 сек между снасянето на две яйца, за да се вмъкне в нормата от 2000 яйца за 24 часа... и така примерно 5 активни месеца да кажем, а да не говорим за средно годишно, колко трябва да снася в активните месеци, че да влезне в тая норма.

Гогол
13.04.2018, 22:28
Италианката толкова и дават!

Теоретично погледнато може да ги изръси толкова,ако докато дупето и е в килийката и снася,свитата и да я храни и обгрижва.Но...но тя трябва и да почива между снасянето на определена бройка яйца,трябва да търси килийки,трябва да бъде пощена след определен брой яйца,трябва още доста неща.Всичко това е загуба на време.Така,че не всичко написано по книгите може да се реализира практически.Наистина,дейна е.Не се интересува има ли или няма паша,по–точно поколението и.

jdrumev
13.04.2018, 22:56
Да до пълня мненията ви.Тая пчела може и да я дресираш да пълни магазина,но комшията се светна и си купи фунии.:bigsmile:Мача се обърна в негова полза за сега а аз бяхам с оцета в безпашие.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

jdrumev
13.04.2018, 22:58
По скоро мелез с участие на Лигустика,т.е.Златаришка подобрена Друмева пчела.



Тая майка я намерих в една тръвна на един остров.Стареца едвам се раздели с нея след много кеш пара.;):bigsmile:Шегувам се отново за пореден път тая вечер.

jdrumev
15.04.2018, 00:36
До няколко дена почва цъфтежа на осена колеги при мен.Днес видях нещо което не се е случвало скоро при мен.За няколко дена са събрали 2 ДБ рамки нектар.Днес времето беше перфекно за слагане на магазини и правене на машули.:bigsmile:Турихме и по някоя друга фитара лук за да има за слънчувката.:bigsmile:

Rado76
15.04.2018, 06:08
Първите основи сложени на 09.04.2018г.изградени перфектно и осеменени,силните получиха ,магазини,строителни,вкара ме ги засега във ред.За радост на окото имахме и няколко маточника че цепнахме и няколко отводки.Рапицата е цъфнала при нас,носят яко нектар.

Борислав
15.04.2018, 06:49
А при нас (около Свищов) рапицата вчера започна на цъфти :)

Ivo_Ivanov
16.04.2018, 10:29
Има тук там някой цъфнал блок , но все още не носят! Прогнозата за времето е лек спад на температурите! Половината от семействата са вече с магазин , а другата половина - след 2-3 дни !
Колега Борислав , къде пчеларстваш!?

Rado76
16.04.2018, 18:45
Ivo_Ivanov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2726)
-Днеска бях във Свищов,доста поразгледах и в Румънско има рапица точно до брега.Село Совата,доста рапица,село Царевец също доста,радост за окото жлътнала хубаво
Дано сте близко да я хванете.Не знам може и да греша,слязох отидох до рапицата но не миришеше все още,тук там се мяркаха пчели.

jdrumev
16.04.2018, 18:53
Аз видях и до В.Търново доста добре цъфнала.

nikawr
16.04.2018, 19:43
При нас разцъфтя в събота. Много висока и с дебело стъбло. Почти до гърдите ми стига, а е в началото на цъфтежа. След предстоящите няколко дни дъжд, който прогнозират, ще стане мазало... С две думи: Почна се! :)

Борислав
17.04.2018, 19:45
Все още не пчеларствам, на първите страници съм още :) В Караманово :)

jdrumev
17.04.2018, 19:47
Все още не пчеларствам, на първите страници съм още :) В Караманово :)



Ти поне си по напред от мен аз съм на А-то още.:bigsmile:

Борислав
17.04.2018, 20:04
Аз съм си аджамия, но теб като те гледам колко си хитър и дълбок, може да се поучи човек от теб :bigsmile:
Иначе в Румъния традиционно се сее много рапица (поне срещу нас), но доколко пчелите ходят там не зная. Все пак при нас Дунава достига километър широчина и си има силно въздушно течение. А с какво пръскат там, друга тема.

jdrumev
17.04.2018, 20:10
За мен ли става въпрос в поста.:bigsmile:Защото ако е така много си се заблудил.:bigsmile:

Rado76
18.04.2018, 07:24
Борислав (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6061)- Ще минат Дунава със корабчетата:))))

Rado76
18.04.2018, 07:47
Друмев-покрай Търново има доста рапица прав си,но миналата година на пътя за София точно до Лукойл беше само Слънчовкаа,познат колега сложи 60кошера,гладни си ги върна горките,не знам къв слънчоглед сеят но се беше разочаровал тотално.

Имам запитване трябва ли разрешение от кмета или от органите за да сложиш кошери мобилно само за рапицата? При нас някакъв колега,сложил кошери без да пита.

jdrumev
18.04.2018, 08:08
Да кмета трябва да разреши.При нас го правят същия номер.Без да питат си ги слагат на слънчовката.Сега е рапица там където е било слънчовката.

nikawr
18.04.2018, 08:13
Да кмета трябва да разреши.При нас го правят същия номер.Без да питат си ги слагат на слънчовката.Сега е рапица там където е било слънчовката.

Ако е земята до рапицата е на селото, кмета, а ако е часна, от собственика.... и не само, ако искаш всичко да е законно....
Но нека се изкажат колегите които практикуват подвижно пчеларство. Те биха били най-обективни!

jdrumev
18.04.2018, 08:32
Да съгласен съм с теб.

