PDA

Виж пълната версия : Мравки



ioan
04.04.2012, 14:26
приятели нов съм в занаята , и сега имам 2 кошера и ги подхранвам с малко сироп да подсила рояците и като сипвам сироп в хранилките и мравките ме нападат как да ги спра ? есента слагах чепки от домати :Д ххихи ама сега няма и нз какво да права , ако някой знае някой трик да кайе моляви! judge; judge;

aleko
04.04.2012, 20:06
Правиш си стойка за кошери(от тези с четири крака)режеш бутилки от минерална бода,вкарваш ги на краката и пълниш с вода,внимаваш да няма нищо допряно до кошерите.

kara7
04.04.2012, 21:56
Аз намазвам краката на кошера със старо двигателно масло и около месец няма проблем.

Пеньо Лазаров
05.04.2012, 00:18
С китаиски тебешир също става като намажеш краката, само че не трябва да се допират на кошера треви и клонки.

Светозар Каменов
05.04.2012, 08:47
Lazrov, какъв е тоя китайски тебешир?

Юрий Цветков
05.04.2012, 15:21
Lazrov, какъв е тоя китайски тебешир?Препарат против хлебарки (много ефикасен) и други пълзящи, под формата на тебешир. Но в случая не помага. Личен опит.

Владо-Gillan
05.04.2012, 15:27
миналата година Станко ме отвори за един трик, просто намазваш краката с лук.При мен мравки няма

Недялко Атанасов
05.04.2012, 15:54
http://s14.postimage.org/k0x9e7kxp/Picture_0288.jpg (http://postimage.org/image/k0x9e7kxp/)
Това при мен е давало ефект.

vankata
05.04.2012, 17:17
Аз намазвам краката на кошера със старо двигателно масло и около месец няма проблем.

Ако ги намажеш с грес доста по-дълго няма да имаш проблем.

todorksavov
31.05.2012, 12:23
Здравейте колеги и аз имам зор с тия мравки,заселили са се под стиропора на покривната табла с какво да ги махна , мога ли да ползвам някакъв препарат без да навредя на пчеличките ?

Пламен Ганев
31.05.2012, 19:55
Оставяш покривната табла празна и забравяш за мравките.Когато се потдържат силни с-ва-всички подробности с които се занимаваме губят смисъл.Изпозвлал съм грес на краката,изгоряло масло и всичко е за седмица.Колониите под стиропора се развиват яко докато не го махнеш!Успех!

todorksavov
31.05.2012, 21:47
Оставяш покривната табла празна и забравяш за мравките.Когато се потдържат силни с-ва-всички подробности с които се занимаваме губят смисъл.Изпозвлал съм грес на краката,изгоряло масло и всичко е за седмица.Колониите под стиропора се развиват яко докато не го махнеш!Успех! Колега аз съм нов в занаята но от всичко прочетено до сега в книгите и форумите , нали трябва да има изолационни материали и през топлите дни за да не прегрява семейството или бъркам.

Spens
22.09.2012, 18:50
На теория да.Между другото за справяне с мравките четох в един чуждестранен форум че сипвали бакпуловер? и било доста ефикасно-някой ако има проблем с мравките да пробва и да пише тука ,ще бъде полезно да се знае дали има резултат.

Атанас Воденичаров
22.09.2012, 19:02
Миналата седмица ме нападнаха и мен, едни ситни мравки но сложих клонки от домати ,вече ги няма явно работи.

Юрий Цветков
22.09.2012, 19:04
На теория да.Между другото за справяне с мравките четох в един чуждестранен форум че сипвали бакпуловер? и било доста ефикасно-някой ако има проблем с мравките да пробва и да пише тука ,ще бъде полезно да се знае дали има резултат.Къде се сипва?

Румен Димитров
22.09.2012, 21:03
Бакпулвера е силно ароматен. Може и да дразни пчелите.
Някъде писах, че стиропора е много харесван от мравките, докато при фибрана не е така (по мои наблюдения), затова една стъпка към създаване на по-лоши условия за мравуняк е да се махне стиропора и да се замени с фибран, който по възможност да е много плътно изрязан.

Пламен Ганев
22.09.2012, 22:30
Прав си за фибрана,но и под него ще направят!За семействата е много по важно добрата майка и добрия запас.Фибрана няма да ги спаси.Не си усложнявайте живота,да не започнете където откриете мравки след време,да махате всичко-както правя аз в момента.

Spens
22.09.2012, 23:48
Къде се сипва?
Посипва се на възглавничната рамка ..и около хранилката.

Юрий Цветков
28.09.2012, 19:26
Благодаря за разяснението. До година живот и здраве ще пробвам.

Spens
28.09.2012, 20:46
Дано да е ефикасно колега-ще се радвам ако мога да допринеса с нещо...Успех на всички !!!

Юрий Цветков
29.09.2012, 06:26
Не бих казал, че до сега съм имал особен проблем с тях. Но в лета, като това се налага от време на време да давам по малко сироп на отводките. И в такива случай се появяват едни дребни мравки в и около хранилките, и просто ме дразнят.

Angel_A
01.10.2012, 18:33
Не бих казал, че до сега съм имал особен проблем с тях. Но в лета, като това се налага от време на време да давам по малко сироп на отводките. И в такива случай се появяват едни дребни мравки в и около хранилките, и просто ме дразнят.

Колега Юрий,
Срещу мравките в твоят случай можеш да използваш морска сол на възможно най-едри кристали около 4-5 мм диаметър. Ефекта е достатъчно добър (изчезват завинаги след 4-5 дни) мисля, че им действат йодните пари (при мен се получи). Успех.

Юрий Цветков
02.10.2012, 11:13
Благодаря ти Ангел. Ще пробвам и това. Поне и двата варианта са лесни и евтини.

Бай Пчеличко
02.10.2012, 20:03
Посоляване със сяра около краката на кошера дава отличен резултат , но дъжда я отмива , но с 2 поръсвания годишно мравки несе виждат !

