PDA

Виж пълната версия : РАЗШИРЯВАНЕ И СТЕСНЯВАНЕ НА ГНЕЗДАТА ПРИ ДБ-КОШЕРИ



ilmaz_82 - Илмаз Османов
19.04.2012, 20:22
Здравейте колеги.
Имам следният въпрос към вас по-опитните пчелари. Имам едно семейство което е на 3 рамки. 1-та рамка е с мед и пило, 2-та е от двете страни със запечатано пило и третата от едната страна с прашец и разпечатан мед, а от другата със запечатан мед. Въпросът ми е да ли може да се разшири с други рамки и ако може, Ви моля за съвет как ? Благодаря Ви предварително!

Владо-Gillan
19.04.2012, 20:29
с една изградена пита ,ежду питата с меда и пио и тази с само пило дето е на нея

evgeni.filimonov
19.04.2012, 21:36
Гилъне, как мислиш че ще те разбере колегата с това ти обяснение. Помниш ли на теб как помагахме с доста по обширни обяснения. Сори за забележката.

За колегата.
3 рамки от които само една с пило, си е доста слабо семейство, но щом е цялата със запечатано пило, значи тези 3 рамки добре са покрити с пчели. Тези дни ще се затопля времето, запечатаното пило ще започне да излиза, така че ако имаш хубаво изградена рамка, напръскай я с водичка и я сложи между рамката с меда и пилото. Тази рамка за 3-4 дни ще я осемени майката, така че приготви още една рамка да сложиш от другата страна на рамката с пило - след 3-4 дни. Аз така бих направил.
Ако тази рамка , която ти е с пило е осеменена само в предната си част, а отзад има мед, разпечатай меда и я завърти на 180 градуса, за да я осемени майката и когато е осеменена цялата, тогава добавяй нова празна рамка.
И храни по малко, защото като е слабо семейството, то пчелите остават да топлят пилото и малко са пчелите, които излитат и носят нектар и прашец и вода.
Има още един метод - БЛИНОВ, сега както са ти на 3 рамки, изнеси двете пити с меда и прашеца зад преградната, а от двете страни на рамката с пило сложи по една празна добре изградена рамка , така пчелите ще останат основно върху трите рамки, а ще си пренасят мед и прашец, за за хранят пилото. А майката ще има къде да снася. Това е работата на пчеларя, да осигурява място на майката да снася.

Успех.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
20.04.2012, 08:24
Благодаря ти колега Евгени за точния и изчерпателен отговор. Днеска при мене е облачно с превалявания още като се оправи времето ще навря всикчо това което си написал.
Още веднъж, Благодаря Ти много.

velikia7
21.04.2012, 10:07
аз ще добавя само още малко информация.Понеже имаш пита с запечатан мед но явно нямаш изградени рамки.Не разширявай кошера а просто натъркай питата с мед до средата те ще я оберат и там ще снесе майката.до средата имам предвид хоризонтално не вертикално.След това постави питата в средата на пилото и не разширявай докато последната пита не е пълна на 90% с пчели.Сега за градеж е малко рано,докато не побелеят питит от горе значи това семейство не е готово да гради.
Успех с начинанието

Ангел Йосифов
21.04.2012, 11:50
Тази рамка за 3-4 дни ще я осемени майката, така че приготви още една рамка да сложиш от другата страна на рамката с пило - след 3-4 дни. Аз така бих направил.
.


Твърде оптимистично приятелю.Майката ще осеменява според силата на семейството.Това горе се отнася за силно семейство.

N-2
21.04.2012, 12:10
... изнеси двете пити с меда и прашеца зад преградната, а от двете страни на рамката с пило сложи по една празна добре изградена рамка , така пчелите ще останат основно върху трите рамки, а ще си пренасят мед и прашец...
Пчелите не си пренасят прашеца. Той трябва да е в близост до пилото, за да могат да го използват.