Ivo_Ivanov
18.04.2018, 12:44
Много са въпросителните за подвижното! Аз съм стационарен но се надъхвам да пробвам с малък брой кошери! Тук има ли някой който пчеларства подвижно!?

Ivo_Ivanov
18.04.2018, 14:20
Ще пръскат рапицата в свищовско с.Българско Сливово! От 22 до 26 .04! От 19ч до 10ч! Блоковете са в края на землището така че е важно и за колегите в съседните села!

jdrumev
18.04.2018, 14:20
Като се замислих днес да ли трябва разрешение от някой да си приместя пчелите стигнах до заключението,че ако е без разрешение може на жълтите павета да ги сложа:bigsmile:/шегувам се/.

rosty_sz
18.04.2018, 19:51
Да кмета трябва да разреши.При нас го правят същия номер.Без да питат си ги слагат на слънчовката.Сега е рапица там където е било слънчовката.

Закона предвижда минимално разстояние на подвижен пчелин до стационарен такъв. Кмета не е контролен орган в случая.При него са длъжни да се регистрират подвижните ако са в землището без значение дали са на частна или друга земя. Дали кмета може да откаже регистрация е спорно. Дали може да принуди някой да си махне кошерите - НЕ не може. Ако си сложиш кошерите на подвижно без да се съобразяваш с колегите на стационар или с други които ходят редовно на подвижно в района 99%ще пострадаш.

jdrumev
18.04.2018, 20:06
Не е точно така.Миналата година дойдоха трима при нас.Никой не му пукаше,че има чужди пчели при нас. За да пострада някой трябва и такива да са пчеларите в района/злонамерени/.

rosty_sz
18.04.2018, 20:14
Аз съм от "злонамерените" когато си защитавам доходите на семейството и за това мисля така.

jdrumev
18.04.2018, 20:38
Аз съм от "злонамерените" когато си защитавам доходите на семейството и за това мисля така.



Е и той е дошъл за доходи. Проблема е ако не се е обадил и кой му е разрешил.

дядо борю
18.04.2018, 21:40
Може и А. Г. да ви накичи или поне гонорея.

Илиев
18.04.2018, 21:45
Проблемът според мен е в изключително неравномерната концентрация на пчелните семейства в България, някои райони са супер пренаселени с пчели, а в други с много богата паша може и да няма даже хич и една пчела...и според мен държавата трябва да регулира тази неравномерна населеност на пчелните семейства..ей тия пари по тъпите програми, ако се разходят за инфраструктура, да се осигури достъп до трудни райни с богата паша, да се раздадат парцели на пчелари праз 5-6км., за да се усвоява макс. ефективно пашата......вместо да се харчат пари за бай вароли, и др. скъпи шантиклерии и др. глупости.

agro
18.04.2018, 22:03
... според мен държавата трябва да регулира...
Пази боже нашата държава да те регулира. Като гледам, така регулира, че, ако си и редови гражданин, спукана ти е работата. Така ще те изрегулира, че има да се чудиш защо още преди години не си си хванал пътя нанякъде. Колегата със записите на апашите от темата за видеонаблюдението току що е започнал да го установява на свой гръб.

jdrumev
18.04.2018, 22:03
Може и А. Г. да ви накичи или поне гонорея.


То не, че от наще не може той да хване.:bigsmile:

дядо борю
18.04.2018, 22:39
То не, че от наще не може той да хване.:bigsmile:

Рисковете са взаимни,но винаги е виновен пришълеца.

kuline
18.04.2018, 23:04
Пази боже нашата държава да те регулира. Като гледам, така регулира, че, ако си и редови гражданин, спукана ти е работата. Така ще те изрегулира, че има да се чудиш защо още преди години не си си хванал пътя нанякъде. Колегата със записите на апашите от темата за видеонаблюдението току що е започнал да го установява на свой гръб.

Еми вземете се в ръце. Не чакайте някой да ви свърши работата. То и с пчелите е така, ако чакате само на природата да ви свърши пчеларската работа, то... То май и за това сме на туй дередже, все някой вместо нас да регулира, да контролира да.. и т.н. В природата справедливостта е за по-"силния", та и при нас така, "посъветвайте" го по подходящия начин и ...

Гогол
19.04.2018, 21:29
Ти поне си по напред от мен аз съм на А-то още.:bigsmile:

Ей,лъжльо с лъжльо!!!:laughing:;):laughing:Бил той на А–то?crying;:cool:

jdrumev
19.04.2018, 21:32
Ей,лъжльо с лъжльо!!!:laughing:;):laughing:Бил той на А–то?crying;:cool:


Е що да лъжа.За трол ставам ама за пчелар още не се знае.:bigsmile:

Rado76
20.04.2018, 06:37
Относно колегата със мобилните кошери,лесно може да се оправят нещата,но не искам така,все пак ми идва в селото на 1км от моя пчелин без да пита,неделя ако е там ще поговорим сериозно дано да се вслуша в това което ще кажем.Двама колеги са пуснали жалби в Търново,ако евентуално нищо не е станало ще се приказва.