FVCVS CAESAR
02.10.2012, 20:51
Така и така гнездата ми са покрити с найлон, за да не го пробивам, пък и поради други причини, ползвам рамкови хранилки. Когато наливам сироп в тях, нямам никакви проблеми с мравките. Вярно, че ползването им е поне два пъти по-трудоемко, отколкото употребата на горни хранилки, но това би се почувствало само при достатъчно голям брой кошери. Когато наливам в горните хранилки, сиропът почернява от мравки. Те нападат и кърмовото тесто, ако слагам такова. За да ги прогоня напълно от кошерите, ползвам подставки за дъната с крачета, натопени в отработено машинно масло.

http://s15.postimage.org/i8gv9d8p3/DSC00073.jpg (http://postimage.org/image/i8gv9d8p3/) http://s8.postimage.org/5f4onnui9/DSC00072.jpg (http://postimage.org/image/5f4onnui9/)
На "жълтата" снимка се вижда една оса, станала жертва на маслото, но се вижда и една намаслена пчела. За съжаление, се получават малки странични ефекти, но пък мравките нямат никакъв шанс.

Догодина, живот и здраве, ще пробвам и някои от предложените в темата средства. Дано проработят, за да си спестя дялкането на още подставки.

зуница
23.11.2012, 13:36
Това което ще изпробвам догодина е от руския форум.Около кошера е окосено.Стойка висока 20-30см., върху стойката найлон по-широк с 5-10см. и провиснал.Отгоре се поставя кошера.Мравките не могат да прелазят ръба на найлона и падат.Това предлагат за горските мравки.За всички останали захарен сироп с боракс в недостижими за пчелите съдове.

Бай Пчеличко
10.06.2013, 19:51
Колега , това с боракса наистина ли действа и убива ли , или само отблъсква !?

зуница
10.06.2013, 21:39
Бораксът убива бавно и неотменно целия мравуняк.За десетина дни мравките видимо намаляват.Мравките внасят отровата в мравуняка и хранят ларвите с нея.
Бораксът е отровен за насекоми ,за животни е на практика безопасен.

milen66
24.08.2013, 17:19
Здравейте колеги от скоро много мравки ми нападат хранилките със сиропа кажете ми някакъв начин да се отърва от тях. Благодаря ви .

milen66
24.08.2013, 17:35
къде ги слагаш клонките

Kiril8305
24.08.2013, 20:07
Здравейте колеги от скоро много мравки ми нападат хранилките със сиропа кажете ми някакъв начин да се отърва от тях. Благодаря ви .

Ето как си реших аз този проблем - около самата хранилка наръсвам готварска сол и готово.Гледай само да не осолиш сиропа , че лошо.
НЕ ПРОБВАЙ с нафта , грес , нафталин , инсектициди във флакони под формата на сперй.

Nik_m
24.08.2013, 21:20
В форума пише да се слагат листа от домати.
Аз нямам проблем с мравките от като качих кошерите на метални стойки.

inio33
24.08.2013, 22:19
Сложете на целулозна гъба или парче от кашон малко МРАВЧЕНА КИСЕЛИНА на таблата до хранилката .

inio33
24.08.2013, 22:28
Много евтин и безопасен начин е мравчена киселина и мравките изчезват.

medved68
25.08.2013, 07:21
цепваш малка глава лук и я слагаш около хранилката и си готов

ivohit
25.08.2013, 21:30
слагам под капака и под кошера листа от орех пресни те си изсъхват не ги махам или листа от домат

М.Петров
26.08.2013, 08:46
Купих си от аптеката БОРАКС (но трудно се намира,аз го поръчах)Слагам го в захарен сироп налят в капачка за буркан под някои от кошерите,например по-проблемните.Върху капачката се захлюпва друга и се оставя малко разстояние,колкото да минават мравки,а пчели да не могат.Консистенцията е на око.Повече ако се сложи ги убива на място почти,но ако се сложи по-малко от боракса,мравките го носят в мравуняка и хранят с него обичните си рожби.Ефекта на отровата се наслагва.При мен след три такива подхранвания мравките изчезнаха.

зуница
26.08.2013, 20:11
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=558
Вижте тая тема.Две еднакви са малко дезориентиращи.

papabg
26.08.2013, 20:11
Боракс или борна киселина се използва. Един килограм е около 3-4лв.За да привлича мравки, хлебарки и т.н. може да се сложи във варен картоф омесен с жълтък на яйце и малко захар. Трябва да е на такова място да не се консумира от пчелите, защото ефектът е същия както при насекомите. За хората в малки количества е безопасен. Доколкото се сещам дори борната киселина се използва в хранителната промишленост.

venci
11.12.2013, 21:17
кутий от консерви на четерте крака на стойката за кошера и наливаш отработено масло

Петър84
11.12.2013, 22:14
Имали смисъл да се борим със мравките,някои виждал ли е вътре във кошер да има мравки.Аз не съм

rosty_sz
11.12.2013, 22:33
Да влизат, и ако влязат долу почистват дъното и няма проблем, но когато се намъкнат под горната табла или най-често в хранилката издразват яко пчелите и дори не си взимат сиропа нормално.

Петър84
11.12.2013, 22:54
На хранилката поставям плат.Моите кошери са под дървета и съм забелязал че през лятото мравките падат направо върху капаците на кошерите.Варианта със пълненето на отрязани шишета и поставянето им на краката на кошерите,според мен не е ефективно.

Искрен Мутафов
11.12.2013, 23:39
Клонки(колтуци) от домати по 2-3 около хранилката в таблата. И мравките бягат надалече...

rosty_sz
12.12.2013, 07:31
Номера с парчето плат много ми хареса.

BUGI
12.12.2013, 12:54
мислја че мравките неса штетни за пчелните семејства. Никогаш нес-м видјал мравка в рамките при семејството,
а што се намира врху поклопната даска или на д-ното при вароатозните д-на, по мен, това е полезно.
Тези мравки чистјат кошера от разни акари, нпр. от ларви на восковија молец, от варооата којато падне долу
и оште много други нестешства. Нормално това е когато са в мал-к номер.
Виждал с-м снимки к-дето в збјага направили мравунјак, е тогава е друга дума, и от такива работи трјабва да се пазим.
Но все пак мислја че при честен пчелар това не може да се случи;).

Искрен Мутафов
12.12.2013, 12:57
Номера с парчето плат много ми хареса.

Само че не е никак практичен, и въобще тоя тип хранилки с непрозрачни капаци не са особенно удобни и практични. Ако искаш или се наложи да погледнеш под малкото капаче трябва да го отваряш, не се вижда, както и с плат е същото.

