PDA

Виж пълната версия : Ранна отводка



Димитър Попов
01.04.2012, 14:48
Пускам нова тема-РАННА ОТВОДКА -смятам ,че при голямата смъртност тази година ще е актуално да си правим ранни отводки,а дори и повече на брой от едно семейство.Аз имам едно оцеляло семейство и сега поради доброто запролетяване при нас в Сандански-вече джанката прецъфтява,започнах с подбутително подхранване и стартовит.Кошера ми е 10 рамков ДБ и пчелите са на 8-9 рамки вече.Идеята ми е от него да отнемам по 3 рамки и веднага да ги занасям на пчелина на 20 км,така ще запазя и летящите пчели в него.Въпроса ми е колко често мога да правя отводки от него, и второ да разчитам ли на собствено производство на майка или да търся готови.Мисля че ще има криза в предоставянето зазакупуване,както на майки така и на отводки.

evgeni.filimonov
01.04.2012, 18:37
Изчакай да се развие така че да изпълни изцяло корпуса с пчели и пило и взимай 3 рамки и на пчелина. Те ще си произведат собствена майка, но чак след месец ще има пресни яйца и още 20 дни докато се излюпи първото пило от нея.
Като се изпълни пак корпуса на основното семвейство, повтаряш операцията. И здраво хранене на всички семейства и на основното и на отводките.
Другия вариянт е изчакай да му стане тясно на основното семейство и да заложи маточници за роене и разделяй на 3 или на 4 и си готов.

mladen99
01.04.2012, 18:43
Не може ли след като отдели 3 рамки да им предаде купена маика ?

Димитър Бонев
01.04.2012, 18:57
Не му препоръчвам. Пък и толкова рано няма от къде да намери.

Пеньо Лазаров
01.04.2012, 19:01
Майка може да си купи след 20 май, защото преди това никой от майкопроизводителите не продава, затова поне първата майка трябва да си произведе сам, а и за това семеиството да изпадне в роево състояние не съм съгласен.По-добре да прави през 20-25дена по една отводка без да вади мед от кошера отколкото да раздели едно изпаднало в роево състояние семеиство на 3 отводки.

Георги Георгиев
01.04.2012, 19:24
И аз не ти препоръчвам да правиш слаби отводки,на три рамки кога ще стане на десет че да иззимува.Според мен по малко отводки но по силни. wink;

Ивайло Велинов
01.04.2012, 19:25
По-добре да прави през 20-25дена по една отводка без да вади мед от кошера отколкото да раздели едно изпаднало в роево състояние семеиство на 3 отводки.

Защо? Довърши си тезата моля те?

Пеньо Лазаров
01.04.2012, 19:57
Предлагам на колегата Попов около 20.04 да направи първата отводка на 3 рамки която сама ще си произведе майка, на 15.05 втората отводка пак на 3 рамки на която може вече да купи майка, на 10.06 да направи третата отводка на която ще купи оплодена майка и на 05.07 да направи четвъртата отводка на която задължително да придаде оплодена майка понеже е направена по- късно, за да може да се развие.По този начин ще си направи 4 отводки и ще има един силен кошер, отколкото да раздели един силен кошер който е изпаднал в роево състояние на 3 слаби отводки.Задължително отводките и основното семейство трябва да се подхранват през 2 дни с 0,5л. захарен сироп може и по- редък да бъде от 1 към 1.

Димитър Попов
01.04.2012, 21:29
Моето намерение беше да започна с първата отводка на 20.04,да я оставя да заложи маточници и след около 1 седмица да направя още една отводка,да взема 2-3 маточника и да ги присадя на втората отводка.Така до края на април ще имам 2 отводки.След колко време ще мога да произведа отводки и от тях?Мога ли да използвам тези 2 отводи за да ги разделя и да си направя от тях още 2 отводки?Защото се съмнявам,че ще мога да купувам майки.Миналата година доста зор видяха други колеги без да имаше такава криза както ще бъде сега.Ако правя по една отводка на месец и чакам сами да си произведат майка,доста бавно ще се развият.Идеята ми е -да започна рано от 20.04 и да съкратя сроковете на правене на отводки,като те сами си правят майки.Аз да ги подпомагам с готови маточници.

Димитър Бонев
02.04.2012, 08:50
Не знам какви са условията в региона в който пчеларстваш, но имай предвид, че за да стане отводка е необходима не каква да е майка, а оплодена такава. Така че трябва да има достатъчно търтеи. Не е ли налично това условие каузата е обречена. Според мен изчакай малко. Бързата работа е страм за майстора.
Другото, което бих те посъветвал. Напеави си 4-5 рамкови нуклеуси. Вместода направиш отводка и тя да ти създава свещеви маточници, мисля че по-добрия вариант е да направиш първата отводка с майката. В кошера ще остане много повече пчела и маточниците един път ще са повече и второ майките ще бъдат захранени по-добре. Подхранвай добре и кошера и нуклеуса и осигурявай пити на майката да снася. На 4-тия ден в кошера изчисти всички запечатани маточници. Те са изградени върху по-стари ларви и майките излюпени от тях няма да са качествени. Когато първата майка тръгне да излиза тогава в нуклеуса ще имаш достатъчно запечатано пило и ще можеш да вземеш малко материал от него и малко материал от кошера и да заредиш втори нуклеус. След месец когато отводките придобият достатъчна сила можеш да направиш разделяне .При всички положения трябва да сипваш сироп и витамини или стартовит. Наистина е много трудно, когато кошера е само един и то ДБ. При рута нещата стоят доста по-лесно. При него имаш възможност да направиш майките и тогава да го нацепиш на порядъчно силни отводки, а след месец да повториш операцията. Правил съм експеримент, като ЛР кошер визпаднал в роево състояние съм го разбивал на 5 отводки и са ставали супер.
При мен задачата през тази година е сходна. Имам 50 семейства, а трябва да направя още толкова, да хвана пашите и да заредя поне 80 нуклеуса. Имай предвид, че нуклеуса се машина за производство на пчели. Колкото и невероятно да ти звучи за нула време се изпълва с пило и пчели и много лесно изпада в роево състояние. В твоя случай това може дори да се окаже предимство, тъй като ти трябват маточници.Само трябва да внимаваш да не го изпуснеш.

