PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в северния централен регион



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16

Nik_m
31.10.2022, 20:59
Така е.Акара винаги се вижда..на края..,а преди него;)

Дай малко жокер за по глупавите, че нещо не мога да зацепя.

dvd111
31.10.2022, 21:01
Това е един кошер около 1000 акара от третиране. Направил съм 9 третирания и няма чистене. Това е само при няколко кошера.
Благодаря! А с какъв тестер си имал неверни резултати за опаразитеноста и с какво третиране смъкваш такива количества акари?

Nik_m
31.10.2022, 21:07
Благодаря! А с какъв тестер си имал неверни резултати за опаразитеноста и с какво третиране смъкваш такива количества акари?

На биоиновации, с пудра захар. Тестера не е виновен, просто в момента на тестване имаше 7 рамки с пило и всичкия акар е бил вътре в дадения момент.
https://dimabee.com/tester-za-akari?manufacturer_id=30 това е.

Георги 1974
31.10.2022, 21:12
На биоиновации, с пудра захар. Тестера не е виновен, просто в момента на тестване имаше 7 рамки с пило и всичкия акар е бил вътре в дадения момент.
https://dimabee.com/tester-za-akari?manufacturer_id=30 това е.

То кога има пило какво и да правиш с акара си е все тая още се чудя на тези хора де ги пръскат през 7дни

Nik_m
31.10.2022, 21:30
То кога има пило какво и да правиш с акара си е все тая още се чудя на тези хора де ги пръскат през 7дни

Да, 7 дена е напълно безсмислено. Но и през 4 се оказа неефективно. Акара има цикъл на размножаване 5 дена, демек след излизане от пилото женския индивид има 5 дена да се захрани и да влезне отново в пилото да исеменява. Но четох, че при екстремно размножаване може да пропусне етапа на захранване, влиза в пилото след 2-3 дена и осеменява, няма натрупана мастна тъкан и не може да издържи до излюпването на пчелата и умира, но самото осеменяване дава голям бум.

dvd111
31.10.2022, 21:49
На биоиновации, с пудра захар. Тестера не е виновен, просто в момента на тестване имаше 7 рамки с пило и всичкия акар е бил вътре в дадения момент.
https://dimabee.com/tester-za-akari?manufacturer_id=30 това е.
А с какво третираш, та ги събаряш толкоз мащабно?

Nik_m
31.10.2022, 23:18
А с какво третираш, та ги събаряш толкоз мащабно?

Снимките ги правих след МК, после спрях да снимам. Иначе има много акар за това падаха толкова много. Интересното, е че нивата на опаразитеност не падаха докато не намаля пилото.

Кразз
01.11.2022, 11:11
Тия тестери, не са вярни. При мен от кошер паднаха 2 акара на 150 пчели и после след третиранията паднаха над 5000 акара. И аз се заблудих като теб, охлабих третиранията и сега си сърбам попарата.

След манипулации вчера и днес, да минат няколко дни и ще направя и тест, и контрола. Та да видим.

Георги 1974
01.11.2022, 12:51
След манипулации вчера и днес, да минат няколко дни и ще направя и тест, и контрола. Та да видим.

Може би тест с някакъв препарат на 1 кошер

Кразз
01.11.2022, 13:06
Може би тест с някакъв препарат на 1 кошер

Тест правя с алкохол. Какъв препарат...?

kaloyanv
01.11.2022, 13:36
абе как е възможно да има толкова акар, както показва Ник. Това е много сериозно положение... Но това което казва Трендафил също е важно. Аз не виждам акар, обаче виждам просрано на половината кошери и затова им давам за нозематоза. Може и да им дам друг препарат за нозематоза, но не знам кое е правилно. Гледам да не третирам много много.

Георги 1974
01.11.2022, 14:07
Тест правя с алкохол. Какъв препарат...?

Уффффффффффффф нали знаеш всеки си ги има бръмбазлъците в главата нямам вяра на тия тестове те малко ми мязат на тия тестове де ги правиха за Ковид трябва да е на еди кой си ден от заразяването,трябва де е еди от къде си , трябва да не си пушил да не си пил да не си целувал и т.н. ако няма пило ги накапи с оксалова по клсическия начин не производните му щуротии де са от сферата на вероятностите, че доколкото съм те чел едва ли ще сложиш няква химия ама то и кое време е за химия.

Георги 1974
01.11.2022, 14:08
абе как е възможно да има толкова акар, както показва Ник. Това е много сериозно положение... Но това което казва Трендафил също е важно. Аз не виждам акар, обаче виждам просрано на половината кошери и затова им давам за нозематоза. Може и да им дам друг препарат за нозематоза, но не знам кое е правилно. Гледам да не третирам много много.
,,Аз не виждам акар, обаче виждам просрано на половината кошери,, това към днешна дата ли ?

kaloyanv
01.11.2022, 15:42
,,Аз не виждам акар, обаче виждам просрано на половината кошери,, това към днешна дата ли ?

Ами това го видях на един кошер лятото, на горната прилетна дъска, мога да снимам. Обаче се чудя дали не е от гроздето. Мога да пусна една снимка да видите .. Обаче са само няколко и то тези разположени близо един до друг. Ей сега отивам да снимам.

П.С - ето ги снимките, тези петна станаха някъде лятото края, като започна гроздето, петната са светлокафеви, на снимките изглеждат по тъмни. Появиха се преди да третирам за нозематоза. След това го направих 2 пъти както пише в листовката на Нозевита.

https://drive.google.com/drive/folders/1-09qrl8NnCyPx2EkHVD8bb0Mzhy2gTdo?usp=sharing

Георги 1974
01.11.2022, 15:52
Ами това го видях на един кошер лятото, на горната прилетна дъска, мога да снимам. Обаче се чудя дали не е от гроздето. Мога да пусна една снимка да видите .. Обаче са само няколко и то тези разположени близо един до друг. Ей сега отивам да снимам.

Ми нямам идея дали е от гроздето ама много нетипично за това време на годината ми се струва.Мое си мнение де

kaloyanv
01.11.2022, 16:01
Ми нямам идея дали е от гроздето ама много нетипично за това време на годината ми се струва.Мое си мнение де

Аз съм чувал че такива петна, изглежда да са нозематоза. Обаче пък вътре по рамките няма нищо .. Видях по време на гроздето, как пчелите носеха едно ей такова подобно и кацаха горе, не можах да разбера защо. Изглеждаше все едно е захаросан мед по крачетата. И ми заприлича че носят от лозето, дето е точно под тях. Ама друга година не е било така , доколкото си спомням, имало е но не чак толкова такива петна.

Сега като отворих книгата, там пишат някакви симптоми, които аз не наблюдавам. Една пчела не съм видял умряла или да пълзи. Рамките както писах са чисти и нямат никакви петна.

Плама
01.11.2022, 17:25
Кога ще изчезнат осите? Днес видях доста крачета на умрели пчели по дъната. Семействата са силни все още, но борбата е голяма.

Кразз
01.11.2022, 17:34
Уффффффффффффф нали знаеш всеки си ги има бръмбазлъците в главата нямам вяра на тия тестове те малко ми мязат на тия тестове де ги правиха за Ковид трябва да е на еди кой си ден от заразяването,трябва де е еди от къде си , трябва да не си пушил да не си пил да не си целувал и т.н. ако няма пило ги накапи с оксалова по клсическия начин не производните му щуротии де са от сферата на вероятностите, че доколкото съм те чел едва ли ще сложиш няква химия ама то и кое време е за химия.

Разбрах те. Ще направя и двете, да видим кое, какво ще покаже. Аз съм почти сигурен, ама, както казваш-знае ли човек?

Кразз
01.11.2022, 17:36
Кога ще изчезнат осите? Днес видях доста крачета на умрели пчели по дъната. Семействата са силни все още, но борбата е голяма.

Когато започнат сланите...

Георги 1974
01.11.2022, 17:46
Аз съм чувал че такива петна, изглежда да са нозематоза. Обаче пък вътре по рамките няма нищо .. Видях по време на гроздето, как пчелите носеха едно ей такова подобно и кацаха горе, не можах да разбера защо. Изглеждаше все едно е захаросан мед по крачетата. И ми заприлича че носят от лозето, дето е точно под тях. Ама друга година не е било така , доколкото си спомням, имало е но не чак толкова такива петна.

Сега като отворих книгата, там пишат някакви симптоми, които аз не наблюдавам. Една пчела не съм видял умряла или да пълзи. Рамките както писах са чисти и нямат никакви петна.

Не знам какво си видял но едва ли е разстройство от Нозема апис а когато има отвън по прелката петна може да е от крака така се познава и ограбен кошер от 10 метра по черната мръсна прелка.

П.П.Г-н. Дончев май имаше в пред вид Нозема Церане там няма посрано

kaloyanv
01.11.2022, 18:01
Не знам какво си видял но едва ли е разстройство от Нозема апис а когато има отвън по прелката петна може да е от крака така се познава и ограбен кошер от 10 метра по черната мръсна прелка.

П.П.Г-н. Дончев май имаше в пред вид Нозема Церане там няма посрано

Ами и аз си помислих, обаче този с черната прелка е с майка от тази година и е много силен и има много мед. И все го гледам че е активен и носи отнякъде мъкне все и се чудя откъде. Не е от моя пчелин, понеже съм наблюдавал и не е имало нещо нередно или някаква борба.

П.С - относно осите, при мен намаляха доста. Мотат се покрай кошерите ама единични бройки. Аз доста уморих.. Дори този много слабия кошер който остана на 3 рамки и при него почти няма. Най много по няколко оси да влязат сутрин, а после като излязат пчелите нито една.

Явно не е имало чак толкова много осилища отколкото се опасявах.

Angel Yosifov
01.11.2022, 18:06
Ми нямам идея дали е от гроздето ама много нетипично за това време на годината ми се струва.Мое си мнение де
Много,типично за сезона е да депонират клей по рамките....

Pero Melifero
02.11.2022, 15:24
Това е един кошер около 1000 акара от третиране. Направил съм 9 третирания и няма чистене. Това е само при няколко кошера.

Това е колко време след третирането? 2 дни? Изглежда почти така, както и при мен :laughing: МК си е МК


То кога има пило какво и да правиш с акара си е все тая още се чудя на тези хора де ги пръскат през 7дни
Аз пък се чудя на тия веселяци, де си мислят, че нямат акар щото правили тестове разбираш ли, а в същото време имат пило:bigsmile:


А
П.С - ето ги снимките,

https://drive.google.com/drive/folders/1-09qrl8NnCyPx2EkHVD8bb0Mzhy2gTdo?usp=sharing

Калояне, ако бяха мои, тия кошери бих ги вдигнал малко по-височко ;)

Кразз
02.11.2022, 18:17
Това е колко време след третирането? 2 дни? Изглежда почти така, както и при мен :laughing: МК си е МК


Аз пък се чудя на тия веселяци, де си мислят, че нямат акар щото правили тестове разбираш ли, а в същото време имат пило:bigsmile:



Калояне, ако бяха мои, тия кошери бих ги вдигнал малко по-височко ;)

И аз се чудя, как всички казват, че когато има пило, каквото и де е третиране е неефективно, а пак от Август обливат пчелите с какво ли не, ама нейсе...:laughing:

Angel Yosifov
02.11.2022, 18:27
И аз се чудя, как всички казват...:laughing:
Ааааааа,не всички:ae:

Трендафил Дончев
02.11.2022, 22:20
Ааааааа,не всички:ae:

И аз ги заливах преди време, но миналата и тази година, спрях да го правя. ;)

Кразз
02.11.2022, 22:51
И аз ги заливах преди време, но миналата и тази година, спрях да го правя. ;)

Палеца.....

Кразз
05.11.2022, 10:41
Тия тестери, не са вярни. При мен от кошер паднаха 2 акара на 150 пчели и после след третиранията паднаха над 5000 акара. И аз се заблудих като теб, охлабих третиранията и сега си сърбам попарата.

Резултата от теста е 52 акара на 600 пчели, което си е сериозна опаразитеност. Ще накапя половината с ОК, другите с Оксалис и ще видим, какво ще покажат и контролите...11738
05. 11. 22.:laughing:

Георги 1974
05.11.2022, 12:03
Резултата от теста е 52 акара на 600 пчели, което си е сериозна опаразитеност. Ще накапя половината с ОК, другите с Оксалис и ще видим, какво ще покажат и контролите...11738
05. 11. 22.:laughing:

Според някой опаризитяване над 5% е вече в сферата на проблемите а тук е почти двойно.
П.П.Не се правя на умен просто познавам няколко човека де изгоряла много яко с нетретиране или само с ОК в период на пило.Ако ги капеш може би е хубаво класическото със захар и 3,5%разтвор

Angel Yosifov
05.11.2022, 12:10
И аз ги заливах преди време, но миналата и тази година, спрях да го правя. ;)
Това,което ще си мре е ясно още в края на август и септември.Каквото и да се направи за такива семейства е напълно излишно...

Nik_m
05.11.2022, 13:00
Резултата от теста е 52 акара на 600 пчели, което си е сериозна опаразитеност. Ще накапя половината с ОК, другите с Оксалис и ще видим, какво ще покажат и контролите.
05. 11. 22.:laughing:
Значи се оказах прав. Сега теста при наличието на малко пило е относително верен, но август при наличието на много пило те е подвел както мен. Видях как акара "изяжда" 9 междурамия пчели на месец и нещо.

Nik_m
05.11.2022, 13:03
Това,което ще си мре е ясно още в края на август и септември.Каквото и да се направи за такива семейства е напълно излишно...

Една смяна на майката променя коренно картинката, но това е вече ново семейство. Едно прекъсване на пилото също оказва добър положителен ефект.

Angel Yosifov
05.11.2022, 17:48
Една смяна на майката променя коренно картинката, но това е вече ново семейство. Едно прекъсване на пилото също оказва добър положителен ефект.
И като добавиш рязане на далаци и подновяване на гнездото,третиранията отпадат.

Кразз
05.11.2022, 18:18
И като добавиш рязане на далаци и подновяване на гнездото,третиранията отпадат.

От 5 г. използвам СР. Изрязвам редовно, подменям поне 3 рамки.Обикновено Ноември ги накапвам еднократно и това е. Цялата година семействата не се развиваха добре... Продължавам да си мисля, че първопричината за сривът е сушата...

Nik_m
05.11.2022, 18:28
И като добавиш рязане на далаци и подновяване на гнездото,третиранията отпадат.

Зависи от района, колко кошери има, как ги поддържат и.т.н. При мен без третиране до момента нямаше да имам нито един кошер.

Георги 1974
05.11.2022, 20:22
От 5 г. използвам СР. Изрязвам редовно, подменям поне 3 рамки.Обикновено Ноември ги накапвам еднократно и това е. Цялата година семействата не се развиваха добре... Продължавам да си мисля, че първопричината за сривът е сушата...
Разбира се, че сушата е проблем и то голям.При пчелите почти винаги за отслабване е комплекс от фактори и ако почне верига от проблеми акара дори и да не е на първо место със сигурност не е на последно.А ако си задобрял и нямаш роене то това накапване 1 път в късна есен дали е достатъчно

dvd111
05.11.2022, 20:31
Резултата от теста е 52 акара на 600 пчели, което си е сериозна опаразитеност..
Това при по-силните или при по-слабите семейства?

Кразз
05.11.2022, 23:58
Разбира се, че сушата е проблем и то голям.При пчелите почти винаги за отслабване е комплекс от фактори и ако почне верига от проблеми акара дори и да не е на първо место със сигурност не е на последно.А ако си задобрял и нямаш роене то това накапване 1 път в късна есен дали е достатъчно

Ами, еднократното накапване, плюс някои други мерки, досега поне, е било достатъчно. С времето, съм си изградил някакво виждане за живота, за работата и за пчеларството в частност, което едва ли ще се промени... Няма как, да негодуваме срещу пестицидите в земеделието, а в същото време, да "лекуваме" пчелите си с пестициди.
Относно роенето, имал съм единични случаи на роене, но и никога не съм се борил с него "на всяка цена". Все пак, това е естествен процес в живота на пч. семейство. А тая година, не съм чул някой в района даже да е видял рояк...

Кразз
06.11.2022, 00:06
Това при по-силните или при по-слабите семейства?

След манипулациите( някои направо ги стръсках, други ги обединявах по две, че даже и по три), се получиха седем семейства, пчели за теста взех от всичките.

Георги 1974
06.11.2022, 00:14
Ами, еднократното накапване, плюс някои други мерки, досега поне, е било достатъчно. С времето, съм си изградил някакво виждане за живота, за работата и за пчеларството в частност, което едва ли ще се промени... Няма как, да негодуваме срещу пестицидите в земеделието, а в същото време, да "лекуваме" пчелите си с пестициди.
Относно роенето, имал съм единични случаи на роене, но и никога не съм се борил с него "на всяка цена". Все пак, това е естествен процес в живота на пч. семейство. А тая година, не съм чул някой в района даже да е видял рояк...
В никакъв случай не ми е минавало през ума да ръся акъл и да налагам мнение обадих се защото и Ник го направи по повод твърдението, че акара не е причина за слабите семейства Относно борбата с акара без химия мисля, че е труден и рисков процес и лесно човек може да се изгуби в него но пък заслужава адмирации

Кразз
06.11.2022, 00:48
В никакъв случай не ми е минавало през ума да ръся акъл и да налагам мнение обадих се защото и Ник го направи по повод твърдението, че акара не е причина за слабите семейства Относно борбата с акара без химия мисля, че е труден и рисков процес и лесно човек може да се изгуби в него но пък заслужава адмирации

Еее, та аз не съм приемал мненията ти, като ръсене на акъл никога, даже напротив- смятам, че са интересни и човек може да научи нещо...blush; Просто исках да уточня моето мнение.

Георги 1974
06.11.2022, 01:41
Еее, та аз не съм приемал мненията ти, като ръсене на акъл никога, даже напротив- смятам, че са интересни и човек може да научи нещо...blush; Просто исках да уточня моето мнение.

В действителност моето мнение е формирано от много теория и съвсем малко практика та знам ли а иначе пчелите са интересни животинчета и човек може много да научи от тях

Кразз
13.11.2022, 12:33
Резултата от теста е 52 акара на 600 пчели, което си е сериозна опаразитеност. Ще накапя половината с ОК, другите с Оксалис и ще видим, какво ще покажат и контролите...11738
05. 11. 22.:laughing:

Дааа,... Резултата от контролите, на седмия ден след накапването.1174711748
На горната снимка са обработени с Оксалис, на долната с ОК.

Angel Yosifov
13.11.2022, 19:13
И какъв е извода???

Кразз
13.11.2022, 19:57
И какъв е извода???

Ще изчакам с изводите, поне година...