Петър84
12.12.2013, 13:32
Само че не е никак практичен, и въобще тоя тип хранилки с непрозрачни капаци не са особенно удобни и практични. Ако искаш или се наложи да погледнеш под малкото капаче трябва да го отваряш, не се вижда, както и с плат е същото.И така става и мравки не влизат във хранилката.Малкото капаче пчелите го заклейват,а плата пречи на мравките да влизат през голямото капаче.Клонките от домати също действат ноо ако са повече кошерите,си е работа да търсиш стръкове домати.

Искрен Мутафов
12.12.2013, 14:04
Да, това е не лош вариант, но точно за повечко кошери си е играчка това оправяне на плата. Иначе в русенско има доста зеленчуко производители с оранжерии в които сеят довати, така или иначе ги колтучат. Като сложиш в един кошер 2-3-4 пресни(свежи) клонки, отиват с месеци, стават като хербарий, но няма мравки.

BUGI
12.12.2013, 20:32
И когато влезне нјакоја мравка в хранилката, тја се удави, така да пчелите нјамат никакви т-рвоженија от тех.

Петър84
12.12.2013, 21:26
И когато влезне нјакоја мравка в хранилката, тја се удави, така да пчелите нјамат никакви т-рвоженија от тех.То ако влезнат няколко мравки не е чак проблем,но обикновено влизат доста мравки,когато има налят сироп.Виждал съм почерняла хранилка от удавени мравки.

sabinadk
16.12.2013, 09:53
Mен също много ме дразнят мравките когато се нанесат на възглавницата и особено с тези нови кошери направени от дюшеме.Та малко се отплеснах.
Доста изчетох по въпроса,а аз исках да не е трудоемко и най-вече за без пари.
На пчелина няма и една тревичка,съпруга ми пръска с/у плевели,но пак има мравки заради сиропа.
На засегнатите кошери се прави кръг с морска сол,като идея е добре но ще предизвика ръжда.
Клонки от пелин,листа от домати и орехи.
Моето средство са листата от орехи.Има страшен ефект.Всеки път когато се храни със сироп, задължително поставям на др.ден листа на възглавницата и ако има нужда около кошера,при нас са от гигантските мравки.Листата изсъхват бързо и ако има доста упорити мравки се налага доста често сменянето им,но пък не се влагат средства.

jordanov
16.12.2013, 10:39
Е как да не е трудоемко и за без пари ? Хербициди скъпи, пръскане, морска сол купуваш, листа береш и нареждаш, пчелина грозен... Да не би да разливате небрежно сиропа ? Хранилките добри ли са ? Или пък мравките вече са мутирали и се кефят на отровата по земята ;)

Nik_m
16.12.2013, 16:42
При мен влизат някакви малки мравки, но през 10тина дни забърша хранилките с мокри кърпички и това е.
Предпочитам така отколкото да слагам масла, клони или химикали.

спартак
16.12.2013, 17:46
Аз примерно, не се боря с мравките , защото пчелите изтеглят сиропа по - бързо от тях , а ако има удавени мравки не е проблем мравчената киселина попаднала в сиропа ще помага при борбата с кърлежа.

kuline
16.12.2013, 22:18
Да, наистина колеги, вероятно разливате, когато сипвате сиропа. Мравките усещат това и....
В сандъците при пчелите почти не влизат мравки, освен ако не са слаби семействата.
Ако сандъците са ви на стойки, просто полейте малко нафта около краката на стойката и проблема е решен.
Колегата от предния пост е прав, че когато са силни пчелите, за мравките почти не остава нищо за консумация.

Preslav
12.04.2014, 07:44
Колеги,
вместо да търсите решения за проблемите с мравките се замислете защо мравките обичат кошерите ? Сигурен съм,че и да махнете цялата хранилка,в повечето случай мравките ще си останат там.Явно е,че нещо друго ги кара да бъдат там...въпроса е какво е то ? : )

Петър84
12.04.2014, 10:08
Да не е топлината :)

jordanov
12.04.2014, 14:14
Домашния уют :) ?

stanyo
12.04.2014, 20:08
Домашния уют :) ?
Мисля, че си прав. При мен има мравки където има фибрани или стиропори тоест там където могат да се скрият....

Preslav
12.04.2014, 21:08
Да не е топлината :)
Ами точно заради топлината е разбира се.Мравките ама въобще не са глупави.Нито са горе заради храната,която по принцип не е за тях,нито заради сухия покрив над главичките им.
Е....на Вас ако ви предложат едно местенце в което се поддържа една почити постоянна температура и зиме и лете,няма ли да се възползвате ? Според мен проблема се решава много лесно.Просто трябва много добре да намажите всяка една възможна и малка пукнатинка м/у дъските на капака с прополис и проблема е решен.Разбира се това не важи за пчелари с пчелини разположени във високи гористи местности (особено в непосредствена близост до река)защото там температурите са доста студени сутрин и през лятото и поради тази причина фибрана или какъвто и да било изолатор на топлина е задължителен.

Mateev
12.04.2014, 23:35
Искам да споделя моя личен опит с мравките. Те също като пчелите живеят групово и също като пчелите си имат разузнавачи, които търсят "паша". И когато я намерят, информират колежките си, и те тръгват с хиляди в колона по една за да усвоят "пашата". И няма оттърване от тях, дори и да изпразните хранилката. Това е така, защото те също като пчелите имат навигационна карта в главите си, в която са записани координатите на хранилката.

Преди няколко години имах подобно нашествие на мравки директно в къщата, където живея. Ъглите на пода на всички стаи са закрити с едни наклонени лайсни, и мравките си бяха направили магистрала зад тези лайсни, и премъкваха захарни кристалчета от една изсипана купчинка в ъгъла на единия от шкафовете. Когато ги открих, изкъртих всички лайсни, и дълго време гледах как невъзмутимо се движат в двете посоки. Движеха се в две колони, като стриктно спазваха Правилника и Закона за движение по пътищата.

