PDA

Виж пълната версия : КАК ДА СЪБЕРА ДВЕ СЛАБИ С-ВА ДБ В ЕДНО?



Добрин_М
22.04.2012, 12:36
Здравейте колеги!!!
Имам два много слаби кошера ДБ в момента и си мисля, че изобщо няма да могат да се развият за пашата.
Единият е миналогодишна отводка (с млада майка),която се развиваше много добре и презимува добре,но сега пролетта нещо не се развива(в момента пчелите са на около 3 рамки),а другия кошер е с тригодишна майка и също до момента е много слабо развит(той е на около 4-5 рамки). Мога ли да прехвърля рамките от стария кошер при отводката и как точно протича самата процедура?

Поздрави на всички!!!

velikia7
23.04.2012, 12:48
Може разбира се.Най лесно вземи една глава лук и намажи дъното на кошера,след това земи събери рамките в единия край,вземи един вестник и с една пръскалка го наръси със захарен сироп,завий изцяло с вестника рамките до долу да не могат да се промушат под вестника.В другата половината слагаш питите който искаш да обединиш.Махни старата майка и остави само едната"по младата".Входа да е само един и за семейството което е било до сега в кошера.Другите ще проядат вестника и ще ти остане само след два дни да обединиш пилото и да почват да работят :)
Успех

Владо-Gillan
23.04.2012, 13:16
по добре обедини отводката към семейството с по стара майка все пак то е с повече пчели.майката лесно ще я смениш

Ивайло Велинов
23.04.2012, 17:00
Скромното ми мнение е, че трябва да ги разформираш, изсипи ги на 2-3 метра пред другите кошери и си готов.

Добрин_М
23.04.2012, 18:34
Колеги благодаря за съветите!
Мисля да го направя по начина на "velikia7" ,защото кошера с отводката ми е нов.

Ивайло Велинов
23.04.2012, 21:00
Две слаби семейства не правят едно силно. По-добре подсили някое силно, от което да направиш отводка по-късно.

ivootur
24.04.2012, 15:11
Сутринта намираш старата майка и я премахваш.следобяда напръскваш двете семейства с ракия и изчакваш половин час и ги събираш в единия кошер.вземаш една пита с люпещо пило от един силен кошер,най–добре с заедно с пчелата напръскваш с ракия и след половин час добавяш към новото семейство.питите ги редиш от към топлата страна на кошера.слагаш преградна дъска.наливаш 200 мл захарен сироп през 3–4 дни.до месец и половина–два ще имаш нормално семейство

Владо-Gillan
24.04.2012, 22:41
Сутринта намираш старата майка и я премахваш.следобяда напръскваш двете семейства с ракия и изчакваш половин час и ги събираш в единия кошер.вземаш една пита с люпещо пило от един силен кошер,най–добре с заедно с пчелата напръскваш с ракия и след половин час добавяш към новото семейство.питите ги редиш от към топлата страна на кошера.слагаш преградна дъска.наливаш 200 мл захарен сироп през 3–4 дни.до месец и половина–два ще имаш нормално семейство

това вече се казва отговор.

Ангел Йосифов
25.04.2012, 08:07
Аз бих използвал двете майки,колкото и слаби да са поне до пашата.

N-2
25.04.2012, 08:48
Алексей, много практична и прецизна преценка, както винаги!


... с пчелата напръскваш с ракия и след половин час добавяш към...
Уточни къде напръскваш.
Пчелите не трябва да се пръскат с ракия.

ivootur
25.04.2012, 14:51
Винаги съм пръскал пчелите и не съм имал проблеми,разбира се ракията е разредена с вода.
На Алексей отговарям–има варианти за използване и на двете майки,но човека пита как да обедини двете семейства в едно.Може да пробва и с двумайчино семейство но не знам какво ще се получи с две слаби семейства

N-2
25.04.2012, 14:59
Ти не си имал проблем, но за пчелите не е сигурно.