Nik_m
13.11.2022, 22:29
Дааа,... Резултата от контролите, на седмия ден след накапването.
На горната снимка са обработени с Оксалис, на долната с ОК.
На различни кошери няма как да сравняваш продукти, защото не знаеш колко акар има в тях. Ако размениш сега, може да направиш някакви изводи. При мен на съседни кошери, на единия паднаха 500, на другия 5000. Но на мен не ми се вижда много акара, или на снимките не се вижда.

dvd111
13.11.2022, 23:12
На различни кошери няма как да сравняваш продукти, защото не знаеш колко акар има в тях...
А ако се прави тест за опаразитеност преди и след третирането дали няма да се добие сравнително точна представа за ефикасността?...

Nik_m
13.11.2022, 23:17
А ако се прави тест за опаразитеност преди и след третирането дали няма да се добие сравнително точна представа за ефикасността?...

Аз с тия тестове тази година се изложих тотално, за това няма да дамвам мнение. Моя тестер ми иде да го хвърля в боклука.

dvd111
14.11.2022, 00:46
Аз с тия тестове тази година се изложих тотално, за това няма да дамвам мнение. Моя тестер ми иде да го хвърля в боклука.
Ами то и по падналия акар няма как да разбереш колко жив е останал в кошера...
В бат' Боян ни беше надеждата, ама...:laughing:

Кразз
14.11.2022, 06:15
На различни кошери няма как да сравняваш продукти, защото не знаеш колко акар има в тях. Ако размениш сега, може да направиш някакви изводи. При мен на съседни кошери, на единия паднаха 500, на другия 5000. Но на мен не ми се вижда много акара, или на снимките не се вижда.

То, акара не е много, ама те и пчелите толкова...:laughing:

Nik_m
14.11.2022, 06:36
Ами то и по падналия акар няма как да разбереш колко жив е останал в кошера...
В бат' Боян ни беше надеждата, ама...:laughing:

Аз виждам единствения начин да разбереш каква реална опаразитенист имаш е да спреш пилото и тогава да направиш теста. Всичко друго не е точно.

Nik_m
14.11.2022, 06:38
То, акара не е много, ама те и пчелите толкова...:laughing:

Дано успеят да избутат зимата!

kaloyanv
18.11.2022, 15:24
Дошло е време да си отговоря. Този кошер на 3те пити се спомина, още лятото имаше признаци че няма да го бъде. Ама после това което се случи и досега е загадка за мен. Вече установих нулево присъствие в кошера, след като го погледнах и след застудяването няколко дни .... Прибрах всичко и кошера и питите ..

Днес е много топло в плевен, около 20 градуса, но още предишните дни, тук беше застудяване и мъгла. За първа година не виждам след такива дни, да няма нито една пчела долу пред кошерите изкарана и умряла. Виждам много пчелни вълци пред кошера предали богу дух. Явно есенното намаляване на пчелите е станало в топлите дни и те са умрели някъде навън. ТАка си го обяснявам. Може би е рано и ще трябва да се видят резултатите при по сериозно застудяване и след това затопляне.

kaloyanv
18.11.2022, 16:41
Дошло е време да си отговоря. Този кошер на 3те пити се спомина, още лятото имаше признаци че няма да го бъде. Ама после това което се случи и досега е загадка за мен. Вече установих нулево присъствие в кошера, след като го погледнах и след застудяването няколко дни .... Прибрах всичко и кошера и питите ..

Днес е много топло в плевен, около 20 градуса, но още предишните дни, тук беше застудяване и мъгла. За първа година не виждам след такива дни, да няма нито една пчела долу пред кошерите изкарана и умряла. Виждам много пчелни вълци пред кошера предали богу дух. Явно есенното намаляване на пчелите е станало в топлите дни и те са умрели някъде навън. ТАка си го обяснявам. Може би е рано и ще трябва да се видят резултатите при по сериозно застудяване и след това затопляне.

П.С Забравих да спомена че тук още не е имало температура под 0 градуса. Не съм виждал слани. Само на много специфични места преди 2 седмици някъде из ниското и то много малко. Не си спомням това от колко години не е било така. Най-вероятно първите слани ще се случат чак последната седмица на месеца. или началото на декември.
Днес термометъра показваше 20-21 градуса на сянка.
Иначе събота и неделя на много високото около 2800 метра го дават голям сняг, ама дали ще познаят не знам. Много е динамично времето и е различно по различните региони.

kuline
18.11.2022, 20:48
П.С Забравих да спомена че тук още не е имало температура под 0 градуса. Не съм виждал слани. Само на много специфични места преди 2 седмици някъде из ниското и то много малко. Не си спомням това от колко години не е било така. Най-вероятно първите слани ще се случат чак последната седмица на месеца. или началото на декември.
Днес термометъра показваше 20-21 градуса на сянка.
Иначе събота и неделя на много високото около 2800 метра го дават голям сняг, ама дали ще познаят не знам. Много е динамично времето и е различно по различните региони.

Ще стигнеш до истината с кладенците, но трябва да мине време. Ето, сам се убеждаваш, че времето/природата се променя, което води да пресъхване на кладенци и намаляване на водата. А ти "плачеш", че трябвало да плащаш за нещо, което било дадено от природата. Да де, ама природата си отмъщава и не се ли предприемат мерки - лошо. Преди много, много години четох някъде, че водата ще задмине цената на златото, защото е жизнено необходима, докато без гердани и пръстени можем да живеем. Капиш?

Nik_m
18.11.2022, 21:26
Ще стигнеш до истината с кладенците, но трябва да мине време. Ето, сам се убеждаваш, че времето/природата се променя, което води да пресъхване на кладенци и намаляване на водата. А ти "плачеш", че трябвало да плащаш за нещо, което било дадено от природата. Да де, ама природата си отмъщава и не се ли предприемат мерки - лошо. Преди много, много години четох някъде, че водата ще задмине цената на златото, защото е жизнено необходима, докато без гердани и пръстени можем да живеем. Капиш?

Моя кладенец пресъхна след като започнаха сухите години. Сега се чудя да го регистрирам ли, като вече не е кладенц а декорация. На всякъде се говори, че ни чака голяма трагредия с водата. Аз видях каква е мъка.

dvd111
19.11.2022, 04:24
Моя кладенец пресъхна след като започнаха сухите години. Сега се чудя да го регистрирам ли, като вече не е кладенц а декорация. На всякъде се говори, че ни чака голяма трагредия с водата. Аз видях каква е мъка.
Съгласен съм, че трябва да се спазват някакви правила ( та било то и неписани) относно ползването на това богатство водата!
Не виждам как обаче, относно мерки за правилното стопанисване на водните ресурси бих имал доверие на някой, който счита за нормално с лека ръка да се заравят кладенци...

Трендафил Дончев
19.11.2022, 07:47
Съгласен съм, че трябва да се спазват някакви правила ( та било то и неписани) относно ползването на това богатство водата!
Не виждам как обаче, относно мерки за правилното стопанисване на водните ресурси бих имал доверие на някой, който счита за нормално с лека ръка да се заравят кладенци...
Има някаква тъмна мисъл в цялата тази работа, но нещо тъпо я замислиха и яко се замотаха.

Георги 1974
20.11.2022, 18:23
Сигурен съм, че не е акар, или нещо произлизащо от него. Като цяло, годината беше изключително лоша. Март застудя и имаше голямо във времето прекъсване на пилото. След това хвана суша и семействата така и не се развиха достатъчно добре. Утре, ще направя по-обстоен преглед и ще обединявам.

Р.Р. Мисля, въпреки подхранването Август, не можаха да направят достатъчно зимни пчели, старите постепенно отпадат...
Това от вчера
1175711758

тоя е до него нищо особено но поне го има.
11759

П.П. Пълно е с оси има и една теза с осите ма мен ако ме питаш са нещо като с чакалите то и лъв свалят ма трябва да е малко болен, куц, сакат

Кразз
20.11.2022, 18:28
Това от вчера
1175711758

тоя е до него нищо особено но поне го има.
11759

П.П. Пълно е с оси има и една теза с осите ма мен ако ме питаш са нещо като с чакалите то и лъв свалят ма трябва да е малко болен, куц, сакат

Какво правиш с пълните пити?

Георги 1974
20.11.2022, 18:45
Какво правиш с пълните пити?
Знам, че не е правилно но ги сложих на друг кошер де има пчели на пролет ще ги сложа под семействата. И друг път съм го правил.

Трендафил Дончев
20.11.2022, 22:53
Знам, че не е правилно но ги сложих на друг кошер де има пчели на пролет ще ги сложа под семействата. И друг път съм го правил.

С една дума ще бракуваш и него. След това питите в друг или в два и те така;)

Георги 1974
20.11.2022, 23:06
С една дума ще бракуваш и него. След това питите в друг или в два и те така;)

Ми общо взето да.По интересното ще е с един мой приятел той ще пробва с пити от няколкостотин кошера на отводки напролет.

Кразз
21.11.2022, 10:05
Ми общо взето да.По интересното ще е с един мой приятел той ще пробва с пити от няколкостотин кошера на отводки напролет.

Това ще рече ли,че няколко стотин кошера са дали фира? 'Баси. Как се съхраняват толкова пити до времето за отводки, освен ако няма хл. камера като Агрото?!

Георги 1974
21.11.2022, 10:11
Това ще рече ли,че няколко стотин кошера са дали фира? 'Баси. Как се съхраняват толкова пити до времето за отводки, освен ако няма хл. камера като Агрото?!

В Канада там си е бая студено и да найстина са няколко пчелина с 100-150бр. на пчелин на 100% бега ли.
Когато има мед в питите не мисля, че е проблем дори и тук.

Трендафил Дончев
21.11.2022, 10:39
В Канада там си е бая студено и да найстина са няколко пчелина с 100-150бр. на пчелин на 100% бега ли.
Когато има мед в питите не мисля, че е проблем дори и тук.

С мед, без мед, спасение няма. При най-малкото разрушаване на килийката, меда изтича.

dvd111
21.11.2022, 11:32
В Канада там си е бая студено и да найстина са няколко пчелина с 100-150бр. на пчелин на 100% бега ли...
Гоше, там как са с осите, че според един руснак те са главния виновник за тия "бягства"?

Кразз
21.11.2022, 11:37
С мед, без мед, спасение няма. При най-малкото разрушаване на килийката, меда изтича.

Там мравки дали имат?

Георги 1974
21.11.2022, 12:43
Гоше, там как са с осите, че според един руснак те са главния виновник за тия "бягства"?

Тия оси са голяма напаст тоя при мен е като дом на оси.Зимувам само на Горна прелка ама тая година бях 50 на 50 .Грешка.Онзи ден коригирах след дъжд качулка.

Георги 1974
21.11.2022, 12:46
С мед, без мед, спасение няма. При най-малкото разрушаване на килийката, меда изтича.

Ми миналата година а и не само не бе голям проблем вероятно няква местна особеност.Най силния кошер в гората е от самозаселил се рояк на 2 плодников избягал кошер зимата с мед разбира се

Angel Yosifov
21.11.2022, 19:07
Ми миналата година а и не само не бе голям проблем
Гошка,най-вероятно,миналата година е имало и прясно изградени рамки...щото от таз годишните не виждам...

Георги 1974
21.11.2022, 20:24
Гошка,най-вероятно,миналата година е имало и прясно изградени рамки...щото от таз годишните не виждам...
Специално на тоя тазгодишните плодникови са били в магазините и после кой знае къде съм ги сложил. Моя грешка та е нормално да избяга де не е луд да се дръгне като краставо магаре. За това догодина се слагат под плодника разпечатани пчелите дигат меда или го хвърлят а питите курбан на восъчния молец та да има акита за огньовка, че нещо го закъсах постковид може би

Pero Melifero
23.11.2022, 23:32
Това от вчера

тоя е до него нищо особено но поне го има.
11759


Гого, преди десетина дни като ги накапвах, най-силните ми изглеждаха точно така;). Акара и сушата са им пийнали соса. И се гледа пило, по външни белези. Шашава работа...

kaloyanv
25.11.2022, 19:12
По повод много теми, ще кажа че един приятел алпинист ми каза следното "Хората ще се усетят в момента в който водата започне да изчезва" защото това се случва последните години.
Тази година за първи път пчелите ми посещават толкова усилено поилките, даже до ноемви продължаваха и карах нашите постоянно да сменят водата. Като ходя по планините, преди два дни, на витоша няма сняг, на Банско също и то без значение от височината.

ПРеди няколко години ски зоните отваряха началото на декември а сега няма една прашинка сняг . И температурите са толкова високи, че даже и машините за сняг не пускат, ама то според мен няма и достатъчно вода за тях.

Даваха го уж голям сняг по Вихрен, обаче май няма нищо. Утре ще се кача до връх Вихрен и ще видя какво е положението.

Георги 1974
25.11.2022, 23:00
По повод много теми, ще кажа че един приятел алпинист ми каза следното "Хората ще се усетят в момента в който водата започне да изчезва" защото това се случва последните години.
Тази година за първи път пчелите ми посещават толкова усилено поилките, даже до ноемви продължаваха и карах нашите постоянно да сменят водата. Като ходя по планините, преди два дни, на витоша няма сняг, на Банско също и то без значение от височината.

ПРеди няколко години ски зоните отваряха началото на декември а сега няма една прашинка сняг . И температурите са толкова високи, че даже и машините за сняг не пускат, ама то според мен няма и достатъчно вода за тях.

Даваха го уж голям сняг по Вихрен, обаче май няма нищо. Утре ще се кача до връх Вихрен и ще видя какво е положението.

Нямам идея дали изчезва водата вероятно е така но едва ли е от глобално затопляне по скоро от човешка дейност няква индустрия.
Имало е и предишни затопляне това са цикли не можем да спрем с долари и вятърни генератори.Преди 120хил.години е било така +16/17 градуса сега е +15 а преди 50г.с 1градус по малко тоест около 50г. ще си стане топло.Сахара ще стане савана а саваните гори в Арктика само малко лед в Сибир няма да може слонове да виреят но вълнисти мамут да

Георги 1974
25.11.2022, 23:24
Водата в България е малко заради това до 60те години на миналия век са изградени 3000хил.язовира на 3то място в света след САЩ и Япония.Българите сами си ги правят язовирите и ТЕЦ и са здрави и до днес без поддръжка.Поне така четох в една статия.Тия де са ги строили са били 45г.на власт а сега 33г.преход то хубаво преход ама към какво

Кразз
26.11.2022, 04:35
Нямам идея дали изчезва водата вероятно е така но едва ли е от глобално затопляне по скоро от човешка дейност няква индустрия.
Имало е и предишни затопляне това са цикли не можем да спрем с долари и вятърни генератори.Преди 120хил.години е било така +16/17 градуса сега е +15 а преди 50г.с 1градус по малко тоест около 50г. ще си стане топло.Сахара ще стане савана а саваните гори в Арктика само малко лед в Сибир няма да може слонове да виреят но вълнисти мамут да

11762.........

kaloyanv
28.11.2022, 20:05
Нямам идея дали изчезва водата вероятно е така но едва ли е от глобално затопляне по скоро от човешка дейност няква индустрия.
Имало е и предишни затопляне това са цикли не можем да спрем с долари и вятърни генератори.Преди 120хил.години е било така +16/17 градуса сега е +15 а преди 50г.с 1градус по малко тоест около 50г. ще си стане топло.Сахара ще стане савана а саваните гори в Арктика само малко лед в Сибир няма да може слонове да виреят но вълнисти мамут да

Едното не отменя другото. Циклите са си цикли. Но нито едно от това не отменя безобразията от човешката дейност. Ако ходиш достатъчно и наблюдаваш глобално последиците от човешката намеса, няма да мислиш така. Имам много примери. И да ти кажа, измененията резултат от човешката дейност са изключително сериозни. Но ни е по-лесно да си мислим друго.

Кразз
28.11.2022, 20:11
Едното не отменя другото. Циклите са си цикли. Но нито едно от това не отменя безобразията от човешката дейност. Ако ходиш достатъчно и наблюдаваш глобално последиците от човешката намеса, няма да мислиш така. Имам много примери. И да ти кажа, измененията резултат от човешката дейност са изключително сериозни. Но ни е по-лесно да си мислим друго.

По "ни" е лесно да серем тук, а да завладяваме космоса...

Георги 1974
28.11.2022, 21:34
Едното не отменя другото. Циклите са си цикли. Но нито едно от това не отменя безобразията от човешката дейност. Ако ходиш достатъчно и наблюдаваш глобално последиците от човешката намеса, няма да мислиш така. Имам много примери. И да ти кажа, измененията резултат от човешката дейност са изключително сериозни. Но ни е по-лесно да си мислим друго.
Начина ми на изразяване е един такъв въртоглав въобще не отричам вредните въздействия от човешката дейност просто отричам някои от начините на налагане за справяне с тези последици.Глупаво е да закриваш АЕЦ и да се радваш и да наливаш пари в соларни панели и батерии де за производството им за са използвани повече ресурс и замърсяване.Да затварят ТЕЦове и да гориш боклуци вместо въглища.Да не купуваш тия въглища от комшията а от другия край на света та нали има транспорт.Да даваш милиарди за оръжие а да не посадиш едно дърво.Мога много примери да дам ама няма смисъл и не мисля, че да скочат енергиите с няколкостотин процента е случайно или само на тези де ги обвиняват.

Георги 1974
28.11.2022, 21:39
По "ни" е лесно да серем тук, а да завладяваме космоса...

Някъде бях чел, че цяла Европа е под 10% въглеродни емисии за жалост басейна е един и не може да се раздели на пикаещи и непикаещи.А България навярно е някакъв мижав %.

iuli1971
29.11.2022, 00:27
Климатът на планетата ни зависи най - вече от активността на нашата звезда Слънце.Всичко друго е вятър и мъгла.

дядо борю
29.11.2022, 09:22
Климатът на планетата ни зависи най - вече от активността на нашата звезда Слънце.Всичко друго е вятър и мъгла.

Подкрепям 100%.