Битката с тези мравки продължи няколко дена. Това, че избивах хиляди от тях, въобще не ги стресна. Явно целия мравуняк вече беше научил къде е моя шкаф, и прииждаха все нови и нови мравки. Чак по-късно осъзнах, че не е трябвало да ги избивам, а да ги осакатявам, но да ги оставям да се върнат в мравуняка и да разкажат колко е опасно да идват до моя шкаф. Та пробвах много методи, и най-удачен се оказа един отровен тебешир, който купих от магазина. Отвън на входната врата ударих една черта с тебешира напреко на маршрута им, и те веднага се спряха пред нея. Започнаха да търсят как да я заобиколят, но аз я продължих още и още, и после я чупнах по стената нагоре и нагоре и най-накрая мравките се отказаха да търсят място, където да я пресекат. Не знам дали тебешира помогна или това, че там около входната врата имаше хиляди труповве на мравки, избити по един или друг начин, горени с огън, поливани с оцет, олио и каквито си помислите други експерименти за убийства. Важното всъщност беше, че аз дадох шанс на няколко мравки да се върнат обратно по маршрута си и да "разкажат" какво се е случило. И това помогна. Постепенно колоната от прииждащи мравки се разреди и най-накрая съвсем спря, но това отне цял един ден.

Та искам да кажа, че ако в някой кошер намерите мравки, няма как да се справите бързо и лесно с тях. Може би най-разумното е този кошер да се премести на друго място в пчелина, а там където е бил да се пръсне с някой отровен спрей или да се загради с отровен тебишир. И после да се изчака ден-два до пълното изчистване, и чак тогава кошера да се върне обратно. При тази операция ще се загубят част от старите пчели, но какво да се прави - друг начин за спиране на нашествието няма. Веднъж намерили кошера, мравките ще идват пак и пак и пак дотогава, докато не се върне някой разузнавач и разкаже на целия мравуняк, че това място вече е опасно.

Totevski
13.04.2014, 07:24
Единственият успешен начин за борба с мравките, който аз установих е сярата. Миналата година 10-на кошера бяха нападнати от мравки. Под стиропора на покривната табла си бяха направили гнезда заради топлината и люпеха яйцата си. Пробвах какви ли не препарати и методи, но нищо не помигна. Накрая опитах и сяра, като наръсих отгоре върху стиропора. След седмица проверявам, дигам капака и отдолу една-единствена мравка не се видя, всички бяха изчезнали. Дигам капаците на останалите кошери - там същата работа, няма и следа от мравки. При мен сярата даде 100% ефект. От тогава всеки един кошер има сяра върку стиропора на покривната табла и мравка не съм виждал.

jordanov
13.04.2014, 17:48
Ами точно заради топлината е разбира се.Мравките ама въобще не са глупави.Нито са горе заради храната,която по принцип не е за тях,нито заради сухия покрив над главичките им.
Е....на Вас ако ви предложат едно местенце в което се поддържа една почити постоянна температура и зиме и лете,няма ли да се възползвате ? Според мен проблема се решава много лесно.Просто трябва много добре да намажите всяка една възможна и малка пукнатинка м/у дъските на капака с прополис и проблема е решен..

Я пробвай сложи един празен кошер с пити с медец в най-студената стая у вас, да видим мравките дали няма да го намерят на втория ден. А да, преди това може да го намажеш целия с прополис ако искаш.

valaz
14.04.2014, 21:02
Като чета за какви дребни и безобидни мравчици пишете, се наканих да споделя на какви мравки се натъкнах на два мои кошера. Кошерите са ДБ - 11 рамкови с трислойни покривни табли - отдолу и отгоре - шпертплат , в вътрешността на таблата е със стиропор, а в средата има отвор за хранилка. Като вдигна покрива на кошера, под него се развъждаха черни и едри мравки с дължина на пчела! Освен мравки и техните ларви, под покрива имаше и много парчета от пчели! При всяко вдигане на покрива се налагаше да мета въпросните мравки, но до следващото отваряне, тяхното количество бе възстановено. Накрая се наложи да заменя таблата с найлон. След вдигане на хранилката видях под нея огромно количество разфасовани пчели. Мравките се бяха заселили в стиропора и бяха пробили шпертплата от долната страна на таблата, откъдето са влизали в кошера и са нападали пчелите.

jojonov
15.04.2014, 14:32
И аз имах такива мравки-великани. Просто махнах хранилката, за да могат пчелите сами да се разправят с тях и те се разправиха. След няколко дни нямаше мравки. И вече така практикувам- ако има мравки-заселници по покривната табла, махам или премествам хранилката, за да могат пчелите и те да се разхождат по таблата. Безотказно работи.

lz2str
20.04.2014, 17:28
със сяра ефекта е поразяващ.Вчера сложих десетина грама върху фибрана на таванката на кошера,където имаше цял мравуняк.Днес проверих и имаше само една мравка-и то умряла:)Благодаря на колегата за идеята

Pavel_Bs
20.04.2014, 17:56
Сярата отделя сероводород и може би това ги прогонва.Като по тежък газ,може би гадинките инстинктивно усещат че не е добре да са наблизо.

Ангел Йосифов
13.05.2014, 18:16
При мен резултат даде обикновено пшеничено брашно тип 500.Напудрих яйцата и мравките и веднага започна отстъпление.Незнам поради каква причина,една част от мравките измряха.
Неми се мисли какво има в брашното.

lyub4eto
03.07.2014, 21:11
Колеги на пчелина в земята има около 10-15 мравонярника.Опитах се с няколко вида препарати,пръсках обилно върху тях но уви. Как мога да ги изгоня или да ги избия но да не убия пчелите.

зуница
03.07.2014, 22:07
Разрови и залей с вряла вода.Почерпи ги със сироп с боракс до който да нямат достъп пчелите.

kartagen27
03.07.2014, 23:45
А я дайте съвет какво да правя с един кошер който мравките буквално го изяждат .... силно е семейството, хранилка няма много отдавна ... обаче в дървесината на плодника са си прокопали гнездо ... краката ги мазах с какво ли не ама те са вътре в кошера въобще нямат път да слизат ... доматена шума слагах, орехова .... ама нъц ... всеки път като вдигна и поне по 50 мравки (от едрите) и яйца .... смета ги навън ама се виждат как на няколко места са отворили дупки в дървото - запуших дупките с клей те отвориха нови

зуница
04.07.2014, 07:22
Почерпи ги със сироп с боракс до който да нямат достъп пчелите.Чаена лъжичка боракс, супена лъжица мед, три супени лъжици захар и седем супени лъжици вода е сиропът.Даваш го в съдинка в която мравките влизат и излизат свободно.Трябва да хранят със сиропа и поколението си.След седмица две ще имаш резултат.За пчелите също е опасно затова да нямат достъп да сиропа.

