PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в северния централен регион



Страници : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16

Filyov
11.03.2021, 15:26
И аз го съхранявам в мазето на тъмно и хладно, има и прозорчета с цел да няма влага. Но ако са затворени хубаво бурканите, не виждам как влагата може да повлияе на меда.

jdrumev
11.03.2021, 17:27
Има една лекция на проф.Кашковски за вкисването на меда.В нея той обяснява за дрождите...:bigsmile:
п.п.Де ми е кучето...?:bigsmile:

srg
11.03.2021, 18:03
Кашковски е номер 1 :)

Георги 1974
11.03.2021, 18:22
Има една лекция на проф.Кашковски за вкисването на меда.В нея той обяснява за дрождите...:bigsmile:
п.п.Де ми е кучето...?:bigsmile:
Какво обяснява или ти какво по точно си разбрал че обяснява Кашковский

jdrumev
11.03.2021, 18:47
Какво обяснява или ти какво по точно си разбрал че обяснява Кашковский


Защо някой път мед отговарящ на всички изисквания може да вкисне.
п.п.Чичо Гошо върза ли кучето...:bigsmile:

valaz
11.03.2021, 18:47
От моята пчеларска практика съм стигнал до извода, че ако буркан с качествен мед, захлупен с капачка на винт стои във влажно помещение за по-дълъг период от време, медът вкисва. Капачката не затваря буркана херметично и влагата прониквав него, макар и бавно.

Кразз
11.03.2021, 19:01
А някой има ли информация, дали меда може да се лиофилизира?Всички знаем,че не трябва да се загрява от определени градуси нагоре, а примерно, какво става с меда при замразяване?

smsi-h
11.03.2021, 19:08
А някой има ли информация, дали меда може да се лиофилизира?Всички знаем,че не трябва да се загрява от определени градуси нагоре, а примерно, какво става с меда при замразяване?


Само проблеми ще си създадеш, когато лиофилизираш мед. Практически ще стане негоден за ядене. Ще стане кат бонбони лукчета или карамел лакта, които са прекалено, ама прекалено сладки, защото медът е няколко пъти по-сладък от захарта, а тези бонбони се правят от захар. Забрави за идеята. Не вярвам някой да хареса такъв продукт.

Георги 1974
11.03.2021, 19:10
А някой има ли информация, дали меда може да се лиофилизира?Всички знаем,че не трябва да се загрява от определени градуси нагоре, а примерно, какво става с меда при замразяване?
-5 май няма проблем то в Сибир падат и до -60 и пчели оцеляват явно не им пречи че е помръзнал малко.
Може би меда има голям потенциал за годност но зависи от съхранението

jdrumev
11.03.2021, 19:16
-5 май няма проблем то в Сибир падат и до -60 и пчели оцеляват явно не им пречи че е помръзнал малко.
Може би меда има голям потенциал за годност но зависи от съхранението


Закона е такъв.Във всяко едно нящо си искат да има годност.;)Един компот от на Мама може да го ядеш и след 3 години,но ако почне да го продава трябва да му да де срок на годност по малък от три години...:bigsmile:

Кразз
11.03.2021, 19:21
-5 май няма проблем то в Сибир падат и до -60 и пчели оцеляват явно не им пречи че е помръзнал малко.
Може би меда има голям потенциал за годност но зависи от съхранението

И няма ли да се появят изследвания, че при замразяване, в меда се променя "едикакво си" и е годен за консумация..........2 години?:bigsmile:

jdrumev
11.03.2021, 19:32
Само проблеми ще си създадеш, когато лиофилизираш мед. Практически ще стане негоден за ядене. Ще стане кат бонбони лукчета или карамел лакта, които са прекалено, ама прекалено сладки, защото медът е няколко пъти по-сладък от захарта, а тези бонбони се правят от захар. Забрави за идеята. Не вярвам някой да хареса такъв продукт.

Вземи си по ситна цедка или го филтрирай като преработвател...;)За мен тоя дето е като карамелки е най убав...:bigsmile:

jdrumev
11.03.2021, 19:33
И няма ли да се появят изследвания, че при замразяване, в меда се променя "едикакво си" и е годен за консумация..........2 години?:bigsmile:


При колко градуса замразен?:bigsmile::bigsmile:

Трендафил Дончев
11.03.2021, 19:55
10689

Този е на повече от пет години, съхраняван в хладилник. Акациев с разпечатки. Какво му е?;)

jdrumev
11.03.2021, 20:02
10689

Този е на повече от пет години, съхраняван в хладилник. Акациев с разпечатки. Какво му е?;)


Запича...;)

Георги 1974
11.03.2021, 20:28
И няма ли да се появят изследвания, че при замразяване, в меда се променя "едикакво си" и е годен за консумация..........2 години?:bigsmile:
Какви изследвания има си разни писания.Не знам какво те интересува точно а за 2г.е че му бягат разни работи иначе си е годен за ядене.То от времето на фараоните са яли та ти за 2г.
Иначе запечатан в пити много ама многи дълго си бил перфектен някъде бях чел.

jdrumev
11.03.2021, 20:36
Какви изследвания има си разни писания.Не знам какво те интересува точно а за 2г.е че му бягат разни работи иначе си е годен за ядене.То от времето на фараоните са яли та ти за 2г.
Иначе запечатан в пити много ама многи дълго си бил перфектен някъде бях чел.

Ех,какви пити имаше едно време Чичо Гошо...;)

Георги 1974
11.03.2021, 20:38
Ех,какви пити имаше едно време Чичо Гошо...;)
Човек не може да напише нещо без да му се лепнеш като гербова марка.

zapstojan
11.03.2021, 20:45
...медът е няколко пъти по-сладък от захарта, ...

Я пак!:laughing:
Преди години си купувах мед от магазина. Такъв един течен и много сладък. И меришеше на мед.
И си мислех че ям мед.:laughing:
Когато започнах да добивам собствен мед, разбрах, че истинския, чист мед не е много сладък.
Маната даже и нагарча.
Ако не вярваш, купи си чист мед отнякъде, опитай го, смеси го със захарен сироп и опитай пак!:cool:

jdrumev
11.03.2021, 20:45
Човек не може да напише нещо без да му се лепнеш като гербова марка.


Заяждам се с теб само.:laughing:Кучето пребрали го?:bigsmile:

jdrumev
11.03.2021, 20:47
Я пак!:laughing:
Преди години си купувах мед от магазина. Такъв един течен и много сладък. И меришеше на мед.
И си мислех че ям мед.:laughing:
Когато започнах да добивам собствен мед, разбрах, че истинския, чист мед не е много сладък.
Маната даже и нагарча.
Ако не вярваш, купи си чист мед отнякъде, смеси го със захарен сироп и опитай!:cool:


Абе и едно време ви помним с Върелите.Ся поне използват бидони...;):bigsmile:Остави маната.При мен всичкия има кисела жилка.:bigsmile:

Георги 1974
11.03.2021, 20:49
Заяждам се с теб само.:laughing:Кучето пребрали го?:bigsmile:
Е сега го раних с италиански салам с шамфастък

zapstojan
11.03.2021, 20:49
Абе и едно време ви помним с Върелите.Ся поне използват бидони...;):bigsmile:Остави маната.При мен всичкия има кисела жилка.:bigsmile:

На мен ливадния ми накиселява, ама ми се нрави.:bigsmile:

jdrumev
11.03.2021, 20:52
Е сега го раних с италиански салам с шамфастък


Ей,куче да си при теб.:laughing:

Георги 1974
11.03.2021, 20:54
Каменный медОдин из наиболее редких сортов, в существование которого не верят даже некоторые специалисты. Главная особенность продукта в том, что его могут изготавливать только дикие насекомые в некоторых регионах мира. Этим и объясняется его редкость.
Некоторые дикие пчелы, по непонятным причинам, начинают складывать мед не в изготовленные из воска соты, а в расщелинах скал. Впервые данный мед был обнаружен на Кавказе – Абхазии и Осетии. Продукт твердый, похож на леденец и цветом напоминает природный камень светлого оттенка, отсюда и название.


https://pchelgid.ru/wp-content/uploads/2020/01/kamennyj-med.jpg

jdrumev
11.03.2021, 20:55
На мен ливадния ми накиселява, ама ми се нрави.:bigsmile:

Тая година пак ще има само от него.;)

зуница
11.03.2021, 20:56
...При мен всичкия има кисела жилка.:bigsmile:
Ако не те мързеше да разпечатваш.:P Щеше да вадиш зрял мед.;) И нямаше да ти вкисва.:laughing:

jdrumev
11.03.2021, 20:59
Ако не те мързеше да разпечатваш.:P Щеше да вадиш зрял мед.;) И нямаше да ти вкисва.:laughing:


Що ма бъркаш с Бати Янчо/Месията КСМ/:bigsmile:Аз съм вадил слънчуфка на 100% запечатана с 22,4 водно съдържание.;)

зуница
11.03.2021, 21:04
Що ма бъркаш с Бати Янчо/Месията КСМ/:bigsmile:Аз съм вадил слънчуфка на 100% запечатана с 22,4 водно съдържание.;)
При твоята селекция на пчели може да почнат да запечатват и 50%( инверт).:laughing:

Кразз
11.03.2021, 21:36
Какви изследвания има си разни писания.Не знам какво те интересува точно а за 2г.е че му бягат разни работи иначе си е годен за ядене.То от времето на фараоните са яли та ти за 2г.
Иначе запечатан в пити много ама многи дълго си бил перфектен някъде бях чел.

Върни се на пост #2179 .Визирам 2-те години годност.

Кразз
11.03.2021, 21:41
Абе и едно време ви помним с Върелите.Ся поне използват бидони...;):bigsmile:Остави маната.При мен всичкия има кисела жилка.:bigsmile:

Нали знаеш, кое друго винаги има кисела жилка, ама е по-сладко от меда.:bigsmile:

jdrumev
11.03.2021, 21:42
Нали знаеш, кое друго винаги има кисела жилка, ама е по-сладко от меда.:bigsmile:


Бановия чийз кейк ли?:bigsmile:

Кразз
11.03.2021, 21:45
Бановия чийз кейк ли?:bigsmile:

Ако ще го ям , не ми мяза ,да съм само аз.:bigsmile:

Георги 1974
11.03.2021, 21:48
Върни се на пост #2179 .Визирам 2-те години годност.
Върнах се ама да разбера за какво иде реч трябва и другото да прочета а неща мързиме

но съм на мнение това е от някава статия колко е вярно законово това в втората част не знам но ми допада като идея :
От днес срокът на годност на меда според GOST е нормален - до 2 години, а при идеални условия - от 8 месеца до безкрайност.

jdrumev
11.03.2021, 21:49
Ако ще го ям , не ми мяза ,да съм само аз.:bigsmile:


Той свърши...;):laughing:

Георги 1974
11.03.2021, 22:00
Бановия чийз кейк ли?:bigsmile:
С изтекъл срок на годност ли е
Между другото тия дни чета за обща култура как се възтановява почвата ами че то и едно кравешко лайно има срок на годност общо взето до 6години зависи от вида почва де е сложено

Кразз
11.03.2021, 22:04
Върнах се ама да разбера за какво иде реч трябва и другото да прочета а неща мързиме

но съм на мнение това е от някава статия колко е вярно законово това в втората част не знам но ми допада като идея :
От днес срокът на годност на меда според GOST е нормален - до 2 години, а при идеални условия - от 8 месеца до безкрайност.

....."до безкрайност " ... Ще си дойдем на думата.

Георги 1974
11.03.2021, 22:06
....."до безкрайност " ... Ще си дойдем на думата.

Като солта и захарта

borislav aleksandrov
12.03.2021, 00:54
Тъй като явно бързо намираш интересуващата те информация, би ли ни казал научните изследвания на които са базирани всички тези нормативни актове кога са направени и кой ги е финансирал. Защото напоследък се открива интересна закономерност, че резултатите от повечето такива проучвания никога не са в ущърб на тези, които са ги финансирали...
А знаем, че не пчеларите са тези с големите пари и лобита...


Принципно ние много много не се интересуваме от подобна тематика затова се извинявам... а и dvd111 ме кара да намеря няколко пясъчинки в морето от пясък...

Кодекс Алиментариус (ООН и Световната здравна организация) там са една сюрия учени, институти и тем подобни...

За тези си направих справка, че то не е едно и две - през 1990 година ЕС и Апимондия създават Международната комисия по меда (IHC) и както се казва Това бе началото...
Стандарти за меда, регламенти, директиви и т.н. в това число и директивата за етикирането на пчелен мед и пчелни продукти са създадени или най малкото одобрени от Международната комисия по меда...
В България примерно има едно четиво "Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека" което е отроче на други документи написани от тази комисия... има и други но да не навлизаме толкова надълбоко в блатото наречено пчеларска нормативна уредба.....
По принцип в IHC членуват университети, научни работници (в това число и български), лаборатории като Бременската (доколкото знам е частна) и т.н. демек няма случайни хора. Въз основа на разработките, изследванията на своите членове най-общо казано една шепа хора се събират и решават примерно че липовият мед се признава за такъв ако има лилав цвят и е с минимум 70% полен и не след дълго хоп имаме нов стандарт за липовия мед и ние тук може си спорим аджеба какъв е цвета на липовия мед....
Та изписах всичко това за да мога да напиша че тази нормативна база е създадена не за пчеларите (макар че ние го отнасяме) а за търговията с пчелен мед или за бурканчето което стои на рафта в магазина, а заради негово величество Потребителя има и изискване за надпис Годен до... а за да се стигне до този надпис се започва с След 10 години изследвания на доц. Европейски джендър се установи че .... а тоя доцент за да си прави тези изследвания получава финансиране или по някакъв проект финансиран от ЕС или от частна компания която иска научни доказателства че меда в бурканчето ама точно нейният е най-полезния за потребителите...
С извинение към dvd111 за този много общ отговор

Кразз
12.03.2021, 06:50
Прогнозите не се сбъднаха. Преди малко термометъра показваше само -4. Мед имат, но след неделя прогнозират няколко дни с валежи.Смятам, ако времето позволява, утре да им подам смлян прашец в 2-3 тавички.

Кразз
12.03.2021, 14:25
От моята пчеларска практика съм стигнал до извода, че ако буркан с качествен мед, захлупен с капачка на винт стои във влажно помещение за по-дълъг период от време, медът вкисва. Капачката не затваря буркана херметично и влагата прониквав него, макар и бавно.

Ако затворения буркан се потопи с капачката надолу в разтопен восък или парафин (парафиноса),дали няма да се спре достъпа на влагата до меда?

jdrumev
12.03.2021, 17:29
След тоя студ очаквам още -15% смъртност...:cool:

Георги 1974
12.03.2021, 17:52
След тоя студ очаквам още -15% смъртност...:cool:
Абе а стига ревал не разбра ли че има хора де са им живи пчелите и си траят от солидарност не че аз знам моите как са.

Гогол
12.03.2021, 21:26
Що ма бъркаш с Бати Янчо/Месията КСМ/:bigsmile
:Аз съм вадил слънчуфка на 100% запечатана с 22,4 водно съдържание.;)
Данчо,как да разбирам отговора ти на упрека на Зуница за твоя мързел?– А онзи ден ми написа че още чиракуваш при него,Месията. От отговора ти на Зуница излиза, че Месията го мързи да разпечатва и виждаш ли ,Зуница те бърка с него.А сега де! Чакай малко, да не искаш да кажеш ,че той телепатично кара пчелите да си разпечатат питите и само вади и центрофугира? Дай малко пояснение тука,че тънем в недоумениеsweating;:confused::boi:.Са о да не се получи като на последната емонт икона,от страна на Месията ти към теб;)

Георги 1974
12.03.2021, 23:08
Гибель пчел: пестициды не виноваты?

https://infoindustria.com.ua/gibel-pchel-pestitsidyi-ne-vinovatyi/


,,Учените идентифицират около 60 основни причини за масовата смърт на пчелите. В топ 10 е обичайно да се включва разпространението на паразити, болести и естествени врагове на пчелите; използването на пестициди в селското стопанство; намаляване на естествените хранителни запаси на пчелите и неблагоприятното въздействие на изменението на климата. По този начин смъртта на пчелите е резултат от взаимодействието на фактори, а не от една конкретна причина.Пчелите се разболяват, пчелите се отравят. Но не всяко отравяне на пчелите е отравяне с пестициди.,,

,,Устойчивостта на инсектициди се влияе от хранителния статус и здравето на пчелите. Химичната токсикоза в гладуващите семейства се проявява много по-бързо и по-силно, отколкото в семействата, изцяло снабдени с храна.Достатъчното количество протеин в храната на пчелите определя устойчивостта на работните пчели към пестициди. Пчелите, отглеждани на въглехидратна храна с дефицит или пълна липса на протеин, са много податливи на отравяне.От значение е не само количеството, но и качеството на фуража, включително произхода на полените. Известно е, че при хранене с рапичен прашец устойчивостта на млади и стари пчели към въздействието на хербициди от 2,4-D групата е по-висока, отколкото при хранене с прашец от глухарче. Причината за това може да бъде различното съдържание на биологично активни вещества в полените, като епибрасинолид и цитокинин (растителни фитохормони).,,

Трендафил Дончев
13.03.2021, 00:09
Гибель пчел: пестициды не виноваты?

https://infoindustria.com.ua/gibel-pchel-pestitsidyi-ne-vinovatyi/


,,Учените идентифицират около 60 основни причини за масовата смърт на пчелите. В топ 10 е обичайно да се включва разпространението на паразити, болести и естествени врагове на пчелите; използването на пестициди в селското стопанство; намаляване на естествените хранителни запаси на пчелите и неблагоприятното въздействие на изменението на климата. По този начин смъртта на пчелите е резултат от взаимодействието на фактори, а не от една конкретна причина.Пчелите се разболяват, пчелите се отравят. Но не всяко отравяне на пчелите е отравяне с пестициди.,,

,,Устойчивостта на инсектициди се влияе от хранителния статус и здравето на пчелите. Химичната токсикоза в гладуващите семейства се проявява много по-бързо и по-силно, отколкото в семействата, изцяло снабдени с храна.Достатъчното количество протеин в храната на пчелите определя устойчивостта на работните пчели към пестициди. Пчелите, отглеждани на въглехидратна храна с дефицит или пълна липса на протеин, са много податливи на отравяне.От значение е не само количеството, но и качеството на фуража, включително произхода на полените. Известно е, че при хранене с рапичен прашец устойчивостта на млади и стари пчели към въздействието на хербициди от 2,4-D групата е по-висока, отколкото при хранене с прашец от глухарче. Причината за това може да бъде различното съдържание на биологично активни вещества в полените, като епибрасинолид и цитокинин (растителни фитохормони).,,

Това добре, всички знаем, че в измирането участват много фактори и в това число на пестицидите. Но защо това започна масово след като се започна с пръскането на последните агресивни такива. Защо преди и да се пръскаше нямаше такива масови измирания? Защо тогава почти не се налагаше да се третират пчелите, а сега изливаме цялата Менделеева таблица в кошерите и все тази? Толкова ли е трудно да се разбере, че тези вещества отслабват имунната система на пчелите, избиват част от тях, водейки до отслабване на семействата откъм брой пчели и оттук до всички болести които ги нападат?