evgeni.filimonov
02.04.2012, 10:13
Той нека вади по 3 рамки от основното семейство през 25 дни, пък да видим как ще му остане силно семейство и паша да хване. Трудна работа е това и то за млад пчелар. Става, но иска много знания, техники на работа и хранене и хубаво време и приток на прашец. Най добре е да направи една отводка от 4 рамки, и като заложат маточници - да я раздели на две и повече да не пипа основното семейство. И след това здраво хранене на основното семейство и на отводките.

Ивайло Велинов
02.04.2012, 11:00
..мисля че по-добрия вариант е да направиш първата отводка с майката. В кошера ще остане много повече пчела и маточниците един път ще са повече и второ майките ще бъдат захранени по-добре. Подхранвай добре и кошера и нуклеуса и осигурявай пити на майката да снася. На 4-тия ден в кошера изчисти всички запечатани маточници...

Тук ми се губи момента, с махането на маточниците. След като сме извадили майката, и махнем маточниците? От къде майка в кошера?

bobmastar
02.04.2012, 12:19
Не всички маточници, а само запечатаните. -колегата пропусна да уточни.

Димитър Бонев
02.04.2012, 21:15
Уточнил съм много добре. Само запечатаните и защо. Технологията наистина не е от най лесните особено за начинаещ пчелар, но пък е много ефективна. Е за добиви можеш да забравиш но пък ще създадеш семейства.

Ангел Йосифов
03.04.2012, 14:45
Предлагам на колегата Попов около 20.04 да направи първата отводка на 3 рамки която сама ще си произведе майка, на 15.05 втората отводка пак на 3 рамки на която може вече да купи майка, на 10.06 да направи третата отводка на която ще купи оплодена майка и на 05.07 да направи четвъртата отводка на която задължително да придаде оплодена майка понеже е направена по- късно, за да може да се развие.По този начин ще си направи 4 отводки и ще има един силен кошер, отколкото да раздели един силен кошер който е изпаднал в роево състояние на 3 слаби отводки.Задължително отводките и основното семейство трябва да се подхранват през 2 дни с 0,5л. захарен сироп може и по- редък да бъде от 1 към 1.

По този начин още след второто отнемане на пило ще предизвика самосмяна.

христо
03.04.2012, 16:05
По този начин още след второто отнемане на пило ще предизвика самосмяна.[/quote]

Именно, а маточниците от тази самосмяна може също да използва.Но е добре да има и други семейства, за да подсилва с пило...

Димитър Попов
03.04.2012, 22:29
В моя случай няма други семейства.Семейството е едно и аз искам от него чрез ранни отводки да го размножа

Димитър Бонев
04.04.2012, 19:23
Проблема са ранните майки. Още не съм видял търтеево пило.

estabien6
04.04.2012, 19:33
При мен има запечатано вече

dvidenov
05.04.2012, 07:16
Ранното снасяне на търтеево пило говори за стара изхабена майка(3 годишна).Семейството се подготвя за разрояване.

evgeni.filimonov
05.04.2012, 10:13
По равилно е да се напише - семейството се готви за рояване - разрояването го прави пчеларя.

estabien6
12.04.2012, 10:36
Благодаря.При това положение дали не би било удачно да направя ранна отводка от него ,както и да използвам останалите маточници от него?

Sandokan
12.04.2012, 19:10
На 07 април намерих първата излюпена майка от самосмяна за тази година и с голямо удоволствие си направих първата отводка.
Намерих и излюпени търтеи, така че оттук нататък всичко е въпрос на късмет.
Не виждам защо estabien6 да не може да си направи отводка.
Въпросът на Димитър Попов ме подсеща за един случай, за който ми разказа Ангел Грънчаров преди доста време. Ставаше дума за жена, наследила пчелин от 50 кошера, в който след презимуването са оживели 5 семейства. Жената е потърсила помощ. Когато е отишъл на пчелина той намерил 5-те кошера препълнени с мед и пчели и заложени маточници.Имало 45 зазимени предната година кошери пълни с изградени рамки и даже останали медови запаси. Във всеки празен кошер поставил рамка с пило и маточник.
В края на лятото е имала 50 нормални пчелни семейства.
Това е историята.

ivootur
12.04.2012, 19:42
звучи малко неверояно тази история:)

kuline
12.04.2012, 20:53
Защо да е невероятно? Напълно е осъществимо. Ако има мн.добра година и към това се добави известно количество захар... Плюс труд и желание от страна на пчеларя може да се достигнат тези резултати.
Естествено, че за да се постигне това годината ще е обявена за нулева от към добиви.