Вълчан
04.07.2014, 07:26
Имах такъв сандък, прехвърлих семейството в друг. Въпросния го напръсках в всички пукнатини с спрей за насекоми (райд за пълзящи, може да ползваш), измих го, обгори го, боядисах го и пуснах в експлоатация. От тази година, а минаха повече от 10г, пак в него са се заселили едни дребни червено-черни мравки, а сменях и дъски по него!?

delpi
06.09.2014, 10:39
След изчитане на темата, пробвах при мен първо с доматени клонки и след това с бакпулвер, но без резултат за момента. Все пак бакпулвера ще го оставя още няколко дни, може ефекта да се получи тепърва.
Ще последват опити с:
морска сол;
листа от орехи;
и последно сяра около краката на кошера;

n_markov
07.09.2014, 20:53
Пудра ОМНИТОКС от ветеринарната аптека за 4 лв. пудриш и забравяш за мравки.

BUGI
07.09.2014, 22:36
"Еко-креда" нашарај по р-боветена кошера и нјама вече мравки.

Nik_m
11.04.2015, 21:53
Днес бях свидетел на нападение на мравки (от големите) над един кошер на 10 междурамия пчели. На дъното имаше повече от 1 см. умрели пчели и мравки. Проследих магистралата от мравки и ме заведе в едно запустяло место където имаше мравуняк 1м/1м/1м. Толкова мравки не бях виждал, поръсих ги с нафта и ги запалих и спря атаката, не съм ги убил защото на долу в земята има още галерии, но поне ги обърках. Без моята намеса кошера беше обречен.

Трендафил Дончев
13.04.2019, 18:06
Днес при отварянето на кошерите се натъкнах на инвазия на мравки. Повече от половината кошери бяха с гнезда от мравки с много яйца. Това само за седем дни.

jdrumev
13.04.2019, 20:07
Днес при отварянето на кошерите се натъкнах на инвазия на мравки. Повече от половината кошери бяха с гнезда от мравки с много яйца. Това само за седем дни.



Влажно ли беше там където бяха мравките?:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.04.2019, 20:20
Влажно ли беше там където бяха мравките?:bigsmile:

Не знам влажно ли е било или сухо, но стана горещо и след това нямаше мравки.;)

jdrumev
13.04.2019, 20:25
Не знам влажно ли е било или сухо, но стана горещо и след това нямаше мравки.;)


Брата има рецепта за мравките.:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.04.2019, 20:51
Брата има рецепта за мравките.:bigsmile:

Предполагам, че и тя е тайна и ще е я получим евентуално в края на сезона.;)

jdrumev
13.04.2019, 21:00
Предполагам, че и тя е тайна и ще е я получим евентуално в края на сезона.;)



Не е тайна.Брата няма тайни той живее в Елена.:bigsmile:Брата казва така за борбата с мравките:
"Даче брат,пръскай с раундъп и мравки няма да имаш".:bigsmile:

mici-92
13.04.2019, 21:20
Не знам влажно ли е било или сухо, но стана горещо и след това нямаше мравки.;)
Да.Те са се прибрали,но утре ги очаквай пак.

jdrumev
13.04.2019, 21:23
Да.Те са се прибрали,но утре ги очаквай пак.


Но по метода на брата не идват.:bigsmile:Било доказано.:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.04.2019, 21:49
Да.Те са се прибрали,но утре ги очаквай пак.
Не съм чул някой да се е върнал от онзи свят.

FreeBSD
13.04.2019, 21:51
Наръси около и под кошера/ите сол,местят се сами.

jdrumev
13.04.2019, 22:12
Наръси около и под кошера/ите сол,местят се сами.


Временно.:bigsmile:Впрочем за колко гулеми и какви мравки става въпрос.Защото тия малките умират лесно.:bigsmile:

jdrumev
13.04.2019, 22:15
Наръси около и под кошера/ите сол,местят се сами.



Със сол Ал Капоне се е борил срещу мравките,вярно не е имало тогава такива модерни СЖ.;):bigsmile::bigsmile::ae:

agro
13.04.2019, 23:18
Днес при отварянето на кошерите се натъкнах на инвазия на мравки. Повече от половината кошери бяха с гнезда от мравки с много яйца. Това само за седем дни.
Моите са си така през повечето време, мравки живеят в капака, под фибрана, с изключение на периодите, през които ми остава време да изтърся капака. Това много ли пречи на пчелното семейство?

Трендафил Дончев
13.04.2019, 23:24
Моите са си така през повечето време, мравки живеят в капака, под фибрана, с изключение на периодите, през които ми остава време да изтърся капака. Това много ли пречи на пчелното семейство?

Ако не влизат вътре не пречат, но ако влизат е кошмар за семейството. А няма как да не влизат. Когато мравка я влязла в кошера се чува едно характерно жужене.

jdrumev
13.04.2019, 23:36
Ако не влизат вътре не пречат, но ако влизат е кошмар за семейството. А няма как да не влизат. Когато мравка я влязла в кошера се чува едно характерно жужене.



бжжжжжз-бжжжжжз...Тоя кошер е добре по принцип,но консумацията на меден запас се овиличва.При кошерите на Бати Янчо/Месията/ може би заради милеровата хранилка тоя проблем го няма.
п.п.Скоро ше покажа къде е кошер, къде мравуняка.ДрУМЕВ МОЖЕ ДА Е ИЗВЕСТЕН ПИЯНИЦА,НО НЕ И ЛЪЖЕЦ/не му жъх да намеря надебеленяването на буквите.а камули краската/;):bigsmile:

jdrumev
13.04.2019, 23:40
През хранилката най вече в тоя период на годината,но стигад до гибел на силна колония.:bigsmile:Майтапя се,подскачат като на батут.:ae:

mici-92
14.04.2019, 07:19
Моите са си така през повечето време, мравки живеят в капака, под фибрана, с изключение на периодите, през които ми остава време да изтърся капака. Това много ли пречи на пчелното семейство?
Ако семейството е слабичко,а мравките едри и агресивни,може да смени адреса.Миналата година,такива мравки масово нападнали семейството,кошера почерня отпред.Мравки застанали на основния отвор,не пускаха пчела нито навътре нито навън.Интересно беше,когато мравка приближи пчелата, тя се обръща с жилото напред или трепкайки скриле,вятъра който се образува изхфърля мравката.