Георги 1974
13.03.2021, 07:46
Това добре, всички знаем, че в измирането участват много фактори и в това число на пестицидите. Но защо това започна масово след като се започна с пръскането на последните агресивни такива. Защо преди и да се пръскаше нямаше такива масови измирания? Защо тогава почти не се налагаше да се третират пчелите, а сега изливаме цялата Менделеева таблица в кошерите и все тази? Толкова ли е трудно да се разбере, че тези вещества отслабват имунната система на пчелите, избиват част от тях, водейки до отслабване на семействата откъм брой пчели и оттук до всички болести които ги нападат?
Ми може би модерно земеделие и модерно пчеларство са несъвместими.
Земеделието си пръска а програмистите си струпват стотиците кошери да си правят бройките за програмите и като дойде кофти година става мазало

Кразз
13.03.2021, 13:29
Ми може би модерно земеделие и модерно пчеларство са несъвместими.
Земеделието си пръска а програмистите си струпват стотиците кошери да си правят бройките за програмите и като дойде кофти година става мазало

А и модернизацията не е необходима за нормалното съществуване на човека, ама..............

Гогол
13.03.2021, 21:13
А и модернизацията не е необходима за нормалното съществуване на човека, ама..............

Само ще продължа многоточието на колегата Кразз–.....ще умрем от глад,защото Планетата Земя не може да изхрани толкова много гърла. Откъдето и да ги погледнеш нещата, всички са прави.Някой може би ще ме апострофира с израза–а защо унищожават толкова много храни /готови за консумация/. Отговарям–за да не падат цените.Получава се една въртележка,наречена кръговрат–стремим се да произвеждаме повече,но и повече унищожаваме.

Трендафил Дончев
13.03.2021, 21:25
Само ще продължа многоточието на колегата Кразз–.....ще умрем от глад,защото Планетата Земя не може да изхрани толкова много гърла.

И ето ти го - COVID-19.;)

Кразз
13.03.2021, 21:37
Само ще продължа многоточието на колегата Кразз–.....ще умрем от глад,защото Планетата Земя не може да изхрани толкова много гърла. Откъдето и да ги погледнеш нещата, всички са прави.Някой може би ще ме апострофира с израза–а защо унищожават толкова много храни /готови за консумация/. Отговарям–за да не падат цените.Получава се една въртележка,наречена кръговрат–стремим се да произвеждаме повече,но и повече унищожаваме.

"земята не може да изхрани толкова много гърла" Може, само че трябва да се "храним" , за да задоволим глада, а не за да задоволим лакомията. В края на краищата, можем да седнем на един стол, да легнем в едно легло и да ядем на една маса, всичко останало е излишък(суета).

зуница
13.03.2021, 22:51
"земята не може да изхрани толкова много гърла" Може, само че трябва да се "храним" , за да задоволим глада, а не за да задоволим лакомията. В края на краищата, можем да седнем на един стол, да легнем в едно легло и да ядем на една маса, всичко останало е излишък(суета).
В Нигерия се падат средно по 8 деца на жена . hi;
Изхранването е в пряка зависимост от гладните гърла.Деветнайсти век 20% от населението около Средиземно море е на африканския бряг .Двадесети век 20% от населението е на европейския бряг. Бежанците бягат от глада и пренаселването. Докато в Африка и Азия не се вземат мерки за ограничаване на популацията, няма никаква надежда нещо да се оправи.Земята просто не може да изхранва огромната човешка популация. Пример какво ще стане със Земята, ако нещата се оставят в сегашното положение е Хаити.Напълно унищожена природа, пренаселване и емиграция от гладници. Износ на популация навън.
Ама навън от Земята? До там ли ще го докараме?
п.п. Китай стана световна сила след като ограничи раждаемостта.

Кразз
14.03.2021, 07:11
В Нигерия се падат средно по 8 деца на жена . hi;
Изхранването е в пряка зависимост от гладните гърла.Деветнайсти век 20% от населението около Средиземно море е на африканския бряг .Двадесети век 20% от населението е на европейския бряг. Бежанците бягат от глада и пренаселването. Докато в Африка и Азия не се вземат мерки за ограничаване на популацията, няма никаква надежда нещо да се оправи.Земята просто не може да изхранва огромната човешка популация. Пример какво ще стане със Земята, ако нещата се оставят в сегашното положение е Хаити.Напълно унищожена природа, пренаселване и емиграция от гладници. Износ на популация навън.
Ама навън от Земята? До там ли ще го докараме?
п.п. Китай стана световна сила след като ограничи раждаемостта.

Не мога да не се съглася. А имах предвид, че благата са разпределени твърде неравномерно от силаимащите. Стана ми интересно и се разрових за информация Излиза, че африканските страни далеч не са пренаселени. Според Уикипедия, гъстотата на населението е: Намибия- 2,5 д/кв.км., Габон-5,2, Нигер-11, Кения-59,Нигерия-223, Ватикана-2372, Сингапур-8660, Монако-22615.

валко
14.03.2021, 10:51
Това добре, всички знаем, че в измирането участват много фактори и в това число на пестицидите. Но защо това започна масово след като се започна с пръскането на последните агресивни такива. Защо преди и да се пръскаше нямаше такива масови измирания? Защо тогава почти не се налагаше да се третират пчелите, а сега изливаме цялата Менделеева таблица в кошерите и все тази? Толкова ли е трудно да се разбере, че тези вещества отслабват имунната система на пчелите, избиват част от тях, водейки до отслабване на семействата откъм брой пчели и оттук до всички болести които ги нападат?
Не мога да се съглася ,ще дам пример от този сезон,два пчелина по 40 семейства единия край Бургас ,другия в село Визица на границата с Турция,обработваема земя няма от 1944 година.Първия 2 жертви,втория 3 оцелели с една шепа пчели.Семействата са еднакво третирани и обгрижвани.

бат тянко
14.03.2021, 12:48
Не мога да се съглася ,ще дам пример от този сезон,два пчелина по 40 семейства единия край Бургас ,другия в село Визица на границата с Турция,обработваема земя няма от 1944 година.Първия 2 жертви,втория 3 оцелели с една шепа пчели.Семействата са еднакво третирани и обгрижвани.

Имаш ли обяснение?

srg
14.03.2021, 13:07
80 семейства - 5 жертви / ако смятаме слабите за жертви. Това е 6% смъртност. Обяснението е естествени процеси в природата. Ако някой смята, че е много и тръгне да лекува за нещо си ефекта ще е обратен.

валко
14.03.2021, 13:19
Имаш ли обяснение?


Да в сушата,която доведе до базпрашие в Странжа планина,всичко изгоря още юли месец.Майките спряха пилото,зареди белтъчния глад.Край Бъргас имаше макар и слаб приток но нектар и доста прашец които спаси положението.

валко
14.03.2021, 13:21
80 семейства - 5 жертви / ако смятаме слабите за жертви. Това е 6% смъртност. Обяснението е естествени процеси в природата. Ако някой смята, че е много и тръгне да лекува за нещо си ефекта ще е обратен.


чети 2 броя плюс 37 мъртви,и 3 берат душа.

smsi-h
15.03.2021, 17:11
След тоя студ очаквам още -15% смъртност...:cool:


Тез проценти, като топъл хляб ги ядеш, като попску дети на задушница.:bigsmile:

smsi-h
15.03.2021, 17:15
Да в сушата,която доведе до базпрашие в Странжа планина,всичко изгоря още юли месец.Майките спряха пилото,зареди белтъчния глад.Край Бъргас имаше макар и слаб приток но нектар и доста прашец които спаси положението.


Да и септемврийския прашец е поредния фактор за зимното оцеляване. Ако го няма, става лошо.

jdrumev
15.03.2021, 17:21
Данчо,как да разбирам отговора ти на упрека на Зуница за твоя мързел?– А онзи ден ми написа че още чиракуваш при него,Месията. От отговора ти на Зуница излиза, че Месията го мързи да разпечатва и виждаш ли ,Зуница те бърка с него.А сега де! Чакай малко, да не искаш да кажеш ,че той телепатично кара пчелите да си разпечатат питите и само вади и центрофугира? Дай малко пояснение тука,че тънем в недоумениеsweating;:confused::boi:.Са о да не се получи като на последната емонт икона,от страна на Месията ти към теб;)

Не съм ходил да го видя ко прави,но използва някакви пласмаси за рамки,немало и търтеи по тях...;):laughing:

jdrumev
15.03.2021, 17:25
Тез проценти, като топъл хляб ги ядеш, като попску дети на задушница.:bigsmile:


Нека тръгне проверката на проверката на БИО-то и ще видим кой прав и кой крив...;)Може и да скокне процента.:bigsmile:

smsi-h
15.03.2021, 17:46
Нека тръгне проверката на проверката на БИО-то и ще видим кой прав и кой крив...;)Може и да скокне процента.:bigsmile:


Вярно!
Днеска разбрах, случайно, на единия от био-пчеларите в нашия район, вече са измрели над 50%. Преди месец приказвахме с човека, но той нищичко не спомена тогава. Изглежда нещата се движат фатално от тогава до сега. А до края на март ще мине още една студена вълна, което значи пак липса на прашец. И като чукне април нещата ще са трагични. Нещата не са никак розови.

jdrumev
15.03.2021, 18:44
Супер време за пчеларстване събота и неделя.Колегите от сутрин до здрач ручкахали ручкаха.Какво търсиха и аз не знам.:bigsmile:Някой даже и с тубите тръгнали.Други пък с питки с протеини,питки без протеини,питки с гъби,питки с мащерка...:bigsmile:Аз като най слабия пчелар в Района поради високата ми зимна смъртност с Брата на сейванчето бистрихме политиката и оправяхме ваксините на Прасковова 40градуса.:bigsmile:Така мисля да пчеларствам до 10.04,а после на бири.:bigsmile:Майтапя се разбира се кой пчеларин ще направи това в тия два хубави слънчеви дни с 19-20 градусови температури.:bigsmile:

srg
16.03.2021, 20:11
чети 2 броя плюс 37 мъртви,и 3 берат душа.

Не е написано много ясно и може да съм го изтълкувал неправилно. Звучи много по-различно.

Христо Димитров
11.04.2021, 17:59
Събота и неделя хубаво време и пчеличките поработиха доволно. И прашец носеха и водица и доста пило заредиха. Опасенията ми, че с разширенията ми миналата седмица и последвалото студено време ще имам проблеми, се оказаха безпочвени. Всички празни пити бяха осеменени двустранно и студеното време изобщо не им е попречило. Всички са тръгнали да се развиват, лошото, че до акацията има месец и време и не мисля, че дори и половината ще са готови, защото повечето са на по 3-4 рамки пило. Има и първенци на повече от 4-5 рамки, но са малко . Като цяло доста по-слаби семейства от предходни години и почти съм сигурен, че не могат да наваксат за акацията(9-10 май обикновено).

бат тянко
11.04.2021, 18:16
И ако идваш тъдява лятоска да се обадиш.....

Кразз
11.04.2021, 19:21
Събота и неделя хубаво време и пчеличките поработиха доволно. И прашец носеха и водица и доста пило заредиха. Опасенията ми, че с разширенията ми миналата седмица и последвалото студено време ще имам проблеми, се оказаха безпочвени. Всички празни пити бяха осеменени двустранно и студеното време изобщо не им е попречило. Всички са тръгнали да се развиват, лошото, че до акацията има месец и време и не мисля, че дори и половината ще са готови, защото повечето са на по 3-4 рамки пило. Има и първенци на повече от 4-5 рамки, но са малко . Като цяло доста по-слаби семейства от предходни години и почти съм сигурен, че не могат да наваксат за акацията(9-10 май обикновено).

При мен започнаха да задръстват с прашец. Днес им пуснах по една основа и СР. Утре ги пускам на прашецоуловител. Нямаш ли практика да ги изравняваш?

Христо Димитров
11.04.2021, 20:21
При мен започнаха да задръстват с прашец. Днес им пуснах по една основа и СР. Утре ги пускам на прашецоуловител. Нямаш ли практика да ги изравняваш?



Това го наблюдавам още от предната седмица и затова разширявах с празни рамки, защото в почти всички кошери майката беше на прашецовата пита. Хем знаех, че ще става по-студено разширих,но хода ми се оказа правилен, защото при отварянията вчера и днес бяха осеменени. Иначе и аз слагах основи за градеж. Не бързам засега със СР , заради силата им, според мен им е рано.
Нямам практика да изравнявам, защото нямам никакъв мед и чакам акацията, от която искам да вадя. Даже натискам някои семейства с добавяне на люпещо пило, които преценя , че са с хубави майки и активни. Общо взето целя да направя повече медовици, жертвайки някои семейства и отслабвайки ги.
Предни години правех обратното ,като вземах от силните, но това си го отчитам като голяма грешка. Наливам от пусто в празно по този начин.

Георги 1974
11.04.2021, 22:16
При мен започнаха да задръстват с прашец. Днес им пуснах по една основа и СР. Утре ги пускам на прашецоуловител. Нямаш ли практика да ги изравняваш?
Тия дни си задавам въпроса защо са здръстени семействата с прашец /студа на силните семейства въобще не им е повлиял/ защо всяка година по това време са задръстени.От няколко години слагам част от него под тях и после в началото на август е изчезнал.
Дали е вярно че семействата муат от 35кг. перга нагоре за година защо го събират за запас, презапасяват ли се и ако се презапасяват има ли причина за това.Пчелите разум навярно имат но за чувства едва ли значи има логична рационална причина.

jdrumev
11.04.2021, 22:21
Тия дни си задавам въпроса защо са здръстени семействата с прашец /студа на силните семейства въобще не им е повлиял/ защо всяка година по това време са задръстени.От няколко години слагам част от него под тях и после в началото на август е изчезнал.
Дали е вярно че семействата муат от 35кг. перга нагоре за година защо го събират за запас, презапасяват ли се и ако се презапасяват има ли причина за това.Пчелите разум навярно имат но за чувства едва ли значи има логична рационална причина.


Изхвърлят я Чичо Гошо.

Кразз
11.04.2021, 22:33
Тия дни си задавам въпроса защо са здръстени семействата с прашец /студа на силните семейства въобще не им е повлиял/ защо всяка година по това време са задръстени.От няколко години слагам част от него под тях и после в началото на август е изчезнал.
Дали е вярно че семействата муат от 35кг. перга нагоре за година защо го събират за запас, презапасяват ли се и ако се презапасяват има ли причина за това.Пчелите разум навярно имат но за чувства едва ли значи има логична рационална причина.

Според мен, причината е, че просто така са устроени. Всичко това се отнася и за меда. Когато има нектар в изобилие, събират много повече от необходимото. Поне е така в разборните кошери. А иначе в природата, събират докато запълнят обема/няма магазини/, роят/размножават/ се и това са естествените процеси. Не знам, понякога си мисля, че нашата намеса в тез процеси е своево рода кощунство, ама ние/човеците/ какво ли не сме объркали.

Георги 1974
11.04.2021, 22:43
Изхвърлят я Чичо Гошо.
Събират я, складират я, па я изхвърлят, чудна работа.Инсекти!

Георги 1974
11.04.2021, 22:56
Според мен, причината е, че просто така са устроени. Всичко това се отнася и за меда. Когато има нектар в изобилие, събират много повече от необходимото. Поне е така в разборните кошери. А иначе в природата, събират докато запълнят обема/няма магазини/, роят/размножават/ се и това са естествените процеси. Не знам, понякога си мисля, че нашата намеса в тез процеси е своево рода кощунство, ама ние/човеците/ какво ли не сме объркали.
Ако такива пити с перга се поставят в магазините на силните семейства /имат по 2магазина/по време на сериозна паша

Кразз
11.04.2021, 23:33
Ако такива пити с перга се поставят в магазините на силните семейства /имат по 2магазина/по време на сериозна паша

Не знам, дали няма да има значение, в магазините, какви рамки има. Плодникови, или магазинни? Доколкото съм разбрал, при теб си е 2-ри плодник. Аз по време на паша, нямам такива пити, освен, ако не ги съхраня от преди това, но нямам практика да го правя. За мен прашеца е може би по-ценен от меда, като продукт и когато му дойде времето, си го добивам по стандартния начин.