Георги 1974
29.11.2022, 10:38
Едната от многото интересни статии:

https://nauka.offnews.bg/news/Nauki-za-Zemiata_15/72-8-ot-svetovnata-vazobnoviaema-energiia-se-poluchava-chrez-izgarian_130450.html
,,1. Вятърните турбини произвеждат само 0.46% от глобалната енергия2. Изгарянето на изпражнения и дървесина дава повече енергия от вятърната и соларната енергии взети заедно3. Ще се нуждаем от редките минерали на 7.2 земни кълба за преминем на слънчева енергия.,,,,Забележете числото за вятърната енергия – 0.46%. Това е резултат на 30 години огромни инвестиции и субсидии, съпроводени с безкрайни кампании и убеждения колко е зелена зелената енергия. Имайте предвид, че при същите инвестиции и субсидии, след 32 години процентът няма да е 0.92, а пак ще си е 0.46%, защото животът на една вятърна турбина е 30 години. Представете си какви инвестиции и субсидии ще са необходими, за да се достигнат дори мизерните 10%. Всичко това ще изтече от вашите джобове уважаеми читатели, защото това е една изцяло субсидирана енергия.,,

Angel Yosifov
29.11.2022, 17:37
Едната от многото интересни статии:

https://nauka.offnews.bg/news/Nauki-za-Zemiata_15/72-8-ot-svetovnata-vazobnoviaema-energiia-se-poluchava-chrez-izgarian_130450.html
,,1. Вятърните турбини произвеждат само 0.46% от глобалната енергия

2. Изгарянето на изпражнения и дървесина дава повече енергия от вятърната и соларната енергии взети заедно

3. Ще се нуждаем от редките минерали на 7.2 земни кълба за преминем на слънчева енергия.,,

,,Забележете числото за вятърната енергия – 0.46%. Това е резултат на 30 години огромни инвестиции и субсидии, съпроводени с безкрайни кампании и убеждения колко е зелена зелената енергия. Имайте предвид, че при същите инвестиции и субсидии, след 32 години процентът няма да е 0.92, а пак ще си е 0.46%, защото животът на една вятърна турбина е 30 години. Представете си какви инвестиции и субсидии ще са необходими, за да се достигнат дори мизерните 10%. Всичко това ще изтече от вашите джобове уважаеми читатели, защото това е една изцяло субсидирана енергия.,,
Постоянният вятър-течение е над 100м от повърхноста.Там е истината...

Георги 1974
29.11.2022, 18:23
Постоянният вятър-течение е над 100м от повърхноста.Там е истината...
Истината бе при Тесла с кулите ток зелен та зелен без пари без жици.Самия Тесла казва, че си ороти с извънземните за жалост на обикновения човек било западняк било северняк и т.н.не стана.Друго си е да замърсяваш и да се бориш с това замърсяване или да се бориш за мир чрез оръжие и т.н.. на същия Тесла не бе приет проекта за лъча на смъртта а бе избран проект за атомна бомба.Ами с такова оръжие дори българите биха се справили дири с извънземно нашествие

kaloyanv
05.12.2022, 11:29
Моите кошери откакто третирах с оксалова, не съм ги пипал вече 1 месец. Тук времето е много гадно, само мъгла и между 1 и 4 градуса ... Понеже преместих един кошер, видях че от всичките 7, един от младите рояци, който се разви бурно, дава подмор, не голям, но при другите няма нищо отпред, а при този има ....

Angel Yosifov
05.12.2022, 17:39
Моите кошери откакто третирах с оксалова, не съм ги пипал вече 1 месец. Тук времето е много гадно, само мъгла и между 1 и 4 градуса ..

Ооооооооsleepy;.... пиши ги бегали:laughing:

Кразз
11.12.2022, 17:47
Начина ми на изразяване е един такъв въртоглав въобще не отричам вредните въздействия от човешката дейност просто отричам някои от начините на налагане за справяне с тези последици.Глупаво е да закриваш АЕЦ и да се радваш и да наливаш пари в соларни панели и батерии де за производството им за са използвани повече ресурс и замърсяване.Да затварят ТЕЦове и да гориш боклуци вместо въглища.Да не купуваш тия въглища от комшията а от другия край на света та нали има транспорт.Да даваш милиарди за оръжие а да не посадиш едно дърво.Мога много примери да дам ама няма смисъл и не мисля, че да скочат енергиите с няколкостотин процента е случайно или само на тези де ги обвиняват.

"... Така живели хората някога и ако трябва да се вярва на песните и обичаите оставили подире си, животът им не бил лош. Радостта често ги спохождала, защото вземали от земята само това, което им трябвало и без което не могли. И защото не вървели срещу природата, а нагаждали живота си според нейните закони. ..."

kaloyanv
17.12.2022, 14:23
Неее , времето не беше така един месец. Просто се появи такъв период .. Мисля че не трябва да е проблем. Аз като заземя ги отварям винаги февруари и досега не съм имал проблем. Дано и тази година да успея, понеже вчера излязох от болницата. В планината счупих подбедрицата 2-те кости и трябваше операция. Проблема е че не мога да стъпвам на крака за най-малко 45 дни до 60 и чак тогава започва възтановяването. Добре че е в този сезон ...

В този ред на мисли, на някой случвало ли му се е поради контузия да не може да обслужва пчелите и в такъв случай как се справя ?? Или всеки има познат пчелар, който може да помоли да свърши някаква работа ?

Angel Yosifov
17.12.2022, 15:24
Съжалявам за случилото ти се!Сега е момента да се увериш,че пчелите се справят и без нас.
Аз моите не съм ги виждал от началото на септември и ще ги посетя около 10-15 януари,когато ще получат и домашна питка.След питката,още два месеца ще са на спокойствие....
Тааа,бъди спокоен за тях.Ще изкарат без теб още 2м..естествено,ако са здрави.Дажеи и да имат някакъв здравословен проблем,не би могъл да им помогнеш сега...
Преди 5-6г показах със снимки,как два кошера ДБ12, до средата на април разширени на макс с по три магазина,не бяха отваряни до края на август.И от двата кошера взех по 60кг.мед.
Периода април-май е с най много работа по пч.семейства.....меда може да го свалиш и сега....

maxtop
17.12.2022, 16:45
Здравей kaloyanv . Преди няколко години бях в подобна ситоация , но май месец . В другия форум помолих за помощ и се отзова Марин Шойков на когото съм много благодарен , тъй че действай. Пожелавам ти пълно възтановяване .

kaloyanv
17.12.2022, 16:58
Мерси, всичко е точно, важното е че сме живи и здрави. Просто ми стана интересно, кой какво прави в такива случаи. :) Ама то наистина зависи от сезона.

Кразз
17.12.2022, 23:16
Мерси, всичко е точно, важното е че сме живи и здрави. Просто ми стана интересно, кой какво прави в такива случаи. :) Ама то наистина зависи от сезона.

Ако имаш нужда от помощ, обаждай се. Не сме много далече.

dvd111
18.12.2022, 11:44
Ако имаш нужда от помощ, обаждай си. Не сме много далеч.

Винаги ми е ставало много приятно от подобни постове!...
Докато има такива отношения помежду ни, не трябва да губим надежда за бъдещето!...

Nik_m
18.12.2022, 22:09
Мерси, всичко е точно, важното е че сме живи и здрави. Просто ми стана интересно, кой какво прави в такива случаи. :) Ама то наистина зависи от сезона.

Аз имам изкривяване на гръбначния стълб, от падане от високо като дете. Сега имам много протузии и съответно много болежки. Преди години така се влошиха нещата, че не можеше да ходя, от болница в друга болница. И това става в разгара на сезона, с помоща на приятели извадих меда и наслагах ленти и до там. Имах направени 30 помощни семейства да подменя старите майки, но не бях в състояние да направя нищо и така си останаха. Зимата се стабилизирах леко и за моя радост всичко беше добре в пчелина, старите майки бяха много добри семейства. Та продадох висчки западни семейства и после подмених майките май месец. Така че, стана много по добре че не ги обединх есента. И да, пчелите се оправят и без нас, понякога само им пречим. Бързо въстановяване!

kaloyanv
26.12.2022, 18:04
При мен тук по плевенско бяха 2 много тихи и хубави слънчеви дни. Оправих си телефона, та мога да гледам камерите и пчелите доста добре облитат. Не виждам да има някакви проблеми. Единия кошер при който забелязвам повече смъртност облита с една идея по-слабо, обаче той пък е и по западно разположен. Но пак не ми се вижда нещо притеснително. Даже единия ден ходих с патериците, ама беше влажно и те затъват, та не става много.

Nik, дано при теб се закрепят нещата, обаче трябва да се следиш постоянно. И ако трябва операция, въпреки че е тежка, да се прави навреме. Понеже после с напредването на годините става все по трудно да се изкара такава операция и да е успешна. Дано при теб никога не се наложи, чукам на дърво и нещата да спрат в едно положение.

Nik_m
26.12.2022, 22:26
При мен тук по плевенско бяха 2 много тихи и хубави слънчеви дни. Оправих си телефона, та мога да гледам камерите и пчелите доста добре облитат. Не виждам да има някакви проблеми. Единия кошер при който забелязвам повече смъртност облита с една идея по-слабо, обаче той пък е и по западно разположен. Но пак не ми се вижда нещо притеснително. Даже единия ден ходих с патериците, ама беше влажно и те затъват, та не става много.

Nik, дано при теб се закрепят нещата, обаче трябва да се следиш постоянно. И ако трябва операция, въпреки че е тежка, да се прави навреме. Понеже после с напредването на годините става все по трудно да се изкара такава операция и да е успешна. Дано при теб никога не се наложи, чукам на дърво и нещата да спрат в едно положение.

Няколко години ходих по болници и нищо. Налива ме с болкоуспокояващи и след 1 месец същото. Казват че не може да се оперира, дълго е за обяснение а и няма смисъл да ви занимавам с това. От 2 години съм по добре и не искам да ходя по болници докато може. Няклко дена се облитата хубаво, но и натискат на храна.

ivootur
31.12.2022, 10:38
Няколко години ходих по болници и нищо. Налива ме с болкоуспокояващи и след 1 месец същото. Казват че не може да се оперира, дълго е за обяснение а и няма смисъл да ви занимавам с това. От 2 години съм по добре и не искам да ходя по болници докато може. Няклко дена се облитата хубаво, но и натискат на храна.

Nik, имам подобен проблем, 4 протрузии по гръбначния стълб. Много мъки, това което установявам, че помага при мен е редовната гимнастика, упражнения за раздвижване на гръбначните прешлени и упражнения за заздравяване на гръбната мускулатура. Това трябва да се съчетава с пазене, избягване на тази пчеларска поза, приведен над кошера, не повече от половин час на ден, иначе се притискат и без това деформираните колагенни пръстени на ставите и започват отново мъките. Движение му е майката.

Nik_m
31.12.2022, 13:22
Nik, имам подобен проблем, 4 протрузии по гръбначния стълб. Много мъки, това което установявам, че помага при мен е редовната гимнастика, упражнения за раздвижване на гръбначните прешлени и упражнения за заздравяване на гръбната мускулатура. Това трябва да се съчетава с пазене, избягване на тази пчеларска поза, приведен над кошера, не повече от половин час на ден, иначе се притискат и без това деформираните колагенни пръстени на ставите и започват отново мъките. Движение му е майката.

Аз имам много протузии, само на ломбалните имам 5 и на горе имам още, изкривяване на ключици и общо взето докторите не ми дават да работя нищо, но аз докато мога да вървя няма да спра. Когато не работя ме боли повече. По 15 часа работя на пчелина без спиране, но всичко съм си пригодил за мен, стойки по моя размер, всикчо е на количка, не вдигам тежко, не нося нищо и 100 кошера ги гледам без проблем. Гимнастика помага и хранителни добавки с глюкозамин също. Така съм направил стойките че работя абсолютно изправен, също имам и помощна количка (маса) на нея слагам всичко и друга за каране на меда.

kaloyanv
05.01.2023, 08:36
Браво на теб Ник и кучето и то е хубаво ... :) Иначе се обадих на един колега пчелар и той ми каза че има загуби малки. Не знам на какво се дължи. При моите 7 кошера 4 са много добре, един също е ок и за два имам съмнения. Това само като ги гледам на камерата отвреме на време и съдя по облитането .... Ще пробвам по редовно да ги гледам и да видя дали има нещо. Но със сигурност един от тези двата не е много добре, тъй като при него се виждаше смъртност още есента започна. Само не мога да разбера защо точно той, при положение че е с таз годишна майка и се беше засилил много.

kaloyanv
20.01.2023, 15:43
На 17ти погледнах този кошер, който имаше смъртност есента и не ми изглеждаше добре, понеже не се вижда добре на камерата. Ами като го отворих отгоре, без да махам таванката си имаше пчели немалко, даже излязоха на входа и аз се пръждосах, че както бях с патериците, далече нямаше да стигна. Леко провабвах да го бутна и усетих че си е тежък добре. Има мед.
Както казах от както пръсках с оксалова, не съм ги отварял още. Досега не ми се е налагало за тези 4-5 сезона. Чак февруари месец към средата го правя. Тогава ако всичко е както трябва, ще мога да стъпвам на крака и евентуално да похождам :).... Че сега съм още негоден :)

Кразз
28.01.2023, 14:09
И при мен заваля малко сняг, но се топи. Земята е топла, температурите високи, но,... каквото дойде. Днес им сложих питка и ще чакам... Кълбата са разположени на 3 междурамия и пило няма.

kaloyanv
17.02.2023, 13:53
Днес гледах на камерата и всичките кошери си облитат добре, нямам никаква смъртност, ама те са 7 кошера, затова че какво да говоря. Не съм ги отварял от края на Октомври. Не знам какво е положението. Следващата седмица ще ги отворя да ги стесня малко и да им сложа малко храна евентуално. Един приятел ще ме вози и с него ще го извърша това. Иначе съм си още с патериците, след някоя и друга седмица е възможно да ги хвърля но едва ли ще е преди началото на март.

Илиев
18.02.2023, 14:39
Калоянски мениск ли скъса нещо, че съм изтървал?...и да ти се оплача - гризнах хурката с ония капани за слепи кучета от Америката, пих една студена вода за 120 долара за 12 капана - оня калифорнийския чифутин нищо не ми прати мамичката му англосакска крадлива неумита!

kaloyanv
18.02.2023, 18:52
Калоянски мениск ли скъса нещо, че съм изтървал?...и да ти се оплача - гризнах хурката с ония капани за слепи кучета от Америката, пих една студена вода за 120 долара за 12 капана - оня калифорнийския чифутин нищо не ми прати мамичката му англосакска крадлива неумита!

Аз пък теб те обвиних ... че ти си ги направил тези далавери по български (поръчах за 60 долара). Ами трябва да пуснем иск. Ама много време мина и не ми се разправя. Дано да не си ти "скамера". По принцип аз не се подлъгвам по тези неща и ми направи впечатление, обаче викам, щом ти казваш че става значи е ок.
Аз счупих тежко подбедрицата и двете кости тибия и фибия. И съм с операция и доста желязо, но ще се оправя, обаче много време отнема и още съм с патериците.

Георги 1974
18.02.2023, 21:06
Аз пък теб те обвиних ... че ти си ги направил тези далавери по български (поръчах за 60 долара). Ами трябва да пуснем иск. Ама много време мина и не ми се разправя. Дано да не си ти "скамера". По принцип аз не се подлъгвам по тези неща и ми направи впечатление, обаче викам, щом ти казваш че става значи е ок.
Аз счупих тежко подбедрицата и двете кости тибия и фибия. И съм с операция и доста желязо, но ще се оправя, обаче много време отнема и още съм с патериците.

Мисля, че е по добре да се гледаш себе си а на пчелите само питки без стесняване и други маймунджулуци

Илиев
19.02.2023, 08:37
Калоянски, подали сме иск в ДСКбанк, синът ми по-точно, че той ги поръча, но още нямаме отговор. Двама асистента от БАН ми ги препоръчаха тези капани, казаха, че са най-добрите за целта, и аз им повярвах за съжаление, не вярвам да са го направили умишлено, един мой човек в щатите счупи телефона да звъни, обаче никой на вдига. Както и да е, съжалявам много, повече няма да препоръчвем нищо на никого изобщо по принцип, не само тука. Да оздравяваш бързо ти пожелавам и много успехи с пчелите!!

kaloyanv
19.02.2023, 08:58
Калоянски, подали сме иск в ДСКбанк, синът ми по-точно, че той ги поръча, но още нямаме отговор. Двама асистента от БАН ми ги препоръчаха тези капани, казаха, че са най-добрите за целта, и аз им повярвах за съжаление, не вярвам да са го направили умишлено, един мой човек в щатите счупи телефона да звъни, обаче никой на вдига. Както и да е, съжалявам много, повече няма да препоръчвем нищо на никого изобщо по принцип, не само тука. Да оздравяваш бързо ти пожелавам и много успехи с пчелите!!

Аз проверих фирмата, имала е дейност и са имали спонсориран проект за тези неща, обратно в 2008ма , но не знам по каква причина явно не го подържат това повече и явно е попаднало в нечии други ръце. Така ми се струва но не искам да дълбая.

Друго интересно е че ОББ отказаха транзакцията онлайн и още тогава ми светна лампата. Но човек като не се вслушва. После Револют и те не дадоха, но аз отидох и отблокирах транзакцията че да може да мине ... :)

kaloyanv
24.02.2023, 16:10
Моите кошери ги отворих днес. 7 бройки имам. Три са слаби и четири добре. Сложих им само храна и не съм ги бутал че ми е трудно, а и температурата не е подходяща, само 12 градуса.
Нещо което не съм забелязвал друг път. Кошерите са с южно изложение и самите клъстери от пчели се бяха изместили на изток към преградната дъска. Обикновено и предишни години си стоят в западната част. Предполагам, просто са започнали да посвършват меда и затова са се изместили. Но пък като вдигнах 3тата пита от запад на изток, там където нямаше почти пчели си имаше меден венец и все едно са я подготвили за пило. То мина и доста време. Последно съм ги отварял края на октомви да ги третирам с оксалова. Но ми се сториха в добро здраве и си имат и мед мисля да изкарат още време..

Кразз
04.03.2023, 18:35
След 6-7 дни мъгла и мокреж, днес слънцето се показа за един час и пчелите се облетяха. Първите джанки тук-там отвориха единични цветове. Десетина дни по-рано... Ако прогнозата за липса на отрицателни мин. температури се сбъдне ще е добре.

Трендафил Дончев
04.03.2023, 18:55
След 6-7 дни мъгла и мокреж, днес слънцето се показа за един час и пчелите се облетяха. Първите джанки тук-там отвориха единични цветове. Десетина дни по-рано... Ако прогнозата за липса на отрицателни мин. температури се сбъдне ще е добре.

Друга прогноза казва, че ще са до -10. Ха сега, ходи им вярвай.:bigsmile:

Кразз
04.03.2023, 19:39
Друга прогноза казва, че ще са до -10. Ха сега, ходи им вярвай.:bigsmile:

12023
Някак,... ми се ще да вярвам.:laughing:
Е, има -1, ама това да е.