mici-92
14.04.2019, 07:29
Не съм чул някой да се е върнал от онзи свят.
Така де.Кажи,че ги черпиш с райски газ!:bigsmile:

Трендафил Дончев
14.04.2019, 07:57
Така де.Кажи,че ги черпиш с райски газ!:bigsmile:

Газ, но под друга форма.;)

Pero Melifero
14.04.2019, 08:23
горелка положение ;)

barkov1982
14.04.2019, 08:25
бжжжжжз-бжжжжжз...Тоя кошер е добре по принцип,но консумацията на меден запас се овиличва.При кошерите на Бати Янчо/Месията/ може би заради милеровата хранилка тоя проблем го няма.
п.п.Скоро ше покажа къде е кошер, къде мравуняка.ДрУМЕВ МОЖЕ ДА Е ИЗВЕСТЕН ПИЯНИЦА,НО НЕ И ЛЪЖЕЦ/не му жъх да намеря надебеленяването на буквите.а камули краската/;):bigsmile:

Аз като гледам бая си се УКРАСИЛ, май си намерил "краската "

agro
14.04.2019, 14:35
Ако не влизат вътре не пречат, но ако влизат е кошмар за семейството. А няма как да не влизат. Когато мравка я влязла в кошера се чува едно характерно жужене.
Бая време ще трябва да отглеждам пчели, докато се науча да им различавам жуженето кога за какво е характерно.:icon_wink:

mici-92
14.04.2019, 16:45
Бая време ще трябва да отглеждам пчели, докато се науча да им различавам жуженето кога за какво е характерно.:icon_wink:
Кошера бучи и се чува от 5метра,като работещ електрожен.

FreeBSD
19.04.2019, 06:14
Със нафталин някой пробвал ли е да ръси около кошерите за мравки и как се отрязява на семействата ?

дядо борю
19.04.2019, 08:12
Не се занимавайте с глупости,мравките и пчелите са си живели милиони години и не са си пречили.Нормално семейство не пуска мравки в кошера,а ако е ненормално по добре да го няма.

jdrumev
19.04.2019, 08:14
Не се занимавайте с глупости,мравките и пчелите са си живели милиони години и не са си пречили.Нормално семейство не пуска мравки в кошера,а ако е ненормално по добре да го няма.

Те може да не си пречат,но ми изядоха кошерите.:bigsmile:Шегувам се.

дядо борю
19.04.2019, 08:17
Кошерите да не са ти от захарен памук?

jdrumev
19.04.2019, 08:19
Кошерите да не са ти от захарен памук?


Не са,но са малко старички заради бройката...;):bigsmile:

georgi1000
07.05.2019, 11:47
Здравейте, и аз имам проблем с мравките. Въпросът ми е дали някой е ползвам "Добол за мравки" и ако да да сподели мнението си за този препарат и кога може да се пръска около кошерите.

valaz
29.05.2019, 17:03
Миналата година, едни едри черни мравки ми надупчиха една хранилка на финландски полистиролен кошер и се заселиха в нея. Предполагам, че във Финландия нямат такива мравки. Мравките не са за подценяване!

Трендафил Дончев
29.05.2019, 18:28
Миналата година, едни едри черни мравки ми надупчиха една хранилка на финландски полистиролен кошер и се заселиха в нея. Предполагам, че във Финландия нямат такива мравки. Мравките не са за подценяване!

Мравките когато са се заселили в кошера върху пчелите се унищожават с горелка. Набляга се на яйцата, че тези които са навън ги събират пак, ако сте ги изхвърлили по земята и отново сформират колонията. Когато се получи пак тъй, се повтаря действието с горелката. Трети път няма. Много разбират от възпитателните методи. Сега в пчелина имам три мравуняка. Два с дребни мравки и един с големи, който гледам понабъбва, но съм ги оставил да чистят пчелина. Особено големите.

Светозар Генов
30.05.2019, 07:40
Мравките когато са се заселили в кошера върху пчелите се унищожават с горелка. Набляга се на яйцата, че тези които са навън ги събират пак, ако сте ги изхвърлили по земята и отново сформират колонията. Когато се получи пак тъй, се повтаря действието с горелката. Трети път няма. Много разбират от възпитателните методи. Сега в пчелина имам три мравуняка. Два с дребни мравки и един с големи, който гледам понабъбва, но съм ги оставил да чистят пчелина. Особено големите.

Само бих допълнил,че ако нямаш време да се занимаваш,след горелката като наръсиш с бяло брашно покривната табла мравките изчезват завинаги!

viktor tit
30.05.2019, 08:30
Един от кошерите ми, беше отгоре като мравуняк. Като отворя подкапачната и плъзваха навсякъде мравки, и страшно много дразнеха пчелите. Мравките бяха от обикновените черните, но гледаха по една шепа яйца. Горих ги, хвърлях ги на 200-300м от пчелина и не изчезваха. Накрая поръсих отгоре с бялата пудра, против мравки и всичко приключи. Не съм забелязал пчелите да се дразнят от нея.

jdrumev
05.02.2021, 20:00
Ако ми беше казъл някой,че на 750м н.в. на 5 февруари ще има нашествие на мравки щях да го помисля за луд.Толкова много мравки не е имало даже и след дъжд.:bigsmile:Където и да погледне само мравки виждаш...:bigsmile:Не знам за хубаво ли е за лошо ли е?

tsc1
05.02.2021, 20:39
Ако ми беше казъл някой,че на 750м н.в. на 5 февруари ще има нашествие на мравки щях да го помисля за луд.Толкова много мравки не е имало даже и след дъжд.:bigsmile:Където и да погледне само мравки виждаш...:bigsmile:Не знам за хубаво ли е за лошо ли е?
На пари е!

valaz
05.02.2021, 22:37
Преди години, още преди да стана пчелар, ми разказаха една история с мравки и пчели, която съм запомнил трайно. Под капака на кошер се заселили мравки. Жената ги напръскала с мухозол. Загинали както мравките, така и пчелното семейство.

jdrumev
05.02.2021, 22:42
Преди години, още преди да стана пчелар, ми разказаха една история с мравки и пчели, която съм запомнил трайно. Под капака на кошер се заселили мравки. Жената ги напръскала с мухозол. Загинали както мравките, така и пчелното семейство.


