PDA

Виж пълната версия : ПЛАСТМАСОВ ЛР-КОШЕР



chicholyubo
17.04.2012, 15:03
Здравейте.

Дали някой има преки наблюдения върху този вид кошери?
Гледам се предлагат в Интернет пространството, но не намерих никакви мнения на собственици за тях. Дали си заслужават парите ? По информация на продавача кошерът е направен от пластмасов полипропиленов кополимер и бил с висока механична якост.

chicholyubo
18.04.2012, 16:02
За тези кошери става въпрос : http://www.biohon.com/oborudvan-kosher/

vando
18.04.2012, 16:16
Здравейте Казвам се Иван на 29 години и съм решил да почна с няколко кошера и аз ще се радвам на помощ от колеги от района на град Карлово и Сопот! Поздрави
аз сега мисля да си купя 5 такива, но още се колебая
Според мен ще са по удобни от дървените
ще се радвам ако някой сподели мнение по въпроса

Бай Пчеличко
18.04.2012, 16:24
Няма по-добър кошер от дървения !

Ивайло Велинов
18.04.2012, 17:24
Аз имам пластмасови дъна и хранилки, подобен боклук отново няма да купя. Така са се заклеили, че с нищо неможе да се почистят. На автомивка щяха да стопят пластмасата но не и да ги почистят. Дървените могат да се варят в сода каустик, пластмасовите не искам да опитвам какво ще стане при варене. Инак, за парите на пластмасов ще имаш 2 дървени. Младия пчелар може да се познае по това, че има намерение да купи или вече си е купил пластмасови кошери, след това осъзнава каква грешка е направил.

Юрий Цветков
18.04.2012, 19:47
advanced с топъл р-р на сода каустик, може да си почистиш пластмасовите детайли. Стават като нови.

chicholyubo
18.04.2012, 22:12
advanced, Според продавача цитирам : "Предимствата на пластмасовите кошери са, че изискват минимална поддръжка, практически са вечни, тъй като имат покритие срещу UV лъчи, хигиенични са и осигуряват здрава среда за развитие на пчелите." Както и че много лесно се почистват с топла вода. Но дали всичко това е истина ? Нямам си и на идея . За това исках мнения от хора който са използвали такива или поне подобни.

Ивайло Велинов
18.04.2012, 22:52
Явно си навит да си купиш, и очакваш някого да подкрепи мнението ти за да се почувстваш по-уверен. Купи 1 за проба, ако ти хареса купи още, но не се набутвай преди сам да изградиш мнението си стават или не.

Това за топлата вода са от приказките от 1001 нощ, като си изцапаш ръцете с Прополис, топлата вода помага ли?
Моите дъна имат малки дупчици, които са запълнени вовеки. Това означава, че никога не може да бъде дезифекцират напълно. Не съм опитвал със сода каустик, но ще опитам както ме посъветва Юли.
Същия проблем при дървени дъна с метална мрежа може да бъде решен със сода каустик, или просто подмяна на мрежата. Ако дъното изгние, отива в печката и купувам ново, щото са на половин цена от пластмасовите.

И да вечни са, но не искам да и гледам до живот, искам да се скапят и да ги сменя с нови.

Юрий Цветков
19.04.2012, 07:44
Явно си навит да си купиш, и очакваш някого да подкрепи мнението ти за да се почувстваш по-уверен. Купи 1 за проба, ако ти хареса купи още, но не се набутвай преди сам да изградиш мнението си стават или не.

Това за топлата вода са от приказките от 1001 нощ, като си изцапаш ръцете с Прополис, топлата вода помага ли?
Моите дъна имат малки дупчици, които са запълнени вовеки. Това означава, че никога не може да бъде дезифекцират напълно. Не съм опитвал със сода каустик, но ще опитам както ме посъветва Юли.
Същия проблем при дървени дъна с метална мрежа може да бъде решен със сода каустик, или просто подмяна на мрежата. Ако дъното изгние, отива в печката и купувам ново, щото са на половин цена от пластмасовите.

И да вечни са, но не искам да и гледам до живот, искам да се скапят и да ги сменя с нови.Много важно, р-ра да е топъл, не горещ, че тогава се деформират. Така си чистя хранилките и пада всичко.

chicholyubo
23.04.2012, 06:13
Ето и кратко видео за кошера :
http://www.biohon.com/wp-content/uploads/2012/04/04172012086.mp4

Петя
19.03.2013, 06:45
Аз също искам да купя пластмасови кошери(имам операция от дискова херния и не искам да оставям пчеларството). Разгледах видеото и още едно за турски кошери. Не ме притеснява поддръжката, защото с топъл разтвор на сода каустик прашецоуловителите съм ги почиствала. Запушени дупчици с прополис могат да се почистят като се замрази решетката във фризера.
Интересуват ме мнения на някой, който е ползвал такива в Североизточна България. Тези кошери са гръцко и турско производство, затова ме притеснява дали поддържат микроклимата през зимата.

kuline
18.02.2014, 21:19
Ще възобновя темата, като попитам:
Има ли някой от форума, който е използвал или използва частите на пластмасовия кошер-дъно и покривна табла тип хранилка?
Нека пишат колеги с опит от това. Не ме интересуват мнения изказани на базата на предположения.