Георги 1974
12.04.2021, 08:42
Не знам, дали няма да има значение, в магазините, какви рамки има. Плодникови, или магазинни? Доколкото съм разбрал, при теб си е 2-ри плодник. Аз по време на паша, нямам такива пити, освен, ако не ги съхраня от преди това, но нямам практика да го правя. За мен прашеца е може би по-ценен от меда, като продукт и когато му дойде времето, си го добивам по стандартния начин.
Колко прашец средно добиваш от семейство за годината

Кразз
12.04.2021, 09:31
Колко прашец средно добиваш от семейство за годината

Миналата година,- 5кг. Събирам до 15-20-ти Август. Каквото добия през годината накрая го купажирам и така според мен се получава най-ценния продукт. Прашеца, който употребявам аз и близките ми, не го суша, а го пречиствам ръчно и го замразявам . Така според Ж. Мурзов губи най-малко от качествата си.

Бърз
12.04.2021, 16:14
... Прашеца, който употребявам аз и близките ми, не го суша, а го пречиствам ръчно и го замразявам . Така според Ж. Мурзов губи най-малко от качествата си.
"...Оказалось, что можно заставить пчел съедать пыльцу, смешанную с медом, в значительно больших количествах, чем они обычно ее съедают в естественных условиях, когда имеют пергу, сложенную в ячейки.." http://www.meedov.ru/beespring/after/4.html

Георги 1974
12.04.2021, 20:22
Миналата година,- 5кг. Събирам до 15-20-ти Август. Каквото добия през годината накрая го купажирам и така според мен се получава най-ценния продукт. Прашеца, който употребявам аз и близките ми, не го суша, а го пречиствам ръчно и го замразявам . Така според Ж. Мурзов губи най-малко от качествата си.
То не само според Ж. Мурзов за прашеца е така ама пергата май е по-тека.Купажирането е добра идея ама от март до август си е бая време а прашеца дори и замразен си има срок на годност.Казват, че за пчелите най много пило правят с пресен прашец а пергата е запас но този запас е много по-добър ако го няма никде никакъв а питите с перга в 2магазина в силно семейство се заливат с мед и запечатват и стават запас с доста голям срок на годност.
Но това са разбира се хипотези пчеларството не е точна наука и има всякакви пророци и лъжепророци де хвърлят мрежите в това тръстиково море.

Кразз
12.04.2021, 21:05
То не само според Ж. Мурзов за прашеца е така ама пергата май е по-тека.Купажирането е добра идея ама от март до август си е бая време а прашеца дори и замразен си има срок на годност.Казват, че за пчелите най много пило правят с пресен прашец а пергата е запас но този запас е много по-добър ако го няма никде никакъв а питите с перга в 2магазина в силно семейство се заливат с мед и запечатват и стават запас с доста голям срок на годност.
Но това са разбира се хипотези пчеларството не е точна наука и има всякакви пророци и лъжепророци де хвърлят мрежите в това тръстиково море.

На практика, пергата е ферментирал пч. прашец. Когато е извлечена от питата, има по-голяма или по-малка вероятност да е заразена с аспиргилус, а това може да е доста опасно човека. Не знам тази, която се предлага в търговската мрежа, дали претърпява някаква допълнителна обработка

Георги 1974
12.04.2021, 21:37
На практика, пергата е ферментирал пч. прашец. Когато е извлечена от питата, има по-голяма или по-малка вероятност да е заразена с аспиргилус, а това може да е доста опасно човека. Не знам тази, която се предлага в търговската мрежа, дали претърпява някаква допълнителна обработка

Нямам идея.

Трендафил Дончев
12.04.2021, 21:42
На практика, пергата е ферментирал пч. прашец. Когато е извлечена от питата, има по-голяма или по-малка вероятност да е заразена с аспиргилус, а това може да е доста опасно човека. Не знам тази, която се предлага в търговската мрежа, дали претърпява някаква допълнителна обработка

Продават и какво стане. Каква обработка да и прилагат?;)

Георги 1974
12.04.2021, 21:54
Продават и какво стане. Каква обработка да и прилагат?;)
Абе то аз повече се бях претеснил, че с тия суши лятото пчелите остават без перга.Иначе с аспергилозата шега не бива.

Кразз
12.04.2021, 22:06
Продават и какво стане. Каква обработка да и прилагат?;)

И вместо да изпишем вежди, може да извадим очи.

Кразз
12.04.2021, 22:43
Абе то аз повече се бях претеснил, че с тия суши лятото пчелите остават без перга.Иначе с аспергилозата шега не бива.

Има голямо значение, какво цъфти в обхвата на пчелина през сушавите периоди. Пример- белия маргарит отдава и нектар, и прашец, дори и по време на суша. Аз за 3-4 години, около пчелина съм разсадил 2-3000 издънки от него. Не е кой знае какво, но е по-добре от нищо. А пергата е от жизнено важно значение, да я има в кошерите през зимата, в периода от появата на първото пило, до цъфтежа на първите прашецодайни. В това отношение съм изключително облэгодетелстван. Района ми е много богат на прашец. А края на Септември вкарват много от бръшлян.

jdrumev
15.04.2021, 21:41
https://youtu.be/hu3_kN1B8NA Само за Батко Зуница.Що то невярва.:bigsmile:

Бърз
16.04.2021, 08:32
Абе то аз повече се бях претеснил, че с тия суши лятото пчелите остават без перга.Иначе с аспергилозата шега не бива.
Вече предупредих, на своите клиенти, че пращец няма да има за продан. С години чудя, как да исползвам дълга топла есен по край черноморие. И като предишния горещия август майки напълно спряли да снасят (от липсва на пращец), разбрах. Само с сиропи не става. Начало на пролет, "дупка" след акация и 40 дена след слънчоглед - пращец с мед. Като за основни семействата, така и за късни отводки. Слагам направо в хранилки с суха захар - едни "прашец-медени негърчета" (1:1). Заминават като горещи палачинки.

Angel Yosifov
18.04.2021, 18:16
https://youtu.be/hu3_kN1B8NA Само за Батко Зуница.Що то невярва.:bigsmile:
Дака,търся си оператор.Искам да покажа,как без чалъми и химия,може да се развие семейството.....без хонорар..

jdrumev
18.04.2021, 18:22
Дака,търся си оператор.Искам да покажа,как без чалъми и химия,може да се развие семейството.....без хонорар..


Тук замествах по принуда.Иначе и аз търся за да покажа как се вадят 155кг от кошер мед.:laughing:
Майсторе ти ли си бре.Да не са ти ударили бан,че ползваш профила на жената?:bigsmile:

Angel Yosifov
18.04.2021, 18:24
Тук замествах по принуда.Иначе и аз търся за да покажа как се вадят 155кг от кошер мед.:laughing:
Майсторе ти ли си бре.Да не са ти ударили бан,че ползваш профила на жената?:bigsmile:
Чети Дака,чети...

valaz
19.04.2021, 06:02
Здравейте! При мен цъфти джанката и глогът. Времето е облачно и дъждовно. Заради неподходящото време не можах да прегледам пчелните семейства. Чудя се, дали имат нужда от подхранване при такова време и с какво? Последното подхранване е било преди 2 или 3 седмици с Апифонда. Вече нищо не е останало от питките, с които съм хранил. А прогнозата за времето остава неблагоприятна.

Angel Yosifov
19.04.2021, 06:21
.Иначе и аз търся за да покажа как се вадят 155кг от кошер мед.:laughing:
:bigsmile:
Демек,искаш да покажеш,как харчиш 155лв на кошер.......

evgeni.filimonov
20.04.2021, 16:25
Здравейте! При мен цъфти джанката и глогът. Времето е облачно и дъждовно. Заради неподходящото време не можах да прегледам пчелните семейства. Чудя се, дали имат нужда от подхранване при такова време и с какво? Последното подхранване е било преди 2 или 3 седмици с Апифонда. Вече нищо не е останало от питките, с които съм хранил. А прогнозата за времето остава неблагоприятна.

Пчелите трябва да се хранят докато не се стабилизира времето....пчелите не трябва да гладуват. Вече има пило и кълбата са разпуснати и при 2-3 градуса. Запасите са тотално намалели.

Гогол
21.04.2021, 21:30
Пчелите трябва да се хранят докато не се стабилизира времето....пчелите не трябва да гладуват. Вече има пило и кълбата са разпуснати и при 2-3 градуса. Запасите са тотално намалели.

Че трябва да се хранят,трябва.Но там където няма паша.Зависи от района и какво има засято там. Как да храня ,като черешите са като къделя побелели на хурка от цвят? Преди това джанката и прасковите се смесваха–бяло с полу –розово,някъде биеше и към оранж. Плодника ДБ–10 на 8 рамки пило различно, от дъска до дъска,в двата края по пита само с пресен прашец,а отгоре магазина на 2/3 с нектар.Какъв е –не знам. Тази година съм объркан.Докато едва кретаха,сега едва ще ги удържа докато рапицата започне да дава.На тръвната сложих отдолу и магазин ,за да не прелеят.Не я цепя или да отнемам ,защото имам други цели с нея по –късно.Където пашата е изобилна следете ги, за да не ги гоните,макар че е рано.
П.П.Височко си и затова радостно казваш че вече има пило.Може да се каже ,че тази година минахме без кълбета за дълго–5–7 дена и летеж.Зазимих на 9 рамки/не междурамия/,от край до край разширени.Запролетих на 6–7 рамки.Това ми говори ,че снасянето почти не е спирало.Храна и прашец имаха бол.Да видим каква ще я изцецаме от тук нататък.
Късмет и добър урожай за теб!

jdrumev
21.04.2021, 21:48
10р само пило?;)Ти си ги утървал бре Гоголе, можел си да ми подобриш рекорда.;)Тръвната я затривай,че магазини ще трябват на някой...;):bigsmile:

Кразз
22.04.2021, 00:43
Че трябва да се хранят,трябва.Но там където няма паша.Зависи от района и какво има засято там. Как да храня ,като черешите са като къделя побелели на хурка от цвят? Преди това джанката и прасковите се смесваха–бяло с полу –розово,някъде биеше и към оранж. Плодника ДБ–10 на 8 рамки пило различно, от дъска до дъска,в двата края по пита само с пресен прашец,а отгоре магазина на 2/3 с нектар.Какъв е –не знам. Тази година съм объркан.Докато едва кретаха,сега едва ще ги удържа докато рапицата започне да дава.На тръвната сложих отдолу и магазин ,за да не прелеят.Не я цепя или да отнемам ,защото имам други цели с нея по –късно.Където пашата е изобилна следете ги, за да не ги гоните,макар че е рано.
П.П.Височко си и затова радостно казваш че вече има пило.Може да се каже ,че тази година минахме без кълбета за дълго–5–7 дена и летеж.Зазимих на 9 рамки/не междурамия/,от край до край разширени.Запролетих на 6–7 рамки.Това ми говори ,че снасянето почти не е спирало.Храна и прашец имаха бол.Да видим каква ще я изцецаме от тук нататък.
Късмет и добър урожай за теб!

Паша има бол, ама как да не храня, като от 6-7 дни се показват на пр. дъски, колкото да съберат малко вода?

Filyov
22.04.2021, 10:22
Поне времето най-накрая започва да се пооправя, че беше доста променливо. След сравнително топлата зима, първата половина на пролетта се оказа по студеничка.

Гогол
22.04.2021, 21:18
10р само пило?;)Ти си ги утървал бре Гоголе, можел си да ми подобриш рекорда.;)Тръвната я затривай,че магазини ще трябват на някой...;):bigsmile:

Данчо, ти имаш хубаво лого. А,м чи питай/по точно–прочети/ и тогава пиши.Къде видя написано от мен за 10 рамки пило? За 8 рамки–да.Прочети ми поста пак, и ми се извини,тук,не на лични както правиш.Знай от мен,и да си удариш дупето в тавана не можеш да имаш 10 р пило в десетак на един корпус –плодник с магазин отгоре.Това пило съм го имал по това време/8 рамки/ в далечните години на Брежнев като първи на всички нас от соца.
Не са изтървани Данчо.Сега започва интересното,два дена слънце накараха всички блокове да пожълтеят.И ще стане една машавица,не ми я пиши–праскови,череши,джан а,глухарче и за капак –рапица. А кажи ми какъв е този мед дето ще ми го дадат–бял/няма търговски вид/,не се втвърдява като изстинал туткал,маже се на филията като краве масло,ароматен е и няма подобен по този показател.Затова писах за объркването ми тази година. А не търся подобрения на рекорди,независимо на кого са.Робушките правят това което е в техен интерес,ако се получи рекорд,то е техен ,а не мой/или твой ,както си мислиш ти/.
За тръвната си в голяма грешка.Когато се научиш да я ползваш както аз,няма да има нужда да залагаш капани,капанчета и да ползваш магически течности за примамки в тях. Тръвната ти дава всичко това на куп.

Гогол
22.04.2021, 21:29
Паша има бол, ама как да не храня, като от 6-7 дни се показват на пр. дъски, колкото да съберат малко вода?

Само кажи на по колко кг. мед си ги оставил октомври–ноември?
И ти си на високо,но ако са силни и при ниски температури излизат. Ако си имат мед от лани,имаш паша сега която включва и прашец,би трябвало да излизат.Ако е нон стоп дъжд при теб през тези дни,става друга картинка и е тревожна ако си им спестил меда есента.

Кразз
22.04.2021, 21:58
Само кажи на по колко кг. мед си ги оставил октомври–ноември?
И ти си на високо,но ако са силни и при ниски температури излизат. Ако си имат мед от лани,имаш паша сега която включва и прашец,би трябвало да излизат.Ако е нон стоп дъжд при теб през тези дни,става друга картинка и е тревожна ако си им спестил меда есента.

Зазимявам ги на около 15 кг. мед за 7 рамки(не междурамия) пчели. И обикновено това е достатъчно, но тази зима не бе точно така. Януари и Февруари подавах питки-мед и пудра захар. Мисля, че 250 м. н. в. не е високо. И да, от 6-7 дни, постоянно валеше. Вчера следобед и днес най-накрая напече и полудяха. Иначе семействата са силни, но ако не могат да се домогнат, по някаква причина до паша(лошо време), си искат хранене, или поне така виждам аз нещата.

jdrumev
22.04.2021, 22:04
Данчо, ти имаш хубаво лого. А,м чи питай/по точно–прочети/ и тогава пиши.Къде видя написано от мен за 10 рамки пило? За 8 рамки–да.Прочети ми поста пак, и ми се извини,тук,не на лични както правиш.Знай от мен,и да си удариш дупето в тавана не можеш да имаш 10 р пило в десетак на един корпус –плодник с магазин отгоре.Това пило съм го имал по това време/8 рамки/ в далечните години на Брежнев като първи на всички нас от соца.
Не са изтървани Данчо.Сега започва интересното,два дена слънце накараха всички блокове да пожълтеят.И ще стане една машавица,не ми я пиши–праскови,череши,джан а,глухарче и за капак –рапица. А кажи ми какъв е този мед дето ще ми го дадат–бял/няма търговски вид/,не се втвърдява като изстинал туткал,маже се на филията като краве масло,ароматен е и няма подобен по този показател.Затова писах за объркването ми тази година. А не търся подобрения на рекорди,независимо на кого са.Робушките правят това което е в техен интерес,ако се получи рекорд,то е техен ,а не мой/или твой ,както си мислиш ти/.
За тръвната си в голяма грешка.Когато се научиш да я ползваш както аз,няма да има нужда да залагаш капани,капанчета и да ползваш магически течности за примамки в тях. Тръвната ти дава всичко това на куп.

Sory,Гогол,но магазина ако ти беше под корпуса можеше и на 10 да ти е кошера рамки пило...Аз слагам корпус на 9 не магазин,че да не стане като оня виц "10 бе 10..."А за това какво ще съберат няма се кахариш винаги можеш да им го върнеш като 1/4 и да изкяриш.Верно тръвните съм ги замразил временно защото имаше над 600кошера по край мен на радиус 3км...;)Защо да не се възползвам на готово от млада пчела?Да им изтриеш мислята е лесно за мен от как Чичо Гошо ме просветли да му е свято името и той самия.Кой какво иска да ми говори,тръвната е върха на пирамидата...;):laughing:

Гогол
23.04.2021, 21:13
Зазимявам ги на около 15 кг. мед за 7 рамки(не междурамия) пчели. И обикновено това е достатъчно, но тази зима не бе точно така. Януари и Февруари подавах питки-мед и пудра захар. Мисля, че 250 м. н. в. не е високо. И да, от 6-7 дни, постоянно валеше. Вчера следобед и днес най-накрая напече и полудяха. Иначе семействата са силни, но ако не могат да се домогнат, по някаква причина до паша(лошо време), си искат хранене, или поне така виждам аз нещата.
Кразз, тези 15 кг.би трябвало да са предостатъчни при нормална зима.И ако си ги преглеждал за последно в края на март и са нямали храна/мед/ говори че тези 15 кг не са толкова.Щом си подавал и питки февруари .Зазимявам на 8–9 рамки с пчели и 10,максимум 12 кг мед.Това са 5–6 рамки непълни с мед,а другото е прашец до 9 бр. рамки в плодника.Като пиша прашец,разбирай перга,капсулирана отгоре с мед. И от там още 1–1,5 кг мед стават общо 13–14 кг мед.Горе –долу като теб.И стигат до първа паша. Тази зима докато цъфне първото кокиче ,бяха взели от контролната хранилка с мед, не повече от 400гр мед. Ползвам я за контрол на състоянието вътре,без да отварям.Бях писал някъде за нея.
Преди дъждовете при теб е имало цъфтеж,значи са донесли запаси за пилото и притесненията ти са напразни.

todor.mitkov
24.04.2021, 08:55
... Тази година съм объркан.Докато едва кретаха,сега едва ще ги удържа докато рапицата започне да дава....
П.П.Височко си и затова радостно казваш че вече има пило.Може да се каже ,че тази година минахме без кълбета за дълго–5–7 дена и летеж.Зазимих на 9 рамки/не междурамия/,от край до край разширени.Запролетих на 6–7 рамки.Това ми говори ,че снасянето почти не е спирало.Храна и прашец имаха бол.