ivootur
12.04.2012, 23:24
не съм чувал от 5 кошера да се направят 45 отводки,камо ли да станат до есента.освен това ако са били изоставени,най вероятно е молците да са изгризали повечето пити.да не говорим какво обикаляне трябва за 45 отводки,когато няма откъде да ги подслиш с някоя пита пило или пчели,още по малко от една жена която си няма представа от пчеларство.и всички майки да се оплодят ми се струва невероятно

Димитър Бонев
13.04.2012, 11:30
Може, може, ама трябва да знаеш как.

estabien6
14.04.2012, 10:28
Моля,дайте мнение,имам няколко кошера ДБ,които са запълнени с пило и мед ,основи поставени на 03.04 са вече изградени и имат ларви,в някой от тези кошери има има стари пити с нещо като венец от търтеево пило над работническото.Би ли било удачно да взема тези стари пити и с тях да направя отводка ,както и да взема по 1 пита с мед от другите чисти от към търтеево пило семейства и да го поставя в отводката ,а на освободеното място да поставя основи за градеж и магазин?Така целя хем да изградят пити ,хем нова отводка на много рамки,превенция на роенето и обновление на гнездата с нови пити,майката ще е свищева ,и от маточник които ще оставя след като премахна запечатаните на четвъртият ден от създаването на отводката ,пашата е кориандар ,ливади,мана и слънчоглед,евентуално 100 декара акация на 3 километра отстояние и лавандула.Благодаря предварително за всички мнения drinks;

Димитър Бонев
14.04.2012, 10:32
На прав път си.

Недялко Атанасов
14.04.2012, 11:06
,майката ще е свищева ,и от маточник които ще оставя след като премахна запечатаните на четвъртият ден ;Колко ще премахнеш на 4-ден и колко ще оставиш неможах да разбера?

estabien6
14.04.2012, 11:52
Премахвам всички запечатани маточници и оставям останалите (предполагам около 5 броя )незапечатани, sadsmile;?

Недялко Атанасов
14.04.2012, 12:07
Премахвам всички запечатани маточници и оставям останалите (предполагам около 5 броя )незапечатани, sadsmile;?много смели предположения,ама пиши какво е станало

estabien6
14.04.2012, 12:35
О,стига да го направя,за това пойсках вашите мнения предварително за да взема правилното решение.

kando
14.04.2012, 12:41
Да запиша и аз едно съмнение относно споменатите 45 отводки от 5 семейства - според мен има нещо премълчано или неразбрано в тази история. Моя личен рекорд е от 15 кошера - толкова ми останаха след една кражба преди години, да запролетя със 70 семейства. (инак зазимих 80+)
Но 9 отводки от едно семейство ...... без никаква странична помощ от пило, пчели и/ или майки, наистина отива малко към невероятностите.

Димитър Бонев
14.04.2012, 16:36
Може, но не е толкова лесно. Иска се инвентар и ако имаш и готови майки още по-добре. Това лято ще експериментирам. От един кошер ЛР с необходимия инвентар и повечко храна можеш да направиш около 10-12 нови семейства. Ако имаш налични майки рано на пролет преди акацията. Иначе малко трудно. И понеже някой ще попита ще може ли да вадя мед от тези отводки отговора е не.

FVCVS CAESAR
15.04.2012, 17:57
И аз съм срещал в литературата подобно нещо, но все още не ми се е удала възможност да го изпробвам на практика. Мисля че беше според някакъв американски автор - от един кошер се правеха общо девет отводки, в т. ч. отводки от първите отводки, след като се поразвият малко. Трябваха обаче готови оплодени майки и достатъчен брой изградени пити, и разбира се, едно много силно семейство за разцепване.

estabien6
20.04.2012, 16:08
Днес 96 часа след направата на 2 сборни отводки отворих да изрежа запечатаните маточници.Оказа се ,че само 1 е запечатан ,обяснявам си го ,че бях сложил и в средата на двете отводки по 1 пита с прясно снесени яйца (изправени)и точно на тези 2 пити сега са маточниците,7 в единия и около 12 в другия кошер.Според вас правилно ли постъпих ,като направих проверката 96 часа след направата на отводките или трябваше да изчакам още ?

Sandokan
21.04.2012, 10:19
Обръщам се към estabien6- постъпил си правилно!
Ако си разрушил запечатания маточник и унищожиш всички маточници заложени в килийки, в които вече е излюпвано пило и си осигурил достатъчно като количество и качество пчели , които да топлят и хранят пилото и маточниците и разбира се достатъчно като количество и качество храна за тях си създал добри условия за получаването на едни чудесни майки.

Обръщам се към kando.
Може да звучи невероятно, но е факт.
Историята, която разказах се случва по време на първата инвазия на кърлежа в плевенско. Разказана ми е от културен и ерудиран човек, който лично аз уважавам и нямам основания да се съмнявам в думите му.

estabien6
21.04.2012, 10:30
Благодаря,тези заложените в килийки не съм ги пипал ...отивам да ги премахна веднага,не знаех за тях drinks;

N-2
21.04.2012, 11:43
Estabien6, може би точно в този момент няма да има снесени в бели пити яйца. Освен ако не са ти всички пити новоизградени.

mladen99
21.04.2012, 12:08
четеики последните 2-3 коментара, трябва да се оставят маточници които са на нови килиики ли?
А тези които са върху стари да се премахнат.
И на мен не ми е ясно, кое как защо, но поне да е правилно като се прави.