Stefanbg
16.03.2014, 09:37
Работя в пчеларска фирма. В момента с колегата обслужваме около 400 семейства, всичките в полистиренови кошери. Кажи какво по-точно те интересува?

kuline
16.03.2014, 09:49
Въпроса ми бе относно пластмасови, а не полистиренови.
Въпреки това, след като си на линия, да се възползвам и попитам: Не заклейват ли пчелите отделните части на кошера и при отваряне не се ли рони материала (полистирен), от който са направени?

valaz
17.03.2014, 18:24
Работя в пчеларска фирма. В момента с колегата обслужваме около 400 семейства, всичките в полистиренови кошери. Кажи какво по-точно те интересува?

Здравей! Мен ме интересува:
- от кой производител са кошерите?
- по каква технология работите с тях?
- какви са ти впечатленията за кошерите и резултатите в добива на мед?

Stefanbg
22.03.2014, 20:05
Собственика беше купили мостри от полистиренови и пластмасови кошери. Вторият - турски, стил азиатска парафраза на Стартрек - шарен, накичен с всякакви джиджавки и финтифлюшки. За мен е отвратителен на вид, но това може да се преглътне, ако е добър за това, за което е произведен. Преди това го бях виждал в Плевен 2011 на изложението и реших, че никога няма да си купя такъв. За съжаление не мога да се мотивирам, но и шефа не го одобри. Има и неща, които не личат веднага - пластмасата е неустойчива кум UV лъчи и ако са спестили стабилизаторите, може живота му да се окаже доста кратък.
По отношение на полистиреновите - и такъв няма да си купя, защото съм фен на естествените материали, но в интерес на истината - доволен съм от тях и се работи много лесно. лепват по малко клей, но с рамкоповдигача се разлепя много лесно. Ползваме 2 марки - на Лисон - Полша и БийБокс - на Меден рай - Финландия. За мен лисонските са много по-добри - пасват по-добре, има на корпусите твърд пластмасов профил с фалцове по горното и долното чело на 4-те страни (на финските са само на предната и задната), корпусите на Лисон-а се фиксират по-стабилно. На финските дръжките са малко по-удобни, но това не е решаващо. Финските нямат възможност за подпомагане на вентилацията - явно се правени за техния климат а Лисонските имат отвори на всеки корпус, които могат да са отворени, замрежени или плътно затворени с приложените тапи. Имат и 6 или 7 отвора на подкапачната табла - пак със същите възможности.Когато се отворени над някой от отворите може да се постави хранилка -1 или повече, както и изпарител за тимол или мравчена киселина. И едните и другите, като изпуснеш корпус се чупи. Празен не, но ако има рамки става по-тежък и лесно се чупи. А това се случва, когато пренасяш много корпуси, по 2 или 3 един върху друг. Миналата седмица имахме случай на съборен от вятъра кошер. И понеже са на стойки, падат от височко. Втория корпус беше на парчета и част от хранилката се беше отчупила. В крайна сметка ако аз избирах, бих избрал полските - на Lizon.
Относно технологията - за сега имаме и ДБ, и ЛР, като тенденциите са след време да се работи само с ЛР.
За добивите е трудно да се каже, защото пчелните семейства бяха закупени миналата година, местехме ги по пчелините, някои бяха много слаби, правихме и отводки и медодобива не беше приоритет на фирмата. Все пак се отсрамиха, но за меда кошера е от значение дотолкова, доколкото добрия топлинен режим позволява създаването на силни семейства. Зимата от 400 семейства имаме загинали 8, като 2 или 3 от тях бях отбелязал есента като проблемни по отношения на майките, но не ги обединихме с други, 2 явно са били с малко храна, но поради неопитност (моята) не съм го оценил и след подхранването бяха взели цялата питка за 3-4 дни и следващите 5-6 са гладували.
Ако нямах резерви към органичната химия щях да си купя Лисон. Препоръчван ги на тези, които имат проблеми с вдигането на тежко. А на Петя бих препоръчал да проучи Фарар, Роже-Делон или УДАВ. Особено последния. Но трябва кошерите да се правят по поръчка. Ако държи на ДБ или ЛР - Лисон. Но не ми се доверявайте 100%, щото това е моя гледна точка и преценката е донякъде субективна. Проучете допълнително, преди да броите пари за нещо.

valaz
24.03.2014, 06:08
Благодаря за изчерпателния отговор! Имам още няколко въпроса.
-На какви стойки поставяте кошерите? Добре би било, при ротацията на корпусите, при повдигане на първия корпус от дъното, дъното да е фиксирано към стойката по някакъв начин, за да не се вдига заедно с корпуса.
- Ползвате ли ханеманова решетка? На колко корпуса е плодника през активния сезон - 1 или 2?
- В какви пити и корпуси събирате стоковия мед - ЛР или магазинни?