Nik_m
04.03.2023, 21:40
Друга прогноза казва, че ще са до -10. Ха сега, ходи им вярвай.:bigsmile:

Ако гледаш руснаците, те или са тотал щета или се бъзикат с нас. Тяхната прогноза е фрапиращо грешна. Миналата година бяха объркали с 40 градуса за 10ти февруари. Даваха го -20 а то беше +20 и като цяло винаги е трагедия.

kaloyanv
06.03.2023, 11:26
Времето ще е топло не ги гледайте тези прогнози. При нас сега майка ми каза, не си спомням такава аномалия. Миналата година по това време беше дъжд и сняг и натрупа, пазя си видео.
Джанките при мен и кайсиията са започнали да цъфтят. А това друг път се случва началото на Април. Съответно не стига че не съм пипнал кошерите освен да им сложа твърда храна, а има и вероятност да им пропусна развитието. Но аз така или иначе не ги стесних и това май ще се окаже плюс, тъй като дават хубаво време и няма да има проблем с температурите, поне до 20ти март.

Кразз
06.03.2023, 13:18
Времето ще е топло не ги гледайте тези прогнози. При нас сега майка ми каза, не си спомням такава аномалия. Миналата година по това време беше дъжд и сняг и натрупа, пазя си видео.
Джанките при мен и кайсиията са започнали да цъфтят. А това друг път се случва началото на Април. Съответно не стига че не съм пипнал кошерите освен да им сложа твърда храна, а има и вероятност да им пропусна развитието. Но аз така или иначе не ги стесних и това май ще се окаже плюс, тъй като дават хубаво време и няма да има проблем с температурите, поне до 20ти март.

И стесняването, както повечето пч. практики, е доста спорен въпрос. Аз мисля, че за пролетното развитие,много по-голямо значение има, колко силни са излезли от зимата, здравен статус и метеорологията...

Nik_m
06.03.2023, 18:09
Времето ще е топло не ги гледайте тези прогнози. При нас сега майка ми каза, не си спомням такава аномалия. Миналата година по това време беше дъжд и сняг и натрупа, пазя си видео.
Джанките при мен и кайсиията са започнали да цъфтят. А това друг път се случва началото на Април. Съответно не стига че не съм пипнал кошерите освен да им сложа твърда храна, а има и вероятност да им пропусна развитието. Но аз така или иначе не ги стесних и това май ще се окаже плюс, тъй като дават хубаво време и няма да има проблем с температурите, поне до 20ти март.
Извадил си късмет, стесняването само има пречи.

Angel Yosifov
06.03.2023, 18:30
И стесняването, както повечето пч. практики, е доста спорен въпрос. Аз мисля, че за пролетното развитие,много по-голямо значение има, колко силни са излезли от зимата, здравен статус и метеорологията...
Стесняването!
Сметни лицето на една килийка и ще получиш площа на питата.
Независимо от годишното време,пчелите непрекъснато почистват килийките.
Махни 1-3 от плодниковите рамки и виж,колко работа ще спестиш на пчелите,през зимата.
Осван това,есеното стесняване е пряко свързано с обновяването на плодниковите рамки.
Това важи за ДБ.
При ЛР и фарар,обновяването на рамките става по др начин.

Кразз
06.03.2023, 18:55
Стесняването!
Сметни лицето на една килийка и ще получиш площа на питата.
Независимо от годишното време,пчелите непрекъснато почистват килийките.
Махни 1-3 от плодниковите рамки и виж,колко работа ще спестиш на пчелите,през зимата.
Осван това,есеното стесняване е пряко свързано с обновяването на плодниковите рамки.
Това важи за ДБ.
При ЛР и фарар,обновяването на рамките става по др начин.

Аз не отричам стесняването, само казвам, че има пчелари, включително и аз, които не го практикуват. Мога да напиша доводи, но няма смисъл. Истината за всеки е различна... Само не мога да се съглася, че има връзка между есенното стесняване и обновяването на питите. Аз като не стеснявам, да не би да не подменям пити...:bigsmile:

Р.Р.
А, ако тези 1-3 рамки са пълни на 70-80% с мед?

Angel Yosifov
06.03.2023, 19:18
Р.Р.
А, ако тези 1-3 рамки са пълни на 70-80% с мед?
Е,ти баш тях ли ще махнеш:bigsmile:....все пак,трябва да има и "ложе".
Не си мисли,че като те цитирам(често) имам нещо на въпреки спрямо теб...
Просто споделям вижданията си...
Аз стеснявам,едновремено с последното вадене на мед......но не центрофужа плодниковите рамки.

kaloyanv
06.03.2023, 19:21
Това което правя аз есента досега е че когато има много мед, което се случва всяка година. Махам медна пита, защото при мен досега никога не е имало празна пита. Тези в средата винаги са с хубав венец. Затова че махам медна, може и да не е правилно, но така правя. Обикновено е една от крайните на които няма прашец. И пролета пак имад толкова мед, че ми се струва е възможно и да не им давам храна твърда. Правя го просто защото съм чел че трябва.

Кразз
06.03.2023, 19:55
Е,ти баш тях ли ще махнеш:bigsmile:....все пак,трябва да има и "ложе".
Не си мисли,че като те цитирам(често) имам нещо на въпреки спрямо теб...
Просто споделям вижданията си...
Аз стеснявам,едновремено с последното вадене на мед......но не центрофужа плодниковите рамки.

И през ум не ми е минавало, че имаш нещо въпреки мен.drinks; Бих казал, че надушвам Човек от моята порода.

Георги 1974
06.03.2023, 20:28
Ми то и Данчо Друмев ги прави на акордеон ма полза има ли не знам

Angel Yosifov
06.03.2023, 20:32
Ми то и Данчо Друмев ги прави на акордеон ма полза има ли не знам
Точно ти,би трябвало,да си наясно с тоз въпрос:bigsmile:.......и Годзила ги прави на хармоника...:laughing:

Кразз
06.03.2023, 20:45
Това което правя аз есента досега е че когато има много мед, което се случва всяка година. Махам медна пита, защото при мен досега никога не е имало празна пита. Тези в средата винаги са с хубав венец. Затова че махам медна, може и да не е правилно, но така правя. Обикновено е една от крайните на които няма прашец. И пролета пак имад толкова мед, че ми се струва е възможно и да не им давам храна твърда. Правя го просто защото съм чел че трябва.

Нама правилно и неправилно. Няма задължително. Може да не се дава твърда храна, може да не се дава сироп, може да не се стеснява, разширява, третира(с химия, без химия) и т.н. Всеки трябва да намери неговия си начин, в различните райони, различните години...
Мисля, че начина на пчеларстване(хоби и полупрофесионално), донякъде и повече отразява вижданията и разбиранията за живота на всеки един от нас.;)

Angel Yosifov
06.03.2023, 21:14
И през ум не ми е минавало, че имаш нещо въпреки мен.drinks; Бих казал, че надушвам Човек от моята порода.
Благодаря!
drinks;

Георги 1974
06.03.2023, 21:16
Точно ти,би трябвало,да си наясно с тоз въпрос:bigsmile:.......и Годзила ги прави на хармоника...:laughing:

Евала мастер Годзилата е само една другите са си чисто и просто шебеци!

kaloyanv
22.03.2023, 11:07
Най-накрая на 20 и 21 март успях да направя преглед. При единия кошер наблюдавах нещо много странно. Това беше един рояк от една отводка която направих миналата година, тогава като бях направил отводката имаше повече маточници и тн .. Та този въпросния кошер беше на 3 пити като рояк, засили се и даде един магазин с мед. Есента както беше силен забелязах само при него подмор. Това което се случи е че като отворих кошера имаше 2 рамки пчели. И гледам скупчили са се пчелите върху нещо и като подпуших гледам задушават майката, а тя не е истинска майка а такава като пчела на размери, само дето беше с цвят като майка. Затворих кошера и отидох да викам помощ, и като се върнах вече гледам я изкарали отпред на прелката. Занесох кошера настрани и го изтръсках и прибрах питите. Не мога да си обясня точно какво се е случило. Дали от пръскането с оксалова киселина да съм объркал нещо или аз да съм скапал майката ....

Въпроса е че и това семейство и отводката която остана и която я правих не ме впечатляват особено и се чудя, дали да не пробвам другия път да си купя майка като правя отводка, вместо да се мъча да произвеждам.

Това ми е първи преглед след като на 24ти февруари им сложих по половин килограм храна. от 6 кошера имам 3 силни и 3 по-слаби. Силните са на по 5-6 пити с пило другите на по 4. Интересното е че мед имат и само половината бяха изяли храната а другата беше останало малко и това за половин месец. Единия от силните кошери които ги бях стеснил повече е толкова добре, че го разширих с изградена пита, а пък другите които са по слаби ги стесних ... За първи път ми се случва хем да стеснявам едни а други да разширявам. Ама така е като съм куц в момента, ми е по-трудно.

ПРи мен никога не ми изяждат меда и се чудя въобще дали да им давам такава храна уж подбудително февруари. Сега като ликвидирах този кошер имам в склада към 20 пити с мед , пълни и празни и се чудя какво да ги правя. Събраха се от миналата година и сега.

Илиев
22.03.2023, 15:24
Разпечатвай питите с валячето и им ги давай зад преградната дъска да ги папкат. И в гнездото като се постопли също - разпечатвай да го изяждат стария мед, кофти манипулация, ама няма как.

kaloyanv
22.03.2023, 15:39
Разпечатвай питите с валячето и им ги давай зад преградната дъска да ги папкат. И в гнездото като се постопли също - разпечатвай да го изяждат стария мед, кофти манипулация, ама няма как.

Мерси, това също го направих по преценка. Там където имаше място им разпечатах зад преградна. А пък на по-силните семейства им завъртях по 1-2 пити и разпечатах. Въпреки че може и да е рано още за това, така прецених на момента. Не го дават да е студено нощно време, затова не го мислих много.

Илиев
22.03.2023, 15:47
Бая са ти силни семействата, щом отсега имат по 4-5 рамки с пило, моите са много по-слаби в момента! Гледай да не ги отървеш, че грехота в тоя дефицит на пчели да изтърваш роеве. Научи се да пренасяш личинки и да си правиш сам майки, не е кой знае каква философия, просто първия път е много трудно, после полека-лека ще му хванеш чалъма. Като си направиш сам първия път няколко майки и като ги видиш, че са пронесли, ще си най-щастливия пчелар на света.

kaloyanv
22.03.2023, 16:46
Бая са ти силни семействата, щом отсега имат по 4-5 рамки с пило, моите са много по-слаби в момента! Гледай да не ги отървеш, че грехота в тоя дефицит на пчели да изтърваш роеве. Научи се да пренасяш личинки и да си правиш сам майки, не е кой знае каква философия, просто първия път е много трудно, после полека-лека ще му хванеш чалъма. Като си направиш сам първия път няколко майки и като ги видиш, че са пронесли, ще си най-щастливия пчелар на света.

Е аз имам 6 кошера, хич не се доближавам до пчеларите. :) Теоретично знам как става, обаче трябва да имам отглеждач, пък стартер, пък бащино семейство. То хубаво , ама започва да става много сериозно, а аз нямам толкова време да отделям, затова и не казвам че съм пчелар. Тук хората казват че трябва или да се занимаваш или въобще не . От тези 6 има 3 които още отсега ги виждам че ще ги отърва. Може би по-късно трябва да отделя и да направя отводка. Тук ми предлагаха и двукорпусно отглеждане, обаче тази година няма да имам физическата възможност за тази работа, а и не мисля че и съм готов за такъв тип пчеларстване, прекалено съм невежа.

Георги 1974
22.03.2023, 16:50
Е аз имам 6 кошера, хич не се доближавам до пчеларите. :) Теоретично знам как става, обаче трябва да имам отглеждач, пък стартер, пък бащино семейство. То хубаво , ама започва да става много сериозно, а аз нямам толкова време да отделям, затова и не казвам че съм пчелар. Тук хората казват че трябва или да се занимаваш или въобще не . От тези 6 има 3 които още отсега ги виждам че ще ги отърва. Може би по-късно трябва да отделя и да направя отводка. Тук ми предлагаха и двукорпусно отглеждане, обаче тази година няма да имам физическата възможност за тази работа, а и не мисля че и съм готов за такъв тип пчеларстване, прекалено съм невежа.

Напротив двукорпосното е много по лесно и в пъти по малко се занимаваш с пчелите.И за теб и за тех добре

kaloyanv
01.04.2023, 17:17
Ехх колеги, днес гледам на камерата, единия от силните кошери трупа брада отдолу. Ще се гръмна :) ... Баща ми вчера го е видял, ама не ми е казал. Според вас дали ще изрои сега или има време ? Дават го много хладно време, вторник сряда и четвъртък май, ама дотогава няколко дни ще е горе долу топло. Досега не ми се е случвало толкова рано да тръгнат на роене, винаги е било към края на април. Възможно ли е да има някаква друга причина.
Кво да ги правя сега, трябва да тичам от София, чудя се. Оффф тъкмо прохождам и трябваше поне тази седмица да си доправя рехабилитацията ..
Някъде на 20ти март ли беше когато писах, него специално го разширих с една пити на почти пълен обем.

Шантава година.

П.С - Може и аз да съм шантав и да е фалшива тревога, а това което виждам да е просто сянка. Сега говорих с него и каза че е имало само голямо облитане а не се трупат ... Само всявам паника, но ще го наблюдавам де ..

Георги 1974
01.04.2023, 19:58
Ехх колеги, днес гледам на камерата, единия от силните кошери трупа брада отдолу. Ще се гръмна :) ... Баща ми вчера го е видял, ама не ми е казал. Според вас дали ще изрои сега или има време ? Дават го много хладно време, вторник сряда и четвъртък май, ама дотогава няколко дни ще е горе долу топло. Досега не ми се е случвало толкова рано да тръгнат на роене, винаги е било към края на април. Възможно ли е да има някаква друга причина.
Кво да ги правя сега, трябва да тичам от София, чудя се. Оффф тъкмо прохождам и трябваше поне тази седмица да си доправя рехабилитацията ..
Някъде на 20ти март ли беше когато писах, него специално го разширих с една пити на почти пълен обем.

Шантава година.

П.С - Може и аз да съм шантав и да е фалшива тревога, а това което виждам да е просто сянка. Сега говорих с него и каза че е имало само голямо облитане а не се трупат ... Само всявам паника, но ще го наблюдавам де ..
По мое мнение рано е за роене

rumenggr
02.04.2023, 08:16
Ехх колеги, днес гледам на камерата, единия от силните кошери трупа брада отдолу. Ще се гръмна :) ... Баща ми вчера го е видял, ама не ми е казал. Според вас дали ще изрои сега или има време ? Дават го много хладно време, вторник сряда и четвъртък май, ама дотогава няколко дни ще е горе долу топло. Досега не ми се е случвало толкова рано да тръгнат на роене, винаги е било към края на април. Възможно ли е да има някаква друга причина.
Кво да ги правя сега, трябва да тичам от София, чудя се. Оффф тъкмо прохождам и трябваше поне тази седмица да си доправя рехабилитацията ..
Някъде на 20ти март ли беше когато писах, него специално го разширих с една пити на почти пълен обем.

Шантава година.

П.С - Може и аз да съм шантав и да е фалшива тревога, а това което виждам да е просто сянка. Сега говорих с него и каза че е имало само голямо облитане а не се трупат ... Само всявам паника, но ще го наблюдавам де ..
Здравей! Не се гърми:bigsmile: и си довърши рехабилитацията. Тя е от голямо значение!!!! Едва ли е роене случая. Щом роевия период започва в края на април, значи района ти е доста по-напред от моя. Не знам и с какви кошери работиш. Сега семействата нарастват бурно. Раждат се повече млади пчели и поне при мен, пилото за същите десет дни е двойно повече. Защо на силните си дал само по една рамка? Щом са силни, освободи им целия обем и ги остави. Те ще се справят. Особенно щом си с авария и имаш грижи, мисли ходовете напред. И тая преграда в кошерите.... Отдавна се отказах от стеснявания, ограничавания. Останаха, като спасителни приоми. Има приятел пчелар с дадани в трънския край. Кучи студове са и там. Не стеснява, не ограничава, а експериментално установи, че отворените дъна са по-ефективни. По това време им сипва сиропче. Не защото нямат храна, а да ги сръчка да бачкат;). И няма смъртност, има силни семейства и носят доста добре. Ходя да му помагам и знам, колко пчели има по кошерите, как работят семействата и т.н. Та, спокойно и мисли, какви стъпки ще правиш. Днешната намеса ще даде резултат някъде напред във времето. Ако търсиш резултат към 10/05, примерно. Върти календара назад и програмирай работата си. Ангел е споделял практики, разширения. Просто трябва да му разровиш постовете. Ако са ви близки районите, опитай по неговите стъпки, съобразени с твоя климат. Аз съм с Рут рамка и е по-различно пролетното развитие.

kaloyanv
02.04.2023, 16:40
Благодаря ! Ами ще трябва малко да си събера акъла и наистина да реша какво да правя точно като ги видя. Обаче тази година имам само 1 попупреглед и то основно за да тренитирам, ама покрай него ща не ща правих и други неща. Ама сега сменям работи, оправям ходенето на два крака и имам много оправдания още :))) да го карам малко през просото. Но досега доколкото съм виждал за тези 5-6 години пчелите се оправят без мен, без никакъв проблем. Единсвеното от което има смисъл са третиранията и гледането за болести. Както и ако нещо е станало с майката и да се предотвратява роенето да не ти избяга пчелата. Кошерите са ДБ 10 рамки ...

Относно стесняването пролетно време, това което съм видял ми харесва. Наистина пчелите не се разпределят равномерно по рамките на голям обем и малко пчели. Когато са стеснени ми изглеждат по-добре нещата и пилото е по-равномерно и тн ... Ама може и да си въобразявам.

П.С - Почти забравих, друго нещо което направих тази година е да сложа капани за оси, бях забравил даже. Да видя какъв е резултата. Миналата година имаше нашествие на пчелен вълк и ми създаде проблеми. Но сега като гледам може би е излишно това което правя. Колкото и да бяха страшно много осите, бяха така само в едно слабо семейство. Другите не ги пипнаха, нямаше проблем. То може би вместо да ги трепя превантивно, да оставя и да видя наистина как са нещата.

Георги 1974
02.04.2023, 20:18
Голяма работа е пророка не се удържа всичко му иде отръки
1204412043

kaloyanv
11.04.2023, 11:26
Днес се прибрах и погледнах капаните за оси. Там няма нито една пчела, има само мухи, мисля че един щършел и това е ... Оси никакви. Дали не е от времето, нямам идея .....
Гледам нещо имам много малки по размери пчели, дали са млади или е някаква аномалия, не съм сигурен. Но имам много силен един кошер, който на 11 градуса в облачно време се изтрелва все едно има някаква голяма паша. Чак се почествам в момента ...