N-2
21.04.2012, 12:19
Всички описани методи за отглеждане на майки се основават на залагане на маточници на новоизградени пити.
Сандокан е описал идеалните условия, които пчеларят трябва да се стреми да осигури на семейството, за да бъдат отгледани чудесни майки.

Обръщам се към estabien6- постъпил си правилно!
Ако си разрушил запечатания маточник и унищожиш всички маточници заложени в килийки, в които вече е излюпвано пило и си осигурил достатъчно като количество и качество пчели , които да топлят и хранят пилото и маточниците и разбира се достатъчно като количество и качество храна за тях си създал добри условия за получаването на едни чудесни майки.
Плюс това количество и качество на храната, храната, най-вече прашецът, трябва да е на правилното място, за да са максимално качествено хранени майките.

Sandokan
21.04.2012, 12:45
Към estabien6- принципа да се предпочитат бели пити, както се изрази iris, се основава на факта, че за пчелите е възможно и по-лесно лесно да преформират основата на пчелната килийка в основа на маточник, което от своя страна рефлектира върху храненето на ларвата в нея и на нейните качества.
Това, че маточникът е оформен от килийка в която е люпено пило и преди не означава че майката няма да бъде добра.
Когато се предостави на пчелите пита с яйца и млади ларви за произвеждане на маточници е добре да се подреже питата така, че под килийки с яйца да се получи празно пространство където пчелите изграждат маточник с правилна форма.
Избора на маточниците, които да използваш спокойно можеш да направиш и по-късно, в рамките на една седмица след запечатване на първия маточник.

estabien6
21.04.2012, 12:58
Ама,найстина много ви БЛАГОДАРЯ drinks;,питите са изградени миналата годиина ,леки с бледожълт цвят ,не ги подрязах,но ги разделечих леко от саседните им пити които са със запечатано пило,а след тях са пити с мед и прашец ,бихте ли ме посъветвали нещо за евентуална преподредба на гнездата ,до сега им дадох и по литър и половина сироп със Стартовит.За първи път виждам Майка ,както и маточници blush; добре ,че е форума и ценните хора в него drinks;

Пеньо Лазаров
21.04.2012, 16:59
Всичко си направил по учебник ,сега недей да ръчкаш отводката до 25 ден от направата и , за да видиш дали майката се е оплодила и е пронесла.

N-2
21.04.2012, 21:19
Estabien6, през 10, 11 и 12 ден от снасянето на яйцата не се правят никакви прегледи в семейството. В 11 ти ден майката е в стадий предкакавида.
Някога някъде ще го прочетеш, може и да си го прочел, но ако не си го срещал, имай го предвид, ако решиш да правиш нещо.

... не ги подрязах,но ги разделечих леко от саседните им пити които са със запечатано пило,а след тях са пити с мед и прашец ,бихте ли ме посъветвали нещо за евентуална преподредба на гнездата За първи път виждам Майка ,както и маточници blush;
Единствено трябва да се увериш, че в близост до маточниците има прашец. По принцип, не сега, тъй като те са, предполагам, може би запечатани вече.

krasta4ka
25.04.2012, 10:06
Здравейте вчера и аз направих 1 отводка с 5 пити запечатано и незап.пило.Напръсках ги с дездорант, сложих им затоплящите материали и ги оставих.Трябва ли да подхранвам с меден сироп и след колко време ще заложат маточници?Защо се унищожават запеч.маточници?

Ангел Йосифов
25.04.2012, 11:26
Как така си решил да правиш отводка без да знаеш какво следва?Веднага им сложи поне вода.Ако нямат прашец и мед също иначе няма с какво да подхранват личинките за да изкарат добра майка.По въпроса за унищожаване на ПЪРВИТЕ запечатани маточници има доста информация-прочетия.

krasta4ka
25.04.2012, 14:55
Благодаря за съвета Aleksey.Днес им сложих вода,а още като я правих отвотката сложих от двете и страни пити с мед и прашец.Мога ли да и давам и меден сироп?
Вода освен в питите мога ли да слагам и в хранилката

Ангел Йосифов
25.04.2012, 15:06
Може да им дадеш меден или захарен по малко-200гр,но само първите десетина дни.Небива да им даваш след това защото птлнят питите и ограничават пространството за осеменяване.Сипвай в хранилката.След като майката запчне да осеменява ако няма паша подхранваш + СТАРТОВИТ.

krasta4ka
25.04.2012, 15:29
Разбрах те мн.точно за което мерси,а след колко дни ще заложат маточници и трябва ли нещо да я наблюдавам

Ангел Йосифов
25.04.2012, 15:57
Като минат 5 пълни дни от направата на отводката разрушаваш само запечатаните маточници.Двадесет дни след това проверяваш.

krasta4ka
25.04.2012, 16:58
Мерси ще наблюдавам.Дано имам късмета на начинаещия wink;

bobmastar
26.04.2012, 07:22
Извинявам се само аз ли прочетох дезодорант
никой ли не му направи впечетление, какъв дезодорант бе хора що не ги напръскаш другия път с пожарогасителя.
Преди да правите нещо първо прочети научи как се прави и тогава то всеки е бил начинаещ /то и попа прави кръщене за първи път ама не дави децата в купела/.

