PDA

Виж пълната версия : ПРЪСКАНЕ СРЕЩУ ПЛЕВЕЛИ



vankata
29.09.2010, 12:04
Мога ли да пръскам с раундъп близо до кошерите или има друг препарат с който може да се пръска?

христо
29.09.2010, 12:18
Може. Раундъп е безвреден за пчелите.Но сега плевелите не са в активна вегетация и ефекта ще бъде слаб. С раундъп(глифозат) се пръска при буен растеж на растителноста , преди или по време на цъфтежа(изкласяването).Тов е края на месец май, юни.По изключение- ако тревата е зелена и буйна, вследствие поливане(примерно) може и сега- ако има много свежа листна маса.

vankata
29.09.2010, 12:21
Цяло лято немога да смогна да кося, и ще пробвам с пръскане другото

Станко Ставров
29.09.2010, 12:28
sweating; И аз приятелю съм си задавал този въпрос.Не посмях да го използвам около кошерите. И предприех друго. Привечер когато се поприберат обличам блузона, слагам ръкавици и хващам косата, вярно налитат ми, но съм добре опокован. Имам и моторна косачка.Преди да ги настаня в овощната си градина я използвах постоянно и тя приличаше на голф игрище.Сега и нея не смея да я използвам, за да не ги беспокоя. Някои пчелари поставят около кошерите цигли, стар балатум, наилони и др. подобни да попречат на тревата да расте. Раундъпа ще я изгори, но след време пак ще поникне.Не зная как ще се отрази на семействата използването му. И аз ще се надявам някой да сподели ако го е използвал.Докато писах видях, че вече има и други мнения.Благодаря.

vankata
29.09.2010, 12:34
Аз понеже рядко оставам там вечер и кося или сутрин рано или през деня. След преглед директно хващам косата и я почвам но се припотявам 16 пъти sweating; и пак не става добре около самия кошер си остава трева.

Станко Ставров
29.09.2010, 12:47
Аз ставам отстрани на кошера и това, което остава го скубя с ръка sweating; за друго не се сещам. Косенето на тревата ми е най досадното нещо в пчелина, но нямам друг избор.

христо
29.09.2010, 13:04
Раундъп се поема от листата и се транспортира с обратния поток асимилати в корена(коренището). Затова е важно да се пръска през активната вегетация- загиват не само листната маса , но и корените(коренищата).Загин лата растителност не се възстановява, поникналите нови плевели са от семена, които са многобройни в почвата.За да се изчисти едно място до състояние на "пустиня" трябва да се употребяват много хербициди и то дълго време. До с. Житосвят съм виждал такъв пчелин- без 1 тревичка. Човека пръска с каквото му падне...

syzi
29.09.2010, 13:19
Аз също пръскам с Раундъп и тревата изгаря докато поникнат семената в почвата,както казва Христо.Сега разбрах,че има препарат,с който се пръскат именно семената.Ако някой знае как се казва,нека сподели.

христо
29.09.2010, 13:31
Не се пръскат семената, а почвената повърхност, докато те не са поникнали.Такъв препарат е линурона например, има и много други.

syzi
29.09.2010, 13:47
Да де,точно това имах впредвид.Благодаря за името на препарата.

buci59
29.09.2010, 14:46
В отговор на въпроса от темата "ДА СИ ПОКАЖЕМ КОШЕРИТЕ" ще отговоря-тревата в самия пчелин и м/у кошерите я пръскам с РАУНДЪП.Правя го в началото на пролетта а ако се наложи повтарям и в по-късен етап.Пръскам надвечер,проблеми с пчелите съм нямал.

Станко Ставров
29.09.2010, 14:53
Благодаря ти много приятелю. Надявах се точно на това, и се радвам да го чуя.Спести ми много пот и неудобство.Желая ти успех във всичко.

Ползвал съм Раундъп за плевели извън пчелина. А за семената ползвам Стоумб. И двата са ефикастни.Само че в пчелина не посмях страхувах се от странични ефекти върху пчелите.Сега вече съм по-спокоен.

buci59
29.09.2010, 15:19
Не по,бъди напълно спокоен.Изпитано е вече доста години.

ANIBAL
29.09.2010, 16:56
.......

христо
29.09.2010, 17:40
Само да доуточня името на препарата , споменат от колегата- не Стоумб, а Стомп. Той е предимно срещу житни плевели.А групата на линурона е голяма, там са и Афалон, Калин фло и т.н.

