PDA

Виж пълната версия : ИЗПОЛЗВАНЕ РАЗТВОР НА СОДА КАУСТИК



buci59
18.04.2012, 19:58
Какъв трябва да бъде разтвора,и как се приготвя за използването му при почистване на кошери,рамки и инвентар?

Юрий Цветков
18.04.2012, 21:55
5 до 10% р-р. За пластмасови елементи се прави, като в топла вода се разтваря необходимото количество сода каустик и после елементите се потапят за 2-3 до 5 минути. За дървенията, най-добре р-р да се направи в вряща вода (казана да е на слаб огън, след като водата вече ври) и да се потапят дървените елементи. Ако казана не е достатъчно голям за да влезе в него ДБ кошер или лежак, се прави нещо, като факла. Пръчка с намотани парцали и тя се потапя в р-ра и с нея се маже (търка) самия кошер. След това елементите се измиват добре със студена вода и четка (докато на пипане не са лигави).
ВАЖНО !!! Докато се рабори с горещия разтвор, задължително с ръкавици (добре е и предпазно облекло). След като се извадят от р-ра, после с чистата вода може и с голи ръце, няма проблем.

cankov.c
19.04.2012, 20:03
Може ли да използваме за неутрализиране на разтвора на натриевата основа върху повърхноста на рамките и кошерите разреден разтвор на винен оцет и след това да изплакнем с вода.

Юрий Цветков
24.04.2012, 09:10
Може, но е напълно излишно.

ттитто
24.04.2012, 14:03
Може ли да използваме за неутрализиране на разтвора разреден разтвор на винен оцет и след това да изплакнем с вода.

По-добре го използвай след изплакването с вода, ако има остатък на основа, да я неутрализираш. Но както каза Юри е излишно, ако обилно изплакнеш с вода.

Sandokan
27.04.2012, 09:29
Разтварянето на кристална натриева основа е екзотермичен процес и задължително трябва да се има впредвид!
Ползването на предпазни средства (очила, гумени ботуши, престилка и ръкавици) също е задължително!
Това не са празни приказки. Пазете си най-вече очите! Стават страшни поразии!

cankov.c
30.05.2012, 19:16
Ако използваме медицински спирт 95% за дезинфекция чрез напръскване на пити,рамки и др.би ли имало същият ефект както натриевата основа.

Юрий Цветков
30.05.2012, 21:13
Не.

Ивайло Велинов
08.07.2012, 09:20
Някой почиствал ли е центрофуга със сода каустик? Притеснява ме това дали ще може да се изплакне добре от содата преди употреба.

vanHanegem
08.07.2012, 10:14
На автомивка се получава идеално!

Юрий Цветков
11.07.2012, 15:17
Някой почиствал ли е центрофуга със сода каустик? Притеснява ме това дали ще може да се изплакне добре от содата преди употреба.По-добре ползвай белина за обурудването за мед и пчелни продукти.

Ивайло Велинов
12.07.2012, 14:52
Вече я почистих, стана перфектна :)

vanHanegem
12.07.2012, 15:39
Сподели с форума как го направи! Ще бъде от полза на всички.

Владимир Владимиров-Влад
10.08.2012, 22:02
Вече я почистих, стана перфектна :)Как ?

asusat
27.05.2016, 11:12
А някой ползвал ли е Формалин за дезинфекция на кошер ? Ако ДА,какъв % трябва да бъде разтвора ?

BateMisho
27.05.2016, 16:43
Не ми се е налагало да ползвам формалин, но класиците са писали по въпроса

http://nbps.press.bg/br30/7.htm

asusat
03.06.2016, 10:36
Благодаря за линка ,колега !

Георги Кръстев
17.03.2017, 20:28
Вчера изварявах рамки с вода и сода каустик. На 80л вода сложих 6 кг сода. След като завря потапях рамките за по 3-5 минути. След това една по една с водоструката ги измивах. Цяла вечер и днес цял ден са се оцеждали и съхнали на двора. Обаче гледам че рамките са побелели, все едно содата е избила от тях и е засъхнала... като насолени са. Та въпроса ми е, да ги потапям ли на ново в казан с чиста вода или содата се е неотрализирала вече... ?

дядо борю
17.03.2017, 20:47
Накисни ги в бидон с вода в която си сложил оцет на 100 литра 500мл оцет за няколко часа после ги извади да се отцедят,

solaris60
17.03.2017, 20:55
Вчера изварявах рамки с вода и сода каустик. На 80л вода сложих 6 кг сода. След като завря потапях рамките за по 3-5 минути. След това една по една с водоструката ги измивах. Цяла вечер и днес цял ден са се оцеждали и съхнали на двора. Обаче гледам че рамките са побелели, все едно содата е избила от тях и е засъхнала... като насолени са. Та въпроса ми е, да ги потапям ли на ново в казан с чиста вода или содата се е неотрализирала вече... ?

Та значи ти си потопил сухите рамки в гореща вода? Те са се "напили " яко. Ти след това ги измиваш с водоструйката, но само външно. След като си ги оставил да съхнат дървесината започва да се свива и содата започва да избива обратно навън, но не всичката. Та правилно си дошъл до извода, че трябва да ги подържиш в казан с чиста вода и да я смениш поне веднъж.