N-2
26.04.2012, 09:22
Извинявам се само аз ли прочетох дезодорант
никой ли не му направи впечетление,... Дезодорант, ракия - няма само аз да съм лошата tongueout;
/то и попа прави кръщене за първи път ама не дави децата в купела/. Много ми хареса, не го бях чувала!

krasta4ka
26.04.2012, 10:31
Никакъв проблем няма.Напръсках дъното,после и питите от по дълеко и готово

Юрий Цветков
26.04.2012, 10:48
Никакъв проблем няма.Напръсках дъното,после и питите от по дълеко и готовоИ това с каква цел?

krasta4ka
26.04.2012, 11:15
Оеднаквяване на миризмата ,вместо търкане с лук по дъното.Много по бързо става

jordanov
26.04.2012, 11:17
Е айде сега това с дезодоранта за уеднаквяване на миризма не го ли знаете ?? На мен ми го е казвал колега преди повече от 15 години и първата ми пчеларска година съм го прилагал и аз , никакви проблеми . Имаше тогава едни български, с природни аромати, нещо люляци, момини сълзи и т.н. Сега обаче нали трябва да пазим природата и си ползвам пулверизатора с водичка и вътре някоя капка я лавандулов спирт, я ментови капки, каквото има, пък и ракийца съм капвал понявга, кога съм на зор / Ирис, извинявай blush; /. Към начинаещите - внимавайте много да не пръскате върху открито пило !!!

krasta4ka
26.04.2012, 11:23
Ще го имам в предвит.На мен ми го каза един дългогодишен пчелар от нашия край,но обещавам на природата повече да не правя така,а само да ползвам дездоранта преди БАНКЕТ

mladen99
26.04.2012, 12:02
Към начинаещите - внимавайте много да не пръскате върху открито пило !!!

A kak се протцедира ако искам да подсиля слабо семеиство с пило и пчели, но на питата има както запечатано така и открито пило????

Ангел Йосифов
26.04.2012, 12:12
Смиташ пчелите на прилетната дъска пред семейството което изкаш да подсилиш и слагаш питата със пило в кошера.Младата пчела след леко подпушване ще навлезе в кошера без проблем,а старата пчела ще се върне в стария си кошер.

N-2
26.04.2012, 13:05
Йорданов, защо си признаваш без бой?!wink;

Чували сме го и за дезодоранта и за ракията, само дето трябва да отсяваме кое и как.

bobmastar
26.04.2012, 14:36
Захарен сироп и мастичка за мен и пчелите безвредно няма лук и другите измишлйотини а и както казва колигата става бързо в едно пулверизаторче само гледам да не влиза навътре в килийките с откритото пило до сега проблем не съм имал.
успех и мед тази година

Юрий Цветков
26.04.2012, 16:00
Оеднаквяване на миризмата ,вместо търкане с лук по дъното.Много по бързо ставаДа беше казал, че си направил сборна отводка, иначе е безсмислено.

jordanov
26.04.2012, 16:07
Ааа това с мастичката е култово... че то като се замисля не само че е безвредно, ми то си има и лечебен ефект, за всички участници в процеса. Ама спирам че ако ми дойде музата и Шефовете ще ни гонят в друга темаhttp://www.pic4ever.com/images/2.gif

krasta4ka
27.04.2012, 09:09
Да става дума за сборна отвотка сори че съм ви подвел

krasta4ka
28.04.2012, 21:53
Днес бях при отвотката.Минали са 5 дни от създаването и.Прегледах я и имаше само един запечатан маточник.Унищожих го.Останаха 3 или 4 незапечатани.Нормално ли е да има само 1 запечатан.Данеби аз да я прегледах по-рано,иначе всеки ден и слагам меден сироп

Ангел Йосифов
29.04.2012, 06:59
А ти колко очакваше?Пчелите си знаят работата.До тук добре.Остави ги на мира още 20 дена.Само им дай още малко сиропец.

krasta4ka
29.04.2012, 15:30
Добре Aleksey така ще направя.Сипвам им сиропец и няма да ги преглеждам.След 20дни ще ги прегледам за да видя състоянието им и дали ще има мама.

Владо-Gillan
29.04.2012, 19:18
в печларската литература никога и кикъде не съм срещал думата мама...... срещал съм майка или царица

krasta4ka
29.04.2012, 21:36
Благодаря за поправката gillan вече ще се постарая да внимавам със запетайките и всички препинателни знаци щом си толкова педантичен.Човек да не поиска съвет.

Владо-Gillan
29.04.2012, 21:51
съвет всеки от форума ще тии даде, братле, на самият мен са ми давали и дават.и аз не използва, понякога запетайки и др. Но за мен лично, е несериозно пчеларстване когато се казват мама, бръмбари, мухи и т.н.Доста висши и организирани същества са, пчелите та да ги принизяваме толкова много.ОНя ден ми звъни един френд, и ми вика абе тая зима имаше ли умрели бръмбари, че на мен ми умряха няколко кошера, аз разбирасе му затворих без да му отговоря нищо.Бръмбари който иска, да гледа картофи, който се занимава с пчели и обича пчелите ги нарича пчели а не бръмбари

krasta4ka
30.04.2012, 09:28
Добре gillan взимам си бележка и не искам безсмислен спор - темата, смятам ,че за всички ще бъде полезна и за знаещи и незнаещи.НЕКА ПРОДЪЛЖИМ

estabien6
30.04.2012, 12:00
Премахвам всички запечатани маточници и оставям останалите (предполагам около 5 броя )незапечатани, sadsmile;?много смели предположения,ама пиши какво е станалоВчера беше 12 ден от създаването на отводките и 13 откато са снесени яйцата ,които в момента са зрели маточници изрязах 1 маточник и го поставих в рамка в която имаше друк такъв тази рамка и още 3 пити с пило,пчели,мед и прашец поставих в нов кошер (тоест разделих отводката за да използвам маточниците ,било то и свищеви )след 3 дена ще пиша има ли неплодни майки или има провал.