freddie46
21.04.2018, 19:41
Здравейте!
При нас не може да си сложиш кошерите където искаш без да питаш.Горските и кметовете следят и наказват такива самозванци.Колкото до превоза на кошери без ветернарно разрешително е абсурт.Кръстник съм на шефа на ДВСК в Левски и той е пчелар и общуваме постоянно и от него знам,че хванат ли някого-гори.Мобилното пчеларство е само с разрешение от ДВСК и кметовете на населените места.Не може всеки който е решил нещо да го прави без разрешение.
Поздрави:Цветан Димитров

malkia.sandanski
21.04.2018, 20:25
Как горят, с какво ги наказват? И знаят ли кой и кога превозва пчели, че да не може да се извършва без разрешително от тях? Може и наистина да си вършат работата тези доктори, за които говориш. Други изобщо не можеш да ги намериш. Едвам ги откриваш веднъж в годината да разпишат документите за цяла година назад.

jdrumev
22.04.2018, 23:03
Нещата не са много добре при нас.В момента цъфти осена и глога,но забелязах побелели цветове на няколко акации.
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=873561
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=873562 във Велико Търново видях първите цъфнали акации, но видях и това
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=873568
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=873567

Ivo_Ivanov
23.04.2018, 08:39
Рапицата се проточи и акацията подранява и май ще ги смесят!
Относно подвижното пчеларство - когото и да питам всеки си мести пчелите където иска даже и без регистрирани ремаркета!

Rado76
24.04.2018, 05:45
Вчера бях във Павликени,до село Михалци колега сложил мобилни кошери 2-3 платформи точно до рапицата,голяма красота,мястото където ги е сложил е супер,и кошерите му са идеални браво на колегата и много мед да извади:)

jdrumev
25.04.2018, 18:55
Акацията вече цъфти при нас.Две седмици по рано от плануването.Цъфти и глога сега се пита в задчата кое ще предпочетат децата.

jdrumev
25.04.2018, 19:44
Проблема не е в цъфтежа,а колко ще продължи.Ако познаят Руснаците времето може да се повтори 2014г даже и по лошо да стане.Аз затова всяка излишна рамка с мед я пребирам в склада,че знаели се какво ще дойде.
п.п. Разбра се , че те няма.:bigsmile:Форума стана като черква след велик ден.:bigsmile:/ласкаяте Модернизаторе/

jdrumev
25.04.2018, 19:49
Ей сега ще проверя - само да звънна. Секунда.;)........................Звън ах. Вярно бе. Ееееее, дръпна едни гърди напред. :bigsmile:


Не съм.Летящата изчезна миналата седмица.Но ще дръпна след 24 май и то яко.:bigsmile:

Трендафил Дончев
25.04.2018, 19:52
Не съм.Летящата изчезна миналата седмица.Но ще дръпна след 24 май и то яко.:bigsmile:

И тук нещо стана докато ме нямаше, но нямам обяснение какво е. Преполовиха се.:tres:

jdrumev
25.04.2018, 20:09
И тук нещо стана докато ме нямаше, но нямам обяснение какво е. Преполовиха се.:tres:


10-12 на 3-4 не е проблем за умиране.:bigsmile:

jordanov
26.04.2018, 18:12
От днес и на най-южната част на брега на Дунав акацията цъфна. Има и силен, характерен аромат.

jdrumev
28.04.2018, 20:20
Такъв бурен цъфтеж на акация не бях виждал.Няма ранна няма средна нямя късна. Всичко цъфти ,че се пука.Роеве как каза един колега май тая година ще са кът при нас.От видяното днес съдя,че майките са снасяли от 2,5к до 3к яйца на ден.Цял ден се чудя къде да сложа рамка за градеж или отводки да правя.А иначе Акацията ухае добре.

jdrumev
28.04.2018, 21:40
Във Елена също започва цъфтежа,но там нещата са в норм с цъфтежа.

Rado76
29.04.2018, 04:08
При мене рапицата на някои места започна да позеленява тоест да преминава тези жеги и суша бързо ще я свърши.Акацията е цъфнала навсякъде.Вчера за първи път в кошер видях подготовка за роене,градят като луди,лошото е че почнаха се цакат пчелите със майката където е успяла е снесла другото нектар трупат яко,прашец има доста,това е добре за отводките които правя.

Rado76
29.04.2018, 04:14
Имам запитване към по-опитните колеги,имам една майка от 2016г.Много кротка и продуктивна.Направиха си маточник за самосмяна махнах майката от кошера заедно със две рамки и сложих още две(сборна отводка) след 8 дена направиха два маточника отново за самосмяна,вчера направих още две отводки от тези маточници.Преместих майката отново във друг празен кошер.Вупроса ми е как може да я използвам максимално да ми направи още маточници?Миналата година нейна дъщеря от маточник ми беше лидера по мед.

nikawr
29.04.2018, 05:50
Имам запитване към по-опитните колеги,имам една майка от 2016г.Много кротка и продуктивна.Направиха си маточник за самосмяна махнах майката от кошера заедно със две рамки и сложих още две(сборна отводка) след 8 дена направиха два маточника отново за самосмяна,вчера направих още две отводки от тези маточници.Преместих майката отново във друг празен кошер.Вупроса ми е как може да я използвам максимално да ми направи още маточници?Миналата година нейна дъщеря от маточник ми беше лидера по мед.