Pero Melifero
12.04.2023, 13:05
Голяма работа е пророка не се удържа всичко му иде отръки

Обаче друго си е с помощник, нали? Еле па с тоя, няма удържане.
Гого, снимките актуални ли са към датата, щото малко мънички ми се чинат тия доматки? Или пък мойте избързват?
Като стана дума за избързване, в север-център въпреки хладното време, имам едно семейство което на 08.4. получи пълен 12р. магазин. За първи път слагам магазин толкова рано, но не се сетих за друг метод за охлаждане на страстите...То и за първи път имам и зимна смъртност, явно ще стане пчелар от мен:laughing:

Георги 1974
12.04.2023, 21:13
Обаче друго си е с помощник, нали? Еле па с тоя, няма удържане.
Гого, снимките актуални ли са към датата, щото малко мънички ми се чинат тия доматки? Или пък мойте избързват?
Като стана дума за избързване, в север-център въпреки хладното време, имам едно семейство което на 08.4. получи пълен 12р. магазин. За първи път слагам магазин толкова рано, но не се сетих за друг метод за охлаждане на страстите...То и за първи път имам и зимна смъртност, явно ще стане пчелар от мен:laughing:
Аааа актуални са но напоследък с тия харпове де ги ползват за щяло и нещяло не ги бързам много разсадите, че стават цигуляви без слънце април месец пък после май месец като ги подкарат с кемтрейлса и им опадат първите завръзи. Пък съм си и на възраст вече та много много зор не си давам а той помощника е голяма работа колкото две малки

kaloyanv
13.04.2023, 12:07
За втори път тази година отварям кошерите. Единия е направил както разни специалисти казват "от рамка до рамка с пило" без да съм пипал нищо, просто първия път завъртях една рамка, ама едва ли това е причината и разпечатвах мед. Имам 2 слаби кошера и 2 силни, това е прегледа който направих. Силния го разширих със стара пита с малко разпечатан мед и ВО, за да видя дали ще градят. Другите ги разширих всичките само със стари пити. Единия от кошерите е сложил запечатал два много хубави маточника за самосмяна. Чудя се дали да не взема и да използвам единия за отворка Трудно ми е с крака затова че не знам ...

Останаха ми 2 кошера да проверя, които са хептем силни, тях съм ги оставил за утре да ги прегледам, че крака ми е батак днес. Цял ден движение. Не мога да ги гледам на корпус, няма сега кой да ми носи рамките. Но те така внасят жълт прашец и нектар, все едно има главна паша.

Предвид това че за първа година никак не съм гледал кошерите, а те са в идеално състояние, се чудя доколко е правилно разни хора да се показват по клипове и да обясняват как са постигнали велики резултати заради селекция или заради технологии ...

Моите днес бяха толкова кротки, че не можах да повярвам, отделно на това сами си бяха оправили пилото. При слабите семейства, пилото е хилаво и меда е повече. Ама силните всичко са си оправили сами....

Чувствам се малко измамен сега, като чета литература как трябва да се прави еди що си и да се показват видеа, а всъщност пчелното семейство така като гледам си е най-големия майстор.

П.С - забравих и да спомена че правя всичко на момента, както го усетя. Някои семейства разширих отстрани, обаче има едно на което прецених че трябва да му сложа рамка стара с малко разпечатам мен по към средата.

Досега не съм подхранвал и за първа година не им слагам и сироп. Гледам че от тук насетне времето ще е хубаво и се чудя дали да им давам сироп ... Предишните години като съм ги подхранвал винаги са били прекалено силни и трябва да ги отслабвам преди акацията.
Понеже днес остават без обем, и не мога да им давам пити, може би не е лошо да се налива по малко сироп.

kaloyanv
13.04.2023, 16:04
Отворих и силните имаха по 6 пити със запечатано пило от общо 9 и се бяха позадръстили. Лошото е че почти нямаше открито. Махнах преградните и им сложих по една стара пита с малко разпечатан мед. Да има къде да снася майката и сега са по на 10 пити. Но според мен това е много временна мярка ... И ще трябва да правя отводка . Но се чудя дали тази работа не може да стане след една седмица. Няма заасега никакви признаци за роене.

Други години по това време слагам основи, и въпреки че има овошки не градят добре ако не давам сироп. Сега много се чудих и им дадох готова пита, като няма да ги подхранвам поне засега. Не мога да ходя да се занимавам. Оставил съм само на едно семейство ВО, за да видя дали ще я градят, без да давам сироп. НЕ слагах на другите понеже никъде не са надграждали и досега времето беше скапано, та затова ми се стори безмислено да им давам ВО. А по - натам и да искам не мога да им дам ВО, защото се напълни целия обем с пити и няма накъде.

Кразз
13.04.2023, 17:49
Отнемаш прашецова пита( обикновено в ляво от пилото) и слагаш основа. Забавя ги около седмица.

kaloyanv
13.04.2023, 18:39
Отнемаш прашецова пита( обикновено в ляво от пилото) и слагаш основа. Забавя ги около седмица.

Ясно, благодаря. Обаче тази година е много различна от предишите. Хем цъфна всичко, хем времето го пречука и сега имам усещане че има основно прашец, но не и нектар. Днес е първия ден да събират каквото е останало. Другата седмица ще видя какво е ... Започвам работа от вторник и никой няма да ми цепи басма, поне първите седмици. После ще ги оставя както и пчелите, сами да се оправят :)

Кразз
13.04.2023, 19:03
Ясно, благодаря. Обаче тази година е много различна от предишите. Хем цъфна всичко, хем времето го пречука и сега имам усещане че има основно прашец, но не и нектар. Днес е първия ден да събират каквото е останало. Другата седмица ще видя какво е ... Започвам работа от вторник и никой няма да ми цепи басма, поне първите седмици. После ще ги оставя както и пчелите, сами да се оправят :)

В тоя студ, няма и да има нектар скоро. Иначе, има много начини на работа. Тук има тема за Демари. Георги както работи, също става, особено за хора, които не искат или не могат да навестяват често пчелите. Ако се вкара и малко фантазия, ...

kaloyanv
16.04.2023, 14:24
Христос возкресе ! Утре ще си ходя на София и реших да видя кошера с основата как е. Мислех да я махна и да сложа пита изградена. Обаче като отворих и се оказа че основата за 3 дни е изградена почти напълно без да е проядена, като не съм подхванвал никак. За пореден път съм удивен. Минали години им давам основи по-рано и те ги прояждат. Тази година бях сигурен че няма да градят. А се оказа точно обратното. Другите семейства са много силни и реших да им махна по една пита с запечатано пило и да го дам на единствения слаб. И сложих и на тях основи. Поразместих и питите. Явно сега топлото време и лекия дъжд който падна им даде някакъв старт. Проблема е че силния кошер май отива на роене, бръмчи и пърха с крила. ...

Ето едно видео с него ..

https://drive.google.com/file/d/1kxI_DlSSoXygMVRLZzhG-PqTiSsDbMFJ/view?usp=share_link

Според вас дали ще рои ? Само за няколко минути го затворих за да си взема някакъв инвентар и на излоцията се натрупаха толкова много пчели.

Ето видео и на втория силен ..

https://drive.google.com/file/d/1gj_-8WeNN2FBDysGLwYPNDXKoTTtNtrN/view?usp=share_link

който изглежда добре ...

И един общ план на двата

https://drive.google.com/file/d/18PICs5WZ90M9OEJX3Ic8NiK63vTwD4Um/view?usp=share_link

Мисля обаче довечера да им дам малко сироп, понеже започвата да остават малко без храна и с много прашец.

kaloyanv
17.04.2023, 20:20
Чел съм бегло и Георги ми е писал, обаче не се чувствам подготвен за този начин на работа. Има едно нещо което ме притеснява и това е голямото разширяване на обема изведнъж с цял дадан блатов корпус. Другото е както съм писал е че на мен магазина ми тежи да вдигам, а камо ли корпус, ако се наложи да гледам нещо отдолу. Отделно на това аз искам да си изкарвам акациев мед чист, колкото и малко да е. А като заложа корпус по това време, какво ще изкарвам и кога, не ми е много ясно. И пак ако трябва да правя преглед на кошера отдолу, как ще го вдигам този корпус горния....
И третото е че нямам инвентар свесен. Кошерите са стари и не им пасват даже и магазините които купувам, та трябва да ги преправям.

Георги 1974
17.04.2023, 21:07
Чел съм бегло и Георги ми е писал, обаче не се чувствам подготвен за този начин на работа. Има едно нещо което ме притеснява и това е голямото разширяване на обема изведнъж с цял дадан блатов корпус. Другото е както съм писал е че на мен магазина ми тежи да вдигам, а камо ли корпус, ако се наложи да гледам нещо отдолу. Отделно на това аз искам да си изкарвам акациев мед чист, колкото и малко да е. А като заложа корпус по това време, какво ще изкарвам и кога, не ми е много ясно. И пак ако трябва да правя преглед на кошера отдолу, как ще го вдигам този корпус горния....
И третото е че нямам инвентар свесен. Кошерите са стари и не им пасват даже и магазините които купувам, та трябва да ги преправям.
То не вдигаш двата магазина на веднъж сам това с 2 корпус е за двама руснаци бачкам заедно иначе и по възрастни работят но пита по пита.В центъра се слагат 2-3 до 5-6 ВО според зависи но и 2-3 вършат добра работа по слабо семейство и по слаба паша майката е там не ходи по магазинните пити там слагат меда.Вадят се остават в центъра плодниковите там е малко проблем с далачетата с търтей под тях и са с пило чак за по късно или при пи силна паша са с мед.В долния корпус са лежяците и младата безработни сган де прави роенето та не е много разширението за моя район по това време

kaloyanv
23.04.2023, 19:46
Това най-силното семейство от клипа му сложих един магазин с 6 рамки и той веднага ги усвои. Сега за първа година, на магазинна рамка изрязох от пита на която е гледано пило и напръсках със сироп, за да видя дали майката ще се качи горе. Не ми се е случвало толкова рано толкова силно семейство....

Другото което пак е от клипа, е заложил маточници даже има яйца вътре и ще се рои. Него сигурно ще го отделя по-късно или ще го мисля какво да го правя.

Голяма сила са тази година .. Уж скапана година, а откъде така се силят незнам. Изядоха меда и сега наливам сироп....

kaloyanv
24.04.2023, 18:54
Друго нещо тази година за отбелязване е нашествието на мравки вкъщи, по-рано и има доста. А пък по кошерите по таванките има от огромните черни мравки, които други година са много много по-малко, не са ми правили впечатления. Сега ги има на много от кошерите. Т.нар пчелни вълци и оси, с които миналата година имах проблеми, сега са в доста по-малки количества, да не кажа никак.

Pero Melifero
03.05.2023, 10:49
...Т.нар пчелни вълци и оси, с които миналата година имах проблеми, сега са в доста по-малки количества, да не кажа никак.

Е изчакай малко де, пак ще имаш, само да мине време. Самките, гледах оня ден, още си търсят място за гнездене...;)

Pero Melifero
03.05.2023, 11:47
Аааа актуални са но напоследък с тия харпове де ги ползват за щяло и нещяло не ги бързам много разсадите, че стават цигуляви без слънце април месец пък после май месец като ги подкарат с кемтрейлса и им опадат първите завръзи. Пък съм си и на възраст вече та много много зор не си давам а той помощника е голяма работа колкото две малки
Аз вече всичко съм засадил, оня ден колове забивах, даже пръсках с нимазал, че вече ги бяха налазили буболечките. Ужким студено, но природата не чака. Аз обаче чакам акацията, но още е на кокал. Не знам дали сте коментирали с помощника ти, но на мен вчера ми каза, че бил хвърлял боб и нямало да я бъде тази година, ще видим...

night
03.05.2023, 19:04
Напоследък, в БГ се внася един фалшив фасул, от китайската провинция Сми'-Ля'н,
който няма нищо общо със смилянския фасул.;)

Георги 1974
04.05.2023, 20:42
Аз вече всичко съм засадил, оня ден колове забивах, даже пръсках с нимазал, че вече ги бяха налазили буболечките. Ужким студено, но природата не чака. Аз обаче чакам акацията, но още е на кокал. Не знам дали сте коментирали с помощника ти, но на мен вчера ми каза, че бил хвърлял боб и нямало да я бъде тази година, ще видим...
Нищо още не сме засадили но помощника не се удържа нова пазарна ниша откри 12 вида разсад домати предлага от жълто чери до черни кримски
120631206412065


П.П.Като се загледаш в разсада ще видиш що не бързаме да го садим

kaloyanv
05.05.2023, 15:38
Днес се прибрах по Плевен. Това което видях че на една акацийка едно клонче е побеляло, но е само на едно дърво. Което значи че ще тръгне след 7-8 дни почти сигурно, според времето. Само че тази година е студена, не виждам да има температури над 20-21 градуса, а даже ще има дни и с по-ниски , ще е облачно и ще вали ... ама поне не го дават да има бури и ветрове и с по - слаби дъждове ... знам ли ... утре ще е хубав ден и ще отворя да погледна в тези с магазините станало ли е нещо. Както и единия силен който го оставих без магазин какво е станало. И имаше един дето ми приличаше да рои и той ще ми е интересен.

kaloyanv
06.05.2023, 18:48
Днес беше хубав топъл ден и видях че акацията напредва и то бързо. За съжаление следващата седмица не я дават добра. Нямам и на идея какво ще стане. Отворих и кошерите и това което ми направи впечатление е че развитието се е забавило, въпреки че ги подхванвах. Това с магазинните рамки дето е гледано пило и с тея мурафети да се качи майката в магазина просто не се случи. Мисля че тази година няма да хвана никаква акация, ама дано да бъркам :)

kaloyanv
07.05.2023, 12:17
Днес тръгнах да ги разширявам още. Много интересно стана. Двете най-силни семейства, едното го оставих с магазин, а другото без. И двете са в роево, и запечатани маточници. Обаче този с магазина има супер много прашец, докато другия няма. Тръгнах да търся майката, ама мисия невъзможна. Търсих и една така ме рендоса по ръката и ме заболя толкова много. Ядосах се взех един фазер и го подпрях отпред на прилетната дъска. Изтръсках всички пити отпред и махнах маточниците всичките. Най-интересното е че този кошер, който не беше с магазин, всичките пчели се прибраха и вече го разширих. А на другия част от пчелите останаа под дъската която засенчва прелетната. Сега кибичат там, мен ме боли крака и мисля да полегна да си почина. След като се потроших, вече не им цепя много басма, не стига че ме боли крака ами и ме хапят.а пък аз ще ги галя с перце. Като поспя малко ще ида да видя тези дали са още на грозд отпред и ще ги събера в нов кошер, ако са ощще там ... Или нещо друго да правя ?

Георги 1974
07.05.2023, 13:05
Днес тръгнах да ги разширявам още. Много интересно стана. Двете най-силни семейства, едното го оставих с магазин, а другото без. И двете са в роево, и запечатани маточници. Обаче този с магазина има супер много прашец, докато другия няма. Тръгнах да търся майката, ама мисия невъзможна. Търсих и една така ме рендоса по ръката и ме заболя толкова много. Ядосах се взех един фазер и го подпрях отпред на прилетната дъска. Изтръсках всички пити отпред и махнах маточниците всичките. Най-интересното е че този кошер, който не беше с магазин, всичките пчели се прибраха и вече го разширих. А на другия част от пчелите останаа под дъската която засенчва прелетната. Сега кибичат там, мен ме боли крака и мисля да полегна да си почина. След като се потроших, вече не им цепя много басма, не стига че ме боли крака ами и ме хапят.а пък аз ще ги галя с перце. Като поспя малко ще ида да видя тези дали са още на грозд отпред и ще ги събера в нов кошер, ако са ощще там ... Или нещо друго да правя ?
Виж да няма майка там в кълбото де кибичи

kaloyanv
07.05.2023, 16:44
Ами за 2 часа явно си взеха слънчева баня и се прибра безработната измет, тъкмо докато спях. С това тръскане и махане на маточниците ми е интересно какво ли ще стане. Сигируно пак ще направят. Третия кошер беше най-напреднал, имаше една излюпена майка ... Понеже и в него не можах да намеря старата, разделих ги както дойде, оставих им по един маточник, на този дето ще го преместя, оставих тази младата майка, която е неоплодената. Турих им и по 1-2 основи и да се оправят.
Голям гърч днес, то и затова има забавяне в развитието, просто силните са изпаднали в роево. Другите които бяха по-слабички сега са добре, обаче няма чак толкова много пчели, да видим дали ще хванат поне те акацията.
За първи път успях да видя и кърлеж на една от пчелите, досега никога не съм виждал на пчела. Те доста ясно се виждат, дори не предполагах. То е по лесно да намериш пчела с кърлеж отколкото немаркирана майка по това време...

Та това е при мен от 6 кошера, 3 в роево, другите 3 са добре. Сложил съм и един капан, защото почти сигурно от този дето го разцепих на 2 ще излети някой рояк, дано да се хване поне. Тези другите 2 на които изчистих маточниците, се чудя дали ще работят на акацията или ще си кибичат.

Догодина вече трябва да променя начина на работа, така или иначе времето лошо нелошо, винаги при мен роят по едно и също време ... досега 5 години. Точно седмиата преди акацията вече са готови, а започват отпреди това. Даже специално предния път си бях маркирал че са заложили маточник и са го осеменили, ама понеже съм много умен а и ме болеше крака, исках да видя дали сметките ще са точни ... и наистина още тогава съм написал че майката ще се излюпи на 8ми май.....

Pero Melifero
09.05.2023, 21:11
Нищо още не сме засадили но помощника не се удържа нова пазарна ниша откри 12 вида разсад домати предлага от жълто чери до черни кримски
120631206412065


П.П.Като се загледаш в разсада ще видиш що не бързаме да го садим

В едното сандъче е готов... аз ги привързах моите, тая седмица ще цъфнат ако е хубаво времето, трябва да щракна една снимка, много добре вървят розовите, с къси междувъзлия, тъмно зелени и дебелички, пу-пу да не им е уроки... топих восък, и там трябваше да щракна снимка какви мизерии слагат в 100% в.о., ама малката ме отсвири, а аз се бях омазал и нямаше начин...
п.п. на тоя твоя помощник не му давай да продава, че подарява само да продава и кой не вземе - бие...:bigsmile:


Ами за 2 часа явно си взеха слънчева баня и се прибра безработната измет, тъкмо докато спях. С това тръскане и махане на маточниците ми е интересно какво ли ще стане. Сигируно пак ще направят. Третия кошер беше най-напреднал, имаше една излюпена майка ... Понеже и в него не можах да намеря старата, разделих ги както дойде, оставих им по един маточник, на този дето ще го преместя, оставих тази младата майка, която е неоплодената. Турих им и по 1-2 основи и да се оправят.
Голям гърч днес, то и затова има забавяне в развитието, просто силните са изпаднали в роево. Другите които бяха по-слабички сега са добре, обаче няма чак толкова много пчели, да видим дали ще хванат поне те акацията.
За първи път успях да видя и кърлеж на една от пчелите, досега никога не съм виждал на пчела. Те доста ясно се виждат, дори не предполагах. То е по лесно да намериш пчела с кърлеж отколкото немаркирана майка по това време...