Здравей, бай Георги.
И при мен от едни никакви изведнъж кошерите подскочиха и се чудя какво стана. Аз ли нещо не видях и не прецених правилно в началото на зимата, някаква магия ли стана с храна над кълбото и найлони, не мога да разбера какво се случи. И друг път е имало топли зими ама такава изненада за първи път ми се случва. А преди 2 или 3 седмици, нещата бяха направо луди и тези студове ми дойдоха дюшеш, че все ги бях изпуснал.

Гогол
24.04.2021, 20:46
Здравей, бай Георги.
И при мен от едни никакви изведнъж кошерите подскочиха и се чудя какво стана. Аз ли нещо не видях и не прецених правилно в началото на зимата, някаква магия ли стана с храна над кълбото и найлони, не мога да разбера какво се случи. И друг път е имало топли зими ама такава изненада за първи път ми се случва. А преди 2 или 3 седмици, нещата бяха направо луди и тези студове ми дойдоха дюшеш, че все ги бях изпуснал.
Здраве да е Тоше!Мислех си,че е само при мен тази аномалия,щото вече никой не споделя ,а само цоцаме.Май всички се заразихме от Данчовата болест.
Започнах да мисля,че топлата зима ги запази от изтощение зимните пчели и увеличи дните им на живот.А от там повече работници които да гледат пило,дори си мисля, че при мен не е спирало снасянето на майките или е било много кратко.Никога досега не е имало толкова много пчели когато ги отворя за първи път след като съм ги зазимил.Това са само мои помисли,знам ли какво са правили 5 месеца под покривната табла.Вдигам капака,виждам дали е взето от меда в хранилката и затварям.
Е,не се притеснявай.Трябва да свикваш с такива екстремни ситуации,пък като изтървеш някой ще донесеш радост на някой мушморок дето това чака.
Добър урожай Тоше ти пожелавам този сезон.

Трендафил Дончев
24.04.2021, 21:05
Здраве да е Тоше!Мислех си,че е само при мен тази аномалия,щото вече никой не споделя ,а само цоцаме.Май всички се заразихме от Данчовата болест.
Започнах да мисля,че топлата зима ги запази от изтощение зимните пчели и увеличи дните им на живот.А от там повече работници които да гледат пило,дори си мисля, че при мен не е спирало снасянето на майките или е било много кратко.Никога досега не е имало толкова много пчели когато ги отворя за първи път след като съм ги зазимил.Това са само мои помисли,знам ли какво са правили 5 месеца под покривната табла.Вдигам капака,виждам дали е взето от меда в хранилката и затварям.
Е,не се притеснявай.Трябва да свикваш с такива екстремни ситуации,пък като изтървеш някой ще донесеш радост на някой мушморок дето това чака.
Добър урожай Тоше ти пожелавам този сезон.

А какъв мор щеше да е, ако беше някаква студена?

Гогол
24.04.2021, 21:25
А какъв мор щеше да е, ако беше някаква студена?
Както винаги точно в десятката.Очаквах да се включиш,защото по неведоми пътища знам как е било и при теб зимъска до към деня на жената.А сега как е? За моите вече писах–не учуден,удивен съм от тях.Май пак ще ги увелича.Засега ги узъптам.

todor.mitkov
25.04.2021, 07:22
А какъв мор щеше да е, ако беше някаква студена?
Горе-долу това остана един от последните непроверени варианти - слаби и студена зима. Поне при мен пчелите успяват да се справят и това ме радва, че както гледахме клипчетата има страшни картинки.

valaz
26.04.2021, 07:33
При мен, от 6 зазимени пчелни семейства, всички презимуваха успешно и имат пило. Вчера времето се затопли, цъфнаха ябълките. Без да съм пипал кошерите, разглеждах цветовете на ябълката и пчелите по тях, една пчела ненадейно ме атакува в главата и се завря в косата ми. Наложи се да я убия. Ябълката е на около 15 метра встрани и зад кошерите. Недоумявам, какво и стана на тази пчела? Наоколо няма нито рапица, нито каквито и да било промишлени насаждения.

Трендафил Дончев
26.04.2021, 07:47
При мен, от 6 зазимени пчелни семейства, всички презимуваха успешно и имат пило. Вчера времето се затопли, цъфнаха ябълките. Без да съм пипал кошерите, разглеждах цветовете на ябълката и пчелите по тях, една пчела ненадейно ме атакува в главата и се завря в косата ми. Наложи се да я убия. Ябълката е на около 15 метра встрани и зад кошерите. Недоумявам, какво и стана на тази пчела? Наоколо няма нито рапица, нито каквито и да било промишлени насаждения.

Чужд обект в пчелина.;)

Filyov
26.04.2021, 09:15
При мен, от 6 зазимени пчелни семейства, всички презимуваха успешно и имат пило. Вчера времето се затопли, цъфнаха ябълките. Без да съм пипал кошерите, разглеждах цветовете на ябълката и пчелите по тях, една пчела ненадейно ме атакува в главата и се завря в косата ми. Наложи се да я убия. Ябълката е на около 15 метра встрани и зад кошерите. Недоумявам, какво и стана на тази пчела? Наоколо няма нито рапица, нито каквито и да било промишлени насаждения.

Наистина странно, моите за сефте съм ги сложил в двора си в селото, за сега все още няма оплаквания от ужилени, но има време.

зуница
26.04.2021, 21:33
... една пчела ненадейно ме атакува в главата и се завря в косата ми. Наложи се да я убия. Ябълката е на около 15 метра встрани и зад кошерите. Недоумявам, какво и стана на тази пчела? Наоколо няма нито рапица, нито каквито и да било промишлени насаждения.
Преди три години за пръв път от почти тридесет, от както са в двора, пчели нажилиха съседката.Няколко в косата и бабата на земята.Ужас.Навреме я видели и я отървали други съседи.Със сина и' го обсъдихме тоя случай на три метра пред входовете на кошерите.Не нападаха нито мене нито него.Изместих кошерите назад с още два метра.Разстоянието до гърба на сградата на съседите стана почти десет метра.Миналата година всичко намери обяснение в тоя случай.Бабата си призна , че си измила косата със силно миришещ шампоан.Излязла с влажна коса и отишла да плеви градината до сами оградата.На около пет метра пред кошерите.
п.п. При пчелите ходя винаги небръснат.Разбираемо, нали?

valaz
27.04.2021, 19:14
Забелязал съм, че по време на цъфтене на ябълката и рапицата, пчелите са най-агресивни и зли. По време на цъфтежа на акацията, пчелите стават по-спокойни. С напредването на сезона към есента, стават още по-спокойни. Зимните пчели са по-едри и тромави, и съответно - по-спокойни.

agro
01.05.2021, 13:44
Някой знае ли какво е положението в Севлиевско- Габровския - Търновския регион? Аз още съм слаботелесен след ковид-а, пък съм и карантина, вече над месец не съм стъпвал на пчелините. Оставих ги последно на втори корпус края на март на по 6-7 междурамия, заредих им тук-там медени пити, пълни хранилки, отдолу корпус с изградени пити. Какво става в момента, нямам представа. Акацията дава ли признаци за урожай или ще е нищо като предната пролет?

jdrumev
01.05.2021, 13:58
Някой знае ли какво е положението в Севлиевско- Габровския - Търновския регион? Аз още съм слаботелесен след ковид-а, пък съм и карантина, вече над месец не съм стъпвал на пчелините. Оставих ги последно на втори корпус края на март на по 6-7 междурамия, заредих им тук-там медени пити, пълни хранилки, отдолу корпус с изградени пити. Какво става в момента, нямам представа. Акацията дава ли признаци за урожай или ще е нищо като предната пролет?

https://youtu.be/2zQaa2x7ZUQ
https://youtu.be/SCODXdauT0g
https://youtu.be/C361VOrMajQ
https://youtu.be/agkoxuKU1Eo
Общо взето е така.Във В.Търновско.Пред роево даже бих казъл и роево на много места.Днес закачих един и язе у капаня.Сефте за тая година.

Angel Yosifov
01.05.2021, 19:39
Някой знае ли какво е положението в Севлиевско- Габровския - Търновския регион? Аз още съм слаботелесен след ковид-а, пък съм и карантина, вече над месец не съм стъпвал на пчелините. Оставих ги последно на втори корпус края на март на по 6-7 междурамия, заредих им тук-там медени пити, пълни хранилки, отдолу корпус с изградени пити. Какво става в момента, нямам представа. Акацията дава ли признаци за урожай или ще е нищо като предната пролет?
Очертава се да откриеш топлата вода.Демек,че пчелите могат и без пчеларя.Нещо,като бачети Слави.Аз миналата седмица им натоварих магазините и ще ги посетя,към Кирил и Методи.Всъщност може и по-рано,ако съседите не си овладеят роевото,ще трябва да извозвам рояци.
Таааа,определено ще се изроят,но и ще има и за теб....

jdrumev
01.05.2021, 19:45
Очертава се да откриеш топлата вода.Демек,че пчелите могат и без пчеларя.Нещо,като бачети Слави.Аз миналата седмица им натоварих магазините и ще ги посетя,към Кирил и Методи.Всъщност може и по-рано,ако съседите не си овладеят роевото,ще трябва да извозвам рояци.
Таааа,определено ще се изроят,но и ще има и за теб....


Ще се роят ако им да де пчеларина.Моите още са присвити на 7-8 рамки и градят зад преградната като на Бат Слави.;):bigsmile:Оказа се,че могат да оправят търтеиви рамки точно там.:bigsmile:

Angel Yosifov
01.05.2021, 20:08
Ще се роят ако им да де пчеларина.Моите,аз,моите,аз ,моите,аз.....
Изведнъж ме осени една мисъл.Какво ли щеше да стане,ако всички бяхме,като теб.....

Кразз
01.05.2021, 20:16
Някой знае ли какво е положението в Севлиевско- Габровския - Търновския регион? Аз още съм слаботелесен след ковид-а, пък съм и карантина, вече над месец не съм стъпвал на пчелините. Оставих ги последно на втори корпус края на март на по 6-7 междурамия, заредих им тук-там медени пити, пълни хранилки, отдолу корпус с изградени пити. Какво става в момента, нямам представа. Акацията дава ли признаци за урожай или ще е нищо като предната пролет?

До 21 Април имаше седмица с непрестанни валежи и нещо се бях притеснил. От тогава до сега, страхотно време за пчелите. На по-силните сложих магазини с ВО. на 25-ти. Днес с изненада установих, че са изградили и напълнили по 4-5 рамки. Акацията сега тръгва да се разлиства. Смятам, че ще закъснее спрямо друга година с около седмица. От там насетне, зависи, какво ще е времето, след като цъфне.

jdrumev
01.05.2021, 20:17
Изведнъж ме осени една мисъл.Какво ли щеше да стане,ако всички бяхме,като теб.....

Бати Янчо/Месията/ще ше да се види в чудо с толкова пророци.:laughing:

Кразз
01.05.2021, 20:26
Очертава се да откриеш топлата вода.Демек,че пчелите могат и без пчеларя.Нещо,като бачети Слави.Аз миналата седмица им натоварих магазините и ще ги посетя,към Кирил и Методи.Всъщност може и по-рано,ако съседите не си овладеят роевото,ще трябва да извозвам рояци.
Таааа,определено ще се изроят,но и ще има и за теб....

Те, че могат без пчеларя, могат. Ами и сигурно им е по-добре без него.

jdrumev
01.05.2021, 20:33
Те, че могат без пчеларя, могат. Ами и сигурно им е по-добре без него.


Майстора,така приказва,но му е свита душата.Проблема вече,не е в роенето и в земеделците,а в двукраките акари...Гледам из фейс стаите масово почнал да се въди.;)Тия акари знаят ли,всичко им се връщя на тях и на семействата?

Кразз
01.05.2021, 20:48
Майстора,така приказва,но му е свита душата.Проблема вече,не е в роенето и в земеделците,а в двукраките акари...Гледам из фейс стаите масово почнал да се въди.;)Тия акари знаят ли,всичко им се връщя на тях и на семействата?

От акара по пчелите няма отърване. Както и да мъчиш да го мориш, никой няма да те закачи. С двукракия акар, точно обратното- има най-различни, лесни начини да се справиш с него, ама ще те съдят.:bigsmile:

valaz
10.05.2021, 09:25
Миналата година хванах рояк на балкона в София. При това, годината не бе ройлива. Заселих го в кошер на пчелина, всичко бе наред. Презимува успешно. Мислех, че съм постигнал голям успех. Но вчера установих, че единствено това пчелно семейство е изпаднало в роево настроение. При това, още не са изпълнили кошера с пчели и пило. Наследствена ройливост. Тъй като бе ясно, че от това семейство няма да извадя мед, реших да го разделя на две по-малки семейства, за да не го гоня по дърветата. Но така ще получа две ройливи семейства.

зуница
10.05.2021, 13:27
... Но така ще получа две ройливи семейства.
Използвай ройливото за донор на пчели.Отнемаш пилото и раздаваш на другите. На това само основи и празни пити. По-лесно и полезно ми изглежда от разделянето.

Angel Yosifov
10.05.2021, 19:16
Използвай ройливото за донор на пчели.Отнемаш пилото и раздаваш на другите. На това само основи и празни пити. По-лесно и полезно ми изглежда от разделянето.
Всъщност,вероятността,майк ата в рояка да е на повече годинки е голяма,което предполага,ранното за района на Васко,изпадане в роево..

Георги 1974
10.05.2021, 21:10
Всъщност,вероятността,майк ата в рояка да е на повече годинки е голяма,което предполага,ранното за района на Васко,изпадане в роево..
Майката толкова си може и няма пило за кърмачките и от там роево.Просто и логично.Не се връзва с хипотезите на генетиците ама карай!

Гогол
10.05.2021, 22:13
Майката толкова си може и няма пило за кърмачките и от там роево.Просто и логично.Не се връзва с хипотезите на генетиците ама карай!

Те тъй си е Жоре. Не се връзва,ама си е истина.
Тръвните си ги ползвам когато искам да увеличавам бройката.Е, що след това не се роят направените отводки/ пълноценни с–ва,на 10 рамки с роеви маточници,а понякога и с излюпени майки,като се забавя/.В момента чакам финала на рапицата и ги почвам,една вече е отработена защото преля.
Жоре, намери нещо по големите руски книги за темата и го писни тука.Полезно ще е,ще знаеш.Особено за тези дето много питат сега,и догодина пак същото.
Ще ти съм благодарен.

Георги 1974
11.05.2021, 20:33
Те тъй си е Жоре. Не се връзва,ама си е истина.
Тръвните си ги ползвам когато искам да увеличавам бройката.Е, що след това не се роят направените отводки/ пълноценни с–ва,на 10 рамки с роеви маточници,а понякога и с излюпени майки,като се забавя/.В момента чакам финала на рапицата и ги почвам,една вече е отработена защото преля.
Жоре, намери нещо по големите руски книги за темата и го писни тука.Полезно ще е,ще знаеш.Особено за тези дето много питат сега,и догодина пак същото.
Ще ти съм благодарен.

Тази година правиш отводка от тръвна и догодина не се рои а има маточници и излюпени майки.Правилно ли съм разбрал казуса адаш

Nik_m
11.05.2021, 22:33
Аз съм много доволен от роевите майки, единствения проблем е че не мога да планирам матониците когато ми трябват. Дали е роева, самосмяна или кавато и да е била шанса да изпадне в роево е еднакъв при качествена майка. Когато искам да изпаднат в роево не и не, те си знаят нещо. Тази пролет наблъсках на 2 кошера много пило и не сложих магазини, но не стана номера, за това пък други изпаднаха.

Nick
12.05.2021, 12:42
Много ми хареса мисълта на един американец: Ако има всички благоприятни условия за роене и семейството се рои- имаме нормално семейство. Ако обаче се рои при всякакви условия, дори и неблагоприятни- е, те тогава е ройливо!

Гогол
12.05.2021, 21:21
Тази година правиш отводка от тръвна и догодина не се рои а има маточници и излюпени майки.Правилно ли съм разбрал казуса адаш
На 50% Адашче.Хич даже и не мислят да залагат маточници напролет.Работят като хали за да осигурят на майката терен за да се прояви като такава,а другите фъркат като финикийци по полето да им осигурят материала за изхранването на заработеното от майката.Е,остава и за мен в магазините,за което съм им благодарен.

jdrumev
12.05.2021, 21:57
На 50% Адашче.Хич даже и не мислят да залагат маточници напролет.Работят като хали за да осигурят на майката терен за да се прояви като такава,а другите фъркат като финикийци по полето да им осигурят материала за изхранването на заработеното от майката.Е,остава и за мен в магазините,за което съм им благодарен.


Защо така е Гоголе?Примен същата работа.Не искат и неискат да се роят,а при комшиите гол след гол след самосмяна...:bigsmile:Само да запечатат матучника и хвръкват към капаните....

Илиев
13.05.2021, 10:50
Чел съм, че само силните семейства се роели.:P:bigsmile:

Гогол
13.05.2021, 20:49
Защо така е Гоголе?Примен същата работа.Не искат и неискат да се роят,а при комшиите гол след гол след самосмяна...:bigsmile:Само да запечатат матучника и хвръкват към капаните....

