PDA

Виж пълната версия : Смяна на кошера с нов и промяна на цвета



Змея
03.04.2012, 18:31
Здравейте пчелари,На 1 април си купих кошер с пчели,но кошера е стар и има нужда от ремонт.Може ли да ги прехвърля в чисто нов?И стария е бял,а новия-син.

Ангел Йосифов
03.04.2012, 18:54
Няма проблем осван ако пчелите са от Реал Мадрид.

ivandespotov
03.04.2012, 19:21
Здравейте пчелари,На 1 април си купих кошер с пчели,но кошера е стар и има нужда от ремонт.Може ли да ги прехвърля в чисто нов?И стария е бял,а новия-син. Може не се притеснявай, ще се шашкат 2-3 часа и после всичко ще си дойде на място!Успех!

evgeni.filimonov
03.04.2012, 19:44
Ще се кефят на новото си жилище, но ще им отвориш работа докато го дезинфекцират с проолис отвъътре. Най добре е да сложиш малко восък и да го обгориш, за да им замирише на истинска къща.

Змея
03.04.2012, 20:18
Няма проблем осван ако пчелите са от Реал Мадрид.

Пчеличките бяха от "Славия"Карлово,а сега са от "Левски"Стара Загора!

N_Dimitrov
27.08.2012, 15:47
Здравейте! Искам да преместя пчелно семейство от стар износен кошер в нов. Удачно ли е в този период на годината, и ако е, по кое време на деня?

Пламен Ганев
27.08.2012, 16:26
Удачно е разбира се!Дръпваш го един метър назад,слагаш новия на мястото на стария,прехвърляш го и поглеждаш за всеки случай майката да не е по стените.Според мен подобни манипулации е най-добре да се правят рано сутрин.Успех

зуница
27.08.2012, 19:16
Времето е "гладно" вече и предпочитам вечерни манипулации.Нападенията са по-лесни за прекратяване, ако възникнат вечер.

N_Dimitrov
27.08.2012, 20:15
Благодаря за отговорите. Спомням си обаче, че дядо ми изместваше стария кошер отпред, новия поставяше на мястото на стария и преместваше питите. Двата кошера остават вход срещу вход за около час. Това обаче ставаше напролет и по време на летеж на пчелите (към 10.00 ч.)
Сега наистина имам проблем с нападенията (изгубих 2 семейства) и ако процедурата се извърши вечер (при прибрани в кошера пчели) ще има ли проблем? Трябва ли да оставя двата кошера с отворени входове и колко време?

Spens
27.08.2012, 21:18
Благодаря за отговорите. Спомням си обаче, че дядо ми изместваше стария кошер отпред, новия поставяше на мястото на стария и преместваше питите. Двата кошера остават вход срещу вход за около час. Това обаче ставаше напролет и по време на летеж на пчелите (към 10.00 ч.)
Сега наистина имам проблем с нападенията (изгубих 2 семейства) и ако процедурата се извърши вечер (при прибрани в кошера пчели) ще има ли проблем? Трябва ли да оставя двата кошера с отворени входове и колко време?
Издърпваш стария назад и слагаш новия на негово място ,входа като за зимуване-5-6 см ,прехвърляш питите в новия ,изтръскваш останалите отгоре и това е.Няма опасност от кражба,за да възникне такава проблема е друг.Успех.

N_Dimitrov
27.08.2012, 22:27
Благодаря, ще направя така, но не знам по кое време на деня. Трябва ли пчелите да са прибрани в кошера?

Spens
27.08.2012, 22:45
Категорично не!Най -добре е следобед,5-6 часа,активността им спада и вероятността от кражби е минимална.

ianev
28.08.2012, 08:33
Аз миналата година в един ден прехвърлих 3 семейства по това време в нови кошери, по посочения начин от колегите горе. Стария кошер назад новия отпред цялата работа и сам да си отнема 5 мин (правих го след обяд). Но аз за по сигурно подхраних другите семейства и както се вика те си имат работа масата им е наредена и си копунясват и няма проблеми drinks; drinks; :D

Пламен Ганев
28.08.2012, 12:45
Категорично не!Най -добре е следобед,5-6 часа,активността им спада и вероятността от кражби е минимална.