Та това е при мен от 6 кошера, 3 в роево, другите 3 са добре. Сложил съм и един капан, защото почти сигурно от този дето го разцепих на 2 ще излети някой рояк, дано да се хване поне. Тези другите 2 на които изчистих маточниците, се чудя дали ще работят на акацията или ще си кибичат.

Догодина вече трябва да променя начина на работа, така или иначе времето лошо нелошо, винаги при мен роят по едно и също време ... досега 5 години. Точно седмиата преди акацията вече са готови, а започват отпреди това. Даже специално предния път си бях маркирал че са заложили маточник и са го осеменили, ама понеже съм много умен а и ме болеше крака, исках да видя дали сметките ще са точни ... и наистина още тогава съм написал че майката ще се излюпи на 8ми май.....
Ти с десетаци ли си че толкова напират да роят или си ги угояваш?
Иначе за акацията си прав, трябва да е тая седмица. В Петък05.05. по пътя към Плевен, близо до зеленчуковия пазар на Горни Дъбник видях група от 2-3 дръвчета яко нацъфтяли и ми блеснаха очите, ама само толкова, никъде другаде нищо

kaloyanv
10.05.2023, 19:27
десетки са да. акацията може да се е забелила, ама кога ще започне да отделя, не е много ясно. Много студ вчера за времето, днес също леко затопли до 16 градуса, но много вятър, а вечер си е студено ... Нямам и на идея какво ще стане с акацията. Така като гледам с това време чак след събота 13 и то с тези температури, въобще не ми е ясно какво ще стане. Аз не виждам хубаво време за събиране на акация от пчелите.

kaloyanv
19.05.2023, 15:06
Днес много хубав ден по плевен, работят по акацията, предишните дни беше малко шибано времето ... Май ще е добре .... Въпроса е че при мен бяха изпаднали в роево, а някои които очакват не роиха. Излетял е един рояк и се прибирах до плевен да го настанявам .... Взех една пита с прясно пило от друг кошер, който май април средата или началото имаше хубаво запечатани 2 маточника за самосмяна ... Сега отварям и какво да видя, маточници за роене, които са захранени но още недоизградени и запечатани.... Оставих го така понеже нямах възможност да правя каквото и да е било. Станаха кошерите от 6 на 8 и очаквам още някой да излезе, както и да ги смятах сметките все не ми излизат точно. Този се е хванал за първи път на лозето, а не на любимата им ниска дюла. Да не би защото отдолу сложих 2 кошера примамки и затова не се хващат повече там ... Но от тези примамки, няма никаква файда, не влизат въобще там пчели. Горе долу рояка е на 4 пити ... Проблема е че отворих всичките кошери и не разбрах от кой е излязъл ...

Тъкмо казах колко е хубав деня и мина този дъжд, който срещнах на връщане в София, ей така отникъде :) хубавото е че май нямаше такъв силен вятър да не разсипе акацията и дъжда не е толкова силен ... Обаче май ако така продължава, няма да има акация .. Ще видим накрая, повече няма да го мисля ...

12082

Кразз
19.05.2023, 18:54
Днес много хубав ден по плевен, работят по акацията, предишните дни беше малко шибано времето ... Май ще е добре .... Въпроса е че при мен бяха изпаднали в роево, а някои които очакват не роиха. Излетял е един рояк и се прибирах до плевен да го настанявам .... Взех една пита с прясно пило от друг кошер, който май април средата или началото имаше хубаво запечатани 2 маточника за самосмяна ... Сега отварям и какво да видя, маточници за роене, които са захранени но още недоизградени и запечатани.... Оставих го така понеже нямах възможност да правя каквото и да е било. Станаха кошерите от 6 на 8 и очаквам още някой да излезе, както и да ги смятах сметките все не ми излизат точно. Този се е хванал за първи път на лозето, а не на любимата им ниска дюла. Да не би защото отдолу сложих 2 кошера примамки и затова не се хващат повече там ... Но от тези примамки, няма никаква файда, не влизат въобще там пчели. Горе долу рояка е на 4 пити ... Проблема е че отворих всичките кошери и не разбрах от кой е излязъл ...

Тъкмо казах колко е хубав деня и мина този дъжд, който срещнах на връщане в София, ей така отникъде :) хубавото е че май нямаше такъв силен вятър да не разсипе акацията и дъжда не е толкова силен ... Обаче май ако така продължава, няма да има акация .. Ще видим накрая, повече няма да го мисля ...

12082

А при мен акацията въобще не цъфна. Единични дървета и единични цветове тук-там. Не знам опари ли я нещо, какво ли, но до сега така не е било. По ливадите започва да цъфти див фий и детелина.

Nik_m
20.05.2023, 06:31
Днес много хубав ден по плевен, работят по акацията, предишните дни беше малко шибано времето ... Май ще е добре .... Въпроса е че при мен бяха изпаднали в роево, а някои които очакват не роиха. Излетял е един рояк и се прибирах до плевен да го настанявам .... Взех една пита с прясно пило от друг кошер, който май април средата или началото имаше хубаво запечатани 2 маточника за самосмяна ... Сега отварям и какво да видя, маточници за роене, които са захранени но още недоизградени и запечатани.... Оставих го така понеже нямах възможност да правя каквото и да е било. Станаха кошерите от 6 на 8 и очаквам още някой да излезе, както и да ги смятах сметките все не ми излизат точно. Този се е хванал за първи път на лозето, а не на любимата им ниска дюла. Да не би защото отдолу сложих 2 кошера примамки и затова не се хващат повече там ... Но от тези примамки, няма никаква файда, не влизат въобще там пчели. Горе долу рояка е на 4 пити ... Проблема е че отворих всичките кошери и не разбрах от кой е излязъл ...

Тъкмо казах колко е хубав деня и мина този дъжд, който срещнах на връщане в София, ей така отникъде :) хубавото е че май нямаше такъв силен вятър да не разсипе акацията и дъжда не е толкова силен ... Обаче май ако така продължава, няма да има акация .. Ще видим накрая, повече няма да го мисля ...
]
Kаква акация в това време, при мен още не съм видя пчела да кацне на нея. Иначе сега от детелината и бобеца (както му викаме тук) има раздвижване.

kaloyanv
20.05.2023, 12:22
Май си прав, никаква няма да има ... Понеже ти видях другата тема и при мен тези майки дето ги чаках да се оплодят никакви ги няма. Все пак по плевенско е малко по благосклонно времето, но не съм имал време да гледам къде летят и какво правят , понеже не съм до кошерите, но по летежа като ги видях вчера оня ден, ми се струва че посещават макар и малко ...

Pero Melifero
22.05.2023, 14:53
Вече съм абсолютно убеден, че уверено крача в правилната посока на пчеларския занаят. След преживяната първа зимна смъртност, през уикенда станах свидетел и на подготовка за пускане на рой. В Събота, малко преди обед, тъкмо бях започнал да ги отварям един по един за да видя кой как работи и дали има нужда от допълнителен магазин и т.н., едно семейство започна да се облита. Сега, ако кажа че съм понатрупал известен опит може би ще е прекалено, но явно има нещо, защото ручкайки си кротко комшиите им, се усетих, че тия приятелчета някак не се облитат „правилно“. Поглеждам, те се наредили на прилетната дъска, вдигнали дупетата и пърхат усилено с крилца. Яснооо.., хладнокръвно приключвам с работата и отивам да си приготвя нуклеус. Слагам 4 рамки с в.о. и две с мед(добре че има зимна смъртност;)) и го позиционирам на сгодно място. Гледай тате как се прави, казвам на десетгодишната си дъщеря люлееща се на люлката под асмата, обяснявайки в подробности какво се готви, как ще се случи и аз какво ще направя. Отсреща никакъв интерес. Но то и нямаше как да бъде другояче, при положение, че докато траеше полуакадемичната ми лекция, взе че се заоблачи, притъмни и гадинките свириха „отбой“. Още по-добре, казвам, опитвайки се да си запазя пчеларското самочувствие. Нататък предполагам е ясно: приготвям 2 магазина, отварям, тръскане, маточниците аут, всичкото пило горе, което впрочем не беше никак много, долу восъчните основи и питите с мед и прашец, между тях ханеманова решетка, затварям. И се почват едни мисли да ме човъркат. Ами дали имат майка? Ами ако вече са се роили веднъж? Ами това, ами онова и така докато си събирам партакешите, посягам да взема топката с маточници за да я занеса към восъкотопката и какво да видя? Млада, явно току-що излюпила се майка, трудно различима от работничка. Благодаря ти Господи!, си казвам наум, докато внимателно пускам майката пред прелката и гледам как няколко пчели я насочват в правилната посока.
Около 2-3 часа по-късно, си седя и си говоря с жена ми и чувам някакво жужене. Поглеждам в посоката откъдето идва и виждам, че някаква пчела е влязла в работилницата ми и жужи по комарника опитвайки се да излезе. Отивам да и отворя и какво мислите? Отвън по комарника се разхожда важно-важно баш титулярката-майка от въпросния кошер. Това не може да е истина, си мисля докато се опитвам да я хвана с щипка без много да я увредя. Веднага взимам един нов лаков маркер оставен в жабката на колата за точно такива екстремни случаи и буквално с треперещи пръсти и избацвам една професионална бяла точка. За разнообразие, нея я пуснах през горната прелка. Да си се разбират по женски.
На следващия ден, в Неделя, всичко си беше спокойно, цареше мир, любов и разбирателство и всички забързано си работеха без никакви признаци за роене. Споменах ли че няма начин от мен да не излезе пчелар?:laughing: Ако не, то го правя!:cool:

kaloyanv
22.05.2023, 20:09
Браво колега, аз по принуда пак се върнах. Днес ми излетяха два роя .. Единия понеже нашите не можаха да се оправят докато се прибера от София си беше заминал. А другия пак голям се опита да излети, но той сам се самонастани в подготвения кошер. Гледам акацията май и е станало нещо. Отводките и рояците почти не градят, започнах леко да ги подхранвам .. Тук следобедта без да има такава прогноза, мина нещо като буря за 15 минути се изля дъжд. и после слънцце и после пак дъжд. ...

В този ред на мисли да ви попитам, майките продължават да не се оплождат, просто няма никой.. Колко дни е толеранса предвид да трябва да напрая нещо ако не са се оплодили ? Иначе се надявам след днес и утре да станат нещата ...

Е да пусна и две видеа, не че не сте виждали .

https://drive.google.com/file/d/1BYAOK46Rdmi3z1fABMtGiPtWToqrm-WE/view?usp=share_link

https://drive.google.com/file/d/1BvGRmQwduJcqRWcHvHbUQ5QRUPTbAQbw/view?usp=share_link

Nik_m
22.05.2023, 21:08
В този ред на мисли да ви попитам, майките продължават да не се оплождат, просто няма никой.. Колко дни е толеранса предвид да трябва да напрая нещо ако не са се оплодили ? Иначе се надявам след днес и утре да станат нещата ...

Тия дни е имало сериозно оплождане, но нали знаеш, че след оплождането идва и захранването. Трябват и няколко дена да пронесат след оплождането, така че може вече всико да е на ред. При мен няма също пронесли, но личи че има оплодени, по поведенето на пчелите и майката.

Angel Yosifov
23.05.2023, 06:32
Споменах ли че няма начин от мен да не излезе пчелар?:laughing: Ако не, то го правя!:cool:
Готов си!
Амаааа,пиши ги бегали(рояците):laughing:

Кразз
23.05.2023, 11:33
Пазителя на кошерите...
12109

Angel Yosifov
23.05.2023, 19:32
Пазителя на кошерите...
12109
Ааааа мииии.Пазител!
Де го зимно време,когато пчелите имат нужда от пазител.hi;

kaloyanv
23.05.2023, 19:57
Днес и утре се очертават хубави дни, мисля че бая ходят на акацията, поне колкото пчели са останали. Рояците леко ги подхванвам че основи има да правят. Какво ли ще е времето не е ясно. След утре го дават пак така следобедите да вали и нещо като бури, ама що ли ще е ............ тази година е шантава. Гледам черешите почти нямат плод ..

Кразз
23.05.2023, 20:13
Ааааа мииии.Пазител!
Де го зимно време,когато пчелите имат нужда от пазител.hi;

Еее, той да си свърши лятото работата, да изяде някоя и друга мишка, пък зимата...нали знаеш.

kaloyanv
24.05.2023, 12:36
Много интересно, нали писах че излетя рояк от силния ми кошер преди точно 2 дни на 22ри .... А сега на прелката днес се позагледах една майка, ама явно се връща от оплождане, тама ми се стори все едно не я искат, обаче я държаха или бутаха и тя си влезе в кошера. Явно повече няма да рои, а пък аз си мислех че искат да я убият ... Ето и клип

https://drive.google.com/file/d/1qdlq6IU7PQd5v6O0iwxxwGQKRV6tJVW_/view?usp=sharing

Тези дни са много хубави и кошерите заработиха, до скоро не искаха да взимат сироп отводките, а сега започнаха яко да работят ..

kaloyanv
24.05.2023, 16:05
Още един рояк ми излезе и го хванах. Общо взето тази година от 6 кошери и 6те роиха, като пробвах да ги спра и в началото и на по-късен етап, нищо не помогна. Дори тези по слабите кошери и тях не можах да спра. В момента в който се засилиха и изроиха, като им бях да обем и тн .. обаче не та не ... Та ги свалях от дървета и лозичка и така ...
Понеже като бройка станаха 10, мисля като пронесат майките и според силата им да ги събера, тъкмо за слънчогледа ще са силни ... Обаче изтървах акацията тази година ... Е може и да докача нещо малко, ми е съмнително. Защото те си работеха, явно е имало много пчели преди това ...

kaloyanv
25.05.2023, 19:04
При мен продължават да излизат роеве, явно сметките са ми грешни. Този също е на 4 рамки ... Понеже съм си у нас, ги хващам вече във въздуха, даже имам подобрена версия с количката, да не вдигам тежко че още крака е зле. И става много лесно, стига да си на място те сами си влизат ... ето една снимка ..... А времето направо ме удивява ... И ще бъде така до края на месеца, дъжд, бури и тн ..

https://drive.google.com/file/d/1aZASYDWuMy6pe9XfP_L2BmGkjWNMt-PG/view?usp=sharing

Кразз
25.05.2023, 19:29
При мен продължават да излизат роеве, явно сметките са ми грешни. Този също е на 4 рамки ... Понеже съм си у нас, ги хващам вече във въздуха, даже имам подобрена версия с количката, да не вдигам тежко че още крака е зле. И става много лесно, стига да си на място те сами си влизат ... ето една снимка ..... А времето направо ме удивява ... И ще бъде така до края на месеца, дъжд, бури и тн ..

https://drive.google.com/file/d/1aZASYDWuMy6pe9XfP_L2BmGkjWNMt-PG/view?usp=sharing

Преди 20-ина години, имах комшия, тогава около 90 годишен. Закусваше с попара от хляб и вино, а павурчето с ракия, му беше постоянно в джоба. И въпреки(или заради това:bigsmile:), беше държелив и с всичкия си, и пълен с народни мъдрости. Та, той ми викаше така:
"Ванкаа, за време и за мране, не се мисли, то само иде."

kaloyanv
25.05.2023, 20:09
Преди 20-ина години, имах комшия, тогава около 90 годишен. Закусваше с попара от хляб и вино, а павурчето с ракия, му беше постоянно в джоба. И въпреки(или заради това:bigsmile:), беше държелив и с всичкия си, и пълен с народни мъдрости. Та, той ми викаше така:
"Ванкаа, за време и за мране, не се мисли, то само иде."

:)) Ами за съжаление е така. Аз понеже съм планинар и катерач, все времето гледам, не е само зааради пчелите :) ... Но и с ракията съм много добре, пак така си я варим и така си пийвам. Едно време дядо ми винаги с едно бурканче на прозореца, бачка и си пийва :)... Докато с другите неща се оправям лесно, с пчелите не е така. Но усещам че ще му хвана цаката, след като напълня всичките сандъци, които ми останаха завещание. Има само един още :))

Кразз
25.05.2023, 22:37
:)) Ами за съжаление е така. Аз понеже съм планинар и катерач, все времето гледам, не е само зааради пчелите :) ... Но и с ракията съм много добре, пак така си я варим и така си пийвам. Едно време дядо ми винаги с едно бурканче на прозореца, бачка и си пийва :)... Докато с другите неща се оправям лесно, с пчелите не е така. Но усещам че ще му хвана цаката, след като напълня всичките сандъци, които ми останаха завещание. Има само един още :))

Е, стана ми интересно. Общо взето, чета с интерес, кой, какво пише тук. Знам, че си планинар, но за катерене май сега споменаваш. Това ми е много близка тема. Всъщност за класически алпинизъм ли става въпрос, или за скално катерене?

Р.Р.
Ама и аз в очите на колегите, сигурно съм доста странна птица:bigsmile:. Овчар, пчелар, дърводелец, строител, интересуващ се от алпинизъм:bigsmile:;).

Ивайло_Иванов
26.05.2023, 08:30
kaloyanv (https://pchelari.com/forum/member.php?u=11925) пишеш че от 6 кошера и шесте са роили до сега, но ако е така нищо още не е приключило... видял си първите роеве, ми след тях има втори и някой път трети.
преди години така станах на разноглед от три кошера - 7 роя хванах за седмица и ако един стар пчелар не ми беше казал какво да правя сигурно щеше да има и още роеве.
след като е влязъл в роево настроение в корпуса има много мъчила (от там се люпят майките) при запечатване на първото мъчило, старата майка излиза със повечето пчели - това е първият рой и той е най голям. след това при излюпване на първите майки - които са повече от три-четири поради количеството майки и многото пчели се създава вторият рой в които има повече от една неоплодена майка. след около три дни иде ред на третия рой пак с повече от една майка и ако има още пчели може и четвърти да излезе.
на теб играта ти е следната: имаш кошер в роево настроение - станалото станало вече.
отваряш кошера и първо търсиш старата майка като успоредно с това наблюдаваш и четеш на всяка пита колко мъчила имаш. ако намериш старата майка и имаш повече от 3-5 бр. мъчила то този кошер е хванат точно преди излитане на първи рой. - тогава се вади старата майка от кошера с две-три пити с пчели в отделен кошер за свормиране на отводка, а в стария кошер се оставят най много две мъчила - едно отворено и едно затворено в целият кошер всички други се развалят.
другият вариант е да не намелиш старата майка а мъчила които са вече излюпени и такива които са запечатани и такива отворени - това е вече изроял кошер и за да се прекрати по-нататъшно роене се оставят пак едно запечатано мъчило и едно- две отворени в целият кошер и всички други се развалят.
не го ли направиш това ще си ловиш рояци докато в основните кошери почти не останат пчели.

kaloyanv
26.05.2023, 12:42
Мерси и аз ги знам тези неща. Обаче проблема е че уж оставяш едно мачило, но то може да е негодно. Ако оставиш 2-3 пак всичките се излюпват. Не винаги роят по няколко пъти, тази година ще разбера. ..