Даче, ако знаех и това щях да напиша трактат. А той щеше да се търгува добре като четиво за пчелите.А от там щях да копна доста каймета и да си карам я мерджан, я нещо по такова.А сега си карам Форд МУСТАНГ ОТ 1978 г. ,ама и на това съм доволен,не съм претенциозен.
А сега само мои догадки Даче,и да си остане между нас–за да се тръгне към роене трябва да се получи свръх пренаселеност от млади пчели,независимо дали има още паша.Пети ден наблюдавам едно семейство с изгризани маточници за предлюпене на майките.Преди 5 дена видях че отива на изтърване,сложих и допълнителен магазин с 3 изградени пити и 7 основи.До днес майките стоят арестувани в маточниците и не се е роила.Трите рамки пълни,основите изградени на 90% и слагат мед.Но има 6 рамки с пило,излюпи ли се мисля че ще тръгне веднага.Чакам и гледам сеир,просто експеримент.
Ха ,сега и ти сподели тук твоя прийом за не роене.Бая години тука натрупа опит и само дърпаш синджира на кучето.

jdrumev
13.05.2021, 21:50
Даче, ако знаех и това щях да напиша трактат. А той щеше да се търгува добре като четиво за пчелите.А от там щях да копна доста каймета и да си карам я мерджан, я нещо по такова.А сега си карам Форд МУСТАНГ ОТ 1978 г. ,ама и на това съм доволен,не съм претенциозен.
А сега само мои догадки Даче,и да си остане между нас–за да се тръгне към роене трябва да се получи свръх пренаселеност от млади пчели,независимо дали има още паша.Пети ден наблюдавам едно семейство с изгризани маточници за предлюпене на майките.Преди 5 дена видях че отива на изтърване,сложих и допълнителен магазин с 3 изградени пити и 7 основи.До днес майките стоят арестувани в маточниците и не се е роила.Трите рамки пълни,основите изградени на 90% и слагат мед.Но има 6 рамки с пило,излюпи ли се мисля че ще тръгне веднага.Чакам и гледам сеир,просто експеримент.
Ха ,сега и ти сподели тук твоя прийом за не роене.Бая години тука натрупа опит и само дърпаш синджира на кучето.


Ами той моя не се различава от твоя.Очаквах 80% и нагоре отново смъртност още септември,но Муисей ми да де една рецепта да пробвам и аз като удавник за сламка се хвърлих в блатото.Смъртноста не ми стана толкова,но децата с борба стигнаха 7-8 рамки с пчела началото на март.Там ми дойде мисля една сутрин да ги гледам като тръвни.Ако не се получеше пак от Муисей бях научил един друг метод да въртя магазините...Не беше страх да се роят защото зная кога се роят тръвните.;)Аз не храня как знаеш като другите колеги и нямаше от какво да се претеснявам докато не цъфне кестена...;)След последни втори преглед/не помня коя дата/ открих 6-7р излизащо пило от рамка до рамка и от там си сверих часовника 16-18 дена за градежа...Разширих според семействата,но Дядо Боже ме изненада с върбата и глухарчето.9 основи ДБ са биле малко...Общо взето така се справих+някой друг чалъм...;):bigsmile:
п.п.В Бояна ми беше най лесно 3 ВО на нужните места и напълниха едно магазинче...

Георги 1974
13.05.2021, 22:15
Ами той моя не се различава от твоя.Очаквах 80% и нагоре отново смъртност още септември,но Муисей ми да де една рецепта да пробвам и аз като удавник за сламка се хвърлих в блатото.Смъртноста не ми стана толкова,но децата с борба стигнаха 7-8 рамки с пчела началото на март.Там ми дойде мисля една сутрин да ги гледам като тръвни.Ако не се получеше пак от Муисей бях научил един друг метод да въртя магазините...Не беше страх да се роят защото зная кога се роят тръвните.;)Аз не храня как знаеш като другите колеги и нямаше от какво да се претеснявам докато не цъфне кестена...;)След последни втори преглед/не помня коя дата/ открих 6-7р излизащо пило от рамка до рамка и от там си сверих часовника 16-18 дена за градежа...Разширих според семействата,но Дядо Боже ме изненада с върбата и глухарчето.9 основи ДБ са биле малко...Общо взето така се справих+някой друг чалъм...;):bigsmile:
п.п.В Бояна ми беше най лесно 3 ВО на нужните места и напълниха едно магазинче...

Ти си пророк и с пророци и месии си оротиш
Та каква е разликата ако крилата на майките са отрязани на 2/3 и ако крилата се отрежат на 1/2 и такова семейство рой ли се и как по точно става това :alien:
И как може да върнеш рой в неговото си семейство и да бъде преустановено роевото състояние

Георги 1974
13.05.2021, 22:29
Даче, ако знаех и това щях да напиша трактат. А той щеше да се търгува добре като четиво за пчелите.А от там щях да копна доста каймета и да си карам я мерджан, я нещо по такова.А сега си карам Форд МУСТАНГ ОТ 1978 г. ,ама и на това съм доволен,не съм претенциозен.
А сега само мои догадки Даче,и да си остане между нас–за да се тръгне към роене трябва да се получи свръх пренаселеност от млади пчели,независимо дали има още паша.Пети ден наблюдавам едно семейство с изгризани маточници за предлюпене на майките.Преди 5 дена видях че отива на изтърване,сложих и допълнителен магазин с 3 изградени пити и 7 основи.До днес майките стоят арестувани в маточниците и не се е роила.Трите рамки пълни,основите изградени на 90% и слагат мед.Но има 6 рамки с пило,излюпи ли се мисля че ще тръгне веднага.Чакам и гледам сеир,просто експеримент.
Ха ,сега и ти сподели тук твоя прийом за не роене.Бая години тука натрупа опит и само дърпаш синджира на кучето.

,,Почти всяка година пчелните семейства ми представят изненади, които не се вписват в никакви теоретични правила.,,
Бях го чел някъде де един руснак го каза по-повод роенето на пчелите, че за 35г. опит с пчелите на много неща се е научил но относно роенето е все още на етап експерименти.

jdrumev
13.05.2021, 22:30
Ти си пророк и с пророци и месии си оротиш
Та каква е разликата ако крилата на майките са отрязани на 2/3 и ако крилата се отрежат на 1/2 и такова семейство рой ли се и как по точно става това :alien:
И как може да върнеш рой в неговото си семейство и да бъде преустановено роевото състояние


Роят се всите заради Торзалиса,но пък ако не е Торзалиса няма да има и самосмената,но пък ако хептен не я усещат заради пуста лакомия 4 корпус ДБ идва спасителния,а това са две СС без Р,но ако Торзалиса е породен от ВЗ може да са спасителни,а това ще рече ССС без Р Чичо Гошо.:bigsmile:

Георги 1974
13.05.2021, 22:42
Роят се всите заради Торзалиса,но пък ако не е торзалиса няма да има и самосмената,но пък ако хептен не я усещат заради пуста лакомия 4 корпус ДБ идва спасителния,а това са две СС без Р,но ако Торзалиса е породен от ВЗ може да са спасителни,а това ще рече ССС без Р Чичо Гошо.:bigsmile:
Абракадабра.
Тоя твой торзалис е само отчасти иначе нямаше да правят свищаци в магазините а щяха да се роят.

jdrumev
13.05.2021, 22:46
Абракадабра.
Тоя твой торзалис е само отчасти иначе нямаше да правят свищаци в магазините а щяха да се роят.


Да ама не искат моите да се роят поне за сега.На Бояна един се заби,но може и да е от гена.Нпълни корпуса с мед дето трябваше да цвъка майката на волю.;)

Георги 1974
13.05.2021, 22:59
Да ама не искат моите да се роят поне за сега.На Бояна един се заби,но може и да е от гена.Нпълни корпуса с мед дето трябваше да цвъка майката на волю.;)

При различните раси има различна наследствена склонност за роене.
Ама за какъв ген говориш ти къде си като останалите 99% къде и майката природа не знае тия нашите мутанти какви са и с колко и какви търтей са се съешава ли.

jdrumev
13.05.2021, 23:03
При различните раси има различна наследствена склонност за роене.
Ама за какъв ген говориш ти къде си като останалите 99% къде и майката природа не знае тия нашите мутанти какви са и с колко и какви търтей са се съешава ли.


Така е,но и системата кошери е важна.Помниш ли ония оранжевите зверове.Майките се оплодили с техните търтеи в ДУЛ8р.16р нафукали у корпуса мед.Аз толкова мед не съм виждал от 2013 у цели пчелин....;):bigsmile:

Георги 1974
13.05.2021, 23:10
Така е,но и системата кошери е важна.Помниш ли ония оранжевите зверове.Майките се оплодили с техните търтеи в ДУЛ8р.16р нафукали у корпуса мед.Аз толкова мед не съм виждал от 2013 у цели пчелин....;):bigsmile:
Разбира се че е важна има десетки спомагателни причини който могат да доведат до роене но това е казус за детските ясли мислих че говорим за по-сериозни неща те например ти говориш за генетика и феромонна комуникация.

jdrumev
13.05.2021, 23:20
Разбира се че е важна има десетки спомагателни причини който могат да доведат до роене но това е казус за детските ясли мислих че говорим за по-сериозни неща те например ти говориш за генетика и феромонна комуникация.


Ами точно Торзалиса е причината за роеното.Много колеги може да не са виждали,но аз съм виждал подредени в кръг пчели майка посредата и две я затиснали отгоре да не се аби...;):bigsmile:

Георги 1974
13.05.2021, 23:20
,,Много пчелари възприемат този сложен занаят от родителите си. След като са слушали всякакви истории за пчелите от ранно детство, те постепенно развиват илюзията за всезнание. Всъщност тези пчелари, както всички останали, имат пропуски в познанията си по биология и анатомия на пчелата.Това се случи с моя съсед М. Роят, който излезе, се захвана на борово пънче. По това време приятел беше на гости при съсед. М. искаше да се похвали малко. Той не събра веднага рояка, а първо подготви кошера, след това превари вода, добави захар и започна бавно да разбърква горещия сироп. В същото време, разбира се, той разказваше на приятеля си всякакви приказки за пчелите. Изведнъж роят издаде шум, издигна се във въздуха и, като направи кръг над пчелина, отлетя в неизвестна посока. Съседът ми остана с тенджера в ръце и отворена уста. Нека се утеши от факта, че той стана герой на този сюжет.,,

jdrumev
13.05.2021, 23:36
,,Много пчелари възприемат този сложен занаят от родителите си. След като са слушали всякакви истории за пчелите от ранно детство, те постепенно развиват илюзията за всезнание. Всъщност тези пчелари, както всички останали, имат пропуски в познанията си по биология и анатомия на пчелата.Това се случи с моя съсед М. Роят, който излезе, се захвана на борово пънче. По това време приятел беше на гости при съсед. М. искаше да се похвали малко. Той не събра веднага рояка, а първо подготви кошера, след това превари вода, добави захар и започна бавно да разбърква горещия сироп. В същото време, разбира се, той разказваше на приятеля си всякакви приказки за пчелите. Изведнъж роят издаде шум, издигна се във въздуха и, като направи кръг над пчелина, отлетя в неизвестна посока. Съседът ми остана с тенджера в ръце и отворена уста. Нека се утеши от факта, че той стана герой на този сюжет.,,


За това айцата се варят на 3 и 5 мин....:bigsmile:

valaz
17.05.2021, 19:52
Някой ще сподели ли, как върви акациевата паша? При мен акацията ще цъфне към 23 май и още нямам впечатления за нея. Опасявам се, че времето не е добро за нея?

Angel Yosifov
17.05.2021, 20:14
Акацията най-добре отделя при26*С.

Кразз
17.05.2021, 21:04
Някой ще сподели ли, как върви акациевата паша? При мен акацията ще цъфне към 23 май и още нямам впечатления за нея. Опасявам се, че времето не е добро за нея?

От вчера и днес, започна да цъфти това, което градушката пожали. За следващата 10-дневка прогнозите са за дъжд и бури.Нямах планове да правя отводки сега, но натам отиват нещата.

Nik_m
18.05.2021, 12:04
От вчера и днес, започна да цъфти това, което градушката пожали. За следващата 10-дневка прогнозите са за дъжд и бури.Нямах планове да правя отводки сега, но натам отиват нещата.

При мен вече прецъфтява, нямаше нито един хубав ден, ако не вали, духа силен вятър. Аз имах планове за 50 отводки, но ще са много повече.

varom
18.05.2021, 18:45
От вчера и днес, започна да цъфти това, което градушката пожали. За следващата 10-дневка прогнозите са за дъжд и бури.Нямах планове да правя отводки сега, но натам отиват нещата.
Ако имаш достатъчно акация,може да изчакаш малко.Може и да има 3-4 дни хубави,за да не си капо. Все ми се струва ,че тая година ще се опита чист акациев мед.Нищо ,че колегите от по топлите райони си траят.Не се хвалят,но и не се оплакват.
.

jdrumev
18.05.2021, 19:21
Ако имаш достатъчно акация,може да изчакаш малко.Може и да има 3-4 дни хубави,за да не си капо. Все ми се струва ,че тая година ще се опита чист акациев мед.Нищо ,че колегите от по топлите райони си траят.Не се хвалят,но и не се оплакват.
.


Освен Немска Акация изключено е да има чиста,но това непречи да я продаваме за Акация.Меда който имам в магазините е такъв ароматен еликсир,че се чудя да ли да не вдигна цената.

Кразз
18.05.2021, 19:24
Ако имаш достатъчно акация,може да изчакаш малко.Може и да има 3-4 дни хубави,за да не си капо. Все ми се струва ,че тая година ще се опита чист акациев мед.Нищо ,че колегите от по топлите райони си траят.Не се хвалят,но и не се оплакват.
.

Ще изчакам със сигурност. То и без друго в лошото време нищо не мога да правя. А пък и де да знаеш, "ако се скваси?":bigsmile:

ndm
18.05.2021, 20:38
Освен Немска Акация изключено е да има чиста,но това непречи да я продаваме за Акация.
Данчо а какво правим като е примесена с рапица? sweating;

agro
18.05.2021, 20:59
Вчера стигнах до пчелите. Акацията току-що е цъфнала, двата корпуса са препълнени с пчели, които са запълнили с надграждане и мед всяко свободно пространство. Нямах време за преглед рамка по рамка, чистих надграденото, рязах далачета, добавих по два магазина. Един от кошерите беше с магазин още от есента, напълнил го е до последната килийка с мед, над долната летва на рамките по малко търтеево пило. Вдигнах този магазин най-горе и вмъкнах под него два празни /изградени/. Реших да прибера мъртъв кошер, беше с майка и една шепа пчелив ъгъла на една рамка в началото на февруари, смятах, че не е оцелял. Бях го стеснил тогава на 6 рамки и две преградни от фибран от двете страни. За мое учудване се оказа жив на три междурамия и има запечатано пило на две рамки по около 20-30 кв. см. Заредих му корпуса с всички рамки, да се оправя. Надявам се по време на акацията да не се роят, дано има нектар в това променливо време. По-натам ще имам време да ги ровя, сега отново ги зарязвам да се оправят сами.

jdrumev
18.05.2021, 21:08
Данчо а какво правим като е примесена с рапица? sweating;


Ами какво лошо има в това.Медът от рапица е по полезен от на много колеги Акацията дето казват,че им е чиста.;)От 5кг мед от рапица с малко работа можеш да изкараш 70лв...;)

jdrumev
18.05.2021, 21:10
Вчера стигнах до пчелите. Акацията току-що е цъфнала, двата корпуса са препълнени с пчели, които са запълнили с надграждане и мед всяко свободно пространство. Нямах време за преглед рамка по рамка, чистих надграденото, рязах далачета, добавих по два магазина. Един от кошерите беше с магазин още от есента, напълнил го е до последната килийка с мед, над долната летва на рамките по малко търтеево пило. Вдигнах този магазин най-горе и вмъкнах под него два празни /изградени/. Реших да прибера мъртъв кошер, беше с майка и една шепа пчелив ъгъла на една рамка в началото на февруари, смятах, че не е оцелял. Бях го стеснил тогава на 6 рамки и две преградни от фибран от двете страни. За мое учудване се оказа жив на три междурамия и има запечатано пило на две рамки по около 20-30 кв. см. Заредих му корпуса с всички рамки, да се оправя. Надявам се по време на акацията да не се роят, дано има нектар в това променливо време. По-натам ще имам време да ги ровя, сега отново ги зарязвам да се оправят сами.


Те са ти в роево вече,а тая майка що не я утепа да те питам я тебе?:laughing:

Niki1313
19.05.2021, 20:44
Данчо а какво правим като е примесена с рапица? sweating;
...Може да го продадеш като "Ракациев" мед;););)

ПП
Сори Данчо, че отговорих вместо теб...

Niki1313
19.05.2021, 21:09
Ами какво лошо има в това.Медът от рапица е по полезен от на много колеги Акацията дето казват,че им е чиста.;)От 5кг мед от рапица с малко работа можеш да изкараш 70лв...;)

Пчелен мед добит от каквато и да е техническа култура (рапица, слънчоглед, лавандула и др. подобни) си мисля, че съдържа значителен "отпечатък" от химическа земеделска намеса.
При медовете от акация, липа, каквато и да е горска или дива растителност, би бил много по-чист от хим. примеси, сравнен с горе написаните тех. медове.

Извън темата:
@ Това, което знам за рапицата, е че в различните фази се обработва, пръска и др. машинации (обработки) с около 17 различни вида "химически подобрителя";
@ Пчелен мед добит от захар може би не е много полезен и ароматен, но със сигурност не е по-вреден от техническите медове;
@ Преди 30тина години имаше търсене на захарен мед за Арабския свят за хранително-вкусовато промишленост. Цената беше 1лв.

Ивайло_Иванов
21.05.2021, 13:51
Иде ред да се похваля ;)
Както бях писал в пост № 2051 от стр.206 че тази година ударих 100 % смъртност crying;, от тогава падна доста работа но има резултати. Първо се заех да сортирам питите в 3 категории - пити с мед, пити за тотален брак и пити от 2019 и 2020г. които имат шанс за употреба. След това се заех да претопя всички пити с медови запаси в парната топилка а след това част от тоталният брак докато ми омръзна. От всичките празни сандъци почистих и обгорих 20 бр. а останалите ги затворих и наредих един над друг да чакат ред. Събрах 24 кг. восък който го обмених с един колега за 6 отводки по 3 пити в началото на Май. И сега идва най-щастливия момент - през големите почивки от 30 Април до 09 Май луд станах но успях да си намеря и хвана 11 рояка :yahoo: Вярно голямо тичане падна да обикалям местата с рапицови блокове в близост до които има пчелини, но усилията си струваха. Сега мога да се похваля със 17 заселени кошерища от които вече 5 са с магазини е вярно че от акацията може да извадя само от един мед но се надявам че от останалите 4 все ще сложат по 1-2 питки с малко мед bow;
Успешна година на всички!

