PDA

Виж пълната версия : Червиви кошери и рамки пр-во на Юни и Мустафа от Якоруда



dron28
26.03.2012, 19:23
Здравейте!
Поръчах си 10бр. 12-рамкови ДБ кошера с допълнителен магазин, комплект със сковани рамки. Имат обява в един подобен форум. Поръчах по телефона,харесаха ми на снимките, пратиха ми ги по БДЖ, спазиха срока. Изненадата беше , че почти по всеки детайл на кошерите има дупки от червей, почти всяка втора рамка има дупки от червей на поне една от летвите.Дървесината е доста червива !
Производителя е Юни и Мустафа от град Якоруда
Ето и снимки

http://toxyy.snimka.bg/hobby/novite-mi-chervivi-kosheri-proizvodstvo-na-mustafa-i-yuni-ot-yakoruda.662887

http://toxyy.snimka.bg/hobby/novite-mi-chervivi-pchelni-ramki-proizvedstvo-na-mustafa-i-yuni-ot-grad-yakoruda.663323

А това е обявата в другия форум

http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=1588&start=30#p44080

Недялко Атанасов
26.03.2012, 19:56
Виж,приятелю за рамките е недопостимо въпреки сухия матариал,но за кошерите не е фатално,ако си ги боядисвал ти трябвало е да ги прекитиш малко преди боядисването,със сигорност е искал да те очарова с изработка и сух материал за сметка на язвите ,поне това констатирам от снимките drinks;

dron28
26.03.2012, 20:00
Че ме "очарова"-"очарова" ме. Големите дупки са ги китосвали, ама ква файда, червея си яде ли яде... Принудих се да боядисвам и елементи , които принципно не се боядисват.Въпроса е принципен, плащам за нещо, а получавам съвсем друго, с друга стойност.

сезгин
26.03.2012, 20:31
Нали ти обещаха компенсация ,но ти искаш да си задържиш и червивите ,тва не е правилно,иначе червивите са изработени от санитарна сеч, които сигурно се предлагат за огрев в балкана

dron28
26.03.2012, 20:45
То обещаването не било като даването..А какво според теб да правя този сезон приятелю!? Къде да сложа пчелите, да ги закарам на Юни ли да ги гледа!? И кво съм виновен аз, че някой е решил да си изчисти боклука в моята поръчка.И да боядисвам аз като хамав, пък после уж други кошери пак да боядисвам и пак пари за боя да давам... Да пропусна цяла година ли !? И той Юни ни лук ял, ни лук мирисал, покриха се с Мустафа . Трябва да им чакам кефа да си признаят грешката, да се решат на компенсация, аз да седя да чакам, да не боядисвам кошерите, че белким някой може да ми ги смени, да не обтелвам рамките, че може да ми ги сменят и т. н. !!!
Всеки трябва да си носи отговорността и последствията от допуснатите грешки ! Да виждаш някъде, оттатък, "черно на бяло" нещо писано от тях , било за признаване на грешка, компенсация !?

сезгин
26.03.2012, 21:15
изпий една студена вода приятелю ,и друг път по куриер не купувай кошери.и не се заблуждавай по снимки от мостри

dron28
26.03.2012, 21:23
Аз си я пия студената вода от как съм ги взел. Но съм решил да ги почерпя добре и тях, че доволни да останат от мен, колкото и аз от тях.! drinks;

Светозар Каменов
27.03.2012, 04:09
Е нали уж бяха съгласни на компенсация, изметнаха ли се?

dron28
27.03.2012, 10:39
Те нямат доблестта публично, в темата, да си признаят умишления гаф, пък аз съм тръгнал на нещо друго да се надявам...
Никой не ме е търсил от как се обади Юни миналата седмица.

Светозар Каменов
27.03.2012, 11:50
Чест и достойнство у нас нямат място...

evgeni.filimonov
27.03.2012, 19:56
Колега, ако търсиш съчувствие, имаш го от наша страна. Друго не можем да ти помогнем. Обикновено в нормалния свят, за по големи поръчки има договори с условия. Както и по куриер, има клауза, преди да платиш - да разгледаш стоката и ако имаш забележки - да не я приемеш. Кофти работа. Иначе на пръв поглед добре изглеждат кошерищата, както ги нарича един приятел.