estabien6
01.05.2012, 14:36
Колеги,МОЛЯ помагайте .отворих отводките сега ,майките са излязли от маточниците ,но не знам за 1 майка ли да гледам или за няколко и те новите майки по дребни ли са ,не знам дали първата излязла убива останалите или са се излюпили заедно от маточниците ,някой маточници са прогризани от страни ,питам по спешнст защото искам да придам неплодна майка на друг осиротен кошер,иначе успях с някой маточници да разделя отводката.Да допълня,че днес е 15 ден от създаване на отводката и 16 от снасянето на яицата от който се излюпиха майките,и осчзнавам грешката си ,че не поставих маточниците в клетки ...следващия опит ще е разрояване на семейство и друг с осакатяване на майка.

evgeni.filimonov
01.05.2012, 21:20
Колега, пчелите когато ги поставиш в екстремна ситуация, залагат първите маточници върху тридневна ларва, може и двудневна ларва, не върху яйце. Затова не ти излизат сметките. Трябвало е по рано да разделиш маточниците. Обикновено първата излюпена майка прогризва останалите маточници. Остави го на мира това семейство, поне седмица не го отваряй, да може да се успокои семейството и да излезе майката и да се оплоди.
А колкото до забележката на Гилиан, и аз съм на същото мнение като него. Особено пък ако някой каже "мамата", направо лошо ми става. А също и осакатяването на майката, не ми допада.

krasta4ka
08.05.2012, 08:51
Здравейте колеги, вчера бе15 ден от създаването на отвотката.Отворих кошера и видях ,че маточниците са прогризани някой отдолу ,някой отстрани ясно става ,че майката се излюпила.През това време младите пчели са станали летящи и запълват килийките на излюпилите се пчели с нектар.Мога ли да им сложа основа или празна пита.Споделих с мой познат за ранната отвотка и той ми каза,че с времето ще забравя за тях,тъй като излизали некачествени майки.Споделете вашите наблюдения.

estabien6
08.05.2012, 09:49
Слагай,мойте отводки изградиха по 2 ДБ рамки за 4-5 дена

Недялко Атанасов
08.05.2012, 18:54
Слагай,мойте отводки изградиха по 2 ДБ рамки за 4-5 денаА, мислиш ли че има твойта паша?

estabien6
08.05.2012, 21:08
Не ,не помислих,но предполагам ,че за момента пашата при него е по добра drinks;

Жоро$73
08.05.2012, 21:20
Ех,писах преди малко за една ранна моя отводка.Направих я на 20 о4.Ако бъда малко по брутален,бих и сложил още 1 рамка със смесено пило ,с прилежащите не летящи пчели и за капак 1 магазин.

krasta4ka
08.05.2012, 21:41
Наистина е силна пашата.близо съм до река и гора отделно рапица,полска паша,кориандър,слънчоглед, алко акация абе не се оплаквам

Недялко Атанасов
09.05.2012, 05:50
.Мога ли да им сложа основа или празна пита..По добре изчакай да проработи майката,ако имаш възможност добави пита с пило-запечатано след 5-6 дена.на колко рамки си в момента?

krasta4ka
09.05.2012, 08:23
На 7 рами е.А някакъв поглед над тезата ,че майките не излизали сполучливи?

Недялко Атанасов
09.05.2012, 17:07
На 7 рами е.А някакъв поглед над тезата ,че майките не излизали сполучливи?Поглед ли,тя сама ще си покаже до 7-10дни.И не ти е кой знае колко ранна отводката така че,тия тези ги остави,за градежа на пити в такава ситоация е добре да се изчака майката да пронесе няколко дена -седмица и след това може при положение че,ти трябват пити.

Ангел Йосифов
09.05.2012, 18:22
Всичките ми отводки на 4рамки пило+1прашец и мед + по 1 во.изградиха основите преди майките да започнат да осеменяват.

Недялко Атанасов
09.05.2012, 19:53
Алексей,когато заложи во.за градеж с какво пило бяха тези 4 рамки?При мен без прясно пило градеж -трудна работа.

Ангел Йосифов
09.05.2012, 20:12
Предимно запечатано,а основата я поставих при направата на отводката.След десет дена им добавих още по 4 рамки с запечатано пило и още по една основа.Целта на отводките които направих е не да увеличавам бройката а да избегна поява на роево настроение при силните семейства понеже акацията се компроментира заради продължилата суша,горещото време и вятъра,който действаше като калорифер.Пчелите летяха интензивно до около11ч.не както би трябвало да бъде при нормални условия.

Лежаков
09.05.2012, 20:31
Първите ми отводки са тези, които са презимували до основното семейство в лежаците.След това получавам отводки от презимували нуклеуси.