Не съм от по-опитните, ама я "дой" поне до слъчоглед. Мисля че някъде бях чел, че така можеш да извадиш 6-7 партиди хубави маточници. :)

peter11_82
29.04.2018, 16:17
Не се вижда особено добре, но ако се вгледа човек...
https://www.youtube.com/watch?v=VIfN846O93E&feature=youtu.be

jdrumev
29.04.2018, 22:00
Тая вечер минах за малко през Лясковец.Липата има няма 10 дена ще цъфне.Много напред е ппиродата тая година.А в Златарица вече има първия хванат рой.

kuline
29.04.2018, 22:05
Тая вечер минах за малко през Лясковец.Липата има няма 10 дена ще цъфне.Много напред е ппиродата тая година.А в Златарица вече има първия хванат рой.

Ако речеш, че тоя рой е твоя!

jdrumev
29.04.2018, 22:13
Ако речеш, че тоя рой е твоя!

Ти пък моя.:bigsmile:Аз си научих урока вече.:bigsmile:Моите не се роят.:bigsmile:Нямам зимна смъртност и др. подобни фрази вече ги използвам редовно.:bigsmile:

jdrumev
02.05.2018, 21:04
Забелязвам нещо странно. При положение , че има паша градежа е почти нулев.Според мен това се дължи на липсата на прашец.Добре,че Бай Иван Сълкъма спомена,че до ден два къпината ще цъфне.

Трендафил Дончев
02.05.2018, 21:11
Забелязвам нещо странно. При положение , че има паша градежа е почти нулев.Според мен това се дължи на липсата на прашец.Добре,че Бай Иван Сълкъма спомена,че до ден два къпината ще цъфне.

Странни наблюдения и умозаключения. Скоро майсторите с които се консултираш ще съжалят, че си хвърлят знанията на вятъра, защото ти нищо не вдяваш от тях. :bigsmile:

kuline
02.05.2018, 21:14
Забелязвам нещо странно. При положение , че има паша градежа е почти нулев.Според мен това се дължи на липсата на прашец.Добре,че Бай Иван Сълкъма спомена,че до ден два къпината ще цъфне.

Май в пчелите ще е проблема, а най-вероятно в пастира. :bigsmile:

jdrumev
02.05.2018, 21:21
Странни наблюдения и умозаключения. Скоро майсторите с които се консултираш ще съжалят, че си хвърлят знанията на вятъра, защото ти нищо не вдяваш от тях. :bigsmile:



Бъзикаш се ти щото не събираш прашец.:bigsmile:

jdrumev
02.05.2018, 21:22
Май в пчелите ще е проблема, а най-вероятно в пастира. :bigsmile:



Ама аз като ви казвам ,че брата е слаб пчелар вие се ме ковалите.:bigsmile:

jdrumev
02.05.2018, 21:27
Сериозно ви казвам ,че не градят.Сложих 5/5 само на изградените работят в третия магазин.:bigsmile:Който поставих над втория ДБ корпус.:bigsmile:
п.п. Кой невярва да пита тоя от долу.:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.05.2018, 21:29
Сериозно ви казвам ,че не градят.Сложих 5/5 само на изградените работят в третия магазин.:bigsmile:Който поставих над втория ДБ корпус.:bigsmile:
п.п. Кой невярва да пита тоя от долу.:bigsmile:

А какво написа за този отдолу в поста си отгоре? ;) Ако съм на негово място, ще ти разреша да гледаш пчелина от София с бинокъл, но в обратна посока - към Сърбия.

jdrumev
02.05.2018, 21:32
А какво написа за този отдолу в поста си отгоре? ;)

Хубаво е човек в живота му поне един да му следи мисълта и да го разбира какво пише.:bigsmile:

jdrumev
02.05.2018, 21:56
Забравих да спомена, а може и това да е причината,че направих една отводка която сложих в капанче над кошера.Да ли това не е също проблем да не градят?:bigsmile:

jordanov
03.05.2018, 08:58
Ъъъ, извинявай, ама да питам, да не си им таковал Мамата?

jdrumev
03.05.2018, 09:48
Ъъъ, извинявай, ама да питам, да не си им таковал Мамата?

Може и да съм я презорил и презобил защото са заложи маточници за самосмята.Веднага ги бутнах в една отводка и я сложих над кошера.

Ivo_Ivanov
04.05.2018, 08:00
Колеги , рапицата при нас прецъфтя, но ще я пръскат за втори път! Дали да се притеснявам!>? След първото пръскане имаше подмор пред всеки кошер!

jdrumev
04.05.2018, 08:48
Колеги , рапицата при нас прецъфтя, но ще я пръскат за втори път! Дали да се притеснявам!>? След първото пръскане имаше подмор пред всеки кошер!

По принцип пчелите няма какво да търсят на прецъфтяла рапица,но си е за притеснение защото второто е за червея.Ако пръскат регламентирано и с наземна техника е по малка вероятноста от отравяне

Ivo_Ivanov
04.05.2018, 10:28
С наземна техника си пръскат но първия път пръскаха и по обяд вместо посоченото време в писмото (19:00-10:00)!

Вълчан
04.05.2018, 10:38
С наземна техника си пръскат но първия път пръскаха и по обяд вместо посоченото време в писмото (19:00-10:00)!

Така и при мен, отивам да ги видя миналата седмица около обят (12ч.) , а те си я пръскат с трактора!

jdrumev
04.05.2018, 11:41
С наземна техника си пръскат но първия път пръскаха и по обяд вместо посоченото време в писмото (19:00-10:00)!