Иначе днес, отворих едната отводка и няма майка и реших да и дам мачило. Отворих един от роилите кошери, там квакаха, та развалих маточници и оставих най-добрия :)) .. Обаче другите които махнах, взеха да излизат майки и едната се намъкна в кошера и сега не знам какво ще стане с този :) ....

Взех една от тези майки и я пуснах на прелката на този кошер, за който смятам че няма ... две пчели нещо я дърпаха малко, после я опипаха по лицето и си влезе и не видях да я гонят и да я изкарват ... Освен това за всеки случай им сложих и два маточника, които взех от другия кошер ...

Чудя се какво ли ще стане ...

Тука сега има акация, дали ще излизат още роеве ... ? баси ..

Иначе за катеренето, съм и като пчеларството от всичко по нищо. По малко алпинизъм, малко катерене :)) .. малко ледено, миксово и тн ... Сега като гледам с краката как е, май няма да е скоро .

Тука пък се заимахме с лисици, има някакво увеличение на популациитие и идват вече в граски селски условия, преди не сме имали чак толкова много. Една влиза вкъщата както е осветено и отмъква чехли и обувки ... Настанила се е в съседния двор, където няма никой ...

valaz
29.05.2023, 19:09
При мен започна цъфтежа на акацията. При това хладно и дъждовно време, вероятно ще я пропуснат.

kaloyanv
29.05.2023, 20:40
При мен започна цъфтежа на акацията. При това хладно и дъждовно време, вероятно ще я пропуснат.

От кой край си ? Да не е някъде предбалкана. Тя акацията започна да цъфти отдавна по плевенско, но аз такива паузи не съм виждал. Хем цъфти, хем я няма. Даже не съм сигурен дали няма да има още да цъфти като се оправи времето на втори юни .... Големи аномалии тази година ...

Ако наистина сега започва ще си късметлия тъй като времето от 1ви даже от 31ви го дават перфектно, точно като за акация, както беше миналата година.

П.С --- май няма да е чак толкова перфектно, тъй като моделите постоянно се менят, много е динамично .

valaz
29.05.2023, 21:29
Село Джурово, предбалкана. В тази неделя се появиха първите цветове.

kaloyanv
30.05.2023, 07:08
Село Джурово, предбалкана. В тази неделя се появиха първите цветове.

Да, знам много добре къде е ... Ами може и да хванеш, дано да имаш късмет с времето :)

Васил Георгиев
30.05.2023, 08:55
Взех една от тези майки и я пуснах на прелката на този кошер, за който смятам че няма ... две пчели нещо я дърпаха малко, после я опипаха по лицето и си влезе и не видях да я гонят и да я изкарват ... Освен това за всеки случай им сложих и два маточника, които взех от другия кошер ...

Чудя се какво ли ще стане ...


Преди 15-20 дни при мен се получи същата ситуация. Майката на единия кошер беше калпава и я махнах. Бях им сложил маточник за излюпване, ама докато ровех другият до него и изрязвах маточници изпълзя една майка. Направо им я пуснах през прелката. Сега в неделя ги отворих да видя какво е станало. Маточника беше прегризан странично, а майката вече беше наснесла малко яйца.

Кразз
31.05.2023, 11:40
След дъжда и хладното време, вече работим.
1212112122

Nik_m
31.05.2023, 14:14
След дъжда и хладното време, вече работим.
]
При нас пак вали, дори и в момента.

Кразз
31.05.2023, 14:28
При нас пак вали, дори и в момента.

При таз сушава зима, по-добре пороища, отколкото и суха пролет-лято...
И при нас дават 2-3 дни хубаво време и после пак дъждове.
Ама, каквото дойде.

Angel Yosifov
31.05.2023, 19:39
Ама, каквото дойде.
Старите хора са казали.
Суха зима е равно на мокра пролет..и обратното.
Тааа,нищо ново под слънцето:cool:

kuline
31.05.2023, 20:45
Старите хора са казали.
Суха зима е равно на мокра пролет..и обратното.
Тааа,нищо ново под слънцето:cool:

То мокра се ядва, ама студената хич не бе добра. Тая година от всякъде е кофти за пчеларството. Наблюдавайки тенденцията в последните години, чак не ми се мисли каква ще е следващата.

Angel Yosifov
31.05.2023, 21:08
То мокра се ядва, ама студената хич не бе добра. Тая година от всякъде е кофти за пчеларството. Наблюдавайки тенденцията в последните години, чак не ми се мисли каква ще е следващата.
Тая година,моите пчели са на щастливите на света...........И пак,старите,са казали "има ли рояци,има и мед"
Всъщност,подобна метрология,може само да помогне в израстването на пчеларя......
п.п. Ти,къде се изгуби?

Pero Melifero
31.05.2023, 21:17
Готов си!
Амаааа,пиши ги бегали(рояците):laughing:

Никой никъде няма да бяга, Ачка. Направил съм им изкуствена самосмяна:laughing:. Двата часа без майка са им охладили мераците.Ако искаха да бягат щяха да си заминат още на следващият ден. Времето беше перфектно за рой. Единствения слаб момент в схемата ми е че този уикенд не можах да отида да ги проверя за маточници горе, но нямаше как. Бръмчах из вашия регион. Баси жегата. Акацията ви прецъфтяла. В Смолян сигурно след 2 седмици ще цъфне. Луда работа.
Най-тъпото е, че покрай капаните ми в София няма никаква активност. Данчо днес ми прати клипче на един рой. Проблема при него пък е, че се е хванал за един кестен на стотина метра от капана му. Явно му е изфирясала тайната съставка.Доколкото знам твоята е безкомпромисна, що не му пратиш?:bigsmile:

Angel Yosifov
31.05.2023, 21:28
Никой никъде няма да бяга, Ачка. Направил съм им изкуствена самосмяна:laughing:. Двата часа без майка са им охладили мераците.Ако искаха да бягат щяха да си заминат още на следващият ден. Времето беше перфектно за рой. Единствения слаб момент в схемата ми е че този уикенд не можах да отида да ги проверя за маточници горе, но нямаше как. Бръмчах из вашия регион. Баси жегата. Акацията ви прецъфтяла. В Смолян сигурно след 2 седмици ще цъфне. Луда работа.
Най-тъпото е, че покрай капаните ми в София няма никаква активност. Данчо днес ми прати клипче на един рой. Проблема при него пък е, че се е хванал за един кестен на стотина метра от капана му. Явно му е изфирясала тайната съставка.Доколкото знам твоята е безкомпромисна, що не му пратиш?:bigsmile:
А на бас!:cool:
Таз пролет,съм запретнал ръкавите на потника и крачолите на шортите ииииииии,нямам време за пчели...Само броя рояците прелители около къщатами.Е,имам две капанчета във двора и двете са пълни.....
Иначе,моя приятел,посещавайки вилата си,ми докладва,че по дърветата има рояци,но и във втория магазин на вс кошери има пчели.Освен това ми докладва,че за 45 години за пръв път вижда такъв рай.....

Pero Melifero
31.05.2023, 21:55
А на бас!:cool:
Таз пролет,съм запретнал ръкавите на потника и крачолите на шортите ииииииии,нямам време за пчели...Само броя рояците прелители около къщатами.Е,имам две капанчета във двора и двете са пълни.....
Иначе,моя приятел,посещавайки вилата си,ми докладва,че по дърветата има рояци,но и във втория магазин на вс кошери има пчели.Освен това ми докладва,че за 45 години за пръв път вижда такъв рай.....

значи и медец има, аз имам само 1 такова семейство с пчели във втори,миналогодишен рояк на 7 рамки. Живот и здраве на 10или11.06 може да понацапаме центрофугата

kuline
01.06.2023, 11:08
Тая година,моите пчели са на щастливите на света...........И пак,старите,са казали "има ли рояци,има и мед"
Всъщност,подобна метрология,може само да помогне в израстването на пчеларя......
п.п. Ти,къде се изгуби?

Не мога да си вдигна главата от работа, та за това нямам време за форума. Инак - да, рояците тази година са необичайно много за мен - 12 бр. Лошото е, че в това студено време не можаха пчелите да усвоят пашата от рапица, която по обилност обичайно се доближава до слънчогледовата. Сега акацията с мижав цъфтеж - и там я слагам в графа капо и ... то сезона преполови. Остава липата и слънчогледа, пък да видим. Е, то и цени няма.

Angel Yosifov
01.06.2023, 20:09
Не мога да си вдигна главата от работа, та за това нямам време за форума. Инак - да, рояците тази година са необичайно много за мен - 12 бр. Лошото е, че в това студено време не можаха пчелите да усвоят пашата от рапица, която по обилност обичайно се доближава до слънчогледовата. Сега акацията с мижав цъфтеж - и там я слагам в графа капо и ... то сезона преполови. Остава липата и слънчогледа, пък да видим. Е, то и цени няма.
Е,моите само до 4 роя пуснаха от кошер:laughing:,амааааа и мед има.Само незнам,кога ще вадя,но няма да е следващите 2 седмици....

Pero Melifero
01.06.2023, 21:06
Е,моите само до 4 роя пуснаха от кошер....
Майстора си е майстор! Голям, както винаги! Искам и аз така...bow;

Angel Yosifov
01.06.2023, 21:10
Майстора си е майстор! Голям, както винаги! Искам и аз така...bow;
Е,Перка,сега мръкна;).Ше се наложи да поизчакаш .........да съмне:laughing:

Кразз
07.06.2023, 12:42
12145
1214712146

kuline
07.06.2023, 12:58
12145
1214712146

И аз тази година видях, че са се пръкнали такива "циганки", а за качествата им още нямам впечатление

Кразз
07.06.2023, 14:48
Мога да кажа със сигурност само, че пчелите им работят при температури(в ниския диапазон), когато другите не летят.

Р.Р.
И крадът. Магазина на втората снимка, го напълниха за три дни, при липса на паша.
Дано да са донесли само мед...;)

Angel Yosifov
07.06.2023, 20:51
Мога да кажа със сигурност само, че пчелите им работят при температури(в ниския диапазон), когато другите не летят.

Р.Р.
И крадът. Магазина на втората снимка, го напълниха за три дни, при липса на паша.
Дано да са донесли само мед...;)
Времето е пдходящо за мана.......

Кразз
07.06.2023, 21:16
Времето е пдходящо за мана.......

Това е от преди две седмици. Мисля, че не е мана, защото е единичен случай. Иначе, би трябвало и другите да вкарат по нещо.

Трендафил Дончев
07.06.2023, 23:20
И аз тази година видях, че са се пръкнали такива "циганки", а за качествата им още нямам впечатление

Аз, съм забелязал, че снасят добре и го отдавам на това, че са по - тънки и дълги.

smsi-h
08.06.2023, 07:08
12145
1214712146

Циганка другия път! Това са най-най-най-най-най-най... хубавите майки. Всички други, хм... просто "минават под масата" на тези.
От моя скромен опит с различни видове майки, мога да коментирам, че подобни кафяви майки, тънки, дълги, със тънко и остро дупенце са най-добрите. Имат нисък праг на роене, снасят като за световно, семействата им са относително спокойни, при не много голям брой пчели пълнят магазини, изкарват зимата с около 30 000 пчели, рядко боледуват и държат чисти кошери. Дълго време имат добра яйценосна способност, за повече от две години.
За тези майки мога да кажа само хубави неща и не се сещам за нищо лошо. Могат се изброяват и много други неща от положителните им качества, но просто няма смисъл.

kaloyanv
08.06.2023, 12:12
Моите пък са телепорти, когато ги търся никога не ги намирам ...

Христо Димитров
18.06.2023, 19:29
Не ми се е случвало толкова роева година. Самосменна майка от 2023, която я видях да снася около 20 април днес беше с пълен магазин и в магазина маточници. Отворих плодника и разроявах, защото тъкмо беше почнала да снася в маточните чашки, но имаше и такива на 6-7 дни. Отводка, която отделих на 3 рамки началото на май с майка 2020 я отварям и пак млада майка на втора пита и кошера пълен с маточници.Днес беше на 8 рамки, от които 6 с пило. Слабаците вече загладили косъма и те искат да роят. Роенето почна от края на април и днес си мислех, че е свършило, но се оказа , че имам още 3 кошера в роево. Направих не знам вече колко отводки, но мед почти няма.Луда година..... Всичко се отнася за 10 ДБ с 1 или 2 магазина. Но имам и 10-на 12 ДБ , положението не е по-различно. Всичко 20 и 21 майки иска да се рои. Да ви е успешна пчеларската година!

redbull
18.06.2023, 20:26
И при мен е същата работа-всички, които бяха готови за акацията са с маточници (30бр.лр).

Кразз
18.06.2023, 22:16
Не ми се е случвало толкова роева година. Самосменна майка от 2023, която я видях да снася около 20 април днес беше с пълен магазин и в магазина маточници. Отворих плодника и разроявах, защото тъкмо беше почнала да снася в маточните чашки, но имаше и такива на 6-7 дни. Отводка, която отделих на 3 рамки началото на май с майка 2020 я отварям и пак млада майка на втора пита и кошера пълен с маточници.Днес беше на 8 рамки, от които 6 с пило. Слабаците вече загладили косъма и те искат да роят. Роенето почна от края на април и днес си мислех, че е свършило, но се оказа , че имам още 3 кошера в роево. Направих не знам вече колко отводки, но мед почти няма.Луда година..... Всичко се отнася за 10 ДБ с 1 или 2 магазина. Но имам и 10-на 12 ДБ , положението не е по-различно. Всичко 20 и 21 майки иска да се рои. Да ви е успешна пчеларската година!

Липа, слънчоглед имаш ли?

Христо Димитров
19.06.2023, 06:45
Липа, слънчоглед имаш ли?


Имам и двете , но на на различни пчелини.

Pero Melifero
19.06.2023, 13:06
При мен в Д.Д-к в момента цъфти сребролистната липа, слънчогледа тая година разбираемо закъсня. Може би другата седмица по някое време ще цъфне. Силните семейства носят през целия ден, средните рендосват прелките. А имам и едни само с 1 магазин, дето вчера установих, че няма пчели горе. При последвалата бърза инспекция в плодника, се установи че липсва какъвто и да е венец на която и да е от рамките, навсякъде само пило. Та на тръгване, привечер, им напълних 1 хранилка мед с вода и да се оправят. Пътьом, минавайки покрай барата, оглеждайки се за цъфнала жълта акация, видях че са нацъфтяли няколко бели такива:P, но не спирах да гледам въртят ли се пчели.

kaloyanv
19.06.2023, 16:43
При мен в Д.Д-к в момента цъфти сребролистната липа, слънчогледа тая година разбираемо закъсня. Може би другата седмица по някое време ще цъфне. Силните семейства носят през целия ден, средните рендосват прелките. А имам и едни само с 1 магазин, дето вчера установих, че няма пчели горе. При последвалата бърза инспекция в плодника, се установи че липсва какъвто и да е венец на която и да е от рамките, навсякъде само пило. Та на тръгване, привечер, им напълних 1 хранилка мед с вода и да се оправят. Пътьом, минавайки покрай барата, оглеждайки се за цъфнала жълта акация, видях че са нацъфтяли няколко бели такива:P, но не спирах да гледам въртят ли се пчели.


При нас слънчогледа е назад, странно. Мисля по едно и също време го слагат всяка година. Така като гледам, преди 1ви юли може и да не започне да цъфти. Миналата година съм си отбелязъл че от 24ти Юни е започнал лека полека да разцъфва. Но миналата година беше различна от тази.

Pero Melifero
26.06.2023, 11:14
По плевенско слънчогледа е започнал, прилетните дъски пожълтяха и не успях да извадя пролетния мед. Само от 1 роил се кошер изкарах няколко кила колкото за адета, на останалите са го омешали, половината рамка запечатана, а отдолу нахвърляли пресен нектар

kaloyanv
26.06.2023, 18:16
По плевенско слънчогледа е започнал, прилетните дъски пожълтяха и не успях да извадя пролетния мед. Само от 1 роил се кошер изкарах няколко кила колкото за адета, на останалите са го омешали, половината рамка запечатана, а отдолу нахвърляли пресен нектар


Абе явно зависи къде си. Аз съм на 5 км от Плевен и слънчогледа ще е поне след 10 дни.. На другои места е сеян по-рано.

kuline
26.06.2023, 22:18
По плевенско слънчогледа е започнал, прилетните дъски пожълтяха и не успях да извадя пролетния мед. Само от 1 роил се кошер изкарах няколко кила колкото за адета, на останалите са го омешали, половината рамка запечатана, а отдолу нахвърляли пресен нектар

ПероУ, тая година мед нема. И да си го изкарал пролетния, все тая, оти и цена нема.

Nik_m
27.06.2023, 21:51
ПероУ, тая година мед нема. И да си го изкарал пролетния, все тая, оти и цена нема.

Они пчелите за тва не сбират мед :)

kuline
28.06.2023, 08:37
Они пчелите за тва не сбират мед :)

Такава "сушава" година не помня. Половината сезон отмина и съм почти капо с добивите на мед, добре че поне прашеца ще замаже малко нещата. Сега тръгва липата, но рамките в плодниците "дрънкат", та докато си направят венците, за стопанина пак няма да има. Както се казва "Денят си личи по заранта". Още април месец предусетих, че нещата няма да са добре от към добив и реших да направя малко отводки и помощни семейства, подготвяйки следващата година. Пък каквото-такова.

Nik_m
28.06.2023, 12:12
Такава "сушава" година не помня. Половината сезон отмина и съм почти капо с добивите на мед, добре че поне прашеца ще замаже малко нещата. Сега тръгва липата, но рамките в плодниците "дрънкат", та докато си направят венците, за стопанина пак няма да има. Както се казва "Денят си личи по заранта". Още април месец предусетих, че нещата няма да са добре от към добив и реших да направя малко отводки и помощни семейства, подготвяйки следващата година. Пък каквото-такова.

