PDA

Виж пълната версия : ОСИРОТЯЛО СЕМЕЙСТВО



mitano
28.03.2012, 13:48
Вчера отворих кошерите за преглед и забелязах, че в единия няма пило (нито запечатано нито открито), пчелите жужаха странно, при тази ситуация въобще не търсих майка от това, което знам е ясно, че това семейство е осиротяло, въпроса мие: с колко време живот разполага то и дали ако му сложа две пити с много прясно пило кошера ще има шанс да си направи майка или ще умре преди това, странното е че кошера е много силен и с колко време разполагам за да сложа двете пити или това трябва да стане съвсем скоро . . .

Димитър Бонев
28.03.2012, 18:45
Така както е тръгнало развитието на пчелите още не съм видял да залагат търтеево пило, което означава, че дори и да заложат маточник то изхода не е известен, още повече че това са стари пчели, които полека лека ще отпадат. Моето мнение е по-добре да го обединиш с някое по-слабо семейство, което ще тръгне веднага и края на май ще имаш една отводка от него. Ако все пак си решил да слагаш пити, то един път ще отслабиш някое друго семейство и второ дори и да се оплоди майката, то това семейство ще стане най-слабото в пчелина. И ако още искаш да спасяваш то прегледай добре дали все пак няма майка. Ако има то тя е увредена и по-добре я махни. Предай една пита само с яйца. Повече не е необходимо. Действай бързо, защото иначе ще стане търтовка, а оправянето на такава е много труден процес, Но още един път ще те посъветвам обедини сега и вземи после отводка. Иначе губиш.

evgeni.filimonov
28.03.2012, 20:06
Ако е силно, обедини го с някое слабичко. И да сложиш пита с яйца, ще заложат маточници, но търтеи няма все още и ако не се оплоди майката навреме, пак губиш.

Гинчев
28.03.2012, 20:26
До миналата седмица и при мен едното семейство беше в същото състояние. Майката е жива и щъка, но пило няма.
Тази събота ще видя дали има пило.
Ако отново няма, колко да изчакам ? или да действам с предложението на колегата.

До мин. събота остналите кошери нямаха достатъчно пило за да прехвърля.

evgeni.filimonov
28.03.2012, 20:30
Нищо не прехвърляй все още.
Изчакай, някои майки започват по- късно с яйцеснасянето.

FVCVS CAESAR
29.03.2012, 08:34
Майката е жива и щъка, но пило няма.

Вече е краят на март, но за всеки случай да питам, има ли достатъчно свободни площи за яйцеснасяне върху достатъчно стари пити в по-топлата част на гнездото? А пчели има ли достатъчно? Майката на колко години е?

N-2
29.03.2012, 09:50
Сега, в ранна пролет, осиротелите семейства по-бавно стават търтовки. Така че, не обединявайте, ако не искате, пробвайте с пресно пило. Поне още 2-3 седмици, както няма все още изобилен прашец в природата, няма опасност да станат търтовки.

Майките може да не снасят, ако няма прашец в обсега на гнездото /на подходящо място/.

evgeni.filimonov
29.03.2012, 10:48
О, прашец има и то много, поне в полупланнските райони. Внасят и трупат като за световно. Поне при мен е така.
А колкото до свободно място в по-топлата част, и да няма, пчелите си разместват меда и осигуряват площи на майката да снася.

FVCVS CAESAR
29.03.2012, 16:43
Ако медът е запечатан, може и да не го пипнат, особено ако има постоянен приток на нектар или сироп, а без пило те ядат съвсем малко. Но нямам представа какво е състоянието на запасите, нито каква е системата на кошера, нито нищо, та не ми се гадае повече...

Гинчев
31.03.2012, 15:05
И така ... днес отворихме за преглед. Преди 10 дена бях сложил пити Апитон, не са ги барнали въобще ... може би едва 10%. Пилото се показа, около половин педя от 2те страни на една от рамките. Пчелите са намалели до рамка и половина някъде.

Работата върви на зле ми се струва.

lubol
31.03.2012, 16:45
Толкова малко пчели едва ли могат да топлят толкова пило. Би трябвало да имаш повече пчели. А колкото до твърдата храна мисля че сега е напълно излишна ( аз бих я махнал) разпечатвай мед да го местят и да хапват. Ако няма мед давай сироп(мед захар и вода в отношение 1:1:1 - може и по рядък).
Но най притеснително за мен е малкото пчели, пило щом има около поде ще има и повече.