Искрен Мутафов
24.03.2014, 06:29
Благодаря за изчерпателния отговор! Имам още няколко въпроса.
-На какви стойки поставяте кошерите? Добре би било, при ротацията на корпусите, при повдигане на първия корпус от дъното, дъното да е фиксирано към стойката по някакъв начин, за да не се вдига заедно с корпуса.
- Ползвате ли ханеманова решетка? На колко корпуса е плодника през активния сезон - 1 или 2?
- В какви пити и корпуси събирате стоковия мед - ЛР или магазинни?

Това можеби ще отговори на първият ти въпрос до някъде:

http://mateev.com/bul/apiaries

asti
17.11.2014, 15:26
Здравейте. Закупих си скоро 4 ЛР кошера със проветриво /мрежесто/ дъно на фирма Анел. За съжаление за момента си седят в гаража тъй като са празни. Но на пролет ще бъдат заселени със пчелни семейства. Надявам се да имат повече плюсове и да е по лесно за работа и поддръжка също така и пчелите да зимуват във тях по благоприятно от дървените кошери. Но това всичко ще разбера едва следващата година, а нямам търпение до тогава. Моите кошери не съм ги снимал, но изглеждат така:
24132414

pepoing
17.11.2014, 20:38
Здравейте. Закупих си скоро 4 ЛР кошера със проветриво /мрежесто/ дъно на фирма Анел. За съжаление за момента си седят в гаража тъй като са празни. Но на пролет ще бъдат заселени със пчелни семейства. Надявам се да имат повече плюсове и да е по лесно за работа и поддръжка също така и пчелите да зимуват във тях по благоприятно от дървените кошери. Но това всичко ще разбера едва следващата година, а нямам търпение до тогава. Моите кошери не съм ги снимал, но изглеждат така:
24132414

Здравейте
Преди известно време и аз ги открих из мрежата тези кошери на Анел. Ще чакам отзиви от вас, но първо можете ли да споделите от къде ги закупихте и на каква цена.
Понеже аз се опитах да поръчам от сайта на Анел на една цена доста примамлива, мисля че беше някъде към 45 евро и след това с мен се свърза една жена от София , която била официален представител на Анел, която ми искаше нещо от порядъка на 140-145 лева не помня точно. Разликата ми се видя доста голяма и затова не поръчах пък и трябваше да платя и за доставка до Силистра, която ще е и тя 15-20 лева.

asti
17.11.2014, 22:32
Здравейте
Преди известно време и аз ги открих из мрежата тези кошери на Анел. Ще чакам отзиви от вас, но първо можете ли да споделите от къде ги закупихте и на каква цена.
Понеже аз се опитах да поръчам от сайта на Анел на една цена доста примамлива, мисля че беше някъде към 45 евро и след това с мен се свърза една жена от София , която била официален представител на Анел, която ми искаше нещо от порядъка на 140-145 лева не помня точно. Разликата ми се видя доста голяма и затова не поръчах пък и трябваше да платя и за доставка до Силистра, която ще е и тя 15-20 лева.
Поръчвам ги от ТУК (http://renyshoney.eu/) за актуални цени може да се свържете със тях. Вярно е по скъпи са от дървените. Цените на отделните елементи не ги помня на всички, но цената на корпуса е 40 лв. това е което помня със сигурност.

rudy69
18.11.2014, 00:16
Някой пробвал ли е да се свърже с тая фирма Биохон, която предлага пластмасовите кошери? В сайта си имат само имейл. Аз им писах преди време но нямам отговор. А иначе имам 5 такива кошера, които вече втора година успешно пчеларствам. Прави ми впечатление, че рано на пролет, пчелите по-бързо се развиват.

asti
18.11.2014, 07:03
Някой пробвал ли е да се свърже с тая фирма Биохон, която предлага пластмасовите кошери? В сайта си имат само имейл. Аз им писах преди време но нямам отговор. А иначе имам 5 такива кошера, които вече втора година успешно пчеларствам. Прави ми впечатление, че рано на пролет, пчелите по-бързо се развиват.
Преди време и аз им търсех телефона тъй като се интересувах от цената на пластмасовите рамки, но и така не го намерих. А отговор на няколко писма който изпратих със запитване така и не получих. Да попитам тъй като не съм работил с ЛР кошери, а съм и начинаещ. На колко корпуса да ги комплектувам на 2 или 3, или може би това зависи от пашата в района? Благодаря и лек ден на всички.

rudy69
18.11.2014, 11:54
Много зависи от пашата в района на пчеларстване, като се работи с еднакъв размер корпуси тогава е на- лесно, защото са взаимозаменяеми, и винаги е хубаво да си имаш резервен инвентар.