Със самолетите беше страшно.Облака минели през коридора на пчелите и канавките се пълнеха с пчели.

jdrumev
04.05.2018, 11:43
Така и при мен, отивам да ги видя миналата седмица около обят (12ч.) , а те си я пръскат с трактора!



Снимай ги и ги качвай тук все някой може да ги види.Миналата година не знам в коя тема беше,но колеги показаха клипове на нерегламентирани пръскания.

jdrumev
06.05.2018, 01:17
https://youtu.be/US-9s_bcCpc така е при нас.Пчели много акация нанайси.:bigsmile:От утре почвам ударно подхранване да направя тонажа.:bigsmile:

Валентин.
06.05.2018, 16:56
Ти да видиш, на това ли учат шпецовете по телефона, как се прави захарен мед. А честито на Матеев, че ще си купи рамки с Мед. :laughing: :laughing::laughing:

rosty_sz
06.05.2018, 21:59
https://youtu.be/US-9s_bcCpc така е при нас.Пчели много акация нанайси.:bigsmile:От утре почвам ударно подхранване да направя тонажа.:bigsmile:

Как си го обясняваш?
Семествата каза че са силни. Летеж имаш. Имам инфо че в района акацията дава( Еленския балкан). Или не казваш да не ти завиди някой или нещо си объркал или моето инфо е грешно.

jdrumev
07.05.2018, 19:39
Как си го обясняваш?
Семествата каза че са силни. Летеж имаш. Имам инфо че в района акацията дава( Еленския балкан). Или не казваш да не ти завиди някой или нещо си объркал или моето инфо е грешно.

За Елена е тава, инфото ти е вярно.За Златарица не е точно така.Летящата се загуби точно 3 дена преди цъфтежа и добива няма да е голям на средните семейства. Силните са събрали не знам от какво е но като гледам сухата запечатка може и да е от сняг.:bigsmile:Акация почти няма вече летежа е от друга паша.Днес братовчеда оцапа центрофугата и сподели,че е като вода бистра.

jdrumev
07.05.2018, 20:00
Ти да видиш, на това ли учат шпецовете по телефона, как се прави захарен мед. А честито на Матеев, че ще си купи рамки с Мед. :laughing: :laughing::laughing:



Позна бат Вальо.:bigsmile:По цял ден обикалям кошерите с бурканя.:bigsmile:Но не си прав за Матеев.Ако си ми чел хвалбите и нещастията ще се да разбереш защо.:bigsmile:

jordanov
07.05.2018, 20:05
Едни крупни зърнопроизводители май оплескаха яко нещата из наште села. Срещу Първи май много смъртност, чувам в някои големи пчелини 50% и нагоре... Оня ден още не съм слязъл от колата и служителка от кметството тича с уведомително писмо от кмета, хем съм дребен и нерегистриран - ще пръскат с Пропулс и Протеус в съседно землище, на 2-8 километра от нашето, нещата вече явно са мноо загрубели...
При мен като че ли има малко загуба на летяща пчела, но не е страшно, за една седмица почти пълен магазин, не са запечатали. Има и приличен градеж в магазините.

agro
07.05.2018, 20:22
Едни крупни зърнопроизводители май оплескаха яко нещата из наште села. Срещу Първи май много смъртност, чувам в някои големи пчелини 50% и нагоре... Оня ден още не съм слязъл от колата и служителка от кметството тича с уведомително писмо от кмета, хем съм дребен и нерегистриран - ще пръскат с Пропулс и Протеус в съседно землище, на 2-8 километра от нашето, нещата вече явно са мноо загрубели...
При мен като че ли има малко загуба на летяща пчела, но не е страшно, за една седмица почти пълен магазин, не са запечатали. Има и приличен градеж в магазините.
От колко време цъфти акацията по вашия край? При мен за 10 дни нормалните семейства напълниха по един магазин с нектар, в петък имаше наченки на запечатване.

jordanov
07.05.2018, 21:15
Абе преди Първи май беше цъфнала... И за късмет, за втора година имаме съвсем малко рапица, а и такива добри условия не помня за последните десетина години... Акацията е малко, а кошерите - много, но си мисля, че по един магазин ще има и за мен :)

jdrumev
07.05.2018, 21:39
Да ви се похваля колеги.Сефте за тая година вчера видях шлейф.:bigsmile:

jordanov
08.05.2018, 10:04
Е клип няма ли!?

Борислав
08.05.2018, 17:59
От първата "брачна нощ"? Колкото е любопитен, толкова е и свенлив :)

jdrumev
08.05.2018, 21:13
Е клип няма ли!?



Нямам карта памет пазя за ваденето на меда.Тая суха разпечатка не се вижда всеки ден.:bigsmile:

jdrumev
08.05.2018, 21:41
http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=874201 До къде ни докара немотията тоя елексир на 8 лв да го даваме в тоя вид.Хората нямат пари и почнаха да ни мислят за кожудери.:bigsmile:

jdrumev
08.05.2018, 22:44
Че не е чиста не е чиста, но пък можеше да ми турите пръста.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

rosty_sz
09.05.2018, 05:30
Че не е чиста не е чиста, но пък можеше да ми турите пръста.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Много си е добра. Браво Дака. На който не му харесва, да си подреди нещата и да си добие сам. Ако извадя мераклиите да си приготвят 10 лв за буркан и 8,50 на тенек. Въобще не ми дреме за кожодер ли ще ме мислят или за някакъв друг.