Димитър Бонев
31.03.2012, 17:56
Ще се съвземат. Пчелите със сигурност са много повече. Не е зима и има летеж. От дистанция е много трудно да се каже какво точно трябва да се прави. Щом не хапват питката, значи нямат нужда от нея. Сега е по-важно да оцелеят. По мое мнение не бързай да махаш питката. Ако имат много запаси разпечатвай внимателно по малко за да могат да освободят място за снасяне на майката.

FVCVS CAESAR
31.03.2012, 21:37
Дори да не ги ядат, питките Апитом чудесно покриват надрамъчното пространство и допринасят за затоплянето на междурамията. Затова по-добре ги остави. Пък си е запас от храна, която няма да ти запълва килийките. Ако пилото е половин педя, а пчелите ок. 2 рамки, аз бих ги свил на три рамки. Покрий гнездото с найлон, затвори горната прелка, ако случайно не си я затворил. Ако кошерът е на по-сенчесто място, постепенно го премести на слънце. Санирай, опаковай със стиропор от север, изток и запад, и разбира се, отгоре. И се моли за топло време... поне от 3 април нататък... wink;

Гинчев
02.04.2012, 17:16
Днес отново лека проверка да видим как върви сиропа.проблемното семейство бе консумирало едва около един пръст а останалите са консумирали 90% от всичко. Утре ще дам отново на дугите а този ... Не знам. Иначе живот има яко, но проблем имат 100%. Може би болест ...

evgeni.filimonov
02.04.2012, 21:26
Не е болест, много са слабички. Послушай колегата от предния пост.
Стесни максимално - на 3 рамки и затопли добре и те ще дръпнат. Можеш да завъртиш рамката с пило на 180 градуса и да разпечаташ меда в другата част на рамката. Като я осеменят цялата, разпечатай меда и на съседната рамка, после и на другата, завърти и другите рамки и докато не осеменят трите рамки, не разширявай. Това е истината, по този начин третата си година като пчелар от такива 3 семейства като твоето сега, извадих 90 кг мед, естествено с помощта на Колега от форума, Жив и здрав е да е 100 години най малко.

ianev
04.04.2012, 13:54
Здравейте да не пиша на ново място пиша в на колегите темата. Та имам едно семейство покрива 2 рамки и половина най много 3 с пчели. На 3 рамки има по една педа пило запачетано и прясно. Имат запаси от мед но и аз ги подхранвам с сироп с Стартовит взимат го по бавничко от други но го взимат.

Та въпроса ми е дали да се притеснявам за това семейство дали да го обединявам изобщо дали ще се развие нормално (отводка от 2011 г). Стеснено е. Дано не съм ви объркал

simo
04.04.2012, 19:20
Много интересно семейство-две и половина три рамки пчели и на три рамки пило. При мене при шест рамки пчели едва на три има пило.

Димитър Бонев
04.04.2012, 19:22
Чак нормално няма да се развие, но има голяма вероятност да стане семейство от него

ianev
04.04.2012, 19:52
Посъветваха ме да сложа найлон над тях и над таблата дреха да ги затопля. И смятам да ги храня по 2 пъти в седмицата с две думи да не остават без храна пък дето се вика каквото стане накрая на другата седмица ще споделя резултата. Пък и пролетта едва сега започва........

rusev1
18.06.2016, 16:43
Здравейте колеги, по какви признаци можем да разберем, че едно семейство е осиротяло? Ясно е, че осиротялото ще заложи маточници, тъй като има незапечатано пило, но как можем да го разпознаем преди това?

vasilevsa
18.06.2016, 16:47
Здравейте колеги, по какви признаци можем да разберем, че едно семейство е осиротяло? Ясно е, че осиротялото ще заложи маточници, тъй като има незапечатано пило, но как можем да го разпознаем преди това?

Има типично поведение на прелката, Пчелите хаотично и нервно влизат и излизат силно жужат при подпушване повдигат нервно задника си нагоре, също и слабо работят малко прашец внасят.

rusev1
18.06.2016, 17:39
Благодаря за отговора. Днес разделих едно семейство, но така и не намерих майката, понеже бяха доста агресивни и не се работеше спокойно. Идеята беше да направя отглеждач и утре да придам рамка с бъдещи маточници (ползвам апарата на Д. Кукушев), но като цяло всичко това го правя за пръв път :) Ще видим утре кое от двете семейства ще е осиротяло и придавам рамката там.