Недялко Атанасов
09.05.2012, 20:51
Първите ми отводки са тези, които са презимували до основното семейство в лежаците.След това получавам отводки от презимували нуклеуси.Щом се включваш значи че и ти си исзимувал hi; ,ама остави хората да си задават въпросите, а за тия твоите имат още време за тях.

estabien6
11.05.2012, 17:19
Такаа,свищевите майки на ранните отводки направени преди 25 дена са осеменили по 1 пита и има страшен градеж

estabien6
12.05.2012, 22:33
Ах,тези пчели.Вчера беше лошо времето и не отворих отвдка направена на първи Май (ден на детето) hi; и днес за пореден път съм изпреварен имам си нова майка и прегризани маточници crying;Спирам по темата за тази година ...вече не са ранни,иначе ранните свищеви майки си снасят яко(Благодаря на колегата Анибал ,от неговите мнения се надъхах да направя тези отводки drinks; ) sleepy;

estabien6
17.05.2012, 09:12
Още едно предимство на ранна отводка е ,че когато се прави няма пчелояди който да изядат Майката ПРЕДИ 5 дена се появиха цели ята

Daniel
17.05.2012, 16:54
И аз да попитам ако може.....след акацията веднага да отнема пчелите които са по питите с мед , да разменя местата на кошерите ( да използвам и налитането) и да подам рамка с прясно пило на новите семейства .....и ако стане фокуса , след колко време ще се съвземат старите ...благодаря предварително

astinos
17.05.2012, 17:23
И аз да попитам ако може.....след акацията веднага да отнема пчелите които са по питите с мед , да разменя местата на кошерите ( да използвам и налитането) и да подам рамка с прясно пило на новите семейства .....и ако стане фокуса , след колко време ще се съвземат старите ...благодаря предварителноСъщата операция направих на 05,05 и на 12,05 от старото с-во направих още една одводка, защото беше заложил маточници -прави си изводи

Пламен Ганев
17.05.2012, 17:24
С пчелите няма фокуси.Тия "фокуси" с налитането на оплодена майка крият много рискове.Налитането е страхотен метод при двумайчините с-ва по време на паша.Направи си класически сборни отводки,не търси лекото и мекото.Ти си решаваш естественно...

Daniel
18.05.2012, 05:54
Може би , аз не си зададох въпроса правилно....новият кошер ще бъде на мястото на стария с пчели изтръскани от медовите пити , налитащи пчели , основи , пити с мед и една пита с прясно пило. В стария остава всичко останало и старата майка. Предполагам в новия ще си заложат маточници , а стария за колко дни ще се възстанови?

Юрий Цветков
18.05.2012, 07:35
Може би , аз не си зададох въпроса правилно....новият кошер ще бъде на мястото на стария с пчели изтръскани от медовите пити , налитащи пчели , основи , пити с мед и една пита с прясно пило. В стария остава всичко останало и старата майка. Предполагам в новия ще си заложат маточници , а стария за колко дни ще се възстанови?До 2 седмици, ще е в състоянието, което е бил преди отводката.

Daniel
18.05.2012, 10:58
До 2 седмици, ще е в състоянието, което е бил преди отводката.
Благодаря за отговора !

krasta4ka
24.05.2012, 08:41
Колеги,едва вчера успях да прегледам ранните отвотки и останах много доволен.Майките са започнали да снасят и всичко е о.к.Днес ще им сложа основи и Стартовит. Благодаря на всички къде с укори, къде със съвети да ме насочат в правата посока и да създам новите семейства. hi;

valeriboikov
25.05.2012, 18:06
Колеги, моля дайте съвет? На 26,27,и 28 април направих 45 отводки. На 25 май проверих за яйца, но не намерих. Като се има в предвид ,че от 15 май насам времето е много лошо, до обяд ако грее слънце, следобед вали и обратното. Та въпросът ми е да поставям ли пити с яйца или да изчакам още няколко дни?

Alex77
25.05.2012, 19:16
Моето мнение е да изчакаш още малко. Аз направих отводки на 16 Април и едва преди седмица проносиха. Погледни пак след няколко дни и ще има яйца. Няма как от 45 отводки да няма никъде, просто времето е лошо и малко по- трудно става. А е много възможно и да си пропуснал да ги видиш на някои от отводките.

krasta4ka
25.05.2012, 20:34
Моите ги направих на 20 апр. и едва сега пронесоха.Времето е лошо,изчакай още малко

borko_21
30.05.2013, 14:02
каква е равносметката от направения от мен опит за ранна отводка.на 20 април отделих майката с три рамки от основното семейство.преди излюпването на майките разделих останалите пчели на три като всеки със запечатан маточник.след това от семейството с майката се разви и оделих от него три рамри и му придадох маточник от основното.в момента имам две отвотки с оплодени майки и едно на търтовка и на едно което майката изчезна и сега си залага маточник и семеизтвото с оделената майката ще е готово за магазин за липата.

Светозар Каменов
30.05.2013, 15:57
Колеги, моля дайте съвет? На 26,27,и 28 април направих 45 отводки. На 25 май проверих за яйца, но не намерих. Като се има в предвид ,че от 15 май насам времето е много лошо, до обяд ако грее слънце, следобед вали и обратното. Та въпросът ми е да поставям ли пити с яйца или да изчакам още няколко дни?
Аз на 27.04. направих 13 отводки и на 25.05 само една нямаше яйца. Би трябвало вече да има яйца, гледай по-внимателно. Може заради лошото време да не са започнали да снасят.

zlatko_dim
02.06.2013, 22:31
на 6 април направиме сборна отводка сега вече е с магазин и чакам продукция

kolev70
03.06.2013, 11:52
А какво ви е мнението за смяна на силен със слаб кошер?