Трендафил Дончев
09.05.2018, 06:28
Много си е добра. Браво Дака. На който не му харесва, да си подреди нещата и да си добие сам. Ако извадя мераклиите да си приготвят 10 лв за буркан и 8,50 на тенек. Въобще не ми дреме за кожодер ли ще ме мислят или за някакъв друг.

Цената на билета в градския транспорт от 6 ст. скочи на 1. 60 лв., а меда от 3. 20 лв. скочи с клизма на 8 - 10 лв. на дребно. Кой е кожодера?:

rosty_sz
09.05.2018, 08:47
Малко са пчеларите които успяват да добият добър акациев мед. Всеки който е успял има реалната възможност да поиска достойна цена. Търсенето далеч надвишава предлагането на този мед, а за добива му далеч не са достъчни много знания и умения, иска се съвкупност от климатични фактори които не са ни подвластни.

jdrumev
09.05.2018, 21:51
https://youtu.be/MF_w5QfxPf8 Прав си колега.Тая пчела си иска паша.А пашата трябваше да почва от днес при нас,а тя вече е преключила.

jdrumev
10.05.2018, 19:37
Днес времето беше като за съдене на домате и копане на картофи.:bigsmile:Минах да нагледм и децата.Хрупат,та хрупат.На тая цена на акацията направо ми се скъса сърцето,но какво да се прави.Колеги чувам вадят на 100% всичко и то незапечатано.Аз не съм от тия смелите макар,че имам рефрактомер.:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.05.2018, 20:37
Днес времето беше като за съдене на домате и копане на картофи.:bigsmile:Минах да нагледм и децата.Хрупат,та хрупат.На тая цена на акацията направо ми се скъса сърцето,но какво да се прави.Колеги чувам вадят на 100% всичко и то незапечатано.Аз не съм от тия смелите макар,че имам рефрактомер.:bigsmile:

Най - добрия мед се получава и без рефрактомер. Трябва да имаш търпение да запечатат почти всички пити в магазина отгоре до долу.

jdrumev
10.05.2018, 20:58
Най - добрия мед се получава и без рефрактомер. Трябва да имаш търпение да запечатат почти всички пити в магазина отгоре до долу.



Викаш да чакаме,но да ли няма да изхрупат всико?:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.05.2018, 21:03
Викаш да чакаме,но да ли няма да изхрупат всико?:bigsmile:

Това какво ти говори? На мен ми нашепва, че няма паша и пчелите започват да гладуват. Ако има добре, ако го извадиш и го шитнеш на пазара, а пилото сега се развива най - бурно - какво правим?

Nik_m
10.05.2018, 22:33
И при мен вкараха доволно нектар но сега идва глад и ще им е нужен този мед. Няма да вадя по много да има какво да хапват. Ако вадя сериозно ще трябва да храня а не искам.

jdrumev
10.05.2018, 23:46
Това какво ти говори? На мен ми нашепва, че няма паша и пчелите започват да гладуват. Ако има добре, ако го извадиш и го шитнеш на пазара, а пилото сега се развива най - бурно - какво правим?

Ще храним всеки ден с лейката ако искаме да не стане канибализъм.

Rado76
11.05.2018, 05:32
Друмев при тебе в Златарица нямате рапица,доколкото говорих с други колеги от там.Аз съм задръстен в плодниците от нея и акация колкото дал господ във магазините не е чиста има от всичко,но ще въртя да освободя,рапица не оставям във плодниците.

Вълчан
11.05.2018, 08:45
Друмев при тебе в Златарица нямате рапица,доколкото говорих с други колеги от там.Аз съм задръстен в плодниците от нея и акация колкото дал господ във магазините не е чиста има от всичко,но ще въртя да освободя,рапица не оставям във плодниците.
Какъв ти е проблема с рапицата в плодника? А им я оставям и те до слънчогледа снижават количеството и до минимум.

jdrumev
11.05.2018, 20:51
Друмев при тебе в Златарица нямате рапица,доколкото говорих с други колеги от там.Аз съм задръстен в плодниците от нея и акация колкото дал господ във магазините не е чиста има от всичко,но ще въртя да освободя,рапица не оставям във плодниците.

Нямаме рапица от няколко години инфото ти е вярно.Акация няма по Златарица,чак толкова много колкото в Елена.Пробле е в дупките м/у пашити още нещо което не бях виждал до сега.Преди Акацията ако ми следиш писаниците от 7 до 9 рамки запечатано пило.В момента имам кошер 12 рамки само открито.Това е голям проблем за меда от акация според мен,но ако погледнем от хубавата страна идва до 7 дена липата.:bigsmile:

jdrumev
11.05.2018, 20:53
Какъв ти е проблема с рапицата в плодника? А им я оставям и те до слънчогледа снижават количеството и до минимум.


Голям проблем е рапицата бай Вълчане да знаеш от мен.Не дай боже никому да водят война арендатори да видиш кой страда.

