PDA

Виж пълната версия : ПРЕВОЗВАНЕ НА ПЧ.ОТВОДКИ С АВТОМОБИЛ НА 300км.



Владислав
28.03.2012, 18:12
Очертава се да си купя 5-10 отводки или пчелни семейства в края на май. Има ли някакви особености ако трябва да ги возя в автомобил около 300км., че в близост до Русе всичко е разпродадено от сега?

Трябва ли да ги подготвям по някакъв начин за толкова продължително транспортиране?
Мога ли да редя отделните корпуси с отводките един върху друг?
Мога ли да си пуша в колата или е добре да спирам, за да пуша?

Ще бъда благодарен за всеки съвет касаещ пренасянето на пчели с автомобил.

syzi
28.03.2012, 18:40
В какво ще ги превозваш-в кошери или в нуклеуси?Аз съм превозвала отводки в нуклеуси в колата.Затварят се плътно,но имат на дъното мрежа,от където дишат и няма никакъв проблем.

evgeni.filimonov
28.03.2012, 20:26
Леле , те златни ще ти излязат.
Щом е на такова растояние, значи по асфалт ще ги возиш. Кошерите подреждай в превозното средство, така че питите да са успоредни на осовата линия. И да са толкова колкото се побират в корпуса, не по малко, иначе се усукват и полягват и се мачкат пчелите и евентуално майката. Ако имат хофманови уширители, няма проблем, но ако нямат, ще трябва да ги заковеш.
Ако има мрежести отвори, задължително да са отворени.

Владислав
31.03.2012, 18:04
Сузи и Евгени, благодаря за съветите - ги спазя.
Вярно ще ми излязат накрая златни от звънене по телефоните и транспортни разходи. Тази година заради голямата зимна смъртност се оказа голям проблем човек да си купи пчелни семейства..

Ангел Йосифов
31.03.2012, 18:40
Преди да затвориш кошерите преди транспортиране е необходимо да да се пръснат 400-500млл вода в/у рамките ако ги возиш повече от два часа.

vega1981
19.05.2012, 15:14
Здравей, колега. Ако все още не си се разходил 300км мога да ти предложа отводки. Цената им е 20лв. за рамка. От Русе съм. Телефонът ми е 0878290053

Владимир Владимиров-Влад
19.05.2012, 19:52
Здравей, колега. Ако все още не си се разходил 300км мога да ти предложа отводки. Цената им е 20лв. за рамка. От Русе съм. Телефонът ми е 0878290053След като не си правил упражнението с превозването май това ти е спасението. Успех !

estabien6
23.05.2012, 06:35
Да вметна само,че миналата зима превозих 15 семейства в ДБ от Асеновград до бургаско,рамките бяха прави,имаше и преградни дъски вътре,2 капака ми паднаха на пътя и пчелите излязоха за малко ,част от тях висяха на грозд по време на пътя,и голямо друсане в задната част на двуосното ми ремарке, каране със 110 км .Живи са ми всичките ,само едно на пролет ми стана търтовка.

Змея
23.05.2012, 07:22
Аз като купувах пчелите ги превозих в чували от плат. Кошерите бяха стари и пчелите излизаха, но в чувала нямаше проблем.

Гинчев
23.05.2012, 07:31
Ако пътя е кофти след 60км/ч става мазало :) Иначе ... на хубав път с над 100 съм ги возил в бус :)
Всичко е до маршрута .

Димитър Бонев
23.05.2012, 10:34
Всичко зависи от състоянието на кошера. Когато е нов и няма откъде да излязат пчелите проблеми няма. Достатъчно е да затвориш прелката и да стегнеш кошера с колан. Има едни колани с тресчотка. 2-3 лева е броя. идеална работа върши. Е ако подскочи кошера на някоя дупка може да се размести странично, но в нормалния случай съм местил не един път и пчели не са ми излизали.А там където кошера е поотворен запълваш дупките с парцалчета и облепваш с хартиено тиксо.

chombe
17.03.2013, 21:46
Мойте долу горе толкова км ги карах бяха в картонени кутии и квадратче мрежа което не беше метално организираха се и го изгризаха последствие 4 отводки излязоха на задното стъкло на колата и бях звезда по пътя към Владая всичко живо ме снимаше затворих прозорците на колата пуснах климата на макс и цигара след цигара ,с две думи почти винаги излизат както казва един мой учител. Добре ги опаковай защото това е шок за тях и те се борят с всички сили за живота си wink; Ако ги поставиш както трябва и имат въздух от къде да взимат мисля че нямаш проблем сега ми подариха кошер с пчели от родата което е на 440 км от софия познай какво ще става подарък не се връща :D

Nik_m
17.03.2013, 21:59
То за това си има чохали за превозване.
Аз като прекарах моите миналата година взех чохали от един пчелар и 1 пчела не излезна.
Този който ми ги превозва се беше подготвил все едно отива на война като разбра че са стари кошерите.