PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в северния централен регион



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16

zapstojan
16.05.2022, 21:58
Не е баш така по мое мнение ама то си е мое мнение и абсолютно и категорично не възразява спрямо твоето мнение.Щом те устройва всичко е тип топ.

Наистина ме устройва.
Преди 5-6 дни сложих последните две плодникови основи,а пашата започва след 25-май.

Понеже семействата са силни, успяват да си намират нектар, въпреки, че е дупка

Георги 1974
16.05.2022, 22:07
Наистина ме устройва.
Преди 5-6 дни сложих последните две плодникови основи,а пашата започва след 25-май.

Понеже семействата са силни, успяват да си намират нектар, въпреки, че е дупка

Майката ограничена ли е да не може да се качи в горния корпус и имаш ли вход горе.

zapstojan
16.05.2022, 22:22
Горни прелки нямам.
Майката си ходи където си иска.
През определено време проверявам:
Ако майката се е качила горе, прясното пило слиза долу.
Ако запечатаното пило се е излюпило и в килийките се внася нектар, питата слиза долу.
Ако откритото пило долу вече е запечатано, отива горе.
Горе допълвам с основи, така, че колкото рамки има долу, толкова да бъдат и горе.

Така, за кратък период 10-те плодникови пити стават 20 и пчелите се "ширят" на два корпуса.

kaloyanv
17.05.2022, 06:00
Размера има значение тия фарари са си бош лаф работа на колко хора им измреха пчелите с тия фанариотите ама си имат и предимства малката рамка.Може и да е добро система нямам опит.
Двукорпосно ДБ се работи трудно затова в Русия са по двама ама имат паши и средно руска раса пчели.А ние си имаме мутанти и някакви подобия на паши та затова два магазина и не е като короусна технология а някаква измислица де в определени ситуации върши работа.Не си блъскат главата просто сподели че имаш проблем роене и изкарах мнение, че с един магазин няма лесно да избягаш от него без разни излишни гимнастика де се водят майстория.

Ясно, взел съм под внимание всичко което сте ми писали .. благодаря отново.

agro
17.05.2022, 08:43
При мен изненада. Заминах на път преди акацията, Сега в събота, след като се прибрах, отидох на пчелина да огледам ситуацията. Навсякъде акацията цъфнала обилно, само около пчелина няма дори зачатъци на цветове. На 150 м по-високо по склоновете цъфтежа нормален. Вероятно долу край реката в някакъв момент е минал силен студ - нямам друго обяснение. Ако е така - това може ли да ми е убило семействата, писах по-напред в темата как изведнъж загинаха. Тъкмо бяха с открито и запечатано пило в плодника и ги намерих мъртви по дъната. Събота и неделя два дни центрофугирах мед от мъртвите семейства, всичките бяха с по един пълен магазин, защото така ги зазимявам, с много мед.

kaloyanv
17.05.2022, 08:53
При мен изненада. Заминах на път преди акацията, Сега в събота, след като се прибрах, отидох на пчелина да огледам ситуацията. Навсякъде акацията цъфнала обилно, само около пчелина няма дори зачатъци на цветове. На 150 м по-високо по склоновете цъфтежа нормален. Вероятно долу край реката в някакъв момент е минал силен студ - нямам друго обяснение. Ако е така - това може ли да ми е убило семействата, писах по-напред в темата как изведнъж загинаха. Тъкмо бяха с открито и запечатано пило в плодника и ги намерих мъртви по дъната. Събота и неделя два дни центрофугирах мед от мъртвите семейства, всичките бяха с по един пълен магазин, защото така ги зазимявам, с много мед.

Това при теб кога е станало и в кой район горе долу ? Много трудно да от студа. Имай предвид че предната седмица масово пръскаха слънчогледа, а преди това няколко седмици и житото. Относно акацията, ако не се огрява може би е нормално ниско долу да цъфне по-късно. Те и температурите не бяха супер високи.

kaloyanv
17.05.2022, 08:56
От няколко дни ми прави впечатление нещо, което не знам на какво се дължи. Рано сутринта около 6.00 часа на два от кошерите има по 20-30 пчели на прелката, все едно премръзнали и стоят, чак като затопли се разлетява всичко. Вечер или през деня това нещо го няма. Гледам през ноща шатри едно таралежче покрай кошерите обикнове към към 3-4 часа и сигурно похапва както има пред кошерите. Но няма логика той да пречи, понеже би следвало всичките кошери да са така, а не само два. Възможно ли е това да е дразнене, или е по скоро признак на нещо друго ?

kaloyanv
17.05.2022, 11:28
Понеже следя прогнозата, а сряда вече идва. В тези нашите райони на ниското, където е цъфнала акацията е много вероятно да приключи. Дават го утре силен вятър в определен момент. Прогнозата е с ниска точност, въпреки че има един ден до тогава. Явно зависи фронта как се развива. Дано да няма толкова силен вятър, но съм сигурен че ще има такъв....

kaloyanv
17.05.2022, 19:09
Днес се чух с нашите и те ми казаха че вече доста е взела да жълтее акацията и отива към приключване , има си места където горе долу има по пресни, пчелите все още са доста активни. Та горе долу аз смятам от 9ти май до днес 17ти май включително, 9 пълни дни с хубаво време и нектар. Дори утрешната буря да я приключи съвсем, пак е добре. Като се прибера , ще видя какво са събрали моите пчели, при положение че така и не можаха да напълнят целия магазин (като брой пчели) :)

kaloyanv
18.05.2022, 09:00
Познаха вятъра, към момента 10 часа, положението е такова

https://drive.google.com/file/d/1mVwsWeYX75yRGughb6X0QiAJFaAnnRKS/view?usp=sharing

Като според мен това е някъде около 30-35 км час, както го и дават, а по обяд ще има пориви и до 50 км час.

kaloyanv
21.05.2022, 09:54
Днес се прибрах и както винаги съм изненадан. Всеки път като се прибирам съм намислил какво ще правя и досега никога не е ставало. За пореден път става така. Бях решил че ще вадя акациев мед и ще правя преглед. Оказа се обаче че има още акация, по - малко, но пчелите си работят сериозно. Другото е че силните ми семейства са напълнили магазина, обаче последните две пити не са запечатани въобще, други не съм гледал. Това означава че трябва да изчакам още 5-6 дни поне да позапечатат малко. Чудех се дали има смисъл да им слагам втори магазин, но тя пашата приключва още много малко да остава, освен това нали трябва да правя и преглед. Когато започна акацията, имаше малко пчели в магазина, сега на силните семейства са им пълни, поради това се заблудих.

Това вече ми обяснява и въпроса, който зададох по-рано, за пчелите 20-30 които остават на прелките. Явно трябва да им отпусна дъната, тъй като започва да става доста топло. Другия кошер, който засилвах със запечатано пило, се е засилил яко и му сложих магазин. Предния път, наведнъж сложих 2 основи, а сега са изградени и с пило.

Другото, бях решил да маркирам майката на рояка и отводката. Естествено не бях пробвал много хубавия маркер и той не ставаше за нищо. Пак провалена работа.

Да ви кажа какво стана с отводката която направих и от нея излетя рояк. Този рояк дето е на 3 пити, едната пита е вече с изцяло и напълно запечатано пило и си гради рамките без проблем.

Отводката обаче е напълнила старите пити с мед и само на една в средата, видях малко яйца, както видях и майката. Явно майката не е добра, аз нали изтрепах маточниците и другите. Все пак сложих една пита по - добра към средата + 1 основа, да и дам малко шанс.

Но наистина тези стари пити са проблем и ще ги подменя. Като цяло сменям постоянно. Но имам и стари пити на поне 4 години. Явно не им харесват вече.

П.С - аз очаквах майките горе долу да са на едно деридже. Понеже са се излюпили по едно и също време. Явно обаче едната се е оплодила доста по рано. Как ли е станало това. Като гледам почти 1 седмица по - бързо от другата.


П.С - Другата работа е че ми привършват магазините. Аз имам 8 а в момента са само 2. Явно трябва да купувам още и да ги преправям ..
И така лека полека всяка година се увеличава всичко. ..

Георги 1974
21.05.2022, 21:32
Днес се прибрах и както винаги съм изненадан. Всеки път като се прибирам съм намислил какво ще правя и досега никога не е ставало. За пореден път става така. Бях решил че ще вадя акациев мед и ще правя преглед. Оказа се обаче че има още акация, по - малко, но пчелите си работят сериозно. Другото е че силните ми семейства са напълнили магазина, обаче последните две пити не са запечатани въобще, други не съм гледал. Това означава че трябва да изчакам още 5-6 дни поне да позапечатат малко. Чудех се дали има смисъл да им слагам втори магазин, но тя пашата приключва още много малко да остава, освен това нали трябва да правя и преглед. Когато започна акацията, имаше малко пчели в магазина, сега на силните семейства са им пълни, поради това се заблудих.

Това вече ми обяснява и въпроса, който зададох по-рано, за пчелите 20-30 които остават на прелките. Явно трябва да им отпусна дъната, тъй като започва да става доста топло. Другия кошер, който засилвах със запечатано пило, се е засилил яко и му сложих магазин. Предния път, наведнъж сложих 2 основи, а сега са изградени и с пило.

Другото, бях решил да маркирам майката на рояка и отводката. Естествено не бях пробвал много хубавия маркер и той не ставаше за нищо. Пак провалена работа.

Да ви кажа какво стана с отводката която направих и от нея излетя рояк. Този рояк дето е на 3 пити, едната пита е вече с изцяло и напълно запечатано пило и си гради рамките без проблем.

Отводката обаче е напълнила старите пити с мед и само на една в средата, видях малко яйца, както видях и майката. Явно майката не е добра, аз нали изтрепах маточниците и другите. Все пак сложих една пита по - добра към средата + 1 основа, да и дам малко шанс.

Но наистина тези стари пити са проблем и ще ги подменя. Като цяло сменям постоянно. Но имам и стари пити на поне 4 години. Явно не им харесват вече.

П.С - аз очаквах майките горе долу да са на едно деридже. Понеже са се излюпили по едно и също време. Явно обаче едната се е оплодила доста по рано. Как ли е станало това. Като гледам почти 1 седмица по - бързо от другата.


П.С - Другата работа е че ми привършват магазините. Аз имам 8 а в момента са само 2. Явно трябва да купувам още и да ги преправям ..
И така лека полека всяка година се увеличава всичко. ..

Ако си със слаба паша 2 магазина са достатъчни само с един не си е работа ако са запечатали меда в среда го изтегляш в в края а не запечатания в средата. Старите пити майката снася охотно наесен сега по това време отива към новоизградените. Пити трябва да се сменят редовно развъдник за микроби а и като се смалят килийките се раждат едни слаботелесни не, че нв могат да карат с черни пити ама си е мурдарска работа. Ти де имат много търтиеви килйки за ранна пролет не са добри прекалено рано се завъждат търтей а и майката губи много време да обикаля да намери грамотни килйки.Една седмица при майките не е кой знае каква разлика.

kaloyanv
22.05.2022, 12:44
Сега гледам че летежа намалява и днес си духа стабилно, сигурно нещата отиват към приключване. Благодаря за отговорите Георги, не се бях сетил това с питите.

А сега и аз да кажа каква глупост съм написал :) ... Като видях питата в ройчето със запечатано пило отгоре додолу написах тази глупост. Всъщност това е питата с открито пило, което бях взел от едно семейство и я бях дал на рояка.

Това което казваш Георги е баш така. Тази пита дето им я дадох е новоизградена , без ни една търтеева килийка, и беше цялата с пило .

Вчера ходих и купих даже нови рамки с основи и магазини. Сега след няколко дена като взема меда и като отворя долу, ще взимам пити черни колкото мога и ще слагам основи.

Дават го утре вдруги ден около 25 градуса и после около 3-4 дни с температура около 33 градуса и после пак скок до 24-5 ..

kaloyanv
23.05.2022, 09:06
Здравейте, вчера духа много як вятър, днес поогледах и се оказа че няма акация. Това което носят пчелите в момента е едно нещо като дива рапица. Дали не е било и рапица да се е разсяла, като е била садена едно време.

Ще ви помоля за малко помощ понеже реших да преместя някоя рамка в магазина да дозапечатат и за да си помогна, за след 2 дни реших да извадя питата която бях пуснал на 4ти май през магазина. Изрязах я и я върнах. Нещо ми е труден този начин на работа. Неудобно е, капе мед и тн и трябваше после с пръст да посивам навсякъде.

Може ли да ми кажете какво да правя с вече изрязаните далаци, те са си станали направо пити. И дали е правилно това което съм направил, да оставя дълго рамката и после да изрязвам търтееите. Сега не знам тези пити какво да ги правя. Ето една снимка ..

Освен това един от кошерите, като извадих рамката, долу на ръба на питата имаше захранен маточник, аз го развалих защото исках да проверя но ... Сега не знам какво да предприема с това семейство. То беше с малко по - стара майка, но ми е дало много мед, цял магазин и въобще не прилича да е изпаднал в роево. Доколкото съм чел не би трябвало да е самосмяна, защото маточника трябва да е някъде по средата на питата...
Какво да правя, отводка , или да тръскам пчелите и да размествам гнездото ? Аз не съм свалил и меда още и става малко сложно, кое по напред. 11290


11291

Георги Куров
23.05.2022, 11:51
Трябва да имаш восъкотопилка да извадиш восъка, сварените търтей са деликатес за кокошките, увеличават яйце снасянето.

kaloyanv
23.05.2022, 14:15
Трябва да имаш восъкотопилка да извадиш восъка, сварените търтей са деликатес за кокошките, увеличават яйце снасянето.

Явно ще трябва да направя някаква или да си купя. Слънчева ли ? В интерес на истината, аз им дадох една пита и отначало я гледаха странно, обаче после я налегнаха :) и почти и восъка изядоха май. Гледам има някакви парчета се мотат. Малко разсипия, но и аз не се сетих нищо по-умно :)

Кразз
23.05.2022, 15:10
Явно ще трябва да направя някаква или да си купя. Слънчева ли ? В интерес на истината, аз им дадох една пита и отначало я гледаха странно, обаче после я налегнаха :) и почти и восъка изядоха май. Гледам има някакви парчета се мотат. Малко разсипия, но и аз не се сетих нищо по-умно :)

Аз ги топя в парна. Колко далака си изрязал? Ако са малко за една топилка, можеш да ги съхраниш във фризера и като извъртиш меда, да ги топиш заедно с разпечатките. Една малка парна восъкотопилка струва 80-100лв. Събира питите от 6-7 плодникови рамки. За малък бр. кошери е идеална.

kaloyanv
23.05.2022, 15:43
Тя едната пита замина. Имам още четири, проблема е че в тях има запечатано търтеево, както и незапечатано и съвсем малко мед. Как да ги изчистя ? Иначе аз съхранявам отделно восъка от разпечатките, понеже е много чист и фин. Събрах го миналата година и ми стои за красота май : )
Сега се чудя дали утре да вадя меда, за да мога да ги прегледам, а тези пити които още не са запечатани да им ги оставя в магазина .. или пък да чакам, не знам още колко дни ... аз ги преместих към средата, понеже имам един дето е захранил маточник и трябва да направя нещо с него. Но първо може би трябва да разбера дали е самосмяна или роене. Аз съм писал по-горе де.

Кразз
23.05.2022, 16:39
Тя едната пита замина. Имам още четири, проблема е че в тях има запечатано търтеево, както и незапечатано и съвсем малко мед. Как да ги изчистя ? Иначе аз съхранявам отделно восъка от разпечатките, понеже е много чист и фин. Събрах го миналата година и ми стои за красота май : )
Сега се чудя дали утре да вадя меда, за да мога да ги прегледам, а тези пити които още не са запечатани да им ги оставя в магазина .. или пък да чакам, не знам още колко дни ... аз ги преместих към средата, понеже имам един дето е захранил маточник и трябва да направя нещо с него. Но първо може би трябва да разбера дали е самосмяна или роене. Аз съм писал по-горе де.

Не знам какво имаш точно в предвид с "Как да ги изчистя?". Слагаш ги както са си така в топилката и това е. От разпечатките восъка също е чист.
След като пашата ти е приключила, а искаш да ги преглеждаш преди да е запечатан меда, сваляш магазина, правиш прегледа и го връщаш обратно...

Георги 1974
23.05.2022, 17:18
Тя едната пита замина. Имам още четири, проблема е че в тях има запечатано търтеево, както и незапечатано и съвсем малко мед. Как да ги изчистя ? Иначе аз съхранявам отделно восъка от разпечатките, понеже е много чист и фин. Събрах го миналата година и ми стои за красота май : )
Сега се чудя дали утре да вадя меда, за да мога да ги прегледам, а тези пити които още не са запечатани да им ги оставя в магазина .. или пък да чакам, не знам още колко дни ... аз ги преместих към средата, понеже имам един дето е захранил маточник и трябва да направя нещо с него. Но първо може би трябва да разбера дали е самосмяна или роене. Аз съм писал по-горе де.

Сложи ги и стопи в една тенекия че ще засмърдят.Някой ползват търтиев хомогенат за подхранване.Ако ги минеш с една влица далаците как са на рамката пчелите ще ги изядат като ги върнеш.Протейни, витамини минерали .Ако се роят са много маточници пчелите не работят и обикновено са от долу на рамките.По правило има и изключения.

Кразз
23.05.2022, 17:24
Сложи ги и стопи в една тенекия че ще засмърдят.Някой ползват търтиев хомогенат за подхранване.Ако ги минеш с една влица далаците как са на рамката пчелите ще ги изядат като ги върнеш.Протейни, витамини минерали .Ако се роят са много маточници пчелите не работят и обикновено са от долу на рамките.По правило има и изключения.

Чудя се, ако ги мине с вилицата и ги върне в кошера, какво ли ще стане, евентуално, с акара който е в пилото...?

kaloyanv
23.05.2022, 19:17
Ами аз няма как да ги върна, понеже ги изрязах. Дефакто те изградиха под рамката, все едно цяла магазинна пита и като я изрязах, тя си няма рамка. Така като гледам, кокошките са изяли и восъка. Моташе се до едно време из двора и сега и той е изчезнал.

Значи все пак този кошер няма да се рои. Аз питах и ми казаха че не е задължително, както пише по книгите, маточника да е в средата на питите. Може и да е отдолу стига да са до 4ри бройки. Значи той ми е дал много мед и си работеше идеално, даже аз бях много изненадан като видях маточник.

Понеже имам и черни пити и на места трябва да освобождавам място, затова се чудя кое по-напред. Мисля утре да направя следните неща.

вариант 1. Да изкарам запечатаните пити за центрофужене, рамката която е пусната през магазина и днес я изрязах, да я върна обратно долу. Привечер да върна питите за почистване в магазина. А вдруги ден, след като пчелите са почистили магазина, да го махна директно заедно с пчелите и да направя прегледа в плодника.

вариант 2. Направо да прибера питите за центрофужене. Да изкарам голямата от магазина и да я сложа настрани, да махна магазина и да правя преглед и така кошер по кошер. Те са 5 броя с магазин :)

Все пак да кажа че имам по няколко питки магазинни, които не са започнали запечатване.

Та не знам как трябва да постъпя.

По - принцип имам доста малко акар, винаги съм го търсил, намира се но е малко. Сега рових из това запечатаното пило, но не видях. По пчелите също гледам и никога не съм намирал по тях, докато не направя тест с много пчели.

Георги 1974
23.05.2022, 19:24
Чудя се, ако ги мине с вилицата и ги върне в кошера, какво ли ще стане, евентуално, с акара който е в пилото...?

Ами по- логика не би трябвало да е в цветущо здраве нали им трябва някакъв цикъл на развитие.Знам ли ама и аз не знам що се занимава с тия далаци и той и пчелите да работят за лудо.

kaloyanv
23.05.2022, 19:35
Ами по- логика не би трябвало да е в цветущо здраве нали им трябва някакъв цикъл на развитие.Знам ли ама и аз не знам що се занимава с тия далаци и той и пчелите да работят за лудо.

Защото всичко тръгна от това да вдигна една рамка с незапечатано пило, за да се качат пчелите в магазина. После бях на софия и реших да я оставя да запечатат с търтеии и да стане като строителна рамка ... Сигурен съм че има и по-добри варианти. ....
Сега проблема ми е че имам по няколко пити незапечатан мед и като ги сложих към средата, не знам кога ще ги запечатат , че да си планирам времето.