Nik_m
12.06.2013, 20:36
Отводките вече са ми по на 8 пити с пчели, скоро ще изпълнят корпуса, като сложа 2ри корпус как да процедирам:
- да сложа 2-3 пити и като ги изградят нови
- да сложа цял корпус с основи
- да да прехвърля половината изградени пити в 2рия корпус и да сложа по 5 основи за градене в двата корпуса
-друго?

Димитър Бонев
12.06.2013, 20:42
Аз процедирам така. разделям питите на две по пет, като и долу и горе слагам по две рамки за градежМайката оставям долу с откритото пило, а запечатаното качвам горе. След като изградят поставените пити допълвам с по една или две основи(в зависимост от това как градят) в горния корпус(обикновено майката вече се е качила там). лед като горния корпус съане на 10 пити (изградени) ротирам и започвам да допълвам бившия първи корпус с по пита.Така ги изграждат добре. Иначе може да има недостатъчно добре изградени , та даже и похабени основи. Вярно малко повече играчка е, но тръда си струва.

Nik_m
12.06.2013, 21:03
Мерси, допада ми твоя метод ще го направя и аз така.

tenik1
27.06.2013, 11:48
ПРИВЕТ
ЧИСТО НОВ СЪМ И ЗА ФОРУМА И КАТО ПЧЕЛАР.
ВЪВ ВТОРНИК ВЕЧЕР СЕ СДОБИХМЕ С 10 МАЛКИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА С ПО 3-4 ПИТИ С ПИЛО И СЪОТВЕТНО МАЙКИ ЗА КОШЕРИ ДБ 10 РАМКОВИ.(ПЧЕЛИТЕ ЩЕ ГИ ОТГЛЕЖДАМЕ С БРАТ МИ). СЕГА В МОМЕНТА СА В КУТИИ ЗАЩОТО КОШЕРИТЕ ЩЕ БЪДАТ ДОСТАВЕНИ ПРИ НАС В ПЕТЪК. КАКВО ЩЕ МЕ ПОСЪВЕТВАТЕ ДА ПРАВИМ ДОКАТО ГИ ПРЕМЕСТИМ В КОШЕРИТЕ, КОЕТО ЩЕ СТАНЕ НАЙ-КЪСНО ДО НЕДЕЛЯ ВЕЧЕР.

Антонов
27.06.2013, 13:20
ПРИВЕТ
ЧИСТО НОВ СЪМ И ЗА ФОРУМА И КАТО ПЧЕЛАР.
ВЪВ ВТОРНИК ВЕЧЕР СЕ СДОБИХМЕ С 10 МАЛКИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА С ПО 3-4 ПИТИ С ПИЛО И СЪОТВЕТНО МАЙКИ ЗА КОШЕРИ ДБ 10 РАМКОВИ.(ПЧЕЛИТЕ ЩЕ ГИ ОТГЛЕЖДАМЕ С БРАТ МИ). СЕГА В МОМЕНТА СА В КУТИИ ЗАЩОТО КОШЕРИТЕ ЩЕ БЪДАТ ДОСТАВЕНИ ПРИ НАС В ПЕТЪК. КАКВО ЩЕ МЕ ПОСЪВЕТВАТЕ ДА ПРАВИМ ДОКАТО ГИ ПРЕМЕСТИМ В КОШЕРИТЕ, КОЕТО ЩЕ СТАНЕ НАЙ-КЪСНО ДО НЕДЕЛЯ ВЕЧЕР.

Ще те посъветвам следващия път да пишеш с малки букви.Големите букви се приема като ВИКАНЕ.

ianev
27.06.2013, 13:36
Постави кошерите на местата на кутиите не по по напред не по назад а на местата им. Имам предвид че ако ги изместиш в другия край на двора пчелите ще търсят старото място. Отместваш кутията слагаш кошера и прехвърляш рамките и така процедираш и с следващата

Ruslan
27.06.2013, 14:08
Новият колега пита какво да ги прави докато дойдат кошерите, а не какво да прави когато дойдат wink; !
Ама не казва какви са тези "кутии", картонени ли са, дървени или други.Ако са картонени, да подготви по един чадър и да се моли да не вали... :D .
Ако са дървени, да си пие бирата, да чете форума да чака сандъците.....

tenik1
28.06.2013, 07:10
Приемам - няма да пиша повече с големи букви.
Кутиите са от шпертплат 4мм. Прогодени са за 6 рамки ДБ и лакирани с безир на ленена основа.
Исках да разбера дали има нещо фатално да стоят 5 дни без да ги подхранваме, защото няма възможност да им поставим хранилки през този период? Фатално ли е да им сложим рамки за градеж когато ги прехвърлим в кошерите?

Nik_m
28.06.2013, 07:16
Не е фатално да стоят в преносните съндъчета и повече дни.
А за рамките за градеж, ако нямаш изградени пити нямаш друг избор.
Аз така процедирам, основи и сироп да градят иначе няма как да ги разширявам.