Цеко
21.04.2012, 13:25
От един много стар пчелар съм запомнил, че семейството е за разширяване когато има много пчели по външната страна на преградната дъска, иначе разширявам с празна пита между питата с прашеца и първата пита с пило.

stefan_
24.04.2012, 19:55
Аз съм пчелар, който се занимава с тях от събота на събота. Не чакай по това време да има много пчели по външната страна на преградната дъска. Ако не си постоянно при тях като видиш пчели по последната рамка-разширявай, защото после ще си на стълбата под дърветата! Особено сега, когато пилото се люпи денонощно. Успех!

ilmaz_82 - Илмаз Османов
25.04.2012, 17:03
както е по книги и описано по-горе поставих преди 3 дни изградена пита между питата с пило и прашец. днес реших да отворя за да видя какво е положението. запечатаното пило започнало тук там да се люпи, но тая рамка която я поставих за осеменяване /разширяване/от едната страна /откъм страната на пилото/ по средата беше пълна с нектар /разреден мед/. Моля Ви за съвет какво да правя и какво е обяснението за това? crying;

Ангел Йосифов
25.04.2012, 17:35
Не плачи пчелите си знаят работата.За сега нищо не прави.Пилото срещу пресния мед ще се излюпи и майката веднага ще осемени освободените килийки така пресния нектар ще им е под ръка.А като използат нектара на новата пита и тя ще бъде осеменена.Споко. drinks;

ilmaz_82 - Илмаз Османов
25.04.2012, 20:30
зад преградната дъска имам и разпечатан мед, и подхранвам през вечер с 100-150 гр. сироп 1:1 възможно ли и от това да не е осеменена рамката. Да продължали да подхранвам или да спра за известно време?

ilmaz_82 - Илмаз Османов
27.06.2012, 20:36
Привет от мен,

До тука добре благодарение на форума придобих доста полезна информация за разширяване на гнездата при ДБ кошери. Семейството ми за което отворих тази тема успя да се развие до 8 рамки. Досега разширявах само с изградени пити, а сега въпросът мие от тук нататък как да продължа да разширявам с ВО, къде в гнездото се поставят те, през колко време и можели да й поставя магазина с около 5-6 рамки за да ми събере и малко медец?
Благодаря ви предварително. drinks; hi;

kara7
27.06.2012, 22:34
ВО. се поставя от към страната на преградната дъска до последната пита с пило,след 2-3 дни проверяваш ако са я започнали я местиш между пити с пило и слагаш нова ВО. За поставяне на магазин ти е раншко, поне напълни плодника сега паша има и пчелите са ти повече ще се напълни бързо.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
28.06.2012, 08:02
В събота 17.06. я поставих предпоследна /7-ма/ почнала е да гради но ми се струва, че градежа е слаб, не беше и на 50% изградена. Къде точно между питите с пило да я преместя?

N-2
28.06.2012, 11:42
В събота 17.06. я поставих предпоследна /7-ма/ почнала е да гради но ми се струва, че градежа е слаб, не беше и на 50% изградена. Къде точно между питите с пило да я преместя?
Отделят восък пчелите кърмачки. Затова основата я слагаш до пита с пресно пило, където стоят кърмачките. Слагаш основата с тази страна, на която се вижда повече телта, към питата с открито пило.

kara7
28.06.2012, 22:21
В момента ако ти е при последната пита с пило я местиш по към южната страна между другите пити с пило а на неино място ВО., така ще я доизградят по-бързо и съответно ше бъде осеменена по по-рано. drinks;

Петър Маринов - petermar
29.06.2012, 07:58
В събота 17.06. я поставих предпоследна /7-ма/ почнала е да гради но ми се струва, че градежа е слаб, не беше и на 50% изградена. Къде точно между питите с пило да я преместя?

Подавай захарен сироп или разреден инвертен за да градят. Рамката с ВО се поставя до последната пита с пило от към преградната дъска. След като я поизградят от едната страна я поставяш между две пити с пило като я въртиш на 180 градуса това помага да я доизградят по бързо. В същото време дори и да има паша подавай по малко сироп.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
29.06.2012, 09:32
Преместил съм я между питите с пило, по към южната страна. След 3-4 дена ще провера къкъв е резултата. Ако е изградена и осеменена да поставям ли друга и къде...?

Петър Маринов - petermar
29.06.2012, 10:16
Преместил съм я между питите с пило, по към южната страна. След 3-4 дена ще провера къкъв е резултата. Ако е изградена и осеменена да поставям ли друга и къде...?

Дори и да не е осеменена на 100 % слагай нова до последната пита с пило. Пример ако сега си на 7 рамки и преградна дъска. Изградената ти основа от предната седмица да кажем е 6 та. На седма рамка имаш пило новата рамка с ВО я поставяш като 8 ма към преградната дъска. Отново напомням за подпомагането със сироп. Няма ли нектар няма и градеж.