Георги 1974
23.05.2022, 20:04
Защото всичко тръгна от това да вдигна една рамка с незапечатано пило, за да се качат пчелите в магазина. После бях на софия и реших да я оставя да запечатат с търтеии и да стане като строителна рамка ... Сигурен съм че има и по-добри варианти. ....
Сега проблема ми е че имам по няколко пити незапечатан мед и като ги сложих към средата, не знам кога ще ги запечатат , че да си планирам времето.

Ако ти е спряла пашата може и да го не запечатат а да го изпапат.Може няколко магазини да ги наредиш на един силен кошер колко и да яде не може всичкия мед да изеде.А ако подхранваш с медена вода ще запечатат ама е опасно.

Кразз
23.05.2022, 20:46
Ами по- логика не би трябвало да е в цветущо здраве нали им трябва някакъв цикъл на развитие.Знам ли ама и аз не знам що се занимава с тия далаци и той и пчелите да работят за лудо.

Да не задълбаваме...
Р.Р.
Сетих се за една поговорка:
"За лудо работи, за лудо не стой.":bigsmile:

Георги 1974
23.05.2022, 20:46
Защото всичко тръгна от това да вдигна една рамка с незапечатано пило, за да се качат пчелите в магазина. После бях на софия и реших да я оставя да запечатат с търтеии и да стане като строителна рамка ... Сигурен съм че има и по-добри варианти. ....
Сега проблема ми е че имам по няколко пити незапечатан мед и като ги сложих към средата, не знам кога ще ги запечатат , че да си планирам времето.

Това с вдигането на рамка е като преди време ходих във военноисторическия музей и там танкове,вертолети, гаубици, БТР /има и българско производство/ и между тях се мъдри едно трабанче.

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x40aa8590b7d29275%3A0x112f1ab9fff0808c!3 m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com %2Fp%2FAF1QipP4KMP88LmruLLDvlvw4AM9yEdNczXkxHlkg0f E%3Dw130-h87-n-k-no!5z0YLRgNCw0LHQsNC90YIg0LLRitCyINCy0L7QtdC90L3Qu NGPINC80YPQt9C10LkgLSBHb29nbGUg0KLRitGA0YHQtdC90LU !15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNHSA2PeLpS8dtRjdwLvAl281jRi jfLGNWvJhcr&hl=bg

Георги 1974
23.05.2022, 20:48
Да не задълбаваме...
Що на мен ми е интересно мнението ти въпроса

Angel Yosifov
23.05.2022, 20:53
Знам ли ама и аз не знам що се занимава с тия далаци и той и пчелите да работят за лудо.
Гошкааааааааа,ср е лицето-книгата на плодника.На нея си пише всичко,което би разбрал от преглед на целия плодник....

Георги 1974
23.05.2022, 21:03
Гошкааааааааа,ср е лицето-книгата на плодника.На нея си пише всичко,което би разбрал от преглед на целия плодник....

Мастер аз не слагам СР, че дорде я сложа и дорде се върна да я изрежа то годината минала. Знам, че има ползи. Признавам само две годзили в пчеларството от западен Сибир-проф.Кашковский и Д.Т.Найчукова. Та на Найчуков семействата средно изграждат 12-15плодникови рамки с В.О. и 5-8строителни рамки.Прекланям се пред този човек много неща съм научил от статията му и уважаван решението му за С.Р. ама при какви условия я използва и кога. между другото за акар не съм чел да говори

Кразз
23.05.2022, 21:12
Що на мен ми е интересно мнението ти въпроса

Ами...добре. Смятам че, СР е по-добър вариант за задържане на акара в ниски нива, по-добър от химията. Както казваш ти, поддръжниците на "търтеевата" теория
, ще кажат друго:
Търтеите са създадени от природата и са естествена част от пч. семейство...
Да, но същото се отнася и за акара. И всички пчелари, по един или друг начин се борят с него.
Аз се старая, колкото мога, дори и в днешното време и начин на живот, да бягам колкото мога от химията(не само в пчеларството). И като така, няма как да вкарвам в кошера всичките му там помии, от рода на кумафос, амитраз, флувалинат, ако щеш и флуметрин, който се води най-лек и без остатъчност в пч. продукти. Та така, това е моят начин, заедно с минусите му, разбира се...
Р.Р. Добивам чист восък, който се използва в медицината (специално моя) и съвсем не на последно място, както казва Ангел, който може да чете....

Angel Yosifov
23.05.2022, 21:13
между другото за акар не съм чел да говори
А аз и показвам......амаааааа,какво да се прави,нали не съм годзила и затова не ми вярваш:bigsmile:

Георги 1974
23.05.2022, 21:17
А аз и показвам......амаааааа,какво да се прави,нали не съм годзила и затова не ми вярваш:bigsmile:

Ми то не, че не ти вярвам ама друго си е някоя легенда да го каже

Angel Yosifov
23.05.2022, 21:22
Ми то не, че не ти вярвам ама друго си е някоя легенда да го каже
Баси!Нито съм годзила,нито легенда,нито безгрешен:bigsmile:
Ето,тук,сигурен съм,че мнението на Матеев от първия пост е еволюирало Строителни рамки (pchelari.com) (https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2101&highlight=%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0% B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%B 0)
Строителна рамка (pchelari.com) (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=149)

Георги 1974
23.05.2022, 21:24
Ами...добре. Смятам че, СР е по-добър вариант за задържане на акара в ниски нива, по-добър от химията. Както казваш ти, поддръжниците на "търтеевата" теория
, ще кажат друго:
Търтеите са създадени от природата и са естествена част от пч. семейство...
Да, но същото се отнася и за акара. И всички пчелари, по един или друг начин се борят с него.
Аз се старая, колкото мога, дори и в днешното време и начин на живот, да бягам колкото мога от химията(не само в пчеларството). И като така, няма как да вкарвам в кошера всичките му там помии, от рода на кумафос, амитраз, флувалинат, ако щеш и флуметрин, който се води най-лек и без остатъчност в пч. продукти. Та така, това е моят начин, заедно с минусите му, разбира се...

Има логика ама и пътя към ада е постлан с добри намерения.Хаби се колосално количество енергия/ всякакъв вид/ за да се изградят и отгледат няколко рамки търтей /а те много цокат като биволета са или може би Алф със седем стомаси/ разбира се ако ги няма стройтелните рамки те пак ще си направят търтей ама не в тия количества. Разбирам да се прави за изграждане на чисти пити с работническо пило с В.О. а за борбата с акара ми е доста съмнителна хипотезата защото ако вършеше работа ефективно щеше да има по-обективна разлика с тези без далаците.
Лично мнение де

Георги 1974
23.05.2022, 21:29
Това дали е вярно
,,

Между другото, чудили ли сте се защо аскосферозата процъфтява толкова много върху търтиево пило?

Георги 1974
23.05.2022, 21:32
Баси!Нито съм годзила,нито легенда,нито безгрешен:bigsmile:
Ето,тук,сигурен съм,че мнението на Матеев от първия пост е еволюирало Строителни рамки (pchelari.com) (https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2101&highlight=%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0% B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%B 0)

,,"За да не повтаряте стари грешки, трябва да правите нови" ,,

зуница
23.05.2022, 21:51
Това дали е вярно
,,

Между другото, чудили ли сте се защо аскосферозата процъфтява толкова много върху търтиево пило?






Ако е така? То аскосферозата да я ползваме за борба с акара.Лесно е да създадем условия за нея. :laughing:
Аскосферозата я има на влажно и хладно място в семейства с лоши хигиенни качества.Семействата със стари майки обикновено са слаби и не осигуряват оптимален топлинен и влажен режим.Същевременно и старите майки са особено склонни да снасят търтееви яйца.А и къде най-често се намират търтеевите килийки? Та там и най-трудно пчелите подържат нормален за пилото режим.

Кразз
23.05.2022, 21:59
Мастер аз не слагам СР, че дорде я сложа и дорде се върна да я изрежа то годината минала. Знам, че има ползи. Признавам само две годзили в пчеларството от западен Сибир-проф.Кашковский и Д.Т.Найчукова. Та на Найчуков семействата средно изграждат 12-15плодникови рамки с В.О. и 5-8строителни рамки.Прекланям се пред този човек много неща съм научил от статията му и уважаван решението му за С.Р. ама при какви условия я използва и кога. между другото за акар не съм чел да говори
Викаш, не навестяваш често пчелите...? Май някъде бях чел, че едно отиване и връщане ти е 300 км. , или греша? Остави философията пчеларска настрани но ...това е голяма загуба... Понякога сутрин осъмвам на пчелина, първите лъчи на слънцето отразени по капаците на кошерите, миризмата на роса, трева и кафе...

Георги 1974
23.05.2022, 22:01
Ако е така? То аскосферозата да я ползваме за борба с акара.Лесно е да създадем условия за нея. :laughing:
Аскосферозата я има на влажно и хладно място в семейства с лоши хигиенни качества.Семействата със стари майки обикновено са слаби и не усигуряват оптимален топлинен и влажен режим.Същевременно и старите майки са особено склонни да снасят търтееви яйца.А и къде най-често се намират търтеевите килийки? Та там и най-трудно пчелите подържат нормален за пилото режим.

СР си е глезотия за любители, ако се слагат повече ВО и браковете повече църни пити си е по-арно.

П.П.В целия свят реалните пари са под 20% другите са виртуални но когато се наложи се като трансформарс

зуница
23.05.2022, 22:27
СР си е глезотия за любители, ако се слагат повече ВО и браковете повече църни пити си е по-арно.

П.П.В целия свят реалните пари са под 20% другите са виртуални но когато се наложи се като трансформарс
Не ползвам СР. Първо ме мързи да ровя и да следя. Второ мисля , че количеството яйца, които може да снесе една майка не е безклайност.Все ми се струва , че е по-добре снесените да са работнически , а не търтееви.Може да се заблуждавам , но си мисля, че не е хубаво природен ресурс като майката да се хаби.

Nik_m
24.05.2022, 07:15
Не ползвам СР. Първо ме мързи да ровя и да следя. Второ мисля , че количеството яйца, които може да снесе една майка не е безклайност.Все ми се струва , че е по-добре снесените да са работнически , а не търтееви.Може да се заблуждавам , но си мисля, че не е хубаво природен ресурс като майката да се хаби.

Не зная дали е вярно, това си е мое наблюдение. Няма значение дали използваш СР или не, майката има нужда да снася и неоплодени яйца. Това е инстинкт, също търтеевото пило е едно и също със и без СР. Просто в единя вариант е концентрирано на 1 рамка а в другитя е разпръснато по целия кошер.

Angel Yosifov
24.05.2022, 07:26
Липсата на ср в кошера,се отразява на качеството на другите рамки.Пчелите си строят търтиеви килийки колкото си изкат.Но когато им се даде възможност да градят на ср,търтеивите участъци по другите рамки са значително по-малко,отколкото ако ср липсва.
Изрязването на ср на пролет отлага изпадането на сем в роево.Губела се колосална енергия за отглеждането на търтеи!Таз енергия,ако не се произведе-употреби,тя ще се насочи,към роенето.Също като отдделянето на восък,гради не гради,пчелата си отделя восък....

julian103
24.05.2022, 08:30
Липсата на ср в кошера,се отразява на качеството на другите рамки.Пчелите си строят търтиеви килийки колкото си изкат.Но когато им се даде възможност да градят на ср,търтеивите участъци по другите рамки са значително по-малко,отколкото ако ср липсва.
Изрязването на ср на пролет отлага изпадането на сем в роево.Губела се колосална енергия за отглеждането на търтеи!Таз енергия,ако не се произведе-употреби,тя ще се насочи,към роенето.Също като отдделянето на восък,гради не гради,пчелата си отделя восък....


Тази година редовно изрязвам запечатаното пило от СР. СР ги сложих в средата на март. Има си търтеево пило по много от другите рамки. Масово семействата влязоха в роево състояние! Дори 24 рамков лежак с 2 СР (за първи път ми се случва!) Майките ми са миналогодишни. Така, цитираното от тебе, доказва, че всяко правило писано в книгите доста често не важи!:(

Angel Yosifov
24.05.2022, 12:14
Тази година редовно изрязвам запечатаното пило от СР. СР ги сложих в средата на март. Има си търтеево пило по много от другите рамки. Масово семействата влязоха в роево състояние! Дори 24 рамков лежак с 2 СР (за първи път ми се случва!) Майките ми са миналогодишни. Така, цитираното от тебе, доказва, че всяко правило писано в книгите доста често не важи!:(
От кога използваш ср?Тазгодишните рамки с во,как са изградени.
Освен това,казвам,че ср не спира роенето само го отлага...

Nik_m
24.05.2022, 17:55
От кога използваш ср?Тазгодишните рамки с во,как са изградени.
Освен това,казвам,че ср не спира роенето само го отлага...

И аз съм забелязал тоно обратното, СР не отлага а все едно стимулира роевия нагон. Тези семейства без СР изпадат в роево 50% по рядко. Така е при мен всяка година. Тази година изрязах СР 1 път и направо я махнах, сега от 70 семейства само 1 в роево и отново я сложих да изчистя още малко акар.

Angel Yosifov
24.05.2022, 18:18
И аз съм забелязал тоно обратното, СР не отлага а все едно стимулира роевия нагон. Тези семейства без СР изпадат в роево 50% по рядко. Така е при мен всяка година. Тази година изрязах СР 1 път и направо я махнах, сега от 70 семейства само 1 в роево и отново я сложих да изчистя още малко акар.
Изграждането на ср и запечатване на търтиевото пило отнема 10-12 дена.Подготовката за роене включва и отглеждането на достатъчно търтеи...Та своевременото рязане на търтиевото пило,определено отлага роенето със седмица..

Кразз
24.05.2022, 18:19
Има логика ама и пътя към ада е постлан с добри намерения.Хаби се колосално количество енергия/ всякакъв вид/ за да се изградят и отгледат няколко рамки търтей /а те много цокат като биволета са или може би Алф със седем стомаси/ разбира се ако ги няма стройтелните рамки те пак ще си направят търтей ама не в тия количества. Разбирам да се прави за изграждане на чисти пити с работническо пило с В.О. а за борбата с акара ми е доста съмнителна хипотезата защото ако вършеше работа ефективно щеше да има по-обективна разлика с тези без далаците.
Лично мнение де

Така или иначе, използва ли се СР, изградените същевременно вос. основи са сравнително чисти от търтееви килийки. Относно противоакарния ефект, мисля, че е ясно изразен, ако се постави изградена СР от предходния сезон, готова за осеменяване, още преди започване на градежа.

Георги 1974
24.05.2022, 18:26
Така или иначе, използва ли се СР, изградените същевременно вос. основи са сравнително чисти от търтееви килийки. Относно противоакарния ефект, мисля, че е ясно изразен, ако се постави изградена СР от предходния сезон, готова за осеменяване, още преди започване на градежа.

Ми аз не ползвам СР но ми правят далаци на плодниковите де са спуснати през магазините.Дозата прави лекарството.

Angel Yosifov
24.05.2022, 18:29
Изграждането на ср и запечатване на търтиевото пило отнема 10-12 дена.Подготовката за роене включва и отглеждането на достатъчно търтеи...Та своевременото рязане на търтиевото пило,определено отлага роенето със седмица..
Освен това,изграждането на рамки-далаци,ангажира свободния ресурс до известна степен.Роеви маточници се изграждат най напред при прясно изграждани участаци....
При проверка на кошера,вдигаш ср,гледаш градят-значи вс е ок.Не градят-липса на паша или,ако има поне поддържаща паша-готвят се за роене,Наличие на работническо пило..........Маточниците на ср са едри.......С малко повече внимание,към ср.разбираш случващото се в кошера....и не е необходимо да ровиш целия кошер...

kaloyanv
24.05.2022, 19:31
Аз днес си изцентрофугирах меда. Бяха 5 кошера, само 3 ставаха горе долу. Толкова много работа, за 30-на килограма мед които изкарах. За мен кефа ми че никога не съм изкакрвал акация и това ми е първи път. Но днес като започнах от сутрина до вечерта без да спирам, като смятам и почистване всичко както си е от до. ....

Не искам да наливам масло в огъня, обаче да дойде някой и да ти пише че купува мед на 3-4 лева е просто малумно, при положение че тази дейност е толкова трудоемка . Най-добре според мен е хората просто да не го правят.

Иначе утре или май вдругиден ще правя преглед.

Nik_m
24.05.2022, 20:09
Изграждането на ср и запечатване на търтиевото пило отнема 10-12 дена.Подготовката за роене включва и отглеждането на достатъчно търтеи...Та своевременото рязане на търтиевото пило,определено отлага роенето със седмица..

Да, може пък да закъснявам с изрязването, по голяма бройка е готова по различно време и за това изрявам последния момент. Но имам чувство, че като видят цяла рамка с търтеево и хващат гората. Знам, че това е смешно и най вероятно е просто съвпадение, но така се получава при мен.

Nik_m
24.05.2022, 20:12
Аз днес си изцентрофугирах меда. Бяха 5 кошера, само 3 ставаха горе долу. Толкова много работа, за 30-на килограма мед които изкарах. За мен кефа ми че никога не съм изкакрвал акация и това ми е първи път. Но днес като започнах от сутрина до вечерта без да спирам, като смятам и почистване всичко както си е от до. ....

Не искам да наливам масло в огъня, обаче да дойде някой и да ти пише че купува мед на 3-4 лева е просто малумно, при положение че тази дейност е толкова трудоемка . Най-добре според мен е хората просто да не го правят.

Иначе утре или май вдругиден ще правя преглед.
Така е, и аз когато започнах вадех по 3 кошера на ден. Когато нямаш удобства и опит е така. Сега вадя над 200кг. на ден.

kaloyanv
24.05.2022, 20:32
Дано никога не ми се налага да вадя по 200 кг на ден и да си остане любителско.

ndm
24.05.2022, 20:40
С малко повече внимание,към ср.разбираш случващото се в кошера....и не е необходимо да ровиш целия кошер...
А пък аз, както ме е учил Боянския Майстор, минавам гледам прелката и знам за всичко случващо се в кошера, и си свиркам....;), Отделно съм поставил на всеки кошер сересе от теесце hi;.

Nik_m
24.05.2022, 22:03
А пък аз, както ме е учил Боянския Майстор, минавам гледам прелката и знам за всичко случващо се в кошера, и си свиркам....;), Отделно съм поставил на всеки кошер сересе от теесце hi;.
Кажи какво става тук, че мен ме излъгаха и го отворих :)

kuline
24.05.2022, 22:03
Освен това,изграждането на рамки-далаци,ангажира свободния ресурс до известна степен.Роеви маточници се изграждат най напред при прясно изграждани участаци....
При проверка на кошера,вдигаш ср,гледаш градят-значи вс е ок.Не градят-липса на паша или,ако има поне поддържаща паша-готвят се за роене,Наличие на работническо пило..........Маточниците на ср са едри.......С малко повече внимание,към ср.разбираш случващото се в кошера....и не е необходимо да ровиш целия кошер...

Ачка, някъде, на някой беше намекнал за лозето и мотиката, та определено СР е хамалогия и от тази гледна точка не се прилага, въпреки ползите ѝ. Знаеш или предполагам, че знаеш, че аз работя с нея и не бих се отказал от нея, не за друго, а заради ползите ѝ. И в допълнение на това което каза - при преглед, първо тя се вади, което е много по-лесно от останалите рамки.

kuline
24.05.2022, 22:06
Кажи какво става тук, че мен ме излъгаха и го отворих :)
Пуста ѝ жега. :) Или безработна млада пчела.

Nik_m
24.05.2022, 22:27
Пуста ѝ жега. :) Или безработна млада пчела.

И двете, и малки медови запаси, за сега друго няма.

Nik_m
24.05.2022, 22:38
Ачка, някъде, на някой беше намекнал за лозето и мотиката, та определено СР е хамалогия и от тази гледна точка не се прилага, въпреки ползите ѝ. Знаеш или предполагам, че знаеш, че аз работя с нея и не бих се отказал от нея, не за друго, а заради ползите ѝ. И в допълнение на това което каза - при преглед, първо тя се вади, което е много по-лесно от останалите рамки.