Георги Кръстев
17.03.2017, 22:14
Да разбирам ли, че е трябвало предварително да ги накисна във вода, после да ги сваря и накрая да минат през бидон с вода и оцет...?

solaris60
17.03.2017, 22:19
Да разбирам ли, че е трябвало предварително да ги накисна във вода, после да ги сваря и накрая да минат през бидон с вода и оцет...?

Хубаво е, че са поели и вътре сода за да може да унищожи напълно каквото има. Сега е добре да ги подържиш малко в бидона в който да е поставено и малко количество киселина за да неотрализира содата. Къпеш ги. След това сушиш.

Георги Кръстев
17.03.2017, 22:22
Преди да ги накисна в бидона с вода и оцет, ще ги пулвелизирам с чист оцет... Досвидяха ми се 300 рамки с хофман, сглобка, точни размери. Купувал съм ги на 0,65лв не сковани....

solaris60
17.03.2017, 22:26
Преди да ги накисна в бидона с вода и оцет, ще ги пулвелизирам с чист оцет... Досвидяха ми се 300 рамки с хофман, сглобка, точни размери. Купувал съм ги на 0,65лв не сковани....

Ха, ха... нищо лошо не си направил за да се чувстваш виновен за нещо. Важно е сега да се неотрализира содата. 300 рамки са си 300 рамки.

Георги Кръстев
17.03.2017, 22:52
Не се оправдавам, просто до в момента всички рамки заминаваха за печката, но това бяха стари рамки с ламаринки или прави...Някак си мисля, че на това дърво може да му се даде втори живот и е разхищение да се изхвърля ей така...

Гогол
17.03.2017, 23:36
Вчера изварявах рамки с вода и сода каустик. На 80л вода сложих 6 кг сода. След като завря потапях рамките за по 3-5 минути. След това една по една с водоструката ги измивах. Цяла вечер и днес цял ден са се оцеждали и съхнали на двора. Обаче гледам че рамките са побелели, все едно содата е избила от тях и е засъхнала... като насолени са. Та въпроса ми е, да ги потапям ли на ново в казан с чиста вода или содата се е неотрализирала вече... ?

Не знам кой те е посъветвал да сложиш толкова сода на тия литри вода.Чиста разсипия на содата.Дори и за Американски гнилец това е много.Колкото и да ги киснеш,като изсъхнат бялото ще избива.Но това да не те притеснява. По етапно,по единично вкарвай в кошерите.Полират ли ги с прополис бялото ще изчезне.Разбира се че ще им помогнеш,като оставиш рамките поне за 24 часа в киселинен р–р.Не се плаши,оправимо е.

Юрий Цветков
20.03.2017, 20:49
Георги, много е тъпо да изхвърлиш хубави рамки, вместо да им направиш дезинфекция. Ако не се счупят, могат да ти изкарат и 10 - 15 години. Но си се престарал със содата, както ти каза и Гогол. Разтвора е достатъчно да е 5% - ов.

Георги Кръстев
20.03.2017, 22:11
Понеже седят на слънце на двора, направо побеляха, всичката сода им излезе... Но тези дни ще ги мина с оцет и вода...

Гогол
22.03.2017, 23:04
Понеже седят на слънце на двора, направо побеляха, всичката сода им излезе... Но тези дни ще ги мина с оцет и вода...

Бях решил да не се намесвам повече.Но ми се досвидяха толкова рамки,и то с хофман да ги потурчиш/изгориш/.Оцета и водата–слаба работа.Само оцет–също е слабо при толкова кезап при изваряването.Неутрализира с по–силен киселинен р–р.След това промий с чиста вода/във съд,поне 24 часа/.Изсуши ги и ги подавай по етапно, по 1 рамка.

solaris60
22.03.2017, 23:25
Бях решил да не се намесвам повече.Но ми се досвидяха толкова рамки,и то с хофман да ги потурчиш/изгориш/.Оцета и водата–слаба работа.Само оцет–също е слабо при толкова кезап при изваряването.Неутрализира с по–силен киселинен р–р.След това промий с чиста вода/във съд,поне 24 часа/.Изсуши ги и ги подавай по етапно, по 1 рамка.

Ами той сложил 6 кг. сода - сега да сложи и 6 литра киселина някаква.:bigsmile:

Гогол
24.03.2017, 23:38
Ами той сложил 6 кг. сода - сега да сложи и 6 литра киселина някаква.:bigsmile:

Може,но ще попадне в омагьосан кръг от който няма излизане.Впрочем,има.Огъня. Но тогава жалко за Хофмана.

Йордан Ганчев
11.05.2018, 18:19
Колеги купих си втора употреба центрофуга и искам да я дезинфекцирам по някакъв начин. Прочетох за дезинфекция на оборудването със сода каустик. Някой правил ли го е, и дали това е най подходящия начин е моя въпрос ? И ако да какъв процент разтвор трябва да се направи ?

Трендафил Дончев
11.05.2018, 18:47
Колеги купих си втора употреба центрофуга и искам да я дезинфекцирам по някакъв начин. Прочетох за дезинфекция на оборудването със сода каустик. Някой правил ли го е, и дали това е най подходящия начин е моя въпрос ? И ако да какъв процент разтвор трябва да се направи ?

Гореща вода и миещ препарат.

Йордан Ганчев
11.05.2018, 21:15
Благодаря !