Rado76
12.05.2018, 03:19
Вълчан (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2625)-Относно рапицата имам доста рамки запечатани тях ги въртя,другите които са със прашец и медец ги ползвам за отводки в момента.Лошото е че имам закупени 15 отводки от миналата година които рамките са стари и черни,трябва ги сменя.Предпочитам да го извадя и сега като каза Друмев когато има дупки между пашите правя вода,медец и малко захар и подхранвам със 300мл.през 2-3 дена хем да градят новите основи хем и да наваксам пчелата която се поизгуби от задръстването в плодника,може и да греша,но все пак съм на 3г.пчелар:)))

jdrumev
12.05.2018, 06:03
Голяма мъгла в Елена има в момента.Това време направо разказа играта на колегите тук.Старта беше голям,но от една седмица всичко се бъгяса.

kuline
12.05.2018, 07:06
Голяма мъгла в Елена има в момента.Това време направо разказа играта на колегите тук.Старта беше голям,но от една седмица всичко се бъгяса.

Не само там е така. За теб, като отявлен капанджия, би било добре. :)

rosty_sz
12.05.2018, 08:00
Сутринта цялата " Долина на розите" беше под дебела гъста мъгла.

Трендафил Дончев
12.05.2018, 15:48
Сутринта цялата " Долина на розите" беше под дебела гъста мъгла.

Не цялата. ;) Само вашата.

Борислав
12.05.2018, 20:28
Хм, при нас (около Свищов) сериозна суша. А на други места мъгли, порои и т.н. Всичко бързо прегаря, а аморфата сега започва. Колеги започват да центрофугират акацията без да е запечатана и на 50 %. Вижда им се доста гъстичко и трудно се вади. Тази година около нас (явно не само при нас) рапицата е дефицит за добро или лошо.
Абе, това пчеларството по-сериозно и от шаха :) Бая ходове напред трябва да се мисли :)

jdrumev
12.05.2018, 20:45
Какви 50% има колеги нямат и 10% вадят.Аз изчаках 8-9 дена и чак тогава се пробвах.Изялиса или самъкнали почти цял магазин,но не съжелявам за това.В плодниците ми хареса какво е съотношението преди липата.Вадих само рамки със суха запечатка около 70-80%.От хибридната система ДБ съм много доволе около40-45кг на кошер събрала.Жалко,че я пробвах само с няколко бройки.

Борислав
12.05.2018, 20:57
Много гладни вашите :) Или нямат възпитание ) Как така: хем в склада, хем бъркат там? Много странно. То да не е август, всичко изгоряло и няма поддържаща паша?
При нас си знаят, като сложат в магазина и не барат повече:) При нас липа няма, нея не я мисля :) А тоя хибридна система, защо я пробваш само на няколко кошера?
Ако са 100 или 1 000? Ухаа, как мислиш? :)

Трендафил Дончев
12.05.2018, 21:00
Тази година меда от акация е много редичък и си мисля, че с това бързане да се вади, някой ще си вкарат таралеж в гащите.

Борислав
12.05.2018, 21:07
Аз лично ще изчакам. А и ние нямаме друг избор, не сме като колеги с n... капани за рояци:) Чак им завиждам :) При нас времето сякаш е спряло и този нагон (роене) изглежда странен, хихи :)

jdrumev
12.05.2018, 21:09
Тази година меда от акация е много редичък и си мисля, че с това бързане да се вади, някой ще си вкарат таралеж в гащите.



Не е точно така при нас,но може да се лъжа защото от години не сме вадили.Бистър гъст и много сладък.Има тенекии с леко жълт отенак, но не е много.Пробвах да вадя и със мокра запечатка,но там го цапаше с тоя жълт отенак и се отказах.:bigsmile:

Борислав
12.05.2018, 21:12
Браво, Данчо :) А, аз като Кума Лиса въртя опашка покрай гроздето и се облизвам :)

jdrumev
12.05.2018, 21:16
Аз лично ще изчакам. А и ние нямаме друг избор, не сме като колеги с n... капани за рояци:) Чак им завиждам :) При нас времето сякаш е спряло и този нагон (роене) изглежда странен, хихи :)



Аз ще ги прибирам Борка моите.То няма смисъл. Всички си нацепиха кошерите след акацията от страх да не се роя.За сега пашата продължава и няма наченки за роеве при нас.

Борислав
12.05.2018, 21:21
Ааа, колко си хитър и дълбок :) Нещо пак си замислил :)
Много здраве на пчелите, на пчеларите и на пчеларките! :)

jdrumev
12.05.2018, 21:29
Ааа, колко си хитър и дълбок :) Нещо пак си замислил :)
Много здраве на пчелите, на пчеларите и на пчеларките! :)



Е какво да му мисля.Паша има,липа на старта после някоя отводчица в капанчетата за приятели и за някой лев и те това ще е.:bigsmile:

tarty
12.05.2018, 21:29
Дълбок, колко дълбок в собствената си глупост. Можеше да постигне много повече, но пустото няма пари, ще го обрича още дълго време да си блъска главата в стената, особенно с разбирането за пчеларстване с брата.

Трендафил Дончев
12.05.2018, 21:34
Дълбок, колко дълбок в собствената си глупост. Можеше да постигне много повече, но пустото няма пари, ще го обрича още дълго време да си блъска главата в стената, особенно с разбирането за пчеларстване с брата.

Янчо, ти под водопад дъно виждал ли си? А Данчо си е жив и буен водопад.;)

jdrumev
12.05.2018, 21:36
Дълбок, колко дълбок в собствената си глупост. Можеше да постигне много повече, но пустото няма пари, ще го обрича още дълго време да си блъска главата в стената, особенно с разбирането за пчеларстване с брата.