И кокошките са много доволни при работата със СР!

dvd111
24.05.2022, 22:51
Ми аз не ползвам СР но ми правят далаци на плодниковите де са спуснати през магазините...
Гоше, тук направо ми скри шапката...:crazy::bigsmile:

Георги 1974
25.05.2022, 05:24
Гоше, тук направо ми скри шапката...:crazy::bigsmile:
Ми това си е мое изобретение така няма нужда от Х.Р..А и в горен корпус много по охотно градят

julian103
25.05.2022, 07:48
От кога използваш ср?Тазгодишните рамки с во,как са изградени.
Освен това,казвам,че ср не спира роенето само го отлага...


Ами използвам СР откакто прочетох във форума за ползите от нея, т.е. откакто пчеларствам.blush; Тазгодишните рамки с в.о. са изградени както винаги - с работническо пило отгоре до долу, тук там на някои има и търтееви участъци въпреки СР. Ползата ми от СР е хубавия восък (и по-малко акар), но не ги приемам за противороева мярка. Против роенето чета във форума другата тема, ама то не пречи да са ми в роево сега.:bigsmile:

11294 Те така съм като правя противороевите мерки ;)

dvd111
25.05.2022, 08:33
Ми това си е мое изобретение така няма нужда от Х.Р..А и в горен корпус много по охотно градят
Явно аз грешно те разбирам, какво точно правиш, защото предполагам, че на повечето от нас строителните рамки са именно пуснати през магазина плодникови пити... Ти как точно ги пускаш, че не ги броиш за строителни?

kaloyanv
25.05.2022, 09:56
При мен се получава същото със силните семейства. Просто пашата приключи и в момента летежа е доста вял. Днес го дават бая топло. Като вадех меда вчера ми направи впечатление точно тези кошери, че имат доста пчела. И имам време да мисля какво да правя днес, че нямам време да направя прегледа, та утре. Но имам и още други задачи и не искам да ходя при кошерите когато ми е нервно и съм припрян и мислещ за други неща.

Иначе акациевия мед ми се струва доста по-сладък от обичайно. Май не е само защото има разни примеси. Като го налея в буркан, ще го снимам и ще го пусна. Аз трябваше да снимам питите с мед, но просто не ми се занимаваше.

Георги 1974
25.05.2022, 10:16
Явно аз грешно те разбирам, какво точно правиш, защото предполагам, че на повечето от нас строителните рамки са именно пуснати през магазина плодникови пити... Ти как точно ги пускаш, че не ги броиш за строителни?
Плодник от долу магазин отгоре два магазина в средата са 3-4В.О.плодникови рамки а отстрани на тях магазинни .Тези 3-4плодникови са по-къси от 2 реда магазинни та там правят далаци.

zapstojan
25.05.2022, 12:20
И аз слагам СР.
Използвам магазинни рамки. В началото слагах без телове и залепях лентички, но лентите се изкривяват, падат и:
Сега слагам обтелени магазинни рамки. Строят ги по теловете, по-добре отколкото ако има основа.
Лентички не залепвам. В началото натъркам долните страни на горна и долна летва с парче восък и те си строят перфектно.

Пчелите строят и през зимата, ама трябва много хранене. Когато цъфне джанката нектара теква и храня само най-слабите. Слагам СР + основа.
Основата я изграждат много добре.

СР я слагам до пилото, а основата от другата страна на пилото. След като я изрежа я слагам от другата страна на пилото,а новата основа отсам.
След второто изрязване я слагам до стената на кошера. Майката не минава през прашеца и меда за да снесе яйца, въпреки това основите пак се строят перфектно.

Освен восъка и добре изградените основи има още един плюс ( или минус ), който за сега го пропускам.
От едно изрязване на СР => 15л. търтеев хомогенат, а аз я изрязвам два пъти.

Ако когато цъфне джанката си взема едно прасе и му давам по 1л търтеев хомогенат през ден, какво ли ще се получи?
https://gotvach.bg/n-88424-%D0%A2%D0%B5%D0%B7%D0%B8_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%81% D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%BC%D1%83%D1%82%D0%B0%D0%BD%D 1%82%D0%B8_%D1%89%D0%B5_%D0%B2%D0%B8_%D0%BD%D0%B0% D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82_%D0%B4%D0%B0_%D1%81% D0%B5_%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B8%D 1%82%D0%B5_%D0%B7%D0%B0_%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%BE%D 1%82%D0%BE,_%D0%BA%D0%BE%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D1%8F% D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5

Георги 1974
25.05.2022, 14:18
Четох пост на пчелар от Кемерово преди време та си дадох зор да го намеря:
,,На среща с проф. Кашковский веднъж той разказа интересни случаи от 60-годишната си практика; точно по този повод /строителна рамка ползи и вреди /По-малко обезпокояване -повече смисъл/:
Че често „изоставяни“ семейства (слаби, болни, неотчетени или до които пчеларят просто не е стигнал) са се развили и са донесли повече мед от тези, върху които пчеларят е тръскал, изкормвал и редовно „работил“, в най-стриктно съответствие с книжните препоръки.,,

zapstojan
25.05.2022, 14:47
Може да се намери обяснение на това.

kaloyanv
25.05.2022, 17:33
Сега се връщам, много зор днес. Заради топлото време ли. Пчелите се дигат не се работи добре. Хем да кажем не са дали толкова мед, хем отдолу са се задръстили. В чудо се видях. Явно с тези силните семейства, трябва да се работи по друг начин. Днес бях по голи глезени, направо ме унищожиха, поне 6-7 пъти ме захапаха, явно ще трябва да ходя като космонав. Извадих поне по 2-3 пити с мед и прашец има и незапечатан мед и сложих, восъчни основи и после магазина отгоре.

Много трудно е за работа.

Тези пити старите, които изкарах и има незапечатан мед, какво да ги правя ? Да ги оставям така за есента да подхванвам ? Или да ги центрофугирам, ама не ми се ще центрофуга. Значи кошера, който му унищожих маточника дето е захранил, видях че има още един по средата и само той, явно е самосмяна.

Другия силен кошер от който взех 2 пити днес с пило и мед, също сега гледам прави брада днес, а няма никакви маточници. ..


Не знам какво да ги правя тези кошери. На мен ми е по лесно да излиза рояк и да го заселвам, отколкото да ги работя в момента и да ме жулят ... :)

kaloyanv
25.05.2022, 19:27
Питах един стар пчелар и той ми каза , че въпреки това да не е грешка, може би е неправилно че съм отнел питите, тъй като в момента няма паша и тези основи няма как да се изградят. А при факт че освен това семействата са големи, този мед, който е сложен навсякъде , ще се изконсумира доста бързо .. Явно ще трябва да им слагам сироп по малко или да им върна питите. Но второто няма да го направя, понеже идеята беше да изкарам черните и старите пити ...

Георги 1974
25.05.2022, 20:51
Питах един стар пчелар и той ми каза , че въпреки това да не е грешка, може би е неправилно че съм отнел питите, тъй като в момента няма паша и тези основи няма как да се изградят. А при факт че освен това семействата са големи, този мед, който е сложен навсякъде , ще се изконсумира доста бързо .. Явно ще трябва да им слагам сироп по малко или да им върна питите. Но второто няма да го направя, понеже идеята беше да изкарам черните и старите пити ...

Ако работиш с два магазина ще е много по лесно и за теб и за пчелите.По принцип корпус технология е по добра.Например тия пити ако са под пчелите дигат си нектара нагоре и си живуркат екстра във времена на безпашие и си градят нагоре.

kaloyanv
26.05.2022, 13:06
Ами добре, обаче още не съм съзрял за това и съм малко далеч. Трябва ми малко свободно време да прочета, да си задам въпросите, да си прегледам инвентара, че не е много читав. Трябва да имам и малко свободно време и спокойствие, че сега ми малко яко претоварено :) ..
Ще ми се догодина да го пробвам това нещо , да си започне както трябва от самото начало на базата как се развиват семействата, а не сега тепърва да се чудя.

Само един последен въпрос който ми идва наум. Този корпус с тези големите рамки, как се премества или вдига ако трябва да се направи преглед по някаква нужда ?

Георги 1974
26.05.2022, 13:41
Ами добре, обаче още не съм съзрял за това и съм малко далеч. Трябва ми малко свободно време да прочета, да си задам въпросите, да си прегледам инвентара, че не е много читав. Трябва да имам и малко свободно време и спокойствие, че сега ми малко яко претоварено :) ..
Ще ми се догодина да го пробвам това нещо , да си започне както трябва от самото начало на базата как се развиват семействата, а не сега тепърва да се чудя.

Само един последен въпрос който ми идва наум. Този корпус с тези големите рамки, как се премества или вдига ако трябва да се направи преглед по някаква нужда ?

Значи двукорпусно ДБ обикновено се работи в Русия и по двама.И аз имам но са 1/4 от общия брой и не ги работя корпусно като технология а да си правя разни мамунджулъци.Но е тежко и не си е работа затова ползвам два магазина като в тия магазини имам по 3-4 плодникови рамки .Технология си ги вадя поединично и според зависи дали в отвора дали в преносно сандъче или в празен корпус а магазинните пити нормално.То и без това и да искаш не можеш да вдигне цял магазин ако има плодникови рамки вътре.
Но гледам, че ти е в мъгла тая работа та си карай по старо му.

kaloyanv
26.05.2022, 18:45
Значи двукорпусно ДБ обикновено се работи в Русия и по двама.И аз имам но са 1/4 от общия брой и не ги работя корпусно като технология а да си правя разни мамунджулъци.Но е тежко и не си е работа затова ползвам два магазина като в тия магазини имам по 3-4 плодникови рамки .Технология си ги вадя поединично и според зависи дали в отвора дали в преносно сандъче или в празен корпус а магазинните пити нормално.То и без това и да искаш не можеш да вдигне цял магазин ако има плодникови рамки вътре.
Но гледам, че ти е в мъгла тая работа та си карай по старо му.


Мъгла ми е защото не съм стигнал до това ... Както знаеш когато не ти е дошло времето, не разбираш някои неща. Така е и при мен :) .. Има да уча още доста, преди да стигна до това .. Аз по - старо му не знам какво да ти кажа. ДАже и не знам кое е по старо му. Пак ще се повторя, тръгнах от един рояк и всяка една година , семействата стават все повече и по-силни, аз тепърва се уча.

Георги 1974
26.05.2022, 18:53
Мъгла ми е защото не съм стигнал до това ... Както знаеш когато не ти е дошло времето, не разбираш някои неща. Така е и при мен :) .. Има да уча още доста, преди да стигна до това .. Аз по - старо му не знам какво да ти кажа. ДАже и не знам кое е по старо му. Пак ще се повторя, тръгнах от един рояк и всяка една година , семействата стават все повече и по-силни, аз тепърва се уча.

Недей да мислиш, че те упреквам аз също в момента съм с мижав брой семейства просто при тия цени на горивото ми излиза скъпо хоби.Просто искам да ти подскажа, че малък брой семейства може да се гледат лесно с няколко манипулации на година.Вярно няма да имаш тия добиви но ти не се интересуваш от тях та и ти и пчелите ще сте много по-щастливи ако по- рядко се виждате.Абсолютно добронамерен съм и не се базикам всеки от нас е минал през определени етапи на развитие.

kaloyanv
26.05.2022, 19:20
Недей да мислиш, че те упреквам аз също в момента съм с мижав брой семейства просто при тия цени на горивото ми излиза скъпо хоби.Просто искам да ти подскажа, че малък брой семейства може да се гледат лесно с няколко манипулации на година.Вярно няма да имаш тия добиви но ти не се интересуваш от тях та и ти и пчелите ще сте много по-щастливи ако по- рядко се виждате.Абсолютно добронамерен съм и не се базикам всеки от нас е минал през определени етапи на развитие.

Аз затова слушам и си записвам :) колкото и старомодно да е, понеже ако не запиша утре го забравя. Все пак това е много положително, хей така без нищо да пиша тук и да има хора които да помагат. И да благодаря, едва ли има файда, аз вече го направих :) , но все пак съм благодарен.

П.С - Забравих да ви напиша нещо интересно. АЗ вчера им махнах пити и сложих основи, затова че днес реших да ги подхраня леко вечерта. Този кошер, който ми се ядоса и ме нахапа по глезените вчера, още като отидох там, въпреки че аз вървя винаги отзад, ме чакаше с почести. Аз съответно бях пил 2 ракии и нямах никакви предпазни средства, обаче не ми пукаше и пчелите които ме посрещнаха, ми се завряха по косата, по ръцете, и мислех че ще ме жилят, но си казах "Е па майната му, поне не са толкова много" и както жужаха на жилене, като не им обърнах внимание, въпреки че ходих, не ме ужилиха. Явно когато семействата са по - агресивни, ключа е да не убиеш нито една пчела, като вадиш рамките и правиш прегледа, въпреки че по топло време и много пчели това е трудна работа....

Затова най-добре е да се правят прегледи по 2-3 пъти в годината, както пише по книгите :)

Георги 1974
26.05.2022, 19:30
Аз затова слушам и си записвам :) колкото и старомодно да е, понеже ако не запиша утре го забравя. Все пак това е много положително, хей така без нищо да пиша тук и да има хора които да помагат. И да благодаря, едва ли има файда, аз вече го направих :) , но все пак съм благодарен.

П.С - Забравих да ви напиша нещо интересно. АЗ вчера им махнах пити и сложих основи, затова че днес реших да ги подхраня леко вечерта. Този кошер, който ми се ядоса и ме нахапа по глезените вчера, още като отидох там, въпреки че аз вървя винаги отзад, ме чакаше с почести. Аз съответно бях пил 2 ракии и нямах никакви предпазни средства, обаче не ми пукаше и пчелите които ме посрещнаха, ми се завряха по косата, по ръцете, и мислех че ще ме жилят, но си казах "Е па майната му, поне не са толкова много" и както жужаха на жилене, като не им обърнах внимание, въпреки че ходих, не ме ужилиха. Явно когато семействата са по - агресивни, ключа е да не убиеш нито една пчела, като вадиш рамките и правиш прегледа, въпреки че по топло време и много пчели това е трудна работа....

Затова най-добре е да се правят прегледи по 2-3 пъти в годината, както пише по книгите :)
Прегледи се правят във време когато старите пчели са навън а ако няма паша и ако се работи грубо разбира се ще бъдеш нажилен.Нектара от старите пити им го върни под форма на сироп привечер без да разливаш.

kaloyanv
27.05.2022, 11:51
Имах още 2 кошера да погледна, пробвах към 11.00 часа, но пак не става и се отказах. Времето е топло, духа лек вятър, няма паша, пчелите се дразнят. Плодниците, вече няма да ги барам, ко ще и да роят, то си е жива мъка.

Понеже имаме към 1 декар лозе в двора, точно под кошерите, днес се бяха наблъскали в лозето и май събират само прашец, тъй като в момента цъфти на места и явно няма друго.

Така като гледам има много пчели и никакво желание за роене. .

Утре го дават още по-скапано време и други ден, с вятър и тн .. :)

dvd111
28.05.2022, 19:54
...Понеже имаме към 1 декар лозе в двора, точно под кошерите, днес се бяха наблъскали в лозето и май събират само прашец, тъй като в момента цъфти на места и явно няма друго...
При тия дъждове и това топло време мисля, че не е възможно да "няма друго"...

kaloyanv
29.05.2022, 12:53
При тия дъждове и това топло време мисля, че не е възможно да "няма друго"...

Дай идея какво, че аз не се сещам. Сигурно има по нещо малко. Въпроса е че покрай мен няма ливади, а само обработваема земя. Вътре в селото, знам ли .. има някакви неща, но мисълта ми че не е много. Глога прецъфтя и тн ...

Тези силните кошери, взеха да правят вече едни бради, там има повече пчели, уж съм отворил дъната, ама то като си беше жега. Сега малко ги подхранвам .. Тъй като сложих основи на някои семейства. Рояка от отводката , който излетя взе да го настига. Сложих там още една пита запечатано пило и мед и там е ок .. Понеже дойдох на София, съм заложил нещо като капан за всеки случай, баща ми да не се занимава. В преносното съндъче което го играе като нуклеос, сложих 2 восъчни основи , напръскани с апирой. Вътре самото сандъче, го намазах с прясна маточина .. и го сложих по дюлата, където винаги се хващат рояците. Пренесох още един кошер на място, за да е по лесно ако стане нещо. Тези които правят бради, нямат намерение да се роят поне засега. Третия е със стара майка и видях че е заложил за самосмяна. Та за него съм се приготвил, ако мине към роене.

Ето тук една снимка от акацията, ама като го пълня винаги стават мехурчета с въздух в буркана и после става едни такив малки ако се вижда. Има и едни фини черни нещица, които винаги минават през ситото и се чудя, това как може да го избегна. Дори да го оставя големия съд за 3 дни, после като започна да наливам пак влизат.


11295

kaloyanv
02.06.2022, 08:05
Така като гледам ( да не пиша в другата тема) тук около нас слънчогледа е насят на 9ти Април. За района на Плевен, май целия е така +- 1 седмица. Като минавах покрай Долни Дъбник , масива и този нашия близо, е горе долу еднакво развит. Нашата липа тук е напъпила и ще цъфне може би до 5 дни до 1 седмица.

Миналата година тази нашата липа е цъфнала на 22 Юни .. Много интересно.

Относно слънчогледа, първия е започнал да цъфти на 2ри Юли, но по усилен принос е започнал май чак след 7ми Юли.

2020та Липата е цъфнала някъде около 12ти Юни и е прецъфтяла около 23ти .. А пък слънчогледа първия е започнал на 26ти юни .. интересно.

kaloyanv
03.06.2022, 11:00
При мен има някакъв летеж събират. Продължават и в лозето да стоят и бая пчели има там. Така и не можах да разбера какво събират от лозето. Според мен е само прашец.

Иначе това което се случи с отводка и рояка който излетя от нея. Рояка от отводката беше на 2 пити и половина, в момента беше на 6, като от тях 5 с пило. Затова днес го преместих в истински кошер и го подпрях с 2 пити мед от склада и една основа. Малко повечеко го разширих , обаче то е топло времето, а и ми се стори силен. Въпроса е че самата отводка, където унищожих майките и другите маточници, понеже не го бях направил навреме, не рои повече, но ми се струва че и майката не е голяма сила.
Онзи другия кошер се оказва че наистина е самосмяна и досега никой кошер не е роил още. Т

Питите които изкарах с мед обаче и ги бях сложихл уж в хубава пластмасова кутия, явно не съм я затоврил добре и само за една седмица ги е налазил молеца. Кажете вие как се справяте с тази твар по това време ? Та раздадох питите на отводките да ги чистят и пазят. Остана само една в склада ...

Не знам дали съм постъпил правилно с манипулациите, но това направих ..

mici-92
03.06.2022, 11:06
При мен има някакъв летеж събират. Продължават и в лозето да стоят и бая пчели има там. Така и не можах да разбера какво събират от лозето. Според мен е само прашец.

Иначе това което се случи с отводка и рояка който излетя от нея. Рояка от отводката беше на 2 пити и половина, в момента беше на 6, като от тях 5 с пило. Затова днес го преместих в истински кошер и го подпрях с 2 пити мед от склада и една основа. Малко повечеко го разширих , обаче то е топло времето, а и ми се стори силен. Въпроса е че самата отводка, където унищожих майките и другите маточници, понеже не го бях направил навреме, не рои повече, но ми се струва че и майката не е голяма сила.
Онзи другия кошер се оказва че наистина е самосмяна и досега никой кошер не е роил още. Т

Питите които изкарах с мед обаче и ги бях сложихл уж в хубава пластмасова кутия, явно не съм я затоврил добре и само за една седмица ги е налазил молеца. Кажете вие как се справяте с тази твар по това време ? Та раздадох питите на отводките да ги чистят и пазят. Остана само една в склада ...

Не знам дали съм постъпил правилно с манипулациите, но това направих ..
От гроздето-прашец.Тъй като нямам време да оглеждам питите за молец, след изваждане от кошера-24 часа във фризера.И явно питите ти, не са били пълни с мед.

Георги 1974
03.06.2022, 11:35
При мен има някакъв летеж събират. Продължават и в лозето да стоят и бая пчели има там. Така и не можах да разбера какво събират от лозето. Според мен е само прашец.