Същата работа и при мен. Има мед, но ако не извадиш отводка ще роят и няма да има. Извадих по 3 отводки от кошер, от 58 ги направих около 200 и изградих 1000 рамки, значи не е толкова лоша годината, но е сбъркана. Добив кръгла 0 към момента, прашец добре и да видим какво ще каже слъчногледа. Сега започвам да ги обединявам, ще направя поне 100 броя в работно.

kaloyanv
03.07.2023, 16:17
Тук слънчогледа започна лека полека да тръгва от 1ви, Юли и сега вече се засилват пчелите. Роилите ми семейства са слаби ... Обаче рояците от тях, които излязоха май месец, са вече кошери и на един съм сложил магазин, на другите предстоят, малко по - късно да не ги бързам. Ходих и с колелото, много е зелено още навсякъде буйна растителност и ливади ... Нетипично за тази част от годината. Ама и то не е имало от тези гадните жеги досега, само няколко дни. И до средата на юли няма да мина 30 31 градуса максимум в някои от дните. Аз пък нямам време да му се невиди, много работа и движение. Тази година така стана, много промени. Ама крака ми вече е добре и движа спокойно, даже си спортувам, когато остане време .. и съм на "почивка" в София.

Pero Melifero
04.07.2023, 11:51
ПероУ, тая година мед нема. И да си го изкарал пролетния, все тая, оти и цена нема.
Има, има. Или по-точно ще има, само да го запечатят:bigsmile:
Нали знаеш че на едро не продавам и ми е все тая.
Между другото успях сам да извъртя десетина рамки този уикенд и донесох няколко буркана, че много ме напъва клиантелата.
За втори път в София хващам рояк без майка, две шепички пчели, дойдоха подарък за имения ми ден:bigsmile:. Интересното е, че десетина пчелички бяха започнали да градят малка част от основата, явно по инстинкт. Обединих ги с другия, който беше пристигнал 3 седмици по-рано. Те пък отличници на 5+рамки. Бяха си построили всичко, даже отстрани в кухините бяха пуснали далаци, отляво с работнически, отдясно с търтееви. Ухаеше на липов мед и за капак на крайната рамка имаше три захранени маточни чашки за самосмяна. Какво повече да иска човек. Или казано другояче: Аз доволен
да ме прощава Ачката, че плагиатствамblush;

Angel Yosifov
04.07.2023, 12:20
Аз доволен
да ме прощава Ачката, че плагиатствамblush;
:icon_twisted: Простено да ти е чаадоо.Макар,че думите не са мои.:bigsmile:

kaloyanv
04.07.2023, 17:31
Относно пролетния мед, в един от силните ми кошери има почти един магазин акация и някакви билки. Обаче не ми се занимава да си играя с него, та подпъхнах още един магазин сега за слънчогледа. Този мед дали може да стане някакъв проблем при този дълъг престой ? ?

Миналата година след слънчогледа оставих по един магазин на семействата да си свалят и да не ги похранвам. Наистина не съм подхранвал въобще за есента, обаче и меда си остана в магазините. И като тръгнах да го центрофугирам, гризнах дръвцето понеже не искаше да се центрофугира. Явно от жегата и сушата тогава, много бързо се сгъсти и кристализира. Честно не очаквах това да се случи със слънчогледа. Та после голяма играчка. Предложиха ми да потопя рамките във вода и така меда да се отцеди и да сложа това на ракията. ....
Обаче не ми хареса тоя подход, голяма играчка, рамките се прецакват, после като ги сушиш мравки. А пък и плесенясаха някои леко ...

Затова че имам обеца на едното ухо. Мед да се вади навреме. Обаче за един магазин, да цапам и да мия после, не си струва.

Кразз
04.07.2023, 19:59
Относно пролетния мед, в един от силните ми кошери има почти един магазин акация и някакви билки. Обаче не ми се занимава да си играя с него, та подпъхнах още един магазин сега за слънчогледа. Този мед дали може да стане някакъв проблем при този дълъг престой ? ?

Миналата година след слънчогледа оставих по един магазин на семействата да си свалят и да не ги похранвам. Наистина не съм подхранвал въобще за есента, обаче и меда си остана в магазините. И като тръгнах да го центрофугирам, гризнах дръвцето понеже не искаше да се центрофугира. Явно от жегата и сушата тогава, много бързо се сгъсти и кристализира. Честно не очаквах това да се случи със слънчогледа. Та после голяма играчка. Предложиха ми да потопя рамките във вода и така меда да се отцеди и да сложа това на ракията. ....
Обаче не ми хареса тоя подход, голяма играчка, рамките се прецакват, после като ги сушиш мравки. А пък и плесенясаха някои леко ...

Затова че имам обеца на едното ухо. Мед да се вади навреме. Обаче за един магазин, да цапам и да мия после, не си струва.

За да се оползотвори такъв мед, се слага под семействата, а не над тях. Ако целта е да се преработи, се и надрасква, но задължително по време на паша.

kaloyanv
04.07.2023, 20:48
За да се оползотвори такъв мед, се слага под семействата, а не над тях. Ако целта е да се преработи, се и надрасква, но задължително по време на паша.

Е няма как, моите са от старите дадан блат, които не са на части, а корпуса и дъното са едно. Няма вариант да го сложа отдолу. А защо като се надраска меда, трябва да е по време на паша ? Питам понеже аз това съм го правил през различни периоди и никога не съм имал проблеми. Ако е топло времето го правя вечерта, когато няма летеж или е силно намален. Кофти е понеже всички пчели са вътре, но пък и кражбите са трудни.

Кразз
05.07.2023, 06:47
Е няма как, моите са от старите дадан блат, които не са на части, а корпуса и дъното са едно. Няма вариант да го сложа отдолу. А защо като се надраска меда, трябва да е по време на паша ? Питам понеже аз това съм го правил през различни периоди и никога не съм имал проблеми. Ако е топло времето го правя вечерта, когато няма летеж или е силно намален. Кофти е понеже всички пчели са вътре, но пък и кражбите са трудни.

Едно е да надраскаш участък от някоя пита, друго е да надраскаш един магазин.

kaloyanv
24.07.2023, 09:24
При мен слънчогледа свърши, познавам по поилката и това че вече никъде няма жълтo. Има някакъв принос, но не съм сигурен от кое точно. Вчера вадих цаст от меда. Беше с една идея по-хладно около 30 и няколко градуса. Извадих до сутринта на 25 градуса температура. А предната нощ и миналта някаква буря с интензивен дъжд. Дали това е причината, или че вадя меда преди напълно да е спряла пашата или и че има влажност. Обаче за първи път откакто вадя слънчоглед, пчелите са толкова спокойни. Аз го вадя с тръскане и смитане, не мръднаха да хапят. А имах един с 3 магазина, смятайте колко тръскане е било. От първия да ги тръсна върху втория. След това айде пак от втория върху първия и тн ... Като цяло въпреки че роиха, стана това което очаквах. Роевете дадоха мед, а старите семейства не. Тоя мед сега се чудя какво да го правя, в тенекия ли да го слагам в буркани малко ли да сложа.

Георги 1974
24.07.2023, 10:01
При мен слънчогледа свърши, познавам по поилката и това че вече никъде няма жълтo. Има някакъв принос, но не съм сигурен от кое точно. Вчера вадих цаст от меда. Беше с една идея по-хладно около 30 и няколко градуса. Извадих до сутринта на 25 градуса температура. А предната нощ и миналта някаква буря с интензивен дъжд. Дали това е причината, или че вадя меда преди напълно да е спряла пашата или и че има влажност. Обаче за първи път откакто вадя слънчоглед, пчелите са толкова спокойни. Аз го вадя с тръскане и смитане, не мръднаха да хапят. А имах един с 3 магазина, смятайте колко тръскане е било. От първия да ги тръсна върху втория. След това айде пак от втория върху първия и тн ... Като цяло въпреки че роиха, стана това което очаквах. Роевете дадоха мед, а старите семейства не. Тоя мед сега се чудя какво да го правя, в тенекия ли да го слагам в буркани малко ли да сложа.
Само в буркани в тенекии слагат промишлените и търтейте

kaloyanv
24.07.2023, 15:36
Само в буркани в тенекии слагат промишлените и търтейте


Сега ходих и взех 48 буркана и 70 капачки = 55 лева :)) .. :) ... Добре ли е ? Ако трябва да напълня всичкия мед от тази година, ми трябват сигурно над 100 буркана. Имам мед и от миналата и от по-миналата година :) . Затова се чудя дали да започна да слагам част от него в тенекии. Това е причината. Да не го складирам в буркани а в тенекии поне. :)

Не ми се мисли догодина с тези 13 кошера какво ще стане. Те семействата като не роят и са в нормално състояние ми дават по 2 магазина слънчоглед задължително + 1 магазин с акация.

Кразз
24.07.2023, 16:19
Сега ходих и взех 48 буркана и 70 капачки = 55 лева :)) .. :) ... Добре ли е ? Ако трябва да напълня всичкия мед от тази година, ми трябват сигурно над 100 буркана. Имам мед и от миналата и от по-миналата година :) . Затова се чудя дали да започна да слагам част от него в тенекии. Това е причината. Да не го складирам в буркани а в тенекии поне. :)

Не ми се мисли догодина с тези 13 кошера какво ще стане. Те семействата като не роят и са в нормално състояние ми дават по 2 магазина слънчоглед задължително + 1 магазин с акация.

Защо не го продаваш?

Георги 1974
24.07.2023, 17:47
Сега ходих и взех 48 буркана и 70 капачки = 55 лева :)) .. :) ... Добре ли е ? Ако трябва да напълня всичкия мед от тази година, ми трябват сигурно над 100 буркана. Имам мед и от миналата и от по-миналата година :) . Затова се чудя дали да започна да слагам част от него в тенекии. Това е причината. Да не го складирам в буркани а в тенекии поне. :)

Не ми се мисли догодина с тези 13 кошера какво ще стане. Те семействата като не роят и са в нормално състояние ми дават по 2 магазина слънчоглед задължително + 1 магазин с акация.
Продай една част друга дари например в манастир трета ползвай за подкупи.Буркан мед желязна врата отваря / казва шефа

Бърз
24.07.2023, 19:33
...друга дари например в манастир трета ползвай за подкупи...
)) Ако трета отива за подкупи, по добре втора отиде не в манастир, а направо в кинефа - повече ще бъде файда...))*за душата става дума*

kaloyanv
24.07.2023, 20:38
Ами на кой да го продам ? Аз писах миналата година на 1-2 места, ама явно никой не иска мед и си го държа. Разбирам за подкупите, ама не ми се налага и дано така да бъде. А относно манастири или на някой който му трябва с удоволствие бих го дарил. Но просто не знам такива.

kuline
24.07.2023, 20:39
Сега ходих и взех 48 буркана и 70 капачки = 55 лева :)) .. :) ... Добре ли е ? Ако трябва да напълня всичкия мед от тази година, ми трябват сигурно над 100 буркана. Имам мед и от миналата и от по-миналата година :) . Затова се чудя дали да започна да слагам част от него в тенекии. Това е причината. Да не го складирам в буркани а в тенекии поне. :)

Не ми се мисли догодина с тези 13 кошера какво ще стане. Те семействата като не роят и са в нормално състояние ми дават по 2 магазина слънчоглед задължително + 1 магазин с акация.

Драги, хич не си подготвен за пчеларския занаят! Туй не е като да се занимаваш с компютри! Оти си се хванал на хорото, като не можеш да го играеш? Мерак, мерак, ама като не можеш да коландриш една булка, защо се "слагаш"?

kaloyanv
24.07.2023, 20:49
Ами аз наистина се занимавам с компютри това мие професията, освен това и с доста други неща. При пчелите стана просто случайно :) Ако ти желаеш и искаш да ги гледаш, ела ще ти ги продам барабар с кошерите и инвентара на половин цена :) ... А пък аз ще си оставя само 1 :) ..

Само да ти кажа че при мен досега не е имало смъртност. Не знам ти какво разбираш под "коландрене" :) Аз може и да не мога да ги коладра, ама си седат и се умножават и не боледуват и тн ..

kuline
24.07.2023, 20:59
Ами аз наистина се занимавам с компютри това мие професията, освен това и с доста други неща. При пчелите стана просто случайно :) Ако ти желаеш и искаш да ги гледаш, ела ще ти ги продам барабар с кошерите и инвентара на половин цена :) ... А пък аз ще си оставя само 1 :) ..

Благодаря за предложението! Моите семейства се "въртят" около стоте и не са ми нужни повече. Две дини под една мишница се носят трудно - собствен опит, но... Аз съм частично наследствен пчелар, когато реших да възродя занаята бях на двадесет и горница години, въпреки сигурната ми трудова дейност. Вече съм на петдесет и няколко и от позицията на времето си правя изводите. Та така де - не всичко което хвърчи, се яде. ;)

kaloyanv
24.07.2023, 21:08
Благодаря за предложението! Моите семейства се "въртят" около стоте и не са ми нужни повече. Две дини под една мишница се носят трудно - собствен опит, но... Аз съм частично наследствен пчелар, когато реших да възродя занаята бях на двадесет и горница години, въпреки сигурната ми трудова дейност. Вече съм на петдесет и няколко и от позицията на времето си правя изводите. Та така де - не всичко което хвърчи, се яде. ;)

Аз приемам съвети на драго сърце. При мен имаше 13 изостанали кошера в съседния двор, в единия влезе рояк и така стана. Всъщност никой не ме е питал какво искам. То ми беше просто интересно и се занимавам с удоволствие. Обаче кошерите се увеличават :) и меда се увеличава. И всичко се увеличава, без да ме пита много какво мисля по въпроса :)

Angel Yosifov
24.07.2023, 21:12
. А относно манастири или на някой който му трябва с удоволствие бих го дарил. Но просто не знам такива.
Нещо не разбрах!С компютри ли се занимаваш?:laughing:

kaloyanv
24.07.2023, 21:17
:) Карай да върви, явно някъде нещо бъркам, ама никой не казва какво точно :) .. Само не казвайте отново "всеки сам трябва да извърви пчеларския си път" :) .. За какво трябва да си троша главата като вие може да ми помогнете със съвети :) и да бъдете така добри да ме предпазите от това да си строша главата. Правил съм го няколко пъти, включая и тазгодишното тежко счупване на крака от което още се оправям и още контузии и тн . :)
ч

kuline
24.07.2023, 21:26
:) Карай да върви, явно някъде нещо бъркам, ама никой не казва какво точно :) .. Само не казвайте отново "всеки сам трябва да извърви пчеларския си път" :) .. За какво трябва да си троша главата като вие може да ми помогнете със съвети :) и да бъдете така добри да ме предпазите от това да си строша главата. Правил съм го няколко пъти, включая и тазгодишното тежко счупване на крака от което още се оправям и още контузии и тн . :)
ч

Аз разбрах отдавна, че си "дебела глава" и за това спрях със съветите. Имайки предвид, че пчеларите не са гламави, вероятно и други са в моя отбор. ;)

Георги 1974
24.07.2023, 22:17
)) Ако трета отива за подкупи, по добре втора отиде не в манастир, а направо в кинефа - повече ще бъде файда...))*за душата става дума*

Деликатен въпрос относно душата а за подкупа се изразих доста конкретно то е ясно , че с буркан мед де средно струва 10лв. няма как подкуп да направиш.Та относно изразните средства де използва човек трябва да се внимава , човек мед- подкуп, душа '-кенеф.Отиваш например при доктор върши работа даваш му два буркана мед, идва приятел върши ти малка услуга неще пари даваш му мед.Та с тези примери зависи от кой ъгъл погледнеш нещата та е ли дар или подкуп това

Кразз
24.07.2023, 22:59
Деликатен въпрос относно душата а за подкупа се изразих доста конкретно то е ясно , че с буркан мед де средно струва 10лв. няма как подкуп да направиш.Та относно изразните средства де използва човек трябва да се внимава , човек мед- подкуп, душа '-кенеф.Отиваш например при доктор върши работа даваш му два буркана мед, идва приятел върши ти малка услуга неще пари даваш му мед.Та с тези примери зависи от кой ъгъл погледнеш нещата та е ли дар или подкуп това

Хмм, мисля, че подкуп е, когато се дава преди да се свърши дадена услуга, а дар, израз на благодарност, когато се дава, след като услугата е свършена...

night
24.07.2023, 22:59
Ами на кой да го продам ? ....

Подари малки бурканчета с мед на комшии и колеги.
Ще им хареса и ще почнат да купуват, и техните комшии.

night
24.07.2023, 23:02
Деликатен въпрос относно душата а за подкупа се изразих доста конкретно то е ясно , че с буркан мед де средно струва 10лв. няма как подкуп да направиш.Та относно изразните средства де използва човек трябва да се внимава , човек мед- подкуп, душа '-кенеф.Отиваш например при доктор върши работа даваш му два буркана мед, идва приятел върши ти малка услуга неще пари даваш му мед.Та с тези примери зависи от кой ъгъл погледнеш нещата та е ли дар или подкуп това

Едното звучи по-благородно, за разлика от другото!

Бърз
25.07.2023, 07:24
...Та относно изразните средства де използва човек трябва да се внимава, човек мед- подкуп, душа '-кенеф.
Ако махаме термин "душата" от израза - то напълно подкрепям Вашето мнение.


...Та с тези примери зависи от кой ъгъл погледнеш нещата та...
Оооо ))) - много опасно варвите. МНОГО!!!

***това е много тънки неща, тези световни произведения Клайв С. Луис дават не погрешен ъгъл на погледа, ***
Препоръчвам - (рус."Расторжение брака") - https://predanie.ru/lyuis-klayv-seyplz-clive-staples-lewis/rastorzhenie-braka/slushat/
И това е не лошо- (бг. "Писмата на Душевадеца" /рус. «Письма Баламута» /англ. The Screwtape Letters) - https://predanie.ru/lyuis-klayv-seyplz-clive-staples-lewis/pisma-balamuta/slushat/?play=1

Георги 1974
25.07.2023, 08:16
Ако махаме термин "душата" от израза - то напълно подкрепям Вашето мнение.

Оооо ))) - много опасно варвите. МНОГО!!!
Честно казано баш не те разбирам.В действителност ми липсва знание по богословие

Бърз
25.07.2023, 08:34
Честно казано баш не те разбирам...
Не намерих български превод на лит. от горепосочени линкове, обаче мисля че за Вас това не е проблем. Аз повече обичам "аудио книги", като давали в предишни времена "Радио спектакл". Ако искате някакво мое мнение по вопроса - заповядайте.

Георги 1974
25.07.2023, 09:06
Не намерих български превод на лит. от горепосочени линкове, обаче мисля че за Вас това не е проблем. Аз повече обичам "аудио книги", като давали в предишни времена "Радио спектакл". Ако искате някакво мое мнение по вопроса - заповядайте.
Не ми е ясна материята просто предположих от твой мнения, за какво говориш.Просто нямам нужните знания да коментирам не съм атеист но не съм и компетентен с материята.А и като че ли симпатизирам на идеите на социализма

dvd111
25.07.2023, 09:29
...Само да ти кажа че при мен досега не е имало смъртност...
... и се умножават и не боледуват и тн ..
Както се казва: "Не дърпай дявола за опашката!"