А не така.От него може също да се научи нещо.:bigsmile:Е колко повече.При нас не е Акациев регион.В Елена има вярно много,но в Златарица за 1к кошери и не е толкова много.+Това летящата изчезна преди пашата,Жега около 30 градуса я опърли,а дъжда я довърши.Сиромах челяк и на ... е доволен,е верно цяла си е по добре ,но колкото толкова.:bigsmile:

Rado76
13.05.2018, 06:26
Вчера врътнах магазините,за първи път вадя акация,оставих си 17 кошера без да ги цепя и съм много доволен.Центрофугата вече е пробвана огън е бързо и лесно става.9 майки са оплодени от новата колекция и снасят,засега 100% оплождане,но вече имам гостенин Пчелоядче седи чурулика и чака.Жал ми е за него да го гръмна с пушката но ако не се оплодят мамите ще го целна.

jdrumev
14.05.2018, 07:19
Вчера врътнах магазините,за първи път вадя акация,оставих си 17 кошера без да ги цепя и съм много доволен.Центрофугата вече е пробвана огън е бързо и лесно става.9 майки са оплодени от новата колекция и снасят,засега 100% оплождане,но вече имам гостенин Пчелоядче седи чурулика и чака.Жал ми е за него да го гръмна с пушката но ако не се оплодят мамите ще го целна.



С 11 най добре.:bigsmile:Ти пак си добре ела да видиш при мен какво при лошо време.:bigsmile:

jdrumev
14.05.2018, 07:26
Аморфата,цъфти при нас,но се усеща вече глада преди липата който имаме всяка година. Вчера по завъртяхме още някой килце,но вече се виждат следи от аморфата.
Роево 0.Това е не виждано до сега по това време на сезона.Според мен не е от наши манипулации, а от климатичните промени които имаше март-април.

Борислав
14.05.2018, 17:52
Да не би да си има рояци, но капаните да не ги привличат? :bigsmile:

mici-92
14.05.2018, 21:06
Аморфата,цъфти при нас,но се усеща вече глада преди липата който имаме всяка година. Вчера по завъртяхме още някой килце,но вече се виждат следи от аморфата.
Роево 0.Това е не виждано до сега по това време на сезона.Според мен не е от наши манипулации, а от климатичните промени които имаше март-април.
Да не ти е свършила тайната съставка?;)

agro
14.05.2018, 21:32
По един запечатан корпус средно на семейство акация при мен. Като за начинаещ ми се вижда добре. Захващам се с ваденето, че аморфата цъфти и липа всеки момент. Дано да сколасам навреме.

Nik_m
14.05.2018, 22:00
По един запечатан корпус средно на семейство акация при мен. Като за начинаещ ми се вижда добре. Захващам се с ваденето, че аморфата цъфти и липа всеки момент. Дано да сколасам навреме.

При мен имаше почти 1 корпус некатар от акация, но няма да го заечатат. Вчера гледам майките започнали да го обръщат в пило, просто няма никава паша. Мед няма да вадя, ама поне няма да храня.

Rado76
15.05.2018, 06:13
При мен настана време за отводките,мина рапицата и акацията липа имаме подържаща и тази седмица ще падне цепене за отводки да са готови до слънчовката.3 майки имам които си правят маточници 2-3 за самосмяна и аз бетер крадец дърпам и цепя отводки,дано направя още 10-на отводки така още.

jdrumev
20.05.2018, 20:36
https://youtu.be/clcHE4Nvlfo Така е при нас всеки ден след 16 00 до 17 00.

Ивайло_Иванов
21.05.2018, 08:18
Вадих меда сега събота и неделя, рекапитулацията от акацията е: от 27 бр. кошера десетаци даданблатови - 9 бр тенекий с добре узряла чиста кристална акация и още 2 с оцветяване. Сега иде ред да се преборя с роевото и ще съм готов за слънчовката.

jdrumev
22.05.2018, 22:08
http://store.picbg.net/pubpic/46/02/03a4d0d98d214602.jpg Това ми е рекордьора за сега на БИО кошера.:bigsmile:

jdrumev
22.05.2018, 22:20
Вадих меда сега събота и неделя, рекапитулацията от акацията е: от 27 бр. кошера десетаци даданблатови - 9 бр тенекий с добре узряла чиста кристална акация и още 2 с оцветяване. Сега иде ред да се преборя с роевото и ще съм готов за слънчовката.


Роево,ако имаш си хранил много.От 125 кошера нито един в роево.14 дена имам бонус.Липата ще цъфне до 2-3 дена слънчувката напиня и тя.Може тая година да ми паднат акциите на ловец.Проблем има с майките които се оплождат.До сега нямаше проблем 100% успеваемост.Да ли е от оксалиса или друго от 10 10 не са се завърнали.Акар дал господ.:bigsmile:

Иван_Барабан
23.05.2018, 06:06
http://store.picbg.net/pubpic/46/02/03a4d0d98d214602.jpg Това ми е рекордьора за сега на БИО кошера.:bigsmile:

ждрумев, направи по една дупка на плодниците на кулата, пчелите които са за последния етаж докато стигнат от прелката до горе може да забравят за какво са тръгнали. Пък и ще им трябва храна за из път!

rumenggr
23.05.2018, 06:39
Роево,ако имаш си хранил много.:

Дака, сериозно ли мислиш, че подхранването е причина или се бъзикаш с .....13? Как се обяснява роенето с подхранването? Преразвиване на семейство може да се постигне и без подаване на храна през хранилка.