Иначе това което се случи с отводка и рояка който излетя от нея. Рояка от отводката беше на 2 пити и половина, в момента беше на 6, като от тях 5 с пило. Затова днес го преместих в истински кошер и го подпрях с 2 пити мед от склада и една основа. Малко повечеко го разширих , обаче то е топло времето, а и ми се стори силен. Въпроса е че самата отводка, където унищожих майките и другите маточници, понеже не го бях направил навреме, не рои повече, но ми се струва че и майката не е голяма сила.
Онзи другия кошер се оказва че наистина е самосмяна и досега никой кошер не е роил още. Т

Питите които изкарах с мед обаче и ги бях сложихл уж в хубава пластмасова кутия, явно не съм я затоврил добре и само за една седмица ги е налазил молеца. Кажете вие как се справяте с тази твар по това време ? Та раздадох питите на отводките да ги чистят и пазят. Остана само една в склада ...

Не знам дали съм постъпил правилно с манипулациите, но това направих ..

Той молеца си е в питите и да ги вакумираш все тая може периодично през фризер ама за чии ти е да ги вадиш от кошерите па после да ги връщаш ма като ти се занимава

kaloyanv
03.06.2022, 12:17
Той молеца си е в питите и да ги вакумираш все тая може периодично през фризер ама за чии ти е да ги вадиш от кошерите па после да ги връщаш ма като ти се занимава

Веднага обяснявм. Бях показал видеа тук на някои от кошерите и тогава ми казахте , че има много черни и стари пити и е хубаво да освободя място за майките да работят, но е най-добре след акацията. Затова след акацията , направих точно това, от силните семейства махнах част от тези пити и сложих восъчни основи на тяхно място. .... Но понеже няма място ги прибрах в склада. Сега молеца като ги е нападнал и като преместих едната отводка в голям кошер, реших да ги сложа питите от склада в кошерите ... Защото при другите силни семейства, просто няма място ...

Георги 1974
03.06.2022, 16:30
Веднага обяснявм. Бях показал видеа тук на някои от кошерите и тогава ми казахте , че има много черни и стари пити и е хубаво да освободя място за майките да работят, но е най-добре след акацията. Затова след акацията , направих точно това, от силните семейства махнах част от тези пити и сложих восъчни основи на тяхно място. .... Но понеже няма място ги прибрах в склада. Сега молеца като ги е нападнал и като преместих едната отводка в голям кошер, реших да ги сложа питите от склада в кошерите ... Защото при другите силни семейства, просто няма място ...
Значи си прибрал черните пити а после си ги раздал на отводките.Това не ми прилича на бракуване ма то много хора правят тъй включително и аз преди време ама не е умно освен ако не продаваш отводките ама пък не е етично та.После почнах да ги центрофугирам а меда за подхранване.А сега просто ги оставям и август в магазините под плодника разпечатвам и готово напролет ги изхвърлям.

kaloyanv
03.06.2022, 16:49
Значи си прибрал черните пити а после си ги раздал на отводките.Това не ми прилича на бракуване ма то много хора правят тъй включително и аз преди време ама не е умно освен ако не продаваш отводките ама пък не е етично та.После почнах да ги центрофугирам а меда за подхранване.А сега просто ги оставям и август в магазините под плодника разпечатвам и готово напролет ги изхвърлям.

Ами трябваше да ги центрофугирам. Аз мислех да оставя за всеки случай ако се наложи .. Обаче то наистина няма смисъл, сега тези черните ги набутах в отводките .. уж да имат мед ... А пък то наистина ще трябва да мисля как да ги махна после ... Аз се надявам че като съм ги сложил ще поизконсумират меда. А пък после както каза ти, след слънчогледа като махна магазина, ще разпечатам ..

Георги 1974
03.06.2022, 17:29
Ами трябваше да ги центрофугирам. Аз мислех да оставя за всеки случай ако се наложи .. Обаче то наистина няма смисъл, сега тези черните ги набутах в отводките .. уж да имат мед ... А пък то наистина ще трябва да мисля как да ги махна после ... Аз се надявам че като съм ги сложил ще поизконсумират меда. А пък после както каза ти, след слънчогледа като махна магазина, ще разпечатам ..

След слънчогледа майката ще почне да снася в черните пити, ти не трябва да разпечатваш освен зад преградна що си с един плодник при мен е друго слагам магазините под плодника и в тях черните пити и те понеже не понасят разпечатан мед под тях го дигат в плодника това играе ролята на похранване в безпашие.

kaloyanv
05.06.2022, 15:54
Тук взе да става доста топло, гледам един кошер, който не е засенчен бая го напиша, а и в него има повече пчели. Ето така изглежда, дали ще рои ? По принцип като стане много топло, режа бъзе и трева и покривам отстрани. Дали да не го засенча малко. Вие какво правите в такива случаи ? Ето една снимка...11316

valaz
06.06.2022, 17:33
Дай идея какво, че аз не се сещам. Сигурно има по нещо малко. Въпроса е че покрай мен няма ливади, а само обработваема земя. Вътре в селото, знам ли .. има някакви неща, но мисълта ми че не е много. Глога прецъфтя и тн ...

Тези силните кошери, взеха да правят вече едни бради, там има повече пчели, уж съм отворил дъната, ама то като си беше жега. Сега малко ги подхранвам .. Тъй като сложих основи на някои семейства. Рояка от отводката , който излетя взе да го настига. Сложих там още една пита запечатано пило и мед и там е ок .. Понеже дойдох на София, съм заложил нещо като капан за всеки случай, баща ми да не се занимава. В преносното съндъче което го играе като нуклеос, сложих 2 восъчни основи , напръскани с апирой. Вътре самото сандъче, го намазах с прясна маточина .. и го сложих по дюлата, където винаги се хващат рояците. Пренесох още един кошер на място, за да е по лесно ако стане нещо. Тези които правят бради, нямат намерение да се роят поне засега. Третия е със стара майка и видях че е заложил за самосмяна. Та за него съм се приготвил, ако мине към роене.

Ето тук една снимка от акацията, ама като го пълня винаги стават мехурчета с въздух в буркана и после става едни такив малки ако се вижда. Има и едни фини черни нещица, които винаги минават през ситото и се чудя, това как може да го избегна. Дори да го оставя големия съд за 3 дни, после като започна да наливам пак влизат.


11295

Oт центрофугата наливам в матуратор през двойна цедка - едра и ситна. На следващия ден наливам в бурканите.

kaloyanv
07.06.2022, 09:47
Ами да ви кажа, нали писах че липата ще цъфне след няколко дни. Явно нищо не разбирам, въпреки че цял живот дървото е до мен. Така като я погледнах, все едно не е мръднала, и това нещо ще се случи след седмица. Сега като гледам смениха прогнозата и след сряда ще е много шантаво времето, топло,студено с разни гръмотевични бури поне до 20ти юни.. ..

Значи рояка от отводката, дето го "подпрях" с 2те стари пити, какво забелязах днес. Изградил е почти основата, която му бях сложил.. има доволно пчели. Затова че преместих основата в средата и му сложих още една. И в момента вече е пълен плодник и си има пчели... Обаче откакто го преместих в сандък истински и откакто му сложих тези 2 пити с мед, сега го гледам че започва да става агресант. Сега той ми е агресивния кошер, другите са спокойни. ..На какво ли се дължи това ? Интересното е че другите след акацията са натрупали по 2 питки в магазина, аз мислех че нямат храна много много и им наливах по 200-300 милилитра сироп 1:2 разреден 1 захар 2 вода, през няколко дни. Някой път през ден , друг път през 3-4. Но общо да съм им давал 3 или 4 пъти досега от края на акацията. Има някакъв принос, затова че щом си качват в магазина, можи би е редно въобще да не ги подхранвам ?

Иначе Георги, аз не продавам нищо :) нито мед съм продавал досега, камо ли отводка. Тази обаче е много силна и ще я подаря на един приятел на баща ми, който гледаше няколко кошера, ама му умряха по някаква причина и сега няма ..

kaloyanv
07.06.2022, 10:42
Иначе в моето село май само аз ще остана пчелар накрая, като аз дори не се водя пчелар. Имаше едно момче с 200 бройки, който ги е продал или подарил съвсем наскоро. Друг човек е имало с 200 , който сега ги намалява драстично .. И то вече няма пчелари .. аз имам няколко бройки и има още един човек стар пчелар сигурно с 20 най-много.

Георги 1974
07.06.2022, 14:37
Ами да ви кажа, нали писах че липата ще цъфне след няколко дни. Явно нищо не разбирам, въпреки че цял живот дървото е до мен. Така като я погледнах, все едно не е мръднала, и това нещо ще се случи след седмица. Сега като гледам смениха прогнозата и след сряда ще е много шантаво времето, топло,студено с разни гръмотевични бури поне до 20ти юни.. ..

Значи рояка от отводката, дето го "подпрях" с 2те стари пити, какво забелязах днес. Изградил е почти основата, която му бях сложил.. има доволно пчели. Затова че преместих основата в средата и му сложих още една. И в момента вече е пълен плодник и си има пчели... Обаче откакто го преместих в сандък истински и откакто му сложих тези 2 пити с мед, сега го гледам че започва да става агресант. Сега той ми е агресивния кошер, другите са спокойни. ..На какво ли се дължи това ? Интересното е че другите след акацията са натрупали по 2 питки в магазина, аз мислех че нямат храна много много и им наливах по 200-300 милилитра сироп 1:2 разреден 1 захар 2 вода, през няколко дни. Някой път през ден , друг път през 3-4. Но общо да съм им давал 3 или 4 пъти досега от края на акацията. Има някакъв принос, затова че щом си качват в магазина, можи би е редно въобще да не ги подхранвам ?

Иначе Георги, аз не продавам нищо :) нито мед съм продавал досега, камо ли отводка. Тази обаче е много силна и ще я подаря на един приятел на баща ми, който гледаше няколко кошера, ама му умряха по някаква причина и сега няма ..

И аз не продаваш но ще ти дам пример на 6 май продадох две семейства лидери по 250лв. Вчера се обажда човека от по слабия извадил 27кг.запечатан мед и оставил 1магазин полузапечатан бе сложил 3магазина днес ще вади от по силния.Аз доволен човека доволен изби си парите само от това вадене.Подарявал съм и на човека му се изройха и ми се обади да ми намекна, че аз съм виновен.Та кога си купиш нещо по го цени и гледаш.Но всякакви случай има де.

kaloyanv
07.06.2022, 15:24
И аз не продаваш но ще ти дам пример на 6 май продадох две семейства лидери по 250лв. Вчера се обажда човека от по слабия извадил 27кг.запечатан мед и оставил 1магазин полузапечатан бе сложил 3магазина днес ще вади от по силния.Аз доволен човека доволен изби си парите само от това вадене.Подарявал съм и на човека му се изройха и ми се обади да ми намекна, че аз съм виновен.Та кога си купиш нещо по го цени и гледаш.Но всякакви случай има де.

Е че какво ме направи, това е много тъжно. Неслучайно има една поговорка от хиляди години. "На харизан кон, зъбите се не гледат" :) .. Едно време баща ми беше дал от нашата ракия на един негов приятел, а ние правим по много, ама пак за наша употреба. То той се бил напил и звъни после на баща ми да го пита каква е тая ракия "патоки" дето му я дал .. Тааа .. май си прав.

Nik_m
10.06.2022, 08:46
При продажбата е така, винаги ще има и доволни и недоволни. Преди години продадох 10 презимували отводки на човек който никога не е гледал пчели, обясних му какво да прави и след 2 месеца, човека дайде и ми даде още 200лв. Каза че си е избил парите още от акацията и тия 200лв. са печелаба и за това ми ги дава, понеже е много доволен а му ги продадох на висока цена. Друг случай, възръстен пчелар ми иска 2 семейства на 4 рамки и понеже каза че има пити с мед, направих жест и му дадох 4 рамки с запечатано пило и му казах да си сложи и пити с мед. Обясни му че системата ми ЛР и каза че знае. Тази година ми се обажда, иска да си купи пак, но е възмутен че миналата година съм го прецакал като съм му дал "рязани рамки", били малки за плодника и голями за магазина. Оказа се че не знае какво е ЛР и разбира се друг му е виновен. Хем не е доволен ама иска пак да си купи, много ме издразни и му казах че нямам за продаване.

kaloyanv
10.06.2022, 11:40
Все пак в крайна сметка липата е цъфнала вчера на 9ти юни, но аз сега съм в София. Все пак съм познал че ще цъфне от 5дни до една седмица. Аз не знаех но един стар пчелар ми каза че има и принос от мана. Тук имаме селска дъбова гора и от него събират мана. Аз още не мога да различавам това, видях че в магазина са сложили по 2 питки и се чудех какво ли е, тъмно е но не чак толкова като тази мана, която съм виждал като манов мед.

kaloyanv
15.06.2022, 10:21
Днес е 15ти юни, вчера е имал сравнително силен вятър и въпреки това и дъждовете, пчелите още ходят масово днес по липата.

kaloyanv
16.06.2022, 12:25
Значи днес 16ти продължават да посещават усилено липите вече 7ми ден. Кое е по интересното е че Неделя 12ти в Сепарева баня липите тъкмо разцъфваха. А днес 16ти тук в София в парковете на НСА и УНСС липите още не са започнали и май няма да започнат скоро.

зуница
16.06.2022, 17:54
Значи днес 16ти продължават да посещават усилено липите вече 7ми ден. Кое е по интересното е че Неделя 12ти в Сепарева баня липите тъкмо разцъфваха. А днес 16ти тук в София в парковете на НСА и УНСС липите още не са започнали и май няма да започнат скоро.
А да се сещаш , че липите са различни? Едни са прецъфтяли.Други цъфтят.Трете тепърва ще цъфтят.А са в един и същи град и едно до друго дървета.;)

kaloyanv
16.06.2022, 19:19
Аз се сещам, но кажи ти какво имаш предвид, че го написа много общо и не разбрах.

Георги 1974
16.06.2022, 19:32
Аз се сещам, но кажи ти какво имаш предвид, че го написа много общо и не разбрах.
Само в България са 3-4 вида липи.

kaloyanv
16.06.2022, 20:28
Само в България са 3-4 вида липи.

А имате ли информация, какви са тези видове и кога цъфтят, освен това как това се получава на базата на температури и надморска височина. Тези в София парка на НСА са еднакви, като нито една не е цъфнала. Тези в Сепарева баня също са един вид, но едни бяха цъфнали, други им трябваше още малко. Предполагам има различни фактори, освен вида на липата.

zapstojan
16.06.2022, 20:33
Само в България са 3-4 вида липи.

Сапарева баня е на около 750мнв, а района на УНСС на 600мнв.
За видовете липи колегата писа, че знае.

И аз имах подобен случай с бяла акация ( не ми е паша ): Обикновено при мен цъфти по-рано от район с по-голяма нмв, но една година беше обратно.

kaloyanv
17.06.2022, 10:06
Тази липа, която е вкъщи, може би е Едролиста липа, гледам те са 3 основни видове в България. Не съм виждал подобни като нашата на други места. Самите клони и дънер са много бели. Дънера е много дълъг и масивен и самите основни клони, също са доста масивни и бели. Тези които са в НСА, сигурно са сребролисти, понеже са по-малки дърветата с по буйна корона и по слаби освновни клони. Тази в Сепарева баня е смесица. Хем прилича на тази в НСА хем е доста висока. но не е бяла като тази вкъщи.

дядо борю
17.06.2022, 10:21
Има и хибриди между отделните видове.Затова периода на цъфтеж се разтегля и зависи от вида,надморската височина и изложението-юг или север ,даже и от преобладаващите ветрове.Колкото е по удължен във времето периода на цъфтеж,толкова по добре за пчелите.

kaloyanv
19.06.2022, 19:06
Значи, пчелите започват да намаляват по липата, минаха точно 10 дни .. Още ходят, но доста по-малко, на мен ми се счупи колата и не съм си ходил скоро, чакам да я оправят .. Да ида да се помоля, да видя, дали пчелите ще отпуснат някоя питка с мед, преди слънчогледа, да не се меша.

Алексиев
21.06.2022, 14:08
Ако някой сподели на каква цена продава на дребно балкански мед, ще съм му много благодарен. Питах един колега как ще продаваме, той ме пита за цената на маслото, съпоставими били. Цената на маслото при нас е...27 лв.

Георги 1974
21.06.2022, 16:28
Ако някой сподели на каква цена продава на дребно балкански мед, ще съм му много благодарен. Питах един колега как ще продаваме, той ме пита за цената на маслото, съпоставими били. Цената на маслото при нас е...27 лв.

А при нас 32лв.е маслото а линия бе 16лв.Ма като гледам на къде върви демокрацията май маргарин ще се нагъва

Кразз
21.06.2022, 22:18
Ако някой сподели на каква цена продава на дребно балкански мед, ще съм му много благодарен. Питах един колега как ще продаваме, той ме пита за цената на маслото, съпоставими били. Цената на маслото при нас е...27 лв.

Какво се има в предвид под "балкански мед"? Мед добит в Балкана(Стара планина), или планински мед?
Иначе за мерките, отдавна не е актуално,...за съжаление. Просто сегашния живот няма нищо с тогавашния. 30-те и 40-те години на миналия век, 1кг. свинска мас е била по-скъпа от 1 литър олио... Един чиреп е струвал толкова, колкото жито е събирал... А в още по-отдавнашни времена 10 мери зърно са били равни на 5 овце, а 5 овце на 2 вола... Поне така е разпределял Симеон плячката за войската си, след набезите си на юг... Сега...

kuline
21.06.2022, 23:06
Какво се има в предвид под "балкански мед"? Мед добит в Балкана(Стара планина), или планински мед?
Иначе за мерките, отдавна не е актуално,...за съжаление. Просто сегашния живот няма нищо с тогавашния. 30-те и 40-те години на миналия век, 1кг. свинска мас е била по-скъпа от 1 литър олио... Един чиреп е струвал толкова, колкото жито е събирал... А в още по-отдавнашни времена 10 мери зърно са били равни на 5 овце, а 5 овце на 2 вола... Поне така е разпределял Симеон плячката за войската си, след набезите си на юг... Сега...

Сега,...е както дойде. Имам предвид това, че изключително много хора станаха пчелари - кой знай, кой не знай - все пчелар. Преди много време го казах - държавата, със своите "помощи" създаде нелоялна конкуренция в бранша. Много хора си помислиха, че пчеларството е яма, от която можеш да гребеш дивиденти. Да, ама не! Работа се иска и то не малка, а успеха или по-скоро заплащането на труда, не е сигурно, както се оказва за всички заблудени. Те сега, всички тия, които са си мислели, че от пчеларството се печели лесно, продават меда си в разфасовки по едрови цени, че и по-ниски.
Днес гледам в Лидл почти 10 лв. за разфасовка под кг.
Освен да повторя приказката за жабата и коня, друго няма какво да кажа.
ПП Нямам предвид теб, ти си врял и кипял в животновъдния бизнес!

kaloyanv
22.06.2022, 09:38
Но пък и доста от тези хора се отказват . Аз бях писал, но имахме тук един такъв последен пчелар, с около 200 кошера и се оказа че ги е продал. А преди това ги беше преместил на друго място. Един съсед му беше партньор, но и двамата нищо не разбираха. Сега виждам как си е наредил магазините и те изглеждат новички, в двора на дъжда, даже не ги е продал. Така си стоят от 1-2 години.

зуница
22.06.2022, 10:55
Но пък и доста от тези хора се отказват . Аз бях писал, но имахме тук един такъв последен пчелар, с около 200 кошера и се оказа че ги е продал. А преди това ги беше преместил на друго място. Един съсед му беше партньор, но и двамата нищо не разбираха. Сега виждам как си е наредил магазините и те изглеждат новички, в двора на дъжда, даже не ги е продал. Така си стоят от 1-2 години.
Имам едни подозрения не подкрепени с факти. По "програма" човек си прави пчелин.Взема съответната сума и след изтичане да срока продава каквото е успял да запази.След продажбата на инвентара и каквото е останало живо, излиза на печалба.Печалба без да е нужно да е произвел и пласирал продукция.Дали има нещо в тия ми подозрения или просто се заблуждавам?:(

kaloyanv
22.06.2022, 13:44
Едва ли бъркаш, дори да нямаш конкретни доказателства. Аз не съм се интересувал. Но по доста от другите програми, схемите си вървят точно по този начин. Някои дори получават доста пари и връщат част от тях като "консултация" един легален рекет. То и затова нищо не става, защото парите които трябва да се дадат на хората и да се подмомогнат отиват при някакви други под формата на схеми и чисто крадене се получава.

kaloyanv
22.06.2022, 18:41
Много интересно днес баща ми каза, че част от слънчогледа е започнал да цъфти. Доста рано за нашия район, а аз още не мога да се прибера, понеже не мога да си оправя колата .. А пък аз се чудех защо на камерата не виждам бради от жегата по кошерите и мислех че пчелите са намалели или някой е литнал.