Аз затова използвам Доместуса...;)Ама тия мойте мравки са и в дома не само в кошера.:bigsmile:Ей,сега една мина по край мифката.:bigsmile:

зуница
05.02.2021, 23:23
Преди години, още преди да стана пчелар, ми разказаха една история с мравки и пчели, която съм запомнил трайно. Под капака на кошер се заселили мравки. Жената ги напръскала с мухозол. Загинали както мравките, така и пчелното семейство.
Тия мравки под капаците са черни.Сравнително едри.Семействата са малобройни.Избиват се с ръце и се почиства от яйцата им.Появяват се под капаците само при пчелари, които не ровичкат постоянно из кошерите.Мравки, мравки ама и те искат спокойствие.
По-гадни са горските мравки.Средно големи червеникави и многобройни.Мравуняците са големи купчини.Ако са в двор кокошките разчистват терена.Срещу всички мравки ефикасно и безопасно за топлокръвни е подхранването на мравките със сироп с боракс.

jdrumev
05.02.2021, 23:58
Тия мравки под капаците са черни.Сравнително едри.Семействата са малобройни.Избиват се с ръце и се почиства от яйцата им.Появяват се под капаците само при пчелари, които не ровичкат постоянно из кошерите.Мравки, мравки ама и те искат спокойствие.
По-гадни са горските мравки.Средно големи червеникави и многобройни.Мравуняците са големи купчини.Ако са в двор кокошките разчистват терена.Срещу всички мравки ефикасно и безопасно за топлокръвни е подхранването на мравките със сироп с боракс.


А пробвал ли си с Тайфун С:bigsmile:

зуница
06.02.2021, 21:40
А пробвал ли си с Тайфун С:bigsmile:
Твое изобретение ли е това?

barkov1982
10.02.2021, 15:30
Твое изобретение ли е това?

Май го взема с отстъпки, ти верно ли не знаеш за новата панацея за Нозема Ц

зуница
10.02.2021, 15:42
Май го взема с отстъпки, ти верно ли не знаеш за новата панацея за Нозема Ц
Не знам.В купчините глупости, които предъвкваме ежедневно явно съм пропуснал.

barkov1982
10.02.2021, 15:50
Не знам.В купчините глупости, които предъвкваме ежедневно явно съм пропуснал.

Е щом е така; има фейсгрупа с това име ако искаш разгледай я. Иначе създателя на въпросния препарат твърди ,че 100% лекува Нозема, ама е гледано само на микроскоп. Аз съм питал за некакви по задълбочен изследвания ама ясен отговор нема

Трендафил Дончев
10.02.2021, 16:01
Е щом е така; има фейсгрупа с това име ако искаш разгледай я. Иначе създателя на въпросния препарат твърди ,че 100% лекува Нозема, ама е гледано само на микроскоп. Аз съм питал за некакви по задълбочен изследвания ама ясен отговор нема

Цените ги видях, но начина на приложение НЕ. Защо не пишат всичко, че да е ясно? Все мъгла.

barkov1982
10.02.2021, 16:26
Цените ги видях, но начина на приложение НЕ. Защо не пишат всичко, че да е ясно? Все мъгла.

10671
.........
Снимайте бързо и да я махам да не види ДД че ми умре далаверата;)

зуница
10.02.2021, 16:26
Цените ги видях, но начина на приложение НЕ. Защо не пишат всичко, че да е ясно? Все мъгла.
Ти като , че не си чел обявите на пчелната въшка? Целта е да се продава! Дали върши работа? Да му мисли, който плаща.;)

Трендафил Дончев
10.02.2021, 16:34
Ти като , че не си чел обявите на пчелната въшка? Целта е да се продава! Дали върши работа? Да му мисли, който плаща.;)

Не, че не знам отговора, но да питам. Какво казала онази жена? :bigsmile:

П.П. Дори си мисля, че знам какво съдържа.

barkov1982
10.02.2021, 16:39
Ти като , че не си чел обявите на пчелната въшка? Целта е да се продава! Дали върши работа? Да му мисли, който плаща.;)

Аз това НЕ съм го пробвал,преди 2 години вземах друг тайфун за варовито пило,но го взех заради "страничните ефекти", а именно взривно нарастване на пчелното семейство.
След като се опитаха да ме убедят по телефона,че от 4 рамки пчели след 2 седмици ще имам корпус пълен с пчели. С моите незначителни познания и тогава по биология на пчелите заключих че няма как да са повече от 8 рамки и то без да умира ни една пчела. "Вземи ,пробвай", вземах пробвах приложих го на група кошери и до тях същите по сила и майки сестри. Правих и снимки след две седмици каквито едните такива и другите, описах в групата резултата, имам право защото съм си платил. Беше ми обяснено ,че "дървото расте нагоре с листата и надолу с корените" от което аз разбрах,че като режеш хляб падат трохи.
Повтарям става въпрос за друг тайфун, въпросния С не съм пробвал, ще се радвам наистина да работи.
Дай боже ако някой има реални резултати да сподели

зуница
10.02.2021, 18:57
...Дай боже ако някой има реални резултати да сподели
Как разсъждавам аз? Понеже съм тъп и прост пчелар, според известното светило ТСЦ, искам да знам дали е регистриран тоя препарат като лекарствено средство разрешено за използване в ЕС.С други думи дали някой си е направил труда да го провери що за чудо е.Хич не ми се ще пробите за безвредност и ефективност да ги правя на мой гъ., пчелин. А и някъде ми се мерна нещо турско та се сетих , че турските еко лентички яко рекламирани като такива, съдържаха ФЛУМЕТРИН. Еко флуметрин???

kuline
10.02.2021, 19:08
Как разсъждавам аз? Понеже съм тъп и прост пчелар, според известното светило ТСЦ, искам да знам дали е регистриран тоя препарат като лекарствено средство разрешено за използване в ЕС.С други думи дали някой си е направил труда да го провери що за чудо е.Хич не ми се ще пробите за безвредност и ефективност да ги правя на мой гъ., пчелин. А и някъде ми се мерна нещо турско та се сетих , че турските еко лентички яко рекламирани като такива, съдържаха ФЛУМЕТРИН. Еко флуметрин???