Станко Ставров
29.09.2010, 17:52
Христо е прав. Благодаря за корекцията приятелю. Името на препарата наистина е Стомп допуснал съм грешка при изписването.Сега съм с едни гърди по-напред в борбата срещу превелите, пред и около кошерите.Благодаря на всички за дискусията.Направи ми живота по-лек.

Kiril8305
13.10.2010, 18:36
В синхрон с темата бих потвърдил безвредността на Раундъп В/у пчелите.И аз съм пръскал с него и съм бил спокоен само през сезона.На другата година пак ще трябва да се пръска.Хубаво е и да се преореоре или да се обърне с права лопата.Това пред кошерите,заради бацили и кърлежи. tongueout; wink;
При мен ,това с обръщането и прекопаването е невъзможно , при мен плевелът е троскут , който се размножава коренищтно, и ако взема да копая , леле божке.
Ще взема де пробвам и аз със ранудъп , но май цял варел ще ми трябва. crying;

ivandespotov
13.10.2010, 21:04
Колеги, в друг форум бях писал,черна угар или прекрасен зелен килим.Всеки има право на избор!! Аз съм избрал по трудното, килима!Решете сами! Успех!

ПС. Имаше филм за раундъпа не е лошо да го гледате!?! Това е филма, срещу 4.80лв ще разберете за какво иде реч! http://zonafilmi.com/details.php?movie=7577

Mita6kiqt
19.10.2010, 13:40
Здравейте колеги, през пролетта напръсках късно вечерта пред кощерите с раундъп но не съм доволен понеже на следващия ден вечерта имаше доста измрели пчели пред повечето от кошерите. След това си купих моторна коса и засега съм най доволен от нея, кося или сутрин рано или вечер като си слагам було

scutellator
19.10.2010, 14:57
Не знам дали раундъпа е безвреден за пчелите, но за хората определено не е. Легалната му употреба е по-скоро условна, тъй като може да се употребява само един сезон за дадено място, след което употребата му е забранена, тъй като се натрупва в почвата.

христо
24.10.2010, 16:01
Това не е вярно.Не искам да влизаме в спор, не съм привърженик на безконтролната употреба на пестициди и лично аз на пчелина не ги употребявам , но това не е вярно.

николай
25.10.2010, 16:36
Да може без проблем,ако искате с ,,Пантера" за широколистен,както и семената му и ,,Лонтрел"за житни

Христо Христов
25.10.2010, 19:05
Колега, пообъркал си ги хербицидите.Пантерата е срещу житни плевели, а лонтрела срещу широколистни и двата не действат на плевелните семена.

yaki
26.10.2010, 16:01
Здравейте и аз имам проблем с плевелите в пчелина и питах за Раундъп и ми казаха че е безвреден но все пак като се пръска пред кошера е хубаво да си с гръг към входа за да не попада върху пчелите а за кацане по растенията тревистите след пръскане няма защото има спец. мирис който отблъсква пчелите. Не съм пробвал това е което ми казаха ще пробвам напролет.

христо
27.10.2010, 14:58
Екотоксичност Риби
ЛС50 (96 часа) salmo gairdneri = 86 мг/л
lepomis macrochirus = 140 мг/л
NOEC (21 дни) salmo gairdneri = 52 мг/л
Daphnia magna
ЛС50 (48 часа) = 485 мг/л
Водорасли (selenastrum capricornutum)
ЕС50 (72 дни) = 485 мг/л
Птици
Орално яребица (colinus virginianus) ЛД50 > 3,851
мг/кг
ЛС50 яребица (colinus virginianus) и патица (anas
platyrhynchos) > 4,640 ppm
Пчели
Контактно и орално ЛД50 (48 часа) > 100μг/пчела
Опасен за водни организми. Ниска токсичност:
птици. Нетоксичен за пчели

По желание на колегата И.Д. "привеждам доказателства".

ivandespotov
27.10.2010, 15:46
Колега Христо, просто си направи труда и гледай филма" Светът според Монсанто" и тогава прилагай доказателства!

христо
27.10.2010, 16:00
Колега Иван, явно Вашата Библия е цитираният от Вас филм.Но истината за човечеството в момента е, че неговото оцеляване зависи от използването на химически средства - лекарства, пестициди, торове, хранителни добавки...Списъка е дълъг, спори се и за вредата и ползата от антибиотиците и ваксините.Спора на това място е излишен.