Георги 1974
22.06.2022, 20:03
Много интересно днес баща ми каза, че част от слънчогледа е започнал да цъфти. Доста рано за нашия район, а аз още не мога да се прибера, понеже не мога да си оправя колата .. А пък аз се чудех защо на камерата не виждам бради от жегата по кошерите и мислех че пчелите са намалели или някой е литнал.
Не ти знам района ама по моя край е късно вече за роене освен по изключение

Angel Yosifov
22.06.2022, 20:29
Много интересно днес баща ми каза, че част от слънчогледа е започнал да цъфти. Доста рано за нашия район, а аз още не мога да се прибера, понеже не мога да си оправя колата .. А пък аз се чудех защо на камерата не виждам бради от жегата по кошерите и мислех че пчелите са намалели или някой е литнал.
Ми,като не можеш да си оправиш колата,закарай я в сервиз...
А,за слънчогледа не е късно,дори закъсня със седмица...

зуница
22.06.2022, 20:51
Ми,като не можеш да си оправиш колата,закарай я в сервиз... ...
Първо си плати в сервиза , а после си оправи колата и щетите от майсторлъка на монтьорите в сервиза. ;)
п.п. Ако в автосервиза не ползват динамометричен ключ, направо бягай далече от него.То все едно пчелар да не прави разлика между търтей и майка.:laughing:

Angel Yosifov
22.06.2022, 21:21
Първо си плати в сервиза , а после си оправи колата и щетите от майсторлъка на монтьорите в сервиза. ;)
п.п. Ако в автосервиза не ползват динамометричен ключ, направо бягай далече от него.То все едно пчелар да не прави лазлика между търтей и майка.:laughing:
Нямам такова впечатление.Може би защото не съм използвал гаражни маййстори.А и ЕГН-то на автомобила е от значение,начина на шофиране,поддръжката....от 20г използвам един сервиз за автомобилите ми.....както и един доктор ..И монтьорите,и доктора са запознати в детайли.
Сменяш ли майсторите,вече си на загуба...

зуница
22.06.2022, 21:34
Нямам такова впечатление.Може би защото не съм използвал гаражни маййстори.А и ЕГН-то на автомобила е от значение,начина на шофиране,поддръжката....от 20г използвам един сервиз за автомобилите ми.....както и един доктор ..И монтьорите,и доктора са запознати в детайли.
Сменяш ли майсторите,вече си на загуба...
Далече си да ти ползвам сервиза. sweating;

Трендафил Дончев
22.06.2022, 22:18
Едва ли бъркаш, дори да нямаш конкретни доказателства. Аз не съм се интересувал. Но по доста от другите програми, схемите си вървят точно по този начин. Някои дори получават доста пари и връщат част от тях като "консултация" един легален рекет. То и затова нищо не става, защото парите които трябва да се дадат на хората и да се подмомогнат отиват при някакви други под формата на схеми и чисто крадене се получава.

Аз от доста години/откакто се раздават субсидии/2008г./ казвах, че държавата разхвърля с лопатата едни луди пари на Сульо и Пульо, но....Та от тази работа файда за секторите няма да има, а само забогатяване на едни тарикати.;)

Георги 1974
22.06.2022, 22:44
Аз от доста години/откакто се раздават субсидии/2008г./ казвах, че държавата разхвърля с лопатата едни луди пари на Сульо и Пульо, но....Та от тази работа файда за секторите няма да има, а само забогатяване на едни тарикати.;)

То това е идеята, сега на есен ще дойде пандемията а руснаците ще заложат на генерал Мраз /цар Зима или както там го наричат.И като се започне едно раздаване помощи за това помощи за онова, заеми за това заеми за онова а икономика на най си.

Angel Yosifov
23.06.2022, 05:51
Далече си да ти ползвам сервиза. sweating;
Обеля,близо до метростанцията.

kaloyanv
23.06.2022, 18:23
Ами за сервиза, той е оторизиран, но филма е голям. Понеже е пчеларски форум едва ли има нужда да ви пиша неволите, освен едната торба пари която платих и колата ми още не е готова. Та още не мога да се прибера и като гледам пчелите са се засилили на слънчогледа, а пък не съм махнал още меда, който е някакъв много интересен, тъй като е сбор от липа, разен грах и фий и мана от дъба .. Та тази година нещата се развиват много бързо .. ама не мога да кажа нищо, докато най накрая не се прибера.

kuline
23.06.2022, 20:11
Ами за сервиза, той е оторизиран, но филма е голям. Понеже е пчеларски форум едва ли има нужда да ви пиша неволите, освен едната торба пари която платих и колата ми още не е готова. Та още не мога да се прибера и като гледам пчелите са се засилили на слънчогледа, а пък не съм махнал още меда, който е някакъв много интересен, тъй като е сбор от липа, разен грах и фий и мана от дъба .. Та тази година нещата се развиват много бързо .. ама не мога да кажа нищо, докато най накрая не се прибера.

Оторизираните сервизи са от една страна скъпи, от друга са малко като в едновремешните държавни сервизи. Ако си им симпатичен, ще ти оправят колата от раз, но в повечето случаи е ходене по мъките. Читавите автомонтьори работят за себе си, а не на заплата!
Намери начин да се придвижиш до пчелина или вземи мерки, че инак пчелите ще направят мазало. Е, ти си знаеш де. ;)

kaloyanv
24.06.2022, 15:57
Успях да се прибера и направих един бърз преглед.. Всъщност след акацията, давах по малко сироп. Обаче като си заминах на София от има 20 дни не им е давано нищо. Тук няма обилна паша има по малко мед в магазините, но не съм го вадил, че няма смисъл. Така като гледам всичките ми кошери са отслабнали... Някак си не мога да разбера тая работа. Няма много пчели по магазините. Сега започва слънчогледа. Аз ги отворих към 15:30 часа, ама дали пък да са били навън по слънчогледа и това да ме заблуди. Съмнявам се, според мен по някаква причина са понамалели.
На мен един стар пчелар ми каза да сипвам по малко сироп докато дойде слънчогледа, ама нямаше как ...

Георги 1974
24.06.2022, 17:10
Успях да се прибера и направих един бърз преглед.. Всъщност след акацията, давах по малко сироп. Обаче като си заминах на София от има 20 дни не им е давано нищо. Тук няма обилна паша има по малко мед в магазините, но не съм го вадил, че няма смисъл. Така като гледам всичките ми кошери са отслабнали... Някак си не мога да разбера тая работа. Няма много пчели по магазините. Сега започва слънчогледа. Аз ги отворих към 15:30 часа, ама дали пък да са били навън по слънчогледа и това да ме заблуди. Съмнявам се, според мен по някаква причина са понамалели.
На мен един стар пчелар ми каза да сипвам по малко сироп докато дойде слънчогледа, ама нямаше как ...
Я виж в плодника да ли нямаш млади майки

kaloyanv
24.06.2022, 17:40
Я виж в плодника да ли нямаш млади майки

За това съм сигурен че не е, понеже като свалих магазините с акациевия мед и като направих преглед, нямаше и следа от чашки , дори построени. Даже в момента тези, на които не им направих преглед долу, понеже бяха много лоши, са по-добри и имат повече пчели. Иначе имам един в който майката е снесла в 2 магазинни пити и това ми се случва за първи път, без да съм взел специални мерки, майката да се качи.

Сигурно са отишли на слънчогледа :))))) или са литнали докато ме е нямало. Ама чак толкова за 20 дни, ебаси :) при положение че майките са миналогодишни .. и са си силни ..

П.С - бях се угрижил какво ще го правя слънчогледовия мед, при положение че покрай мен тази година направо е претрупано. Ама сега поне съм спокоен :) че няма да има този проблем..
Важното е че хванах акацията и имам акациев мед :)

Нали правих една отводка която изрои след това. Рояка е на 10 пити, ама не съм му спуснал дъното. Днес като го отворих вентилираше яко и пчелите бая бързо се движиха из кошера, малко като спринтьори. А другия от който отлетя този рояк и му набутах черните пити, нема пчели. Интересното е че съм го разширил малко повече. Аз си мислех че майката не става, ама като гледам колко е снесла, пък няма достатъчно пчели да гледат пилото. Сега тоя не мога да го обединя, понеже няма място в никой кошер. И го оставам така да се "самоооправи" :)

Трендафил Дончев
24.06.2022, 22:31
За това съм сигурен че не е, понеже като свалих магазините с акациевия мед и като направих преглед, нямаше и следа от чашки , дори построени. Даже в момента тези, на които не им направих преглед долу, понеже бяха много лоши, са по-добри и имат повече пчели. Иначе имам един в който майката е снесла в 2 магазинни пити и това ми се случва за първи път, без да съм взел специални мерки, майката да се качи.

Сигурно са отишли на слънчогледа :))))) или са литнали докато ме е нямало. Ама чак толкова за 20 дни, ебаси :) при положение че майките са миналогодишни .. и са си силни ..

П.С - бях се угрижил какво ще го правя слънчогледовия мед, при положение че покрай мен тази година направо е претрупано. Ама сега поне съм спокоен :) че няма да има този проблем..
Важното е че хванах акацията и имам акациев мед :)

Нали правих една отводка която изрои след това. Рояка е на 10 пити, ама не съм му спуснал дъното. Днес като го отворих вентилираше яко и пчелите бая бързо се движиха из кошера, малко като спринтьори. А другия от който отлетя този рояк и му набутах черните пити, нема пчели. Интересното е че съм го разширил малко повече. Аз си мислех че майката не става, ама като гледам колко е снесла, пък няма достатъчно пчели да гледат пилото. Сега тоя не мога да го обединя, понеже няма място в никой кошер. И го оставам така да се "самоооправи" :)

Този с черните пити ще можеш ли да го снимаш да погледнем пилото!?

kaloyanv
25.06.2022, 20:10
Ами ще го разбутам. Те всъщност са 2 , при които събрах черните пити. Утре ако имам време ще направя едно видео.

kaloyanv
26.06.2022, 19:54
Доста работа имам и нямам никакво време. Общо взето заради това че обещах, направих видеа, обаче резултата както винаги не го очаквах, даже не ми се коментира .. Първия клип е на отводката, а втория е на този на който ми казахте че е с много черни пити и аз ги подмених ... Ако имате разгледайте клиповете, ама на мен ми е малко кофти, явно някъде постоянно бъркам.

Отводка:
https://drive.google.com/file/d/1DMyOvCdqH9GhtDIsP-sS_7MYGNotS5t5/view?usp=sharing


Кошер :
https://drive.google.com/file/d/1BUxMRm9kHg-rUjsgd8Pj-7JIX2S9G8lH/view?usp=sharing

Георги 1974
26.06.2022, 20:30
Доста работа имам и нямам никакво време. Общо взето заради това че обещах, направих видеа, обаче резултата както винаги не го очаквах, даже не ми се коментира .. Първия клип е на отводката, а втория е на този на който ми казахте че е с много черни пити и аз ги подмених ... Ако имате разгледайте клиповете, ама на мен ми е малко кофти, явно някъде постоянно бъркам.

Отводка:
https://drive.google.com/file/d/1DMyOvCdqH9GhtDIsP-sS_7MYGNotS5t5/view?usp=sharing


Кошер :
https://drive.google.com/file/d/1BUxMRm9kHg-rUjsgd8Pj-7JIX2S9G8lH/view?usp=sharing

Гледам клипа и не можах да се сдържа голям образ си и по-интересен начин комуникираш с пчелите сега ще го догледам

Кразз
26.06.2022, 22:02
Доста работа имам и нямам никакво време. Общо взето заради това че обещах, направих видеа, обаче резултата както винаги не го очаквах, даже не ми се коментира .. Първия клип е на отводката, а втория е на този на който ми казахте че е с много черни пити и аз ги подмених ... Ако имате разгледайте клиповете, ама на мен ми е малко кофти, явно някъде постоянно бъркам.

Отводка:
https://drive.google.com/file/d/1DMyOvCdqH9GhtDIsP-sS_7MYGNotS5t5/view?usp=sharing


Кошер :
https://drive.google.com/file/d/1BUxMRm9kHg-rUjsgd8Pj-7JIX2S9G8lH/view?usp=sharing

А бе, в кошера яйца има ли? На клипа маточниците не се виждат, но като гледам къде буташе по питите, това са си свищаци..

kaloyanv
27.06.2022, 03:24
Ами и на мен така ми се струва, но какво е станало с майката това не мога да си обясня. И наистина нямаше яйца , то май това се и чудих , как така.

kaloyanv
27.06.2022, 11:26
Значи на 24-ти май като взех акациевия мед, това което направих е че махнах една черна пита и сложих още една бяла основа, и май още една черна... Повече не съм го пипал.... Но не знам какво може да е станало с майката. Значи наистина нямаше нито един роеви маточник, бяха само на средата на питите. Маточниците имаше няколко запечатани и други захранени без да са запечатани.
Аз питах нашите , 20на дни не бях тук, не е като да е имало нещо като роене, или просто не са видели , вече не знам :)) ... Но не мисля че е моя грешка, поне в този случай... Аз нещо се бях ядосал вчера, как така нищо не разбирам и все ми се случва по някоя изненада.
Даже аз нямаше да забележа, ако не беше колегата Трендафил да ме кара да снимам. Аз видях че има някакво намаляване на пчелите .., но ми се видя и при другите това нещо. Може би трябваше след акацията, 2 седмици след това, просто да направя някаква проверка за всеки случай. Но аз не обичам да ровя

kaloyanv
27.06.2022, 16:28
Значи при мен слънчогледа вече е в разгара си, виждам ги жълти и са започнали гледам и по летежа. Иначе относно въпросния кошер, вие като ми казахте черни пити и че се е задръстил още пролета. Обаче сега се сещам и нещо друго. В скромния ми опит като пчелар, винаги когато се получава така, майката нещо не е наред. Така преди години един кошер, му вадих пити и центрофугирах мед и то вместо пило, пак напълниха с мед. Ама тогава не знаех и го оставих така. На другата година като го отворих, нямаше почти никакви пчели останали и беше загинал. Това засега ми е единствената жертва. Този много ми заприлича на него. Обаче как така става тоя номер, да е осиротял ... Не трябва ли да си сменят сами майката. Нещо не мога да си отговоря на загадката.

valaz
27.06.2022, 18:47
Значи при мен слънчогледа вече е в разгара си, виждам ги жълти и са започнали гледам и по летежа. Иначе относно въпросния кошер, вие като ми казахте черни пити и че се е задръстил още пролета. Обаче сега се сещам и нещо друго. В скромния ми опит като пчелар, винаги когато се получава така, майката нещо не е наред. Така преди години един кошер, му вадих пити и центрофугирах мед и то вместо пило, пак напълниха с мед. Ама тогава не знаех и го оставих така. На другата година като го отворих, нямаше почти никакви пчели останали и беше загинал. Това засега ми е единствената жертва. Този много ми заприлича на него. Обаче как така става тоя номер, да е осиротял ... Не трябва ли да си сменят сами майката. Нещо не мога да си отговоря на загадката.
Когато се излюпи новата майка, често пъти тя убива старата и след това излита за осеменяване. Ако не се върне по някаква причина - клъвната от птица или влезе в друг кошер, резултатът ще е точно такъв.

Angel Yosifov
27.06.2022, 18:50
. Нещо не мога да си отговоря на загадката.
Знаеш ли,колко литература трябва да прочетеш-многократно,за да си отговориш на "загадките"...

kaloyanv
27.06.2022, 20:05
Знаеш ли,колко литература трябва да прочетеш-многократно,за да си отговориш на "загадките"...

Аз съм любознателен и доста чета. Но явно книгите които имам са неподходящи или не съм обърнал внимание ... :)

Георги 1974
27.06.2022, 20:17
Аз съм любознателен и доста чета. Но явно книгите които имам са неподходящи или не съм обърнал внимание ... :)

Преди време един човек ми каза: Ако искаш да изкараш пари от пчели четеш западна литература ако искаш да станеш пчелар четеш руска литература!

Angel Yosifov
28.06.2022, 08:28
Аз съм любознателен и доста чета. Но явно книгите които имам са неподходящи или не съм обърнал внимание ... :)
Сподели за книгите.

kaloyanv
28.06.2022, 10:03
Сподели за книгите.

Имам следните и съм ги чел всичките без номер едно понеже не ми трябва засега и номер 2..

1. Работа с Йентеров апарат - Георги Ралков
2. Производство на пчелно млечице и пчелни майки - Станчо Георгиев
3. Размножаване на пчелните семейства - Иванка Желязкова
4. Чудотворният Пчелен клей - Наско Кирилов
5. Диагностика на болестите по пчелите - Илиян Гечев
6. Guide to Bees and Honey - Ted Hooper MBE
7. Отглеждане на пчели - Бижо Бижев
8. 8 Любими пчеларски практики - Милан Стоянов
9. Пчеларство - Красимира Малинова и Пламен Христов
10. Отглеждане на пчели и методи за високи добиви - Георги Цанков
11. Медоносните растения и пчелната паша в България - Валентин Г. Петков
12. Календарен справочник по пчеларство - Любен Радоев
13. Ветеринарен наръчник по пчеларство и биологично сертифициране - Илиян Гечев

Angel Yosifov
28.06.2022, 11:09
Имам следните и съм ги чел всичките без номер едно понеже не ми трябва засега и номер 2..

1. Работа с Йентеров апарат - Георги Ралков
2. Производство на пчелно млечице и пчелни майки - Станчо Георгиев
3. Размножаване на пчелните семейства - Иванка Желязкова
4. Чудотворният Пчелен клей - Наско Кирилов
5. Диагностика на болестите по пчелите - Илиян Гечев
6. Guide to Bees and Honey - Ted Hooper MBE
7. Отглеждане на пчели - Бижо Бижев
8. 8 Любими пчеларски практики - Милан Стоянов
9. Пчеларство - Красимира Малинова и Пламен Христов
10. Отглеждане на пчели и методи за високи добиви - Георги Цанков
11. Медоносните растения и пчелната паша в България - Валентин Г. Петков
12. Календарен справочник по пчеларство - Любен Радоев
13. Ветеринарен наръчник по пчеларство и биологично сертифициране - Илиян Гечев
Разбрах проблема!
С пет-петнадесет кошера,повечето книги са излишни...
Тук не става въпрос да прочетеш сто книги,а да ги разбереш.
Аз съм прочел 5-6 книги,но по повече от 10пъти..,за да мога да направя връзка,например,м/у 33стр и 96стр..

kaloyanv
28.06.2022, 11:37
Ами единствената книга която чета постоянно е на Любен Радоев, другите съм ги забравил и ги ползвам само от време на време при конкретен проблем .. Като допълнителна информация .

Сега, гледам и доста клипове из интернет, но те по скоро дават подвеждаща информация. Това горе долу е свързано с това което Георги ми написа.. По този повод, пускам ето този клип и вие ми кажете какво значи той :)

https://www.youtube.com/watch?v=eGg9s8-Wozc&t=261s


По принцип този модел ми е известен много добре, идеята е такава е да направиш нещо да го разпространип, да е "единствено" и да си събереш достатъчно публика, днес му казват "хайп" така че може да се продава. Американския модел, който е върху новото производство и хайпа .. не е важно да се решава конкретен проблем, а да се правят нови джунджурии и да се продават.

Тук не знам дали е такъв случая, но на това ми прилича.