Ивайло_Иванов
21.05.2021, 14:19
ето фаворита10741

Ивайло_Иванов
21.05.2021, 14:31
Размерите са му уникални - в диаметър е около 35-40 см. и във височина е около 70-80 см. Преносното ми сандъче побира 5 рамки но се наложи да извадя двете за да събере повече пчела вътре а двете рамки ги превързах отвън за сандъчето и за капак накрая го натиках в чувал за да си го прекарам до пчелина с колата. Директно го настаних в десетак дадан-блат и му метнах магазина отгоре. Нямате си на идея всичката пчела с колко мед се беше насмукала че като го преглеждах след два дни направо онемях от де толкова мед в кошера...

Христо Димитров
23.05.2021, 18:28
Страхотно време днес, а акацията е в разгара си. Не бях виждал такъв летеж тази година.Дават го до сряда хубаво време, дано да напълнят по един магазин.

agro
23.05.2021, 22:34
И при мен силен летеж. От съмване летят, до стъмване още има излитащи пчели. Разходих се до най-близката цъфтяща акация - нито една пчела на нея. Явно другаде намират по-дащни дървета. Аз оптимистично съм им сложил по два магазина.

Трендафил Дончев
23.05.2021, 23:19
И при мен силен летеж. От съмване летят, до стъмване още има излитащи пчели. Разходих се до най-близката цъфтяща акация - нито една пчела на нея. Явно другаде намират по-дащни дървета. Аз оптимистично съм им сложил по два магазина.

Детелина.//////

Silvia
24.05.2021, 20:34
И при мен силен летеж. От съмване летят, до стъмване още има излитащи пчели. Разходих се до най-близката цъфтяща акация - нито една пчела на нея. Явно другаде намират по-дащни дървета. Аз оптимистично съм им сложил по два магазина.

Изобщо не си сбъркал, акацията направо тече, в близост не си видял, но резултатите ще покажат. При нас първия ден с бурен метеж беше 19, на 21 беше много студено, летежа започна след 15 часа и общо за няма и пет дни всичко поставено е пълно. После не знам кога ще запечатат, че миналата година захвана един студ и дъжд и за нас не остана много, но пак беше добре.

Кразз
24.05.2021, 21:47
Напук на прогнозите, трети ден прекрасно време. Днес орязвах СР. На 3 от далаците намерих дузина запечатани маточници ............ и абсолютно никакви други признаци на роене. Работят си, както другите семейства. Докато работят и е хубаво времето, не мисля да ги закачам.

Гогол
24.05.2021, 22:24
Размерите са му уникални - в диаметър е около 35-40 см. и във височина е около 70-80 см. Преносното ми сандъче побира 5 рамки но се наложи да извадя двете за да събере повече пчела вътре а двете рамки ги превързах отвън за сандъчето и за капак накрая го натиках в чувал за да си го прекарам до пчелина с колата. Директно го настаних в десетак дадан-блат и му метнах магазина отгоре. Нямате си на идея всичката пчела с колко мед се беше насмукала че като го преглеждах след два дни направо онемях от де толкова мед в кошера...
Ивайло,ама наистина си е фаворит този рой.Интересното е дали е изскочил от един кошер или е сбор от няколко рояка.Такива съм хващал 2 –3 пъти,но винаги са били сбор от няколко по малки роеве.
Не се учудвай за меда.Преди да излетят като рой,пчелите се насмукват с мед ,който да им стигне за минимум 3 дена.А този 5–6 кг. рой е нормално да носи толкова мед и ако си го метнал върху изградени пити,а не върху основи, да ти напълни и някоя пита с мед от бившия стопанин.Роевете винаги изтръсквам върху основи.
Ако сега започва акацията при теб,този рой би трябвало да ти напълни поне 2 магазина,защото си е пълноценно с–во.Метни му и един магазин с основи и му гледай сеира.Спорен сезон и повече да не те сполетява такива смъртност.

Nik_m
24.05.2021, 22:27
Изобщо не си сбъркал, акацията направо тече, в близост не си видял, но резултатите ще покажат. При нас първия ден с бурен метеж беше 19, на 21 беше много студено, летежа започна след 15 часа и общо за няма и пет дни всичко поставено е пълно. После не знам кога ще запечатат, че миналата година захвана един студ и дъжд и за нас не остана много, но пак беше добре.

Поздравления!!! Пожелавам ви по 2 магазина акация!

Silvia
25.05.2021, 21:55
Поздравления!!! Пожелавам ви по 2 магазина акация!

Благодаря, точно сега като чета, че има райони в които не е отделяла, не мого да повярвам. Ние всяка година вадиме, но такъв приток като тази не сме имали. Роевото стана 100 %, един, който разделихме на две в началото на пашата, пусна малък рой и двете останали от него семейства си посъбраха по 10 тина кг. Един единствен не събра нищо, на него му сменихме мястото, още не е родил. Силните събраха по корпус и два магазина, други по два магазина. Ще видиме накрая равносметката, че още няма запечатано, днес беше 6 ден с бурен летеж, от утре го дават и превалявания. Успех и на теб, ти поне ги държиш изкъсо. Ние все ги жалиме, рано е за ротация, студено е, повече от 2 ВО да не ги товариме, а те преливат от пчели. Но пък, дето казва мъжът ми, да сме полезни и на природата. Доволни сме на това, което получаваме.

valaz
26.05.2021, 07:27
Моите пчели са на Джурово. На 24 май, акацията цъфтеше обилно, но магазините бяха почти празни. Акациите са високи и не виждам, дали има пчели по тях. Идващата събота ще разбера, какво е положението.

Silvia
26.05.2021, 19:38
Моите пчели са на Джурово. На 24 май, акацията цъфтеше обилно, но магазините бяха почти празни. Акациите са високи и не виждам, дали има пчели по тях. Идващата събота ще разбера, какво е положението.
Дано са ги напълнили. Разстоянието е малко, но микроклимата може би е различен. Ние тая година сме предоволни. Понеже, тези дни рязахме строителни рамки и отворихме повече от половината семейства, останахме много приятно изненадани, употребихме целия наличен инвентар, днес даже разширяваме с магазини с ВО, поне да имат работа, че майките са блокирани, а има много млада пчела. Може би уцелихме и точния момент с достатъчно летящи и повече зряло пило. Лошото е, че се появиха натровени и пълзящи пчели и не знам, какво да правя, че да им помогна. Стана отведнъж по време на пашата, вече трети, четвърти ден.

Гогол
26.05.2021, 21:00
Дано са ги напълнили. Разстоянието е малко, но микроклимата може би е различен. Ние тая година сме предоволни. Понеже, тези дни рязахме строителни рамки и отворихме повече от половината семейства, останахме много приятно изненадани, употребихме целия наличен инвентар, днес даже разширяваме с магазини с ВО, поне да имат работа, че майките са блокирани, а има много млада пчела. Може би уцелихме и точния момент с достатъчно летящи и повече зряло пило. Лошото е, че се появиха натровени и пълзящи пчели и не знам, какво да правя, че да им помогна. Стана отведнъж по време на пашата, вече трети, четвърти ден.
Здравей! Натровената пчела умира вътре в кошера или в полето.Когато количеството им е голямо,чистачките ги изхвърлят пред кошера–ако е така,значи някъде е пръскано.А пълзящите не са натровени.Важно е да забележиш кога се появяват.Ако е след облитане на кошера,е нормално и не е притеснително.Но ако е при нормална работна ситуация е притеснително и с нищо не можеш да им помогнеш.
Наблюдавай ги,какви са по възраст–млади, стари или мешано. Дано да се появяват само при облитане на кошерите.

smsi-h
26.05.2021, 21:04
Лошото е, че се появиха натровени и пълзящи пчели и не знам, какво да правя, че да им помогна. Стана отведнъж по време на пашата, вече трети, четвърти ден.

Грешка момиче! Личи си, че има малък опит, но човек се учи.

При мен е същото за поредна година след активна паша при рапица и в последствие акация. Буквално ходя в пчелина по пълзящи пчели. И няма отърване от тях. Стана изведнъж, след като започна активния принос на акация. Нарича се майска болест, поради прекалено многото прашец. Е аз вадя голяма част от него, но пак е прекалено много. Другата причина е, че пълзящите пчели са стари индивиди, излюпени през април. Предполагам знаеш в активния сезон, колко живее работничката? Като минат 40 дни от живота й, и пашата продължи, така става. Това ми се случва за поредна година след силна пролетна паша през май, а моите кошери са силни и има какво да мре на воля. След седмица само гледай, как земята покрай кошерите ти ще се покрие с измрели пчели и ти ще чудиш и ще се вайкаш, че пчелите са натровени. Не, не е така. Просто подмор от изтощение, следствие активния принос на мед. И абсолютно нищо за притеснение!

Трендафил Дончев
26.05.2021, 21:11
Грешка момиче! Личи си, че има малък опит, но човек се учи.

При мен е същото за поредна година след активна паша при рапица и в последствие акация. Буквално ходя в пчелина по пълзящи пчели. И няма отърване от тях. Стана изведнъж, след като започна активния принос на акация. Нарича се майска болест, поради прекалено многото прашец. Е аз вадя голяма част от него, но пак е прекалено много. Другата причина е, че пълзящите пчели са стари индивиди, излюпени през април. Предполагам знаеш в активния сезон, колко живее работничката? Като минат 40 дни от живота й, и пашата продължи, така става. Това ми се случва за поредна година след силна пролетна паша през май, а моите кошери са силни и има какво да мре на воля. След седмица само гледай, как земята покрай кошерите ти ще се покрие с измрели пчели и ти ще чудиш и ще се вайкаш, че пчелите са натровени. Не, не е така. Просто подмор от изтощение, следствие активния принос на мед. И абсолютно нищо за притеснение!

Аз съм на друго мнение, но дано не съм прав. ;)

jdrumev
26.05.2021, 21:24
Здравей! Натровената пчела умира вътре в кошера или в полето.Когато количеството им е голямо,чистачките ги изхвърлят пред кошера–ако е така,значи някъде е пръскано.А пълзящите не са натровени.Важно е да забележиш кога се появяват.Ако е след облитане на кошера,е нормално и не е притеснително.Но ако е при нормална работна ситуация е притеснително и с нищо не можеш да им помогнеш.
Наблюдавай ги,какви са по възраст–млади, стари или мешано. Дано да се появяват само при облитане на кошерите.


Извини ме Гоголе,но ще допълня,че сутрин пак пълзят до към 10...;)

jdrumev
26.05.2021, 21:27
Грешка момиче! Личи си, че има малък опит, но човек се учи.

При мен е същото за поредна година след активна паша при рапица и в последствие акация. Буквално ходя в пчелина по пълзящи пчели. И няма отърване от тях. Стана изведнъж, след като започна активния принос на акация. Нарича се майска болест, поради прекалено многото прашец. Е аз вадя голяма част от него, но пак е прекалено много. Другата причина е, че пълзящите пчели са стари индивиди, излюпени през април. Предполагам знаеш в активния сезон, колко живее работничката? Като минат 40 дни от живота й, и пашата продължи, така става. Това ми се случва за поредна година след силна пролетна паша през май, а моите кошери са силни и има какво да мре на воля. След седмица само гледай, как земята покрай кошерите ти ще се покрие с измрели пчели и ти ще чудиш и ще се вайкаш, че пчелите са натровени. Не, не е така. Просто подмор от изтощение, следствие активния принос на мед. И абсолютно нищо за притеснение!


Аз не съм съгласен с това твое мнение.:bigsmile:При майската болес какво се случва колега с кошера?;)

bopetkov
26.05.2021, 21:57
Nosema Cerana е тая майска болест. Сега има повече млади пчели от загиналите и проблема се превъзмогва, но август месец се забелязва рязко отслабване. От години се опитвам да преборя подобни проблеми и става все по трудно.

kuline
26.05.2021, 21:58
Нещо от старите ленти: https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1066

bopetkov
26.05.2021, 22:00
По време на акацията "прекалено многото прашец" не е много.

Silvia
27.05.2021, 06:51
Многото прашец при нас отмина, сега и откритото пило е много малко, пълзящите се появяват сутрин, около 9 часа. Най-вероятно Дончев е прав, макар, че не ми се иска. Решила съм да пробвам поддъбичето за начало с напръскване, когато се отваря кошер. Проблемите са комплексни и със сигурност ние хората, допринасяме много.

Angel Yosifov
27.05.2021, 18:05
Според мен е възможно и натравяне от нектар или мана.Например сега цъфти усойниче.По руската туба съм чувал,че не е съвсем безопасно.А таз година,нектара е в изобилие.Овен това,повечето нетар е равносилно на ниска захарност.А и,като добавим и почти пълния блокаж на плодници и магазини,мисля,че е напълно възможно,някои пчели да пренощуват и с пълни гушки,което би ги итормозило.
Малко фантасмагорично,но съм склонен да вярвам в това.Още повече,че пчелина е далеч от ковенц. земеделие.

Христо Димитров
27.05.2021, 20:49
Многото прашец при нас отмина, сега и откритото пило е много малко, пълзящите се появяват сутрин, около 9 часа. Най-вероятно Дончев е прав, макар, че не ми се иска. Решила съм да пробвам поддъбичето за начало с напръскване, когато се отваря кошер. Проблемите са комплексни и със сигурност ние хората, допринасяме много.


И при мен е същата ситуация - много пълзящи пчели. Аз мислех да третирам с ОК и мисля,че е много акар, защото пролетта не съм третирал против акар. Също се притесних доста и почнах да умувам дали не е от обилната акациева паша, защото това ми се наби на очи точно когато беше най-силна , а именно - последните няколко дни. Другата седмица го дават да вали и ще видя дали ще има промяна.

Silvia
27.05.2021, 21:05
[QUOTE=Angel Yosifov;172451]Според мен е възможно и натравяне от нектар или мана.Например сега цъфти усойниче.По руската туба съм чувал,че не е съвсем безопасно.А таз година,нектара е в изобилие.Овен това,повечето нетар е равносилно на ниска захарност.А и,като добавим и почти пълния блокаж на плодници и магазини,мисля,че е напълно възможно,някои пчели да пренощуват и с пълни гушки,което би ги итормозило.
Малко фантасмагорично,но съм склонен да ...
Вероятности много, това с блокажи е абсолютно вярно. Направо се чудя до кога ще внасят, и днес беше много силен летеж. Докато не го сгъстят, буквално няма свободна килийка, слагаме още обем, но някъде закъсняхме, а и вече е основи, всичко употребихме, дори и магазинни корпуси нямаме. Те затова и някои изпадат в роево. Няма място, много е пчелата. Днес пълзящите бяха по-малко. За акар са пръскани с бии витал февруари, а края на март за нозематоза с нозевит + двукратно и веднъж с пелин. От днес при отваряне сварих поддъбиче и го смесих с лек захарен сироп. Имам и тинктура от борови шишарки млади, тя е много богата на танин и може и това да пробвам.

зуница
27.05.2021, 21:27
... тя е много богата на танин и може и това да пробвам.
Свари им черен чай. Танин в него дал Бог.

FreeBSD
27.05.2021, 22:27
Или мешови кори и сол в поилката.

jdrumev
27.05.2021, 22:48
Според мен е възможно и натравяне от нектар или мана.Например сега цъфти усойниче.По руската туба съм чувал,че не е съвсем безопасно.А таз година,нектара е в изобилие.Овен това,повечето нетар е равносилно на ниска захарност.А и,като добавим и почти пълния блокаж на плодници и магазини,мисля,че е напълно възможно,някои пчели да пренощуват и с пълни гушки,което би ги итормозило.
Малко фантасмагорично,но съм склонен да вярвам в това.Още повече,че пчелина е далеч от ковенц. земеделие.


Ти пък при тия цени на Акацияти да пренощува отвън:laughing:,но пък течели ли тече....,времето...;)Сега идва някъде време пеларство и кой незнае кода делает ще спечели другата гудина.;)

jdrumev
27.05.2021, 22:51
И при мен е същата ситуация - много пълзящи пчели. Аз мислех да третирам с ОК и мисля,че е много акар, защото пролетта не съм третирал против акар. Също се притесних доста и почнах да умувам дали не е от обилната акациева паша, защото това ми се наби на очи точно когато беше най-силна , а именно - последните няколко дни. Другата седмица го дават да вали и ще видя дали ще има промяна.


Слагай по два магазина още и пълзящата ще ги напълни.;):ae::cool:

jdrumev
27.05.2021, 22:54
......

Колко кошера имате със захранени маточници Силве?

jdrumev
27.05.2021, 22:55
Свари им черен чай. Танин в него дал Бог.


Рано за чая,той е на липата кУлега...;):bigsmile:

jdrumev
27.05.2021, 22:56
Или мешови кори и сол в поилката.


Една гредичка от стар навес върши перфектна раУта.

jdrumev
27.05.2021, 23:00
Каквото ни е пчеларството такива са ни и докторите в БГ...;):bigsmile:Според мен е червена пъпка.:bigsmile:След залагане на чашки маточни захранени/не осеминени;)/ се наблюдава,усеща и вижда най вече....;):bigsmile:

jdrumev
27.05.2021, 23:32
И при мен е същата ситуация - много пълзящи пчели. Аз мислех да третирам с ОК и мисля,че е много акар, защото пролетта не съм третирал против акар. Също се притесних доста и почнах да умувам дали не е от обилната акациева паша, защото това ми се наби на очи точно когато беше най-силна , а именно - последните няколко дни. Другата седмица го дават да вали и ще видя дали ще има промяна.