Активноста им към 5-6 часа следобяд изобщо не спада колега.Тогава температурата е над 20-25градуса.НАЙ-МАЛКА ОПАСНОСТ ОТ КРАЖБА ИМА ПО ИЗГРЕВ И ПО ЗАЛЕЗ!

kseno
23.09.2012, 21:37
Здравейте, ........... от таз година имам един кошер .... днес се сдобих с още един САМО ЧЕ съдъка е много зле.......... мога ли да го сменя сега с чисто нов и как да го сторя??? Ще се радвам да ми дадете съвет :)

ianev
23.09.2012, 21:52
Според мен мина времето когато може да прехвърлиш едно семейство в нов кошер. Няма да имат достатъчно време да го заклеят дори нов да е винаги има къде да го пипнат. Вече формират кълбо в по студените дни, по добре ги остави в сегашния и напролет ги прехвърли wink;

Драгошинов
23.09.2012, 22:36
Действай смело! Имат месец, месец и половина да си "оправят" дома.

kseno
24.09.2012, 12:09
Мисля утре вечер да ги преместя :) за да имат два дни да свикнат и смястото, снощи по тъмно пристигнаха у нас .... Незнам дали е правилно но мисля да го направя. Кошера който взех не е отварян 4 години - по думите на тоз който ги е "гледал". При подготовката за превозването хвърлих един поглед отгоре .... на всички 12 пити имаше пчели. Когато отидох и го видях си помислих .....ТУК НЯМА ПЧЕЛИ .... капака не ляга по никакъв начин отгоре му ... полу отворен .... беше със сложен магазин ... питите в него ....все едно бомба паднала изкривени ... страшно... под магазина .... найлон от питки ... страшно. Пчелите бяха изградили и напълнили 5 от магазините пити- само тези до който са испяли да стигнат. Другите ....плодниковите пити бяха така заклеени една за друга ..... пчелите са си направили естествен капак- платнище... защото и това липсваше. Най интересното е че пчелите така са зимували няколко зими на полу отворен капак :)

jordanov
24.09.2012, 15:03
И що ще ги местиш ? Не можеш да гледаш стария сандък още няколко месеца ? Предполагам имаш 12 пити пълни с мед и пчели, не знам на кое викаш "страшно" и "много зле" .Сега ако ги разбъзикаш има голяма вероятност тая зима да не я изкарат.

evgeni.filimonov
24.09.2012, 21:00
Да, остави ги на мира. Напролет така или иначе ще намалеят, местиш само питите с пилото, слагаш преградна дъска, зад нея питите с меда да си го пренесат навътре и като ги изчистят ги изхвърляш.
Тръгнат ли овошките, слагаш основи и подменяш всички пити.
Нещо не е наред със старите дадани, дебелите, 12 рамковите. Нещо с размерите не е наред, защото масово колегите, които си купиха такива кошери от възрастни пчелари - всичко така са овосъчили и заклеяли, че не можеш да извадиш рамка. Може и да е от това, че някои пчелари не си правят труда изобщо да вадят пити от плодника - години наред.

зуница
24.09.2012, 21:13
Аз бих ги преместил.Няма да мога да ги мисля цяла зима.Сега времето е добро ,а и до края на октомври трябва окончателно да ги подредиш, ако е нужно и да ги зазимиш.Колкото до заклейването , ако новия кошер ти е добър обема работа за пчелите няма да е голям.А ,ако януари поставяш питка какво става с заклейването?Аз местя.

buci59
24.09.2012, 21:55
Мисля утре вечер да ги преместя

Мести ги без притеснения,времето е много подходящо за това.Като се правят прегледи сега,не се ли разхерметизирва покрива?Моят съвет е-не си губи времето в питанки а използвай хубавото време и действай.