зуница
28.06.2022, 11:44
Ами единствената книга която чета постоянно е на Любен Радоев, другите съм ги забравил и ги ползвам само от време на време при конкретен проблем .. Като допълнителна информация .
Потърси си "1001 въпроса и отговора по пчеларство".Като я вземеш, сам ще разбереш колко полезна може да ти е.
https://knizhen-pazar.net/products/books/2764068-1001-vaprosa-i-otgovora-po-pchelarstvo

Георги 1974
28.06.2022, 20:04
Рояче

11350

Кразз
28.06.2022, 22:51
Рояче

11350

Това, от къде и от кога?

Mladenoff
28.06.2022, 23:28
Това "рояче" така като го гледам, май от мой кошер е излязло... Ако някой го срещне, моля да е така добър да ми го върне! :laughing:

kaloyanv
29.06.2022, 09:33
Тук при мен започна слънчогледа по сериозно от понеделник . Дефакто днес трети ден. Но пък и темепратурите с голяма точност утре и вдругиден ще са 35 и 36 градуса, бая ще е топло. После малко ще паднат и вторник с висока точност на прогнозата го дават 37 ..

зуница
29.06.2022, 09:37
Тук при мен започна слънчогледа по сериозно от понеделник . Дефакто днес трети ден. Но пък и темепратурите с голяма точност утре и вдругиден ще са 35 и 36 градуса, бая ще е топло. После малко ще паднат и вторник с висока точност на прогнозата го дават 37 ..
Не се радвай на топлото.Високите температури сушат нектара.

kaloyanv
29.06.2022, 09:54
Не се радвай на топлото.Високите температури сушат нектара.

Хич не се радвам, най-добре да е около 30 градуса предполагам и да има малко влага, ама точно наобратно отиват нещата. Може би единствения плюс е че няма да има вятър ...

Иначе благодаря за предложението за книга. Ще си я купя ..

Георги 1974
29.06.2022, 10:42
Това, от къде и от кога?
От вчера на шурея е, в Канада

зуница
29.06.2022, 10:49
От вчера на шурея е, в Канада
Е-ех, Канада-а ..!;) Кога ще ги стигнем Хамериканците?:laughing:

Кразз
29.06.2022, 11:45
От вчера на шурея е, в Канада

За малко да си помисля, че е някъде из северен централен...:bigsmile:

kaloyanv
29.06.2022, 11:53
Е-ех, Канада-а ..!;) Кога ще ги стигнем Хамериканците?:laughing:

То може би това е големия проблем, че хората в България вместо да оценяват това което имат, гледат много телевизия и видеа за разни химерни светове. Аз съм живял много в чужбина, бил съм и при хамериканците в най-богатия щат, Калифорния и то в Силициевата долина. Тук вместо да се хванем заедно и да си оправим красивата и хубава страна, вечно някой крои пъклени планове, за съседа, за кмета .. за този и ония. Вярно е че историята така ни се е стекла, ама вместо постоянно да ровим назад, не е зле и да гледаме напред и тогава няма да има нужда и време да гледаме как е в Канада.

Кразз
29.06.2022, 11:55
Не се радвай на топлото.Високите температури сушат нектара.

И температурите високи и сушата голяма. Само на 10-15км. от мен хората берат гъби с багажниците. При мен няма и отровни!?
Пчелите от 3-4 дни посещават слънчогледа, но... фучат като бесни покрай кошерите и ... Годината от към мед отива на към нула.

kaloyanv
29.06.2022, 11:59
, но... фучат като бесни покрай кошерите и ...

Това какво точно значи ? Питам за да видя дали и при мен е така

Кразз
29.06.2022, 12:03
Това какво точно значи ? Питам за да видя дали и при мен е така

Има цъфтеж-няма нектар.

зуница
29.06.2022, 12:21
И температурите високи и сушата голяма. Само на 10-15км. от мен хората берат гъби с багажниците. При мен няма и отровни!?
Пчелите от 3-4 дни посещават слънчогледа, но... фучат като бесни покрай кошерите и ... Годината от към мед отива на към нула.
Ако при тебе не завали може пък за компенсация при гъбарите да засуши.:laughing:
п.п. Пчеларството учи човек да вярва в Господа.Без Божие благоволение човек колкото и да се труди ...

Георги 1974
29.06.2022, 12:32
То може би това е големия проблем, че хората в България вместо да оценяват това което имат, гледат много телевизия и видеа за разни химерни светове. Аз съм живял много в чужбина, бил съм и при хамериканците в най-богатия щат, Калифорния и то в Силициевата долина. Тук вместо да се хванем заедно и да си оправим красивата и хубава страна, вечно някой крои пъклени планове, за съседа, за кмета .. за този и ония. Вярно е че историята така ни се е стекла, ама вместо постоянно да ровим назад, не е зле и да гледаме напред и тогава няма да има нужда и време да гледаме как е в Канада.

Идеята на снимката е, че при благоприятен пчеларски климат е едно и са едни практики и книги а при не толкова благоприятен други.

kaloyanv
29.06.2022, 12:34
Понеже започна понеделник при мен, в петък ще погледна отгоре два силни кошера и ще кажа как е при мен. Но факт е че спряха да ме нападат като се покажа отпред.

зуница
29.06.2022, 12:37
Идеята на снимката е, че при благоприятен пчеларски климат е едно и са едни практики и книги а при не толкова благоприятен други.
Каквото Господ даде.Ние акъл да имаме, да го вземем. И сърце и душа, да сме благодарни за даденото.

Кразз
29.06.2022, 21:41
Ако при тебе не завали може пък за компенсация при гъбарите да засуши.:laughing:
п.п. Пчеларството учи човек да вярва в Господа.Без Божие благоволение човек колкото и да се труди ...

Сещам се за приказката- "Бог помага, но в кошара не вкарва"
Та да правим каквото зависи от нас, пък то може и с 200, ама може и с 2.

seto4e
30.06.2022, 08:47
И температурите високи и сушата голяма. Само на 10-15км. от мен хората берат гъби с багажниците. При мен няма и отровни!?
Пчелите от 3-4 дни посещават слънчогледа, но... фучат като бесни покрай кошерите и ... Годината от към мед отива на към нула.

Търпението е добродетел.

kaloyanv
30.06.2022, 08:57
Вчера ходих да си купувам още магазини , че да имам днес време да ги напасна по моите стари кошери .... А там човека на магазина много се учуди като му казах че съм на един магазин още. Затова реших да погледна днес а не утре. Оказа се че 3 от силните ми семейства са напълнили магазините и ще се задръстят. Сложих на единия един магазин. Сега правя с баща ми другите и ще слагам на другите 2. После имам един 4ти кошер, който скоро ще има нужда и той от втори магазин. И аз пак свършвам целия инвентар.

Дргутите 4 кошера са сравнително слаби. Единия е този който показах без майката. Другите две са отводката и рояка от нея. Той в момента този рояк дето беше на 2 пити и половина е най-силен от слабите и работи в магазина макар и не покрито напълно.

Пак много работа и нямам време да си свърша баш работата и скоро ще се чудя как да се оправдавам :) ..

А това е едва 4ти ден от слънчогледа.

Тези магазини вторите ги слагам с по 3 изградени пити, другото са основи, понеже нямам вече нищо. И този инвентар вече започва да става много .

зуница
30.06.2022, 10:38
Вчера ходих да си купувам още магазини , че да имам днес време да ги напасна по моите стари кошери .... А там човека на магазина много се учуди като му казах че съм на един магазин още. Затова реших да погледна днес а не утре. Оказа се че 3 от силните ми семейства са напълнили магазините и ще се задръстят. Сложих на единия един магазин. Сега правя с баща ми другите и ще слагам на другите 2. После имам един 4ти кошер, който скоро ще има нужда и той от втори магазин. И аз пак свършвам целия инвентар.

Дргутите 4 кошера са сравнително слаби. Единия е този който показах без майката. Другите две са отводката и рояка от нея. Той в момента този рояк дето беше на 2 пити и половина е най-силен от слабите и работи в магазина макар и не покрито напълно.

Пак много работа и нямам време да си свърша баш работата и скоро ще се чудя как да се оправдавам :) ..

А това е едва 4ти ден от слънчогледа.

Тези магазини вторите ги слагам с по 3 изградени пити, другото са основи, понеже нямам вече нищо. И този инвентар вече започва да става много .
Всяко начало е трудно.По средата свикваш с трудностите. На края си на ясно , че нищо не е лесно.:laughing:

kaloyanv
30.06.2022, 11:39
То добре, ама на мен ми е 4 или 5ти сезон вече и всеки път е едно и също, неизвестно :) Колкото повече научавам, толкова семействата ми стават по - силни и пак ми сервират изненади, които не съм срещал.
Единственото нещо което остана като общо положение, е че никога нямам достатъчно инвентар, досега това е константно увеличение ... Всяка една година купувам магазини, и рамки всякакви ... А не съм го мислил така да става, нито дори в началото на сезона.

kaloyanv
01.07.2022, 10:02
Днес сложих на още два кошера по втори магазин и нямам нищо. И сега започвам да се чудя, на тези 3-те по - силните, които напълниха по един магазин за 4 дни (преди това имаха по малко) ... дали ще им трябва и трети. Тези вторите магазини са с доста основи, единия е с 6 другия с 7 и третия с 9 основи.... Аз в момента нямам нито един магазин и нито една магазинна пита останала.. А нещо не ми се ще да купувам повече сега и да си играя да ги преправяме пак. .. Според вас дали има такава вероятност да ми трябва трети магазин ? Въпроса е че не ми се занимава да центрофугирам на етапи, понеже за няколко магазина си е бая занимавка и после пак.. Ще ми се да е накуп ..
Така като гледам времето как се затопля и засушава, сигурно притока от слънчогледа ще намалее. Обаче пък слънчогледа е на 20 метра от кошерите..... Та стоя и се чудя какво да правя. Аз и на София ще ходя след няколко дни ..

П.С Отивам да взема книгата "1001 въпроса и отговора по пчеларство" че е пристигнала в еконт ...

зуница
01.07.2022, 10:27
Днес сложих на още два кошера по втори магазин и нямам нищо. И сега започвам да се чудя, на тези 3-те по - силните, които напълниха по един магазин за 4 дни (преди това имаха по малко) ... дали ще им трябва и трети.
.... Та стоя и се чудя какво да правя. Аз и на София ще ходя след няколко дни ..

П.С Отивам да взема книгата "1001 въпроса и отговора по пчеларство" че е пристигнала в еконт ...
Първия магазин запечатан ли е? Ако е? Центрофугирай. Ако не? Сложи втория от долу. Ротирай. Това с трети и четвърти магазин само с основи при намаляваща паша не вярвам да има ефект.Приеми , че си изпуснал някакво количество мед поради липса на изградени пити.

kaloyanv
01.07.2022, 11:45
Първия магазин запечатан ли е? Ако е? Центрофугирай. Ако не? Сложи втория от долу. Ротирай. Това с трети и четвърти магазин само с основи при намаляваща паша не вярвам да има ефект.Приеми , че си изпуснал някакво количество мед поради липса на изградени пити.

Не е запечатан, направих точно това. Новия магазин го сложих на плодника а този пълния е най-отгоре. Сега мисля след 5 дни да проверя какво е положението или 4 дни. Да надигна магазина и да погледна. Въпроса е че много трудно ще преценя дали магазина е пълен или не е ... Иначе да махам настрани пълния магазин ми се струва доста трудоемко, а пък и ще дразня пчелите за няма нужда ... Но това се замислям че без да сваля горния (пълен) магазин няма как да видя какво е положението в долния ... Дилема ..

П.С - аз съм все още сравнително силен и тренирам когато имам време, обаче този пълния магазин барабар с пчелите си е доста тежък, особено като се вдига по стандартния начин, не е и много удобно. Пък и трябва да си много внимателен как го вдигаш, къде го слагаш и после как го връщаш, че да не мачкаш пчелите.

зуница
01.07.2022, 12:14
Не е запечатан, направих точно това. Новия магазин го сложих на плодника а този пълния е най-отгоре. Сега мисля след 5 дни да проверя какво е положението или 4 дни. Да надигна магазина и да погледна. Въпроса е че много трудно ще преценя дали магазина е пълен или не е ... Иначе да махам настрани пълния магазин ми се струва доста трудоемко, а пък и ще дразня пчелите за няма нужда ... Но това се замислям че без да сваля горния (пълен) магазин няма как да видя какво е положението в долния ... Дилема ..

П.С - аз съм все още сравнително силен и тренирам когато имам време, обаче този пълния магазин барабар с пчелите си е доста тежък, особено като се вдига по стандартния начин, не е и много удобно. Пък и трябва да си много внимателен как го вдигаш, къде го слагаш и после как го връщаш, че да не мачкаш пчелите.
На клипчетата гледам ,че не ползваш повдигач.А иначе с повдигача отлепяш магазина от четири страни.Вдигаш и поставяш върху обърнатия покрив на диагонал. Магазина опира в четири точки и вероятността да смачкаш много пчели е малка.За да не мачкаш преди вдигането, при отлепянето на магазина подпушваш между магазините.Когато вдигаш нагоре същевременно въртиш в страни за да отлепиш рамките от долния, които са залепили за горния магазин.Щом спортуваш вдигането на 15-20 кг ще са ти само за разгрявка. За нас си е хамалогия заради годините и спортуването на маса.
п.п. Искаш да видиш и да знаеш? Трябва да се потрудиш."Що си требе, оно си го сака!" е казал природния интелигент Шопа.:laughing:

kaloyanv
01.07.2022, 13:49
Ами понеже кошерите са стари, като започна да натискам с повдигача и започва да се кърти горната част на кошера , или магазина, затова гледам да опитам със сила преди това :) без повдигач. И според мен тези тежат повече от 20 кг с пчелите, то въпроса е че идва малко неудобно за вдигане и местене ..

зуница
01.07.2022, 14:20
А не се ли сещаш да ковнеш тенекийки по ъглите и да мушиш там повдигача? Моите кошери са над 30 годишни и освен да отковавам перваза на магазина друго не съм успял да им навредя.:laughing:

Кразз
01.07.2022, 15:07
А не се ли сещаш да ковнеш тенекийки по ъглите и да мушиш там повдигача? Моите кошери са над 30 годишни и освен да отковавам перваза на магазина друго не съм успял да им навредя.:laughing:

Нещо такова.11356

dvd111
01.07.2022, 15:16
Не е запечатан, направих точно това. Новия магазин го сложих на плодника а този пълния е най-отгоре. Сега мисля след 5 дни да проверя какво е положението или 4 дни. Да надигна магазина и да погледна. Въпроса е че много трудно ще преценя дали магазина е пълен или не е ... Иначе да махам настрани пълния магазин ми се струва доста трудоемко, а пък и ще дразня пчелите за няма нужда ... Но това се замислям че без да сваля горния (пълен) магазин няма как да видя какво е положението в долния ... Дилема ..

П.С - аз съм все още сравнително силен и тренирам когато имам време, обаче този пълния магазин барабар с пчелите си е доста тежък...
:bigsmile:


Ами понеже кошерите са стари, като започна да натискам с повдигача и започва да се кърти горната част на кошера , или магазина...
Клея не може да се отлепи от раз, нужно му е малко време. Когато магазина е много залепнал, не натискай повдигача рязко и силно, а по-продължително и внимателно... И ще се получи.

Angel Yosifov
01.07.2022, 15:33
... Но това се замислям че без да сваля горния (пълен) магазин няма как да видя какво е положението в долния ... Дилема ..

Има два начина да рабереш!
Единия начин да разбереш е през ушите,а другия начин през гърба.
Ето ти един начин за през ушите -сваляш капака,вадиш 1-2 централни рамки от горния магазин и надничаш в долния.......пъхаш повдигача м/у горния и долния магазин,отлепяш,повдигаш само задния край на горния магазин и пак киризиш,без да сваляш магазина.Или,купуваш си кантар,слагаш го под кошера ииии следиш топуза....

kaloyanv
01.07.2022, 16:08
То при мен е малко несъразмерна работата. Тези магазини които купувам са по "новия стандарт" и те са по малки с по около 1 см на страна, затова ги отковаваме с баща ми и надграждаме с други летви и слагаме после "стоковата" върху тях. Тези магазини са с перваз, затова че ми е малко трудно да вкарам повдигача точно и този перваз ми пречи малко. Това с ламаринките е добра идея, но ме е страх ако го сложа на тези и без това правени на око кошери, дали няма да повдигне ... Ама то и да искам май няма да мога да ги сложа тези ламаринки ... Те всъщност са 12 кошера, които стояха две години незаселени отвън и не им бяха сложени отдолу подложки, съответно и краката са им малко изгнили. След това аз ги чистих, дезинфекцирах и ги прибрах на сухо. Обаче има някои в горната част дето са се понадули и като преправям магазина , трябва да му отпусна аванс, за да може да пастне върху единия и другия кошер, обаче не трябва да е прекалено много, понеже като сложа магазин върху магазин, там са по тесни и пчелите започват да излизат и ме гледат лошо от там ...

Аз и преди съм казвал, някакъв рояк се засели в един от тези кошери и така станах пчелар. Всички ми казваха е така да имам 2-3 кошера, случайно ако на единия му стане нещо да имам резерв да прехвърлям. Обаче се оказа че нещата не са толкова лесни и съответно вече станаха 8 кошери и сега съм подготвил 9-тия като резервен и днес му правих табла, че нямаше и ще го боядисвам.

Относно магазините, винаги съм си мислел че максимум до 2 ще ми трябват. Обаче като гледам как за 4 дни напълниха единия, започвам да се съмнявам, дали ще мина само с 2. Иначе така би ми било най-добре, като сложих вторите въобще да не барам повече.

Аз така мислех след там някакви дни, да надигна горния магазин и да гледам отдолу. Ама въпроса е дали ще мога да разбера колко мед има и дали ще ми трябва друг магазин. Ако надигна магазина , дали ще мога да го подпра с едно колче и после от долния магазин съвсем леко с повдигача да повдигна някоя и друга питка в единия край само колкото да видя ...

П.С - другото нещо е че постоянно изпадам в някакви заблуди .. Мислех си че кошерите са отслабнали, а то не се оказа баш така. 2 само са отслабнали малко, като единия просто е останал без майка. Явно само по летенето не се познава. Наблюдавах много добре през различни периоди на времето . Този който ми се стори че работи най-много и лети, като отворих се оказа че има по-малко пчели в магазините от другия .. Не мога да разбера как става този номер.

Кразз
01.07.2022, 16:19
То при мен е малко несъразмерна работата. Тези магазини които купувам са по "новия стандарт" и те са по малки с по около 1 см на страна, затова ги отковаваме с баща ми и надграждаме с други летви и слагаме после "стоковата" върху тях. Тези магазини са с перваз, затова че ми е малко трудно да вкарам повдигача точно и този перваз ми пречи малко. Това с ламаринките е добра идея, но ме е страх ако го сложа на тези и без това правени на око кошери, дали няма да повдигне ... Ама то и да искам май няма да мога да ги сложа тези ламаринки ... Те всъщност са 12 кошера, които стояха две години незаселени отвън и не им бяха сложени отдолу подложки, съответно и краката са им малко изгнили. След това аз ги чистих, дезинфекцирах и ги прибрах на сухо. Обаче има някои в горната част дето са се понадули и като преправям магазина , трябва да му отпусна аванс, за да може да пастне върху единия и другия кошер, обаче не трябва да е прекалено много, понеже като сложа магазин върху магазин, там са по тесни и пчелите започват да излизат и ме гледат лошо от там ...

Аз и преди съм казвал, някакъв рояк се засели в един от тези кошери и така станах пчелар. Всички ми казваха е така да имам 2-3 кошера, случайно ако на единия му стане нещо да имам резерв да прехвърлям. Обаче се оказа че нещата не са толкова лесни и съответно вече станаха 8 кошери и сега съм подготвил 9-тия като резервен и днес му правих табла, че нямаше и ще го боядисвам.

Относно магазините, винаги съм си мислел че максимум до 2 ще ми трябват. Обаче като гледам как за 4 дни напълниха единия, започвам да се съмнявам, дали ще мина само с 2. Иначе така би ми било най-добре, като сложих вторите въобще да не барам повече.

Аз така мислех след там някакви дни, да надигна горния магазин и да гледам отдолу. Ама въпроса е дали ще мога да разбера колко мед има и дали ще ми трябва друг магазин. Ако надигна магазина , дали ще мога да го подпра с едно колче и после от долния магазин съвсем леко с повдигача да повдигна някоя и друга питка в единия край само колкото да видя ...