Извинявай,Хиче пропуснал съм ти поста,а ти си от малкото които пише точно и вярно...;)

Трендафил Дончев
28.05.2021, 07:56
Друмев, Друмев?! Каква мисъл, какво чудо.:bigsmile::laughing:

зуница
28.05.2021, 11:27
... Рано за чая,той е на липата кУлега...;):bigsmile:
А бре Друмев ти разлика между чай и отвари, и билкови запарки правиш ли?
Специално за тебе:
https://bg.wikipedia.org/wiki/Чай_(растение)
https://bg.wikipedia.org/wiki/Чай
hi;

Silvia
28.05.2021, 20:12
Колко кошера имате със захранени маточници Силве?
По-правилния въпрос е в колко нямаме. В 4-5 не видяхме от 37-38. Ама се подтисна в повечето от пашата, надявам се, че и след разширенията и ротацията, някой ще се откажат. Но, като тая година, не е имало такъв блокаж. Днес, след дъждовете, следобяд, пак пощуряха.

smsi-h
28.05.2021, 20:37
Днес нямам пълзящи пчели по земята. Интересно защо, след като до обяд имаше активен легеж и принос на акация. От 11 часа облаци, падане на температура и атмосферно налягане, пчелите се прибраха и-и-и-и-и... след обяд никакви пълзящи пчели. От един кошер забелязах изхвърлени две шепи мъртви пчели.

Интересно... В продължение на няколко дни пръскаха пшеница, царевица и слънчоглед с хербециди и фунгициди. Не съм затварял кошерите. Животинките активнво посещават акацията и не виждах смисъл да зятварям, още повече, че в дни някои пръскаха и през деня, даже и по обяд.

За мен си остава причината за пълзенето да е наличието на стари, с почти обезкосмени коремчета, умиращи пчели и пределното количество прашец. Тъй като Т. Дончев има друго мнение, мола го да се обоснове и да изкаже, каквото мисли за причината за пълзенето!

smsi-h
28.05.2021, 20:41
По-правилния въпрос е в колко нямаме. В 4-5 не видяхме от 37-38. Ама се подтисна в повечето от пашата, надявам се, че и след разширенията и ротацията, някой ще се откажат. Но, като тая година, не е имало такъв блокаж. Днес, след дъждовете, следобяд, пак пощуряха.

Поне кажи имали достатъчно приток на нектар. Магазин, два, както е при мен? Или повече, или по.малко? В плодниците как е, има ли пълен блокаж на майките?

Трендафил Дончев
28.05.2021, 20:49
Тъй като Т. Дончев има друго мнение, мола го да се обоснове и да изкаже, каквото мисли за причината за пълзенето!

Мисля, че това е болестно състояние, съдейки по начина им на пълзене. Все пак не искам да съм прав, а напротив - да греша и да няма пострадали колеги. Защо? Защото гледката е много неприятна, премесена с ужасен мирис и кофти чувство в гърлото. Каква е болестта? Нямам представа. Някои казват Нозема и Нозема церана, но те са добавка. Познавам ги добре.

jdrumev
28.05.2021, 21:07
Поне кажи имали достатъчно приток на нектар. Магазин, два, както е при мен? Или повече, или по.малко? В плодниците как е, има ли пълен блокаж на майките?


Аз не заливам,че да ми блокират...;)

jdrumev
28.05.2021, 21:08
Мисля, че това е болестно състояние, съдейки по начина им на пълзене. Все пак не искам да съм прав, а напротив - да греша и да няма пострадали колеги. Защо? Защото гледката е много неприятна, премесена с ужасен мирис и кофти чувство в гърлото. Каква е болестта? Нямам представа. Някои казват Нозема и Нозема церана, но те са добавка. Познавам ги добре.


При мен тая болест е сладка и лесно я лекувам...;)

smsi-h
28.05.2021, 21:08
Мисля, че това е болестно състояние, съдейки по начина им на пълзене. Все пак не искам да съм прав, а напротив - да греша и да няма пострадали колеги. Защо? Защото гледката е много неприятна, премесена с ужасен мирис и кофти чувство в гърлото. Каква е болестта? Нямам представа. Някои казват Нозема и Нозема церана, но те са добавка. Познавам ги добре.
Майската болест е именно болест, а не състояние. Задавал ли си си въпроса, защо през друг сезон няма пълзящи пчели по принцип? Пределно ясно си личи, че имаш други мисли по въпроса. Нещо те терзае да ги изкажеш. Ами престраши се де! Свои хора сме, никой няма да те кори. Още повече, че истински професори във форума знам, че няма.

Ся,за цераната, независимо от вида й. От моите кошери само два имаха церана през зимата. Успях да ги запазя заради ценността на майките и за рапицата даде два магазина мед единият от тях. В момента той е качил само в единия магазин, но не това е интересното. Не може един-два кошера заразени с церана през зимата да дава отражение на целия пчелин с пълзящи пчели, нали? Добре де, три кошера да са с церана през зимата, нещо математически не става в края на май да имат церана всичките.

Само не ме карайте да отварям дебелите книги да гледам, какво пише за пълзящите пчели.

smsi-h
28.05.2021, 21:17
При мен тая болест е сладка и лесно я лекувам...;)


Научи ни бе, професоре!;)

jdrumev
28.05.2021, 21:20
Научи ни бе, професоре!;)


Лесна работа.;)Ей,тей казваше Вуйчо ми лека му пръст и нищо не правеше...;):bigsmile:

Трендафил Дончев
28.05.2021, 21:22
Майската болест е именно болест, а не състояние.Задавал ли си си въпроса,защо през друг сезон няма пълзящи пчели по принцип? Пределно усно си личи, че имаш други мисли по въпроса. Нещо те терзае да ги изкажеш. Ами престраши се де! Свои хора сме, никой няма да те кори. Още повече, че истински професори във форума знам, че няма.

Ся,за цераната, независимо от вида й. От моите кошери само един имаше през зимата. Успях да го запазя заради ценността на майката и за рапицата даде два магазина мед. В момента е качил само в единия магазин, но не това е интересното. Не може един кошер заразен с церата през зимата да дава отражение на целия пчелин с пълзящи пчели, нали?

От доста време не влизам в спорове. Само казах, че имам съмнения и дано не се сбъднат. Нека излезе майска болест, но факторите за майска болест са по други, а в случая липсват.

smsi-h
28.05.2021, 21:23
Лесна работа.;)Ей,тей казваше Вуйчо ми лека му пръст и нищо не правеше...;):bigsmile:


Празно дрънкало си ти!

Георги 1974
28.05.2021, 21:30
Тия пълзящите пчели като ги сложите на прелката на някой кошер какво става.

Гогол
28.05.2021, 22:01
Тия пълзящите пчели като ги сложите на прелката на някой кошер какво става.

В смисъл..................? Да ги хванеш и положиш на входа,така ли да го разбирам изречението?
Ако са пълзящи според моите съмнения,ще влязат вътре и ще бъдат изхвърлени от стражите и чистачите,а упоритите–убити.

Георги 1974
28.05.2021, 22:19
В смисъл..................? Да ги хванеш и положиш на входа,така ли да го разбирам изречението?
Ако са пълзящи според моите съмнения,ще влязат вътре и ще бъдат изхвърлени от стражите и чистачите,а упоритите–убити.

Да.
Ти вече писа какви са пчелите млади- стари, космати- плешиви , имат ли прашец в кошничките, треперят ли им крилцата и т.н.
Имаше един умник/от другия форум/ де ме убеждаваше че слънчогледовата паша е тежка а акациевата лека ама ако е така що е тоя мор сега при такава силна паша дето няма празна килийка /не говоря за мен/ от това де чета тук тия дни.

Гогол
28.05.2021, 22:39
Да.
Ти вече писа какви са пчелите млади- стари, космати- плешиви , имат ли прашец в кошничките, треперят ли им крилцата и т.н.
Имаше един умник/от другия форум/ де ме убеждаваше че слънчогледовата паша е тежка а акациевата лека ама ако е така що е тоя мор сега при такава силна паша дето няма празна килийка /не говоря за мен/ от това де чета тук тия дни.
Е,не е баш тъй.Щото не съм ги писал тези определения.Може да си ги чел пак там,оттатък и сега да си ги омешал. Ама не са мои де.А бе Жоре,при толкова много информация,и то взаимно изключваща се,нормално е да се по сгреши.Я раздуй малко за този умник какво разбира под тежка и лека паша.Интересна формулировка за пашите.Предварително ти благодаря.
Отговор не може да има засега и при единия и при другия.Информацията е твърде оскъдна за да се направи категорично заключение.А бе Жоре, не бива да говорим на аба.

Гогол
28.05.2021, 23:00
Майската болест е именно болест, а не състояние. Задавал ли си си въпроса, защо през друг сезон няма пълзящи пчели по принцип? П

Не искам да се вмъквам в диалога ви.Изказвам само виждането си за майската "болест". За мен е състояние,моментно за този отрязък от време от пчеларския сезон.Това изтощение на пчелите от многото работа води до лесна податливост на организма им към всякакъв вид заболявания.Във всеки кошер има различни чвори и патогени,които чакат условията, за да се развият бурно и да се появи заболяването.Може паралич,може нозема,може АГ или ЕГ. Всичко може,според зависи.В повечето случаи,отзвучава с намалянето на работата и подмяната на пчелите от естествен подмор.

Георги 1974
28.05.2021, 23:12
Е,не е баш тъй.Щото не съм ги писал тези определения.Може да си ги чел пак там,оттатък и сега да си ги омешал. Ама не са мои де.А бе Жоре,при толкова много информация,и то взаимно изключваща се,нормално е да се по сгреши.Я раздуй малко за този умник какво разбира под тежка и лека паша.Интересна формулировка за пашите.Предварително ти благодаря.
Отговор не може да има засега и при единия и при другия.Информацията е твърде оскъдна за да се направи категорично заключение.А бе Жоре, не бива да говорим на аба.
Имах в пред вид това ти мнение:
,,Здравей! Натровената пчела умира вътре в кошера или в полето.Когато количеството им е голямо,чистачките ги изхвърлят пред кошера–ако е така,значи някъде е пръскано.А пълзящите не са натровени.Важно е да забележиш кога се появяват.Ако е след облитане на кошера,е нормално и не е притеснително.Но ако е при нормална работна ситуация е притеснително и с нищо не можеш да им помогнеш.
Наблюдавай ги,какви са по възраст–млади, стари или мешано. Дано да се появяват само при облитане на кошерите.,,

А този пчелар с пашите бе с ник неим Пизо тук не съм го мяркал де не му се рояли пчелите що бил с 100%самосменни майки или от тиха смяна /не помня вече/.
Бе някъде преди 2години едва ли ще мога да му намеря мнението

Георги 1974
28.05.2021, 23:26
Майската болест е именно болест, а не състояние. Задавал ли си си въпроса, защо през друг сезон няма пълзящи пчели по принцип? Пределно ясно си личи, че имаш други мисли по въпроса. Нещо те терзае да ги изкажеш. Ами престраши се де! Свои хора сме, никой няма да те кори. Още повече, че истински професори във форума знам, че няма.

Ся,за цераната, независимо от вида й. От моите кошери само два имаха церана през зимата. Успях да ги запазя заради ценността на майките и за рапицата даде два магазина мед единият от тях. В момента той е качил само в единия магазин, но не това е интересното. Не може един-два кошера заразени с церана през зимата да дава отражение на целия пчелин с пълзящи пчели, нали? Добре де, три кошера да са с церана през зимата, нещо математически не става в края на май да имат церана всичките.

Само не ме карайте да отварям дебелите книги да гледам, какво пише за пълзящите пчели.

Превода е с прводач та е малко смотан иначе е интерсно четиво:


Източник:
https://naceka-online.ru/stati/bolezni-pchyol/maiskaja-bolezn.html
,,Майска болест
Sibroy (https://naceka-online.ru/users/admin) Болезни пчёл (https://naceka-online.ru/stati/bolezni-pch-l) 6 февраля 2014

Майската болест е болест на почти изключително млади пчели кърмачки, засягаща насекоми на възраст от 3 до 13 дни. През този период от живота си пчелата консумира големи количества мед (https://naceka-online.ru/stati/produkty-pchelovodstva/pochemu-myod-dolgo-ne-kristallizuetsja.html) , цветен прашец и вода, което е необходимо за пълното развитие на нейните хипофарингеални (фарингеални) жлези, без чиято дейност пчелата кърмачка не е в състояние да изпълнява функциите си.Името на заболяването е свързано със сезонната му честота, тъй като най-често пчелите се разболяват от него само през май и само в някои случаи - през летните или първите есенни месеци. Съществува и пряка връзка между времето на настъпване на заболяването и настъпването на студено и дъждовно време. В домашната литература майската болест на пчелите се нарича поленова токсикоза.

Диагностичните признаци на майска болест се изразяват както в поведението на болните пчели, така и в патологичните промени във вътрешните им органи. Болните пчели, в състояние на силно вълнение, пълзят по земята близо до кошера, опитват се да излетят, но с трудност да се издигнат във въздуха, веднага падат на земята, където скоро изпадат в състояние на строгост на мортиса и умират . Това се предшества от парализа и конвулсивни мускулни контракции. При болните пчели коремът е увеличен, червата са пълни с цели или частично усвоени поленови зърна.

Многобройни изследвания на причините за майската болест, проведени в страни с интензивно пчеларство, са довели до появата на различни хипотези за нейния произход. Така че, болестта е свързана с физиологичното разстройство на пчелите, с тяхното отравяне със спори от гъбички, прашец на някои отровни растения (главно от семействата на лютиче, хедър и лилии).
Последната хипотеза беше най-широко разпространена, включително и у нас, и доведе до появата на термина „поленова токсикоза“. Много наръчници също подчертават, че развитието на майската болест се улеснява от липсата на течни компоненти на храната - вода и нектар, тоест дисбаланс във водния баланс. Като допълнителна причина е посочено и храненето на пчели с плесенясала перга. Препоръчителните мерки за контрол включват хранене на болни семейства с течен захарен сироп и осигуряване на вода с добро качество.

Въпреки известно сходство между симптомите на майска болест и симптомите на различна токсикоза на пчелите (главно в поведението), хипотезата за

поленовата токсикоза не обяснява причините за сезонната периодичност на заболяването или факта на почти селективно увреждане на кърмачки.

По-нататъшното изследване на причините за майската болест се оказва свързано с успехите на микробиологията и по-специално с изследването на микоплазмите - специален клас микроорганизми, лишени от клетъчна стена. С размер от 0,125-0,150 микрона, микоплазмите могат да се сравняват с големи вируси и са най-малките живи клетки, познати на съвременната биология. Те преминават през бактериални филтри и са ясно видими само в електронен микроскоп. Широко разпространени в природата, микоплазмите са открити и в растенията, различни животни и хора.

Първата стъпка в откриването на причинителя на майската болест е направена през 1977 г., когато микробиологът Т. Кларк открива микоплазми със спирално усукано тяло в хемолимфата на болните пчели. Микроорганизмите бяха причислени към рода Spi-roplasma и скоро беше доказано тяхното патогенно въздействие върху насекомите. През 1982 г. френският изследовател Дж. Бове открива друг вид спироплазма в хемолимфата на пчелите, които умират със симптоми на майска болест.
Пчелите, заразени с културата от този тип микоплазма, умират доста бързо и смъртта им е предшествана от същите конвулсивни движения, както в случая на майската болест. Антибиотичните тестове показват пълна липса на защитните свойства на пеницилина. От друга страна, когато тетрациклин се прилага на пчелите едновременно с културата на спироплазма, не се появяват симптоми на заболяването.

Резултатите от експериментите привличат голямо внимание на учените и още през 1983 г. в "Journal of Microbiology" на Пастьорския институт е описан нов вид микоплазма за науката - пчелна спироплазма (Spiroplasma apis).

Известно е, че спироплазмите могат да бъдат намерени на повърхността на листата и цветята на голямо разнообразие от растения. Вероятно от там те чрез пчелните колектори влизат в кошерите.

По този начин, въпреки че проблемът с майската болест е все още твърде рано, за да се счита за напълно разрешен и установяването на съществуването на спироплазми поставя, може би, повече проблеми, отколкото решава, трябва да се признае, че е направено важно откритие, което посочва посоката на по-нататъшната работа на изследователите.

В. Н. АЛЕКСЕЕВ, кандидат на биологични науки

142608, Московска област, Орехово-Зуево, ул. Право, 5,,

Кразз
29.05.2021, 19:10
Днес видях на една прилетна дъска, току що излюпена майка. Десетина пчели я бяха наобиколили и полека-лека я натикаха обратно в кошера.

agro
29.05.2021, 21:24
Наблюдавах отблизо поведението на пълзящите пчели. С двата задни крака усилено си чистят коремчето, а с двата предни - хобота или главата и очите. Това го правят много интензивно, сякаш са се изцапали с нещо. Вървят бързо и опитват да литнат, но не им се получава, само подскачат. Някои са с прибрани крила, други пълзят с разперени крила. Има и доста търтеи сред пълзящите. Някои пчели са стари, но има като че ли и по-млади, не може да се каже кои преобладават. Като отварях наскоро кошерите за пръв път след февруари, разкъсах доста търтеево пило, изградено в зоната между корпусите. Внимателно гледах за акар в разкъсаното пило, ако имаше, щях да го видя, но не видях. За себе си съм сигурен, че не е акар причината. От пълзящи пчели и преди се оплаквах, писал съм из темите предните години.