Е, то не се води лекарствен препарат, а добавка, ма бая бюджетна.

jdrumev
10.02.2021, 19:56
Колеги има си отделна тема.Ай,да си имаме темите...:bigsmile:

barkov1982
10.02.2021, 19:58
Е, то не се води лекарствен препарат, а добавка, ма бая бюджетна.

Даже не съм сигурен дали не беше ароматизатор за кошер или нещо в тоя ред на мисли.

зуница
10.02.2021, 20:05
...Ай,да си имаме темите...:bigsmile:
Точно ти ли ,бе?!;) Лошо ти влияе ТСЦ-то.:laughing:

зуница
10.02.2021, 20:18
Даже не съм сигурен дали не беше ароматизатор за кошер или нещо в тоя ред на мисли.
Проблемът е, че всичко продавано на пазара,храна , добавка , лекарство трябва да мине през контрола на БАБХ.

Pero Melifero
10.02.2021, 20:32
Като ви чета, оставам с впечатлението че не е упоменато какво съдържа тоя препарат. Ако е така и при положение, че го дават да се третира пролет, лято и есен, няма начин да не попадне някакво количество и в стоковия мед. Без значение дали е лекарство или добавка, не е ли малко смущаващо ако не знаем какво съдържа? Не че съм се засилил да го ползвам:bigsmile:, но въпроса е принципен. Други пък ще го ползват. Утре баща ми може да си купи от техния мед. И да си увреди здравето примерно(пепел ми на езика) без да разбере, докато някой пази търговската тайна на поредния препарат с чудодеен ефект. Ефект, който и с малко йод би се постигнал:laughing:
п.п. Не че и йода е съвсем безвреден де, но ако не се предозира, би трябвало да е ок

jdrumev
10.02.2021, 20:43
п.п. Не че и йода е съвсем безвреден де, но ако не се предозира, би трябвало да е ок

Той е тук с друг ник,но какво общо йода има с мравките?:laughing::laughing:

Трендафил Дончев
10.02.2021, 20:44
Като ви чета, оставам с впечатлението че не е упоменато какво съдържа тоя препарат. Ако е така и при положение, че го дават да се третира пролет, лято и есен, няма начин да не попадне някакво количество и в стоковия мед. Без значение дали е лекарство или добавка, не е ли малко смущаващо ако не знаем какво съдържа? Не че съм се засилил да го ползвам:bigsmile:, но въпроса е принципен. Други пък ще го ползват. Утре баща ми може да си купи от техния мед. И да си увреди здравето примерно(пепел ми на езика) без да разбере, докато някой пази търговската тайна на поредния препарат с чудодеен ефект. Ефект, който и с малко йод би се постигнал:laughing:
п.п. Не че и йода е съвсем безвреден де, но ако не се предозира, би трябвало да е ок

И аз подметнах това по - горе, но както почти всичко съдържанието е ТАЙНА. Аз вече почти се сетих какво съдържа, а и ти си казал едната съставка. Само ме озадачи това, че от евтини съставки се изисква голяма печалба - 1 литър 600 лв.

kuline
10.02.2021, 20:51
И аз подметнах това по - горе, но както почти всичко съдържанието е ТАЙНА. Аз вече почти се сетих какво съдържа, а и ти си казал едната съставка. Само ме озадачи това, че от евтини съставки се изисква голяма печалба - 1 литър 600 лв.

'Убавите работи са скъпи. Йода е ясен, ама маслата...и то набавени от Русия - куриери, мита и печалба. Те ти и цената.

зуница
10.02.2021, 20:57
... че от евтини съставки се изисква голяма печалба - 1 литър 600 лв.
Трябва да се бърза.Докато се усетят баламите.Реализира се печалбата и се изчезва.На следващата година нов еликсир за нови балами.;)

Pero Melifero
10.02.2021, 20:59
Той е тук с друг ник,но какво общо йода има с мравките?:laughing::laughing:
Не думай бре, бих се обзаложил, че Йода и тук и там е с еднакъв ник:ae:

И аз подметнах това по - горе, но както почти всичко съдържанието е ТАЙНА. Аз вече почти се сетих какво съдържа, а и ти си казал едната съставка. Само ме озадачи това, че от евтини съставки се изисква голяма печалба - 1 литър 600 лв.
Ма ти ще излезеш по-стиснат и от мен, човека ти го е написал, черно на бяло, че 1 милилитър ти стига за 1-2 години :laughing:
И това, като се има предвид, че точно пък ти, за 4 часа изкарваш около 600лв.

barkov1982
10.02.2021, 21:00
Трябва да се бърза.Докато се усетят баламите.Реализира се печалбата и се изчезва.На следващата година нов еликсир за нови балами.;)

По скоро по нов а баламите, старите

Трендафил Дончев
10.02.2021, 21:00
Трябва да се бърза.Докато се усетят баламите.Реализира се печалбата и се изчезва.На следващата година нов еликсир за нови балами.;)

Ееееее, понякога си много точен. :bigsmile:

зуница
10.02.2021, 21:02
'Убавите работи са скъпи. Йода е ясен, ама маслата...и то набавени от Русия - куриери, мита и печалба. Те ти и цената.
Купувам масла от Китай и са много по-евтини от тукашните.А в Русия маслата дори са по-евтини от китайските.

barkov1982
10.02.2021, 21:04
Ееееее, понякога си много точен. :bigsmile:

Гледайте сега, мен ме предупреди ха,че ще искам ама няма да ми се даде, ама вие защо си тръшвате вратата,не мога да ви разбера

Pero Melifero
10.02.2021, 21:24
Гледайте сега, мен ме предупреди ха,че ще искам ама няма да ми се даде, ама вие защо си тръшвате вратата,не мога да ви разбера

Ти бъзикаш ли се? Досега бях сигурен, че си се шегуваме приятелски, но почвам да се замислям.Тия хора явно са си повярвали
На мен, така ако ми затръшнат вратата пред носа, и то за такова нещо, обезателно ще гледам да не забравя да седна и горко да си поридая поне за час-два...по часовник:laughing: