PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛИН В ЛЮЛИН ПЛАНИНА



Mind_Control
08.04.2012, 14:33
Какво ще кажете за Люлин планина, като място за малък пчелин (до 10 кошера). Имам място на южния склон на планината и ми се ще да сложа 5-10 кошера, за да се обуча, а след това да направя голям пчелин, но вече не в Люлин планина.

Някой има ли наблюдение над пашата там?

Ивайло Велинов
08.04.2012, 21:53
Действай, никой неможе да ти каже дали е добра пашата или не. За да разбереш трябва да пробваш. Предполагам, че средния добив при добра година и силно семейство ще е около 15 до 20кг от семейство.
Също зависи дали и какво садят земеделците около пчелина ти.

георги ананиев
08.04.2012, 23:13
Mind_Control , на така зададеният ти въпрос не очаквай конкретен отговор .Какво имаш в предвид "на южния склон" - според мен на южният склон се намират селата Дивотино , Люлин , Църнел и Райлово , а според Уикипедия - кв.Княжево и кв Владая .
Уточни за къде става въпрос за да получиш и конкретен отговор.

Mind_Control
09.04.2012, 21:42
Mind_Control , на така зададеният ти въпрос не очаквай конкретен отговор .Какво имаш в предвид "на южния склон" - според мен на южният склон се намират селата Дивотино , Люлин , Църнел и Райлово , а според Уикипедия - кв.Княжево и кв Владая .
Уточни за къде става въпрос за да получиш и конкретен отговор.

От страната на Княжево и Владая имам предвид :) Точно срещу телевизионната кула и писта Конярника. Месността мисля, че се казваше "Кърлежа", но не съм 100% сигурен.

Пеньо Лазаров
10.04.2012, 16:04
Във Владая и Иваняне съм виждал пчелини, но в Княжево не съм. Растоянието м/у Княжево и Владя не е голямо та смятам, че ще е удачно да си направиш там пчелин.

dvidenov
10.04.2012, 22:45
Страхотна паша уникален мед миналата година добива ми беше 40 кг от2 кошера(+ 10 кг с които подхраних един рой) но не заради пашата а заради пишман-пчеларя(учех се на тях).Силно впечатление ми направи че събраха много мед август дали крадяха не знам но си заредиха за зимата около5-6 пити дадан блат плодникови

Mind_Control
19.04.2012, 17:27
В Люлин планина май ще имам проблеми със съседите заради пчелите. Имам едно място на Княжево. Самото място е слънчево през целия ден лятото, но като цяло склона е северен. Мястото е почти до гората.

Какво ще кажете за Княжево, като място за отглеждане на пчели? Става въпрос за 5 кошера.

До 2 седмици трябва да сложа кошерите и затова трябва да реша бързо.

Ивайло Велинов
19.04.2012, 18:22
Според мен трябва да си подредиш приоритетите така:
1. Да има охрана
2. Да няма проблеми със съседите / роднините
3. Паша

Ако първите две са на лице, слагай без да му мислиш, България има доста медоносна растителност тъй че паша ще има.

Ако живеехме в утопия, тогава пашата отива на първо място но уви..

Mind_Control
19.04.2012, 18:24
Според мен трябва да си подредиш приоритетите така:
1. Да има охрана
2. Да няма проблеми със съседите / роднините
3. Паша

Ако първите две са на лице, слагай без да му мислиш, България има доста медоносна растителност тъй че паша ще има.

Ако живеехме в утопия, тогава пашата отива на първо място но уви..

От към охрана и съседи- Княжево е по- подходящо. Но не съм чувал никакви отзиви от там. А и не съм виждал пчелари там, което не значи че няма разбира се :)

Ивайло Велинов
19.04.2012, 18:36
Това е благодат, да нямаш проблеми със съседи или роднини. Охраната също важен фактор в последно време.

Колкото до пашата, сигурен съм че в Княжево има липи, акации, кестени и подобни цъфтящи дървета. Градската паша е доста добра, но без проба няма как да разбереш със сигурност.

Mind_Control
23.04.2012, 09:49
Това е благодат, да нямаш проблеми със съседи или роднини. Охраната също важен фактор в последно време.

Колкото до пашата, сигурен съм че в Княжево има липи, акации, кестени и подобни цъфтящи дървета. Градската паша е доста добра, но без проба няма как да разбереш със сигурност.

Малко ме притеснява, че е северен склон. Иначе самото място където ще са пчелите е огрято целодневно от слънцето. Така или иначе вече ги сложих на Княжево. Ще видиме, какво ще стане.

Юрий Цветков
24.04.2012, 09:26
То и Берковица е на северния склон на Стара планина, а виж колегите там какви добиви имат. wink;