Nik_m
29.05.2021, 23:23
Наблюдавах отблизо поведението на пълзящите пчели. С двата задни крака усилено си чистят коремчето, а с двата предни - хобота или главата и очите. Това го правят много интензивно, сякаш са се изцапали с нещо. Вървят бързо и опитват да литнат, но не им се получава, само подскачат. Някои са с прибрани крила, други пълзят с разперени крила. Има и доста търтеи сред пълзящите. Някои пчели са стари, но има като че ли и по-млади, не може да се каже кои преобладават. Като отварях наскоро кошерите за пръв път след февруари, разкъсах доста търтеево пило, изградено в зоната между корпусите. Внимателно гледах за акар в разкъсаното пило, ако имаше, щях да го видя, но не видях. За себе си съм сигурен, че не е акар причината. От пълзящи пчели и преди се оплаквах, писал съм из темите предните години.
Пролетта нямаше никакъв акар и при мен, нищо в строителните рамки, но сега за месец стана страшно а аз нямам пълзящи пчели. Дори се чудя дали да не третирам тези без магазините. Предполагам гадното време е благоприятно за тях.

jdrumev
30.05.2021, 22:34
Сега като ви премина пълзенето да не забравите какво думаше Вуйчо лека му пръст"Лесна работа"и нищо не бараше...:bigsmile:

jdrumev
30.05.2021, 22:40
След като вече не искат да ходят у капаните според вазе де отиват тия гулеми роеве по 1 кошер?:bigsmile:

Христо Димитров
31.05.2021, 06:11
След като спря усиления приток на нектар, при мен вчера и миналия ден почти нямаше пълзящи пчели. Все пак мисля да ги накапя с ОК след като извадя акацията. Дават го няколко дни валежи, дано до 10-на дни да успеят да го запечатат.

Кразз
31.05.2021, 06:42
След като спря усиления приток на нектар, при мен вчера и миналия ден почти нямаше пълзящи пчели. Все пак мисля да ги накапя с ОК след като извадя акацията. Дават го няколко дни валежи, дано до 10-на дни да успеят да го запечатат.

Пълзящи пчели не съм виждал(слава Богу). Но ме притеснява съчетанието между магазин и половина незапечатан мед, една седмица валежи(дано не познаят) и температури 10-12 градуса.

agro
31.05.2021, 18:51
Има ли температура, под която пчелите не се роят, а чакат да се стопли? Аз се притеснявам за моите след една дъждовна студена седмица, че чак в събота мога да отида. Дано по-хладното време ги спре дотогава, ама надали.

jdrumev
31.05.2021, 19:03
Пълзящи пчели не съм виждал(слава Богу). Но ме притеснява съчетанието между магазин и половина незапечатан мед, една седмица валежи(дано не познаят) и температури 10-12 градуса.


Всичко е какво пило имаш.Моето сега го запечатаха....;)Е има и излизащо...:bigsmile:

jdrumev
31.05.2021, 19:04
Има ли температура, под която пчелите не се роят, а чакат да се стопли? Аз се притеснявам за моите след една дъждовна студена седмица, че чак в събота мога да отида. Дано по-хладното време ги спре дотогава, ама надали.


Споко след пълзящата се появяват мумии...;):bigsmile:

Георги 1974
31.05.2021, 19:15
Има ли температура, под която пчелите не се роят, а чакат да се стопли? Аз се притеснявам за моите след една дъждовна студена седмица, че чак в събота мога да отида. Дано по-хладното време ги спре дотогава, ама надали.
Първия рой по правило излиза в хубаво топло слънчево време около обяд за следващите роеве това не се отнася.

Трендафил Дончев
31.05.2021, 19:59
Има ли температура, под която пчелите не се роят, а чакат да се стопли? Аз се притеснявам за моите след една дъждовна студена седмица, че чак в събота мога да отида. Дано по-хладното време ги спре дотогава, ама надали.


Първия рой по правило излиза в хубаво топло слънчево време около обяд за следващите роеве това не се отнася.

Кога излиза роя? След като е започнал процеса, след 15-16 дни при подходящи условия излиза. Какво би го спряло? Най - вече дъждовно време, но при първи слънчев лъч е вън. Температурата трябва да падне по - ниско 10-12 градуса и да се образува кълбо, но роенето е през лятото, че да има такива.

jdrumev
31.05.2021, 20:09
Първия рой по правило излиза в хубаво топло слънчево време около обяд за следващите роеве това не се отнася.

Е тая година са към 16 00.;):laughing:

jdrumev
31.05.2021, 20:11
Кога излиза роя? След като е започнал процеса, след 15-16 дни при подходящи условия излиза. Какво би го спряло? Най - вече дъждовно време, но при първи слънчев лъч е вън. Температурата трябва да падне по - ниско 10-12 градуса и да се образува кълбо, но роенето е през лятото, че да има такива.

Не съм съгласен с това твое мнение от 6 до 13 дни след като е почнал процеса е според мен...;):bigsmile:

Гогол
31.05.2021, 21:02
След като спря усиления приток на нектар, при мен вчера и миналия ден почти нямаше пълзящи пчели. Все пак мисля да ги накапя с ОК след като извадя акацията. Дават го няколко дни валежи, дано до 10-на дни да успеят да го запечатат.
Ице,не се надявай да го запечатат в тези десетина дни,особено ако и вали.Моли се следващата паша да закъснее и да е слънчево и горещо.
А по каква причина искаш да ги накапиш с ОК? Пълзящите ги остави,не са проблем.Ако си ги проверил визуално за акар,и на пита не си забелязал повече от 10 пчели с гадина на гърба,не ги трови.Остави за есента. Не знам какви паши имаш след тази акация,през колко време,но не си струва тровенето.
По–долу,едно момче пише,че на пролет е бил чист,а сега е инвазия.Това не е нормално,просто е подценил строителната рамка.Преди години бях писал,че не допускам акари–по време на пашите може да се появят,но като приходанци от чужди пчели.Много оплювания понесох тогава,дори поканих един колега /най–големия Тома неверни/ да дойде и на място да се увери в липсата на акар в кошерите ми.Не му достигна кураж и не дойде.От 10–15 години не съм третирал за акари и нямам над допустимия санитарен минимум.Това е от моята практика при борбата с осмо кракия.

jdrumev
31.05.2021, 21:10
Ице,не се надявай да го запечатат в тези десетина дни,особено ако и вали.Моли се следващата паша да закъснее и да е слънчево и горещо.
А по каква причина искаш да ги накапиш с ОК? Пълзящите ги остави,не са проблем.Ако си ги проверил визуално за акар,и на пита не си забелязал повече от 10 пчели с гадина на гърба,не ги трови.Остави за есента. Не знам какви паши имаш след тази акация,през колко време,но не си струва тровенето.
По–долу,едно момче пише,че на пролет е бил чист,а сега е инвазия.Това не е нормално,просто е подценил строителната рамка.Преди години бях писал,че не допускам акари–по време на пашите може да се появят,но като приходанци от чужди пчели.Много оплювания понесох тогава,дори поканих един колега /най–големия Тома неверни/ да дойде и на място да се увери в липсата на акар в кошерите ми.Не му достигна кураж и не дойде.От 10–15 години не съм третирал за акари и нямам над допустимия санитарен минимум.Това е от моята практика при борбата с осмо кракия.


ОК не е за акаря Гоголе...;)

Трендафил Дончев
31.05.2021, 21:28
Не съм съгласен с това твое мнение от 6 до 13 дни след като е почнал процеса е според мен...;):bigsmile:

През.......мм...абе дедовия ми е за твоето мнение. ;)

Христо Димитров
31.05.2021, 21:28
Ице,не се надявай да го запечатат в тези десетина дни,особено ако и вали.Моли се следващата паша да закъснее и да е слънчево и горещо.
А по каква причина искаш да ги накапиш с ОК? Пълзящите ги остави,не са проблем.Ако си ги проверил визуално за акар,и на пита не си забелязал повече от 10 пчели с гадина на гърба,не ги трови.Остави за есента. Не знам какви паши имаш след тази акация,през колко време,но не си струва тровенето.
По–долу,едно момче пише,че на пролет е бил чист,а сега е инвазия.Това не е нормално,просто е подценил строителната рамка.Преди години бях писал,че не допускам акари–по време на пашите може да се появят,но като приходанци от чужди пчели.Много оплювания понесох тогава,дори поканих един колега /най–големия Тома неверни/ да дойде и на място да се увери в липсата на акар в кошерите ми.Не му достигна кураж и не дойде.От 10–15 години не съм третирал за акари и нямам над допустимия санитарен минимум.Това е от моята практика при борбата с осмо кракия.


Следващата ми паша е липата , която цъфти около 15 -20 юни, но може да закъснее тази година. Колкото до накапването с ОК - един мой приятел-пчелар ги накапва с ОК почти на всяко отваряне(7-8 пъти на сезон), стига да няма стоков мед за вадене.Този много уважаван от мен пчелар ми казва, че откакто практикува по този начин, не е имал никога преди това толкова силни и будни семейства.
Та в този ред на мисли, накапването ще го направя и ще сложа контролни листи, след което ще ви споделя резултата. Само искам да си извадя акацията и ще ги третирам.

jdrumev
31.05.2021, 21:34
Следващата ми паша е липата , която цъфти около 15 -20 юни, но може да закъснее тази година. Колкото до накапването с ОК - един мой приятел-пчелар ги накапва с ОК почти на всяко отваряне(7-8 пъти на сезон), стига да няма стоков мед за вадене.Този много уважаван от мен пчелар ми казва, че откакто практикува по този начин, не е имал никога преди това толкова силни и будни семейства.
Та в този ред на мисли, накапването ще го направя и ще сложа контролни листи, след което ще ви споделя резултата. Само искам да си извадя акацията и ще ги третирам.


И през дедовия да ти е Хиче за мойто мнение сложи и малко сахарчица в разтвора...;):bigsmile::bigsmile:

Гогол
31.05.2021, 21:41
ОК не е за акаря Гоголе...;)
Даче,не ползвам химия. Ако имаш добро желание ще ни светнеш по въпроса с ОК,а аз ще си го запиша в големия халваджийски тефтер.Че знам ли,виж че и аз съм прибягнал до помощта на химията.Да ти благодаря ли предварително? Ще се сопра,докато видя написаното;).

jdrumev
31.05.2021, 21:46
Даче,не ползвам химия. Ако имаш добро желание ще ни светнеш по въпроса с ОК,а аз ще си го запиша в големия халваджийски тефтер.Че знам ли,виж че и аз съм прибягнал до помощта на химията.Да ти благодаря ли предварително? Ще се сопра,докато видя написаното;).


Изследванията показват,че само ОК потиска нозема церане...

Георги 1974
31.05.2021, 22:15
Изследванията показват,че само ОК потиска нозема церане...

Да бе да!
Дори и да потиска нещо от нозема церане не е достатъчно да разчиташ за профилактика.

Георги 1974
31.05.2021, 22:19
Не съм съгласен с това твое мнение от 6 до 13 дни след като е почнал процеса е според мен...;):bigsmile:
И да не си съгласен нито отто нито дото е коректно.Кога се счита за започване процеса на роене

Георги 1974
31.05.2021, 22:25
Следващата ми паша е липата , която цъфти около 15 -20 юни, но може да закъснее тази година. Колкото до накапването с ОК - един мой приятел-пчелар ги накапва с ОК почти на всяко отваряне(7-8 пъти на сезон), стига да няма стоков мед за вадене.Този много уважаван от мен пчелар ми казва, че откакто практикува по този начин, не е имал никога преди това толкова силни и будни семейства.
Та в този ред на мисли, накапването ще го направя и ще сложа контролни листи, след което ще ви споделя резултата. Само искам да си извадя акацията и ще ги третирам.
Не искам ни най малко да споря но това накапване ще е повече полезно за психиката на пчеларя от колкото за пчелите.Редица гении казват че при наличие на пило ОК е слабо ефективна.Ако няма пило е друга работа.

зуница
31.05.2021, 22:54
Изследванията показват,че само ОК потиска нозема церане...
Чии изследвания бе Друмев? Дай източника,де? Да не би да са твои? И от скромност си траеш за източника?;)

jdrumev
31.05.2021, 23:12
Чии изследвания бе Друмев? Дай източника,де? Да не би да са твои? И от скромност си траеш за източника?;)


Ти не ма питай за източника ами фнимавай с тая мана да не ти омеши акацията.;)

zapstojan
31.05.2021, 23:21
...Редица гении казват че при наличие на пило ОК е слабо ефективна.Ако няма пило е друга работа.

Ако ОК действа поне 5 дни, то за 5 дни се излюпват > 10 000 пчели и се запечатват > 10 000 килийки с пило.
Много акари могат да пострадат при наличие на пило. Да ги ... и гениите.:cool:

Кразз
31.05.2021, 23:45
Всичко е какво пило имаш.Моето сега го запечатаха....;)Е има и излизащо...:bigsmile:

Че, аз от каде да знам, какво пило имам сега?:bigsmile:

Георги 1974
01.06.2021, 05:52
Ако ОК действа поне 5 дни, то за 5 дни се излюпват > 10 000 пчели и се запечатват > 10 000 килийки с пило.
Много акари могат да пострадат при наличие на пило. Да ги ... и гениите.:cool:
Знам ли ама Ранди Оливър пишеше нещо за аржентинска рецепта

Христо Димитров
01.06.2021, 06:35
Не искам ни най малко да споря но това накапване ще е повече полезно за психиката на пчеларя от колкото за пчелите.Редица гении казват че при наличие на пило ОК е слабо ефективна.Ако няма пило е друга работа.


Жоре, дори и само акара , който е по пчелите да свали е супер! Намаляйки инвазията на акара и нейното контролиране в прилични нива по време на сезона е нещо много важно, за да имаме здрави и силни семейства. То и СР не е изчистваща , но го държи в прилични нива. Наистина не може да свали нищо от това, което е в пилото, затова е ефективна най-много като няма пило-края на октомври и началото на ноември. И все пак вярвам на човека , който ми сподели това, не ангажирам никой с нищо , просто го споделих и пред вас. Не казвам някой да си го прави на практика.
И нещо в допълнение - по-миналата година третирах с турски ленти средата на август, които купих на събора в Беклемето, от които нищо не падна, а виждах акар по пчелите. След като видях ефекта , че е никакъв, ги накапах с ОК, от което се видя на контролните листи,че падна доста. Накапах ги после и началото на ноември. Началото на април имах супер силни семейства. Със сигурност се дължи и на други фактори, но когато фактите говорят и боговете мълчат!
Успех!

FreeBSD
01.06.2021, 07:12
Накапване/пушене/изпаряване на Ок действа на акара на пчелите,а там тои е малко.При наличие на пило акара е вътре,но там Ок не действа.

Angel Yosifov
01.06.2021, 17:34
През активния сезон,ако едно здраво семейство или отводка,неможе само да контролира нивото на опаразитеност,е само в тежест на пчеларя.

Гогол
01.06.2021, 21:25
Изследванията показват,че само ОК потиска нозема церане...

И само това ли реши да споделиш??? Аз очаквах нещо повече.Макар че не ги ползвам химиите,все пак попрочитам тук там по нещо за какво да се използва различната химия при различни ситуации. Е ДАЧЕ,ама никъде не съм го срещал това твое твърдение.Че писни малко кой ги е правил тези изследвания,къде са публикувани резултатите.Това което съм прочел за цераната досега,ме навежда на мисълта ,че е по страшна и от АГ. С него съм се срещал 2 пъти и знам какво е най –ефикасното действие срещу него. Ама цераната не я познавам и си казвам"Бай бабо,мечка да не ме срещне.";):laughing:hi;

jdrumev
01.06.2021, 21:36
И само това ли реши да споделиш??? Аз очаквах нещо повече.Макар че не ги ползвам химиите,все пак попрочитам тук там по нещо за какво да се използва различната химия при различни ситуации. Е ДАЧЕ,ама никъде не съм го срещал това твое твърдение.Че писни малко кой ги е правил тези изследвания,къде са публикувани резултатите.Това което съм прочел за цераната досега,ме навежда на мисълта ,че е по страшна и от АГ. С него съм се срещал 2 пъти и знам какво е най –ефикасното действие срещу него. Ама цераната не я познавам и си казвам"Бай бабо,мечка да не ме срещне.";):laughing:hi;


Ами то на готово е лесно Гоголе.Ти поне знаеш Немския и ти е лесно.Питаш ли ма мен с тоя Руски.:bigsmile:Що армагани изцоках докато почна да го схващам.На 8 рикия мога и на Японски да шпрехам....;):bigsmile:

Георги 1974
01.06.2021, 21:36
И само това ли реши да споделиш??? Аз очаквах нещо повече.Макар че не ги ползвам химиите,все пак попрочитам тук там по нещо за какво да се използва различната химия при различни ситуации. Е ДАЧЕ,ама никъде не съм го срещал това твое твърдение.Че писни малко кой ги е правил тези изследвания,къде са публикувани резултатите.Това което съм прочел за цераната досега,ме навежда на мисълта ,че е по страшна и от АГ. С него съм се срещал 2 пъти и знам какво е най –ефикасното действие срещу него. Ама цераната не я познавам и си казвам"Бай бабо,мечка да не ме срещне.";):laughing:hi;

Нещо не ми се вярва Данчо да е чел разни научни изследвания, иначе в информационния облак се ширят някви такива твърдения ама аз не съм чел нищо черно на бяло но това не означава че няма такива изследвания.

jdrumev
01.06.2021, 21:52
Нещо не ми се вярва Данчо да е чел разни научни изследвания, иначе в информационния облак се ширят някви такива твърдения ама аз не съм чел нищо черно на бяло но това не означава че няма такива изследвания.

Тайфуня лекувал на 100% нозема церане Чичо Гошо,но никой до сега не е правил изследвания...;):bigsmile:

Георги 1974
01.06.2021, 22:18
Тайфуня лекувал на 100% нозема церане Чичо Гошо,но никой до сега не е правил изследвания...;):bigsmile:
А в Плеядианците: Древната раса, която бди над човечеството вярваш ли