Юрий Цветков
27.10.2010, 16:12
Екотоксичност Риби
ЛС50 (96 часа) salmo gairdneri = 86 мг/л
lepomis macrochirus = 140 мг/л
NOEC (21 дни) salmo gairdneri = 52 мг/л
Daphnia magna
ЛС50 (48 часа) = 485 мг/л
Водорасли (selenastrum capricornutum)
ЕС50 (72 дни) = 485 мг/л
Птици
Орално яребица (colinus virginianus) ЛД50 > 3,851
мг/кг
ЛС50 яребица (colinus virginianus) и патица (anas
platyrhynchos) > 4,640 ppm
Пчели
Контактно и орално ЛД50 (48 часа) > 100μг/пчела
Опасен за водни организми. Ниска токсичност:
птици. Нетоксичен за пчели

По желание на колегата И.Д. "привеждам доказателства".Това според производителя или според няколко независими лаборатории. Нямам намерение да навлизам в спор, но личното ми мнение се припокрива с това на Иван Деспотов.

христо
27.10.2010, 16:39
Кеширана версия - Подобни[PDF] Листове за безопасно приложение
Формат на файла: PDF/Adobe Acrobat - Бърз преглед
Глифозат. Не е установено. Лична предпазна екипировка. Дихателна система ... 0.0028 mPa при 450С (Глифозат). Разтворимост във вода ...
www.agrobiotrading.com/attachments/105_MSDS%20Glyphofan480SL Нарочно не е от сайта на монсанто,що се отнася до моето мнение, аз ясно го изразих- не ползвам на пчелина никакви препарати.Това обаче не означава, че те не трябва да се ползват- въпрос на личен избор.

Юрий Цветков
27.10.2010, 17:03
Защо съм на това мнение. Ще разкажа следния случай. Имах голям проблем с растението Мерджан. Опитвах да до премахна чрез изкореняване, поръсване със сол, нафта, раундъп и нищо. Докато не ми донесоха препарата Арсенал. Не си спомням каква беше препоръчителната доза, но сложихме двойно. Напръскахме и след седмица всичко беше изсъхнало. Това беше през Август. По дължината на оградата където беше Мерджана имаше около 30 Сливи. Видимо им нямаше нищо, само че, през следващите 3 години въобще не им покараха листа или се появи цвят, а в същото време бяха живи и имаше сокодвижение. На 3-година ги изкорених и посадих нови. Убеден съм, че причината е химическия препарат, който е останал в почвата. Като за капак след още 3 години на мястото пак се появи Мерджан.

Христо Христов
27.10.2010, 19:07
Да, причината за състоянието на сливите е бил Арсенала.Активното му вещество действа на растенията и чрез листата и чрез корените (почвата).Хербицида се използва за третиране на НЕобработваеми площи - ЖП линии и други, където трева не трябва да никне с години.Няма общо с Раундъп, с различни активни вещества са.

scutellator
27.10.2010, 19:34
Колега Иван, явно Вашата Библия е цитираният от Вас филм.Но истината за човечеството в момента е, че неговото оцеляване зависи от използването на химически средства - лекарства, пестициди, торове, хранителни добавки...Списъка е дълъг, спори се и за вредата и ползата от антибиотиците и ваксините.Спора на това място е излишен.

За съжаление това е така, забрави да споменеш ГМО.
Понеже с всеки изминал ден гърлата за хранене стават все повече, а земята няма как да се увеличи като площ, трябва да се произвежда все повече от декар. Еми без химия няма как да стане. Е... повече се умира от рак, сърдечни проблеми..., но поне населението не е гладно. Но и това е временно, щото всичко си има граници.

Юрий Цветков
27.10.2010, 21:23
В ооследния си пост забравих да спомена, че на мястото третирано с Арсенал 3-4 години не поникна и 1 тревичка. Нямам представа какви са активните вещества на Арсенал и Раундъп, но и двете са химични продукти проникващи в почвата по не естествен начин. Аз лично не желая да използвам такива на пчелина си.

А относно съдбата на човечеството, смятам (колкото и да е крайно), че не химията ще го спаси, а сериозно редуциране на количеството му. Но това е за друга тема.

Христо Христов
27.10.2010, 22:32
Скоро в един градински център видях платно (фолио) с което почвата беше застлана и върху него бяха наредени саксиите с растения.Обясниха ми, че е водопропускливо и устойчиво на ув лъчи, през него тревата не никне.Ще се поинтересувам за цена и др. подробности, защото ако се застеле такова под кошерите, ще реши проблема с тревата дълготрайно и без химия.

scutellator
29.10.2010, 14:29
Аз мислех да избегна пръскането(не съм привърженик на препаратите) и косенето като направя филцова постелка, а под нея - черен найлон. От постовете разбрах че може и да използвам покривало, което пропуска вода вместо найлон. Ще проуча въпроса.

ето нещо интересно

http://www.gradinata.bg/index.php?page=article&article_id=983

Предлагам да сменим името на темата - "против плевели в пчелина" , "поддържане/предпазване на площта около кошерите" или нещо подобно, защото пръскането със хербициди съвсем не е единствения начин.

Данко Пейчев
29.10.2010, 22:00
Между редиците кошери може да застелите перфориран черен найлон и да засадите ягоди,така ще намалите плевелите поне с 1/3 а и може да изкарате някой cash;

vila
29.01.2011, 22:12
Ето още един начин да се спавим с плевелите- хербицидната мотика. При нея съвсем ще се изключи опосността за пчелите.
http://www.agrostart.eu/herbicidna_motika.html

Димитър Бонев
30.01.2011, 09:08
Не не си права. Хербицидната мотика избягва пръскането, но хербицида попаднал върху плевелите е по концентриран и може да се пренесе в гнездото заедно с росата.

Христо Христов
11.02.2011, 21:39
Скоро в един градински център видях платно (фолио) с което почвата беше застлана и върху него бяха наредени саксиите с растения.Обясниха ми, че е водопропускливо и устойчиво на ув лъчи, през него тревата не никне.Ще се поинтересувам за цена и др. подробности, защото ако се застеле такова под кошерите, ще реши проблема с тревата дълготрайно и без химия.
Ето за това става дума. http://meyerbg.com/index.php/pages/index/1/1/0/218

kando
29.03.2011, 00:08
Не е ли възможно,да се насее някаква трева или билка или не знам,някакво растение,което да не става високо и да преодолее високата трева - всяка година с тези пръскания аман,а косенето изобщо не е начина.

Ето колегата горе спомена за диви ягоди,аз обмислям да наръся със семена от калдъръмче/тученица - поне така разбрах,че се сее ... малко ми е странно,наистина ли само разхвърлям семената.

Но някаква е такава хитринка,някой не знае ли.


п.п.и мнението на юри,малко ме замисли

Имах голям проблем с растението Мерджан.
в смисъл,чудя се дали да не си направя едната ограда на пчелина - която в момента е телена мрежа,от жив плет,мерджан ..... като чета навсякъде,хората масово се чудят как да се отърват от него,па аз мисля да го ползвам :D

Юрий Цветков
29.03.2011, 08:33
blush; Много добре е да има големи площи с Мерджан в близост до пчелина, но да не ти е в двора sweating; sweating; sweating; . Много бързо обхваща големи площи, но няма изкореняване, ако все пак някога решиш да го правиш. Иначе при благоприятни години, цъфти и през Октомври и направо почернява от пчели. Събират и прашец и нектар от него. По оградата може да се засади, но сложиш ли и между кошерите, след време ще се наложи да си местиш пчелина. Всичко това е от личен опит.

Evgeni Petkov
29.03.2011, 10:26
Има ли в страната хербицид като Арсенал и какво му е търговското название! Предварително благодаря!

Юрий Цветков
29.03.2011, 20:44
Евгени, имай предвид, че Арсенала е много силен и токсичен хербицид. Аз лично съм го ползвал веднъж и загубих около 30 сливови дървета, не зависимо, че те самите не са пръскани директно. В моя двор повече с подобно нещо няма да се пръска. Та искам да кажа, че вероятно ще нанесе повече вреда, от колкото полза.

Evgeni Petkov
29.03.2011, 21:40
Юри, няма да ми е нужен за пчелина, там си кося и не пръскам, искам да си маркирам земеделски парцел, че при нас нещо не уважават реалните граници на имота wink; Вече получих едно предложение, че Раундъп било Арсенал, но смятам, че не е, така, че ако някой знае да помогне!

Юрий Цветков
29.03.2011, 21:58
wink; в такъв случай, бъди сигурен, че маркировката ще е трайна. Раундъп и Арсенал, нямат нищо общо като химически състав. Мисля, че и някой друг го беше казал по-назад в темата.

Юрий Цветков
29.03.2011, 22:01
Виж това: http://www.zenitinvest.com/bg/includes/herb.htm

Evgeni Petkov
30.03.2011, 14:10
Благодаря Юри! Не намерих по активна съставка нещо като Арсенал, но дават два препарата за ж.п. линии- Санглифо и Глюфосан и мисля, че ще свършат работа при мен.