kseno
26.09.2012, 15:29
Вече са в новата къща :)
http://s16.postimage.org/kc5uqkoj5/IMG_8699.jpg (http://postimage.org/image/kc5uqkoj5/)

jordanov
26.09.2012, 21:16
Що не си затворил капака. Я пусни снимка на стария сандък да видим, може да е по-хубав. На тоз вземи му оправи ръбовете на ламарината, че всичката вода ще върви по стените.

daniel_ganev
30.03.2016, 14:16
Интересуваме ще закопувам скоро отводки и ще ги поставям в нови кошери,дали е нужно предварително някаква профилактика или подготовка за да не се стресират пчелите ...блогодаря предварително за отговора

jordanov
30.03.2016, 14:59
Е що за въпрос? За всяко нещо трябва да има разчет и подготовка. На първо време се сещам че трябва да си огледаш кошерите и да помислиш кое как, щото после като пуснеш пчелата вътре става зор. По една-две основи трябва да им предвидиш и сиропец и т.н. Профилактиката я остави за след местенето, надявам се довечера колегите да се включат и да ти дадат точни указания.

Петър84
30.03.2016, 16:19
Кога е това скоро?Иначе малко или повече няма как пчелите да не бъдат стресирани.Отводките на място ли ще ги местиш в новите кошери,или ще ги местиш след като вече са при теб?

Bobi-M9598
30.03.2016, 19:46
Здравейте,

Даниеле, въпроса ти е неясен. Поне за мен.
Разбирам го така: Ще купиш нови кошери, след това отводки, и ще населиш отводките в новите кошери. Прав ли съм?
Ако е така, новите кошери трябва да са прогонени (да си наредил всичко, и да видиш дали пасва). Да са поставени, и нивелирани на постоянните си места. След като докараш отводките, натриваш новият кошер от вътрешната страна с маточина (аз така процедирах и пчелите видимо бяха спокойни), и прехвърляш. Не знам колко "скоро" е това. Сега трудно ще намериш маточина. Не съм сигурен дали ще стане с Крамолис, това ще каже някой който го е правил по това време.

Поздрави, и успех! Г. Георгиев

freddie46
31.03.2016, 09:55
Аз съм съгласен с мнението на колегата Bobi.Заселвал съм нови кошери и съм го правил привечер,натърквам с маточина и местя.Ако отводките са на място,слагаш новият кошер до отводката и местиш.После след като се поуспокоят отместваш сандъка от отводката и го прибираш.Успех!

daniel_ganev
31.03.2016, 12:33
Благодаря ви за изчерпателните отговори,към младия пчелар.кошерите са мое дело,сега проучвам и вариянтза кошери от фибран,някаде тук бях виждал снимки мисля на колега правил вече такива...ако някой си спомня да е срещал кой точно колега..

distedi
31.03.2016, 12:45
Ако мислиш да си правиш кошери от фибран - разгледай темата: КОШЕР ОТ ПОЛИСТИРОЛ. :) Ако те слушат ръцете и ти се занимава, можеш да събереш информация и да действаш смело. Аз вече две години си държа пчелите в такива и съм много доволен.

daniel_ganev
31.03.2016, 12:53
Благодаря ,вярвам каквото и да кажеш за полистеролните ще е само хубаво а и зимата нямаш претеснения,да опаковаш и добавяш разни фибрани за изолация,само колега не откривам тук такава тема..

zapstojan
31.03.2016, 21:24
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&p=58045&viewfull=1#post58045

distedi
01.04.2016, 17:24
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=111&page=11&highlight=%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0% B8%D1%80%D0%BE%D0%BB
Това е едната тема, в която има доста изписано и доста показано.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&page=20&highlight=%D1%84%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD
А това е и друга тема, където също има доста информация.

daniel_ganev
01.04.2016, 17:35
Изчел съм всичко снощи благодаря колега,за подсказката само се чудя фибрана ли е моя материял или полистирол който така и ненамирам цени и производител в БГ или внос.