mladen99
27.03.2012, 20:09
Аз да питам колегата къде гледа като ги плаща?
Ами връщаш му ги на момента за негова сметка и така.
Винаги гледаите внимателно за какво си давате парите.
И аз така взех едни 200 рамки, които не бяха наи наи, но бяха само влажни, ще изсъхнат но сигурно ще се опукривят, ама така са ги пакетирали влажни че чак наи средния ред (добре че беше само 1 ред) беше мухлясал...
Иначе judge; с рамките в манерката.

dron28
28.03.2012, 08:00
Аз да питам колегата къде гледа като ги плаща?
Ами връщаш му ги на момента за негова сметка и така.
Винаги гледаите внимателно за какво си давате парите.
И аз така взех едни 200 рамки, които не бяха наи наи, но бяха само влажни, ще изсъхнат но сигурно ще се опукривят, ама така са ги пакетирали влажни че чак наи средния ред (добре че беше само 1 ред) беше мухлясал...
Иначе judge; с рамките в манерката.
Колега, чети какво съм написал, преди да коментираш.
Да уточня за всички дето не са прочели за кво става дума или не са разбрали.
Кошерите ги пратиха с БДЖ. Там системата е такава, че трябва да идеш на ЖП-гарата, да посрещнеш влака на който са натоварени, да ги свалиш сам от първия вагон и да си ги прибереш. Няма я магазията от едно време. Моите бяха натоварени на един бърз влак, който има престой 3 минути на гарата. През това време трябва са слязят и да се качат пътниците, да се разтоварят пратките и да се натоварят ако има такива. Как се разтоварват за 3 минути 10 кошера мислите!? Дали има време и за оглед на същите !? Според теб трябваше да задържа бързия влак половин ден на гарата и да почна да оглеждам елемент по елемент кошерите и рамка по рамка ли !? И примерно не ги взема представи си какво става с тях, продължават за крайната гара, кой ги поема нататък, за чия сметка, какво става с моите пари !?Май не се връзва някак си, нали !?
Това да не е ЕКОНТ с опция "отвори преди да платиш " !
Съчувствие май не търся колеги, е може би малко,но него отдавна го получих. Не това е в основата на темите ми.
Една от целите ми е колкото се може повече хора от бранша да разберат какви червиви кошери и рамки се изработва в гр. Якоруда и що за хора са Мустафа Кунчов и Юни от същия град.
Другата ми цел е да предпазя някой наивен техен клиент да не изгори като мен.
Да не забравяме, че съм морално задължен, искам да им направя подобаваща реклама на бизнеса, доволен съм отвсякъде, трябва да останат доволни и те.

Светозар Каменов
28.03.2012, 08:30
То за това трябва да има тема като черен списък и всеки там да си описва премеждията с разни "майстори", доставчици, търговци и тем подобни. Като я прочете човек и сам да си преценя дали да се занимава с тия дето са описани. Само, че за да няма плюене и чернене от конкуренция всичко трябва да е със снимки на продуктите, фактури, банкови преводи и други подобни, както го е направил колегата.

Юрий Цветков
28.03.2012, 09:27
Зарко, за тази цел си има цял подфорум и колегата много на място си е пуснал темата. Крайно време е хората в България, да се научим да работим качествено и да си изпълняваме поетите ангажименти. И когато го направим, ще получим признание и добри печалби.

Светозар Каменов
28.03.2012, 11:30
Юри, извинявай, не бях видял за подфорума.
Абсолютно съм съгласен с теб. Тоя стремеж да се прецакваме ни дърпа само назад и в крайна сметка всички сме в блатото.

syzi
28.03.2012, 18:34
Колега dron28,имаш ли някакъв документ,че си купил кошерите от този производител?Иди в съда и потърси Вещо лице,което да разбира от дърводелство.Посъветвай се с него какво можеш да направиш в твоя случай.Аз имах подобен случай,но имах подписан договор и нещата там са регламентирани в закона.Като си помисля,че миналата година харесах продукцията на същия производител,но поръчах на друг,който се оказа от същата "класа"....Желая ти успех!

dron28
31.03.2012, 20:55
Колега dron28,имаш ли някакъв документ,че си купил кошерите от този производител?Иди в съда и потърси Вещо лице,което да разбира от дърводелство.Посъветвай се с него какво можеш да направиш в твоя случай.Аз имах подобен случай,но имах подписан договор и нещата там са регламентирани в закона.Като си помисля,че миналата година харесах продукцията на същия производител,но поръчах на друг,който се оказа от същата "класа"....Желая ти успех!

Здравей колежке ....и моите саболезнования- видях ти темата !
Документите , които имам са двете платежни от банковите преводи. Снимките им са в папката с кошерите. Касов бон и фактура нямам, нито договор. speechless; Сметката е разплащателна, на физическо лице- Мустафа Исмаил Кунчов. Вярно наивно съм постъпил,снимките бяха добри в обявата, а всички мнения на доволни клиенти. Кой може да предположи...
За съда не знам, може да е пробвам. Други идеи ми се въртят в главата. Така и не разбрах това фирма ли е,какво е, кой ги произвежда... Ще ми бъде интересно и дали господина с банковата сметка ще ги декларира тия приходи в годишната си данъчна декларация. И в едно извлечение назад в годините предполагам ще има доста материал за НАП.
Наложи се да си кова допълнително горните летви на повечето рамки. Полуграмотният, сляп циганин, дето ги е ковал, е ползвал някакви тесни и дълги скоби. Бутал ги е под различни ъгли, в резултат на което теловете са в канала на горната летва и нищо не държат...
Понеже гледам си в екип Модератори, имам едно предложение. Няма да е лошо при пускането на обява от производител на пчеларски инвентар, да има точни и ясни правила за това. Да бъде задължително да се пише имената на отговорното лице, седалището на фирмата, снимки на изделията и евентуално на производствената база.А не както в моя случай- пуснал някой с някакво име обява, сложил няколко снимки, зарибили се няколко човека, банковата сметка на друг, трети пък ги произвел и т. н. ..
И в крайна сметка, излиза така,че всеки по-ококорен циганин, живеещ в балкана, намира начин да умножи няколко пъти цената на крадената си дървесина.

Владимир Владимиров-Влад
31.03.2012, 22:15
Имам конкретен въпрос на който не намерих отговор по горе. Каква е конфигурацията на кошерите и колко пари плати за тях ?

syzi
01.04.2012, 05:50
dron28 ,това,че ще си напише всичките данни в обявата,пак не е гаранция за качество на продукцията.Ако не си ЗП иди в Защита на потребителите и обясни случая си.На мен там на можаха да ми помогнат,защото съм ЗП и кошерите ми били за комерсиална цел.Затова отидох в Съда.

vanHanegem
01.04.2012, 06:48
Да! Това е начинът - оплакване в Защита на потребителите. Това, че не са ти издали фактура и фискален бон е основание да ги "спукат". С платежните и евент. документ от БДЖ за получаване на пратката иди в Защита на потребителите.

ттитто
01.04.2012, 08:35
Никой нищо не може да им направи, просто защото колегата дрон е действал наивно. Получил е пратка от физическо лице, както и е превел пари на физическо лице. Все едно аз съм му пратил кошери по бдж, а на мен ми е превел пари по сметката ми. Аз да не би да съм длъжен тогава да му пиша фактура. От тук нататък при всяко мърдане ще боли още повече.
Колегата освен да си допие студената вода и да си изкарва яда по форумите друго не му остава. А пък за следващия път дано се е поучил.

dron28
01.04.2012, 10:36
Имам конкретен въпрос на който не намерих отговор по горе. Каква е конфигурацията на кошерите и колко пари плати за тях ?
Платил съм общо 1400 лв . от които за

дванадесет рамкови ДБ кошера с по един магазин 10 бр. х 80,00 лв. =800,00 лв.
допълнителни магазини 10 бр. х 20,00 лв. =200.00 лв
магазинни рамки, сглобени 240 бр., х 0,70 ст. =168,00 лв.
плодникови рамки, сглобени 120 бр. х 0,70 ст. = 84,00 лв.
транспорт по БДЖ + техен до ЖП-гара 1 х 148,00 лв. =148,00 лв.
Цялата история е в тази обява
http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=1588

На платежните пише- капаро за кошери, покупка на 10 бр. пчелни кошера. Това си е търговия, приходи, които най-малкото трябва да се декларират...
Студената вода отдавна си я допих. Яд вече няма, сега по-скоро ми е забавно,забавлявам се за моя сметка и правя реклама на производителите. speechless;
Настоящата тема нека бъде наръчник на всички, за това, КАК НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПОСТЪПВА ПРИ ПОКУПКА НА ПЧЕЛАРСКИ ИНВЕНТАР.

fermdimi
02.04.2012, 17:52
Един съвет колега,за да си спасиш инветара,на кошерите външно ги запуши
дупките с кит от фин прах от стърготина и лепило за дърво и пак ги пребойдисаи,
вътрешно ги намажи обилно с растопен пчелен восък ,за рамките пак с восък.

Spens
02.04.2012, 20:35
Hищо не може да се спаси колега щом има дървояди вече,въпрос на време е да се разпаднат на прах.Другия път колегата да внимава с кого си има работа и да не е толкова доверчив заради по-евтиния превоз по БДЖ !

Владимир Владимиров-Влад
02.04.2012, 21:47
Неслучайно попитах за цената. Оказва се че не е малка. Ако това бяха кошери придобити за по 60-70 лв няма проблем, но тук цената им се връзва доста повече.
Не се притеснявай за следите от дървояд, опита ми показва че точно тези следи са от насекомо яло дървесината още докато е била в гората. Квото яло, яло, сега вече няма страшно. Замазваш дупките по кошерите с кит /трици + лепило/ и боядисваш за да не те дразнят. И да не го правиш няма страшно. В дървесината на кошерите вече няма паразити.
Естествено такива продукти би трябвало да са на по-ниска цена, но.......... Да ни е за обица, такава стока се купува само след щателен оглед. Лично. Не те ли изкефи теб самия, хич не купувай.

valaz
26.02.2014, 19:37
Повечето производители на кошери искат капаро, за да произведат и доставят кошери. В малка част от тях, кошерите са произведени и стоят на склад и чакат някой да ги купи. И аз купих два кошера от Юни по същата процедура - с капаро. Нямат следи от дървояди. Единственото което не ми хареса е, че след около една година се получи леко деформиране в горния им край, където се съединяват предната и страничната страници се получи фуга. Предполагам, че материалът не е бил достатъчно сух и затова се е изметнал. В крайна сметка успях да си ги оправя сам. Това съм го описал във някой от форумите. Рамките, които купих от него, бяха много точно изработени. При сглобяване, горната и долната летва винаги са успоредни, благодарение на точната изработка и сглобката от долната им страна. Долната летва е малко по-тясна от останалите. Поради това, при вертикално или W - образно обтелване, долната летва леко се огъва нагоре.

dron28
07.03.2014, 22:17
Приятелю valaz, защо не уточниш.че кошерите си ги закупил в началото на обявата!? Защо не споменеш и за онези рамки, дето ги замразява във фризера, заради дървояда!? В Булгаристан е така, всеки в началото се стреми да заеме пазар, придобие добро име с качествена продукция. Като се навъдят балъци се почва с номерата. Айде моля не ми ги хвали!
Отказах се да пиша по темата, ама гледам дърпаш дявола за опашката, по необясними за мен причини...Кат сме почнали да продължим.. Явно е крайно време да си актуализирам фотосесията. Да видиш и при мен какви фуги има. Да видиш едни усукани рамки..Да ти покажа един капак на кошер, изметнат нагоре като шапка на офицер от Гестапо. И друго.. Месец като пуснах "рекламата" на въпросните господа, се почнаха едни среднощни обаждания. Сипеха се едни "благословии" по мой и цялата ми рода адрес. Номерът беше скрит. Тъпанарите си мислят, че като си крият номера, не мога да го разбера от мобилен оператор или полиция кой е. Не ми знаят нито връзките нито финансовите възможности. Да се благодарят, че несъм достатъчно луд. Нямат си и представа,че мога да си изкарам разпечатка на повикванията една година назад. Всичко може да се фиксира до определена клетка на оператор, дори до метри. Въпрос на време и желание е да ги осурвака някой.Престанаха навреме, щеше да има "легни-стани".. По акцента разбрах за кой район от страната става въпрос, нямам врагове принципно. Не беше трудно да свържа предходните ми действия с последващите благословии. Работя с хора, имам усет към някои неща..Преди повече от 20 години бях и в казармата. Там хора всякакви. Имаше и няколко от Родопите. Привидно добри хора, с добро излъчване, добри в приказките. Обаче..оказа се са най-големите крадци в поделението, лоши хора..да ти откраднат пастата за зъби, крема за бръснене, пуловера от мама...
И тъй, да взема да спра,че усещам как ставам лош. Извини ме ако съм те обидил. Ако искаш да ги хвалиш или да им правиш с*ирки онлайн, моля, пусни си друга тема, не пиши в тази. Благодаря!

valaz
30.03.2016, 08:14
Единия кошер, който бях купил от Юни отново започна да се отваря в един от горните ъгли. И двете стени се огъват навън в областта на този ъгъл. Наложи се да махна покривната табла и да я заменя с найлон, за да може да се затвори създалия се отвор. Другите ъгли на кошерите засега са добре.

Дамян Дамянов
30.03.2016, 11:55
Единия кошер, който бях купил от Юни отново започна да се отваря в един от горните ъгли. И двете стени се огъват навън в областта на този ъгъл. Наложи се да махна покривната табла и да я заменя с найлон, за да може да се затвори създалия се отвор. Другите ъгли на кошерите засега са добре.

Можеш да го ремонтираш, но не очаквай чудеса. Очаквай да се спука някъде и ще трябва да запълниш дупката с лепило.
1. Местиш пчелите в друг корпус
2. Развиваш винтовете на самия ъгъл(този който е проблемен)
3. Слагаш корпуса да легне върху тази страна на кошера върху равна маса.
4. Върху него слагаш тежест(20-30-50кг)
5. Мокриш дъските с пулверизатор отвътре на тази страна.
6. Загряваш с пистолет за горещ въздух отвътре(само тази страна)
Мокриш, загряваш, чакаш да изстине, мокриш, загряваш, чакаш да изстине...докато не се прибере. Дървото ще се връща докато изстива.
7. Хващаш с винтове. Сложи по 1-2-3 винта на всяка страна

jordanov
30.03.2016, 13:00
Не се виждат посоките на годишните кръгове как са, но да приемем че ще прибира докато изстива... На всички ъгли бих сложил ъглови укрепващи Г планки и да го видим къде ще върви. Ако имаме на терена подходящи опорни повърхности може и с някой крик да му помогнем за прибирането.

BateMisho
30.03.2016, 15:23
Можеш да го ремонтираш, но не очаквай чудеса. Очаквай да се спука някъде и ще трябва да запълниш дупката с лепило.
1. Местиш пчелите в друг корпус
2. Развиваш винтовете на самия ъгъл(този който е проблемен)
3. Слагаш корпуса да легне върху тази страна на кошера върху равна маса.
4. Върху него слагаш тежест(20-30-50кг)
5. Мокриш дъските с пулверизатор отвътре на тази страна.
6. Загряваш с пистолет за горещ въздух отвътре(само тази страна)
Мокриш, загряваш, чакаш да изстине, мокриш, загряваш, чакаш да изстине...докато не се прибере. Дървото ще се връща докато изстива.
7. Хващаш с винтове. Сложи по 1-2-3 винта на всяка страна

Дамянов, престараваш се.
Иначе една дърводелска стяга ще свърши перфектна работа - стягане докато прибере и след това поцинкована планка да хване по 15см от двете страни и готово. Това може да стане и докато пчелите са вътре - вечерта се затваря прелката, а сутринта по-ранко - стягата и внимателно с винтоверта.

Дамян Дамянов
30.03.2016, 15:57
Дамянов, престараваш се.
Иначе една дърводелска стяга ще свърши перфектна работа - стягане докато прибере и след това поцинкована планка да хване по 15см от двете страни и готово. Това може да стане и докато пчелите са вътре - вечерта се затваря прелката, а сутринта по-ранко - стягата и внимателно с винтоверта.

Само малко :bigsmile:
Изправял съм голяма плоскост по този начин, затова казвам как става, а иначе варианти хиляди.
Както са пчелите вътре. Вземаш 2бр профил 20х40мм, правиш по две дупки Ф6-8 на тясната страна на профила, вземаш 2бр шпилки (http://fastenersbg.com/files/1232609229_6.jpg), 4бр удължени гайки (http://www.ua.all.biz/img/ua/catalog/middle/1310069.jpeg), 4бр. шайби. Всеки ден прилагаш метода за мъчение и свиваш с по 1-2-3мм.
Цялото удоволствие ще излезе към 10лева и ще му служи дълги години :bigsmile: Една китайска стяга на 50см струва 3 пъти повече :laughing: -> http://www.lagery.bg/styaga-darvodelska-120x500mm-top-master-pro-250202
Колко струва един нов корпус и заслужава ли си?!?! Ей сега вече се престарах :laughing:

valaz
30.03.2016, 17:08
Това упражнение го правих преди години за предния ляв ъгъл със специално направена за целта стяга. Предстои да опитам да повторя заниманието за задния ъгъл. Недостатък на метода е, че не може да притегне и двете плоскости едновременно.