П.С - другото нещо е че постоянно изпадам в някакви заблуди .. Мислех си че кошерите са отслабнали, а то не се оказа баш така. 2 само са отслабнали малко, като единия просто е останал без майка. Явно само по летенето не се познава. Наблюдавах много добре през различни периоди на времето . Този който ми се стори че работи най-много и лети, като отворих се оказа че има по-малко пчели в магазините от другия .. Не мога да разбера как става този номер.

Не ми изглежда логично да купуваш нов инвентар и да го преправяш да пасне на стария. Аз бих купил 2-3 нови кошера и бих припасвал към тях старите магазини. Така де,...като станат 50-60 кошера, какво ще правиш.:bigsmile::cool:

kaloyanv
01.07.2022, 17:08
Те старите кошери (инвентар) са 12 .. В интерес на истината не съм го мислил .. Все ми се струваше че по някое време ще понамалеят, ще обединя някое семейство, ама засега не се получава така . Затова ви питах за идеи как да запазя бройката. Вие казвате да обединявам, ама то няма какво, понеже се развиват много добре. В момента имам само едно семейство, което беше отводка, което не е на пълен плодник и то заради майката и черните пити, които така и не изкарах. Ама другия рояк, който литна от въпросната отводка и беше на 2 пити и половина сега работи в магазина .. Майка ми само ми мрънка, че съм ги увеличавал :)

П.С - само да добавя че днес тук в района на Плевен вече се усеща задуха, от тези няколко дни печена на слънцето. Доста е тегаво в момента и гледам единия от кошерите е направил брада, този от силните, който е с една идея по на припек. Сложих му от едната страна бъзе, утре ще наредя повече. Това горе долу помага май , ама ... не много баш.
При пек, някой да прилага някакъв друг трик ?
Преди като беше един кошер, ходех с един плажен чадър като малумен го въртях да му правя сянка :) :) .. И дойде една буря и този чадър литна на части, чак при съседа . :)

kaloyanv
01.07.2022, 19:34
.Вдигаш и поставяш върху обърнатия покрив на диагонал. Магазина опира в четири точки и вероятността да смачкаш много пчели е малка.

Ето например това което си ми писал и за което благодаря, е важно, но аз четох между редовете и не схванах. Добре че и друг колега е видял и ми е писал на лично .. И чак тогава осъзнах ... И преди бях писал че четенето с разбиране е важно. Ама в днешно време така идва с многото информация, че се чете през редовете. Особено от младите.

Кразз
01.07.2022, 20:10
Ето например това което си ми писал и за което благодаря, е важно, но аз четох между редовете и не схванах. Добре че и друг колега е видял и ми е писал на лично .. И чак тогава осъзнах ... И преди бях писал че четенето с разбиране е важно. Ама в днешно време така идва с многото информация, че се чете през редовете. Особено от младите.

Това е най-естественият и удобен начин на работа. Предполагам, че над 90% от пчеларите работят така. Хубаво е кошерите да са разположени по двойки или тройки за да избегнеш носенето на капаци и магазини на по няколко метра.

Кразз
02.07.2022, 10:08
Ако при тебе не завали може пък за компенсация при гъбарите да засуши.:laughing:
п.п. Пчеларството учи човек да вярва в Господа.Без Божие благоволение човек колкото и да се труди ...

Снощи един облак мина покрай село, гръмна 2-3 пъти, капнаха няколко капки и така. Тая сутрин минах покрай овчарника и пчелина- един 200-литров бидон под капчука беше прелял. За напоителен дъжд и дума да не става, но ще има атмосферна влага ден-два. Пък в таз посока е и слънчогледа. Знае ли човек, може и да се скваси...морето.blush;

kaloyanv
02.07.2022, 12:40
Не знам как ще излезе но има интересна прогноза след сряда , с намаляване на температурите и валежи. Дотогава ще е печка. Около 32-34 градуса за района на плевен.

kaloyanv
03.07.2022, 15:59
Много тежко време и днес. Аз погледнах магазините на силните кошери които сложих в четвъртък. Единия който беше с 6 во и 4 изградени е изградил всичко, но не ми се видя да има нектар сложен. Гледах само крайните и бутнах една по към средата ...

Затова че май няма да има нужда от магазин 3ти, както казахте. Дават го от сряда да повали дъжд и да паднат температурите. аз мога спокойно да ходя към софия по някое време. Но ми се струва че тези дни в жегите нещата се позабавиха

П.С - значи това с повдигането на магазина пак не се получи добре. Понеже горния пълен магазин и долния бяха надградили и като дигнах горния (тежкия) рамките от новия магазин тръгнаха да се вдигат, после се отлепиха и паднаха обратно, съответно разклопа добре и пчелите замалко да ме изядат :)

зуница
03.07.2022, 18:03
... П.С - значи това с повдигането на магазина пак не се получи добре. Понеже горния пълен магазин и долния бяха надградили и като дигнах горния (тежкия) рамките от новия магазин тръгнаха да се вдигат, после се отлепиха и паднаха обратно, съответно разклопа добре и пчелите замалко да ме изядат :)
Повтарям се: "Когато вдигаш нагоре същевременно въртиш в страни за да отлепиш рамките от долния, които са залепили за горния магазин." Пропуснал си тази част от технологията.:laughing:

kaloyanv
03.07.2022, 19:26
Повтарям се: "Когато вдигаш нагоре същевременно въртиш в страни за да отлепиш рамките от долния, които са залепили за горния магазин." Пропуснал си тази част от технологията.:laughing:

Така и така не гледам, пускам видео от моето мероприятие ... Поне като ми давате акъл да видите и какви ги върша :) .. Аз даже и не разбрах отначало защо се вдигнаха пчелите, тъй като не чух рамките как падат. Но все пак тези са с перваз и май няма как да ги завъртя. Качеството не е добро (понеже го свих заради размера), но съм сигурен че ще се развеселите ..

Иначе очаквам прогноза от вторник - сряда , за влага и разхлаждане, дано не е късно ...

https://drive.google.com/file/d/1TH1QkwYGyThvxhHZEXFDtA34W8-UOiMG/view?usp=sharing

зуница
03.07.2022, 19:47
Така и така не гледам, пускам видео от моето мероприятие ...
Това трупче от кой пчеларски магазин си го купи? ;)
Повдигаш на височина колкото е дебелината на повдигача и с другата ръка пушиш в процепа.Това от всяка страна.После с ръце повдигаш бавно на височината на повдигане с повдигача и завърташ за да отлепиш без да тръснеш от високо залепените пити."Елементарно Уотсън." :laughing:

Георги 1974
03.07.2022, 21:45
Така и така не гледам, пускам видео от моето мероприятие ... Поне като ми давате акъл да видите и какви ги върша :) .. Аз даже и не разбрах отначало защо се вдигнаха пчелите, тъй като не чух рамките как падат. Но все пак тези са с перваз и май няма как да ги завъртя. Качеството не е добро (понеже го свих заради размера), но съм сигурен че ще се развеселите ..

Иначе очаквам прогноза от вторник - сряда , за влага и разхлаждане, дано не е късно ...

https://drive.google.com/file/d/1TH1QkwYGyThvxhHZEXFDtA34W8-UOiMG/view?usp=sharing

Дъната би трябвало да могат да се свалят имат клончета отдолу та манни ги и отпусни дъното да вее ветрен.Сложил си фибран вземи стериопор бял поне 5см.слагаш отгоре и плочка да е изнесен на пред като козирка.Перваз от пред не ти трябва махаш го .Подпушваш през дупки и ръгсш тоя плоския повигач леко хващаш магазина на 1см пролука и натискаш с повдигача залепени пити.Кога работиш в горен магазин ако си извадил 2-3 пити отлепяш отвътре.Пчели се преглеждат по това време сутрин в жегата всичката сган е в кошера.От питите црънголи режи по парче и в пошилката.И работи по леко и внимателно не върти питите като пуснали особено тия с маточниците от другите клипове.Има едни щипки за пити вършат няква работа.

kaloyanv
04.07.2022, 10:28
Благодаря ви, разбрах и ще пробвам. Така като гледам вчера и днес доста се е забавил приноса. Отблезал съм от 27 юни е започнал усиления принос, до към 2-3, демек се събира една седмица. Стана голяма жега и няма никаква влажност почти....

Сега се чудя ще се пооправят ли нещата, ако позавали утре и сряда, чътвъртък или вече е късно за същестуващия слънчоглед ? Защото да знам горе долу какво може да се очаква. Започват и от сряда понижава на температурите до 30 градуса .. След това идва някакъв студен фронт тук за Плевен който ще понижи температурите чак на 22 максимална температура за събота. Но прогнозата все още е неточна и не се знае ...

Вие какво мислите ?

borislav aleksandrov
05.07.2022, 21:48
..... Но все пак тези са с перваз и май няма как да ги завъртя. .....

С перваз се "завъртат" много лесно :)
Ако може да попитам 2-3 неща - защо не им слагаш 3-ти магазин (ако имаш разбира се), а защо отваряш така (с двете ръце отзад - повдигач, трупчета, пушалки ) и последно целта на занятието явно е да видиш първия магазин - за какво гледаш - мед?

kaloyanv
06.07.2022, 07:22
С перваз се "завъртат" много лесно :)
Ако може да попитам 2-3 неща - защо не им слагаш 3-ти магазин (ако имаш разбира се), а защо отваряш така (с двете ръце отзад - повдигач, трупчета, пушалки ) и последно целта на занятието явно е да видиш първия магазин - за какво гледаш - мед?

Ами, понеже имах малко мед и като тръгна слънчогледа за 4 дни напълниха магазина и съответно поставих нов магазин над плодника и под пълния. Идеята беше след 4 дни да погледна в какво състояние е долния магазин, тъй като той е с 6 восъчни основи и 4 изградени. Идеята беше преди да тръгна за София дали ще трябва да им сложа още един 3ти магазин.
Отварям така просто за да погледна бързо. .. Точно затова писах че не ми е точно ясно как е най-правилно да се отвори.

kaloyanv
06.07.2022, 09:39
Само минавам да спомена , че не познаха съвсем точно времето. Даваха го да вали днес от следобед нататък. Това което стана е че преди 5 сутринта е духало силен вятър, в 5 заваля напоително но за кратко. В момента е тихо облачно и кажи речи от сутринта си капе дъжд, а пчелите дремат на прелката отпред .. Още не е захладило, кой знае колко . Вмомента 10:37 дава 22,3 градуса. Предполагам за днес ще стигне най-много 26-7 градуса .. Тъкмо си виках добре е да капне че да има нектар, а то сега пчелите дремят, сигурно чакат да спре дъжда, въпреки че сега вали много малко.

Мисля да си взема 1 ден отпуска и понеделник да ходя за манатарки в Рила .. Няма само работа и неволи..

kaloyanv
06.07.2022, 14:36
Продължавам да си пиша понеже ми е интересно. Както казах сутринта ръмеше леко и пчелите не излизаха въпреки че до 11.30 някъде беше 23 градуса и кошерите стояха на брада, без никакъв летеж почти. Тогава видях че има пчели в краставиците, които цъфтят в момента. Малко след 12.00 часа при да кажем 24-5 градуса и след като дъжда спря напълно. Пчелите се разлетяха яко и сега няма нито една в краставиците, явно са си в слънчогледа. Интересното е че в най-точния модел дават от 15.00 да вали. А в моменте не вали, не виждам и шанс да започне скоро и пчелите яко носят ... :) Явно те знаят по-добре краткосрочното време. Аз тъкмо се бях разтревожил, защо не мърдат до обяд при положение че не беше студено и съвсем малко капеше дъжд.

Георги 1974
06.07.2022, 22:08
Продължавам да си пиша понеже ми е интересно. Както казах сутринта ръмеше леко и пчелите не излизаха въпреки че до 11.30 някъде беше 23 градуса и кошерите стояха на брада, без никакъв летеж почти. Тогава видях че има пчели в краставиците, които цъфтят в момента. Малко след 12.00 часа при да кажем 24-5 градуса и след като дъжда спря напълно. Пчелите се разлетяха яко и сега няма нито една в краставиците, явно са си в слънчогледа. Интересното е че в най-точния модел дават от 15.00 да вали. А в моменте не вали, не виждам и шанс да започне скоро и пчелите яко носят ... :) Явно те знаят по-добре краткосрочното време. Аз тъкмо се бях разтревожил, защо не мърдат до обяд при положение че не беше студено и съвсем малко капеше дъжд.
Има хипотеза , че една пчела си е кажи речи малоумна ама като са много тоест семейство са умни като делфин разбира се едва ли се има в пред вид като човешки ум защото при човека ума е стеснен концентриран за да може да оцелее но е неосъзнат при голямите е така но не и при децата при тях е обратното тоест те не са така концентрирани но са по осъзнати.Мисля, че и в библията имаше нещо от сорта за пътя рая и чистите като деца.Та това е разликата то и затова не се правят кекави отводки що са си малоумни тъпунгери защото нямат нужната маса за колективния ум де се нуждаят за рационални решения.

kaloyanv
07.07.2022, 06:48
Това е от вчера към обяд, докато още капеше по малко дъжд. Дали няма да ми направи някоя изненада този кошер ? Макар че си има май немалко пчели.

https://drive.google.com/file/d/127xQqnYnFN65C4jSIT74fSoi26E-ZN8J/view?usp=sharing

зуница
07.07.2022, 07:50
Това е от вчера към обяд, докато още капеше по малко дъжд. Дали няма да ми направи някоя изненада този кошер ? Макар че си има май немалко пчели.

https://drive.google.com/file/d/127xQqnYnFN65C4jSIT74fSoi26E-ZN8J/view?usp=sharing
Погледни го , де! Вместо да търсиш меда в магазините потърси маточниците. Ако като отвориш чуеш "песента на майките" да знаеш ,че си закъснял.;)

tsc1
07.07.2022, 08:07
Има хипотеза , че една пчела си е кажи речи малоумна ама като са много тоест семейство са умни като делфин разбира се едва ли се има в пред вид като човешки ум защото при човека ума е стеснен концентриран за да може да оцелее но е неосъзнат при голямите е така но не и при децата при тях е обратното тоест те не са така концентрирани но са по осъзнати.Мисля, че и в библията имаше нещо от сорта за пътя рая и чистите като деца.Та това е разликата то и затова не се правят кекави отводки що са си малоумни тъпунгери защото нямат нужната маса за колективния ум де се нуждаят за рационални решения.
Това е и моята хипотеза за колективния разум на пчелното семейство. Бях я изложил тук преди време, но се прие със смях от няколко души. Същото се отнася и до многопластовата система на комуникация в кошера.

зуница
07.07.2022, 08:28
Това е и моята хипотеза за колективния разум на пчелното семейство. Бях я изложил тук преди време, но се прие със смях от няколко души. Същото се отнася и до многопластовата система на комуникация в кошера.
Това ти мнение се опира на емпирични данни или на теоретична информация? Сподели.

tsc1
07.07.2022, 08:45
Това ти мнение се опира на емпирични данни или на теоретична информация? Сподели.
На емпирични данни от изследвания на някои учени и изследване на комуникациите в пчелния кошер.

зуница
07.07.2022, 08:56
На емпирични данни от изследвания на някои учени и изследване на комуникациите в пчелния кошер.
Нямаш лични наблюдения.Предположих, че си си взел кошер.Но уви. А учените, които споменаваш и съответните им публикации ще споделиш ли?
Ще ми се и аз да прочета някоя теория за "разума" на пчелите.Благодаря предварително!

tsc1
07.07.2022, 09:17
Нямаш лични наблюдения.Предположих, че си си взел кошер.Но уви. А учените, които споменаваш и съответните им публикации ще споделиш ли?
Ще ми се и аз да прочета някоя теория за "разума" на пчелите.Благодаря предварително!
Не, нямам. Това изисква специални познания и техника. За съжаление и файловете, които бях събрал в момента са недостъпни за мен. Компа, на чийто диск са се повреди и не съм прехвърлял данните на лаптопа. Няма много информация, а тази, която аз съм срещал е в рускоезичното пространство. Разгледай трудовете на Есков.
Между другото има и още един вид насекоми, проявяващи елементи на "колективен разум" - мравките.
Тук (https://www.bgfermer.bg/Article/6618863) също има информация, която кара човек да се замисли за неща, извън тривиалните обяснения.

dvd111
07.07.2022, 10:18
Това е и моята хипотеза за колективния разум на пчелното семейство. Бях я изложил тук преди време, но се прие със смях от няколко души. Същото се отнася и до многопластовата система на комуникация в кошера.

"Който веднъж прекрачи границата на скромността, той става постоянно и открито безсрамен." /Марк Тулий Цицерон/

ПП Да не говорим, ако ставаше дума за явна лъжа...

tsc1
07.07.2022, 10:36
"Който веднъж прекрачи границата на скромността, той става постоянно и открито безсрамен." /Марк Тулий Цицерон/

ПП Да не говорим, ако ставаше дума за явна лъжа...
И в какво тук е нескромността "драги ми Смехурко"?

dvd111
07.07.2022, 10:47
И в какво тук е нескромността "драги ми Смехурко"?
Приписването на чужди заслуги за свои. (Дори и ако по незнайна причина си мислиш обратното...)

tsc1
07.07.2022, 10:51
Приписването на чужди заслуги за свои. (Дори и ако по незнайна причина си мислиш обратното...)
И кой и къде е изложил тази хипотеза? Дай източник, където тя е изложена? Задължително ли едно нещо да се предположи само от един човек на света?

kaloyanv
07.07.2022, 10:56
Погледни го , де! Вместо да търсиш меда в магазините потърси маточниците. Ако като отвориш чуеш "песента на майките" да знаеш ,че си закъснял.;)

Ами аз щях да си ходя на София днес, ама явно ще остане утре и ще пусна едно клипче. Сега не мога да го отварям че имам работа, а и времето е едно такова леко ветровито и облачно. Утре го дават хубаво и ще пробвам да го направя преди обяд .

зуница
07.07.2022, 11:11
Ами аз щях да си ходя на София днес, ама явно ще остане утре и ще пусна едно клипче. Сега не мога да го отварям че имам работа, а и времето е едно такова леко ветровито и облачно. Утре го дават хубаво и ще пробвам да го направя преди обяд .
След няколкодневно неподходящо време,хладно, влажно, готовото за роене семейство хваща пътя около и след обяд на следващия топъл, слънчев ден.Ще се радвам да съм се заблудил от клипчето и да мързелуват от жегата. Ще напишеш.Любопитно ми е.:laughing:

kaloyanv
07.07.2022, 14:07
Колеги, голям проблем имам, после ще пускам снимки. Значи имам 2 кошера които са напълнили и вторите магазини, а нямам инвентар ... и ще ходя да купувам ...

Голям проблем ми е онзи кошер , за който ви казах че има маточници свищеви ... Сега като го погледнах видях че долу в плодника е насвяткан до дупка с мед. Няма нито една свободна пита .. Горе магазина не е пълен и сега не знам какво да правя ... СЕга е ветровито и не знам как да търся майката . Би трябвало да се е излюпила около 3-4 ти .. Долу в плодника няма място и меда не е запечатан ...

Не зная какво да правя.

kuline
07.07.2022, 14:15
Колеги, голям проблем имам, после ще пускам снимки. Значи имам 2 кошера които са напълнили и вторите магазини, а нямам инвентар ... и ще ходя да купувам ...

Голям проблем ми е онзи кошер , за който ви казах че има маточници свищеви ... Сега като го погледнах видях че долу в плодника е насвяткан до дупка с мед. Няма нито една свободна пита .. Горе магазина не е пълен и сега не знам какво да правя ... СЕга е ветровито и не знам как да търся майката . Би трябвало да се е излюпила около 3-4 ти .. Долу в плодника няма място и меда не е запечатан ...

Не зная какво да правя.

А центрофуга имаш ли?

Кразз
07.07.2022, 15:37
Колеги, голям проблем имам, после ще пускам снимки. Значи имам 2 кошера които са напълнили и вторите магазини, а нямам инвентар ... и ще ходя да купувам ...

Голям проблем ми е онзи кошер , за който ви казах че има маточници свищеви ... Сега като го погледнах видях че долу в плодника е насвяткан до дупка с мед. Няма нито една свободна пита .. Горе магазина не е пълен и сега не знам какво да правя ... СЕга е ветровито и не знам как да търся майката . Би трябвало да се е излюпила около 3-4 ти .. Долу в плодника няма място и меда не е запечатан ...

Не зная какво да правя.

За какво ти е да търсиш майката сега? И да я намериш, какво от това? Търси я след 20-ти,... или яйца.

kaloyanv
07.07.2022, 16:51
Значи на 27ми юни като отворих единия кошер, тогава коментирахме за свищевите маточници че е заложил. Имаже запечатани и още незапечатани. Това което направих е че оставих най-хубавия, може и да е имало и други. Написал съм че по логика някъде около 3-4 Юли би следвало да се е излюпила майката. Днес реших да го отворя кошера. Това което видях е че магазина е доста тежък, по-горе съм писал че няма мед, но всъщност не е вярно, ошашкал съм се. Сега като гледам на видеото трудно вдигам магазина.

Проблема е че като проверих долу, не видях никъде маточници и пило повече, няма и запечатано, няма и яйца. По-големия проблем е че всички пити са с пресен нектар почти догоре. Такова нещо не ми се е случвало и сега не знам какво да правя ....
Как да преценя дали има майка ? Освен това трябва ли да махна пити от плодника ? Например да слагам контролна пита от друг кошер с открито пило и някакви основи да има къде майката да работи ? АКо има ...
Даже сега като се сетя, когато го отварях предния път нямаше мед, а сега е нагрухан, ама няма яйца.

То и времето беше ветровито, имам много работа и трябваше и на София да ходя и ме удари стреса яко :) Понеже пак не очаквах такива резултати ...

Не искам да центрофугирам, понеже за 2-3 магазина ми се оваря страшно много работа. Доста време отнема цялата процедура .Ходих и купих още 2 магазина и утре да слагам ....

Но този кошер не знам какво да го правя ....

Другия с брадата, сега няма брада. Махнах 2та магазина които са пълни, за да видя плодника , обаче много пчели там и е надградил яко над питите и трябва да го чистя, а пчелите не искат да се махат от там даже като ги подпуша, много бързо се връщат, то и духаше вятър. Та се отказах ...
И сега утре продължавам, ама нещо ми дойде напрежението в повече днес.

tsc1
07.07.2022, 18:39
Приписването на чужди заслуги за свои. (Дори и ако по незнайна причина си мислиш обратното...)
И кой и къде е изложил тази хипотеза? Дай източник, където тя е изложена? Задължително ли едно нещо да се предположи само от един човек на света?
Очаквам отговор на въпросите си!

dvd111
07.07.2022, 20:31
Очаквам отговор на въпросите си!
Ееей, не се спря!

И кой и къде е изложил тази хипотеза? Дай източник, където тя е изложена?

Превод от Гугъл: "Едно от най-ранните споменавания на ума на кошера се среща в списание Bee World . HJ Wadey обсъжда ориентацията на медоносните пчели и той споменава приятел, който предполага, че пчелите могат да бъдат свързани с колонията си чрез „мисловен лъч“, аналогичен на RADAR. Уейди веднага изостави тази идея, но продължи с концепцията. Той описва как роящите се пчели се задържат заедно и формират нова идентичност, след като напуснат родителската стойка, „която може да е престанала да съществува въпреки интереса, който роякът проявява към нея“ (Wadey 1944)......
....Идеята за кошерния ум не се наложи веднага. Споменава се мимоходом от Стенли Гудинг, президент на Британската асоциация на пчеларите, в обръщение през 1958 г..."

https://www.beeculture.com/the-hive-mind/

Задължително ли едно нещо да се предположи само от един човек на света?

Не! Но е задължително всеки да си спомни отговорът на този въпрос, ако ще претендира за авторство на дадена идея и да се запита дали наистина той е "измислил" това или го е дочул отнякъде...

tsc1
07.07.2022, 20:57
Ееей, не се спря!

И кой и къде е изложил тази хипотеза? Дай източник, където тя е изложена?

Превод от Гугъл: "Едно от най-ранните споменавания на ума на кошера се среща в списание Bee World . HJ Wadey обсъжда ориентацията на медоносните пчели и той споменава приятел, който предполага, че пчелите могат да бъдат свързани с колонията си чрез „мисловен лъч“, аналогичен на RADAR. Уейди веднага изостави тази идея, но продължи с концепцията. Той описва как роящите се пчели се задържат заедно и формират нова идентичност, след като напуснат родителската стойка, „която може да е престанала да съществува въпреки интереса, който роякът проявява към нея“ (Wadey 1944)......
....Идеята за кошерния ум не се наложи веднага. Споменава се мимоходом от Стенли Гудинг, президент на Британската асоциация на пчеларите, в обръщение през 1958 г..."

https://www.beeculture.com/the-hive-mind/

Задължително ли едно нещо да се предположи само от един човек на света?

Не! Но е задължително всеки да си спомни отговорът на този въпрос, ако ще претендира за авторство на дадена идея и да се запита дали наистина той е "измислил" това или го е дочул отнякъде...
Виждаш ли нещо копирано от тези идеи и предположения в моите?
Хайде прочети поста на Георги, който аз репликирам и в неговия контекст се опитай да разбереш и моя пост!

Георги 1974
07.07.2022, 21:43
Колеги, голям проблем имам, после ще пускам снимки. Значи имам 2 кошера които са напълнили и вторите магазини, а нямам инвентар ... и ще ходя да купувам ...

Голям проблем ми е онзи кошер , за който ви казах че има маточници свищеви ... Сега като го погледнах видях че долу в плодника е насвяткан до дупка с мед. Няма нито една свободна пита .. Горе магазина не е пълен и сега не знам какво да правя ... СЕга е ветровито и не знам как да търся майката . Би трябвало да се е излюпила около 3-4 ти .. Долу в плодника няма място и меда не е запечатан ...

Не зная какво да правя.

А защо трябва да правиш нещо.Плодника и магазина са само в ума на пчеларя, за пчелите няма плодник няма магазин има само така нареченото гнездо.Това , че има нектар в плодника при липса на пило не мисля че е проблем за пчелите щом така са преценили

Георги 1974
07.07.2022, 21:53
На емпирични данни от изследвания на някои учени и изследване на комуникациите в пчелния кошер.
Бях ги чел преди време в руска литература от едно време кога и хората бяха хора и слънцето по друго грееше.Беше на руски а и самата материя бе трудна за разбиране трудно разбирам разликата между инстинкт и разум а и като се има в предвид, че комуникацията е мирис става още по сложно но наистина имаше данни че жуженео при подготовка за роене се променя както и при други такива.Не знам за другите но съм забелязал че като дойде друг човек пчелите го жилят мен не както и като отида на чужд пчелин мен ме наливат да ме жилят по ръцете но не знам разум ли е това.

borislav aleksandrov
08.07.2022, 07:36
Не знам за другите но съм забелязал че като дойде друг човек пчелите го жилят мен не както и като отида на чужд пчелин мен ме наливат да ме жилят по ръцете но не знам разум ли е това.

миризма... :ae:

зуница
08.07.2022, 07:40
Като се натъркам яко с маточина гол и по къси гащи си работя.Изхвърчат и се кротнат някъде по мене.От обич трябва да е.Ако изтарикатствам и пропусна маточината, но съм се запотил все гледат да ме жилнат на потното.Явно ми се сърдят за неуважението.Умни животни.:laughing:

tsc1
08.07.2022, 08:04
миризма... :ae:
Точно! Казват, че ако ви ужилят една или няколко пчели от един кошер след малко ви атакуват и пчели от другите кошери. Вярно ли е това?

kaloyanv
08.07.2022, 09:44
А защо трябва да правиш нещо.Плодника и магазина са само в ума на пчеларя, за пчелите няма плодник няма магазин има само така нареченото гнездо.Това , че има нектар в плодника при липса на пило не мисля че е проблем за пчелите щом така са преценили

Ами за да не стане търтовка ако нещо е станало с майката. Не ми изглежда да има проблем наистина. Това което направих днес, понеже пак духа вятър и не ми се ще да го отварям повече поне сега. Той е на 1 магазин и му сложих една основа неизградена в средата. Ако я изгради до утре - вдруги ден, това може ли да значи че няма проблем с майката. Излюпена е, но просто не снася ? Освен това като е нямало майка, съответно няма пило и като са запълнили с мед, после къде ще снася майката ?

Иначе относно другите кошери ... днес ходих да огледам наоколо и има един масив, който има още 5-6 дни със сигурност, има и други, по-малки които са по назад, обаче те вече отиват на 3-4 км по въздушен път. Та поради тази причина сложих 3ти магазин само с основи отдолу на 2 кошера. Единия беше напълнил втория магазин с нектар, обаче не е запечатан .

Другия , който зуника ми каза да отворя и на него сложих. Мисля че хич и няма идея да рои, защото видях че гради.

Не знам дали е правилно да слагам вече по това време трити магазин само с основи .. Обаче трябва да си ходя по някое време на София и не искам да рискувам. А Самото центрофугиране ще ми отнеме сигурно 1 ден за 2 магазина поне. А плюс това съм и на работа ...

Сега имам един кошер на един магазин с 6 пити и изведнъж се сетил да тръгне сега. Гледам го на таванката е бъкано с пчели. И гради далаци в празното. Запълних там с още 4 основи, дано да му стигне ...

Имам още 2 кошера на по 2 магазина и според мен са на кантар да им стигнат ...

Относно отводката която направих, ако помните аз писах преди това. Където бях оставил повече от един маточник и излетя един рой на 2 пити и половина. Самата отводка явно е с калпава майка, че много бавно се развива. А самия рояк сега в магазина има 5 пити с мед и му сложих още 2 пити да гради. Той си има и още една за пълнене

зуница
08.07.2022, 09:54
Точно! Казват, че ако ви ужилят една или няколко пчели от един кошер след малко ви атакуват и пчели от другите кошери. Вярно ли е това?
Пробвай!;) Няма нищо по-ценно от личния опит.:laughing:

kaloyanv
08.07.2022, 12:14
Тук при мен стана дискотека. Този кошер за който ви говорих с липсата на майка, в момента даже след 10.30 започна да танцува, ето този клип

https://drive.google.com/file/d/1G1MrwoRQfw-qcUsJBvVvFVV-szpWZidR/view?usp=sharing

Клипа е малко голям. Там показвам на земята едни 5-6-10 пчели, които са се струпали. После отидох и видях че са още там, разръчках ги вече и взех една майка според мен недоразвита , върху която се бяха скупчили, ето снимка :

https://drive.google.com/file/d/1HiI-5Md3-fyxhz83N0vQEynpByjz6PaB/view?usp=sharing

Тя е добро качество може да я увеличавате. Съответно реших да сложа под дюлата едно кошерче с маточина, основи и апи рой, за всеки случай, защото не знам какво ще стане ... Вие не писахте нищо, а пък един какаванец, много красив, и той нагъл, ходи и се бута, друг път бяга, а сега даже не си прави и труд. За първи път го виждам в тази му красота, дано да не прави проблеми, кошера ми е горе долу вдигнат ...

https://drive.google.com/file/d/10wSZbdSslXUbboX-y5U1dof2Nk_0hRa9/view?usp=sharing

Много красив, със светлосиня глава и много светлозелено тяло. Опашката е колкото тялото и наистина цветовете са много красиви. .


Иначе едно по далечно клипче по малко , около 11 и нещо. Сега пак е така дискотека ..

https://drive.google.com/file/d/1dMCTfpm5u3R8Eiew_Xc3RWZrq_g-pAzb/view?usp=sharing


П.С - иначе не знам какво става. Днес като мина 11.00 часа, все едно пашата е свършила, много слабо движение ... Ама повече няма да гледам .. Каквото такова.

Трендафил Дончев
08.07.2022, 14:54
Точно! Казват, че ако ви ужилят една или няколко пчели от един кошер след малко ви атакуват и пчели от другите кошери. Вярно ли е това?

По какво ще ги разбереш от кой кошер са?

tsc1
08.07.2022, 16:01
По какво ще ги разбереш от кой кошер са?
Може би по това, че не излитат от този кошер, а от другите?

Angel Yosifov
08.07.2022, 17:40
Точно! Казват, че ако ви ужилят една или няколко пчели от един кошер след малко ви атакуват и пчели от другите кошери. Вярно ли е това?
Отровата отделя феромон на агресията.Затова е пушалката!
Напушването,реално,притъпя ва-ликвидира,имено феромона на агресията...а не,че пчелите си мислят за пожар....

valaz
08.07.2022, 18:05
Но пък ако в кошера няма мед, опушването не помага и пчелите си остават агресивни.

Angel Yosifov
08.07.2022, 18:37
Но пък ако в кошера няма мед, опушването не помага и пчелите си остават агресивни.
Най-вероятно,една пушалка няма да свърши работа.Ще трябва порпорционално противодействие.
Всъщност,твоя въпрос,потвърждава моето предположение,за действието на пушалката...

tsc1
08.07.2022, 18:47
Най-вероятно,една пушалка няма да свърши работа.Ще трябва порпорционално противодействие.
Всъщност,твоя въпрос,потвърждава моето предположение,за действието на пушалката...
А предположенията са много:
- маскира феромона на агресията;
- притъпява обонянието на пчелите;
- подтиска инстинктите им.
И един малко страничен въпрос:
Кой генерира феромона на агресията ако нямаме ужилване и мирис на отрова?

Angel Yosifov
08.07.2022, 19:05
И един малко страничен въпрос:
Кой генерира феромона на агресията ако нямаме ужилване и мирис на отрова?
Елементарно Уотсън-инсинкт за самосъхранение.Демек,СОТ-а алармира..ииии..

tsc1
08.07.2022, 19:20
Елементарно Уотсън-инсинкт за самосъхранение.Демек,СОТ-а алармира..ииии..Ако има някакъв дразнител на отделния индивид - да. А то иначе се получава "инстинкт за самосъхранение на камикадзе". На мен повече ми прилича на "инстинкт за съхранение на семейството"

зуница
08.07.2022, 19:59
... И един малко страничен въпрос:
Кой генерира феромона на агресията ако нямаме ужилване и мирис на отрова?
Какво разбираш под феромон на агресията? Феромон отделян ат пчелата или просто силно миришещо химическо вещество в състава на пчелната отрова?

zapstojan
08.07.2022, 20:21
Какво разбираш под феромон на агресията? Феромон отделян ат пчелата или просто силно миришещо химическо вещество в състава на пчелната отрова?

Май нещо не схващаш?:laughing:
Прочети 10 пъти въпроса на ТСЦ1 и може, и да направиш връзката.

Трендафил Дончев
08.07.2022, 20:32
Как ще ви подейства на вас жена напръскана с парфюм прекрасно ухаещ и жена издаваща миризма на ......риба!?!? Извинявам се за грубия пример, но при пчелите би било същото. А агресията без причина е пак с причина, но както знаете, трябва да се търси в генетиката.

зуница
08.07.2022, 20:36
Май нещо не схващаш?:laughing:
Прочети 10 пъти въпроса на ТСЦ1 и може, и да направиш връзката.
Пак не си в час.И що си вреш голия гъз там дето си ги мерят? Едни мераци имаш!crying;

tsc1
08.07.2022, 20:36
Какво разбираш под феромон на агресията? Феромон отделян ат пчелата или просто силно миришещо химическо вещество в състава на пчелната отрова?
Попитай Ангел.

Отровата отделя феромон на агресията.Затова е пушалката!
Напушването,реално,притъпя ва-ликвидира,имено феромона на агресията...а не,че пчелите си мислят за пожар....
Той вкара този термин в дискусията, а аз го приех, за да продължи тя и да не изпаднем в казуистика.

zapstojan
08.07.2022, 20:40
Попитай Ангел.

Той вкара този термин в дискусията, а аз го приех, за да продължи тя и да не изпаднем в казуистика.

Споко!
Зуница е умно момче, но трябва да му се обяснява. Само с претенции не става.crying;

Трендафил Дончев
08.07.2022, 20:42
Пак не си в час.И що си вреш голия гъз там дето си ги мерят? Едни мераци имаш!crying;

Все ми се струва, че ти се ходи на пчелина по никое време.;)

зуница
08.07.2022, 20:45
Попитай Ангел.

Той вкара този термин в дискусията, а аз го приех, за да продължи тя и да не изпаднем в казуистика.
Феромоните са вещества отделяни от живи същества. Както е известно има и миризми от не животински произход, които въздействат на животните.В случая питах кое от двете приемаш като предизвикващо агресивната реакциа на пчелите.

зуница
08.07.2022, 20:46
Все ми се струва, че ти се ходи на пчелина по никое време.;)
Искам и компания.;)

tsc1
08.07.2022, 20:49
Феромоните са вещества отделяни от живи същества. Както е известно има и миризми от не животински произход, които въздействат на животните.В случая питах кое от двете приемаш като предизвикващо агресивната реакциа на пчелите.
Точно на този въпрос нямам отговор. С еднаква сила може да са и двете.

zapstojan
08.07.2022, 20:49
Искам и компания.;)
Предполагам Унгарския евродепутат :laughing:
Има да си ръсите хомофобски приказки и да се лекувате...

Трендафил Дончев
08.07.2022, 20:53
Искам и компания.;)

Ще я имаш.;)

зуница
08.07.2022, 21:05
Предполагам Унгарския евродепутат :laughing:
Има да си ръсите хомофобски приказки и да се лекувате...
Е, никога ли не ти стига акъла да се усетиш като те подвеждат? Сега остава да споменеш и онова другото дето ти е по вкуса.Да ти подсказвам ли или сам ще се сетиш? crying;
Давай!

zapstojan
08.07.2022, 21:10
Е, никога ли не ти стига акъла да се усетиш като те подвеждат? Сега остава да споменеш и онова другото дето ти е по вкуса.Да ти подсказвам ли или сам ще се сетиш? crying;
Давай!

Сещам се с какво идиотско самочувствие писа за логическия анализатор. Щяло да ми се наложи да чета за него.:laughing:
Поне знаеш ли за какво служи?

tsc1
08.07.2022, 21:15
Господа,
Вие нямате ли спирачки? Или трябва да ви дръпнат и ръчната?

зуница
08.07.2022, 21:16
Сещам се с какво идиотско самочувствие писа за логическия анализатор. Щяло да ми се наложи да чета за него.:laughing:
Поне знаеш ли за какво служи?
Каквото и да пишеш са си само твои малоумици.Техническата ти грамотност стига явно колкото крушка да смениш.Но и това е успех при тоя ти интелект.Чети ако не те затруднява колкото смисленото писане.Господ да ти помага!

Angel Yosifov
08.07.2022, 21:16
Попитай Ангел.

Той вкара този термин в дискусията, .
Незнам дали ми се ще,аз да съм вкарал тоз термин.....май ми е ....,но не съм аз.Вкаран е отдавна.Прочел съм го и съм го приел за реалност.
Преди феромона на отровата,предполагам,че е звуков сигнал на пазачките.
Определено и пчелите си имат червени линии....

tsc1
08.07.2022, 21:19
Незнам дали ми се ще,аз да съм вкарал тоз термин.....май ми е ....,но не съм аз.Вкаран е отдавна.Прочел съм го и съм го приел за реалност.
Преди феромона на отровата,предполагам,че е звуков сигнал на пазачките.
Определено и пчелите си имат червени линии....Имах в предвид в нашата дискусия.
Аз го приех, както и това за звуковия сигнал. И двете са част от многопластовата система за комуникация на пчелите.

зуница
08.07.2022, 21:19
Господа,
Вие нямате ли спирачки? Или трябва да ви дръпнат и ръчната?
Мене не ме притеснява.Ще отиде и тая тема.Какво да се прави?
п.п. Ако в стаята ти влезе муха "говнярка" ти какво ще направиш? Ще я размажеш. Е, и аз така.;)
П.П. В момента играят Германия и Дания жени. Футбол разбира се . Ще чакам да си разменят фланелките.:laughing:

zapstojan
08.07.2022, 21:20
Каквото и да пишеш са си само твои малоумици.Техническата ти грамотност стига явно колкото крушка да смениш.Но и това е успех при тоя ти интелект.Чети ако не те затруднява колкото смисленото писане.Господ да ти помага!

Това достоверна информация ли е или трябват и малко доказателства?:laughing:
Знаеш ли какво значи доказателство?